De Grootste Maria=Feestdag De ontkerstening van Frankrijk ONZE TAAL IN FRANSCH-VLAANDEREN POLITIEK OVERZICHT Zult U K. V. R. O. Tuin-, Land- Kleinvee Tentoonstelling STORT 7 FRANK KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINCSBLAD. Het Congres te Winoksbergen De Troonalsiand m Koning Aliens laten vergaan Toestanden die alle gedachten te boven gaan De cssM;e der ns Mei Edgar TINEL De verwoesting der Hoofdkerk van Bakou BAL^TllM TEN DUKEELK PJSEE» Velen spreken over AFSLAG DE FIRMA F. VANDEVOORDE 31, Boterstraat, IEPER PAST HEM TOE! 12, 13 en 14 September gHOE PELSEN BEWAREN?" DE ONTROOMER MELOTTE Ontroomers MELOTTE, N. V. Remicourt ZONDAG 16 OOGST 1931. "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon Nr 9. - Postch. N' 15.570. op onze postcheckrekening en in heel Belgie wordt ons blad U wekelijks tot Nieuwjaar per post besteld. Voor Frankrijk van nu tot Nieuwjaar 14 FRANK. mmmm Half Oogst! En de wereld staat nu en dan in den milden brand der zomerzonne, als één groot paleis, waarboven de hemel welft, diep en oneindig... En langs de straten klinkt het gesnater van honderden kinderen, die naar huis gaan op vakantie, voor meer dan een maand. En in lange reken staan ze nog hier en daar te lande de gouden haverstuiken, die 's avonds tegen den kiimmenden stop- pelkouter, als een bende spoken vooruit stappen. En de 'geurige patattenakkers houden in hun schoot den gulzigen rijkdom van heelder karrevrachten knollen. En de appels rijpen bekorend op de oude boomen en peren blozen in sierlijke kruinen. En heel de wereld is zoo schoon! Ik sta het hier te bekijken, met aan mijn voet mijn dalende en klimmende geboorteland, dat ginder hoog omgordeld staat met be- boschte kimmen... Schoon Vlaanderen! Half Oogst! Heerlijk seizoen van zomer weelde Half Oogst! Feest van Maria Hemel vaart Maria Hemelvaart! Een feestdag als een diamant in de gloriekrone van onzen zomer. De klokken zullen luiden en als de misbel klinkt, stijgt een jubelkreet uit ons zangkoor: Laten wij ons verheugen in den Heer, nu wij feest vieren ter eere der H. Maagd Maria. Ja, als er feest is voor Onze Lieve Vrouwke, dan zijn wij, vlaamsche men- schen, er bij! Maria werd ten hemel opge nomen! De apostelen openden het graf om aan Thomas nog eenmaal het heilige lijk van de Moedermaagd te laten zien... toen stonden ze daar, diepgetroffen, dit graf in te kijken. Er bloeiden bloemen... het lijk was weg... een heerlijke rozen geur vervulde deze plaats. Maria, die ons Jezus schonk in het arme stalletje van Bethleëm, die met haar God- delijken Schat naar Egypte vluchtte, die spon en spaarde voor Hem, die Hem te genkwam op den kruisweg te Jerusalem, die naast het kruis stond, diepbewogen... Zij, die Zijn lijden had gedeeld, was nu ook deelgenoote geworden in Zijn glorie met ziel en licaam. En onze schooljongens zeggen zoo sim pel maar veelbeteekend op: Zij is met ziel en lichaam in den hemel verheven boven alle schepselen. En daarom zijn wij blij. Want Gij weet het, Lieve Vrouwke, hoe deze menschen uit ons Vlaanderland van U houden. Gij weet Uw beeldekens staan op schouwkes en kapelletjes... Gij telt de blommekes die kinderhanden plukken, en aan den voet van uw beeld neerleggen... Gij hebt de stappen geteld en de weesgegroetjes van de duizenden menschen die naar U te beêvaart gingen, en Gij weet het als moeders in de mizerie zitten, en hun nood komen uitsnikken aan den voet van den Nood Gods achteraan in de kerk, daar waar Gij met een gelaat vol verdriet naar omhoog ziet met 't koude lichaam van Uw Jezus op den schoot... Maria, onze Moeder! Wij weten waarom we zoo van U houden, gelijk een kind weet waarom het aan moeders schorte hangt! Maria, onze Moeder! Ja, wa&r is het wat Gezelle tot U zei wij zeggen het hartelijk mee: Gij zijt Maria, nog op heden, hetgeen gij waart in 't groot verleden, spijts alle mede- en tegenheden des Vlamings Moeder, immer meer. O goede vlaamsche Lezers, jong en oud, vergeet het niet, doet uw beste dat het waarheid blijve. Leer het aan uw kinde ren, laten wij van Onze Lieve Vrouwke steeds meer en meer houden. In armoe en verdriet als ons kele lijk toegepropt is, gaat naar haar, Zij zal U helpen... Jaren en jaren had onze groote dichter Guido Gezelle geleden en afgezien, 't en ging hem niet meer... maar hij bleef