Het Land in Nood. IJselijke Mijnramp in Wallonië De Ontwapeningsconferentie mmm 29° JAAR. - Nr 7. KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. In den Vastentijd Gaat naar de Passiesermoenen PACHTPRIJSHERZIENING De strijd tusschen Japan en China Een oproep tot ontwapening 4 M E L 0 T T E DE ZAAK VAN DE HANDELSBANK TE GENT DE RAMP VAN DE DUIKBOOT M. 2 Grauwvuurontploffing In de koolmijn van Bas-Long-Prés te Marchienne au-Pont. - 17 mijnwerkers gedood II zwaargewond. WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. mwsmm TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regei 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1" bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2' bl. per regel 1.75 fr, Berichten op 3* bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. r-w. ZONDAG 14 FEBRUARI 1932 "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon Nr 9. - Postch. N' 15.570. ABONNEK 1TSPRIJS PER JAAR: Voor Beigie: 18 fr. Frankrijk ri Congo: 8 Belgas of 40 fr. Ander landen: 9 Belgas of 45 fr. Men gaat naar den schouwburg, volgt er met belangstelling een drama waar de tooneelen afwisselen met verraad, ver loochening, en 't eindigt met de dood van den held. Men weent een traan terwijl de doode na de vertooning het achter de schermen tamelijk goed stelt en op den genoten bijval een glazeken ledigt en zijn zweet afvaagt. Er Is nochtans een ander drama dat niet enkel een voorstelling geeft, maar echt gebeurt: de grootste tragedie, die haar hoogtepunt op een berg bereikt, iets eenigs in dit soort, met aandoenlijke verwikkelingen van verraad en verloo chening, waar de hoofdspelers meer dan menschen zijn, waar in een roerend cindtafereel de Held sterft in den strijd tegen de duistere machten en toch over wint om de schoonste vrede te teekenen, de verzoening tusschen Hemel en Aarde. Dit drama, eer het werd opgevoerd, beleefde een algemeene herhaling daags te voren, In open lucht, uit ernst, in een tuin genoemd «De Hof van Olijven». Daar lag geveld in een somberen hoek de lijdensreus; hij walgde, sidderde en weende. Er was een benauwdheid der vluch telingen in onze streek wanneer ze hoor den: de vijanden zijn al te... op 2 km. van hier. Die vluchtelingen ondervonden nu op 't laatste van den oorlog wat het is door de velden te moeten dolen tus schen twee strijdende troepen, en 't was de derde keer dat ze 't ondervonden. Ach! Er is een gejaagdheid van den zieke die doodbenauwd voor de vierde maal onder 't mes moet in de kliniek. BrrI Er is ook een angst van den soldaat die daar staat in de loopgraaf aan de paralleel van vertrek. Reeds twee maal werd hij gekwetst in een spervuur en nu telt hij de minuten... nog zes en dan begint de aanval; nog vijf, en hij kijkt eens uit in de schemering van den som beren morgen; nog vier, en hij most in een trek loopen tot aan dien block- haus, daar die hoogte bereiken met stek- ksrdraad; nog drie, zal de mitrailleuze niet tegenknetteren? nog twee, en de tir da barrage? nog één, en dan met de bajonnet, steken of gestoken worden. Het hert klopt rapper, hij hoort het zelf slaan. Zijn inbeelding spreekt: En als Ge daar zult liggen uit te bloeden, getroffen in twee, drie plekken, daar al leen op het eenzaam veld, gij, in 't fleure van uw leven, en uwe hand uitsteken, het eenige dat nog kan roeren, en geen v iendenhand mogen drukken, u gansch alleene voelen.Zoo op voorhand voorzien wat er komen zal en fataal komen moet. Het is om grijs te worden van schrik. Hij beeft en klappertandt bij de gedachte alleen. v Een Strijd r, een goddelijke Athleet voelde zich eens zoo bang in dien be- nauwdelijken avond, hij zag ook den weg dien hij moest afleggen 's anderendaags, om tot aan die hoogte te geraken. Hij keek verlegen naar