i BrsÉrs te Mirt Brouwerij Masscheleiu I DE POPERINGHENAAIi BI. 5. - 28-6-1931. - N' 26. GEDACHTEN MET MANNEKE UIT QE MAAK BALATUM kost voortaan de loopende meter 22,90 FR. GROOTE KEUS VAN MEUBELPAPIER BURGERSTAND VAN: MIDDENSTANDERS VLAANDEREN LIMBURGSCHE MIJNWERKERS TE LOURDES AANBESTEDINGEN. REKORDS LEGERS IN EUROPA BOTERPAPIER JUNI - ZOMERMAAND JULI - HOOIMAAND VROUWENHOEKJE A ONTAARDE VADER ('t Vervolgt.) Als elk zijn eigen tongsken snoert als elk zijn eigen papken roert, als elk zijn eigen dorpel schuurt, dan blijft de vrede in de buurt. In ieder herberg hangt de wet, op d'openbare dronkenschap; zat houdt men geen rekenschap, nuchter wordt ze niet belet. als maar BELGEN JUICHT buigt het hoofd en looft den Heer want w'hebben d'eer u Miss Belgiek 't is heel komiek, Miss Univers voor te stellen ga't a. u.-b. niet voort vertellen. Voelt ge de nagels van uw teenen nog niet omkrullen van fierheid! Voelt ge nog geen kneveling in uwen ruggegraat, van onuit sprekelijk geluk? Watte! Miss Belgiek ver kozen als schoonste vrouw van de wereld. Allee zulle, rap nen Brabangonne daarop! Nog zoo jong en... al zooveel titels mogen dragen. Miss Univers», «Miss Europa Miss Belgiek Miss Namur Miss Nelly Duchateau en morgen misschien Madam Peeters tenware natuurlijk een echte prins of de koning van de petrool-sardienenblikjes of van de stokvischgraten haar ten huwelijk vragen wil. IJdelheid der ijdelheden en alles is maar ijdelheid. We hopen maar dat Miss Univers kalm blijven zal bij het vernemen, dat voor ons, het geen van al die Missen is, noch zij zelf, die de schoonste is van gansch de wereld maar wel ergens een stil, eenvoudig meisje, knap. flink en verstandig, allee: 'n boeren meid! En laat ons dan maar zingen van: Ja, rechtuitgezeid slechts een boerenmeid is 't lieve kind dat in ons hart, een plaatsje vindt. Jn alle geval brengt Miss Univers uit 't verre Amerika 2.500 dollars, dat is 'n 90.000 ballekens naar 't arm Belgie meê. En met die gedachte zullen we ons troosten en... van andere zaken beginnen te spreken. LANGE JEF en Dikke Miel, twee stoeffers eerste klasse, waren bezig aan 't discuteeren. Ik, zei Lange Jef, ik mag zweren dat ik nog nooit in mijn leven bang geweest ben. Hewel, ik, wedervoer Dikke Miel, ik beken dat ik eens gebeefd heb van schrik. Verbeeld u dat ik vóór mij nen vent zag staan met zoo'n formidabel wreed en schrik wekkend uitzicht dat ik bijna door mijn beenen zakte van schrik. Bangerik!... 'k Had mezelve in den spiegel gezien. IN ITALIË loopt tegenwoordig alles van geen leien dakje. Mussolini zou daar graag baas spelen over den Paus en de Vaticaan stad. Wat nergens bestaanbaar is, doet hij de oorlogsverklaringsdag wordt er als een [eersterij- feestdag gevierd. Al de kleine snotters van [de scholen moeten trekken door de straten met pistolen, geweerkens en dolkskens in de hand. Men [laat ze fuiven en volop oorlogsgeest opsnuiven Mussolini, Mussolini, wie met het zwaard [vecht, krijgt 't op zijn eigen bol terecht en wie werpt met bommen en granaten valt vroeg of laat zelf neêr in de... pataten. Dat zijn nuchtere beschouwingen onder versvorm gebracht door mijnen vriend Jan den Dichter. Zooals ge ziet gaat hij er nogal met den groven borstel door! En 't en zal niet lang duren of zijne voorspelling zal verwezenlijkt zijn. DE JONGGETROUWDE kwam zich bij haar moeder over haren echtgenoot bekla gen. Moeder, zoo sprak ze weenend, dat kan zoo niet blijven duren. Piet heeft mij alle oogenblikken noodig! Hij heeft altijd iets te doen voor mij. Wat wilde hij dan, lief kind? vroeg de moeder. Wel... dezen morgen wilde hij nog dat ik den draad in de naald stak, opdat hij öjn knoop aan ziin jas zou kunnen naaien! En dat op uw kas! MARENTA IS WEER EENS DAAR ze spreekt mij aan, beleefd en klaar 't geen heel zelden is en raar Manneken, zegt ze, ge schrijft, 't is goed, [maar uwe Lezereskens zullen zijn mistevreden daar het is reeds een heele tijd geleden dat g'hun nog eenige «recetten» hebt gegeven waarom toch, zijt ge zoo ten achter gebleven? En ik beken het! Maar daar is een spreek woord dat zegt beter later dan nooiten daar ik nu toch tijd genoeg heb ga 'k aan !IBEK2SBBi3S!dlB3BIIBH!HB£B33iBSKSm3 Mengelwerk van De Poperinghenaar36. OOa&FN ONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT De man verbleef in een huis, waar meer dere personen samenkwamen, Op zekeren dag kwam er een auto voorrijden, waarin hij zelf plaats nam, nadat er een dame inge dragen was, die erg ziek bleek, wellicht be wusteloos was. Hij is met die