Bites te Mrt Éüas»Osr Bron we rij Massehefei n JHETLXIS3JVEO 5SJ BL 5. 14-6-1931. N' 24. UIT OE MM IBRS!BBBBBBBUflïIflBBBBfla!BBBHBflR!BR vermaakt als Andrieu met de bewuste dame trouwde, die zijn oom voor hem bestemd BURGERSTAND VAN: VERWOESTE GEWESTEN JUNI - ZOMERMAAND AANBESTEDINGEN. 4 VLIEGERS GEDOOD BIJ METZ PRIJSKAMPEN voor merrieveulens en kweekmerriën van het Belgisch trekras BRUGINSTORTING bij LIBOURNE DRINKT BIER IMBBBHSaBBBBEBBBBBBflBBBBiaBBinBB GEDACHTEN Het hart van den dronkaard is eene droge rots; er groeit niets goed op. Waar de man naar de herberg loopt, Bakt de vrouw met tranen haar brood. HET MANNEKE MET 'N TIKJE AAN M'N HOED groet ik u nu beste Lezers uit 't Poperingheland en van verre, steek ik. u ook toe, m'n hand en 'k doe u vele komplimenten, met een, van Marenta, die vandaag, zacht is, en lief en zoet als geen. Dat zijn mij potverdikke de verzen,' hé! maar allee ,'k heb m'n best gedaan, 't is nu maar aan u te ontcijferen, wat ik er mede zeggen wil, En daar ge allemaal om ter slimst zijt, zal het wel niet lang duren, eer dat ge mijn gedacht gevat hebt. En daarmee zijn we nog ne keer aan 't rollebollen. VAN BOLLEN gesproken, wie dat ook den berg afgehold is dat is de vliegenier Lalouet- te. Daarmeê bedoel ik simpliester dat hij dood is. Lalouette is dus een vliegenier van Frankrijk, en niet van hier. Ge moet van hem reeds hebben gehoord want 't is hij, die pas een jaar geleden op zijn gemaksken en ongestoord Koning Carol van Roemenië weêr in 't bezit [van zijn land deed treden door hem, sapperdeboeren! met zijn vliegmachien, naar ginder te voeren. En nu is koning Carol voornemens aan de familie van den verongelukten vlieger een levenslang jaargeld toe te kennen. Waarlijk een dankbare koning. 'T IS KERMIS in 't dorp. En d'r staat ne cirk. Straatjongens loopen en spelen rondom de cirkustent, tot dat op zeker oogenblik een mager en armzalig gekleed jongentje het waagt zich plat uit op den grond te leggen om zoo, onder de planken in den cirk te kunnen kruipen. Maar... den directeur van den cirk heeft hem gezien. Hier, gij stuk bandiet, buldert hij, 'k zal u leeren zoo te probeeren voor niets binnen te komen. Ik ga u aan de leeuwen geven., zij eten gaarne menschenvleesch. Och, mijnheer, stamelt de andere, be vend. Wij gaan trachten een accoord te sluiten. Laat mij nu voor niets binnen en dezen avond zal ik den diksten jongen van 't dorp onder uwe tent doen kruipen. Daar zullen uwe leeuwen meer aan te vreten hebben dan aan mij! PICCARD is dus de wolken ingestegen en heeft gevoeld aan geest en lijf hoe dat het met het vliegbedrijf nu feitelijk is gelegen. En volgens dat hij zelf verklaarde, heeft hij er genoeg van, en zal hij de kans geenén tweeden keer meer wagen. Maar de heldendaad van den professor laat toe die te herdenken van drie zijner voorgangers. 't Was in-1875. Die luchfcvaarders, Croci- Spinelli, Sivel en Tissandier, hadden het voornemen gemaakt de hoogere luchtlagen te bezoeken. Zij hadden daarvoor een bal lon doen bouwen die ze Zwichnoemden. De drie helden geraakten tot eene hoogte van 8.500 meter. Maar het geviel hen zoo goed niet als professor Piccara want Croci en Sivel stierven door verstikking. Dat zijn allemaal van die zaken die te spoedig ver geten worden. IN EEN VER LAND komt een reiziger een kleine jongen tegen en spreekt hem aan, orn hem den weg te vragen. Wat zijt gij verstandig, zegt de reiziger zoo, hoe heet ge? Zooals mijn vader, luidt 't antwoord. En hoe is de naam van uw vader? Gelijk de mijne, mijnheer. Ja, maar... hoe riept men u als ge aan tafel moet gaan om te eten? Men roept mij nooit aan tafel om te eten, mijnheer. Waarom? Omdat ik er altijd de eerste aan zit! IN DUITSCI-ILAND, ge weet het al mis- wordt de zelfmoord aanzien [schien als .eene... ziekte die gewis zeer bemettelijk is. In dat land zijn er gemiddeld niet min der dan 44 zelfmoorden per dag»t Kan er nogal door. Men heeft daar ook vastgesteld dat ééne zelfmoord in Duitschland, er me nigvuldige andere medebrengt, op zeer kor ten tijd. Zoo wordt een dorp in Saksen genoemd waar een o.uderling zich gezelf- moord had, drie dagen later hadden acht andere oude personen van dat zelfde dorp, zich een kogel in d'hersens gejaagd of zich opgehangen. Bij ons, zijn we gelukkiglijk nog zoover niet geavanceerd. Wat is het zwaarst? vroeg Pimpelmans Mengelwerk van De Poperinghenaar 34. MK8PRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT "Adolphe Rouan is evenzeer onzichtbaar». •Samen verdwenen», veronderstelde Nib- blipgton. Neen, dat geloof ik niet, die twee heb ben niet dezelfde