WARE VREUGDE De bandboQuitoestand in Znid-ttlest frankrijk Willen is Kunnen BLOEDGETUIGEN...! POLITIEK OVERZICHT WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. mm 28 JAAR. - Nr SI.*® STORT 7.70 FR. 15.40 FRANK. KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. WORDT GEDRUKT OP 1SM9 NUMMERS PER WEEK. DE NIEUWE TAKSEN |HOE PELSEN BEWAREN BIJ HET EEUWFEEST VAN ONS VORSTENHUIS Velen spreken over AFSLAG DE FIRMA F. VANDEVOORDE 31, Boterstraat, IEPER PAST HEM TOE! Ontroomers MELOTTE, N. V. Remicourt DE WAARBORG VAN 'T DUITSCH PAPIERENGELD ZONDAG 2 OOGST 1931. "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPEBINGE Telefoon Nr 9. - Postch. N' 15.570. op onze postcheckrekening en in heel Belgie wordt ons blad U wekelijks tot Nieuwjaar per post besteld. Voor Frankrijk van nu tot Nieuwjaar TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1° bl. per regel 2,50 fr. Berichten op 3° bl. per regel 1.50 fr. Berichten op 2" bl. per regel 1.75 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7,00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden; Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Vreugde komt den mensch toe. In *t groot plan der goddelijke Voorzienig heid zijn wij allen tot eeuwige vreugde bestemd. De jeugd, vooral, mag vreugde eischen, zij, bijzonder, heeft behoefte aan vreugde tot ontplooiing harer frissche levenskrachten, tot verwezenlijking harer schoone idealen; ontbreekt haar de vreugde, dan is zij niet bij machte de onbekende toekomst met moed en hoop tegemoet te gaan. Al wat aan zwartgalligheid, aan ver bittering gelijkt, moet door de ware op voeders uit de banen der jeugd verwij derd worden, droefgeestigheid is altijd noodlottig voor groeiende krachten. Nergens wordt er meer ware vreugde aangeprezen en bevoordeeld, dan in de echt katholieke middens, levensvreugde is immers het kenteeken onzer godsdien stige plechtigheden. Bekende de schrij ver Hello niet terecht dat de Katholieke Kerk altijd zingt? Is vreugde onmisbaar, toch mag ze zich nooit in zondig genot omzetten. Vele jon gelieden beelden zich gemakkelijk in dat 't ware vermaak geweldig, lawaaierig, afmattend, zichzelf vergetend wezen moet. Zulke uitspatting naar buiten mag men geen echte vreugde meer noemen; zij brengt onvermijdelijke zielenverar- moeding mede. Ware vreugde gelijkt eer op eene ver rijking; zij baart nieuwen moed, zij schept heerlijke idealen, zij schenkt aan 't hartochtelijk wezen kalmte, bedaard heid, zoodanig dat de woelige baren der begeerten er geen vat meer op hebben. Onze moderne wereld heeft de ware vreugde veel schade toegebracht; wat zij heden onze jonkheid aanbiedt, lijkt op geen ernstige vreugde meer. De he- dendaagsche pleiziermentaliteit roept om zinnelijkhid; leidt niet zelden tot onzede lijkheid, en geeft zeker eene te ruime piaats aan beuzelachtige vermaken, mid den den diepen ernst van ons christelijk leven. En zulke vermaken dragen, eilaas! geen voorbijgaand karakter! Het is geen tij delijk losbreken der dierlijke driften meer, het -is geen onbezonnen zichzelfver- geteri voor een dag meer. Onze moderne opvatting vraagt dat het altijd zoo weze en beeldt zich in, dat het niet anders meer kan. De jonkheid moet, immers, bij alle plei- zieren aanwezig zijn, de kelk der verma ken moet tot op den bodem worden uit gedronken, uitgeslokt. Sensationneele aankondigingen, wulpscne advertenties, gesteund door een onbezonnen pers, ko men die droevige pleiziermentaliteit on ophoudend voeden, en betooveren menige zwakke ziel. De levenstaak wordt meer en meer ver keerd opgevat, het leven dier ongelukki- gen gelijkt welhaast aan eene comedie, al le besef der realiteit is hun vreemd, hun ne zielen zijn overhoopgegooid, eene bit tere verveling verteert hun binnenste, de vreugde waar zij zoo driftig naar snak- CSBBBNBflBBBBBBBBSBSaBBSBBBSnBBaRBEaEBBSEaBBSSSBBSBSiSiSBBft ten is voor altijd heengevlogen. Arme zielen! Dt Inzake vermaak -Iragen dan ook de ouders eene groote verantwoorlijkheid. Aan hen te zorgen dat de kinderen van hun prilste jeugd in den eerbied voor de grootheid en den ernst van het leven worden