GEVOEL EN VERSTAND ONZE HOPTEELT De Landbouwloestaiid in Frankrijk Missienieuws uit Engelsch-Indië POLITIEK OVERZICHT ZONDAG 9 OOGST 1931. WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 28° JAAR. Nr 32. STORT 7.35 FR.~ 14.70 FRANK. KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. LANDBOUWBELANGEN J O FISCALE RUBRIEK VERANDERINGEN AAN HET ZEGELRECHT PAST HEM TOE! Tuin-, Land- Kleinvee Tentoonstelling 12, 13 en 14 September F» MELOTTE "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSËN-VANNESTE POPERINGE Telefoon N' 9. - Postch. N' 15.570. op onze postcheckrekenlng en in heel Belgie wordt ons blad U wekelijks tot Nieuwjaar per post besteld. Voor Frankrijk van nu tot Nieuwjaar mmwm TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1° bl. per regel 2,50 fr. Berichten op 3° bl. per regel 1.50 fr. Berichten op 2" bl. por regel 1.75 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7,00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden; Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. We weten op voorhand niet waar we de ■wijsheid gaan opdoen. Vaak worden ons nuttige zaken en onverwachte raadgevin gen toegeroepen uit verborgen hoeken welke we voorbijgingen zonder er ook maar eenmaal aandacht op te slaan. Zoo moesten we, over een tijdje, onder vinden, dat het soms nuttig is reklaamar- tikelen te lezen. Men kan levenswijsheid opdoen daar waar men ze minst verwachtte. Zoo lazen we over schoonheidsmiddelen. Eene dame verhaalt dat ze een schatrijke man huwde, die zijn hoofd en zijn hart aan haar verloor, terwille van haar wonder mooie teintZe had die namelijk ver kregen door die en die kunstmiddelen, daar en daar te verkrijgen tegen een prijsken van niemendal... Enfin spot goedkoop in vergelijking met de munt die ermisschien, kan uitgeslagen worden. Wie weet, schoone opgeschikte dochters, waar uw goed gesternte en uwe «schoon heidsmiddeltjes u den indischen prins of den Amerikaanschen milliardair doen ontmoeten. Een ander rekiaamartikel handelend over een gelijkaardig onderwerp, beweert dat de man, wanneer het op liefde en huwelijk aankomt, alleen door zijn gevoel beheerscht wordt en zijn verstand heele- maal op zak steekt, wegmoffelt. Deze filosoof-reklaamschrijver schijnt de vrouwen slimheid en verstand toe te kennen in de huwelijkskwestie. De man zegt hij de man, maar die gaat er «onder hersenen op los! Het komt er uit een rekiaamartikel en het doet ons lachen, maar het is toch de moeite waard er even op stil te blijven. Zoodus, laten we het onthouden, de vrouwen gaan slim en verstandig uit ter mannenvérovering en de man denkt niet eens na, hij trouwt zonder hersenen! Maar, het zonderlingste is, dat deze fijne vos van een reklaamschrijver niet alleen zoo denkt. Deze meening schijnt ook de moeder toegedaan, die ons schreef voor eenige dagen: Ik wenschte reeds lang dat mijn zoon kennis kreeg met een geschikt meis je. Mijn raad daaromtrent scheen hij niet noodig te hebben. Hij antwoordde me steeds: Ik zal daarin mijn plan zelf wel trekken! Ach, hoe heeft hij het ge trokken!) Hier kwam het me voor dat wij de moeder hoorden weenen. Ze gaat voort: Het moet wel waar zijn, dat de liefde blind maakt, want het meisje, dat hij uitverkoren heeft, bezit geen enkele van de hoedanigheden, welke, volgens hemzelf zijne vrouw zou moeten bezit ten, en die hij zelf, in tijden van koel verstand, scheen te eischen. Waar hij op eenvoud en huiselijkheid gesteld is, toont zij vooral trek naar la waai en uithuizig vermaak. Hij hechtte steeds aan ernstige, schoo ne lectuur. Zj vindt in een balzaal den hemel op aarde en het vroolijkste, om niet te zeggen lichtzinnigste tooneel verkiest zij. Wanneer ik hem vraag: Jongen toch, waar zijn uw zinnen? dan haalt hij de schouders even op, of kijkt me hoofd schuddend aan en zwijgt. Het gebeurt wel eens dat hij antwoordtAch moe der bekommer er u niet om, dat zal wel veranderen, dat komt wel van zelf terecht!...Wat kan ik daar nu op ant woorden? Hij wil naar geen goeden raad luisteren. Hij is ziende blind en hoorende doof... en die ziekte is ongeneesbaar, dat weet gij zoo goed als ik. Het zal wel veranderen!Arme jongen, met dit onzeker wisseltje op de toekomst schijnt gij heelemaal gerust! Moge de Goede God zijn verstand verlichten en dat de toekomst hem genadig weze... dat is mijn vurigste wensch. Ik ben tot hiertoe zoo gelukkig geweest. Dit is nu, na het afster