belangen. Maar ik wilde intusschen, dat ik alvast de schuilplaats van Rouan wist Waarom, wij hebben meer belang bij di Cava "Waarom, wel omdat ik de overtuiging heb, dat, als we Rouan vinden, het niet moeilijk zijn zal, den ander op te sporen Dus toch vrienden? "Vrienden? Weineen, maar ik denk zoo, dat di Cava alle reden heeft om dicht in de buurt van Rouan te blijven». "Mijn hemel, waarom», riep de Tournel ongeduldig, wat is er dan toch tusschen die twee? Als ge ons zegt, di Cava en Rouan zijn beide schurken, die samen de misdaad bedrijven, dan zouden we dat op uw gezag kunnen aannemen. Het zou niet onwaar schijnlijk zijn. Maar volgens u zijn beide geen vrienden en zullen zij vermoedelijk toch wel in contact met elkaar staan «Ik bedoel», antwoordde de detective be daard, dat zeker di Cava reden zal hebben Rouan in het oog te houden en ik geloof dat hij dat doen zal ook Maar waarom? Gij hebt zelf gezegd, dat die erfenis voor den bankier door zijn dood,.. Door den dood van Andrieu is de bere kening van di Cava absoluut mislukt, maar daarmee is die geschiedenis nog niet ten einde. Want bij testament, dat heb ik u immers gezegd, zijn wel al de millioenen aan zijnen vriend Sloeber: een kilo ijzer of een kilo pluimen? O! antwoordde Sloeber, die precies van de domsten niet is, dat is gemakkelijk ge noeg om te ondervinden. Laat eerst eens kilo pluimen op uw teenen vallen... en daar na een kilo ijzer... ge zult seffens zien wat 't zwaarste is. 'T IS OVERAL BEKEND de nieuwe president der Fransche republiek is wel oud... maar gezond als een bliek. Ge weet ook dat die nieuwe president Doumer heet, terwijl de vroegere voorzitter Doumergue heet. Een Londensch blad heeft het erop gevonden zulle: luistert maar wat het schrijft. Het lijdt geen twijfel dat het met een doel is van nationale economie dat men in Frankrijk, den naam van den vroe- geren president met drie letters heeft ver kort Rekent zelf maar eens uit wat een winst aan... inkt ze daarmee doen! ONLANGS heb ik den dood vernomen, ('k ben er nog niet goed van bekomen) van één van de vier rijkste mannen van [d'aard wiens fortuin niet minder dan 16 milliard frank is waard. Dat en is geen klein bier! hé! 't Is een zekere mijnheer Georges Fisher Beker. Hij was begonnen in de wereld als eenvoudige loopjongen in een kruideniers winkel. Daaraan ziet ge dat, als ge nog geen miljardair of miljonnair zijt, gij den moed nog niet moet opgeven, 't Kan nog komen Nochtans hebben al zijne schoone dollars mijnheer G. Fisher Beker niet belet de eeuwigheid in te vliègen! Hij heeft ze niet medegenomen ook niet. Als hij ze maar gebruikt heeft orn goed te doen hier op aarde en de ellenden te lenigen, 't Is het eenige dat telt vóór den Oppersten Rechter! BETICHTE, sprak de rechter, gij hebt zeer slecht gehandeld tegenover dien krank zinnige, gij hebt hem geslagen zonder me delijden. Ja, mijnheer, antwoordde de betichte, maar hij heeft mij eerst geslagen. Hij be- leeaigt iedereen... 't Is toch mijn schuld niet dat hij gek is. Neen, wedervoer de rechter, maar gij moet er immer aan denken dat de gekken menschen zijn, zooals ik en gij. Een kort raadsel wil ik u hier geven 't luidt: wat is het leven? 't Antwoord ligt hier voor de hand, Hier en elders t' allen kant. Wat is het leven? Voor de vrijdenkers is het leven maar eene plezierpartij. Voor de sceptieken eene aandoening tus schen twee mysteriën. Voor de materialisten, de vereeniging van alles dat tegen de dood strijdt. Voor de hoogmocdigen, een last. Voor velen is het leven, niets! Voor de ernstige menschen, de Christene menschen is het leven eene voorbereiding tot een beter leven. Handelen wij dus, zooals wij, aan onze dood, zouden willen gehandeld hebben. JEF PINT was weer eens pinten gaan pakken en kwam de pastoor tegen. Jef, jongen, zei de pastoor, ge zijt weer eens gaan drinken, en de drank is uw groot ste vijand. Ha, mijnheer de pastoor, zei Jef, in de Catechismus staat dat men z'n vijanden moet beminnen. Ja, ja, maar-daar staat toch niet dat ge ze moet inslikken. KERMIS DAT IS HEEL PLEZANT, overal in 't gansche land Maar de ouders moeten toch goed op passen op hunne kinderen. Met de foor van Leuven was er ook ne kleine, Jozef van Genechten gejiaamd. Het manneke wou eens gaan schommelen.' töaar 'die "Schommel lag niet stil. Èn het ventje kreeg een slag op zijn hoofd. Gevolgen: schedelbreuk, dood! Heer bevrijd ons van malheuren, die er toch zooveel gebeuren. ZEG EENS, mijnheer, waar woont gij? vroeg Jefke. En waarom vraagde gij dat, manneke? Omdat papa zegt, dat gij het geld al de vensters buiten