GEDACHTEN MEI - BLOEIMAAND ONVRIJWILLIGE WERKLOOSHEID SN EELGIE BELANGRIJKE DIEFTE TE ELSENE BURGERSTAND VAN Niets is zoo gevaarlijk voor den geest des mensehen dan een valsche absolute. Het valsche absolute der Duitschers was Duitsch- land. (A. Clutton-Brock) De Europeesche Volken moeten weten dat zij voor alles Christenen zijn en niet Fran- schen, Duitschers, Polen, enz... want slechts door het Christendom zijn zij geworden wat zij zijn. (Constantin Frautz.) 17 Z Exaudi. H. Paschalis Baylon, bel. 18 M H. Venantius, m. H. Ericus. 19 D H. Petrus Celestinus, paus. H. Ivo, pr. 20 W II. Bernardinus van Senen, bel. 21 D H. Valens, bel. II. Itisberga, mart. 22 V H. Julia, mart. H. Basiliscus, mart. 23 Z Sinxenavond. Vastendag. H. Guibertus. Coudron Hélène. Keirsbilck Georges, z. v. Alois en Vereecke Elvira. Vanherpe Joël, z. v. Remi en Glorieux Bertha. Deraedt Gerard, z. v. Camille en Kesteloot Elisa. Vandenbussche Roger, z. v. Camille en Eve- raet Agnes. Lapere Lucien, z. v. Camille en Verbeke Elisa. Dejonghe Georgette, d. v. Leon en Taillieu Joanna. Michiels Jean, z. v. Henri en Gobyn Maria. Bil- liaert Denise, d. v. Raphaël en Dewilde Maria. Overlijdens. Masschelein Charles-Louis, echtg. v. Bogaert Virginie. Vanderbeken Lucie, wed. v. Cnockaert Polydoor. Lapere Henri, wed. v. Mille Virginie. Claerebaut Antoon, z. v. Camille en Bouten Eveline. Debeuf Laura, echtg. v. Winne Oscar. Huwelijken. Denorme Gaston met Pype Magdalena. Noppe Gerard met Lorsom Anna. WATOU, maand April 1931. Geboorten. Thoré Athemar, z. v. Mau rice en Zoé Derycke Firey Gilbert, z. v. Albert en Martha Platteel. Ostyn Gabriël, z. v. Hektor en Julienne Vanneste. Chris- tiaen Michella, d. v. Camiel en Maria Bauw. Struye Willy, z. v. Leon en Maria Deprez. Overlijdens. Jules Waeghemaeker, 65 j., wed. v. Pharaïlde Deberghe. Huwelijken. Clabau Marcel en Goussey Zenobie. BECELAERE, maand April 1931. Geboorten. Peene Maurice, z. v. Jules en Espeel Maria. Boutte Alice, d. v. Emiel en Vannieuwenhuyze Maria. Dorme Mar cel, z. v. Camiel en Vercaemer Godelieve. Vandevyvere Agnes, d. v. Leon en Lapere Octavie. Bauwens Marcel,:z. V. Leonard en Vanrijckeghem Leontina. r Ferret Wil- fried, z. v. Albert en Deboutte Maria. Larnout Laura, d. v. Daniël en Demeule- naere Anna. Durnez Roger, z. v. Cyriel en Larnout Bertha. Vermont Georgette, d. v. Joseph en Vanneste Flavie. Overlijdens. Coene Regina, 92 j., wed. August Debeuf. Degryse Anna, 11 m., d. v. Jules en Boucke Yvonne. Delvoye Roza, 22 m., d. v. Omer en Verstappen Adelaide. Huwelijken. Debrabandere Michel met Larnout Maria. Vandenweghe Antoin met Larnout Godelieve. Taillieu Jules met Vermeersch Marie. Huyghe Cyriel met Deleu Zulma. Castelein Leopold met Breyne Germana. LANGEMARCK, m. Maart en April 1931. Geboorten, Terryn Sabina, d. v. Odile en Dereemaeker Maria. Corneille Maria, d. v. Maurice en Vercoutere Joanna. Gry- son Maria, d. v. Cyriel en Decaestecker Ur- banie. Ligneel Christine, d. v. Raphaël en Claereboudt Helena. Dumeez Antoinette, d. v. Cyriel en Vanderjeugd Flavie. Ver- schoore Cyriel, z. v. Oscar en Noyez Zulma. Knockaert Gerarda, d. v. Jules en Assez Zulma. Carissémaux Yvonne, d. v. Albert