IN DE CINEMA-WERELD VERDWENEN Binnen enkele jaren zult gij nog «etmaiweke Ooede Oogen hebben VROUWENHOEKJE BURGERSTAND VAN Julia. Deroo Adhemar, z. v. Valère en Soenen Urbanie. Dedter Gerard, 8. v. Maurice en Six Godelieve. Gauquie Maria en Andréa, d. v. Rem! en Bartier Eugenie. Piatt eeuw Jerome, z. v. Alois en Debruyne Sylvie. Dumortler Geor gette, d. v. Maurice en Vanacker Marie- Louise. Derynck Alma, d. v. Camiel en Baes Martha.Maertens Laura, d.v. Remi en Dumarey Irma. Verhaelwyn Agnes, d. v. Camiel en Saelens Maria. Van- acker Maria, d. v. Henri en Debruyne Magdalena. Wybo Antoon, d. v. Hubert en Bourgois Emma. Overlijcleits. Six Mathilde, 61 j., huis houdster, echtg. v. Depuydt Alois. De- grcndel Maria, 2 m„ d. v. Henri en Bosch Maria. Vandewachtere Marie- Louise, 61 j., huishoudster, echtg. v. Van- engelandt Henri. Vanpeteghem Plavia, 47 j., landb., echtg. v. Cappelle Jules. Lemenu Honorine, 32 j., huishoudster, echtg. v. Bouckenooghe Oscar. Muys- seu Julien, 33 j., onderwijzer, ongeh. Denuydt Leonie, 60 j., huishoudster, echtg. v. I.acour Cyriel. Vienne Leonie, 78 j., z. b., wed. v. Francies Vandenfeerghe. Flyps Maria, 45 j., huishoudster, wed. v. Gunst Gerardus. Huwelijken. Verleye Hector, land bouwer v. Merkem met Ververken Zoé, landbouwster Langemark. Madde- lein Gustaaf, landw. v. Langemark, wed. v. Vermeersch Florence, met Moerman Juliana, huishoudster v. Leysele, wed. v. Billiaert Henri. Platteeuw Jules, werk man met Delamillieure Godelieve, fa- briekw. Waterbley Cyrillus, landb. v. leper met Desot Laura, landbouwster v. Langemark. Verstraete Omer, werk man met Brouckaert Zosima, fabriekw. Decostere Cvriel, landb. v. Belle (Fr.), wed. v. Onraedt Marie, met Vandamme Rachel, naaister v. Langemark. Mas- schelein Emiel, landbouwer met Verhelst Maria, landb. Baelen Erix, glasbewer- ker v. Woesten met Hannebau Maria.- huishoudster v. Langemark. VLAMERTLNCE, maand September 193L Geboorten. Beriamont Henri, z. v. Omer en Marie Stragier. Logie Roger, z. v. Jozef en Helena Rabau. Verweer de Agnes, d. v. Livinus en Irma Chaerle. Feys Firmin, z. v. Frans en Rachel ea sier. Vandromme Frans, z. v. Remi en Irma Lefebvre. OverêijdeBS. Ampe Ambrosius, 82 j., z. b., wed. v. Leonie Vancayseele en echtg. v. Sophia Clarebout. Debert Maria,. 20 J„ fabriekwerkster, ongeh. De Hem Marie, 88 j., ongeh. Vanuxem Sophia, £7 j., z. b., ongeh. Bienvenu Juliaan, 76 j., z. b., wed. v. Marie Odewis. Huwelijken. Eric Blanckaert, land- werker te Reninge en Zoë Gruwier, dienstmeid. Omer Gillioen, timmer man en Maria Butstraen, naaister. Gaston Leroy, wed. v. Martha Hoflack, metsersgast en Maria Hoflack, naaister, ^.ndreas Vandeputte, landbouwer te Lan gemark en Maria Verraes, landbouwster. Andreas Woets, weversgast te leper en Julia Flou, naaister. BEVEREN-IJZER, m. September 1031. Geboorten. Botterman Willy, z. v. Georgius en Leonie D'haeyere. De Vos Suzanna, d. v. Maurice en Alida Maey- aert. Kockenpoo Maurice, z. v. Firmin en Rachel Aldeweireld. Overlijden. Morez Daniël, 18 j., z. v. Jerome en Ameloot Maria. STAVELE, van 1 Juli tot 30 Sept. 1931. Geboorten. Pil Christiana, d. v. Mau