(29-11-31 - DE POPERINGENAAR. - Nr 48. - BI. 4. Het Geheim van de Torenhoeve SPORT F. C. POPERINGE Voetbalclub' «Eendracht», Watou HOPSERÏCHTEN UITNOODIGING TOT DEN SUIKERBEETEN F. C. ROUSBRUGGE IN 'T VERRE OOSTEN HUWELIJK AUTO IN DE GRACHT TE MEENEN EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK TE WESTNIEUWKERKE ROUWBERICHTEN VER*1 STERFGEVALLEN MARKTPRIJZEN DUI VENTENTOONSTELLING GEMEENTE WIJTSCHATE TOONEEL PIANOS HOLLEBEKE Autobusdienst: Komen-Ten Brielen-Zant- voorde-IIolIebeke-ZilIebeke-Ieper. (Gebr. Vandoolaeghe). OPGEPAST1 Met 1 December aan staande is de Uurtabel veranderd. Hier onder de nieuwe vertrekuren: Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag VERTREK UIT KOMEN 10.30 10.30 10.30 10.30 10.30 10.30 10.30 13.15 13.15 13.15 13.15 13.15 13.15 13.15 17 17 17 17 17 17 15 17 20 VERTREK UIT IEPER Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag 12 12 12 12 12 12 12 16 16 16 16 16 16 14 18 18 18 18 18 18 16 18 21 Uurtabels zijn te verkrijgen in den Auto bus. Let dus wel op! De Uurtabel van den Autobus Komen-Ieper, verschenen in De Poperingenaar van October 1931, is niet meer geldig van af 1 December 1931. De Autobus rijdt daarbij 5 maal den Zater dag en den Zondag alle 2 uren. Hij geeft ook correspondentie voor den cinema die begint om 2 uur en om 5 uur. Alle gemak is U dus verleend! Elk zegge het voort! BELANGRIJK BERICHT! Beste Lezers en Lezeressen, Profiteert van de occasie! Ingezien de autobus voor onze verlatene Frontgemeenten een algemeen en groot nut en gemak is, gebruikt en bevoordeeligt hem altijd. Dan alleen zal hij U trouw en vriendelijk kunr.en blijven bedienen en leefbaar zijn! Helpt U zelve! Zoo helpe U God! Höllebeke, 1 December 1931. GEO. HOOGSTADE-St-RIQUIERS. Ver gadering. De Boerinnengilde Ste Go- delievekomt, voor den laatsten keer "an dit jaar, in algemeene vergadering öijeen, op Maandag 30 dezer, om 1 uur, to haar gewoon lokaal. De voordracht, gehouden door Mevrouw Taelman (van Kemmel), zal handelen over «De Slaap kamer Daarna eene schoone prijsloting onder de aanwezige leden, en betaling (15 fr.) voor het jaar 1932. Wat is t vermoeiend voor een vrouw Eiken waschdag is voor haar een knauw. Maakt haar ouder en minder lenig Laat haar wasschen met OZONIA. 't Is [eenig! BOEZINGE. Hoerengilde. Op Zon dag 6 December is er Algemeene Vergade ring voor de leden in het lokaal. Er zul len geen bijzondere uitnoodigingen meer gezonden worden, zooals vroeger gedaan werd. Dat is beslist geweest in de laatste bestuursvergadering. Op de dagorde komt onder meer de bespreking van het vieren van het Boerenfeest op 2 Februari 1932. Werkiiedenbond en Ziekengilde. Heden Zondag avond, dus het aangekon digd feest. De leden zijn er reeds op ver lekkerd. Heel de kajottersgroep van Lan- gemark en Vlamertinge komen het feest opluisteren door zang en spel. Een schoo ne klucht, die tot weenens toe zal doen lachen, is de knoop van 't spel. Kosteloos is de ingang voor de Igden van Syndikaat en Ziekengilde en heel het huisgezin. Al de andere die nog geen lid zijn (hetzij zij het willen worden of niet) betalen 1 fr.; dit alleen om een verschil te ma ken tusschen leden en niet-leden, want 't is een spotprijs voor zcd een prachtig avondfeest. Voor allen zal het een ware verrassing zijn, voor de thuisblijvers eene ontgoocheling. Midden een Voordracht en zoo voor iedereen een ware voldoening. Die nog geen kaartje hebben moeten rap zorgen, want kosteloos of niet, kan men anders de zaal niet binnen. Tournee Devriendt-Sorel. De ver maarde artisten, die heel Belgie door en ook in Holland zooveel bijval genieten met hun transformatiespel Lourdes en dit hier ook te Boezinge opvoerden verleden winter, komen opnieuw op Zon dag 20 December met hun nieuw stuk Wat God vereenigd heeft Kaarten zijn reeds op voorhand te be komen aan 10-8-5 fr. Daar de toeloop op nieuw belooft groot te zijn en men de toeschouwers toch alle gemak wil geven in de zaal, zal het getal plaatsen beperkt zijn. Sedert jaren hebben we geen con- curentie kunnen waarnemen. Het vleesch- meel L. B. met zijn 76 eiwit en vet is het beste van alle werken. Bestel heden aan 260 fr. het 100 Kgp\ bij J. Debyser, Noordstraat, 32, Poperinge. Telefoon 175. IBaSBBSSaSSSBSSSaaEBÜQEiaBBSSIffiB Mengelwerk van De Poperingenaar2 ROMAN door A. HANS. Ja maar jongen, ik pacht land van zijn vader. En de oude Braams ziet door de oogen van zijn zoon. Wij moeten op letten. Bah, zonder die brokke land van Braams zou ik ook wel den kost verdie nen, vader. Dat ge mij maar liet doen! Ik zou willen kiekens kweeken... Ik ben benauwd van nieuwe dingen. De gezellige stemming was verbroken. Braams is een hatelijk mensch, zei Maarten Stevens. Ik weet wel, dat hij ons veracht maar een gemanierd mensch treedt zoo niet op. Och, hij is een groote bluffer en meent dat hij alles mag doen, sprak Victor. Ja, ja, maar geld 13 de meester, merkte de baas Vervloet op. Ge moogt dom zijn als een kalf, met geld zijt ge de man... Ik ken er die binst den oorlog veracht werden, omdat ze daar over de linie met den Duitsch woekerden. Ze zouden in den bak gedraaid worden en wat weet ik al, maar ze hebben de cen ten en nu neemt ieder de muts voor hen af. Men sprak hier over nog eenigen tijd voort, doch liet de kaarten liggen. Maarten Stevens ging vroeger heen dan anders. Hij volgde den donkeren weg. De be- leediging van Gerard Braams had hem toch diep getroffen,,.. Wat was er eigen lijk met