ven van mijn man, het eerste kruis, dat ik te dragen krijg, maar het is een zeer zwaar kruis, want het geluk van mijn kind hangt af van deze keuze Is het dan toch waar dat mannen zich al te vaak laten leiden door hun gevoel? We lazen het nu driemaal in dezelfde week. Hetzelfde wordt echter altoos over de vrouwen gezeid. We zullen dan maar den ken dat alle menschen, en mannen, en vrouwen, aan hetzelfde euvel mank gaan, en allen zich veel laten leiden door hun gevoel. Het is, inderdaad, te betreuren, wan neer, in eene zoo belangrijke zaak als het huwelijk, onberedeneerd wordt te werk gegaan. Een diepgaande verschil in levensop vatting, in geaardheid, in meeningen, zal later onvermijdelijk botsingen teweeg brengen. Er is echter eene moderne oplossing, die aan deze moeilijkheid gegeven wordt, namelijk: ieder zijn gang gaan! Maar dat is eene oplossing, die niet kan over een gebracht worden met onze christelij ke princiepen. Ieder zijn gang gaan is eene oplossing die gelijk staat aan eene wanhoopsdaad en die misschen Engelsch of Ameri- kaansch is, maar zeker heelemaal on- Vlaamsch. Samen een gezin^opbouwen, vergt een drachtig werken en onverpoosd samen ar beiden. Gehuwden moeten samen, niettegen staande voorbijgaande misverstanden, één lijn trekken. Daarom komen karakter en levensop vatting eerst en vooral in aanmerkng. ■XBsaiBBBsiasaESBaaMaBSBS&BBEsssigEBHaBBSSssssMsaaasa&BS Indien de landbouwkrisis in Frankrijk min hevig is dan in alle andere landen en men zelfs in 't Zuid-Westen, die omzeggens niet gevoelt, dank aan den bijzonderen toestand dat er de aankoop- en pachtprijzen niet gestegen zijn, omdat er meer hofsteden zijn dan boeren, is het grootendeels te danken aan de scherp- zichtigheid, wilskracht en doordragende werking van den Heer Tardieu, Minister van Landbouw. De Heer Tardieu is misschien de beste minister van Landbouw die Frankrijk had sedert het ontstaan der Republiek in 1870. Aalmoezenier van de 400 belgische boe ren in 't Zuid-Westen gevestigd en be lang stellende in de 10.000 belgische boe ren, Frankrijk dóór verspreid, volg ik aandachtig al wat de boeren aanbelangt. Ik ondervind door betrekking met ver- schillige Volksvertegenwoordigers van 't Zuid-Westen, die zich bijzonderlijk met de landbouwbelangen gelegen laten, dat de heer Tardieu, gehoor gevende aan de landbouwinrichtingen en afzonderlijke personen, die, met gegronde redens door tusschenkomst der Volksvertegenwoordi gers tot hem gaan, een heel methodisch plan heeft, om met kracht, de landbouw krisis in al zijne vakken, het eene na het andere te keer te gaan. Enkele maanden geleden, zei hij, vóór duizende landbouwers: «Wat men in Frankrijk, gedurende 80 jaar deed voor handel en nijverheid, wil en zal ik doen voor den landbouw, de eerste nijverheid van Frankrijk; ik wil, door bescher mingsmaatregelen en aanmoedigingskre dieten, dat de boer die werkt voor den voorspoed van Frankrijk beloond worde voor zijn werk en eene heerlijke winst hebbe in gelijk welk boerenvak: wijnteelt, graanteelt, peerdenkweek, hoorn veekweek, verkenskweek, suikerbeetteelt, vlasteelt, chicoreikweek, hoppeteelt, voortbrenging van boter, kaas of gelijk welke fransche landbouwvoortbrenging.Het zijn geen enkels woorden, hij stelt daden. Sedert maanden, nu in 't Noorden, nu in 't Westen, nu in 't Oosten, nu in 't Zui den woont hij wekelijks landbouwprijs kampen, landbouwtentoonstellingen, land- bouwvergaderingen bij en spreekt er voor honderden en duizenden boeren over zijn boerenonderstandplan, wat hij reeds tot nu ten grooten deels gedaan heeft en be slist is zoo spoedig mogelijk te volledigen. Hij heeft overal grooten bijval. In de laatste maanden stemde de Kamer van Volksvertegenwoordigers een jaarljksch aanmoedigingskrediet van 60 millioen voor de vlasnijverheid. In de ministerraad van 30 Juli laatst kondigde hij de heel praktieke en voordeelige maatregels aan welke hij kwam te nemen voor de uit breiding van het landbouwkrediet. Hij verschiet in geen kleintje: over eenige maanden kwam hij in onze streek de landbouwtentoonstelling van Toulouse be zoeken. Een deel schavuits schuifelde hem uit. Hij haalde een schuifelet uit zijn zak en schuifelde mede; de boeren juichten toe en de schavuiten mochten het op steken. JLk ken natuurljk in détail heel zijn plan niet voor heel Frankrijk, maar voor het Zuid-Westen waar de bijzonderste op brengst is: 1. - De graan vruchten; 2. - de veeteelt; 3. - de wijnteelt; 4. - het pluimgedierte, hennen en bij zonderlijk kalkoenen en ganzen, heeft liij, sedert maanden, afdoende maatregels ge nomen die goede uitwerksels hebben. 