GRANUM Kachel BOOGfJS FAIRBANKS DON X, zoon van Zorro DUBBEüMETER OP SCHOOL De Luchiverofiyeraars ValscSie Profeten Een verklaring van het Verbond (kr fkrlstene Middenstands- werken vm West-Vlaanderen Tegenspraak van valsche geruchten ONTWAPENING! ONTWAPENING! ROEMEENSCHE PRINS VERNIELING VAN EETWAREN STORT 15.50 FR. MISS EUROPA 1932 11 CÜIARLES LA VINE Laatste gebreveteerd model HEEREN GAYFORD EN BETT EENHEIDS-VERKLARING! Een duidelijke vraag De $e Handelsfoor te leper ALLERLEI TIJDINGEN STAD POPERINGE KATHOLIEKE KINEMA 1. - ACTUALITEITEN EN MERKWAARDIGHEDEN met A&mistaaiide Week Ver van Ghetto A-LVaSBR VALSCHE PROFETEN EN Ti:KS?rVEKKLAARDERS AAN HET WOORD Ditmaal aan de radio, hetgeen bewijst dat wij, katholieken, moeten waken over de posten waarop ln onzen hulskring wordt afgestemd. Zoo stond dan vóór enkele dagen zekere Verstracten tijdens eene socialistische ra- dio-ulteendlng allerlei teksten uit het Evangelie voor te lezen. Zii, de socialisten, waren daar roerend mee akkoord, zegde hij, zij hadden het nooit anders gezegd of gewild en gedaan. De memschen waren natuurlijk allemaal broeders en de godsdienst, daar waren zij volstrekt niet tegen, dat was allemaal zui vere laster tegen de socialisten. En die laatste afwijzing door den Paus van de verwaterde socialisten in de Encycliek Qwuiragesimo Anno dat was voor hen niet, geaa enkel belgisch socialist was daarmee bedoeld; al de christene arbei ders konden, met gerust geweten het so cialisme aankleven en daar alleen waren zij op hun plaats; hun geloof, hun over tuigds®, hun godsdienstige praktijken wa ren er gewaarborgd en in verzekerde be waring alfius het roode heerschap Ver- stroeten! Wat zegt nu Z. H. Paus Plus XI ln zijn heerlijke encycliek Quadragesimo An no V? Na eerrst de Ingrijpende gedaanteveran deringen van het socialisme te hebben be schreven en de splisting in de dubbele richting; gewelddadig wreed en onmen- scheiijk communisme eenerzijds, gematig de pastij die den naam van socialisme heeft bi&exden anderzijds, waagt Z. H„ of eea middenweg kan worden ingeslagen, waart?» de Kristelijke Wa.arheid en het SocistSsuae, mits wederzijdsche verzach ting der grondbeginselen, elkaar zouden krnnea tegemoet treden. En zltsi antwoord klinkt onbewimpeld: Die kKs>o is ijdel! Immers, zij die apos telen wiÉea. zijn onder de socialisten, moeten de volle en ongerepte kristelijke waarheid oeenliik en oprecl t belijden en op gecnsrlel wiize voor de dwalingen de ooge» slwïfen. Willen zij waarlijk herauten zijn van het Evangelie, dan moeten zij zich en de eerste plaats moeite geven, den socialisten aan te toonen, dat hun eischen ln zeever ztt rechtvaa. lig ziiri, door de grondbeginselen van het kris lelijk geloof veel krachtiger worden verdedigd, en uit kraoht van de kristelijke naastenliefde veel dwïirefïender tot een oplossing wor den gebracht. Verder toont Z. H. dan aan, dat de soriaüstSsefce opvatting van de maat' scbanpij en der sociale natuur van den mms&h lünreeht in strftd is met de kriste lijke waarheid, en verklaart hij woorde lijk Katholiek en Socialist is onver- ceniglïaa» Want: Al houdt het So cialisme, zceols alle dwalingen, eenige waarheid ln (dit hebben de Pausen nooit ontkend), tocht steunt het op een leer van de m "sasekeRjke maatschappij, die er uit- sluttend elpn aan is en in strijd met het ware Christendom. Religieus Socialisme, kristel),fk Socialisme is innerlijke tegen spraak: niemand kan tegelijk een goed Katholiek rijn en tevens een waar So cialist. Onze lezers gelieven deze duidelijke teksten te vergelijken met de radio-ver- telseis va» den rooden sinjeur Verstraeten er. Wdw dan zelf wel het, besluit. tBNBSMKHSSSSaBBRlMHBeHMSSl Iïet Provinciaal Verbond der Christen IM 'töonsi.'! afwerken van V/est-Vlaande- ren, ns a!gew«ecne vergadering te Koc- saJÈW» den 7 Februari 1932: va» 14 JaS 1930 op de ouderdomspen- sioenê» «tór handarbeiders; overwegende dat liet ontwerp, wat de to r.irasteg van een kosteloozen ouder- dot&arcutweeslag betreft een onderscheid wi! inveaje» tusschen de in-dienstverband en ds Htótca-dicnstverband staande hand arbeiders, en namelijk voor die laatsten het aBóëraoek naar de bestaansmiddelen wil Invoeren, om de toekenning der kos- tstoeze taeiage afhankelijk te stellen van hun tuksmen; overwegende dat hoe gegrond dit on derzoek ©ok moge schijnen, het alleen een bjteskenis kan hebben wanneer het bodoefd is als een benadeeling der mid- d 'nj.t inders. immers in het feit dat zij verpBêlit verzekerden zijn ligt, krachtens de wet, het bewijs dat zij over ten hoog ste 1EJK)# *r. inkomen per jaar beschik ken, zoedat gerust kan aangenomen wor den dat die personen op 65-jarigen ouder dom *iet ia zulken weistellenden toe stand zuilen verlceeren, dat een gering pensioen kan uitgeschakeld worden; overwegende dat het bedoelde