Bp Brouwerij Masscheleio HUISMOF3DE3HS DE POPERINGHENAAR BI. 5. - 3-5-1931. - N' 18. GEDACHTEN H£T manneke UIT QE BIJ DEN WAARZEGGER OPEN RAMEN EEN BETONWEG VAN CALAIS NAAR CONSTANTINOPEL BALATUM kost voortaan de loopende meter 22,90 FR. GROOTE KEUS VAN MEUBELPAPIER ONBEWAAKTE OVERWEGEN UIT HET LEVEN VAN EEN DOOR HET GELUK BEGUNSTIGD MENSCH MINISTERIE VAN OPENBARE WERKEN MEI - BLOEIMAAND VROUWENHOEKJE ('t Vervolgt.) Hoest niet en niest niet Andre menschen in hun gezicht! Snaps in plaats van brood Brengt nood en dood, WEEST OPGERUIMD EN BLIJ laat uwe zangen hooren want Mei die is geboren. Koeragie! We zitten in de maand Mei, de schoonste maand van 't jaar zoo zin gen ze in 't liêken. Maar we gelooven er niet te vele van, want w'hebben al menige jaar- kens achtereen ondervonden dat er in die maand zoo wel en zooveel snottebellen uit den hemel vallen durven als in Maart en April, en den overschot van 't jaar! In Mei dan leggen alle vogeltjes een ei en wie die beestjes hinderen dat zijn wel booze kinderen. Da's de waarheid! Ik vind verdorie niets zoo barbaarsch als het rooven van vogel eieren of -jongskens. En d'r zijn beesten, die in dat opzicht, nog een beter hart heb ben dan sommige menschen... luistert wat een vriend mij verleden jaar vertelde en beweerde met zijn eigen oogen gezien te hebben. Hij zat in zijnen tuin. Onder een boom lag zijn kat te slapen toen er eensklaps uit den boom, hij wist niet hoe het gekomen was, twee musschenjongskens uit een nest van dien boom, op den grond vielen. Moeder musch begon luidop te roepen en te schreeu wen. Hewel... de kat sprong naar de jongs kens toe... nam ze heel voorzichtig in den mond... klauterde op den boom... en bracht de jongskens terug naar het nest! Ongelooflijk... en toch waar! Trek nu daar de les maar uit. WAAR DAT ook een schoone les voor iedere kristene mensch uit te trekken is, dat is uit het volgende gebeurde. In Parijs was er een man wiens naam ik hier niet zeggen kan die altijd had geleefd als een goed katholiek maar over eenigen tijd werd de man fel ziek. Hij had namelijk een begin van kanker aan de tong en wilde hij op eenige dagen naar d'andere wereld niet verhuizen, hij moest zich laten opereeren, 't is te zeggen, zijne tong laten uitsnijden. Het oogenblik der operatie was aangebroken. Mijn beste man, zei de dokter, nog enkele minuten, uwe tong zal uitgesneden zijn, en gij zult van gansch uw leven geen enkel woord meer kunnen spreken. Welke zijn de laatste woor den die gij nog zeggen wilt. De man vouwde de handen saam, deed de oogen dicht en sprak «Geloofd zij Jezus Kristus! Eenige minuten later was de operatie geschied. Geve God dat wij die woorden ook als onze laatste uitspreken mogen, wanneer voor ons het uur van scheiden zal slagen! M. PIMPELMANS komt binnen om te middagmalen. Luister ne keer, roept zijn madam uit, onze keukenmeid is er van door getrok ken... door uw schuld! Door mijn schuld? Ja! zij beweerde dat gij haar in den telefoon uitgescheld hebt voor rotten visch en andere schoone hoedanigheden! Potverdorie! roept mijnheer Pimpel mans uit, zich met eene hand over 't voor hoofd wrijvende, en ik die dacht dat ik tegen u gesproken had! Ge moest 't gezicht gezien hebben van madam. BESTE LEZER, alderliefste Lezeres pakt ieder 'n zakdoek of zes en laat de traantjes maar bollen en over uwe wangen rollen want ach Heere! ach God den eersten luitenant van Al Capone is kapot. 't Staat zoo verdraaid in alle gazetten en kranten te lezen. Ge kent toch Al Capone wel, hé! de grootste bandiet van Amerika. Hewel, 't is zijnen luitenant, ook nen bandiet, Joë Mas- seria, die zijn pijp gebroken heeft. De be grafeniskosten, van dien bandiet beliepen niet minder dan... 2 miljoen frank. D'r was een stoet van twee en dertig koetsen. De lichter ofte doodskist was gansch met zilver beslagen en op 't kerkhof werd een grafstede gebouwd die het ronde sommetje van 15.000 dollars ofte 840.000 frank gekost heeft, t' Is bekan niks. En dat allemaal voor... een bandiet! Enfin, liever hij... dan ik. DE KONING VAN SPANJE 't land van d'appeltjes van oranje 't zijn me vieze toeren, zit dus in Engeland te koekeloeren! 't Schijnt dat hij ginder content is... zoo veel te beter voor hem. Alfonso XIII is de negende Europeesche soeverein die zijnen troon en kroon verlo ren heeft sinds 1914. De acht andere zijn: I Nikolaas II die in 1917 afstand deed van den troon, en 't volgend jaar door de sovjet ten v.ermoord werd. Konstantijn van Griekenland, die twee keer afstand deed in 1917 en in 1922 en stierf in 1923. Georges II van Griekenland, zoon van den voornoemden, en die zijn troon verloor in 1923. Ferdinand van Bulgarije, die op het einde zijn troon afstond ten voordeele van zijn zoon Boris. Willem II, wiens vlucht naar Holland in 1918 nog in iedereens geheugen is. Karei I van Oostenrijk, die zijn konink rijk in den steek liet in 1918... mits een pensioentje van 800.000 ballekens. Nikolaas van Montenegro, door de Ser viërs afgezet in 1918, na eene regeering die acht en vijftig jaar geduurd had. Mahomed VI (de profeet niet, zulle!) die door zijn volk, de Turken, onttroond werd in 1922. 