den panorama van 't slagveld, de lijdenstafereeien, de marte lingen Daar komt een blauwe plek, daar de kwetsuren der geeseling, daar de doornen en hier een scherpen juist te- ge" iijn oog, en daar de wonden der na- gek En er is geen uitweg, hij voelt al de pijnen reeds die zijn jong vleesch door priemen. En wie weet er hier op aarde, welken «chrlk tij lijdt? Hij ligt daar moederziel alleen, hij ziet de dood voor zijn oogen, hij ziet de veertien staties van den lij densweg en 't is geen schilderij, hij ziet eindelijk dien man daar hangen tusschen hamel en aarde, een man die aan geen mensch meer gelijkt, maar zich krult en ineenkrimpt, van de pijn, hij weet met zulke pijnlijke zekerheid dat die man toch niemand anders zal zijn dan hij zelf. En het zweet druppelt en het bloed breekt hem reeds uit. Wat zal het morgen zijn als hij nu reeds stervend is van schrik? Hij ziet tot in de minste bijzonderheden, minuut per minuut wat er binnen eenige uren met hem gebeuren zal. De acteur kent zijn rol van binten, hij wankelt en ploft op den grond, de angst beknelt hem, hij kan geen woord meer spreken, niet meer om hulp roepen. Va der 1 Het woord stropt in zijn keel. Het lichaam wil nog niet doodgaan en toch moet het sterven. Gethsemani. A. B. IBSMSEiIBMgigMBBSiSSiaSRBBBia OVERWEEGT JESUS' BITTER LIJDEN OPWERPING Daar hoor ik niets nieuws. Het pas sieverhaal heb lk reeds dikwijls gehoord. Waarom nogmaals naar het zelfde gaan luisteren? ANTWOORD: 1. 't Zijn die menschen, die altijd t minste naar de passiesermoenen gin gen, die 't meest zoo spreken... 2. 't Komt er niet op aan iets nieuws te vernemen, maar TE OVERWEGEN het bittere lijden van uwen Zaligmaker, en in die overweging uw geloof te verster ken, uw betrouwen te vergrooten, uwe liefde meer werkdadig te maken. Ge kent het lijdensverhaal zegt ge. Maar ge denkt weinig op Jesus' lijden, al verdroeg Hij het voor U, en al moet ge zalig worden door de verdiensten van Zijn lijden. De beschouwing van dat lijden zal geen steenen hart onverschillig laten: het heeft van groote zondaars heiligen gemaakt! Het zal U ook beter maken, en stap voor stap doen vorderen in de liefde Gods. Ge leeft maar op de wereld om eiken dag te groeien m die liefde. 3. Dieper godsdienstig leven moet er komen, of de maatschappij en de be schaving gaan ten onder. De crisis is er een voorbode van. Alles schijnt te wankelen. Verwacht de redding van U zelf, en de Heer zal ze U geven: wordt zelf eerst vreedzaam en liefdevol, niet haatdragend en bitter, wordt zelf "eerst rechtvaardig en offervaardig, en niet zelfzuchtig en onbarmhartig. Wie 't lijden Christi overweegt leert beminnen en ook zich zelf geven voor zijne broeders. Daar hebt ge de grondoplossing onzer moderne kwalen: zelf echte kristenen worden ei leven volgens 't H. Evangelie. Doet dat, en de wereld wordt gered. Gaat dan naar de passiesermoenen in uwe parochiekerk: Eiken Zondag van den Vasten zijn er Vespers; daarna het ser moen en het Lof. BRENGT ANDEREN MEE 1 Gebruikt Chicorei WYFF.LIEIt-TAFFIN 't is de beste. t fc» «WW"?*)' J Het is geen geheim meer dat ons land in nood ln geldnood verkeert. De belastingen brengen veel min op dan werd uitgecijferd; handel en land bouw zitten in volle crisis; Dultschland laat weten dat het niet meer zal betalen; daarbij nog die 650 miljoen verlies op de ponden die de Nationale Bank verliest, en die toch Iemand moet betalen; en, wijl de inkomsten van den Staat gewel dig verminderen, gaan de uitgaven gewel dig omhoog. De toestand teekent zich echter zoo uit, dat van daling of onveiligheid van onze munteenheid geen spraak is. De frank staat en blijft stevig gedekt. Waar het om gaat, dat is om de begrooting, die aan tekort lijdt. De begrooting klopt niet meer; men voorziet