Drinkt Mas=Car PLATEN Het Geheim van de Torenhoeve MÏSSIENSEUWS Oleugel Quffet PlflDOS Jae English Over de klokke» van Sint Jan Muziekhuis Jos. COUTTENIER tl A T E N MAAN *>9-3-32. - DE POPER1NGENAAR. - Nr 12. - BL 5. Het Amerikaansch Parlement wordt geopend met gebed AAN m MELKVERKOOPERS TOESTAND VAN DEN POTASCHMARKT IN BELGIE TEGEN DE TOELAGEN AAN DE VRIJE SCHOLEN VROUWENHOEKJE LIJST DER GEZWORENEN Titelvoerende Gezworenen Bijgevoegde Gezworenen MAART - LENTEMAAND VLAANDERENS BEDEVAART NAAR LOURDES LISIEUX Uitslagen der Aanbestedingen Merken Brasted. - J. Van Hyfte, enz. OCCASIE PIANOS aller merken, hersteld en gewaarborgd. in!!!ll!!!ll!!!l!lll!l!!!!ii!!l!ll!!l!!ll!illiill!l!!iülll!l! Gasthuisstraat, 50, POPERINGE. Tel. 261 -—--■wr^Twyjaigüimaggig Groove o, ge en end te ratle te dreven ai n hebben dikwijls <1 >1 eene nieuwe aris- in plaats van de ver- Iemand c'ij in 8i.,n j nge jaren gematigd spert be n. crr'ndt daarvan le venslang cl goede gevolgen. Men leeft niet van 't geen men eet maar wel van 't geen men verteert. En dit geldt zoowel voor den geest als voor 't lichaam. Franklin. IS2ieB83£3aa2SB3CE!BBIl&SaiS3aa HETAUNWEKE 'K ZEG HET GANSCH TEVREDEN 't is verdorie al lang geleden dat w' er nog hebben over gesproken, g' hebt misschien reeds geroken m'n beste vrienden en vriendinnen over wat 'k hier ga beginnen! t Is verdraaid! zeg het maar... en zeere! 't is ja, over 't weêre. En om U de waarheid te zeggen, ik vind dat w' er ons tot nu toe niet over te beklagen gehad hebben. De winter is om zoo te zeggen voorbij. W' hebben soms wel ne keer met ne rooden neus en kou teenen geloopen, maar 't en heeft niet lang geduurd. Van te veel regen hebben We zeker niet te klagen gehad... en nu... zonder dat we 't zelve weten, staat de Lente aan de deur. Ja, de Lente lief gansch nief staat met haar pracht en kleur haar frissche reuk en geur aan de deur. En ne mensch voelt zich zoo direct her leven hé! 'k Ondervind dat bijzonder bij Marenta. Dan haalt ze haar nachiegale- stem nog ne keer voor den dag... en alle maal de zuurheid is vaa heur gezicht verdwenen! Manneken, roept Marenta me toe, welhoe! op den duur suit ge nog gaan vertellen aan uw beste gezellen dat ik altijd eer. zuur gezicht trek, in den wintertijd! Waarom hebt ge dat nu weer gezeidt Allee, zulle'k heb weeral ne keer mijne mond voorbij gepraat en 't onweder is Weêr aan 't rollen. We zullen maar voor zichtig doen ons papieren vast te nemen, ergens anders te gaan schrijvelen, en van andere zaken te beginnen spreken. RIJK ZIJN IS PLEZANT maar soms wel ambetart zooals we 't dra zullen gaan hooren van de rijkst geboren amerikaansc dame met name madam Calina Astork uit New-York. Calina Astork dus is de rijkste vrouw van de Vereenigde Staten van Amerika, hetgeen niet een klein beetje zeggen wil. Nen amerikaanschen gazetteschrijver is haar overlaatst gaan opzoeken, om haar te intervieweeren zooals ze dat in def tig vlaamsch zeggen. Zijt gij gelukkig jde rijkste vrouw van de Vereenigde Staten te zijn vroeg hij heur! Neen, zei zij, ik ben zeer ongelukkig, ik weet nooit wat te doen, niets boezemt mij belang in, alles verveelt mij En zeggen dat wij van contentement wei uit ons vel zouden springen, als ma dam Calina 't ne keer in heuren kop krijgen wou, ons als 't ware maar 't hon derd duizendste deel van haar bezit af te staan... Dan zou den beiaard spelen, ja! Onderwijl ik niet en feil Wanneer ik zeg dat de koning van d' al- [lumetten heeft gemaakt korte metten met z'n leven... en hoe hij 't zich nu ook [beklaagt hij heeft zich ne kogel door d' hersenpan [gejaagd! Ja, Ja! M. Kreuger, de stekskeskoning, meer dan een keer miljardeer hetgeen is een eer! kon zich ook zeker, niettegestaande al z'n centen, niet meer amuseeren comil- fo en hij heeft zich zelf naar 't pie- reland geholpen! Zedeles: Geld brengt geen geluk bij- als ge riet weet hoe 't te gebruiken. Dat wil daarom niet zeggen, beste le zers en aldsrliefste lezereskens, dat, in dien gij niet weet wat doen met uw geld, gij U ook ne kogel door den kop moet ja gen. Bijlange niet... komt er maar mee bij mij... met de centen, ik zal ze wel kunnen gebruiken! AWEL, Melanie, keef madam Suiker, buik tegen haar meid, 't is al acht dagen geleden dat ge 't stof nog afgedaan hebt Zie! met mijn vinger kan ik mijnen naam op al de meubels schrijven! Heere Jezus, toch! zei Melanie met .overtuiging! geleerd zijn is toch een schoon ding, hé madam, en zeggen dat, indien ik naar school geweest was, ik dat ook zou kunnen doenl IN AMERIKA is er een meisje, 't is raar die als spotnaam draagt hetgeen haar zeer behaagt de miss met den kus van 700 dollar. 