en Vandecasteele Maria. Vandenbroere Daniël, z. v. Camiel en Descamps Valentina. Dumeez Godelieve, d. v. Leon en Vander jeugd Margaretha. Van Hoome Paula, d. v. Camiel en Debruyne Maria. Ghes- quière Robert, z. v. Jules en Vanlauwe Maria. Blanckaert Julia, d. v. Odiel en Staelen Godelieve. Vandenkerckhove Ger mana, d. v. Hector en Weyne Maria. Myl- leville Margaretha, d. v. Jerome en Defrancq Paulina. Saelens Eliane, d. v. Omer en Callewaert Zoë. Overlijdens. Vandamme Emerence, 72 j., z. b., ongeh. Callewaert Germain, 64 j., z. b., ongeh. Corneille Maria, 8 d., d. v. Maurice en Vercoutere Joanna. Vanackere Emerence. 62 j., echtg. v. Dumortier Alois, wed. v. Leonardus Verfaillie. Vanwilder- meersch André, 3 m., z. v. Alois en Emma Rosselle. Descamps Maria, 5 m., d. v. Richard en Barbery Elisa. Serruys Alois, 62 j., werkman, echtg. v. Lefere Sylvie. Van Hoome Paula, 6 d., d. v. Camiel en Debruyne Maria. Victoor Gilbert, 3 j., z. v. Oscar en Chevalier Germaine. Huwelijken. Willemyns Basiel, landb. v. West-Roosebeke met Deroo Maria, z. b. v. Langemarck. Indevuyst Cyriel, werkm. v. Elverdinghe met Augusta Degraeve, huish. v. Langemarck. Delva Maurice, landb. v. Becelaere met Vandenbussche Germaine, landb. v. Langemarck. Develter Gaston, fabriekw. v. Poelcapelle met Mylleville Irma, fabriekw. v. Langemarck. Houthoofd Ge rard, landb. v. Hooglede met Maddelein Maria, landb. te Langemarck. Lambert Cyriel, betongieter met Defever Zulma, keu kenmeid. Patriotisme wordt een ondeugd als het eerste deugd gemaakt wordt. (Chesterton). Een Volkenbond van volken die door het nationalisme zijn aangegrepen is een ver bond van stoomketels. Waar blijft de ziel die haar geweten en haar God heeft? (R. Tagore). LOO, maand April 1931. Geboorten. Dupont Rosanne, d. v. An dré en Boudry Maria. Sterfgevallen. Deconinck Leonardus, 90 j.„ z. b., wed. v. Pauwels Mathilde. Huwelijken. Broucke Julius, landb. te Steenkerke met Van Egroo Martha, z. b., te Loo. Faes Alphonsius, landb. te Alve- ringhem met Maria Lecot, bijzondere te Loo. Noyen Arthur, dienstkn. te Isenberghe met Maria Coemelck, dienstm. te Loo. Huwelijksaankondigingen.Vanacker Ju les, werkman te Loo met Mahieu Maria, dienstmeid te Nieucappelle. Degrave Ca- millus, dienstknecht te Loo met Coutereel Julia, dienstmeid te Alveringhem. VLAMERTINGE, maand April 1931. Geboorten. Baefcop Venere, z. v. Pierre en Anna Sinave. Billiau Raoul, z. v. Hen drik en Maria Duran. Depover Anna, d. v. Jules en Maria Valcke. Parrein Roger, z. v. Gerard en Godelieve Mortier. Van Isacker Anna, d. v. Emiel en Madeleine Si- naeve. Cauliez Estella, d. v. Omer en Irma Vandevoorde. Pluym Roger, z. v. Cyriel en Lea Deman. Overlijdens. Logie Emiel, 62 j., land- werker, echtg. v. Florentia Cruwenaere. Vandevoorde Paula, 11 j., scholierster, d. v. Henri en Emerentia Loncke. Segers Ma rie-Louise, 55 j., huishoudster, wed. v. Ca miel Baert en echtg. v. Henri Vandamme. Vermeersch Agnes, 2 m., d. v. Maurits en Irma Billiau. Huwelijken. Maurits Vansevenant, sui kerbakker en Maria Capelle, landbouwster. Maurits Lamaire, landwerker te Wijt- schate en Irma Deberdt, huishoudster. Jozef Logie, metsersgast en Helena Rabau, fabriekwerkster. Daniël Laleeuwe, schil- dersgast te Boezinge en Celina Maelbrancke, zonder beroep. MET MANNEKE BESTE VRIENDEN TEER 'k zet me neêr en heel pedant pak ik mijn pen in d'hand om u onomwonden 't nieuws te verkonden van hier en elders uit het land da'k heb gelezen in gazet en in krant. 