Brouwerij M Het Geheim van ue Torenhoeve MISSIENIEUWS DOPPERS HUISMOEDERS GEDACHTEN hetmakinike MAAN DE POPERINGENAAR. - Nr 8. - BL 5 M 0 D E N ZOMERHOEDEN AANBESTEDINGEN Uitslagen van Aanbestedingen LIJK DOOR RATTEN AFGEVRETEN BURGERSTAND VAN RESTITUTIE NA 26 JAAR FEBRUARI - SCHRIKKELM. VROUWENHOEKJE VRIJSTELLING VAN RADIOTAKSEN RECHTBANK VAN KORTRIJK ZOEKT UW PROFIJT POPERINGE - 87 - IEPERSTRAAT Een opgeruimd gemoed is een heme1, waaronder alles groeit en bloeit, en bij zonder de deugd. Iemand die te veel spreekt, dwingt 't gezelschap tot zwijgen, niet tot luisteren. De grootste fout van -lie is, zich van geen enkele bewust te zijn. ■BE3BaB!5£Hag3!aeBBIiaDBanaaBBB ALVORENS TE BEGINNEN met mijn epistel af te spinnen, beste vrienden en vriendinnen, flie Marenta en ik, toch zoo beminnen, pak ik voor U lezers uit het vlaamsche land mijnen hoed in d'hand en 'k groet, en zeg heel pedant salut! En zooals op andre weken ga 'k U een weinig spreken over allerhande /leze streken die men hier en daar heeft uitgehaald en die nog niet werden verhaald. En om te beginnen meê 't begin, ga 'k tr hier ne keer iets vertellen over dat fa meus proces dat tegenwoordig in Enge land zooveel opspraak verwekt. Ge moet weten dat daar ergens een zekere madam Kalaboefsky woont, die op korten tijd veel van heur vet verloren had... ze werd pot dorie zoo mager als een steksken en 't mensch werd daar ongerust over... zoo als gij en ik ook ongerust zouden worden, als we op een maand tijd, zoo mager als ne sprinkhaan moesten worden. Madam Kalaboefsky ging dus haren geneesheer raadplegen... en deze besloot dat die ma dam does: tering aangetast was! Hij dien de haar pikuren toe... schreef haar *n recept voor waardoor ze alle dagen ne kilo of twee vleesch moest naar binnen Blaan... en veel moest rusten... En door allemaal dat vreten en dat uitrusten, was madam Kalaboefsky op 'n half jaar tijd genezen en zoo vet geworden als nen ot ter! En nu heeft ze verdorie 'n proces in gespannen tegen haren dokter, omdat hij haar zoo vet iaten worden heeft als een varken... en omdat ze gansch misvormd is door die vetheid! (want ge moet we ten, madam Kalaboefsky is nog niet ge trouwd... en ze zou gaarne het huwe lijksbootje instappen!) Ge moet toch ver draaid rnazr durven hé! 'k Ben nu ne keer cm - over dat spel gaat den., WAAS DAT Hbï OOK SPEL was das was bij meneer Krotmans. 'Toen de kleermaker kwam bellen werd hi, dezen keer binnengelaten en verzocht, ric .1 neer te zetten. Een flescn likeur stond op tafel en een bloemekee ofte bloemtuil lag op den stoel. Krotmans kwam vervolgens binnen en drukte de hand van den kleermaker, die nu, goed wist wat er gebeurde... want gewoonlijk werd hij aan de deur wande len gezonden. Krotinans schonk in en zei: Meneer Vanderscheer... ik drink dit maal op uwe gezondheid, en ik wil deze dag niet laten voorbijgaan, zonder u de hulde te brengen die gij verdient... Het ls vandaag den honderdsten keer dat gij uwe rekening hier komt aanbieden en ik bied u dan ook te dier gelegenheid dezen bloemekee aan!... 3n de kleermaker liet zie vol verba- ei..,g nen boekee in d'handen stoppen... maar de rekening is nog niet betaald!... ,1, ja, met dezen krisistijd gebeuren er vieze dingen en d'r zijn er geioof ik nog ei velen die zich in 't geval van Vander- sci eer... en van Krotmans bevinden. VAN KRISIS gesproken. Daar is een corporatie die tegenwoordig, dat 't krisis iS, gewis ben ik niet mis, veel werk op den winkel heeft en... van de krisis leeft! t Is de corporatie van de reklaamschilders! Bijzonder in de groote steden!... Ze w. .en niet meer waar eerst... van hunnen h .stel te geven! Overal ziet men groote b. ichen oite plakkaten met in 't groot dr opgeschilderd solden afslag uitverkoop likwidatie enz!... Ongeluk, van den eenen 't geluk van de anderen, zei boer Nestels, en hij begroef zijn schoonmoeder VAN BEGRAVEN gesproken... Als Iemand begraven wordt dan is dat een teeken dat hij gestorven is. Wannes was ok gestorven. Ja, zei Cis, Wannes is dood... en alles wat hij bezat heeft hij aan een wee- Benhuis achtergelaten! Dat is chik, antwoordde Jef daarop. Zcon mannen vindt men niet genoeg op onzen tijd... en hoeveel was het?... Acht kinders... en zes duizend frank schulden!... D'R IS ESN SPREEKWOORD dat zegt betaal uw schuld of ge krijgt nen bult. Schulden maken dat is goed voor men- schen zooals wij, die met moeite de twee eindjes van de maand aaneen kunnen koopen... maar den amerikaanschen mil- liardair Van der Bilt, die zal wei geen schulden moeten maken vermits hij mil- liordair is. Ge moet weten dat die man aan 'n amerikaansche stad genaamd Reno, heeft gedaan 'n cado Mengelwerk van De Peperingenaar 14 ROMAN door A. HANS. O neen,- Bah. het is een kwade vlaag. Neen, Maarten! Dat zit al lang bij haar. Ze is ontevi-eden... En nog iets... Die schoelie, Bert Vissers, draait veel rond het hof. Het is voor uw zuster. Zij ls veel te goed voor dien schavuit. Ik weet het wel... En hij draait rond veel meisjes... Bij ontevreden karakters kan zulk een kerel veel. Ik ben maar een werkman en toch verwittig ik u. Ge doet wel... Ik zal eens met Manda spreken. Da baas ligt al in zijn bed. Hij is er voorzeker ziek van. Ja, vader wordt zwak. Dub nu niet over uw broer. René wilde een lieer zijn. Hij moest naar de stad. Hij heeft niet gedeugd, maar daar kunt gij niets aan doen. Vergeet