wetsont werp geen de minste beperking in de toe- kennisg der kostelooze toelage, en geen het minste onderzoek naar de bestaans middelen voor de in-dienstverband staan de handarbeiders stelt vast: dat het hier gaat om een willekeurige liandebng waardoor een reeks menschen niet omdat ze geen grooter inkomen hebben daa de werklieden, maar eenvou dig om dut ze in het louter wettelijk be grip der buiten-dienstverband staande handarbeiders vallen zulien benadee- ligd worden. In acht nemende anderzijds dat de regeering wellicht ernstige redenen heeft om haar uitgaven te besnoeien, doch dat daarin geen afdoende reden ligt om een onreehtvaardigen toestand te scheppen; is van oordeel dat het wel aannemelijk is een maximum inkomen vast te stel len boven het welk geen kosteloozen toe- Slag zou verleend worden, doch dat die regeling algemeen moet zijn, en zonder onderscheid toepasselijk op al wie aan spraak wil maken op een kostelooze toe lage; d- de ekonomie der wet best aan te passen is aan een cijfer van 18.000 fr. ais maximum inkomen, hetgeen tevens nog een ernstige besparing ten voordeele van den staat zou toelaten; overwegende dat het terug invoeren van een ouderdomsplicht van welstellende kinderen geen ernstige bezwaren ople veren doch dat het niettemin wensche- lijk zou zijn deze tusschenkomst te be palen volgens e:n vaste schaal ln ver houding met het inlomen, overwegende ten slotte dat de noodige besparingen te verwezenlijken zijn met het wegruimen der misbruiken opzichtens het pensioen van samenwonende familie leden; BESLUIT: Protest aan te teekenen te gen de ontworpen regeling in zake kos telooze oudsrdomstoelage, en deze motie mede te deelen aan het mie' ;rie voor nijverheid en arbeid en aan de katho lieke heeren volksvertegenwoordigers en senators. Namens het Verbond: De Secretaris. E. H. P. Allossery. IBSta^SSRgSSBBSESSBaaESBiQBW AMERIKAANSCH VOORUITZICHT IN GEVAL VAN OORLOG 12.000 Munitiefabrieken M. Payne, amerikaansche onder-secre taris van oorlog, heeft, te New-York, ver klaard, dat zijn departement al de noo dige maatregelen genomen heeft om. Ln geval van oorlog, 12.000 nijverheidsin *eh- tingen met het maken van munitie te gelasten. Dank aan eene nauwe samen werking met het departement van Ma riene, voegde hij erbij, zal het mogelijk zijn aan de nijverheid een rijp overwogen programma voor te leggen dat tegelijk ln de noodwendigheden van leger en Vloot zal voorzien. Wij kwamen tot de bevinding, dat ten gevolge van valsche berichten in sommi ge dagbladen verschenen, zekere personen de meening toegedaan zijn, dat General Motors Continental S. A. te Antwerpen een uitheemsche firma is, welke opinie heelemaal niet met de waarheid strookt, daar ze wel degelijk een belgische maat schappij is. Teneinde te bewijzen, dat dergelijke ge ruchten ongegrond zijn, houden wij er aan, aan c'.e belgische pers eenige cijfers te doen toekomen, waaruit men klaar kan zien, ln hoe ver onze firma door haar diverse handelstransacties ons land ten goede komt. Nemen wij als voorbeeld drie wagens, welke in de fabriek vervaardigd worden, n.l. de Chevrolet Sedan, de Chevrolet Truck 157 en de Buick Sedan 67, wagens waarvan de catalogus-prijs respectieve lijk Frs. 41.900, Prs. 39.500 en Frs. 81.900 ls. De waarde van het ingevoerde materi aal, gebruikt bij de constructie dezer drie wagens vertegenwoordigt: Frs. 13.485, Frs. 11.934 en Frs. 29.348, dus gemiddeld 33 p. c. der waarde van eiken wagen. De onkosten voor den bouw in Belgie van elk dezer drie wagens bedragen dus respectievelijk voor de Chevrolet Sedan frs. 28.415 dus 67.82 Chevrolet Truck frs. 27.566 dus 69.79 en voor de Buick Sedan 67 Frs. 52.552 of 64.12 Deze bedragen worden uitgegeven voor: commissies aan de dealers, invoerrechten, overdrachttaks, materiaal aangekocht in Belgie, loonen, huur en andere onkosten. Van een anderen kant heeft General Motors 190 dealers in Belgie, welke op hun beurt werk verschaft n aan 3000 per sonen. Het aangewende kapitaal van de dealers bedraagt Frs. 380.000.000, waarvan 180.000.0C0 belegd kapitaal en het overige, dus 200.000.000 voorschotten door banken en andere financieele instellingen gedaan. Ook is er bij zekere personen een ten- denz waar te nemen, om de invoerrechten op de onderdeelen nog te verhoogen. Wie zou dit standpunt kunnen volhouden wan neer men weet, dat de invoerrechten op Chevrolet onderdeelen b. v. 44 percent der waarde van deze onderdeelen bedragen? General Motors betaalde voor belastin gen aan de belgische Staat in 1929 Frs. 81.700.000, in 1930 Frs. 46.000.000 en in 1931 Frs. 56.848.000, hetgeen voor deze drie laatste Jaren het aardig sommetje van Frs. 184.507.344 maakt! Gedurende dezelfde periode gaf Gene ral Motors in Belgie de som van 363.241.395 Frs. uit voor aankoopen van materiaal, salarissen, dienst der