ZONDAG 7 JUNI 1931. WEEKBLAD 35 CENTIEMEN 22'' JAAR'. N' 23 laSSM! I ™Sr^S„todiS!lev,Vr» ™S| NOTARIEEL-, ANNONCE», EN NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN Telefoon Nr 9. Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570. DE PROCESSIE VELEN SPREKEN OVER AFSLAG DE FIRMA FL. VANDEVOORDE 31, Boterstraat, YPER PAST HEM TOE! BE KONINGIN OP DE LEIE ZIJ VERGIFTIGDE 19 BLOEDVERWANTEN VIERT ALLEN HET FEEST VAN JEZUS' HERT OP 12 JUNI S HOE PELSEN BEWAREN I DE TEELT VAN DE VOEDERBEET HET HEILIG BLOED VAN VOORMEZEELE GROOTSCHE FEESTSTOET TE ROESELAERE WIJDING EN INHULDIGING OF ZONDAG 14 JUNI 1931, TE 3 1/2 UUR. POLITIEK OVERZICHT Abonnementsprijs per jaar: (per post) eln 't Land: iln Stad: 13 fr.i 17 fr.I frankrijk: 35 fr.§§ Skndere landen: 40 fr.s VÈtmmmw J TARIEF: 'j Kleine Berichten: 1 Ir. per regel bureel dat hun bedient, en niet aan ons. Alle annoncen zijn |g H vooraf te betalen pen moeten tegen derg j§ Donderdag noen g H ingezonden worden, g Kleine berichten g g tegen den g Vrijdag noen. g TARIEF: Notarieele g Verkoopingen: g g 90 cent. g j per gewone regel. Wie inlichtingen begeert over aankondi- g g Annoncen: H M gingen, wordt verzocht een postzegel vour| Prilzen on aanvraat g antwoord bij zijn schrijven te voegen. g 1 F.i Vandaag schrijdt Christus in witten triomf over de wereld. Een halve wereld stapt mee in den jubel en drinkt zich zalig aan dat gulpende ge loofsleven. De steden laten de beiaarden uit torens en belforten oprinkelen en ontplooien hun vlag gen. De derpen spannen hun mooigepinte bogen van meigroen en bloemenkrans. En in de verre landen, in één zelfde gevoel van katholieke fierheid die jubelt in haar ge loofsbelijdenis voor de Witte Hostie, zal ginds verre de schamele zendeling ook zijn altaar ken wat opsmukken in zijn kerkstalletje of beekapelletje en de sneeuw wat doen weg weren pp den tocht van Christus door het hooge, ijzige Noorden van Alaska; in de vérre eenzame steppen van China zal hij zijn kleine, dunne schaar bekeerlingen en ge- doopten wat wimpels in de hand steken en een lied op de tong leggen, en in den bran denden zonnelaai aan den evenaar zal de vrome Congolees, de zwarte man met de witte ziel, zijn tanden bloot zingen voor den aan- schrijdenden Christus. Ook door het lage land aan de zee, Vlaan deren. Want mijn geliefd landeken wil Hij ook bezoeken. Zijn goddelijk oog zal weer, zwaar van liefde, rusten op het goeie volk dat daar woont en hard labeurt; op de vele kruisbeel den die het, vroom van herinnering, hing aan boomstronk en tak, op de vele altaren en communiebanken waar het manna Zijner liefde regent, op de vlaamsche velden waar het vlas en het graan in mooie deining hun belofte wiegelen van een gulden oogst en waar de tarwe rijpt waar het vrome volk van maken zal pure Hostiën als het voedsel dat het brengen zal naar het land van geluk dat ligt achter de heuvelen van het leven. En Christus zal zijn handen spreiden over de groene gouwen van Vlaanderen, tot een groot gebaar van liefdezsgen. Wij zijn de getroetelden van Ons Heer en hebben Hem reeds zoo vaak zien aan- en voorbijschrijden in plechtigen processiegang, dat wij, ook aan dat, gewend en verwend geraken en dat wij verflauwen in onze hulde aan Christus' groot-goddelijk sacrament. En we beseffen niet wat gruwel het is voor een land verstoken te blijven van zijn Christus. Als ge Christus