't Is de fameuze miss Josephine Larkin. Op zekeren dag dat ze op wandel was, werd ze door ne kadee vastgegrepen, die haar met alle geweld een kus gaf. Miss Josephine die is een ferme gastinne nam dat nogal slecht op en ln plaats van den snob te geven klop op zijnen kop laaBxaBsaBassagEBKQBBBsssQBB Mengelwerk van «De Popcringenaar18 ROMAN door A. HANS. Neen, naar een zothuis. Gerard Braams spak er over met mijn vrouw... hij wist niet dat ik het hoorde... O, dat zal niet waar zijn... mij naar geen zot huis. Ik sla hem liever den kop in. Pas maar op. Ze durven alles... Ja, pas op... En drink zoo niet! Laat ook die gasten loopen! Ge hebt een goede vrouwe... En ge Iaat ze bekladden door die loeders! Wallaais keek bang rond. Om hem heen golfde het volk. Kramers prezen luid hun waren aan. Ik moet hier zaken doen en ik weet niet waar locpen... Gij hebt dat graan goed verkocht, hernam Wallaais. Ja, maar nu doe ik geen zaken meer voor u... Ge hebt me van hof gejaagd als een hond... Ze stoken me op tegen u... dat is het... Gerard Braams en zijn vader!... O, het is om Martha Wellems met den vee- art; te doen trouwen. Ze mag niet... ze is te braaf! riep Wallaais uit. Ik ga voort... Ze mogen ons niet samen zien... Ik ben in de auto van Braams meegereden... Maar ik doe fc:t niet meer. Do deugniet zou me naar een i huls kunnen voeren... En als ik daar binnen zit, geraak er dan uit! Eugeen Wal'~.2is was zeer zenuwachtig. 'h waagde Maarten nog een vraag. ';g me at ge van René weet, sprak hij. Nee*, neen, zwijg over die zaakl... liep ze direct een klacht Indienen bij de politie. De man werd aangehouden en als de zaal: voor 't gerecht kwam, mocht bil [""o c'.oüt schodevergoed'ng betalen! 700 dollar of e 25 200 frank voor no kus! 't Is nog al een beetje gepeperd, vindt ge 't niet! Daarmeê ziet ge nog ne keer dat geld verdienen toch maar ne wsct is hé! voor al voor mijne alderliefste lezereskens... Als ze 's avonds uitgaat, dat ze zich ook zoo ne keer la'en omhelzen of een kusje geven... en daarna een klacht indienen! Dat Marenta nog jonger was! Zegt nu nog nc keer dat ik niet alles dos wat mogelijk is, om uwe belangen te verdedigen... en dat ik U geen goede raad gevingen reef, om zooveel mogelijk geld te verdienen DOKTER? vroeg de zieke, denkt ge dat ge mij genezen zul: Ja, Ja, was 't antwoord van den Escu laap... die operatie lukt éénmaal op de honderd keeren! De zieke werd bleek. Ge moet niet bang zijn, ging de man der wetenschap voort... flj zijt juist de honderdste die ik onder handen neem... de negen en negentig andere zijn ervan kapot gegaan! Magere hoop! 'K GA U HIER UIT LEGGEN dat de politie thans naspoort twee dieveggen die verkleed gaan in mans. 't Is te Brussel dat die twee dieveggen werkten. Ze hebben verscheidene dief stallen op hunnen kerfstok. Maar het schoonste van d' historie is, dat er onder die twee vrouwen die andermans goed niet kunnen eerbiedigen, er eene is die een blauw en een bruin oog heeft. Natuurlijk, door blauw oog moet ge niet verstaan, dat oog dat gij misschien zelf reeds gehad hebt, toen uwen man, beste lezereskens, 's nachts zat thuis kwam, en ge hem een opmerking wilde maken!... Neen! Neen! we spreken hier van den oogbal ofte oogappel zelf. Den eenen oogappel is dus blauw, den anderen bruin, hetgeen verdraaid eene zeldzaam heid is... natuurlijk bij eenen denzelfden persoon. En zeggen dat die vrouw misschien *n fortuin zou kunnen verdienen met op de foor heur twee van kleur verschillende oogen te laten bewonderen en dat ze nu van 't scheef slaanof de scheere- wegmoet leven... Als 't ten minste geen glazen oog Is, en ze dat niet gedaan heeft om de politie op een dwaalspoor te bren gen. Met de vrouwen Is alles mogelijk, hé! KEWEL, Jef! zei Dikke Miel, hoe steekt het met dien regenscherm die ik U daar over drie weken geleend heb, en nog niet weer gezien heb! Ik heb hem aan een vriend geleend! Dat moest ge niet gedaan hebben... want de heer die hem aan mijn vriend ge leend heeft, zei hem dat de eigenaar hem terug wenschte! Die paraplu zal nog den halven toer van de wereld maken. 12 UUR VAN DEN NACHT was, zoo 't placht het uur der misdaad maar zooals alles veranderd en vergaat is in die gewoonte en zeden nu ook verandering ingetreden. Nu is 't 12 uur van den middag, dat het uur der misdaad mag genoemd worden. In Parijs werden onlangs drie klanten, die in 'n café een pintje zaten te pakken, door een voorbijganger doodge schoten. 't Was twaalf uur 's middags. Verscheidene onbekenden breken, re volver in de hand, een bank binnen te Parijs en stelen er 130.000 frank, 't Is pas elf uur in den voormiddag. Een pick-pocket loopt tegen een en- caisseur van een bank en ontsteelt hem z'n serviette welke 200 000 frank inhield, t Is 3 uur in den namiddag, enz... enz... 'k Heb het reeds gezegd en ik zeg het nog, de wereld leeft van diefstal en bedrog vroeger stal men... als 't duister wierd nu ls 't ln 't midden van den dag ach! dat de diefstal hoogtij viert. Ja, ja de schoon tradities en gewoonten verdwijnen EN HIER VOOR EEN veranderingsken, ne keer een vertelselken uit den ouden bak. Toen God de aarde had geschapen, schiep hij, den flegmatieken Engelsch- man, den koppigen Vlaming, de stijve Hollander, enz... Op zekeren dag komt St Pieter bij God en zegt Hem zoo: Heere Gij zoudt ook de Waal moeten schapen. O! neen, want daar zal Ik toch niet veel eer van halen! Maar op aandringen van St Pieter wordt de Waal toch geschapen. Hij wordt uit slijk gevormd en op een plankske te drogen gelegd in de zonne. Als hij nu droog is langs den eenen kant wil St Pieter hem omkeeren. Sapperloot, roept de Waal dan uit, kunt ge mij potdorie niet rustig laten liggen! Ziet ge wel St Pieter, roep Ons Heer dan, wat heb Ik U gezegd, hij is nog niet droog... en hij begint reeds te vloeken! CONSCIENCE heeft in zijn leven! een boek geschreven dat een titel droeg, Een o te veel! g' hebt het misschien geheel en gansch uitgelezen! 