een tekort van 1200 tot 1500 miljoen, wat geen kleinig heid is en die zullen moeten gezocht en gevonden zijn. En dat dit zeer zal doen is klaar. Kamer en Senaat zijn een soort kies- propagandabureel geworden laat het ons maar zeggen en wijl een deel nog zorgt voor het algemeen welzijn, Is het ander deel enkel bezorgd het volk te voldoen, om er met de herkiezing goed uit te komen. Een gezin, of eene handelsinrichting die zou te werke gaan gelijk den Staat het doet, moet ten onder: wie meer ver teert dan er inkomt, gaat den dieperik in. Dat ondervindt de Staat nu ook, nu hij aan 't gaan is. Een land echter kan wel ln moeilijkhe den geraken, maar kan niet ten onder gaan. Dat hebben onze kopstukken ook inge zien en ln de laatste dagen zijn drukke onderhandelingen aan gang tusschen de leiders der drie groote partijen. Men spreekt van aftreden van Minis ter Houtart, onze groote finantieman, die de schuld zou zijn van het verlies op de ponden, (wanneer het slecht gaat krijgt het altijd iemand op z'n rug); men spreekt van een nieuw drieledig ministerie; en het schijnt dat de so cialisten erg verdeeld zijn op het punt te beslissen of ze van het ministerie zullen deel maken of niet. Dat brengt verantwoordelijkheid bij, en dat vreezen onze socialisten; ln de minderheid zete len, goed betaald zijn, op alles rekla- mesren, zeggen dat iedereen zou moeten gepensionneerd zijn en niet met 10 fr. daags maar met 20 fr. of 50, dit gaat gemakkelijk... zoolang een ander betaalt, maar zelf zorgen dat hunne beloften kunnen betaald en uitgevoerd worden, daar zijn onze roodjes schuw van; men spreekt van Kamerontbinding; men spreekt van nieuwe verhooging van belastingen; men spreekt van n groote nieuwe leening, en als lokmiddel om de talrijke miljarden die opgestopt zijn uit de kous te krijgen, zoude bij de trekking tel kens een lot van vijf miljoen te winnen zijn, (onder ons gezegd, ze zouden beter 5 prijzen van één miljoen geven, dan vijf miljoen op één prijs); men spreekt van 10 afslag op alle wedden en toelagen, en men spreekt nog van vele dingen alle ondankbaar om uit te voeren. Het feit ls dat de kas ledig is en dat er zullen oeten drastische maatregelen genomen worden om den verzonken wa gen uit te trekken. Het land is in nood! Dat komt er van wanneer ln eene In richting geen hoofd ls. Geen een partij kan Iets goeds tot stand brengen of moet, uit kiespropaganda ten voordeele der minderheid, dezes grillen voldoen, vooraleer een wetje gestemd te krijgen. In die voorwaarden kan en durft men enkel wetten stemmen die het volk vleien. Het kwaad uitsnijden zooals een goeden geneesheer moet doen kan of durft men niet. Intusschen is geen een stand tevre den; de eene betaalt te veel, de andere trekt te weinig, maar men blijft blind voor de oplossing. De oplossing is één gedachte naar het Bestuur van het Land zenden en dat kunnen we met onze stem. Zoolang we bij de stemmingen geen verstand gebruiken, zoolang katholieken niet aaneen sluiten om eens katholieke meerderheid te krijgen, zullen we, op flnantieel en op zedelijk gebied, den die perik ingaan. Die dag nadert; denkt eraan! V. ■■BailHBSiasagBSBaBBaEBBBBBSaS BSISüa323BSS3BEB3SBESSSiBBSEi33 VOOR DE LANDBOUWERS Hieronder geven we een rondschrijven door het College der Bestendige Depu tatie van West-Vlaanderen aangenomen betreffende de herziening der huurcon- trakten ln verband met de crisis. Geen twijfel of onze landbouwers zullen tevre den zijn hiervan kennis te nemen, en zal dit schrijven aan velen doen inzien dat het College der Bestendige Deputatie met hun lot bekommerd ls, en de scherpte van den crisis kent. VERPACHTING VAN LANDGOEDEREN PACHTPRIJS HERZIENING Brugge, 27 Jan. 1832. Aan de Gemeentebesturen, Com missies van Openb. Onderstand