't Weêr en staat mij niet aan, en u ook zeker niet, hé, beste Lezers en alderliefste Lezereskens! Dat kan ik zoo denken. En •daar ik altijd alles wat ik doen kan, doe. om u aangenaam te kunnen zijn, heb ik deze week eens al mijn koeragie in mijn twee handen gepakt, en ben ik eens op informaties ofte inlichtingen uitgeweest, om trent het weêr dat we voor dezen zomer mogen verwachten. Ik ben dan eens tot bij den sterrekundige van de observatoire ge weeste die een verre kozijn is van Marenta) en die heeft nu als volgt geantwoord, nadat ik hem 't doel van mijn bezoek had laten kennen. Luistert, zoo sprak hij, ik zal u hier niet gaan vertellen 't weêr dat de sterren ons voorspellen, m&ar wel hetgeen ik zelf onder vonden heb. Ik heb namelijk opgemerkt dat de jaren die met het cijfer 1 eindigen, een volmaakt zomerseizoen hadden. Warm, niet te veel regen... schoon weder! En ais ge 't eens goed nagaat, moet ge de man gelijk geven. De zomer van 1891 was heel warm. die van 1901 was droog en ge matigd, in 1911 dacht men dat iedereen van de warmte ging stikken vanaf de maand Mei, in 1921, dacht men bijna te sterven van dorst... bij gebrek aan regen. Nu is de vraag. Wat zal de zomer van 1931 ons medebrengen? We zwijgen... en hopen 't beste! DE ZOMER is niet alleen 't seizoen van de Zon... het rijpen der vruchten enz... maar 't is ook 't seizoen van de kermissen. Maar men denkt dat de kermissen ZOO KLEIN als groot armen zoowel als graven worden, als ze zijn dood begraven Op 703,686 leden van 170 kassen van verzekering tegen onvrijwillige werkloos heid, was het getal volledig werklooze ar beiders. op 4 April (laatsten werkdag van de laatste week van Maart) 80,529 ('t zij 11.5 t. h.). Deze verhouding was 11.7 t. h. de vorige maand en 2.2 t. h. in Maart 1930. Op denzelfden datum waren 125.263 ver zekerden ('t zij 17.7 tegen 17.4 t. h. de vo rige maand en 4.5 t. h. in Maart 1930) bij tusschenpoozen werkloos. In het geheel gin gen gedurende deze maand 3,114,431 dagen verloren, 't zij 885 per duizend aangeslo tenen en per week, tegen 980 de vorige maand en 197 in Maart 1930. Indien men als vergelijkingscijfer (100) het getal dagen neemt gedurende dewelke de verzekerden hadden kunnen werken, vertegenwoordigen de verloren dagen 14.76 t. h. in Maart 1931, 16.3 t. h. de vorige maand en 3.28 t h. in Maart 1930. in dorp als in stad hun beste tijden hebben gehad en dat 't ook iets is dat stillekensaan vliegt naar de maan. IN AMERIKA, dat verre land Vinden ze 't ambetant te doen zooals overal, 't Geschiedenisje da 't U ga verhalen, zonder falen Zeker niet meer gebeuren zal. Daarom geef ik aan mijne alderliefste Lezereskens die tot nogtoe geenen vent kun- :nen vastkrijgen hebben, den volgenden raad, wat 't is geweten dat: VOOR 1 Va MILLÏOEN JUWEELEN GESTOLEN De heeren Rouleau en Berheim, die de appartementen betrekken