GRANUM Kachel NOODLOT Pachtwet Het laatste avontuur van Diavolo - vt Moeder Gods Lanti bon wkiTs 3 ji Frankrijk en Be Vie ass Rond cle Kamer Pol'iiek Overz'cfit Laatste gebrevcteerd model G. BUTAYE TAXI Beheer van Posterijen STAD POPERINGE KATHOLIEKE KINEMA 1. - ACTUALITEITEN EN MERKWAARDIGHEDEN 2, 3. RICHARD TALMADGE£ee"on* h*etr "3n te pafe^ Van.'t beei? Aanstaande Week De Diamant van den Tsar. De Twistzoeker, 3-ï-32. - DE PQPE^ÏMGENAAR. - TJr 1. - BI. 2. Ter gelegenheid van de vijftienhonderd ste verjaring ven bet Concilie van Ephese heeft Z. H. de Paus een nieuwe encycliek Lux Veritas afgekondigd, over het God delijk Moederschip van Maria. Je H. Vader richt zich in deze encycliek tot de protestanten en de christelijke oósteische Kerken, die gescheiden zijn van de Ka tholieke Kerk. De H. Vader bepaalt opnieuw de leer in zake het goddelijk Moederschap van Ma ria. Hij verklaart opnieuw op plechtige wijze dat Jezus Christus alleen en eenige Zaligmaker te samen mensch en God was en dat de goddelijke en de menschelijke natuur in Hem Vereenlgd waren in de per soon van het Woord. De H. """ader maakt van de gelegenheid gebruik om de wezenlijke eenheid van de ware Christi Kerk te laten uitschijnen en om tot de afgescheiden zonen van de Kerk hef d or verzc.k te richten tot de eene kudde en den tenen herder rerug te keeren. Tenslotte wordt in de Encycliek het god delijk moederschap van de Moeder Maagd behandeld. Die waarheid, zegt de H. Va- dfiir, is niet anders dan het corollariuni van het dogma hierboven toegelicht. Immers indien Jezus Christus God is, is Zij die. Hem het leven schonk, Moeder van God. Dientengevolge moet Zij ook vol van ge nade zijn en wij moeten liaar vereeren, beminnen en navolgen. De H. Vader weerlegt de bezwaren van de protestanten tegen den eeredienst van Maria, Hij maant hen op vaderlijke wijze aan het voorbeeld van de katholie ken na te volgen en de bescherming van de Moeder Maagd in te roepen, als mid delares en als voorspreekster bij den God- deüjken Zaligmaker. Na dijn doet Hij een dringend beroep op de afgescheurde broe ders van de Oostersche Kerk die op het Concilie vanEphese den Paus hebben begroet als de Waker san het geloof.1 Hij spoort hen aan tot den gemeenschappe- lijken Vader terug te keeren die in de persoon van Paus Celestinus na overleg met hen, het hoogste voorrecht van de Maagd afgekondigd heeft, namelijk haar goddelijk moederschap. Pius X. wenscht vurig dat de dag ko men zou dat zij tot de eene Kerk terug- keerende, zij samen met Hem knielen zullen in de kerk van de Heilige Maria Majora ten einde den triomf van de Moeder Maagd op het Concilie van Ephese te vieren. Tenslotte als aandenken aan de huidige viering, bepaalt de K. Vader voor alle kerken het officie en de mis van Maria Moeder Gods. De encycliek is geaagteekend op 25 De cember, Kerstmis. Over de geldigheidsduur van de land pacht werd in 1928 veel geredekaveld: de eene zegden 3 jaar; de andere 9 jaar. Dr Brutsaert die de onbetwistbare voordeelen voor den landbouwer van een pacht van langen duur erkende, was van oordeel dat in de toenmalige omstandig heden, met het oog op de toestanden zoo als zij bij ons bestaan, het vermetel was een pacht van langejt duur aan te gaan. Een pacht van negen jaarzei hij, zal den pachter voordeel bijbrengen als hij den pacht krijgt aan een zeer gena- digen prijs. Maar in 1928, toen de pachtwet be sproken was, waren de pachten aan zeer hooge prijzen vernieuwdvijf, zeven, som wijl tien maal den prijs van vóór den oorlog. En daarom, de komende crisis vooruitziende, vond hij, in 't belang van den pachter, dat een pacht van drie jaar met twee jaar opzeg, de verstandigste oplossing was. En daarom werd hij door de frontpartij die hij in 't nastreven van een pacht van 9 jaar niet volgen wilde, uitgescholden. In een vlugschrift «DE PACHTWET», hoe de Vlaamsche Nationalisten trouw bleven aan hunne belofte ten voordeele van den landbouw, Vlaamseh Nationale Nijverheid, lezen wij. 't volgende: De Heeren Baels, Brutsaert en Brus- selmans die zich opwerpen als de ver- dedigers der landbouwers, weten genoeg dat de overgroote meerderheid den lan- gen paehttermijn wenscht en stemmen er tegen om de groote eigenaars en kas- teeiïieercn plezier te doen. Daardoor brengen zij de pachtwet in gevaar en geven er allen schijn aan dat ze liever geen pachtwet hebben dan er eene met een duur van negen jaar. Wie had het best voor, Dr Brutsaert en zijne vrienden of Meester Butaye en de frontpartij? Vraag het eens aan de jonge boeren die in de voorspoedige jaren van '28 en '29 aan hooge prijzen verplicht waren een eerste pacht van negen jaar aan te gaan en nu volop vallen in de geweldigste landbouwcrisis die wij ooit beleefden. ledereen zou peinzen, na zulken flatter, dat de Nationalisten zouden zwijgen lijk vermoord, uit schaamte. Gij zijt er wel meê... Over eenige da gen dienden zij een wetsvoorstel in tot tijdelijke herziening van de landpachten en de pachtprijzen. Eerlijkheidshalve