KIES NU uw Zilvervos In 't Binnenland spaart U KALKSALPETER IG STADSNIEUWS. BOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN POPERINGE IEPERSCHE KRONIEK F. C. JACOBS SUIKERIJ Stemt heel 't huisgezin zóó b!ij 't Is de stre.fote (Gebruikt er minder). Man zegt het hier, men hoort het ginder Men hoort het zelfs ten allen kant In heel ons vrije Belgenland. uit de prachtige nieuwe keus KOOPT UWE Diamanten en Gouden Juweelen bii VAN LEDE, goudsmid, l~EPER. - CINEMA COLISEUM" BERNADETTE DOUBLEMÈTRE DICTATOR De Geheimen van den Zeebodem (Les mystères du fond de mer) 31, BOTERSTRAAT, YPER PENSIOENEN BRIEF UIT BRUSSEL VOLKOMENE WAARBORG BOEKENGILDE - POPERINGE VOLKSHUIS - POPERINGE SNIJSCHOOL voor Dames Raph. Parmekoucke BAAS BEST EN ST ANTONIUS BINNEN STUUR MINERVA 12 P K- EERE-COMMUNIE GESCHENKEN In de Keizer 'STATIESTRAAT, 9 - YPER op de uitgaven voor nitraatbe mesting als U aankoopt. aszsasmBBEBSSXSSssz DZ POPERINGENAAR. - IS' 9. - Zonda-rust. Alle Apotheken onen tot den middag: heden Zondag namiddag alleen Apotheek KESTELYN. Ter gelegenheid van alle Feesten, wendt U rechtstreeks naar het oud gekend huls JULES DEPUYDT-SCHMÏDT, waar gij zult vinden: Allerhande nieuwe rao- lellen Juweclen, enkel ln Platine, Goud n Zilver, versierd met Diamantsteenen van eerste kwaliteit. Aankoop van Goud en Zilver aan den hoogsten prijs Groote Algemeene Vergadering, op Zon dag a. s., 28 Februari, te 3 uur, in den Katholieken Kring. Dagorde: 1. Opening door den Eerweer den Heer Proost; 2. Voordracht over Com pensatiekassen en Familie vergoeding; 3. Zang - Declamatie door den Heer Leo Desseyn; 4. Prijsbolling voor de aanwe zige leden. Om aan de loting te kunnen deelnemen, moet het jaargeld (10 fr.) betaald zijn. Vanaf 2 uur kan men het jaargeld be talen in bovengenoemd lokaal. Al de Leden worden dringend verzocht deze belangrijke vergadering bij te wonen. L.l. S. FA «'l'-l—WB IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag alleen open Apotheek SNOECK, Groote Markt. In Sint Maartenskerk. Eiken Zon dag groeit het getal toehoorders aan, bij de roerende Passie-sermoenen. Hat be zielend woord van E. P. Leclef, Jezuïet, slaat in en verdiept het geestelijk leven. Heden Zondag, om 4 uur, derde Passie sermoen. Van Maandag af, het dagelljksch Lof op de weekdagen te 6 uur. Dinsdag, opening der Maartemaand. St Jozefsbeeld wordt uitgesteld in de stem mige Sacrakapel. Dagelijks wordt onder het Lof de litanie van den H. Jozef gele zen. Donderdagavond, te 6 uur, godvruch tige oefening van het Heilig Uur met uitstelling van het Allerheiligste. Vrijdag, te 7 uur, Sol. Mis ter eere van het H. Hart van Jezus, 's Avonds, te 6 uur, plechtig Lof en Sol. Kruisweg. Jongelingenpatronaat. Vrienden en weldoeners van het zoo deugddoende en noodzakelijk werk van het Jongelin genpatronaat worden verwacht ln Sint Maartenskring, Lange Meersch, op den Zondag van Half-Vasten, 6 Maart, om 8 uur stipt (deur open om 5 u.) Het avondfeest behelst een zeer aan trekkelijk en gevarieerd programma, sa mengesteld uit tooneel, muziek en klucht liederen. Eene uitnoodigingskaart zal streng ge- ëischt worden. Wie er geene ontving kan er eene bekomen ln St Maartenskring op Zondag 6 Maart van 11 tot 12 uur. Dan ook kan met er de voorbehouden plaatsen laten nummeren tegen betaling van 1 frank. Sommige schrijvers zijn van oordeel dat het smijten der katte van den Halle toren een verzinsel Is, dat nog in het hei dendom zijn oorsprong te vinden heeft. Of dit gebruik uit het heidendom overge nomen werd laten we vooralsnu ln het midden, doch vast en zeker i het dat dit overoud volksgebruik wel degelijk tel ken jare hernieuwd werd. Immers, Lam- bln, de welbekende oud-archivaris onzer stad, die de gebeurtenissen van het be gin der jaren achttien honderd beleefde en met zooveel zorg aanteekende, schrijft; 't Jaar 1813, den 10 Maerte, zijnde den