der vierde en vijf- d verdieping van het huis der Emiel Dury- laan, 58, te Elsene, waren Zondag afwezig. Inbrekers zijn er bij middel van valsche sleutels binnen gedrongen Verscheidene meubelen werden openge broken en eene groote hoeveelheid juweelen van hooge waarde werd medegenomen. Zondagavond kwam de politie het eerste onderzoek instellen. Bij M. Berheim werd voor 1.500.000 fr. ju weelen gestolen. Bij M. Rouleau is het be drag van het gestolen min belangrijk. Een persoon is ^gezien geworden die rond de ophaalkast slenterde. Men denkt dat het eene der dieven is. 't Was een man van 1.65 m. lengte, 30 jaren, middelmatige dikte, donkere haren vreemde type. De meisjes met de kermis Spannen al hun krachten in Om een manneken te vinden 't Vrijerken naar hunnen zin Dat ventje wordt alsdan Binst 't jaar, zooals het gaat, Nog meer wel gedresseerd Als in 't leger nen soldaat Aan de kermis is 't dus te danken Wat een verdienste is voorwaar, Dat menig meisje er in slaagt, Te trouwen, binst het jaar! Ik wensch aan mijne Lezereskens Zooveel als ik maar kan, AI evenveel sukses nu, Bij 't zoeken van een man! D'r zullen er wel zijn, onder mijne alder liefste Lezereskens, die mij bezien met 'n koppel oogen, die alles behalve vriendelijk -kijken. Maar 't Manneken uit de Maan heeft nu een maal zoo 'n speciaal karakter. Hij zegt lijk of 't is. D'r zijn er die beweren dat 't een goede eigenschap is! DOOR DE krisis gingen de zaken maar flauwkens bij den juwelier Goudman, en hij zag soms somber rond in zijn winkel, waar zijn nette winkeldochter een boek zat te lezen. Daar kwam nu zekeren namiddag een fijne mijnheer binnen. Hij onderhandelde druk met de winkeldochter, wijl de patron In de kamer er naast zat. Als de klant weg was, kwam de patron in de kamer en vroeg: Heeft hij iets gekocht! Nog niet baas! Hij vroeg toch om iets te zien? ZOEKT UW PROFIJT Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren gebruiken in uw huishouden wendt u dan ter 91 53 Tel. 87 YPERSTRAAT - 87 - POPERINGHE Tel. 87 die u twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en den VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal te huis bestellen. STERK: het smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste blond tafelbier aan 10 fr. de bak. MAS-CAR: Let fijnste blond speciaal aan 17 fr. de bak. ■Mengelwerk van Dc Poperinghenaar 30. Om de millioenen van zijn oom te red den». Precies daarom alleen natuurlijk, maar dat zou, denk ik, de meeste mensehen een zeer voldoende reden lijken voor zoo'n hu welijksaanzoek. Tot nog toe is er in de ge schiedenis niets om daar een detective in te mengen, doch nu komt dit. Toen Andrieu zijn hand en hart aan die jonge dame wilde aa.nbieden, was deze spoorloos verdwenen Zij was verdwenen, zegt ge Ja, hij poogde haar adres op te sporen, doch het was tevergeefs. Hij deed alle moei te om uit te vinden, waar zij verblijf hield, doch de moeite was voor niets. De jonge dame kon hem moeilijk zijn ontvlucht, we tend van zijn voornemens, want zij was volkomen vrij hem al of niet aan te nemen. En dus kwam Andrieu begrijpelijkerwijs tot de onderstelling, dat er personen moesten zijn die belang