opgevoed. Op hen rust de plicht hunne kinderen te doen begrijpen dat ieder zielsleven groote waarde heeft; wij dragen, immers, in ons de beeltenis van den machtigen Schepper? Men leere het kind aan de bijkomstig heden van 't leven te verzaken, om het zelfstandige er van volledig uit te leven; men doe het inzien dat het leven moet gestuurd worden naar het verheven doel waar wij feitelijk voor geschapen zijn; men doe het beseffen dat al onze daden op Christus leven moeten geboetseerd zijn. Kinderen moeten dus in 't bezit zijn van het gezond begrip der ware vreugde, om te voorkomen dat hun jeugd water - tande en lekkerbekke naar ongezonde ge neugten. Soberheid, matigheid, eenvou digheid zijn dikwijls de eigenschappen der ware vreugde; wie meedoet aan mo derne opgeblazenheid, die altijd maar opduwt, zal geen innig geluk kennen. Ware vreugde ligt niet in het vele der dingen naar bulten, maar wel in den mensch zelf, in de tevredenheid van het hart. X Verstandige ouders zullen er aan hou den de vreugde huiselijk in te richten, in het huisgezin zelf. Is het waar dat de beste opvoeding deze is die men in en door 't huisgezin ontvangt, dan is de bes te opvoedingsmethode der vreugde: de vreugde in het huisgezin zelf. Het vaderlijk huis weze dan een waar vreugdemidden, waar de kinderen aller lei deftige vermaken vinden. Om dit te verwezenlijken behoeven de ouders zelf van zekere wereldsche ver makelijkheden afzijdig te blijven; zij, vooral, moeten in den uiskring hun vreugde, hun liefdevoorwerp vinden. Misschien vraagt dit wel eens vanwege de ouders wat zelfverloochening; maar echte vreugde, duurzame vreugde heeft hare bron in het sacrificie. Weten de ouders hunne lievelingen in het begrip der echte vreugde op te leiden om het huiselijk leven te veraangena men, dan zullen zij van hunne kinderen zelfstandige persoonlijkheden vormen, die in zich de kracht dragen om de vermake lijkheden, die de booze wereld aanbiedt, veroverend te trotseeren. Zulkdanige opleiding beloont vroeg of laat de ouders zelf. Zij zullen van de blijd schap hunner eigen kinderen medcdee- len; terwijl zij alzoo eeuwig jong blijven, zullen zij met vreugde de toekomst mogen bekijken, die rijk zal wezen voor God aan Zielenoogst. Geve de Heer aan ons land zulks uit verkorene families, de samenleving kan er enkel bij winnen! J. JORIS. Ik lees met spijt in de Standaard dat de Heer Minister Vandievoet op het feest van 21 Juli verklaarde dat de land bouwcrisis erger is dan in de jaren 1880- 93. In Zuid-West Frankrijk voelen wij, God zij gedankt, de krisis niet, om de 2 volgende redens: 1) Daar er meer hof steden zijn dan boeren, is de koop- en pachtprijs laag; 2) Door de beschermen de inkom- en tolrechte ncifcijn de land- bouwvoortbrengsels, beestiaal, vee, pluim gedierte, dat hier veel gekweekt wordt, aan g den prijs. De boter wordt 't jaar door verkocht aan 24 fr. de kilo en de melk 1,50 fr. de liter. Dank aan de wet, onlangs gestemd op de wijnteelt, is de wijn merkelijk in prijs gestegen: van 15 fr. de graad tot 40 fr. Hetgeen voor de wijn der Gers, Tarn et Garonne, Lot et Garonne, Dordagne, van 10 graden, be- teekent: 400 fr. het stuk, bij 't jaar te voren: 150 fr. Het is spijtig dat in Belgie, dat een nijverheidsland is met enkel 10 land bouwbevolking, het moeilijk is inkom- rechten te stellen gelijk in Frankrijk, dat een landbouwland is met 60 land bouwbevolking. De Heer Tardieu, Minister van Land bouw zei over maanden: Gedurende 80 jaar deed Frankrijk alles voor handel en nijverheid, ik wil op alle gebied voor den landbouw v:t zelfde doen. Hij nam reeds maatrege'm voor het vreemd graan, het vreemd vee, de wijn; zal maatregelen nemen voor suikerbeeten, chicoreiën, hop en vlas. Onlangs stemde de fransche Ka mer een jaarlijksch krediet van zestig millioen voor aanmoediging der vlast: 3lt. E. H. KAREL VAN EECKE. Aalmoezenier, Chateau d'Arcamont par Ste Christie GERS. BBflBnBMBBBHHBaaSIBBEBBBBBHBBHlBBBHflBBMBBBBBflaBflBBnn Mijnheer, Mevrouw, leest ge eiken dag uw welingelicht dagblad? Zeker... welke stapel voorvallen en gebeurtenissen biedt het ons eiken mor gen ter overweging