dame hierheen gereden, naar een klein afgelegen, land huisje Veldzichtgeheeten. Dat huisje Wordt, bewoond behalve door hem en de zieke dame door een oude dienstbode. Ik heb het huis sindsdien bespionneerd, de bewo ners in hun gangen nagegaan, ik heb ge tracht er binnen te dringen, ik heb van uit een boom den tuin en achterzijde van het huis bespionneerd, een kwade hond heeft die een stuk uit mijn broek gescheurd, enz. Maar alles bijeen heb ik dit kunnen vast stellen: de zieke dame wordt als gevangene behandeld, zij is opgesloten in een kamer die op den tuin uitziet, het eten wordt haar door de meid gebracht en nu en dan komt haar cipier-, zoo zal ik dien Carpentier maar noe men, met haar praten. Een keer ging het het er vrij heftig toe. Ik kon niet hooren wat zij spraken, maar ik zat in een boom tegen over het raam en door een spleet in het gordijn kon ik alles zien. En ik zag wel, dat die mijnheer erg opgewonden en boos keek ■Prachtig zei Turner, en wat verder? Vanmorgen kwam er in de nabijheid van Veldzichteen jonge dame per fiets. Zij ontmoette daar monsieur Carpentier en bei den schenen elkaar te herkennen. Zij sche den heel veel met elkaar te bespreken te hebben en ik ben zoo onbescheiden geweest 'e luisteren. Ik heb er niet veel van gehoord, •daar dit heb ik toch wel begrepen, dat die tenge dame informaties inwon naar een thdere vrouw. Ik geloof, dat zij van haar mijne alderliefste Lezereskens en beste Le zers hier eenige raadgevingen en recetten voorschrijven die hen in het; dagelijksch huishoudelijk leven wel eens van nut kunnen zijn. Ten eerste: wat moet men doen om in eene flesch een stopsel te doen binnendrin gen dat te groot is? Daarvoor zijn verschei dene middelen aan de hand. Het beste is de flesch vast te pakken bij den hals en ze met geweld tegen een weerstandbiedend voor werp te werpen. Zoo bekomt men eene ope ning die groot genoeg zijn zal om er het stopsel ofte kurk in te doen dringen. Ten tweede: hoe schildert men gemakke lijk een plafond? Voor hen die geen schilder ofte verver zijn van stiel, is het plafond schilderen een zeer moeielijke taak. Bij mid del van machtige kranen is het mogelijk hun huis 't onderste boven te keeren. Zoo wordt de omgekeerde plafondde vloer. En niets is dan zoo gemakkelijk als hem op die manier te schilderen. N. B. Het is niet noodig af te wachten dat de verf weêr droog zij om het huis terug om te draaien. Ten derde: het onderhoud van sleutels. Het stof van uwe zakken, enz. dringt ge makkelijk in de opening van een holle sleu tel. Om dit te voorkomen is het geraadzaam het holle gedeelte van den sleutel met... gesmolten lood te vullen... zoo kan 't stof er niet meer in. Ten vierde: voor de pijpenrookers! (niet voor de Lezereskens). Zij die gewoon zijn veel pijpen te rooken krijgen daarvan (ver schooning voor de uitdrukking) een adem die alles behalve welriekend is. Om daaraan te verhelpen kunnen de rookers ajuin, look of ajuinpijpen beginnen te knabbelen. Over den uitslag zullen ze verbaasd staan. Beproeft eens allemaal die middels, en ge zult er mij nieuws weten van te vertellen. MIEL had een verkoudheid. Waar hebt ge die weêr gehaald, vroeg hem z'n vrouw. In den trein, zei Miel, ik zat voor een raam waar de ruit uit was. Ik heb gansch de reis door, de wind in het- aangezicht gehad. Ge moest maar van plaats veranderen. Met wie? Ik was gansch alleen in het compartiment. IN FRANKRIJK IS ER IETS GEBEURD daar door iedereen wordt afgekeurd ik denk dat g'ook van dat gedacht zult zijn als ge zult hooren wat leed en pijn de held van de historie wiens naam is Auderlat, potdorie te verduren heeft gehad In 1930 veroordeelde het gerechtshof, een voorbeeldig werkman, Gustave Auderlat, tot één jaar gevangenisstraf voor aftruggelarij. Terwijl deze zijn straf uitdeed werd een genaamde Fix aangehouden die kort daarop stierf en bekende de ten laste van Auderlat gelegde feiten bedreven te hebben. Een streng onderzoek werd ingesteld en Auderlat werd onschuldig bevonden. Het gerechtshof liet hem in vrijheid, maar de voorheeldige werkman moest eerst plech tig beloven nooit meer te herbeginnen... on schuldig te zijn. Het gerecht zal hem in d'oog houden Auderlat zal de kosten van voedsel en logement die hij onverdiend genoten heeft in 't gevang' moeten terug betalen. 'n Schoon affaire! KOOPT GE geen bloemen voor uw ver loofde? vroeg de bloemenverkoopster aan den heer die juist voorbijging. Ik heb geen verloofde, was 't korte antwoord. Voor uwe vrouw dan? Ik ben niet getrouwd. Ho! mijnheer, dan gaat gij zeker een groote ruiker koopen om... uw geluk te vie ren? WANNEER is een vrouw... een madam? Dat is een vraag, die men onlangs te stellen kwam op een examen te Praag. Wie zou daarop kunnen antwoorden? 