posterijen, telegraaf, telefoon, reisonkosten, enz. Een ander voorbeeld, dat klaar aanduidt welke belangrijke rol onze firma speelt in den belgischen uitvoer: alle wagens welke de fabriek in Antwerpen verlaten, zijn voorzien van belgische banden. Ten gevolge van dezen maatregel, hadden wij met groote moeilijkheden te kampen in zekere europeesche landen. Maar dank aan onze volharding en door aanhoudend op de goede kwaliteit der belgische ban den te wijzen, slaagden wij er in deze over al te doen aanvaarden en hebben der wijze de belgische banden een interna' tionaal verbruik verzekerd. De commissies welke wij gedurende de ze drie laatste jaren aan de dealers be taalden, bedroegen Frs. 248.613.851. Het gemiddeld aantal bureelbedienden bedroeg 475 en het g-middeld aantal werklieden 898. Interessant ook ls het feit, dat van de in Antwerpen vervaardigde wagens onge veer twee derden geëxporteerd worden. Het aantal verkochte wagens over een periode van 3 jaren is 56.778, waarvan 19.784 (34.84 in Brigie blever. en 36.994 (65.16 geëxporteerd werden. Ons inziens bewijzen deze cijfers klaar en duidelijk, welke belangrijk economisch factor, ondernemingen als General Motors voor Belgie vertegenwoordigen, en het spreekt van zelf, dat nieuwe protectio- nischtische maatregelen tegenover firma's zooals deze, enkel een ongunstigen terug slag kunnen hekben_oa.de Jjel^ischgJj&j}; BELGISCHE FABRIEK VAN Chicorei WYPELIEK-TAFFIN «nasswBKsraasasassasisasBaasa Nu de ontwapeningsconferentie te Ge neve gaat beslissen of de volkeren door een ziekelijke opdrijving der nationale bewapening verder den geest van wan trouwen zullen onderhouden en aanlei ding geven om, bij de kleinste oneenig- heid, een nieuwen oorlog te doen losbran den; nu het oorlogszuchtige munitieka- pitalisme alle middelen aanwendt, dag bladen omkoopt, enz., om, in zake ont wapening, den volksgeest te misleiden; nu mogen ook de vredesapostelen, de anti-oorlogsgezinden geen middel onge bruikt laten om den volksgeest naar waarheid voor te lichten, om de massa op hare hoede te stellen tegen de holle leuzen van een valsch patriotisme, om haar te doen inzien hoe wreed, hoe bar- baarsch, hoe onmenschelijk een nieuwe oorlog zijn zou. Er bestaat geen beter middel om de ontwapeningsgedachte te bevorderen, dan te ijveren voor de ontwapening der gees ten, dan te werken aan de anti-oorlog- sche opvoeding der massa. Met dat doel heeft het Verbond V.O.S. een reeks plakbrieven uitgegeven, met sprekende teekeningen in kleurendruk, die kosteloos ter beschikking worden ge steld van alwie het zijne wil bijdragen om de massa voor de ontwapeningsge dachte te winnen, van alwie er zich wil mede gelaste;: bedoelde affiches doelma tig uit te hangen. De plakbrieven dienen aangevraagd aan het Verbond V.O.S., Em. Jacqmainlaan, 37, Brussel. De personen die den strijd voor ont wapening en vrede geldelijk wenschen te steunen, kunnen een bijdrage storten op postcheckrakening Nr 134.490, Verbond V.O.S., Brussel. POPERINGENAAR. - Nr 9. - Prins Nicolas -van Roemenie met zijne vrouw Jufvr. Saveanu Dumltreso bij hun ne speelreis te Parijs. De prins huwde eene juffer niet van «edelen bloede» en is hierdoor in onvrlendschap met zijn broeder, koning Carol van Roemenie. «ESESSESEIBaiEESBESKaSSSElSEaraiS De ovens om koffie te verbranden In werking Er is iets uit den haak in de wereld. Hier verbrandt men of gooit men in zee wat men elders gebrek aan lijdt. Ten gevolge van den overvloed van koffie in Braziliën, en om de prijzen niet te sterk te laten dalen, heeft men daar onlangs ontzaglijke hoeveelheden koffie verbrand in opzettelijk daarvoor gemaakte ovens. 8S!S&&^BES^SI&g!93!«BBg939999S op onze postcheckrekening 15.570, met aanduiding van uw volledig adres, en telken Zaterdag tot einde dit Jaar wordt ons bland U per post besteld. iaB8aasiB5C93Si29S50S£S8BS£S3 UIT DE GEKKE WERELD I IBS Vroeger hoorden we vin prijskampen voor peerden, koeien, geilen, enz., nu heb ben ze het beter uitgevonden om de zotte wereld nog zotter te maken: nu houden ze prijskamp voor de schoonste meisjes.! Hier ziet rncn Miss Europa 1932 't is te z "gen dit uitgekozen a's het schoonste v n Europa, Jufvrouw Aasö Clausen, scboonheidskcni-r ln ven Dene marken, op wandel te l-iicc met «Miss Up i vers 1C3.1 assssies^^aisjassa^aimBmissa 877 Verbrandt anthraciet 10/20 en is bovendien uiterst zuinig. Alb. Deny», Poperinghe. Tel- 61. die een der eerste over der. Oceaan vloog en later voor valschmunter in Oostenrijk aangehouden werd. Hij is weer in moei lijkheden met de politie en aangehouden voor diefstal. lBBaSBnaRSI3BBSIBB«!aBSa3I!igEiBaB twee Engelsche militaire vliegers die het zullen beproeven in een trok te vliegen van Londen naar Zuid Afrika. We drukten reeds meermalen over de hevige ruzie onder de Nationalisten. Wie die ruzie