't Is zooals ze in een bekend lied zingen... De tijd verslindt de steden geen tronen blijven staan. Gij kent dat toch allemaal, hé? EENIGE TOERISTEN ontmoetten on langs in de Zwitsersche bergen een herder. Hoe oud zijt gij, mijn beste man, vraagt een hunner! Ik weet het niet, is 't antwoord. Hoe, ge weet uwen ouderdom niet? Neen... ik tel maar mijn schapen en mijn geld, is 't antwoord van den filosoof, omdat ik schrik heb, dat men ze mij zoo stelen... maar mijne jaren.»., ik heb niet noodig dien te .tellen. Ik riskeer niet van die te verliezen. Dat was een wijze man. WIE DAT ZOO WIJS NIET WAS, 't komt hier juist goed van pas, dat was die vieze madam die 'k overlest zag op den tram... Die madam kwam dus op den tram ge stapt... Binnen was alles bezet en de madam mocht op 't platform blijven staan... maar d'r was toch een medelijdende ziel opgestaan in den persoon van 'n jonge juffer: daar gij ouder zijt dan ik, sprak ze tot d'ander madam, sta ik u mijn plaats af. Maar, zie menschen, 'k gaf hier ne stuiver van vóór den oorlog, hadt ge 't gezicht van die ma dam gezien, omdat d'ander gezegd had dat ze ouder was dan zijzelf. Ze begon me daar ne vocabulaireuit te halen, en 't was wel dat de ontvanger er tusschen kwam of d'r zouden stukken geweest zijn. Zoudt g'er van uwe sis niet vallen! Ja, ja, menschen, g'hebt zoo van die vieze ma- tantjes van dertig, veertig, vijftig jaar, die er met 't grootste plezier van de wereld uwe kop van uw lijf zouden wringen, als ge hen geen tien jaar of nog meer jonger schat, dan ze werkelijk zijn. O! ijdelheid der ijdelheid... en alles is maar ijdelheid. IETS da'k mij verdorie fel beklaag, 'k zeg het u hier heel graag dat is da'k niet geworden ben 'n vliegenier. In de keuken hoor ik Marenta lachen, dat z'er van schokt (niet de keuken, maar Marenta). Gij vliegenier! Maar Manneken uit de Maan roept ze me toe heel droog, ge durft nog geen vijf voet hoog, op een ladder staan, of uw hoofd begin te draaien en g'hebt schrik van er af te waaien. Daar mijne beste Lezers en alderliefste Lezereskens niet zoo spotziek aangelegd zijn als mijn lieve wederhelft, zal ik maar voort gaan mij met hen te ekspelkeeren... en Ma renta op zij te laten. Ja, vliegenier zou ik willen zijn, dan ware ik binnen enkele maanden 17 keeren mil- jonnair of... verzopen in den Stillen Oceaan. Ge moet weten «De Asahi», een Japaansch dagblad, heeft een prijs uitgeschreven van 100.000 yens ofte 17 V2 miljoen frank voor den vlieger, die 't eerst, zonder tusschenlan- ding, den Stillen Oceaan oversteekt naar Japan toe. Ge moogt er van zeggen wat ge wilt maar zoo'n occasie presenteert zich alle dagen niet, en 'k zou toch liever nog zoo aan m'n einde komen dan gelijk als ne ge wone sterveling op straat door nen otter mobiel naar 't pierenland gezonden te worden. Ja, zegt Marenta (z'heeft veel pret) dan zou uw naam en uw portret staan in krant en in gazet en 't zou voor mij zijn een schoon verzet. Merci! SPIEGELS was tegen zijn goesting bij den troep, zooals de grootsten hoop. De ka pitein kwam in de kazerne spectie maken en hij vroeg aan Spiegels; hoe is 't met de soep? Slecht! zei Spiegels krak af. O, gij peerdepoot, riep de kapitein toen uit, kunde gij met geen twee woorden spre ken tegen d'overheid? Schrikkelijk slecht, zei Spiegels. EN DEN VAMPIER VAN DUSSELDORF gaan ze voor 'n paar dagen steken in den korf. Niet langer? zult ge mij vragen. Hawel! 'k beken het... voor 'n man die zooveel moorden en andere misdaden op zijn geweten heeft... is 't maar bitter weinig. Maar 'k heb er vergeten bij te voegen dat z'achterop zijnen kop in gruizelementen van een gaan schieten want hij is ter dood ver oordeeld. Ter dood veroordeeld, ja... en wel negen keer. Maar daar ne mensch maar kan sterven...! i eene keer ge wel. I In alle geval, da's ten minste eenen die 't verdiend heeft. BOER DOOK had patatten geleverd bij Zakzitters, en kreeg nen druppel. Dook keek half kwaad naar 't glazeken, omdat 't zoo klein was. 