't Is nu bewezen dat er zich in Amerika iets dergelijks heeft voorgedaan maar in plaats van een o, moet er staan een komma. Over eenlge jaren werd daar een wet gestemd op het tolwezen, waarbij al de producten werden aangestipt waarvoor geen taks moest worden betaald voor den invoer in Amerika. Onder deze producten bevonden zich de planten van vreemde herkomst: All fruit-plants from foreing origine (om te latep zien dat ik nog Engelsch geleerd heb!!!) De copist had, in plaats van fruit plants, fruit, plants geschreven Het gevolg dezer vervanging van een koppel- teeken door een komma deed zich niet IBBBaaaBaBBBaflBBBBBBBBBBBBBB Ik moet voort, stamelde Wallaais en hij drong door het volk. Hij is niet goed wijs meer... De gas... maar nog meer den drank, mompelde Maarten Hij was blij dat hij eindelijk kon vertrekken. Aan het station meed hij kennissen en in den trein zat hij tus- schen vreemden. Hij sloot de oogen als sliep hij en dacht na... De brief van René zat veilig in zijn portefeuille. Zijn oudste broer had teeken van leven ge geven. Hij toonde berouw... hij vroeg om vaders vergiftenis. Maar hij was een moordenaar... Hij had zulk een zware schuld op het ge weten. Zou hij die misdaad met voorbe dachten rade gepleegd hebben? Hoe wa ren de omstandigheden geweest? O, wist ik alles! dacht Maarten... Hei geval ls zoo geheimzinnig. Hij bepeinsde wat hem nu te doen stond. Zou hij vanavond reeds aan zijn vader over den brief spreken? Het kon zulk een verkeerde uitwerking hebben... En hij dacht aan het tragisch tooneel ln den stal... Maarten moest het geval nog overwe gen. Hij stond voor een zwaren plicht. De reis viel hem weer lang. Aan zijn zaken dacht hij nu niet. Hij zag er te gen op, vanavond zijn gewone briefwis seling te voeren. Alleen de gedachte aan René vervulde hem. Eindelijk kwam hij te Poperlnge aan. Hij wilde toch even zijn zuster bezoe ken en reed naar den winkel, waar ze diende. Het was een flinke zaak, waar veel verhandeld werd. Maarten maakte zich bekend aan het echtpaar, dat achter de toonbank stond. De vrouw wees hem de keuken. Ze had geen tijd om mee te gaan door de lange gang. In de keuken trof Maarten Manda aan. Ze ontstelde van zijn verschijning en keek hera wat stuursch aan. ■BBF1 wachten. Bananen, rozijnen, oranjeappe len werden in Amerika binnengevoerd zender ecnig invoerrecht te betalen! De missing werd naderhand verbeterd maar zij had aan de Schatkist tien miljoentjes doen verliezen. Da's 't verschil tusschen 't boek van Conscience en 't geval in Amerika. Met de o te veel werd de belanghebbende rijk... met de (komma) te veel... verloor de belanghebbende 10 miljoen. Zedeles: wilt ge rijk worden zet altijd liever 'n o te veel, en nooit geen komma! TWEE MANNEN waren zotverliefd op een meisje dat zoo mager was als nen bezemsteel! Ze waren zoo Jaloersch, den eenen op den anderen, dat ze malkander niet kon den ontmoeten of ze bekeken elkaar als twee honden. Zekeren dag zelfs, hadden ze elkander zoo vies bekeken dat ze te geneen begonnen te vechten, waar het meisje bijzat! Hetgeen deed zeggen door een vriendin van de magere scherre: Tiens... men zou zeggen dat het twee honden zijn die vechten... om een been! DE NIEUWE PRESIDENT (in spe?) van [Duitschland ne man met veel verstand vermits hij, ge moogt het niet vergeten, van geenen oorlog meer wil weten en alles d"et, in land en dorp en stede om er te bewaren toch den vrede. Zooveel te beter! Tegenwoordig geschieden de verkiezin gen in Duitschland, zooals ln alle andere landen: stemmen! vroeger jaren ging dat zoo niet. Dan was het een simpel Insect, n.l. eene luis, die de verkiezing deed In dien tijd moesten al de kandidaten namelijk nen baard hebben. Ze zetten zich dan allen om een ronde tafel, der wijze dat hunnen baard de tafel raakte, en de luis werd ln 't midden van de tafel geplaatst, 't Duurde niet lang of 't beestje raakte ln den eenen of anderen baard ver zeild... en den eigenaar ervan, was de gekozene! Zoo tenminste vertelt men. Of 't waar is? DE RECHTER nam een getuige een verhoor af en vroeg hem naar den leef tijd van den beklaagde De getuige verklaarde dat hij daar niets van wist. Kunt ge niet ongeveer zeggen, hoe oud hij is? Neen. Maar ge kunt den leeftijd van iemand, dien ge zoo vaak gesproken hebt, toch v/el schatten! Ge kunt toch wel zeg gen of hij zestig of zestien jaar is? Neen. Neen? Kunt ge dan niet schatten, vroeg de president kwaad, of ik zestig of zestien jaar ben? Niet precies, edelachtbare, volgens uw gezicht zou ik U voor zestig, volgens uwe vragen voor hoogstens zestien jaar houden. OVER EENIGE WEKEN kwam ik hier nog te spreken over Deibier, wiens naam ook is Monsieur de Paris Deibier is namelijk de man in Frank rijk, die het meeste menschen kapot ge maakt heeft... en daarom hebben ze hem nu gepensionneerd. Deiblers vader had ook veel menschen naar de andere wereld ge zonden, alsook zijn grootvader en over grootvader. Ze zijn dan ook gepension neerd geweest en gedecoreerd. Ha! ja! 