GEDACHTEN MEI - BLOEIMAAND BRUSSEL, BRUSSEL, BRUSSEL, WAT RICHT GE TOCH EZELARÏJEN UIT ONTHULLINGEN OVER EEN DUITSCHE VREDESVERIJDELING MET MANNEKE IBBBBBBBBBBBaBBBBBBBBBBBBBBffiBa' ONZE BEGROOTINGSPOLITIEK STEUNT UW IJZERMONUMENT DE HEILIGE LIJKWADE TE TURIJN DE KUNSTPLAKBRIEF DER XIIe BEDEVAART IBflflBBEHBBfliflBflBBBBBflaflBBBBBflB» ze in Amerika tegenwoordig allemaal doen... Verbeeldt u dat er nu nen amerikaanschen geleerde, een zekere M. Georges Roggins, eene... electrische wieg uitgevonden heeft. Lacht niet, want ik spreek heel serieus. Ja, ja, beste Lezers en alderliefste Lezereskens, als ge klein pagadderkes hebt die nog in een wiegsken liggen, en ge wilt uwen tijd niet verliezen met 't kind te wiegen, koopt u zoo'n electrische wieg... 't Is een raad die 't u geef. Als uw kindje wakker wordt en begint te huilen, dan vliegt er automatisch een veer ofte ressort los van de Wieg, deze begint te balanceeren en de phonograaf ofte het spreekmachien begint te spelen... want d'r is een phonograaf bij die wieg, die schoone slaapliedekens speelt. D'r zijn er die zich afvragen waarom ze in de plaats van slaapliedekens, geen diskoers van mi nisters of kamerleden enregistreeren, dan slaapt 't kind op minder dan 'n halve mi nuut tijd, beweren ze. Enfin... ge kunt het ne keer probeeren! EEN TRIESTIGE affaire daar in Frank rijk, hé? Nog niet gelezen. De dronkenschap is de moeder van alle ondeugden en misdaden; zij is de wortel van .alle slechte betrachtingen. ARRONDISSEMENT IEPER Beselare Oostnieuwkerke Beveren Oostvleteren Bikschote Oekene Boezinge Passchendale Brielen Ploegsteert Dikkebusch - Poelkapelle Dranouter Poperinge Elverdinge Reninge Geluveld Reningelst Geluwe Sint-Jan Gits Staden Hollebeke Vlamertinge Hooglede Voormezeele Houtem Waasten leper Wervik Kemmel Westouter Komen Westroozebeke Langemark Wijtschate Loker Woesten Meesen Wulvergem Moorslede Zandvoorde j Neerwaasten Zillebeke Nieuwkerke Zonnebke Noordschote Zuidschote Die club dus bestaat slechts uit perso nen die aan d'een of d'andere besmettelijke ziekte lijden. Deze personen vergaderden van tijd tot tij*d om gezamentlijk gebeden op te zeggen. Indien dan, na een zekere tijd, hun gezond heidstoestand niet verbeterd was, voorzien de statuten ofte reglementen van dien club, dat die personen zich moesten... zelfmoor den. Plezant is anders, hé? 't Is dank aan een onderzoek ingesteld door de politie no pens den dood van een zeker persoon, dat de club ontdekt werd. Die man was lid van den club. Hij had zijne zuster belast, zijn laatste twalette maken. Dezelfde dag hong er zich een ander lid van den club op. Gelukkiglijk dat dat allemaal in Amerika gebeurt... en dat al ons kanten de menschen een beetje wijzer zijn! MIEL PLADIJS was tot over de ooren verliefd op de zuster van Susken Sprot. Op zekeren dag kwam hij weer naar 't huis van zijn alderliefste afgezakt, i Suske, zei hij, ik ben gekomen om uw zuster te zien. Hewel, M. Miel, zei Suske, ze verwacht te u. Ha! is 't waar? Wat een geluk. Hier hebt ge twee frank voor u... en hoe weet gij dat zij mij verwachtte? Omdat... ze uitgegaan is. Rookers, schiet een beetje dieper in uw zak want de sigaren, de sigaretten en den tabak gaan opslaan, zooals 't was voorzien, dat 't een plezier zal zijn om zien. De alcoholzieke is een kandidaat voor de longtering; wij mogen er bijvoegen dat hij daar bijna altijd aan sterft. 24 Z SINXEN. O. L. V. hulp d. Christenen. 25 M Tweede Sinxendag. H. Gregorius VII, p. 26 D H. Philippus Nerius, b. 27 W Quatertemperdag. H. Beda, b. en bel. 28 D H. Germanus, biss. H. Justus, biss. 29 V Quatertemperdag. H. Maximinus, biss. 30 Z Quatertemperdag. H. Feix I, p. en m. 31 Z H. Drievuldigheid. H. Angela Merici. m. ÏElOSïïSHafflSfflMHIlIiHlMMfflSKMaE* vragen te verwerpen, tenzij in echt onvoor ziene gevallen. De politiek van de bijvoege- lijke kredieten moet een einde nemen. Het heil van het land, zegt M. Houtart, hangt er van af. De Minister verzet zich vervolgens kracht dadig en tevens gematigd, zooals het zijne gewoonte is, tegen eene reeks dwalingen die grootelijks de werking' van het budjetair ma- chien bezwaren. Onder andere, voor de uit gaven voor materieel, zal hij hunne gelijk- waarde met deze die door de kredieten van 1931 gedekt waren, niet meer aannemen. Zij moeten, in verhouding met den afslag der prijzen, verlaagd worden. Zekere fakultatie- ve uitgaven dienen ook geweerd, en alleen kredieten voor hetgeen onmisbaar is mogen nog gevraagd