1. - Voor de vreemde tarwe, dis vóór den oorlog, 7 fr. per 100 kilos inkomrecht betaalde wierden de rechten trapsgewijze gebracht op 35, 50, nu 80 fr. de 100 kilos. 2. - Over eenige maanden besprak de Kamer gedurende weken de belangrijke kwestie voor Zuid-Frankrijk van de wijn teelt. De heer Tardieu verdedigde zijn ontwerp dat rekening hield, zooveel mo gelijk, met de begeerten der verschillige wijnstreken. De stemming van het wijn- In verband met het bestrijden der heerschende krisls in de hopteelt werd, van wege het Hopverbond van Poperinge, volgende brief gestuurd naar de Heer Minis ter van Landbouw: HOPVERBOND van het Land van Poperinghe Korte Thorhoutstr., leper Telefoon Nr 553. Yper, 25 Juli 1931. Den Weled. Heer S. Van Dievoet, Minister van Landbouw, BRUSSEL. Mljnhear de Minister, Het Hopverbond van 't Land van Po peringhe richt zich eerbiediglijk tot U en vraagt om uwe welwillende tusschen komst ten einde onze Belgische Hopteelt van eenen zekeren ondergang te redden. Meer dan wie ook weet Gij hoe nijpend den toestand is. Eenieder gaat ermede akkoord dat, gezien de uitzonderlijke toe standen er uitzonderlijke maatregelen hoeven getroffen om de heerschende crisis, zooveel als 't mogelijk is, te leni gen. De bescherming der havercultuur werd reeds voltrokken, suikerbeeten en broodgranen genieten ondersteuning om de dringend noodige beternis te brengen. De hopcultuur, Mijnheer de Minister, is nochtans het meest van alle teelten door de slechte tijdsomstandigheden ge troffen. Het Hopverbond bidt Uedele de hier volgende beschouwingen met aan dacht te willen overwegen. Naar oude oorkonden verklaren was de hopcultuur in Belgie rgeds vóór vele hon derden jaren bedreven. Vóór den oorlog bedroeg de beplante oppervlakte 2.603 Ha. en was nagenoeg evenredig verspreid rond Aalst-Assche en Poperinghe. In deerniswekkenden toestand kwamen de hopstreken sterk gehavend uit den wereldoorlog te voorschijn. Dank zij de wilskracht van onze Vlaamsche boeren en met de ondersteuning der Diensten voor Oorlogschade werden de hopvelden vanaf 1919 stillekens aan ten koste van veel moeite en geld hersteld. In andere landen was de toestand zoo ongeveer als hier en werd de hopcultuur opnieuw uitgebreid, ja zelfs tot een getal hectaren gebracht, veel hooger als vóór den oorlog. Terzelfdertijd werden er be schermingsmaatregelen genomen om den invoer van vreemde hop te belemmeren. Ook Belgie stemde een inkomrecht op de vreemde hop, helaas, zoo laag dat het omzeggens niets is in vergelijking met deze der andere landen. De inkomrechten op de hop in de ver- verschillende hopvoortbrengende landen zijn tegenwoordig als volgt: Belgie Frankrijk Duitsehland Engeland Polen Tcheko-Slovakije 60 fr. per 100 Kgr. 175 fr. 510 fr. 1.400 fr. 1.100 fr. 735 fr. Onderstaande tabellen geven een duide lijk beeld der gevolgen dier ongelijke ver houding in bescherming. De met hop beplante oppervlakte in Belgie bedroeg in 1905 2.567 Ha. 1927 1.480 Ha. 1914 2.603 Ha. 1928 1.430 Ha. 1919 775 Ha. 1929 1.235 Ha. 1920 900 Ha. 1930 1.030 Ha, 1931 700 Ha. Thans is er dus min hop danin 1919, en zonder hulp dreigt het ergste. De uitvoer van hop naar de vreemde landen was vanaf 191") als volgt: 1925 17.978 Me rieke Kwintalen 1926 14.509 1) 1927 8.405 1928 6.501 1929 2.038 1930 1.680 en de Invoer in Belgie steeg in de vol gende mate: 1925 24.406 Metrieke Kwintalen 1926 20.534 1927 20.561 1928 29.387 1929 29.231 J> 1930 32.530 Benevens die hooge inkomrechten ge niet de hopcultuur in Duitsehland en Tcheko-Slovakije nog allerlei andere on dersteuning en zoeken alle landen om de tolrechten nog te verhoogen (b.v. Duitsch- statuut had voor gevolg, dat de wijn, die i land tot 150 R. M. 1.300 fr.)uitvoer- een jaar te voren verkocht wierd aan 15 fr. de graad, nu verkocht wordt aan 40 fr. de graad, hetgene voor onze streek der Gers, Lot et Garonne, Tarn et Ga ronne, Dordogne, wijn van 10 graden, beteekent: 400 fr. het stuk in plaats van 150 frank. 