hem... hij is ver weg... en hij zal wel nooit Wterkeeren. De werkman vertrok en Maarten stapte somber in huis. Wat hebt ge daar zoo lang te bab belen aan de poort? zei Manda op kijf- achtigen toon. O, gê weet het van eigen al van de ruzie met vader. Bert Vissers wist het me al te ver tellen. Het kan me niet schalen. Ook niet als hij met zulk nieuws de gemeente afloopt'» Br.ii neen! Niets kun nog sche len. Gij aw-' t uw weg elfen en wil me die bestaat, luistert wel, uit 'n luxueus hotel jat heeft gekost, 't ls lest zelden en raars honderd miljoen dollars. Maar 't schoonste van al, dat hotel ls bestemd voor de kandidaten voor echt scheiding, want het ls voldoende sedert zes weken in Reno verbleven te hebben, opdat, zonder andere formaliteiten de echtscheiding moge uitgesproken worden. Dus... als ge goesting hebt... ge weet dus waar naartoe, hé! beste lezers en al- derlief ste lezereskens! VAN ECHTSCHEIDING gesproken. Flel Karbonkel was ook tegen z'n goes ting getrouwd... Op zekeren dag ontmoet te hij zijn vriend Jan Snot die hij in geen vijf jaar meer gezien had. Hoe gaat het er meê? vroeg Jan. Bah! niet al te goed... ik ben ge trouwd sedert dat v' ons nog gezien heb ben! Goed nieuws, dat? Niet al te goed, want ik heb een stout wijf getrouwd. Zooveel te slechter! Nog zoo slecht niet, want ze bracht 250.000 frankskens meê! Ha! dat troost! Ja... maar met die som heb ik scha pen gekocht die allemaal door dezelfde ziekte gestorven zijn! Dat is slechter! Neen, want met de vellen en de wol te verkoopen, kreeg ik meer terug, dan ik eraan gegeven had! Dan hebt ge niet te klagen! Jawel, want m'n huls is afgebrand, en al m'n geld stak erin! Dat is 'n groot ongeluk. Nog zoo 'n groot niet, want m'n vrouw is... met het huis mede verbrand! TE KALLÏNAD 'n amerikaansche stad is er 'n soort dominee die o! wee 't rekord van den langsten preek heeft [gehaald maar 't had maar weinig gefaald 't is ongehoord of z'n protestantsche toehoorders hadden [hem vermoord. De man heeft vier en twintig uren aan 'n stuk gesproken! Moet ge daarvoor nen adem hebben, ja! Ik zou 't verdraaid nooit aandurven hier 'n epistel neer te pennen dat vier en twin tig uren duren zou om te worden gelezen. M'n beste lezers en alderliefste lezeres kens zouden ook uit hun vel kunnen springen van kolerie... en mij ook naar hel en duivel verwenschen! MENEER PIMPELMANS mocht 's Zon dags 's morgens wel een plnte gaan pak ken van zijn vrouw, maar hij mochte geen vijf minuten, neen geen minuut te late komen voor 't middagmaal. Eilaas, den vorigen Zondag was hij met enkele vrienden weêr op staminee geweest en, goed aangegeven, kwam hij twee uren te late thuis. Waar hebt ge nu weer gezeten? vroeg zijn wijf. Heu! Heu! op *t kerkhof, hakkelde Pimpelmans op 't goed vallen uit! Op 't kerkhof? verbaasde zich zijn vrouw, was er dan iemand dood! Allemale, vrouwlief, allemale... die daar lagen. 'K ZEG HET HIER met spijt in China vechten ze nog altijd dat 't... geen planzier en ls om zien. Ge zijt van 't zelfde gedacht misschien! Om zien is hier maai gezegd bij manier van spreken, want hij zou ver draaid Iets anders dan gewone menschen- oogen moeten hebben om dat van hier allemaal te kunnen gadeslaan. In alle geval, 't ls zoo! De menschen zeggen: ii We zijn er gerust in... t is verre van hier! t Is waar maar die affaire van Mandsjoerie kan potverdrie, *k zeg het niet om U te paaien, wel op een nieuwe wereldramp uitdraaien wat denkt ge wel, d'r zijn te veel groote bonzen die centen vandoen hebben... en een nieuw oorlogsken s._>u 'n oplossing voor den wereldkrlsis kunnen zijn! Zoo 'n groote charels moesten z'ophan- gen aan een dik zeel, opdat ze lang ge noeg tot voorbeeld zouden kunnen blijven wiggelen en waggelen! IRMATJE was wel van de slimste niet, maar moeder wilde er 'n geheele mame- zel van maken. Ze moest naar 'n chick pensionnaat alhoewel vader met zijn han den den kost moest verdienen, met een winkelken. Ze ging dus naar een chick fransch pensionnaat mits groote geldelijke, offers, en vader vond dat ze nu eindelijk kon thuis blijven. Ze was zestien Jaar, ze kon lezen en schrijven en schoon Fransch met haar op, op den koop toe. Eilaas! moeder vond dat ze nog min stens drie jaar moest terug gaan. Het moest een fijn uffrouwken worden, die ne chicke meneer kon trouwen. Ze kent genoeg! zei vader. Neen, zei moeder, en ze sloeg een boeksken open. Neen! ze moet nog psy chologie, en biologie en physiologie leeren. Hoor ne keer, riep vader, en ik zeg dat ze nu thuis eens de kookologle, en waschologie, en naaiologle en kousenstop- ologie zal leeren! GE MOOGT er van zeggen wat ge wilt, en hoe g" er ook van beeft en rilt ik zeg tot al wie 't wil hooren de schoone tradities gaan verloren. Watte? De Japaneezen die zich nu wil len zelfmoorden gebruiken de revolver, zooals de gemeenste onder al de sterve lingen, als ze dan zoo'n schoon methode hadden, met nen nog schooneren naam, om zich van 't leven te berooven nL de Hara-Kiril Ge weet zeker niet wat het is hé, de Hara-Kirl Hewel, t zal t O hier eens eventjes in twee woorden gaan ek- spelkeeren... en achterop kunt ge 't zelf eens probeeren, puur om te laten zien dat ge mij goed begrepen hebt. De Hara-Kiri bestaat hierin: men hier laten zitten. Maar ik trek er ook uit. Ik heb er genoeg van. Als ge wilt heengaan, doe het dan! sprak Maarten heftig. Maar moet ge