smijt! IN EEN OPENBAREN TUIN stond het volgende opschrift te lezen: Ieder die vuilnis zou storten op de gras perken stelt zich bloot, de politie er de hand te zien opleggen! MET DE MEIDEN ONZER DAGEN, is 't precies geen kleine preek, en men mag nochtans niet klagen, of ze laten u in den steek. De madam van t'onzent nevens heeft zoo ook een raar exemplaar. Margriet, zei ze gisteren, als ik u roep moet ge op den eersten keer afkomen. Hebt ge me misschien niet hooren roepen? Toch wel, madam, was 't antwoord, maar ik heb u maar gehoord als ge voor den vijfden keer riept! ZE SPEELDEN ergens een nieuw stuk in nen theater of schouwbrug En er was niet heel veel volk in de zaal. In het stuk waren er veel acteurs. Het spel liep niet goed van stapel, en in de zaal was er toch iemand die begon te fluiten. De bezonderste speler trad vooruit op de planken, en riepIk verzoek u vriendelijk op te houden met gerucht te maken, want vergeet niet dat de spelers talrijker zijn dan de toeschou wers! had. Maar wat geschiedt er met het geld indien dit niet gebeurt? En het kan niet beuren Hm zei de Linar, weet gij dat? Officieel weet dat niemand, als tenmin ste niet de zonderlinge oom van Andrieu iemand in zijn vertrouwen genomen heeft, wat ik niet zou denken. Maar dat is natuur lijk mogelijk. De uiterste wil van den over ledene, voor het geval zijn neef de erfenis niet aanvaardt is nog verzegeld en mag pas op een bepaalden datum geopend worden. Die datum intusschen nadert al meer en daarmee de spanning in dit drama, waarin nog anderen een rol spelen dan di Cava». En een van die anderen is dan zeker die Adolphe Rouan? Ja, een van hen is Rouan en ik denk zoo, dat hij meer van dit alles weet, dan wie ook, meer invloed op de zaak oefent dan iemand anders Deze bankiersbediende? Pardon, hij is een tijdlang op het kan toor van Andrieu geweest, maar dat zegt natuurlijk niets. U heeft zelf immers voor landlooper gespeeld en wij werken steeds weer in nieuwe vermommingen Dat is waar. Maar wie is die Adolphe Rouan dan», riep de Tournel, «is hij ook een detective, maar dat lijkt me onwaar schijnlijk. Of is hij een schurk die mede op de millioenen van Andrieu aast, al be hoort hij niet tot de Broeders? «Hm», zei Turner, «ik zal u de geschie denis van dien Rouan vertellen, voor zoover ze mij bekend is. Ik voel, de heeren moeten ze kennen, hoewel ik ze niet gaarne vertel. De geschiedenis is hoogst interressant, maar buitengewoon tragisch tevens Adolphe Rouan aldus begon de detec tive zijn verhaal, is een neef van den ver moorden bankier Andrieu. De oude zonder ling, die zoo'n eigenaardig testament naliet, had een broer en een zuster, die beide al langen tijd dood zijn. Andrieu was de zoon van dien broer, Rouan is het kind van die zuster. Zij waren beide dus even na ver want aan hun schatrijken oom, al had Andrieu het- Voordeel dat hij denzelfden IEDER VOGEL BOUWT ZIJN NEST, waar hij vindt dat het is 't best. Om een voorbeeld u te geven, leest wat hier is neergeschreven. In de agglomeratie of omstreken van onze hoofdstad Brussel zijn er op 't oogenblik verscheidene brievenbussen die het toe vluchtsoord zijn van de vogels. Verschillende meesjes bouwen er hun nestje. Men vraagt zich af waarbij het komt dat de vogels zulke, voor ons aardige plaatsen uitkiezen om hun nesten te plaatsen. Verleden week was er een Engelsch blad dat schreef, dat een merel zijn nest had gebouwd op de veeren van een oude trein wagon. Men moet zoover nog niet zoeken. In 1916, gedurende den oorlog dus, was er hier in Poperinghe zelf eene loopgraaf. Voor die loopgraaf stond er eene alarmsirene. En in het paviljoen van die sirene voedde een meesje zijne elf jongen, zonder schrik voor de kogels en bommen. DAT DE BEESTEN ook duur voedsel lus ten zal ik u hier eens bewijzen. Een groote Fransche landbouwer was in den stal geweest en had bij vergissing zijne geldtasch laten liggen. Toen hij terug kwam zag hij de tasch in flarden gescheurd op den grond liggen, de bankbriefjes van dui zend frank waren verdwenen. Hij zag hoe eene geit nog bezig was met het laatste ■brief in te slikken. De boer bedacht zich niet lang maar doodde de geit ter plaats. Hij vond het geld terug in de maag van 't beest. Het was nog niet verteerd. Hij is dan naar de bank geweest om dat geld uit te wisselen, maar zal hij ander krijgen of niet? L'OWIEKE'had zijnen nieuwen automobiel eens geprobeerd en hij zei tot den verkoo- per: Zeg eens, die carrosserie maakt een la waai van den anderen wereld. Is dat altijd zoo? On, nee, mijnheer, het is maar alleen lijk als de koets rijdt! DAT ER