Schot oo liet Sooai Een Wijsgeer ingle; Drinkt Mas=Car Brouwerij Masschelein HUISMOEDERS GEDACHTEN 5-10-31 DE POPERINGENAAR. - Nr 43. - BI 3., BURGERSTAND VAN ZITDAGEN De Katholieke Pers DE COMPENSATIEKAS DER KRISTEN PATROONS DUITSCH-FRANSCHE TOENADERING GENERAL MOTORS 1670 Y PRES 1931 WERK DER H. MIS VAN EERHERSTEL De luiaards hebben altijd goesting om Iets te doen. Andermans zegen Is nijdi gaards degen. Op een stokpaardje rijden is dikwijls veel kostbaarder dan op een levend ros. Wie zich in den oorlog, op jacht of ln de liefde begeeft, kan er niet uitkomen, juist wanneer hij dat verlangt. IBBflBESBRBEBBBEBHBflBBBBBaBBB HETMANNEKE 'T IS HERFST, vele gele blaren, komen, dwarlend vallend uit de boomen, telken stond neder op den grond. En de boomen, half ontbladerd getuigen, dat de Winter nadert. De wind schudt met geweld d'half bladerlooze takken en doet, tot Jt leste bladje toe, tot op den grond nog zakken, cm er te rotten, en tot stof en asch, waaruit God ook de blédren schiep, terug te keeren. De boom, Lezer die dit las, 't is 't leven. Is 't gedacht niet diep? De bl&dren dat zijn wij, dat ben ik... en dat zijt gij, De wind... dat zijn de jaren... die ook met geweld... de bl&ren die gij en ik... en 't gansche menschdom o, beste lezers, mijn, [zijn, ons met zich medevoeren, en weest verblijd ons leiden naar de eeuwigheid. Ha! vcila 't verschil! De bladeren, die geen ziel en hebben, zijn gedoemd om onder onze voeten te rotten en tot niets terug te keeren. Maar wij, wij hebben een ziel, die wij zalig te maken hebben. Ons lichaam zal, als 't blad dat daar vertrappeld ligt, eens stof en assche zijn- maar voor onze ziel volgt d'eeuwigheid. Wij moesten er eens meer aan denken! Amen! DUS, ik zegge en niemand zal 't weerleggen de Winter staat veur de deur en we moeten, 'k stel u niet te leur er deur! 't Schijnt dat 't een strenge zijn zal, dees jaar. Maar, wat moeten w'er van gelooven? 't Is alle jaren 't zelfde liedje- en 't valt dan juist averechts uit van 't geen ze voorspeld hebben. Allee! we zullen 't weêr ne keer af wachten MARENTA lacht en ik tracht te weten, waarom ze lacht, zoo dom! 't Is allicht m'n fameus hsrfst-gedicht dat haar zooveel vreugde geeft en 't Manneken zich voorwaar niet [bedrogen heeft. Ja, zoo spreekt ze me aan, ft-at hebt ge nu weêr gedaan? Weet dat het gewis nooit goed en is zichzelven te beboffen, en otjer zich zelf lof en stoef te spreken zooals ge nu doet... en herhaalt alle weken? Hewel! wat heb ik nu weêr al ne keer uitgezet? Manneken, uw vergelijking daar, in uw gerijm is gewis dom, heel duister en niet klaar, en dan drijft ge uwen durf zoover te [vragen en dat kan ik niet verdragen (of lijdt ge soms aan griep?) Is 't gedacht niet diep? En is dat nu mijn groote zonde waar van ge zooveel weet te vertellen. Och Heer! och God, vergeef het haar, want ze weet niet wat ze doet. Omdat ik nu zoo simpliester (onder ons om 'n rijm met schiepte hebben) gevraagd heb: Is 't gedacht niet diep? krijg ik weêr- al zoo'n jeremiassen te aanhooren! Zoudt g'ervan op uwen kop niet gaan dansen? Doe dan al uw best! En al m'n best dat doe ik! Want ge weet toen ik klein was heb ik ne keer nen hoefslag gekregen van nen ezel, dat d'helft van m'n hersens aan zijn hoef bleef hangen. Dus moet ik dubbel m'n best doen om geen bees tigheden te vertellen! M'n beste Lezers, g'hebt misschien nog nooit Marenta in woede gezien! Ge moest u eens rekenschap geven, 'k gaf er d'helft voor van mijn leven, hoe ze nu van woede van woede beeft, want nu weet ge allemaal dat Marenta heeft als gemaal ne man... die slechts d'helft van zijn [hersens meer heeft. Afgeluisterd tusschen twee dronke- broers: Ik ben nog nooit dronken thuisge komen Ik blijf ook altijd... op straat lig gen, als ik zat ben! DE GOUVERNEUR van Villa-Guereo een stad in Mexico heeft, wie kan het aanbelangen 85 Mexikanen op doen hangen langs den openbaren weg! Is dat me daar 'n plezant land yen! Mengelwerk van De Poperingenaar8 Oorspronkelijke Detective-Roman door WILLIAM HOLT. Hm, ge meent blijkbaar een teerder geweten te hebben dan al die anderen. Volstrekt niet. Maar die anderen meenen, dat gij werkelijk in uw geest gekrenkt zijt er. ik weet beter. Ik weet, dat het onmogelijk verhaal, dat gij doet en volhoudt, waarheid is en zij zien het voor eefi wilde phantasie aan. Zeg dan. dat het waar is, erken, dat gi,i die Jac. Purdy zijt. Purdy glimlachte. Ja», zeide hij, «dat ware voor u de m— esc eenvoudige oplossing, doch deze is uitgesloten. Dat gaat nu eenmaal niet. ALs gij zegt: hier deze jonge edelman is Purdy, hij heeft mij een verdoovingsmid- del ingegeven, hij drong in het huis, waar de moord gepleegd werd, wel, dan lach ik u uit, net als de anderen en ik bewijs met gemak, dat het niet mogelijk is, zoo iemand ten minste dat bewijs noodig oor deelt. O, gij zult het toch volhouden, want ge weet, dat het waar is, maar zoo als nu uw familie al overtuigd is van uw geestesstoornis, zoo zullen het dan allen zijn. En, zooals ik al zeide, het einde is, lat ge wordt opgesloten.» Ho, hoantwoordde Addison, ge meent zeker de Londensche politie even gemakkelijk bij den neus te kunnen ne men, als gij het dien suffer van een bur gemeester ten uwent gedaan hebt. ii Nu, dat kunt u probeerenzei de jonge edelman kalm. Laten we dit af spreken, gij probeert nu allereerst in Lon den recht te krijgen. En als u blijkt, dat u dit ook niet gelukt, "wel laten we dan *i»t een akkoord komen. Die 85 Mexikanen waren beschuldigd den burgemeester van de voornoemde stad vermoord te hebben. 