IEPER Handelsfoor De Goe Moordenaar KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. mmammmmtÊÊm Godsdiensthaat ZONDERLINGE DINGEN! MELOTTE Tegen het Alkoholisme AAN DE SCKULDE5SCHERS DER HANDELSBANK De Presidentsverkiezingen in Duitschland De Gebeurtenissen in 't Verre Oosten Electricitelt Overal DE VIJVER VAN DEN VREDE open van Witten-Donderdag tot Tweede Paaschdag Winkeliers en Voortverkoopers Mondstraat, IEPER ZONDAG 20 MAART 1932. WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN."®^*® ËP«»B® 29° JAAR. Nr 12. «SU "DE FOPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERÏNGE Telefoon Nr 9. - Postoh. N' 15.570. Abonnementsprijs tot einde 't jaar: voor Belgie per post 14.70 fr. te storten op onze posteheckrekening met volledig adres; voor Frankrijk 32.40 fr. voor andere landen 36.50 fr. te zenden per internationaal post- mand&at met juiste adres. t Men noemt hem den goeden moorde naar. Kan dat wel zijn? Het is een tegen spraak, want wie goed is, is geen moorde naar en is men moordenaar, men is niet gced. En toch is 't juist, want hij is straf verbeterd op het laatste. De stervende Verlosser was waarlijk wel geëncadreerd met zoo een postuur al eiken kant. 't Was gelijkvormig als een garniture de cheminée Serieus, de regie had er een handje van, om een sy metrische tooneelschikking te bezorgen. Hij die ter wereld kwam tusschen twee dieren zal er van weggaan midden twee brigands, alsof hij de meeste was. En later keert Hij eens weer voor 't eindtafereel ♦en jongsten dage met dezelfde mise en Ecène en décors: de uitverkorenen rechts, de verdoemden links en de Heer in 't midden. Ondertusschen ook scheid het kruis der v.creld: de ecne wordt zalig omdat hij meewarig er naar kijkt, de andere gaat verloren onder de schaduw van dat kruis zoo dicht en toch zoo ver, omdat hij er niet van weten wil en brn taal roept: Red u zelf en ons. Ga je haast zwijgen antwoordt de goede die partij trekt, wij krijgen wat wij verdienen, deze heeft niets verkeerds gedaan, laat hem gerust, hij is al erg ge noeg gepateeld. De booswicht roept voort: Kom af kameraad. De goede kapt erop: Zwijg zeeveraar, Earabbas moest hier hangen in zijne plaats. De slechte riep voort: Kom af. En Hij kwam niet af, Hij deed veel meer, Hij bleef eraan, drie uren lang of beter drie lange uren. De gekruiste van rechts bespiedde de zen van 't midden, zijn oogen gingen er niet van, hij hoorde intusschen het bloed trage neereleken druppel voor druppel, hij kreeg lijk een lichtstraal van die aureool der doornenkroon, hij zag die bedroefde moeder krijschen daar beneen en hij peinsde ook op zijn eigen oud moedertje, hij voelde nog iets in zijn hert, hij wist zelf niet wat, een vezeltje entwaar dat nog trillen kon, een smeulend kooltje er gens dat naar een windeken wachtte om weer op te vlammen en hij weende; 't was lang dat hij dat niet meer gedaan had Zijn gedachten gingen naar zijn dorp hij rakelde zijn verleden op en zijn be wegen jeugd: en ja, vroeg zijn vader ver loren, en moeder een vrouwmensch alleene, maar dat kind hebben, veel te goed zijn, het te veel beminnen en invol gen, en hij busschen maken in plaats van naar school te gaan, een droeve knechtebraklce worden, hier en daar ent wat scheefs! n als 't niet te zwaar weegt, alls deugnietetrekken leeren langs de straat, en 't kwaad leert gemakkelijk; verloren brood worden, met slechte ge zellen loop: dierenplager zijn, be dorven gc ..en en tot schoelie en vage- bente ui tg .en. En sedert, wat had hij al niet op z,jn kerfstok? Thans weet hij, lijk twee en twee vier is, dat zijn laatste ure zal slaan, de dood reept hem al: haast u eer het te laat is. Hij ziet die docd voer zijn oogen, hij peinsde er nooit op wanneer hij anderen doodde, maar nu dat het nijpt, denkt hij toch: o 't is lange doel te zijn. Hij c-.derzoekt zijn consciëntie: een heel e litanie zwarte zonden. Zijn easier J; claire was nog al geladen, hij had een hea dossier op de rechtbank. TARIEF VOOR BERICHTEN Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 1 fr. toel. v. bcr. met adr. t. bur. Berichten op 1" bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2° bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3° bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Aimoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. ■■HnBBMBHMHM