zittFng den gemeenteraad Zondag 25 October te 7 uur in 't Volkshuis ophefmakende zaak te ieper voor huwelijken DRINKT BIER welzijn der bevolking en de rust ln het land. Er staan vier belangrijke algemeene kwestiën aan de dagdorde van de werk zaamheden en de beraadslagingen van het Parlement. Deze zijn: De vlaamsche kwestie. 's Lands flnantieele toestand. De economische moeilijkheden van den dag. De buitenlandsche politiek. Sedert vele jaren heeft nooit e. n Re geering voor zulke ontzaglijke taak ge staan. We herhalen het: we hebben vertrou wen, omdat er bij de katholieke partij een vaste wil is: voor goed gedaan te maken met het brandende vraagstuk en de rechtvaardige oplossing voor 't vlaam sche volk aan te brengen. En omdat we tevens durven hopen dat bij de andere partijen ook voldoende wil zal worden aangetroffen om de eerlijke pogingen der katholieke partij te steunen. Dan eerst, wanneer het vlaamsche volk zalijpeten en het hoeft zulks te weten bij ae eerst komende weken dat men het te Brussel eerlijkheeft gemeend met zijn belangen, zal het voor het Par lement ook mogelijk zijn, zich offervaar dig en dienstwillig te geven aan de behar tiging van de andere belangrijke vraag stukken, waarover we hooger schrijven, en die voor 's lands leefbaarheid ook een dringende oplossing vergen. he LIBERALEN We herinneren ons dat destijds een heele storm in het liberale kamp opging wanneer de socialisten vooraleer tot voort zetting hunner deelneming aan de tweede regeering Jaspar te besluiten, het advies inwonnen van hun Landscongres. Wat we nu reeds bijna twee jaar beleven met de Liberalen tegenover het vlaamsche vraag stuk, en dan voornamelijk tegenover de kwestie van het lager en middelbaar on derwijs, is toch wel veel erger dan wat toen door de Liberalen aan de Socialisten werd verweten: n.l. dat de regeeringshan- gelingen onder de censuur staan van de partij organismen, dat de ministers ten slotte geen ministers des Konings maar ministers van hunnen partijraad waren. Het is nu de vijfde maal in twee jaar tijd dat de Landsraad der liberale Partij wordt bijeengeroepen om een voorafgaan delijk veto of een voorafgaandeiyke cen suur uit te brengen tegen wettelijke for- muuls in voorbereiding, tegen wettelijke teksten in voorbereiding. De tekst welke Vrijdagnamiddag aan de leden der com missie van Kunsten en Wetenschappen voor het taairegiem in het middelbaar on derwijs diende te worden voorgedragen, moest eerst langs de censuur van den Landsraad der liberale partij! Dat is toch de feitelijke toestand. Wij hebben reeds vroeger onze stem la ten opgaan tegen dezen druk van kleine liberale partijclubs op de regeeringshan- delingen en op de parlementaire bedrij vigheid in 't algemeen. De voortzetting van de politieke bangmakerij met behulp van dezen Landsraad der liberale partij wordt nu al te ergerlijk. Het zijn tenslotte toch nut.telooze pogingen om nog te rem men, dat moeten verstandige liberalen toch duidelijk inzien, en het zijn onge zonde politieke gedragingen waartegen wij ons met kr">ht verzetten. j:r navolging Een smeekschrift onderteekend door 150.000 Amerikaansche vrouwen en waar in een rachtige vermindering van de be wapeningen wordt gevraagd, werd aan president Hoover overhandigd. De presi dent gaf in zijn antwoord uitdrukking aan zijn eigen geloof in ontwapening. Moge dat voorbeeld vele navolgsters vinden. Moge dat vooral in België worden toegetreden. Alles immers voorspelt ons dat wij het eerst in de branding komen als het akelig licht der oorlogstoorts ons doet opschrikken. Eens dat 't zoover ge komen is, helpt o geen zier, dat ver krampte armen tot den hemel worden gericht, en