rice en Butaye Angela. Coene Joseph, z. v. Henri en Butaye Maria. DeCarne Paul, z. v. Joseph en Van Raepenbusch Elisa. Overlijdens. Maes Désiré, 66 J., echtg. v. Blanckaert Valerie. Sarrazyn Pieter, 83 j., wed. v. De Cock Zenobie en Morael Mathilde. Huwelijken. Noorenberghe Henri v. Gijverinkhove met Beddeleem Maria v. Stavele. Algoet Medard v. Swevegem met Vandeputte Maria v. Stavele. Stroom Luciaan met Butaye Germaine. PASSCHENDALE, m. September 1931. Geboorten. Devolder Rafael, z. v. Marcel en Ledoux Martha. Vanover- berghe Cesar, z. v. Camiel en Calmeyn Julia. Nollet Agnes, d. v. Marcel en Ghyselen Rachel. Desmet Valeer, z. v. Remi en Vansteenkiste Maria. Van- devivere Oda, d. v. Valeer en Vandecan- delaere Mathilde. Lapauw Zoë, d. v. Gustaaf en Goemaere Emma. Overlijdens. Nuttens Hilda, 30 J., echtg. v. Deburghgraeve Hector. D'Hul- ste Karel, 51 j., echtg. v. Coopman Leo- nia. Pecceu Hendrik, 58 j., echtg. v. Depoorter Herminia. Ooene Susanna, d. v. Jozef en Noyelle Alice. Reubens Senator, 6 j., z. v. Constant en Demeulc- naere Maria. Huwelijken. Demeyere Gaston v. Moorslede en Dewilde Godelieve v. Pas- schendale. Deleu Jan-Baptist v. Gelu- veld en Hacke Rachel v. Passchendale. Vandeeandelaere Basiel en Deleu Maria. Vancoillie Karel en Beheydt Maria. Declercq Geert v. Passchendale en De- witte Magdalena v. Westroozebeke. OCTOBER - ZAAIMAAND 18 Z H. Lucas, evangelist. 19 M H. Petrus van Alcantara, bel. 20 D H. Joan. Cantius, h. H. Capraslus, m. 21 W HH. Ursula en gezellin., m. H. Cellna, 22 D H. Cordula, m. H. Odelbertus, m. 23 V H. Joannes Capistranus, bel. 24 Z H. Raphaël, aartsengel. EKESlSEESHEasaiSISffllüBÏBBBHSfflaH Ja, ja, Miel... 't la lang geleden, hé, dat we malkander nog gezien hebben. Wel! van dien keer als Ik een pint glas op uwen kop aan. stukken sloeg! Ja, dat ls waar... maar weet ge nog, dat ik u dan door het venster op straat smeet! Ja, zulle... zwijg ervan... In dien tijd was er nog... plezier, eh! AL M'N VRINDEN WETEN GEWIS wat een «harem» ls. Neen? Hewel 'k zal 't u gaan zeggen en op een, twee, drie uit gaan leggen. Ge weet, ln sommige landen, bestaat nog de... barbaarsche gewoonte, dat de mannen (de rijken!) verscheidene vrou wen hebben mogen! ('k gezegd bar baarsche gewoonte? Waarom? wel om dat de mannen dan zooveel... schoon moeders als vrouwen hebben!)... (weer ne keer die schoonmoeders, ehl) Dat noemt men veelwijverij ofte «polygamie» ('n schoon woord, eh! Tc heb dat ergens op 'n stadhuis gevonden!) Hewel, dien troep vrouwen heet men dan 'n «harem». Tot nu toe bestond dat gedoe in Perzlë, maar zie, 't gouvernement was daarmeê niet meer content ofte tevreê, en nu hebben, die vromen, and're schikkingen genomen, met betrekking tot het... huwelijkslot. Elk huwelijk zal voortaan moeten worden voorafgegaan, ('t is voorwaar, geen zoete koek,) door 'n geneeskundig onderzoek, vanwege de verloofden die elkaar eeuwige trouw beloofden. De man zal ten minste achttien jaren oud, en de vrouw tenminste zestien jaren moeten zijn! En, last, not least, de «ha rems worden afgeschaft, 'n Man neemt één vrouw, hij zal daarmeê al meer dan genoeg