Fl. Vandevoorde Het Schot op het Spoel KIES N uw Zilvervos DE DUIVEL IN DE LOVIE I V1 :VSW<W. wmMKMMÊmum uit de prachtige nieuwe keus 31, BOTERSTRAAT, YPER ERIEF UIT BRUSSEL Ie 't Binnenland STADSNIEUWS. G .BUTAYE TANDARTS VOLKSHUIS - POPERINGE IEPERSCHE KRONIEK ■MH&ffiSaBHHMHMHSWHHSiHBBa F. C. «ACOBS SUIKERIJ Stemt heel 't huisgezin zcó h ij 't Is de strafste (Gebruikt er minder). Men zegt het hier, men hoort het gindet Men hoort het zelfs ten allen kant In heel ons vrije Eelgen'and. UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK IEPER. - CINEMA COLISEUM. BARDELYS DE GROOTMOEDIGE SCHERMER SNIJLESSEN VOOR DAMEN BINNENSTUUR zoo goed als nieuw PROEF NAAR BEGEERTE MINERVA 12 pK «In de Keiler ^STATIESTRAAT, 9 - YPER PROVINCIALE ËillliiHlIiilllilllllIIllUllltllilllllllllliHllllllHmttHtitlItfiMiNlIHlIllllUlliimUIHMHitlllltllillilillllillllUIIIIUillllllIlllHIlltlllllUtuimHHIHHHmilimiHIIHIlllllllHillllimiliniU^ n.14-2-32. - DE PQPERINGENAAR. - Nr 7. - BL 3. gj IlillllllH!!! (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 11-2-32. Verschiet niet de Kamerpresident wordt opgehangen! Dat is echter maar 'n brutale voorstelling. 't Komt hierop neer: M. Poncelet, die vóór twee jaar M. Tibaut als Kamer voorzitter heeft opgevolgd, krijgt zijn geschilderd portret, 't Is reeds gemaakt. Dat portret zal zijne plaats krijgen in de leeszaal, waar al de portretten han gen van de voorzitters der Kamer sedert 1833. Als 't hangt, zal ik het zien. Als 't schoon en gelijkend is, zal ik het U zeggen. De man zelf komt in levende lijve goed voor, en M. Poncelet is ook 'n i linke voorzitter. Veel beweging in 't land en in 't Par lement. De Regeering zit in groote fl- nancieele moeilijkheden, 't Gevolg van de economische en fmancieele anarchie, die over de wereld hangt. Voor een bedrag fan 650 millioen omdat Duitschland dit Jaar geen herstelvergoeding betalen zal. Done leening van 2 miljard zal worden geplaatst, minstens uitgeschreven. De gene die geld hebben en wat voelen voor hun land, zullen inschrijven. Met de leening alleen is de Schatkist niet gered. Eene besparingspolitiek is ontworpen. Deze zou 1.200 miljoen moeten geven. Uit de fiskale wetgeving zal men alles uitpersen wat men kan; vooral de be hoeden zullen mogen afdoppen. Maar de oegoeden zijn niet 't groot getal. Daar om zullen ook de kleinen worden aan gesproken. Waar en in welke verhou ding? Dat is nu de kwestie. Niets is tot op dit oogenblik beslist. Wel zijn er berekeningen gemaakt in 't Ministerie van Geldwezen om cijfers te hebben, een kloppende begrooting te krijgen. Men spreekt van a) eene geforceerde verlaging van de loonen en wedden van 't personeel der openbare diensten. Tien t. h. wordt ge zegd. Wanneer de index op 735 punten daalt vermoedelijk zal dat met April t geval zijn treedt automatisch eene vermindering van 5 in. Dat is slechts de helft van hetgeen men wil bereiken. De overige 5 zullen verzet uitlokken, niet alleen bij de minderen, maar ook bij de grooten. Niemand wordt immers gaarne afgetrokken. Wanneer men echter zou gaan toetsen aan de bijzondere rege ling die bestaat voor de agenten met wedden van min dan 10.000 fr. en voor degenen van 10 tot 15 duizend, loopt het beslist verkeerd. b) Men spreekt van de vermindering der militaire en burgerlijke invaliditeits pensioenen. Opgepast hier! Wil men de militaire Invaliditeitspensioenen van 80 tot 100 besnoeien van de hooggegra- deerde officieren die spijts hunne groote te(!) physleke ongeschiktheid in werk- dadigen dienst blijven aan hooge wed den, 't publiek zal er plezier aan bele ven. De menschen zijn nu eenmaal zoo aangeleerd. Maar raakt men aan de kleine inva liditeitspensioenen die zijn 't groot getal van oud-militaire en burgers die zich verdienstelijk hebben gemaakt, 't zal •cheef loopen. c) Men spreekt nog over vermindering van de werkloozenondersteuning. Dat gaat over honderd duizend en méér. De kritiek zal scherp zijn, 't verzet bij de werklieden algemeen. Men kan toch bezwaarlijk het onderstandsbedrag van 7 en 9 fr. per dag franken van 14 cen tiemen gaan verlagen. Die ondersteu ning wordt aangevuld volgens gezinslast, maar mag nooit bijleg van de werk lozenfondsen inbegrepen de 2/3 of 3/4 van loon overtreffen. Zonder ver mindering te plegen zijn er besparingen te verwezenlijken. Want vele tusschen- gemeentelij'ke werkloozenfondsen houden geen regeling van de loondalingen die Ingetreden zijn. Strenge kontrool eener- zijds op de werkloozen zelf, anderzijds op de werkloozenfondsen zelf, anderzijds besparing geven: Niet de redding bren gen. d) Men spreekt gazetschrijvers spreken veel in geschreven taal, ook over zaken die ze niet kennen van verla ging der ouderdomspensioenen. Dat werd in den Kroonraad niet eens besproken. Wel worden daarop nu reeds bespa ringen gedaan. Degene die tot de kloos tergemeenschappen behooren, zijn im mers van de voordeelen der pensioenwet «BBSeaiBBMnBSIHHBHanHraBEIS ■ESBBaBaSBBBSSHBB&aaBBSEBSiSaS Akkoord, dan dadelijk. Zou de man alleen