moet gezegd worden dat Meester Butaye's handteeken er niet op staat het ware immers al te kras! (De onderteekenaars zijn de H.H. De- beuckelaere, Vandenbulcke, Leuridan, en Vanopdenbosch). Maar dezelfde mannen die Dr Brut saert en Heeren Baels en Brusselmans uitgaven voor slaven van de grondeige naars en de kasteelheeren, omdat ze in de toenmalige omstandigheden, in 't be lang van de pachters, den voorkeur ga ven aan een pacht van 3 jaar met 2 jaar opzeg, diezelfde mannen bekennen nu dat de Wet van 7 Maart 1929 die tot bescherming van de pachters werd uitgevaardigd ten hunnen nadeele is uitgevallen. Vele nieuwe overeenkom- sten zijn afgesloten en hooge pacht- prijzen worden vastgesteld. En nu vragen ze dat aan de huurder van een landgoed het recht verleend worde aan de in voege zijnde pacht van dit goed te verzaken mits een vooraf- gaandelijken opzeg van drie maanden. Ze hebben den boer een strop aan den hals gedaan met een pacht van negen jaar en nu dat hij bijna verworgd is door hun schuld en deze der Socialisten, zou hij moeten het recht hebben van binnen de drie maanden zijn hoeve te verlaten. Voor den eigenaar blijft de opzeg 2 jaar, voor den huurder slechts 3 maanden!! Wat ellendige klucht! Dat zijn me de wettenmakers I Maar de boeren zullen zich niet meer laten foppen. BOERKE NAAS. IBESBH&IBBËHaKSKflSSSSKBSBlIISISEfS MOORDENAAR GEFUSILJEERD IN FRANKRIJK De soldaat Ahmed Ben Hohamed die op 7 December 1930 een adjudant ver moord heeft en een soldaat alsook de vrouw van een onder-officier ernstig kwet ste werd door het peloton 5* Schutters, waar-van hij deel uitmaakte, gefusilleerd op het schietveld van het fort van Mon- tessuy. TREINONGELUK IN ITALIË Drie donden en 20 gekwetsten Zondagmiddag is op de lijn Rome Vi- terbo een trein ontspoord. Het ongeluk geschiedde bij Rignano, op 38 km. van Rome. Er werden drie personen gedood en 20 gewond. GASTHOF IN BRAND TE ST.-AUSTELL Te fc>. .lei, in Cornwales, heeft een ongemeen geweldige brand gewoed in het gasthof der baai. De gasten konden slechts met de grootste moeite gered worden. Al het reisgoed is iti den brand gebleven. De Minister van Landbouw, Mr Tardieu, die door zijne bekwaamheid, wilskracht, werkzaamheid en welgemeende toewij ding aan de landbouwbelangen, zonder tegenspraak, ln dezen thd van krisls, do beste Minister van Landbouw is, sedert het ontstaan der Republiek ln 1370, voert, stap voor stap, ziin plan uit, om de land bouwkrisis te bekampen, door een wel bestudeerd ontwerp, van gepaste, doelma tige beschèrmings- en döuaanrechten; contingenteering of bewerking van invoer van vreemd vee en alle landbouwvoort- brengséls die in Frankrijk ge'eeld worden; aenmeedigingsnremiën en uitvoerpremiën. De terwe uitgezonderd, wat in België niet mogelijk is, en niet noodig is, als de veeteeR, en de nijvcrlieidsvruchten teelt winstgevend gemaakt wordt, zou Beig'e, door 4 genoemde middels, voor zijn boe ren, hetzelfde moeten doen. Het is de eenige afdoende middel om in Feigie ge lijk in Frankrijk de krlsis doelinatrg te bestrijden. De terwe, die, in April 175 fr. cle 100 kilos gold, en sedert Juli op 150 fr. ge daald was, omdat de boeren niet genoeg zaam den raad van Mr Tardieu volgden, hun verkoop te verdeelen op de 12 maan den van het jaar, rlist iets in prijs: 155 tot 160 fr., ten gevolge van een onlangs genomen ministerieel besluit, dat, in plaats van 10 slechts 3 vreemde tar we in de inlandsche mag gemengd wor den. In Oktober en November 1930 was het in Noord-Frankrijk, evenals in Belgie, on gunstig weder voor den zaaitijd. Dit jaar, was het voor heel Frankrijk, voor den zaaitijd zeer gunstig weder. Er zijn een millioen hectaren terwe meer gezaaid dan in 1930. Maar daar het Ministerie van Landbouw weet, dat de terwe, om hare onkosten te keeren en eene kleine winst te geven, minstens moet verkocht worden aan 150 fr„ zullen de inkomrechten, des noods, van 80 op 100 fr. de 100 kilos ge bracht worden. Ik lees met aandacht en met belang stelling de verslagen der vergaderingen der belgische hoerengilden en verbonden van hoerengilden. Ik heb met eene bij zondere belangstelling, knappig en kranig, het verslag gelezen van de vergadering der 200 leden van de hoerengilde van Izen- berge die met eene echt Veurnambacht- sche vastberadenheid hunne gegronde en rechtmatige wenschen uitdrukken. Be wust van hetgene recht en redelijk is, ingezien de krisis, spreken zij door. Zoo ook spreken de boeren ln Frankrijk, en zoo zouden de boeren in Belgie overal moe ten spreken. Maar wat Frankrijk aangaat, de bel gische boeren moeten verstaan dat Mr Tardieu de Minister is van den franschen landbouw en in zijne maatregels van be scherming door tolrechten, contingentee ring (beperking van vreemden invoer) aanmoedigingspremiën en uitvoerpremiën, met de landbouwbelangen van Belgie en kel zooverre kan rekening houden, als het kan samengaan met zijn redelijk plan en ontwerp: de krisis in Frankrijk te be strijden. Geen één fransche boer heeft er iets tegen dat