een nederig Mariakind, en als zijn dichtersharte weer aan het zingen gaat roept hij luid Viva Maria! Ik voel als dat mijn tong herleeft, viva, en dat mijn hert weer blijdschap heeft, viva; het is Maria, zuivere Maagd, die boven al mij wel behaagt: Ave Maria! Gij, jong volk, die te vechten hebt te gen de wereld en ons eigen zelf, zegt of zingt met Gezelle: O Maria, in den strijd toon dat Gij ons Moeder zijt; wilt gij mijn arme ziele gedenken, 'k zal U een Ave Maria schenken. En wie heeft het zoo of anders niet opgezeid, als ons hart vertwijfeld en óns arm hoofd holde is van 'k weet niet waar uit noch waarin: Tenden raad en tenden reden vol van angst en pijnlijkheden bid ik, Onbevlekte Maagd: voor Uw kind nu zorge draagt! Gezelle, dat Meiekind, dat Mariakind, heeft toch zoo sehoope ter eere van Onze Lieve Vrouwke gedicht. Omdat hij wist en doorvoelde wat er in 't vlaamsch hert van eerbied en kin derlijke liefde in de vlaamsche ziele ligt. Op dezen hoogen feestdag, laten wij die edele gevoelens nog versterken. We zullen er zooveel bij winnen. En tot slot wenschen wij aan de vele vlaamsche vrouwen, die dien schoonsten vrouwenname van Maria dragen, een za ligen feestdag. Mocht in ieder vlaamsch gezin dat gebruik in eere blijven, het oudste meisje Maria te heeten. Aan allen: een zaligen Lieve-Vrouwe-hoogdag! TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2° bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3* bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden; Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Het vlaamsche lied Het is onze bedoeling niet hier omstan dig verslag uit te brengen over het kon- gres van het Vlaamsch Verbond van Frankrijk, dat te St-Winoksbergen werd gehouden. Maar het is van belang eens te wijzen op het streven van hen, die in Fransch-Vlaanderen onze taal willen op beuren. Ze strijden niet alleen voor de taal, maar ook voor het behoud van al het eigenaardige, dat Fransch-Vlaanderen bezit.' Zoo werd de eerste vergadering, die voor allen toegankelijk was aan het vlaamsche lied en oude vlaamsche ver halen en spreekwoorden gewijd. Men heeft de verzameling liederen van De Coussemaecker opnieuw uitgegeven, zoo dat ze beschikbaar is voor het volk. Er werd nu betoogd welk een schat men in die liederen bezit en het parochiaal koor gaf een zeer gewaardeerde uitvoe ring. De Molens Het kongres werd officieel op het stad huis ontvangen en hartelijk toegesproken door den meier waarvoor de h. Justin Blanckaert dankte. Op een zitting werd de kwestie der mo lens behandeld zooals die ook te berde is gekomen in Nederland en bij ons. Fransch-Vlaanderen heeft zeer oude molens, zelfs uit de middeleeuwen. Vele verdwenen. We denken aan den Kassei- berg, waar we er wel twaalf hebben we ten draaien. Er staan er nog drie. Verscheidene sprekers hebben voor het behoud der molens gepleit. Ze vroegen wettelijke bescherming en bespraken ook, hoe men den molen ekonomisch toepas sen kan bij de eischen van onzen tijd. Een molententoonstelling werd geopend en zal eenigen tijd toegankelijk blijven. Op het feestmaal legde de eerbiedwaar dige strijder, professor Looten, in een vlaamsche toespraak er nog eens den nadruk op dat het geboden is het eigen vlaamsche schoon te beschermen en te bewaren. De Taal Van groot belang was de zitting aan de nederlandsche taal gewijd. De volks taal in Fransch-Vlaanderen, gebannen uit de school, bleef eeuwen stilsta. _i en is aldus beperkt tot het gesproken dialekt. Maar er is nu een werking om de zui vere beschaafde taal te leeren. Op het kongres werd aangetoond welk eefl krachtig hulpmiddel men daartoe heeft in de fonograaf. Men hoorde een les. Naar ontwikkeling der taal streeft men EBSlEBBBEEBBSSBEaBHBBEEEBBBBMaEaiSaBBaeBiaEBSaSBEaaSSSEESSa ook door voordrachten, tooneel en door de pers. Wenschen Het doel van het verbond blijkt duide lijk uit de moties en wenschen van het kongres. Zoo wordt een beroep gedaan op den minister van openbaar onderwijs en de overheden van staats- en vrije scholen om een flinke plaats in te ruimen aan de nederlandsche taal en de gewestelijke geschiedenis. Het kongres herinnert er aan dat er een leerstoel van Nederlandsch is bij de vrije hoogeschool te riijsel. Het betuigt Ujn d£~ur. aan den bisschop van Rijsel voor de heruitgave