thuis zijn? Ja, hij woont alleen. Hij Is eenigs- zins menschenschuw. Wel dan gaan we naar binnen. Voor uit. De gelegenheid is, dunkt me, buiten gewoon gunstig. Geen vijf minuten later stonden de beide schurken voor de deur van den ouden Dimitri. Zij traden er onaange diend binnen en troffen den ouden man in zijn kamer. Hij zat rustig een boter ham te eten, toen zijn kleinzoon en de Montcrgueil binnen drongen. Hij toonde zich heel weinig verschrikt. Onverwacht bezoek, nietwaar? zei- de de Montorgueil. En onaangenaam bezoek ook ant woordde de oude schijnbaar rustig, wat wilt gij van mij? Ik houd er van, recht op mijn doel af te gaan», zeide de Montorgueil weer, daarom kort en goed dit: Wij verlangen van u, dat gij ons wijst, waar het geld verborgen is. Gij weet, welk geld we be doelen. Ei zoo, verlangt u dit van mij. En als ik weiger? Gij zult zoo verstandig zijn, niet te weigeren, want gij zijt geheel in onze macht. Ik weiger toch. Bedreig me gerust, het zal u niet helpen. Doodt me, zoo ge dat wilt, maar het baat u alles niets. Maar wat staat gij daar zwijgend bij, ellendeling vervolgde de grijsaard, zich opwindend en zich tot zijn kleinzoon kee- rend. Mocht ik maar veronderstellen, dat schaamte u den mond sloot, doch dat zal wel niet zoo zijn. Spreek op, wat wilt gij? Het geldantwoordde Dimitri nu, het geld anders niet. Lang genoeg hebt gij mij er om laten vragen en telkens weer laten vragen. Mijn geduld is op. Ik wil het geld. Ja, dat begrijp ik wel. Doch dat die man daar hij wees op de Montorgueil, meent me met bedreigingen te kunnen overhalen, dat kan ik ine begrijpen. Maar uitgesloten. Dat werd beslist door het Doorluchtig Episcopaat. De leden van die kloostergemeenschappen mogen dan ook alle pensioenstortingen staken, want het dient tot niets meer. Over het geheel moet de Ministerraad beslissen, 't Parle ment zal daarna ook nog wel wat te zeggen hebben. Van een leien dakje loopt het stellig niet. Hoofdminister Renkin heeft de socia listische Staatsminister gesproken. Oud minister Huysmans was er ook bij. Wat er verhandeld werd in een onderhoud van een uur wordt geheim gehouden. Nood gedwongen doe 'k aan die geheimhouding mee. Socialistische persorganen stellen het voor alsof M. Renkin wil komen tot een drieledige regeering. Het Gentsche socia listen blad, dat in krapuleusheid gewoon lijk uitmunt, besteedde Dinsdag daaraan een paar kolommen. Van een drieledige regeering is geen kwestie. De socialisten zijn gebonden door de besluiten van hun laatste congres: geen vertegenwoordiging in eene driele dige regeering tenzij na raadpleging van het kiezerskorps, en als bijkomende voor waarde zelf het regeeringsprogramma te mogen dicteeren. Slechts een nieuw con gres zou dat besluit kunnen wijzigen, maar 't is beslist zeker dat daarvoor geen meerderheid zou gevonden worden. M. Renkin weet dat wel. Daarom ook ls daarvan geen kwestie geweest bij be sproken onderhoud. Dan ontbinding van do Wetgevende Kamers? Dat ware eene ramp voor het land zelf! Niemand kan daar nu ernstig aan denken. Tegen de volgende week zullen we daarover méér weten. Als 't belangrijk ls, vertel ik het U. De frank staat vast. Maar er komen te weinig franken in de Schatkist en er moet te veel uitgehaald worden. Dat ls heel het actueel probleem. Punt, an dere lijn. De socialisten zijn hier Dinsdag met hunne werklooze leden op straat geko men. De gebruikelijke agitatiemethode. De mijnramp van Marchienne-au-Pont, bij dewelke 25 menscher.levens werden vernietigd, heeft eene geweldige ontroe ring verwekt. Onze Koning, de Koningin en Minister Heyman waren Maandag reeds ter plaats.- Kamer en Senaat heb ben Dinsdag de nagedachtenis der slacht offers gehuldigd, en ook hulde gebracht aan de moedige redders. Dat zijn altijd momenten van algemeene en gemeende ontroering. Daarna valt men terug in 't banale. Dinsdag kwam dan de Interpellatie aan de beurt van M. E. Rubbens over het willekeurig optreden van de veilig heidspolitie tegen de EE. PP. Kors en Stratmans, die naar Belgie kwamen om over vredesaktie te spreken. De Minister kon daar geen voldoende redens voor geven. Daarop volgde nog eene interpellatie van socialist Dierkens omdat Minister Van Isacker, of beter gezegd: de Natio nale Maatschappij van Spoorwegen, hst reizigersverkeer per spoor tusschen Roe- selare en leper, dat een verlies gaf van 200 fr. per dag, door autobusvervoer te vervangen. De interpellant vernietigde zelf het effekt van zijne kritiek, waar hij op een vraag van den Minister zegde, dr.t de twee trein- en autobusvervoer zouden moeten gehandhaafd worden. Na zulk een antwoord trek ik de ladder op. De Senaat heeft Dinsdag de begrooting van financies kunnen afwerken. Bij die bespreking heeft oud-minister Moyersoen gegronde en ongegronde kri tiek dooreen geworpen. De ouderdoms- pensioenwet is stellig breed opgevat. Maar M. Moyersoen heeft ze ook gestsmd. Er zijn misbruiken in zake werkloozensteun. Dat de gemeentebesturen helpen kontrool uitoefenen, en 't zal beter