Woensdag in de koude Yperfeeste, 's na middags ten drie ure, werd onder het spelen van den beiaard, de katte afgesme ten van den halletoren gelijk sedert al oude tijden gepleegd werd (Handschrift Koninklijke Bibliotheek II, nr. 4881-3). Onnoodig te zeggen dat dit oud volks- Kattefeest gegeven heeft en dat te dier spel aan onze jaarmarkt den naam van gelegenheid de volkstoeloop buitengewoon groot was. Naar alle waarschijnlijkheid zal zich dan voor de laatste maal deze vreemde geplogenheid voorgedaan hebben. Over het algemeen staat onze Katte- feest bekend onder den naam van Koude Yperfeest, doch dezen keer werd die be naming heerlijk tegengesproken. Inder daad, Zondag laatst werden we met een prachtig weder gezegend, dat hoegenaamd niet overeenkwam met al hetgeen waar aan we sedert dagen gewoon gemaakt waren en zoo meenen we te mogen zeg gen dat het minder verteer tengevolge van de algemeene werkloosheid, toch eenlger mate vergoed werd door den over- grooten toeloop van volk. De treinen kort na den noen leverden een buitengewoon getal bezoekers en vc'o's, moto's, auto's en bussen waren niet te tellen. Wel moe ten we er aan toevoegen dat de markt nog al vroeg ledig liep, .naar dat in weer wil de vele bezoekers, door de herbergen opgevangen werden. Gelukkiglijk ls alles opperbest afgeloopen, geen twisten noch moeilijkheden, alles liep op zijn effen af en de Kattefeest bleef dees jaar hare oude faam bewaren. Toen de politieagenten Vrijdag avond hunne dienstronde deden vonden ze in de St Elisabethstraat, een vrouwmensch lig gen, die smoordronken was. Vrouw Emile Vanwassenhove, weduwe Tiberghien, Is moeder van negen kinderen. Vroeger reeds om voor haar kroost niet gezorgd te hebben werd ze weggestoken en nu wederom werd ze Zaterdag naar Brugge, naar haren nieuwen thuis, overgebracht. Zij zal er eene stagie doen van twee jaar. Fouret Ch., wilde Vrijdagmorgen, omstreeks 11 ure. met een zak kolen op den rug, de Marschalk Frenchlaan over steken. Daar er een auto in aantocht was, wachtte hij om deze te laten voorbijgaan en stapte dan door, doch de ongelukkige en had niet belet dat een tweede auto, deze van Vandaele Camiel, van Oussel- gem, volgde. De man werd omgeworpen door een stoot in de borst en liep verder nog verschillige kneuzingen op. Dadelijk werd hj door den doktoer verzorgd. Met drie weken thuis te blijven zal hij het afstoven. Op 1 Maart aanstaande, om 20 uur stipt, zal de tooneelgroep Comedia van Kortrijk, ln de tooneelzaal van den Katholieken Kring,het blijspel Cho- tard en Cie in drie bedrijven, opvoe ren. Kaarten aan 8 en 5 fr. Plaatsen kunnen voorbehouden worden den 28 en 29 Februari te lokale, telkens van 11 tot 12.30 uur. (Opleg I fr.). Crisistijden zijn geschikte tijden voor oolitleke gelukzoekers om te trachten op het voorplan te geraken. 't Is in tijden gelijk deze die we nu 'releven dat men het verschil ziet tusschen ■rolitieke mannen die hun insnannsn om r,and en Volk te dienen en politieke man nen dia enkel politiek voeren om hun eigen persoon te dienen. Laat ons maar niet ontkennen dat we zwarte weken beleefd hebben, en, elk weet, dat eene ziekte niet geneest zonder meest onaangename geneesmiddels. Eén partij heeft in deze weken bewijs gegeven van kalme durf, en dat is de ka tholieke partij met aan haar hoofd de Heer Renkin. Niettegenstaande alle moeilijkheden met de ander partijen en jammer ge noeg, zelfs met eenige zeldzame katholie ken heeft heer Renkin geen oogenblik den rechten weg verloren en is hij erin gelukt het staatsschin door de gevaarlijke 'dippen heen, behouden te geleiden. KWAJONGENS De kwajongens in deze gebeurtenissen waren de liberalen, en meest hun grooten voorman heer Devèze. Zonder één zijner partijgangers erover te beramen, wilde de Heer Devèze het ministerie naar zijn zin wijzigen. Sterker liberale krachten hij onder ander moesten erin; een