de wegtrekkende treinen vol soldaten steken, die hun lot vloeken ter wijl men ze den dood injaagt. De volkeren moeten het recht op leven eischen, en de vrouwen vooral hebben hunnen wil te doen gelden in dat afschu welijk debat, waar het om de redding gaat van al hetgeen zij op aarde minnen. Als het nu nog ooit oorlog wordt, heb ben de vrouwen hem medeonderteekend! EEN AKKOORD BEREIKT IN DE SENAATSCOMMISSIE De Senaatscommissie van Kunsten en Wetenschappen heeft Vrijdag namiddag opnieuw beraadslaagd over de kwestie van de vervlaamsching van het middelbaar onderwijs. Na drie uren lange beraadslaging is een tekst te voorschijn gekomen waarover al de leden en die de verschillende partijen vertegenwoordigden, hun toestemming hebben betuigd. Er werden aan sommige teksten wijzi gingen gebracht ten einde rekening te houden met bezwaren die van weerszijden waren naar voren gebracht. Nieuwe teksten. Hier volgen trouwens de teksten van artikel 1 en 2 welke de voornaamste arti kelen van het ontwerp van wet zijn: Artikel 1. - De voertaal van het mid delbaar onderwijs is het Nederlandsch in het vlaamsche land en het Fransch in het waalsche land. Art. 2. Lid 1. - In ieder studiejaar wor den ten minste vier uren besteed aan het onderwijs van een tweede taal. De keuze van die tweede taal is vrij. Lid 2. - Op aanvraag van een bepaald aantal huisvaders die ten minste 10 kin deren per studiejaar tellen, zal behalve de lessen in vorig lid voorzien een aanvul lend en grondig onderwijs van het Fransch of van het Nederlandsch worden ingericht. Lid 3. - Het onderwijs van deze talen zooals in lid 1 en lid 2 voorzien wordt most derwijze ingericht worden dat op verplich tende wijze en altijd ten minste twee der den van het gezamenlijk aantal der lessen in de taal van de streek gegeven worden. Lid 4. - De Minister krijgt machtiging om rekening houdend met plaatselijke toestanden en namelijk met toestanden in het vrij onderwijs, een aanvullend en grondig onderwijs van het Fransch, of het Nederlandsch op het schoolprogramma te schrijven. De lessen zijn facultatief. IN SPANJE S -heiding van Kerk en Staat. De Spaansche Kamers hebben art. 24 van het grondwetsontwerp met de door de socialisten voorgestelde wijzigingen aangenomen met 158 stemmen tegen 58. Het artikel luidtAlle godsdiensten worden beschouwd als vereenigingen, wel ke onderworpen zijn aan een bijzondere wet. Noch de staat, noch gewesten, pro vincies of gemeenten zullen de kerken en de godsdienstige- vereenigingen en instel lingen kunnen steunen, begunstigen of financieel helpen. Bij een speciale wet zal de begrooting voor de geestelijkheid voor hoogstens twee jaar verlengd worden; de geestelij ken zullen dus niet plotseling van hun in komsten worden beroofd Uitdrijving van de Kloosterlingen. Orden, welke volgens haar statuten van haar leden, behalve de drie kanonieke ge loften, een bijzondere gelofte eischen van gehoorzaamheid aan een andere autoriteit dan het wettige staatsgezag, worden ont- ontbonderv. In ieder geval zullen de Jezuieten wor den uitgewezen. Haar bezittingen zullen worden genaast of genationaliseerd en gebrdikt voor on- dersteunings- en onderwijsdoeleinden. De andere orden zullen zich onderwer pen aan een bijzondere wet, welke in groote lijnen bepaalt: 1. - Orden, die door haar werkzaamhe den een gevaar vormen voor de veiligheid van den staat, worden opgeheven. 