kan vervolgen in Westland en West-Vlaming kan er over oordee- len hoe scherp de verdeeling is. Het komt eene gemeene scheldpartij onder elkaar. Wat zouden de Nationalisten te Pope ringe doen? werd soms gevraagd. Ziehier de verklaring die 't Westland daarover drukte in zijn nummer van 13' dezer: NA DE LANGE WEIFELING van de Vlaamsche nationalisten hier ter plaats komt ook de bezinning, en wel de goede. Foperinge was zoo wat de eenige plaats in geheel het arrondissement die twij- felend stond tegenover do nieuwe so- ciale organisaties en het oude K.V.N.V. Maar nu hier ook de klare beginselen, op dewelke de eendracht moet worden bereikt, werden vernomen, is ook in de geesten klaarheid gekomen. Op de gezonde beginselen van een kordate Groot-Nederlandsche politiek van christelijk solidarisme en opgeven van het revolutionnair geleuter staat ook al wat VI. nationalist is in en rond Poperlnge. WIJ, Vlaamsche Nationalisten van Po- peringe, juichen over deze kentering, des te meer daar ze de ALGEHEELE EENHEID in ons arrondissement her stelt. En dat «De Poperingenaardie zich ln den tweedracht onder de Vlaam sche nationalisten verkneukeld had, dat nieuws noode zal vernemen, kan ons niets anders dan genoegen doen. Ui* Dus volgens deze verklaiing: Poperlnge treedt in het kamp Leuridan, tegen Van Severen. f Mogen we in betrek hiermede een klein vraagje stellen: Zooals we reeds zegden stond op Zon dag 14' dezer te leper de markt in rep en roer en de ruzie was groot tusschen den groep Leuridan en den groep Van Severen. Poperinge doet mede met Leuridan, zegt 't Westland»? Hoe dan uit te leggen dat de hevig ste supporters van Van Severen te leper on de markt Poperingenaars waren? @3SSESa»EE!!«8aH§!2SSSaH®BK!S!SE!!lS (Wat hier volgt komt uit De Gazet van Asschedie vraag nemen we als de onze over en richten ze tot de Na tionalisten onzer streek.) «Het is nu een publiek geheim, dat de ziekenkassen der Vlaamsche Natio nalisten aangesloten zijn bij 't Onzijdig (lees liberaal) Verbond van Onderlinge Bijstanden. In een Vlaamsch Nationaal weekblad van ons arrondissement werd in het nummer van 7 Februari uitgelegd waar om deze aansluiting gebeurd is. Het is natuurlijk in het belang der leden. We kunnen ons echter niet weerhou den een vraag te stellen. Is het in het belang der leden, die voor het over' groote deel katholieke buitenmensehen zijn, dat die personen onttrokken wor den aan onze machtige katholieke in stellingen, om ze te doen dienen als versterking voor liberale organisaties? Het is enkel voor de verzekering tegen de tering, staat er in bedoeld artikel, en men wil het doen doorgaan als zijn de eene kleinigheid. Neen, dat is erg, zelfs heel erg. Wan neer heeft een mensch het meest de troost- en de hulpmiddelen van onzen katholieken godsdienst noodig? Wanneer hij ziek of in stervensgevaar ls. Niet alle teringlijders die in een sana torium verpleegd worden komen genezen terug. Velen moeten er dus op hun laat ste oogenblikken voorbereid worden. Voor onze katholieke instellingen bestaat bet sanatorium van Mont-sur-Meuse, dat desbetreffende alle waarborgen biedt. Maar de liberale Landsbonds zal er wel waar de priester enkerkomt als hij door den zieke gevraagd wordt. Het is een be wezen feit dat een teringlijder nooit we ten wil dat zijn einde nadert. Hij hoopt altijd op genezing. Hij zal dus ook niet uit eigen beweging om een priester vra gen, daar hij niet vermoedt dat zijn einde nabij is. Op die wijze iooper er velen gevaar zonder priester of sacramenten te sterven. Aan dat gevaar stellen de Vlaamsch Nationale Ziekenkassen onze buitenmen- schen bloot. Daarom is de plaats van alle Katholieken in eene katholieke zie kenkas, waar al de belangen van de le den worden behartigd, ook de geestelijke, en deze staan toch heel wat hooger dan ds partijpolitieke belangen waarom de V. L. N. ziekenkassen werden opgericht. Bovenstaande komt uit De Gazet van Asschemaar is hier ook van tel in onze streek. iBasaBaMsaMBBMUBMngaBM De aanstaande Tentoonstelling belooft voor de zooveelste maal zeer belangrijk en aantrekkelijk te wezen. De toetreding van de Iepersche mu ziekmaatschappijen welke de Zondag van Paschen de feesten zullen opluisteren ls reeds verzekerd. Voor de tweede Paasehdag zullen wij de repertoriums der muzieken van Veur- ne, Komen, Houtem en het Katholiek muziek van Poperinge ten gehoore krij gen. Tot sluiting der tentoonstelling van Eiectriciteit hebben de Harmonie van Kemmel, het Katholiek muziek van Wer- vik en de accordeonisten van leper, hunne deelneming toegezegd. Een ware kunst- vertooning zal dus gedurende die dagen én Inwoners en bezoekers aangeboden v/orden. Tijdens den duur der Electriclteltsten- toons telling zullen er practische lessen de bezoekers worden verstrekt en de weet- gierigen zullen dus een rijpen oogst