'k Zal u een beetje gaan helpen, luistert. 1) Als ze nooit met overeengeslagen bee nen gaat zitten, ook al zijn ze nog zoo goed gevormd. Welopgevoede vrouwen nemen zoo'n houding nimmer aan. 2) Vrouwen die inderdaad dames willen zijn... doen twee onderrokken aan. 3) Zij laten hun haar niet meer kortknip pen, dat is uit de mode. Integendeel, haar dat tot het middel reikt, wordt thans als buitengewoon chique beschouwd. 4) De zoom van de kleeren mag in geen geval meer dan 20 cm. van den grond ver wijderd zijn. 5) Dames rooken niet. 6) Dames dragen lange of ten minste half-lange mouwen. Dat zijn de bijzonderste punten... voor goed te zijn zouden d'r nog wel een hon derdtal moeten bijgevoegd worden... maar dat zou ons te ver leiden. PAPA GING met zijn vijfjarig zoontje wandelen. Plotseling, zei deze: Papa, ik wil trouwen! Zoo! en met wie? Met grootmoeder. Maar jongen, ge kunt toch niet met mijn moeder trouwen! Waarom niet? Gij zijt met de mijne wel getrouwd! WIE KAN ME ZEGGEN HIER wat 't iseen vegetariër 't Is ne man, g'hebt het al beet die niets dan groenten en vruchten eet. Een carnivore wat is dat? g'hebt het al geraden, liefste schat en 'k zeg het u met spoed 't is een man die slechts met vleesch zich [voedt. De geneesheeren nu, beweren, dat veel zuster sprak. Mijnheer Carpentier zal die zuster misschien gevangen houden, tenmin ste ik veronderstel, dat de vrouw in zijn landhuis degene is die door de andere ge zocht werd O, dat behoeft nog heelemaal het geval niet te zijn»-,'zei Turner glimlachend. Neen, dat weet ik wel, maar het viel mij op, dat hij haar niet in het huis noodigde, doch het meisje als met opzet daar weg leidde. Hij wandelde al pratend met haar op Hm zei Turner weer, het strookte niet met uw opdracht, gij moest dien Car pentier in het oog houden, maar ik zou graag gezien hebben, dat gij dat meisje gevolgd waart». O zei de ander, dat zou ik wellicht gedaan hebben ook, maar dat was over bodig. Want Carpentier heeft haar op de een of andere wijze doen gelooven, dat hij haar van dienst kan zijn. Zij heeft met hem afgesproken dat zij morgen hier terugkee- ren zal Weet ge dat zeker O ja, dat weet ik zeer beslist «Prachtig», riep Turner, en zich toen tot de anderen wendend, zei hijik geloof dat we hier juist op tijd gekomen zijn. De man, die zich Carpentier noemt is een der gevaar lijkste leden van het geheime genootschap, al hebben de heeren hem op die naehtver- gadering niet getroffen. De vrouw, die hij hier gevangen houdt kan niemand anders zijn dan signora Chiarina Meent ge riep de Tournel, groote he mel, maar dan moeten wij haar dadelijk bevrijden Wij zullen haar bevrijden antwoordde Turner, alleen maar we zullen dit niet dadelijk doen En waarom niet? Wie weet wat zij van den schurk te lijden heeft, wie weet of zij niet gevaar loopt door hem vermoord te worden en dan... Men houdt iemand niet dagen gevangen om de gevangene dan zonder aanleiding te dooden», zei Turner kalm, «ik begrijp uw ongeduld, mijnheer de graaf, maar u zult vleesch eten heel slecht is voor de gezond heid, anderen beweren dat alleen groenten eten, evenveel af te keuren is. Onlangs werd er in Kopenhagen een loop- wedstrijd betwist tusschen een vegetariër die voor de gelegenheid Bhnjxnageheeten werd en een carnivore die Rosbiefals naam gekozen had. De af te leggen afstand bedroeg 56 Km. Die wedstrijd werd gehou den met het doel te bepalen of het vleesch een vooraanstaande rol speelt in de voeding' van den sportman Rosbief won de wedstrijd met ne meter en half voorsprong op Banana». Ik weet niet of er een enkel mensch op de wereld bestaat die in staat is daar een besluit uit te trekken voor wat betreft de vleesch- en groenteneterij EENIGE TOPPUNTEN... Wat is het top punt der sterkte? Den stoel opheffen waar ge zelf opzit. Welk is het toppunt der Vlaamschgezind- heid? Met een fransch brood onder den arm, van honger sterven. Welk is het toppunt van spoed? Zoo snel rond eenen boom omloopen dat uwe teenen uwe hielen kunnen raken. TE CHIRDOVENIE (waar het ligt dat weet ik nie) daarom is 't mijn plicht het u te zeggen en u uit te leggen vooral alvorens verder te gaan wat voor een vies geval zich daar heeft voorgedaan. Chirdovenie dus ligt in het district Pra- bova (Roemenië). Daarmeê zijt ge vet, hé! Sedert eenigen tijd bemerkte men daar dat, bijna iederen