daarvoor vader opjagenl Vader verveelt me! Zijn wij zijn kinderen niet even goed als die wegloo- per in Amerika? Moet hij voor zulk een nietwaard ons leven verwoesten! Eerbiedig vader. En gij? Trouwen en mij laten zit ten met dien truntaard! Spreek zoo niet over vader! Heele dagen loopt hij als een spook rond. Ja of neen ls nog te veel voor hem. Gij kunt goed klappen. GIJ zijt al tijd op de baan bij vrienden... en vrien dinnen. Ik ben een sloore, een slavin. Maar het is gedaan. Ik trouw niet... Ge zult me niet paaien met belof ten... Zoo onnoozel ben ik niet. Ik heb me vandaag overdacht. Ik trek er uit. Waarheen? O, een dienst zoeken... Ik kan zoo wel elders meid zijn als hier. Het is goed. Ge moet dan uw goes ting doen. Ge vindt mij natuurlijk onrecht vaardig. Ge trekt toch niet met Bert Vis sers op, zektr? vroeg Maarten hoonend in zijn verontwaardiging. Hoor eens, ik ben zoo treffelijk als gij. Ge vrijt met Martha Wellems, maar wat zit ge dan heele avonden In «De Drie Linden bij Gusta Vervloet. Dat ls praat van Vissersl Zijn het leugens? Ik verdedig me daartegen niet. Dat is het gemakkelijkste. Maar ge moet vader eerbiedigen. Koud uw lessen voor u. Gij moest eens heele dag:n met dien grolpot te doen hebben... Is me dat een leven. Tier zoo niet! Vader is z.ek! Ja, hij is ziek als hij goesting heeft. -2-32. neemt een goed snijdend zwaard en met twee kappen, opent men zich den buik ermeê! Simpel hé! Maar om nen echten Japanner te zijn, most ge dan die verrichting doen zonder de minste smart en pijn te laten blijken. D'r ls geen enkel voorbeeld ln de geschie denis, van een Japaner, die Hara-Kiri gedaan had, en een smartkreet had laten hooren! Ja, ja, met onzen modernen tijd gaan ook de schoone tradities en gebruiken er van door! ZEKEREN VENT stond vóór het raam van een Juwelier. In zijn hand hield hij een steen; traag hief hij den arm op en zijne oogen dwaalden door de vitrlen. Hij scheen zich te bedenken alvorens te wer pen, en juist toen hij den steen door de ruit wilde slingeren hield een politieagent hem tegen. Haïti Ge wilt ne steen door de ruit smijten? Ja! Ha! een juweeldief we zullen u lee ren! Ja, maar ik ben geen Juweeldief! En arom wilt g' anders dien steen door de rlen gooien? Omdat 't hier ls, dat ze mij nen TROUWRING verkochtten! De politieagent knipte een oogsken... vol meêlij zag hij den man aan... en ging verder... zelf in gepeinzen verzonken!? AAN DEN OVERKANT is er 'n re°' \urant en om m'n nieuwsgierigheid te laten blijken ben ik eens gaan kijken naar d'opschriften, die potverdrie daar alle maal waren uitgestald. Lees, indien het U bevalt. Die hotelhouder moet nog van de domste niet zijn. Oordeel liever zelf. Indien ge niet wilt leven om te eten, eet dan om mij te laten leven Indien gij tevreden zijt over 't eten dat ge hier krijgt, kom dan weêr, indien ge er niet over tevreden zijt, zend dan uwe vrienden... ge zult hen een kostelijke farce gebakken hebben! Wees origineel, draag het zilverwerk niet mede! ii Voor alle reclamaties, wend U tot mijn zoon: hij is bokserI... Goed uitgedacht! 'k Celoove dat er niet vele zullen zijn, die zich bij dien zoon-bokser zullen gaan reclameeren! DE KLEERMAKER Naaldemans had juiste geklaagd tegen een klant, dat de zaken zoo slecht gingen, en dat de klan ten zoo moeilijk betaalden, toen er een voorname heer binnenkwam. Dag meneer, sprak Naaldemans, die subiet ne goede klant had geroken. Meneer, sprak de voorname heer, g" hebt hier een kostuum gemaakt voor mijn zoon, Davld Knobbels? Ja, meneer! Dat is twee Jaar gele den... en ge hebt ze nog niet betaald! Dat weet Ik, sprak de oude heer be daard. En meneer komt zeker betalen? Nee je! Nee je! ik kwam hooren of g'er ook geen zoudt kunnen maken voor mij, in dezelfde condities. 't Manneken uit de Maan. GABRIELLE GILLE, Noordstraat, 30, Poperinge, laat hare geachte klienteel we ten dat bij haar toegekomen is een schoo ne keus van laatste mode voor Dames, Juffers en Meisjes. Rouw in 24 uren. Trouwe bediening. Alle herstellingen worden aanvaard. De liberale leer die op economisch ge bied 't princiep huldigt van 't grootste egoïsme-zelfzucht en zich uitdrukt in: Ieder moet maar voor zich zelf zorgen en 't lot van een ander trek ik mij niet aan telt hedendaags nog veel aanhan gers, en zoo is het begrijpelijk dat vele menschen gekant staan tegen de tus- schenkomst der openbare besturen bij de werkloozenonderste uning. In de wereldbrief Rerum-Novarum zegt de Paus Leo Xni dat de Staat te zorgen heeft: a) voor de algemeene wel vaart; b) voor lederen stand afzonder lijk; c) voor het stoffelijk welzijn van den arbeidsstand. De huidige Paus Pius XI schrijft in de wereldbrief Quadragesimo Anno Het is de plicht der regeerders om én de ge meenschap én de leden te beschermen; maar zij moeten bij de bescherming der persoonlijke rechten bijzonder rekening houden met de zwakken en de behoefti- gen. De rijkere klasse immers wordt be schermd door eigen hulpmiddelen en heeft dus niet zoozeer bescherming van den Staat noodig; maar het lagere volk heeft geen hulpmiddelen om zich te beschermen en steunt dus vooral op de bescherming van den Staat. En daarom moet de Staat bijzonder zijn zorg en aandacht wijden aan de arbeiders, omdat zij tot de be hoeftige menigte moeten worden gere kend. Duidelijker taal kan er niet gesproken worden, en 't is dus de plicht der Open bare