NOG moedige menschen zijn wordt weer eens bewezen te Marpent. Een dame wandelde met haar dochtertje over eene voorloopige brug "over de Lys. Eensklaps stuikt het dochtertje in 't water en op het hulpgeroep der moeder springen twee man nen in den stroom. De eene moest terug komen daar hij krampen had, de andere zonk aanstonds en zijn lijk werd later opge haald. Een derde moedige redder sprong achter het meisje en bracht ze naar hare moeder terug. Ziedaar wat menschenliefde is. Want hoeveel zouden er op tien zijn, die het zouden doen? Allee! misschien nog meer dan we zelf peinzen! ALLE DAGEN gebeuren er dingen die men nooit zou verwacht hebben. Wanneer er bijvoorbeeld iemand van de familie naar den Congo vertrekt, denkt men, 't zal nu drie jaar duren vooraleer ik nog mondelings met die persoon spreek. Nu is er een tele foonverbinding tusschen Belgié en de Cana- rische eilanden. Dus wanneer er iemand naar Congo, het negerland, vertrekt, kan hij eenige dagen later van in Teneriffe reeds telefoneeren. Maar de prijs is een beetje ge peperd. Een gesprek van ten minste 3 mi nuten kost 245 fr. Elke bijkomende minuut wordt 81,70 fr. gerekend. Dan doen we het toch nog liever per brief, geloof ik! MADAM wou haar goed hart eens laten .zien en zei: Ik heb hier voor u nog eenige oude kleeren van mijn man, maar ze zullen een beetje moeten hermaakt worden. Och, da's niks, madam, zei de land looper, ik zal wel wachten, zulle, ik heb tijd! EN DAARMEE is 't weêr besloten, voor een week is 't weêr gedaan, de wolken zijn nu leeg gegoten, 'k kan nu weeral wandlen gaan. Nude zon ons kan verwarmen, pakt uw beenen in uw armen, heden zijt ge zonder zorgen, Na vandaag is 't werken morgen. Neem mijn groeten dus maar aan, 't Manneken uit de Maan. RENINGHE, maanden April en Mei 1931. Geboorten. Damman Odette, d. v. Va- lère en Martha Verstraete. Arteel Alixe, d. v. Leon en Emma Quartier. Huyghe- baert Gerarda, d. v. Maurice en Maria Bou- dry. Gheeraert Paul, z. v. Romain en Magdalena Desrnadryl. Callens Wilfried, z. v. Evarist en Magdalena Sticker. Stic ker Gery, z. v. Gaston en Martha Dekien. Overlijdens. Stubbe Franciscus, 85 j., wed. v. Marie Latour. .Syoen Seraphine, 88 j., wed. v. Karolus Vanacker en v. Petrus Breyne. Castryck Julie, 77 j., wed. v. Augustus Fremault. Vandenbroucke Omer, 2 m., z. v. Alphonse en Palma Bustraen. Depuydt Leontina, 69 j., echtg. v. Henri Vanrapenbosch. Deheyn Coleta, 86 j., wed. v. Pieter Hittelet en echtg. v. Fran ciscus Moeyaert. Simoen Amandus, 68 j., wed. v. Stephanie Lemiegre. Hoorelbeke Georges en Georgette, 3 m., z. en d. v. Achille en Maria Kino. Huwelijken. Vanexem Camille, land bouwer v. Poperinghe met Maria Vandewe- ghc, landbouwster v. Reninghe. Decroos Hilaire, landbouwer v. Oostvleteren met Ra chel Mouton, landbouwster v. Reninghe. Lemahieu Jermin, metser met Margareta Vanhee, dienstmeid. ROUSBRUGGE, m. April en Mei 1931. Geboorten. Verlet Maria. Gyssels Marie-Louise. Boone Maria. Engelaere Maurice. Deloz Genevive. Overlijdens. Tant Henri, 30 j., ongeil. Delaplace Mathilde, 61 j., wed. v. Dela- place Henri. Braem Roger, 2 m. Mor- lion André, 1 jaar. Huwelijken. Ryon Georges v. Proven naam droeg. Hun oom evenwel heeft zich nooit veel aan z'n neven laten gelegen lig gen. Hij had echter minder tegen die neven, dan wel tegen hun ouders. Toen de ouders van Rouan dan ook gestorven waren, toen trok hij zich het lot van den wees aan, liet hem voor zijn rekening alles leeren en wilde een bankier of in ieder geval een zakenman van hem maken. Maar Adolphe Rouan bleek een zeer on- practische kerel, hij voelde voor het zaken leven absoluut niets, hij meende zijn oom rijk genoeg en begreep volstrekt niet waar om deze aldoor moeite doen moest om nog meer te verdienen. Adolphe Rouan wilde zich aan de kunst wijden, wat zijn rijke oom een groote dwaasheid noemde en waar van deze niet hooren wilde. Dit gaf groote oneenigheid tusschen oom en neef, hoewel het niet tot een breuk leidde. Van den anderen neef had de zonder linge oom tot dan niets willen weren. Hij leefde in onmin met diens vader, zijn broer. Maar toen deze stierf, kon Andrieu ook bij hem komen. En Andrieu viel in zooverre veel beter bij zijn oom in den smaak omdat hij niet het minste bezwaar had, tegen de plannen, die zijn oom voor zijn toekomst maakte. Zijn oom zei hem dat hij in zaken moest gaan, en de neef vond dat best. Zijn oom verlangde, dat hij bij hem op het kantoor zou werken, te beginnen als klerk, om het bankiersvak grondig te leeren, Andrieu maakte geen bezwaar. En toen dan ook zoo geschied was, voerde de