geplaagd zijn! En daarmeê komt Perzië ook ln de rij der beschaafde landen. Ge moet niet verder meer zoeken noch in gazetten, noch in boeken, waarbij, het is gekomen, potdomen! dat we zoo ne flauwe zomer hebben g'had waarin we misschien geen tien dagen de zon hebben gezien! Ik weet niet of 't waar ls, dat het daar bij komt, maar 'k heb het toch hooren zeggen... (en van hooren zeggen komen de leugens in 't land, zegt Marenta). Ze zeggen dus, dat ze in de lente ergens in Kaukasië een wolkenkrabber hebben gebouwd, die tot aan de zon reikt... en dat al de mannen die daar boven op dien wolkenkrabber wonen, hunne sigaar of sigaret aan de zon aansteken... en dat het daardoor komt dat ze reeds zooveel van hare kracht heeft verloren! DE HANDEL ls de kunst om de men- schen te bestelen! heb ik altijd geleerd! En of 't waar is. Opdat de handel goed zou gaan, en sterk op zijn pooten staan, maakt men voor de vïtrien en voor het veel reklaam [raam maar daar zijn 'k zeg het fijn, nog and're middels om reklaam te makén ten einde hunnen handel niet te doen [staken. Prinses Helena, de gescheiden vrouw van Carol van Roemenië, om haar onge luk te vergeten, doet niet dan reizen. Overlaatst was ze van Londen naar Gullane, in Schotland, gegaan, vergezeld van hare zuster, prinses Irena van Grie kenland. De reis is vierhonderd kilometer lang per trein. Hewel, de prinsessen de den deze gansche reis ln... derde klas. zij die hen aan de statie verwachtten waren niet weinig verwonderd de beide prinsessen uit een derde-klas-compartl- ment te zien stappen. De prinsessen ver klaarden toeniedereen zou in derde klas moeten reizen... men zit er zoo gemak kelijk als in 'n zetel thuis. Dat was re- klame... want de menschen vroegen zich dan af, als 't in derde klas al zoo com fortabel is, wat moet het dan ln tweede en eerste niet zijn... we zullen 't ne keer probeeren. Hier in Belgie ls 't wat anders! ISIDOOR DE KLEINE verscheen voor den vierden keer bij den burgemeester om voor de wet te trouwen. Isidoor, zei de burgemeester, t ls een schande voor geheel uwe familie, zoo voor mij te verschijnen, ge zijt weeral zoo zat als een verken! En gij, Siska, zei hij te gen Isidoor's wijf te wege, ik weet niet waar ge uw gedacht hebt, van te willen komen om te trouwen met een man, in zulken staat. Mijnheer, zei Siska, gij hebt gij schoon spreken, maar als hij nuchter is, kan ik hem niet meê krijgen. GEWOONLIJK al is hij arm, al ls hij rijk, kan iemand die doof ls geboren niets hooren en 't is ook altijd gebleken dat 'n stomme niet kan spreken. Ehwel! In Illinois (waar ligt me da? zoo luidt uw vraag en 'k antwoord graag, voor hen, die 't reeds vergeten, dat ligt ln de Vereenigde Staten) ging er 'n jongen met 'n meisje trouwen, Ck hoop dat ze 't zich nooit zullen [berouwen). De jongen was gansch zijn leven door zoo doof als ne pot, en zoo stom als ne visch geweest. Als nu den domineeln den tempel de gewoonlijke vraag stelde, antwoordde de jongen, in plaats van met 'n hoofdge- ■BBBBBBBBBBBEBBBBBBBBBBBBBBB Daarom wilde Lyde liefst nog zijn on gelukkige» zwager bij zich houden, waar hij althans voorloopig