dag, vele kleine kiekskens en andere klein levende dieren verdwenen. Na vele opzoekingen, betrapte men een kind van 7 jaar..: dat bezig was, een jong katje, dat den dag te voren geboren was, op te fretten. Ge moet goesting hebben! Het jonge monster werd onderzocht door de geneesheeren die bevonden dat de hersens van het kind... dezelfde verschijnselen ver toonden als die van nen hond. Zijne ouders beweren dat hij reeds 4 jaar oud was, vooraleer hij zich op zijn eigen beenen kon recht houden, en dat hij thuis slechts melk dronk. Voorwaar een zeldzaam geval. ZONDAG! ZONDAG, zegde iemand op den trein (een stuk commis-voyageur zeker). Ze spreken altijd van dien Zondag. Ik ken dat niet. Er zijn er bij ons thuis ook die dat niet kennen, antwoordde een boerken. Zoo? Hewel dat zijn er dan van mijn gedacht! Wie zijn ze? Wel, onze honden... onze kalvers en onze varkens. GE HEBT NOG EEN DAG TE LEVEN! Zoudt ge niet schrikken en beven mijn allerbeste vrienden moest ge 's morgens in uw brievenbus eene postkaart vinden opgesteld aldus? Dat is het geval geweest bij verscheidene architecten ofte bouwmeesters van Brussel, dees week! 's Morgens vonden ze in hunne brievenbus eene kaart met enkel die woor den op: «Gij hebt nog één dag te leven». De mannen stonden paf en gingen een klacht indienen bij 't gerecht, 's Anderen daags kwam er een tweede kaart: Ge hebt nog één dag te leven... alvorens de produc ten X... te kennen». Een rare manier om reklaam te maken! De opsteller van die briefkens is bekend. Het is een zekere han delsreiziger van St Gilles bij Brussel. Ge moet niet vragen of zijn reklaam is totaal naar de maan? EEN OFFICIER bezocht in het gasthuis eenen soldaat die den typhus had. 't Is een schrikkelijke ziekte, zegde hij aan den oppasser; die ze krijgen genezen er zelden van, en als ze er van genezen, dan zijn zp gewoonlijk zot; ik spreek vanonder vinding... ik heb ze vroeger ook gehad! 'K HAD IN DE PLAATS WILLEN ZIJN van dien kapitein Ingebrigsten. van Noorwegen die een walvisch heeft vastgekregen, in wier maag, 'k zeg het graag, voor 5 miljoen frank barnsteen zat. 't Is de moeite, naar ik meen! 'k Gelcove niet dat ik d'eenige ben die in de plaats van dien zeevaarder zou willen zijn. Maar allee, we mogen niet te veel vra gen. Met 't groot lot van den trombola zijn w'ook al content. KATRIEN, de meid van dokter N... komt in het studeervertrek van haren meester. Mijnheer, daar zijn twee stommen die om een consult vragen Stommen! Zijn ze waarlijk stom? Ze zeggen het toch! En wat ik zeg dat is dat 't voor vandaag nog ne keer is gedaan met 't epistel van 't Manneken uit de Maan. hout Gerard, 8 m., z. v. Gustave en Rachel Billiet. Dewilde Albert, 9 m., z. v. Jerome en Staelen Marie. Hoflack Henri, 61 j., rentenier, echtg. v. Debrabandere Louise. Huwelijken. Dewilde André, werkman en Lefevre Rose, dienstmeid. Delamil-1 lieure Jan, werkman en Pype Magdalene, fabriekwerkster. Pype Omer, paardenge- leider en Degraeve Magdalena, fabriekwerk- j Ster. Vanacker Henri, accordionist v. Yper $n Bultinck Margriet, kleermaakster v. Lan- (jemarek. Dewancker Jules, landbouw- werkman en Lesage Maria, werkster. Ghesquière Michel, landbouwwerkman en (Platteeuw Martha, fabriekwerkster. PASSCHENDAELE, maand Mei 1931. Geboorten. Vanbiervliet André, z. v. Odiel en Degrande Magdalena. Degryse Jules, z. v. Silveer en Haspeslagh Martha. Popelier Irena, d. v. Maurits en Maertens Martha. Decroix Roger, z. v. Gaston en Leleu Helena. Vangheluwe Robert, z. v. Gaston en Holvoet Germana. Deblauwe Gabriël, z. v. Marcel en Pattyn Maria. Vermeulen Theodoor, z. v. Willem en De- capmaker Germana. Brouckaert Simonne, d. v. Ivo en Versavel Andréa. Knock Ar thur, z. v. Frederik en Knock Maud. Overlijden. Vuylsteke Irma, 47 j., echtg'. v. Deere Arthur. Huwelijken. Casteleyn Theofiel v. Bëy- them en Verstraete Irena v. Passchendaele. Walleghem Omer en Soenen Rachel. Tilmaut Louis v. Frèsen en Vercaigne M&r- cella v. Passchendaele. Depoorter Henri v. West-Roosebeke en Hollevoet Godelieve v. (Passchendaele. Moerman Remi v. Pas schendaele en Demeyer Eugenia v. Moor slede. Casteleyn Theofiel v. Passchendaele én Maes Maria v. Poelcapelle. bij SANSEN-VANNEST* Gasthuisstraat - 15 - Poperinghe cn er ook te verkrijgen: Linoleum, Toile-cirée, Bedde-vellen EERE-COMMUNIE GESCHENKEN Koperen Spreuken - Dagbladrekkens - Schoone Werkdoozen in Japaansch Verlakt- Alle grootten van Kaders en «Pêle-mêles» - Portemonnaies, Por tefeuilles, Valiezen, Boek- en Muziektesschen. Vulpennen - Bureelgerief - Leesboeken - Gedachtenissen voor Eere-Communle LANGEMARCK, maand Mei 1931. Geboorten. Teetaert Maria, d. v. Leon en Teetaert Maria. Stevens Antoon, z. v. Leo en Mersy Martha. Crombez Marcel, z. v. Maurice en Wyfïels Maria. Van- damme Michel, z. v. Camiel en Bourdeau MArie-Louise. Platteeuw Marcel, z. v. Jerome en Maddelein Zulma. Verfaillie Oscar, z. v. René en Vandermeersch Germa na. Sys André, z. v. Camiel en Eecloo Ida. Dewilde Jerome, z. v. Camiel en Debruyne Rachel. Overlijdcns. Vanwamme Antoinette, 3 m„ d. v. Cyriel en Baes Rachel. Claer- het moeten bedwingen. Kijk eens, dat land huisje ligt afgelegen genoeg, we zullen er ook over dag wel kunnen binnendringen, als dat noodig is, zonder opzien te wekken Maar waarom zouden wij wachten? We zullen wachten tot morgen. Dan komt die andere jonge dame terug. En we. zuilen dan een prachtige gelegenheid heb ben, zcoals zich nog niet voorgedaan heeft om beide zusters te beschermen Beide zusters riep Nibblington, gij meent dus... Ik meen, dat die andere de zuster, is van signora Chiarina». Maar zij was stom, dat weet ge toch, zij kon geen woord spreken Misschien is zij genezen. In ieder geval het heeft geen nut er thans naar te raden, wie zij zijn zou. Morgen kunnen wij ons met beide ocgen overtuigen. En wie zij ook zijn zou, ik heb de overtuiging, dat zij morgen naar Carpentier komend, gevaar loopt. Want hij kan haar niet gevraagd hebben opnieuw hierheen te komen, om haar dan inlichtin gen te geven. Ik denk, dat hij intusschen maatregelen beraamd, misschien om ook haar op te sluiten. Maar wij zullen hem morgen, wat zijn plannen ook zijn mogen, heerlijk een spaak in het wiel steken... «Goed», zei de Linar», wij wachten dus tot morgen Intusschen kan de kerel ontvluchten riep de Tournel. Wees nu niet onredelijk sprak Turner, de man weet niet, dat wij hem op het spoor zijn. En zooals ge ziet, mijn helper is al weer weg, hij is op zijn post en zal het landhuisje blijven bewaken». Inderdaad was de helper van den detec tive alweer verdwenen. En de Tournel, toen hij zag dat de Linar en Nibblington beiden het gevoelen van den detective deelden, leg de zich er bij neer. De waard van De Gouden Leeuwwas zeer tevreden over het reisgezelschap, dat dien nacht zou blijven en een goeden avond maaltijd bestelde. Met wat goeden wil van hun kant kon hij al de vier gasten logeeren Chicorei WYPELIER-TAFFIN Belgische Fabriek Naaml. Vennootschap, YPER 1. - Den 1 Juli begint de verplichte stor ting voor het pensioen der werklieden of werknemers volgens het barema der nieuwe wet. Vanaf den 1 Juli is het gedaan met 3 en 3 maar gaat het volgens de grootte van het loon, volgens 8 verschillende categorieën. Werkgevers, opgepast! 2. - Den 1 Juli moeten al de werkgevers die meer dan 10 werknemers hadden op 1 November van verleden jaar, beginnen te storten voor gezinsvergoeding en dus aange sloten zijn bij eene Compensatiekas, na tuurlijk bij de onze, bij de Compensatiekas voor Christen Patroons, Garenmarkt, 17, Brugge. Inschrijvingen kunnen genomen worden op de secretariaten van al onze bonden. Niet meer uitstellen of ge geraakt niet in regel tegen den 1 Juli! 3. - Vóór 1 Juli moeten de aanvragen bin nen zijn voor den Provinc. Bestuurder der Belastingen van al de beroepsvereenigingen of middenstandsbonden die voor hunne leden de forfaitaire bedrijfsbelasting vragen in 1931, dus over het dienstjaar 1930. Na 1 Juli, is het te laat, 'onherroepelijk te laat! 4. - Vóór 1 Juli, moeten al de midden standers die. zelf pensioen kunnen genieten en die verjaren in deze maand Juni, de ver- eischte stortingen gedaan hebben. M'n Vlaanderen, ge waart eens groot Ge droegt uw glorie in U, vrij Slechts liefde en vreê bloeide uit uw schoot En in uw hart zong klokzang blij. M'n Vlaanderen, ge zijt nu dood Verlatenheid weent om uw hart Soms droevig drilt 'n klok nog nood Maar 't dof geklep verdoodt uw smart. Maar... Vlaanderen! Ge wordt weer groot Ge luidt en bonkt het stormgetij Uw helden vallen zeegnend dood ti Maar... Vlaanderen! Ge-zijt weer vrijT... ...Lief Vlaanderen..., ik zie U weer...: Uw klokkenzang deint wijdsch en zcet En om U, bloeit den zegen neer Van treurig-lachend martlaarsbloed. H. V. d. Br. De eerste groep koolputters heeft te Lour- des een prachtige en geestdriftig succes gehad. Omgeven door de algemeene en toegene gen bewondering der bedevaarders hebben deze onderaardsche werklieden flink als zie kendragers hun kostbare uren alhier doorge bracht; overal ook hebben zij de eereplaats in de geloofsbetoogingen gekregen. Z. Em. kardinaal Van Roey ontving ze in bijzonder verhoof. Graaf de Hemptinne, al gemeene voorzitter der bédevaart, Ridder Ch. de Schaetze en hun gelegenheidsaalmoeze nier E. H. Hardy mochten hen voorstellen aan den grooten, vaderlijken eersten Kerk voogd van Belgie. O. L. Vrouw van Lourdes zegene hen, hun functie en werkmakkers, en make hen tot apostelen van de godsvrucht tot Maria in hun werkmidden. 