Zijn leven was een slierbaantje geweest; het gi"g alleene, hij slijderde langs den weg van 't kwaad en kon zich niet meer inhouden, dat gaat alzoo. Hij herin nerde zich de goe slagen, daar dien laten reiziger uitgeplunderd, ginder dien ande ren die hij gepluimd had eer hij piepen ken. Hij zuchtte erbij. Den gekruiste van midden hoorde hij ook diep verzuchten, hij bekeek hem en het trof hem een gehangene zoo zacht en verduldig te zien. Elij had al veel menschen weten leelijk doen en grimas sen maken onder zijn dolk maar zoo een schoon en edel wezen van een stervende dat kreeg hij nooit te zien. Zulk een goddelijk aanschijn bekijken zou een inensch doen bidden al had hij een stee- nen hert en binst dat die van Jinks Vloek ie en God. lasterde, prevelde hij hetgeen rnij nog kende van zijn Akt van berouw, met geloof, hoop en liefde. Misschien was zijn moedertje ginder verre op heur dorp ook bezig met lezen in den hoek van den heerd; ach, ware ze hier ze boorde door de mewgte; 't is wel een moordenaar, maar 't is niettemin heur zoon. «Vergiffenis, moeder, als 't u belieft», zou hij vragen en ze zou hem alles kwijt schelden. Wat moeder doen zou en niet kan dat zal de Kruiseling doen, zijn compagnon. Hij bekijkt hem als om te zeggen: O achtbare collega, wist gij welk ongelukkig schepsel hier nevens u hangt; had ik het geluk gehad u eerder te kennen, u als speelmaat te hebben in mijn Jonge Jaren, 'k geloof dat mijn leven beter zou geweest zijn, ik zie u geerne. Inderdaad, Hij opende zijn mond; Vader, vergeef het hun. Dat gebed, zoo schoon en heldhaftig, werd subiet verhoord. De zegen daalde neer. Neen, zoo spreekt geen boosdoener zegde de goe moordenaar nooit hoorde ik een mijner slachtoffers alzoo pardon vragen eer ik hun de keel toeneep. Hij keek sterrelinge naar zijn goe gebeur. Waar heb ik dat vriendelijk wezen nog ergens ontmoet? Het ziet er zulk een brave mensch uit, hij gelijkt waar achtig meer aan een vermoorde dan aan een moordenaar. Wie weet of is de Heer eertijds niet bin nengegaan in 't huizeken van zijn moe dertje; ja voorzeker, hij was vermoeid van te prediken n te gaan van 't eene naar 't andere, en om wat uit te rusten kwam hij daar bij dat mensche, en werd er Wel ontvangen: Zet u, welgekomen On ze Lieve Heer, gij zult een boterham eten, 'k zal gauw een potje kaffee maken. En toen hij vertrok, wenschte ze hem goe reis en vele geluk, gaf hem nog een penning mee, den penning der arme we duwe. En heeft moeder aan haar zoon nooit verteld van dien man met zijn goe den blik? Ze kon er niet van zwijgen. Ja, het komt in zijn gedacht, moeder zei het hem eens... wanneer?... Ah ja, dien keer dat hij tusschen twee strooptochten in, haar een vluchtig bezoek bracht op een avond en haar eenige geldstukken gaf en 's anderendaags weer vertrok, naar stad gaan werken, zei hij alzoo. Wie zal het geheim doorpeilen? Gods bloed vloeit niet vruchteloos. De Heer ver geet zijn eigen leed om een ziel te redden. De stervende sprak tot den stervende en dat zijn altijd de oprechtste woorden op aarde: Lieve Heer zei hij (en hij flikte een oogje en keek omhoog naar het opschrift: Kening) als gij uw ri komt, ge zult een be:je op mij peinzen enee, lijk een fraoisn, ik vraag niet veel, ge zult mij tt'-.l i'ict -vc:lat :a ï'f Dat v. as zijn z kort en gued. t Was lang dat hij alzoo niet meer bad. Hij had willen entwat deen voor den Heer, hem iets geven maar 't was al vastgekluisterd zijn tong en zijn hert alleen waren niet gebonden. De Heer vermocht ook zijn arm niet los te maken; kon hij het, hij zou hem wel omhelsd hebben; met zijn hand kon hij de absolutie niet geven, alleen met zijn mond en zijn hert: Heden, zult gij (moordenaar) met mij (uwen God) in 't paradijs zijn. Dank u. De Heer die gezwegen had op al de be schimpingen kan zulk een gebed niet on verhoord laten. De moordenaar is nu zijn stuk zeker. Wie werd het ooit zoo stellig beloofd? Wie kreeg zulke verzekering uit zoo een mond, een belofte die niet liegen kan? Heilig verklaard door God zelf! Met een blanke ziel glimlacht hij reeds van nu tot in der eeuwigheid. De goede Heer heeft hem de hand gereikt als tot een drenkeling die voor den tweeden keer boven komt. Deze wordt opgehaald ter wijl de apostel Judas neerploft. Een sterke dosis geloof moet hij