onschadelijk was. Immers men wist hier z'n verhalen op de juiste waarde te schatten, terwijl Ad dison bovendien nog al kalm was, wijl hij meende, dat de dokter, dien hij voor een justitioneel ambtenaar aanzag, z'n aanklacht in onderzoek had. Maar Addison wilde niet blijven en men kon hem moeilijk met geweld ervan weerhouden naar Londen te gaan. De dokter en Lyde spraken er over. Het beste zou voor hem zijn als hij zich eenigen tijd ln een zenuwlijdersge sticht liet verplegenzeide de dokter. Ik heb vanmorgen nog met hem ge sproken en hij wil maar weten, hoe ver ik met mijn vermeend onderzoek gevor derd ben. Het mooiste ls dat hij niet van den zoon van onzen graaf kwaad wenscht, neen, hij meent, dat -deze al lang gevlucht is, maar hij meent, dat de politie te Londen gemakkelijk den schul dige kan opsporen, als zij Weet, wie Jac. Purdy is. Nu dat zou zeker waar zijn. Daarom zal hij zich in Londen zeker tot de politie of misschien wel tot de dag bladen wenden. Hij zal zich nooit vrijwillig ln een ge- stioht laten opnemen, dokter. Hij meent natuurlijk dat hij heel gezond van geest ls. Ja, jazei de dokter en toch moet het dien kant uit. Maar hoe dat aan te pakken? Hij moet zoo spoedig mogelijk verpleegd worden, al ls het tegen zijn zin, Terwijl beide mannen daarover ln den tuin liepen te spreken, werden zij afge luisterd zonder dit te weten, door den- gene over wie hun gesprek ging. Addison had wat rondgeslinterd en achter een dichte seringenhaag stemmen vernemende, luisterde hij scherp toe en en hij hoorde hoe z'n zwager met iemand sprak, dien hij dokter noemde. Hij ver nam, al kon hij niet alles verstaan, hoe zij er over beraadslaagden hem in een Die onder tranen zaaien zullen oogsten ln vreugde. Een mensch achten om zijn geld, zijne eeretitels, ls het peerd beoordeelen naar den zadel en den toom. De nijd telt uwe deugden en vertelt Uwe ondeugden. Om ze te bevrijden, vraag uwen bril aali den spécialist M'N BESTE VRINDEN zal ik u niet krenken als 'k u zeg, dat ge niet kunt denken wat plezier 't me doet u hier goed gezond en kloek terug te vinden... 1 maar... m'n plezier verdwijnt alras, »n 'k denk da'k ga krijgen op m'n kas, omdat ik, potverdik, bij dun en breed, niet weet, m'n beste gezellen wat "k u vandaag, nu ga vertellen. 't Nieuws is tegenwoordig al zoo raar als de schoone meiskens... met permissie gezeid. En als ge dan denkt dat g'er een gevonden hebt (geen schoon meiske, maar 'n nieuwsje) en ge slaat De Po- peringenaaropen van de vorige week, dan ziet g'al rap dat 't nieuws dat ge nieuw dacht, al oud en versleten ls, want De Poperingenaardat is nu ne keer een blad waardat alles in staat, een blad dat gretig, door iedereen, die katholiek en vlaaraseh is, tenminste, gelezen wordt. Is 't zoo niet? En dat blad, 't is uw blad, m'n beste Lezers en alderliefste Lezeres- kens, ge moest er verdraaid fier over zijn! VAN FIER GESPROKEN, wie dat niet fier mocht zijn over zijn antwoord, dat was bakker Platbrood. Luistert maar. Twee dronkenbroers komen samen ln den morgen naar huis. Het maantje lacht hen vriendelijk toe. De maan schijnt helder, zegde de eene. Dat is de