3 MOEDER EN ZOON HET DRAMA IN T VERRE OOSTEN Dood van M. Aristide BRiAND KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD Voordeelige plaatsing DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DUITSCHIAND M E L 0 T T E Een moedige rede 29* JAAR. Nr 11.' "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon Nr 9. Postch. Nr 15.570. Abonnementsprijs tot einde 't jaar: voor Belgie per post 15.fr. te storten op onze postcheckrekening met volledig adres; voor Frankrijk 33.20 fr. voor andere landen 37.40fr. te eenden per internationaal post- mandaat met juiste adres. mwwm TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum! 4,00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3* bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) T.OO fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Een keizer was ongerust door allerhand ilecht nieuws nopens zijn veiligheid, hij vermoedde dat zijn eigen moeder achter de schermen stond om komplotten tegen hem te smeden en samenzweringen in t le-ven te roepen. Zij wilde zelfbestuur, ico indringerig en heerschzuchijg was zij. Er werd een middel daartegen beraamd: Een schip met een valle, en op een gege ven oogenblik zou het water Indringen, bet schip zou lek zijn, hellen op zij en naar den dieperik gaan. Reeds werden de kuiperijen en slinksche streken der keizerlijke moeder ruchtbaar en de zoon had haast om die geruchten te kortvlerken en de intrigante onschade lijk te maken. Zij zou op dat vaartuig een speelreisje maken en in haren acciden- teelen ondergang zou ze nooit tot het ge dacht komen: dat heeft mij mijn zoon gelapt. Hij was nog arglistiger dan zijn moeder. Zij zou in hare eigen strikken gevangen zijn. Hij zou derwijze den schijn redden en zijn moeder de schande sparen van schuld en veroordeeling. Het was bijna uit berm- hertigheid en genade dat hij handelde, roo vatte hij de zaak lichtjes op, zoo paai de hij zijn geweten (als hij er een had) dat hij haar op zulk een onschuldige ma nier van het wereldtocneel zou doen ver dwijnen. Ze had hem in 't ander leven allichte moeten ervoer bedanken voor rijn welgeplaatste kinderliefde, een dood per ongeluk. Hij besloot dus den dood van het vrezen dat zijn eigen leven bedreigde maar aan Wie hij toch zijn leven te danken had. Hij noodigde zijn moeder vriendelijk uit naar zijn paleis om de grootsche fees ten van Minerva te vieren. Hij drong er op aan dat het hem zulk groot genoegen zou doen, zijn moeder aan zijn tafel te hebben en aan zijn zijde. Hij ging haar tegemoet, groette haar hoffelijk en min- team, omhelsde haar hartstochtelijk, gaf haar de eereplaats aan het banket te ha ter eer. Haar glas en haar droom werden gedurig vervuld: keizerin zijn en dronken van blijdschap. Zij jubelde, straalde van geluk en moederweelde. Kij was geestig aan tafel, liefkoosde haar, vertelde stes- sen van uit zijn jeugd, soms was hij ern stig en scheen haar over staatszaken te willen raadplegen en haar te vleien. Hij schonk altijd maar haren beker vol en de blijheid kwam in haar beenen die nog niet oud waren (44 jaar). Ze had er een klik binnen. Ze keerde weer met het schip, een eplinternagel-nieuwen boot dien hij haar tot geschenk gaf en zij zou wel varen (in den letterlijken zin) gewiegd op het zachtgolvend water... Nog eerst een... warme omhelzing... een laatste vaarwel, .(lieftallig) Vaarwel! (ironie der woorden). Het was een mooie sterrennacht en een stille zee. Op driehonderd meters van de kust werd (le geheimzinnige soupape geopend, ter- Wijl zij half bedwelmd door den wijn, mooie toekemstdroomen koesterde, te heerschcn op den keizerlijken troon, te hertrouwen, ze is nog niet te oud, ze is een vrouw, en met een vrouw weet men nooit, kan men nooit weten. Het vaartuig helt al een kant en zinkt Stlilekens aan... 