Belgie hetzelfde doe voor zijne boeren. In Frankrijk hebben de boeren veel macht en invloed, uit reden dat de boe renbevolking' de meerderheid is. In Bel gie, waar de boeren de meerderheid niet uitmaken, zijn zij maar sterk door de vereeniging en hunne voorstaanders een drachtig en vastberaden te ondersteunen. De geschiedenis van het belgisch parle ment heeft bewezen, dat, in Belgie, éénc partij de boeren krachtdadig verdedigd heeft: de Katholieke Partij met haren landbouwgrocp, waarvan, voor West- Vlaanderen, samen met de Heeren Brus selmans, Sap, en d'Ydewalle, de geleerde, werkzame en boerengenegen Volksverte genwoordiger, Dokter Brutsaert een van de invloedhebbendste leden is. Dokter Brutsaert's bekwaamheid en overtuigde genegenheid voor de boeren, heb ik, gedurende zes jaren, van 1882-1388, kunnen naar weerde schatten in het Col lege van Poperinge. Sedert hij Volksverte genwoordiger is, heeft hy de landbouw veel diensten bewezen en zou nog meer diensten bewezen hebben, had hij van 10 jaar vóór den oorlog, zooals scherpzien de het gewenscht hadden, Volksvertegen woordiger geweest, zijne bekwaamheid en boerengenegenheid zouden van hem een flink Minister van Landbouw gemaakt hebben. Dokter Brutsaert's werking tot bestrij ding der landbouwkrisis brengt mijne her innering 50 jaar achteruit. Tijdens de hevige landbouwkrisis van 1880 en vol gende jaren, die zoo erg was, dat er in het enkel jaar 1887, een honderdtal boe ren uitverkocht wierden in West-Vlaan- deren was Vader Brutsaert de bekwame en verdienstvolle Burgemeester van Wa- tou, de eerste van het arrondissement leper om maatregels te beramen om den geruïneerden landbouw herop te beuren: Vereeniging der boeren, vooruitgang door verbetering van zaden, krachtbebouwing met den ouden slenter te vervangen door eene technische toepassing der scheikun dige meststoffen, pogingen bij het Staats bestuur voor ontwikkeling van het land bouwonderwijs, geldelijke ondersteuning voor syndikaten, en landbouwvereenigin- gen; aandringen bij het Ministerie van Landbouw voor streng toezicht over den handel van scheikundige meststoffen en veevoeder wat uiterst noodig was. Ik vind in een vóóroorlogsch Bulletin de Mini stère de l'Agricuiture Beigeeen verslag en statistieken over de uitslagen der ont- ledigingen van scheikundige meststoffen en veevoeders in de staatslaboratoriums. Die uitslagen zijn kort-af: schandalig. Een derde, de helft, zelfs 75 der ontlede stalen, bijzonderlijk van veevoeders, wa ren vervalscht. Een laboratorium vond in 35 der stalen van sodanitraat, 20, 30, 40 keukenzout. De grootste uitweg voor de vlaamsche boter op de markten van Veurne, Dik- smuide, leper, enz. was altijd de markt van Londen geweest. De markt van Lon den werd verloren, omdat de boter die de boeren verkochten, te Londen ver valscht toekwam, bij zooverre dat vol gens hetzelfde Bulletin de l'Agricuiture in het jaar 1885 uit heel Belgie slechts 407 kilos boter naar Engeland uitgevoerd wierden. De belgische hep was al niet veel be ter gelogeerd. Men wilde zo te Londen niet meer alhoewel de boeren onveryalschte hop verkochten. Ik herinner mij nog, alsof 't gisteren ware, dat in 1888, Vader Brutsaert een studiereis deed naar de en- gelsche hoppevelden, brouwerijen en bo termarkt om middels te vinden de bel gische hop en boter een beteren naam te geven en pogingen deed bij het Mini sterie van Landbouw, onlangs door de Katholieken ingericht om scherper toe zicht te doen houden over boter en hop. Ziedaar het aktief van den verdiensti- gen Vader Brutsaert. Dokter Brutsaert is dus ter goede school geweest om zijne schrandere bekwaamheid ten dienste der boeren te stellen. Ik heb er ook mijn deel uitgenomen voor mijn ideaal: onze beproefde krlstene vlaamsche boeren te verdedigen met kracht en door spreken als 't noodig is. Ik zie wekelijks in «De Poperingenaar» dat hij de boeren verdedigt: Bravo!!!! Ik vraag hem nog eenige lijnen om 't vol gende te zeggen: Ik las in «De Standaard» dat Dokter Brutsaert in de vergadering der Katholieke Kringen de volgende ver klaring deed: Ik ben bereid, mijn mandaat van Volksvertegenwoordiger te slachtofferen op het autaar der katholieke eendracht Het is 50 jaar dat ik weet dat hij edel moedig, ridderlijk en katholiek genoeg is om het algemeen belang der katholieke partij boven zijn persoon te stellen. Ik ben in die zaak niet volledig akkoord met hem in de toepassing: Ik vind niet dat de eendracht en de belangen der katholieke zaak die offrande vergen. Ziehier het be wijs: In het katholiek leger vindt men 1. Boerenstand; 2. Middenstand; 3. Werkliedenstand, Ik ben er van overtuigd dat het hoogste ^ereent katholieke kiezers, zonder de an dere standen beneden weerde te schatten, in den boerenstand te vinden is. De katholieke eensgezindheid en belan gen moeten dus met den boerenstand re kening houden, en voor den dag komen met mannon wiens daden bewijzen dat zij de bekwaamheid en de wilskracht heb ben om de baerenbelangeh te verdedigen, als