van een Fransch-Vlaamschen katechismus, en verzoekt de geestelijken de vlaamsche taal te handhaven op den preekstoel en in de kathechismuslessen, en ze in eer te herstellen, waar men ze nu niet meer gebruikt. Verder worden wenschen uitgebracht voor meer studiekringen, zooals er nu reeds in verscheidene plaatsen bestaan; dan is er een wensch voor vlaamsche voordrachten, zanguitvoeringen, tooneel- voorstellingen, lezingen over geschiedenis en folklore, voor verspreiding der vlaam sche taal door de fonograaf. Het kongres noodigt de Vlamingen in Frankrijk uit mee te werken tot ontwik keling der eigen taal door lid te worden van het Vlaamsch Verbond en door de vlaamsche uitgaven te steunen en te le zen. Ook-de folklore nam een zitting in. Vastberaden zet het Vlaamsch Verbond zijn werking voort, eensgezind met an dere vereenigingen op gebied van ge schiedenis en oudheidkunde. Naar Hondschoote Als we onzen tocht vervolgen langs de rustige vaart, zien we in de verte den hoogen toren van Hondschoote. Hier en daar voeren we nog een praat je en telkens weer ondervinden wij hoe in-Vlaamsch deze streek is gebleven. Hondschoote is een kalm vervallen ste deke, waar veel boeren komen rentenie ren als te Winoksbetgen. Eens bloeide Hondschoote door den lakenhandel. Nu hangt de stilte om de ruime kerk, het sierlijk stadhuis en om de oude woningen. De taal is er Vlaamsch. Alleen een vervallen doeanehuisje aan den landelijken weg, zegt het u dat ge van het eene land in het ander komt, want streek en volk zijn aan beide zijden der schreef dezelfden. A. H. Koning Aifons met zijn zoon don Juan. Wij nebben reeds medegedeeld dat Koning Alfons van Spanje onlangs afstand deed van den spaanschen troon ten gun ste van een zijner zonen, don Juan. Met dezen laatsten werd hij onlangs opgeno- men in photo voor een hotel te Londen. BALATUM TEN BUREELE DEZER flB5aES!<Z3B3a£g;!fXBBBBagBaa£!!23BBBBBlBE!!SBHBSBaiB9BaBBSBBBBBI Sedert weken reeds herhalen we 't ge durig dat onzen Katholieken Vlaamschen Radio Omroep grootelijks bedreigd wordt. Dat tegenover ons den socialistischen om roep staat die bloeit en toch zijn er nog te velen die steun weigeren. Maar ziet dan even naar Holland waar H.H. de Bisschoppen zelf steeds op den plicht wijzen van alle Katholieken hun K. R. O. te steunen. Zien we naar de steunlijst der noodgiften K. V. R. O. ten bate en daar zien we zoovele priesters die nog eens het voorbeeld geven en ons er op wijzen hun voorbeeld te volgen. Tegen 15 Oogst moes ten we als hulp 100.000 fr. bekomen heb ben. Moesten we die hebben wat zou dit zijn tegenover de 700.000 fr. schulden. Dat eenieder die nog zijn plicht niet kweet, onverwijld een flinke noodjift opsture. Men storte op postrekening 111079 van Jan De Meester te Rousselare. We zijn nu in den verloftijd. Als U goesting hebt U eens te verstrooien, ge gaat de Zondag eens naar de zee. Heel goed. Maar als U U voldoet in uw goestingen, dan moet U eveneens denken op de goede werken zooals onzen K. V. R. O. er een is. Ge moet er eens op denken dat we door onzen omroep zielen kunnen helpen red den. Men wachte dus niet tot morgen, maar vandaag nog een flinke bijdrage gestort om K. V. R. O. te helpen redden. IBaE3!iiaSEHSBflS!SHBSïa®SBEBHEa2HaSlBa!IBaEBBBEaE2!!BSgllSffiSBBEI De niet katholieke pers, de wereldlijke school in Frankrijk, en de verdeeldheid van de katholieken, hebben in Frankrijk de ontkerstening van het volk ten gevolge gehad. Het dagblad La Croixheeft onder zoek over den toestand ingesteld en deelt de uitslagen ervan mede. Voor een katho liek gemoed zijn die uitslagen eenvoudig ontstellend «La Croix» vertelt namelijk: Een pastoor bedient vijf parochies of vijf dorpen en hij heeft zijn zetel geves tigd in het kleinste der dorpen omdat juist in dit dorp een pastorij te zijner be schikking gesteld werd. Dit kleinste dorp telt 110 inwoners waarvan 30 vreemdelingen, Belgen en Po len. De andere dorpen tellen ieder 125, 140, 1G0 en 300 inwoners en liggen over een afstand van 2 tot 5 kilometer ver spreid. In het dorp van 110 inwoners worden er slechts twee huisgezinnen geteld die hun katholieken godsdienst nog beoefe- nen. Het zijn een belgische en een fran- sche familie. In het dorp van 125 inwoners wordt er een fransche familie geteld die nog naai de kerk gaat; in het