't Is springen of ver drinken... De mannen springen in 't water en t^Tmen naar de kust; de vrouw spartelt en doet bovenmenschelijke pogingen, ze zinkt soms en hervat dan instinktmatig haar krachtinspanning, ze worstelt langen tijd, probeert om een wrak vast te grijpen of een redplank die ontsnapt; ze roept om hulp en 't geklots der baren is 't eenig antwoord. Op het einde wordt ze door een vis- echerssloep opgepikt, 't was tijd... en met een nat pak komt ze weer thuis. Na den triomf van den dag is de thuiskomst nog triestlger dan een oudewijfs kerkgang. Ze doet versch ondergoed aan en kruipt in bed. 's Anderendaags zendt ze een bode met een briefje: Lieve zoon, wees niet verlegen, we hebben schipbreuk geleden, en ja... 't was een nieuw schip..., doch ik ben goddank er heelhuids van afgekomen. Later meer nieuws. Alles goed. De zoon, bij dit zonderling nieuws, kijkt doelloos en verstard. Hij zal zijn plan doorvoeren en een vertrouweling krijgt aanstonds opdracht om haar te vermoor den. Een tweede maal zou ze niet ont snappen. De man komt ln haar paleis.: Doe de groeten aan mijn zoon dat alles wel gaat zegt ze. Geheimzinnig sluipt de moordenaar tot bij haar en bedreigt haar leven. Een blik semstraal doorpriemt haar geest. In eens ziet ze klaar dat het een voorbedachte moord ls en ook een beraamde moordpo ging was dezen nacht op *t water alles op bevel van haar zoon en in een heiden- sche razernij scheurt ze hare zijden klee- ren open: Cfceek hier met uw dolle tiert ze hier in die armen die hem eens droegen, plant uw wapen in de borsten die hem hebben gevoed, doorboor den schoot die hem heeft gebaard De moordenaar ls paf geslagen bij deze tragische woorden, en in een haat en een hoogmoed die ten toppunt rijst, kwetst ze zichzelf ïhet haren polgnard. De soldaat slaat haar ln doling en doorboort haar hert met een lans. Nooit is er zulk een moeder geweest en zulk een zoon, zoo wandrochtelijk. Toen hij vernam dat de daad voltrokken was, kwam hij bij het lijk zijner moeder, beschouwde het en sprak cynisch: Ik wist niet dat ze zulk een schoon vrouwmensch was. De zoon was zonder moeder en hij treurde niet, hij herademde. De keizer kreeg een gouden standbeeld vanwege zijn volk en wgsdt overal toege juicht. In den tempel had een greote dienst plaats van dankzegging aan de go den. Dat monster regeerde van 54 tot 68 en heette Nero. Een vrouw, eenige jaren te voren, on dervond al wat een moeder in haar diep- minnsnd hert meest lijden kan. Haar zoon zei haar een laatste vaarwel: Moeder, het uur is gekomen door mijn Vader be stemd, het uur dat lk lijden zal en ster ven. Een zwaard van droefheid door boorde haar hert en met roodbeschreide oogen bekeek ze hem en smeekte jammer lijk: Als 't u belieft, als 't moet, mij ge schiede naar uw woord, maar kies een licht en spoedig einde. Het zal een bitter lijden zijn en een dood lijk nooit mensch verdragen heeft, moeder. Niet leelijk en schandelijk, sterf toch in schoonheid, mijn kind. Allerschandelijkst en als een ver pletterde aardworm. Kies een plaats ln 't onbekende, ver van hier. Hier. Kies de diepe duisternis van den nacht. Bij klaren dage. In goed gezelschap en treffelijke compagnie. Tusschen twee moordenaars. Het weze diep in den grond verborgen. Hoog aan de galg. Gij zult toch gekleed blijven. Naakt en ontbloot. Wacht tot den ouderdom. In den bloei der jaren. Vergiet uw bloed niet. Van het hoofd tot de voeten ml er geen gezond plekje zijn; zij zullen al mijne beenderen tellen, mijn handen en voeten doorboren. Op mijne moederlijke verlangens en kel harde antwoorden. Het staat geschreven. Nooit ls er zulk een moeder geweest en zulk een kind. 