ZONDAG 19 APRIL 1931. - WEEKBLAD 35 CENTIEMEN n-wm» .m™,-n,,,,,.,- „j 28" JAAR. N 16 ZEDELIJKHEID ZONDER GODSDIENST BOND DER KR. GEZINNEN DE ONTROQMER 4MELOTTE WONINGFONDS DE POPERINGHENAAR TIEN BLADZIJDEN DE FAMILIEVERGOEDINGEN Ontroomers MELOTTE, N. V. Remicourt VELEN SPREKEN OVER afslag DE FIRMA FL. VANDEVOORDE 31, Boterstraat, YPER PAST HEM TOE! WANNEER DE BERG NIET TOT MAHOMED KOMT DE KATHOLIEKE WERELD KORTE BERICHTEN VAN WIJD EN ZIJD POLITIEK OVERZICHT DE TOESTAND IN SPANJE KONING ALFONS XIII AFGETREDEN Het voorloopig bewind is samengesteld met Alcola Zamora als voorzitter. fiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ fhrmffffiffllh» ÉÊÈÉÊÊktoËÊSSih giiiiiiiiiiiHiiiiniiiiiiiiüiiiniiiiiiiHiiiiniinnr^ ^iiiiiiiiHiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI JaPji m- H Abonnementsprijs ÊKÊk HHHmB H Alle annoncen zijn g imiTlK Pil K K KTNISHFMA A KS» f=fi mmim dl Unlil I9TMwtflwwfl i i I' Kleine Berichten: g W^&SÊÊiïr BB80"®®®» ™"l'dip^®,BÖ58 ^ÊP* K^^(»SBi^jjiiMia«5^p|i» %g/mm US I 8S»2^ ppHïg s Verkoopingen: jg 1 fr. per regel j f!|!||!|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||!|||||!!||||||||||||||||||||||||^ j gewonen-egel I |SS5?'.1I I JBrawaa.r.'Sl notarieel-, annoncen. en nieuwsblad voor poperinghe en omstreken Iecn,^"X^r.lt«u,SI0S;i iPrlteA„»—^1 Ivuillilllllllllllllillllllllllllllllilllllll 1 bui-eel dat hun bedient, en niet aan ons. antwoord bij zijn schrijven te voegen. l!!lllllllll!llll||||!lllllll!l!ll!lllll!l!!llllll||||H| illlll>ltll!lini!lllll!l!lllll!lllll!lllll>l!lll!ll!llii,^ iiiil!l!!!llllllll!!llllll!llll!ll!!!lllllll!ll!!llillilllllll!lllllllllllllllililllllll!!ll!lllillillllli!!lllll!llllllllllllll Telefoon Nr 9. Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570. ^llllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiin iillilill!lll!lll!!!!lllll!illlll)l!!llll!!!lll!lll!l!!lUig Tolstoï zegt ergensDe poging om eene moraal te grondvesten zonder positieven godsdienst, doet me denken aan kinderen die 'n mooien struik verplanten, maar de zen, ontdaan van zijn wortelen, in den grond zetten En hij heeft gelijk. Want zedelijkheid bestaat gewoonweg niet zonder godsdienst. Godfried Kurth, onze roemvolle landge noot, noemt de zedeleer zonder godsdienst eene loutere hersenschim. Voor den godsdienstigen. mensch is de grondslag van zijn zedenleer het Goddelijk gezag. Dat gezag kan 'en zal hem straffen, of kan en zal hem loonen. Prachtiger basis kennen we niet! 't Is het compas van zijn leven, in zijn handel en wandel, zelfs als het kwaad, aller- verlokkendst is, en het goed allerlastigst. Voor den mensch met eene zoogenaamde onafhankelijke zedenleer, kan geen Godde lijk gezag hem op het lastig pad der deugd ondersteunen. Voor hem bestaat er maar één leventje, dat bovendien niet lang duurt, maar ver welkt gelijk eenen bloem. En als er voor 'zoo'n mensch zich netelige toestanden voordoen, waarin de plicht, de heilige plicht in strijd komt met de ondeugd die zoo veriokkend en verleidend wezen kan, wat zal zijne onafhankelijke zedenleer dan vermogen? Volmondig hooren wij steeds de opwer ping onzer tegenpartij: Laat de moraal bij vele godsdienstige lie den niet erg- te wenschen over? En zijn er niet '.eel deftige, brave menschen die geen godsdienst belijden? Een opheldering a. u. b. Onder de christenen vindt men er die in theorie aanhangers zijn van de christene zedénieer, en in practijk beoefenen zij de onafhankelijke zedenleer. Altijden overal heeft men uitzonderingen aangetroffen. Dat men onder ongodsdienstige lieden er ook wel aantreft die deftig schijnen te leven, meet ook geen verwondering teweegbrengen. Vergeten we toch niet dat we sinds zoo veel eeuwen leven in een atmosfeer van christelijke zeden, dat de invloed van chris telijke voorouders zulke diepe wortelen heeft geschoten, dat vele ongodsdienstigen de christelijke zedenleer naleven zonder dat zij ze in theorie aanvaarden. Maar opgepast! Zulke moraal, die niet meer door gods dienst gevoed wordt en blootgesteld is aan zooveel verleiding, droogt snel uit, en sterft gelijk een plant zonder wortelen. Want het is een feit, dat waar de christe lijke zedenleer daalt, en de goddelooze ze denleer den troon bestijgt, overal als venij nige vruchten op rotten bodem, misdrijven, zelfmoorden, echtbreuken en euveldaden van allen aard overvloedig ontstaan. De machtige denker Brunetière, werd eens ondervraagd door een opsteller van het blad Le Gaulois», aangaande