gehad hebben, die goe moordenaar, om in dien Kruiseling vol schande, zijn Meester te erkennen en tot Koning uit te roepen. Nooit heeft hij hem hooren prediken, geen enkel zijner wonderen mocht hij zien, in een veroordeelde en gestrafte dien allen tergen en bespotten ziet hij niette min den Hoogepriester. Al hangt deze hoogverheven... aan de galge, hij neemt hem toch voor zijn biechtvader. Hij kon geen beteren kiezen. Hij belt aan 't Juist adres. De oolijkaard vergeet zijn stiel niet en met een truc van gauwdief of pickpocket, ontfutselt hij de hemelsschatten. Hij zal zijn feest hebben in 't Kerkelijk jaar, den 26 Maart, de eerste heilige van 't nieuw testament. De laatste van de wereld komt de eerste in den hemel. Heilige moorde naar, bid voor ons. 't Klinkt raar, doch als ge geloof hebt, klinkt het schooner dan een nieuwe radio. Eén is gered in extremis wie zou niet hopen? Eén ging verloren zoo dicht bij 't Kruis; wie zou niet vreezen? Het Kruis is nog altijd voor de eenen een dwaasheid en een schandaal, voor de anderen een redplank en een zegen. De krijgsalmoezgnier onder den oorlog stond met 't kruisbeeld op het slagveld; de eene gekwetste vroeg absolutie, de andere een cigaret. De Verlosser kwam in den schoot van Abraham hij de heilige mannen, Profeten, Patriarchen. De goe moordenaar mocht mee en stond aan 't portaal te wachten (antichambre). Raad eens vroeg de Heer wien ik mee heb? Uwe goede Moeder Maria zeker zei St Jozef. Neen, Vader lief, geduld. Een uwer leerlingen? Uw lieveling Joannes? Mis. Dan kan ik het maar niet raden hoor. Gij zult het nooit raden... Weest niet bang... den goeden moordenaar (de oude peetjes tastten naar hun portefeuille) want zulk groot geloof heb Ik niet gevon den in Israël; hij was de eenige die mij een troostwoord sprak op 't kruis, hij 'was de eerste vereerder van Christus-Koning, juicht hem toe den eersteling der Verlos sing. Allen jubelden; Gezegend die komt in den naam des Heeren. De man kwam binnen, salueerde diep, maakte zijn excusies, keek verlegen rond omdat hij in zulk treffelijk gezelschap terecht kwam, hij was 't nog niet gewoon. Weest gerust, dames er heeren, zei hij, ik zal u nooit meer bedreigen: uw geld of uw leven. Ik ben Christus' herte dief, Ons Heere moet van elk zijn getal hebben, ik was al met een voet in de hel; nu ben ik weeldig genoeg, het laatste wat ik stool was een Koninkrijk, ik zal het nooit meer doen. Weest niet bevreesd, ik zal u geen kwaad doen, 'k heb mij schoo- ne bekeerd op mijn sterfbed en nu kom ik van de schandpaal naar het paradijs in één trek. Ik had zooveel niet verwacht. Eerst roofde ik vogeleieren, later bestooi ik mijn medeburgers en eindelijk, och ik. ben toch een schelm, róofdè ik den he mel. iZoo sprak hij met galgenhumor. A. B. CBBE32BSaBBI5a&BBSSH33£aaa03flSa: LIJKENVERBRANDING! Het stemmen van het wetsontwerp, waarbij de lijkenverbranding wordt toe gelaten, is in den Senaat zoowel als des tijds in de Kamer niet een uiting van vrij heidsliefde, maar wel een manifestatie van godsdiensthaat geweest. Want hoe behendig er door de voor standers van het wetsontwerp ook ge praat werd over bijkomende kwesties, de hoofdzaak was toch voor hen steeds: het tegenwerken, het uitdagen, het schaden van de Katholieke Kerk. Onder het masker van gematigdheid, hebben ze die hoofdzaak verdoken. Doch iedereen kende het ware uitzicht er van, ondanks dit bedrieglijk masker. Iedereen wist dat het er niet ging om hygiënische of economische redenen, maar uitsluitend, om wijsgeerige opvattingen. En dat die redenen slechts een belachelijk voorwend sel waren om die wijsgeerige opvattin gen te kunnen op den voorgrond brengen. Zoowel in den Senaat als in de Kamer, werd er door de ja-stemmers gehoor zaamd aan de anti-klerikale passie, in plaats van aan de bestuurlijke wijsheid. Het onverzoenlijk, nooit ontwapenend anti-klerikalisme triomfeert, zij het ook met slechts één stem meerderheid. En weer is er, aan de overzijde, blijk gege ven van de ellendige bekrompenheid, van het schimmelig seetarisme, die in den nieuwen tijd nog altijd de oude mentali teit van stompzinnig anti-papisme levend houden. De Standaard schrijft hiervoor als volgt: EEN JAMMERLIJKE WET Wij kunnen niet nalaten nogmaals de pijnlijke verbazing der openbare meening van katholiek Vlaanderen