René, Maartens broer, die nu in Amerika verbleef, gebeurd? Spreek nooit over hem! had vader DIKSMUIDE. Ongeval. Zondag 15 dezer, rond 6 uur 's avonds, kwam van leper een auto gereden naar Dilcsmuide, toen gekomen aan de Kippe (Merkem), de chauffeur een anderen auto ontwaar de met volle licht, de hem te gemoet kwam. Hij verdoofde zijne lichten om teeken aan den aankomenden te geven, doch ontving geen antwoord. Het was een auto die daar stilstond, waar niemand bij was, en die op de ver keerde kant stond. De aankomende auto, komende van leper, kwam in het voorbijrijden in aan raking met den stilstaande. De heer Lie- vens, ontvanger der registratie te Dik- smuide, die zich in den auto bevond met twee andere personen, werd erg gekwetst aan het hoofd, doch is thans op de beter hand; de twee anderen zijn er zonder letsel van afgekomen. Ste Cecilafeest. De Muziekmaat schappij «Katholieke Burgerkring», vier de op Zaterdag 21 en op Zondag 22 No vember, het Ste Ceciliafeest. Het feest werd den Zaterdag avond geopend door een puik concert onder de meesterlijke leiding van den talentvollen bestuurder, den heer Coppens, uit De Panne. Het luidruchtig handgeklap der aanwe zigen bewees ten volle, dat het bestuur in de keuze van den nieuwen bestuurder ten volle geslaagd was. Niemand twijfelt er aan dat de heer Coppens ons muziek zal weten op te leiden tot een der uitge- lezenste muzieken der streek. Daarna trad op de heer professor Bel- mans, uit Heist-op-den-Berg, de beroemde goochelaar. Hij trad op met een keurig en afwisselend programma. In de zaal een traan en een lach. Elk nummer zon der onderscheid behaalde verdienden bijval. Zondag wierd het vijftigjarig jubelfeest gevierd van den heer Leon Deschepper, als vijftig jaar trommelaar der maat schappij. 's Namiddags uitstapjes bij de confra ters en voor slot een lekker avondmaal voor alle leden, waar veel verzet en broe derlijkheid heerschte. De Minoterie, de nieuwe, die sedert jaren daar stond te prijken en heel Dik- smuide overvleugelde, is nu eindelijk ver kocht om uitgebaat te worden. Dat groote logge gebouw, met al die prachtige in richting van michines, dat daar zoo lan gen tijd gestaan heeft zonder te kunnen in werking geraken, zal nu de olieslagerij en de bloemmolens geven aan de streek, zooals voor den oorlog, en aan Diksmuide- lingen die werk zoeken gelegenheid daar- stellen om ter plaatse werk te bekomen. Goed nieuws dus. Carillon. Ander goed nieuws voor de oud-Diksmuidelingen is dat er wer kelijk spraak is, en zelfs dat het zoo goed als zeker is, dat de beiaard van voor den oorlog ook zal hersteld worden. In den loop van toekomende jaar, zooals in vooroorlogsche tijden, zal er wederom wek- kering gehoord worden bij het slaan van uur en half uur en op markt- en feest dagen klokkengespel dat over heel de stad weergalmt. Eere aan dezen, die met taaien en vasten wil altijd aangedrongen hebben om voor de verwoeste stad te be komen wat vroeger bestond. Scerpdeure onder 't heiig Cruns de aloude Tooneelgilde van Diksmuide, geeft Zondag 29, Maandag 30 November en Zondag 6 December een luisterrijke opvoering van een luimige operetteDe Koningin van de Lucht». Alle liefhebbers van tooneel van het Diksmuidsche heb ben reeds beslist te gaan zien en kaarten besteld, 't Is genoeg te vernemen dat de Scheerders spelen te Diksmuide om op voorhand te weten dat het zal wel zijn, Tweede klok. Vrijdag kwam ons een schrijven toe van heer J. De Bondt, te laat echter om nog deze week opge nomen te worden. We drukken hem aan staande week. NOORDSCHOTE. Hoerengilde. Op Dinsdag 1 December (St Elooi) viert de Boerengilde haar jaarlijks St Elooi- feest. Om 9 uur gezongen Mis voor onze afgestorven leden. Om 10 uur Jaarlijk- sche algemeene Vergadering in ons lo kaal bij Pinet Henri. DAGORDE: 1) Wel- komgroet door den Schrijver; 2) Jaar- lijksch verslag van Boerengilde, Aan- koopafdeeling, Spaar- en Leengildo en Eierenmijn; 3) Samenaankoop van Voe- voeders en betaling van geleverde waren; 4) Allerlei mededeelingen. Om 12 uur Noenmaal voor de ingeschreven leden. Het Bestuur verwacht een talrijke op komst der leden, in het bijzonder voor de mis der afgestorven leden en algemeene vergadering. Dus allen op post! P. S. Opgelet! Heden Zondag, 29 de zer, laatste inschrijving bij Cailliau Pros- ISBBZi3B3EB9BB8SM3>taS3SS332iSEBH Stevens nijdig gezegd, toen Maarten, lang geleden, er eens naar vroeg. Maarten begreep dat René iets oneer lijks had verricht. Dat was tien jaar ge leden. Maar niemand sprak over die ge schiedenis, niemand zag er hem op aan Nu had Gerard Braams het gedaan en zoo hatelijk. Die geschiedenis van René moest wel de oorzaak zijn van vaders stilzwijgend heid en verdriet. Manda was al even onkundig als haar broer. Men zweeg thuis René dood. En deze liet nooit iets van zich hooren. Hij scheen ook dood voor vader en dood voor alle parochianen, Maarten bleef aan een dreef staan. Deze leidd» van den weg naar een groote hoeve. Er zweefde een licht over 't hof. Zeker deed de knecht de avondronde... Martha, slaap wel, mompelde Maar ten, als zag hij de schoone dochter van boer Wellems, die daar woonde. Hij had ze zoo lief... en zij beminde hem. Dat hadden ze elkaar genoeg ge zegd, toen Martha te Veurne eenige maanden bij een tante verbleef. Maar hier moest het nog een geheim blijven. Maarten wilde aan het hoofd van een goede zaak staan eer hij boer Wellems de hand van zijn dochter vragen zou... Moedig blikte hij de toekomst tegen. Martha zou wachten. Dat betuigde ze, als ze elkander ontmoetten, nu en dan op een Zondag, een eind van de gemeente. Wellems was rijk en vader Stevens kon niet tegen hem op. maar Maarten reken de op zijn handel, waarin hij met hart en ziel werkte. Hij had het nog lastig, doch ging toch vooruit. Maarten stapte voort. Hij moest mor gen al vroeg naar Roeselare en had rust noodig. Hij kon zijn weg verkorten langs een wegel... 