maan niet, wedervoer de tweede, 't is de zon. O, gij kilo, sprak d'andere, 't is toch wel de maan zeker, of is 't misschien al dag? De twee kameraden kwamen niet over een; de eene zegde 't is de maande andere hield staan 't is de zontoen ze eindelijk bakker Platbrood aan zijne deur zagen staan, en hem vroeger: Bakker, is dat de maan of de zón, die schijnt? Ik weet niet, vrienden, antwoordde de bakker, ik ken hier nog de gebuurte niet heel goed, want ik woon hier nog maar veertien dagen! DE MENSCHEN ETEN, ge moogt het weten (en van het te roepen ben ik bijna heesch) te veel vleesch! Ge moet het mij niet kwalijk nemen, m'n beste Lezers en alderliefste Lezeres- kens, dat ik u dat zeg... en ge moet voor al niet gaan denken, da'k er profijt bij heb, zulle! want of ge nu 2 kilo vleesch per dag eet of honderd gram, dat kan mij allemaal maar weinig schelen, zoo lang, maar. dat ge geen menschenvleesch eet. Van menschenvleesch gesproken (hebt g'het al geroken?) Daar is een man een zekere Scholaklan, (die was zeker niet heel vrijs) die heeft ondernomen een reis, zooals het later bleek door de mensc|ienetersstreek. Ge moet waarlijk veel goesting hebben. Maar allee, de man is toch springlevend uit hunne handen gekomen. En nu heeft hij een boek geschreven over dat men- schenetersras, en daar staat onder an dere in: De menscheneters zijn heel content als ze kunnen vangen een blanke wijf of want [vent volgens de bewoners van dat land, zou 't menschenvleesch, nog fijner en beter zijn dan dat van 'n vetgemest zwijn! En als ge 't nu niet wilt gelooven, moet ge 't maar 2elf ne keer beproeven en... proeven. Niet dat ge daarvoor ne mensch moet kapot maken, zulle! Strak vlieg ®k nog in den bak om u, 'k zeg het stil en zacht, zoo'n gedacht te hebben gegeven, en ik ben 't nog niet moe... m'n leven! Neen! ge kunt maar beginnen, zoo bij voorbeeld als ge bezig aan 't kijven en ruzie maken zijt, met 'n oor van uw schoonmoeder, hé, beste Lezer! Die arme schoonmoeders toch! och! zij moeten 't altijd bezuren en hebben 't immer te verduren! Maar ge weet toch wel dat 't niet ge meend is, hé, alderliefste Lezereskens... die schoonmoeders zijt! Punt... we gaan verder. VAN RUZIE maken gesproken. Wel! wel! Gust, jongen, wat ge- roegen van u hier te zien? RBBBEBBBBBBBBBBEBBBBBBBBSBBB Mengelwerk van De Poperingenaar7 41,Boter straat,41 de best ingerichte, om U een uitsteken den bril te bezorgen en dezen uit te kie zen die U persoonlijk best past. REKLAAMModerne bril, ronde glazen, eerste hoedanigheid, hoornen randen. Rekiaamprijs 18fr. Wie de BRILLEN HEURSEL be proeft, wilt nooit geen andere. Sticht liefde, stookt nooit geen kwaad Daar boet ge voor, 't zij vroeg of laat. VOOR DE KEUKEN: VISCII-CROQUETTEN. Be noodig heden: 1 stukje boter, 1 eet lepel bloem, wat melk, peper, zout, kruid noot, eiwit. Werkwijze: Als men visch of overschot van visch ontdaan heeft van de graten, dan een witte saus maken en met den visch vermengen. Langwerpige croquetten vormen, in licht geklopt eiwit en geraspte beschuit wente len; in heet braadvet laten bruin worden. OUD LIEDEKEN. Vogelken zong op een rozentak Dorentje stak Twijgelijn brak. Roosje zei: «Liedjes zijn logen!» Vogelken is gevlogen. Lelietje bloeide in haar boschje zoe* Weet wat je doet! Zet er geen voet. Stoor niet de rust van haar Eden/ Lelietje ligt vertreden. Harteken leefde in illusie dal Knaap die het stal Speelde er meê bal Uit is 't met liedren en sproken» Harteken is gebroken. 