uit te drukken over het ongelukkig wetsvoorstel dat in den Senaat is aangenomen met een be schaamde meerderheid van 1 stem: dit op de lijkverbranding. Wij hadden altijd gehoopt dat de verontwaardiging der ka tholieke gewetens over dit beleedigend ontwerp toch tot een gedeelte der linker zijden zou zijn doorgedrongen, en dat in den Senaat dan tenslotte toch de katho lieke tegenstand er zou in geslaagd zijn dit voorstel te verwerpen. Er is met deze invoering van de wettelijke toelating tot lijkverbranding inbreuk gemaakt op eer lijke en kristelijke traditiën die nog diep in de gemoederen hier te lande zijn ge worteld, deze traditiën zijn met deze wet schromelijk geschonden, en het is diep treurig dat de politieke macht der katho lieken niet groot genoeg was om aanne ming van deze wet te verhinderen. Nog maals is daardoor, en wel op pijnlijke wijze, de kwestie opgeworpen van de noodzakelijkheid eener machtige katho- i'eke staatspartij cm op het p.: iiiek ter rein (ie katholieke beginselen voor te staan of te vrijwaren. Slechts twee katholieke stemmen waren er in den Senaat tekort om de akelige wet op de. lijkverbranding te doen verwerpen. Deze koele, zakelijke: vaststelling is uit zichzelve sprekend ge noeg, moge zij dan toch, in pijnlijke om standigheden, een vingerwijzing zijn voor de toekomst! Maar intusschen is hier een rechtstreeks dat in zekeren zin uitdagend anti godsdienstig resultaat bereikt, en werd een stemming uitgebracht met uitgespro ken, echt antiklerikaal karakter, de meest meest antiklerikale daad die uit de naoor- logsche parlementaire jaren op te teeke nen valt. Sprec'.t dit duidelijk en luid genoeg tot het geweten en het bewustzijn der katholieke staatsburgers? MET 1 STEM MEERDERHEID De goedkeuring van de wet op de lijk verbranding door den Senaat met een stem meerderheid brengt in herinnering de stemming over een andere ongeluks wet, deze van 1879. Ook deze wet, die aan leiding gaf tot een verwoeden schooloor- log doch meteen ook den ondergang van de liberale partij in Belgie inluidde, werd door de Kamer'met één stem meerderheid goedgekeurd. De liberale afgevaardigde voor Brugge, de heer Boyaval, was ern stig ziek doch zijn partijgenooten, die wisten dat het op een enkele stem zou kunnen aankomen, sleepten hem naar het parlement toe. De man zelf was te Brugge met één stem meerderheid gekozen gewor den. De Peuple leert ons nu dat de heer Volkaert, die sedert 48 uur aan hevige bloedstorting in de achterkeel leed, even eens door zijn vrienden naar den Senaat werd gevoerd waar hij moest ondersteund worden door de zaalwachters. Zijn stem is het die aan de antiklerikale wet op de lijkverbranding één stem meer derheid bezorgd heeft. Katholieken! overweegt het belang van één stem! BIJ DE LIBERALEN Er gebeuren toch aardige dingen in de wereld! Een van die zonderlinge dingen is dat Oud-Minister Devèze Voor zitter kan zijn van den liberalen Partij raad. Die gezaghebbende Voorzitter had ze keren nacht gedroomd dat de Regeerbig drieledig moest worden. Op zichzelf was dat geen kwalijke droom. Maar een droom houdt niet altijd rekening met de werkelijkheid. Dat was nu zoo. Om met drie te zijn voor 's lands Regeering, moesten de Socialisten er bijkomen. Maar ze hadden reeds beslist dat ze eerst de raadpleging van het kiezerskorps zouden afwachten vooraleer daarover een beslis sing te nemen. M. Devèze had dat ver geten, of de ingever van zijn droom had daarop niet gelet. Vandaar dat M. Devèze een blauwe scheenopliep. Dat was beschamend voor hem. En beschaamd worden door de openbare opinie is altijd moeilijk te verkroppen, vooral door politiekers. M. Devèze heeft de deur ingestampt en is er van onder getrokken. Dat was ten minste een prachtig gebaar. In den grond had hij wel spijt. Dat is duide lijk gebleken op de nationale verga» dering die de Liberalen Zondag 11. hebben gehouden. Die vergadering is een kijfpartij ge weest van 't begin tot bijna aan het einde. Maar vóór het einde kwam de vergadering onder den indruk dat de Liberalen M. Devèze niet kunnen missen als Voorzitter. M. Devèze was dezelfde meening toegedaan. En hij werd terug Voorzitter tot zijn groote zelfvoldoening. M. Devèze is dus opnieuw Voorzitter van den nationalen partijraad van de Libe ralen. Hij mag het zijn! Wij wenschen de Liberalen