's Anderendaags ontmoet zij een man die voortstrompelt onder een zwaren last, ieder voettred laat een bloedig spoor na, de kruisbalk duwt tegen de doornenkroon, hij bezwijkt onder den vracht. Neen, dat is mijn zoon niet, het schoonste onder alle menschenklnderen, hij was altijd lieftallig, nooit was zijn wezen zoo vuil en met bloed besmeurd, zijn lijf doorkorven. Neen, dat ls mijn zoon niet, onmogelijk.en tochwat staat er te lezen op het opschrift daar op 't plankje?... Och God, het is zijn naam. Nog nooit zag ze een mensch zoo erg toe getakeld... en 't is haar kind. Hun blikken kruisen elkaar, him hert spreekt, en de smart van den eene ver meerdert het hertzeer van de andere. Eenige uren later staat ze bij zijn hard sterfbed. Zoo een moeder bij zoo een kind. Ziet of er een smart ls gelijk aan de mijne? O mocht ik met hem sterven, hoe zal ik nog kunnen leven zender hem? Daar hangt de Man der Smarten. Zijn laatste zucht is een zucht van liefde. Een kruis voor moeder en zoon, één en 't zelfde voor huns getween. Groot als de zee is haar verdriet. Met wie zal ik U vergelij ken, Moeder? Met niemand. Want ze ls aan hetzelfde kruis gehecht; ze voelt el ken doorn en eiken nagel ln haar eigen vleesch. Het lijk wordt afgenomen. Zij drukt haar lippen op zijn doode lippen, haar oogen op zijn gesloten oogen, zij kust de wonde van zijn doorboorde hert. En dat ze nu alleen overblijft... Ze daalt den berg af, zonder Hem, een moeder zonder kind, 't ts voor haar weer lijk over drie en der tig jaar zoo eenzaam... en haar naam was Maria. A. B. IHSSIBBBEBBBBBSaBBBEBEBBBSaESSCSSSBBniagaBBOBBaSilSlglSBBSaSB Stadskwartier van Chapei door de Japanners beschoten. Onder de puinen liggen vele lijken bedolven. KRACHTIG OPTREDEN VAN DEN VOLKERENBOND TEGEN JAPAN In de vergadering van Vrijdag en Za terdag werd door M. Hymans, Voorzitter, gesteund door heer Motta, voorzitter der Zwitsersche Republiek en door de afge zanten van Denemarken, Finland, Neder land, Noorwegen, Spanje, Tscheko-Slova- kije. Zweden, Perzie, Colombie, Mexico en Uruguay, uiteengezet tegen heer Sato, de japansche afgezant, dat er moet open hartig gesproken en gehandeld worden en dat Japan zich uit China moest weg trekken. Heer Sato trachtte door omwegen de Zaak weg te schuiven, maar dit gelukte hem niet. Men vreest echter nu dat Japan zich uit den Volkerenbond zal wegtrekken en naar niemand meer luisteren. GEEN WAPENSTILSTAND Intusschen wordt hevig voortgevoch ten en Japan gaat gedurig vooruit. DE VERLIEZEN VAN DE CHINEESCHE LEGERS Volgens de communiqués zouden d» Ciiineezea Ja den loop der Jongste gevechten zware verliezen geleden heb ben; deze verliezen zouden 7000 dooden en 3000 gekwetsten bedragen, dat ls tien maal meer dan de japansche verliezen. Deze mededeelingen melden ook dat de Chineezen, alvorens Woosung te ontrui men, de plaats ondermijnd hebben. EEN MILLIOEN SOLDATEN ZONDER SOLDIJ Dat de wanorde hoogtij viert ln het oude Middenrijk hoeft niet te verwonde ren. Een millioen soldaten, behoorende tot een twaalftal verschillende legers, hebben al maanden lang geen soldij ont vangen en zullen binnen kort of lang ln opstand komen, ontelbare militaire for maties die honderdduizenden mannen tellen hebben zich van de hoofdlegers afgescheiden en zorgen voor zichzelf. De wijze waarop zij dit doen, onderscheidt zich niet zoo heel sterk van de wijze, waarop bandieten zich onderhouden. De algemeene onrust werkt zelfs ln op de beste legers, die alle uit vrijwilligers be staan, zoodat uiteenvallen e.'k oogenblik verwacht kan worden. De toestand blijft dus altijd «ven erg. EN RIJKELIJK BEGIFTIGDE LOTERIJ OM TE ONDERSCHRIJVEN De binnenlandsche leening van een mil liard belooft een mooi succes te zullen wor den. Nauwelijks werd ze aangekondigd of de aanvragen tot Inschrijving stroomden toe aan de winketten van de banken en bij de wisselagenten. En van overal kon digt men de vorming p spaarpotten aan onder het personeel van ondernemin gen, bij de bureelbedienden en de werk lieden. Het publiek geeft er zich rekenschap van dat deze leening de voordeelen ver- eenigt van een plaatsing tegen goeden interest 5 th. netto en de aantrek kelijkheid van eene eeuwige loterij, rijke lijk begiftigd. Gedurende de tien eerste jaren, gebeurt de terugbetaling enkel door loten. Ieder Jaar, zullen er voor twintig millioen loten van 1932 tot 1937, en voor twaalf en half millioen van 1937 tot 1942. Gedurende de zestig laatste Jaren, zal de aflossing tegelijkertijd door loten (voor vijf millioen frank ieder jaar) en door terugbetaling met een premie van 10 