2. - Orden, die in het land blijven, wor den ingeschreven op een speciaal register, berustend bij het ministerie van Justitie. De Orden zullen zelf of door middel van derden slechts zooveel bezittingen kunnen verwerven of behouden, als noo- dig is voor haar bestaan of voor het uit- DE KWESTIE VAN HET BELGISCHE VLAS De Vlasroters van het Noorderdeparte ment vergaderden te Rljssel om het stich ten te bespreken van een Samenwerkende Maatschappij voor het verkoop van Fransch vlas. Een bestuur werd aange steld dat een ontwerp van statuten zal instudeeren, ook de mogelijkheid onder zoeken om in Belgisch vlas te koopen. "T VOLKENBONDSGEZAG IN 'T SPEL Elke nederlaag van den Bond zou in China noodlottige gevolgen kunnen heb ben en nieuwe verbittering jegens de vreemdelingen kunnen wekken. Boven dien zou onder de huidige omstandighe den in Europa een slag, toegbracht aan het gezag van den Volkenbond, een zoo ongunstig mogelijk voorspel zijn voor de ontwapeningsconferentie en buitengewoon groot nadeel berokkenen op Internatio na al-financieel en handelsgebied. De Timesvoegt hieraan toe, dat in het bijzonder verontrustend is, dat Japan zich schijnt te verzotten tegen een tus- schenkomst van den Volkenbond en niet in staat is, zijn soldaten te beletten, het voeren van rechtstreekse,he onderhande lingen voortdurend moeilijker te maken. kunnen en niet doen In de laatste plakbrief van de Belg. so cialistische partij wordt aan de wereld verkondigd, dat het socialisme redding kan brengen. Dat is gemakkelijker gezegd dan ge schréven Maar waarom wordt het niet gedaan? Dé menschen zijn niet zooveel gebaat met hetgeen kan gedaan worden, wel met hetgeen gedaan wordt. En waar heeft het socialisme reeds red ding gebracht? In België? Neen! De So cialisten pochen wel op hunne macht. Ze zitten met machtige kapitalen in tal van naamlooze kapitalistische maatschappijen en zoo hebben ze 't kapitalistisch regiem geschraagd. Maar is de wereld er beter or "oworden? Weerom neen! 'n Frankrijk? Na zestig jaar enkel- vo stemrecht hebben de socialisten nog nis' 1/4 van de nationale vertegen woordiging in 't Parlement. In 's lands regeertng hebben ze niets te vertellen. Op organisatorisch gebied hebben ze 't voort durend aan den stok met de Communis ten. In Frankrijk zijn er rond de 600.000 werkloozen, maar dat wordt stelselmatig doodgezwegen, ook door de Socialisten. De werkloozen hebben geen regelmatige en behoorlijke ondersteuning. Ze zijn er veel slechter aan toe dan ln ons land. dat de redding die 't Socialisme kan verwezenlijken, H-tpI, 't is mij een red- din u>uhsche socialisten waren altijd te... .ingevend in de II* Roode Interna tionale. Nu zitten de Communisten op hun hielen. Sedert de laatste Rijksdagsver kiezingen zijn er ook ln Duitschland Na- tionaal-Socialisten, die met den dictator Hitier verbroederd hebben. Dezer dagen is aangekondigd dat er nu 'n nieuwe socialistische partij is gesticht. Dat ls dus de vierde! DE PIONNIERS DER BESCHAVING De Zendelingen. In de XIX" eeuw werd Afrika door de geschied- en kronijkschrijvers het graf der blanken genoemd. En geen wonder. De stoomschepen vermeden de koortsrij- ke kuststeden van West-Afrika. Slechts de missionarissen waagden zich in het land. De eerste vijf missionarissen uit Lyon stierven in West-Afrika, vijf weken na aankomst. Het missiehuis van Lyon, telde tot 1914, 400 dooden (priesters, broe ders en zusters). De gemiddelde leeftijd der priesters bedroeg 30 jaar, die der zus ters 23. Van de toenmaals in Liberia ge lande 7 missionarissen leefde er reeds spoedig nog maar een. Twee nieuwe Con gregaties beproefden het missiewerk. Het moorddadige klimaat dwong hen tot te rugkeer. Éérst in 1905 slaagde het werk. 15 Pa ters en 2 broeders die in 1853 in Sir-Leone landden vielen spoedig ten offer aan de gele koorts. In Senegambie stierven er van de 75 missionarissen 42 in 11 jaar tijds, benevens 4 Apostolisch Vicarissen ln 6 Jaar tijds. In