geluk met hun ouden-nieuwen Voorzitter. En 't is gemeend! Faute d'un meilleurM. Devèze is gebleven. V,e wenschen dat hij Voorzitter moge blijven tot wanneer hem een nieuwe gril overvalt. Onder zijn Voorzitterschap zul len de Liberalen onderling verdeeld blij ven en nieuwe besstigheden doen. Van werklieden vindt ge geen spoor in de beraadslagingen van den liberalen Partijraad. Het is trouwens ook onzin werkman en liberaal te zijn, minstens aangesloten te zijn bij de liberale partij. Want de liberale partij krachtens hare beginselen, kan niets voelen voor de werklieden en voor den werkliedenstand. Er is wel steeds een liberale opinie bij de bevolking, vooral bij de burgerij. Maar geen organisatie van eenige be- teekenis. De Liberalen loeren op parle mentaire omstandigheden om hunnen invloed te versterken. Zoo b. v. nu de bespreking der herziening van de Al- coholwet van 1919. Dan zijn ze er bij als één man, vermoedelijk omdat al coholdrinkers gemakkelijk voor de Libe ralen stemmen. Een sociaal programma hebben ze niet. Hun economisch finan cieel programma komt daarop neer, eenerzijds weliswaar de nijverheid en handel te begunstigen, maar anderzijds de werklieden zooveel mogelijk uit te persen. 't Is slechts bij uitzondering dat we eens over de Liberalen schrijven. De liberale partij behoudt een invloed krach tens hare reactionnaire strekking en krachtens de vooringenomenheid welke zij versterkt bij de kleine en groote burgerij tegenover 's lands sociale wet geving en democratische hervormingen. Daarmee is alles daarover gezegd. Wie geen Ontroomer voor verschillende gebruiken dienende en met verlaagden melkbak draaiende op eene spn benut-1 niet al het mo-j gelijke profijt uitzijne huis- mel-1 kerij. Ontroomers MELOTTE, N. V. Remicourt Gebruikt Chicorei WYFELIER-TAFFIN 't is üe besta. DE STANDPUNTEN ZIJN INGENOMEN: ER ZAL GEEN VRIJE VERKOOP VAN GENEVER WORDEN TOEGESTAAN. VOOR 'T ALGEMEEN BELANG MOET ALLES WIJKEN, DE PERSOONLIJKE BELANGEN, ZELFS DE VRIJHEID! In de Kamer is de algemeene bespre king over het x^tsontwerp tegen het alkoholisme geëindigd. De standpunten zijn gekend: de werklieden, christen demokraten en socialisten, de landbou wers en de vlaamscne nationalisten heb ben het verklaard: geen vrije verkoop van genever, zelfs niet op zeker uren van den dag; de herbergier mag geen alkohol in zijn bezit hebben; het op treden tegen het overtreden der wet en tegen de openbare dronkenschap moet verscherpt worden Ongetwijfeld is het leerzaam den kern der argumenten de redenaars in de Kamer me een uajcvdeeiende gestel tenis te overwegen. Vooraf nochtans een woord geschie denis. Den 16 Oogst 1887 werd de wet "gestemd op de openbare dronkenschap; den 29 Oogst kwamen de wetten op den verkoop van alkohol (twee liter) en op de slijte rijen van gegiste dranken tot stand. Deze waren het initiatief van de toenmalige ministers MM Vander Velde (socialist) en Carton de Wiart (katholiek). Welhaast werd tegen deze wetten een geweldig ver zet ontketend, vooral door de herbergiers- en koffiehuis-organisaties die eischten dat de vrijheid van schenken en alkohol in huis te hebben terug in zwang zou worden gesteld. Van den anderen kant daalde het getal herbergen gevoelig: doch we moeten het erkennen, nu wordt ook genever geschonken in winkels en zelfs in partikuliere woningen. Dit niettegen staande, meet ledereen toegeven dat het verbruik van alkohoiische dranken onder den vorm van genever, gevoelig en wel doende is afgenomen. Onder den druk van vele invloeden be sloot de Regeering, daarin door het Far lement goedgekeurd, nochtans dat een opsporings- en onderzoekskommissie zou ingesteld worden. Als gevolg hiervan werd den 26 November 1930 door den toenmaligen minister, heer Janson, een wetsontwerp neergelegd dat 46 artikelen bevat en 't welk nu zoo druk wordt om streden. Het wordt omstreden, 't is plicht dit te getuigen, niet in zijn bedoeling het alkoholisme te bevechten, maar wegens de middelen om het doel te bereiken. Het is opvallend hce het vooral de libe ralen zijn die op de vrijheid van den ver koop aanstuwen. De heer Ameloot bracht zelfs beschuldigingen uit, dat de bladen die de wet voorstaan betaald worden door smokkelaars en bootleggers Dat is eenvoudig dwaze laster. Socialist Brunfaut wees er op dat door de wet het