t. h. netto, geschieden. Tijdens de eerste periode (1932 tot 1937) zal het lot 2.060 loten met een totale waarde van honderd millioen frank ver- deelen; tijdens de tweede periode (1937 tot 1942) 1.360 loten met eene totale waarde van vijftig millioen; tijdens de derde periode (1942 tot 2002) 9.640 loten met een totale waarde van drie honderd millioen. Voer gansch den duur van de leening, vertegenwoordigt zulks 12.060 te verdeden loten bij middel van maandelijksche trek kingen tusschen 200.000 reeksen. Daar al de titels van een uitgetrokken reeks onder elkander het lot verdeslen, laat eene vlugge rekening toe te bestatl- gen dat de eigenaar van eene obligatie van 600 frank van de leening, eene kans op zestien heeft om te winnen (juist 1 kans op 16.6). Ten titel van vergelijking, stippen wij aan dat in de drie leeningen met loten van de Federatie van Coöperatieven voor Oorlogsschade, de kansen enkel zijn van één op 3.077 voor de leening van 1921, van één op 1.639 voor de leening van 1922 en van één op 135 voor de leening 1923. De 200.000 reeksen van tien obligaties van 500 fr., waaruit de leening van één milliard bestaat, zijn uitsluitelijk voorbe houden aan de Inschrijvingen waarvan de aanvragen zullen worden ingediend Maandag 14 Maart aan de winketten van de Nationale Bank of van haar agent schappen. Verschillende geruchten hebben in dit opzicht de ronde gedaan. Men heeft na melijk verteld dat de inschrijvingen van het publiek niet zouden aanvaard worden omdat de leening hoogstwaarschijnlijk voor den gestelden datum zou worden ge dekt. Ons werd de toela'ing gegeven dit gerucht te logenstraffen. De aanvaarde inschrijvingen zijn enkel deze die zullen neergelegd worden van af den 14 Maart aan de winketten van de Nationale Bank en van hare agentschappen. Wat er ook gebcure, de Inschrijving zal dien dag ge opend zijn en zij zal niet gesloten worden voor het einde van dien dag. Indien hst bedrag der verzamelde inschrijvingen op dien eenen dag het milliard overschrijdt, zal er tot verdseling worden overgegaan. Indien de winketten langer moeten open blijven, zal er enkel tot verdeeling worden overgegaan voor da inschrijvers die zich den laatsten dag hebben aangeboden. Er zijn personen die verwonderd waren te vernemen dat er vooreerst vooloopige titels zonder koepons zullen worden afge leverd, en dat de definitieve titels enkel zullen uitgekeerd worden vanaf 1 Januari 1933. Het is nocdig te «eten dat, met het oog op de genomen voorzorgen voor de zekere indentifleeering van de titels en tegen het bedrog, het drukken der defi nitieve titels veel tijd vergt. Indien ze in eenige weken moesten gedrukt worden, zouden zij overigens veel duurder kosten. De gouverneur van de Nationale Bank verzocht den anderen dag de personen die bankbriefjes bewaren, dezen te voorschijn te halen uit hunne kasten en brandkoffers en er eene productieve plaatsing mede te doen. De leening met loten, zeide hij, vertoont zich in uitzonderlijk aantrekke lijke voorwaarden. Op 25 Februari 1.1., drukte de Eerste Minister de Heer Renkin zich in de Kamer der Volksvertegenwoordigers ln de vol gende termen uit: Er is een middel om uit de crisis te geraken; het is vertrouwen te hebben; de rangen moeten gesloten worden; als één man moet er opgekomen worden voor de verdediging van de algemeene ekonomie; het is, voor dezen die over kapitalen be schikken, ze ter beschikking weten te stellen van de regeering, voor de werken die de gekozenen van het volk besloten hebben uit te voeren. Wij rekenen op de hulp van onze medeburgers. De leeningen, die gaan uitgeschreven worden, hebben een kapitale beteekeni3 voor Belgie, en het ls noodlg dat deze leeningen met suc ces bekroond worden; indien de Regeering er rechtstreeks belang bij heeft, het volk heeft er het grootste belang bij en het lot van leder burger ls er aan verbonden. Tijdens dezelfde zitting, heeft de Heer Vandervelde verklaard dat de socialisti sche partij tegen de Regeering stemde, waarvan hij alle vertrouwen