Kameroen stierven in 13 jaar tijds 21 missionarissen. Togo zond in 1910 16 zieke paters naar Europa te rug. Fernando Po telde 80 doode missio narissen in 18 jaar. Volgens een ingesteld onderzoek in 1930 bereiken de missionarissen van Afri ka. slechts 78 t. h. van de levensduur der priesters, die ln Europa blijven. INGESCHEEPT VOOR DE NIEUWE WERELD De Fransche Eerste Minister Laval ls Vrijdag ingescheept te Le Havre op den weelderigen paketboot He de France met bestemming naar Amerika, waar hij gaat spreken met Hoover. Laval bewoont op de lie de France het meest luxeuse appartement, bestaan de uit een eetkamer, een slaapkamer en een werkvertrek. 1 Het gezelschap van den premier telt officieel een 50-tal personen, fotographen en journalisten inbegrepen. Er waren daarbij veel liefhebbers voor cis overvaart. STAD POPERINGE. VRIJDAG 16 OKTOBER 1931, om 6 ure 's avonds. OPVOERING DOOR DE KAJOTTERS VAN JET^ sluitend bereiken van haar doeleinden. Het is haar verboden aan nijverheid, handel of onderwijs te werken. De Orden worden verder onderworpen aan alle belastingswetten des lands. Zij 1 zijn verplicht den staat jaarlijks reken schap te geven van het verbruik, dat ze gemaakt hebben van haar bezittingen. Haar bezittingen zullen genaast kun nen worden. Hoe die staking werd ontvangen. Een hevige opschudding greep plaats in de Cortez, toen de stemming plaats vond en naderhand, wanneer de uitslag werd bekend gemaakt. Midden 't rumoer werd geroepen Leve Christus-Koning De parlementaire groepeeringen van Baskenland en Navarre, alsmede de landpartij, die samen 51 leden tellen, stemden tegen en zijn besloten niet meer in de Cortez te verschijnen zoolang de bespreking der grondwet voortduurt. ONZE K. V. R. O. Om nog meer belangstelling te wekken 1 bij onze katholieke luisteraars en nauwer voeling te treden met meer kringen en 1 vereenigingen, werd er besloten door het beheer van den Katholieken Vlaamschen Radio-Omroep onder de vooraanstaande 1 belangstellenden een steun- en aktieko- 1 mitee ln te richten waarin alle katholieke stroomingen en werkzaamheden vereenigd zouden zijn. K. V. R. O. heeft tot op heden 230 uit zendingen verzorgd, met een totaal be- drag van 716 uren. Deze uitzendingen mochten zich steeds verheugen in een groote belangstelling vanwege ons katho- liek vlaamsche volk. In December '29 werd een katholiek programma-blad in- gericht, De Vlaamsche Radiogids dat 1 thans haar derde jaar is ingetreden, en dat het geliefkoosd programmablad ls van I alle katholieke luisteraars. Sinds 1 Februari 1931 werden de werk zaamheden van K. V. R. O. ten zeerste belemmerd door de oprichting van een officieel organisme, het Nationaal Radio- Instituut voor Radio-Omroep. Op de 35 uren zendtijd kreeg de K. V. R. O. met 1 groote moeite het uiterst gering aantal van 4 uren; nog geen zevende van den totalen zendtijd. Tevens werd door een kontrakt van 65 artikelen de vrijheid biina i heelemaal aan banden gelegd. Al de an- i dere uren zendtijd worden ingenomen door anderedenkenden en vijandige orga- i nismen. Het N. I. R. heeft zelf het leeu- i wenaandeel genomen met zoogenaamde neutrale uitzendingen, een soort «Le Soir» langs de lucht, waar volgens de bepalin- i gen van de wet, de overtuiging van de 1 burgers niet mag gekréhkt worden, maar 1 waar het katholieke leven dan ook maar zelden aan het woord komt. Sommige i feiten van deze laatste maanden hebben i voldoend bewezen dat deze regel aanlei- ding geeft tot ergerlijke uitzendingen. Het is dan ook noodig dat alle katho- lieke kringen in het land. dat alle wel denkende katholieke Vlamingen zich or- ganlseertn ter behartiging onzer eigen belangen