't Was er wel donker, maar hij ging er zoo dikwijls langs. Velen meden 's avonds dien wegel. Men had er tien jaar geleden het lijk gevon den van een vermoorde en een stceaen per, vanaf 8 tot 10 uur, voor de ach- terbljvers. Weest zoo goed, uwe bijdrage te komen voldoen, want achter dezen datum wordt ge uitgeschrapt der ledenlijst. Dus wat goeden wil! Het Bestuur. POLLINKHOVE. Missiedag. Zon dag 29 November ls het Missiedag; ln de beide Missen: Sermoen, tot opwekking der parochianen. Eerwaarde Zuster M.-Henriette (Over ste, Thope Convent, Travancore, Engelsch Indlë, nu in hare geboortestreek, de zus ter van onzen achtbaren Heer Hoofdon derwijzer Gaston Noliet, zal weldra het Vaderland verlaten voor het zielenheil en voor lichamelijk welzijn. Ziek. Onze E. H. Pastoor is Dins dag onpasselijk geworden bij het opdra gen der H. Mis. Nu ligt hij ziek te bed; het is te hopen dat de 79-jarige ouderling weldra hersteld weze. Thans is hij aan de beterhand. Feest. Donderdag 26 November vierde de Muziekmaatschappij haar Ste Ceciliafeest. Het eentonig landelijk leven werd door haar muziekgeschetter verbro ken; en 's avonds kwamen werkende en eereleden bijeen aan een lekker feestmaal. lSHBHHRgBBiaBaHBMBE!39ra9BBMBI UITSLAGEN VAN ZONDAG LAATST WakkenPoperinge 02 Het spreekt van zelf dat vandaag onze kroniek in het teeken staat der ontmoe ting die voor ons alle andere verre in de schaduw stelt. We zullen dan ook buiten gewoon bondig zijn met de verslagen en meedeeingen der gespeelde en te spelen partijen uit lagere afdeellngen en ons be perken met te zeggen dat onze III* Spe ciaal weer deerlijk toegetakeld werd door de leiders, en vandaag op haar eentje een troostelooze partij moet spelen te Wevelgem. Om hun volhouden verdienen die jongens onze bewondering. De Juniors, fel gehandikapeerd, zien we 's morgens bezwijken tegen de leper - lingen. Aan hen te bewijzen dat we hen onderschatten. Het zal ons des te meer genoegen doen. Aldus hebben we de baan vrij om ietwat breedvoerig de clou van ons seizoen te behandelen. Poperinge-Ieper Voor geboren keikoppen sluit die ont moeting in zich enkele eeuwen geschie denis, die een buitenstaander misschien kan begrijpen, doch niet doorvoelen. Poperinge-Ieper! Dat is geen middel- eeuwsche vijandigheid meer, doch een moderne wedijver, gebouwd, onverwoest baar gebouwd op historische grondvesten, waartegen zelf de tijd machteloos is. Het is de ontmoeting waarin het diepere, de ziel van twee steden liggen zal, waarin de driftige overwinningsbegeerte van twee bevolkingen steekt; de ontmoeting die in zich draagt niet alleen de twee schamele punten, doch vooral de veelvuldige en samengestelde, vaak tegen elkaar botsende gevoelens van Ieperlingen en Poperinge- naars. Vandaag is ieder der twee elftallen drager van verleden rivaliteit en huidige wedijver. Vandaag groeit een elftal tot een gansche stad. En we zijn dan ook overtuigd dat de elftallen in 't algemeen en ieder speler in 't bizonder bewust zijn zal én van de voornaamheid van zijn taak én van de verantwoordelijkheid die eruit vloeit. In de eerste plaats moet ieder der 22 spelers trachten de verwachtingen te beantwoor den die in hem gesteld zijn, geven wat hij kan, meer dan wat hij kan, en in de tweede plaats mag geen enkele speler in zijn tegenstander een vijand zien. Het moet een epische strijd worden binnen de perken der sportiviteit, en dat kan. Dat zal trouwens wel. Wij, dat zijn én spelers, én bestuur, én supporters, hoeven verder ook niet te ver geten dat wij de gastheeren zijn; dit be- teekent dat we gasten ontvangen; en ver mits we de pretentie hebben van welop gevoede menschen te zijn, moeten we dan ook onze gasten op een fatsoenlijke manier ontvangen. Dat noemt men rid derlijk zijn in de sport. En zooals we dat verleden Zondag waardeerden te Wakken, zoo zullen vandaag onze geburen dit hier waardeeren. Voor de regelmatigheid van het spel kunnen verder de scheidsrechter en zijn twee neutrale linesmen instaan, zoodat dit wis en zeker een groote ontlasting is voor het publiek dat toch zoo graag arbi ter of linesmen raad geeft. Dit gezegd kunnen we nu de Ieperlingen welkom heeten en de hoop uitdrukken dat ze bij heele trossen rond ons plein zul len hangen. Tevens zeggen we hen, met alle ongeveinsde rechtzinnigheid dat we ons vandaag weren om dood. We hebben de pretentie niet van hen te kloppen, we hopen het eenvoudig, en dat is hetzelfde niet. En moeten we eerlijk verliezen, we hebben moed genoeg om de slag door te bijten, hoe zwaar hij ook vallen zal. Dat het publiek nu maar zijn zenuw achtigheid niet meedeele aan de spelers, en hen met rust late, die zullen het wel lastig genoeg hebben. En nu een woordeke tot onze suppor ters. We hopen Poperingenaars, verstokte liefhebbers en kurieuze nieuwelingen dat ge vandaag talrijk genoeg zijn zult om numeriek d. i. in getal de meerdere te zijn van de Ieperlingen. Onze spelers hoe ven te voelen dat rondom hen de meerder heid rood en geel is. Ze hoeven het ook