ziet voorbijgaan aan uw deur, langs de straat of het zandpad, denk dan vandaag even aan Rusland, waar het bloed der martelaren stroomt, de hel spuwt naar de Hostie en het volk te weeklagen zit bij de leege tempels, in snak naar Christus, wijl Satan en zijn horden door de straten trekken in de schatelachende, bloedige pro cessie van den haat! Christus schrijdt heden voorbij aan elk leven. Peinst ge er om? Beseft ge dat? Voor velen zegt deze dag niks of weinig. Ze kennen de Witte Hostie niet, weigeren de Liefdegift, voelen geen Godshonger: omdat ze niet willen. En gij? Velen staan langsheen den weg, waar Hij kemt, en kijken toe werktuigelijk benieuwd en heffen wel eens aan den hoed, uit men- schelijke schaamte, of totaal onverschillig. En gij? Velen aanzien het Evangelie der godde lijke Liefde en de witte adoratie van dezen dag als een ergernis, zocals eens de verstarde Joden, of als een dwaasheid zooals eens de heidenen. En gij? Velen stappen zelfs mee in den grootschen processiestoet, gewillig, zooals eik jaar, maar denken meer aan hun muziekinstrument, aan hun mooie witte schoentjes, aan 't geweer dat flikkert, aan de bloemen en papisrsnip- pertjes die ze strooien, maar vergeten Hem Dien ze vergezellen met leege ziel en een mond die niet bidt. En gij? Kom, laten we een goede ziel leggen in al onze uiterlijke doeningen vandaag, want daar is vooral Christus' oog op gericht. Onze hulde weze er een van het hart, van de gave intentie, van het gebed, niet van de lippen of de wereldsche bedoelingen. En reiken we Hem, op Zijn doortocht over de wereld, ons arme, kranke, schamele hart toe met al onze dompigheid en miserietjes en zonden, maar met een murmel van: Ik geloof, ik hoop, ik bemin! Koningin Elisabeth heeft Maandag incog nito een bezoek gebracht aan de kunstschil ders, die hun verblijf hebben aan de oevers van de Leie. De vorstin kwam per auto en stapte te Deurne af. Ze as vergezeld van Mevrouw Carton de Wiart en graaf de Grunne. De koningin ging aan boord van d'e mo torboot Waterhoeneigendom, van den Kortrijkschen kunstenaar De Coene en voer de rivier af tot Deurle, waar zij een bezoek bracht aan den bekenden Vlaamschen schil der Saverys. Daar waren gekende Vlaamsche Personaliteten Cyriel Buysse, Stijn Streuvels, Servaes, Vermeylen, Opsomer, De Coene. De Koningin onderhield zich zeer vriendschap pelijk met de kunstenaars. De motorboot Clartévan den h. R. Minnens, uit Deinze, en geloodst door den h. Speelman, gewezen ondervoorzitter van de Royal Yacht- en Morboat Clubvan Vlaanderen, bracht de hooge bezoekster naar Deinze terug. De vorstin nam talrijke foto's van de schilderachtige Leielandschappen en keerde per auto naar de hoofdstad terug. Geheel het onthaal geschiedde uitsluitend in het Vlaamsch, en het gulle Vlaamsche woord klonk op het dek van de Waterhoen gedurende de gansche vaart langs de bekoor lijke boorden der Leie van Deinze tot Baarle- Drongen. Uit een gerechtelijk onderzoek naar de doodsoorzaak van de bloedverwanten van Margaret Summers, te Chicago, is geble ken, dat zij haar slachtoffers arsenicum heetf gegeven. Er is aan het licht gekomen, dat 19 bloed verwanten, onder wie vier echtgenooten, een minnaar, 2 broeders en een dochterje, in een periode van 25 jaar op geheimzinnige wijze zijn gestorven. Een aantal lijken zal ontgraven worden. Chicorei WYPELIER-TAFFIN Belgische Fabriek