in het luchtruim en tot bestrij ding der slechte uitzendingen DE VERWORVEN RECHTEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL De Beheerraad van de Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen, heeft Vrijdag vergadering gehouden. Er werd besloten beroep aan te teekenen tegen het vonnis van den Werkrechtersraad van Mechelen, waardoor de rechten van het spoorwegpersoneel erkend worden. De heer minister van Isacker drong er op aan dat de zaak ten spoedigste zou opgelost wor den opdat de belanghebbende spoorweg agenten hun rechten zouden verkrijgen. Er werd ook gehandeld over deel in de winst, doch dienaangaande werd geen be sluit getroffen. DE LANDBOUWKWESTIES Groote moeilijkheden waren in den boezem van de regeering gerezen naar aanleiding van den eisch door de verte- genwooridgers van de landbouwers ge steld, dat de prijzen van de tarwe zouden gevaloriseerd worden en ook dat de in voerrechten op boter en vleesch zouden geperequateerd worden. De verdedigers van de landbouwbelan gen in de kamer hebben steeds laten uit schijnen dat het niet duldbaar is dat ter wijl de prijs van alle mogelijke dingen sedert den oorlog met 7 en 10 vermenig vuldigd werd, de invoerrechten op som mige landbouwproducten niet werden ge perequateerd en dit recht dat voor den oorlog in goud frank werd uitbetaald nu nog in papier frank vereffend wordt. Dit standpunt schijnt onaanvechtbaar te zijn. Niettemin dreigde het optreden van de landbouwafgevaardigden dat ditmaal kor daat was, de regeering aan het randje van den afgra.d te brengen. De heer Van Die voet, minister van land bouw, beijverde zich om de eischen van de landbouwers te doen inwilligen en hij kreeg gedaan dat een koninklijk besluit op de valorisatie van de tarweprijzen zou -worden afgekondigd. Dit koninklijk be sluit lag gereed om in het Staatsblad te worden afgedrukt. Al de ministers had den het stuk onderteekend, toen... er ver zet rees, een zoo krachtig verzet dat het Besluit eenvoudig ingetrokken werd. Pogingen werden gedaan om ook te beletten dat de invoerrechten op boter en vleesch zouden worden geperequateerd, doch hier ging het zoo gemakkelijk niet. De regeering heeft ingezien dat er toch iets ten bate van den lijdenden landbouw diende te worden gedaan en zij kon de voorstanders, van den vrijhandel ertoe overhalen dat zij zich niet langer zouden schrap zetten tegen een maatregel welke geen protectionistische strekking neeft, doch enkel van den aard is van alle maat regelen,die sedert den oorlog op het gebied van de perequatie werden getroffen. De invoerrechten op boter en vleesch zullen dus verhoogd worden, doch in geringe mate. De heer Hymans, minister van Buiten landsche Zaken, heeft deze stelling ver dedigd op de vergadering van den Lands raad der liberale partij, en de vergadering heeft, behalve enkele onthouders, ermede ingestemd. Van dien kant schijnt er dus geen ge vaar meer te bestaan voor het leven van de regeering, doch liet is wel af en toe hard tegen hard gegaan en op een gege ven oogenblik was het ergste te vreezen. GUTDO. VAN BUITZOEKER TOT BURGERLIJK OORLOGSÏNVALIED 10.000 FRANK PENSIOEN AAN 'N FRONTSCHUIMER Berucht Rfoces voor de Rechtbank van Oorlogsschade te leper Sedert geruimen tijd werd er te leper en omtrek schande gesproken over som mige gevallen van burgerlijke oorlogspen sioenen, in dewelke de schreeuwendste misbruiken zouden bedreven zijn. Een dezer gevallen gaat nu zijn beslag krijgen voor de Rechtbank van Oorlogs schade te leper. Het betwiste feit Ziehier hoe in dit geval de steel in de vork zit. Tengevolge van eene transactie buiten en boven de Rechtbank van Oorlogsscha de van leper aangegaan, werd