de goddelooze zedenleer. - Wat mij aangaat sprak de geleerde en ik zal nimmer uitscheiden het te ver- kondigen, de zedenleer is uit pure natuur godsdienstig. Daar bestaat geen zedenleer zonder be- krachtiging. Ja, onze daden in dit sterfelijk leven zullen gestraft en beloond worden in het toekomende leven, 'want indien het i. anders ware... zou het plichtbesef eene - fopperij zijn... En hoe wilt ge met eene ongodsdienstige i. zedenleer dat eene maatschappij kunne bestaan? Gaat maar aan de menschen pre- diken zich niet over te leveren aan hunne i' neigingen, hunne driften, niet de wet des sterksten te volgen, wanneer gij hun ver- zekert dat dit leven het einde is van alies... Zoodat, volgens u, onderbrak de dagbladschrijver de zedenleer niet kan bestaan zonder godsdienst? Dat houd ik staande, was het ant- woord van Brunitière. Indien de leerstel- seis die wij veroordeelen, moesten zege- pralen, dan zouden wij heel eenvoudig terugkeeren tot den toestand van wilden. En nu stellen wij een prac.tische vraag: Waarom wagen zooveel katholieken zich op dat u'.terst gevaarlijk terrein, dat onver mijdelijk naar leekenmoraal leidt, met hun ne kinderen toe te vertrouwen aan godde looze scholen? Aangenomen zelfs dat de ouders een gods dienstig voorbeeld geven, bewerkt zulke school altijd een schadelijken indruk op het kind, en die indruk is blijvend voor gansch het leven. Waarom lezen zooveel katholieken, gods dienst-vijandige dagbladen? Hunne broze godsdienstkennis, kan haast niet meer het kaf van het koren onderschei den. Daarom is het niet te verwonderen, dat de H. Kerk, die - de zorgen heeft voor de christelijke moraal harer kinderen, onop houdelijk terugkomt op het verbod van god delooze school en pers. Alleen in de christelijke zedenleer schuilt het geluk van onszelven, van onze huisge zinnen, en van gansch ons volk. GLADIUS. RH» met verlaagden melkbak draaiende op eene spil voorstaanders des vooruitgangs. Over enkele weken werden er door een of ander weekblad uit de Provincie onnauw keurige inlichtingen verspreid, over de wer king' van dezen Machtigen Bond en inzon derheid over het Woningfonds. Wij houden eraan, bij middel der Druk pers, juiste inlichtingen te geven en den wa ren toestand over de werkingen mede te deelen. Vooraf dient erop gewezen dat de Bond dor Kroostrijke Gezinnen, eene inrichting is buiten alle politiek, en niets anders beoogt dan de belangen te verdedigen van ALLE kinderrijke gezinnen. Door het aanhoudend' streven heeft de Bond bekomen, benevens de afslag in win kels, magazijnen en onderwijsgestichten, groote prijsvermindering op trams en spoor wegen; Vrijstelling' of verkorting' van le gerdienst Gezinsvergoeding en Geboorte toelagen Vermindering van Belastingen en Erfenisrechten Leeningen, zonder in trest, om Studiën voort te zetten Bouw- premien door Staat, Provincie en zelfs reeds door vele Gemeentebesturen toegekend. Voor het ontstaan van het Woningfonds, waren er slechts 5 Kr. Gez. welke de Bouwpremie aanvroegen. Thans zijn er reeds meer dan 30 omdat zij door het Woning fonds het eerste geld ontvingen om een hui- zeke te kunnen bouwen. Hier volgt een kort, doch welsprekend overzicht over de werkzaamheden van het Woningfonds: Tot op 31 December 1830 waren er in West-Vlaanderen ingediend in Fonds A 1301 aanvragen Fonds B 709 Reeks B2 353 Totaal 2263 Daarvan werden uitbetaald tot op 31 De cember 1330: in Fonds A voor een bedrag van 1.850.200 fr., zonder intr. in Fonds B voor een bedrag van 720.000 fr., aan 3 in Fonds B2 voor een bedrag van 1.071.066 fr., aan 3 Totaal 3.651.266 fr. Voor gansch het Land werden volgende sommen uitbetaald: In Fonds A voor een bedrag van 9.973.170 fr. In Fonds B voor een bedrag van 4.345.000 fr. In Fonds B2 voor een bedrag van 6.785.319 fr. Totaal 21.103.489 fr. Het is onjuist te beweren, dat de aanvra gen in West-Vlaanderen gedaan, uitbetaald zijn geworden tengevolge eener gift van 500.000 fr., bedrag dat door het Middenbe stuur te Brussel verdeeld is geworden tus- schen alle Provinciën, Gezien West-Vlaande ren. als andeel in deze gift enkel over 67.000 fr. heeft kunnen beschikken, is het onzin te beweren dat men hiermede de Kroostrijke Gezinnen jp. .W^.Vl. gered heeft. De Begrooting van Arbeid en Nijverheid, voorziet eene nieuwe toelage van 25 millioen, aarop reeds 8 millioen voorschot werd be taald. Het is te hopen dat de 17 millioen, niet lang meer zullen uitbijven, om aan de, met ongeduld wachtende, Kroostrijke Gezinnen, toe te laten hunne verplichtingen te volko men. Ten huidigen dage hangt alles af van de macht. In W.