1. Herwording (2° Uitgave) 10 fr. 2. Trimards (2° Uitgave) 15 fr. 3. Caïns Zonde (2® Uitgave) 15 fr. 4. De Dieperik (2" Uitgave) 13 fr. 5. Zwarte Pokken (2" Uitgave) 18 fr. 6. De Pauwenschreeuw 20 fr. 7. Grepen uit het Dierenleven 15 fr. 8. Piot 20 fr. 9. Grepen uit aardig Menschenleven 15 fr. 10. Grepen uit het Dierenleven II 15 fr. 11. Pee Vlaminck <2 deelen) 24 fr. 12. De Blieekaerts 18 fr. 13. Mietje Mandemakers en C' 18 fr. 14. Stadhuisratten 15 fr. 15. De Vracht 18 fr. 16. De Zotte van 't Abeelenhof 18 fr. 17. Het Betooverde Hof 18 fr. 18. Boerenleven 13 fr. 19. Verstervend Ras 18 fr 20. De Reis door het Leven 18 fr. 21. Oorlogstijd 22. Tegen Sterren en Wind EaBfflSHJBEES3®EBEE3!HE2I3!E!BaS!EaiZ VOOR MOEDER en ZUIGELING door Professor Dokter Frans Daels, (derde druk). - 16 Frank ten onzen taureele te verkrijgen. Per post tehuis gezonden In Belgie tegen storting van 17 frank op onze postcheck- rekening 15.570. LANGEMARK, m. Oogst-September 1931. Geboorten. Vanacker Maurice, z. v. Henri en Blanckaert Maria. Wyfïels Ilanda, d. v. Jullen en Mahieu Irma. Masschelein Robert, z. v. Sylvère en De- cramer Irma. Vandenbroucke André, z. v. Honoré en Degraeve Maria. De- grande André, z. v. Camiel en Quartler Julia. Mahieu Clara, d. v. Arthur en Leroux Maria. Desot André, z. v. Jules en Vandermeersch Martha. Meersse- man Yvonne, d. v. Jerome en Wyfïels Bertha. Vandenbroere Albert, z. v. René en Baccarne Emandie. Vanwil- demeersch Michel, z. v. Gaston en De- simpel Laura. Vandermeersch Gode lieve, d. v. Jules en Debruyne Elodle. Moerman Roger, -z. v. Alfred en Steyaert Maria. Segaert Victor, z. v. Achiel en Segaert Clemence. Vanderjeugd Geor gette, d. v. Jules en Huyghebaert Zulma. Sinnaeve André, z. v. Leon en Van- walleghem Irma. Quartier Maur., z. v. Henri en Maddelein Maria. Opsomer Daniël, z. v. Henri en Butaye Palma. Puype Rachelle, d. v. Jules en Vanpoucke heesch hij zich in een tweede klas coupé. Het portier werd achter hem gesloten en hij bevond zich tegenover Jac. Purdy, die hem zeer verbaasd binnen zag komen maar hem nu joviaal als een oude kennis begroette. De eerste beweging van Addison was terug te treden en deze coupé te verlaten, maar dit ging niet, want de trein was in beweging. Toen verzekerde hij zich met een snellen blik dat de noodrem dicht genoeg bij hem in de buurt was, zoodat hij, indien er gevaar dreigde daaraan trekken kon. Dit stelde hem eenigermate gerust en daarom ging hij zitten, voor nemens om geen woord te zeggen, ook niet als Purdy met spreken begon. Nu was dit voornemen echter zeer moeilijk vol te houden, want Jac. Purdy bleek de meest beminnelijke reisgenoot, die Addison zich denken kon. Hij begon dadelijk op de meest ongedwongen toon met zijn slachtoffer te spreken over het mooie, warme weer en hoe