Dokter Brutsaert, te moer, dat hij breed genoeg ivnn gedachten om de werklieden- en mlddenstandsbelangen te verdedigen en in de taaikwestie de rechte weg vo'gt. De liberale G'cds-, Volks- en Boerenhater Bara zei in de Kamers: Voor de boeren, ploegen die in God gelooven, kunnen Wij niets doen, de land bouw moet zijn zelve helpen Een Socialist zei vol misprijzen voor de boeren: Le paysan flamand est plus sensible h la perte d'un boeuf que de son vieux père Andere paaien de boeren met wind- praat en blaai om hunne stem, en zijn in den grond fijn gerust in de boeren. De Katholieken hebben door daden be wezen hoe zij het met de boeren meenen. Vijftien jaar uit Belgie vertrokken, heb ik er niet het minste belang bij maar de boeren, bijzonderlijk die mijner geboorte streek, genegen, wil ik hun ware vrienden eantoonen, omdat ik van hun ras ben en dat de vlaamsche boerenstand de kriste- lijkste en verdienstelijkste stand van Bel gie is. KAKEL VAN EECKE, Aalmoezenier, Chateau d'Arcamont. par Ste Christie GERS. sas COMMISSIE VOOR DE OORLOGSSCHADE en voor de VERWOESTE GEWESTEN Antwoorden van de Regeering op de vragen door de Commissie gesteld. I" Hoeveel rechtbanken voor oorlogs schade zijn er nog in werking? Er zijn vier rechtbanken voor oorlogs schade in werking, respectievelijk te: a) Brussel, voor het rechtsgebied van de provinciën Antwerpen, Brabant en Ee negouw. Kamers welke van deze Recht bank afhangen zetelep te Charleroi, Ber gen en Doornik. b) Gent, voor het rechtsgebied Oost- Vlaanderen en de arrondissementen Brug ge en Kortrijk. Een kamer zetelt in deze beide steden. c) Luik, voor het rechtsgebied van ds provinciën Luik, Limburg, Luxemburg en Namen. Naar gelang de noodwendigheden zetelt een kamer te Tongeren, Namen, Dinant en Aarlen. d) leper, voor de arrondissementen Veurne en leper. Buiten de rechtbanken ziin er drie ho ven voor oorlogsschade die hun zetel heb ben, respectievelijk te Brussel, Gent en Luik. 2° Hoeveel dossiers (zoowel voor scha de aan personen ais aan goederen en voor elk afzonderlijk) moeten nog door de bijzondere rechtbanken behandeld worden? Van de 1.381.262 aanvragen voor schade aan particulieren eigendom schieten er nog slechts ongeveer 4.500 dossiers over. Bovendien moeten nog ongeveer 1.700 voorschotten op schade aan gronden en 4.700 aanvragen tot schadeloosstelling wegens verlies van burgerkleeren, inge diend door oud-strijders, geregeld worden; de oplossing van deze gevallen hangt af van het lot dat zal beschoren zijn aan de verschillende wetsvoorstellen die bij het Parlement aanhangig zijn. Voor de schade aan personen moet nog uitspraak gedaan worden in 3.500 zaken waarvan er reeds 1.250 onderzocht en aanhangig zijn bij de rechtbanken. Over 't algemeen gaat het over aanvragen In gediend krachtens de wet van 1927, waar bij dé termijnen voor het indienen van nieuwe aanvragen of verergerde gevallen opnieuw opengesteld worden. 3" Hoeveel .«Aken (zoowel voor goederen als voor persinen) zijn afgedaan en hoe veel nog niet? Wat de schade aan goederen betreft blijven er nog ongeveer 5.000 vereffenbare dossiers over waarvoor er nog een saldo van schadeloosstelling in hoofdsom of interest te betalen valt. Bovendien zijn er nog 18.000 dossiers, waarvoor de getei- sterden ofwel het bewijs van wederbeleg- ging ofwel de volmachten, akten van be kendheid of andere onmisbare stukken nog niet overgelegd hebben zonder de welke tot de eindregeling niet kan over gegaan worden. Wat de schade aan personen betreft worden de betalingsbordereelen opge maakt, naarmate het verstrijken van den termijn van beroep, en overgemaakt aan de Nationale Kas voor de Oorlogspensioe nen, na eerst door het Rekenhof geviseerd te zijn. 4" Welke maatregelen is de Regeering voornemens te nemen om met deze zaken gedaan te maken? Zooals uit de inlichtingen, welke voor afgaan, blijkt, loopt de verheffening van de aanvragen tot schadeloosstelling ten einde. Er werden Instructies gegeven om zoo spoedig mogelijk de laatste zaken te vereffenen en vooral de dossiers betref fende burgerkleeren, zonder langer te wachten op het lot hetwelk zal beschoren zijn aan de wetsontwerpen die bij het Parlement aanhangig zijn. Er dringt zich dan ook geen bijzondere maatregel op voor het nazien van het uiterst gering aantal zaken waarover be twisting bestaat. Wat de schade aan personen betreft is de rechtsgang trager ter oorzake van het geneeskundig onderzoek en tegenon derzoek dat deze zaken medebrengen; de ze rechtspleging kan.alleen langs wetge vende weg vereenvoucBSd worden. Intusschen wordt h^-personeel geleide lijk verminderd. Deze vermindering stuit op den verworven toestand van besten dige ambtenaren van na den oorlog die tot geen administratie behooren en wier rechten moeten geëerbiedigd worden bin nen de grenzen van de organieke besluiten. DE BELGISCHE FRANK BLIJFT STEVIG Allerhande geruchten worden verspreid vooral op den buiten cm ds menschen te doen twijfelen aan de stevigheid van on zen frank. Dit is