aan. Naast de zware internationale vraagstukken en de bin nen- en buitenlandsche politiek, hoeveel echtelijke dramas, hoeveel zware schelm etukken, droeve ongevallen, laffe zelfmoor den..., 't Is onbegrijpelijk... Maar Is nog wat anders. Wat nog? Wel in Rusland... Oh, Ja, burgeroorlog zooals ln Chi na en de opstand van Ghandi ln Indië... Volstrekt niet, Mijnheer. Weihoe dat heeft U niet getroffen? U ook niet Me vrouw? De godsdienstvervolging? Juist... en de martelaren. Inderdaad... Ja... de bloedgetuigen. Dat woord klinkt hard ln onze ooren, zoo verfijnd eu verzot op zoet radlomuziek. Nochtans, terwijl gij rustig het geloof in uw hart draagt en ge vindt zulks heel natuur lijk terwijl de minste moeite om uwe godsdienstplichten te vervullen U zoo te gen steekt, dat ge weigert eene niet ver plichte Heilige Mis bij te wonen omdat het wat stoornis brengt in uwe zoetzallge gewoontjes...zijn er ginds in 't uitge strekte Rusland, Katholieken zooals gij, geene heiligen nochtans, die zware ver volging lijden voor hun geloof. Uw geloof is hier ondersteund door de zalme vredesatmosfeer... maar God stelt ginds aan hunne ziel de beslissende vraag: Indien gij mij bemint, volg mij tot aan den dood toe Het zijn priesters en kloosterlingen... maar ook Jongelingen en Jonge meisjes en leeken zooals gij, die bereid zijn tot vóór 't moordend peleton hun jawoord te geven aan Kristus- Koning. Welk een tegenstelling toch! Hoe stichtend voor ons. Toch geeft gij er niet genoeg aandacht op. Is het niet wonder, vriend, dat gij vol bewon dering siaat voor den jeugdigen Tarci- Uis met de gouden Ciborie op zijn borst, uit liefde tot Jezus, als slachtoffer viel in de straten van 't heidensche Rome; en met een zekere onverschilligheid ziet gij neer op onze hedendaagsche bloedge tuigen of het gisteren de franciskaansche zendelingen waren in China en de held haftige geloovigen uit Mexico, of op 't oogenblik de moedige kristenen van Rusland. Brengt die vereering voor ons misschien harde gevolgtrekkingen meê? Vijftig jaar geleden... nu nog... ginds en hier... stierf men... valt men nog voor 't geloof... Zoo dicht bij mij. Is die tegenstelling niet te schokkend voor mijne lauwe godsvrucht? ...En indien mij die bloedige vraag eens gesteld werd? En wie weet, de tijden zijn verward. Wie kent Gods' raadsbesluiten... zullen wij ook niet op de proef gesteld worden. Wat er ook gebeure die voorbeelden zul len onze overtuiging stalen. Denkt er aan. Als gij overslaat de Heilige Mis bij te wonen in den loop van de week om nietige schijnredenen omdat ge uwe be roepsplichten niet wilt overeenbrengen met de dagelijksche mis. Op dit zelfde oogenblik, misschien, trotseeren kristenen duizende gevaren, en vinden zij vernuftig zoovele listen uit om daar te geraken waar eene H. Mis opge dragen wordt, waar zij niet toe verplicht zijn. Het hoofd van den priester wordt tegen goud uitbetaald en hij wordt ach tervolgd als een zeldzaam wild. In aller ijl celebreert die jonge held met de toe lating van Z. H. den Paus een ingekorte Mis die begint met het offertorium en eindigt aan de nutting, eene Mis die in hunne gedachte ruim kan opwegen te gen al de gevaren, eene Mis die troost brengt en hunne steun zal zijn. Mochten die gedachten u ten slotte aanzetten meer de H. Mis bij te wonen, met het inzicht uwe broeders te helpen die vervolging doorstaan, waarvan velen zwakkelingen zijn, zooals wij. Terwijl gij deelneemt aan 't goddelijk Misoffer denkt dan dat ginds een Kristus zijn le-j ven geeft voor 't Geloof in vereening ftiet de geslachtofferde Jezus op 't Altaar. I Onze Kath. VI. Radio Omroep bedankt ten zeersten alle diegenen die tot nu toe er aan meegeholpen hebben om K. V. R. O. te helpen redden. We hebben zeker niet minder dan 70 tot 75.000 fr. van noodgiften ontvangen. Dit is een bewijs te meer dat als we willen, niet alleen onzen K. V. R. O. niet zal vergaan, maar dat hij, als we volhouden, alle andere omroepen zal overtreffen. K.V. R. O. is des te meer dankbaar te genover hen die ons ter hulpe kwamen, omdat velen onder hen, vroeger reeds, ons mildig steunden. K. V. R. O. Is ech ter