te hooren, en hiervoor komt uw keel te pas. We verwachten van U een formidabel aanmoedigingskoncert met weliswaar ver scheidene schakeeringen, doch met één toon, één thema, onze -spelers vooruit- helpen. Dan zult ge ook rood en geel ge diend hebben. Hiermee is onze rol uit. Straks begint de uwe, vaandrigs van rood en geel. Nog dit eene vergen we van U: leder van U moet in de best mogelijke lichamelijke konditie optreden en met een verzorgde uitrusting. Vandaag is uw verantwoorde lijkheid te groot om ook maar het minste aan het toeval over te laten. Mocht het weer ons nu genadig wezen' Mocht x-ood en geel troef zijn! KEIKOP. IV* Afdeeling Speciaal Recks B. Ingelmunster—S. K. Staden 12 CB9SBB9BI1BBBB9BBBEIEBBB3BBBS9B kruis herinnerde er aan en vroeg een gebed voor de ziel van Jorig Braams, het slachtoffer der misdaad. Hij was een oom geweest van Gerard Braams, den bluffe- rigen veearts. Maarten Stevens was echter niet bij- geloovig en hij stapte haastig den een zamen wegel op. Toch schx-ok hij, toen hij het steenen kruis bereikte. Hij botste er bijna tegen eeix man, die als van den grond oprees. Goeden avond, groette Maarten, toch beheerschend. 't Is donker, hé, voegde hij er bij. We zouden elkaar een bloed neus kunnen geven. Ja'k ben nog laat op de baan, ant- woorde de ander. Ha, 't is baas Wallais... Gij zijt Maarten Stevens, slaap wel! En Wallaais vorderde zijn weg. Hij was Immers een schuwe man, die weinig sprak en het liefst geen volk ontving op de Torenhoeve, de sombere boerderij welke hij bewoonde. Wallaais knielde bij het kruis, zei Maarten bij toch zelf... Dat is aardig... Maar Ja, hij is met een nicht van Braams getrouwd... hij komt misschien lezen voor de ziel van den vermoorde. En daar hij altijd gaarne de menschen ontvlucht, doet hij dat vaneigen 's avonds... Ik heb hem al meer in 't donker ontmoet... 't Is of hij dan wandelt, om toch met niemand te moeten spreken. Maarten stapte ook door. Joris Braams, die hier dood gevonden werd, had hij nauwelijks gekend.Men sprak zelden meer over die geschiedenis. Ze was nog altijd met geheimzinnigheid omringd en de moordenaar bleef onbekend. Men hield het er voor dat Joris Braams door een baanstooper aangerand en om het leven gebracht was. Hij had vrouw noch kin deren gehad en woonde bij zijn broer in, den vader van Gerard, den veearts. Eigen lijk was hij spoedig vergeten. Alleen dat steenen kruis herinnerde nog aan ^cm. HEDEN ZONDAG te Wevelgem: Wevelgem Sport F. C. Poperinge II. op ons terrein: te 10 u.: C.S. leper F.C. Pop. (Juniors) te 2 u.: C. 8. leper F. C. Poperinge I. SCHIKKINGEN GENOMEN VOOR DE MATCH POPERINGE-IEPER 1. - Aan twee winketten zullen lngangs- kaarten afgeleverd worden. Poorten open te I uur. 2. - Spelers, abonnés en velos gaan bin nen langs de kleine lnganspoort. 3. - De lidkaart voor de abonnés is ver plichtend. Niemand vergete haar. PRONOSTIEKWEDSTRIJD Algemeene Rangschikking na den 10" Rit. 71 punten: Fache M. 68 p.: Sansen Ch., Petite Fatissière. 67 p.: Schaballie M. 66 p.: 't Zwartje, Lauwex-s E., Dupont D., Langbeen G., Mephisto, Zoro, Dema rey A. 65 p.: Max, Scherlock-Holmes, Lili, Petit-Jean, Vandevoorde L., Keignaert G. 64 p.: Ingelaere J., Double-mêtre, Ju piter, Butin D. 63 p.: Temperville H., Klein Botétje, Miss Chérie, Schmidt E., Laseure A. 62 p.: Cossey A., Dewitte V., Vermeu len J., Gentleman, Kid-Roberts, Relphi- gor, Fred Hamerlinck, Ego, Pieten, Car- ron L., Pximadalia. 61 p.: Cossey P., Bollengier A., Niet be kend, Véritas, Douglas, Suffijs D., Denut F., Zouzou, Butin R., Declercq E., Bessie Love, Poperinghe-Vooruit. 60 p.: 't Bakkerinnetje, Marimil, Bibl, Luchy Beans, Dejaegher J., Fache A., Onbekend, Tally Ch., Papegay A., Hauspie O., Debijser M., Laheye A., Tom-Mix, Vanhoucke J. Zondag laatst ontmoette ons elftal dat van Meulebeke op hun veld en bracht nog maals de punten naar Watou. Of ze wel gekomen waren! Deze overwinning bracht ons de vierde plaats in 't algemeen klas sement. Over den match te Meulebeke valt er maar weinig te zeggen. Watou scheen buiten formen had met het ruwe onvoorzichtig Meulebeeksche elftal zijn handen vol. Opletten voor de bee- nenwas de boodschap, 't Is jammer in 3' afdeeling nog zoo'n brut onsportief elf tal en idem supporters te ontmoeten. Ka- rel opende de skoor. Meulebeke doelde op zijn beurt tweemaal, en de Watounaars konden nog een paarmaal den doslbewa- ker hunner tegenpartij verschalken zoo dat we 32 overwonnen. Een weinig meer strengheid vanwege den scheidsrechter had hier geenszins misplaatst geweest en onze jongens misschien elk een paar kneu tongen bespaard. Zondag gaat het tegen Lauwe! Wat deze dag ons voorbehouden zal ls voor ons een raadsel. Supporters, kent ge Lauwe? Neen? Wel Zondag zult ge ze leeren kennen... 't Zijn in ieder geval gevaarlijke kerels die de Eendrachters ongetwijfeld zullen doen zweeten. Ge moogt u dus verwachten aan schoon en vlug spel en dit van 't begin af. Wij mis sen Karei, 't is waar, maar de anderen zullen eens AL geven wat ze kunnen. In- dien het voor onze kleuren een over winning kan worden, dan komen we op de 3" plaats en we zitten de kopploegen op de hielen. Er hangt dus veel af van dezen match tegen Lauwe. Hewel, Supporters, op post hé! Na veer tien dagen rust eens ALLEN op het ter rein. We hopen van ons elftal het beste. Ons 2* elftal gaat op vriendenmatch naar Hondschoote. 