verkeerd handelen op de gancche lijn. Dat er geen rec'cn bestaat om vrees te koesteren voor don frank blijkt echter uit het feit, dat onze geklomloop voor ,C5 t. ,h. gewaarborgd is door een dekking van. zuiver P-fi'.d. In Frankrijkbedraagt cle dekking slechts CO t. h. en Ln Amerika 61 t. li'., zeedat Eolgie nog een voorsprong heelt. Anderzijds heeft minister Houtart aan een medewerker van de Llbre Belgi- queverklaard, dat alle geruchten over inflatie, die Uit zekere beurskringen ko men, volkomen verzonnen zijn. Er is nim mer sprake van geweest en er zal ook nimmer sprake van zijn aan den frank te raken. Heel onze politiek moet gericht zijn op het behoud van den frank en van den gouden standaard. Uit den weekstaat van de Nationale Bank Iron men trouwens nagaan, dat ds frank in normale, omstandigheden ver keert. Even dwaas als ds geruchten betref fende onze munt, zijn de aanvallen tegen de Staatsfondsen. Deze zijn sedert eenige weken eenlgszins gedaald omdat vele fondsen uit den vreemde zijn terugge keerd. Voor den Staat zelf is deze daling eer der een voordeel'.ge zaak, daar zij toelaat titels in te kocpen. Alles wijst er echter op, dat men wat de renten betreft, met eenig geduid, alles weer in orde zal zien kemen. Wij deelen deze geruststellende nieuws tijdingen raeop omdat het onze lezers zou aanzetftCsj^trouwte blijven heb ben in de stéTrgneid onzer munt. IN AUSTRALIË De socialistische regeering waarvan het laatste jaar zooveel werd gesproken in verband met de financieele moeilijkheden van dit werelddeel, werd bij de algemee- ne verkiezingen van verleden week gron dig verslagen. De oppositiepartijen van boeren en nationalisten beschikken nu over de meerderheid. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE Spijts vele tegenkantingen zal de al- gemeene conferentie voor ontwapening toch bijeenkomen op 2 Februari te Genè- ve in den schoot van den Volkerenbond. Als voorzitter zal optreden de gewezen minister van Buitenlandsche Zaken in Engeland, de Keer Henderson. Men weet dat sedert 1 December, door alle Staten is aanvaard geworden om de uitbreiding der bewapening op het land en ter zee stop te zetten. BUITEN EET VATICAAN Dezer dagen is Paus Pius XI op onver wachte wijze en voor de 3* maal sinds 't verdrag van Lateranen uit de Vaticaan- sche stad gekomen. Een photcgraaf had zelfs het geluk de ze historische gebeurtenis te kunnen op nemen. Men weet dat de H. Vader eraan houdt van nabij de bouwwerken te bezichtigen welke binnen de Vaticaansehe stad wor den uitgevoerd. Zoo ging Pius XI, den 8 December laatstleden, in gezelschap van een hoog ambtenaar van het Pauselijk Hof, de werken bezichtigen van den nieu wen trap, waardoor men van de Vatikaan- laan, rechtstreeks naar de musea zal kun nen gaan. Levendig belang stellend in de werken, zette de Paus zijn bezoek voort en kwam aldus tot op den boulevard, liggende rond den kleine Staat, zonder te bemerken dat hij aldus de grens over schreden had en zich op Italiaansch grondgebied bevond. Onmiddellijk had er eene samenscho ling van volk plaats en de talrijke kinde ren, die aldaar aan het spelen waren, om ringden den H. Vader om Zijn zegen te bekomen. De Paus liet zich niet smeeken om dezen te verleenen alvorens zich terug te trekken binnen het grondgebied van het Vatikaan. Hfc ESTRljDEN VAN DE WERKLOOSHEID In zijn Herderlijken Brief over de hulp te verstrekken aan de slachtoffers van de krisis kondigt kardinaal Verdier, aartsbisschop van Parijs, aan dat be sloten werd tot het bouwen van zestig kerken en kapellen te Parijs en in de voorsteden. Men zal daar onmiddellijk mede be ginnen, alhoewel ze slechts binnen vijf of tien jaar moesten gebouwd worden. Met dit doel wor<}t onder de katholieken van het aartsbisdom Parijs, eene inschrij- vingslijst geopend. Dat is het! werk verschaffen! Elk neme dit naar mogelijkheid tot voorbeeld. 877 Vertrandt anthraciet 10/20 en is bovendien uiterst zuinig. "<J on o'gytt Alb. Denys, Poperinghe. Tel. 61. IN DEN AMERIKAANSCHEN SENAAT De Senaat heeft met 69 stemmen tegen 12 het Hoover-moratorium geratificeerd. Voorts werd zonder bespreking aangeno men de resolutie de Kamer van volksver tegenwoordigers, waarbij wordt geprotes teerd tegen iedere nieuwe vermindering en tegen de vernietiging van de oorlogs schulden. Alvorens 't Hoover-moratorium te rati- ficeeren had de Senaat een amendement verworpen, waarin werd gezegd, dat 't Verdrag van Versailles moest worden her zien vóór dat er schorsing van de beta ling der schulden werd toegestaan. PEINS LEOPOLD EN PRINSES ASTRÏD NAAR INBO-CHINA EN MADAGASCAR Zooals gemeld, werd de ontworpen reis van den Hertog en van de Hertogin van Brabant naar Japan verschoven tot late- ren datum, om reden van den politieleen toestand in het Verre-Oosten. De prinsen zijn thans voornemens eene reis te onder nemen naar Indo-China en Madagascar, te einde ter plaats de fransche kolonisa tiemethoden te bestudeeren. HOEVEEL JEZU1TEN ZIJN ER? In het begin van 1931 telde de socië