4 JULI. Te 10.30 uur, ten stadhuize te KOMEN, bouwen van 6 klassen boven de bestaande Klassen der gemeenteschool, rue de la Paix. Bestek 248.104,74 fr. Borgt. 15.000 8 JULI. Te 2.30 uur namiddag, ten ge meentehuize te AVECAPPELLE, gewone jaarlijksche onderhoudswerken aan de steen wegen van groot verkeer onder Avecappelle, Veurne, Steenkerke, Eggewaertscappelle, Pervyse, Lampernisse, Oostkerke, Caeskerke, Ramscappelle en Stuyvekenskerke. Bestek 80.900 frank. 10 JULI. Te 11 uur, voor den Heer Ver straete, hoofd-ingenieur van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, herstellen van den weg Veurne-Ieper, en aanleggen van voetpaden te WOESTEN. TOT 12 JULI. Aan 't stadsbestuur te DIXMUDE, aanget. inschrijv. voor het leve ren van de meubileering' van het stadhuis. UITSLAGEN AANBESTEDINGEN. VOOR 8 JUNI. Aan de Maatschappij Goedkoope Woningente VEURNE, 91, Noordvesten, inschrijv. voor het leggen van 500 m. weg- en bijhoorige werken. VANDENPLASSCHE H„ Veurne, 158.000 frank; Hendryckx P., id., 205.000 frank. 14 JUNI. Te 6 uur, ten gemeentehuize te BEVEREN (Roeselare), door de Kerk fabriek, aanbesteding voorbehouden aan de laannemers der gemeente, voor het afbreken en herbouwen van een woonhuis, Ardoye- steenweg'. DE CEUNNICK H„ 37.452,23 fr. plus 5.577 frank; Planckaert J., 43.086 fr.; De Smet H., 48.675 fr.Demeulenaere Wed., 48.990 fr.; Verbeke B. en De Smet V., 52.458,35 fr.; Van Daele Gebr. 40.270 fr. (metselwerk al leen); Verstraete .J., 11.870,25 fr. (houtwerk alleen). 17 JUNI. Te 10 u. 30, in de Magdalena- zaal, te Brussel, door de Posterijen, herbe steding van de voltooiïngswerken (schilderen en behangen) in het postgebouw te DIX MUDE. VERBANCK I„ Zarren, 14.117,05 fr.; De Cnudt E., Deerlijk, 14.803,77 fr.; Biebuyck M., Thielt 16.039,78 fr; Legon L., Brugge, 16.758,48 fr.; De Vos J„ leper, 18.514,26 fr.; Banden-Van der Heyden, Adinkerke, 20.310,60 frank; Jonnet H., Courcelles, 21.522,86 fr. Bernard F., Jemeppe-sur-Meuse, 39.959,27 fr. 17 JUNI. Te 5 uur, ten gemeentehuize te COXYDE, besteenen van de Kleine Boom- gaerdestraat, Bestek: 150.772 fr. VAN HULLEBUSCH L„ Oudenburg, en DEGRYSE H„ Oostende, 121,258 fr.; Criel J„ Ohyverinchove, 127.108 fr.; Depauw A., He- verlee, 130.837 fr.; Hendryckx P., Veurne, ,(133.866 fr.; Beun D„ leper, 134.150,60 fr.; De- lafontaine H., Oostende, 134.320 fr. De hoogste WolkenkrabberHuis Woolworth, te New-York, gemaakt in 1920. Hoogte 239,26; 58 verdiepen; 5.000 vensters; 10.000 huurders; 28 liften; gewicht 223.000 ton; heeft 70 millioen frank gekost. De diepste put. Het rekord behoort aaii de Vereenigde Staten: in Virginia is een put van 2.252 m. diepte. Opper Silesië komt in de tweede plaats met 2.240 m. Er valt op te merken dat op 2.100 m. diepte de temperatuur 77 graden 7 tienden is. Men nadert daar zeker de helle? De hoogste waterval. Het is de Niagara niet, die nochthans zoo beroemd is. Het is de waterval van Iguassu, die zich bevindt tusschen Brazilië en Argentinië, 1.500 km. van de naaste stad gelegen. Er is een val van 70 m. op 4.350 m. breedte. Dat is twee en half maal de Niagara. De grootste kerken Rome: St Pieters kerk, 187 m. lengte, 134 m. hoogte, kan 54.000 personen bevatten. Londen: Sint Pau- luskerk: 169 m. lengte; 25.000 personen. Be denk dat de Notre-Dame te Parijs slechts 10.000 personen kan bevatten. En nu een andere soort rekords: Ziehier wat de loonen beliepen vroegere jaren: Loon eener meid voor het jaar 1815; 19 frank. Dagloon van een wagenmaker in 1822: 1,50 frank. Dagloon van een tonnemaker in 1822; 2 frank. Dagloon van een daklegger in 1823: 1,50 fr. Dagloon van een schrijnwerker in 1830: 1 frank. De dieren kostten: in 1816, een schaap: 5 fr. In 1822, een kalf: 18 fr. In 1823, een koe: 103 frank. In het verslag van Bouillaux Lefont over de begrooting wordt medegedeeld, dat Frank rijk met zijn koloniën een leger onderhoudt van 522.000 man. Voor Engeland is dat cijfer 810.000, voor Italië 413.000. Het Russische le ger omvat 526.000 man. Eerste kwaliteit 5 fr. 50 de kilo en het maal, dat hij hen opdiende,' was goed bereid en overvloedig. Maar kort na den