3. - Het hoornvee en bijzonderlijk de verkens, die tot over eenige maanden aan hoogen prijs stonden waren in de laat ste maanden in prijs verminderd door den invoer van verkens en hoornvee uit Holland, Italië en bijzonderlijk dóór Italië uit Jougo-Slavie, Roumenie, Tcheco-Sla- vie, Hongarie en Rusland. De heer Tardieu heeft er kort spel meê gemaakt: krachtens een tolakkoord tus- schen Frankrijk en Italië, voor een zeker termijn genomen, mag het fransch vee vrij in Italië gaan en het italiaansch vee vrij in Frankrijk. Dat tolakkoord was voordeeliger voor Frankrijk dan voor Ita lië omdat Italië gebrek had aan vee en meer invoerde dan uitvoerde. Dat akkoord spreekt voor vee van itali- aanschen oorsprong en niet voor vee dóór Italië uit ander landen ingevoerd. Welnu, sedert een tijd, wierd er eene groote hoe veelheid zwijns en hoornvee uit boven gemelde landen door Italië en transit langs de italiaansche grens in Frankrijk ingevoerd. Vandaar gevaar voor besmet ting van den franschen veestapel en afslag- van de prijzen ten nadeele van de fransche boeren. M. Tardieu heeft1 den Minister van Bui- tenlandsche Zaken, M. Briand verzocht den Minister van de italiaansche Maca ronis te doen toezien dat het fransch- italiaansch akkoord geëerbiedigd worde, zoo niet dat hij de italiaansche grens zou sluiten. Dat bericht heeft onmiddellijk zijn uitwerksel gehad: de verkoopprijs van verkens en hoornee is reeds gestegen. 4. - Wat aangaat het pluimgedierte van het Zuid-Westen, het is en blijft aan goe den prij6 zonder bescherming die des noods zou gegeven worden. 5. - De kwestie van boter- en melkbe- scherming weke in het plan komt van den heer Tardieu en van belang is voor Noord-Frankrijk is weinig van belang voor 't Zuid-Westen. Enkel de belgische boe ren houden melkvee; zij kunnen gemak kelijk, 't jaar door, hunne boter verkoo- pen aan 24 fr. de kilo en de melk aan 1,50 fr. de liter. Dank aan Heer Tardieu blijft Frank rijk, en 't Zuid-Westen in 't bijzonder, van de landbouwkrisis gespaard. Ik ver sta dat het gemakkelijker is de landbouw te beschermen in een land gelijk Frank rijk, waar 48 rechtstreeks en uitslui- telijk met den landbouw leven zonder de 12 die er grootendeels onrechtstreeks mede leven, dan in een land gelijk Belgie waar er 10 met den landbouw leven. Maar men zou toch zeker wel iets kunnen doen! Karei Van Eecke, aalmoezenier, Chateau d'Arcamont, Par Ste Chrl-tie (GERS). premiën worden toegekend, steunsyndi- katen opgericht, enz., enz. Het is dan ook niet te verwonderen dat onze eigene cultuur tegen de over strooming onzer markt met vreemde hop niet bestand is en dat we terzelfdertijd allen uitvoer naar de ons omringende landen verloren hebben. ixisxsBSBsiaBSSEisjËi&ssaEiBBiiiSBSiïiiHssiiaaHi Deze cijfers toonen voldoende, Mijn heer de Minister, waar onze hopcultuur naartoe gaat. De veelvuldigheid of verscheidenheid der culturen is een der karaktertrekken van onzen belgischen landbouw; het ware te betreuren moest eene eeuwenoude cul tuur wegens onvoldoenden steun ver dwijnen. Vertrouwend in uwe bezorgdheid, Heer Minister, vragen wij U al uwen invloed te willen gebruiken om door krachtdadig aandringen bij de Regeering, volgende maatregelen te zien nemen: 1. - Strenge toepassing van het Besluit op de verdelging van wilde en mannelijke hopplanten; 2. - Onwettig maken van den specula tieven verkoop van hop in dezen zin: dat de landbouwer door zoo een verkoop niet zou gebonden zijn; 3. - Onmiddelijke behandeling van het wetsvoorstel van Heer Volksvertegen woordiger Brutsaert betreffende de re geling van de toebereiding, den afzet en den invoer van droge hop; 4. - Bemoeilijking van den invoer der vreemde hop door 't stellen van eischen nopens herkomst, ziektenvrijheid, ver pakking, enz. en door verhooging der tol rechten. Het Hopverbond vijst bijsonderlijk op de belangrijkheid oer onderhandelingen met Duitsehland en Tcheko-Slovakije. Het eerste land vraagt niets beter dan vrij te komen voor wat de hop betreft, om zijne eigene tolrechten hooger op te voeren; komen wij vrij met die landen, dan zou men gerust hier ook onze cultuur doelmatig kunnen beschermen. Het is geen kwestie van opzeg van een heel handelsverdrag, alleen hoeft er eene BIJKOMENDE OVEREENKOMST geslo ten, zooals menigmaal geschiedt. Wij hebben de zekerheid, Heer Minis ter, dat Gij onze belangen behertigen zult, en zijn zoo vrij bij Uedele een ver hoor aan te vragen om over die kwestie te handelen. Met allen verschuldigden eerbied en hoogachting. NAMENS HET HOPVERBOND: De Eere-Voorzitter De Secretaris Dr Brutsaert De Voorzitter U. Simoens M. Lebbe £332 SSBB2BBBBBB Het is niet