teit van Jezus 22.337 leden (verdeeld over 38 Provincies en 4 onafhankelijke onder provincies) n.l. 9971 priesters, 7546 scho lastieken (novicen meegerekend) en 4820 broeders. De toename in dit jaar bedroeg 659 ter wijl het vorig jaar het ledental met 490 was gestegen. Ruim 1500 Paters, 512 scholastieken en 468 broeders, te samen dus 2489 leden der sociëteit zijn in de Missie werkzaam onder ongeveer 2.300.000 katholieken en onder 180 millioen hei denen. VREEMDE STUDENTEN IN BELGIE In het afgeloopen academiejaar nebben 2S24 vreemdelingen aan belgische inrich tingen van Hooger Onderwijs gestudeerd. De vreemde studenten behoorden tot meer dan 70 nationaliteiten. Vooral stonden veel Poolsche, Russische en Roemeensche studenten ingeschreven. Ook het aantal Grieken, Chineezen en Bulgaren was aanzienlijk. TE ROBAAIS-TOERKONJE Naar aanleiding van den slechten zaken- gang hebben talrij-e textiel-fabrieken van Robaais-Toerkcnje, ter gelegenheid van Kerstdag en Nieuwjaar, tot 4 Januari, hunne deuren gesloten. De laatste weken is de werkloosheid on heilspellend toegenomen. Op een totaal van 100.000 werklieden, zijn er 5000 volkomen werkloos, terwijl er 40.000 van 1 tot 4 dagen ln cc week moeten rentenieren. DE VERVLAAMSCHING VAN HET ONDERWIJS De Kamercommissie voor de Vervlaam- sching van het Onderwijs heeft verga derd en beraadslaagd over 't Ontwerp op 't Lager Onderwijs. Het ontwerp van de Senaat werd gron dig gewijzigd: a) De bepaling inzake de minderheids klassen te handhaven onder ze'-ere voor waarden werd verworpen; b) de bepaling dat een zeker aantal huisvaders ten aanzien der 2" taal wij zigingen mogen aanvragen wordt ook verworpen; c) aan de gemeenten zeff wordt volle vrriheid op dit punt geschonken; d) de transmutatieklassen voorzien in het ontwerp moeten ophouden na het G" studiejaar; e) voor Brussel, een lange en vinnige bespreking, .waarna een nieuwe bepaling aangenomen werd. Het regiem te Brussel is 't zelfde als vcor 't overige geaeelte des 'ands. (Vlaamseh in Vlaanderen en Francch in Wallonië). f) de moedertaal van 't kind is bepaald door den onderwijzer zelf die altijd het recht heeft in beroep te gaan tegen de verklaring van den huisvader. Deze bepalingen lokten heftig verzet uit vanwege de Brusselsche afgevaardig den die lieten uitschimen dat in dezen vorm het ontwerp in de Kamer niet zou werden goedgekeurd. De commissie zal nog te bespreken heb ben de vsrvlaamsching van 't middelbaar onderwijs. AMNESTIE IN FRANKRIJK De Kamer heeft fnet algemeenheid van stemmen, nl. 534, en na gansch den nacht gezeteld te hebben, een wetsontwerp voor amnestie goedgekeurd, betrekking hebben de op de veroordeelingen opgeioopen door de autonomisten en verbrekers van ar- beidskont.rakten; verders heeft de am nestie ook betrek op de persmisdrijven, behalve beleediging aan ds officieren en de vaanüelvlucht naar den vreemde, op voorwaarde dat de vaandelvluchtige een jaar dienst heeft gedaan en geciteerd werd. MOEST HIJ EERSTE MINISTER ZIJN Een socialist die zich Jos. Dejardin noemt, schrijft een artikel in Le Peu plewaarin hij opsqmt wat hij zou doen, moest hij eerste ^minister zijn! Hij zou zelfs een leening aangaan van 3 milliard (3.000 millioen) om werken te doen uitvoeren... Ja, moest het zeggennootjes zijn: we zouden er heel wat meer te kraken hebben. De provincieraad van Antwerpen zocht een leeningske te doen, slechts van een zestig millioen, om de regelmatige uitbe taling van den werkloozensteun te kun nen verzekeren. De kapitalistische ban kiers waren niet aan te spreken, maar men zou het arrangeeren met de socia listische kapitalistische bankiers. Wat is er van in huis gekomen? Niets! i Babbelen! DS KONINGIN BIJ DE GROOTE INVALIEDEN Dinsdagmorgen bracht de Koningin een bezoek aan het Nationaal Instituut voor Invalieden te Ukkel. De Koningin werd ontvangen door prinses Jean de Mercde en het Comiteit der Invalieden. Aan iederen verminkte bood Hare Ma jesteit kerstgeschenken aan: bloemen, chocolade, sigaren. De Koningin verbleef een uur in het Instituut. Maandag had Majoor Devaux, namens de Koningin, kerstgeschenken gedragen aan de Invalieden der militaire hospi talen van Marche, Doornik en Brussel. PARLEMENTAIR NIEUWS M. Renkin sprak Woensdag tweemaal, de eerste maal om de uitgifte van Schat kistbons toe te lichten; de tweede maal om aan 't land en aan de buitenwereld te laten hooren, dat Belgie precies niet voornemens is zich te laten neerdrukken door de dolle prohibitiepolitiek van de konkurreerende landen, maar door eigen wetgeving genoeg gewapend is om zich zelf te verdedigen. Vandervelde moest hem gelijk geven. Pater Rutten hield Dinsdag in den Se naat een korte maar kloeke rede bij de behandeling der begrooting van Weten schappen en Kunsten, 't Spijt mij dat ik ze niet weergeven kan. Donderdag, in de Kamer, hebben twee socialisten. MM. Anseele en Hoen, Mi nister Heyman dank gezegd om zijne dui delijke verklaringen, in betrekking tot de werkloozen ondersteuning. Onthoudt het goed ook