Eesturen de werkloozen te ondersteu nen, daar de Staat te zorgen heeft voor 't algemeen welzijn van al de burgers. Wij, katholieken, moeten ons verheu gen dat de openbare besturen in ons land zoo goed hun plicht begrijpen, en de werk lieden, volgens de voorschriften van het hoogste kerkelijk gezag, in dezen benar den en moeilijken tijd een helpenden hand toesteekt, die ten slotte het alge meen welzijn dient. SgasaSJffifffflBHESaEaESSaaaESiHBSaa AAN DEN SLAG TE BERLIJN Twee dooden en zeven gekwetsten Nationaal-socialisten en kommunisten zijn in een voorstad van Berlijn aan den slag geraakt. Twee personen werden ge dood, een erg en zes licht gekwetst. Van beide zijden had men vuurwapens gebe zigd. SESfflassaaaaaaasassisissEBissHeai Dan kruipt hij in zijn bed... En het is hier stil als de dood. Nooit komt er iemand op bezoek, nooit word ik eens aangesproken. Ewel, m'n ziele, Ja, dan ben ik tevreden als Bert Vissers eens aan de poort komt. Ik heb tenminste aanspraak. Van iemand die u voor de zot houdt en over u babbelt. Ge zoudt tegen de boomen klappen, hier! Altijd slaven, wroeten, Zondag lijk wekedag! Eensklaps verscheen vader Stevens. Hij stond daar half gekleed, bleek als een doode en met diep treurigen blik ln zijn oogen. Hij moest de taal van zijn dochter verstaan hebben. Goeden avond, vader, ik wilde juist eens bij u komen, zei Maarten. Kinderen ge moet om mij geen ruzie maken. Er is er al genoeg geweest vandaag. Ik maakte Manda een opmer king en ze vroeg of ik nu wel spreken kon. Ze verweet me voor truntaard, die hier uw leven bederft, die van het hof een kerkhof maakt. Ik weet dat ik som ber ben. Ge kent mijn verdriet niet. Maar gij zijt jong en het leven staat nog voor u. Ge moet voor mij niet blij ven. Maarten, gij kunt trouwen cn Manda mag een dienst zoeken. Ik zal den werk man vragen hier met zijn vrouw te ko men inwonen. Maar vader er ls voor mij geen kwestie van trouwen, beweerde de zoon. Manda zei het toch. Ze is geheel mis. Ik heb wat ver keerd, maar dat is uit. Ik blijf bij u! En ik eerbiedig uw droefheid. Manda kan vertrekken, Ja, ik zal nog de kwade duivelin zijn op het einde van het spal, ik die hier altijd gekrawierd en geslaafd heb! bromde de dochter. Meisje, ik zeg het zonder kwaad heid! Ais ge u kunt verbeteren, ga op Uit Indlë gewerden ons volgende brie ven; In 't verleden heeft IT mij een handje toegestoken, zoo denk lk dat het U genoe gen zal doen Iets te hooren over den eer sten post van Pater Lievens. 't Jaar dat voorbij is was een Jaar van zorg en kommer en ook van vooruitgang en zegen. Gode zij dank! In Juli heb ik mijn aanwinsten en verliezen opgeschre ven: eenlge christenen voor 't smeer zijn terug naar den duivel overgeloopen. Daartegen een aanwinst van 244 heidenen en 49 protestanten, een goede vooruit gang voorwaar, hoewel we er zoo graag een 0 zouden bijdoen. Maar de eerste ja ren van grooten toeloop, de Jaren van Pater Lievens zijn al lang voorbij. Onze christenen worden beter niet zoozeer ln getal als ln gehalte. Ik ken meer dan een voorbeeldige familie die niet voor onze goede vlaamsche families moet onderdoen. We tellen 43 dorpscholen tegen 39 ver leden Jaar, met 968 kinderen tegen 876 in 1930. In Juni was ik bijna genoodzaakt 20 scholen te sluiten en 300 kinderen op straat te zetten, ik kon onmogelijk voort gaan de meesters te betalen. Op 't laatste oogenblik echter kwam de goede Voorzie nigheid er tusschen en een ramp was ver meden. Monseigneur heeft mij aangeraden het belangrijk werk der scholen op een vas ten voet trachten te plaatsen door een schoolfonds te trachten bijeen te krijgen. Wie helpt er mee? Elke maand moet ik meer dan 2000 fr. bijeen krijgen om het werk der scholen alleen maar in 't leven te houden. Onze 2 kostscholen voor Jongens en voor meisjes zijn ook bloeiend. De meisjes brengen echter grooteü kommer meevoer elk der 5 lnlandsehe zusters moet lk per jaar meer dan 1000 fr. vinden voor elk der 40 tot 50 kostgangers 300 fr. O, die kleine Evas! 't Zijn kostelijke kinderen. En zoo ben ik weer gedwongen, als in 't verleden, uwe hulp af te bedelen voor Gods werk, de uitbreiding van 't rijk van O. L. Heer. Ik reken op uw gebed, ook op uwen geldelljken steun die helaas, onmis baar is. O. L. H. zal 't U vergelden. Ik mag op U rekenen, nietwaar. J. DE BERRALY S. J. Catholic Mission, Torna P. O. Ranchl District (Britisch India). Ik kom TT en al de leden van den Missiekrans een gced en zalig Nieuwjaar wenschen uit Hazaribagh. Hazaribagh ls een 50 engelsche mijlen ten Noorden van Mandar. Daar werd in 1882 een grot gebouwd die de aandacht trekt van christenen en heidenen. Over eenre jaren'toen hier geen Pater verbleef, nam een zot het beeld van O. L. Vrouw uit de grot en begon er mee te dansen op straat. Seffens was een ander heiden een Hindoe achter hem en bracht het beeld ongedeerd naar de grot terug. Daar staat het nog. De meisjes der protestantsche school alhier komen het dikwijls bewonderen. Moge O. L. Vrouw ze terug in den schoot der Moederkerk brengen. Waarop ze ook verliefd zijn is de kruisweg en 't stalleken van Bethlehem op Kerstdag. Als ze dat zien zeggen ze luidop: Zulke schoone dingen hebben wij in onze kerk niet. In Mandar zijn er bijna 6000 katho lieken; in 't geheel distrikt van Hazari bagh zijn er slechts 390, toch is mijn pa rochie zal lk zeggen bisdom? 