aan den genaamden Segers Urbain, als zoogezegd burgerlijk' oorlogslnvalied een jaarlijksch pensioen van omstreeks tien duizend fran ken toegekend (invalied aan 90 p. c.). Dit pensioen werd verleend omdat, be weerde men, Segers erg gekwetst was geweest bij het wegdragen van een hand granaat, die, volgens hij verklaarde, on geval aan spoorwegwerklieden had kun nen veroorzaken. Toen zulks in leper gekend was, sprak iedereen daarover schande, om reden dat Segers als een van de verstokste en stoutste buitzoekers van al deze die de frontstreek afliepen, gekend was. Die geruchten kwamen ook hoogerhand ter oore, zoodat een nieuw onderzoek over die zaak bevolen werd, terwijl op hooger bevel het uitbetalen der vervallen termijnen geschorst werd. Het getuigenverhoor Op Maandag 12 October werden drie getuigen in die zaak gehoord. Hier geven wij schier letterlijk de opgenomen ver klaringen weder. Eerste getuigen, SERIN HENRI, land bouwerszoon. Het is op korten afstand van dezes woning dat het ongeluk, waar bij Segers gekwetst werd, voorviel. Op vraag van den Heer Voorzitter Pe tit, verklaarde getuige vlakaf dat Segers buitzoeker was, dat zijne ouders en hij zelf Segers verscheidene malen van de stukken land had moeten jagen, wat zelfs niet altijd gemakkelijk ging. Verders zeg de getuige, dat zijne ouders, vóór het ongeluk, Segers meermalen hadden hoo- ren kloppen, zoodat volgens zijne mee ning, het ongeluk aan de roekeloosheid zelf zou moeten te wijten zijn. De tweede getuige, DE MAERSCHALCK RICHARD, wachtmeester bij de rijks wacht, was met het onderzoek ter plaats van het ongeval gelast geweest. Getuige had ter plaats van het ongeval bestatigd, dat er op een ijzeren paal nevens den ijzerenweg sporen van slagen te zien wa ren van ijzer op ijzer. Zulke sporen wa ren insgelijks op den ijzerenweg zelf zichtbaar. Nevens dezen paal, op een tiental centimeters was ten gevolge der ontploffing een putje geslagen; rond dat putje waren overal bloedvlekken te be speuren. Daaruit besluit de getuige dat Segers op de granaat moet geklopt heb ben, wat de ontploffing voor gevolg had. Zoo, zegt de getuige, moet Segers zijne kwetsuren opgeloopen hebben. Tijdens het onderzoek ter plaats had de getuige ln een abrieen twintigtal koppen ont dekt, welke ér onder eene plank verbor gen waren. Segers had aan getuige ge vraagd voor hem een woordje ten beste te spreken. Getuige voegt hierbij dat hij op de Veemarkt woonde, nevens het huis waar. Segers verbleef, en dat hij daar meermalen, zoo bij nachte als bij dage, had hooren kloppen. Zijn overste, de ad judant Van Acker, had hem zelfs gezegd te waken, om te zien of het niet mogelijk zou geweest zijn, Segers aldaar op heeter- daad te betrappen. De derde getuige, VERMAEL OCTAAF, wachtmeester bij de rijkswacht, had Se gers in het hospitaal ondervraagd. Deze loochende op granaten geklopt te hebben, doch getuige meent dat hij niet recht zinnig was. Deze getuige, die dicht bij de Veemarkt woonde, wist ook dat Segers algemeen als buitzoeker gekend was. VERKLARINGEN VAN LAVAL EN POINCARÉ Over de wereldcrisis sprekend, verklaar de Laval; Mijn reis naar Amerika baart veel ho p, maar laat ons niet te zeer loopen. Wij zullen trachten door onze gesprekken de regelen eene normale economie weer te vinden, maar 't ware vermetel op af doende oplossingen te wachten. Een overmatige ongeregelde voort- brengst, verstoringen in de geldstelsels en een buitensporig vertrou-ven in de specu latie zijn volgens mij de oorzaken van ellende en werkloosheid. Het kwaad woe kert diep daar het zijn oorsprong vindt in den vooruitgang zelf cener te snel ont wikkelde beschaving. Men moet zich een