'n Aardig glas, hé, zei Zakzitters, en da wordt geblazen. Wa da ge zegt, zei Dook, hewel, die 't dees geblazen heeft, moest maar ne kor ten adem hebben, zulle! IMIBK! Bliene BiaMEEHHSEHaHHÏBBSffllBISSanHBSBj Mengelwerk van De Poperinghenaar28. OORSPRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT De man kon hen wel van alles wijsmaken, hij vertrouwde hem niet. Maar hij kon fei telijk geen goeden grond meer voor zijn wantrouwen aangeven en daarom wenschte hij er niet van te spreken. Er was hier ook wel eenige gekwetste eigenliefde in het spel. Hij immers had gemeend di Cava te hebben ontmoet, sprekende met Rouan. En hij was tot de smadelijke ontdekking gekomen, dat hij zich op een dwaalspoor had laten leiden. En al bleek dit nog zoo overtuigend, het wilde er bij hem niet in. En hij zei tot zich zelf, dat het dan toch heel merkwaardig was, dat ook Nibblington zich had vergist en dadelijk toen Turner uit het rijtuig ge stapt was, had geroepen, dat hij di Cava, ondanks zijn vermomming, herkende. In ieder geval moest de graaf meer weten van den detective en plotseling was het idee bij hem opgekomen den detective te bespie den. Hij wilde er zijn vrienden niet over spreken, want zij waren volkomen overtuigd, dat de vergissing had plaats gevonden, zij geloofden hetgeen Turner had beweerd. In dien hij nog volgehouden had, dat de man hen wellicht bedroog, dan zouden zij hem hebben uitgelachen en daaraan wilde de Tournel zich niet blootstellen. Hij zou trach ten zich zelf zekerheid te verschaffen en bleek het hem dan dat hij zich werkelijk vergist had, welnu dan had hij de zekerheid, die hij nu nog miste. Om die zekerheid te krijgen was het wel waard eenige moeite te doen. Dit waren de overtuigingen van den graaf, terwijl hij op straat stond te wachten tot de detective uit het huis te voorschijn zou komen. Lang behoefde hij zich niet te vervelen, want plotseling viel er iets voor, dat hem zich zelf deed gelukwenschen op de gedachte gekomen te zijn terug te keeren. Het was niet Turner, die de woning verliet, neen, er naderde een dame het huis waar Rouan woonde. En die dame was, dat durfde de Tournel zweren, de dame was niemand an ders dan signora Chiarina. Neen, iedere ver gissing was buitengesloten, zij en niemand anders liep daar en stond stil voor het huis. Wie zocht zij daar? Wilde zij Rouan een bezoek brengen, niet wetende van zijn vlucht? Of was toch werkelijk de markies di Cava in dat huis, ging zij naar hem toe? Lieve hemel mompelde de Tournel, wat moet ik doen. Is zij ondanks alles een booswichte, niet veel beter dan de andere leden der beruchte bende? Maar neen, dat mag ik niet gelooven. Wil zij misschien Rouan spreken en is de man, die op de kamers van Rouan thans aan het zoeken is werkelijk een detective? Dan loopt zij als het ware de politie in de armen, want Tur ner is werkelijk geslepen genoeg om haar te herkennen. En zeker zal hij haar dan arresteeren De Tournel aarzelde. Hij wist heel goed, dat signora Chiarina in de oogen van de politie evenzeer schuldig was en dat zij zeker in hechtenis genomen zou worden. Mocht hij dan haar die kans laten beloopen. Neen, duizend maal neen, want hoeveel er ook in haar gedrag onver klaarbaar mocht zijn, zij had toch door haar tijdige tusschenkomst zijn vriend het leven gered, zij had blijk gegeven de drie edellie den te vertrouwen, toen zij hen verzocht had haar broeder het leven te redden. Die overweging deed den graaf een snel besluit nemen. Hij trad plotseling op haar toe en zei met gedempten stem: Signora Chiarina, ga dat huis niet bin nen voor ik u iets medegedeeld heb, wat gij weten moet De aangesprokene schrikte zichtbaar. Wat wilt ge? vroeg zij. Ik ben de Tournel, ik meen den plicht te hebben u te waarschuwen. Ik weet niet, wat gij daarbinnen doen wilt, ik weet niet wie gij meent daar te zullen ontmoeten, maar voor gij er binnengaat, moet ik met NAARVOLGENS WORDT VERTELD en 't laatste nieuws uit 't Turkenland ons L meldt worden ginds de spotnamenafgeschaft en hij die ze nog gebruikt wordt streng [gestraft. Om dat gezeever te verstaan moet ge zoo een beetje de gewoonten van dat land, Tur kije bedoel ik, kennen. Tot nu toe was 't daar 't gebruik dat de kinderen bij hun geboorte, in' de eerste plaats een voornaam en dan, in plaats van hunnen familienaam, een spotnaam kregen... in 't Turksch natuurlijk. Zoo had ge bijvoorbeeld Ali Kad Kaka- doe 't geen bést kan vertaald worden door Ali de zatlap Mahomed Kei Chiconne is Mahomed de verdonderdeenz., enz... Al de Sultans van Turkije hadden zoo nen naam: de moordenaar, den duivel, de over winnaar, enz., enz... Een van de laatste Sultans was Abdul Hamid, die zoo wreedaardig was, dat men hem den bijnaam van roode spinge noemd had... en de man was er fier over. Nog een... schoone gewoonte die verf dwijnt! ZOT ZIJN 't doet geen pijn maar 't is toch een droevig lot en... 