drieledig ministerie moest er komen. Maar daar waren de ander liberalen niet mede akkoord, bij zonderlijk deze die ln den ministerzetel zitten en hun vrienden. DE SOCIALISTEN ten andere gingen daar ook niet mede akoord. Zij hebben te veel de huidige re geering afgebroken om er te kunnen deel van maken, ten andere, zij willen in hun rol blijven van ruziestokers. Dèt zijn van die politiekers die de belangen van Land en Volk uitlachen en enkel voor hun zei ven zorgen. DE HEER DEVÈZE We moeten eenige woorden meer zeg gen over het belachelijke voor hem zelf van wat de heer Devèze dezer dagen wil de: In het ministerie treden met de socialisten. Weet wel dat zelfde heer het was die een voorgaande drieledig ministerie om verwierp omdat er socialisten deel van mieken; hij trok eruit met klank, omdat hij met geen zulke vijanden van 't Va derland nog gemeens wilde hebben. En nu rakelt hij. ze op! Liberale vaderlanders met premie! Te recht zegt Het Handelsblad De li beralen dachten dat heer Devèze een arend was, maar 't blijkt nu dat hij maar... een kieken is. De jongen kreeg zijn goesting niet en... gaf zijn ontslag als voorzitter der liberale partij! Kleine menschjesü HOE IS NU DE TOESTAND Het ministerie blijft dus aan, met deze wijziging dat de heer Houtart, minister van finantiën er uit trekt. Niemand zegt waarom. We moeten eerlijk bekennen dat de beer Houtart in zijn ministerjaren als geldman van onze groote kas veel verdiensten had en daarvoor onzen dank verdient. Heer Renkin volgt hem op als minister van geldwezen. Als nieuwe minister komt op heer Henrl Carton, die vroeger reeds minister was. JUDAS van Verschaeve. Dit machtig treurspel ordt op Woensdag 6 April, te 8 uur 's avonds, In de feestzaal van 't Christen Volkshuis, door Hooger Op van Kortemark opgevoerd. Na de namen der 120 leden te hebben afgeroepen, werden de statmen afgelezen en uiteengezet. Verder werden verschei dene belangrijge mededeelingen gedaan en de leden werden aangezet om dapper mondelinge propaganda te voeren. Men ging dan over tot de verkiezing van het vast bestuur. Er klonken vlaamsche lie deren en een dreunenden Vlaamschen Leeuw sloot de zitting in de beste stemming. De leden verlangden meer zulke avon den bij te wonen. V. O. S. en F. N. G. Twee jaar geleden, in een vergadering van den F. N. C. werd een lid hardhandig aan de deur gezet, omdat hij het aandlerf uitleg te vragen in 't Waamsch, daar hij de fransche taal niet machtig was. Nu echter werd over een maand een V. O. S. gesticht te Komen. Op de stichtingsvergadering, gehouden Café Sportlf 42, Wervikstraat, lieten zich reeds 22 leden inschrijven, andere kwa men later bij. Gevolg: Algemeene verga dering der F. N. C., Inderhaast bijeenge roepen en nu kan men groote plakbrieven zien uithangen waarop, ln belde landsta len, de F. N. C. zich uitgeeft als de eeni ge verdedigster der taal- en andere be langen der Vlamingen en Walen. Ge moet maar durven! Maar de Vla mingen laten zich niet meer beetnemen. HOUTEM-bij-KOMEN. 1. Heden Zondag, 28 Februari, na de Hoogmis, ver gadering voor de leden van de hoerengilde ln het gewoon lokaal. Iedereen weze op zijn post. Er zijn bijzondere schikkingen te nemen. 2. Om 4 uur 's namiddags, algemeene vergadering in de patronage voor de le den van het Werk van den Akker. Belang rijke mededeelingen nopens den prijskamp der tuinen dezen zomer te houden. 