dorp van 140 inwoners 2 fransche families; in het dorp van 160 inwoners geen enkele familie en in het dorp van 300 Inwoners 1 belgische familie. Dus te samen 6 families. j Is dat toch niet bedroevend? in het land dat de oudste dochter van de katholieke kerk genoemd wordt? Het spreekt van zelf dat er des Zondags niet in alle dorpen, hierboven vermeld, een mis opgedragen wordt. De pastoor, de eenige pastoor van vijf parochies, kan dat niet. Ieder krijgt dus zijn beurt. Welnu, als er mis gelezen wordt, hoe veel menschen wonen dan de mis bij? j In het eerste dorp (110 zielen) één belgi- sche man, 4 belgische jongelingen, 2 fransche jongelingen, 6 belgische vrou- wen, 3 belgische meisjes, af en toe treft men er dan nog 4 tot 5 vrouwen en een man aan. In het tweede dorp (125 inwoners) ko men 2 mannen, 8 vrouwen en 1 meisje en af en toe 2 tot 4 vrouwen meer. In het derde dorp (140 zielen) wonen 3 mannen, 12 vrouwen en 3 meisjes de mis bij en af en toe nog 4 vrouwen meer. In het vierde dorp (160 inwoners) telt men 6 vrouwen en 2 meisjes en af en toe er nog bij: 1 man, 5 tot 6 vrouwen en 1 jongeling. In het vijfde dorp (300 inwoners) komen naar de mis, als er mis is, een belgische jongeling, 3 jongelingen, 10 vrouwen, 2 meisjes en af en toe 4 tot 5 vrouwen meer. Dus gaan in de vijf dorpen 69 personen geregeld naar de mis en 26 af en toe. Op de hoogdagen is dit aantal lichtelijk verhoogd en namelijk tot 85 in plaats van mis te doen en dit om 1345 menschen ge legenheid te geven de mis bij te wonen. Per jaar moet hij dan nog 486 kilome ter afleggen om lijkmissen te lezen, huwe lijken in te zegenen, het doopsel toe te dienen. Bovendien legt hij 640 kilometer per jaar af den Donderdag ten einde zijn cathechismusles te geven in de vijf dor pen, aan 30 kinderen waarvan er 7 hun eerste kommunie doen. Op de feestdagen moet die brave pas toor dan nog 186 kilometer er bij afleggen en op de Zondagen, 's namiddag-s nog 350 kilometer meer om cathechismusles te geven. De pastoor wordt nooit bijgestaan door een zanger tenzij op de feestdagen wan neer de zanger zich gewaardigt met den pastoor mee te gaan. In drie parochies is de pastoor verplicht zelf de klokken te luiden. Dergelijke toestanden kunnen enkel vergeleken worden met deze op de vreem de missievelden. Zou Frankrijk dan op het punt staan een heidensch land te worden? BACONMEEL. - Droogmeelmethode der zwijnen bij uitmuntendheid. AMERIKAANSCH LIJNMEEL S. K. - Handel in t groot. Goede alleenverkoopers gevraagd. Molens H. Vanhoudt-Collen Zonen Tel. Langemark 100. BOEZINGE. IBlBBSaBBBBBBaBBBBSSBSBBSBSa DE GEZELLE VAN DE MUZIEK De pastoor die deze vijf parochies be dient moet jaarlijks 450 kilometer per fiets afleggen den Zondagmorgen om de. Voorzitter Pasta!. Te Londen zal de Conferentie der Ronde Tafel binnen kort bijeen komen. Te samen met Gandhi zal daar ook plaats nemen de heer Paetal, voorzitter der Na tionale Vergadering van Indie, die tegen woordig op bezoek is in Europa, om zich in te lichten. Verleden jaar op den onvergetelijken 4 Mei, den zonbeglansden Zondag, werd Guido Gezelle koninklijk herdacht en ge- standbeeld. Dit jaar gaat de plechtigheid door van de 550' verjaring van het af sterven van Jan van Ruysbroeck, de ge lukzalige mystieker, de middeleeuwsche taalkunstenaar. Op Zondag 2 Oogst werd te Sinaai-Waas het gedenkteeken ont huld, ter eere van Edgar Tinei. Vlaanderen is dankbaar ten opzichte zijner grooten. Deze piëteitsvolle daden zullen wel in eerste instatie te wijten zijn aan het herwordingsproces dat zich bij het vlaam sche volk bepaald voltrekt en waardoor die bewustheid is ontstaan van de zede lijke grootheid, de artistieke kracht, de kultureele opbloei, die verborgen liggen in de diepste lagen van de volksziel en uitweg vinden bij enkele bevoorrechte kin deren. Wat dan het volk specifiek eigen is, vindt men noodzakelijker wijze bij hen terug, zoodat zij tezelfdertijd uiting en dragers zijn van het volkswezen. Bij ons komen vooral drie elementen in aanmer king: godsdienstzin, nationaliteitsgevoel en levenslust, die hun hoogste punt berei ken in Ruysbroeck, Memlinc, Gezelle en Tinei voor het eerste element; In Breugel, Peter Benoit, Albrecht Rodenbach en Cy- riel Verschaeve voor het tweede; in Ru bens en Timmermans voor het derde element. Voor