7000 vierkante engelsche mijlen dat is 7/11 van geheel Belgie. Over die groote uit gestrektheid leven mijn 300 katholieken verspreid. Dus rondleuren ls mijn stiel. De Santalen beloven het meest onder de heidenen. Er wonen 80.000 Santalen op mijne parochie. Jammer dat ik geen wonderwerker ben als mijn oom zaliger, Pater Constant Lievens, anders waren de ze wellicht bekeerd. J. SOENEN S. J. Catholic church Hazaribagh Chota Nagpur (Engelsch ïndië). Het volgend uittreksel uit een schrij ven van E. P. Lode, der Missionarissen van Afrika (Witte Paters), overste van den nieuwen Missiepost te Klziguro (Ru anda Belg. Kongo) geeft met ongezochte, doch treffende woorden een werkelijk heidsbeeld van den arbeid ln den wijn gaard des Heeren Hier ls het werk afbeulend: eivolle dagen van 4 uur 's morgens tot rond haif tien 's avonds. Gisteren en vandaag zijn er te Klziguro ongeveer vijftien hon derd katekumenen ondervraagd geweest; boven de drie honderd hebben de medalie ontvangen. Na Kerstdag (de brief dag- teekent van den 18 Dec. N. v. d. R.) hebben wij 70 doopsels, waaronder deze van drie gewezen protestanten; wij had den evenveel bekeerde protestanten met het doopsel van begin Oktober 1.1. De protestantsche missie staat op 2-3 uren van de onze. De bovenhand hebben wij nochtans, God zij gedankt. Zelfs ware de tegenstrever al lang verpletterd, had den wij maar de frankskens waarover hij beschikt. Helaas! wij zitten altijd kort ln geld voor het bouwen van bijhuizen en voor het aankoopen van materiaal om de jongens naar onze school aan te trekken. In dit land kan men met wat krijt, een bord en een voetbal een heele streek aan lokken. Maar ja, de voetbal... Aan al de sportvereenigingen zou ik een schoonen brief willen opsturen ondat ze ons hun ge bruikte voetballen of tennisballen zouden opsturen... Met Nieuwjaar loopen er nog al veel rond ach'er centen: de mannen van den ï'uimdienst en van de vuilkar en de lan taarnontstekers. Wij zouden gaarne mee doen: wij ruimen toch de Protestanten weg, den duivel voeren wij weg met de vuilkar en wij steken den lantaarn van 't geloof aan... Wij krijgen toch zeker ook een nieuwjaar! Alle giften voor de Missie worden met dank aanvaard door E. H. R. Debevere, St Jans Kruisstraat, Poperinge (Post- checknummer 1979.72). 83E'23iaE0S:EfiiaiaE!E00iaEBIHaS!220iaH een ander en kom van tijd tot tijd naar huis. Maar ik kan niet vraoiijk meer zijn, nooit. Vader, keer naar bed terug! zei Maarten, wel bemerkend dat zijn knieën knikten. Mocht God mijn leven verkorten. Maar de ziekte is zoo niet, dat men er rap van sterft. Het is erg, als er een worm aan het hart knaagt. Dat is ern traag, een lang cn een pijnlijk sterfbed. Gij weet nu dat ge voor mij niet moet blijven. Stevens ging we?r naar zijn kamer. Hoort ge dien praat nu? vroeg Manda. Spot er niet meel Ge zijt onrecht vaardig. Ja, ja, ik ben onrechtvaardig, lk weet het wel. Maar waarom moet gij een plezierig leven hebben en ik een 'ellendig I een plezierig leven! Ge weet h't niet. Ja, ge moogt alles weten... Kom ln mijn kamer... vader moet het niet hoo ren. Manda volgde haar broer. V/at is er nu? vroeg ze. Ik heb verkeerd met Martha Wel lems, het ls waar, maar het is nu uit. En weet ge waarom? Terv/ille van René. Ik heb iets vreeselijks gehoord, maar ge moogt er nooit met vader over spreken. René heeft Joris Braams vermoord. Manda week van schrik een stap ach teruit. Zijt ge zot? vroeg zee Het is waar... Hoe weet ge dat? Maarten vertelde het. Ja, dat is wreed, zei ze. Nu kunt ge vaders verdriet begrij pen en weet ge ook, dat mijn ie,en zoo plezierig niet is. Moet vader ons daa laten boeten voor RenéJ 4 Maart. Te 10 u., ten gemeentehul- ze te MOORSLEDE, besteenlngswerken aan buurtweg nr 24. Bestek 69.508 fr. Stukken ten gemeentehuizo en op den prov. techn. dienst, 52, Diksmuidestraat, leper. Aanget. inschrijv. 2 Maart. 30 Jan. Tot 4 u., aan den h. Glorie, Voorzitter der Comm. van Openb. On derstand te DIKSMUIDE:, aanget. in schrijv. voor het bouwen van 5 of 7 werk mansbuizen, Langeveldstraat. Lot 1: 5 bulzen. P. VERHAEGHE, Koekelare 143.000,— E. Van Dorpe en A. Vereecke, Eesen 148.900, G. Vermeersch en A. Supply, Gits en Bikschote 152.855, O. Van Lerberghe, Pervijze en G. Maertens, St-Eloois-Wbikel 157.321,— Vandenplassche. Veurne 158.603,77 G. Aneca, Zedelgem 150.636 A. Zwaenepoel, Eessen 159.900, C. Nachtegacle, Diksmuide 163.196, S. Lenvain en G. Dejonckheere, Diksmuide 175.839, Ph. Decuypere, Eernegem 178.216, O. Senesael, Koksijde 180.700, H. Mortelé, Ichtegem 134.693,50 A. Dejonckheere, St I ichlels 204.567,36 Lot 2: 7 hulzen. P. VERHAEGHE 105 000,— A. Delanghe, Oostkerke 196.930,96 E. Van Dorpe en A. Vereecke 199.000,— O. Vermeersch en A. Supply 208.560,— Vandenplassche 212.099,87 O. Nachtegaele 217.113, O. Van Lerberghe G. Maertens 217.639, A. Zwaenepoel 219.960, G. Aneca 220.236, R. Lenvain en G. Dejonckheere 235.174.84 "h. Decuvoere 237.882,— H. Mortelé 245.830,25 G. Senesael 247.890. A. Dejonckheere 276.003,29 8 Fc'-r. Te 5 u. 30. ten stadhuize (bu- reri 17), te ROESELARE, door de S. M. «Het Roesetearsch Werkmanshuis», bou wen van 5 aFeenriaar.de huizen aan den Zuidkant der stad. 2 bu'zen WUgeboomstraat. FT,. HORRIE Zn, en A. VEYS, Roeselare 87.975, Hl. Horrlu Kevsabyl, Roeselare 89.791, Verörugghe Gebr., Roeselare 89.385, Vanthourhout A., en Lammertyn .T.. Roeselare 89.993, Wed. G. Moerman, Roeselare 91.000, Veys Ach., Roeselare 91.875, Rob. Vermeersch, Gits en Supply, Biktehote 92.336, Om. Van Dorpe. Ingelmunster 03.090, Jos. Vanbnve, Torhout 93.116, Alb. Vercaigne, Roeselare 94.675, Capnelle A„ Roeselare 94.830, T,. Hoor neet, Roeselare 94925, Devoldere L., A-doole 95.000 Corneillie PI., Ingelmunster 95 233.13 voelens A„ Roeselare 95.325, Varsteenkiste C., Roeselare 96.684, r>. Pegsest. Roeselare 98.600, Vanbiesbrouck Fr., Roeselare 99.704 50 L. Debruvne, Roeselare 90.883, Misplon Gebr., Roeselare 100.352, Verhallemon en Denoo, Oost- Nieuw'ierke 100.50O, Vanhove, Liehtervelde 104.000, Gebr. Deveeuw, Meenen 105.073,64 Gebr. Mortelé, Ichtegem 115.662,80 C. Vanbever en, Pervrize en A. Delanghe, Oostkerke 120.027,82 1 huis E' 'selstraat. O. VAN DORPE. 