weigert, doch dat hij het welslagen van de leening wenschte, die moet dienen tot de uitvoe ring van groota werken. Men ziet dat de Belgen van alle poli tieke partijen, eensgezind zijn het succes te wenschen van de leening in het alge meen belang. Allen die het kunnen doen zullen eveneens eensgezind zijn mede te werken tot haar welslagen, met van af Maandag in te schrijven in de Nationale Bank of ln een harer agentschappen. Vóór dien datum, zullen de inschrijvingen zonder kosten aanvaard worden ln de private banken, bij de wissélagenten en bij de makelaars in openbare fondsen. Herinneren wij er aan dat de eerste trekking zal pis3 hebben op 25 Juni aanstaande; er i oen lot zijn van 5 mil lioen, één lot van 1 millioen, één lot van 500.000 frank, drie loten van 250.000 fr., en twee honderd loten van 25.000 frank. In het geheel, 206 loten voor een totaal van 12.250.000 frank. Herinneren wij er ook nog aan dat ieder lot door eene reeks gewonnen, verdeeld zal worden tusschen de tien obligaties waaruit ze gevormd is. SCHRIJFT IN OP DE LEENING MET LOTEN 1 Men schrijft in bij de banken en bij de wisselagenten. Van af Maandag aan staande 14 Maart, in de Nationale Bank en hare agentschappen. IBBBBBBBMS&BHBEaaaEBBSBBBBB IN HET VERWOESTE CHAPEI Uit Shanghai' wordt gemeld dat In Cha pel 5000 huizen ln de asch zijn gelegd, terwijl gedurende den strijd van de af- geloopen weken 8000 burgers zijn gadood; de meeste lijken liggen nog in de straten. Het chineesche stadsbestuur heeft zich thans tot het japansche opperbevel ge wend, met het verzoek voor de teraardbe- steliing van de slachtoffers te willen zorg dragen^ Hindenburg en zijne drie kleinhin leren cp wandel in den omtrek van het Presidentspalcis. VIJF KANDIDATEN Er zijn vijf kandidaten voor deze groote verkiezingen die heden Zondag plaats hebben. Een vijfde kandidaat ls er op het laat ste oogenblik nog in gelukt de verelschte 35.C00 iiandteekeningen bijeen te krijgen, vereischt om voor de verkiezing tot Rijks president te kunnen mededingen. Hij beet Adolf Gustaaf Winter. Hij kan echter persoonlijk niet aan den verkie zingsstrijd meedoen, daar hij in 't gevang opgesloten zit. In zijn politiek programma eisclit hij de uitbetaling tegen nominale waarde van de vroeger in omloop ge- jrachte banknoten van 1000 Merk. wordt in Duitschland meer beslist voor het lot van Ierland (en van alle europee- sche staten, overigens) dan in Ierland zelf. Duitschland zal kiezen tusschen den ouden generaal van Wilhelm II, die even wel beslopen heeft de republiek en den vrede te dienen, en anderzijds den jongen waaghals die het door den generaal afge zworen imperialisme weer hoogtij wil doen vieren en de duitsche, en daardoor ook de eurcpeesche geschiedenis, aldus ach teruit te zetten tot in de jaren van voor den grooten wereldoorlog rampzaliger gedachtenis. KIESPRGPAGANE A ADOLF GUSTAAF V/INTER de vijfde kandidaat. HINDENBURG OF HITLER zijn echter de twee kandidaten die het meest tegenover elkaar staan. Over den strijd tusschen deze twee man nen zegt Hooger Leven Wanneer dit nummer ln uwe handen zal zijn, lezer, zal Duitschland op het punt staan te kiezen tusschen den gene raal of den herrieschopper. Daarbij ver zinkt de beteekenis van den uitslag der Iersche verkiezingen ten voordeele van de Valera in het niet, want den 13 Maart Berlijn staat ln het teeken van den ver kiezingsstrijd. Reusachtige afbeeldingen die de onder scheiden kandidaten voorstellen zijn op de groote verkeerspunten der stad aange bracht. Bovenstaande photo toont ons een reu zenbeeld, Hindenburg voorstellend. Het ls opgesteld op het Leipzigerplein en wordt 's avonds door middel van elektrische schijnwerpers verlicht. Te Eerlijn is de gansche Pruisische policie gealarmeerd tegen de dagen vóór en na de presidentsverkiezing. Be eenheden die niet in de straten worden opgesteld zullen ln de kazernen gereed worden gehouden, om onmiddel lijk tusschenbeide te komen, waar dit noodig mocht blijken. De uitslagen der verkiezingen zullen langs den