't is beter zat dan zot. Een zekere V. O. van Waesmunster gaf sedert eenigen tijd blijken van zins...ver duistering. Nu gisteren moest zijn zuster trouwen. Wanneer de toekomstige echtge noot zich bij het huis van zijn aanstaande aanmeldde om haar naar het gemeente huis en de kerk te geleiden naam V. O. een flesch en sloeg er zijn toekomstige schoon broer half den kop mee in. Een dokter lei een verband op de kwetsuur en het burger lijk huwelijk kon voltrokken worden, maai de godsdienstige plechtigheid moest worden uitgesteld, daar de gekwetste naar bed moest gebracht worden. De krankzinnige werd zoo spoedig mogelijk naar een zothuis gevoerd. Enfin 't is triestig. EN HIER voor een veranderingsken hebt ge nog ne keer een jodenhistorie. Levy komt zijnen ouden vriend Abraham tegen, na jarenlang malkander niet meer gezien te hebben. Deze laatste stapt juist uit een spliksplinternieuwe groote ottermo biel. Ha Isaac, roept Levy uit. Hoe gaat het? Naar ik zie aan uwen ottermobiel, moeten d'affaires goed marcheeren. Wat doet ge? Ha! Ik ben fabrikant van hazenpastei ofte Paté de lièvre geworden. Maar hoe kunt ge daarmee zooveel geld verdienen? de hazen zijn toch schrikke lijk duur? Ja maar ik doe er ook paardenvleesch bij... Bedrieger! lacht Levy. Hola! Alles wat gewilt, maar dat niet! is 't antwoord van Isaac. Bij mij gaat alles juist! Alles d'helft om d'helft. Een haas... een paard! En nu moet ik me haasten zeer of 'k kom te laat alweer Buiten is 't modderweer en met Marenta teer moet 't Manneken uit de Maan naar den treater gaan. de rest raadt stand hebben aangepast, zonder daarvan ooit nadeelige gevolgen te hebben ondervonden wat betreft hunne gezondheid. Tegen het stelsel «met open ramen slapen» moet echter gewaarschuwd worden waar het gaat om rheumatisch aangelegde personen of waar het menschen betreft, die aanleg hebben voor angeria, bronchitis en derge lijke ongesteldheden Vooral kinderen, die met open mond slapen, zouden op die manier een ernstige verkoudheid kunnen opdoen. Hetzelfde mag gezegd voor volwassenen, die op de rug liggen en snorken. Bij elke adem haling ademen ze zoo de vochtig-koude nachtlucht in. Sommige kinderen hebben daarbij geen rustigen slaap. Ze woelen zoo, dat zij 's nachts al hun deksel wegtrappen en dus, gedurende korteren of langeren tijd, onbedekt blootge steld zijn aan den kouden luchtstroom. Niet elkeen verdraagt zoo'n aanhoudend warmte verlies zonder er de nadeelige gevolgen van te ondervinden. Zieken mogen slechts op raad van den geneesheer met opsn vensters slapen. Het raam mag dan nog niet te dicht bij het bed staan en moet door een gordijn bedekt we zen. In eene ziekenkamer moet men er ook overdag voor zorgen dat hef bed van den patiënt beschut is tegen den kouden lucht stroom. Als de algemeene regel moet men aanne men, dat men langzaam moet wennen aan het slapen met open ramen. Men moet dub bel voorzichtig zijn waar het betreft zieken rheumatieklijders of personen, die aanleg hebben voor catarik. In mistige en vochtig-koude nachten moe ten de ramen gesloten blijven. Het vocht, dat zich vastzet op de huid en het bedden goed, kan, onder bepaalde omstandigheden, ongunstig inwerken. Bij kinderen moet men er op letten, of zij met open mond slapen. In dat geval gaat de koude lucht, zonder vooraf in den neus ver- wormd te zijn, rechtstreeks naar keel en longen. Dergelijke kinderen mogen niet bij open ramen slapen. Nog eene waarschuwing. Laat u niet ver leiden tot dingen, alleen omdat anderen het ook doen. V/at goed is voer zekere personen, is vaak nadeelig voor anderen. Ge komt vragen of uw toekomstig huwelijk gelukkig zal zijn? We zullen zien het is ern stig, het is gewichtig. 1. Houdt ge van uw meisje, zoo dat ge haar eerbiedigt als uw vrouw? Dan wordt ge gelukkig; 2. Bemint ge haar om d'r lief gezicht, d'r leuke krulletjes of d'r lakschoentjes op hooge hielen? Dan wordt ge niet gelukkig; 3. Trouwt ge een meisje om haar geld? Dan beklaag ik u; 4. Kunt ge volhouden in een ernstige plicht, ook als uw vrouw u smeekt, met tra nen in de oogen? Dan zijt ge een man; 5. Durft ge al uw vrienden opofferen om uw vrouw thuis niet te laten wachten? Dan zijt ge op den goeden weg; 6. Zijt ge van 't soort, dat denkt: om de liefde behoef ik de andere niet te haten? Dan beklaag ik uw vrouw en uzelf; 7. Kunt ge zwijgen, als uw vrouw een booze bui heeft? Dan zal 't goed gaan; 8. Kunt ge vergeten, wat uw vrouw dan gezegd heeft, er niets van laten merken? Dan zal het beter gaan; 9. Kunt ge lachen, als ge zelf een booze bui hebt, de knoop van uw jas nog niet er aangezet is; uw lievelingsgerecht is aange brand en de