85 Man om één man, al Is hij dan ook nog burge meester, te vermoorden, 't is een beetje veel, vindt ge niet? Ook heeft dat besluit van den gouverneur ginder groote op schudding en mistevredenheid verweid! Hij heeft dan nog besloten de ©pgehan- genen daar eenige dagen lang» den open baren weg, aan de takken van de boomen te laten zwieren en zwaaien, en dat de genen die zouden trachten se los maken, hetzelfde lot als zij zouden ondergaan. Plezierig is anders! Wat een zoet land moet dat ginder zijn! IN NE <1 RESTAURANT»; Een klant spreekt tot de maitre d'ho- tel Gij hebt daar een schoone hond, mijnheer, maar waarom ziet hij zoo be- geerig naar mijne teljoor? Heeft hij van daag nog geen eten gehad misschien? Neen, mijnheer, dat is het niet... maar hij heeft gezien dat men u de tel joor gegeven heeft uit dewelke hij ge woonlijk eet!... Eet smakelijk, zegge k'ik! D*AMERIKANEN HEBBEN GEVONDEN dat de kiekens, niet spoedig genoeg ter wereld konden komen. Daarom Ik me dus afvroeg m'n beste vrinden wat ze nu weêr gingen uitvinden, om die geboorten te verhaasten... en zie nu fabrikeeren ze kiekens in serie In plaats van de eieren te doen uit broeden door kiekens of door gewone artificieele broeikassen, hebben ze eene overgroote zaal van 50 meter lengte op 15 meter breedte, door de electriciteit ver warmde zaal gebouwd. In deze zaal kunnen ze zoo maar 15.000 uit te broeden eieren plaatsen. Maar... 't is hun potdorie leelljk tegen gevallen. Op de 15.000 eieren... was er slechts één waaruit een kieksken te voorschijn kwam! En dit was dan nog zoo verwon derd van daar gansch alleen van zijn soort te zijn, dat het het maar voor- deeliger achtte... zijn kaarsken uit te blazen... van de danige emotie! De 14.999 andere waren gansch gebra den... Een gebraden kiek is anders niet slecht... maar als ze zoo klein zijn, hé, wat wilt g'er mede doen? Eens te meer hebben de Amerikanen zich kunnen rekenschap geven dat het overdrijven in alles, een gebrek is G'HEBT al in d'een of d'ander gazet gelezen dat een apotheker zich vergist had in 't geven van een geneesmiddel, en dat hij vergift in de plaats gegeven had, enz... Mijnheer Prudent had ook zoo iets ge lezen. Zekeren dag moest hij naar eene apo theek. Zijt gij apotheker? vraagt hij zoo aan den man achter den comptoir Jawel, vriend. Hebt gij de apotheek al lang? Oh, reeds 20 jaar. Hebt gij uw exaam van apotheker afgelegd? Natuurlijk. Geef me dan voor 5 eens kalissen- hout. ALS IK van kalisse spreek denk ik altijd op eanneel en als ik aan eanneeldenk, denk ik op de remedie die ik overlaatst gelezen heb in een boek over tandpijn, 't Schijnt als ge hevige tandpijn hebt, dat ge dan een stuk ean neel in uwen mond moet steken, en daar dan beginnen uit al uwe macht op te bijten... na eenige seconden van 'dien gymnastiek is uwe tandenpijn de gaten uit (of 't gat uit... als er maar een gat in uwen tand is). *k Heb die remedie nog niet geprobeerd, zulle! dus kan ik u niet verzekeren of *t waarheid is, het geen in dat boeksken staat. En gaat nu surtout niet denken dat ik ergens action- nair ben in 'n canneelfabriek BOB is 'n knulleke dat vandaag juist zijn zesde jaar bereikt heeft. Te dier gelegenheid mag hij met zijne ouders ne keer een pleziertochtje gaan doen, per boot, op zee. Helaas! daar steekt de wind op en onze toekomstige zeevaarder voelt in zijn maag onrustwek kende bewegingen. Mama, roept hij eensklaps uit, ik geloof dat het konijn, dat we dezen noen gegeten hebben, niet gansch dood was. 't Begint precies in mijn maag te her leven! DAAR IS ESN NIEUW BESLUIT dat luidt de mode van 't cigaretten rooken voor de vrouwen, 'k zeg het onverdoken, is gedaan en uit. Waarom trekt ge zoo'n vieze snuit? Ja! zooals alle vrouwenmode, is die mode nu ook veranderd... in Londen ten minste. De vrouwen rooken er geen cigaretten meer, maar... cigaren. Deze nieuwe ge woonte werd ingevoerd door lady Sybille Hambo van Londen... eene hooge aristo cratische dame. En ik die mij altijd laten wijs maken heb dat Engeland tot de beschaafde wereld behoorde. Want dat zijn oprechte gebruiken uit de onbe schaafde wereld. De vrouwen van Manllle bijvoorbeeld rooken den ganschen dag door niets dan cigaren. Op de Philipijn- sche eilanden rooken de lieve dames ci garetten van ...nen halven meter lang en evenredig dik. Daar rooken ze dan drie dagen aan een stuk aan, en doen ze maar uit hunnen mond om te eten, te drinken en te slapen! Toch schoone gebruiken, hé! WE LEVEN in d'eeuw van de sport en van *t rekord, men kan maar moeilijk denken wat de meesten nog gaan doen om zich te verbeesten en hunnen evennaaste te krenken. Ge moet nu niet gaan denken, m'n besté Lezers en alderliefste Lezereskens BBBSSBBBBSiSfliSnBSBBBBBflBEflBBB Een akkoord» Ge meent, dat ik mijn mond zal houden. Maar dan kent ge mij niet. Ik zal hemel en aarde bewegen om... ii Om toch in een krankzinnigengesticht terecht te komen. Dat zullen we zien. Ik zal u nooit be loven te zwijgen. Nu góed, maar ik wil u toch uit het gesticht redden. Daarvoor moet ge, zoo genaamd om te genezen, dan maar een paar maand op reis gaan, een zeereis. We spreken dus af dat ge dan een zeereis maakt. Zullen we misschien samen gaan? Addison was eenvoudig verbluft over de onbeschaamdheid van zijn tegenstan der. ii Een zeereis stamelde hij. o