maaltijd, ging de Tour nel onder voorwendsel dat hij zeer slaperig was heen, terwijl de anderen nog wat bijeen bleven. Graaf de Tournel nochtans was vol strekt niet voornemens zich ter ruste te be geven. Geen tien minuten later liep hij door het dorpje en vroeg een laten wandelaar den weg naar het landhuis VeldzichtHij was volstrekt niet voornemens iéts te doen, wat de plannen van den detective in de war zou kunnen sturen, hij wilde alleen maar, indien het eenigszlns mogelijk was, zich de zeker heid verschaffen, dat dc dame, die in het afgelegen landhuis gevangen gehouden werd, werkelijk signora Chiarina was. De detective kon wel beweren, dat dit wer kelijk het geval was, de mogelijkheid bestond toch altijd nog dat hij zich vergistte. En daarom wilde de Tournel zich overtuigen. Hij had een plan opgemaakt hoe te han delen. De helper van Turner had gesproken van een boom tegenover het raam van de kamer, waarin de dame gevangen gehouden zou worden. Welnu als het dien jongen man gelukt was daar in te klimmen, dan moest hij dat zeker ook kunnen. En het was in ieder geval te beproeven. De graaf ging dus op weg. Hij vertrouwde zijn goed gesternte. Al eerder immers had hij 's avonds alleen nog het onderzoek voort gezet en toen had hij het geluk gehad signo ra Chiarina te ontmoeten. Misschien was hij ook nu nog wel zoo gelukkig iets te ontdek ken. Toen de Tournel het landhuis genaderd was, liep hij er eerst omheen. De gedachte was bij hem opgekomen, dat het toch nood zakelijk was, dat hij eerst dien helper van Turner waarschuwde. Maar hii zag hem nergens en na den omtrek goed. te hebben opgenomen, besloot de graaf zijn plan zon der meer te volvoeren. Hij sloeg een klein paadje in, dat terzijde van het huis liep en klom een oogenblik later over het hek in den tuin. En van daar nam hij nauwkeurig de achterzijde van het huis op. Een paar malen verbeeldde hij zich in zijn nabijheid 28 Z H. Leo II, paus. 29 M IIII. Petrus cn Paulus, apostelen. 30 D H. Adilia, maagd. 1 W H. Rumoldus, biss. en mart. 2 D O. L. V. Bezoeking. H. Otto, biss. 3 V Feestdag v. h. II. Bloed, H. Hyacinthus. 4 Z H. Odon, biss. H. Bertha, wed. GEDEKOREERD. Zestig jaren in 't gevang en daarna vereerd met de décora- tie van het Eereligioen Wat zegt ge daar van? Dat is geschied aan eene nederige klooster zuster van Parijs, zuster Léonida, Gedurende zestig jaren heeft zij geleefd in het gevang St Lazare te Parijs, heeft er duizende ge vangen vrouwen geholpen, getroost en helpen beter worden; en ik vind dat zij haar déco- ratie grootelijks verdient. Maar wat zij in de oogen van God aan verdiensten en zegen heeft verzameld, dat zal niemand ooit zeg gen, dat wordt door velen niet geacht; maar toch is dat voor haar het voornaamste... neen het eenige. Iemand schreef qjet krijt op de kerkdeur de volgende rijmkes: Ik hebbe kruiskes in mijn leven; Dit staat hier met krijt geschreven En die niet lijdt of kruiskens draagt Dat hij dees rijmksns dan uitvaag. Niemand is gekomen om deze regels uit te vagen. LEKKER. Neem het wit van 3 versche eiers, klop ze tot sneeuw, met 3 lepels witte poedersuiker en 3 lepels purée van fijnge wreven en doorgezeefde freezen. Dien versch op met droge koekjes. Weet Gij, wie het is die vele menschen weerhoudt van den biechtstoel; die op wacht staat voor de Communie bank en goedwilligen tegenhoudt; die velen belet, in trein of tram een ka tholiek gazet te lezen; die den arm verlamt om een kruis- teeken te maken aan tafel; die de tong verstijft, als er spot te weer spreken valt; die de beenen stram maakt cm vcor het Allerheiligste een kniebuiging te maken? Weet ge 't niet? 't Is het MENSCHELIJK OPZICHT. MAMA. Ge moet altijd uwe servet ge bruiken, Jantje, als ge eet. JANTJE. Ik gebruik ze, mama, ik heb er ons kindje aan de poot van de tafel ge bonden Hoeveel bedorvene zielen werden niet .stil aan verbeterd en bekeerd door de goede voorbeelden van een Vader, een Moeder, eene Echtgenoote? Goddelijke voortzetting van het goed dat zich van hart tot hart ver spreidt Vrouwen bidt voor elkaar. In de fransche gemeente Ris-Grangis heeft een afschuwelijk drama plaats gehad. De 55-jarige Julien Goullu, naderde 's nachts het bed van zijn 17-jarigen zoon, die in gesluimerd was en bracht hem met een ha mer een geweldigen slag toe op het hoofd, waarna hij op de vlucht sloeg. De ontaarde vader is een luiaard en een dronkaard die zijne vrouw voortdurend sloeg. Hij heeft uit wraak gehandeld. Het slacht offer immers, was een ieverige werker en als de oudste der zeven kinderen moest