kleine heel den nacht gehuild heeft? Dan zal het zoo goed mogelijk gaan; 10. Kunt ge in den schoonmaaktijd uw goed humeur bewaren, een huilend kind een half uur dragen, tevreden zijn met een bo terham op waschdagen en 't verlies van uw lekkerste pijp ontzeggen? Dan kunt ge het gerust wagen. Want wagen blijft het. En de wittebroodsweken raken om. En menschen zijn menschen; niemand is Ze spelen 't Kind met den groenen -Snot-» ^yohnaakt en-niemand* heeft-ooit ongelijk neus. Een drama in 14 tafereelen waar dat ge van in 't begin tot op 't einde de tranen uit uw oogen moet laten bollen. Marenta heeft voor haar en voor mij daar een dozijn zakdoeken gereed gelegd. Nu gaan we ons ne keer goed amuseeren in den schouwburg, zegt ze. Dat hangt af hoe dat ge 't wilt opnemen! Allee 't zal nog ne plezanten achternoen worden. Dat 't voor al mijne beste Lezers en alderliefste Lezereskens ook zoo wezen moge! dat is de wensch van 't Manneken uit de Maan. Chicorei WYPELIER-TAFFIN Belgische Fabriek Naaml. Vennootschap, YPER. Er zijn menschen die, jaar in jaar uit, bij dag en nacht bij open vensters leven. Er bestaat dan weer eene andere categorie, 't is te zeggen, de menschen, die, bij elk hapje frissche lucht, dat de kamer binnenwaait klagen over tocht en bij de stoof gaan zit ten om zich te warmen. Elkeen weet, dat frissche lucht onontbeer lijk is voor de instandhouding van eene goe de gezondheid en wie gewend is frissche lucht in te ademen, zal zich in eene kamer, welke niet behoorlijk is verlucht, onbehaag lijk gevoelen. Sommige menschen houden ook het ven ster open gedurende den niet milden Winter en slapen 's nachts met open ramen. Zij laten zich door natten mist en ijzige koude evenmin afschrikken als door het lawaai van buiten. Onvoorwaardelijk en voor iedereen kan niet aangeraden worden met open venster te slapen. Zóó slapen kan geen bezwaren ople veren, als men altijd te doen had met men schen, die daaraan van kindsbeen af gewend zijn of die zich langzamerhand aan dien toe- ■■iBBBaaiiBBHflaGiBiai u spreken. Neen, aarzel niet, gij vertrouwt mij toch Ja antwoordde zij, ik vertrouw u vol komen Wij kunnen hier niet blijven staan. La ten wij een eind de straat in wandelen. Ik zal u dan zeggen, hetgeen gij moet weten Goed zei zij eenvoudig en samen wan delden zij voort. «Luister», zei de Tournel, wien wilt gij daarbinnen ontmoeten? Iemand dien gij toch niet kent Ik zie, dat gij mij nog altijd niet in vertrouwen nemen wilt. Beantwoord mij echter één vraag, wilt gij daar iemand spre ken die Rouan heet? En indien dit zoo was? Dan moet ik u zeggen, dat hij daar niet meer is Hij is er niet, zegt gij, hoe weet gij dit? Is hij gearresteerd? Neen, hij zou gearresteerd zijn, doch ontsnapte op het laatste oogenblik. Maar er is nu iemand anders op zijn kamers, een detective Een detective, iemand van de politie? vroeg zij. Tenminste indien hij werkelijk de per soon is, voor wien hij zich uitgeeft. En hoe wel ik redenen hem om hem te wantrouwen, moet ik bekennen, dat dit toch wel de meest waarschijnlijke veronderstelling is Maar zei zij, hoe weet gij dit alles? Ik zal het u zeggen. Wij hielden dien Rouan in het oog. Wij wisten, dat hij werk zaam was op het kantoor van den vermoor den bankier Andrieu. Wij hadden reden hem te verdenken. Wij overvielen hem, ter wijl hij iemand bij zich had, dien wij hiel den voor een der Broeders. Gedurende de worsteling, die ontstond is Rouan evenwel ontsnapt en de ander bleek te zijn een de tective. Tenminstevoegde de Tournel er weer voorzichtig bij, iemand die zich als dusdanig uitgeeft en zich ook als dusdanig tegenover een politieambtenaar legitimeerde. Nu wil u slechts een vraag doen: Wilde u werkelijk dien bankiersbediende spreken, gold uw bezoek Rouan? Ja, mijn bezoek gold hem En niemand anders? IBasaBHBBBBBBBBBHBBBBBEBBBBflflB' Ofschoon de Orient-Expresse Oostende- Weenen-Constantinopel reeds sinds gerui- men tijd uitgebaat wordt is zij toch niet meer zoo beroemd als vroeger. En bovendien zal deze maatschappij een nieuwe concurrent krijgen. Men heeft namelijk een plan ontworpen om een grooten betonnen autoweg aan te leggen van het Kanaal naar den Bosphorus. Deze weg zal acht verschillende landen doorkruisen, van Calais over Oostende, Gent, Brussel, Leuven en Luik loopen en dan op Duitsch gebied komen, door den Eifel en langs den Rijn over Koblenz; Bingen, Mainz, Frankfurt, Aschaffenburg, Neurenberg, Re gensburg, Passau bereiken. Dan loopt de weg verder over Linz en Weenen naar Boedapest waar de lijn naar het Zuiden buigt en over Mohaes naar Bel grado, Nisch naar Sofiia voert om tenslotte via Adrianopel Stamboel te bereiken. Deze