mogelijk in één enkel over zicht een volledig gedacht te geven van wat in zake zegelrechten is veranderd, doch wij zullen geleidelijk in enkele fis cale rubrieken de hervorming aanstippen en die zoo duidelijk mogelijk maken voor de Lezers. Zooals wij reeds zooveel kee- barema worden vastgesteld. De slacht- boeken moeten dus gewijzigd worden, Iets nieuws: Cacao in poeder is nu ook forfaitair ren hebben kunnen vaststellen, heeft men getroffen met 4 zich niet enkel beperkt tot een opvoering Verders is ook een nieuwe forfaitaire van de verschillende bedragen maar staan taxe gelegd op niet-geconfectionneerde wij eens te meer voor een nieuwe inwik- kleerstoffen en voortbrengselen der we keling van de taxen waar ten langen verij. De taxe bedraagt 4 waarvan 2 laatste het Beheer zelf moet in verdoold door den fabrikant niet mogen afgewen- geraken. teld worden op den eersten kooper. OVERDRACIITTAXE Het sport is te ingewikkeld om hier in 'verdere bijzonderheden te treden. In gevolge art. 6 van de wet van 22 JuliTengevolge van deze beslissing wordt laatstleden zijn de oAerdrachtbelasting de taxe op het in Belgie gezwingeld vlas de factuurtaxe, de belasting op de ver- afgeschaft alsmede de taxe op niet ge- huring van roerende zaken alsmede de sponnen wol of afval van wol in vlok- taxe op het voervoer, verdubbeld. Enkel ken, kunnende bij het spinnen gebruikt het factuurzegel van 2 per duwend blijft worden. onveranderd daar dit vroeger werd ver dubbeld en niet meer, samen met de an dere taxen, werd verlaagd. Worden bij Koninklijk Besluit insge lijks verdubbeld: 1" - De taxe op de bouwmaterialen die aan forfaitaire taxe onderworpen zijn. Voor die bouwmaterialen wordt de taxe van 2 op 4 gebracht. 2° - De taxe op artsenijkundige speciali teiten: Taxe van 2 vroeger wordt nu 4 3° - De taxe op gebrande of onge brande koffie, rijst in korrels, droge boo- nen, veldboonen, erwten, vitsen en lin zen wordt van 2 op 4 gebracht. I 4° De taxe op gecristaliseerde of geraf fineerde suiker wordt ook 4 in plaats van 2 Zoo is er ook verdubbeling van taxe op afval van weefstoffen, op de ijzeren stukken bepaald in art. 31/6 van het algemeen reglement, op de dagbladen en de periodieke publicatiën, op inheemsch sethylisch alkohol en brandewijn, op bie ren, honingdrank, wijnen, op dranken met wijn gelijkgesteld, op mineraal wa ter, op tabak, sigaren «en cigaretten, op afval van ijzer. De forfaitaire taxen bij het slachten van runder-, schapen- en geitensoorten, alsmede de taxe bij het slachten van zwijnen, wordt van 11 op 22 centiemen gebracht voor de gevallen waarin gebruik wordt gemaakt van een gemeentelijk slachthuis. De thans bestaande taxen worden verdubbeld wanneer zij volgens Er is ook nog verandering op de toe passing van de taxe op lijnzaad. TAXE OP HET VERVOER Die taxe wordt, zooals hooger gezegd, verdubbeld. Voor de vervoeren die niet meer kos ten dan 5 frank, alle bijkosten inbegre pen, moet slechts een taxe van 10 centie men toegepast worden. WEELDETAXE Tabel A. In rubriek I zijn enkele vrijstellingen gekomen. Het gaat namelijk over het leveren van ijzeren zetels en ijzeren bed den aan klinieken en ziekenhuizen. Er is ook een kleine wijziging aangaan de het kunstslotmakerswerk. Op de andere wijzigingen zullen wij afzonderlijk terugkomen. Het zou ver warring brengen en tevens verveling, die veranderingen nu reeds allemaal aan te stippen. Tabel B. Overal, 1.1. z. in alle rubrieken waar 6 nog voorkomt, moet dit in 8 ver anderd worden daar alle weeldeartikelen die aan de bron getaxeerd zijn nu met 8 taxe zijn getroffen. Enkele wijzigingen: Rubriek I. (voeding) Cacao in poeder is voortaan niet meer aan weeldetaxe onderworpen. Wij heb ben hooger reeds gezegd dat dit produkt nu getroffen is met 4 forfaitaire taxe. Uit Palliady (Engelsch- Indië) ontvingen wij van E. Pater THOMAS (Achiel Baeckeroot)ongeschoeide Carmeliet volgend schrij ven: Hiermede de foto van de nieuwen inlandschen bis schop van Koltar, gewijd in October laatst. Hij heet Lawrence Pereira, is 53 jaar oud en behoort tot geene caste daar Zijne Hoogweerdigheid uit eene europeesche familie stamt. Het bisdom Quilon wordt dus verdeeld in tweeën, met elk boven de honderd duizend Katholieken. Onze Paters die nog in dit Zui- dësr verbleven moesten overgaan naar 't Noorden en plaats ruimen voor in- landsche geestelijken. Ge lijk er in de regels van de spraakkunsten altijd uit