van kennissen kunnen opdoen. Benevens de talrijke aantrekkelijkheden die in de Middelbare School zulien uitge' staid worden heeft het Komiteit de toe treding ontvangen van verschillende de- positarissen der stad, welke de automo bielnijverheid vertegenwoordigen. De laatste nieuwigheden op dit gebied zullen tentoongesteld worden en een waar «Salon zal in de ruime zalen der school ingericht worden. Wij bezitten reeds in onze stad tal van jaarmarkten en feesten en weldra zal de automobiel-nijverheid dergelijke jaar markt hier ter stede bezitten, zoodat de pogingen der tentoonstellers ruimschoots zullen vergoed worden door de faam hun ner producten ln onze streek verworven. En nu voor de latekomers een woord: haast u want heden Zondag zal het bestuur, met de tentoonstellers, overgaan, zooals gewoonte, tot de verdeeling en het toekennen der plaatsen. JULIEN TAHON. srassiMaaEasföMssisasssiEiïiEHE VREESELI.IK GEVECHT IN EEN DANSZAAL BIJ PRAAG Vijf dooden Veertien Gekwetsten Zaterdag avond hebben in het dorpje Udvornock, bij Bratlslawa (Tsjecho-Slo- wakije) vreeselijke tooneelen plaats ge had in een danszaal waar een gemas kerd bal werd gehouden, waaraan de jongelieden der omliggende dorpen deel namen. De mannelijke Jeugd van Udvornock was blijkbaar jaloorsch over hunne me dedingers, die zij dan ook uit de zaal trachtten te verdrijven. Een gevecht in regel ontstond, waarbij met messen, re volvers, amerikaansche boksijzers en an dere gevaarlijke wapens gewerkt werd. Toen de rijkswacht ter plaatse kwam om de orde te herstellen, lagen er reeds vijf dooden en 14 erg gewonden on den vloer uitgestrekt. 1933, HEILIG JAAR Het jaar 1933 valt samen met de I960' verjaring der kruisiging en der verrijze nis van O. H. Jezus-Chrlstus. Ten einde 1933 een Heilig Jaar te doen uitroipcn, werd een wereldverzoekschrift aan Z. H. Paus Pius XI gezonden. SPAREN SPAREN t Uit Brussel wordt gemeld dat minister president Renkin aan alle ministers een circulaire heeft gezonden, waarbij ten zeerste aangedrongen wordt op het tref fen van verdere bezuinigingsmaatrege len. M. Renkin wenscht dat op de admini stratieve uitgaven, voor de departemen ten voorzien, ten minste 15 pet. zou wor den uitgespaard. UITVOER DER LANDBOUWPRODUC TEN NAAR FRANKRIJK Het Ministerie van Landbouw brengt andermaal in herinnering dat de invoer in Frankrijk van levende konijnen, on gesuikerde gecondenseerde melk, versch en verkoeld varkens- en rundvleesch, ge zouten of gepekeld varkensvleesch, rauw, niet toebereid, ondergeschikt is aan het indienen bij de fransche douane van contingenteeringsgetulgschriften, afgele verd door den Ecor.omischen Dienst, 14, Kapellestraat, te Brussel. De formaliteiten, te vervullen door de uitvoerders van die waren, zijn dus d»- zelfde als voor de andere lanabouwvoort- brengselen, waarvan Frankrijk den Invoer beperkt heeft. De getuigschriften voor al die waren worden bij voorkeur verleend aan de per sonen, die reeds van die waren in Frank' rijk hebben ingevoerd verleden jaar. Toch kunnen zij, die deze voorwaarde niet ver vullen, ook deelnemen aan de verdeeling der contingenten, wanneer deze contin genten niet volledig zijn uitgeput door de vroegere uitvoerders. Daar zulks voor de contingenten der hierboven vermelde waren het geval ls, zal er in zekere mate gevolg kunnen ge nomen worden aan nieuwe vragen zelfs als ze uitgaan van personen die vroeger geen uitvoer aan de aangehaalde waren hebben gedaan. EEN OOR TE KOOP GEVRAAGD Hoe zonderling deze vraag ook moge klinken, toch verscheen zij onlangs in de amerikaansche bladen. Zij ging name lijk uit van eene amerikaansche dame, welke bij een auto-ongeval haar linker' oor verloren had. De aankondiging bleek niet vruchteloos geplaatst, want er kwamen verscheidene aanbiedingen op, tot zelfs van mannen die beweerden dat hun linkeroor zoo klein en delikaat van bouw was dat het best dienen kon om het vrouwelijk ver loren oor ts vervangen. Ten slotte toch werd het geschikt vrou wenoor gevonden. De koopster betaalde er het aardig sommetje van 210.000 frank voor! GEWIJZIGDE GEKSTESGESTELTENIS TE BRUSSEL Le Vingtième Siècle stelt met ge noegen vast dat er te Brussel iets veran derd is in zake de vooroordeelen die al' daar tegen het Nederlandsch bestonden. Het blad vindt een aanleiding tot die vaststelling in het feit dat op de heer lijke huidevergadering in het Paleis van Schoone Kunsten ter gelegenheid van de 10' verjaring van 's Pauzen kroning, het Nederlandsch tot zijn recht gekomen is De nederlandsche redevoeringen van den heer Van Cauwelaert, van Mgr Luyt gaerens en van Mej. Demeur, zoo schrijft de ii Vingtième Siècle werden op uit bundig en broederlijk applaus onthaald. Toen ook Mgr Micara, pauselijke nun tius, aan de Vlamingen een lieve attentie betuigen wou, en na een fransche rede, ook een korte toespraak hield in het Ne derlandsch, kwam er aan de toejuichingen bijna geen einde. En evenzeer werd geest driftig toegejuicht toen door den heer Van Cauwelaert lezing gegeven werd in Hot. NnrtorianrlKr.h van de huldetelegram Koning en aan Z. Em. Kardinaal Van Roey. Wij begroeten, zoo besluit het blad, dien gelukkigen ommekeer ln de geesten! Wel is waar blijft er nog veel te doen doch w.