'k heb U verdorie vergeten te zeggen dat die Deiblcr en zijn vader, enz... allemaal de officieele beulen van Frankrijk waren... die de ter dood ver oordeelden een kopken kleiner maakten met de guillotine. Deibier heeft dus vaarwel gezegd aan zijn plezant stieltje, en gaat nu rusten. En ik ook ik heb veel lust nu te gaan ter rust. En 'k wil niet langer meer mevrouw, mijnheer de beul hier spelen door U met mijn gezaag nog langer te [vervelen daarom zeg ik als besluit voor vandaag is 't Amen en uit. 't Manneken uit de Maan. Gebruikt Chicorei WYPELÏER-TAFFIN 't is de beste. Voor de eerste maal heeft thans ook een katholiek priester het amerikaan- sche Parlement geopend met gebed. De ze priester werd door den Aalmoezenier van het Huis van Afgevaardigden (een geestelijke der Methodistische kerk) Dr. James Stera Montgomery binnengeleid, waarop de katholieke priester het vol gende gebed uitsprak: Wij bidden U, o Heer, stort uwe genade in de harten van deze uwe dienaren die in deze doorluch tige vergadering bijeen zijn om te be raadslagen en te beslissen over de te genwoordige en toekomstige belangen van ons land. Vervul hunne harten met den oprechten wensch hun plichten be hoorlijk te volbrengen en doe hen be wust worden van de groote macht en het gezag dat zij van U hebben ontvan gen en die hun door het volk ls toever trouwd. Laat nooit den geest van wraak of partijgeest hun beoordeelingsvermo- gen bij het bespreken der verschillende vraagstukken verduisteren over overheer- schen, zocdat alle besluiten tot heil der natie strekken en aangenaam mogen zijn in uwe oogen. Zegen o Heer, deze uwe dienaren, zegen den President en alle ambtenaren en verleen hun de kracht om het hun toevertrouwde ambt goed en trouw te vervullen. Kab medelijden o Heer met uw volk. Neem als het u wel gevallig is de beproeving van ons weg die gij over de volkeren der wereld liet neer komen. Help ons cm Uwe goddelijke ge boden te onderhouden, zoodat al onze handelingen en woorden tot welzijn mo gen strekken van ons land en de geheele menschheid, en tot uwe eer en glorie. Amen In den nacht van 31 Oogst op 1 Septem ber 1318 overleed Joe English ln 't krijgs hospitaal te Vinkem, ten gevolge van eene te laat geopereerde blinddarmontste- king. Joe English werd te Brugge geboren in Augustus 1882. In de rede van Mr. A. De Groeve uitge sproken op de Joe English-Hulde den 4 September 1920 te Veurne (eerste Ijzer bedevaart) vinden wij o. a.: Wie zijn vriend was spreekt graag van hem, den gemoedelijken stillen, eerlijken jongen. Zijn vlaamsch heldenideaal heeft hij uitgezongen ln heldere vlakken-kleur, zijn gildevlaggen. Zijn kunst was eigen aardig; hij droeg de eigenaardigheid van dit volk waarvan wij houden om Joe en om Ierland zelf. Hij was de schilder der Vlaamsche Beweging. Die stille jongen voerde een scherpe teekenpen tegen de franskiljons. Was het wonder dat hij aan den IJzer den teekenaar werd van de vlaamsche gedachte? Tijdens den oorlog, heeft 'hij zijn schoonste werk geleverd. Want er was nood ln het belgisch leger, dat omtrent ln zijn geheel ten minste het actieve leger bestond uit vlaamsche jongens. Er was nood in dat leger, nood aan leiding, zlelenood: eten voldoende, en sigaren, en tabak, en sigaretten, en oor logsmeters, en fijne liedjeszangers: maar de zielen van die duizenden jongens zonder nieuws van thuis; niet wetend hoe moeder het stelde; of hun vrouw nog leefde; of hun bruid hun trouw bleef. Ontzenuwd door het beestenleven van de loopgraven, lichamelijk uitgeput door het onmenschelljk bestaan, kregen ze geen ander ontspanning dan wat de goot van Parijs hun toespuwde. Toen hebben ze het S.K.V.H. (Sekretariaat Katholiek Vlaamsch Hoogstudentenverbond) ge sticht met Daels aan het hoofd; een mis boek uitgegeven, en vlugschriften ver spreid op het front, en studieboeken laten komen, en leesboeken ingezameld en... honderddulzende plakzegels verspreid, ge- teekend door Joe English. Die plakzegeltjes van Joe! Die fijne kleine teekeningetjes!... Dat ééne vooral: dat huisje van den overkant, van over den IJzer, in het be zette land, dat huisje in dien stillen boom gaard, omschenen en omkcesterd door het warme zonnelicht. O, dat beeld geworpen ln het hart van den wankelenden zoen, die tooverdrooin neerzijgend over het hart van den weifelenden vader; o, de kracht toestappend op den vergeetachtigen ver loofde Joe, Joe, hoevele moeders in Vlaanderen hebben nog een zoon, dank aan u en aan uw sluitzegeltjes; hoeveel vrouwen in Vlaanderen en hoe veel kindertjes hebben nog een echtge noot en een teergeliefden vader, die ze al lemaal vrank in de oogen durft bekijken, dank aan u en aan uwe sluitzegeltjes; hoeveel meisjes in Vlaanderen wier eer niet bedrogen en wier hart niet vertrapt werd, dank aan u, kerel, en aan uwe sluit zegeltjes. nc DIEN! Dat was uw leus; zij was het in alle bescheidenheid, in onze studen tentijd, steeds gereed om te helpen en te steunen; zij werd het vooral, daar, in de bloedgrachten van den IJzer te midden van de arme jongens van Vlaanderen, die ge niet hebt willen verlaten. Dit jaar wordt dus Joe English herdacht te Diksmuide, op 21 Augustus a. s. zal heel Vlaanderen zijn reuzen-gedenkteeken inhuldigen aan c'en voet van Vlaanderens IJzer toren. Wars van alle geweld, naar de hoog ste schoonheid om Vlaanderens wil dat ligt in heel het werk van Joe; zoo ook werd zijn schoon beeld door beeldhouwer Aubroeck uitgewerkt, in een opperste rei ken naar hoogste schoonheid en