Naaml. Vennootschap, YPER. Onze moderne wereld is ontredderd! Wis twijfelt er aan en 't moet ons niet verwon deren: zedelooss, schuinige bladen en ge schriften bij de voere die de ontucht aanlee- ren: slechte herbergen en danslokalen waar de dierlijke driften worden opgehitst; thea ters en cinémas bezwadderen zedelijke groot heid en huwelijkstrouw; men bederft vooral de jeugd en nog meest de arbeidersjeugd; eene schandelijke mode neemt daarbij alle begrip van eerbaarheid en zedigheid weg; eene helsche propaganda ondermijnt de grondslag van het christelijk huisgezin en verdroogt de bronnen van het leven; genieten zonder lasten dragen is de nieuwe leus van 't moderne leven, daarbij wil elk zijn eigen meester zijn! Geen eerbied voor 't gezag meer: noch wereldlijk noch geestelijk! Een geest van onrust en opstand broeit in alle lagen en standen der samenleving en zulks wordt moedwillig aangepreekt' door vele or- destoorderseene groote ontreddering op sociaal gebied zal welhaast volgen. Vandaar al die droeve toestanden. Omdat men Christus, den God-Mensch miskent; cmdat de wereld zich verzet tegen zijn Heerschappij. «Wij willen niet dat Hij over ons heersche» roepen nog steeds zijn tailooze vervolgers. Weg met hem uit scholen, uit de huisge zinnen en uit het openbaar levenEn nochtans vergaan zuilen de volkeren, de koninkrijken die Hem niet willen dienen Is er dan geen hoop op redding meer? Toch wel: Gods Liefde en Gods Barmhartig heid zijn zonder palen. De opperherders der H. Kerk wijzen ons den weg na welke wij moeten bewandelen, zij immers hebben den nood onzer huidige maatschappij ingezien. Christus Heerschappij moet weder hersteld over het oude christelijke Europa: ook bij ons volk! Oported ilium regnare. Christus den God-Mensch moet heerschen; zonder Hem en Zijne gebeden en Zijn sacramenten gaat het menschdom reddeloos verloren. Hij moet heerschen in ons hert. en in ons verstand, in 't familieleven, in de'scftblen, in 't openbaar leven! Hij moet de gilden en de syndicaten bezielen, moet zijn recht hebben in tijdschriften en dagbladen, in 't politiek leven; Hij moet geeerbiedigd worden op theaters en openbare spelen. Zijn geest van liefde en rechtveerdigheid moet overal door dringen. Hij moet de Liefdekonng en de vriend van iedereen zijn. Onze katholieke bevolking zal van Juni 'n maand van dank bare wederliefde en van eerherstel maken jegens het aanbiddelijk Hert van den God- Mensch. 12 Juni, Zijn Festdag, most een grootsche triomfdag zijn; die dag weze een KERKE LIJKE hoogdag! Men vergete vooral de h. Misse en Communie van eerherstel niet met Lof en akte van eerboet, bevlagging van alle huizen en openbare gebouwen... enz. £ERSaMBHttaBESBBB32!EBaSBBBfBBHV; B Zend eenvoudig uw adres aan de fir- gg Hg ma F. Vandevoorde, 31, Boterstr., Yper. I» na GRATIS ontvangt ge volledige be- schrijvingen en nuttige wenken. r«aBBBBlBBBBBBB»BHBBEBBBBSiaBBi? Dit jaar zal er voorzeker eene grooter op pervlakte, dan gewoonlijk, met voederbeeten bezet werden, gezien hunne noodwendigheid bij de wintervoeding van het vee, de eenige landbouwuitbating die nog loonend is. Maar niet alle voederbeeten zijn even waardig en even voedzaam; daarom zal de verstandige landbouwer enkel deze variëtei ten zaaien die zekere, voldoende opbreng sten hebben gegeven in zijne streek. Zoo zal hij constateeren dat hij de rassen: halve suikerbeet