M. Anseele! Ik maak mij daarover echter geen illusies: de volgelingen van M. Anseele zujlen niet temin voortgaan rnet Minister Heyman te lasteren en te beleedigen. Ze zijn nu een maal zóó gekweekt! Stemmingen De begrooting van landbouw wordt goed gekeurd met 79 tegen 73 stemmen en 4 onthoudingen. Het legercontingent wordt goedgekeurd met 83 tegen 72 stemmen en 3 onthou dingen. De hr. Mertens, Griffier bij het Reken hof wordt tot raadsheer verkozen met 136 stemmen. De h. Pladet wordt dus van rechtswe ge hoofdgriffier. Het ontwerp op de uitgifte van de schatkistbons wordt goedgekeurd met 82 tegen 71 stemmen. Worden nadien goedgekeurd, de vol gende ontwerpen Verdrag met Roemenië; Overeenkomst met Litnuanië; Overeenkomst met Bul- garië; Dubbele belasting (Overeenkom sten); Militaire School (Bezoldiging der vaste burgerleeraars en examinators) Naturalisatiën; Bosschen en wouden toe- behoorende aan partikulieren. De h. Ilias wordt tot griffier van het Rekenhof benoemd met 118 stemmen. Het ontwerp op het maken van 1.000 stalen rijtuigen voor een bedrag van 655 miliioen frank wordt goedgekeurd met 130 tegen 8 stemmen en 4 onthoudingen. De Agenda De Kamer besluit met verlof te gaan tot 19 Januari. Het bestuurlijk statuut De Kamer besluit op 20 Januari de be handeling aan te vangen voor het nieuw bestuurlijk statuut. HET VREEMD BROOD IN FRANKRIJK Woensdag heeft de fransche regeering een wetsvoorstel nedergelegd om den in voer van vreemd brood in de grensstreken te regelen. Het voorstel voorziet dat, tij delijk, de hoeveelheden intevoeren brood zullen beperkt zijn naar de noodwendig heden der grensbevolking, dit wanneer de prijs van het brood in Frankrijk meer dan 25 t. h. dezen zal overtreffen van de aanpalende landen. De fransche bakkers zullen als vergoe ding een bonontvangen voor het ver schil in prijs, zij zullen hem kunnen ge bruiken tot betaling der invoerrechten op tarwe en bloem door de maalders en in voerders. BOODSCHAP AAN DE VERDRUKTE KATHOLIEKEN VAN SPANJE Volgende boodschap werd door de vooraanstaande Katholieken van Belgie aan de Katholieken van Spanje gestuurd: De Katholieken van Vlaamsch-Belgie volgen met medelijdende belangstelling de treurige gebeurtenissen, waardoor hun ne geloofsgenooten in Spanje in hun hei ligste rechten gekrenkt en door de open bare machten van de vrijheid van gods dienst en van onderwijs beroofd worden; zoo dat men zeggen zou dat de gewelde naars het er op aanleggen om bij gansch een volk het christelijk ideaal uit te roeien. In een gevoel van onderlinge samen- hoorigheid en om te beantwoorden aan den oproep 'van Z. H. den Paus, willen de ondergeteekenden aan de verdrukte Katholieken van Spanje hunne betuiging van broederlijke verkleefdheid en innige deelneming in hun lijden aanbieden. Zij herinneren zich, hoe hun volk meer dan eens, aan de aanvallen van het ongeloof blootstond, en door de Voorzie nigheid gered werd. Zij zijn er innig van overtuigd dat, naar het woord der Pauzen, alleen een nieuwe geest van christelijk leven de maatschappij kan redden en dat meer dan ooit de Katholieke Actie van hoog tot laag in alle vereeniglngen en instel lingen moet doorgevoerd worden, om vrede, liefde en rechtvaardigheid te doen heerschen. Zij wenschen en hopen dat uw ede.le natie, getrouw nan haar voorvaderlijk geloof en onwrikbaar in de beproeving, weldra de machten van het kwaad al bedwingen en, onder de leiding der Kerk, met vernieuwde kracht den waren voor uitgang op godsdienstig, maatschappelijk, cultureel en zedelijk gebied zal verwe zenlijken. PROCTECTIONNTST1SCHE MAATRE GELEN IN SPANJE De minister ven Landbouw, Handel en Nijverheid heeft aan den voorzitter van de Republiek een wet ter onderteekening voorgelegd om sommige artikelen te be lasten. De minister verklaarde dat dit het eenig middel was om de handelsbalans die reeds in deficiet is, in evenwicht te hou den. De volgende artikelen zullen er aan onderworpen zijn: autos, zijdeartikelen, vleesch, vellen, visch, conserven, eieren, hout, tabak, elektrisch materiaal, glas, telefonische toebehoorten. DE LIBERALEN ZIJN JALOERSCH De socialisten hebben hun best „edaan on hun laatste congres cm alle anti-kle- rikalen den loef af te steken. De liberalen zijn er jaloersch van geworden en ze trachten nu de socialisten den baard af te doen. Het socialistisch congres heeft besloten alle subsidies aan de vrije scholen af te schaffen. Hetgeen tusschen haakjes ge zegd onmogelijk is omdat er geen geld genoeg in het bakske is om voldoende nieuwe officleele scholen te stichten. De liberalen gaan daarentegen een grcot onderzeek instellen tegen alle vrije onderwijsgestichten waar het vaderland niet voldoende, dat is op liberaal-patrio- tlsche wijze, geprezen wordt. De socialis ten dreigen met broodroof, de liberalen dreigen met laster. Waarom zoeken de liberalen de schurf tige schapen niet onder de goddelooze onderwijzers in de officieele scholen, die niet alleen het vaderland, m >r ook den godsdienst, de familie, en