strengen levensregel, een streng regiem getroosten, desnoods opleggen "in Poincaré gaf als redmiddel: Hoofdzaak is dat alle regeeringen de noodzakelijkheid vatten eener samennoo- righeid eener overeenkomst niet alleen economisch, maar verstandelijk en zede lijk die de staatkundige overeenkomst voor morgen voorbereidt, niet alleen tus- schen de volkeren van Europa, maar tus- schen do groepeeringen van 't meusch- dom. Een dag zal komen waarop niemand zal kunnen beseffen waarom wij zoo lang en zoo diep verdeeld hebben geleefd en men zal zich afvragen of wij nog Barbaren waren ofwel beschaafde menschen DE KONINKLIJKE RAAD VOOR KUNSTGEBOUWEN EN NATUURSCHOON Wij vernemen met genoegen dat Prof. Stan Leurs, een warm voorstander der ge zonde moderne princiepen in zake archi tectuur en monumentenzorg bij Konink lijk Besluit benoemd is tot lid van den Koninklijken Raad voor Kunstgebouwen en Natuurschoon. DE TAAK DER REGEERING Senaat en Kamer staan voor een zware taak. Verantwoordelijkheden moeten worden genomen in tal belangrijke problemen, zóó van binnenlandschen als van buiten- landschen aard. Vraagstukken dienen be handeld bij hoogdringendheid; en hoe moeilijk de oplossing ervan ook blijke, toch hoeven zij onder de oogen gezien en bepaald afgewerkt. Het welzijn van het land is er meê gemoeid. Neen, de Regeering Renkin gaat het ni. t gemakkelijk hebben. En ook de katholieke partij zal in den loop der volgende maanden lal moeilijk heden te overwinnen hebben. Zij is echter mans genoeg om, tegen wie ook, hare gave beginselen fe verdedigen. En geestdriftig en strijdlustig als altijd, zal ze dan ook de moeilijkeden, welke haar' onvermijdelijk zóó wil het nu éénmaal de politiek door de tegenstrevers van alle kleur op den weg zullen worden ge legd, weten te beheerschen. Zij zal zich alleen laten leiden door het algemeen belang, in 't oog houdend het Donderdag nu werd een handelaar van de stad door de Rechtbank onderhoord. Deze verklaarde dat Segers zich zekeren dag te zijnent aanbood om er iets te koopen. Bij de betaling haalde Segers een briefje van duizend frank uit den zak. De koopman hierover verwonderd, zegde hem: «Man, gij schijnt er goed voor te zitten». «Ja, antwoordde Se gers, ik kom mijn termijn te trekken als burgerlijk oorlogsinvalied.Wat, zeg de de getuige, gij oorlogsinvalied! Ja, zegde Segers, wanneer men den truc kent, is zulks niet moeilijk. De getuige drong aan en Segers eindigde met te zeggen dat er nog een viertal personen waren in leper, die zich in het zelfde geval bevonden als hij, 't is te zeggen, die dank zij den trucoorlogsinvalied waren. Op eene andere vraag van getui ge, wat die Hue was, gaf Segers ten antwoord, dat hij 15 van den achter stel had moeten afstaan, waarvan 10 ten voordeele van den hoofdstaatskom- missaris Esquelin en 5 ten voordeele van zekeren Flandrin. Segers zegde nog dat een andere die van den truc niet wilde weten, niet als oorlogsinvalied er kend werd. Daarop werd het getuigenverhoor ge sloten verklaard. Er dient opgemerkt dat al de getuigenissen onder eed werden af gelegd en dat de verdediger van Segers bij het verhoor, dat openbaar was, tegen woordig was. In het bundel dier zaak bestaan stuk ken waarbij door den hoofdkommissaris Esquelin bij hoogerhand aangedrongen wordt, eerstens tot vereffening der zaak Segers, tweedens tot uitbetaling van het eerste termijn. Het verder verhoor van dit proces en de uitspraak der Rechtbank worden met spanning te gemoet gezien. en alle andere Ceremoniën koopt uw DIAMANTEN JUWEELEN - GOUDWERK in het HUIS BONTE Stuersstraat - 23 - Yper TER TROUWE BEDIENING

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 2