verstandig het was vroeg in den morgen te reizen. Addison sprak boe noch ba, maar Purdy vroeg hem: Daarom is u zeker ook met den eer sten trein vertrokken. Gaat de reis weer naar Londen? Addison hield vastbesloten de lippen opeen gedrukt. Toen stak Purdy een sigaar op. Wil u ook rooken? Het is anders nog erg vroeg. Maar u moet al een flinke wandeling gedaan hebben, ik zou er maar eentje nemen. Maar drommels dat is waar ook, ik bedenk daar dat gij zoudt kunnen meenen dat de sigaar geprepareerd was om u bewusteloos te maken. Dat doet men behalve door Iemand iets ln zijn glas te gooien, ook wel door hem zoo'n sigaar te geven, die daarvoor klaar gemaakt ls. Addison was ontzet over de verschrik kelijke brutaliteit van dezen jongen man. Dus zeide hij, gij ontkent niet, dat gij iets in onze glazen deedt," om ons be wusteloos te maken. Jat er was heuseh geen gevaar bij. VERVELEND. Taxi? Taxi? Taxi, mevrouw? Och zwijg en rij naar de maan! 't Spijt me, mevrouw, daar heb geen benzine genoeg voor, dan zult u ei vliegtuig moeten nemen. Vrouwen en dochters en uwe familie^ gij zijt verwacht op de MISSIETEW- TOONSTELLING. Uw milde giften en uw werk hebben dat te wege gebracht. De missionarissen ginder in de verre stre ken zullen voor u bidden het gebed van G. Gezelle: Des Hemels zegen, gloriekroone, mijns ouders blijdschap en van elk die mij verwant ls, God beloone al die mij wezen naar den kelk, al die mij hielpen naar de baan, al die mij leerden de eerste schreden, al die daar Immer iets toe deden dat ik mocht aan Gods altaar staan. 1917 1.927 2.525 2.669 2.920 1918 3.918 3.737 3.615 4.739 1919 8.012 12.523 12.358 18.214 1920 24.148 26.136 31.029 36.894 1921 49.035 59.059 65.324 66.837 1922 70.504 72.665 71.331 65.665 1923 67.115 67.417 68.281 68.063 1924 70.009 71.382 69.428 66.097 1925 60.458 60.414 58.118 50.917 1926 54.851 53.097 47.805 50.369 1927 56.520 57.595 57.190 63.209 1928 72.986 70.399 71.682 71.185 1929 105.363 125.165 140.113 198.600 1930 240.483 243.428 249.175 263.528 1931 286.378 285.655 293.714 Het feit, dat het aantal personen, die General Motorsaandeelen hebben ge kocht, in het derde kwartaal van dit jaar 44.539 grooter is dan in het over eenkomstige tijdperk van 1930, ls een treffend bewijs van een ongeschokt en zelfs stijgend vertrouwen in General Mo tors bij het geldbeleggende publiek. IBBHBaBBBBBIZSBBaBBflBBaSBBHSIB ZOEKT UW PROFIJT Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren gebruiken ln uw huishouden wendt U dan ter "B~V O tb m- 1 1 Dr BRUTSAERT, Kamerlid, ls spreke- 11 jk voor iedereen: Te POPERINGE, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te WERVIK, den 2" Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, ln Het Kapitel Te IEPER, den 1" en 3" Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in den Ka tholieken Kring. IBBBBBBBBBBBBiaBBXHBIiBiSBBBBflSS gesticht te doen opnemen. Hij werd vaal bleek van schrik. Wat? Men wilde hem in een inrichting stoppen voor zenuwzieken, voor krank zinnigen. Men meende hem dit gerust te kunnen aandoen. Z'n eigen zwager be raadslaagde er over met een geneesheer. Een hevige woede