worden. Ook de uitgaven voor het,; personeel moe ten aandachtig herzien worden. Voor 1932 mogen er geen vergoedingen voor buiten gewoon werk nog in de begrootingen aan gestipt worden. De samenstelling van het personeel moet voor het dienstjaar, volgens de vaststelling, onveranderd blijven tot het volgend dienstjaar. Eindelijk, men zal voortaan, in de Be grooting van buitengewone ontvangsten en uitgaven voor herstelling van oorlog uitgaven, de uitgaven voor hetstelling van oorlogsschadeafschaffen. Kredieten van dien aard zullen in de gewone budjettèn ge schreven worden. iBiaaaasaaBiiBaazixHBE&aHSEiaBBiB gen wij u, wil zelf het noodige aantal bepa len, de prijs ervan is 2 frank 't stuk. Het is echter zonde zulk een werk te plooien, daar het dan 50 van zijn schoonheid ver liest, daarom zullen we dit jaar wederom de plakbrieven in kartonnen rollen verzen den; zulk een rol kost 3 fr. zoodat men bij de bestellingen van plakbrieven 3 fr. meer moet voegen voor inpakkosten (ver zendingen inbegrepen). De beste manier om plakbrieven te bestellen is de volgende schrijft ons geen nuttelooze brieven, vult een postcheck in van fr. Postre kening Nr 113,465, Cl. De Landtsheer, Wil- fordkaai, 16, Temsche. Vermeldt duidelijk achteraan wat u wilt; b. v.ci Stuur mij seffens 10 plakbrieven van 20 fr. is 20 fr. daarbij 3 fr. voor kartonnen rol is 23 fr.Dat is de eenvoudigste manier, die voor u en voor ons het minst tijd en geld kost, en u ontvangt enkele dagen na dien, alles franco thuis. ■■■BBBIlEBaBBaiSBEBBBaBBRlSiaBan 't Meisje beminde een jongeling met wien ze soms wand'len ging, langs haag en bosch en groen zooals alle verliefde koppels dat doen. IEDERE WEEK EEN BEETJE zoo wordt 't Manneken uit de Maan stilaan, een oud en grijze peetje. Dien Zondagmorgen was ze weêr ne keer met haar vent een wandelingsken gaan hoen, maar dat viel precies niet fel in de goesting van den vader en de moeder van 't meisje en 's middags als alleman aan tafel zat zei de vader zoo in eens: «Ik wil niet meer dat ge met dien jongeling uit gaat't Meisje begon te weenen en eensklaps stond ze op en riepdan ga 'k mij verdrinken Ze liep buiten en sprong in de Marne die neven hun huis loopt. Haar vader liep haar achterna, maar kon haar niet inhalen en zag haar van den oever springen. Zonder na te denken, dat hij pas geëten had, sprong hij haar in het water na. Hij was er in gelukt de wanhopige te grijpen en haar boven water te houden wan neer beiden door een bloedsopdrang werden getroffen en in de rivier verdwenen, 't Is zooals ze in 't liedje zingen: ARRONDISSEMENT VEURNE Adinkerke Nieuwkapelle Alveringem Nieuwpoort Avekapelle Oeren Beerst Oostduinkerke Beveren Oostkerke Eooitshoeke Oudekapelle Bovekerke Pervijze Bulskamp Pollinkhove De Panne Proven Diksmuide Ramskapelle Eesen Roesbrugge-Haringe Eggewaartskapelle Schore Gijverinkhove Sint-Jacobs-Kapelle Hoogstade Sint-Joris Houtem Sint-Rijkers Houthulst Stavele Izenberge Steenkerke Kaaskerke Stuivekenskerke Keiem Veurne Klerken Vinkem Koksijde Vladsloo Krombeke Watou Lampernisse Werken Leisele Westende Lombardsijde Westvleteren Loo Woumen Mannekensvere Wulpen Merkem Wulveringem Middelkerke Zarren Moere Zoutenaaie Maar allee! we zetten die droevige ge dachten maar uit onzen kop, want met jeremiassen en jammeren komt er toch geen verandering in 't spel... en waar leven is, is hoop, heeft mijn peetje mij altijd gezegd. En 't ware verduiveld jammer den moed beginnen te verliezen, nu dat juist de zomer aan de deur staat. Hij en moet geene schrik hebben van af te komen. O! neen. Zomer met uw zonnestralen Welkom in ons vlaamsche land. Avonden met nachtegalen Zang' en bloemen, Fallen kant. Allee, 'k druk mij nog ne keer verkeer^ uit, 't is de tabak, noch de sigaren, nóch de sigaretten die gaan opslaan, 't is maar sim pelweg den taks op deze rookartikelen, die gaat verhoogd worden. Da's 't verschil van de differentie. We zullen anders niet kunnen doen als in de week, alle dagen een pijpken minder stoppen en 's Zondags een sigaar minder rooken. En zoo zal 't nog kif kif zijn. JEF is nen echten zattekul... maar nen echten zulle! Alle dagen om dezelfde uur kunt g'hem vinden, achter in den winkel bij Pier de metteko, waar hij dan d'eene druppel genever na d'andere in zijnen cor pus giet. Maar 't schoonste van al is dat hij, eiken keer dat hij nen druppel naar binnen giet, hij zijne beide oogen dicht knijpt. Pier had zich al dikwijls afgevraagd waarom hij dat zou doen, en op