zonderingen zijn, zoo was er ook eene in deze ver ordening en dat ten mij nen voor- of nadeele ('k en wete het niet!) De twee bisschoppen kwamen broe derlijk overeen mij hier te laten om reden van grooten ouderdom: 58 jaar! Mgr deed de aanvraag te Rome maar kreeg nog geen afdoende antwoord: Roma mora! Rome 'n is nooit haastig. Ondertusschen zwoege ik voort, als ware het beslist. Zoo, op den 21 dezer zal Mgr de nieuwe kerk komen wijden en... eene plechtige Pon tificale Mis zingen. Hij doet dit, schrijft hij mij,"om wille van het hard werk en de groote opofferingen die ik mij getroost heb. Glorieus, eh?! Welhaast zult gij een staaltje zien van mijne doening: de foto graaf is reeds uitgenoodigd. 'k Sprak eens aan Mgr over uw schoon missiewerk te Poperinge en zijn hart ging open! 'k Vroeg hem dan eene foto, die ik u opstuurde en 'k toonde hem de schoone groote ciborie, eene uwer giften. Of hij er op verlekkerd was! Nu, ons bis dom is geheel arm. Geen enkel ornement voor plechtige Missen. Mag ik vragen aan de vergadering te willen werken voor dit nieuw bisdom? Alle ornementen voor Mis en Lof, van alle kleuren zijn welkom, maar geene stukken uit zuivere zijde, want deze versterft hier in de weerdij van eenige maanden. Ook alle lijnwaad- stoffen, gekleurde printen, paternosters STAD POPERINGE ÉMMM in» EX. LAWRENCE PEREIRA, Indische Bisschop. en scapulieren kunnen we gebruiken. Vergeet niet dat we hier bij heidenen zijn en dat de streek twee duizend jaar ten achter is. Als Mgr hier kwam om te vormen had ik compassie met zijnen staf, een stuk dat hier voorzeker gemaakt was, reeds gebroken in 't midden en wat langer dan een gaanstok. Ware het te veel gevraagd: een treffelijke staf voor onzen bisschop? Mgr 'n weet niet dat ik daarover onderhandel. Het ware eene ver rassing. En, och Heere! hij verdient het. Onder ons gezeid hij heeft veel miserie met zijn volk. In Belgie kunt ge u daar over geen gedacht vormen. Er zijn hier 28 inlandsche priesters die elk een district bedienen met 3 of 4 kerkjes, en voor iedereen vier tot vijf duizend kristenen. In 't groot seminarie te Quilon zijn er een veertigtal jongelingen aan 't studee- ren uit deze streken. Met diepe gevoelens van dankbaarheid. R. P. Thomas, C. D. Alle giften voor de Missiën worden met dank aanvaard door E. H. R. Debevere, onderpastor, St Janskruisstraat, 5, Po peringe. (Postchecknummer 197972). HflEHBSSBHB&BBMBBUflBBflflBBBIBBBBBraHNMi PREMIE VOOR GOEDKOOPE WONINGEN Jaar 1939 De Provincie West-Vaanderen heeft in 1930 de zeer aanzienlijke som van frank 4.030.130 uitgekeerd aan premiën voor goedkoope woningen. Anders gezegd heeft zij met haar financieele medehulp meer dan 3200 menschen eigenaar gemaakt van hunne woning. Ziedaar in onomwonden termen de uitslag van haar woningenpo- litiek. Hierna enkele bijzonderheden nopens de wijze waarop deze som van fr. 4.030.130 werd besteed. 1. Premiën voor het bouwen Eene som van 3.303.185,00 fr. werd uit betaald voor het bouwen van goedkoope woningen. Van dit krediet ging er een bedrag van fr. 1.575.550,00 naar de door de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas aan genomen kredietmaatschappijen tot de welke de bouwers hun toevlucht namen en een bedrag van fr. 1.730.635,00 naar de bouwers rechtstreeks die persoonlijk die noodige bouwkosten afdroegen of ten minste persoonlijk voor de noodige geld middelen zorgden. Een andere verdeeling dringt zich hier op, namelijk met betrekking tot de uit werksels van het besluit van den Pro vincialen Raad van 25-2-30 krachtens welk besluit, in gunstige gevallen, de pro vinciale premie vóór deze van den Staat wordt uitbetaald. Bedoelde 3.306.185 fr. premiën bevatten dus fr. 1.528.825,00 ge wone premiën (uitbetaald na de toeken ning der Rijkspremie) en fr. 1.777.360,00 vervroegde premiën (uitbetaald voor de toekenning der Rijkspremie). 2. Premiën voor het koopen Nevens de menschen die zich persoon lijk een huis oprichten, worden er ook gevonden, doch in veel mindere mate, die een huis afkoopen van eene plaatselijke, aanvaarde Maatschappij voor het bou wen van goedkoope woningen. Voor der gelijk afgekochte huizen werd er een be drag van fr. 722.695 premiën verleend. 