en Kerkfabrieken der Provincie. Mijne Heeren, Van wege de Bestendige Deputatie van den Provincialen Raad, heb ik de eer uw bijzondere aandacht te vestigen op de zeer ernstige moeilijkheden welke de landbouw, ook ln onze streek, doormaakt, tengevolge van de inzakking van de prij zen der landbouwvoortbrengselen. Wat deze crisis nog verscherpt is het feit dat de thans ln voege zijnde huur prijzen meerendeels vastgesteld werden in voor den landbouw gunstige Jaren en in vele gevallen, tot een wezenlijk overdre ven bedrag werden opgedreven. De Bestendige Deputatie acht het nood zakelijk U aan te zetten zorgvuldig na te gaan of eene herziening dezer prijzen zich thans niet opdringt, niet alleen ln ■BBBfBBB het belang der beirokken pachters, maar ook nog in het voordeel van uw bestuur zelf. Tijdens de alhoewel min hevige crisis welke de landbouw gedurende de Jaren 1880-1895 heeft doorgemaakt, heb ben Inderdaad vele openbare besturen, bij gebrek aan tijdig doorzicht, de on dervinding opgedaan dat vele pachters in moeilijkheden geraakten, de hun toe vertrouwde landerijen niet meer ln vol doenden staat van bemesting onderhiel den, diensvolgens hunne opbrengsten nog zagen verminderen, en, ln de onmogelijk heid gekomen zijnde om hunne pacht prijzen te betalen, zeer dikwijls de lan derijen ln een minderwaardigen toestand verlieten. De Openbare Besturen waren dan verplicht aan zeer lage prijzen en mits toekenning van allerhande voordee- iige voorwaarden nieuwe huurders te zoeken. Om eene hernieuwing van dezen toe stand te voorkomen en tegelijkertijd de landbouwers deze moeilijke periode te helpen doormaken, ware het gepast te onderzoeken of de thans in voege zijnde huurprijzen nog aan de huidige om standigheden aangepast zijn, en, zoo dit niet het geval ls, de pachten bereidwil lig te herzien en zoo noodig te vermin deren. Ik mag U de verzekering geven dat alle gewettigde beslissingen, die met het hooger vermeld Inzicht zullen genomen worden, welwillend door de Bestendige Deputatie in aanmerking zullen genomen worden. De Gouverneur, B°» JANSSENS de BISTHOVEN. GEEN OORLOG MAAR TOCH AAN 'T VECHTEN Hoewel nog steeds geen officieel» oor logsverklaring tusschen de twee gebuurs gedaan is, gaan de Japaneezen cr duch tig op los gedurig maar verder China binnen te rukken. Heel Mandchoerië is reeds door Japan bezet en te Shanghai komen steeds troepen versterkingen aan. IN DEN VOLKENBOND waar China en Japan samen zetelen, wordt druk be Dracht naar ophouden van vechten, maar Japan beweert dat het zich enkel verdedigt. ANDER LANDEN KOMEN TER PLAATS In China zijn nog veel andere landen die er belangen te verdedigen hebben: Amerika, Engeland, Italië en Frankrijk heben in Shanghai groote inrichtingen en nu varen groote troepenmachten van elk dier landen naar hei. oorlogstooneel. Wat dat al zal bijbrengen zal de tijd uitwijzen. DE HOUDING VAN JAPAN IS ONDULDBAAR De Raad van den Volleen bond heeft Dinsdag avond een openbare vergadering gehouden. De vertegenwoordiger van Chi na, M. Yen, wees er zijne kollegas op dat er hoegenaamd geen teeken bestaat als zou de aanvalspolitiek van Japan eenlgeriei verandering hebben ondergaan. Die staat van zaken is onduldbaar, niet alleen voor China, maar ook voor den Volkenbond en de mogendheden die het mogelijke moeten doen om aan al deze gruwelen een einde te brengen. M. Yosb.lzav/a, gewezen gezant van Japan te Parijs, in zijn land terugge keerd, werd twee uren na zijn aankomst benoemd tot minister van buitenland- sche zaken in het nieuw kabinet. Die diplomaat was ook vertegenwoordiger van Japan in den Voikenbondsraad. Men ziet hem hier, bekleed met zijne waar- digheidsteekens, op den drempel zijner woning'. DOOR SELBEA LAGERLOF De amerikaansche kruiser IIo