't Is voor hen een waar bui tenkansje. Ook zij zullen trachten er met eer van af te komen en er spelen als ging het om de punten. Heden Zondag dus: Te Watou: WatouLauwe. Te Hondschoote: HondschooteWatou II. Aan beide elftallen veel geluk. Tot Zondag. NOLLE. ALGEMEENE TOESTAND OVER GANSCII DE WERELD De handel ls ln alle landen kalm tot flauw. Wegens de onzekerheid der tegen woordige toestanden, is de markt weife lend. Alle landen veranderen, 't zij hunne tolreglementen, 't zij door blnnenland- schs maatregels, de normale markt, zoo dat er zich niemand waagt sterke posities te nemen. Wat er ook van weze het is zeker dat de hopcultuur nogmaals sterk zal ingekrompen worden: het is de beste maatregel om ln korten tijd gezonde toe standen te scheppen. BELGIE. De markt gaat op en af, met Iets wat vastheid. Van maatregels van Regeeringswege is tot nu toe nog niets te bespeuren; wel schijnen onder handelingen in gang te zijn. DUITSCHLAND. Dit land heeft aan Tcheko-Slovakije, voor een zeker conti- gent, een begunstigend toltarief van 70 mark per 100 kgr. toegestaan. De hop markt is hier kalm. Veel hop wordt uit geroeid. De toestand is uiterst slecht. STIERMARKEN. De laatste tijden was er opnieuw wat vraag. De hop werd verkocht aan 30 tot 37,5 dinar per 100 pond (100 dinar ls 60 frank). Het ware dus 180 tot 225 frank. SAAZ. De prijzen brokkelen af. Men betaalt voor extra 320-350 kronen; prima 260-320; min goede van 180 tot 260 kro nen (1 kroon is 1,05 frank). Mc HOPPESTUDIEDAG te houden in Hoogeschool v. Gistingsbedrijven te Gent Meersleeg, 2 OP VRIJDAG 4 DECEMBER 1931 om 10 en 14 uur Voormiddagzitting om 10 uur stipt. 1. Welkomgroet van M. De Gheest, Voor zitter der Beheers-Commissie van de Hoo geschool voor Gistingsbedrijven te Gent. 2. Samenstelling van het Comlteit van den studiedag. 3. Hulde aan de nagedach tenis van Esrw. Heer Alf. De Jaegher. 4. Mededeeling van Prof. Ing. Chabot over vroegere proefnemingen met hop, in de Hoogeschool voor Gistingsbedrijven uitge voerd. 5. Samenstelling der hoppegron- den in de streek van Poperinge door Ing. Verbelen, Ing. De Koker, en Ing. Fr. Van- develde. 6. Voordracht door M. G. Ge- kiere over de hopcultuur en den handel. Namiddagzitting om 14 uur stipt. 1. Onderzoek over de bitterheid der hop, door Ing. Vandevelde. 2. Voordracht door Staatsagronoom Simoens, over mid delen aan te wenden ter verbetering der hopcultuur. 3. Stichting eener besten dige Hoppestudie-Commissie. 4. Be zoek aan de tentoonstelling van hopsoor ten in de streken van Poperinge en Aalst gekweekt. Bravo, beste jongens, g'hebt goed werk gedaan, een drawn tegen S. Wevel gem, wel dat verbetert nog altijd, 't Was eerst op verplaatsing ne rammeling, en nu begint ge al de puntjes te deelen. Goed zoo. Zondag wordt het weêr een overwin' ning op ons plein, want, aangemoedigd door eigen volk, geeft meer moed en kracht om tot het einde toe gazete geven, 't geen wat we van U verwachten heden Zondag 29 November, om 2 uur op ons plein. De ingangsprijs is vastgesteld op 2 fr. en voor de klnders 1 fr. Komt onze jongens opbeuren en ze zullen uit dank baarheid U ware voor geld geven. Dus U beiden zult voldaan een aangename namiddag gepasseerd hebben en dan man nen, dan gaan we eens zien naar het prachtig tooneelspel «De Wolf ln het ge bergte in het Vossenlokaal, bij H. Haey- aert. Daar zullen we, als we gewonnen hebben natuurlijk, een goed glas bier kun nen drinken naar keuze, in leute en ver maak en de vermoeinissen van den na middag vergeten. Tot heden Zondag, hé! Rousbrugge—V. Wevelgem. WIT-ZWART. De Volkerenbond heeft zich kracht dadig aangesteld om het janpansch-chi- neesch geschil te vereffenen. Belde lan den werden ultgenoodigd zich te ont houden van alle vijandelijkheden en schijnen dit nog al te willen onder houden. SSBlBBSBSSSaBBSIBBBBBBBHBBBBBB Dinsdag 1.1. werd alhier in St Janskerk het huwelijk ingezegend van Mijnheer Désiré Eahaye, zoon van onzen Heer Burgemeester en MévrouW Nestor La- haye-Vanden Bergiie, met Mejuffer Mar cello Vande Casteele, dochter van Mijn heer Marcel Vande Casteele-Valcke. Wij bieden de jonggehuwden en hunne geachte Familie onze beste gelukwen- schen aan. «fsiBBBaBssaaaiaiaBaaasagsBBaa Zijn broer had het er geplaatst... Maar Wallaais moet nog wel aan hem peinzen, vermits hij er lezen komt, dacht Maarten. Zijn vrouw zal er hem toe aanzetten... Maarten naderde nu vaders hoeve, die al in het donker lag. Plots schrok hij. Bijna botste hij tegen twee personen... Een meisje vluchtte heen. Zie uit uw oogen, dom kalf! snauwde de ander. 't Was Bert Vissers, de nietdeug. Maar ten herkende hem en vroeg welke zaken hij hier had. Het is mijnheer de voyageur, her nam Bert. Ge komt van De Vier Lin den van Gustatje! Staat mijn auto nog voor de deur? Zijn die leegaards van Poperinge nog niet geweest? Ik vraag u niet om me voor den zot te houden, maar wat ge hier bij ons hof doet? O, ik wandel... dat doe ik 's avonds zielsgaarne... De sterren blinken dan zoo schoon en ik krijg hooge gedachten... Boer Wallaais doet dat ook veel! Wie was er bij u? Bij mij? Was er iemand bij mij? Wel, wel, stond er iemand met mij te klappen? Als ik zulke hooge gedachten heb, zie of hoor ik niet. Wie was er bij mij, Maarten? Doe niet zoo onnoozel? Ik begrijp het wel... Waarom vraagt ge het dan, mijn vriend?... Maar ja, voyageurs doen alzoo, hé... Hoe gaat het met de zaken? Nu ik een auto heb zou ik ook Willen reizen om te verkoopen. Ge waart hier met mijn zuster! Ewel, ja, Maarten, ik val door de