3. Op Maandag 29 Februari, om 7 uur 's avonds in het gewoon lokaal, verga- deing voor de Oud-Strijders. Bespreking over het bijwonen van eenige zomerfees ten. HOUTEM-bij-KOMEN. De volkstel ling. Hier beantwoordt de uitslag der volkstelling ook niet aan de werkelijk heid. Inderdaad 18 als er werkelijk 60 tot 70 Vlamingen in de gemeente wonen. Het gevolg daarvan was dat Houtem gansch Waalsch bleef; de ge meente werd Ingelijfd bij het postbeheer van Bergen en de post van Houtem wordt afgeschaft, zoodat de menschen in 't ver volg naar Komen zullen moeten gaan. Als protest, gingen hier over eenige da gen twee Vlamingen de gemeente rond, ten einde handteekeningen te verzamelen. Zoodra de socialisten daar van hoorden, spoedden ze zich naar de huizen om de menschen af te raden hun handteekening te geven. Niettegenstaande die tegenkantingen, werd er een groot aantal handteekenin gen verzameld. Vele menschen zijn hier ook nog bang. Wanneer zullen ze eens durven? IIOLLEBEKE. Missie-Tombola der E. Paters van H. Ilart. Winnende num mers van Hollebeke: W Leonie Dehem won 'n vernikkeld Thee- en Koffieservies. R. I. P. won: ('k mag het niet meêdee- len); S. O. S. won: ('k moet het zwijgen, want het wijf en mag het niet weten); I. K. had 3 nummers te kort voor den ottermobile; J. P. zegt: 'n Geluk! Want gij zoudt veel te zeere rijden! Radio-Omroep! Nieiras van 'n Kom- meere! Hallo!... 'n Nieuwe Tombola! uitgegeven door de E. Paters Capucienen van leper, voor het bouwen van een Fa miliepatronaat voor werklieden! Dit, op initiatief van 'n grooten, dikken Pater, 'n Goeie werker en brave, leutige ventl Zijn naam is Pater Willibald! Later zeg ik U daar meer over! Daar- meS is het U reeds bekend! Er zijn te winnen: Kiekens en Broeima- [chienen! Velos, Verkens, Geetcn en Soeptrienen! Flesschen uit fijne kelders, ii Bonbons en Cigaren van elders! ii De loten kosten maar 1 frank! Koopt er maar stout en vrank! 't Is voor 't goed! G' hebt altijd prijs! ii Want ge wint er meê uw Paradijs!!!! GEO. Ka'rnavalstoet. Maandag avond, 29 Februari, Algemeene vergadering bij Maurice Platteeuw! Dagorde: 1. Aanlee- ren van Karnavallied; 2. Aangeven van nieuwe groepen. WIJTSCHATE. Carnavalstoet 1932. Wie herinnert zich nog de eerste po gingen van enkele durvers om eenen stoet in 1929 in te richten? Wie kan er geloovsn dat er nu, slechts na drie jaar, met 6 Maart a. s„ dank de medewerking van groot en klein, rijk en arm 40 groepen en wagens de straten van onze prachtige herstelde gemeente zullen doorkruisen vanaf 2 uur _'s na middags. Sedert weken kennen de inrichters noch tijd noch geld opdat de liefheb bers van carnavalstoeten iets prachtig en eenig in zijn soort zouden te zien krijgen. Aan deftige leute zal het niet ontbreken! Naar 't schijnt is ieder groep buitengewoon goed opgevat; de toeschou wers zullen eens goed de lachspieren mo gen laten werken en de benarde crisis tijden voor enkele uren vergeten. Mocht de zon op dien dag hare gulden stralen niet sparen, aan belangstelling van bu ren en Ingezetenen zal het niet ontbre ken. De bezoekers mogen verzekerd zijn dat zij hunne verplaatsing ruimschoots zullen vergoed worden! «Oud Wijtschate» verdient lof en dank voor zijne werking. Ter gelegenheid van dit feest worden speciale autobusdiensten ingericht, o. m.: uit leper te 14 u.; uit Wijtschate naar leper te 20 u.; uit Wijtschate naar Le Bizet te 21 u. 30. In eene aanstaande aflevering volgt het volledig programma van den stoet. Bond der Kroostrijke Gezinnen. Cabaretavond. Hebt U reeds de plak brieven gezien? De Bond der Kroostrijke Gezinnen heeft voor zijn feest van 13 Maart a. s. de machtige groep Elck wat Wils», van Brugge, uitgenoodigd om in de groote feestzaal der gemeente een Cabaretavond ln te richten. De netto opbrengst moet dienen voor het jaar- lijksch kinderfeestje. Het bestuur doet eenen warmen oproep aan al de ingeze tenen om in dit feest, dat te 7 uur stipt zal aanvangen en de moeilijksten zal be vredigen, tegenwoordig te zijn. Ket durft ook verhopen dat de zustervereenigingen van de naburige gemeenten wat propa ganda bij hunne leden zullen willen voe ren en hopen dan ook stellig dat vele buren naar Wijtschate zuilen komen. Niemand zal het zich moeten beklagen, drie uren, zonder onderbreking, zullen er deftige liederen en declamaties door echte kunstenaars voorgedragen worden. BOTERSTRAAT, 6, IEPER. De meeste waarborg, de laagste prijzen. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 27 Februari, te 8 uur. Zondag 28 Febr., te 2, te 5 en te 8 V.I uur. Maandag 29 Februari, te 8 uur. Groote film in 8 deelen. Aandoenlijke voorstelling van het leven en de wonder bare roeping van dit meisje waaraan de H. Maagd te Lourdes verscheen. In dezen film wordt het verhaal van de ziekte en de mirakuleuse genezing van een ziek kind vertoond. Prachtige zichten uit de Pyreneeën. Roerende tafereelen uit dit begenadigde oord. Zeer vermakelijke klucht in 2 deelen. Aantrekkelijke leerfilm in 2 deelen. Eene omwenteling in het geneeskun dig korps. De heeren geneesheeren zijn verrukt over den wonderbaren uitslag dien zij bij hunne zieken bekomen met het gebruiken der MONOPOEDBRS te gen hoofd-, schele hoofdpijn, rheumatiek, griep. Ook zijn de gelukwenschen den uitvinder niet gespaard. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en k. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinge; de doos: 7 frank. VLAMERTINGE (Brandhoek). Alge meene Vergadering. Op Zondag 28", om 4 uur, der Maatschappij De Ver maarde Kaarters», bij Alfons Durnez. Dagorde: Toestand der kas; inschrijving nieuwe leden; mededesling; prijskaarting. HET BESTUUR. Voordracht. Op Zondag 6 Maart, te 3 uur, in 't lokaal de H. Familie openbare voordracht, toegankelijk voor iedereen, door M. Vuylsteke, over crisis, laatste wetten en nieuwe belastingen. Handelaars, ambachtslieden en boeren, dit ls voor u. ROESBRUGGE. V.O.S. en B.V.O.S. De meeting over Vredss Actieis bijzonder goed gelukt, dank aan allen die er ieverig mede bezig waren om veel volk bijeen te brengen, 't was hun een genoegen te zien hoe hun oproep wierd beantwoord, ook zijn allen onder den indruk van den spreker huiswaarts ge keerd, Jammer dat we soms niet nog zóó'n avond kunnen hebben om de men schen nog meer en meer de naoorlogs- geest te doen vervloeken. Morgen kunnen de kaarters elkaar weer ontmoeten bij André Cappoen. en zoo loopen die vergaderingskens stille- kens ten einde, iets dat zeer goed is om het jaar. door in aansluiting te blijven met elkaar, hetgeen een bond noodig heeft om te groeien en te bloeien. Dus vrienden kaarters tot morgen. KEMMEL. Voordracht. 't Was waarlijk een puike voordracht -door den Heer Lucien Deschodt gehouden voor onze landbouwers en werkgevers. Hij had het over de Compensatiekas of Wet over de Familievergoeding. In klare en zakelijse taal deed de Spre ker uiteen én de verplichtingen van den werkgever én hoe daaraan kon voldaan worden. Wat ook dient vermeld, ls de christene geest van deze sociale wet, die wèl be antwoordt aan de leuze van den Boeren bond: Ieder voor allen en allen voor ieder. Een bijzondere wensch werd geuit: dat kleine landbouwers en stieldoeners ook de voordeelen van deze wet zouden genieten. Daartoe moeten de belanghebbenden ver- eenigd zijn; in de vereeniging ligt de macht. Verscheidene vragen werden gesteld en iedereen kon bestatigen dat de Heer De schodt goed op de hoogte ls. Zullen nu nog werkgevers ten achteren blijven op gevaar af in moeilijkheden en groote onkosten te komen? BOEZINGE. Retrctten. Bravo, vrouwen en jongelingen. Gij hebt ge toond door uw opkomen dat gij bewust zijt van uw weerdigheid als kristen mensch, dat gij begrijpt wat uw pries ters zegden: dat ledereen deugd heeft van eene retret. Wat moet het uwe zielezor- gers, uwe missionarissen deugd gedaan hebben dagelijks het getal aanwezigen t' zien aangroeien. Het is er ware tosloop geweest naar de kerk. Hoe zal het nu zijn met de mannen en jonge dochters? Kan het anders? Even goed en steeds beter. Dus, ls de oproep onzer priesters niet vruchteloos geweest. Na de retret: een monstertombola, zeg de E. H. Pastoor Zondag laatst. Wij zijn benieuwd te weten wat dit wezen zal. Hoerengilde. Zondag aanstaande, 6 Maart. Algemeene