ne zekeren keer vroeg hij toch: Maar zeg mij eens Jef, waarom nijpt ge altijd uw oogen toe, als ge nen druppel drinkt? Helwel, zei Jef, 'k zal u da ne keer in twee woordekens ga zeggen. Als ik nen druppel genever zie, komt er altijd 't water van in mijnen mond... en ik houd er vol strekt aan, hem puur te drinken!... En daarmeê is 't voor vandaag nog ne keer gedaan met 't epistel van 't Manneken uit de Maan. De RIDDERLIJKE ROL DAARIN GESPEELD DOOR KONING ALFONSO Het heengaan van Koning Alfonso XIII van den Spaanschen troon brengt weer in herinnering de rol, die deze katholieke vorst vervuld heeft bij den verijdelden vrede van 1917, en deze rol was ridderlijk, schrijft de MaasbodeHet blad wijst op het vol gende Eerst wanneer de staatsarchieven daar voor zijn onderzocht, zal aan het licht ko men, welke waarde moet toegekend worden aan de mededeelingen der pers, die toenter tijd over de zelfstandige vredespogingen van dezen vorst, verschenen zijn. «Ondanks .de verwarrende verklaring van kanselier Michaelis en van minister von Kühlmann, weten wij thans de pogingen op de juiste waarde te stellen, die gedaan zijn. om Alfons mede schuldig te houden aan het verhinderen van den Paus-vrede en het op zij-schuiven van Paus Benedictus XV. Op unfaire wijze wil Von Kühlmann den schijn wekken, dat zijn polsen te Madrid reeds geschied was, toen de Paus-vrede werd voorgesteld. Dit was onjuist. Von Kühlmann trachtte het voorstel van den Paus terzijde te leggen en deed het voorkomen, alsof Duitschland via Madrid vredesvoorstellen aan de Engelsche regeering wilde doen. Men wilde zoodoende het initiatief, dat Rome genomen had, aan Madrid toeschrij ven. Toen koning Alfons deze voorstellen ver nam bracht hij er de Spaansche regeering mee in kennis, dat het hier in feite ging om de Pauselijke vredesvoorstellen. De regeering wees daar elke bemiddeling af. In een nota aan de Duitsche regeering werd zulks met redenen omkleed, medege deeld. Zij stelde zich in de nota geheel aan de zijde van den Paus. «Von Kühlmann verzweeg echter den in houd van deze nota». Zomer met uw pracht van kleuren, Dartle vogels, groot en klein, Luchten van zoete geuren Zomerweelde zal het zijn. Gij die woont in duffe straten, Damp, lawaai, en slechte lucht Kunt g'uw huizen eens verlaten Loopt de bosschen in, en vlucht. Ja, ja, 'k zeg het gezwind de. liefde die is blind en menige spotter die werd het gewaar... hoe ouwer hoe zotter en twee... is een paar. Ja. beste menschen, loopt de bosschen en de velden in en ademt er de frissche lucht met volle longen... als ge aan uwe gezond heid houdt, ten minste. BIJ ONZE VRIEND JEF (ge kent "hem toch wel, hé, 't is zoo nen buitengewoon slimme vent) bij onze vriend Jef dus wa ren ze op ne zekeren nacht binnengebroken en de madam van Jef wou per forse ne goeie waakhond hebben. Jef ging dus op zoek en rond den avond kwam hij met zoo'n beestje naar huis. Hewel? vroeg madame, is 't ne goeie waakhond die ge meê hebt. 'k Kan u gelooven, zei Jef. 'k Heb het aan den verkooper gevraagd en die heeft gezegd dat, als we 's nachts een verdacht lawaai hooren, wij maar moeten opstaan om den hond wakker te maken... hij zal dan beginnen blaffen. 'k Weet niet wat er toen is .geschied... maar wanneer ik 's anderdaags onze vriend Jef zag. had hij een schoon blauw oog! TE DERMBACH, werd onlangs een meeting gehouden waarin de sprekers bewijzen zouden dat er geen 'God bestaat, 't Geviel hen daar maar kwaad. Luistert liever. De laatste spreker besloot zijnen diskoer als volgt: En nu, dat uwen fameuzen God maar een engel uit den he mel zende om mij te straffen voor mijne godlasterende woorden! Ik verwacht hem! Op hetzelfde oogenblik stond een der aan wezigen op. 't Was de dorpssmid, ne kerel van 'n dertigtal jaren, met vuisten gelijk nen bokskampioen, met een enkele vuistslag deed hij de godlasteraar van de trappen rollen en sprak toen heel kalm: 't Is de moeite niet waard van de engelen te sto ren, als ik mij met de zaak kan belasten. Hij had de lachers langs zijnen kant. JUFFROUW MELANIE is het waar dat een kus zonder moustacheniet meer smaakt als een ei zonder zout? Maar mijnheer, ik heb nog nooit... Lieg niet, Juffrouw Melanie!... Ik heb nog nooit... een ei geëten zon der zout! En zeggen dat, dat uit Polen komt! Het is reeds een afgezongen deuntje «brengt steenen aan!» En toch; 't blijft altijd even noodzakelijk. Enkele cijfers zul len U overtuigen: Opbouw Monument, Krypte, enz. 1,350.000 frank. Klok