nog niet gered, alle gevaar is nog niet geweken... en 't komt er nu niet alleen op aan, de schulden die we hadden te dekken, maar we moeten _nu eens voor goed sterke vestingen opbouwen... en we rekenen er ten stelligsten op dat geen een Katholiek nog zal ten achteren blijven. Alle Socialisten steunen wel hunnen omroep. Wij en mogen dit niet zeggen... Nochtans, hebben wij niet veel meer re dens dan zij om onzen omroep te steunen? Zoo lang reeds hebben we nu aange drongen. Zoo lang reeds hebben we op uwen plicht gewezen, K. V. R. O. te steunen. Zoo lang reeds zijn onze pro pagandisten aan 't propagandeeren... en is 't niet gebeurd dat een propagandist zich bij U kwam aanbieden niet eenmaal, niet driemaal, maar meer nog... en dat hij dan nog de deur gewezen werd. Hoe is 't toch mogelijk dat men ons steun kan weigeren als dit geld enkel en alleen besteed wordt om goed te doen. En dan durft men nog beweren: er wordt niet gewrocht, men doet niets voor het goede. Wel, wij wenschen veel goed te doen en hebben geen geld om dit te doen, en men weigert ons dit; en anderen verleenen steun aan andere omroepen om kwaad te stichten. A. U. B. dus wees er eens voor goed van overtuigd dat ge K. V. R. O. moet steu nen en steun dan mildig, maar asjeblieft, stelt dit niet meer uit tot morgen, doet dit vandaag nog... We danken U ten zeersten bij voorbaat... Stort a. u. b. op postrekening 111079 van Jan De Meester te Rousselare. K. V. R. O. verkeert nog steeds in groot gevaar... Waar zijn diegenen die nog ten achter blijven... Waar blijven nog zoo- velen op wien we stellig rekenen en zon der wien we K. V. R. O. niet kunnen redden. Velen onder U hebben 't nu zwart op wit kunnen lezen dat de toe stand heel slecht maar toch niet hope loos is. K. V. R. O. stelde te veel vertrouwen in de Vlamingen, stak vol hoop van wal en strandde met een schuld van 700.000 fr. Is dit niet beschamend voor ons, katho lieke Vlamingen. De Socialisten die kun nen wel hunnen omroep in stand houden en zelf geld over hebben. Men stelle alle nietige redens en uitvluchtsels aan de kant en iedereen worde onmiddellijk lid van K. V. R. O.; en wie 't zijne er nog niet toe heeft bijgedragen voor de red ding van K. V. R. O., stortte onmiddel lijk 'n bijdrage op postrekening 111079 van Jan De Meester te Rousselare. Men wachte niet meer tot de propa gandisten den tijd vinden zich bij U te komen aanbieden. Laat hen niet nutte loos zich aftobben. Kijken we even nog naar Holland waar er 5 omroeporganisa ties zijn, waar de Katholieken de minder heid hebben, en toch telt den K. R. O. er niet minder dan 140.000 leden die toch elk minimum 5 gulden betalen. Ze heb ben een eigen zender, prachtige studios... en 3 dagen zendtijd. Zullen wij, Ka tholieken, hier weerom eens wachten tot het te laat zal zijn? Op kinemagebied waren wij eveneens ten achter. Hier in ons land zijn onze tegenstrevers eveneens ons ver vooraf op radiogebied. Zij ook maken meer gebruik van de radio voor de propaganda dan wij... Vooruit dan. Den toestand is onuithoudbaar. We wil len niet langer meer gepaaid worden met schamele 4 zenduurkes. Dat iedereen onmiddellijk aansluite en steun verleene. Innigen dank bij voorbaat. IBBBBBBBBBBSSBEBBBBSBaiBBBEBB BACONMEEL. - Droogmeelmethode der zwijnen bij uitmuntendheid. AMERIKAANSCH LIJNMEEL S. K. - Handel in t groot. Goede alleenverkoopers gevraagd. Molens H. Vanhoudt-Collen Zonen Tel. Langemark 100. BOEZINGE. IBBBBflBBBBB2BEflBBBBBBBB2BlflB De taxe-wet is voor de zooveelste maal gewijzigd! Hieronder enkele der bijzonderste wij zigingen; Worden verdubbeld: o. m. de over drachtstaxe van 1 of 2 de factuur- taxe van 1 de vervoertaxe van 1 (alsook de taxe voor 't lossen en laden) de verhuringstaxe van 1 Wie dus fac turen opmaakt, waarop voordezen 1 of 2 moest geplakt worden, moet thans 2 of 4 plakken. Ook de forfaitaire overdrachtstaxe van 1 of 2 is verdubbeld: dit is bijzon derlijk van belang voor de graanhande laars, verkoopers van bouwmaterialen, drukkers, brouwers, tabakfabrikanten, zwijnslachters, beenhouwers, paarden- kooplieden, enz. (Nochtans paarden voor den uitvoer betalen slechts 