Vergadering voor de leden in het lokaal na het vastenser- moen in de kerk. Dagorde: Voordracht over groenten- kweek door Meester Doom van Passchen- daele, mededeelingen en aankoopen. DnCKEBUSCII. Electriflcatle. Op Zaterdag 5 Maart 'oekomende, onmiddel lijk na afloop van het Lof, zal de Heer Ingenieur Van Overbeke, eene conferentie komen geven, ln 't Hof van Commer ce bij A. Goudeseune. Alwie belang stelt in wat electriciteit betreft, moet dat bijwonen, 't Is een man van 't vak die optreedt, die alle gewenschte Inlichtingen zal geven, met kennis van zaken. Allen daarheen. Indien gij tot hiertoe alles geprobeerd hebt zonder voldoenden uitslag of gene zing te bekomen, wacht niet langer en neemt uwen toevlucht tot MARTIN TOMS. Voor verouderde en ingewortelde gevallen volgt de volledige sélie van zes weken. 185 fr. voor Asthma speciale serie. Martin Toms, 112, Weststraat, Brussel. Apotheek H. Notredame, poperinge. DIKKEDUSCH. Op ZotSdag 28 Fe bruari, zal de Eerw. Pater Jqos, redemp torist, eene reeks Sermoenen beginnen prediken ln voorbereidng dér gedurige aanbidding van 5 Maart. Even als voorgaande jaar zullen zonder twijfel de Sermoenen neerstig bijgewoond worden, en de diep godvruchtige bevol king van Diklcebusch zal geerne komen luisteren naar den vermaarden predikant. Mocht de biddag dit jaar opnieuw luis- terlijk gevierd worden. KOMEN. Stichting Davidsfonds Begin 1931 werd alhier een afdeeling van het Davidsfonds gesticht. De bloei der afdeeling ging alle verwachting te boven; zóó dat ze einde 1931, 88 leden telde en begin van dit jaar reeds 120 le den. Daar de zaal van den Katholieken Kring geweigerd werd, volgden de Da- vidsfondsers de avonden der zuster-af- deeling Wervik. De Katholieke Kring van Komen opent zijn deuren voor waalsche onzijdige maatschappijen en sluit ze voor een vlaamsche katholieke instelling! Treurig. Dit jaar hield de afdeeling haar eerste algemeene vergadering op Zondag 21 Fe bruari 1.1. Die vergadering werd noodge dwongen gehouden in de zaal van öafé Sportlf Wervikstraat, 42. LIJST VAN DE NERINGDOENERS DIE AFSLAG VERLEENEN Afslag van 5 per honderd Apotheker Notredame, Groote Markt. Apotheek Wwe Vandeplas, Bertenplaats. Apotheker Kestelyn, Gasthuisstraat. Bazar Wwe Et Moncarey, Gasthuisstr. Berat Georges, Casselstraat, Schoenen. Berat Gezusters, Veurnestraat, schoenen. Bevemage Luc., Casselstr., Mercerle. Blanckaert Arthur, Noordstr., Schoenen. Blanckaert Fél., Gasthuisstr., Kleermaker. Cossey Albr., Gasthuisstr., Schoenen. Danneels-Taillieu N., Boeschepestr., Drukker. Dezeure Cam., Priesterstr., Ijzerwaren. Dobbels Em., Bruggestr., Kleerstoöen en Lijnwaad. Dumon Jozef, Priesterstraat, Kleermaker. Gouwy Julien, Vlamingstr., Ijzerwaren. Hauspie Willy, O. L. Vrouw Kruisstr., Kleermaker. Ingelaere Alfons, Noordstr., Schoenen. Lammey Camiel, Kasselstr., Schoenen. Orbie Heet, Ieperstr., Hoeden en klakken. Rouseré Alfons, Gasthuisstr., Breiwerk. Sansen-Vanneste Valère, Gasthuisstr., Drukker. Salomé Julien, Ieperstr., Breiwerk. Afslag van 10 per honderd Bisschoppelijk College, Bertenplaats. School en kostschool der Eerw. Zusters Pe nitenten, Bruggestraat. School en kostschool der Eerw. Zusters Be nedictijnen, Boeschepestraat. Slijmafdrijvend. De Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, verwijderen de slijmen welke ln de maag de spijsverte ring belemmeren. Te verkrijgen bij H. Notredame, Groo te Markt, Poperinge. De personen geboren ln de maand FEBRUARI, moeten heden Zondag mor gen naar 't Volkshuis, Ieperstraat, vanaf 9 tot 11 uur, komen met hunne pen- sioenkaart of om hunne storting te doen. Geen geld of stortingskaart kan aan- veerd worden NA de geboortemaand. Dus opgepast! De mannen storten 120 fr. en de vrou wen 60 frank. <Van onzen bijzonderen Correspondent.) Kasbons op één jaar 3.60 netto Kasbons op vijf jaar 5.00 netto GEMEENTEKREDIET 