maakte zich van hem meester en tevens een groote angst. Hij wilde niet opgesloten worden, hij wist dat hij gezond van* geest was. Neen, waarachtig niet, men zou hem niet op sluiten. Hij luisterde scherper toe, maai- de twee mannen verwijderden zich en toen zij een tiental passen weg waren, druk sprekend, boog Addison de takken ter zijde, hij wilde den geneesheer zien met wien het booze plan overlegd werd. En hij zag, dat de man dien zijn zwager nu dokter noemde, niemand anders was ais degene, dien hij meende een ambtenaar van de justitie te zijn. Dat gaf hem een nieuwen schok. Hij begreep nu opeens, dat men hem voor volslagen krankzinnig hield, dat hij feitelijk al onder behan deling van een dokter geweest was al die dagen, een dokter die overtuigd was van zijn zielsziekte. Addison knarste op de tanden. Wacht maar mompelde hij, alles geloof jullie eerder, dan dat Jac. een schurk is. Daarom verklaart ge mij liever voor krankzinnig en behandelt ge mij als een ontoerekenbare. Wacht maar ik zal u dit alles betaald zetten. Nu weet ik wat mij te doen staat. Het stond bij Addison vast, dat hij zoo spoedig mogelijk moest maken dat hij bier wegkwam. Vrijwillig zou men hem niet laten gaan. Wellicht werd hij in het oog gehouden. Daarom besloot hij den volgenden morgen heel vroeg, het huls van zijn zwager te verlaten, een flinke wandeling te maken naar een ander sta tion, op een paar uur afstands en daar een kaartje te nemen naar Londen. En in de hoofdstad zou hij dan dadelijk zijn maatregelen nemen. Want nu mocht hij geen oogenblik wachten om de justitie Oorspronkelijke Detective-Roman door WILLIAM HOLT. Natuurlijk deden al spoedig meerdere vreemde verhalen over hem de ronde en zoo beweerde men o. a. dat Addison aan grootheidswaanzin leed en zich zelf de zoon van een koning waande. Hoe der gelijke dwaze praatjes in omloop kwa men, was moeilijk na te gaan, maar dit is zeker, dat de zwager van Lyde voor elkeen gold als een krankzinnige. Ook voor z'n naaste omgeving, want zelfs zijn eigen zuster kon er niet aan twijfelen of hij was z'n verstand kwijt. Natuurlijk zeide men het hem niet, maar daar Addison, hij mocht dan niet door bijzondere snuggerheid uitmunten, wel degelijk over zijn volle verstand be schikte, bemerkte hij spoedig, dat men hem als een zieke beschouwde. Dit maak te hem woedend, hij voelde zich verne derd en hij had van zijn verblijf buiten al meer dan genoeg. Men zou kunnen meenen, dat Lyde blij zoude zijn hem kwijt te geraken, maar toch was dit niet geheel en al waar. De kalme, rustige rentmeester had nergens meer hekel aan, dan aan opspraak. Hij voelde zich boven dien zeer gehecht aan de gravenfamilie, bij welke hij in dienst was. En hij vrees de maar al te zeer, dat zijn zwager in Londen terug, zijn dwaas idee met meer succes zou debiteeren en dan hier het geval was. Natuurlijk zou de jonge graaf zelf er om lachen, maar het ware toch niet prachtig als diens naam genoemd werd en wellicht de meest onzinnige ver halen over hem in de pers, die maar al te zeer op sensatie belust is, de ronde zouden doen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 5