1 taks). De taxe van 2 per duizend blijft onver anderd. De weeldetaxe, geheven aan de bron, wordt gebracht op 8 De overdrachtstaxe van 1 bij uit voer van paarden blijft forfaitalrlijk ge schat op: 30 frank per stuk voor paarden, met minstens één volwassen tand. 15 frank per stuk voor paarden, zonder volwassen tanden. De nieuwe tarieven zijn reeds sedert 26-7-31 toepasselijk. Meer uitgebreide uitleg zal gegeven wor den in De RaadsmanWie ons maandbladje niet zorgvuldig leest en be waart, heeft groot ongelijk. BBBBBBBaSBBBBBBBBBBBBBBHflBBB \A Zend eenvoudig uw adres aan de FIRMA F. VANDEVOORDE Boterstraat, 31, ïper. Efl GRATIS ontvangt ge volledige n E beschrijvingen en nuttige wenken ItBBBBBBaBBBBBBBBflBflBflBaBBBflS ANTIKATHOLIEK GEDOE Op het einde van den parlementairen zittijd hebben twee antikatholieke ka merleden, de socialist Fischer en de li beraal Mundeleer een wetsvoorstel in gediend strekkende om te bekomen dat voortaan ln de officieele onderwijsin richtingen geen andere leerkrachten zouden mogen benoemd worden dan de gediplomeerden uit officieele scholen. De katholieke onderwijzers en leeraars zou den dus stelselmatig geweerd worden uit alle staatsscholen. Natuurlijk heeft een dergelijk wets voorstel niet de minste kans aanvaard te worden, want het zou een heropleven beteekenen van den schoolstrijd. Het feit dat twee kamerleden het aan gedurfd hebben met een dergelijk voor stel voor den dag te komen, bewijst dat de anticlericale gevoelens van sommige parlementairen niet verminderdin. Het moet ook de katholieken tot l \.r waak zaamheid aanzetten want het ^beurde met de lijkverbranding is anderzijds voor de niet-katholieken aanleiding om ook op een ander gebied te beproeven derge lijke anticlericale wetsvoorstellen erdocr te krijgen. TIEN JAAR VLAAMSCH-DEMOCRATISCH BEHEER De antwerpsche katholieke bladen ju belen om het tienjarig vlaamsch-demo- cratisch beheer der Scheldestad, onder de leiding van burgemeester Frans Van Cau- welaert. In de gemeentelijke verkiezing van 1921 werden te Antwerpen verkozen 15 Katholieken, 14 Socialisten, 13 Libe ralen en 3 Fronters. Met de liberale heerschappij was het gedaan, maar ze wilden toch nog het baasschap behouden: in hun gekke hoo- vaardij meenden zij zich onmisbaar. Ze moesten het burgemeesterschap hebben en de Socialisten moesten buiten 't sche pencollege blijven. Gevolg: de Liberalen bleven bulten; er werd een katholiek- socialistisch vlaamsch-democratisch kar tel gesloten. De Liberalen schreeuwden zich heesch: Antwerpen gaat een begijn hof, een kerkhof worden! Maar onder de leiding van burgemeester Van Cauwe- laert heeft Antwerpen nooit zulk een tijd perk van Moei en vooruitgang gekend. Daar is de schoolkwestie opgelost; allle kinderen worden door het gemeentebe stuur voor bescherming en onderwijs ge lijk geholpen, t is gelijk wat school zij bezoeken. De ontuchthuizen werden gesloten; de zedenpolitie doelmatig versterkt. Van 1921 tot 1926 werd alleen voor nieuwe schoolgebouwen ruim 20 millioen uitgegeven. De Haven schoot naar d'hoog- te, zoodat een verkeer van 24 millioen ton per Jaar werd bereikt. Antwerpen draagt haar vlaamsche fierheid schitterend hoog. DENKEN WIJ ER AAN! Wij mogen het ons niet ontveinzen: tal katholieken staan onversch5 'tg tegen over hunne politieke organisatii. Nog er ger, sommige leven onder den indruk dat, op politiek gebied, er haast geene nood zakelijkheid bestaat er al te streng over katholiekte praten. Andere nog drij ven het zoo ver, dat zij, alhoewel katho liek, hun steun, hun werk en hulp schen ken aan neutrale partijen, die in den grond, niets anders doen dan de macht der katholieke staatkunde verzwakken. Onze tegenstrevers zijn Zóó behendig van dezen gemoedstoestand ruimschoots gebruik te maken. Opzettelijk en stelsel matig stichten zij verwarring, door uit te bazuinen dat een katholiek niet vol strekt gebonden is aan eene katholieke partij; dat de katholieke partij den gods dienst misbruikt om partijpolitiek, enz., enz. Wij hébben hierover reeds herhaalde lijk geschreven dat deze gewilde verwar ring eert politieke zet is. De katholieke