56.750; Wed. G. Moer man, 57.000; G. Vergote en Zns. 57.934; Devoldere Leon. 59.200; Gebr. Deveeuw, 59.370 22: Comeillie Fl„ 60.498.55; Keysa- bvl en Horrie Fl„ 60.662.40; P. Degeest, 61.967; Misplon Gebr., 61.974; CorneiFie Em., 65.953; Jos. Vanhove 66.346; Gebr. Mortelé, 73.854,30; Cappelle Ach.. 74.143; C. Vanbeveren en Delanghe 75.172,30. 1 huis Delbekestraat. Rob. VERMEERSCH en SUPPLY, 39.319; J. LommertUn 40.146; Wed. G. Moerman,, 42.800; Keysabyl en Horrie, 43.333; G. Vergote en Zns, 43.818; Ver- brugghe Gebr., 44.450; Corneillie PI., 45.165,19; J. Vanhove. 45.739; A. Ver- caigne en Ch. Corneillie, 43.390; P. De- geest, 46.582; Devoldere L., 43.616; Mis plon Gebr., 46.781; Vanhove 48.000; Gebr. Deveeuw, 48.828,58; Cappelle Ach., 49.944; C. Vanbeveren en A. Delanghe, 56.651,21; Gebr. Mortelé, 65.014,30. 1 huis Meenenstcenweg. Rob. VERMEERSCH en SUPPLY, 55.250; Cappelle Ach. 59.152; G. Vergo'e en Zns, 60.995; Wed. G. Moerman, 61.090; Devoldere L., 62.650; A. Vercalgne en Ch. Corneillie, 63.700; Corneillie Fl„ 64.051.01; Degeest P., 64.312; Misplon Gebr. 64.414; Keysabyl en Horrie, 64.934; J. Vanhove, 65.438; Gebr. Deveeuw 68.235,73; Vanhove 69.000; C. Vanbeveren en A. Delanghe, 73.809,00; Gebr. Mortelé, 81.210,20. 12 Febr. Te 11 u., voor den heer Claeys, Hoofdlngr-best van Eruggcn en Wegen, te Brugge, Vrijdagmarkt, 12, werken van gedeeltelijke en plaatselijke herstellingen van de tarmacadam verb e r- ding, der Koninklijke baan van OOSTEN DE naar WENDUINE. L. TITECA, Veurnesteenw., leper 95.231,98 C. en G. Blanckaert, Fort Lapin, Brugge 109.723,24 Cie Gis Asphaltes et "Pozphyres, M. Demaarplaats, Brussel 125.376,97 M. Constandt, Gent, 139.185,22 of 143.144,10 N. V. Vianova, Antwerpen 143.643 83 of 301.006,52 Ph. Persin, Oostende 151.508,72 N. V. De Vriese M„ Koolskamp 151.743,76 P. Hendryckx, Veurne 100.937,97 Ed. Dekkers, Antwerpen 170.118,67 Ch. Arits, Blankenberge 174.676,24 A. Vandewijngaerde, Oostende 175.540,16 Sté An. Porphy-cute, Brussel 215.740,54 of 209.714,26 Te Moissac, wijk St-Benoit, ln Frank rijk, heeft men het lijk gevonden van r-n italiaanzch werkman. Het lijk was heele- maal door de ratten afgevreten. Een on derzoek is daarover ingesteld. —Vader kan dat niet vergeten... Het is schrikkelijk ook. Als het zoo is, ga ik zeker van deze akelige gemeente weg. Nu weet ik waar om veel menschen mij schuw bezien. Maar ze zullen de keure niet meer hebben. Gij wilt dus naar de stad! Wanneer is dat gedacht bij u opgekomen? O, al lang! Maar vandaag ben lk er toe besloten. Omdat gij meendet dat ik zou trou wen. Er is gezn kwestie van. O, er zijn meer meisjes dan Martha Wellems! Ik wil hier niet verkwijnen voor een broer dien ik haast niet ken. Ik mag ook leven. En ik blijf bij vader! Ge moet het weten..; Ik heb er ge noeg van. Laat ons nu gaan eten! Maarten begreep dat hij Manda nu beter met rust liet. Na hot avondmaal moest hij naar de Torenhoeve. Hij zag tegen dit bezoek op. Hij had zulk een akcligen indruk van het somber hof. En het was familie van Braarns die er woonde. Maar hij had nu de zaak behandeld en moest den uitslag meedeelsn. In sombere gedachten ging Maarten er heen. Door de dreef zuchtte akelig de wind. Geen lichtje lonkte van de hof stede. En achter de oude poort hing een zware stilte. Maarten trad op het huis toe. Hij vreesde nog den baas te ontmoeten. Maar op zijn geklop deed vrouw Wallaais da delijk open. Ze verwachtte hem immers. Goeden avond, kom binnen, sprak ze. Mijn vent ls weer op wandel. Ik kan hem niet binnen houden. Hij ls altijd aan het dolen en het wordt nog erger. Hij zal nog eens in zijn ongeluk loopen. Dan ls alles uit. En wat zou het geven! Ze zuchtte diep. Weer begreep Maarten hoe ongelukkig ze was en hij voelde zich wat nader tot haar door zijn eigen leed. WESTVLETEREN, jaar 193L Geboorten. Vandewaele Fellx, z. v. Julien en Cappoen Madeleine. Vanden- bussche Clara, d. v. Maurice en Desimpel Mathilde. Lamaire Michel, z. v. Leon en Coutteure Rosalie. Delmo' te Jacque line. d. v. André en Borry Amandine. Dercke Paula, d. v. Marcel en Temper - ville Elza. Taveirne Maria, d. v. Henrl en Verhulst Irma. Dewulf Aline, d. v. Gery en Klnoo Emma. Minne Eduard, z. v. Achiel en Priem Eugenie. Gee- raert Anna, d. v. Maurice en Bouve Ra- chelle. Verbrlgghe Hoger, z. v. Achiel en Debreus Angela. Pacco Simonne, d. v. Romaln en Mares Zulma. Decae Ge- rarda, d. v. Isidore en Delaplace Lucle. Meeuw Maria, d. v. Richard en Verbeke Madeleine. Deprez Godielleve, d. v. Germain en Capoen Angela. Herkel- bout Urbain., d. v. Cyriel en Luyssen Blanche. Verbrlgghe