autobaan zal 3000 km. lang zijn; ver schillende bestaande asfaltwegen zullen ge bruikt kunnen worden. Men rekent er op dat de betrokken regeeringen den benoodigden steun zullen verleenen. Zoo zal b.v. de regeering van Turkije weer de Internationale Triptiek erkennen en toe staan dat men ook door de Tsakjatchjalda- linie rijdt. Langs dezen grooten weg zullen moderne hotels verrijzen, en hulp- en inrichtingspos- ten worden opgericht. De rijtijd zou op het oogenblik nog 75 uren bedragen, maar men hoopt enkele trajecten nog zoodanig te kunnen verbeteren dat de afstand in 50 uren kan worden afgelegd. Het zal ook mogelijk zijn om uitstapjes te maken in de mooiste streken daar de meeste reizigers wel enkele malen onderweg zullen willen overnachten. Niemand anders? Wat bedoelt u, mijn heer de graaf Ik bedoel dit: "zou u bij dien Rouan pok nog iemand anders ontmoeten? «Neen, zeker niet». Welnu, signora, ga dan niet daarheen. Ik geef u mijn eerewoord, dat u Rouan er niet vinden zult en dat u er dus hoogst waarschijnlijk de politie in de armen zoudt loopen Ik geloof uzei zij eenvoudig, ik zal er niet heengaan en ik ben u wel zeer dank baar voor uw waarschuwing Zwijgend liepen zij eenige oogenblikken naast elkander "voort. Toen sprak zij: Ach, graaf de Tournel, wat moet u en wat moeten uw vrienden wel van mij den ken Ondanks alles denken wij geen kwaad van u O, gij kunt dit wel zeggen omdat gij medelijden met mij hebt. Maar hoe groot moet uw wantrouwen jegens mij zijn. En waarlijk gij hebt er reden toe, want alles wat gij van mij weet het moet u zoo vreemd, zoo onverklaarbaar voorkomen Dat is hetantwoordde de Tournel, vreemd en onverklaarbaar, doch wij hebben de overtuiging, dat, indien u slechts zoudt willen spreken, alles zou worden opgehel derd. Waarom spreekt u niet? Indien u dit slechts zoudt willen doen en u zich met uw zuster onder onze bescherming zoudt willén stellen, dan zouden uw moeilijkheden wel dra een einde nemen. Werkelijk, u weet toch dat ik dit niet vraag uit ijdele nieuwsgierig heid. Mijn vrienden en ik, wij hebben ons ten taak gesteld aan de verderfelijke macht der Broeders een einde te maken, een macht, die zij ook over u en uw zuster uitoefenen. Wij willen hen aan den straf rechter overleveren, maar u willen wij be schermen. En al zou het zijn, dat gij of uw zuster misschien mede voor de wet straf baar waart, wij weten dat u meer ongeluk kig dan schuldig zijt, wij zouden alles doen om u te helpen. Waarlijk, signora, u mag onze hulp niet afwijzen De Tournel had met grooten aandrang bij SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat - 15 - Poperinghe en er ook te verkrijgen: Linoleum, Toile-cirée, Bedde-vellen EERE-COMMUNIE GESCHENKEN Koperen Spreuken - Dagbladrekkens - Schoone Werkdoozen in Japaansch Verlakt- Alle grootten van Kaders en «Pêle-mêles» - Portemonnaies, Por tefeuilles, Valiezen, Boek- en Muziektesschen. Vulpennen - Bureelgerief - Leesboeken - Gedachtenissen voor Eere-Communie WAT DIENT ER GEDAAN Het afgrijselijk spoorongeval aan den on- bewaakten overweg te Wicres-bij-La Bassée en de in den laatsten tijd in Belgie en in 't buitenland voorgekomen verkeers-ongeval- len vestigen weer eens te meer de aandacht op wat er dient gedaan omtrent de onbe waakte overwegen. Melden wij vooraf dat dezer dagen in Nederland de kwestie weder besproken op de algemeene vergadering der Kon. Ned. Auto mobiel Club. Er werd daar geklaagd over het trage tempo der beveiliging' van onbewaakte over wegen door middel van flikkerlichten, zoo als dit sinds eenigen tijd wordt doorgezet in Nederland. Er bestaan daar 1400 onbe waakte overwegen en het aantal der barree- len met flikkerlichten voorzien is uiterst ge ring. De voorzitter merkte daarbij op dat een onderzoek heeft uitgemaakt, dat de mees te ongelukken op de onbewaakte overwegen te wijten zijn aan de schuld der automobi listen. In Amerika, waar alle overwegen onbe waakt zijn, is eenieder verplicht voor het passeeren daarvan te stoppen. Dat is Self-education zelf-opvoeding die elkeen in zich moet trachten aan te kweeken om zich te beveiligen. Evenals men alle noodige voorzorgen neemt om veilig de straat over te steken, evenzoo moet de geleider van een rijtuig zich zelf vergewissen, door stilstand van zijn voertuig en eens op de spoorlijn te gaan kijken of de overweg veilig kan bereden worden. Dit sluit natuurlijk niet uit dat belang rijke overwegen ofwel dienen vervangen door onder- of bovenaardsche overgangen, ofwel dat daar een betaalde dienst kan ingericht worden. Als er zoovele uitgaven worden ge daan voor de verkeerswezen in 't algemeen, in 't optrekken van monumentale justitie paleizen