partij is niet den katholieken godsdienst, en omgekeerd is de godsdienst geen ka tholieke partij. Doch wat wel waar is? Dat er in ons land geen enkele partij is, die de staatkundige beginselen huldigt dan de katholieke partij! Denken wij er dus aan dat er zeer ge wichtige tijden in aantoc' t zijn. Wij kun nen niet ontsnappen aan de verderfelijke anti-katholieke stroomingen, die ln ver- schillige landen der wereld ontstond. De verantwoordelijkheid der katholieken Is hier zeer zwaar. Wij mogen niet zoo arge loos zijn als onze geloofsbroeders van Lilhauen, van Spanje en elders, die ter goeder trouw, doch zonder organisatie, zonder gedisciplineerde macht, de poli tieke macht hebben laten overgaan naar deze zoet-gevooisde vrijheidshelden, die in de allereerste plaats, bij het veroveren der macht, de vrijheid hebben geschonken aan iedereen, zelfs aan de bolsjewisten, doch niet... aan de katholieken. Denken wij er aan! wordt als een provocatie en beleediging van het volkeen regeering, ten slotte die de oogen sluit voor ondraaglijke ge welddaden en wetsovertredingen, zoo'n regeering, kan men gerust beweren, heeft door haar gedrag de ontketening van deze elementen slechts bevorderd. En daarom kunnen wij haar thans ook voor een groot deel verantwoordelijk stellen voor de slachtoffers, die de laatste onlusten reeds hebben geëischt. Trots de geruststellende verzekering van het republikeinsch bewind, dat nau welijks meer bij machte schijnt om de ontketende revolutionnaire elementen, de prooi van een gewilde ontkerstening op groote schaal, in bedwang te houden, wordt de toestand in Spanje uitermate bedenkelijk. Overal, op de eerste plaats in het woelige Sevilla, schietpartijen en moordaanslagen. Om haar gezag zoo veel mogelijk te handhaven moet de jonge Republiek de huizen harer eigen burgers plat schieten. Tot overmaat van ramp maken de monarchisten van de al- gemeene en schromelijke verwarring ge bruik om 't hoofd op te steken, zoodat de regeering tusschen twee vuren komt te staan. Wij behoeven wel niet te zeggen, welke gevaren onder zulke omstandigheden ln Spanje van de zijde van een opgezweept anticlericaal gepeupel, dat zooals het ver leden ons heeft geleerd, voor geen vanda listische en andere gruwelen terugdeinst, de katholieken, vooral de geestelijkheid, en de kerkelijke goederen dreigen. In dit verband vestigen wij de aandacht op de Woensdag te Rome onder voorzitterschap van Z. H. den Paus gehouden vergadering van de Curie-kardinalen. KATHOLICISME IN FRANKRIJK Het Katholieke Jeugdverbond in Frank rijk richtte 200 nieuwe secties op Het zamelde 1 millioen frank in voor de se minaries en 200 millioen voor de paro chies. De bid- en studiedag van de katholieke universiteitsstudenten werd door 700 deelnemers bezocht. Aan een be devaart van katholieke schrijvers namen 200 personen deel. NAAR DE TWEE MILLIOEN HANDTEEKENINGEN Het totaal aantal onderteekeningen van het petitionnement voor internationale ontwapening van de Nederlandsche Dag bladpers tot heden bij de bladen binnen gekomen bedraagt reeds meer dan 1.700.000. HET RUMOERIGE SPANJE De laatste gebeurtenissen in Andalu- sië en in andere deelen van Spanje ont ketenen de oproerige elementen, die op het oogenblik in Spanje schuilen. Het bestaan van deze elementen kan rechtvaardigheidshalve niet aan het te genwoordige politieke regime worden ge weten. Men moet de regeering echter wel verantwoordelijk stellen voor de oproeri ge betoogingen van deze elementen, daar het niet te loochenen valt, dat dezen zou den bedwongen zijn, als de regeering der republiek van het eerste begin af aan het beginsel van het gezag op waardige wijze had weten te handhaven en te allen tijde resöliiü't was opgetreden. Een regeering die vredig en rustig toe ziet, wanneer het gepeupel ten onrech te het Volk genoemd gedurende een aantal uren zijn lusten botviert en kloos ters en cultuurcentra verbrandt. Een regee ring, die tot haar schande zwicht voor den eisch van het volk, om de guardia civilterug te trekken uit een zekere stad daar de aanwezigheid daarvan beschouwd HET STANDBEELD VAN LEOPOLD II TE OOSTENDE ingehuldigd