ustonop weg naar Shanghai Selma Laererlöf, de vermaarde zweed- sche schrijfster, schreef, ter gelegenheid der Ontwapeningsconferentie, bil de hier boven gereproduceerde teekening van Stadler, den volgenden onroep: De oostenrijksche teekenaar Arthur Stadler heeft eenige jaren geleden een werk uitgegeven, dat aangrijpende cn visionnaire beelden uit den oorlog gaf. Een van de treffendste bladen was ds voorstelling van een kruisiging. Maar de gekruisigde is niet Christus, is geen treu rende moeder, ls geen verlamde oorlogs- invalied; het schepsel dat de kunstenaar waardig bevond, aan het kruis verheven te worden als meest uitverkoren offer voor de zonden van den oorlog, is een klein, arm kind. Het hangt er met grove spijkers door handen en voeten, met het uitgemergelde lichaam aan de uitgestrekte armpjes, met de sporen van zware slagen in het aan gezicht, gewond, mishandeld, in een paar oude lappen als lendendoek gewikkeld, klein, hulpeloos en ellendig, maar nog ln den dood iets oneindig bekorends, de on schuld van zijn kindsheid uitademend. De hand die dit uiibeelde, werd door diepe inspiratie geleid. De kunstenaar zag de millioenen kinderen voor zich, die door den oorlog gedood c geschonden werden; en bewogen door medelijden, woede en verdriet schiep hij dit symbool voor allen het gekruisigde kind. En het beeld is zoo geworden, dat beklem mende angst zich op de borst van den toeschouwer legt, dat men het lief heeft en Viest, dat men het vergeten wil en niet vergeton kan. En tenslotte .fieéffc Arthur étadier op een stuk perkament" dat boven het af hangende hoofd vastgespijkerd is, de woorden geschreven: Laat mij niet te vergeefs gestorven zijn Niets behoeft hier nog verklaring, zoo eenvoudig, zoo begrijpelijk ls de gedach te... Ais van zelf vormen de woorden zich verder... Gij, volwassen menschen dezer aarde, die niet zoo klein aan den oorlog ster ven moest, daar het u nu vergund ls zijn macht te vernietigen, verzuimt het niet. Denkt aan ons onschuldigen. Laat ons niet tevergeefs gestorven zijn. Laat ons niet tevergeefs geleden hebben, en den dood doorstaan. Vergeet niet de duizenden van ons die hun nest en him ouders verloren heb ben, dia ln koude en vuil te gronde gingen, vergeet niet de duizenden, die voor den vijand naar vreemde landen moesten vluchten, vergeet niet de duizenden, die aan be smettelijke ziekten wegkwijnden, vergeet niet de duizenden die verwilder den, niet de duizenden die tot onverbeterlijke misdadigers opgroeiden, niet de duizenden die te zwak werden, om het leven te verdragen, niet de duizenden, die van brandenden haat vervuld werden, niet de duizenden die afvielen van God, niet de duizenden die mishandeld, ge schandvlekt en gemarteld werden. Laat ons, onschuldigen, niet tevergeefs geleden en den dood doorstaan hebben! Bij de liefde die gij volwassenen voor uw eigen levende kinderen hebt, laat niet ons noodlot het uwe worden! Houwt de adelaar van den oorlog klau wen en vleugels af, breekt zijn hakken- den snavel! Laat uw zinnen beroeren. Berooft den onheilbrenger oorlog van zijn trotsche wapenrusting, ontrukt hem zijn macht en wapens, zijn giften en bom men, zijn machinegeweren en vlammen spuiten! Grijpt hem, werpt hem ter aarde, ln boeien gevangen. In onzen, in dien van het gekruisigde kind en in aller naam van hen, die weten wat lijden is, bidden wij (Cliché ln dezen artikel voorkomend werd ons bereidwillig afgestaan door Het Handelsblad van Antwerpen 3BBBaSBBBS!BB3SSaBiSSIlBSai3B3BB GOUD VOOR BELGIE De steamer Westernlandls Dinsdag uit New-York Antwerpen binnengevaren met 4 V, miljoen dollars goud voor de Nationale Bank. Donderdag bracht de Penlander nog 4 miljoen mede. Wie geen Ontroomer voor verschillende gebruiken dienende en met verlaagden ^tnelkbak draaiende op eene spil' benut- trekt met al het mo gelijke profijt uitzyne Uit goede bron vernemen we dat er Dinsdagavond een akkoord gesloten ls tusschen de Caisse de Reports So- clété Générale Algemeene Bankver- eeniglngBanque de Bruxelles en Crédit Anversois ten einde een con sortium te stichten met een kapitaal van één millioen frank dat later op 6 mil- lioen zou gebracht worden. Dit alles is mogelijk wanneer de Recht bank een concordaat toestaat aan de Handelsbank. Wanneer deze zaak opgelost ls dan kan voornoemde consortium een krediet be komen bij de Nationale Bank. Het ls alleszins een stap naar een op lossing. Hoeveel de deponenten zullen bekomen ls nog niet gekend. DE OPZOEKINGEN Na een 60 tal wrakken gevonden en onderzocht te hebben, gelukte men er eindelijk ln de gezonken M. 2terug ta vinden. Men ziet de duikers die zich gereed maken om in zee te gaan en hun opzoekingen op 35 meters diep voort te zetten. Ontroomer» MELOTTE, N. V. Remicourt TERUG GEVONDEN TUSSCHEN TWEE OUDE WRAKKEN De engelsche duikboot M. 2 dia ver leden week verging met zijne 55 man schappen, werd gevonden op 7 mijlen van Portsmouth, 35 meters diep in zee, tusschen twee wrakken van vroeger ver gane schepen. Dt duikers zijn gedurig aan werk om den onderzeëer te kunnen ophalen. De wrakken waartusschen ds duikboot ligt, zijn deze van twee schepen onder den oorlog vergaan: een duitsche duik boot en een schip dat onder den oorlog behoorde tot de categorie der «geheim zinnige Al schepen dus die Jeugdige mensehen- levens verzwolgen om den oorlogsgod te voldoen. OP DE OPENING DER ONTWAPENINGSCONFERENTIE DE DOODEN VAN DEN DUIKBOOT M 2 EISCHEN ONTWAPENING (Uit het Volksblad van Amsterdam). RBBBBEBiaaaaaBBBBBHGEiSaEE&iaS ding teweeg gebracht. De dagbladschrij vers van alle nationaliteiten spoedden zich naar het hotel der fransche afvaardi ging om den volledigen tekst te bekomen. In een oftic.eele meedeeling verklaarde de fransche afvaardiging, dat Frankrijk op die wijze zijn wil doet kennen onverwijld bij te dragen tot den goeden uitslag der konferencie. De gedane voorstellen bedoe len de inrichting van den vrede, geven waarborgen betreffend de veiligheid en openen den weg voor inkrimping der be wapeningen. DE VERZOEKSCHRIFTEN VAN BEN BELGISCHEN BOERENBOND De Boerenbond heeft naar Geneve ver stuurd de lijsten van het petitionnement voor internationale ontwapening, bekleed met de handteckeningen opgenaaid bij zijn 128.000 leden van de aangesloten hoe rengilden en de 100.000 leden van de boer- innengilaen. Onder verwijzing naar de gezagvolle woorden van Z. H. Paus Pius XI: Men mag nooit vergeten dat de beste waarborg van den vrede niet is een woud van bajonetten, maar wederzijdsch vertrouwen en vriendschap verzoeken de onderteekenaars de Interationale kon ferencie, in naam van dt beschaving, de geschikte maatregelen te treffen cm te komen tot beperking en vermindering van de bewapeningen in de verschillende lan den. DE JAPANSCIIE KLOK Men verwachtte te Geneve met onge duld de verklaring van M. Matsudeira, afgevaardigde van Japan. Deze sprak eerst over de troebele omstandigheden in het Verre Oosten. Spijts den toestand gin der, verlangt Japan het werk der ontwa pening voort te zetten. Zijn regeering en zijn volk stellen het grootste belang in die edele taak, welke te Geneve wordt na gestreefd. Ontwapening 1 nauw verbon den aan veiligheid. Japan ls te spreken voor afschaffing der giftgassen en duikbooten, voor ver bod van luchtbeschietingen. Het werk der ontwapening moet voorts gepaaid gaan met de algemeene verbetering van den wederlandschcn toestand. De doodsklok belt weer over ons lan- deke. Zondagmorgen, tusschen 3 en 4 u., heeft een grauwvuurontploffing plaats gehad ln de kolenputten