-Vl. heeft men zulks begrepen. Bij de 25.600 Kr. Gez., ingeschreven in 1930, zijn reeds 2.000 nieuwe Gezinnen, in 1931 bijgekomen. En nu vooruit... Tegen 't einde van 't jaar, naar de 30.000 Kroostrijke Gezinnen in West-Vlaanderen. Namens het Namens het Provin. Woningsfonds Prov. C. der Kr. G. De Voorzitter De Voorzitter HIL. DEPRAETERE. EM. ALLEWAERT. verschijnt deze week op Zie ons Mengelwerk op bladzijden 5 en G. DE WET VAN 4 AUGUSTUS 1930 wers De toepassing der wet. De wet van 4 Augustus 1930 heeft de ver plichte veralgemeening der familievergoe ding ingevoerd. Deze wet is reeds in voege sedert 1 Januari 1931, doch alleen voor de ondernemingen met meer dan 250 arbeiders. Opgepast! Vanaf 1 April aanstaande wordt de toepassing der wet uitgebreid tot de ondernemingen met een getal arbeiders of bedienden vanaf 101 tot 250. Op 1 Juli aanstaande wordt de wet van kracht in de ondernemingen met 11 tot 100 arbeiders of bedienden. Op 1 October 1931, voor de ondernemingen met 6 tot 10 arbeiders; en op 1 Januari 1932, voor de ondernemingen met 1 tot 5 arbei ders. Al de Patroons moeten zich bij eene kas aansluiten. Deze wet legt al de patroons der verplich ting op zich vóór deze datums aan te slui ten bij eene kompensatiekas voor familie vergoeding, in dewelke zij moeten storten: 65 centiemen per mannelijken arbeider en 35 centiemen per vrouwelijk lid van hun personeel, per dag werkelijk geleverden arbeid. Deze kompensatiekassen staan on der toezicht van den Staat, en zorgen voor de uitbetaling' der vergoedingen aan de families. De patroons, die zich bij zulke vrije kom pensatiekas niet willen aansluiten, worden van rechtswege aangesloten bij de Hulpkas van den Staat, in dewelke zij dezelfde bij dragen moeten storten, en bovendien nog een bijzondere bijdrage voor de beheers kosten, wat niet het geval is voor de vrije kassen. De Vergoedingen De kompensatiekassen moeten de volgen de vergoedingen uitbetalen per maand: 15 fr. voor het 1" kind: 20 fr. voor het 2''; 40 fr. voor het 3"; 70 fr. voor het 4", en 100 fr. voor elk kind van het 5° af. Dit zijn minimumvergoedingen. De kompensa tiekassen kunnen deze verhoogen, indien hunne middelen het toelaten. Wel ver zijn wij van den tijd, waarop de fabrikant van een automobiel tegen den koo- per kon zeggen: U kunt bij ons de car rosserie in elke gewenschte kleur "gelakt krijgen, mits het maar zwart is De automobiel is thans een populair ver voermiddel geworden, gemeengoed van alle lagen der bevolking en met haar populari- satie kwamen voor den aspirant-automobi list de jaren des onderscheids. Niet langer stelt hij zich tevreden met een confectie ■•- automobiel, doch zoekt onder de vele goede merken, die op onze markt zijn, den wagen, die niec alleen zijn smaak bevredigt, doel ook voor zijn* beroep hqt meest geschikt is, Natuurlijk mag de Série-auto niet' op één lijn worden gesteld met den wagen, die op bestelling van den r !nt speciaal wordt ge- carrosseerd en dan ook een slordig centje meer kost netgeen niet wegneemt, dat er wel geen constructeur zal te vinden zijn die, het aandurft om één enkel model te blijven bouwen. Kapitaal en organisatie der fabriek spre ken hier een woordje mede: het zijn slechts de machtigen onder de automobiel-concerns, die hun positie op de markt kunnen hand haven. Tot hen behoort de Chevrolet Motor Company, onderdeel der machtige General Motors Corporation, die nu met een serie van negen verschillend gecarrosseerde wa gens op de markt komt, een gamma zóó compleet, dat het zoowel de sportieve jon gelieden als den op rijper leeftijd gekomen zakenman bevredigen. Mijnheer A. wil een open wagen, hij is bovenal sportman en houdt van de natuur, in den zomer gaat hij per auto naar Zwit serland, het gaat er dus bij hem om, dat zijn gezin van vier personen zoowel als hijzelf de beschikking hebben over een vra gen, die hen van het fraaie berglandschap volop kan doen genieten. Niets waarschijn lijker dan dat zijn keus valt op een Chevro let Phsston. Juffrouw B. is doktores. Een vijfpersoons- wagen is voor haar gebruik te groot, een open tweezitter biedt te weinig beschutting tijdens de koude winterdagen, wanneer zij haar patiënten bezoekt. De Sport-Coupé is als 't ware voor haar «aangemeten en bieat toch weer genoeg ruimte om in de vacantia confortabel een aantal valiezen en wat ver