hadden bij de verdwijning van het meisje of liever de verhindering van zijn huwelijk met haar. Want het moest zijn om een mogelijk huwelijk te verhin deren, dat men haar zoo spoorloos had doen verdwijnen. En hier hebt u dus een geval, waarbij men gemakkelijk een detec tive in den arm neemt «Ja, dat is duidelijk», zei de Linar, mijnheer Andrieu wendde zich dus tot u? O neen, ik werd pas later in de ge schiedenis gemoeid. Mijnheer Andrieu wend de zich tot 'een opsporingsbureau, gaf het de opdracht, moeite noch kosten te ontzien, om te ontdekken, waar de bedoelde jonge dame zich - ophield. Het resultaat was nihil, dat wil zeggen, men ontdekte wel eenige bijzonderheden die later misschien van be lang bleken, maar men kon niet de plaats vinden waar het meisje zich schuil hield of opgesloten werd. Er moesten dus mensehen zijn, die dat huwelijk wilden verhinderen, wat mogelijk was, als er waren, die de erfenis zouden krij gen, indien de bankier, door het niet ver vallen der gestelde voorwaarde, het vermo gen niet erfde. Natuurlijk heeft Andrieu zich afgevraagd, wie dat konden zijn. Maar dat was juist zou zijn. Dat was voor ons de eenige mo gelijke verklaring, waarom zij dien di Cava ondanks alles trouw bleef De detective knikte: Ja zei hij, zij 'is met hem getrouwd Welnu? Luister, signora Chiarina is in het hu welijk getreden met di Cava; maar dat was een geheim huwelijk. Den bankier Andrieu kon dus den wensch van zijn oom niet ver vullen. Maar haar schurkachtige echtgenoot heeft een heel slim bedacht plan ineenge zet. Hij wilde de jongere zuster van zijn vrouw met Andrieu doen trouwen, haar doen doorgaan voor haar oudere zuster. Dat zou bedrog noodig maken om dan toch aan de erfenis te komen, maar dat ajles in orde te maken, het was di Cava wel toevertrouwd «O», zei de Linar, «nu begrijp ik, waar om hij een tijdje de onderhandelingen sle pende hield Het meisje, dat met Andrieu moest trou wen vervolgde Turner, is echter verdwe nen en dat heeft het di Cava onmogelijk ge maakt zijn oorspronkelijk plan te volvoeren. Toen heeft hij een ander plan bedacht, hij wilde werkelijk signora Chiarina, zijn eigen vrouw dus, dwingen met Adrieu in het hu welijk te treden «Zoo'n ellendeling», riep Nibblington. Vertel verder zei de Toumel, zij wei gerde natuurlijk, zij weigerde, zooals zij het tegengewerkt had dat haar zuster met dien man in het huwelijk zou treden «Hm, ja, inderdaad zij weigerde, maar... Maar wat? Het schijnt dat di Cava de macht had haar te dwingen, het schijnt, dat zij ten slotte toestemmen zou en dat het huwelijk tusschen signora Chiarina en Andrieu al leen verhinderd is door den plotselingen dood van dezen laatste Ongelooflijk riep de Tournel, ik ge loof nooit, dat zij dit gewild zou hebben Mijnheer Turner zegt voorzichtig dat hem dit zoo toeschijnt», zei de Linar. Inderdaadgaf Turner toe. ik heb voor dat laatste nog geen doorslaande be wijzen in handen, daarom zeg ik, het schijnt. Doch de heeren begrijpen wel, dat ik dit niet zeggen zou indien er geen aan wijzingen in die richting bestonden. Er is echter nog veel duisters in de zaak. Dit echter is er wat zeer tegen de signora ge tuigt, dat zij in