en buitendeuren 70.000 fr. 80 Vensters en binnendeuren 50.000 fr. 4 Ha. gronden rondom 't IJzermonument 235.000 fr. Villa die in den Weg stond 65.000 fr. Voeg daarbij nog de kosten van 't stand beeld Renaat De Rudder dat 8 meter hoogte zal hebben (een der grootste beelden van 't land!) en we komen tot het ontzag wekkend cijfer van bijna twee miljoen frank! Hoe geweldig nochtans dit bedrag schijne, het kon niet anders, want voor onze IJzerdooden mocht ons geen offer te zwaar zijn. Reeds 1.300.000 fr. werden ingezameld, dat is een Verheugend feit en een bewijs van de liefde van ons volk voor zijn IJzerdooden. Toch blijft er nog een geweldig te kort te dekken. Er zijn nog vele gemeenten waar schier niets werd gedaan voor ons IJzermo nument. Zullen deze cijfers hen overtuigen dat Vlaanderen ook hun steentje verwacht tot het afkorten van die eere-schuld? HET RENAAT DE RUDDER-FONDS. Het standbeeld Renaat De Rudder zal dus op 23 Augustus 1931, op een der vier hoek- drummers' van 't IJzermonument geplaatst," ingehuldigd worden. Dit beeld zal het eerste zijn - van de vier symbolen van het Vlaam sche IJzer-idealisme, die beurtelings onder den schaduw van het IJzerkruis zullen aan gebracht worden. Vlaanderen moet voor zijne groote dooden dat nog over hebben! Daarom doen wij an dermaal beroep op uwe vrijgevigheid, opdat U, naast uw milde gift voor het IJzermonu ment ook nog een waardigen penning zult willen storten voor het Renaat De Rudder- fonds. Steunlijsten ter beschikking op 't Se- kretariaat. Alle giften worden in dank aanvaard op het Sekretariaat der Bedevaart: Cl. De Landtsheer, Wilfordkaai, 16, Temsche. Postrekening Nr 113,465. Stel niet uit! Doe het nog vandaag. Men leest in Het Handelsbladvan Antwerpen Wij hebben een objectief verslag over de incidenten te Wemmei medegedeeld en 't hoeft niet gezegd dat wij ze diep betreuren. En dit om meer dan een reden, waarvan de bijzonderste is dat zij weer voor een tijd lang koren op den Vlaamsch-Nationalisti- schen molen gebracht heeft. En dat regel matig al dit koren er wordt opgebracht door hen, die beweren het best te weten, hoe die molen stilgelegd kan worden. Als de Vlaamsch-Nationalisten vinden dat de windstilte de zeilen van hun bootje wat al te lang slap laat hangen, kennen zij waarachtig het probate middel om aan wind te komen. Zij behoeven maar een landdag' of een betooging in te richten en de zaak is in orde. Hunne beste leveranciers van wind, zij die er voor zorgen dat de molenwieken weer aan 't draaien geraken, met name de Jeu- nesses Nationales», de Légionnairesof hoe ze ook mogen heeten, staan seffens paraat om de helpende hand uit te steken. En 't lukt altijd. tiet besluit van Het Handelsbladluidt als volgt: Brussel. Brussel, Brussel, wat richt ge toch ezelarijen uit en hoe duur zult ge ze moeten fcekoopen. Want al die stomme stre ken, waarmee de Vlaamsche Nationalisten geholpen en gesteund worden, zijn het on verstandig fabrikaat van Brusselsche mid dens, die zoogezegd uit liefde voor Belgie handelen, terwijl zij feitelijk 's lands ver scheuring in de hand werken. Terwijl zij, hun haat tegen de verguizers van Belgie uitschreeuwend, niet ophouden alle Vlamingen, zij mogen nog hun land zoo getrouw zijn, te lasteren en te beleedigen. Neen, de feiten van V/emmel mogen zich niet meer herhalen, omdat... wel eenvoudig omdat de Vlaamsche Nationalisten vandaag zoo gelukkig als kermisvogels zijn, dat die potuilen van «Jeunesses» en «Légionnaires» er weer eens in geloopen zijn! Als ze er voor betaald werden door de aktivisten, ze zouden niet beter kunnen te werk gaan. Gebruikt Chicorei WYPELIER TAFFIN 't is de beste. JUICHT, BELGEN, JUICHT want de nieuwe fransche president die is gekozen en zoo g'hem nog niet en kent ga 'k d'eer hebben, hem u hier voor te stellen en 't een en 't ander over hem te vertellen. DE PLECHTIGE UITSTELLING Te Turijn werd Zondag 3 Mei voor de eerste maal na 33 jaar, de H. Lijkwade wederom in de kathedraal ter vereering uitgesteld. Negentien Bisschoppen namen deel aan de plechtigheid. Op het hoogaltaar staat een groote relikwieschrijn van dof goud opge steld. Op de groote vergulde lijst, in het mid den, ziet men het geslachtwapen van het Huis van Savoye met de kenspreukFert Op de altaartafel staan de symbolen van het lijden van Christus afgebeeld. Tal van bedevaarders uit alle deelen van Italië en ook uit Engeland zijn te Turijn aangeko men. De H. Lijkwade die, volgens het H. Schrift door Joseph van