gaan. Maar de meeste gemeentebesturen verdommen het. Minister Houtart heeft gesproken over de belastingschuldigen, die klagen dat het kadastraal inkomen wederreehterlijk met 501. h. werd verhoogd. Hij zegde daarover: Het ligt buiten de kwestie een nieu wen maatregel te nemen betreffend het inkomen van gebouwen en van de gron den die door hun eigenaar zelf worden uitgebaat. Wat het kadastraal inkomen van ge bouwen betreft kan iedereen een ver gelijking maken tusschen het herziene inkomen van 1932 met dat van 1931. Indien dit laatste, met inbegrip van een verhooging van 50 t. h., hooger is dan Mengelwerk van De Poperingenaar 24 Oorspronkelijke Detective-Roman door WILLIAM HOLT. «Wel, wat maken wij ons dan druk om die Engelschen, dan hebben wij eigenlijk alleen met dien grootpapa van u te ma ken en met niemand anders. Hoezoo? Wel, liij wijst ons de plaats en alles ls in orde. Als gij meent hem als derde in onzen bond te kunnen opnemen, vergist ge u geheel. Hij is werkelijk, wat men noemt een strikt eerlijk man. Als hij alles alleen nemen kon, zou hij zeker niet oneerlijk willen worden om met ons te deelen. Ik ben geen idiootantwoordde de Montorgueil, ik stel niet vcor om met zoo'n krankzinnig voorstel bij hem aan te komen. Maar hoe wilt ge dan hem bewegen ons zijn vertrouwen te schenken. Hij zal zich werkelijk door ons niets laten wijs maken, daar kan ik u de verzekering van geven. Gij begrijpt me nog altijd niet, of ge wilt me niet begrijpenzei de Mon torgueil met een valschen lach, ik wou u voorstellen den ouden man gewoonweg te dwingen ons te vertellen, waar het geld verborgen ls. Met welke middelen? Met alle middelen desnoods. Gij kent hem niet. Hij is koppig. Ha, maar we zouden die koppigheid wel brekeh. Meent ge? Ik twijfel er geen oogenblik aan. Welaan, ik heb er niets tegen, dat we het beproeven.» het herziene Inkomen, dan ken ln den toestand verholpen worden na een klacht; het kan alleen tndlvidueele gevallen be treffen en een oplossing zal geen moei lijkheden opleveren. Wat betreft de gronden die door de eigenaars zelf worden uitgebaat, zal het kadastraal Inkomen voor 1931, met 50 t. h. verhoogd, slechts zelden een hoogere ra ming aanwijzen, dus is er geen bijzondere maatregel dienaangaande gewettigd. Wat nu de kwestie betreft van de landerijen die in huur worden gegeven en waarvan het kadastraal inkomen ten onrechte met 50 t. h. werd verhoogd, in dien er hierin werkelijk talrijke vergis singen werden begaan, dan zou ik voor stellen de ontvangsters van de belastingen opdracht te geven voorloopig slechts de betaling te vergen van de twee derden van de grondbelasting die, volgens hunne plaatselijke kennis, voor 1931 door de landbouwers zou verschuldigd zijn. De herziening van de opgave van het kada straal Inkomen zou dan ten spoedigste moeten geschieden, ten einde de onge wettigde verhoogingen van 50 t. h. te kunnen ontdekken. Vergissingen bij de toepassing van 50 t. h. schijnen echter enkel op indivi dueele gevallen betrekking te hebben en den aanzienlijken arbeid niet te wettigen die noodig is voor de herziening van de daartoe bestemde lijsten opgemaakt door de landmeters van het kadaster. In die omstandigheden zou het mis schien volstaan de ontvangers van de be lastingen te gelasten voorloopig af te zien van de inning an het derde van de grondbelasting verschuldigd door eiken landbouwer die opkomt tegen de verhoo ging van de hem voor 1931 toegepaste verhooging van 50 t. h.; wordt er bezwaar ingediend, dan zouden die bezwaren bij hoogdringendheid worden onderzocht. Mocht evenwel blijken dat in eene be paalde streek, talrijke vergissingen wer den begaan, dan zouden de ontvangers der belastingen opdracht krijgen voorloo pig slechts de betaling te eischen van de twee derden van de voor 1931 door de landbouwers verschuldigde grondbelasting, en zouden de daartoe bestemde lijsten opgemaakt door den landmeter van het kadaster van de streek zoo spoedig moge lijk volledig worden herzien. Met de hulp van de besturen van de belastingen en van het kadaster ben ik thans bezig orde te brengen in deze kwes tie die onze landbouwersbevolking in be roering heeft gebracht. Door volksvertegenwoordiger R. De- bruyne werd bij 't Beheer der Ouderdoms pensioenen beklag gemaakt over zoovele ouderlingen die nog moeten wachten op hun pensioen. Als gevolg van dit optreden zullen de klachten nu opgeruimd worden. Binnen de veertien dagen, is hem toegezegd, zul len de meeste klachten over West-Vlaan- deren opgelost zijn. Er zijn dossiers, o.a. van pensioengerechtigden die ook een militair pensioen ontvangen, die 'n beetje langer zullen moeten wachten omdat in lichtingen moeten gevraagd worden bij 't Ministerie van Landsverdediging, in lichtingen die daar niet met den ver- eischten spoed worden geleverd, 't Voor naamste ls echter, dat de meeste klach ten ze zijn talrijk geweest, spoedig tot het verleden zullen behooren. De landbouwvertegenwoordigers van Kamer en Senaat zijn Woensdag voor middag samen geweest om een akkoord te treffen over de beschermingsmaatre gelen ten gunste van den landbouw. Dit vraagstuk kwam Donderdagvoormiddag in behandeling. De Senaat, na vijf zittingen van be trekkelijk hoogstaande diskussie, heeft gister de begrooting van 's Lands mid delen gestemd. Daarmeê mogen de Se- naatheeren nu eens verpoozen. De Kamer eindigde gister voormiddag de bespreking der begrooting van pos terijen, telegrafen, enz. We hebben hier Dinsdag 'n mageren Mardi Gras gehad. De handelshui zen warer. 