genaamd, het gehalte aan droge stof veel grooter is dan bij de gewone beet; dat dus deze bseten veel voedzamer zijn, maar minder geven in gewicht. De grootste massa opbrengst wordt hier bekomen bij de gewone voederbeet. Alhoewel de voederbeet, gezien de tegen woordige intensieve teeltmethodes bijna op alle gronden lukt, toch bekomt, men de hoogste opbrengsten in vruchtbare" leem- en zandgronden. Bijzonderlijk de grondbewerkingen en de bemesting zijn in deze teelt van belang. Ver der mag men zeggen dat hier de scheikun dige mesten en in hoofdzaak de stikstof on der vorm van Sodanirtaat van Chili noodza kelijk zijn, wil men overvloedige oogsten be komen. De scheikundige mesten worden best bij de lentebewerkingen toegediend. Per Ha, geeft men 150 tot 200 Kgr fosfoorzuur, 100 tot 150 Kgr. potasch en 500 tot 1.000 Kgr. Sodanitraat van Chili. Zekere landbouwers geven zelfs nog meer dan 1000 Kgr. Sodanitraat van Chili per Ha. en bekomen zoo nog winstgevende, reus achtige opbrengsten. Men zaait de voederbeeten met de ma chine in April-Mei op eenen rijafstand van 50-70 cm. Men gebruikt tamelijk veel zaad: 15 tot 20 Kgr. per Ha. om eene goede op komst te verzekeren. Op de rij worden de plantjes later gedund op 30-50 cm. De verdere onderhoudszorgen bestaan in hakken om het onkruid te vernielen; het verwijderen der opschieters en desgevallend volgens de eerste nitraatgifte, eene overbe mesting met 200 tot 400 Kgr. Sodanitraat van Chili. De beeten worden geoogst in Oc tober-November als de bladeren geel worden. Het gebeurt dat de planten moeilijk rijpen, bijzonderlijk als men traagwerkende stikstof- mesten heeft gebruikt. De opbrengst ver schilt volgens den grond, de variëteit, enz... Zij bedraagt van 40.000 tot 100.000 Kgr. wortels per Ha. Men zeer sterke nitraatbemesting bekwam men op proefvelden zelfs 140.000 Kgr. bee ten en daarbij nog de koppen en bladeren. De beet is een uitstekend voedsel voor alle diersoorten, maar bijzonder voor melkvee; ook bewaart zij zeer gemakkelijk in hoopen en kuilen. S. CORTVRIENDT, LANDBOUWINGENIEUR. PROCESSIE OP MAANDAG 15 JUNI Niemand zal ontkennen dat Brugge de kostelijkste relikwie van het H. Bloed bezit. Deze trekt alle aandacht op zich... en zooi worden de andere overblijfels van Christus' Bloed, die hier en elders berusten, doorgaans minder gewaardeerd. Wat ons Bisdom Brug ge betreft, we bezitten een prachtig' drieluik waarvan het hoofdtafereel in Brugge's Bloedkapel te vinden is, daarna komt Ghistel met het stukje laken doortrokken van H. Bloed; en eindelijk Vcormezeele met het zand van den Calvarieberg vermengd met het kostbaar Bloed van Christus. Vcormezeele is een klein dorpje op 'n uur tje Zuidwaarts van Yper. De tram van Yper naar Kemmel voert U tot op een tiental minuten van de dorpplaats. Voormezeele was begrepen onder de.,800 parochiën cëe omstreeks 774 in 't bisdom Terenburg gen. In 't jaar 1100, onder Ro brecht van Jerusalem, werd er een klooster van Reguliere Kanunniken gesticht. De tweede proost, Isaac, stond in groot aanzien bij het Hof van Vlaanderen. Drie of viermaal reisde hij naar de Eeuwige stad, waar hij door den Paus zelf ontvangen werd en veel weldaden en voorrechten mocht ont vangen. De kostelijkste gift, die hij van Rome meebracht, was de relikwie van het H. Bleed. Dat Isaac in de jaren 1100 dien schat aan Voormezeele bezorgde, kunnen wij