Radio worden uitgezonden. In heel Berlijn mc-eten cp Zondag verkiezingsdag al de herbergen en drankgelegenheden gesloten blijven. OVERHANDIGING VAN BORSTBEELDEN AAN li.H. PICCAED EN KIPFER De plechtigheid der overhandiging van borstbeelden der stratosfeer-vorschers ter gedachtenis hunner merkweerdige reis heeft Maandag plaats gehad ln de Iloogcschool van Brussel. Piccard in het centrum der belangstelling. MBDSBMaB&nBE3BIKaa«nS£a£:!Bi»SaBaEOaa9aaBaH6S5aBIHHMM HET ONHEIL DER «HANDELSBANK» Wij lezen in De Standaard Omtrent deze zaak hebben wij getracht van in den beginne aan onze lezers een zoo objectief mogelijke voorlichting te geven. Zekere geruchten die dezer dagen no pens de concordataire voorstellen van de Handelsbank alsmede nopens het verloop der onderhandelingen de ronde deden hebben ons ertoe genoopt een klein en kwest te doen bij personen die den toe stand van nabij kennen, en van wie wij overtuigd waren op onbevooroordeelde wijze te worden ingelicht. Voor een paar weken heeft de Recht bank van Koophandel te Gent toelating gegeven aan de Handelsbank om de aan vraag tot Concordaat door te zetten, op een basis waarbij reeds een drietal ter mijnen van afbetalingen werden voorzien. Zooals verkeerdelijk beweerd is werd door de Handelsbank geen uitbetaling van 30 t. h. voorgesteld aan haar schuld- eischers maar alleen werden de data vastgesteld der drie eerste afkortingen van 10 t. h. Het gaat natuurlijk niet op bij een likwidatie van een dergelijke om vang als deze, definitieve en precieze vooruitzichten te doen op dit oogenblik, omtrent de data waarop en de divi denden die zullen worden uitgekeerd. Dit zal grootendeels afhangen van de gunstige realisatiemogelijkheden bij de likwidatie zelf, en ook, en dit is een factor die niet mag uit het oog verloren worden, van den afloop der onderhandelingen die nog steeds worden gevoerd met andere finan- cieele instellingen, en de hulp die ten slotte door deze laatste aan de Vereffe ning zal verleend worden. In de omgeving der Handelsbank zegt men dat alles toch toelaat te bewe ren dat de likwidatie der bank een. mini mum van 50 t. h. van hun schuldveror- dering aan de crediteuren zal terugbe zorgen. Wie green Ontroomer voor verschillende gebruiken dienende en met verlaagden inelkbak draaiende _op eene spiH benut tigt, trekt niet al het mo-j gelijke profijt uitzijne huis- mel-1 kerij. Ontroomers ME LOTTE, N. V. Remicourt Gebruikt Chicorel WYPELIER-TAFFIN „v t is da besta, HET ALKOHOLVRAAGSTUK EN DE TAAL DER GENEESKUNDIGE WETENSCHAP M. Dr. Brutsacrt, katholieke volksver tegenwoordiger van 't Arondissement leper, hield Vrijdag 3 Maart onderstaande wetenschappelijke rede ln betrekking tot de herziening der Alkoholwet: Ik zal trachten wat sereniteit in het de bat te brengen. Op geva r af eenige kiezers te misha gen, wensch ik de vergadering over de gevaren van alkohol in te lichten. De menigte ls niet met goede gevoelens door drongen. Men treft er alle booze driften ln aan en het ls niet de taak van den wetgever deze in de hand te werken. Ik wil eenvoudig enkele wetenschappelijke gegevens verstrekken. Iedereen is hier te gen het alkokolisme, maar men is het niet eens nopens de bestrijdingsmiddelen. Men stelt vóór de accijnsrechten te ver- hoogen. Dat is geen doeltreffend stelsel. De ondervinding heeft bewezen dat de aan den drank of slaapmiddelen verslaafde mensch alles aan zijn drift offert, zoowel de alkoholisten als de morphinomanen. Iedereen weet dat de alkohol noodlottig werkt op het hart, de nieren en de lever. Ik wil de gevolgen van alkohol in zake geestesstoornissen niet overdrijven. In geestesziekten spelen de lichamelijke voor- beschiktheden een hoofdrol. Is niet alko- holist wie wil. Sommige worden het na heel weinig gedronken te hebben. Andere weerstaan aan het verbruik van groote hoeveelheden alkohol. Hier boet men vooral voor de fouten zijner ouders. Zooals dq Bijbel zegt: De ouders heb ben groene druiven gegeten en hunne kin deren zullen er sleee tanden van