die ons bij de vreemdelingen als een zeer rijk land doen doorgaan, dan mag er toch wel wat in het crediet worden uitge trokken voor de veiligheid en beveiliging der bewoners. Zooals gemeld gelukte het den Engelschen millionair-vlieger Glen Kidstone den 17.000 km. langen afstand Londen-Kaapstad in 7 dagen af te leggen. Kidstone heeft in zijn leven al bijzonder veel geluk gehad. In September 1914 was hij als 15-jarige zeekadet op den Engelschen kruiser Ho- quedie door de duitsche onderzeeboot U 9 getorpedeerd werd. Kidstone werd, na 2 v2 uur zwemmen, gered door den kruiser Abukirdie kort daarop door denzelfden onderzeeër werd getorpedeerd. Weer werd de zeekadet gered. In 1927 sprong zijne race-boot onder een avart van 100 km. uit elkaar. Weer volgde een redding. In 1928 stortte hij met hetzelfde vliegtuig, waaruit later de belgische millionair Lowestein in zee veron gelukte, in de Witte Nijl. Weer werd Kid stone gered. In 1929 vloog hij met zijn auto met een vaartje van 156 km. uit 'op een ren baan uit de bocht; hij bracht er het leven af. In 1930 stortte een vliegtuig naar beneden, waarbij verschillende inzittenden het leven verloren. Kidstone was de eenige overleven de. Ondanks zijn talrijke brandwonden ver trok hij naar het Londensche vliegveld Croydon, waar hij onmiddellijk met zijn eigen vliegtuig opsteeg om zijn zenuwen een weinig tot rust te brengen Bovendien werd hij op gropte jachten in Afrika herhaaldelijk op avontuurlijke wijze van ongeluk of dood gered. IBBEBBBBQS Bij kon. besluit van 17 Apil 1931, is aan het Werk der jaarlijksche bedevaarten naar de graven van den IJzer,Wilfordkaai, te Tem- sche, een toelage van 600 fr. verleend om de kosten te helpen dekken van het bouwen eener noodbrug over den IJzer, op de bede vaartdagen te Dixmuide, in Augustus 1931. 3 Z Cantate. H. Kruisvinding. H. Alfridus. 4 M H. Bloedprocessie te Brugge. H. Monica. 5 D H. Pius V, paus. H. Britonus, biss. 6 W H. Domintanus, biss. v. Maastricht. 7D H. Stanislas, biss. en mart. 8 V Verschijning v. d. II. Michael, aartseng. 9 Z H. Gregorius v. Nazianzen, biss., kerkl. 'T IS MEI! Waar blijft de zon die zou moeten laaien boven de velden en de hoo rnen? Ze komt zeker met de Mei en over de pas ontloken blompjes en over de bottende bladeren zal het zonnekeri grillige kanten van licht en schaduw weven. 't Is Mei, de maand van onze Hemelsche Moeder en de "vrome Mariavereerders zullen meer dan ooit hunnen rozenkrans door de vingers laten glijden en nog en nogmaals prevelen met biddende lippen den wonderen groet: «Wees Gegroet, Maria...». En 't zij in d'eenzaamheid en 't zij ver- eenigd met een luid biddende schaar, zullen Maria's heiligdommen bezocht worden. Tal rijk zijn de plaatsen waar de «Lieve Vrouw» aanroepen en vereerd wordt en die zijn als zegen en genade-oorden voor het lijdende menschdom. Geene gemeente in onze vlaamsche ge westen of ze heeft haar bemind en vereerd Mariabeeld, 't zij in kerk of landkapelleken, 't zij aan boom of gevel. En ieder bedeoord heeft zijn eigen ge schiedenis, zijn eigen geplogentheidomme gang, noveen, boete, ena., ieder bewaart, door zijne overlevering, het verhaal van on telbare gunsten. En wij, bevoordeelde Pope- ringhenaars, bewaren hier in ons midden het aloude Mirakelbeeld, aanroepen onder den eeretitel van O. L. V. van St Jan. Het grootste mirakel wierd gekend reeds van in de 15° eeuw en dagelijks nog zijn er gunsten bekomen door hare voorspraak. De gods vrucht tot Haar is diep ingeworteld in de herten van haar volk. 't Is Mei, gaan we dan in nederig betrou wen tot Haar, de Uitdeelster aller gena den de Troosteres der bedrukten en zuchten we met den dichter: Ach mochte 't jpij eens Meie zijn die nooit en endt de Moeder en de Maagd omtrent die land en lieden loven Wie zich nooit ontzegt wat geoorloofd is, zal zich weldra niet kunnen ontzeggen wat verboden is. RIJSTGEBAK. Neemt 1 liter melk, 150 gr. goede rijst, 100 gr. kristallisé suiker, 50 gr. roijnen, 1 pakje vanielsuiker en een weinig boter, eenige druppels rhum, 1 of 2 eieren. Goed den rijst wasschen en laten zwellen in de melk, hem goed laten koken en dan laten afkoelen. De rozijnen ook in lauw wa ter laten zwellen, de eierdooiers worden met suiker gemengd, daarna het eiwit in sneeuw kloppen en voegen met de rozijnen bij de eierdooiers en de suiker. Dan alles samen dóen bij den koud geworden rijst en goed dooreen mengen. Men mag dan wat rhum of andere essenc bij doen. Neemt nu een blikken vorm, hem insmee- ren met wat boter, bestrooien met wat aard- appelbloem, het mengsel er indoen en een uur in den oven bakken. Daarna koud opdienend, ofwel warm met eene Crèmesaus. Probeert