's namiddags gesloten. Dat is de gewoonte. Anders droeg de maskarade de sporen van de crisis. Mocht de maska rade met de krisis zelf verdwijnen, 't ware zoo kwalijk niet. Denzelfden dag werden de Roede Duivels op 't voetbalplein geklopt door de hollandsche Zwaluwen. Deze maal weinig volk. 't Is immers krisis. CBgSaBSfiaBBllïBIKBMflaaBaMSg Zondagrnst. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek NOTREDAME. Eene omwenteling in het geneeskun dig korps. De heeren geneesheeren zijn verrukt over den wonderbaren uitslag dien zij bij hunne zieken bekomen met het gebruiken der MONOPOEDERS te gen hoofd-, schele hoofdpijn, rheumatiek, griep. Ook zijn de gelukwenschen den uitvinder niet gespaard. Te koop bij II. Notredame, Groote Markt, en 1. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinge; de doos: 7 frank. Katholieke Kring. De twee opvoe ringen van Zijn Jongen werden Maan dag en Dinsdag druk bijgewoond en om de opvoering verdienen de spelers de bes te gelukwenschen. Te verkrijgen bij Jules DEPUYDT- SCHMIDT allerschoonste keus van Pater nosters en allerhande nieuwigheden van geschenken voor Eere-Communie en alle andere feesten. Veranderingen van alle oude Juweelen in allerhande nieuwe modellen. Carnaval is onopgemerkt voorbijge gaan dit jaar. Weinig klanten in de dans zalen. Pectoral Dupuis. De griep, die be gint met rillingen is een algemeen onge mak. Zij wijkt voor de weldoende uitwer king van den Pectoral Dupuis. De doos 6 fr., bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinge. gij moest, al zijt ge dan nog zoo'n schurk, weten, dat deze methode u niets helpen kan. Gij moest weten, dat ik mij door twee zulke schurken niet bang laat ma ken. Nu niet, nooit niet. De oude Dimitri richtte zich op en zag met honende minachting zijn tegenstan ders aan. de Montorgueil met een valschen glim lach op het gelaat, sprak: Weet ge wat u wacht, als ge blijft weigeren? Niets ergers dan de dood en dien vrees Ik nietantwoordde de oude op vasten toon. Iets veel ergers, oude dwaassiste de Montorgueii, we zullen js waarlijk niet dooden, dat past allerminst in ons plan. We zullen je duizend dooden laten ster ven, erger danjij je voorstellen kunt en ge zult ten slotte toch uw geheim ver raden. Probeer het. Bij God, man, gij weet niet wat ge zegt. We zullen het doen. En opeens, zonder verdere voorberei ding, sprong de Montorgueil op dén ouden man toe. Hij had gezien dat de Pool onge merkt zijn hand naar den zak wilde bren gen. Hij vermoedde dat hij daar een re volver had. Maar indien dit het voorne men van den ouden Dimitri geweest was, kwam hij werkelijk te laat. Want voor hij dan zijn plan ten uitvoer brengen kon, was als een tijger zijn vijand op hem toe gesprongen en bracht hem een vuistslag op het hoofd toe, die zeer hard aankwam. Bewusteloos zond de Pool op den grond. Zijt ge razendschreeuwde zijn kleinzoon, gij hebt hem gedood. Als hij dood is, neemt hij zijn geheim mee in het graf. Hij is niet dood, alleen maar bewuste loos. Hij zai spoedig genoeg weer bij ken nis komen en het is dus zaak vlug te handelen. Wat moeten wij doen? Wij moeten hem wegvoeren. Gij zijt hier bekend, beter dan ik. In de een of Poperinge, 23, Bertenplaats. - Tel. 142. RAADPLEGINGEN: Alle werkdagen van 8 tot 12 uur en van 13.30 tot 18 uur; den Woensdag en Zaterdag namiddag uitgezonderd. Kristen Middcnstandsjeugd. De leden worden vriendelijk uitgenoodigd tot de algemeene vergadering op Donderdag 18 Februari, om 8 uur 's avonds. Onze Proost, E. H. Burgrave, zal ons een steeds aktugel onderwerp voorbehou den: Het Protestantisme en geen een zal en mag er afwezig zijn. HET BESTUUR. Bond der Kroostrijke Gezinnen. De leden worden dringend verzocht hum ne lidkaarten af te halen bij den schrijver heer Notredame, Apotheker, Gr. Markt. De jaarlijksche algemeene vergadering zal plaats hebben op Zondag 28 Februari De Mcester-Zangers van Nuremberg, naar het beroemd stuk van Rich. Wag ner, wordt dezen Zaterdag en Zondag opgevoerd in den Katholieken Kinema te Poperinge. Laat deze gelegenheid niet voorbijgaan. Slijmafdrijvend. De Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, verwijderen de slijmen welke ln de maag de spijsverte ring belemmeren. Te verkrilgen bij H. Notredame, Groo te Markt, Poperinge. Pausfeest in onze stad. Heden Zondag te 11 uur, in St Bsrtinuskerk, plechtige Te Deum ter herdenking aan de 10* verjaardag der kroning van Z. H. Pius XI als Paus. Katholieken, bidt voor de Z. H. den Paus en woont deze plechtigheid