ter gelegenheid van het herdenken van de aankomst in Belgie van onzen eersten Koning Leopold I, 100 jaar geleden. BBBBeaBHSBB8!SSBBBBS!BSBBBfBBBBaiBSBBEBGBBflaS3BBIBBËBBBB!SBBBI Nu is het reeds zeer lastig ter oorzake blijkt dat er meer verliezen zouden gele der krisis. Aan openbare werken werd dit J den zijn bij de aanvallers dan bij de jaar een krediet toegezegd van 1200 mil- aangevallene. werken NA DE BIJEENKOMST TE LONDEN Nu de vertegenwoordigers van de zes mogendheden die, op uitnoodiging van de engelsche regeering, te Londen, met hun britsche collegas gingen beraadsla gen over d^ crisis waaronder Duitschland lijdt, naai'huis terugkeeren, is de span ning gevallen welke rond de bijeenkomst van de staatslieden was ontstaan. De spanning is, over het algemeen, overgeslagen in teleurstelling. In de meeste bladen wordt kortweg van een mislukking gesproken en op de Beu -zen van alle belangrijke flnancieele centra, heerschte Donderdag, toen de uitslagen reeds zoo goed als vast stonden, een wei nig bemoedigende toestand. Gaat men objectief de besluiten na, die getroffen werden rond de conferen tietafel te Londen, dan moet men toe geven dat men er niet veel nieuws heeft op gevonden om Duitschland te helpen en het eigen land te vrijwaren tegen de gevolgen van een flnancieele ramp in Duitschland. Waar men aanvankelijk meende dat een zoo grootscheepsch opgevatte confe rentie toch minstens een begin zou ma ken met de algeheele gezondmaking van het europeesche financiewezen, daar heeft men zich tenslotte tevreden gesteld met naar de beste wijze van toepassing te zoeken van de remedie, welke Stimson als de beste meende te mogen voor schrijven. De vergelijking van den minister der Vereenigde Staten is bekend: Het duit- sche bad is lek, en men moet het eerst goed dicht maken, eer men er versch water in giet. Mogen we besluiten dat de conferentie te Londen, al geeft ze geen reden tot juichen, toch een groote hoop laat be staan en voedsel heeft gegeven aan de hoop op betere verstandhouding tusschen de regeeringen en de naties? Op voor waarde natuurlijk dat het te Parijs en te Londen begonnen werk, langs weers zijden worde voortgezet met denzelfden uitgesproken goeden wil. E. H. WETTERLÉ OVERLEDEN De bekende Elzasser-nationalist, E. H. Wetterlé is Vrijdag overleden, in den ouderdom van 70 jaren. Vóór den oorlog was Priester Wetterlé Reichstaglid en na den oorlog lid der fransche Kamer. Hij was een vurig voor stander voor een zelfstandig Elzas- Lo tharingen. EEN ZENDING GOUD VOOR BELGIE De Nationale Bank van Belgie heeft een nieuwe zending goud, ten bedrage van 300.000 pond Sterling, 't~ zij 52.500.000 frank ontvangen. DE WEERSLAG OP BELGIE De internationale politieke verhoudin gen, verband houdend met het Morato rium van den Voorzitter der Vereenigde Staten, waarnaar de uitkeering der her stelvergoedingen voor een jaar worden kwijtgescholden, bedreigen steeds den fi- nancieelen toestand van ons land. joen. Het Nationaal Krisisfonds heeft een krediet noodig van 400 miljoen om de werkloozen te ondersteunen. Evenveel werd toegezegd om de goedkoopen wo ningbouw te bevorderen. Dat alles bewijst dat regeeren en be sturen tegenwoordig geen kinderspel is. Rekening houdend van al die moeilijk heden mogen we ons nog gelukkig achten dat het hier zoo goed gaat. In schier geen enkel land gaat het beter. In de meeste heel wat slechter. Van Belgie wordt er weinig gesproken. Dat is de gewone gang van de wereld: wie het ergst van zijn pluimen laat - zoo, Belgie in den oorlog daar wordt het minste belang aan gehecht. Nochtans werd ons steeds bij hoog "n bij laag rechtbelocfd. En nu, na de onderhandelingen te Lon den, waar we te vergeefs met een ver grootglas zochten naar iets over Belgie, daar hooren we bij het terugkeeren onzer afgevaardigden, dat... de onderhandelin gen voor de kwestie der marken nog aan gang zijn, en over een achttal dagen zullen geëindigd zijn. We kunnen dus voorloopig nog een achttal dagen geduld hebben. FRANKRIJK NOTA OVER DE ONTWAPENING De fransche Regeering heeft den secre taris-generaal van den volkenbond een nota doen