oom geen oppositie meer tegen de kunstenaarsneigin gen van zijn anderen neef, Rouan kon nu worden wat hij wilde. Hij maakte daarvan dankbaar gebruik en wierp zich vol ijver en lust op de kunst. Hij behoefde er echter met zijn oom niet over te praten, hij behoefde bij zijn oom niet aan te ko men met de resultaten die hij langzamer hand te bereiken wist, neen, deze wilde daar van niets weten. De neef, dien hij het langst bij zich had, liet hem nu geheel onverschil lig, hij betaalde hem een matig jaargeld en daarmee uit. met Engelaere Julia v. Rousbrugge. De- bulcke Camille met Ryon Godelieve. Be- haeghel Joseph met Denecker Helene. Lucas Henri met Van Houtte Marie. Huwelijksafkondigingen. Debulcke Ca mille met Ryon Godelieve. Beliaeghel Joseph met Denecker Helene. Vande- pitte Julien v. Rousbrugge met Verhaeghe Marie v. Reninghelst. Lucas Henri met Van Houtte Marie. Vandromme Elie v. Beveren met Deleu Emma v. Rousbrugge. LOO, maand Mei 1931. Geboorte. Dewilde Irène, d. v. Emile en Maria Marchand. Sterfgeval. Moerman Leopold, z. b„ wed. v. Descamps Amelie. Huwelijk. Nelles Georges, werktuigkun dige te Vorst met Dequidt Anna, z. b. te Loo. Huwelijksaankondigingen. Pieters Joris, werktuigkundigge te Loo met Pinseel Yvon ne, z. b. te Leysele. Verstraete Aloysius, mandenmaker te Loo met Demeyer Mag dalena, z. b. te Loo. WOESTEN, maanden April en Mei 1931. Geboorte. Dubois Achiel, z. v. Kamiel en Bertha Carpentier. Huwelijk. Vanexem Kamiel, landbou wer, wed. v. Flora Adriaen met Vandeweghe Maria, landbouwster. WYTSCHAETE, maand Mei 1931. Geboorten. Vandenbroucke Alice, d. v. Leon en Catteau Maria. Leclercq Ferdi nand, z. v. Maurice en Heugebaert Marthe. Vandenbussche Wilfried, z. v. Joseph en Hennebo Magdalena. Overlijdens. Deconinck Gabriella, 24 j., huishoudster, echtg. v. Debal Cyriel. De- berdt Maria, 23 j., huishoudster, echtg. v. D'höine Napoleon. Treve Florence, 78 j., z. b., echtg. v. Birlouet Charles. Vlamynck Henri, 4 m., z. v. August en Leroy Gabriella. Huwelijken. Alleweireld Henricus, land bouwer met Tiersen Irma, z. b. Vanstaen Honoré, werkman v. Merckem met Alle weireld Julia, z. b. v. Wytschaete. VLAMERTINGE; maand Mei 1931. Geboorten. Dehollander Odette, d. v. Roger en Bertha Haezebrouck. Blomme Achiel, z. v. Cyriel en Maria Billiau. Ver strakte Maurits, z. v. Clement en Anna Crom- bez. Decommer Willy, z. v. Gaston en Adriana Hennebel. Geers Antoinette, d. v. Remi en Maria Van Keirsbulck. Huy- ghe Germaine, d. v. Valeer en Bertha De- huyssere. Deberdt Georges, z. v. Maurits en Florence Goeman. Overlijdens. Martha Bailleul, 41 j., landbouwster, echtg. v. Henri Adam. Vaneecke Eveline, 73 j., huishoudster, echtg. v. Henri Rommens. Verstraete Maurits, 9 dagen, z. v. Clement en Anna Crombez. Van Isacker Anna, 26 d., d. v. Emielen Madeleine Sinaeve. Verwaerde Valeer, 19 j., soldaat, overleden te Doornik. Huwelijken. Gaston Parrein, fabriek werker en Joanna Vankemmel, fabriekwerk ster. Desmet Maurits, landbouwer te Pollinkhove en Martha Lemiegre, landbouw ster. Maurits Deman, smidsgast, wed. v. Ida Clauw en Emma Vandevyver, her bergierster, wed. v. Joannes Vanhoecke. Achiel Legrand, fabriekwerker te leper en Bertha Deprince, fabriekwerkster. ZONNEBEKE, maand Mei 1931. Geboorten. Rosselle Georges, z. v. Pru dent en Everaet Maria. Deleu Georges, z. v. Daniël en Vanhulie Julia. Vereaigne Maria, d. v. Sylveer en Blaizet Leonie. Claus Gilbert, z. v. Gandolphe en Goude- zeune Julia. Lammertyn Martha, d. v. Stanislaus en Vandevelde Maria. Ferrert Ceorgine, d. v. Marcel en Vanacker Mar- garetha. Vandelannoote Marie, d. v. Ge rard en Carrein Margaretha. Claerebout Maria, d. v. Camille en Bouten Evelina. easier Maria, d. v. Leonard en Deseyne Ma ria. Vandevyvere Madeleine, d. v. Floris en Winne Yvonne. Cruydt Simonne, d. v. fiiïveer en Mathys Aurelie. Saelen De nree, d. v. Camiel en Flament Maria. Overlijdens. Rosselle Georges, z. v. Pru dent en Everaet Maria. Kesteioot Camille, echtg v. Malysse Barbara. Bal August, ethtg. v. Vandenbulcke Marie. Verstraete Carolie, d. v. Henri en Vandelannoote Mar garetha. Huwelijk. Vangheluwe Gaston met Hol voet Germaine. AL VERINGHÉM, maand Mei 1931. Geboorten. Simonne Derynck, d. v. Achille en Maria Demeulenaere. Henri Deschrevel, z. v. Julien en Bertha Bulthé. Louis Ureel, z. v. Marcel en Suzanne Selschotter. Urbain Carpentier, z. v. Je rome en Julia Titeca. Sterfgevallen. Anna Feys, 91 j., z. b., wed. v. Jacobus Caulier. Maria Deschre vel, 2 j., d. v. Julien en Bulthé Bertha. Rosalie Vandersteene, 61 j., landgebruikster, echtg. v. Henri Vandaele. Gentil