der tot de uitrusting eener moderne vrouw behoort, te vervoeren. Menschen van het kaliber van den Heer C. vinden in de Chevrolet Convertible Coupé den aangewezen wagen. C. vertegenwoordigt een groote firma, waarvoor hij iederen dag op weg is. Doch monsters of stalen heeft hij niet bij zich. Een tweepersoons- coupé, die bovendien het voordeel heeft om in enkele minuten in een open cabriolet te kunnen worden getransformeerd, is voor zijn doel uitstekend geschikt. Wilhij 's Zondags een of twee vrienden medenemen, dan vin den deze met gemak piaats in de ruime dickey „se^t.. De coquette Coupé de Ville 'werd tot 'mi toe vrijwel uitsluitend op bestelling ge maakt, terwijl Mevrouw thans gaat winke len in haar eigen Chevrolet Town-Car zooals dit model door de constructeurs wordt genoemd. Mijnheer was wel zoo vriendelijk om haar voor de rest van den middag' zijn chauffeur af te staan. Al deze modellen zagen wij in de Zaal Lapierre te Yper, waar de Chevrolet kara vaan haar tenten heeft opgeslagen dit in figuurlijken zin opvatten, a. u. b. Het pleit voor den goeden smaak van de organisators dezer reizende tentoonstelling, dat het blauw en beige der decors, die den achtergrond vormen voor de wagens, met de kleuren mengeling der verschillende modellen sa menvloeit tot een harmonisch geheel. Wij moesten ons beperken tot een sum miere vermelding van enkele modellen, er zijn er evenwel nog andere in de - Zaal Lapierre te Yper ondergebracht: een Sport Roadster; een Victoria Cabriolet (vier-on- der-de-Kap), welk type steeds meer bijval vindt; een tweedeurige Coach zoowel als een vierdeurs Sedan en eindelijk een Sedan de Luxe, die voorzien is van een grooten, me talen reiskoffer. Wij vertellen U niet hoe de nieuwe Che vrolet, die uitgerust is met den bekenden zes cylinder motor, zich op den weg ge draagt; er staat buiten de tentoonstelling een Chevrolet voor U klaar, die U zelf kunt besturen en bestudeeren. De Show is open op Donderdag 23 April van 9 tot 22 uur. na welken datum de kara vaan haar reis door ons land voortzet. Ten einde een zoo groot mogelijk aantal belang stellenden gelegenheid te geven om de com plete serie nieuwe Chevrolet te zien, worden allo belangrijke centra van ons land bezocht. HET TEKORT AAN PRIESTERS IN FRANKRIJK. Een herderlijk schrijven van Mgr Gonon, bisschop van Moulins, werpt een schril licht op het tekort aan priesters in Frankrijk. De bisschop smeekt zijn geloovigen de priesters, die' de zielezorg van verscheidene parochies waarnemen, met de noodige verkeersmidde len te voorzien. Hij herinnert er aan dat, niettegenstaande de ontstentenis der Zon dagmis, het een plicht blijft den dag des Heeren te heiligen. Hij treft dan ook de noodige maatregelen voor die parochies waar geen mis kan plaats hebben. Óp een bepaald uur zullen de klokken luiden. Wanneer de geloovigen vergaderd zijn. wordt vooral de rozenkrans gebeden. Daarop zingt de verga dering - Kyrie Eleison en - Gloria dan leest een leek het Evangelie van den dag met een kommentaar voor. Dat wordt ge volgd door de lezing van drie of vier hoofd stukken uit den diosesamen catechismus en de dienst eindigt met het zingen van het Credo. Waar het mogelijk is, zullen de pries ters zelf de hierboven vermelde godsdienst oefeningen 's namiddags leiden en ten slotte den zegen geven met het Allerheiligste. Zijnerzijds stichtte de bisschop van Car cassonne, Mgr Coste, eer. instituut van Helpsters der geestelijkheid Dezen wor den opgeleid om de priesters behulpzaam te zijn in hun ministerie: godsdienstonderricht, ziekenbezoek, zorg voor kerk en altaar, goe de pers, enz., vooral in de parochies waar geen priester is. De private scholen van den staat Mi- choacan in Mexico, die haast allen katho liek zijn en welke door den voormaligen gouverneur, generaal Cardenas, gesloten werden, worden heropend met oorlof van de federale regeering. De jongste volkstelling in Zwitserland wijst uit dat er thans 2.320.764 protestanten en 1.670.764 katholieken zijn. 1920, hebben de protestanten een aanwinst van 90.167 en de katholieken een van 85.240 ts boeken. Statistieken toonen aan dat de voor uitgang van 't katholicisme in de Vereenigde Staten van Amerika vijfmaal zoo groot is als de toeneming der bevolking. Uit Japan komt af en toe het bericht van merkwaardige bekeeringen. In Fukuoka kwamen de secretaris van den plaatselijken Anglikaansehen bisschop, en een genees heer met 'gansch zijn gezin, van 't protes tantisme tot