3. Bijkomende premiën voor Invaliedcn Krachtens een besluit van den Provin cialen Raad van 8 Juli 1924, sindsdien alle jaren hernieuwd vermits de maatregel altijd maar voor een jaar genomen is, wordt er eene bijkomende provinciepre mie van 50 van het bedrag der Rijks premie verleend aan de Krijgs- en Bur- gerinvalieden met een onvermogen van 50 en meer, alsook aan de weduwen van bedoelde invalieden. Voor deze personen is de provinciepremie dus gelijk aan de Rijkspremie. In rubriek X (handschoenen) vallen de handschoenen in breiwerk weg. In rubriek XII (linoleum) De twee eerste alinea worden vervan gen door het volgende: Zijn nu getroffen: Linoleum, alsmede soortgelijke artikelen in caoutchouc. 2" - Behangselleder en -vellen, behang selpapier geheel of ten deele verguld, ver zilverd, gemetaliseerd, glimmerachtig, flu- weelig, gevlamd, geperst, gegaufreerd, ge vernist en het ledernabootsend papier. (Een prachtige ontdekking In rubriek XIX (Porselein *en gleis- werk) valt alinea 2" weg. Zijn dus niet meer door weeldetaxe ge troffen: de versierde tafel- en toiletvoor- werpen en keukengarnitures in glelswerk. Rubriek XXV (Reisartikelen). Reiskoffers, valiezen, handtasschen, reiszakken, toiletreiskokers en hoeden- doozen zijn enkel nog getroffen wanneer zij in leder zijn of overtrokken met leder. OPGEPAST! Al deze nieuwe schikkingen zijn reeds van toepassing sinds Zondag 26 Juli. Wij zullen op dien warboel nog enkele weken moeten terugkeeren. In 1930 genoot slechts één enkele per soon van het voordeel dezer bijkomende premie. Nochtans wordt de maatregel jaarlijks ter kennis gebracht van de ge meentebesturen en van de Nationale Maatschappij voor Goedkoope Woningen. Velen spreken over AFSLAG DE FIRMA F. VANDEVOORDE 31, Boterstraat, IEPER FRANSCII-DUITSCHE TOENADERING ALS GRONDSLAG Te Parijs ls een vereeniging gesticht die zich ten doel stelt de fransche en duitsche jeugd tot elkaar te brengen. De vereeniging telt reeds 8 afdeelingen met 270.000 leden. In het manifest der veree niging staat Reeds gedurende elf jaar spant Euro pa zich in om de sporen van het bloe dige confiikt uit te wisschen; het gaat thans echter om de toekomst gezond te maken, waartoe de verdragen van 1919 niet voldoende zijn. Het gaat niet zoo zeer om de technische of diplomatische aanpassing, dan om de zedelijke houding en om een geestelijke keuze. Deze keuze hebben de nieuwe ge slachten gedaan. Tegenover de ver ouderd- opvatting van politieke allian ties, geweld en gevaa. lijk evenwicht, heeft de jeugd een nieuwe opvatting der politieke eenheid gesteld de geestelijke en economische samenwerking tusschen vrij verbonden volkeren, die In hun rechten en plichten gelijk staan. Men is vast besloten de vernieuwing van een ramp, lijk die welke haar broeders deed sneuvelen, te verhinderen; men ls beslo ten om de eerste etape op den weg naar algemeene verbroedering te bereiken en men wil de nationalistische uitspattin gen voorkomen. Daarom ls de fransche jeugd van oordeel, dat de europeesche Unie zoo spoedig mogelijk verwezenlijkt moet worden, die echter zonder goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Duitsehland niet mogelijk ls. De «Osservatore Romano», het orgaan van het Vaticaan, heeft, bij meer dan één gelegenheid, en c in geestdriftige bewoordingen, hare meening uitgedrukt over de gevoelens welke de regeerders van Frankrijk en Duitsehland tot elkaar uitdrukkc-n. Want slechts door een toe nadering van beide landen ls de vrede ln Europa er in de wereld te verzekeren. Zeer waar, en wij hopen dan ook te mogen verwachten van ons landsbestuur dat liet zich doordringe van die waarheid. GODSDIENSTOORLOG MEXIKO. Zal de godsdienstoorlog herleven? Opnieuw werden regeerings- maatregelen uitgevaardigd om het aantal toegelaten priesters te beperken en de uitoefening van de godsdienstoefeningen te beperken. Dat gold als een aanmoedi ging van hooger hand om nieuwe aan slagen op de Katholieken en de Geeste lijken te wettigen. Reeds nu zijn er slachtoffers gevallen. Wanneer zal men meer leeren inzien dat de Kerk steeds krachtiger opbloeide door het bloed der martelaren? in de Lokalen der Gemeenteschool. t. z. vervollediging der verdubbeling, te Leuven. Dit beroep van Z. H. Mgr. Cop- pieters is des te dieper van beteekenis daar de bisschop van Gent beter dan wie ook kan weten hoe groot de toeloop der katholieke studenten voor de Gentsche rijkshogeschool ls geworden, het staat vast dat naast de aanzienlijke verhuizing van Leuvensche studenten naar Gent welke ook dit tweede jaar weer zeer groot dreigde te worden nagenoeg 95 pro cent der katholieke college jeugd