bij. Zijt gij dikwijls droefgeestig, moede loos, rap moede? Wees op uwe hoede, vriend, geloof toch ondervinding, wacht niet tot het te laat ls, neem seffens eene fiesch TïIEOBROMA; 't ls het beste ge neesmiddel tegen deze c'roeve kwalen. Te Poperinge te bekomen bij alle HH. Apothekers. Naar Congo. Begin Juni heeft in onze colonie de Inhuldiging plaats van den spoorweg Matadi-Leopoldville. Vijf leden der koloniale Kamercommis sie komen door de Regeering aangeduid te worden om deze plechtigheden te gaan bijwonen en onder deze treffen we de naam aan van onzen katholieken Volks- vertegenwoordig Heer Dr Brutsaert. De andere zijn de Heeren Carton (katholiek) Joris (liberaal), Hubln en Van Walle- ghem (socialisten). Dr Brutsaert zal te dezer gelegenheid voortreizen tot Katanga om er zijne studiën over den gezondheidstoestand dier streek voort te zetten, studiën waarvoor hij vroeger reeds tweemaal op eigen hand de reis naar het Zwarte Land aanging. Zondag 14 Februari, te 5 uur, Al gemeene Vergadering voor de leden van het Syndikaat. Al wie inlichtingen of re- klarrteties 1 eeft ln te dienen, al wie houdt aan de versteviging van onze syndikale macht, keme naar de vergadering en brenge nieuwe leden bij. Maandag 15 Februari, te T H uur, SUPERFILM LOURDES3EDEVAART DER K. A. J., voor Kajotters en Kajotsters kosteloos. Prijzen der plaatsen: 1,50, 2.00 en 2,50 fr. Te 8 uur vergadering voor het Bestuur der Cooperatife. Dinsdag 16 Februari, te 8 uur Studie kring voor de Kajotters. Woensdag 17 Februari, te 7 uur, Zang herhaling en Studiekring voor de Ka jotsters. Ter gelegenheid van alle Feesten, wendt U rechtstreeks naar het oud gekend huis JULES DEPUYDT-SCHMIDT. waar gij zult vinden: Allerhande nieuwe mo dellen Juweelen, enkel in Platine, Goud en Zilver, versierd met Diamantsteenen van eerste kwaliteit. Aankoop van Goud en Zilver aan den hoogsten prijs. IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag alleen open Apotheek HOUTEKIER, Meenenstraat. Nadat de Inrichters van den Carna valstoet al het mogelijke gedaan hadden om deze zoo schoon mogelijk te maken en ja, overtuigd waren dat het iets wer kelijk, iets prachtig zijn zou, dan lagen ze nog altijd met de vrees dat het weder, inzender op dit tijdstip, wel had kunnen tegenslaan. Doch toen zij 's Zondags morgens, hun hoofd tegen 't venster sta ken, bemerkten zij alras dat 't weder me defeesten zou, lijk het dan ook ten volle deed. Reeds om 10 uur kwam er beweging in de straten en om elf uur stroomden met de vreemde groepen ook vele kijkers toe. Maar kort na den noen was het eene wriemeling buitengewoon. Velo's, motos en auto's bolden al dooreen en met de trei nen van 2 en 2% u. kwamen er honderden en duizenden onze straten overrompelen, 't Was een stuiken en stooten om op de voetpaden eene plaats te krijgen. Hoort, de klaroenen schallen, de trommels roe ren, de stoet ls daar! Wat is er alles frisch! Hoe keurig die vele bonte klee- dijen! Hoe rijk, hoe vol orde en tucht. Prachtig waren de vele groepen en meer malen mochten zij het luide gejubel der verrukte toeschouwers in ontvangst ne men. Neen, 't en gaat hier niet om deze of gene naar voren te brengen, dat deed de jury, en deze weet wat het hem gekost heeft om alles naar zijn echte waarde te schatten. Nog en neg wilde men de vele groepen zien die er waarlijk bij wonnen met nogmaals goed bekeken te worden. Doch wat men nooit vergeten zal, waar lijk een eenig oogenblik, 't was toen daar op onze groote markt de heele stoet kwam te staan. Op een gegeven oogen blik de zes, zeven muzieken gingen aan 't spelen en die honderden en honderden andere schuilplaats sluiten wij hem op en dan zullen wij he wel dwingen. Hoe wilt gij dat doen? Oh, wij laten hem een honger- of dorstkuur ondergaan, desnoods nemen we nog straffere middelen te baat. Laat dat maar aan mij over. Maar spreken zal hij. Hm zeide Dimitri, dan zullen we hem eerst maar binden. En ik geloof, dat we voorts goed doen, hier te blijven tot dat het donker wordt. Men ontmoet hier wel heel weinig menschen, maar toch kunnen we den oude onmogelijk op klaarlichten dag vervoeren. Hoe licht zou men ons niet kunnen ontmoeten. Maar ls eenige uren hier blijven niet veel gevaarlijker? Volstrekt niet. De oude ontvangt nie mand, hij leeft als een kluizenaar. Die vervloekte Engelschen zullen zoo dade lijk niet terugkomen en wie zouden zich anders hier vertoonen? Het veiligst is het, kalm hier blijven wachten. Als het don ker is, vervoeren we hem. Want uw plan lijkt mij overigens uitstekend. Welja, laat de eigenwijze oude eenige dagen honger en dor>t lijden. Het ls te beproeven. Maar als hij nu toch eens weigert? Oh, er zijn ook nog andere middelen. Gij hebt toch wel eens gehoord, hoe men in vroeger eeuwen iemand pijnigde. We zouden hem bijvoorbeeld de voetzolen kunnen branden. Dat moet een minder aardig gevoel zijn en de ondulbare pijn zal hem wel tot inkeer brengen. Hij kan wellicht gemeend hebben, dat ik slechts looze bedreigingen uitte. Of dat wij het ergste toch niet aandurfden, maar dan zal hij toch gewaar worden, hoe leelljk hij zich vergist heeft. Zij zochten lntusschen een touw en snoerden den grijsaard armen en beenen samen. Dat ls voorloopig voldoende zei de Montorgueil, als hij straks soms lust toonen mocht om te gaan schreeuwen, kunnen we hem een prop ln den mond duwen. De schurk grinnikte ca zoowaar de beenen gingen aan 't flikkeren dat het een echt plezier was. Waarlijk, de inrich ters halen er cere af. Zij hebben noch moeite noch kosten gespaard, doch zij werden er om beloond. Het volk was over voldaan, 't Was een schoone dag én voor de kijkers én voor de mededingers én ja ook voor de nering doeners. Uitslag van den wedstrijd: 1' Reeks. 