opmaken uit een zeer oud document van de voormalige abdij van Voormezeele en ook uit de archiefstukken van Yper, die ver klaren dat het H. Bloed, van Rome naar Yper overgebracht door den proost Isaac, op 29 Juni 1152 stoetsgewijze van deze stad naar de abdij van Voormezeele werd overgevoerd. De monikken waakten over de Relikwie en deden veel om zs aan het geloovige volk ken baar te maken... Nauwelijks was het dier baar overblijfsel in het klooster van Voorme zeele overgebracht, of het verwekte een gi'octen toeloop van geloovigen, die hun hul de en eerbied kwamen aanbieden. Met de verspreiding van de goede tijding kwamen steeds meer bedevaarders, niet alleen uit de naburig steden en dorpen, maar ook uit de meest afgelegen plaatsen van het huidige Fransch-Vlaanderen. Vopral des Vrijdags was er toevloed. Hoe het H. Bloed bewaard werd in de 16" eeuw, kunnen wij lezen in 't verslag der Heeren Vikarissen van 't Bisdom Yper: Daar was een klein kofferke, met kope- ren slot, versierd door allerlei gekleurd glas. Daarin stond een doos of Ciborie met gele zijde overdekt en waarop geschreven was Jesu. In deze doos lag een paksken.de ij grootte van een kleine noot in een perka- menten band gewonden, waarop geschreven «stond: «De pulvere Sanguine Christi inti- netot.t.z. stof doortrokken met Bloed van Christus. In 1586 werd de proostdij de prooi van de beeldstormerij. Slechts in 1620 was het klooster heropgebouwd. In 1667 werd het tot abdij verheven met den naam van Lopu- lenteDe abdijkerk diende voor klooster- en parochiediensten tot den 10 Mei 1794, datum waarop de Fransche Republikeinen het klooster verwoest hebben. In 1807 herop gebouwd, werd de parochiekerk voltooid in 1811 (Succedo Combustis). Ze werd onder den laatsten oorlog gansch vernield. Na den corlog herrees ze in neo-romaansch werk van den Heer J. Coomans, bouwkundige te Yper). In den loop der eeuwen moest het H. Bloed van Voormezeele meermalen in veiligheid gebracht worden, o. m. tijdens de Fransche Overheersching op het einde der 18" eeuw, wanneer de kerk van Voormezeele gansch werd afgebrand. De kostbare Relikwie werd in zekerheid gebracht in een heimelijke plaats van de refuge der Paters te Yper. In 1802 werd het H. Bloed met veel plechtig heid naar Voormezeele wedergebracht. Tijdens den oorlog 1914-1918 werd Voorme zeele geheel en gansch vernield en omge woeld. Men metste de relikwie van het H. Bloed eerst in den kelder der pastorij van Vcormezeele. Gedurende den nacht van 12 Febr. 1915 werd ze daar uitgehaald door Eerw. Pater Keam, redemptorist en aalmoe zenier van 't Engelsch leger. Hij bracht ze naar Dickebusch. Daar werd zij ter ver eering der geloovigen uitgesteld op Zondag 14 en 21 Februari 1915. Den 22 Februari wera de H. Relikwie door de zorgen van E. H. Vantemsche, onderpastoor van Voormezeele, naar Reninghelst gedragen, waar hij haar toevertrouwde aan de Zusters van 't klooster van Voormezeele. Deze zusters verhuisden eerst naar Fransch Abeels, waar ze het H. Bloed lieten vereeren, en trokken daarna met hun schat naar Lourdes in Zuid-Frank rijk. Daar bleef de kostbare schat goed be waard tot aan het einde van den oorlog, dank zij de zorgen van E. H. Desmet, pastoor van Vcormezeele, en aalmoezenier der vluchte lingen in die streek. In 1920 bracht de E. K. Pastoor het H. Bloed naar Voormezeele te rug en op 6 Juni van hetzelfde jaar had