14, Guido Gczcllestraat, 14 Zijt gij dikwijls droefgeestig, moede loos, rap moede? Wees op uwe hoede, vriend, geloof toch ondervinding, wacht niet tot het te laat ls, neem seffens eene flesch THEOBROMA; 't ls het beste ge neesmiddel tegen deze c'roeve kwalen. Te Poperinge te bekomen bij alle HH. Apothekers. Er wordt ter kennis gebracht aan de Leden dat de Zitdag te Poperinge plaats heeft voortaan, zooals vroeger den EER STEN Vrijdag der maand, en niet den tweeden Vrijdag, ln het lokaal der Boe- rengilde, Casselstraat. Om het even wel ken uitleg en raad zal er de Leden ver schaft worden door een Heer Opziener van den Boerenbond. HET BESTUUR. Te verkrijgen bij Jules OEPUYDT- SCIIMIDT allerschoonste keus van Pater nosters en allerhande nieuwigheden van geschenken voor Eere-Communie en alle andere feesten. Veranderingen van alle oude Juweelen ln allerhande nieuwe modellen. Pensioenkas, Compensatiekas. Handelaars, Burgers, Landbouwers, stelt U ln regel met de nieuwe schikkingen der wet. Alle Inlichtingen te verkrijgen in «De(n) Katholieken Kring», eiken Zondag van 11 tot 12 uur (Bovenzaal). Onvoorzichtige velorijder. Zondag avond, rond 7 uur, werd All. René, van 't Vogeltje, in de Casselstraat door de politie ln overtreding genomen om per velo te rijden zonder licht. PekkersDrie herbergbazen en een 20-tal hunner klanten werden Donderdag door de rechtbank van leper veroordeeld om ln de herberg te ver blijven na middernacht; ze kregen elk 10 frank die te vermenigvuldigen zijn door 7, ls elk 70 frank boete. Zondag 28 Februari, te 3 u., verga dering van den Landenaarsbond. De nieuwe lesgever die bijzonder ln den smaak valt van de leden zal weer een talrijk gehoor mogen verwachten. Elk zal er voor zorgen. Maandag 29 Februari, te 8 uur, buiten gewone vergadering van den Mlddenraad. Dinsdag 1 Maart, te 8 uur, vergadering van het Bestuur van den Coöperatief. Woensdag 2 Maart, te 7 uur. Zang herhaling en Studiekring voor de Ka- jotsters. Donderdag 3 Maart, te 7 H uur, ver gadering voor het Bestuur van den Zie- kenbond. Vrijdag 4 Maart, van 8 tot 10 uur, zit dag van Senator Deponthleu. GRENSARBEIDERS: Al de personen geboren in de eerste maanden en die bij gelijk welke kas aangesloten zijn, kunnen aansluiten bij de Kas der Christen Grensarbeiders Indien hun aanvraag van verandering van Kas ons afgeleverd wordt vóór einde Maart 1932. DE H. HENRI CARTON (Waalsch katholiek. Doornik) die den heer Renkin zal onvol «-en als Minister van Binnenlandsche Zaken. BESPARINGEN Vele en drukke vergaderingen hadden dezer dagen plaats. Alles komt uit op besparingen en meer inkomen en min uitgaven Groote wedden zullen verminderd wor den en als voorbeeld zal de Koning en zullen onze Ministers 10 min trekken. Sommige pensioenen zullen ook met 10 verminderd worden; strenger toe zicht zal gehouden worden over veel uit gaven; rechtstreekschè belastingen, regis tratie zullen verhoogd worden en eenige nieuwe inkomrechten ln voege gebracht. We keeren daarover weer aanstaande week, Eene leening zal uitgeven worden. De Heer Renkin hoopt zoo het ohweer te boven te gaan en desaangaande ver klaarde hij Donderdag in de Kamer: Wij vragen een leening om de groote werken te fmancieeren welke door de Ka mer werden goedgekeurd en om het hoofd te bieden aan de noodwendigheden van de kolonie. Het publiek heeft de gewoonte aange nomen in alle moeilijkheden beroep te doen op de regeering; thans doet de re geering een beroep op het publiek. De regeering heeft voor het ekonomisch leven van het land onontbeerlijke werken goedgekeurd. Men zal uit de huidige kri- sis niet geraken door bankbiljetten in zijn kelder op te hoopen en zich in te beelden dat men alzoo van de algemeene krisls bevrijd wordt. Er bestaat maar een mid del om zich te redden, en dat is de ran gen te sluiten, blijk te geven van soli dariteit, de voor de groote werken nood