de maatschap pij ondermijnen met hunne bolschewisti- sche propaganda. HET NACHTLICHT DER POLDERS Te Brussel werd het dertiende feest maal gehouden van de Fédération des Sociétés Wallonnesvan het arrondisse ment Brussel. Er waren 300 dischgenoo- ten. Er werd veel geredevoerd, ook door den gewezen socialistischen volksverte genwoordiger Meysmans. Naar l'Etoi- le Beigeer verslag over uitbrengt heeft hij volgende lieflijkheden ultgekraaijicl De strijd zal morgen beginnen. Men zal het beproeven de vlaamsche gifstof in alle besturen in te enten. Men wil ons verlichten bij het schijnsel van een nacht licht van de Polders, wanneer wij het schitterend licht van Frankrijk eischen. Vlaanderen is dus niet meer dan een nachtlicht van de Polders! Hoeveel verachting tegenover onze taal, onze kuituur, ons bestaansrecht daarin be sloten ligt, ware moeilijk af te wegen, maar 't zal wel een maximum hoeveel heid zijn geweest! Napoleon beweerde dat de Nederlan den een afspoelsel waren van Frankrijk; Meysmans ziet op dat afspoelsel slechts een nachtlichtje pinken... Wij hebben dus gond. Wij hebben zelfs licht! Die grond is ons heilig door zijn mach tig verleden! En van op dien grond schitterde het licht van Vlaanderen over de gansche bekende wereld, de vlaamsche kuituur de vlaamsche voortbrengselen Het Franskiljonisme heeft gepoogd dien grond te verkoopen en 't licht te verdooven Maar de vijand is neergeveld. De grond komt weer vrij en het licht gaat weêr schitteren, grootsch en machtig! IN DUITSCHLAND De crisis in Duitschland brengt dat land moer en meer tot de noodzakelijk heid om gevaarlijke experimenten op fi nancieel gebied door te zetten. Aldus voor ziet de laatste noodverordening aan ambtshalve vermindering van loonen, van I huurprijzen, van rente, van prijzen, zelfs i in de partikuliere bedrijven. De Staat komt overal tusschen in het bankwezen, op de beurs, op de goederenmarkt, in de loongeschillen en de prijsbepaling en overal wordt eigenmachtig de eindbeslis- sing opgedrongen. Alleen op die manier kan het wankelend economisch leven van j Duitschland met kunst en vlugwerk wor- den recht gehouden. Voor zoolang hel duurt... want ondertusschen wordt op die manier het 'and stil a an voorbereid door Hitlerianisme of fascisme en daarna staatssocialisme of communisme. Mocht een redelijke en gezonde oplossing van de herstelkwestie daar gauw een einde aan stellen want het wordt een gevaar voor geheel Europa. èwmifaiiii ADQLPHE ME een fransche filmspeler die gedurend» menig jaar c:n der groote stars win van Hollywood. Hij komt nu eene ver bintenis aan te gaan met eene engel- sehe maatschappij voor het spelen van d: sprekende films onder leiding van Fred Niblo. Hij krijgt daarvoor duizend pond per week, Jammer dat hij niet begon vóór dsn afslag van 't pond. OPSTAND DIJ DE CHINF.ESCHE STUDENTEN Groote betoogingen hadden onlangs plaats te Nanking door de studenten die protest aanteekenden tegen de ver nieling der gebouwen van het Minlsteri» van Buitenlandsche Zaken. Onze foto toon een groep studenten te Nanking. i^EBHasaBssisaiBaBBsaisnESESB TANDARTS Poperinge, 23, Bertenplaats. - Tel. 142. Raadplegingen: Alle werkdagen van 8 tot 12 uur en den Dinsdag en Vrijdag namiddag van 1 tot 3 uur. BsasjsaB&ssRaszsEBiEia&'gBBsaHi TWEE OUDE TWEELING-BROEDERS De twee 89-jarige Wiiiiam en James Daylo Bij GASTON VANBRUWAENE, Groote Markt, POPERINGE, tel. 73, is steeds een TAXI te huren voor iedereen en voor alle reizen. - (Nieuwe luxe-voiture Renault6 plaatsen.) De Hesren William en James Dayle, te Austin (Texas) zijn twee tachtigjarige twesiings-broeders, nog altijd in goede gezondheid. Het Beheer vestigt de aandacht van de afzenders op het tarief voor prent kaarten, voor Nieuwjaarskaarten en naamkaartjes. Dit tarief is thans vastge.'teld als volgt: AARD VAN DE ZENDINGEN Biunen lar.dsch. dienst Internationale Dienst |Luxem-| Neder- Anders Congo I burg land landen 1 I I Prentkaarten en Kerstmis- of Nieuwjaarskaarten a) zonder briefwisseling 0.10 0.25 0.10 0.35 0.35 b) met eene beleefdheidsformule van ten hoogste 5 woorden 0.25 0.25 0.10 0.35 0.35 c) met gelijk welke geschreven meldin gen bloot) 0.50 0.60 0.50 1.— 1.— onder omslag en onder band 0.75 1.25 0.75 1.50 1.75 Naamkaarten: a) zonder geschreven briefwisseling 0.10 0.25 0.10 0.35 0.35 b) met eene beleefdheidsformule van ten hoogste 5 woorden 0.25 0.25 0.10 0.35 0.35 c) met gelijk welke geschreven meldin- 0.50 1.25 0.75 1.50 1.75 LOKAAL KATHOLIEK VOLKSHUIS Zondag 3 Januari, te 4 en te 8 uur. - Maandag 4 Januari, te 8 uur. Naar den volksroman van Heiman Heyermans DROOMKONINKJE Prachtig drama, een puike Saphofllm tot in de puntjes verzorgd. Hoofdacteurs: WILLEM VAN DE VEER, EGIDE NISSEU, HENKIE KLIJN, WILHELM DEETERLE en HENRI DE VRIES, Holland's beste krachten. 't einde houdt hij ons met zijn prettig spel aan 't lijntje, tot hij eindelijk de mooie Nancy bemachtigd heeft en met zijn bruidje in 't bootje stapt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 2