Michel, d. v. Je rome en Lams Margaretha. Kino Mar tha, d. v. Maurice en Goedertier Maria. Debergh Monique, d. v. Jeseph en De- heyser Marie-Louise. Deroo Joel, d. v. Fellx en Feys Maria. Alleweireldt Ro ger, z. v. Jerome en Maerten Maria. Maeyaert Paula, d. v. Leopold en Pillaert Angela. Huwelijken. Deprez Germain, tim merman v. Poperinge en Capoen Angela, z. b. v. Westvleteren. Lams Charles, landwerker en Dequeker Rachel, z. b. Feryn Cyriel, timmerman v. Westouter en Bouve Irma, meld v. Westvleteren. Deroo Fellx, landwerker en Feys Maria, z. b. Mahieu Michel, landw. en Van- denbllcke Martha, meid. Dequeker Maurice, landb. en Peperstraete Margare- ta, z. b. Saucceu Eugène, landw. en Markey Adrlcnne, z. b. Monein Henri, landb. v. Lelsele en Defever Adronie, meid v. Westvleteren. Huyghe C aston, landw. en Gombier Emma, z. b. T aleeuw Mau rice, landw. en Bruneel Flora, meld. Vanlerberghe Maurice landb. v. Hoog- stade en Pillaert Margaretha, z. b. v. Westvleteren. Merlevede Reml, landb. v. Poperinge en Deraedt Martha, z. b. v. Westvleteren. Deweerdt Marcel, landb. v. Roesbrugge en Vandepitte Madeleine, z. b. v. Westvleteren. Overlijdens. Geeraert Henrl, 82 j., wed. Pacco Virginie. Ampe Leonard, 74 .1., rustend pastoor. Debergh August, 55 j.. wed. Flahou Rosalie. Delaplace Rosalie, 74 j., wed. Lorain Theophiel. Debergh Maria, 50 j., engeh. Derycke P.ené, 53 .1., on ach. Vlaeminck Martha, 37 j., echtg. Oughena Gustaaf. Van- denbussche Amand, 77 j., wed. Markey Ir ma. Demeersseman Fidé'e, 59 .1., ongeh. Verhulst Joel, 10 rrt. Dewulf Camiel, 57 j., echtg. Sybels Marie. WIJTSCHATE, maand Januari 1932. Geboorten. Duriez Marcel, z. v. Ju les en Madeleine Dscroix. Alleman Hen rl, z. v. Josenh en Irma i'andenbervhe. Castelsln Paula, d. v. Julianus en Vic- torlne Gouwy. Huwe'iiken. Priem Achille, dagloo- ner v. Waasten en Maris-Louise Vereist, fabriekwerkster v. Wijtschate. Gouwy Camille, landwerkman en Jeanne Soin- newyn, z. b. Vandevyver André, dag- looner v. Meessen en Olga Blyweert, fa- briekwerkster v. Wijtschate. D'heere Juliaan. landbouwer en Marcelina Fon- tevne, landbouwster. Overlijdens. Lenercq Julle, z. b., 64 J., wed. Henri D'hoine. Den' urek Eli- sa, z. b., 72 j., echtg. Henrl Vanhaelewvn. Hauspie Angela, z. b., 39 j., echtg. Al fred Constandt, (overleden te leper). EESSEN, van 1 Januari tot 11 Februari. Geboorten. Loncke Gabriel, z. v. Jo zef en I,eonie Warmoes. Vande Kerck- hove Wilfried, z. v. Jules en Bondeweel Lucie. Sterfgeval. Depoorter Emmerence, 84 ongehuwd. Huwelijken. Maeseraere Michel en La'eman Germslne van Werken. 21 Z 2* Eond. Vast. Pipinus v. Landen. 22 M St Petrus' Stoel te Antiochië, Albfl- 23 D Petrus Damlan., Margarita v. Oort. 24 W Flavlanus, Marcellina. 25 D Matthias Ap., Edllbertus K., Serglua. 26 V Walburgls, Fel. Ill, Cesarlus, Vlcto*. 27 Z Alexander, Nestor, Edigna, PorptL sssgERHHHsauEsassiHEfflsaaiSE® Wanneer ge bij 't ontwaken De dagtaak voor U ziet, Die bijna geen voldoening Maar veel versterving biedti Dan, met blijmoedig harte, Aan God den dag gewijd, Dan ls er goud te ranen Dan is 't de goede tijd! ZORG VOOR UWEN HOF IN FEBRUARI IN DE GLAZEN KASSEN zaait mea porselein, spinagie, tomaten, konkomim*». IN DEN HOF: Men begint zijn bk»- menhofje reeds aan te leggen met graëf aconieten, phloxen, girofïels worden aan gebracht. Men mag de ingebusselde plan ten een weinig lucht geven ln 't midden van den dag. a BRUILOFTEN IN ENGELAND De Engelschen vinden het veel te sober om er een koperen, zilveren en gouden bruiloft op na te houden. Ze zijn van meening dat ge nooit te veel gelegenheid kunt maken voor vroolijkheld en hebban thans voor gelukkige echtgenooten uitga- vonden: Een Jaar getrouwd: katoenen bruiloft; Drie jaar getrouwd: de lederen bruiloft; Vijf Jaar getrouwd: de houten bruiloft; Tien jaar getrouwd: de tinnen bruiloft; Twaalf j. getrouwd: de zijden bruiloft; Vifftien jaar getrouwd: de kils tallen bruiloft; Twintig jaar getrouwd: de blauw por- elelnen bruiloft; Vijf en twintig Jaar getrouwd: de m- veren bruiloft; Dertig j. getrouwd: de paarlen bruiloft; Veertig J. getrouwdde robijnen bruiloft; Vijftig j. getrouwd: de gouden bruiloft; Zestig j. getrouwd: de platina bruiloft; Zeventig Jaar getrouwd: de diamanten bruiloft; Vijf en zeventig Jaa.' getrouwd: de ra dium bruiloft. Aan alle getrouwde lezeressen wenaedi lk het laatste... het andere is er daar natuurlijk bij! AAN DEN INGANG DER ZAAL 't Gebeurde te X. Twee damen streden aan den ingang der tooneelzaal om eerst binnen te gaan. Een Heer, die het hoorde, riep: «Laat de oudste eerst binnen... Toen zijn ze allebei maar bulten ge bleven. Preutschheld ls ondeugd op haar zoo- dagsch. DE SCHAT DER BASILIEK VAN SAÏNT-NICOLAS-DU-PORT Een onbekende hand heeft Zondag mor gen, op den feestdag van St-Nicolaas, ver scheidene kostbare voorwerpen terugge bracht die in de basiliek van Saint-Nico- las-du-Port, over zes en twintig Jaar, dag op dag, gestolen waren. De waarde van deze voorwerpen bedraagt ongeveer 100.000 fr., doch het meerendeel dezer voorwerpen v/aren kunst en historische schatten, waarvan het verlies onherstelbaar was. Alle opzoekingen om deze schatten terug te vinden, waren tot nu toe vruchteloos gebleven. Onder de kunstvoorwerpen die op het altaar werden teruggebracht, bevinden zich: een gouc'm arm, bezet met diaman ten en de re" kwie bevattende van