Ja, zie je, mijn vader heeft een eigen stoomjacht. En ik ga er een tocht mee maken van 'n paar maanden. Golf van Biskaye, Middellandsche Zee. Het is heel mooi daar. Ik inviteer u mee te gaan. Verder kon Addison hem niet verstaan, want de trein reed door de wissels van het station. Er was te veel leven. De trein hield stil en Addison stapte uit. Jac. Purdy volgde hem op den voet. Waar gaat het heen?vroeg hij. ■i Naar Scotland Yardzeide Addison koel. ii Ge kunt er niets tegen hebben, dat ik u vergezelzeide Purdy weer. Addison zag •hem verbaasd aan. Hoe? Zou zijn tegenstander hem willen verge zellen naar het hoofdbureau van de be roemde Londensche geheime politie i Vreesde hij dan zijn onthullingen zoo weinig? Gaf hij zich als het ware dade lijk gevangen? o Gij wilt mij vergezellenvroeg hij onzeker. «Ja, natuurlijk», antwoordde de ander. Zie eens, gij wilt de politie mededeelen, dat gij haar op het spoor van de mis daad kunt brengen. Als men u geiooft, en ge meent immers dat men u zal en moet gelooven, dan zullen de bekwaamste detectives worden uitgezonden om mij te dat ik tegen 't sport ben en tegen de verbetering van rekords op sportgebied. God zal mij zegenen! Ik wil hier maar spreken over diegenen die een rekord ge slagen hebben... denken dat ze een groot sportman zijn... als er zooveel sport aan vast is, als dat er bankbriefjes van hon derd frank in mijnen portemonnee zitten hetgeen een groote O beteekent. Ik heb het hier over dien fameuzen Guiseppe, nen Italiaan, die het rekord gehaald heeft van... 't macaronie eten. Pels ne keer! En op welke wijze dan nog! Op 29 minuten tijds at hij anderhalven kilo macaronie op, zonder er met een vork noch met zijn handen aan te ko men... juist zooals een zwijn met dit ver schil dat dit dier het nog beter en na tuurlijker zou gedaan hebben. Zou men niet gaan denken dat het een titel van roem Is, ln onze eeuw, de beest uit te hangen? BIJNA een half uur lang had de jon gen voor het open raam van een been houwer staan fluiten. Eindelijk kwam de baas naar buiten geloopen: Hebt ge weldra gedaan met dat ge fluit? Ja maar... ik ben mijnen hond kwijt! Denkt ge soms dat ik hem heb? Ik weet niet... maar eiken keer als ik fluit... bewegen die saucissen daar! 't Is een liedje da'k in mijnen jongen tijd, dikwijs zong, ('k hoop m'n beste Lezeresje dat g'er niet [kwaad om zijt) 't luidt: ii De vrouwen hebben een lange [tong Dat is overal geweten! Een grooooote geleerde heeft nu, om zijnen tijd te pas- seeren, een statistiek opgemaakt, over wat de lieve dames, zoo 't liefst en 't meest handelen in hunne samenspraken. En hij heeft gevonden... die grrroote geleerde: op honderd vrouwen ofte vertegenwoor digsters van het schoone geslacht zijn er vijftig die over de mode hunnen tater roeren, vijftien, die 't over 't mannevolk hebben, tien over hunne kinderen en vijf over kinema, sport, theater, schoonheid en huis. Allee, zegt nu ne keer rechtuit uw ge dacht, moet ge geene groote geleerde zijn om zoo'n statistieken te kunnen opma ken? Wij besluiten dus, dat er volgens dien fameuzen statistiek-opmaker, geen enkele vrouw Is die ooit over haar huishoudelijk leven spreekt. Daarom zeker doen 't de mannen ln hun plaats, zooals overlaatst nog mijn heer Dingemans, in een gezelschap. Ge kimt niet gelooven hoe gelukkig ik ben men mijne vrouw, zei bij. En wat een orde in huis. Ik kan midden in den nacht op staan, en toch vind ik ieder var mijn kleederen in het donker. Na deze woorden wilde hij zijnen neus snuiten en haalde hij... een kinderhemdje uit ziinen zak. EEN AUSTRALISCH JONKMAN wiens naam ik, niet onthouden kan, wilde een eind' aan z'n leven stellen maar nu kwam de gedachte hem te [kwellen op welke manier hij dit zou doen om er van door te trekken met veel [fatsoen! Hij wilde iets origineels vinden! Hij zocht. Zich met nen revolver door den kop schieten dat is te alledaags, alsook zich de aderen doorsnijden. Zich uit eenen balkon werpen of zich vergiftigen dat is maar goed voor die niets beters vinden kan. En na nog duizend andere formulen gezocht te hebben had hij ein delijk gevonden. Hij zou een vliegtuig huren, tot 8.000 meter hoog stijgen en er vandaar zonder valscherm uitspringen. Ging me dat plezant zijn, ja! Maar he laas! Men liet hem weten dat er zich reeds een Hongaar op deze wijze gezelf- moord had. En de wanhopige zocht maar altijd voort! Hij vond niets, en was op laatste zoo wanhoopig niets te vinden dat hij uit wanhoop adieu zei aan zijn voorge nomen wanhoopsdaad -, en besloot... geen zelfmoord te plegen. 't Was 't wijste wat hij doen kon. EN HET WIJSTE dat ik nu doen kan dat is nu maar gauw mijnen tater hou den en u allen m'n beste wenschen toe te sturen. Het Manneken uit de Maan. 1 Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN! 