krijgen. Be alkohollst is vatbaar voor elke mis daad. Hij wordt brutaal en voelt zich tot gewelddaden aangetrokken. Hij is in staat om alle misdrijven te plegen en vooral geslachtsinisdrijven. Al kohol is een factor van ontaarding. Hij doet de geboorten dalen. De kinderen van alkoholisten zijn zwaar belast. Het ge vaar is groot. Hoe wordt men alkoholist? De erfelijk heid speelt daarin een rol. Doch er dient ook rekening gehouden met de onwetend heid over de rol, welke alkohol speelt. Het ls verkeerd te meenen dat hij de krachten staalt tn den arbeider ln staat stelt om zwaar werk te verrichten. Vóór den oorlog werd de arbe'der door zijne makkers medegelokt naar de herberg. De vrees van een paria te worden, zette hem aan om te doen zooals de anderen. Zulke alkohollst begon te drinken na tegenslag in zijn zaken of in zijn gezin, maar heel dikwijls waren deze tegensla gen niet de oorzaak maar het gevolg van fiH^aBMUIUUUHa»BHIBBIHUaUUUUUMnua«»SHBBBHl dranklust. De strijd tegen het alkohollsme moet overal doorgedreven worden: ln de school, ln de kazerne, ln de kringen van lichame- melijke opvoeding, ln het gezin. De wer king van de antl-alkoholbonden, met het oog op de verbetering der dronkaards, is een droombeeld dronkaards zijn niet te overreden. De koninklijke academie van geneeskunde van Belgie deed '.itspraak ten voordeele van strenge verbodsmaatregelen in zake alkohol. De academie eischte het verbod niet van bier en wijn tot een zeke ren graad. De huidige wet schafte de private krin gen niet af, dat ls waar, maar zij lever de onbetwistbare en uitstekende uitslagen op. Het alkokolverbruik verminderde met twee derden. Zulks ls deels te wijten aan algemeene oorzaken, aan den vooruitgang van de opvoeding, aan de achturenwet, ook aan het hoog bedrag der accijnsrech ten. Maar het ls vooral toe te schrijven aan de alkoholwet van 1919, die de slui- tig van meer dan de helft der dranlislij- terijen voor revolg had. Want, men weet het, maakt de gelegenheid den dief, zij maakt ook den drinker. Ik wil niet wijzen op de voordeelen van de wet, waarvan de herziening door den heer Plerco en zijne vrienden wordt nage streefd met een hardnekkigheid die bij een betere zaak paste, nog steunen op statistieken. Statiestieken kunnen ln twij fel worden getrokken. Het ls evenwel on betwistbaar dat de wet het alkoholver- bruik verbruik verminderde. Dr Vervaeck zegde dat een van de maatschappelijke gevolgen van de wet is geweest de door drankmisbruik veroorzaakte stoornissen te deen verdwijnen en het verteer ln de drankgelegenheden te doen afnemen. Een arbeider, die zich niet meer aan drank misbruik overlegd, begint meer aan zijn tehuis te houden. Het peil van zijn zede lijkheid stijgt, hij heeft een rustiger leven in zijn gezin. De ongevallen en de mis daden aan drankmisbruik te wijten heb ben aanzienlijk afgenomen. Dr Bronar- del bewees vroeger reeds dat drankmis bruik de tering bevordert. De kinderen van drankzuchtigen zijn vaak zwakke en abnormale kinderen. Zijn er statistieken noodlg om te bewij- zen dat de werkkracht van den dronkaard geringer is? Het aantal zieken, zinneloo- zen en abnormale kinderen staat in recht- streeksche verhouding tot het alcohol ver - bruik. De criminalisten weten dat de al koholisten dikwijls zoo verbeest worden, dat zij menigmaal zelfs hunne eigene kinderen onteeren. Ik dring nog aan op de flnantieele ge volgen voor den Staat van het alkoholis- me. Bedenkt wat het verplegen van krankzinnigen, zieken, gekwetsten, land- Ioopers, deliquenten kost Dr Boulangei berekende dat in 1932 de begrooting van (Zie vervolg 2* blad.) Op Maandag 7 Maart IJ., is M. Briand overleden, in zijn woning, 52, Avenue Kléber, te Parijs, Toen het nieuws be kend was, werd de Zitting van de Kamers, ten teeken van rouw opgeheven. Hij is schielijk gevallen, ten gevolge eener hart kwaal. M. Aristide Briand was ongetwijfeld een der meest vooraanstaande mannen in de fransche politiek der laatste 30 jaren. In 1902 miek hij deel van het revolu- tlonnair