niet-naar de Katholieke Universiteit te Leuven, maar naar de geheel Vlaamsch-geworder» Staatshoogeschool te Gent overgaat. Wf hebben hier meermalen gewaarschuwd we hebben vertrouwd dat de vervlaam- sching van Gent de autoriteiten der Leu» vensche Alma Mater tot meer kracht bij de uitbreiding der vlaamsche leerlingen te Leuven zou aanzetten, en is nu het even gezaghebbend als onheilspellend woord van een bisschop noodig geweest, wij ho pen dat er niet meer zal weer getalmd. De aantrekkingskracht van de vlaam sche Universiteit te Gent is zeer groot, en er wordt ons gevraagd te pleiten voor den gewetensplicht dat een katholiek vlaamsch student zijn plaats zou innemen aan de Katholieke Universiteit te Leuven, maar denken er op dat de rush naar Gent niet kan worden tegengegaan dan wanneer de vlaamsche katholieke studenten te Leu ven grootendeels dezelfde waarborgen voor zijn Vlaamschzijn in onderwijs, in geest en kuituur, zal vinden als te Gent. Alle katholieke Vlamingen hopen dat aan de langzaamheid bij de uitbreiding der vlaamsche leergangen te Leuven nu zal worden verholpen, en dat zij hunne zo nen veilig naar Leuven zullen kunnen zenden. HET FONDS VOOR GEBREKKELIJKEN EN VERMINKTEN Over de laattijdige uitbetaling van da steunrente heeft de Minister van Nijver heid en Arbeid volgende verklaring afgelegd: Met de uitbetaling der achterstallen over het tweede halfjaar 1930 dei tegemoetkomingen ten laste van het Fonds der gebrekkelijken en verminkten is reeds een aanvang genomen; die uit betaling moet nu reeds voleindigd zijn. De dienst zal. naar dien de achterstallen over het eerste kwartaal 1931 in uitkee- ring brengen. Tot de uitbetaling per kwartaal zal slechts kunnen overgegaan worden wanneer het onderzoek der re kwesten zal geëindigd jn. De noodige maatregelen werden getroffen om dit on derzoek met den meest mogelijken spoed te laten geschieden. LOOPEN ZONDER VOORUIT TE KOMEN Senator Paul Tschoffen schrijft in La Revue Beige zijn gewoon politiek over zicht. Daarin bespreekt hij ook den aan vang der Regeering Renkin. M. Tschoffen is er niet tevreden over. De nieuwe re geering moest van het haar geschonken vertrouwen gebruik gemaakt hebben om door den zittijd te verlengen. Die vraag stukken zijn: wet op het lager onderwijs, jwet op het middelbaar onderwijs, wet op de gerechtszaken en wet op het taal gebruik in de besturen. Er is echter nog niets gedaan, daar alleen de Senaat de wet op het lager onderwijs heeft gestemd, 't Is een spijtige zaak, meent de heer Tschoffen, daar de woelmakende elemen ten van het uitstel zullen gebruik maken om de zaken opnieuw te verbitteren en hoogere eischen te stellen, 't Is loopen zonder vooruit te komen. De heer Tschof fen drukt dan ook het verlangen uit dat in ctober de zittijd zou worden voortgezet om de taalwetten door Kamer en Senaat te doen afhandelen. DE ONTROOMER met verlaagden melkbak draaiende op eene spil voorstaanders des vooruitgangs. is de Ont- wers Ontroomers MELOTTE, N. V. Remicourt BBBSBR Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN j 't is de besie. VLAAMSCHE LEERGANGEN TE LEUVEN We hebben hier zeer bijzonderen na druk gelegd op het plechtig beroep door Z. H. Mgr. Coppieters, bisschop te Gent, gedaan op Mgr. den rector der Leuven sche Alma Mater opdat niet meer zou worden getalmd met een krachtige uitbrei ding der vervlaamschingsmaatregelen, t. EEN AFROSSING De Fraternellesofte Verbroede ringen regimentsorganisaties van oud soldaten worden in La Dernière Heure afgeranseld, dat ze er zwart en blauw van zien. Lees wat het blad schrijft Die hoeren eischen het monopool op van de vaderlandsliefde en van de ver kleefdheid aan den Koning, en 't grootste deel van hun werking bestaat in deze die hun niet behagen voor antl-belgen en anti-vaderlanders te schelden. Aldus wordt een groote helft van de belgische bevolking van vaderlandssche ketterij beschuldigd. Werkelijk een zonderlinge manier om de eenheid van het vaderland te dienen. Die heeren van de Fraternelles (ces messieurs) komen er tegen in verzet Fascistente zijn en aan politiek te doen, maar hun taal en hun houding is zeker fascistisch en hun propaganda is een duidelijke afgeteekende politieke doening. Tijdens een laatst gehouden meeting riep een spreker uit Zoo Fascist beduidt het verdedigen der eenheid van 't land, van den koning en va» onza

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1