-.t tot nog toe bereikt werd, is van aard dat al degenen die hun krachten in spannen om een grootsch en heerlijk werk te volvoeren, zich erdoor gesterkt voelen. Belgie bezit twee kuituren en heeft dan ook den plicht ze allebei te bevorderen en over allebei zich trotsch te toonen, OVERDREVEN Zooals men weet, kost de taks voor de radioliefhebbers 60 frank per Jaar voor de lampenposten. Volgens den h. Horrent te Luik ver klaarde, worden er' aldus jaarlijks 12 milliocn ter beschikking van het Natio naal Radio Instituut gesteld, wat 33.000 frank per dag vertegenwoordigt. De h. Horrent heeft uitgerekend, dat men per maand 80 uren gramophoonmu- ziek geeft; 31 uren voordrachten; 25 uren gesproken dagblad 53 uren zang, kon- certen, enz., zijnde samen 204 uren per maand. Elk uur kost volgern deze berekening 2.800 frank. Verscheidene dagbladen wijzen terecht op het buitensporige van dergelijke uit gaven, vooral in deze tijden. NIEUWE SPOGItWEGRIJTUIGEN De Nationale Maatschappij der Belgi sche Spoorwegen heeft sedert enkele maanden, de eerste rijtuigen van een nieuw type in gebruik gesteld, die deel uitmaken van eene reeks "an 20 rijtuigen waarvan de levering voortgaat. Tot hiertoe liepen deze rijtuigen in in ternationale treinen tusschen Brussel en en Keulen en Brussel en Basel. Benevens nieuwigheden van technl- schen aard ln het bouwen van deze rij tuigen, heeft de Nationale Maatschappij gepoogd ze van buiten keurig en van bin nen gerieflijk te maken. Er wordt echter vastgesteld dat deze nieuwe rijtuigen vaak lijden aan schen derij. Paneelen uit gepolijst hout worden met pennemessen doorkorven, fluweel wordt opengereten, kleine tafeltjes ge broken, bijhoorigheden zooals aschbak- jes, kapstokken, enz., worden afgevezen en ontvreemd, enz., enz. De Nationale Maatschappij hoopt dat het publiek niet onverschillig tegenover dezen toestand zal zijn en uit eigen be weging tegen deze schenderijen zal ingaan. BELGIE EN DE BUITENLAND SCHE TENTOONSTELLINGEN Een telegram uit Rome meldt dat Bel gie zijne toetreding heeft ingezonden voor de deelname aan de internationale en interafricaansche tentoonstelling van Tripolis. Nadien zal ons land ook deelnemen aan eene tentoonstelling te Honolulu en ver volgens aan eene tentoonstelling tn Groenland. Er blijft dus nog heel wat werk voor de leden van tentoonstellingen. EEUWFEEST VAN 'T MUZIEK DER GIDSEN Het alom gekend koninklijk muziek van de gidsen gaat binnen kort den honderd sten verjaardag vieren van de stichting. Dat muziek heeft zich reeds laten hooren en toejuichen in vele groote steden van Europa en ook in de Vereenigde Staten. Al de muzikanten zijn echte artisten; het meerendeel behaalden een eersten prijs in het koninklijk Conservatorium. Ver scheidene feestelijkheden zijn op het touw gezet. LOTERIJ VAN DE BRÜSSELSCHE WERELDTENTOONSTELLING 1835 Aan het komiteit der in 1935 te Brus sel te houden wereldtentoonstelling is door de Regeering de noodige machtiging ver leend voor het organiseeren van een groote loterij. Er zullen in totaal voor 250 millioen frank loten in omloop worden gebracht. VALSCHE BANKBRIEFJES VAN 100 Fr. Valsche bankbriefjes van 100 fr. blij ven in omloop. Tot hiertoe werden bank briefjes met de volgende nummers ln be slag genomen: 2285 W 949, 2312 D 730, 2445 A 751 en 2325 C 825. Deze biljetten bestaan uit dunne op elkaar geplakte briefjes. Op de keerzijde, doet er zich beneden de beeltenis van de Koningin een zeel- karakteristiek zwart punt voor. Op de voorzijde vindt men naast den kop, welke zich bevindt boven het water merk, eene lichte streep naast de wang van dien kop in de echte briefjes, in de valsche briefjes wordt de wang echter afgelijnd door een schaduwkant. Eene premie van 10.000 fr. werd uitge loofd door de Nationale Eank aan den persoon welke aanduidingen zou ver strekken welke aanleiding kunnen geven tot de aanhouding van den valschmunter vóór 1 April. TERUGROEPING ONDER DE WAPENS DER MILITIANEN DER KLAS 1929 VAN HET AUTOMOBIEL VERVOERKORPS De militlanen der klas 1929 en de ult- gestelden van vroegere klassen van het Automobiel Vervoerkorps moeten gedu rende het Jaar 1932 eene terugroeping ondergaan voor een termijn van zes we ken. De terugroeping zal geschieden in vijf tijdstippen dewelke zullen plaats hebben op de volgende datums: 25 April, 17 Mei, 27 Juni, 16 Augustus, 26 September. De belanghebbenden zijn verzocht aan den bevelhebber van het