reeds de processie plaats onder den toeloop van een groot getal bedevaarders. Dit laatste groeit thans nog jaarlijks aan. Vroeger werd het H. Bloed jaarlijks op den derden Paaschdag en op den feestdag van H. Kruisvinding, 3 Mei, in plechtige processie rondgedragen door den abt van 't klooster, vergezeld van al zijne monniken en gevolgd door eene groote menigte parochianen en inwoners van Yper en de omliggende ge meenten. Nu geschiedt er jaarlijks eene plechtige Novene, ter eere van de H. Reli kwie. Ze begint op den Zondag na H. Sa cramentsdag, en eindigt met de plechtige precessie op den laatsten dag der noveen, den Maandag. (Dit jaar op 15 Juni). De relikwie van het H. Bloed wordt uitge steld gedurende de noveen 's morgens van 6 tot 9 uur, 's namiddags gedurende het Lof en ook al de Vrijdagen van het jaar in de mis van 7 Vs uur. De uitstelling geschiedt in eene zilveren rijve, omringd van al de zin nebeelden der passie. (Geschenk van de weledele familie de Gheus d'Elzsnwalle). In 't midden hangt een rondvormig kristalen vat met het H. Bloed. Te Voormezeele bestaat er nog een broeder schap van het allerheiligst Bloed, waarin iedere geloovige kan opgenomen worden. Dit Broederschap werd op 17 Mei 1664 ingesteld en met menigvuldige aflaten verrijkt door Paus Alexander VII. Uit a Liturgisch Parochieblad MI men toch die gevolgtrekking maken, dat de liberalen neg niet tot rijpheid gekomen zijn. Is' het niet uiterst bedroevend dat er nog liberale politiekers gevonden worden, die meenen dat de Vlamingen geen eischen meer te Stellen hebben? Dat is de vrucht van de propaganda in sommige franschschrijvende bladen gevoerd en de slechte en partijdige voorlichting, die door deze bladen over de ontwikkeling van de vlaamsche beweging gegeven wordt. De liberale partij verkeert werkelijk nog in den waan dat het de Vlamingen zijn die toegevingen moeten doen, terwijl het toch juist het tegenovergestelde is. Wat zou hst ten andere baten dat de Vlamingen toegevingen zouden doen om een rü98»rhig met de liberalen mogelijk te ma ken, indien er het gevolg van rijn moest, dat de gemoederen, verre van gestild, erger zou den verbitterd worden. Zonder volstrekte ge lijkheid in rechte en in feite, wat het ge bruik der talen betreft, kan er niet gezegd worden dat de vlaamsche kwestie opgelost is. Belgie is gekomen aan een keerpunt van zijne geschiedenis. Als mannen met goeden wil, zooals de heer Renkin, het niet kunnen gedaan krijgen de liberale en katholieke partijen overeen te brengen over een gezonde oplossing van het vlaamsche vraagstuk en dit door de onver schoonbare weigering van de liberalen, dan mag men zeggen dat Let 't failliet is van geheel het stelsel. Dan zou ons land in de toekomst met veel moeilijkheden af te reke nen hebben. Men vergete niet dat de vrucht der vlaamsche beweging rijp is, helpen de li beralen ze niet plukken met Belgie en ter wille van 't voortbestaan van Belgie, dan zal zij zonder hen geplukt worden maar door anderen. Daar is geen andere uitweg aan. Van harte wenschen wij dat de heer Ren kin mochte gelukken om de krachtige re geering samen te stellen, wier taak moet zijn recht, en volledig recht te geven aan de Vlamingen. iVI. RENKIN Wij verwachten er ons aan dat latere be richten zullen kunnen melden dat het M. Renkin gelukt is een nieuw ministerie samen te stellen. Wij vragen niets beters. M. Ren