't, is de beste. HOUTEM (Komen), v. 1 Juni tot 30 Sept. Geboorten. Galloo Denise, d. v. Ge rard en Leroy Martha. Beirnaert Jean ne, d. v. Albert en Leroy Leonie. Cre- peele Monica, d. v. Alberic en Leire Antoinette. Dubois Denise, d. v. Henri en Lenoir Marie. Six Ivo, z. v. Maurice en Meersseman Maria. Lenoir André, z. v. Alfons en Breyne Valentine. Sterfgevallen. Masil André, 2 j. Bosquart Adolphe, 62 j., ongeh. No- tredame Marie, 36 j., wed. v. Leroy Al- bert. Lesage Irma, 53 j., echtg v. Hoor- naert Arthur. Warlop Constant, 70 j., wed. v. Vandermarliere Clemence. Huwelijken. Ghesquière Jan-Bap- tiste v. Roncq met Elisa Lenoir v. Hou- tem. Arthur Loridan met Adrienne Vermarck. Hubert Deneulin met Mar- the Parez. Jozef Parez v. Houtem met Julia Spinnewyn v. Wijtschate. Jozef Duthois met Madeleine Dubois. Adrien Trioen v. Komen met Gabrielle Degryse v. Houtem. PROVEN, van 1 April tot 1 October 1931. Geboorten. Deroo Jerome en Yvonne, z. en d. v. André en Paesschesoone Maria. Elslander Nelly, d. v. Albert en Verlet Blanka. Vermeulen Alice, d. v. Henri en Bouten Marie. Bossaert Michel en Louis, z. v. Maurice en Cools Marguerite. JflflBBBBBBHBBfllBBEflBBBBBBflBEB zoeken. Ik ben volstrekt niet voornemens mij te verbergen. Zoo zullen ze mij dus, zij het na veel gezoek, vinden. Het is daarom wél zoo eenvoudig, dat ik maar dadelijk met u meega. Dat bespaart de geheime politie veel last en tevens u en mij. <i Zoo zeide Addison, en dan zult ge natuurlijk met een stalen gezicht alles wat ik vertel, liegen heeten. En ge zult trachten hen aan Scotland Yard ook wijs te maken, dat ik feitelijk een krank zinnige ben. Maar ik waarschuw u van te voren, dat u dit niet zoo gemakkelijk gelukken zal. Men ls daar niet zoo licht- geloovlg als mij broer het was, of die ongelukkige burgemeester en die dokter ten uwent. Ais ge dat meent, kunt ge te minder bezwaar maken, dat ik met u meega. ii Maar ge zult toch zeggen, dat ik alles phantaseer. Dat hangt er van af wat ge daar ver tellen zult. ii' Ik zal niets dan de waarheid mede deelen. Maar de volle waarheid. Prachtig, dan zal ik u niet tegenspre ken. <1 Dat zullen we zien zeide Addison. Hij riep een huurkoetsier aan en zon der nog verdere praatjes zette Purdy zich aan zijn zijde. Addison voelde zich in een allervreemd ste positie. Dit had hij allerminst ver wacht, maar zijn metgezel scheen zich geheel en al op zijn gemak te bevinden. Hij rookte kalm zijn sigaret, sprak over de meest onverschillige dingen en toonde zich allerminst ongerust. Na een kwartier rijden kwamen zij op het hoofdbureau aan en Addison verzocht den chef van dienst te spreken. Een beambte deejde hem mede, dat hij dan wel een uurtje of langer zou moeten wachten. De chef was met werk overla den en moest nog meer menschen ont vangen. Te drommelzeide de man, dien hij zou gaan beschuldigen, «dat ls ver velend, misschien weet ik er raad op. Mares Cyriel, z. v. Camiel en Dewaele Joanna. Camerlynck Suzanna, d. v. Marcel en Verhllie Angèle. Huyghe Norbert, z. v. Maurice en Fossaert Ju lienne. Benaut Suzanna, d. v. Honoré en Sonnevllle Marguerite. Gouwy An dré, z. v. Camiel en Devos Bertha. Vandelannoote Antoinette, d. v. Gaston en Deeaesteker Rachel. - Elslander Heet., z.v. Prosper en Flahou Augusta. Indevuyst André, z. v. Achiel en Deroye Germaine, Sterfgevallen. Ryckeboer Jules, 65 j„ ongeh. Flou Willy, 1 m., z. v. Henri en Porte Marguerite. Callewaert Bertha, 2 j., d. v. Arthur en Lermyte Maria. Fauvereq Leontine, 61 j., wed. Cnape lynck Cyriel. Vandenbroucke Petrus, 48 j., ongeh. Cools Marguerite, 35 j., echtg. Bossaert Maurice. Savaete Ro ger, 8 j., z. v. Jules en Baert Helène. Bustraen Aimé, 67 j., ongeh. Delava Emiel, 69 J., wed. Doucy Sidonie. Mat ton Julienne, 60 j., echtg. Sonnevllle René. Gille Eudoxie, 73 j., echtg. Debergh Karei. Camerlynck Camiel, 39 j., echtg. Gesquiere Justine. Dehouck Zenobie, 63 j., wed. Declerck Francis. Huwelijken. Descamps Maurice, wed. v. Sohier Marguerite met Laseure Angèle. Elslander Prosper v. Proven en Flahou Augusta v. Pop. Beddeleem Michel v. Beveren-IJzer met Castryck Maria v. Proven. Minne Lucien v. Brussel met Verhille Alice v. Proven. Ryon Gerard v. Proven met Quaghebeur Germaine, wed. Vandewynckei Emiel, v. Krombeke. Carller Alfons, wed. Vandewynckei Maria, met Cornette Judith. Caveel Leon v. Poperinge met Veniere Alice v. Proven. Deschrevel Pamphile v. Crom- beke met Denrey Irma v. Proven. De- smyter Joseph v. Proven met Notredame Alice v. Watou. Candaele Gerard v. Rousbrugge met Billiet Marguerite v. Proven. Outters Anicle, wed. v. Maer- ten Zoë en Swartvaegher Allne v. Her- zeele (Fr.) met Berquin Roman'ie, wed. v. Ghesquiere Henri v. Proven. Deeaeste ker Maurice v. Proven met D'haene Agnes v. Poperinge. Vienne Maurice v. Krom beke en Boury Angèle v. Proven. WATOU, maand September 1931. Geboorten. Deheegher Gisèle, d. v. Arthur en Ida Geeraert. Boidin Cecile, d. v. Albert en Madeine Leune. Brys- baert Mare, z. v. Elie en He'êne Demol. Vanexem Andréa, d. v. Marcel en Julia Wils. Persoon Augusta, d. v. Oscar en Emma Rousseeu. OveriUdens. Steverlynck Maria. 3 m.. d. v. Camille en Madeleine Deooorter. Desraedt Marie, 57 J„ echte. Alfred De- naes. Desmadryl Camille. 67 1., echte. Valen.tina Bourv.Wacriiemaecke1- LtJ- "3 1.. wed. Pieter Masson. Demev 71 wed. Pieter Meniere. P-oe- Mieust. 74 w*d. Helène Bsncwt. «Mciré 7$ j.t echtg. Stenhanle De- r. Huwelijken. Caenen A'bert v. P»"e- rin~e en gig Simona v. Watou. v?r. faults Marcel v. Poperinge en Swertvae- gher Maria v. Watou. Ton Omer en Verhaegbe Margarita. ZiLI EBEKE, v. I Juli tot I October 1931. Geboorten. Talon Raymond, z. v. Too en Margareta Grou«et. Delabaye Denise. d. v. Remi en Vanhove Bertha. Lenoor Acnes. d. v. Gaston en Deronne Martha. Buy?* Joseph 7. v. Henri en Dewiiif Aüce Verfnülie Ouillaume, z. v. ■Romain en Plnse°l Amandine. Lacrou Jeanne, d. v. Jules en De-»onne Bertha. TV» Tandt Marie-H^nrtette, d. v. Factor en Frimout Julia. Six Rami. z. v. Emile en Repelbrugge Irma. Wvdock Henri, z. v. Jules en Garrein Zulma. OuerJrdens. Capoen Carolus. 