Arimathea aangekocht werd om het heilig lichaam van den Godde- lijken Verlosser na Zijne Kruisdood in te wikkelen, wordt door het Huis van Savoye beschouwd als zijne kostbare relikwie. Het heeft het reeds 600 jaar in zijn bezit. Op de H. Lijkwade is nog duidelijk de omlijning van het goddelijk lichaam zichtbaar, en ook de bloedvlekken waarmede het kostbaar doek bij de Kruisafneming werd besmeurd, zijn nog duidelijk te zien. De H. Lijkwade is 4 meters 36 lang en 1 meters 10 breed. Volgens oude overlevering en eene ver klaring van den H. Hieronymus werd de kostbare relikwie door twee vrome vrou wen na de verrijzenis van Christus bewaard en bleef zij tot het jaar 1000 te Jeruzalem. Rond dat jaar werd zij overgebracht naai de Basiliek van Santa Maria Blakerna, te Konstantinopel. De kruisvaarders namen in 1205 de relikwie mede, maar moesten ze af staan aan Mgr Guarniezi di Trainel, Bis- schóp van Troas, deze schonk ze aan ridder de Champlite, die me meenam naar Fank- rijk. In 1452 ging de H. Lijkwade over aan hertog Louis I van Savoye, toen goeverneur van Burgondië, en van dan af wordt de H. Lijkwade door het Huis van Savoye met den grootsten eerbied bewaard. Telkenmale de familie Savoye hare ver blijfplaats veranderde, werd de H. Lijkwade meegenomen. In 1578 werd zij door Emma nuel Filberto naar Piëmont overgebracht, op verzoek van den H. Carolus Borromeus. Ten slotte werd de kostbare relikwie naar Turijn gebracht, waar zij sinds 1694 be waard wordt in de monumentale kapel wel ke Carlo Emmanuele I er voor liet bouwen in de absis van den dom. 't Is ne zekere menheer Doumer, 74 jaar oud. maar die nog kloek op zijn beenen staat. Onder den oorlog had hij 5 zoons aan 't front waarvan er vier gesneuveld zijn. Toen men hem. na zijne verkiezing, vroeg, mede te werken aan den vrede, en om toe komende oorlogen te vermijden, antwoord de hij eenvoudig: Weest maar gerust... ik weet wat de oorlog mij gekost heeft DE GEMEENTERAAD van een kleine vlaamsche stad was, zoo ge 't nog niet wist verleden week vergaderd, omdat er moest worden besloten en beslist, of dat de haag, die rond het kerkhof staat mocht blijven voortbestaan of dat er moest worden overgegaan tot het bouwen van een muur, langs heen de t straat. MADAM ISARA SIMONE zit in 't prison omdat zij, 't is ongehoord een doode man heeft vermoord! VOORZICHTIGHEID, SPAARZAAMHEID EN WAAKZAAMHEID AANBEVOLEN. Sinds baron Houtart minister van Finan ciën is, heeft hij herhaaldelijk tot voorzich tigheid, spaarzaamheid en waakzaamheid aangespoord. Men heeft mogelijk niet al tijd naar zijne vermaningen geluisterd. Baron Houtart komt nu weder een brief aan de andere Ministers te richten, eene reeks opmerkingen inhoudend, die op onze Eegrootingspoiitiek betrekking hebben. Eerst en vooral vestigt M. Houtart de aandacht op de noodzakelijkheid, voor de ambtenaar van al de ministers, van de noo dige schikkingen te treffen, opdat de Be- grootingsvoorstellen ten laatste den 1 Juni aan het Komiteit van het Budjet zouden onderworpen worden. Alzoo zullen de Be- grootingsontwerpen vanaf den 30 September kunnen gedrukt en uitgedeeld worden. Het is ook noodig, schrijft M. Houtart, dat al de kredieten aan een streng onderzoek onderworpen worden. De Minister van Fi nancies zegt vast besloten te zijn van al de latere veranderingen aan de oorspronkelijke 't Is gebeurd te Ohieto. Een dame dus, mevrouw Isara Simone heeft een revolver schot gelost op het hart van het lijk van den bestuurder der technische school van deze stad. Zij werd direct aangehouden. Maar achterop is het uitgekomen dat de directeur, die lang in de Oosterlanden ver bleven heeft, zeer bang was, levend begraven te worden, 't Is daarom dat hij aan die vrouw gevraagd had hem een kogel door het hart te jagen vooraleer begraven ts worden. De vrouw heeft zijn laatste wil geëerbie digd, maar... moet er nu toch de gevolgen van dragen. Men heeft nochtans vastgesteld dat het soms, hier in ons land nog gebeurt, dat menschen levend begraven worden. Over- laatst nog op een kerkhof in Limburg dat moest vernieuwd worden, heeft men niet minder dan drie kisten gevonden waarin de lichamen op den buik lagen, hetgeen bewees, dat ze nog niet gansch dood waren toen ze den put werden ingestopt. En nu zal ik maar zwijgen over die som bere zaken, want ge zit, geloof ik, allemaal met de bibberkoorts. We gaan dus van iets plezanter spreken. BOER PATRIJS had een paard dat zoo mager was dat g'er de ribben van kost