mand... Manda ziet me zoo zielsgaarne en kan niet slapen als ik haar geen goe den avond kom zeggen... Wel, laat ons familie worden, dan voer ik u in mijn Minerva rond.,. Waren ze van de ga- PRIJS DER SUIKERBEETEN VAN DE CAMPAGNE 1930-1931 Op 18-11-31 vergaderden in het mini sterie van Finantiën, in Brussel, eenige afgevaardigden van de belgische beet- planters met vertegenwoordigers der fa brikanten om, in tegenwoordigheid van hoogere beambten van het ministerie van Finantiën, den definitieven prijs der sui- kerbeeten van de campagne 1930, vast te stellen. Uit de voorgelegd cijfers betrekkelijk voortbrengst- en verbruikte hoeveelheden is berekend geworden dat de totale prijs voor de beeten, van bewuste campagne, beloopt tot 121,572 fr. voor 16,50 gr. suiker; er is echter verstaan, dat voor die streken die a forfaitverkocht hebben, boven gemelde prijs vast is. In dien prijs is begrepen, de in Dec. 1.1. gegeven bescher ming van 40 fr. per 100 kg. suiker. Die bescherming gaf voor de verledene cam pagne eene meerwaarde per ton beeten van: 37.232 fr. Op deze som hebben de planters reeds een voorschot van 30 fr. ontvangen, zoodat er nu nog 7.232 fr. per ton beeten te ontvangen is. De fabrikan ten moeten deze som in de e°rste dagen uitbetalen. Volgens het plan Cliadbourne moesten de fabrikanten, van den oogst van verle den jaar, een zeker deel in verplichte be waring houden. Dit deel bedroeg voor on ze opbrengst 8.32 van de totale op brengst; daar dit jaar door klenere op brengst niet aan de behoeften van het land zal kunnen voldaan worden zal deze, in bewaring gehouden suiker, dienen aan gesproken te worden can op de binnen- landsche markt te vex'wenden in stede van uitgevoerd te moeten zijn. De suikerbeschermingswet zegt, dat het totaal van de 60 fr. bescherming aan de kuituur ten goede komen moet. Er zal dus daar nog iets te verwachten zijn; doch gezien eerst op het einde van de loopende campagne zal kunnen vastgesteld worden hoeveel er nog aan de planters ten goede komen zal, is er vanwege de afgevaardig den der beetenverbouwers voorgesteld, zoo mogelijk, deze kwestie forfaitair te re gelen. Het antwoord der fabrikanten moet afgewacht worden; daardoor komen, la ter, nog een paar franken bij. Die prijs is desastreus voor onze boe ren; in doorsnee verliezen ze daarbij meer dan 1000 fr. per hectaar. Dit jaar, met den pijs van 150 fr. per ton en ook ten deele door de deficitaire opbrengst per hectaar zullen de boeren nogmaals, in doorsnee, een verlies van ongeveer 1000 fr. per Ha. mosten boeken. Indien de suiker prijzen niet verbeteren, zuilen velen, reeds met de toekomende campagne, hunne bee- tenbeplantingen sterk moeten inkrimpen of zelfs vaarwel zegen. De beetenprijzen, in Vlaanderen, zijn de laagste die in Belgie betaald worden; ten deele komt dit, omdat de fabrikanten van vroeger reeds gewoon waren ons min der te geven dan elders en ook omdat op onze beeten meei-dere vervoerkosten druk ken; er is echter een middel om zich daar tegen te verhelpen en zelfde prijs als el ders te bekomen (ongeveer 20 fr. per ton meer ln gegeven omstandigheden). Doch, onnoodig daar verder over uit te wijden: bij de planters ontbreekt toch den wil. Ingezonden. EEN DOODE EEN GEKWETSTE Donderdag morgen rond 4 uur, werci in een gracht langs de baan Meenen- Wervick een auto omgekanteld bemerkt. De gendax-men vewittigd kwamen ter plaatse. Onder de auto lag het lijk van een der inzittenden: heer Leon Catry rond de 50 jaar, van Wervick, gehuwd en vader van twee kinderen. De geleider heer Paul Leroux, zoon van de burge meester van Wervick, was slechts licht gekwetst. Terugkeerend van Meenen, rond 1 uur s' nachts, was de auto uitge gleden en ln de gracht gebold. M. Catry werd onder het zware gewicht verpletterd en op den slag gedood. IBBBSSSSBBBESaiaBBSiaBüasaBBSSüSiaBS Dinsdagavond, te 5 uur, kwam de heer dokter Ostljn, van Westnieuwkerke, per auto huiswaarts gereden. Langs den weg vond hij een man ten gronde liggen, dien hij dadelijk ter hulp snelde. Het was de genaamde Cyriel Seghers, geboren te Vla mertinge, 31 jaar oud, gehuwd, welke hout was gaan koopen. De man lag volop in de modder; zijne kleederen waren gescheurd, maar wat erger was, hij had de bil en het bekken gebroken en had tevens eene sche delbreuk opgeloopen. Plet geld dat hij op aak moest dragen was verdwenen. De ongelukkige werd dadelijk naar het hospitaal gevoerd, waar hij nog denzelf den nacht overleden is. De policie onderzoekt deze geheimzinnige zaak, om de vraag op te lossen of men hier voor een misdaad of een ongeluk staat. Familie, Vrienden en lennisen worden beleefd uitgenoodigd tot de Plechtige JAARMIS op Zondag 29 November, te 9 uur, in St Bertinuskerk voor HEER EN VROUW ANTOON DEROO-DEBYSER en overleden Kinders CAMIEL en LUCIE. Van wege de Kinders. «O Woensdag 2 December, om 9 V-i uur, in St Bertinuskerk, Plechtige MIS, voor HEER ELIE VERHAEGHE. Beleefde uitnoodiging aan Vrienden en Kennissen van wege Eclitgenoote en Kin ders. -«o»- rage nog niet naar De Vier Linden gekomen? Als ik u op ons hof zie, knippel ik er u van, dreigde Maarten. Zoudt ge dan willen dat Mandatje ziek wordt! Ik verwittig u... Verwittigt ge me? Maar vriendje, ge zult uw zuster den dood aandoen... Ze ziet me zoo gaarne, zeg ik. En ik ben een schoone jongen ook. De meisjes zijn zot achter mij... Gustatje uit «De Vier Lindengaf me van avond nog een pixxtje gratis voor niet... maar ik wilde ze niet kussen, want