1. De menschlievende Dansers, St Amands- berg: 500 fr. en fanion. 2. De lustige vrienden, Audenaarde: 400 frank en fanion. 3. Les pierrots et pierrettes de Messines: 350 fr. en fanion. 4. La favorite du Sultan: 300 fr. en fanion. 5. Van jong tot oud, Hollebeke: 250 frank en fanion. 6. De Chineezen, Wijtschate: 200 fr. en fanion. 7. Les Moulins, Steenvoorde: 500 fr. en fanion. 8. Tiest en Triene, Poelkapelle: 150 frank. 2* Reeks. 1. De Lustige Vrienden: 300 fr. en fanion en gelukwenschen van de jury. 2. De Iepersche Schotten: 250 fr., fanion. 3. De Reuzinnetjes: fanion. 3° Reeks. 1. Une noce au village: 200 fr. 2. De klucht van Boezinge: 150 fr. 3. Slunsen en Beenen: 100 fr. 4' Reeks. 1. Bayardères Orientales: 100 fr. 2.'t Boertje van Veurne: 50 fr. 3. Chariot25 fr. 5" Reeks. 1. De Vermaarde Kaarters van den Brandhoek: 400 fr. Buiten Wedstrijd. De Accordéonisten. De Harmonie Ypriana. De Vlaamsche Harmonie. De Socialistische Harmonie. Muziek Zonnebeke. Chicorei WYPELIER-TAFFIN Belgische Fabriek Naaml. Vennootschap, YPER Een patronaat in gang houden, dat kost ruzie, dat kost geld. De ruzie dat hebben we voor niet, doch 't geld dat komt er geen zoo gemakkelijk. En onze brave meisjes weten dat en dagen en weken hebben ze geleerd, soms tot heel laat in den avond om de vele vrienden en bewonderaars van dit zoo schoon werk, ook een feestje aan te bieden. Of ze het wel gedaan hebben, vraagt het eens aan die honderden die de groote zaal vulden en allen zullen ze het u zeggen lijk ze het reeds bewezen hebben toen ze zoo luidruchtig als dankbaar het schoone spel begroet hebben. Met Eerw. Heer Huyghe, hun proost, kunnen wij de meisjes en bizonder de ieverige jufvrouwen die zich met het werk bezig houden, niet genoeg bedanken. Ze hebben ons iets aangebo den dat schoon, dat prachtig was. Eet was hun eenig doel. En 't mag gezegd, zij zijn er ten volle in gelukt. Baeke A., van Komen kwam Zater dag morgen omstreeks 8 uur, met zijn auto uit de Boomgaardstraat gereden, toen vrouw Desramaux Blanche met haar velo uit de Boterstraat komende, de Van- denpeere'ooomplaats opwilde. ZIJ werd ongelukkiglijk door den auto omgeworpen en aan de rechterknie gekwetst. De velo was deerlijk gesteld. Een onderzoek werd ingesteld. Zondag avond, omstreeks 9 uur, kwam de eigenaar van den autobus Ieper- Le Bizet, klacht doen op het politiebureel dat zijn voerder, dronken zijnde, met ge weld de veertig opgeladen reizigers naar huis wilde brengen. Bovendien dat de kerel hem nog een pak slagen had gege ven en bleef lastig vallen. Dadelijk is de politie den kerel gaan opzoeken en heeft hem een nieuw logist bezorgd. Natuur lijk mocht hij 's anderendaags met een proces-verbaal naar huis toe keeren. Vergothe van Dadizeele had in eene herberg op het Hoornwerk zijn velo in bewaring gegeven en vertrok er mede te wege naar huis. ongelukkiglijk de jongen, 18 jaar oud, was beschonken, en op het Hooghe gekomen, niet verder meer gera kende had hij zich In eene gracht te sla pen gelegd. Toen hij rond den morgen wakker werd, was zijn velo verdwenen. Een onderzoek werd ingesteld. Pemeers... Cam., van Westnieuw- kerke was ln de herberg het Klein Rljssel een glas bier gaan drinken en toen hij om 7.30 uur buiten kwam om naar huis te rijden, bemerkte hij dat zijn velo een nieuwen eigenaar gevonden had. Een klacht werd ingediend bij de politie. Zekere P..., wonende in eene her berg, op een kamer, in de Merghelynck- straat, bemerkte om 1 uur 's nachts dat zijne wederhelft nog niet naar huis ge komen was. Hij stond op om haar te gaan zoeken. Gekomen in de De Haernestraat gemoette hij deze in gezelschap van ze keren I-I..., wonende op de Ligywijk. 't En duurde niet lang eer de mannen aan den slag gingen en P... moest op de vlucht gaan. Aan den hoek der St Elisabeth- straat kwam hij ze een tweede maal te gen en wederom was de kamp aan den gang. Geheel gekneusd en gewond kwam P... op het politiebureel zijne klacht neer leggen en H,.