Claeys, 65 j., rentenier, echtg v. Eugenie Dehaese. Maria Vanlerberghe, 71 j., z. b., wed. v. Désiré Syryn. Lucien Ramault, 31 j., land bouwer, echtg. v. Germaine Hoorelbeke. Huwelijk. Camille Degraeve, daglooner te Loo en Julia Coutereel, dienstmeid te Alveringhem. Huwelijksafkondigingen. Marius De- bruyne, schipper te Alveringhem en Celine Morisse, schipperin te Veurne. Maurice Coopman, dienstknecht te Veurne en Angèle Dehollander, z. b. te Alveringhem. !HMHHHHH38EsaiüBBaaaHH!aasaK!Biaaiai: BALATUM kost voortaan de loopende meter 22,90 FR. GROOTE KEUS VAN MEUBELPAPIER bij SANSEN-VANNESTK Gasthuisstraat - 15 - Poperinghe en er ook te verkrijgen: Linoleum, Toile-cirée, Bedde-vellen EERE-COMMUNIE GESCHENKEN Koperen Spreuken - Dagbladrekkens - Schoone Werkdoozen ln Japaansch Verlakt- Alle grootten van Kaders en «Pêle-mêles» - Portemonnaies, Por tefeuilles, Valiezen, Boek- en Muziektesschen. Vulpennen - Bureelgerief - Leesboeken - Gedachtenissen voor Eere-Communle LEENING 5 T. II. 1923 Beknopte samenvatting der obligatiën uit gekomen bij de trekkingen gedurende het 8» jaar (trekkingen nrs 85 tot 96) en uitkeer- baar den 15 Juni 1931: 1732 1951 2290 4292 7700 10281 10739 12857 13006 13761 15847 22774 23135 28734 30562 31741 31902 42094 45621 46300 51009 52482 53682 55367 59040 63622 65830 70794 71565 75193 79021 79772 79787 81682 87105 87211 88780 97511 97649 102217 102918 103008 106779 108942 109186 109519 109919 122417 123001 129057 134022 135513 142359. 142629 146088 146100 146645 147690 1489B6 150307 152213 153224 153543 154318 154346 156138 157361 1.57471 159829 160311 161136 162155 163238 166687 174919 178869 180034 180104 181006 184113 184514 185746 185804 187708 194443 195845 196442 198279 202732 203297 208809 213337 215873 216051 219512 224192 224227 224361 225259 227076 230668 234252 235901 237566 237578 237934 240085 240429 241496 243822 245142 245244 248195 230255 253075 254446 255868 256768 266092 267119 274211 275084 279808 284065 284937 285933 291605 296410 297820 301192 304265 305106 306872 307959 308266 309304 309470 312018 314026 314269 315018 316011 324122 325259 325941 331517 331546 331797 334983 336920 337902 337916 340863 342501 353872 355732 356901 357072 357098 357155 358861 360717 361109 364852 368104 368548 369132 375488 377118 378043 378458 379513 381473 383128 385683 390567 392204 394715 395953 397038 Beknopte samenvatting der Reeksen uitge komen bij al de trekkingen welke het 8ï jaar voorafgingen en waarvan de uitkeerbare premiën niet opgeëischt werden: 203 3041 3326 4650 4697 10681 11346 11559 11885 14666 15519 17137 20856 25537 27343 28518 28637 28979 29621 29836 31366 31921 32052 32135 32534 32745 33021 33938 35066 36074 38061 40040 40973 41474 45398 45685 47380 49894 51674 54544 55536 55907 60443 62847 63398 65243 65798 65978 66446 67705 67728 68575 68925 70107 71939 79257 85438 86221 86429 89470 95118 95505 96702 97058 97161 101695 104645 104686 104949 105346 107233 113190 113197 118065 122847 122860 123291 129482 131561 131605 136182 137848 138151 141379 143067 145559 148601 148756 151838 155258 156433 158507 164112 167896 169336 170253 173264 176535 177254 178811 179026 180256 180759 185963 187812 188022 188300 188732 189301 190268 190368 190750 191677 192312 200022 206481 208076 210516 214858 216809 216880 220594 231554 232011 232179 236900 242543 242698 246937 250420 254131 256283 256393 256581 256817 257087 263375 264669 265151 267460 267727 271486 275890 279325 279798 282177 286132 286771 287601 288282 296611 297311 297942 299168 306104 308147 308626 310207 316644 317082 318433 318782 319996 322972 330284 332057 332088 332754 335764 340250 340560 342715 344530 352532 356126 356339 358053 360573 362936 362947 384016 364069 364448 364930 367441 367989 368164 369444 369863 370517 371102 372037 373658 377633 378115 379052 380552 384057 385780 388221 389385 394258 394948 396212 398217 399917 14 Z H. Basilius, biss. 15 M HH. Vitus, Modestus, Brescentia, m. 16 D H. Ilart v. Maria. H. Lutgardis, m. 17 W H. Adulphus, biss. van Maastricht. 18 D HH. Marcus en Marcellianus, mart. 19 V H. Juliana de Fale, maagd. 20 Z H. Silverius, paus. H. Paulinus. Ill 12 JUNI. Te 11 u., in den dienst dei- baan, in Flandria-Palace, Gent-St-Pieters, maken van een brugje van 3 m. opening, over de omgeleide Haringhebeek ter sta tie PROVEN (baan Adinkerke-Poperinghe). 18 JUNI. Te 5 u., ten gemeentehuize te Merckem, jaarlijksche onderhoudswerken aan de steenwegen van groot verkeer onder MERCKEM en CLERCKEN. Bestek 35.820 frank. 