ik zou geen ruzie maken met u! Ze heeft dat niet ver teld. hél Ja, Ik ken uw schavuitenstreek... Baas Vervloet zal u wel eens krijgen! Zou hij? Hij kan niet rap loopen met zijn platvoeten en te Repelem won ik ln den koers den eersten prijs... Ik verbied u op ons hof te komen... Verbiedt ge dat? Op uw hof, hé? We staan hier maar aan de haag... O, Man datje zou achter me loopen tot Pope ringe... Ge hebt haar nu wreed doen verschieten... Dat is niet wel, Maarten! treiterde Bert Vissers voort, 't Lief kind zal onrustig slapen. Ik verbied u zoo over mijn zuster te spreken! Verbiedt ge me dat? Moet ik dan zeggen dat ze niet lief maar leelijk is! Dan zou ik tc hard liegen en ik spreek altijd de waarheid. Vraag het maar hier op de gemeenten... Ze kennen me overal. Als een vagebond, ja Ben ik een vagebond? Zou ik nog te Hoogstraten geraken? Ik geloof er niets van. Maar ik zal u niet langer uit uw bed houden... ge moet u te veel weren om de brokken bijeen te garen. Ik ga nog eens naar mijn auto zien, maar ik zal me stil houden dat Gustatje me niet hoort, want anders kwam ze me nog een pintje brengen en een piepertje vragen. De Familie T -orte bedankt Vrienden en Kennissen oi.i r'to.. .togheid in de begraving van JUFVROU T IKIE DECORTE. Zij noodigen ens uit tot de LAAT STE ZESWEKENMIS op Donderdag 3 December, te 9 'A uur, in St Bertinus kerk. «o»— PROVEN. Vrouw Weduwe Hector Desmyter-De- schuytter, Kinders en Familie, melden met diepe droefheid, doch christene ge latenheid, het afsterven hunner geliefde Dochter, Zuster en Bloedverwante JUFVROUW CELINE DESMYÏER. Vriendelijke uitnoodiging tot de Plech tige BEGRAVING in de parochiale kerk te Proven, op Maandag 30 November, om 10 uur. De Vrienden en Kennissen die bij ver- getenheid geen rouwbericht zouden ont vangen gelieven deze uitnoodiging als dusdanig te willen aanzien. ZONDAG 29 NOVFMF R 1' 'l HERBERG-KERMIS. In 't Zwaard bij Marcel Cleenewerck, Krombeekstraat. In de Violette bij de Wed. Cam. De- corte, Keer van den Ommeang. Au Retour de la Gare bij Emiel Te- taert, Iepei-straat. In Cambrxnusbij Alfons Despegel, Meesenstraat. In 't Virxkenveldbij Medard De- swarte, Westvleterensteenweg. In de Voorstadbij August Techel, Bruggestraat. In den Faubourgbij René Deman, Doornstraat. In den Gouden Arend bij Aberic Dek» mijn, Groote Markt. VLAMERTINGE. In Canada bij Hilaire Laroye. ABEELE. Bij Wed. Huyghe en Kinders, Statie. WATOU. «In den Helleketel», bij R. Camerlynck. VLAMERTINGE. Schoon konijn gratis te verkaarten: In het Katjebij de Weduwe Barbry. DOOR DEN UIL TE VERROLLEN Schoon konijn van 5 Kgr. In den Oude Ankerbij Wed. Alois Cappelaere, Hondstraat. Schoon konijn van 5 Kgr. In de Koeimarktbij Gerard Van» eenooghe. Gegeven door Leopold Laly. Konijn en 29 fr. In de Stad Diksmuidebij de Wed. Charles Worm, Veurnestraat. Gegeven door Julien Deroo. Jonge Geit, waarde 50 fr. In de Wagenmakerijbij Jozef Va- ssurGegeven door Emiel Bruneel (D« Wisse). St-JAN-ter-BIEZEN. Konijn. In dc Speute bij René Maarten. Ge geven door Camiel Deraeve (Mathys). Be gin te 6 uur. VLAMERTINGE-Brandhoek. Kermis. Konijn te verhollen. In de Nachtegaalbij Achlel Geldof. Gegeven door Achiel Arnoudt. ZONDAG 29 NOVEMBER 1931. STAD POPERINGE. Buitengewone Groote WILDSCHIETINO aan de liggende Pers De Lelie Veur nestraat, 44, Poperinge. Vooruit drie ha- aen en 32 wilde konijnen. Inleg 13.50 fr.; terug 10 fr. Zooveel vo gels alls schutters. Begin om 2.30 uur stipt. BEDANKING. De Familie Vanhoucke-Delanghe be dankt Familie, Vrienden en II .missen om den blijk van genegenheid betoond door het bijwonen van de Begraving van hun Vader en Familielid HEER RENÉ A'ANHOUCKA. f E. H. Vande Wiele, I .laorder der Damen van Maria, te Moeskroen, is Za terdag te Kortrijk overleden in den ouder dom van 46 jaar. Poperinge, 27 Nov. Tarwe 85-90; rogge 90; haver 90; aardappelen 40; bo ter 16-19; eieren, kleine 0.50, groote 0.70- 0.75; hoppe, opbrengst 1931, 250. leper, 21 Nov. Tarwe 75-80; koolzaad 257; klaverzaad 1600-1800; rogge 65-70; haver 80-85; brouwersgerst 85-90; voeder gerst 85-85; maïs 67-69; paardeboonen 100-110; aardappelen 40-45; boter 18.50- 19.50; eieren 0.85-0.95; biggen 100-175 en 5.50 den kilo; strooi 15-20; hooi 25-30; ruw vlas 30-4C- chicoreiboonen 89-90; voe- derbeeten 70-90. Kortrijk, 23 Nov. Witte tarwe 65-75; rogge 75; haver 90-92; paardeboonen 100; gerst 85-90; tarwebloem 112; nlandsche zemelen 78; gorte zemelen 90; hooi 40; strooi 15-16; aardappelen 38-46; voeder- beeten 8.00-8.50; Turksche tarwe Plata 63; id. Cinquantino 73; vreemd lijnzaad 120; inlandsch id. 118; inlandsch koolzaad 160; inlandsche lijnzaadkoekén 112; Am- r'sasnsche id. 11; koolzaadköeken 70; ara- el' koeken 130; nitraat van Chili 120; ammoniak sulfaat 79; lijnzaadolie 185; koolzaadolie 405; vlas der Leie 40-110; wit vlas 700-2200; vlas op den grond ge root 500-625; ruw werk 40-110; oude sui- kerijboonen 87; nieuwe id. 86. Kortrijk, 23 Nov. VEEMARKT. Te koop gestelde dieren 293; 130 koeien, den kilo op voet 4.50; 113 veerzen, id. 6.00; 35 ossen, id. 6.00; 15 stieren, id. 5.00. Boter 17-19; eeren 1.00-1.10. Diksmuide, 23 Nov. Boter 17-19; eie ren 0.92-0.95; aardappelen 35-40; tarwe 80-85; rogge 70-72; haver 85-90; strooi 150-170; hooi 300-320; voederbceten 300- 620; brouwersgerst 95-100. Veurne, 25 Nov. Tarwe 92; rogge 72; haver 95; lentegerst 75; wintergerst 95; paardeboonen 108; aardappelen 40-45; tarwestrool 16; haver- en gerststrooi 14; weidehooi 30; klaverhooi 32.50; luzernhooi 40; voederbeeten 6.50; ruw vlas 80; boter 18-19; eieren 0.92-0.95; eieren van een den 1.00. (Zie vervolg hierneveixs.) Slaap wel, Maarten, en speel toch niet op tegen Mandatje... Als ge mijn auto noodig hebt ge moet maar spreken. Bert Vissers verwijderde zich... Maarten bleef nog even staan... Hij was geheel ontdaan. Verlaagde de anders zoo stille, zwijgzame Manda zich zoo, om met Bei't Vissers te verkeeren? Ja, zij was het... ik ben niet gemist! mopelde hij. Ik hoorde ze de deur toe doen. Met Bert Vissers, dien nietwaard! 