den patroon van Lorreinen; een schip je uit de XVI" eeuw, in verguld zilver en staan de op eene schelp in parelmoer; een zil veren borstbeeld van Sint-Niklaas, ge schenken door Lodewijk XIV; een kruis uit de vijftiende eeuw, versierd met kris tallen bollen; een beeldje van Jeanne d'Arc; verder nog allerlei gewijde voor werpen, zooals zilveren kruisen en mons- transen. De oorlogsin valleden met minimum 50 t. h. invaliditeit kunnen van de radio- taksen vrijgesteld worden. Zij moeten daartoe een aanvraag zenden aan den dienst van Radio-omroeptaksen, verge zeld van een bewijs van hun invaliditeit alsmede 2,50 fr. fiscale zegels, bestemd •voor het bewijs van vrijstelling. De blinden zijn eveneens van deze tak sen vrijgesteld. Zij moeten aan het ge meentebestuur van hun woonplaats een bewijs aanvragen, dat zij dan eveneen» moeten opzenden aan den dienst ran Badlo-omroentaksen te Brussel. ia9SE!2BH5!g>iaBKB33i23!Si3aB33Bga Behandel de dieren met zachtheid. De handelaar Alois V..., uit Ootegem, heeft de gewoonte naar de fransche gren» te trekken om er zijn kippen op de markt aan te bieden. De diertjes steken dan in groote manden en de tolrechten worden berekend per mand. V..., om zooveel mo gelijk manden uit te sparen en dus «4Jn onkosten aan de grens op een minimum te brengen, had de kippen hals over kop in de manden gestopt, zoodat de diertje» schier niet meer konden ademen. Te Tte- gem werd hij alzoo door de Rijkswacht van Anzegem, op 17 October jl. ln over treding genomen. Hij zal een boete ran 210 fr. mogen betalen. Op alle markten zou over dergelijk» dierenmishandeling een streng oog mogen in 't zeil gehouden worden. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND Men meldt uit Londen; het aantal werkloozen in Groot-Brittar.te bedroeg op 25 Januari 2.728.451, d. w. z 218.490 meer dan op 21 December 1931. Ook in Duitschland zou er verhooging I vrn de werkloosheidscijfers zijn. Wilt gij aangename en voordcelige tafelbieren gebruiken in uw huishouden wendt U dan ter Tel. 87. Tel. W. die U twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en den VRIJDAO NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal tehuis bestellen. STERK: het smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste blond tafelbier aan 10 fr. de bak. MAS-CAR: het fijnste blond speciaal aan 17 frank de bank. SQS£9!I^£BS3SSSEi3Si9igai;aa!2B£SEi;!qG.fiS8BEia!£B£ia&a&aBaBBNESBaaBMKM Laat den baas eens onderzoeken door een goeden specialist, zei hij. Er is misschien genezing mogelijk. Dat helpt niet... Hij ls een vogel voor de kat ...Ze hadden me nooit moe ten dwingen met hem te trouwen. Dwingen, bazin? Och ja... ik "was nog een onnoozel kind... En als ze u dan o verbabbelen, wat doet ge? Wie? Oom Braams! Och, ik moest daar over niet spreken, maar een mensch wil wel eens zijn hart luchten, als go zoo alleen zijt. Gij zit ook in het verdriet, hé! Ja... Ge weet er van? We zijn familie van Gerard Braams... Ge moogt niet verkeeren met Martha Wellems, omdat uw broer een moord heeft gedaan... Ik wist er niets van... Kent gij de bijzonderheden van dien moord? O, neen... Ik was toen te jong. En er werd niet veel over geklapt. Mijn man zei me dat gisteren van u en Martha. Och, Gerard zit er achter. Hij wil Mar tha tot vrouw. Ik zou ze beklagen. Zulk een geweldig mensch. Ja! Maar ze zal hem niet willen... Als ze zich laat beklappen gelijk ik! Een meisje heeft zoo weinig te vertellen. De mannen zijn baas op de wereld. Wij tellen zoo weinig mee. En als ge dan vroeg uw ouders verliest... staat ge heele gansch afhankelijk. Maar... het gaat mij wel niet aan... nu ge er toch over klapt... het verwon dert me toch, dat uw nonkel u met een werkman liet trouwen. Hij was zeer op Eugeen Wallaais gesteld. En een oud-strijder werd toen geëerd. Eugeen was toen niet ziek... ten minste hij zag er zco niet uit. Een verborgen kwaal. Maar bazin willen we de zakea afhandelen. Het ak koord ls nu gemaakt. Mijnheer Lamyn» wil morgen het graan halen. Het ls goed. Maarten vereffende het gevaL Mag ik zoo nog uw hulp inroepen» vroeg vrouw Wallaais. Och, ja... Ik weet, dat gij een eerlijk man zijt. Ik sta alleen voor alles. En dat k zeer zwaar voor mij. Ze spraken nog wat en weer rocid» Maarten hoe somber het leven wa» van deze eenzame vrouw. Plots werd de deur open geworpen. En Eugeen Wallaais stond daar. Ha, hij zit hier, de broer van dm moordenaar! riep hij uit. Wat geheimen hebt gij met mijn wijf, konkelaar! Naar buiten! Maarten was recht gesprongen. Nu zen hij de waarheid zeggen. Hij begreep, dai het hier over zijn eer ging. Men hei hem belasterd. Boer Wallaais er zijn hier geen ge heimen, zei hij. Uw vrouw heeft tm gevraagd een partij graan te verkoop®» en dat is gebeurd. De stukken liggen daar als bewijs. Men heeft u zeker opgestoofd. Och, ik weet wel wie. Het ls zooals mijnheer Steven» stemde de vrouw toe. Als gij de verwaarloost, moet lk ze doen en allem kan ik niet. Ik weet dat lk op d» nt- lijkheid van Stevens kan rekenen. De broer van een boordenaar nxoe» hier niet in huls komen. Dat wil ik nS»k Wat heeft Stevens met zijn Uw»»» te stellen? Wat hebt gij mij te verwijten» vroeg Maarten. Ben lk verantwoordelijk voor mijn broer? En dan nog, i» dja schuld bewezen? Wie zegt dat? Ja, jal tierde Wallaais. Z» t» k». wezen, Ct Vervolgt),

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 5