de Katholieke kerk over. Te Milaan werd van 12 tot 14 April, onder eerevoorzitterschap van kard. Schus ter, en onder leiding van Graaf Dalla Torrc,. f eerste Katholiek, Nationaal Kinema- öngres gehouden. y'"Het Congres der Katholieke Italiaan- scbé Hoogeschooljeugd (Pucini) dat dezer dagen te Ferrara moest plaats hebben, werd door de regeering verboden. Haast al tie katholieke leden van het Diplomatisch Corps in den Haag volgden tijdens de Goede Week eene retraite, die gepreekt werd door Pater de la Brière, S. J. iBaansgaBSHSBinsaasKsissBBsaQsasa! FLINKE REDE VAN M. SAP. Op Tweede-Paasclidag kwamen te Thielt 500 afgevaardigden der aktiekomiteiten uit al de gemeenten van het arrondissement Roeselare-Thielt bijeen, om eene uiteenzet ting te hooren over den politieken toestand van het land. Het was M. Sap. Volksvertegenwoordiger van dat arrondissement, die aan het woord kwam. M. Sap heeft doorgesproken en hij heeft welgedaan. Zccals wij er hier reeds meer maals op gewezen hebben, de politieke toe stand is slecht en noch ophemelen noch weg moffelen zullen daar niet aan verhelpen. Er moet .klare taal komen. Er moet ern stig' werk geleverd worden en het is tijd daar toe, meer dan tijd. M. Sap wees er op dat de Regeering aan hare taak te kort gebleven is. Er moet seffens eene ernstige bespreking aa*gevat worden over de Onderwijskwestie. Parademanceuvers noch halve oplossingen kunnen ons niet meer voldoen. De regeering moet weten dat we zulks onmogelijk kunnen aanveerden. 't Is waar dat het onverstand en het ge brek aan moed bij de Regeering de katho lieke partij in Vlaanderen ondermijnt, dat onze beste lcrachtsn naar 't frontisme loo- pen, dat de scheidsgedaehte veld wint en ten slotte dat het bestaan van Be!gie in ge vaar kan gebracht worden. M. Sap zegde het geheel juist: Indien de Regeering Jaspar de Vlaamsohe kwestie kan en wil oplossen, zooveel te beter, we zullen haar steunen en dankbaar zijn. Maar indien zo zich onmachtig voelt, dat ze dan heenga zoo rap ^r.cgelijk, liever morgen dan over morgen en liever vandaag dan morgen. Kwestie landsverdediging en bewapening Jóng M. Sap uit van het princiep clat ons, land door een leger moet kunnen verdedigd zijn. Dat is zijn recht. Doch dat princiep is op verre na niet algemeen aangenomen en de ontwapeningsgedachte wint rap veld, ook in katholieke middens. M. Sap wees op de onvoldoende voorlich ting en de verkeerde voorstellingen der re geering in zake landsverdediging en was van gedacht dat het de katholieke Vlamingen onmogelijk .is de kredieten te stemmen, in dien ze niet juist weten waartoe zij zich verbinden. Zonder twijfel gaat geheel Vlaanderen akkoord met M. Sap, waar hij vroeg dat de Regeering met de militaire ontwerpen nog wat zou wachten en intusschen haar tijd zou gebruiken om het Vlaamsche vraagstuk op te lossen. Als er nu daden volgen op die woorden, dan zouden de bijeenkomst van Thielt en de uiteenzetting van M. Sap nog politieke ge volgen kunnen hebben in het Land en voor al in Vlaanderen. IN CRISISTIJD. De Socialisten hebben met de Paaschdagen Congres gehouden. Jaarlijksche gewoonte. Er is ook naar gewoonte veel geredevoerd en maar weinig practisch uitgewerkt. Dit echter is toch duidelijk gebleken uit de vier- daagsche palabers, dat in het socialistisch kamp de meeningen sterk uiteenloopen, en dit niet alleen nopens kwesties van bijko menden aard. maar zelfs en voornamelijk nopens hoofdkwesties. Verdeeldheid nopens de bewapening en het landverweer verdeeldheid nopens het vrcuwcnstemrecht, verdeeldheid nopens de schoolkwestie, verdeeldheid nopens de ver hooging der bijdrage. Of is het misschien geen verdeeldheid als een voorstel aanveerd is met 305.790 stemmen tegen 254.357 en 24.954 onthoudingen? Ze moeten toch durven de Socialisten om midden den crisistijd, wanneer een groot aantal arbeiders, leden der roode bonden, werkloos zijn de bijdrage der leden te willen verhoogen met 50 t. h. De verhooging werd toch gestemd met de cijfers hierboven aangehaald, en de Peu- ple in zijn verslag voegt er bij dat die stem ming' begroet werd met toejuichingen Natuurlijk, vele roode heertjes die van de verhooging gaan profiteeren, waren ook op het Congres aanwezig en die hadden, van hun standpunt gezien, reden om toe te juichen. Maar de werkloozen. die nog meer dan vroeger van hun steungeld moeten afdok ken, en de arbeiders der roode fabrieken, wier loonen reeds viermaal verminderd wer den, die hebben gewis de