„ die kort daarna door de politie gevonden werd zal niet lang op eene goede belooning moeten wachten. Zondag kwam het koor Pro Eccle sia van Kortrijk in onze St Maartens kerk de hoogmis opluisteren door de uit voering van de Mis vr..i Gevaert en alle kenners waren het eens or te getuigen kleinzoon van den ouden mishandelden man grinnikte mee. Die twee gaven blijkbaar elkander niets toe in verdorvenheid. Maar de jonge Dimitri kreeg wel den Indruk, dat hij van zijn waardigen compagnon nog heel wat zou kunnen leeren. Want hij moest zich zeiven toegeven, dat de Montorgueil zich heel handig toonde. En bovendien wist hij nu, dat het niet zco gemakkelijk zou zijn wraak op hem te nemen en zich den schat alleen te verzekeren. Toch gaf Dimitri dit plan niet op. Het laatste voornemen koesterde de Montorgueil trou wens zelf evenzeer. Zij beraadslaagden waarheen zij hun slachtoffer zouden vervoeren en werden het daarover eens. HOOFDSTUK Vin. Terwijl dit alles in de eenvoudige en eenzame woning van hun vriend voor viel, waren Jac. en Addison teruggewan deld. Dien middag vernamen zij, dat twee vreemdelingen in de buurt gezien waren. Die konden geen anderen zijn dan Dimi- tre en de Montorgueil. De vraag was maar, waar ze gebleven waren en wat zij ln hun schild voerden. Daarover spraken do vrienden langen tijd. Je kunt gerust aannemenzei Jac., dat zij ons bespieden zullen. En ik vind het eigenlijk dom, dat wij ons maar zou den laten bespieden. Verstandiger lijkt het me, dat wij hen niet het initiatief gun nen. Ik stel voor, dat wij er op uitgaan en gewaar zien te worden, hoe de zaken staan. Prachtig antwoordde Addison, ik verlang niets liever. Afwachten en met de handen in den schoot zitten, dat is verschrikkelijk. Zij gingen er dus laat in den middag nog eens op uit en zwierven rondom het kasteel, want het leek hen waarschijnlijk, dat de twee anderen daar ook zouden zijn. Maar zij waren er niet. En 's avonds laat kwamen zij onverrichter zake terug. ('t Vervolgt.) DE DUIVEL IN «DE LOVIE» IÏIER IN FOTO! Het Sanatorium was in rep en roer, j en 't zou er gaan stuiven. Wat de duivel in de Lovie! En 't was een geloop, niet om weg, maar om er j bij te zijn. Ja, proficiat Spelers, 't was waarlijk een heerlijken avond die ge Zondag' laatst gegeven hebt, de duivel heeft veel plezier meegebracht en bijzonderlijk als hij vast zat en in den koffer gesloten. Alle toeschouwers waren verrast dat uit onze patiënten zulke puike tooneel-1 spelers samen te krijgen waren. Ja, de fijne verzorgde uitvoering heeft den goe- i den luim onzer Sanatoriumbe woners nog doen stijgen. 't Was puik «De Ingebeelde Ziekte»,' ja, meesterlijk uitgevoerd; zoudet ge niet j zeggen dat de Heer Euikmans een be- roepspeler is, ja, hij heeft er een handje van de zieke te verbeelden en de grap pige Jan, ja jongen, met uwe fijne sluw heid hebt ge den fleren en statigen Fleschlepers en de flcsmer van een Bap tist, die hunne valsche rol uitmuntend speelden, in een reisken naar de maan gezonden; ja, allen moeten oprecht ge luk gewenseht worden, Cusje ook, ah! dat v/as me een wonderdokter gespogen en den onvergetelijken vriend Cornells! ja, een fijne type voorwaar. Ja, Karei en en Drankjesmakers. In een woord allen hebben flinke uitvoering bezorgd en de luimigen avond heeft ons allen een pint nieuw bloed geschonken. Ook mogen we de virtuosen op klavier en viool niet vergeten te vermelden die zoo kunstig het feest opluisterden. De toejuichingen bewezen hoezeer het publiek oprecht deugd had aan dien avond alhoewel de duivel er nog zijn steert in sloeg; het lachen steeg maar altijd meer en groeide onder de leuke poetsen van «Pietje Pek», bijzonderlijk als den armen kuiper en zijn oprechten clown van een knecht en zijn neef, zelve van 't pek in 't gezicht kregen en er even leelijk en zwart als den duivel er uit zagen. 't V/as dan ook niet te verwonderen dat eenieder met de lofwoorden van den Eerw. Heer Pil, de Aalmoezenier van het Sanatorium, instemde toen hij de Spelers bedankte en zijne bewondering uitdrukte om hun heerlijk kunstspel, cok bracht hij een welverdiende hulde aan den zoo werkzamen Heer Volksvertegenwoordiger Dr Brutsaert die met Mevrouw Brutsaert het feest kwam opluisteren en de vreug de der patiënten deelden. Ja, Dr Brutsaert is de goede vader van het Sanatorium, aan zijn onvermoeibare werking hebben wij ons West-Vlaamsch Mannensanatorium te danken, die de opbeuring is van ons allen, patiënten, en daarom brengen we liem hulde, we zien het, ge verheugt U met ons, ge geniet nu de schoone vrucht van uw nooit vol prezen werk, ook dank om het tooneel dat ge ons bezorgd hebt en we zeggen U, Heer Dr Brutsaert, blijft nog veel ja ren de vader van het Sanatorium tot wel zijn en geluk van zooveel lijdenden en nooddruftigen, tot den bloei en den groei van deze zoo weldoenende Inrichting. EEN TOESCHOUWER. EE TOONEELGROEP VAN DE INGEBEELDE ZIEKTE flB3BSEi32ssM3S2saacEa33aaaiss!a2Bsssa$vi53is!3saESJBE!:;BSBaa3aaaii dat de mannen zich wonderwel van hun ne taak gekweten hadden. Nochtans kwa men hunne vele kuns'hoedanigheden nog meer naar voren in de prachtzangen die ze uitvoerden in de mis van elf uur en half. Al de geloovigen, en zij waren over- talrijk, kwamen willens nillens onder den gewenschten indruk en de Z. E. H. Deken Vermaut voldeed ongetwijfeld aan het verlangen der vele toehoorders, wanneer hij zijne oud-stadsgenooten uit der har ten bedankte om de kunstrijke uitvoe ring welke zij ons aangeboden hadden. Laat ons hopen dat wij ze in 't korte nog zullen wederzien. Middenstanders, dezen keer hopen we, zult gij het niet vergeten: 't Is van daag, Zondag 14 Februari, voor U verga dering in de bovenzaal van den Katholie ken Kring. Wanneer? Maar om 5 uur. Daar most gij naartoe. Waarom? Omdat gij er iets zult leeeren. Waarom nog? Om dat gij er eene pint goed bloed zult op doen. Immers, Leon Desseyn, gij weet wel die zoo gunstig gekende kluchtzanger, zal er zijn en U eens doen lachen dat gij er bij schokken zult. Zorgen dus dat gij dien avond vrij houdt. Ingang kosteloos. Op Maandag 15 Februari, om 7 u. 