ideaal! Vlamingen! de Jk er aan! Augustus zal snel daè,r zijn richt overal spaarkassen in; geen echte bedevaarder zal zich door den krisis laten weerhouden, maar nu reeds moet Ge inrichten. B. V. GaSSZ132SBS5BSE£2i2saifi8SaiïSHaS BERICHT wordt hierbij herinnerd dat het een straf baar misbruik is bij de karnemelk het spoelwater van de boter te voegen. Water mag slechts geduld worden in de mate die noodig is voor het karnen, t. t. z. eene geringe hoeveelheid koud of lauw water om de zure melk op de gewenschte tem peratuur voor het behoorlijk karnen te brengen. Tegen misbruik zal streng wor den opgetreden. De wet maakt ook de voortverkoopers persoonlijk verantwoor delijk. BBBBBBQHXBSX3B3SCBSBSBBB9!3BB Wij hebben over ongeveer zes weken reeds' aangeduid dat de bestellingen voor potaschmesten zeer hadden toegenomen. Sedert dien tijd is de aanvraag nog ge stegen. Ongetwijfeld kan tot nu toe worden vastgesteld dat het gebruik der potaschmesten veel minder onder de cri sis heeft geleden dan dit der andere kunst meststoffen. Dit is overigens zeer logisch als men bedenkt dat tot in de laatste ja ren het gebruik der potaschmesten in Belgie nog zeer gering was. Gelukkig, heeft men eindelijk begrepen dat het verwaaxloozcn der potasch volko men in tegenstrijd is met de grondregels eener doelmatige bemesting. In 't algemeen heeft men vooruitgang waargenomen in den verkoop der verschil lende potaschmesten, doch de grootste vordering is gemaakt door de chloorpot- asch voor dewelke de aanvraag immer stijgt. 6aSS3S3BBEiaEBEBiSBJEaaaaSIEaSSia Maagversterkend. De Roode Pil len van L. Dupuis, Jumet, genezen de meeste maagziekten, die voortkomen van de verstopping en van het te lang ver blijf van het voedsel in de maag. Te verkrijgen bij H. Notrcdame, Groo te Markt, Poperinge. De oude menschen weten nog te spre ken van i' 't vliegende geluld van Sint Jans' klokken, op ommegang en processie. Niet min dan 14 mannen waren noo dig om de 3 klokken in vollen zwaai en in akkoord te brengen, en ze deden dat meest uit liefhebberij en uit genegenheid tot Onze Lieve Vrouw, niet uit winstbe jag... (De vergelding was 6 sous per man en een traktaat). Die liefhebberij is stil aan uitgestorven lijk vele andere goede gebruiken. Eij gebrek aan luiders is men genoodzaakt geweest, hier lijk elders, de klokken te doen lulden met de electrici- teit. In dertig seconden kan de groote klok in vollen zwier gebracht worden, en, dank aan de automatische kleppers, zal men een akkoord kunnen bewerken dat naar beliefte, feestelijk of treurig stemt. Al de oude klokken van vroegere eeuwen zjjn verdwenen, zooals het blijkt uit de Kerkrekeningen van Sint Jans, uit de jaren 1786-1793: Alle de cloeken genomen ende geplun- derd door de fransche natie gedeuren- de zij possessie hebben gehad van dese stad van den 22 Octob. 1793 tot den 16 Novemb. daarnaer. Den 26 Octob. 1793 sljn de clocken ln Sint Jans Kercke op het order van Generael Romanet afgedaan ende ver- transporteert naar Haesebrouck be- staande in 3 clocken en 1 schelle. Op de groote staet Guillelma anno 1629, w. 5000 p. De Middele Maria 1644 3000 p. Leeghe Joanna 1620 2000 p. Schelle 1200 p. Uit eene andere Kerlcrekeninghe: Betaelt aan den selven Pieter Jaco- bus D'Hulst, over de leveringhe van het noodig iserwerek ende coper voor de nieuwe schelle die op den thooren ge- hangen is geweest, naer de plunderinge der clocken In October 1793. De schelle waarmeê men de diensten Inluidt ls dus de oudste der 4 klokken. Onder het herderschap van Pastoor J.-B. De Caestecker die stierf in 't jaar 1820 en begraven ligt aan den voet van den zijautaar wierd de middelbare klok gegoten door de Gebroeders Drouot van Doornijk, op het land van C. De Jonghe, op het gehucht Middelburg De groote en de derde klok wierden be steld door Pastoor Rysman in 't jaar 1838. Ziehier de vertaling van de opschriften in 't latijn van de 3 klokken: S. Jans. I Groote klok. Onder Pastoor G. Rysman; zijnde on derpastors J.-B. Lelieur en J. Lava; Kerk meesters E. H. Zeurinck priester, Heeren L. Masselis enz.; Burgemeester Ch. van Reninghe, wierd deze klok gewijd door Zeer Eerw, Heer Vergote, Deken. Waren Peter en Meter: Heer Felix Ber- ten en Mevr. Angelina DanneeL De Franschen vernielden de oude klokken; de parochianen van Poperinge deden de nieuwe gieten. Fondue par les Drouot, l'an 1838. II Middelbare klok. (Gegoten tusschen de jaren 1802-1820). Fondue par Gamier et les Drouot chez C. De Jonghe Middelburg. Gift van de parochie. Heer Feiix Berten en Mevr. Maria Ge- noveva Maes (vertegenwoordigd door Heer Danneel) gaven haar de naam van Maria. Zijnde Pastoor: J.-B. De Caestecker; Kerkheeren: J.-B. van Costenoble, J.