Automobiel Vervoerkorps, 79 Kazernelaan Etterbeek, vóór den 5 Maart het tijdstip te laten weten welke zij verkiezen. Er zal hun voldoening gegeven worden, in mate der mogelijkheid. ARBEIDERS BIJ DEN PAUS Het Vatikaan als werkgever De H. Vader heeft in een gemeen schappelijk gehoor een groote afvaardi ging ontvangen van alle werklieden, die in dienst staan van den H. Stoel en wel degenen, die in de vatikaansche stad zelf werkzaam zijn, evenals allen, die in dienst staan van den H. Stoel op exter ritorlaal gebied, bij den bouw van semi naries en het pauselijk zomerverblijf In Castel Gandolfo. In het geheel arbeiden op het oogen- blik meer dan twee duizend werklieden voor den H. Stoel, die tn dienst zijn van de firma Castelli, welke de meeste bouw werken voor den H. Stoel uitvoert. PRINSES MARIE-JOSE VERBLIJFT VOOR ENKELE DAGEN TE BRUSSEL Prinses Marie-José, kroonprinses van Italië, is Zaterdagmorgen, 20 Februari met den trein uit Bazel te 8 uur 56 te Brussel toegekomen. Zij was vergezeld door eene italiaansche hofdame en een ltallaansch ordonnancie-offlcier, en werd bij hare aankomst begroet door den Koning en de Koningin. De prinses en de vorsten namen dadelijk plaats in een auto van het Hof, die hen naar het kasteel van Laken bracht. 't Is de eerste maal sedert haar huwe lijk dat de prinses naar Belgie komt. Zij zal enkele dagen bij hare ouders door brengen. WEEKSTAAT VAN DE NATIONALE BANK Blijkens den weekstaat der Bank be dragen de verbintenissen op zicht frank 19.421.984.903,22, cf fr. 19.300.000 minder dan verleden week. Ook de biljettenom- loopen is teruggeloopen, n.l. met frank 89.400.000. De discontoportofeuilie !s met frank 33.200.000 toegenomen. De voorschotten op belgische staats fondsen zijn lichtjes gedaald; ze beloo- pen thans frank 359.469.518.01. Met een goudstand van 12.635.320.300,25 frank komt de dekking ln geel metaal op 65.06 t. h. GENERAAL BAIX OVERLEDEN Generaal Baix, die in October 1914 aan den IJzer het bevel voerde over de eerste legerdivisie, ts.Zaterdag morgen overleden vlge begon zijn militaire loopbaan op vijf. tienjarigen ouderdom als hoornblazer bij het 11' llnieregiment. DE STEEDS STIJGENDE WERKLOOSHEID Volgens de nieuwste statistieken die door het Internationaal Bureau van den arbeid te Genève werden verstrekt is de werkloosheid In vergelijking met de cij fers der vorige jaren, in alle landen ge stegen. Volgens deze cijfers is het aantal werk- Ioozen geweldig gestegen: in Duitschland met 34 t.h., in Belgie met 128-130 t.h., (naargelang de volledige en gedeeltelijke werkloozen), in Engeland met 12 t.h., in Italië met 63 t.h., in Nederland met 92 t.h., in Zwitserland met 41 t. h., in Oos tenrijk met 15 t.h. In Australië bedroeg de stijging 34 t.h., in Canada 80 t.h., in Denemarken 52 t. h., in de Vereenigde Staten 30 t.h., in Hongarie 28 t.h., in Zweden 44 t.h., in Tsjecho-Slowakije 45 t.h., in Estland 65 t.h., in Polen 24 t.h., in Yoego-Slavie 52 t.h., in Finland 44 t.h., in Frankrijk 56 t.h., in Ierland 2 t.h., in Letland 125 t.h., in Noorwegen 28 t.h. en ln Nieuw-Zeeland 184 t.h. STANDBEELD AAN BERNADETTE SOUBHtOUS Plechtige oprichting Op de lande van Bartres bij Lourdes heeft men Vrijdag morgen een standbeeld opgericht van de gelukzalige Bernadette Soubirous. Het monument bevindt zich op de weiden, waar de bevoorrechte Jon ge dochter eens hare kudden hoedde. Talrijke bedevaarders hebben de plechtig heid bijgewoond. DOORZICHTIG ALUMINIUM De Nieuwe Rotterdamsche Courant maakt, aan de hand van eene mededeeling in een buitenlandsch blad, melding van de uitvinding van doorzichtig aluminium. Na hard werken en moeilijke experimen ten, moet het een Hamburgsch chemicus voor enkele maanden gelukt zijn, dit vraagstuk op te lossen. Zijn proeven zou den reeds tot tastbare resultaten hebben geleid. Bij weglaten van twee bestand- deelen en door toevoegen van eene sub stantie, die tot nu toe bi, aluminium-le- geeringen niet gebruikt werd, vormt zich een doorzichtige stof, die de metaalelgen- schappen van het aluminium ln volle mate vertoont. Het tot nu toe verkregen product toont nog een geelachtigen glans, die uit een oxydatieproces zou kunnen resulteeren: men is echter reeds op den besten weg, een glasheldere massa hieruit tc verkrij gen. De veelzijdige gebruiksmogelijkheden van doorzichtig aluminium, b. v. voor ra men, etalageruiten, daken voor schuren (ln plaats van gegolfd plaatijzer), keu kengerei, pannen en andere huishoude lijke artikelen, als voor bekleeding van motoren of andere technische modellen, spreken voor een groote toekomst van de- zo verovering, en er zouden reeds onder handelingen gaande zijn met een duit- sche en een amerikaansche onderneming, over flnanceering en exploitatie van de uitvinding, over welker resultaten men wellicht eerstdaags meer zal te weten