eens, 'k durf wedden dat het zal smaken en dat ge nog dikwijls een rijstge- bak den oven zult inschuiven. NOOIT GOED. Mr en Mad. Snuls wa ren in het modemagazijn. Zie eens, zei Snuls, dat zwart kleed daar, dat zou schoon staan voor U. Dat draagt iedereen! zei Mad. Snuls. En dat ander, dat rood kleed met bolle- kens. Dat draagt niemand! BALATUM bij Sansen-Vanneste Poperinghe ZOEKT UW PROFIJT Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren gebruiken in uw huishouden wendt u dan ter Tel. 87 YPERSTRAAT - 87 - POPERINGHE Tel. 87 die u twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en den VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal te huis bestellen. STERK: het smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste blond tafelbier aan 10 fr. de bak. MAS-CAR: Let fijnste blond speciaal aan 17 fr. de bak. gesproken, hij hoopte haar overtuigd te hebben. Maar zij bleef het zwijgen bewaren. Helaas, ik kan en ik mag niet spreken. O neen, vat dit niet op alsof ik u niet zou vertrouwen, gij hebt mijn zuster gered, gij en uw vrienden hebt allés gedaan, uw leven gewaagd om mijn broeder te redden, schoon hij uw hulp niet waard was. Maar toch ondanks alles, ik mag u niet de verklaringen geven, die u verlangt Maar wat wilt ge dan? vroeg de Tour nel, di Cava is nog vrij, de meeste der Broeders zijn het ook. Zij zullen hun mis daden voortzetten en indien gij niet spreekt, zal men u medeplichtig houden aan die misdaden. Gij weet toch dat men nu reeds meent, dat gij met di Cava dien morgen naar het kantoor van den vermoorden ban kier gereden zijt». «Ik weet het», antwoordde zij treurig, maar acht gij mij daarom in staat ook maar in eenig opzicht mee verantwoordelijk te zijn voor dien moord «Neen», riep de Tournel, «ik niet, mijn vrienden ook niet. Maar... Hij vervolgde den zin niet. Hij wilde op merken, dat het bezoek dat zij nu weer had willen brengen aan Rouan, die hoogstwaar schijnlijk medeplichtig was aan dien moord, haar toch tegenover ieder in een kwaad dag licht zou stellen. Maar hij hield die opmer king voor zich. Ik kan wel denken, wat gij zeggen wilt, ik vorder te veel van uw vertrouwen, ter wijl ik zelf geen vertrouwen schenken wil. Helaas, ik kan niet anders. Hoe gaarne ik zou willen, ik kan over het geheim dat mij dwingt niet spreken Zij waren voortgewandeld en nu bij een drukken boulevard gekomen. De Tournel wilde haar verder begeleiden, doch zij ver zocht hem dit niet te doen. Hij wilde haar de belofte afpersen, dat zij zich met hem in verbinding zou stellen, maar zij weigerde die toezegging te doen. Hij wilde haar nog inlichtingen vragen, doch zij zeide hem niets meer te kunnen mededeelen. En toen zij in een taxi wegreed, zag de Traaf haar eenigen tijd na; heel weinig vol daan over zijn avontuur, doch gestaald in zijn voornemen om den zwaren sluier op te lichten van het geheim, dat deze vrouw met vreeselijke misdadigers deed leven, deel deed uitmaken van een geheim genootschap, ter wijl zij toch vriendschap koesterde voor de verwoede vijanden er van. De Tournel ging nogmaals terug want hij wilde zijn oorspronkelijke plan, den detec tive na te gaan, nog niet opgeven. Maar hij begreep wel, dat hij de kans liep thans te laat te komen. Want het was natuurlijk heel goed mogelijk, dat Turner niet langer op de kamer van Rouan gebleven was. Hij wachtte eerst nog een half uur buiten, ging toen informeeren bij den portier en moest werkelijk tot zijn spijt vernemen, dat de detective was heengegaan. Hem bleef toen niets anders over dan voor dien nacht van verdere ondernemingen af te zien. Maar lang dacht hij na over zijn ontmoe ting met signora Chiarina. En het smartte hem zeer, dat zij niet te bewegen was ge weest hem volledig haar vertrouwen te schenken. Er moest achter dit alles een geheim schuilen, dat geheim moest opgelost worden. VIII. Zooals de politie-inspecteur reeds gezegd had, den volgenden morgen stonden de cou ranten vol over de ontvluchting van de Broeders. Uit de bijzonderheden, die de bladen reeds konden geven, bleek, dat op even handige als brutale wijze daarbij te werk was gegaan. De gevangenen hadden hulp van buiten moeten hebben, want het was een van hen gelukt de deur van zijn cel te forceeren, wat hij niet gekund zou hebben zonder over de noodige gereedschappen te beschikken. Toen had hij den bewaker, die in de ge vangenis surveilleerde, neergeslagen en had zijn makkers bevrijd. Te samen hadden de schurken daarop nog twee cipiers, die bene den de wacht hadden, overvallen en gebon den. zich van de sleutels meester gemaakt en zoo de gevangenis verlaten.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 5