23 JUNI. Te 3 u., ter Comm. van Openb. Onderstand, 38, Rïjsselstraat, IEPER, bou wen van het jongensweezengesticht, Vla- mertinghe steenweg. UITSLAGEN AANBESTEDINGEN. 1 JUNI. Te 10.30 u., ten Paleize der Academiën, Paleizenplaats, te Brussel, voor het Ministerie van Geldwezen (Dienst der Oorlogsschade, 27, Ursulienenstraat), onder dak brengen en gedeeltelijk voltooien van het Museum Merghelinkhof te IEPER. Be stek (1914): 88.400 fr. J. MAHIEU, leper, 649.000 fr.; S. Madde- lein, Boesinghe, 675.500 fr.; H. Delhem, leper, 679.000 fr.; M. Gobin, Oostende, 783.368,89 fr.; G. Jacquet, Nieuwpoort-Bad, 867.715,91 fr. Een Franseh bombardementsvliegtuig van het garnizoen van Metz en waarin vier sol daten hadden plaats genomen is op 25 Km. van Metz, tusschen Herny en Vatimont neergeploft. De vier inzittenden werden gedood. JAAR 1931 Tusschen deze niet opgeëischte uitgekomen obligatiën bevinden zich: één van 500.000 fr. en verscheidene van 100.000 en 50.0000 fr. Onze lezers hebben er dus alle belang bij hunne lotjes (Oorlogsschade leening 1923) met zorg op deze lijst na te kijken. Twaalf dooden. Veel gewonden. De nieuwe hangbrug van St-Denis de Pile op lisle bij Libourne is Woensdagmorgen om 8 uur ingestort op 't oogenblik van de offi- cieele proeven, terwijl met zand bevrachte kamions over de brug reden. Een hevig gekraak werd gehoord en de voertuigen werden in de diepte gesleurd sa men met de geleiders die in de waters van de Isle, bijrievier van de Dordogne, terecht kwa men. Vele personen, die op de proeven stonden te kijken, werden ook in 't water gesleurd. Men telde rond den middag 12 dooden en 10 zwaar gewonden, benevens vele licht ge wonden. Deze prijskampen zullen plaats hebben als volgt: Voor de 1® omschrijving te Brugge, op Dinsdag 23 Juni 1931, te 10'Vz ure voormid dag, ter Burgplaats. Voor de 2° omschrijving te Thourout, op Maandag 29 Juni 1931, te 10 ure voormid dag, ter Burgplaats. Voor de 3'' omschrijving te Ghistel, op Dinsdag 30 Juni 1931, te 10 ure voormid dag, ter Groote Markt. Voor de 4® omschrijving, te Veurne, op Woensdag 1 Juli 1931, te 10 ure voormid dag, in ae Wandeldreef. Voor de 5" omschrijving te Kortrijk, op Donderdag 25 Juni 1931, te 11 ure voormid dag, langs de Vandenpeereboomlaan. Voor de 6° omschrijving te Yper, op Woensdag 24 Juni 1931, te 10 ure, voor middag, ter Groote Markt. De inschrijvingsbulletijns der aan de prijs kampen deel nemende merrieveulens en kweekmerriën, moeten naar het Provinciaal Bestuur gezonden worden ten minste vijf dagen voor den dag der prijskamp. Exemplaren van dit bulletijn zijn te ver krijgen in het bureel 7 van het Provinciaal Bestuur. De kweekmerriën aan de jury voor te stellen moeten drachtig zijn of in den loop van het jaar een veulen van een goedge- keurden hengst gedragen hebben. De samenstelling der omschrijvingen is aangeduid in het _besluit der Bestendige Deputatie van 15 Mei 1931, hetwelk bene mens de provinciale verordening van 15 Juli 1924 ter verbetering der paardenrassen, op genomen is in het Bestuurlijk Memoriaal der Provincie; deze beslissingen kunnen dus in de gemeentehuizen geraadpleegd worden, Brugge, den 18 Mei 1931. De Gouverneur, Baron Janssens de Bisthoven. Nu zouden er velen in Adolphe's plaats zich daarover een beetje ongerust gemaakt hebben. Het was toch wel iets waard om in de gunst te staan van een erfoom, die zoo schatrijk was. Velen zouden dan ook hun neef, die wel in oom's gunst stond, benijd hebben, maar Rouan deed dat niet. Hij was ook volstrekt niet kwaad op Andrieu, omdat hij dezen zou aanzien als den man, die uit de gunst van zijn oom had gedrongen. Integendeel hij was Andrieu dankbaar. Want juist omdat zijn oom in dezen een opvolger had gevonden, voor zijn bankierskantoor, juist daarom had hij ein delijk toestemming gekregen zich aan de kunst te wijden. Adolphe Rouan meende dus alle reden te hebben om neef Andrieu dankbaar te zijn. Toch kwam er strijd tusschen de beide neven en wat het geld niet scheiden kon in dit geval, dat deed de liefde, beide vatten namelijk liefde op voor eenzelfde meisje, een schoone Italiaansche zangeres, beiden maak ten haar het hof, beiden trachtten haar hart te veroveren En wie had succesriep de Tournel, die tot dan aandachtig had geluisterd, zon der den detective in de rede te vallen. Turner haalde de schouders op. Zij hadden, geloof ik, geen van beiden succes, dat doet voor het oogenblik in elk geval niet ter zake. Ik memoreer deze ge schiedenis om u de verwijdering te verkla ren, die er tusschen de beide neven bestond. Hun vriendschap veranderde in afgekeerd- heid. En Adolphe Rouan had thans ook de