getal herbergen van 219.000 in 1912 geslonken is op 101.000 in 19„J. De liberaal Jenissen noemde de wet een monsterachtig misbaksel Dr Brutsaert, katholiek, bekeek het vraagstuk van den l.ant der wetenschap, sprak er zijn voldaanheid over uit dat het verbruik met -rirse derden is ver minderd en getuigde het onomwonden da* hij geen vrije verkoop kan aanvaar den. M. Vander Velde, de leider der socia listen, wil geen vrijheid welke moet die nen slIs een openbare vergiftiging If. Rubbens, de voorzitter van het Al gemeen Christen Werkersverbond, kan een vrije verkoop toestaan. Zoo ging de bespreking voort, de libe ralen en enkele katholieken voor de vrij heid, of beperkte vrijheid van schenken, de andere leden er tegen. Voor de libera len moet nochtans een uitzondering ge maakt worden, één, maar een gewichtige. De heer Janson heeft ook zijn opvatting te kennen gegeven. Om vier redenen zal hij zich in de stemming van zijn liberale vrienden afzonderen. Deze zijn: al de werkliedenvertegen- woordigers vragen bescherming tegen de vreeselijke plaag van het alkoholisme; moesten de vrouwen in de gelegenheid ge steld worden haar meening te doen ken nen, ze zouden bescherming eischen; door de wet zijn de ongevallen gevoelig ver minderd; Belgie is een nijverheidsland waar zich regelmatig crisissen voordoen. In die tijden mag de alkohol de geesten niet opzweepen tot gewelddadigheden. De heer Leuridan sprak uit naam der vlaamsche nationalisten; ook deze willen niet hooren van vrijheid voor den ver koop van genever! In deze gewichtige kwestie hoorden wij vele opvattingen vooruitzettende be lastingen verdubbelen; streng toezicht op het stoken en op den verkoop in 't klein; de herbergiers verantwoordelijk stellen voor de dronkenschap van klienten; de bieren eveneens belasten naar graad van alkoholgehalte. Wij nemen aan dat de wet overtreden wordt; overigens eene wet die niet over treden wordt heeft geen reden van be staan. Maar hier gaat het om de gezondheid, de moreele waardigheid, de bescherming van het kind, de moeder, hst huisgezin. Waar die belangen bedreigd zijn, niet alleen door de menschelijke neigingen maar ook door duizend aanlokmiddelen en door hoop op winst, dan mag de wet gever niet aarzelen. Vrijheid, belangen, voor 't algemeen welzijn moet het alle maal wijken! V erweercomiteit voor Poperinge en omliggende Het Hoofdbestuur der Geweste lijke Verdedigingscomiteiten heeft de eer te laten weten dat Mijnheer MAURICE VALLAEYS, zijnde af gevaardigde voor Poperinge en om liggende, zich ter beschikking der schuldeischers zal houden om hun kosteloos inlichtingen te verschaf fen nopens de concordataire voor stellen van de HANDELSBANK en ook te dien einde de volmachten in orde te stellen om geldig de vergadering bij te wonen. Heer MAURICE VALLAEYS zal zitdag houden de Zondag, Maan dag, Dinsdag en Vrijdag van aan staande week, telkens van 9- tot 12 u. en van 14 tot 19 u., in het huis van Heer Maur. Scfeahaliie, DUIN KERKSTRAAT, Nr 2, Poperinge. Central Bestuur van het Verweercomiteit van yA- West- en Oost-Vlaanderen, Antwerpen, Brabant, DE OFFICIEELE UITSLAG: Aantal uitgebrachte stemmen 37.657.199 Volstrekte meerderheid 18.824.099 Hindenburg 18.654.244 Hitler 11.341.1X9 Thaelmann 4.982.870 Duesterberg 2.588.813 Winter 111.492 Daar geen der kandidaten de volstrek te meerderheid behaalt, wordt niemand gekozen. De maarschalk heeft slechts 134 dui zend stemmen te kort, 't zij 1/2 om bij de eerste stemming als Relchspresident uit de stembus te komen. Hindenburg behaalt 49.5 t. h. van het stemmenaantal; Hitier 30.5 t. h.; T'uael- man 13.5 t. h.; Duestenberg 6.5 t. h. DE UITSLAG De vraag die voor het duitsche kiezers korps was gesteld, was klaar en duidelijk: Hindenburg of Hitier? De strijd ging er niet om personen noch om partijpolitiek. Het duitsche volk stond voor de keuze ofwel Hitier, het fascisme en de burger oorlog, ofwel Hindenburg, en het voort bestaan van de duitsche republiek en de volvoering van de politiek, waarvan 't symbool is, de knappe staatsman, Dr Bruening, katholiek en tertiaris van Sint Franciscus. Het antwoord is even duidelijk geweest: Hindenburg heeft Hitier geklopt met 7.300.000 stemmen meerderheid. Dit feit overheerscht alle andere be schouwingen. Zelfs als men bij de stemmen van Hitier die voegt van den