't Is schrikkelijk! Zoo'n schoelje... zoo'n straatlooper! Maarten was zeer onder den indruk van zijn ontdekking. Wilde Manda dan haar naam en eer weg gooien? Maarten ging zacht binnen om vader niet te storen. Het was stil in huis. Alleen de hooge klok in de keuken tikte regel matig. Maarten zou gaarne nog met zijn zus ter gesproken hebben, maar ze was al in haar kamer... en vader mocht niets hooren. Morgen zal ik ze de les lezen, be sloot hij. ZIJ en Bert Vissers, 't is Onge hoord. Hij lag lang wakker, bekommerd om die verhouding... EEN BEROERDE DAG Maarten Stevens ontwaakte toen de wekker in de kamer van zijn zuster af liep. Hij bleef nog even liggen en hoorde Manda op staan. Tegelijk kwam de her innering boven van den vorigen avond. Was het dan waar geweest, dat hij Man da had verrast bij Bert Vissers, den niet waard? Of had hij het gedroomd? Neen, niet gedroomd, zei hij bij zich zelf. En ik moet het haar zeggen, eer vader op is. Maarten stapte uit bed, wiesch en kleedde zich haastig. Manda zette het ontbijt gereed. De koffie geurde door de zindelijke keuken DINSDAG 1 DECEMBER (St Elooi) Herberg-Kermis. In de Halve Maanbij Gerad De- puydt. Konijn van 5 Kgr. te verbolien. Woensdag Kandeel. ZONDAG 6 DECEMBER DIKSMUIDE. Kaartspel Bieden. Zaal Oud Belgie bij Jerome Billiet, Statieplaats, Diksmuide, Groote Prijs kamp in het bieden man voor man 2009 FRANK PRIJZEN 500, 400, 390, 200, 100, 90, 80, 70, 50, 50, 50, 53. Inleg 10 fr. Begin om 2 uur stipt. Einde denzelfden avond. In ZONDAG 13 DECEMBER Prijskamp in 't Bieden, 't Paviljoenbij Pierre Verly, Statie, Poperinge. Om 3 uur stipt. Man tegen man. Inleg 5 frank. IfiOO FRANK PRIJZEN. Op Zondag 29 November, van 9 tot lï uur, Tentoonstelling der duiven van MAURICE EN CAMIEL DELAVA, A la Cour de Roibij Maurice Devos. Zondag 2.9 November 1931 TOTALE DUIVENVERKOOPING «A l'Espérance bij Gaston Van Bru- waene, Groote Markt, openbare verkoo- ping van 31 reisduiven, zijnde gansch het hok van GASTON HOUWEN, Duinkerk- straat, Poperinge. 6H£eSSMSSSB3MS3SSÏ!®a8ffiB3iSi55«» Piaats voor GEMEENTEONTVANGER is open. Wettelijke aanvangswedden; aan vragen met getuigschriften in te sturen vóór 9 December 1931. arfaBSEsasasHSBHSBSEHEEBaaBisa POPERINGE. Stadsschouwburg. ZONDAG 13, MAANDAG 14, DINSDAG 15 DECEMBER, om 5 M uur stipt, door de Koninklijke Maatschappij Roeische Barbaristen, opvoering' van «DE KROEG ZANGERES», beroemd drama in 7 ta- fereelen. Kaarten en 6 en 4 fr. te bekomen bij de Wed. Albert Denut, Casselstraat, 38. Okkasie Pianos, 1.600 fr.; idem 2.500 fr.; idem, 3.500 fr. Bij CAMIEL QUAGHE- BEÜR, Ieperstraat, 27, POPERINGE. Roeseiare, 24 Nov. Tarwe 87; rogge 87; haver 95; maïs 61; boekweit 145; voe dergerst 89; zomergerst 95; wintergerst 93 erwten 110; paardeboonen 125; lijnza den 110; lijnmeel 125; ruw vlas 85-110; geakkei-d vlas 105; voederbeeten 9.00; aardappelen: Krugers 40; Geldersche muizen 47; Industries 35; Vainquers 45, meeste aanbod; klaverzaad 1500; tarwe- strooi 18; roggestrooi 15; haverstrooi 12; weide- en klaverhooi 30; luzernehooi 40; tabak 5.00; koolzaadolie 410; lijnzaadolle 185; nitraten 119; ammoniak 79; cyana- mide 85; kalksalpeter 120; Thomasslakken (scaries) 14/16 op wagon Charleroi 1.18; viggens 7.50 den kilo; böter 18-19; eieren 0.70; id. van poelen 0.55. Anderlecht, 25 Nov. VEEMARKT. Te koop gesteld 539 ossen, den kilo op voet 5.00-6.75; 138 stieren, id. 4.00-6.00; 1.477 koeien, id. 4-6.00. Te zamen: 2.154 st. iBaaxBBHEBiaiiBKs^easBiaBEaHHaa want de dochter van boer Stevens was een flinke huishoudster. Goeden morgen, groette Maarten. Manda antwoordde met een soort ge brom. Ze was altijd in zich zelf gekeerd. Zet u... ge kunt eten, zei ze dan toch. Maar ik moet u eerst spreken, be gon Maarten. Hij zag dat ze rood werd, een bewijs hoe ze dadelijk begreep waarop hij doelde. Mij spreken? herhaalde ze. Ge stondt gisteravond bij Bert Vis sers... Ik bij Bert Vissers... ge liegt! snauw de ze. Neen, ik lieg niet... Toe, beken het maar! Ik hoorde u in huis vluchten en Bert heeft het trouwens bekend. Gaat het u aan? vroeg Manda heftig. Ja, dat gaat mij aan... O, Manda, hoe wilt ge zoo'n straatslijper kennen, de schande van de gemeente, een vage bond! Plots begon ze te weenen. Gij kunt goed spreken, snikte ze. Gij trekt er eiken dag uit... ge komt overal. Ik verga hier op het akelig hof bij een vader die nooit spreekt en eeuwig dubt, die al kwaad kijkt als ik vijf mi nuten te laat van de Mis kom of om boodschappen ga... Wat is mijn leven? Vraagt ge mij 's Zondags eens mee? El- ken avond zit ge in «De Vier Linden»! Ik kan krawieren en slaven en heb nooit verzet. En ja, wanneer er dan eens iemand langs het hof komt, spreek ik er mee, al is het Bert Vissers. Of zoudt ga liever hooren dat ik in den waterput ben gesprongen. (Zie vervolg op 5" blad.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 4