de bewustwording en her opstanding van ons volk, de laatste honderd jaar, gaf de letterkunde den doorslag. Haar volgde de muziekkunst. Peter Benoit komt de eer toe ons volk te hebben leeren zingen; hij ontwekte een eigen vlaamsche muziek, zoozeer door den grooten Liszt bewonderd, en in wier rythme hij de drift joeg van zijn onstui mig hart, de Noordsche zeewinden en de machtige Schelde. Edgar Tinei daaren tegen leerde door zijn muziek ons volk bidden; hij was zachter, godsdienstiger van aard dan de eerste, droeg in zich een fijner-bewerktuigde ziel en streefde met nooit versaagden moed naar de verwe zenlijking van zijn verheven ideaal: een kunst te scheppen tot algeheele verhef fing van den enkeling en de gemeenschap. Als zoodanig mag men hem de Gezelle noemen van de muziek, den kinderlijken artiest, den minnezanger Gods onzer mo derne tijden, die het beste, het edelste, hét schoonste van zijn genie heeft ten dienste gesteld ter verheerlijking van God en de Roomsche Kerk. In de tijdspanne 1883-1912 schiep Ed gar Tinei tusschen zijn drukke ambtsbe zigheden in, de kunstwerken die voor eeuwig zijn faam zouden bevestigen: een merkwaardige 5-stemmige a-capella-mis i aan Onze Lieve Vrouw van Lourdes, Geestelijke liederen en Adventza,ngen, Te Deums, meestergewrochten als Catha- rinaen Godelieveen vooral zijn levenswerk het kapitale, nooit genoeg volprezen oratorium Franclskusdat in 1888 voltooid werd en voor het eerst ten gehoore- gebracht te Mechelen, den 22 Oogst van 't zelfde Jaar. Meester Edgar Tinei, wij groeten U ontroerd om al het schoone dat gij Vlaanderen en de wereld hebt geschon ken. Wij groeten in uw werk dat gij ge dacht hebt en gedaan, uw prachtige ziel, die opging in God. Gij hebt willen begra ven worden op het kerkhof van uw ge boortedorp waar gij als arme jongen hebt geleefd, gij de rijkste van ons allen. Uw kunst was een belijdenis van een hymnus aan uw geloof. Gegroet, Meester, en leeft eeuwig in het dankbaar nageslacht. Een russisch ingenieur is er in gelukt, een der sovjetsche Republieken van Transkaukasie, waar hij een aanzienlijk ambt uitoefende, al door Perzie, te ont vluchten. De ingenieur verhaalt het volgende no pens de vernieling der hoofdkerk van Bakou: De Kommunisten hadden in de plaat selijke bladen een petitie van het volk gepubliceerd, waarin werd gevraagd de sluiting der hoofdkerk alsmede hare her vorming in een kommunistischen club. Korten tijd daarop werd de kathe draal gesloten en omgeven van eene om heining. Na eenige maanden verspreidde zich het gerucht door gansch de stad dat de plaatselijke kommissie der kommunis- tischepartij besloten had de hoofdkerk te vernielen. Als in een oogwenk werden het plein, vlak vóór de hoofdkerk, en de aanpalende straten door de menigte be stormd. Naar de arbeiders, belast met de ver woesting der hoofdkerk werd met stee- nen geworpen, zoodanig dat een gedood en een groot getal, zwaar gekwetst, naar het gasthuis overgebracht werden. Een ruiterbende der legers van Gué- péou trachtte de samenscholing uiteen te jagen, doch te vergeefs. Dat alles zon der uitslag ziende, gaf de vertegenwoor diger van Guépéou bevel, vuur te geven zoo de straten in eenige stonden niet zou den ontruimd zijn. Het volk hield stand. Na eenige schoten die veel tientallen menschen doodden en kwetsten, begon de menigte de troepen aan te vallen en na derde opnieuw de hoofdkerk. De soldaten van Guépéou werden bevolen zich gereed te maken voor den aanval bij middel van verstikkend gaz en trekken hun maskers aan. De geloovigen werden eindelijk ge dwongen zich terug te trekken. Maar, nauwelijks was een troep van het roode leger, de kruisen welke boven op de hoofdkerk stonden, aan het losma- en, of er deden zich vreeselijke ontplof fingen voor en zag men vlammen op slaan. Op dat oogenblik bevond ik mij op mijne kamer, gelegen op 600 meters van de plaats, zoo verhaalt de ingenieur. De ontploffingen waren zoo geweldig dat al mijn huisgerief op den grond stuk viel. Ik was er van overtuigd dat men de kathe draal deed springen bij middel van dyna miet. De ontploffingen volgden nochtans onafgebroken elkander op en werden hoe langer hoe heviger bij zoover dat de be woners, van schrik, in kelders en onder gronden vluchtten. Des anderdaags vernam men dat werklieden de bijzonderste