KIES NU uw Zilvervos LOTEN LEEN ING 1932 uit de prachtige nieuwe keus BRIEF UIT BRUSSEL UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK Schrijft KOSTELOOS In op de gpoot 6én miLxLrlA^D fpanl( Obligatiën van 500 frank Intrest 5 t. h. - VRIJ VAN BELASTING SNIJSCH00L voor Dames Raph. Pannekoucke GEMEENTERAAD Zoo gil in een winkel komt Waar de boas soms grolt en bromt Op zijn' klanten en zijn' waren Kooit dan vlug een oak of drij F. C. JAC03S SU1KERU Ei gij zult het mij vertellen, Hij zal lachend U bestellen. 31, BOTERSTRAAT, YPER bourgeois die de hotels en de restaurants 't meest bezoeken; dat ze zich verzuipen in den alkohol, dan wordt het proleta riaat des te gemakkelijker de baas. 'k Sta voor de authenticiteit in. Ge kunt dat nu beschouwen als 'n boutade maar 't is toch weerzinwekkend zóó te hooren spreken. De Hoogere Geestelijkheid veroordeelt het alkoholverbruik om de hoogere be langen van de menschheid; de genees kundige wetenschap ook; eveneens de Rechtswetenschap; de afgevaardigden van t werk tot bescherming der kinds heid van 't arrondissement Brussel, ver gaderd onder 't voorzitterschap van M. Wets, kinderrechter, hebben een wensch gestemd die overgemaakt wordt aan het Parlement, en waarin met nadruk wordt gevraagd aan de wetgevers dat ze niet zouden toelaten dat gestookte dranken en likeuren naar believen zouden mogen geschonken worden. Zal er in t Parlement een meerderheid gevonden worden, die al die uitspraken eenvoudig in den wind zal durven slaan uit verkiezingsberekening? Ik kan het niet gelooven. 't Ware onverschoonbaar! M. Dr Brutsaert, député van leper, heeft Vrijdag 1.1. een moedige rede gehouden om het standpunt der geneeskundige we tenschap te vertolken. (Wij geven die op ons 1* bad). Hij had gelijk, 't Volksbelang moet zijn voorrang behouden op het kies- belang. Daarmeê genoeg daarover, ten minste voor vandaag. Vrijdag gaat die bespre king voort. Of de ministers die opdracht kregen een regeeringsakkoord op die kwes tie te bereiken, intusschen eene formuul zullen hebben gevonden, moeten we af wachten. 't Zal in elk geval weerom vol len bakzijn want de drankslijters hou den kontrool op de mandatarissen. Ge weet haast niet wat de Liberalen in 't schild voeren. In den grond moeten ze onderling fel verdeeld zijn. In den Senaat hebben hunne mandatarissen Dierckx, Digneffe, Vandewiele, Leurquin, Huys- mans, Vanden Nest en Demets een amen dement neergelegd op de begrooting van Landbouw, de kredieten van landbouw onderwijs, enz. met 10 beperkend. Dat is rechtstreeks tegen de Katholieken ge richt. Ge kunt dat alleen uitleggen in den zin eener manifestatie. Woensdag morgen hebben de liberale groepen van Kamer en Senaat gemeen zaam beraadslaagd. Naar de persmede- deeling daarover zouden ze de gezinsver goeding voor het 1" en 2' kind willen afschaffen; de seizoenwerkers zouden van werkloozensteun moeten worden uitge sloten. De toelagen aan de bijzondere inrichtingen zouden met 10 moeten verminderd worden. Op voorstel van M. Masson werd besloten de aandacht der Regeering te vestigen op het lot der onvereenigde werklieden en bedienden, die zichzelf buiten het ondersteuningswezen hebben geplaatst. Zelf hebben- de Liberalen geen orga nisatie van eenige beteekenis achter den rug. Misschien met zich nu te bekomme ren om de onvereenigden, ten minste in woorden, hopen ze langs daar nog eenige sympathie op te visschen. Wat ze zeggen en doen is echter allemaal zoo onnatuur lijk voorgesteld, dat niemand erin ver trouwen kan stellen. Ze hebben den tijd laten voorbijgaan; nu is 't te laat. B[et Centraal Nijverheidskomiteit heeft Woensdag voormiddag 'n demarche ge daan bij hoofdminister Renkin. 