- B. Billiau. III Derde klok. Peter; Heer Jules van Merris en Me ter; Mevr. Maria Vandebroucke. Gegoten met het geld der geloovigen. Carolus is mijn naam 1838. Gode gave dat die klokken vast en vei lig in den eeuwenouden toren, waarvan zij de ziel zijn, nog lange jaren mochten meejubelen of meeweenen, deelen in de vreugde en den rouw van de parochianen van Sint Jan. lfiaBBBBS£3B£fiSS9BBSH3BBB0BBa SffiSS2M3S0BiBBSfiiaïZSa02!HtBfSSH!S3 IBXBSüaBaBiSBBQSSaB&BBSIBSB&iËBB JBHBBHBBBHB3BSHBBBBB3BSBBSBB Dag Manda, groette Maarten. Komt ge nu al af! vroeg ze. Ik ben nog maar weg van huis. Is het niet wel dan? Een beetje kinderachtig... De men schen hier zouden wel peinzen, dat ik het niet gewoon kan worden. En ver trouwt ge mijn dienst niet? Wat gedachten. Ik ken dit huis bij naam. Ik ben hier heel goed... Mijnheer en madam zijn zeer vriendelijk. Ik ben het al gewend. Het is nog maar een begin... Ge zoudt zeker liever hebben -dat het me niet bevalt om me weer naar huis te halen. Maar dat gebeurt toch niet. Viel het me hier tegen, er zijn posten genoeg. Ik ben vrij om te veranderen. Het staat me hier aan. Manda, laat ons niet kijven! We zijn broer en zuster... Waarom ruzie zoe ken? Dat doe lk niet... Ik zeg alleen mijn gedacht. Gezoudt me liever uw meid willen zien lijk tevoren... Dat zijt ge bij ons nooit geweest... Hier zijt ge het wel... Ge moet anderen gehoorzamen. O, dat doet me niets. Minder werk dan thuis en veel zindelijker... Geen vuile beesten... geen smerigen stal en koten. Ik zie toch wat anders dan het doode hof. Nu leef ik tenminste. Manda, we zullen daarover zwijgen. Ge moogt van vader uw goesting doen... en voor mij moet gij niet slaven. We hebben goede hulp. Ik moet u wat laten lezen. Hij haalde René's brief voor den dag. Zijn zuster had er recht op dien te ken nen. Hij vertelde zijn ontmoeting met den vlasliandelaar te Kortrijk. Heeft René geschreven? vroeg Man da ook verwonderd. —Ja, hier... lees maar. Eene dagorde van onverdraagzaamheid De Onderwijzersbond hield Zondag eene algemeene vergadering te Brussel. Aan het bureel al de anti-clericale kop stukken van den bond, waartussclien B. Sluys en de socialistische volksvertegen woordiger Louis Piérard, die kwam vertel len dat, toelagen aan de vrije scholen ont nemen, hoegenaamd geen anti-clericalis- me was, doch eiJrel eerbiediging der grondwet! II Er was een brief ingekomen van Emile Vandervelde waarin hij zegde dat de vrij heid van onderwijs geenszins toelagen aan de confessionneele school inhoudt. Ten slotte werd eene dagorde gestemd, protesteerend tegen den ongenaaigen oorlog der clericale partij tegen de open bare school en vragend, dat alleen de openbare school toelagen zou krijgen en dat alleen aan onderwijs krachten, die uit de Staatsnormaalscholen komen, het recht zou toegekend worden, onderwijs te geven de openbare scholen. Weer een bewijs dat wie buiten de ka tholieke rangen strijdt, meewerkt met goddeloozen tegen onze godsdienstige in stellingen. MBflaeiaBunBunEmnBBBBHflB Met genoegen drukken we volgend schrijven over, toegekomen uit Congo van den E. Pater Butaye, Missionaris, gebo ren te Stavele, die van den naaikring on zer stad eene zending ontving die we in de laatste Missietentoonstelling te zien kregen. Kimban, 1 Januari 1932. Waarde Weldoeners, Na onze eerste H. Sakraments-processie houd ik eraan U te zeggen dat het aan uwen naaikring te danken is dat we Ons Heer die openbare hulde hebben kunnen brengen. De Zusters hebben hier ook nog wat bijgewerkt zoodat het luisterlijk ge weest is. De ingetogenheid was er ook. Want we hadden ervoor gezorgd een repetitie te houden, daar de menschen hier niet eens weten wat een processie is. Toen ze eerst buitenkwamen met den hemel, was het een moeilijkheid te doen verstaan dat die moest gedragen worden in vierhoek, de twee voorste mannen op de zelfde lijn en niet ln vorm van een losange zoo als de koekens ln onze kaartspelen, indien ik het nog goed voorheb. Processie en Kerstmis gaan maar aar dig samen voor U; maar hier is het het beste feest daarvoor, want met O. L. V. Hemelvaart is het niet uit te houden om rede van het stof dat opvliegt en van het zand dat onder de voeten brandt. We hadden Paschen kunnen nemen, maar dan is men ook vermoeid van de paasch- week. Er waren ook veel catechumenen komen kijken uit de dorpen en heidenen. We hadden die allemaal een plaats aangewe zen, vanwaar ze den heelen tijd de pro cessie konden gadeslaan, daar de streek bergachtig is en zoo stoorden die nieuws gierigen de hulde niet en de intogenheid der kristenen. Ik mag nog niet zeggen dat de kleedjes die laatst opgestuurd werden aangekomen zijn, maar ik bedank nu reeds ervoor. We hebben wat hoop dat binnen een maand het jaarlijksch bootje zal aankomen met de onmisbare artikelen die we noodig heb ben uit Europa, en hetgeen de weldoe ners opsturen. Voor brieven zijn we wat beter bedeeld: die komen alle tien dagen. Mijn hartelijken dank aan de leden van den Naaikring en allen die dat mooi werk bijstaan. Daarvoor bid ik Ons Heer aan het H. Altaar. Inflmus in Chrlsto. O. BUTAYE S J Mbau a/Inzia via Thysville. AAN SINT JOZEF Mocht mijn stil en simpel lied Sint Jozef, U behagen! Ach! 't is van geen groot bedied; Ach, 't zijn maar kindervragen: 'k Zie uw beeltnis geren. Ik zou U willen eeren. Eiken levensdag, Met 'nen kinderlach. Mocht mijn ziele zuiver zijn Lijk de uwe, leliereln; Was uw leven simpel, klein Zoo klein moet ook het mijn. Leer met hart en zinnen, Mij Jesus trouw beminnen En Maria zoet Als een kind zoo goed. Alle giften voor de Missie worden met dank aanvaard door E. H. R. Debevere, St Jans Kruisstraat, Poperinge (Post- checknummer 1979.72). «2ZL33S323ES!aa£2a58aS33£llinS8 van de 1* zittijd van het Assisenhof der provincie West-Vlaanderen, van 14 tot 31 Maart 1932. Caprès Hector, handelaar, Moeskroen. Degroote Arthur, gepension., Assebroek. Vandoorn Joseph, gcm.