64 j„ landwerken echte. v. Grvson Julia. Duva! Lucien. 69 1., z. b„ echte. v. Colson Eugenie. Colson Eugenie. 64 j., z. b., echte. v. Duval T-ucieu. Meurant Vic tor. 38 .1., honjebeheerder. echtg. v. Duval Bitse. Meurant Léonce. 10 i. Pvck Maria, 21 L ongeh. Verfaillie Gufl- laume, 10 rf Ver Fist Arthur, 71 j.. landb echtg. v. Rensrd Marie. Ravau clementine. "3 h. buishondster, echte. v. Rletteeuw Victor. Rom mens Raoul, l,d. Dumoulin Amend. 65 J., z. b.. eoht-g. v. wjgnw Cementine. Hjjweli'ken. Bou^gois Leopold, bak ker te lauwe en Bekaert Germaine, dienstmeid te Zillebeke. Garreyn Gas ton. matserdiener en B'anckaert Helena. Cahemein Jerome, m "tser t,e Zonne- beke en Garreyn PHarsïlde, huishoudster to Zillebeke. Van Fxem CyriHus. aar dewerker. wed. v. Garrevn Maria, en T..,e- wylJie T-eonia, huishoudster, wed. v. TI- teca Hfiaire. WIJTSCHATE, maand September 1931. Geboorten. Mifleville Paula, d. v. Maurits en Antoinette Vervisch. Titeca Joseph, z. v. Luciaan en Agnes Adam. Dumont Georges, z. v. Jerome en Maria Odent. Alleweireld Irène, d. v. Henri- cus en Irma Tiersen. Bruneel Gilberte, d. v. Renatus en Joanna D'hondt. Alle weireld Maria, d. v. Oscar en Marie Bec- quaert. Knockaert Gilbert, d. v. Gérard en Maria Wybo. Bondue Jacques, z. v. Adelson en Irène Vercruysse. Deback Marcel, z. v. Bruno en Martha Gouwy. Overlijdens. Cardinael Madeleine, 31 j., huishoudster, echtg. v. Derycke Nes tor. Lewyllie Michel, 1 j., z. v. Alfons en Maria Maes. Huwelijken. Dewaehter Richard, metser met Madeleine Laplace, fabriek werkster. Elslander Joseph, landbouw- beioer met, Rachel Lesigne, z. b. SBE!3BS33BEB!!39flHBKB3S!£S3EBSBB Dr BRUTSAERT, Kamerlid, is spreke- lijk voor iedereen: Te POPERINGE, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te WERVIK, den 2» Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in Het Kapitel Te IEPER, den 1" en 3" Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in den Ka tholieken Kring. IEB213BSS9BS!BJBZBBSS£B£SBiSBwB Hij nam een kaartje uit zijn porte feuille, schreef er een paar woorden op en het het den beambte wegbrengen. Geen vijf minuten later werden zij bij den chef toegelaten. 11 Ziet ge welzei Purdy, hoe ik u nog helpen kan! Het hoofd van de geheime politie ont ving de heeren beleefd en vroeg wat er van hun verlangen was. Addison antwoordde: 11 Ik kom een verklaring afleggen die u helpen kan op het spoor te komen van den misdadiger of de misdadigers, die de vorfge week een vrouw vermoord en een heer ernstig gekwetst hebben. Welke vrouw? vroeg de man van de politie. «Welke vrouw», herhaalde Addison, u zult toch weten, dat. Mijnheerantwoordde de politie man, 11 ik moet u opmerkzaam maken, dat we hier in Londen haast iederen dag een paar moorden meemaken, u be grijpt dus, dat u wat duidelijk moet spre ken. Purdy glimlachte en Addison, die zich een beetje driftig maakte, noemde de straat, waar de moord gebeurd was. 11 Aha, bedoelt u dat geval. Ja, dat is nog al een geheimzinnige zaak. En u kunt mij inlichtingen geven? Zeker antwoordde Addison. Ik ben degene, die juist tegenover het huls woon de, waar de misdaad bedreven werd. En ik werd den nacht daarop door iemand, die zeker een medeplichtige van den moordenaar was, bijna vergeven, tegelijk met den agent, die het huis moest be waken. Ja, juist, ik herinner mij nu alles. Die persoon noemde zich Jac. Purdy. Men heeft vergeefs getracht hem op te spo ren. Welnu, mijnheer, ik kom hier om u te vertellen, wie hij eigenlijk is.- «U hebt ,hem dus gevonden? Maar dat is prachtig, dat zal de zaak een eind ver der brengen. Wacht even, lk zal den be ambte laten komen, die speciaal met het Hebben wij steeds onze plicht gedaan wSar het ging om het ondersteunen der katholieke pers? Dr Eberle antwoordt 11 Ook het katholiek publiek, ook de mas sa der katholieke lezers dragen een zwaar aandeel in de verantwoordelijkheid der positie van de katholieke pers. Dat zij schuld bekennen en goede voornemens maken. Daar ligt het hem. We hebben allen een tekort gehad aan beginselvastheid, wanneer we neutrale of niet-katholieke bladen lezen of koopen. We hebben niet geluisterd naar de klare, positieve voor schriften der Kerk. Och, we vonden er niets ergs in zoo als eens bij eene of andere gebeurtenis een niet-katholieke krant te koopen, met het uitvluchtsel dat het enkel voor éénen keer was en dan nog maar voor dat bepaald nieuws, dat hoegenaamd geen uitstaans had met iets wat maar van verre of van dichtbij den godsdienst raakte. Die dit deden en zóó spraken zijn talrijk. Er is meer: <*Het groote gewicht der zaak, zegt Dr Eberle zeer terecht, blijkt uit de statistieken, die aantoonen dat de groote liberale pers die overal baas is voor twee derden leeft, niet van de opbrengst harer abon nementen, maar van de aankondigingen, het echte gebintvan die pers. Even nadenken hierover en we moeten een mea culpaslaan. Of hebben we wellicht niet-katholieke bladen gekocht omdat daar de aankondigingen misschien talrijker zijn. Ook dan hebben we langs de twee zijden fout en in feite het twee- snedig wapen dat de pers is tegen ons zelf aangeslepen. IBHEBBESSBBaBBBBBSiaHBEiaagBaHB Deze wettelijke erkende vereeniging, ge sticht op 1 October 1926 met het doel de gezinsvergoedingen uit te keeren aan de werklieden van hare leden, vierde verle den Zendag haar vijfjarig bestaan in den maatschappelijken zetel te