't Ging over de organisatie en de werking der werkloosheidsverzekering, maar ze vroe gen tevens vermindering van lasten die op de nijverheid drukken. In betrekking tot het vraagstuk der werkloozenondersteuning, durf ik wel de meening vooropzetten, dat de Staat nog wel heel den ond-srsteuningslast zal mo gen opladen. De gemeenten de meeste althans en de provincies geraken bout». En beternis daagt nog altijd niet op. Gister hebben de Socialisten hun alge- meenen Partijraad samengeroepen om bepaaldelijk de houding der parlemen tairen vast te leggen in betrekking tot de debatten betreffende herziening der alkoholwet. Zij zullen geen concessies doen. Naar een van de genomen beslui ten, zullen ze taksen voorstellen op de zware bieren. Heden hielden de Christen Demokratsn in de Kamer daarover ook eene beraad slaging. Bij de bespreking der begrooting van 't Arbeidsministerie heeft M. R. Debruy- ne, député van Brugge, Dinsdag een rede gehouden om aan te toonen, dat we in Belgie op gebied van arbeidsbemiddeling nog zeer achterlijk zijn. De ambtelijke verzoenings- en scheidsraden, de vrije verzóeningsraden, de paritaire loonkom- missie, al die inrichtingen hebben hoog stens een bestuurlijk statuut, geen wet telijk. Eene wetgeving op de collectieve arbeidsovereenkomsten hebben we even min. Die leemten in 's lands arbeidswet geving werden door spreker aangeklaagd. (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 10-3-32. Twee wereldgebeurtenissen: 1) Aristide Briand, die algemeen beschouwd wordt als de grootste vredesapostel van den tijd, is te Parijs overleden; 2) het kind van Lindbergh is geroofd. Mindere gebeurtenissen: a) Staatsmi nister Francqui wordt de opvolger van wijlen M. J. Jadot als gouverneur van de Société Générale; b) M. Galopin, beheer der der N. M. van Spoorwegen, wordt onder-gouverneur; c) de liberalen hebben zich nog niet kunnen t' akkoord stellen over den persoon die 't voorzitterschap zal overnemen van den Landelijken Par tijraad; d) men zegt dat M. Franck met den beverik zit, vreezend dat hij zou moe ten aftreden als gouverneur van de Na tionale Bank; e) vier ministers hebben opdracht gekregen een overeenkomstfor- muul te zoeken in betrekking tot den alkoholverkoop in openbare aangelegen heden; f) de krijgsgevangenen (die eer baar gevangen genomen werden) zullen 1 frontstreep krijgen; g) de hertog van Bra bant en zijn gemalin Astrid, waren dezer dagen te Hanoï; h) de koning en de ko ningin hebben een reis gedaan naar Parijs. "k Breek hier af. 'k Moest er echter aan toegevoegd hebben, dat onze premier, M. Renkin, veel hoep voedt dat de Nationale leening goed lukken zal. 't Is altijd ver- b'ijdend, zulk optimisme te mogen vast stellen bij menschen van betrekkelijk hoo- gen ouderdom. Als aanvulling nog: Minister Heyman zal waarschijnlijk een rekord slaan. De begrooting van zijn Departement werd reeds besproken en gestemd in den Se naat. Nu is de besnreking aan gang in de Kamer. Waarschijnlijk zal de Minister ruim honderd redenaars te woord moeten staan. Nooit gebeurd! De voorzitters van Kamer en Senaat, alsmede de Regeering, hebben telegrafisch hun rouwbeklag betuigd met de instem ming van het Parlement bij de Regee ring van Frankrijk. Meteen heb ik toch reeds de alkohol- kwestie geciteerd. De Regeering heeft aan de Kamer moeten toegeven, aan een debat over die kwestie een plaats in te ruimen op de dagorde. Vrijdag 1.1. is de bespreking begonnen. Ge kent de wet van 29-8-19, met het tweelitersysteem bij den uithaal, en met het streng verbod sterke dran' te schenken in openbare drankgelegenheden, inbegrepen het verbod voor de drankslij ters (herbergiers en restaurants) sterke drank in huls te hebben. De wet moet gewijzigd worden, zegt men. En hier steken dadelijk de ooren uit van de politieke berekeningen. Want er zijn wel paardjes die zeerder rijden vooral in dezen krisistijd, dan de her ziening van bedoelde wet. Maar de Re geering, krachtens hare samenstelling, moest een debat over herziening toelaten. De liberalen zijn algemeen voor herzie ning, natuurlijk uit politieke berekening; heel wat conservatieve katholieken ook; zelfs een paar christen demokraten (Wi- nandy en Delacollette)Buiten deze twee vormen de Christen Demokraten blok tegen algemeen verkoop. Ook de socia listen. De wet van 1919 is in hare toepassing verzwakt. Twee ministeries (of twee mi nisters) hebben daaraan groote schuld, t Ministerie xn Financies moet de toe passing der wet bewaken; dit van Justicie moet de overtredingen bestraffen. Is er een akkoord geweest tusschen die twee ministeries om de wet te laten vervallen, in de hoop aldus eene herziening des te gemakkelijker te doen aanvaarden? 't Is best mogelijk, t Heeft er minstens allen schijn van. Dat de wet schromelijk ver kracht wordt in hare toepassing, is niet te ontkennen. Er zijn heele streken waar schier geen toezicht meer uitgeoefend wordt. En of er geschonken en gedron ken wordt I Niet alleen in achterplaatsen maar in t openbaar, in de drankzaal. Omdat de sterke drank verboden is, krijgt hij eene bijzondere aantrekkings kracht. Parlementaire drankbestrijders Staan op het standpunt, dat wellicht eene concessie zou kunnen gedaan worden in dezen zin, dat herbergiers, hotelhouders enz. voor eigen gebruik sterke drank zou den mogen in huis hebben Oud-minister Masson (liberaal) en met hem al de libe ralen en veel conservatieve katholieken, Wil veel verder gaan Hoteliers en restau ratiehouders zouden vrijheid moeten heb ben te schenken wat men vraagt tusschen 1 uur namiddag n 9 uur 's avonds. Moest dat aangenomen worden, dan worden al de gewone cafés ook «restaurants».'t Zou volstaan eenige koekjes en pistolets op den toog te hebben om ook als restau rant» te warden gerangschikt. En welke kontrool dat er niet zou geschonken en gedronken worden vóór 1 uur en na 9 u.? 'k Hoorde daarover een brutale uit lating: Laat dat maar gebeuren; t zijn juist es» goed sierlijk en mooi. allerhande 'Vi "SS» aan de Winketten der Banque de Bruxelles voorhéén CAISSE COM MERCI ALE DE ROULERS Gewenschte inlichtingen worden met bereidwilligheid gegeven. gegeven door Professor aan de Beroepschool te leper. Aangenomen Kleermaker der Spoorwegen 12, BOTERSTRAAT, IEPER Kleermaker voor Heeren en Damen. Confectien voor Heeren en Jongelingen. Patronen naar maat voor Damen. STAD IEPER WIE ZIJN DE GELUKKIGE WINNERS? 8 t. h. 1932 Kitting van Maandag 14 Maart 1932 om 17 uur. TREKKING VAN 10 MAART Donderdag morgen, te 10 uur, heeft de 118* trekking plaats gehad der leening van oorlogsschade 5 ten honderd 1922. Uitslag: Bcrie 149014 n. 9 is uitbetaalbaar met 800.000 frank. Serie 577 n. 6 en serie 133623 n. 8 zijn Clk uitbetaalbaar met 100.000 frank. De andere nummers van die series zijn Bitbetaalbaar met 200 te, DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van 15-2-1932. 2. Autobusdienst Nieuwkerke-Ieper. 3. Wegen Ieper-Proven Wer ken tot aanleggen van riolen en geschikt maken der voetpaden in den doortocht leper (Vlamertingesteenwegj, 4. Mededeelingen. JUDAS van Verschaeve. Dit machtig treurspel ^rdt op Woensdag 6 April, te 8 uur 's avonds, in de feestzaal van 't Christen Volkshuis, door Hooger Op van Kortemark opgevoerd. Belgische Fabriek CH1COREI WÏPELIER-TAJFMN

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 3