tellen. Miel de Spotter komt daar voorbij. Hela, boer, zoo roept hij, ik heb thuis een kuip die in duigen valt, wat moet ge hebben voor zoo ne reep, en hij wees naar de ribben van 't paard. Maar onzen boer was zoo spoedig uit zijn lood niet geslagen. Hadat hangt er van af wat voor eenen gij wilt, was 't antwoord en dan... de staart van 't paard opheffende voegde hij erbij... ge kunt maar ne keer komen kijken in 't magazijn!... Een vieze kwestie, voorwaar. En burge meester en schepenen konden maar niet t'akkoord geraken, tot dat er eindelijk eenen de goede oplossing gevonden had. Mijne heeren, zoo sprak hij, terwijl hij rechtstond, waarom zouden we een muur rondom het kerkhof bouwen? De haag die er nu staat is voldoende om te beletten van diegene die er in zijn, er uit te komen... en wij mogen gerust zijn voor wat betreft diegene die er nog niet zijn, 't zijn zij niet die de haag zullen schenden om op 't kerkhof te komen En d'r zal geen muur gebouwd worden rondom het kerkhof van dat kleine vlaam sche stadje. DE SAMENSPRAAK liep over het ver stand der hondenIeder wist zijn klein historieken te vertellen, en M. Buiks besloot: Ik zeg dat er menige honden zijn die veel slimmer zijn dan hunne tneesters. Ja, antwoordde Jones droomerig ik heb zelfs een poedel van dat soort. BALATUM bij Sansen-Vanneste Poperinghe Deze prachtige kunstplakbrief komt zoo pas van de pers. Het is een machtig schoone plakbrief. Den buitengewonen bijval die onze plakbrief van de XT Bedevaart genoot, heeft ons bewezen dat onze plaatselijke inrichters het kunstwerk van Joz op prijs wisten te stellen. Dit jaar heeft Joz zich zelf overtroffen. De plakbrief (1 m. op 0,70 m.) verbeeldt Re naat De Rudder, sneuvelend. In een ijzigen winternacht, tusschen prikkeldraadversper ring ligt Renaat getroffen; de handen in het IJzerslijk geklampt, het hoofd opstarend naar zijn witlichtend ideaal, geeft hij in zijn sobere grootschheid een treffend beeld van de ware tragedie van den IJzer. Evenals verleden jaar zijn wij verplicht den plakbrief aan te rekenen. Daarom vra ZOEKT UW PROFIJT Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren gebruiken in uw huishouden wendt u dan ter 11 «AnnTTAMi tl o 'ei jTè fh n 1 i m WAT ZAL ER NOG ALLEMAAL worden uitgevonden? 'k vraag het in mijn vlaamsche taal aan alle menschen uit de ronde. Tel. 87 YPERSTRAAT - 87 - POPERINGHE Tel. 87 die u twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en den VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal te huis bestellen. STERK: het smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste biond tafelbier aan 10 fr. de bak. MAS-CAR: Let fijnste blond speciaal aan 17 fr. de bak. En niemand die mij een antwoordje ge- Ven kan. En 'k kan 't gemakkelijk aanne men, als ge nagaat wat nieuwe uitvindingen ER WORDT me daar zoo juist bericht dat z'in Amerika 1< ebben gesticht Mengelwerk van De Poperinghenaar 31. met Turner overlegden, wat te doen om het genootschap der Broeders te bestrijden, wer den tegen hen plannen beraamd. Geen uurriep di Cava, zullen wij nog rust hebben, zoolang die lieden nog in leven zijn. Wat bekommerden wij ons te voren om de politie, deze tastte absoluut in het duister en dat maakte het ons gemak kelijk onze plannen te volvoeren. Maar nu is men niet alleen ervan op de hoogte dat ik het hoofd der Broeders ben, men kent ongeveer al de leden van ons genootschap, eenigen onzer zijn dood, maar wat erger is er zal een leger van speurders op ons afge zonden worden». Dat is vroeger ook wel gebeurdmerkte de man op tot wien hij sprak. Zeker het is vroeger ook gebeurd, maar toen waren de omstandigheden geheel an ders. Nu kent men ons, men weet verschil lende bijzonderheden, die de opsporing zul len vergemakkelijken. En dat alles danken wij die vervloekten Tournel met zijn vrien den «En nog iemand anders», zei de ander weer, «signora Chiarina Di Cava zweeg. Zonder haar verraad zou het die edel lieden niet mogelijk geweest zijn met zoo veel succes tegen ons te werken. Gij hebt het op die nachtvergadering gezegd, ja, gij hebt het zelf gezegd, dat zij verraad pleeg de. Misschien, zoo hebt ge nog uitgeroepen, zweert zij op dit oogenblik met hen samen. En we hebben maar al te spoedig onder vonden, dat dit werkelijk het geval was. Gij kunt het niet weerspreken Neenantwoordde di Cava, ik kan het niet weerspreken, maar zij verried ons ter wille eerst van haar zuster en dien avond wilde zij haar' broer redden Alsof dit haar het recht