's avonds, zal in het College de prachtige missiefilm Dwars door de Woestijn afgerold worden. Om te eindigen de kluchtfilm In een deel Een paard op de vlucht 't Is ten voordeele van de Missiën en gij weet er daar noodig is. Daar is het altijd crisis. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 13 Februari, te 8 uur. Zondag 14 Febr., te 2, te 5 en te 8 V\ uur. Maandag 15 Februari, te 8 uur. (Bardelys ie magnifl ;ue) Grootsch en machtig drama in 10 deelen. Hier worden we teruggebracht in het pa leis van Lodewijk XIII, koning van Frankrijk, met de weelde, de zeden en kostumen van edellieden der 17" eeuw. In dit kader speelt het beroerde leven van een Ridder. In de hoofdrollen treden op ELEANOR BOARDMAN en JOHN GILBERT wiens spel met dat van Douglas Fair banks kan vergeleken worden. (Fine Lame) Dolle klucht in 2 deelen met LUPINO LANE, de gekende komiek. LEERFILMEN - NIEUWSBERICHTEN Twee Feesten in 't Christen Volks huis. 1) FEEST DER KAJOTSTERS. Dinsdag 16 Februari, te 8 uur geven de Lenoemelsjcs hun Winterfeest. Het pro gramma is zeer schoon; het bevat een treffend drama, een leuke comedie, ver ders reidansen en gezangen. Ingangsprijs 2 frank. 2) LOURLESFILM DER KAJOTTERS. Deze overheerlijke film waarin de bede vaart der Kajotters naar Lourdes en Li- sieux prachtig wordt weergegeven met al het zielsverheffende van die beide bede vaartplaatsen, wordt afgerold op Dinsdag 23 Februari, te 8 uur. De Kajotters zul len enkele schoone liederen uitvoeren. In gangsprijs 2 frank. Missietombola Borgcrhout. De lijst van den uitslag der trekking is na te zien in den café van 't Christen Volks huis, 30, St Jacobsstraat, leper. De prij zen moeten vóór 1 Maart afgehaald wor den. De Getemde Feek.. van Shake speare. Dit tooneelspel is ongetwijfeld een der beste blijspelen van Willen Sha kespeare. En het staat vast dat dit geniale werk ook op een bijzondere wijze tot de menschen van onzen tijd spreekt. Of is het misschien niet waar dat er tegen woordig geen nukkige vrouwen meer be staan en dat het meer dan e«ns nood zakelijk is met meer dan hartelijke woord jes tot de rede te brengen Eva's dochter is nog steeds dezelfde als in den tijd van den grooten Wim. Daarom ook heeft dit werk waar het reeds ging een overgroot succes. De regie daarbij van Lode Geysen is vol geestige vondsten die weieens aan Charly doen denken en dan ook de mees te en boeiendste tooneelmomenten naar voren brengen. De Getemde Feeks wordt door het Vlaamsche Volkstooneel opgevoerd in 't Christen Volkshuis te leper, 30, St Jacobstraat, op Dinsdag 8 Maart, te 8 uur 's avonds. Prijzen der plaatsen: 10 fr., voorbe- Prijzen der plaatsen: 10 fr., (voorbe houden 1 fr. opleg). Kaarten zijn te bekomen en kunnen voorbehouden worden in den Katholieken Kring en in 't Christen Volkshuls, (ook te lefonisch: leper 376) vanaf 20 Februari. gegeven door Raph. Pannekoucke, Pro fessor aan de Beroepsschool te leper, 12, BOTERSTRAAT, IEPER. De Passicscrmoenen ln Sint Maar- tens. Alle goe christenen wonen de Vasten-sermoenen bij, t.t.z. de roerende meditatiën over het Bitter Lijden van Onzen Goddelijken Zaligmaker. 'ken Zondag van de Vasten, in Sint xrtens Kathedraal, beginnen de Ves pers te 3.30 uur. Daarna wordt het Lof gezongen en, onder bet Lof, om 4 uur het sermoen gepredikt uoor een be gaafden Jezuiet, den E. Pater Leclef, Superior van de Residentie te Kortrijk. We zijn ervan overtuigd: het overwegen van de Passie des Heeren en het bezie lend woord van den predikant zullen aan iedereen veel deugd doen. Allen daarheen! Allen naar de PasSiesermoenen VIN REM. Solo-S'im werd hier ge speeld door Karei Roily met 8 ho-ogste klavers en 5 heidens. Medespelers: Ri chard Kaieleyn, Kamiel I-iosey cn Lucien Roily; deeisman Pierre De Backer. WESTVLETEREN. Boerenbond. Heden Zcndr g 14 Februari, te 6 uur, ver gadering bij J. Vl&mynck. Belangrijke voordracht over Hoenderteelt, door E. H. Vandenberghe, landbouwingenieur. Alle belangstellenden zijn vel kom, ook nict-ledenvan den Boerenbond. Daarna mededeelingen van het Eert •«- syndikaat: dringende cn laatste oproep voor inschrijving der bcetenplanting, (zaad). van V/:st*Via-,n-'-ren; fr., bij SAN SEN -V Af» N E3ÏK tv- «'..UiiGE.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 3