nationaal-monarchisti- schen candidaat Duesterberg, dan zijn de extremisten van de rechterzijde nog altijd 4 millioen stemmen achteruit bij den grijzen maarschalk. u Bovendien zijn vjjf millioen communis tische stemmen uitgebracht op Thael mann. Evenwel, heeft Hindenburg gefaald bij de poging om bij eerste stemming gekozen te worden; in 't geheel bleef hij, in ronde, cijfers, 135.000 stemmen beneden de vol strekte meerderheid. De maarschalk moet zich bijgevolg op 10 April aan eene tweede stemming on derwerpen en daar alsdan de betrekke lijke meerderheid volstaat, is het van zoo goed als zeker dat Hindenburg aan het hoofd van hot Rijk zal blijven. Het blijft niet minder waar dat in een land, waar een man van orde niet eens bij de eerste stemming de volstrekte meer derheid kan behalen; waar een Hitier meer dan 11 millioen en een communist bijna 5 millioen stemmen haalt er eene zeer machtige onbetrouwbare strooming bestaat, waar met rekening dient ge houden in alle tractaties die anclere mo gendheden met dit land aangaan. Men kent het programma van Hitier, revolutionnair or.der alle opzichten, pro gramma van geweldige binnenlandsche hervormingen, van dictatoriale en anti- semietische actie, van vèr dragende buitenlandsche politiek, namelijk verzet. In de keuze tusschen Hindenburg en Hitier heeft het duitsche volk 7 millioen stemmen meer aan Hindenburg gegeven. Hitler is niet gekozen. Maar met zijn groep zal meer nog dan in het verleden moeten rekening gehouden worden. Misschien heeft de Hitleriaansche vloedgolf zijn hoogtepeil bereikt en zal het prestige van Hitier bij de massa een gevoeligen deuk gekregen hebben. Maar men moet er blijven aan denken dat de partij der na zi's over meer dan 11 millioen stemmen beschikt, terwijl er voor de 18 millioen stemmen van Hindenburg een coalitie noodig is geweest van verschillende par tijen: Centrum, Sociaal-democratie, Bel- ersche Volkspartij, Duitsche Volkspartij, Economische Partij, Staatspartij. DE INDRUK IN FRANKRIJK De uitslagen der duitsche presidents verkiezing werden met begrijpelijke on rust in Frankrijk afgewacht. De morgenbladen wijden dan ook lan ge kolommen aan besluiten, die zij uit het resultaat der verkiezing trekken. In het algemeen zijn allen verlicht en tevreden over het 'feit dat Hindenburg en de gematigde partijen de extremisten verslagen hebben. Toch overdrijft men de beteekenis dezer verkiezing niet, waar het persoonlijk prestige van den maar schalk mee in de weegschaal werd ge worpen. Men ls toch ongerust omdat de Nazi's sinds 1930 hun stemmenaandeel ongeveer verdubbeld hebben en omdat de gematig de groepen maar één man (en dan nog wel een grijsaard van 85 jaar) hebben kunnen vinden om hen te vertegenwoor digen. Het zou wel kunnen dat de toe komst aan het jonge Duitschland be hoort. De algemeene indruk is echter dat de verkiezing de deur der hoop niet afsluit, en dat men op internationaal gebied nieuwe pogingen tot verzoening kan wa gen. HINDENBURG HEEFT OFFICIEEL AANGEKONDIGD DAT HIJ CANDIDAAT BLIJFT Berlijn, 14 Maart. President Hindenburg heeft dezen voor middag aan vertegenwoordigers van zijn kiescomiteit officieel verklaard, dat hij zijne candidatuur behoudt voor de tweede kiesbeurt, op 10 April a. s. DE MEENING IN DUITSCHE REGEERINGSKRINGEN Dc uitslag der verkiezingen wordt in Beriijnsche regeeringskringen als een groote overwinning voor den rijkspresi dent von Hindenburg beschouwd. De be slissing is volgens hen reeds gevallen: von Hindenburg blijft rijkspresident. Er wordt verder op gewezen, dat Hitier belangrijk minder stemmen heeft gekre gen, clan hij zelf tegenover buitenland sche journalisten heeft durven hopen. DE VIJANDELIJKHEDEN IN CIIINA STOPGEZET De generaal Shirawaka, opperbevelheb ber der japansche troepen heeft Dinsdag te Shanghai aan den vertegenwoordiger van het Havas-agentschap verklaard dat alles kalm was en dat, naar zijn meening, de vijandelijkheden waren gestaakt. Moesten de chineesche legers echter aanvallen dan, zoo voegde hij er bij, zou de toestand veranderen. JAPAN DOET VOORSTELLEN Japan's vredesvoorwaarden werden Don derdag door den gezant van Groot Brit- tanië, aan de vertegenwoordigers van de chineesche regeering medegedeeld: Thans moeten ze te Nanking en te Loyang wor den onderzocht. HET CHINEESCHE ANTWOORD Het