kin heeft het voorwaar niet gemakkelijk gehad. Hij moge nu gelukken of niet, M. Renkin verdient den dank van alle goed- meenende Vlamingen, want hij heeft zich uiterst inschikkelijk getoond tegenover de eischen der Vlamingen en heeft het mogelij ke gedaan om de Liberalen een beter in zicht te doen krijgen in den nood van Vlaanderen. M. Renkin heeft zich in vlaamsch opzicht vroeger reeds verdienstelijk gemaakt met een rondreis te doen in de Walenstreek cm de Walen de vlaamsche kwestie beter te doen begrijpen. M. Renkin is een hooggeprezen advokaat die sinds 35 jaar Volksvertegenwoordiger is voor Brussel. Hij is eer. der krani<*ste figuren uit de katholieke partij. Tien jaar lang was hij Minister van Koloniën en heeft daar aaiLhet land en aan Congo dienster, bewezen löMtfgft fefjiv Hij was «jnidg een tijd Minister van Spoorwegen en ook van Binnenlandsche Zaken. Sinds Juni 1920 miek hij geen deel meer der Regeering, maar werd om bewezen dien sten door den Koning' tot Staatsminister Rousselare zal zijn toewijding aan het H. Hart voor de zesde maal herdenken, VRIJ DAG AANSTAANDE, 12 JUNI, zijnde den Feestdag van 't H. Hart, die volgens de be slissing van den gemeenteraad, een stedelijke feestdag geworden is. Te dier gelegenheid zal 's avond te 5 u., aanstonds na het Lof, de heerlijke Processie uitgaan die op den dag der toewijding van de Stad ten jare 1925 en sinds dien telken male zij uitging, de bewondering van al de toeschouwers verwekte, én door het groot getal en de ingetogenheid der vijftien hon derd deelnemers, én door de frischheid en rijkdom der kostumen, en de heerlijkheid der groepen. Gansch het kerkelijk jaar, van den Advent tot Sinksen, wordt erin voorge steld cm de Wonderheden van Jezus' Liefde in ds Verlossing van 't menschdom, één voor één als 't ware voor de oog en der toeschou- I wers te doen voorbijtrekken! Het slot der Processie bevat de verbeelding van de toe wijding van Rousselare aan het H.. Hart. Geen wonder dat duizende vreemdelingen 1 telken jare naar Rousselare toestroomen. Overjaar was het een ware teleurstelling als er medegedeeld werd dat de stoet niet kon uitgaan. Als het weder gunstig is, zal de toeloop dit jaar nog aanzienlijker zijn. benoemd. Sinds M. Vandevijvere zich uit het parlementaire leven terugtrok, heeft M. Ren kin hem opgevolgd als Voorzitter der rech terzijde van de Kamer. VEREEREMEKKT Buiten allerhande ontvangsten en eerbe tuigingen, werd Professor Piccard Comman deur benoemd in de Leopoldsorde en zijn helper Ingenieur Kipfer Ridder in hetzelfde orde, als htilde om de wetenschappelijke proefnemingen die zij gedaan hebben op eene hoogte van 16 kilometer en waarna zij gelukkig en gave geland zijn. Professor Pic card is leeraar aan de Brusselsche Hooge- school. FASCISTISCH OFFENSIEF Er is een gespannen toestand in Italië. De Fascisten hebben reeds herhaaldelijk aan vallen gepleegd op katholieke studenten, cp leden der Katholieke Unie, tegenover ka tholieke dagbladen en ook op katholieke Priesters en Bisschoppen. Het Vaticaan be waart de grootste kalmte met betrekking tot de incidenten van de laatste dagen. >Men %chijritrt!en toestjead-net-TMBtise Mengsieh" ling gade te siaan. Men bevestigt met klem dat er geen enkele uitdaging heeft plaats gehad van de zijde der Katholieken. Moesten de Fascisten het Verbond der Katholieke Studenten ontbinden, daar zou een