Brugge, 17, Garenmarkt. Sedert hst invoege treden der wet van 4 Augustus 1930 op de veralgemeening der gezinsvergoedingen waardoor alle pa troons verplicht zijn pan te sluiten bij eens compensatiekas, staat deze vereeni ging ten dienste van alle kristene pa troons. Ook was het mogelijk door een flinke inrichting en de ervaring der vorige jarsn de bijdrage zoo laag mogelijk te stellen, zoodat alle patroons er baat bij hebben aan te sluiten bij eene inrichting die speciaal vcor hun werd opgericht. Vele patroons die op 1 November 1930 meer dan 10 werklieden in dienst hadden en die bijgevolg op 1 Juii li. reeds moes ten aangesloten zijn, zijn nog niet in regel. Cok wordt eraan herinnerd dat de personen die cp bovenvermelden datum; meer dan 5 werklieden in dienst hadden sedert 1 October moeten in regel zjn. Het is ten andere van belang dat alle patroons aanstonds hunne aansluiting inzenden gelijk welke ook het aantal hunner werk lieden was, in dit geval zorgt de compen satiekas erover verder alles te regelen terwijl de leden geen gevaar meer kunnen loopen moeilijkheden tegen te komen door vergetelheid en het te laat insturen der bijtreding. Het nieuwe Fransche passagierschip, l'Atlantique van de Compagnie de Na vigation Sud-Atlantique en het Duitsche passagierschip Cap. Arconavan de Hamburg-Sud Amerikaansche Dampf- schiffsgesellschaft hebben elkaar op zee kruisend, toen de Atlantique haar eer ste reis deed, hartelijke telegrammen ge wisseld, waarin aan het verlangen naar het tot standkomen eener Duitsch-Fran- sche toenadering uiting is gegeven. Het Duitsche telegram luidde: Aan den gezagvoerder, de bemanning en de passagiers van de Atlantique Wij wenschen u op deze eerste reis een volledig succea toe. Het welzijn van de wereld hangt thans meer dan ooit van een Fransch-Duitsche overeenstemming af. Aan boord van ons schip zijn buigers van alle beschaafde naties, waarvan de volken vurig de geboorte van het alge- meene vertrouwen wenschen, dat nood zakelijk is voor de ontwikkeling van het intellectueele en commercieele verkeer.Wij wenschen, dat onze eerste ontmoeting een goed voorteeken moge zijn. Hartelijke groeten, kapitein, passagiers, bemanning ven de Cap. Arcona De «Atlantique» heeft geantwoord: Zeer getroffen door uw vriendelijke attentie, betuigen wij u onzen hartelijken dank met onze wenschen voor een voor spoedige reis. Evenals gij zijn wij ver heugd over de jongste gebeurtenissen, die hoop geven op een Fransch-Duitsche toe nadering, tot welzijn van de beide naties en ten voordieele van allen. De economi sche opleving der volken is slechts moge lijk in vrede en vertrouwen. Allen hier ge ven u de verzekering van onze vriend schappelijke gevoelens en wij prijzen ons gelukkig dat de omstandigheden het toe laten daarin uitdrukking te geven bij ge legenheid van onze eerste reis. Kapitein, passagiers en bemanning van de Atlan tique iBBBBBiaBSBBBaBBBBBSBSBSBaBai 2443 AMERIKAANSCHE BANKEN FAILLIET In het Parlement der Ver. Staten, het «Kongres», zal spoedig na de opening van den December-zittijd de flnancieele toestand van het land worden bespro ken. Men heeft er namelijk met ontstel tenis kennis van genomen dat in 1930 niet minder dan 1345 banken failliet gingen, terwijl dit aantal voor de negen, verloopen maanden van 1931 reeds 1098 bedraagt, zoodat in 21 maanden even tjes 2443 bankinstellingen den dieperik CONTINENTAL S. A. ANTWERPEN België neemt in den wereldhandel een eervolle plaats in. Wij zouden een indruk' wekkende lijst kunnen opstellen van groote maatschappijen op allerlei gebied, welker over geheel Europa en nog ver der vertakt bedrijf in ons land zijn hoofd zetel en middenpunt heeft. Deze lijst heeft thans weer een belangrijke uitbrei ding ondergaan, doordat de heer E. C. Riley, Gewestelijk Bestuurder der Gene ral Motors Export Company voor Euro pa, zijn bureelen van Parijs naar Ant werpen heeft overgebracht. Gedurende de drie jaar, dat het be stuur van General Motors' Midden- Bureel voor Europa aan den heer Riley is toevertrouwd, bleef deze, ofschoon zijn bureel te Parijs was gevestigd, toch te Antwerpen wonen, waar hij reeds sinds zes jaar woonachtig is. De verplaatsing van den Europeeschen hoofdzetel der grootste automobiel-maat schappij ter wereld van Parijs naar Antwerpen maakt de Belgische metro pool tot het middelpunt van een zaken- gebied, dat 41 landen in Europa, Afrika en Klein-Azië omvat, en van waar uit de heer Riley het toezicht uitoefent op General Motors' fabrieken en verkoops- bureelen te Stockholm, Kopenhagen, Warschau, Madrid, Parijs, Antwerpen en Alexandrië. De beteekenis van Antwerpen als mid delpunt der Europeesche zakenorgani- satie van General Motors blijkt het dui delijkst, wanneer men in aanmerking neemt de uitgestrektheid van het gebied, dat van de bovengemelde fabrieken en ver- koopsbureelen uit van personenautomo bielen en vrachtautos voorzien wordt. Dat gebied omvat: Belgie, Luxemburg, Holland, Zwitserland, Zweden, Noorwe gen, Denemarken, IJsland, Finland, Esth- land, Letland, Lithauen, Polen, Oosten rijk, Hongarie, Roemenie, Bulgarie, Yugo slavia, Frankrijk, Algerie, Marocco, Tu nesië, Spanje, Canarische Eilanden, Por tugal, Egypte, Arable, Hedjaz, Aden, Syrië, Perzie, Palestina, Turkestan, Turkije, Ly- bie, Soedan, Erythrea, Britsch Somaliland, Itaiiaansch Somaliland, Griekenland en Albanië. Antwerpen is steeds een belangrijk middelpunt van General