-secr., Ardooie. Van Houtte Cam., gemeenteraads., Heule. Peel Gaston, notaris, Roesbrugge. Moerman Maurice, loodgieter, Kortrijk. Hoste Arthur, landbouwer, Hooglede. Vermeersch C., landbouwer, Meetkerk». Garmyn Achille, landb., Oostvleteren. Mahieu Justin, handelaar, Klerken. Hanssens Prudent, landbouwer, Meuiebeke. Van Houtte Joseph, nijveraar, Kortrijk. Cailliau Joseph, brouwer, Veurne. Berghe Pillaert L„ burgemeester, Komen. Hulpiau August, handelaar, Kortrijk. Cotteau de Patin R., burgem., Langemark. Bossant August, gem.-secr., Adinkerke. Van Iseghem Th., gem.-secr., Nieuwpoort. Decroos Pieter, landbouwer, Lelsele. Neyrinck Isidoor, eigenaar, Staden. Bousman Victor, schepen. Herseeuw. Foulon Achille, landbouwer, Emelgem. Deeren Egide, notaris, Nieuwpoort. Peers de Nieuwburg A„ burg., Oostkamp. Van Marcke Honoré, beenh., Kortrijk. Deprest Henri, handelaar, Beernem. Vanneuville Benj., hótelhouder, De Panne. Roussel Omer, landbouwer, Avekapelle. Feys Cyrille, brouwer, Beveren-IJzer. Dierickx-Visschers Cam., landb., Gistel D'Hondt Charles, eigenaar, Brugge. Vander Hart, Jean, Ingenieur, Brugge. D'Hoedt Jules, bakker, Brugge. Dooghe Maurice, handelaar, Brugge. Leer mij 't gansche leven doof Voor mijn God te werken; Dat er niets en ga te loor Van wat mijn ziel kan sterken. Help me heel mijn leven Volop aan God te geven; Help me ln eiken nood Geef me een goeden dood. Met oude postzegels en zilverpapier kunnen wij heidenen redden. Aan 't werk! DACHT U REEDS AAN HET GETAL TT Het getal 7 heeft altijd een wonderen rol gespeeld. De oudheid nam 7 planeten aan; de veranderingen der maan geschie den 4 maal en telkens na 7 dagen; de 7 dagen der week worden vernoemd naar de 7 planten; de Araben verbeelden hunnen stamva der Abraham met 7 pijlen, zijnde de 7 stralen der 7 planeten; de 2 groote stroomen van het Oosten, Ganges en Nijl, hebben 7 mondingen. er zijn 7 wonderen der wereld; de Py- ramiden van Egypte, de Reuzenmuren van China, de Hovingen van Semira- mis, de Tempel van Diana te Ephèse, de Olympische Zuil van Zeus, het Mau soleum van Artemisia, de Kolos van Rhodes; Rome werd op 7 heuvelen gebouwd; Griekenland telde 7 wereldwijzen; de Middeleeuwen hadden 7 vrije we tenschappen: Gramatiek, Rhetoriek, Dialektiek, Arithmetlek, Geomètrie, Mu ziek, Astronomie; er zijn 7 H.H. Sacramenten 7 hoofd zonden 7 geestelijke en lichamelijke werken van barmhartigheid 7 gaven van den H. Geest. TEGEN TABAKGEUR Wanneer men in eene kamer, waar veei gerookt werd, 's avonds een emmer water plaatst, dan is 's morgens de duffe tabakgeur geheel verdwenen. 20 Z 6" Zond. Vasten. Palmz. Wulframus. 21 M Benedictus, Serapion, Birillus, Luplc. 22 D Catharina v. Genua, Landoaldus. 23 W Vietorianus, Frumentius, Domitius. 24 D Witte Donderd. Gabriël Aartsengel. 25 V Goede Vrijdag. O. L. V-». Boodschap. 26 Z Paasch-Zaterd. Ludgerus B., Bertila SaSE2S22aEaaaE3Bl£SiaSS3S33B 26 APRIL 4 MEI Rechtstreeksche treinen en treinen met omreize langs Llsieux. Inlichtingen bij E. H. De Rycke, Pastoor op St Jans en E. H. Verbouwe, Onderpastoor op O. L. Vrouw te Poperinge; alsook op het Bu reel van VI. Bedevaart, Plein 13a, Kortrijk. B£iSsü33BBS3B39EBBBi31!9BB3ESBBI 5 Maart. Te 2 u. 30, ten gemeenta- huize te Beninge, door de Comm. van Openb. Onderstand, bouwen van een werk manswoning te RENINGE. Bestek frank: 26.548,02. H. VANDAMME, Merkem 22.172,59 A. Supply, Bikschote 22.804,61 R. Snick, Brielen 24.100, A. Borrey en Verraote, Loo 24.195, J. Deweerdt, Erielen 24 293.5T V. Petillon, Boezinge 24.394,86 C. Borry, Reninge 24.700, Th. Van Grytsparre, Oostvleteren 25.982,44 A. Thevelin, Loo 28.038,49 R. Verhaeghe, Veurne 29.507,56 Hls Pick-Upps SBR Iiilips "Ie iter's Voice Simplex Colonial Westraal Lomopbcne lll!l!ill!ll!ll!ll!llllll!i!!l!!!l!IIIIIIIIllll!ll>l!lll!llll!l Odeon lolumbia His Master's Voice Brunswick Parlophonc broadcast Polydor Decca Ze overliep het geschrift, haar strak gelaat ontspande zich niet. Er was geen ontroering merkbaar. Hij zou beter gedaan hebben, of hij dood was, zei ze dan hard. Laat rust, waar rust is. Maar Manda toch... Hij moeit er al weer een vent te Kortrijk in. Er moet zeker over de zaak weer gebabbeld worden. Ze is nu ver geten... René is onze broer... Een schoone broer... En wilt ge daarover met vader spreken? Ik moet wel... Zijt ge zot? Vader zal weer uit schieten, kwaad weg loopen, en dan dagen lang nog dieper met den kop naar den grond dubben We kennen dat. René vraagt vergiffenis... Vader vergeeft het hem nooit. Wij mochten René's naam nog niet noemen... Hoe kunt ge nu zoo dom zijn. Berouw... vergiffenis... Hij heeft er lang mee ge wacht... Hoe wilt ge dat weer ophalen voor vader? Ik weet dat het een moeilijks taak ls, maar ik mag niet zwijgen. Ik moet alles overpeinzen. Scheur den brief en gebaar van niets. René heeft zijn straf en ze is ver diend. Hij heeft ons ook in het ongeluk gebracht. Voor alle kwaad is er vergiffenis, hernam Maarten. Ik heb medelijden met René. Maar Manda liet zich niet overtuigen. Zij wilde met de zaak niets te stellen hebben. Ik ga naar huis, zei haar broer dan. Doe de komplimenten aan vader en zeg dat ik hier heel wel ben. Ge ziet dat er in dit huis welstand is. Deftig