zakelijke kapitalen ter beschikking van de regeering te stellen. Het welslagen der leening ls van ka pitaal belang voor de toekomst van het land. De eerste uitgifte zal een milliard be dragen, aan pari worden uitgegeven, 5 pet. Intrest opbrengen, uitkeerbaar bij trekkingen met een premie van 10 pet. en loten. ONZE FINANTIEELE TOESTAND Wij vragen dat het land vertrouwen hebbe en zelf houden we niet op de open bare meening gerust te stellen. In de maand December nog, zegt de Eerste Minister verder, legde Ik hier nog eene verklaring af. Ik heb verklaard dat de belglsche frank vast staat, dat er hoe genaamd geen kwestie kan zijn van devalorisatie; wij zullen den frank op waarde houden en onze munt is een der stevigste van de wereld. De geruchten welke men soms ver spreid? zijn tendentieus. Wij willen het krediet van den Staat consolideeren en wij rekenen op den goeden wil van ge heel het land.Toejuichingen op de kath." en liberale banken. HET ONTWERP DER LEENING GOEDGEKEURD Na de rede van Heer Rankln waaruit bovengaande uittreksel, werd Donderdag (Zie vervolg onderaan volgends kolom.) geven door Professor aan de Beroepschool te leper. Aangenomen Kleermaker der Spoorwegen 12, BOTERSTRAAT, IEPER Kleermaker voor Heeren en Damen. Confecticn voor Heeren cn Jongelingen. Patronen naar maat voor Damen. JEREMIAS opgevoerd door het Vlaamsche Voikstooneel. Jeremias is het zeer bekende en zeer betwiste oor logsdrama van den grooten Oostenrijk- schen dramaturg Zweig. Naar zijn eigen zeggen is dit drama zijn grootste werk. In alle groote steden van Europa werd Jeremias onder de grootste belang stelling gespeeld. De eerste regisseurs van de wereld hebben met geestdrift en met succes naar dit werk gegrepen. Bij het Vlaamsche Voikstooneel gaat Jeremias onder regie van Lode Geysen; Karei Al- bert schreef de begeleidende tooneelmu- ziek en al de krachten van 't Vlaamsche Voikstooneel treden ln dit werk op. Het ls goed aan te zien dat men bedoelt met Jeremias een groote tooneelgebeurte- nls op touw te zetten. De vertooning gaat door te leper, op Dinsdag 8 .iaart, te 8 uur 's avonds, ln de feestzaal van het Christen Volkshuis, 30 St Jacobsstraat. Kaarten aan 10 fr. (voorbehouden 2 fr. opleg, 8 en 5 fr. (voorbehouden I fr. op leg) zijn te verkrijgen in 't Christen Volkshuis, 30, St Jacobstraat, leper en in den Katholieken Kring, Rljsselstraat. (Ook telefonisch: leper Nr 376), vanaf 20 Februari. OP ZONDAG 6 MAART 1932 te 8 uur Luimig spel in 5 Tafereelen, van Emiel Barbaix wordt gespeeld door den Too- neelkring van de Kajotters. 't Wordt Iets buitengewoons! Een lachsucces! Iets voor Half-Vasten! Genummerde kaarten aan 3 en aan 5 fr. 1 Frank afslag voor de Leden van het Christen Werkersverbond. esnagsaaaaaréBsasanasjssaaEaaBcisi in de Kamer het eenig artikel aangeno men en het ontwerp bij hoofdelijke stem ming goedgekeurd met 84 stemmen tegen 68 en 1 onthouding. •zoo goed als nieuw PROEF NAAR BEGEERTE GROOTE KEUS paternosters, porte-monnaies, kerkboeken met alle benoo- dlgheden ln zelfde kleur le der, allerhande nuttige ge schenken bij De Lourdes-film ln de feestzaal van 't Christen Volkshuis verleden Dinsdag, was een machtig succes. Machtig veel volk, veel geestdrift en een prachtige film. Ook liet de vertooning den besten in druk na. Mochten de ouders van den werklieden stand meer en meer hun Jongens naar de Kajotters, en hun meisjes naar de Ka- Jotsters sturen, zoo zouden ze meewerken aan hun eigen geluk en dat vooral van hun kinder s. ook groote keus van «choone gedachtenissen met gepaste teksten voor Eerste- en Eere-Communie. PLICHT IS DUS: luisteren haar den raad van dezen die het goed meenen met ons welzijn, t is te zeggen de katholieke leiders; en so cialistische ruziemakers, liberale verwaan den en nationalistische vei'blinden laten draaierg V*

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 3