Bas-Long-Pré3, der mijn Monceau—Fontalne, te Mar ch ienne-au-Pont. Deze putten bevinden zich nabij het gemeentehuls: zij zijn gerangschikt on der de mijnen met een grauwvuurgehalte van de tweede categorie, dit is onder de gedeeltelijk grauwvuurbevattende mijnen. Die mijn ls een van de diepste van ons land en misschien van de wereld. De ramp heeft zich voorgedaan op een open werf, ln een laag die Veine A genoemd wordt, en doorsneden is door een nieuwe helling die van 11200 m. hoogte af daalt. Deze laag, waarvan de opening af wisselt tusschen 70 cm. en 1«>80, heeft een zeer geringe helling. De werf bestaat uit slechts één enkele schacht van ongeveer 150 m. lengte. In den nacht waarop het ongeval zich heeft voorgedaan waren ongeveer 86 werklieden aan den arbeid. De grauwvuurontploffing had plaats ln den tusschengang, en tot nu toe schijnt alles aan te duiden dat de ontploffing is uitgegaan van de plaats waar deze weg aansluit bij de schacht. Het staat vast dat er een belangrijke hoeveelheid grauwvuur aanwezig was ln dezen gang. In de schacht, vlak bij den tusschen gang, bevonden zich twee motoren met geperste lucht die dienen om de toestel len te drijven voor de wegvoering van de steenkool. Op het oogenblik dat het ongeval zich voordeed werkten de motoren niet, maar de geleibuizen voor geperste lucht waren onder drukking. Ten gevolge der ontploffing zijn er ver scheidene instortingen geweest, waarvan ééne in de schacht, waardoor deze ge sloten werd tegenover den tusschengang, en ongeveer 10 m. lager dan deze laatste. Al de arbeiders, ten getalle van 13, de porion inbegrepen, die zich In het lagere gedeelte der schacht bevonden, hebben zich kunnen redden zij waren ongedeerd, behalve 2 die licht getroffen waren. Vier arbeiders die zich verder ln de schacht bevonden werden min of meer erg verbrand; dit was ook het geval voor een paardendrijver die slechts rond 7 uur 's morgens werd bovengehaald. Achttien personen waren nog afgeslo ten door de instorting. Dadelijk werden de reddïgswerken aangevat. Men zag zich verplicht beroep te doe op de redders van de reddingsploeg van Marcinelle. Deze redders die in het bezit waren van adem halingstoestellen waren ter plaatse rond 6 uur in den morgen. Eerst moest de ingestorte massa worden uit den weg geruimd. Van de 18 arbeiders werden er 15 le venloos teruggevonden; 3 leefden nog maar waren gekwetst. Van de gekwetsten zijn er 2 overleden. De reddingswerken werden methodisch en met groote beslistheid geleid en wij moeten hulde brengen aan al degenen die deel eraan hebben genomen. Totnogtoe heeft men niet kunnen vast stellen welke de oorzaken van het ongeval zijn. Het onderzoek wordt voortgezet en geen enkel middel zal worden verwaarloosd om in voorkomend geval de verantwoordelijk heid vast te stellen. Maandag morgen zijn de Koning en de Koningin ter plaatse geweest. Nadat zij vaa de ingenieurs de omstandigheden van het ongeval hadden vernomen hebben onze vorstep zich naar de sponde der ge wonden begeven en hebben hun troost woorden toegesproken. Het is niet nocdig u te zeggen dat dit koninklijk bezoek een diepen indruk heeft gemaakt op die brave bevolking, die daar in een nieuw bewijs heeft gezien van het feit dat onze vorsten deelen in al de vreugden, ln al de smarten, en in den rouw van de natie. TREURIGE TOONEELEN Een toeschouwer verhaalt; Ik heb de kracht niet meer u te zeg gen in welken ellendigen toestand sommige gekwetsten, die door den minister bezocht werden, verkeeren. Men rag nog slechte de oogen van deze brave lieden. Het was afschuwelijk om zien. Een dier ongeluk kige antwoordde ons door teefeens, omdat hij niet anders meer kon. En den dag te voren, om 3 uur, toen ik bij hem was, ver keerde hij reeds ln stervensnood. In bij zijn