komen. DE REGEERÏNG TEGEN DE 40 URENWEEK Naar aanleiding van eene interpellatie deze week in de Kamer gehouden over de afkeuring van een besluit van den pro vincieraad van Oost-Vlaanderen, tot in voering der veertigurenweek voor de openbare werken, heeft de Regeering, bij monde van den eersten minister, h. Ren kin, op onbewimpelde wijze laten hooren, dat zij dergelijke besluiten niet kon goed keuren, omdat zij de levensduurte zou doen stijgen hebben en de politiek der regeering zou kunnen hinderen of tegen werken. De h. Renkin zei om.: Het loopt maar al te zeer in het oog dat dit besluit voor gevolg moest hebben, de kosten te doen stijgen van al de wer ken, ondernomen door de provincie of door de daarvan afhangende besturen, en normaal moest aanleiding geven tot een verhooging der toelagen die de Staat ;^>u kunnen verleenen. Maar het ls even Waar blijkend dat dit besluit niet alleen zou aanleiding geven tot een schreeuwends ongelijkheid tusschen de loonen der ar beiders gebezigd voor de werken der open bare besturen, en die der arbeiders van de privaat nijverheid, maar ook, na zeer korten tijd tot moeilijkheden in de pri vaat nijverheid en, bijna onvermijdelijk, tot een stijging van de levensduurte. GEVANGENISWE.tK De belgische Vereenlging der Weefnij verheid heeft een schrijven gericht aan den Minister van Landsverdediging era te protesteeren tegen de toewijzingen, niet aan de nationale Nilverheld maar aan de strafkolonie te Turnhout, eener bestelling van 100.000 meters kakhi-stof voor het leger. De belgische wevers beweren dat de Staat bij deze handeling geld verliest, dan terwijl de privaat nijverheid goed- ko'oper zou kunnen leveren en de werk loosheid zou doen verminderen. BELGISCH BROOD Journal de Roubaix toont een plaat je waarop men nabij het fransch doua- nenbureel te Wattrelos, een man. vrou wen en kinderen ziet, fransche grensbe woners, die in Belgie hun brood komen koopen. In 't verloop van één maand werd er in Frankrijk uit Belgie brood overge haald: douaanbureel Wattrelos 35 000 kilo, douanenbureel Halluin 85.000 kilo. Voegen wij er bij dat de prijs vóór of achter het lijntje dat men grens noemt ongeveer 2 fr. per kilo verschilt. Is dat ernstig? VOOR 'S LANDS TUINBOUW In den huldigen crisistijd, moet Ieder een het beschouwen als een plicht, de inlandsche producten te verkiezen boven die van den vreemde. De talrijke uitspannings- en andere vereenlgingen, die het traditioneel jaar- lijksch banket in eere houden, kunnen bijdragen tot de propaganda, aangevat in de tuinbouwmlddens, om iivnnnn» v.» uj verbruiken van inlandsche bloemen. Een dergelijk feestmaal Is niet denkbaar zonder groenten of vruchten. Niets zoo natuurlijks dus, daarop vooral het Brus- selsch Witloof, oie belgische groente bij uitstek, voor te zetten, evenals onze drui ven, de beste der wereld, en onze weer galooze appelen. En wordt de aantrekkelijkheid van die maaltijden niet merkelijk verhoogd, wanneer de tafel getooid is met eenige ruikers van ten onzent gewonnen bloe men? Zeker: onze broeikasblocmen zijn thans wat duurder, dan de uit den vreemde ingevoerde mimosa of tulp; doch zij hebben daarentegen een veel a bloemiger voorkomen, vervroolijken beter de banketzaal. Trouwens, de uitga ve, gedaan uit een gemeenschappelijke kas, bezorgt lederen deelnemer ruim schoots waar voor zijn geld. Het vergt geen groot offer. Door het benuttigen van inlandsche groenten, vruchten en bloemen bij die fees ten, streelt men het gehemelte en de oogen der genoodlgden, en steunt men tevens een bijzondere belangstellingswaardige klasse van landarbeiders. le vruchten, groenten en KATHOLIEKE VLAAMSCHE WERKEN KORTRIJK Kath. VL VoIkshoogeschooL Deze week worden in de bovenzaal van het VI. Huis volgende lessen gegeven: Dinsdag 1 Maart, van 19 tot 20 M, de Heer Adv. Maes over: De Vrouw en de Wet» van 20 H tot 21%, E. H. Geldhof over: «De Spaansche Revolutie van April 1931 Woensdag 2 Maart, van 19 tot 20 E. H. Vervenne over: «De Wording der Talenvan 20 tot 21 E. H. Gil- lon over: De Luchtschepen Kath. VL Hoogeschooluitbreiding. De Heer Igr. I-Iambrouck komt op Zondag 6 Maart, te 4 u. spreken in 't Vlaamsch Huis over: Bretanje en de BretoenenDe voordracht ls met licht beelden en wordt afgewisseld met bre- toensche liederen. Toegang vrij. LOKAAL KATHOLIEK VOLKSHUIS Zondag 28 Februari, te 4 en 8 U. Maandag 29 Februari, te 8 11. 2. DE RADDE SNAAK OP ZIJN MOOIST! 3. IN DE HOOFOFOL. De weergalooze Fairbanks, de wreker van verdrukking en onrecht, trekt er hier op los met zijn Californische slingerzweep. Is en blijft hij de prins van 't blanke ra-pier, geen rtveede and zwaait zoo sierlijk en juist de striemende zweep. DON X, ZOON VAN ZORRO HOEFT GEEN IJDELE REKLAAM, ZIJN TRIOMFWEG IS REEDS GEBAAND. Drama

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 2