chineesche antwoord werd overge maakt. China is bereid te onderhandelen maar stelt als allereerste vereischte dat de Japansche troepen algeheel zouden teruggetrokken worden. SLECHTE WEERSOMSTANDIGHEDEN De weersomstandigheden echter de regens der laatste dagen hebben heel het front in een modderachtig terrein her schapen maken militaire operaties vrij wel onmogelijk. ONGUNSTIGE BERICHTEN UIT SHANGHAI Zijn nieuwe gevechten aanstaande? Van het Indo-Pacifique agentschap: Het licht optimisme dat sproot uit de vergadering van den Volkerenbond van Maandag is nogeens verdwenen. Noch Tokio noch Nankin hebben op den tekst dien men hun heeft voorgelegd antwoord gegeven en men twijfelt er aan dat ze het nog doen zullen: die tekst Is alles behalve duidelijk en hoofdzakelijke pro- blemas zooals de terugtrekking der ja pansche troepen werden niet nauwkeurig genoeg behandeld. Een japansche mededeeling meldt dan ook concentratie van chineesche troepen naar Nazingtoe, ten westen van Shanghai en een aanval van herkenningsvliegeniers» VERHEUGEND NIEUWS! Japan en de Volkenbond 't ak koord Uit goed ingelichte bron wordt Don derdag vernomen dat de regeering van Japan naar Shanghai heeft getelegra feerd, om te melden dat zij in princiep akkoord gaat met een formuul, gegrond vest op de besluitselen van den Volken bond. Deze laat aan de militaire over heden de zorg om de detailkwesties on derling te regelen. Mocht dit een einde aan den droevigen oorlog stellen. ROND DEN OORLOG De katholieke Rijkskanselier Bruening was een der eerste om zijn stemplicht te gaan vervullen. Men ziet hem hier in hst kiesbureel om zijne stem uit te brengen. GiiES&sBSBsssBEEaEaaaaaaisasBiiiaasRsiiiBZSDBesBasifiBDüBaBiEraE Ter gelegenheid van de electriflcatie van de bergstreek wordt te leper een pro vinciale tentoonstelling gehouden van toegepaste electricitelt van DONDERDAG 24 MAART TOT ZONDAG 3 APRIL. Te deze gelegenheid houdt het welbe kend huis STEVENS een geheel bijzon dere stand. Alles wat eenigzins met electricitelt kan gedaan worden zal op de stand van de firma Stevens gedaan worden. Alle ma- chiencn zullen in werking staan. Het is dan zonder twijfel dat iedereen deze won derbare demonstratie zal willen in wer king zien. Op de stand zal ook bijzonder gewezen worden op de manier dat de elektrische inrichtingen moeten gedaan worden om in orde te wezen. De firma zal dan ook aan ieder die het verlangt de noodige inlich tingen verschaffen ten einde een onbe rispelijke installatie te bezitten. Wie een elektrische inrichting verlangt bezoekt den stand van het huls EDM. STEVENS-PATTOU en Zonen in de Hallen te leper. OMER STEVENS, Leeraar in praktische electricitelt. Zoowat 5 kilometer van leper langs de baan van Kemmel naar Meesen ligt een der grootste kraters van het Westelijk Front. Hij heeft eene doorsnede van 130 me ter, wild struikgewas versierd thans zij ne boorden en het water heeft er een rustig miniatuur meer van gemaakt. De Engelschen noemden hem tijdens den oorlog Lone Tree Crater de Kra ter van den eenzamen boom. Op zekeren dag toonde de Reverend Clayton den krater aan een groep En- gelsche soldaten en zegde: Ziet Boys, dat is een der tranen door God gestort over den menschelijken haat. Lord Wakefield heeft de plaats willen behouden en den grond gekocht waar aan zooveel pathetische herinneringen zijn verbonden. Het ontstaan van den krater was, de reeks ontploffingen welke plaats hadden op het engelsch front in 1916 en waar voor niet minder dan 40.000 kgr. spring stof werd aangevoerd. De slag werd tot in Londen gehoord. Voortaan draagt de kuil den naam van den Vijver van den Vrede. Laat de gelegenheid niet voorbijgaan EEN BEZOEK te willen brengen aan den STAND van het 1 GROOTHANDEL in Mercerie - Bonneterie - Lingerie in de Lokalen der Staats-Middelbare School Rf 1 Hei Huis verkoopt enkel in 't GROOT Japaansch geschut De chineesche strijdmachten te Shan ghai werden erg beschoten door de Ja- paneezen. Wij zien de japansche officie ren het vuur regelen. Feng-Yu-Hcia^h Een chineesche generaal die vroeger ln opstand leefde en zich nu weer bij liet leger voegde om de Japaneezen te be vechten. V, i sai-1 de chineesche generaal, bevelhebber van het 19* leger, die de zegetocht der Ja panners ophield.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 1