en antigodsdienstig socialisme. Zich aan de omstandigheden aanpassend, ls hij van het radikalisme overgegaan naar de groep der demokraten, daarna naar de republikeinsche socialisten. Nooit heeft hij slaafs gelijk welke par tij gevolgd. Sedert ettelijke jaren bekleed de hij om zoo te zeggen een vaste bedie ning: deze van Minister van Buitenland- sche Zaken. Met zijn persoonlijke gedach ten, door anderen aanzien als droombeel den, met zijn schitterende begaafdheden, wijdde hij zich toe aan wat hij noemde «het inrichten van den vrede». Hij verwierf bijval maar ontmoette ook begoochelin gen. Op 14 Mei IJ., tijdens de Presidents verkiezing, liep, hij, door zijn mislukking, de ergste ontgoocheling op; 't was het einde van zijn Staatsmansleven. Het ver dwijnen van Stresemann en de achter uitzetting van Chamberlain, hadden de groep, die de europeesche politiek leidden, ontredderd. M. Briand trad niettemin op ln het kabinet Laval, maar bestuurde de buiten- landsche politiek niet meer. Zijn gezond heid, ten andere, was reeds erg geknakt. BIJ den dood van M. Maginot, nam M. Laval zelf het bestuur der Buitenlandsche Zaken over. M. Tardieu liet M. Briand ter zijde. M. Briand was de opsteller en de verslag gever van de Scheidingswet tusschen Kerk en Staat. De Paus kon deze daad niet goedkeuren, die de grondwet en de In richting der Kerk in Frankrijk veran derde. Pius X sprak zijn veroordeeling uit. Dan begon de groote beproeving der Kerk ln Frankrijk: Kerkgoederen aan geslagen, Bisdommen en Seminaries in gepalmd, afschaffing der Begrooting van Eerediensten, enz. De vijanden der Kerk hoopten dat zij hieraan niet zou weer staan, God wilde dat hun hoop bedrogu| werd. In de laatste jaren van zijn lev scheen M. Briand, de bultensporighedi van zijn anti-klerikalisme te beklagen, wilde het, kwaad door zijn politiek ge sticht herstellen. 't Is gemakkelijker te vernietigen dan te herstellen. Zoo weet men dat hij ruim deel nam aan het herstellen van het fransch Ge zantschap bij den Heiligen Stoel, en dat hij het Kartel belette de uitvoering zijner anti-klerikale gedachten. EENIGE BIJZONDERHEDEN M. Briand was geboren te Nautes ln 1862 en is dus 69 Jaren oud. 36 MAAL MINISTER. HIJ was de Franschman die het groot ste aantal portefeuilles in opvolgende mi nisteries heeft waargenomen. Hij ls 36 maal minister geweest, o.a. 11 maal minister-president, 2 maal mi nister van onderwijs, 3 maal minister van van rechtsv czen en 16 maal minister van buitenlandsche zakenI... BRIAND EN DE KATHOLIEKEN Een zaak is zeker, 't Is ln de laatste jaren van zijn leven dat Briand begreep de macht, de kracht en wellicht de schoonheid van de godsdienstige gedach te en van de zending der Kerk. Hij heeft in zijn laatste levensjaren den weg doorloopen die den afstand in kortte die hem verwijderd hield van het Geloof, een weg, waarvan wij niet weten of hij werd onderbroken ofwel geheim zinnig werd afgelegd. Er waren onderhandelingen om hem het bezoek van een priester te laten ont vangen, en hij was daarmede akkoord, toen de dood hem verrestte. Kerkelijke plechtigheden zullen later plaats hebben. Z. II. DE PAUS DIEP GETROFFEN Toen de Paus het overlijden van Briand vernam, gaf Hij blijk van diepe aandoe ning. Met weemoed sprak de Heilige Va der over Zijn sympathie voor den groo- ten staatsman, die op verschillend gebied zooveel heeft bijgedragen tot de bevre diging van de gemoederen. DE HEER BRIAND OP ZIJN STERFEBD Dinsdag namiddag, 17 uur, waren er reeds 9000 personen ln het sterfhuis aan de avenue Kleber geweest, om het stoffelijk overschot van Briand te begroeten. Groote ruikers en bloemenkransen vullen de sterfkamer. Te 16 uur was de duitsche gezant von Hoesch afgestapt. De duitsche gezant legde een ruikertje Parmaviooltjes neer en bleef enkele oogenblikkea voor het lijk van den grootea franschen staatsman gebogen staan, EES ZONDAG 13 MAART 1932. WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN, m

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 1