afbreuk der diplomatische betrekkingen wel het gevolg van kunnen zijn. Hst is de eerste maal sinds het ontstaan van het Verdrag van Lateranen dat zulk groet geschil ontstaan is tusschen het Vati caan en de fascistische regeerin^. Mocht weldra eene goede oplossing gevonden wor den. DE SOCIALISTEN ZIJN INVALIED Is het geen eigenaardig schouwspel te zien hoe de Socialisten nu zitten te schuddebol len en te subbedutten, wijl de andere par tijen, zoowel Katholieken als Liberalen, in de weer zijn cm eene regeering te vormen en iaat het ons maar zeggen om er elk het grootste voordeel mogelijk uit te halen. Sinds zij uit de regeering is zit de socia listische partij daar te kijken als een zieke kce en altijd maar te wachten, wachten tot de kans kome om maar opnieuw aan het be- wnd te komen. Het eenige wat die groote partij gedaan heeft, dat is kwaad vuurtje steken en de Liberalen nu en dan eens uit hun vel doen springen van kolerie. in,hun kGppigheicl cf liever hun-ziekelijk heid willen de Socialisten niet medewerken aan de vorming der Regeering en meteen cok niet aan het oplossen der bfandende kwesties die thans hangende zijn. (Zie vervolg 2° blad.) BBBaEaBSa3SliaH33!3EEIE3S31BfflffiaBaEX!8EaBSHHHa!IlM®Ha®2IHB!lS!8BBHÏÏ»HB0iBHHSffi®aBa3aBSEIÏ3ï3:3ïiEBH0!S0a Het prachtig Orgel van Yper's kathedraal, een meesterwerk van den lieer Ja'c.i Aanecssr.nn, uit Meenen. Uitvoering van ctukken door de Hoeren Louis Van Houtte cn Jos. HanouIIe. Het orgel bevat het verbazend getal van 3.110 pijpen, groote en kleine... De organist beschikt over drie ver schillende handklavieren, met eik 61 toetsen'; daarbij komt een voetklavier, met 32 toetsen. Een uitstekende kunstenaar werd tot organist van Yper's kathedraal be noemd: de Heer JOS. HANOULLE, laureaat van het Lemmensgesticht te Mechelen, eerste orgelprijs van het Conservatorium te Brussel, bestuurder van de muziekschool te Roeselare. DE VRUCHT IS RIJP. WIE ZAL ZE PLUKKEN De groote moeilijkheden, die de regeering Jaspar doorgemaakt heeft en welke herhaal delijk tot crisissen hebben geleid, waren uit sluitend te wijten aan de halsstarrigheid van de liberalen. Niet van allen, natuurlijk, want er zijn er die reeds begrepen hebben. Als men nu nog uitlatingen hoort als deze van den liberalen senator voor Brussel, M. Dierckx, die zegt dat de oplossing van de crisis afhangt van wat de eeuwige vragers i van Vlamingen zullen eischen, dan moet 's Namiddags te 3 uur, Plechtig L< f, uitgevoerd door het gemengd koor va Sint-Maartisns, onder leiding van den Heer Maurice Baert, kapelmeester. Te 3 \ii uur, Wijding van het Orgel door den Zeer Eerw. Heer J. Vermaut, Ueken van Yper. Er wordt dan een schitterend orgele recital gegeven door twee vermaarde kun tenaars, de Heeren Louis Van Houtte en Jos. Hanoulle. De volgende stukken zi lien uitgevoerd worden: M. LOUIS VAN HOUXTE 1. Toccata en Fuga fn ré min. 2. Sonate Pontificale: a/ Allegro moderato, bAdagio 3. Fuga in do min. 4. Intermezzo 5. Fatasia op O. L. Vr. van Thuvne-lied J.-B. Bacil Hemmens Reubke Lemare L. Van Houtte M. JOS. HANOULLE 1. Fantaisio in soi min. J.-S. Bach 2. Noël Claude d'Aquin 3. a/ Melodie Cesar Franck b/ Andante de la grande pièce symph. 4. Carillon van Westminster Louis Vierne 5. a/ Aanroeping Pulchra ut Luna Dallier b/ Pastorale J. Jongen 6. Toccata Widor

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1