petrool-ver- gaarbakken hadden doen springen op het oogenblik dat de tshékisten op de plaats, 'de geloovigen vermoordden, j Ik zelf heb het beloop der schade i helpen onderzoeken. Er werd bestatigd 'dat de onbekende boosdoeners 12 clternen elk ongeveer 6.500 ton petrool inhoudend en een groot aantal vergaarbakken -an 'minderen inhoud hebben doen springn. De Kommunisten moesten hun ver- woestingswerken aan de kathedraal stop zetten zij werden verwittigd, dat, in geval zij voortdeden, men al de gestichten van het centraal bestuur der petrool-uit- batingen ging doen springen. Het geschonden gebouw van de hoofd kerk staat tot heden nog recht. BBBHBBBBSBlBBHSaQSISBBBSB&BÜB DE EUCHAIRSTIE IS DE REDDING We zijn nu in een tijd dat niet langer afzonderlijke persoonlijkheden van de j Kerk afvallen, maar dat heele staten zich keeren tegen de Bruid van Christus. De Paus wordt openbaar bespot en tegenge werkt, hem wordt ontzegd het dierbaar ste dat hij in de Kerk heeft: de opvoeding van de jeugd. En in dien aanval op Chris tus" plaatsvervanger heeft geen enkele katholieke Staat zich willen mengen om het op te nemen voor den Paus. Die aanval op den plaatsvervanger van Christus heeft geen weerklank gevonden in Europa. De geldhandel had er geen belang bij het al of niet erkennen van den Paus. Doch ongeveer terzelfdertijd werd Europa opgeschrikt door het nieuws van de mogelijke duitsche failliet, en 't was alsof een schok ging door heel ons we relddeel. De groote landen vreesden voor hunne geldbeleggingen, en heel gauw waren ze daar met hun voorstellen tot redding. Welke Staat heeft het ooit dur ven opnemen voor de talrijke slachtoffers van de mexikaansehe kerkvervolging? Waar blijft Europa, nu in heel Rusland een kerkvervolging woedt die geweldiger is dan ooit wellicht heeft bestaan? O, Europa heeft zijn geld en zijn ingenieurs over om de Sovjets hun vijfjarenplan te helpen uitvoeren. In Spanje brandt men kloosters plat en in China vallen nog dagelijks missionarissen als offers van hun liefde voor Christus en de zielen. En nooit of nergens een protest In ons eigen land kregen we de Godloochende lijkver branding: daarop enkele lokale manifes taties... en 't was weer eens gedaan. De kinderen der Kerk bleken niet eendrach tig en liefdevol genoeg om als één man voor Christus ten strijde te trekken. Dat is onze beschaving nu geworden. Niets dan een groote hoop lamledigheid en zelfzucht. Wat staat ons in dit midden nu te doen? Is de toestand zoo dat we maar alle hoop moeten opgeven? Geen kwestie van. We hebben onder ons Christus in de Heilige Eucharistie. Van Hem gaat nog steeds uit die geweldige kracht waar van het Evangelie spreekt. Aan ons nu Christus te werpen als een bom onder de massa. DE BOND DER GROOTE GEZINNEN Het Centraal Comiteit van den Bond der Groote Gezinnen vergaderde te Brus sel, onder Voorzitterschap van Senator Volckaert, ondervoorzitter. Uit het ver slag van zijn afgevaardigde voor de pro paganda, M. Denis, blijkt dat de Bond op heden meer dan 145.000 leden telt, hoof den van een groot gezin die hun jaar- lijksche bijdrage gekweten hebben. Die 145.000 leden vertegenwoordigen, met hun gezin, meer dan één millioen. De toe neming der leden voor het loopende jaar zal 15.000 leden overtreffen. Er bestaan thans meer dan 2.200 plaatselijke afdee- lingen. In Katanga werd ook een afdee- ling opgericht. De 10* verjaring der stichting van den Bond zal gevierd worden door een groote betooging te Brussel, op 18 October aan staande. De Bond gaat er zich thans bijzonder op toeleggen om onderstand te verzekeren aan de weduwen belast met talrijke kin deren. VLAMINGEN HELPT DE BRUSSELSCHE VLAMINGEN Brussel mag niet worden prijs gegeven en er moet worden belet dat het ongezon de stelsel van Brussel zou overslaan naar de vlaamsche gemeenten rond Brussel. Vergeet niet, dat zoo Brussel in zijn op zet slagen moest, dit beteeken zou dat een heele provincie, waar Vlamingen wo nen, voor Vlaanderen zou verloren gaan. Vlaanderen moet dus op zijn zaak wa ken en de Vlamingen te Brussel verwach ten dat de Vlamingen uit de provincie hen doelmatig zouden steunen. Brussel kan tot betere inzichten gebracht wor den als men Brussel maar treffen wil in zijn stoffelijke belangen, want daar is Brussel gevoelig aan. Geen Vlaamsch geen