volk... Goed van de kost. Ja, dat geloof ik. Wanneer komt ge eens over? O, binne^ eenige weken.» Niet eiken Zondag? Ha, neen... Ik ben den Zondag ach ternoen vrij en ik ga dien niet altijd op het hof doorbrengen. Daarvoor ben ik niet naar de stad gekomen. Vader spreekt toch niet met mij... en gij trekt er uit, om verzet te zoeken. Ik heb geen goes ting daar uren op de boomen te zitten gapen... Maarten zweeg maar. Manda was bitter. De tijd zou misschien haar stemming veranderen. Hij vertrok, nadat zijn zuster hem verzocht had nu niet alle dagen aan de deur to staan. De winkelier en zijn vrouw groetten hem, maar hadden den tijd niet om een praatje te maken. Toen Maarten door de stad reed, zag hij hoe de veearts en boer Wellems uit een herberg kwamen en samen in de auto stapten. Ja, ze leggen het er op aan, Martha aan Braams te leveren, zei Maarten bit ter. Maar dat zal ze toch niet willen... En wie weet? De menschen zijn zoo raar! Martha brak met mij, maar moest ze me daarom zoo hard afwijzen? Ik ben toch niet schuldig... Of zou ze ook dien laster over de Torenhoeve gelooven? Deze gedachte greep Maarten sterk aan. Wie weet, wat men achter zijn rug konkelde? Hij reed naar zij eigen dorp. Toen hij de gemeente naderde, hoorde hij een langgerekt gefluit. Hij keek op. Bert Vissers sprong van achter een struik. Hoorde ik niet schuifelen? vroeg hij. Ja toch! Mijnheer Stevens hebt gij dat gedaan? Ja, ik peins het... Moet gij mij hebben? Is het voor een boodschap naai de Torenhoeve? Maar die kan en wil ik niet doen? Ik ben een treffelijke jongen... dat weet iedereen. Nijdig sprong Maarten van zijn rijwiel. Gij verspreidt dien laster, zei hij. Ik? Wie durft dat te zeggen? Ja, ja, ik weet het... Maar ik heb er met boer Waliaais over gespreken, en .VERKOOP VAN ALLERi: ANfAt XEIN-INSTRÜMENTEN; VIOLEN ACCORDEONS PHONOS ÏOEBEHOORTEN. Het huis herstelt zelf alle Instrumenten: Pianos, Harmoniums, Pick-Upps, Ra 'ios. Phonos, Accordeons en alle Blaas- en Snaarinstrumenten. ik zal een klacht bij het gerecht indienen. Dat moet uit zijn! Tegen mij een klacht Indienen? Ook tegen u! Doe mij niet lachen! Heb ik dat verteld? Neen, dat heb ik niet? Heb ik het uitgebracht van een moord? Ook niet! Heb ik u weggejaagd van Martha Wel lems? Wel neen! Kan i': het helpen als ze liever met den veearts trouwt dan met u? Ook niet! Ik ben onschuldig... Ik zou kwaad op u moeten zijn. Ge hebt Manda van de gemeente weg gedaan... De arme sloore moet nu maarte spelen te Pope ringe en gij zijt mijnheer... Is het geen schande? Ja, het is een ware schande. Dat arm schaap... Ze zal haar oogjes ultschreemen om mij... M'n ziele, 't is waar... Ze ziet me zoo gaarne. Ik kon voor haar niet genoeg naar het hof komen... Ze verlangde altijd naar mij. Plots werd Bert Vissers van achter vastgegrepen. Victor Vervloet was over een akker genaderd en had hem beet. Leelijke marteko, wat babbelt gij over Manda Stevens! riep hij kwaad uit en hij gaf den schelm een paar flinke klappen om de ooren. O, doe mij ge. i kwaad! smeekte Bert, die zich kronkelde als een paling. Och, laat hem loopen, Victor! vroeg Maarten. Sla liever dien Stevens, kermde Bert. Houdt hij uw zuster niet voor den zot? Ja, dat doet hij... Gij komt sp:l maken in onze her berg, vervolgde Victor, en hij diende Vis sers dan eenige stampen toe. Ze moesten u naar een vagebondengesticht zenden, leegganger, menschenplager! Kom nog eens bij ons huis en ik bind u voor drie dagen in het zwijnskot vast... D: ar is uw plaats, vuilmond. Bert bukte zich en beet Victor ln het been. En hij maakte van diens verrassing gebruik, om zicli los te wrlngea eu weg te loopen. Wat verder bleef hij staan. Ha, lk mag over Mandatje Stevens niet spreken, riep hij. Victor Vervloet is er zelf verliefd op. Ja, ja, lk heb den onnoozelaar al dikwijls rond de hofstede zien draaien, maar hij stak zijn eigen weg. De sukkelaar wordt rood voor een meisje... Is het niet belachelijk, lijk hij dan door de haag loerde? Ja, het ls be lachelijk. Als hij Manda's rok gezien had was hij al tevreden. En dat zou willen vrijen! Kruip zelf in uw zwijnskot, lomps achtkanter! Antwoord niet! zei Maarten. Er Is aan dien nietwaard geen goed garen ts spinnen. Mandatje ls te Poperinge. Ik zal daar wel met haar uitgaan, treiterde Vissers, Ze ziet me zoo gaarne... Ze zei dat gij een veel te leelijke loebas waart voor haar. Ben ik geen schoone jongen? Is Gusta, uw zuster, ook niet zot achter mij? Ja, dat is ze en ze zou me veel pinten willen doen drinken, maar het bier in De Vier Lindenis te slecht. Ik krijg er zeer ln mijn buik van en kolieken... Het is ka- liesiesop... Die loeder! schold Victor woedend. Kom -teel drong Maarten aan, vree- zend dat Vissers nog over zijn broer zou beginnen. Ik heb hem veel te weinig gegeven... Och het helpt toch niets! Hij is de spion van de bende... De zen noen zag ik hem op Wellems hof... O, ja, hij is de vriend van Staf... En van den veearts... Het ls al te gen u te doen. Maar ik zal den laster bij het ge recht aanklagen. Ze. stapten even zwijgend voort. V. tor Vervloet kuchte eenige malen. Zou het waar zijn dat uw zuster :oo iets van mij gezegd heeft? vroeg htf dun met stokkende stem. Wat?... i't Vervolg^

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 5