toekomen, bevattende het program der fransche Regeering voor de ontwapeningsconferentie. In de nota deelt de fransche Regeering mede, dat Frankrijk reeds zeer verstrek kende maatregelen tot beperking der be wapeningen heeft genomen en dat de fransche Regeering voorloopig denkt af te wachten hoe ver de andere mogend heden inzake de ontwapening zullen gaan. Het orgaan der britsche Arbeiderspar tij, de Daily Herald schrijft over het fransche memorandum inzake ontwape ning, dat er duidelijk uit blijkt dat Frankrijk zich op zijn eigen veiligheid en die van zijn bondgenooten en koloniën zal beroepen, om zijn bewapening te rechtvaardigen. Verder blijkt duidelijk uit het memo randum dat Frankrijk besloten ls de duitsche bewapening zoo laag mogelijk te houden en zijn eigen bewapening op een zoo hoog mogelijk peil te brengen. LUCHTAANVAL OP LONDEN Er werden deze week luchtmanoeuvers uitgevoerd boven Londen. Aan deze oefeningen, die van groot be lang zijn voor de beantwoording van de vraag of de engelsche hoofdstad in oor logstijd voldoende zou kunnen verdedigd worden, namen 10 eskaders bombarde mentsvliegtuigen en 10 eskaders verdedi gingsvliegtuigen deel. De aanval geschiedde op een front van 3 mijl. Om Londen heen lagen de lucht- wachtposten, met zoeklichten en luister- Het voornaamste echter 1: de vaststel ling door den Jury dat herhaalde malen, niettegenstaande de verdediging, de bom bardementsvliegtuigen boven de stad ge weest zijn en dat de stad Londen, waren er werkelijk bommen uitgeworpen ge weest, grootendeels zou vernield geweest zijn. EERSTE MONUMENT VAN ZIJNE HEILIGHEID DEN PAU8 In de Ambrosiaansche Bibliotheek te Rome, waar Z. H. Pius XI, 9 jaar de bediening van bibliothecaris vervulde, werd het eerste standbeeld van den H. Vader onthuld. ONTWAPENEN OF BETALEN In de amerikaansche regeeringskringen gelooft men dat President Hoover de europeesche Mogendheden zal wijzen op de verplichtingen die zij hebben en dat Hij ze voor de keus zal rtellen te ontwa penen rte betalen. (Gebruikt Chlcorei WYPELIER-TAFFIN 't is de beste. DE ELLENDE DER MEISJES KOSTSCHOLEN IN VLAANDEREN In 1931 is het nog mogelijk dat Katho lieke Meisjesscholen in het hart van het vlaamsche land gevestigd, fransche pro gramma's opstellen voor La distribution solennelle des diplomes et certtflc&U met schier alle nummers der plechtigheid in het Fransch, alleen een Bietje-opvoe ring als troostmiddel voor de vlaamsche ouders en de vlaamsche meisjes, eb Er moet dringend een einde worden ge steld aan deze ontaarding! 19M JAARLIJKSCHE VERGADERING i VAN HET DOORLUCHTIG EPISCOPAAT HH. DD. Hoogwaardigheden de Bies schoppen van Belgie hielden Maandag 27 en Dinsdag 28 Juli hun jaarlijksche al- gemeene vergadering. Deze bijeenkomst had plaats in het Aartsbisschoppelijk Pa leis te Mechelen en werd door 2. E Kar dinaal Van Roey voorgezeten. HET HONDERDJARIG BESTAAN VAN HET BELGISCHE PARLEMENT Op 8 September zal het belgiselie par lement zijn honderdjarig bestaan her denken. Het bureel van den Senaat en van da Kr ner heeft maatregelen onderzocht om het honderdjarige parlement waardig te vieren. Sommigen hadden het plan uitge dacht een tentoonstelling van parlemen taire dokumenten in te richten, doch d meerderheid van de leden van het bureel is er veeleer voor te vinden een akaaeml- sche zitting te houden, waarop zouden aanwezig zijn de ministers; de ministers van State, de parlementsleden, de oud parlementsleden, enz. TEGEN DE VRIJSTELLINGEN Op een bijeenkomst van de Union des toestellen. Uit het verslag van de Jury Fraternelles te Brussel heeft de voorzit- ■aiiHBgaa«aHHiigaMBBagtta8aBaHiiaaB«BB8BMga3aai8aaigBBB»CBaBM DE GOUDKELDERS VAN DE REICIISBANK De waarborg van het papierengeld bestaat in Duitschland uit eencn voorraad goudstaven, geborgen in de kelders der Reichsbank. Die waarborg moet een waarde Zonder die herstelvergoedingen kan hebben van 40 t. h. van het in omloop gebracht papierengeld. Zij is tegenwoordig Belgie zijn financiën niet rechthouden.gezonken tot 30 t. h., zoodat de mark een deel zijner waarborg verloren heeft,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1