centen dat is een afdoend middel. Her innert U aan de tijden na 1S84, na de hatelijke inderlaag waarin de Katholie ken werden gelokt; de handelsreizigers dorsten niet meer naar Vlaanderen gaan als zij maar konden verdacht worden [aan de hinderlaag te hebben meegedaan. Het kwam zoo verre dat een handelsrei ziger als hij in een katholieken winkel meende terecht te komen zijn zakdoek uit zijn zak trok cn meteen zijn rozsn- j hoedje liet vallen of wel alvorens een klant vlak over de kerk te bezoeken, eerst knielen ging op de trappen van de kerk. De Vlamingen behoeven zich dit te her inneren. En dan moeten zij ook verre van hun leiders in den rug te steken de noodige rugsteuning verleenen. Als de Vlamingen het willen dan winnen zij het. Geen wan trouwen ten opzichte van de leiders, cjoch vertrouwen in hen. HET FINANCIEWEZEN De minister van financiën heeft me- dedeelingen gedaan nopens den finan- ciëelen toestand. Krachtige pogingen zullen moeten gedaan worden om de begrooting van 1932 in evenwicht te hou den; dit was het besluit der beraadsla ging en alle ministers werden verzocht uiterst zuinig te zijn. De opbrengst van de belastingen mindert aanzienlijk en zoo voorziet men dat de taks op de roe rende goederen b. v. van 1.100 millioen tot 700 millioen zal slinken. [Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFINj 't is de beste. EEN SLECHTE DAAD Het is Minister Heyman die de prach tige pensioenwetten voor de mijnwer kers en voor de arbeiders in 't algemeen heeft doorgedreven. Natuurlijk vergt het eenigen tijd om zulke kolossale hervor mingen in toepassing te stellen, al de dossiers herzien en voor de duizenden ouderlingen die het pensioen niet konden ontvangen, de stukken opmaken. Maar in zekere plaatsen hebben de ouderlingen reeds hun nieuwe boekjes ontvangen, 3200 fr. voor man en vrouw, 2100 fr. voor een alleenwonende, van 1 Januari 1931. Ook de mijnwerkers hebben onder vonden dat minister Heyman meer doet voor de oude werkers, dan beloven, gelijk de Socalisten het zoo schaamteloos ge daan hebben. De Socialisten zijn echter op wraak belust. In hun woede omdat ze voor 't werkende volk ontmaskerd staan als politieke bedriegers, plegen ze nu nog een andere slechte daad tegenover de ouderlingen. Ze werpen zich op het ver slag Francqui en pogen te doen uitschij nen als zou het pensioen van de ouder lingen en van de mijnwerkers bedreigd zijn. Dat deed «Vooruit»; dat doet nu ook Le Peuple 't Is werkelijk een schandedaad. De Socialisten weten zeer wel dat zulks niet waar ls, dat de wet moet en zal uitge voerd worden gelijk ze gestemd werd, en toch pogen rij de ouderlingen den schrik op 't lijf te jagen. Op tijd en stond zal zulks den Socia listen betaald worden gezet! HEROPENING De heropening van het nederlandsch Paviljoen in de Koloniale Tentoonstelling van Vincennes zal plaats hebben op 18 Augustus a. s. te 15 uur. De gouverneur-generaal van Indië, op doorreis te Parijs, en de nederlandsche consul zullen daarbij aanwezig zijn, maar van een grootsehe officieele opening kan echter geen sprake zijn. Over de oorzaak van den brand, die 't oude paviljoen verslond, blijft de ge dachte aan kwaadwilligheid in 't alge meen bij. HET OUDSTE ECHTPAAR DER WERELD In het Joego-Slavische dorpje Blatza, bij Toplitze, woont een echtpaar, dat on getwijfeld wel het oudste ls van de we reld. De man is 114 jaar en zijn vrouw 106 jaar oud. BELGIE EN IIET HOOVEKPLAN De minister van Euitenlandsche Zaken bracht den Raad op d'hoogte van de werkzaamheden der Conferentie van Lon den met betrekking tot de toepassingen van het Hooverplan. De bekomen uitslagen, in 't voordeel van Belgie, gaven geen bevrediging tot hiertoe. Aan de belgische deskundigen, die naar Londen terugkeeren, werden onder richtingen gegeven. Zij hebben volmacht en het zal afhangen van de verdere on derhandelingen of Belgie de besluiten der Conferentie zal onderteekenen. HET INTERNATIONAAL SOCIALISTISCH CONGRES De tweede internationale van de So cialisten is bijeengekomen te Weenen, onder voorzitterschap van Vandervelde. Het ging vooral over de internationale ontwapening. Denemarken, dat de ver plichte legerdienst heeft afgeschaft, stel de een motie voor ten gunste van een zijdige ontwapening. Die motie werd ver worpen. Een andere motie strekkende om desnoods