verbinding stond, daarvan heb ik wel bewijzen, met den man, die hoogstwaarschijnlijk de hand heeft gehad in de moord op Andrieu Het klinkt alles zoo phantastisch Het is ook zeer vreemd, er vallen nog verschillende problemen op te lossen. Maar als de heeren-die oplossen willen, dan moe ten zij niet vooraf vaststellen, dat een der personen, die onder verdenking staan, niet schuldig kan zijn, want op die wijze komt men niet veel verder. Als de hoeren echter de waarheid willen uitvinden, hoe die waar heid dan ook zijn moge, ja, dan geloof ik dat wij uitnemend zouden kunnen samen werken Ik weiger hetriep de Tournel, ik heb do idee, dat u tegen de bedoelde dame vooringenomen zijt De detective glimlachte. Komzei hij, dat kunt u onmogelijk mecnen, maar ik maak de logische gevolg trekkingen uit de feiten, die wij kennen en daar deinst u voor terug. Als u de waarheid kennen wilt, mag u dat niet doen». De Tournel voelde zeer goed dat de detec tive gelijk had. Hij antwoordde niet dade lijk en Turner vervolgde: Ik heb echter de overtuiging, dat u ook de waarheid wilt kennen. Maar u vreest, dat dan wel eens blijken kon, dat die dame, waarover wij spreken, toch schuldiger is dan u nu gMooven wilt. En u wilt daarom mij niet in het onderzoek mengen. Evenwel maak ik u opmerkzaam, dat u er mij toch moei lijk buiten kunt houden. Het is juist in het belang van de dame en haar zuster, dat wij zouden moeten samenwerken. Want daar komt het, meen ik, op aan; ik ben volkomen bereid met de heeren overleg te plegen, op dat signora Chiarina niet in moeilijkheden komt met de justitie ('t Vervolgt.) 'OORSPRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT Zijn neef, die in zijn zaak werkte, volgde Slem op, maar het millioenen-vermogen van ■den zonderling liet deZe hem niet na. Dit Vermogen onder beheer van een ander ge steld, zou echter na een jaar zijn deel wor den, indien hij dan getrouwd was en getrouwd met een bepaald aangewezen meisje Dat is een zeer zonderlinge geschie denis Zeker, doch ze wordt nog meer roman tisch. Mijnheer Andrieu, de vermoorde, was een man van bijna veertig jaar, doch on danks zijn leeftijd, waarop men geen jeug dige dwaasheid meer veronderstelt, wanho pig verliefd op een andere dame, dan die, Waarmee zijn oom hem in het huwelijk wilde doen treden. U begrijpt, dat dit aan leiding gaf tot een grooten tweestrijd De geldzucht zal het wel van de liefde gewonnen hebben merkte Nibblington op. Neen antwoordde de detective, dat is in dit geval niet waar, mijnheer Andrieu vroeg de dame ten huwelijk, die hij liefhad. Hij toonde dus het groote vermogen voor haar te willen opofferen Hij is dus met die dame getrouwd? Neen, hij is niet met die dame getrouwd, omdat ze hem weigerde «Dat alles is zeer interessant, maar...» O, we komen er zoo. De bankier kon dus biet met de dame van zijn hart trouwen. Er schijnt niet de geringste kans bestaan te hebben, dat hij ooit haar hand veroverde. "Toen is vermoedelijk de zakenman weer bij hem boven gekomen en heeft hij gedacht, dat het dan maar het best was, het meisje Je huwen, dat zijn zonderlinge oom voor kern had bestemd

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 5