gaf onze gehei men te verraden. Gij vreest die drie edel lieden, ik vrees veel meer signora Chiarina. En als gij zegt, dat we geen uur rust zullen hebben, zoolang dat driemanschap ons ach tervolgt, dan antwoord ik: wij zouden om hen, zoowel als om' de politie lachen, indien del hier niet bezigen wilt, zeg dan, wat gij voornemens zijt wel te dóén Di Cava's drift was intusschen gezakt. Luister zei hij, ik weiger wat gij hebt voorgesteld, maar ik ben niet ongeneigd, voorzorgsmaatregelen te nemen. Zij kan ons geen kwaad doen als wij haar afgezonderd houden, welnu ik ben bereid daartoe te be sluiten Gij wilt haar gevangen houden? vroeg de ander, met eenig wantrouwen in zijn stem. Ja, en als gij betwijfelt, dat dit goed gebeuren zou, dan wil ik u daarmee belas ten, dan wil ik u opdragen te zorgen voor haar bewaking De ander zag verwonderd op. Het verbaast u, mij dit te hooren zeggen, nietwaar? «Ja, dat .verbaast me zeker». Dat begrijp ik volkomen, het is natuur lijk omdat gij u verbeeldt dat ik liefde zou voelen voor die vrouw en haar daarom wil sparen. En gij kunt u moeilijk voorstellen, dat ik haar opsluiten wil en onder uw be waking wil stellen, omdat ik weet dat gij haar haat Ik wantrouw haar Neen, gij haat haar. Maar ik vertrouw u haar bewaking toe en me dunkt dat u dit tevreden moet stellen. Maar dan staat gij ook met uw hoofd voor in Dat doe ik Goed, dat is dan geregeld. Ik veronder stel dat ik dat geheel aan u overlaten kan, dat gij alle maatregelen zult nemen Ja, vertrouw daar op Prachtig, dan zal ik mij verder bezig houden met de drie edele ridders van deze dame De ander, zonder nog iets te zeggen, ging heen. Toen hij weg was, lachte di Cava even minachtend. Laat hem zei hij tot zich zelf, hij zal haar voorloopig bewaken, dan zullen we ver der zien Even daarna trad een andere handlanger binnen. ('t Vervolgt.) we niet het verraad te vreezen hadden in eigen kring En wat wilt ge dan?vroeg di Cava somber. Op de eenig mogelijke manier aan dat verraad een einde makenantwoordde de ander. Di Cava sprong op en riep kort: Dat nooit. Het moge dan waar zijn dat zij verraad gepleegd heeft, doch dat was om haar familie te redden Dat verklaart haar verraad, doch ver ontschuldigt het volstrekt niet Neen, doch wij kunnen aannemen, dat zij niet opnieuw de zijde van onze vijanden zal kiezen, nu haar broer dood is en zij voor haar zuster geen vrees meer koestert U is merkwaardig goed van vertrouwen. Dat verwondert mij wel Di Cava liep de kamer op en neer. Luister eens >v, zei hij, het is waar, dat zij bijna de oorzaak was geweest van onzen ondergang. Wij waren bijna allen gevangen genomen, doch gij moet dan daarbij niet vergeten, dat zij mij gered heeft. Zonder haar zou ik dien nacht niet hebben kunnen ontsnappen en als ik ook gevangen geno men ware, zouden de Broeders niet zoo ge makkelijk weer ontsnapt zijn. Zij heeft dus in zekeren zin weer goed gemaakt wat ze aan ons misdeed «Men zou waarlijk gaan gelooven», lach te de ander smadelijk, dat de man, die de Broeders aanvoert, verliefd is op de vrouw, die de Broeders verraadt Vervloektriep di Cava driftig, waar bemoeit gij u mee. Gij hebt terecht gezegd, dat ik de Broeders aanvoer, welnu dan zal het ook gebeuren zooals ik het goed en noo dig oordeel «Zoo zal het gebeuren», zei de ander, maar ik mag zeker toezien, dat uw onvoor zichtigheid ons niet in het verderf stort. En ik mocht u opmerkzaam maken, dat die vrouw voor ons gevaarlijk bleef. En ik eisch, dat gij daartegen maatregelen neemt. De dood is het beste middel om iemand het zwijgetv op te leggen, maar als gij dit mid ondergang geweest is, heusch niet nog eens een aanval zal afwachten. Veel eer verwon dert het mij, dat hij zelf- een aanval nog niet begonnen is, maar in ieder geval weet ik dit wel zeker, dat hij heel spoedig zal trachten u te treffen. En het is noodig daar voor maatregelen te nemen De bondgenooten beraadslaagden nu lan gen tijd wat hen eigenlijk te doen stond. Zij trachtten in de eerste plaats te gissen wat di Cava zou doen, maar dat was na tuurlijk niet te raden. Alle vier begrepen zij echter wel, dat hij in geen geval zou stil zitten, daar was hij allerminst de man naar. Maar interesseerde Turner vooral deze vraag welke nieuwe aanslag de Broeders zouden aandurven, de Tournel koesterde meer belangstelling voor de vraag, wat er met de beide vrouwen gebeuren zou. De zuster van signora Chiarina, was wel licht nog buiten zijn bereik, doch zijn vrouw bevond zich