Motors' handel geweest, sinds er in 1925 de fabriek van General Motors Continental S. A. werd gevestigd. Deze fabriek levert:Chevrolet, Buick, Pontiac, Oldsmobile, Vauxhall, La Salie en Cadillac automobielen en Chevrolet, Bedford, en G. M. C. vracht autos, en is tevens met den verkoop van Opel automobielen en Blitz vrachtautos belast. Haar zakengebied omvat Belgie en Luxemburg, Holland, Zwitserland, Oostenrijk, Hongarie, Roemenie, Italic, Bulgarie en Yugo-Slavie. Bovendien wor den uit de Antwerpsche fabriek afkomsti ge automobielen aan buiten haar eigen gebied gelegen verkoopsbureelen van Ge neraal Motors in Europa geleverd. Op deze wijze oefent General Motors Continental S. A. een zeer gunstigen in vloed uit op de handelsbalans van Belgie; want 65 proeent van haar productie wordt naar het buitenland uitgevoerd. Zij heeft geregeld 1.100 bedienden en werklieden in haar dienst. Bovendien heeft zij, over geheel Belgie verspreid, 200 agenten, die ieder ook weer aan hun werklieden en bedienden werk verschaffen. Als afnemer in het groot oefent zij tevens een gun stigen invloed uit op verschillende tak ken van Belgische nijverheid, doordat zij banden, spiegelglas, bekleedingstoffen en wielen, die zij voor haar automobielen en vrachtautos noodig heeft, in groote hoeveelheden in Belgie aankoopt. Gedurende de achttien maanden, ein digende 30 Juni 1931, gaf zij in Belgie uit: fr. 41.685.000 aan loonen en salaris sen, fr. 80.290.000 voor aankoop van ma teriaal en benoodigheden, fr. 7.300.000 aan belgisclie dagbladen en tijdschriften voor aankondigingen, en aan drukwerken voor reclame, en bovendien 23.100.000 aan in voerrechten, inkomsten en andere belas ting. Dit vormt een gezamenlijk bedrag van fr. 152.375.000 uitgaven, die voor het grootste gedeelte, rechtstreeks als loonen uitbetaald of onrechtstreeks in loonen omgezet, aan de belgische bevolking ten goede komen. De mensch ls niet gemaakt om te wer ken, want het werk vermoeit hem Vermoei dus niet nutteloos uw oogen en vraag de zorgen vooreen goeden bril, aan een specialist 41, Boter straat,41 REKLAAMModerne bril, ronde glazen, eerste hoedanigheid, hoornen randen. Reklaamprijs 18 fr. De BRIL HEURSEL beproeven, is hem voor altijd aannemen. lEBBBBBBBBBBBBBflüBBBBBBBflBBB OCTOBER - ZAAIMAAND 25 Z Feest Kristus-Koning. H.Crlspinusjn. 26ME Vevaristus, p., m. H. Risticus, b. 27 D H. Florentius, m. H. Frumentlus, b. 28 W HH. Simon en Judas, apost. 29 D H. Ermelindis, m. H. Narcissus. 30 V H. Germanus, b. H. A. Rodriguez h, 31 Z Vastendag. H. Wolfgangus. H. Quin- tinus. lEBBBQBHBBBBBESBEaBEBaflBBBBfl Aartsbroederschap Prima Primaria WIE WIL EEN PRIJS VAN RUIM 15 MILLIOEN VERDIENEN? De Amerikaansche oliemagnaat Henry Doherty, de bekend'» leider van de Ame rikaansche kapitalisten die de gelden be schikbaar hebben gesteld om op de Lü- neburgerheid naar olie te boren, heeft een prijs van ruim vijftien millioen frank beschikbaar gesteld, en op een bank in deposito gegeven, welk bedrag zal uitbe taald worden aan diegene die een uitvoer baar plan ontwerpt waardoor de werk loosheid uit de wereld zal verbannen wor den. fniSEirSESSBaflEBaSBBBBBSBSBBBI KRISTENEN! HERINNERT U: 1. - dat er in ons land, steden en dorpen zijn, waar de helft, ja soms wel de twee derden der geloovigen regelmatig de Zondagmis verzuimen 2. - u dat er een massa zich onder het minste voorwendsel aan dien plicht ont trekt, die zoo belangrijk is in het kriste- lijk leven 3. - 11 dat er onder hen, die naar da kerk gaan, eilaas, maar al te veel zijn, die wellicht nooit eens denken aan de wezenlijke tegenwoordigheid van onzen Heer Jezus-Kristus in het Allerheiligste Sakrament; die bij het Misoffer tegen woordig zijn, slechts met het lichaam maar waarvan de geest ver weg is, die aan niets denken of aan heel iets anders dan aan het H. Sacrificie. Mgr Heylen, Vastenbrief 1928. Brengt het uwe bij om aan dien droe ven toestand te verhelpen: 1. - door leden en leveraars aan te werven voor het WERK DER H. MI8 VAN EERHERSTEL»; 2. - door aan zieken en lijdenden uwer omgeving te vragen, welkelijks, een dag, en liefst den Vrijdag hun lijden aan den goeden God te willen opofferen, in geest van eerherstel, voor de velen die den Zondag hun plicht hebben verzuimd; 3. - door, van tijd tot tijd, ons god vruchtig apostolaat voor de H. Mis ln uwe gebeden en verstervingen te geden ken en de propagandakosten ervan door een kleine aalmoes te helpen dekken; 4. - door, rondom U, de inrichting van VOORDRACHTEN OVER DE H. MIS aan te moedigen; 5. - door boeken, brochuren en trakten, over de H. Mis te verspreiden; 6. - door dit herinneringsbriefje te ver spreiden bij vrienden en kennissen. NOTAS; 1. - Aartsbroederschap der H. Mis van EerherstelAlgemeene propaganda. Voor alle inlichtingen aangaande de propaganda voor het Werk der H. Mis van Eerherstel, bij de leden van onze godsdienstige en sociale werken, zich wenden tot den Z. E. P. van Clé, Ton- gerloo (Antw.) of tot den E. H. L. Mi- chaux. Perk (Vilvoorden). 