gelegenheid verdenking op te vatten tegen zijn neef, dat deze met opzet alles deed om hem uit de gunst van zijn oom te drin gen. Zijn oom immers was wel koel tegen hem geweest, toen hij de kunstenaarsloop baan koos, maar hij had daarom toch niet met hem gebroken en hij maakte het hem door een jaargeld mogelijk zijn kunst te be oefenen. Maar nu werd het anders, zijn oom begon hem telkens verwijten te doen en het slot van de geschiedenis was, dat hij hem, na een heftige ruzie mededeelde, ZOEKT UW PROFIJT Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren gebruiken in uw huishouden wendt u dan ter Tel. 87 YPERSTRAAT - 87 - POPERINGHE Tel. 87 die u twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en den VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal te huis bestellen. STERK: het smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste blond tafelbier aan 10 fr. de bak. MAS-CAR: het fijnste blond speciaal aan 17 fr. de bak. dat hij nooit iets meer met hem te doen wilde hebben. Rouan heeft dit erg gegriefd, minder om dat zijn oom rijk was, dan wel omdat hij werkelijk van den zonderlingen oom hield. Hij was boos op Andrieu, niet omdat hij meende hem te kunnen verwijten, dat hij hem het geld, maar wel dat hij hem de liefde van zijn oom ontnam. Ik vertel dit nog al uitvoerig, omdat mij dit noodig lijkt voor een goed begrip van wat later volgt. Er ontstond een verwijde ring tusschen Adolphe Rouan en zijn. oom. Maar is de geschiedenis tot nu niet buiten gewoon, thans wordt dat anders. Het schijnt namelijk dat Andrieu's liefde voor de be doelde dame maar een gevoel van zeer voor- bijgaanden aard geweest was. Tenminste na eenigen tijd scheen zij weinig indruk meer op hem te maken en op een goeden dag kwam hij naar z'n neef toe en vroeg hem of zij zich met elkander zouden verzoenen. Hij vertelde hem, dat hij zich vergist had, dat hij zich eenigen tijd had verbeeld het meisje lief te hebben, maar tot de overtui ging was gekomen zich te hebben vergist. Hij bood hem aan, dat zij weder gelijk te voren, als vrienden zouden leven. En Adol phe nam dit aan, want hij was wel vast overtuigd geweest, dat zijn neef de oorzaak was van de verwijdering, die tusschen hem en zijn oom ontstaan was, maar bewijzen had hij daarvoor niet. Andrieu zei hem bovendien dat hij die verwijdering betreurde en zegde hem toe, dat hij, nu hun vriendschap hersteld was, alles zou doen om zijn oom gunstig voor hem te stemmen. En de verhouding tus schen beide zou misschien wel verbeterd zijn, als de oom niet kort daarna was ge storven. En gij weet hoe een vreemd testa ment hij maakte, te vreemder moet u dit voorkomen daar de oom daarmede Andrieu als het ware dwong te huwen met haar, die hij niet meer liefhad». «Mijn hemel», riep de Linar, «gij wilt dus zeggen, dat de dame, op wie eerst de beide neven verliefd raakten, niemand an ders was dan signora Chiarina? Zij was het inderdaad En ge meent dat Rouan haar inderdaad lief hadt Ja «'Maar vroeger hebt gij ons medegedeeld, dat Andrieu weigerde haar ten huwelijk te vragen, ondanks het groote vermogen, dat hij daarmee verdienen kon». Dat is ook zoo «Maar, maar... wat is dat alles vreemd. Zie eens, uit uw verhaal zou men meenen te mogen opmaken, dat die Andrieu op de een of andere wijze toch wel intrigeerde tegen zijn neef Adolphe Ja, dat lijkt mij ook zeer waarschijn lijk Goed, hij zal dus ook wel buitengewoon op de millioenen van zijn oom gesteld ge weest zijn, wat ik hem niet ten kwade kan duiden. Maar gij hebt ons al eerder verteld, dat hij besloten had een andere ten huwelijk te vragen, zijn liefde stellend boven het geld. Welnu, dat past, dunkt mij, heel en al niet in het karakter van dien An drieu. Ik vind daar iets tegenstrijdigs in. Het lijkt me alles zeer raadselachtig Ik wilde u juist op de raadselachtige punten in deze geschiedenis wijzen. U noemt er slechts een, maar er is veel meer, dat ons zeer onverklaarbaar moet voorkomen Inderdaad zei lord Nibblington nu, er is veel meer dat onverklaarbaar mag hee- ten. De twee neven worden verliefd op het zelfde meisje, nu dat is gewoon. De een verandert van meening, dat is een beetje vreemd, maar hij wordt ten slotte door zijn oom gedwongen haar te huwen, als hij de erfenis niet wil verliezen ten minste. Nu weigert hij, omdat hij intusschen een ander meisje zou hebben liefgekregen. Dat meisje weigert hem en daarom meent hij nu tot z'n eerste liefde te kunnen terugkeeren. ('t Vervolgt.) Chicorei WYPELIER-TAFFIN Belgische Fabriek Naaml. Vennootschap. YPER

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 5