bij hem. En hij had immers aan zijn helpers gezegd, dat zij evengoed als haar broeder verraad had gepleegd. Zou zij nu dan nog veilig zijn te midden van de ellendelingen, die* voor geen enkele misdaad terugdeinsden? Deze vraag bekommerde de Tournel zeer en al had hij er nu vrede mee, dat zij met den detective zouden samenwerken, het hin derde hem dat deze zich over signora Chia rina niet bijzonder bezorgd scheen te ma ken. En toen men ongeveer overeengekomen was, wat zij doen zouden, eischte de Tournel voor zich dat deel van de werkzaamheden op, waardoor hij meende, dat de meeste kans ontstodn de beide zusters te bescher men. Turner begreep dat wel en verzette er zich niet tegen. «Het zou», zei hij, «zeker van het groot ste belang zijn, indien het gelukte ons in verbinding te stellen met de dames. Allicht gelukt dit graaf de Tournel het eerst, daar hij haar het best kent VIII. Op hetzelfde uur dat het driemanschap had wierp weer een nieuw en verrassend licht op de misdaden van den Italiaan. Zij zagen door Turner hun vermoeden beves tigd, dat de signora met den schurk ge trouwd was. En dat verklaarde wel eenigs- zins, waarom zij hem in zijn misdaden te genwerkend, toch trouw bleef. Zij hadden nu weer van nieuwe misdrijven vernomen en nog eens het bewijs gekregen, hoe vol strekt gewetenloos di Cava handelde. Eerst had hij de zuster van zijn vrouw willen bezigen om zich een deel dei- millioenen van den bankier te verwerven. En als het waar was, wat Turner had medegedeeld, dan zou hij om zijn doel te bereiken, zelfs niet ge aarzeld hebben de vrouw met wie hij zelf in het huwelijk verbonden was, al mocht dit dan een geheim huwelijk zijn, te doen trou wen met Andrieu. Ja, het leek hen thans meer dan ooit te voren noodig, dat deze eervergeten schurk onschadelijk werd gemaakt. Meer dan ooit te voren, moesten zij bovendien voor hem op hun hoede zijn, want men kon gelooven, dat hij thans van wilde wraakzucht jegens hen bezield was. De detective wees hierop. «Mijne heeren», zei hij, «ik geloof dat we goed zullen doen samen een plan de campagne op te maken en ik geloof dat we er alles op moeten stellen om te trachten allereerst u in veiligheid te stellen». Ons in veiligheid stellen riep Nibbling- ton, gij verstaat onze samenwerking toch niet in dien zin, dat wij samen weg zouden gaan en u het werk overlaten? Neen, neen antwoordde Turner, dat bedoel ik geenszins, ik weet trouwens dat ik dit niet klaarspelen zou. Wij zullen kalm en voorzichtig te werk gaan om de wereld zoo mogelijk van dit geheime genootschap te verlossen en om, dat wut u immers, de beide zusters aan hun invloed te onttrek ken Juist Welnu, maar dan is het noodig, dat we eerst de Broeders de kans benemen ons kwaad te doen. Want ik heb de overtuiging, dat di Cava, die door u zoo kort bij zijn OORSPRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT Voor de Tournel kon antwoorden nam baron de Linar het woord: Als ik u wel begrijpzei hij, dan Wilt ge dit zeggen, we kunnen samenwerken. Wij zijn overtuigd van de onschuld van die dame, u is dat volstrekt niet. Maar we zoe ken de waarheid en ook als die nu eens zoo ongunstig voor haar bleek te zijn, als u ver- Wacht, dan is u bereid er niet toe mee te Werken haar aan de politie over te leveren Het is juist zooals u zegt, mijnheer de baron. Wij willen de waarheid weten, wij Willen de Broeders bestrijden en Parijs ver lossen van die ellendelingen. Dat wilt u en daarbij bied ik mijn hulp aan, die u niet fnoogt weigeren. Door mij zal daarom die dame niet in moeilijkheden komen. Ik ben Volkomen bereid als beslist moet worden, hoe tegenover haar te handelen, die beslis sing aan u over te laten. Laat dan desnoods genade voor recht gelden, mits u geen ge bade kent voor de Broeders zelf en voor di Cava De drie edellieden zagen elkaar aan. Toen antwoordde de Tournel: Ik erken dat hiermee mijn bezwaren zijn opgeheven, ik geloof, dat we dan kunnen Samenwerken De anderen knikten, zij hadden van den beginne af niet zooveel bezwaren gekoesterd als de Tournel. Maar zij wilden toch even- Min als deze er toe meewerken om signora Chiarina in moeilijkheden te brengen. Zij Waren van haar onschuld overtuigd ondanks alles. Wel echter wenschten alle drie harte lijk, scherp en onverpoosd den strijd tegen di Cava voort te zetten en zij begrepen heel goed, dat zij in Turner een uitnemende hulp toudeu vinden. Hetgeen hij hen nu verteld

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 5