van den Koning deed hij nog een beweging, maar het hart kon niet meer. HIJ braakte wat hij ln zijn maag had; het wa, het begin van het einde. Zijn broeders naast hem, leden bijna zooveel als hij. Het was afschuwelijk om zien. En ondanks alles, had hij nog de kracht om te zeggen dat er veel te veel mljngas ln die hakplaats w~s. ROUW Weer heeft deze IJselijke ramp leed en rouw gebracht in tal werkersgezinnen. Uren en uren stonden vrouwen, kindera en ouders bij den Ingang der mijn te wachten, te zien of hun man, hun vader hun zoon het was die men levend dood gebrand te boven haalde. Uren en uren stonden ze daar angstvol te wachten in die bijtende koude... En toen eerst beseften we zelf ook het gruwelijke van een mijn, waar de Dood steeds op den loer ligt... Toen eerst dachten we, dat er aan elk brokje losgehouwen kolen, dat we onbe dachtzaam in onzen haard gooien, dat er daar een dropje bloed aan kleeft, dat er daar tranen van rouw aan perelen. DE LIJKPLECHTIGHEDEN DER SLACHTOFFERS Woensdag voormiddag, te 10 uur, had den te Marchienne-au-Pont, ontroerende lijkplechtigheden plaats voor de slacht offers der mijnramp. De gebouwen der koolmijn waren te dier gelegenheid met rouwfloers omhan gen en het dispensarium was als rouw kapel ingericht. In weerwil van de snijdende koude was er een reusachtige menigte rond de kool mijn samengestroomd en in al de straten waar de lijkstoet moest voorbijkomen. Tusschen de aanwezige personaliteiten bemerkte men, de hh. Devoghel, secretaris van den minister van Nijverheid en Ar beid, die in naam des Konings en der Ko ningin een krans neerlegde; Barbarini, Konsul van Italië; Borosooniz, Konsul van Yougoslavie; Brlboge, Konsul van Frankrijk; Vogel, beheerder bestuurder van de koolmijn; Galopin, voorzitter van den beheerraad; Stein, opzichter der mijnen van Société Générale; Vanderlin- den, beheerder; Roisin, voorzitter van de Association Charbonnière, het mljnkorps, enz. Na een rede van den heer Bauwens, dienstdoende burgemeester te Marchien ne-au-Pont, had de ontroerende lichting plaats der lijken. De indrukwekkende lijkstoet., waai-van de doodkisten onder bloemenkransen verdwenen, trok kerk waarts. Hij werd gevolgd door de fami lieleden der slachtoffers en door de tal rijke mijnwerkers- en oudstrijdersaf- vaardigingen. De groote markt van Merchisnnc zag zwart van volk. De mis en de absouten werden gezongen door den E. H. Deken van Marchienne-au-Pont in tegenwoor digheid van Mgr Rasneur, bisschop van Doornik. II. M. DE KONINGIN OVER DE SPONDE VAN EEN GEKWETSTE Z. M. DE KONING begaf zich ter piaatse en deed licm alle uitleg geven over de ramp. Kij bezocht de gekwetste n in het gasthuis en samen met II. M. da Koningin gingen zij troost en hulp brengen ;n de beproefde gcainnen. 8saasaBaBBffiES2BCSBaBB220EiacrBasEa3BBsaBBBaHaaBiaM*aB««B»i» UITERST BELANG WEKKEND FRANSCH ONTWERP Frankrijk heeft op de ontwapenings conferentie voorstellen ingediend weike door de ander afvaardigingen aruk wer den besproken. Het betreft de regeling der luchtvaart en der oorlogschepen en duikboo.en. De Volkenbond zou maes.er zijn alle schikkingen hierover te nemen en te be velen hoeveel vliegtuigen, duikbooten en groote kanonnen eik land zou mogen ma ken. Geen land zou mogen oorlog verklaren; geschillen zouden moeter onderworpen worden aan dan Volkenbond. Moest toch een land tot oorlogsverklaring overgaan, de Volkenbond zou beschikken over de vliegtuigen en duikbco.ou van al de ander landen en deze mogen gebruiken om den oorlog te beteugelen en cr een spoedig einde aan te maken. OPSCHUDDING TE GENKVE Het fransch ontwerp heeft te Geneve, in de konferenciemiddens, een wa e opschud- (Zie vervolg onderaan 5* kolom,).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 1