verhooging' der bij drage niet toegejuicht. Sedert de laatste volkstelling van 't jaar bracht worden. GP DE TAALGRENS. Te Herzeeuw werd de petitie om tweetalig heid te verkrijgen in de mededeelingen en berichten door den Gemeenteraad in den doofpot gestopt. In het Komensche werd het rnakerf zulker petitie door het optreden der gendarmerie onmogelijk gemaakt. In het Henegouwsche werden sinds een jaar vier gemeenten bewerkt. Tot nu toe werd geen gevolg gegeven aan de ingediende petitie. Ceen enkele vlaamsche gemeente in Hene gouw, geen enkele gemengde gemeente in West-Vlaanderen schikte ooit de innerlijke dienst of de briefwisseling' ten gunste van haar bevolking. Dit zijn al zooveel wettig erkende overtre dingen der taalwet. In betrek met de volksoptelling op de taal grens komen zooveel wetsverkrachtingen aan den dag, dat men den uitslag der volkstel ling, bijzonder wat betreft het taalgebruik, in geenen deele ais ernstig mag aanzien. DE NIEUWE PRESIDENT? Terwijl President Doumergue een laatste officieel bezoek brengt aan Tunis, is men in Frankrijk fel bekommerd met de vraag wie de nieuwe President zal zijn. De verkiezing moet plaats hebben den 13 Mei, te Versailles. Op de Nationale ver gadering zullen ongeveer 850 stemmen uitge- M. Briand zou veel kans hebben, maar hij verlangt niet President der Republiek te worden. Nu spreekt men veel van M. Dou- mer, de voorzitter van den Senaat, ook M. Painlevé, minister-voorzitter, of Jean Hen- nessy of M. Maginot en nog veel andere. DE AUTO-ONGELUKKEN. De auto-ongelukken zijn aan de orde van den dag. De verlofdagen, de aankomende feesten, de kermissen zijn al zooveel gelegen heden om de immer langer wordende lijst ongelukken, in elk blad dagelijks vermeld, aan te dikken. Vóór den oorlog, toen het autoverkeer nog zeer weinig uitbreiding had genomen, werd er van overheidswege geëischt dat de chauf feur van het voertuig een technisch examen moest afleggen en een rijbewijs kon voorleg gen, aldus bewijs leverend van zijn vaardig heid als auto-bestuurder. En nu dat de auto's met honderden langs de straten bollen en dat met eene steeds groeiende snelheid,- wordt er van geen rijbe wijs meer gesproken. Men schijnt zich om de vaardigheid van den autobestuurder hoege naamd niet meer te bekommeren. Dat de autogeleiders verzekerd zijn tegen gebeurlij ke ongelukken is goed aan te nemen. Maar wat te zeggen van de geleiders die misbruik daarvan maken en als ware meesters der baan, het de voetgangers bijna onmogelijk maken? Wanneer worden afdoende maatregelen genomen cm de voetgangers, vooral ouder lingen en kinders, tegen de woede der dood rijders te beschermen? Zouden eenige nieu we borden aan den ingang van steden en gemeenten de maximum-snelheid vermelden de, daar niets aan kunnen verhelpen? Maar van onderhouden dier voorschriften is er toch geen sprake. ER KOMT TEGENWERKING. Daar komt leven in de brouwerij! De mi litaire ontwerpen hebben nu reeds sommige groepen wakker geschud. Wel spoedig zullen andere volgen. De politieke voormannen heb ben zich nogal gedwee vóór den militairen wagen laten aanspannen, maar met de mas sa kiezers zal dat zoowel niet gaan. En de tegenstand duikt op uit verschillen de hoeken. De Assemblée Walionne is hee- lemaal niet ingenomen met het plan Gallet, dat een deel der Waalsche streek zonder strijd aan den veroveraar zou prijsgeven. West-Vlaanderen weet wat het is oorlog voeren. Daar wil men van geen oorlog meer weten en daarom gaat uit .West-Vlaanderen ccn zucht op naar wereldvrede door ontwa pening. Thans komen de Vereenigde Katolieken van Antwerpen stand te nemen tegen de ontwerpen der regeering'. Wil men Antwer pen maken tot een wereldhaven dan moet Antwerpen ontdaan zijn van den knellenden band der forten, die het in zijne uitbreiding smachten. Het besluit der groote vergadering der Antwerpsche Katholieken was: Wachten en eerst de Vlaamsche kwestie oplossen. Senator Lebon werd flink toegejuicht wanneer hij vlakaf verklaarde de kredieten in de huidige voorwaarden niet t« stemmen. Dat de Vossen op hunne vergadering te Brussel eens te meer den oorlog aan den oorlogverklaard hebben en zich uitgespro ken hebben voor algemeene ontwapening, moet zeker niet gezegd worden. Als het zoo voort gaat, dan mogen wij zeggen dat de militaire verdedigingsplannen, zooals ze de Regeering wilde doordrijven, er niet kernen. Al zijn de redens van tegen stand geheel verschillend, dit doel moet be reikt worden dat de