2. - Boeken, brochuren en trakten over de H. Mis: Gelieve men zich te wenden tot het Eucharistisch bureauAbdij Tongerloo (Antwerpen). onderzoek in deze belast is, dan kunt gij hem alles mededeelen. «Ja», zeide Addison, «ik zou liever...» «Mijnheer», viel zijn metgezel hem nu in de rede, als ik mij even in het geval moeien mag, lk geloof, dat mijnheer Ad dison iets heel bijzonders u mede te dee- len heeft, en hij liever u persoonlijk alles mededeelen wil. «Nu», was het antwoord, «vertel mij dan, wat ge meent te weten. Ik heb zei Addison gewichtig, den persoon ontdekt, die zich Jac. Purdy noemt. Prachtig. Ga maar verder. Als lk u hem aanwijs, wat zult u dan doen? 11 We zullen hem aanhouden en in voor- loopig arrest zetten, dat spreekt van zelf.» Addison knikte en wierp een blik vol triomf op den gravenzoon naast hem. Deze echter glimlachte z'n meest liefe lijke glimlach, alsof hij alles slechts als belangstelend toehoorder meemaakte. o Dat meende ik ook, dat u hem aan houden zoudt. Welnu, mijnheer Jac. Pur dy staat hier naast mij. Degene, die als zoodanig aangewezen werd, bestudeerde aandachtig het pla fond, alsof hij den aanklager niet verle gen wilde maken. Het hoofd van de Londensche geheime politie keek echter alsof hij het in Keu len hoorde donderen en zag beurtelings beiden aan. Hij meende niet goed verstaan te heb ben, wat Addison zeide en vroeg: Ik vrees u verkeerd begrepen te heb ben! Wie zou Jac. Purdy zijn?» Addison wêes zijn metgezel aan. Hijsprak hij plechtig, hij heeft mij dien avond om den tuin geleid, is met mij in mijn huis gedrongen en heeft mij een slaapdrank gegeven. Dadelijk toen lk hem ter-ug zag, heb ik hem her kend. Hij kan misschien brutaal looche nen, wat ik vertel, maar u zult spoedig achter de waarheid komen. Zijn leugens mogen hem niet redden. 2?!!331!!SSB3BïB2&22SaEfi&S9S9BgaflE2jflBBflE3flBflBBBflBflBaBBBBaEBBafl ZOEKT UW PROFIJT Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren gebruiken ln uw huishouden wendt U dan ter Tel. 87. POPERINGE - 87 - IEPERSTRAAT Tel. 87. die u twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en *ien VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadlgste prijzen zal te huts bestellen. STERK: het smakelijkste brnln tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste Hond tafelbier aan 10 fr. Ie bak. MAS-CAR: Let fijnste blond speciaal aan 17 fr. de bak. IBBBlflSIBflBfl!BSSBEBBBflBBBBflBBalBBBBflBBBBflBBBflB!3BBflBaBfiSQaaB De man van de politie bleef verbaasd kijken. 11 Ik begrijp er totaal niets vanzeide hij. De zaak is duidelijk genoeghernam Addison. De politie zoekt zekeren Purdy, welnu, ik wijs hem aan. Mijnheer Addison doet nog meer, hij brengt me zelfs mee. Zoo gemakkelijk zult u wel niet dikwijls een misdadiger gearresteerd hebben», klonk de prettige stem van dén jongen man. «Neen, waarachtig niet», antwoordde het hoofd van de politie, maar de mys tificatie heeft nu lang genoeg geduurd, wat verlangen de heeren eigenlijk? Mijnheer Addison verlangt, dat u mij arresteert. «Hij is Jac. Purdy», herhaalde Addi son nog eens, ondervraag hem maar. Ik ben te beleefd om u tegen te spre ken», zeide de beschuldigde. Maar dat is al te lolriep de politie man uit. Er sprak wrevel uit zijn stem. Mijnheerzeide de zoon van den graaf nu, de zaak is doodeenvoudig. Mijnheer Addison wijst u mij aan als de man, die aan die misdaad medeplichtig is. Geloof hem maar, hij meent het ze ker te weten, anders zou hij het niet zeggen, want hij is een eerlijk man. Wel nu, zooals ik al gezegd heb,ik zal het niet tegenspreken. Laat mijnheer Addi son dus gaan, neem mij in arrest, onder zoek de zaak en alles komt terecht. Het hoofd van de geheime politie knik te, als had hij thans alles begrepen. 't Is goedzeide hij. U verklaart dus, mijnheer Addison, dat deze mijn heer de man is, die zich Jac. Purdy noem en die... «Ja, ja», sprak Addison haastig, «hij is het zonder eenigen twijfel. Welnu, dan neem ik van uw verkla ring acte. U kunt nu gaan, als u maar zegt, waar men u vinden kan, als wij u noodig hebben. Mijnheer blijft hier. Vijf minuten later stond Addison op straat, nu alleen. Geheel voldaan over da wijze, waarop zijn mededeeling ont vangen werd was hij niet, maar de schul dige was nu toch in verzekerde bewaring en hij, Addison, had zijn plicht vervuld ten volle. Bah, hij zou geen medelijden hebben met den schuldige. Nu, dat was ook niet noodig, want een uur later liep deze ook weer buiten. HU had, toen Addison weg was, kort en goed verteld, dat deze aan het malen was. Er werd naar Lyde getelegrafeerd en deze seinde terug: Hij is vanmorgen hier gaan loopen, hij is volslagen krankzinnig. ■I Ziet gezei de jonge edelman met een doodonschuldig gezicht.Toen ik hem vanmorgen ontmoette, dacht lk dat al. En ik achtte het goed hem niet tegen te spreken en met hem mede te gaan.» Maar die man moet naar een krank zinnigengesticht. 11 Over een paar dagen ga ik met mijn stoomjacht op reis. De zeelucht zal hem goed doen, ik neem hem mee. Dat vond de hooge politie-ambtenaar een prachtig ding en hij reikte tot af scheid den jongen graaf de hand. Hm mompelde deze, toen hij buiten stond, ik moet toch een paar maanden Londen uit. En Addison moet mee. Want in een gekkenhuis kan ik hem niet laten stoppen, en als hij hier loopen bijft, zou men toch wel eens waarde aan z'n woor den kunnen hechten. Dat moet voorko men worden. De zoon van den graaf, na zijn bezoek aan het bureau van de geheime politie, liet zich rijden naar een bijzonder groot, maar toch een der deftigste hotels van de wereldstad. ('t Vervolgt.) IBBBSBBE&BBBBBBBBBBBBBBBBBBB TE VERKRIJGEN TEN BUREELE VAN «DE POPERINGENAAR» Bulletijn der Overdrachttaks op het Bier Prijs: 0.15 fr. 't stuk. (Toepassing van het Min. Besluit van 22 September 193IJ, v?'

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 5