hij dik wijls tusschenkomen om zijne moeder tegen de brutaliteit van den dronkaard te verde digen. ïEgg ZOEKT UW PROFIJT Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren gebruiken in uw huishouden wendt u dan ter Tel, 87 YPERSTRAAT - 87 - POPERINGHE Tel. 87 die u twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en den VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadlgste prijzen zal te huis bestellen. STERK: het smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste blond tafelbier aan 10 fr. de bak. MAS-CAR: Let fijnste blond speciaal aan 17 fr. de bak. geruisch te hooren, maar als hij dan luister de vernam hij weer niets. Hij lachte om zijn eigen vrees; niemand zou hem bemerkt heb ben. Maar opeens dacht hij er weer aan, dat de helper van den detective het landhuis bewaakte en hij erkende bij zich zelf de mogelijkheid, dat deze hem gezien had en nu voorzichtig volgde. Maar daar was niet tegen. De jonge man had als opdracht alleen het landhuis te be spieden, verder zou hij niet handelend op treden. En als er nog eens iets gebeurde, was het nog een veilig idee iemand in de nabijheid te weten, die dan zeker te hulp zou snellen. De Tournel bevond zich nu onder den boom, waarvan de man gesproken had. Hij zag eenige ramen, waarvoor de gordijnen waren dichtgetrokken, het licht was er op. En het leek hem niet uitgesloten, dat van uit den boom door de spleet boven in de gor dijnen hij in de kamer zou kunnen zien. Daar in die kamer moest die dame wonen, die hier gevangen gehouden werd. De Tour nel wilde weten of deze dame inderdaad signora Chiarina was. Hij was nog jong en lenig en veel moeite kostte het hem niet zich omhoog te werken. Maar hij vond daar niet, hetgeen hij er gezocht had, de zekerheid, dat werkelijk si gnora Chiarina daar vertoefde. Het bleek hem niet mogelijk in de kamer te zien, de gordijnen sloten daarvoor te goed. Dit stelde den graaf vreeselijk te leur, hij had zich nu zoo ver gewaagd en het kwam hem als iets vernederends voor, onverrichter zake terug te keeren. Hij dacht na of er misschien nog niet een middel was om zijn (doel te bereiken. Als hij eens iets tegen de ruit gooide, zoodat dat een tikje gaf, dan zou de bewoonster van de kamer misschien Ihet gordijn op zij schuiven en uit het raam kijken. Hij zou dan de gelegenheid hebben, ;haar te zien. De graaf voelde in zijn zakken 'en trof er een paar kleine geldstukken. Deze leken hem voor zijn doel al heel geschikt en hij probeerde om er een tegen het ver lichte raam te gooien. Dat viel evenwel vol strekt niet mee, de afstand was wel niet mi m ■Minm msmmmmw groot, maar de graaf zat zeer ongemakkelijk in den boom en werd door de takken zeer gehinderd. Onwillekeurig moest hij zelf lachen om zijn vergeefsche pogingen. Dat is nu letterlijk geld weggoeien dacht hij bij zich zelf. En hij had inderdaad al de kleine muntstukken, die hij bij zich had weggegooid zonder zijn doel bereikt te hebben. Als hij nu maar eerder aan deze mogelijkheid gedacht had dan zou hij een handvol keisteentjes in zijn zak gestoken hebben'. Maar het zou de groote vraag zijn of nij daarmede van tusschen dc takken beter zou hebben kunnen mikken. Als de dame, die daar in de kamer vertoefde, de gordijnen openschoof zou hij haar ook van beneden kunnen herkennen. De Tcurnel besloot het ts beproeven. Hij kwam heel zachtjes uit den boom weer naar beneden, maar kon niet verhinderen, dat de takken toch wel kraakten. En voorzichtig keek hij uit of niemand op dit geluid af kwam. Evenwel alles bleef doodstil. Eigenlijk beangstigde die stilte hem, hij vond alles hier toch eigenlijk een beetje onnatuurlijk. Als in het landhuis iemand gevangen gehouden werd, zou toch. de be waker niet ver afwezig kunnen zijn. En miiv stens was het natuurlijk geweest, dat de hond, die hier toch zijn moest 's avonds den achterkant van het huis bewaakte. Maar de Tournel bespeurde mensch noch hond, hoe scherp hij ook uitkeek en luisterde. Toen hij weer onder den boom stond, wachtte hij nog eenigen tijd en daarna raapte hij wat steentjes op, begaf zich iets meer naar voren en mikte met zoo'n steentje tegen de ruit van het bovenraam. Tikklonk het scherp, hij had dadelijk geraakt. Plet was een scherp duidelijk geluid, dat zeker gehoord moest worden door degene, die zich in de kamer bevond. De Tournel wachtte nu in spanning af, wat er ging ge beuren, doch er gebeurde niets. Hij zag niet eenige beweging en de gordijnen werden niet van elkaar geschoven.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 5