militairen ditmaal hun zin niet krijgen. Met een tijdje te wachten, nu er toch geen onmiddellijk oorlogsgevaar ons bedreigt, heeft Belgie veel te winnen. Dat men eerst de uitspraak der ontwape ningsconferentie afwachte, dan is er nog meer dan tijd genoeg om Belgie in een mili tair pak te steken. IN SPANJE. Zondag hadden de Gemeenteverkiezingen plaats in Spanje. Er werd een belangstelling aan den dag' gelegd waarvan men in Spanje geen voorgaande heeft. Deze verkiezing was van groot belang om den gemoedsstemming van het spaansche volk te leeren kennen, daar het de eerste verkiezing was die volgde op het dictatoriaal regiem. Uit de uitslagen der gemeenteverkiezingen blijkt dat de republikeinen zegepralen. De voorstanders van 't grondwettelijk regiem en de tegenstanders der dictatoriale regeering hebben zich dus onomwonden uitgesproken voor een wijziging van 't bestaande bewind in Spanje. CONGRES DER V. O. S. Na Zaterdag namiddag het nieuw lokaal V. O. S. te Brussel ingehuldigd te hebben, werd Zondag hst Algemeen Congres van de V. O. S. te Brussel gehouden. De. ruime zaal was te klein om de honderden afgevaardig den te bevatten. De V. O. S. bloeit. Vóór drie jaar was hij gevallen op 161 bonden. Nu telt hij er 670 met duizenden leden. De afdeeling West- Vlaanderen heeft op haar eigen meer ledsn dan de Landsbond zelf in 1927. Ook de Vlaamsche Invaliedenbond en de Vrouwen V. O. S.-bonden hebben hun wordingsperiode doorgemaakt en ontwikkelen zich snel. Het Congres besprak het vlaamsche stand punt van V. O. S., de anti-militaristische werking en ook de stoffelijke belangen der Vlaamsche Oud-Strijders. Hst Congres sprak zich uit voor eenzijdige ontwapening van Belgie, tegen de kredieten die gevraagd worden voor den fortenbouw en voor de vredespolitiek door de verzoening van alle volkeren. Dfe motie dat de leden Parlementairen, die voor de nieuws legerkredieten stemmen, van rechtwege uit V. O. S. gesloten zullen wor den, werd bij groote meerderheid van stem men aangenomen. De vergadering nam ten slotte een motie aan waarbij ieder lid van V. O. S. dat lid is van de Vlaamsche Militie, van de Fraternel- ies of iedere inrichting, formatie, bende op militairen leest geschoeid, drie maanden uit stel krijgt cm ontslag te nemen hetzij van die inrichting of van V. O. S. of uitgesloten wcrdi. uit V. O. S. DE BELGISCHE BOERINNEN. De Belgische Boerinnenbond hield dit jaar voor de zesde maal haar studiedagen. Ze werden ingericht in het klooster van het H. Hart te Heverlee. Heerlijke, deugddoende lessen v/erden ge geven aan de 500 jeugdige boerinnen die de studiedagen volgden. Hoe most de boerinnen jeugd zich houden tegen de benarde tijden die nog kunnen ko men? Zij rnoet haar karakter vormen. Zij meet wilskracht bezitten om zich te kunnen aan passen. Da boerinnenjeugd moet hst boeren en het tuiniersbedrijf instudeeren en mede beleven, om te kunnen uitmaken welke uit gaven winstgevend zijn en welke niet; zij moet medewerken aan al wat nauwgezette zorgen vergt; zij moet het bedrijfsboekhou- den in handen nemen; zij moet nog werken aan de bevordering van het familieleven, door vroolijk, aangenaam, voorkomend te zijn en stichtend. Wdt denken wij nu over de godsdienstige en over de zedelijke krisis? In onzen landbouwersstand is er onder dit opzicht gewonnen, maar ook verloren. Er is gewonnen meer kennis, meer beleven van godsdienst, er is oneindig veel mssr apostolaat. E!r is ook verloren en onder andere de fierheid over zijnen godsdienst; er zijn veel. oneindig' veel heidensche zeden gedrongen in de gewoonten van ons volk. Tegen deze verliezen hebben de boerinnen- gilden een groot arbeidsveld te bewerken; zij vermogen veel en vooral de jeugdafdes- lingen kunnen veel, wanneer zij het gildele- ven opwekken. Mochten deze studiedagen van nut zijn, niet alleen voor degene die de' lessen volvden, maar cok voor al de andere, voornamelijk de leden van den Boerinnenbond, daar zij in hun bondsblad en op. hunne vergaderingen neg meer zullen vernemen o/ar de besluiten die tijdens de lessen genomen wérden. BE PLAGERIJEN IN HET LEGER DUREN VOORT. De eilaas, beruchte feiten tegen vlaam sche jongens, in de artilleriekazerne te Gent, toen zelfs de private briefwisseling van som mige studenten, uit hun zakken en brieven- tasschen werd gehaald, krijgen neg staar tjes. Op 1 October 1930 vond men bij den stu dent G. een brief geschreven door H. uit Kruibekc. Einde Februari 1931 werd de brief van K. door Kap. V. S. te berde gebracht. Op het blad stond een Gezellezégel; vervolgens waren volgende uitdrukkingen bezwarend: 1. «Ik denk aan de boeien van Vlaanderen, welke Goddank, zullen breken.2. Het Ne- derlandsch dat we hier te ho.oren krijgen is erbarmelijk. 