met revolutioimaire middelen de regeeringen te bekampen die een ge- STAD POPERINGE in de Lokalen der Gemeenteschool. ■■■BBSaBBBIBBHBBBBBBIDBBaHXaa vaar worden voor den vrede, werd insge lijks verworpen. Ten slotte werd een dag orde gestemd ten voordeeie van geleide lijke en gelijktijdige vermindering ven de bewapeningen in alle landen. Dat klonk nogal gematigd en burger lijk. KERK EN STAAT IN SPANJE De Republikeinsche Regeering komt nu geleidelijk alle domeinen van het staats burgerlijk leven te omgrenzen. Aldus met betrekking tot de verhoudingen tusschen Kerk en Staat, blijkt dat thans het voor nemen bestaat, om de scheiding tusscher Kerk en Staat scherper door te voeren en in de toekomst ook het zuiver burgerlijk huwelijk zonder kerkelijke i-~*gening toe te laten. Het huwelijk uitsluitend voor den bur gerlijken stand zou als gevolg hebben, dat ook de echtscheiding in Spanje mogelijk wordt. Van uit zijn ballingschap heeft in- tusschen den gewezen primaat van Span je, Kardinaal Segura, Aartsbisschop van Toledo, woorden van geestesbedaring en van wijsheid gesproken. gaSBBBflBBBBBBBBBBBEBSBBBRBSa H Zend eenvoudig uw adres aan de FIRMA F. VANDEVOORDE Boterstraat, 31, Yper. GRATIS ontvangt ge volledige M j beschrijvingen en nuttige wenken jj BBBflHBBBBBBBBBKHBBBBBBEBBBEl AAN DE BETERHAND De betering in den gezondheidstoestand van M. Lloyd George blijft aanhouden. De krachten van den zieke nemen niet af. De gezondheidstoetsand van Edison is sinds Maandag veel verbeterd en hij is thans reeds in staat in bed op te zitten en rijn dagblad te lezen. De geneesheeren zijn evenwel van oor deel dat Edison nooit meer zal mogen werken en zich in het algemeen ook niet meer zal mogen inspannen. Oud-Minister president Raymond Poin- caré is thans in zooverre hersteld dat hij op 23 Augustus het groote oorlogs- gedenkteeken te Marbotte bij Chantilly zal inwijden. Men verwacht dat Poincaré bij deze inwijding een belangrijke politieke rede zal houden. Een groot aantal generaals en zeer vele leden van fransche katholieke vereenigingen zullen aanwezig zijn bij de ze inwijding. PIUS X ZAL ZALIG VERKLAARD WORDEN De zaak der zaligverklaring van Paus Pius X heeft een nieuwen stap vooruit gedaan. Het proces der inlichtingen over het leven van den Venetiaanschen Paus is gesloten geworden en de dokumenten overgemaakt aan de H. Congregatie der Riten, die weldra het Apostolisch proces zal beginnen. De eerste phase van het prooes heeft nagenoeg negen jaar geduurd en liep voortdurend over het leven van Pius X. Er zijn eigenlijk vier inlichtings processen over zijn leven, namelijk dat te Trevisa, te Mantoua, te Venetië en te Rome. De lijst der Pausen die tot de eer der Altaren verheven werden, is sedert drie eeuwen gesloten. De laatste is Pius V (Ghislieri) geweest de Paus van Lepante, die de besluitselen toepaste van het Con cilie van Trente en de hervorming der geestelijke orden verzekerde. Zal deze lijst heropend worden door Pius X? met verlaagden melkbak draaiende op eene spil voorstaanders des vooruitgangs wers DF INVALIDITEITSPENSIOENEN De publiciteit die gegeven worde aan 't verslag van het komiteit Francqui, jaagt veel stof op. Zeer terecht. Inzake militaire invaliditeitspensioenen zijn er misbruiken bij de vleet. In den een en anderen zin. Degene die er de eersten zijn bij ge weest zijn de beste gevaren. De groote meerderheid van de gegra- deerden uit leger en gendarmerie is gansch onder de oorlogsinvalieden geteld. En in den regel: hoe hooger in graad, hoe hoo- ger ook het procent invaliditeit dat toe gekend werd. De officieren hebben zich zelf méér dan 'n beetje gezegend! Tal van officieren-oorlogsinvalieden aan hooge procenten invaliditeit zijn in dienst gebleven van 't leger, hebben bevorde ringen gekregen, en koppelen nu aanzien lijke militaire invaliditeitspensioenen aan hooge traktementen. In aanzienlijke verhouding wordt ons leger aangevoerd door officieren met aanzienlijke invaliditeitspensioenen. Ver- rechtvaardigt me dat als ge kunt! Een groote herziening dringt zich op. Die herziening zal eene verlichting bren gen voor de openbare opinie. De openbare opinie vordert herziening. Die herziening moet echter tweevoud!# zijn. Degenen die zichzelf gerechtigd itób*

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1