3. Vliegt de blauwvoet, storm cp zee. Die brief, geschreven drie weken -vóór de incidenten van Gent, werd er moedwillig mede in verband gebracht. Gevolg: de Vlaamsche jongen verloor zijn galons en werd als soldaat naar Berchem Sestr.ura. Op den dienst van H. kon men niets af keuren. Het wordt ten slotte hoe langer hoe na tuurlijker, dat dn vlaamsche studenten er voor bedanken, cm reserveofficier te worden. NATIONAAL EUCHARISTISCH KONGKES TE RIJSSEL. Het achtste Nationaal Eucharistisch Kon- gres, dat van 1 tot 5 Juli zal worden gehou den te Rijssel, belooft te zullen worden een grootsehe godsdienstige betooging', strekken de tot herdenking van de stichting der In ternationale Encharistische Kongressen over de geheele wereld. Dit verheven werk is een halve eeuw geleden tot stand gekomen. Het Rijsselsch Kongres zal worden voorge- eten door een Pauselijk Legaat. Meer dan 50 aartsbisschoppen en bis schoppen, geheel het Belgisch Episcnnaat, met Z. E. Kardinaal Van Roey aan 't hoofd en vooral ook de eerbiedwaardige Kerkvoogd van Namen, Mgr Hc-ylen, voorzitter dor In ternationale Eucharistische Kongressen, heb ben den organisators reeds hunne komst toegezegd. Voorts verwacht men afgevaardi gingen uit alle landen der wereld, om niet te spreken 'van ontelbare 'Frarsclier.. Het aantal der personen, die op Zondag 5 Juli zullen deelnemen aan de groote pro cessie tot slot van de plechtigheden, wordt op meer dan honderdduizend geraamd. PROVINCIERAAD VAN WESTVLAANDEREN. Bij kon. besluit van 2 April wordt de Pro vincieraad van V/est-Vlaanderen in buiten gewone zitting bijeengeroepen tegen Dinsdag' den 21 April 1931, te 10 uur 's morgens, om te beraadslagen over: 1. Wijzigingen aan de provinciale begroo ting van 1930; 2. Wijzigingen aan de Provinciale begroo ting van 1931; 3. Herinvoering van de Provinciale taks op de honden; 4. Krediet voor buitengewone wegenwer- ken tot bestrijding der werkloosheid, en daartoe noodige geldmiddelen; 5. Herziening van 't besluit van 26-2-1930 over de Provinciale pensioenkas der Provin cie- en Gemeentebedienden; 6. Inrichting van een Provincialen op- zichtsdienst voor het Meisjesberoepsonder- wijs; 7. Aanvraag tot wijziging der verordening op de werkioozenfondsen; 8. Electrificatie van 't Noord-Oosten van Brugge; akkoord met de Maat. Centrales électriques des Flandres; 9. Grenswijziging der Gemeenten Beer- nem. en St Joris bij Brugge; 10. Aanhechting der Gemeente Uytkerke aan Blankenberghe. ACHTERUITGANG VAN HET PROTESTANTISME IN AMERIKA. Een protestantsehe dominé heeft in het be kende tijdschrift Current History een ar tikel geschreven waarin hij verklaart dat een derde der grootste Protestantsehe kerk genootschappen sedert langen tijd geen toe name van het ledental kon boeken. In het afgeloopen jaar is het ledental der Metho disten met, 25.000 leden achteruitgegaan. Ook de Zondagsscholen worden minder bezocht, de bijdragen voor missie en zending zijn reeds belangrijk gedaald; de godsdienstige onverschilligheid wordt ook op het platteland steeds grooter. HOOG BEZOEK. Het bezoek van kanselier Bruening en van M. Curtius, minister van buitenlandschc za ken van het Duitsche rijk, aan Engeland, is vastgesteld op 5 Juni. Men meldt ook dat de Engelsche vloot binnenkort een bezoek zal brengen aan Kiel en voor 't eerst sedert 1914 de duitsche wa teren weer zal binnenvaren. HET ALBERTKANAAL. Officieel wordt bevestigd dat voor hei ka naal Antwerpen-Luik, de oude lijn zal be houden blijven. Men had boringen gedaan op verscheidene plaatsen, om den weg to verkorten en dus min kosten te doen, maar men ontmoette te veel drijfzand en water. Dienvolgens zal de oude richtingslijn be houden worden. GUIDO. Belgische Fabriek Chieorei WYPELIEK-TAFFIN Naaml. Vennootschap, VPER. DE REPUBLIEK UITGEROEPEN IN VELE STEDEN Dinsdagavond om 5 L u. werd uit Madrid gemeld: Koning Alfons is afgetreden. De republiek is uitgeroepen te Barcelona on verschillige groote steden van Spanje. Te Barcelona werd de repu'olikeinsche vlag op de officieele gebouwen geheschen. Het portret van koning Alfons werd op de open bare plaats verscheurd. Koning Alfons heeft Madrid verlaten.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1