Drinkt Mas=Car Het Geheim van de Torenhoeve G A C H T E N *>7-3-32. - DE POPERINGENAAR. - Nr 13. - BI. 5. HETMAWNÊKE UIT DE Herziening van de Akoholwet TOOMEELNIEUWS BOEKBESPREKING UITSLAG VAN HET TOONEELTORNOOI 193!-'32 BURGERSTAND VAN APRIL - GRASMAAND Geld 1 n r -olt uw slaaf worden; zoo dra ge het bezit, wordt het uw meester. Wie een vriend zoekt zonder gebreken Oliift zonder vriend. ■mb eases PASCHEN1 Aan al mijne beste lezers en lezeressen jpensch lk een zalige Paschenl i paschenl Hoort de klokken lulden! In het Noorden, in het Zuiden, ln het Oosten, ln het Westen. Want de Grootste en de Beste aller menschen, is door eigen krachten uit zijn graf nu opgestaan, [ten nadat Hij drie dagen en zooveel nach- begraven lag. En gansch ontdaan, en niet wetend wat gebeurde sloegen Cesar's mannen op de vlucht en toen d' hemel openscheurde en daarboven zwevend ln de lucht begeleid door cel en harp en lult schalden d'Englen 't Alleluja uit! Alleluja! Breek deze Tempel af... en na drie da tten zal ik Hem weder opbouwen, had jKristus gezegd. Maar zij, de Farizeeërs, pe geloofden Hem niet en ze loechen en Ipotten met Hem. En vandaag nu is 't de derde dag... En de Tempel die afgebroken was, en die Kristus zelf was, is weder opgebouwd. Ja, gansch de Katholieke Kerk is in {eest vandaag, want de Redder, de Zalig- aaker der menschheld is verrezen! Verheugen wij ons! I EERST EN VOORAL stuur ik hier een tvoord van dank aan den heer Lezer, die fcoo vriendelijk geweest is, muziek te zet- Ën op het hier pas verschenen lied Het èlkboerinneken Dat de muziek den verschuldigden bij yal moge oogsten! Nogmaals dank! DAGEN EN NACHTEN somb're gedachten doorklieven mijn brein, nachten en dagen zit ik te klagen wat doet de liefde soms pijn! O! neen Marenta, neen, 't en is van mij piet da 'k hier spreke... in mijnen tijd kan ik wel liefdeverdriet gehad hebben, fculle! 'k Ben ik ook geen beest, hé! Maar lk spreek hier van dat meisje Suzanne Letoini, een beeldschoone italiaansche, 20 Jaar oud, die met haar lief aan 't wande len was, en omdat hij 't met haar afma ken wou, hem een kogel in d' hersens joeg 6n zich daarna zelfmoordde! 'n Simpel gevalletje dat zich in onzen modernen tijd met z'n slechte boeken, Slechte kinemas en theaters, enz... al te dikwijls herhaalt... In Ter Kameren Bosch te Brussel werd verleden week het lijk gevonden van een 15 jarige jongen die zelfmoord gepleegd had. 15 Jaar! In onzen tuin hebben ze verleden week ook nog een geraamte opgegraven... van te paraplu! JEF ZAT in den schouwburg. Voor hem zat een koppel dat maar ge durig babbelde. Ineens schoot Jef in ko- leire en zei tot de babbelaars: Verschooning, maar ik versta niets! Dat gaat U ook niet aan, zei de an dere, wat ik met mijne vrouw te bespre ken heb!... VROUW, zei M. Dingemans, daar zit een heer in het salon die de hand van ten onzer dochters komt vragen! Een wijnhandelaar, wat 'n geluk! Eoo'n man houdt van oude merken... en misschien kunnen w'hem ons oudste dochter oplappen! 'K KAN T NIET meer verzwijgen, ze beginnen er genoeg van te krijgen, en kijk ik kan hun niet geven ongelijk. Zij, dat zijn de Duitschers... en van watze genoeg beginnen te krijgen dat fcijn de plakkaten waar op geschreven Staat: streng verboden ditvolstrekt Verboden •datverboden op straf van boste, enz... enz... Ge kunt verdorie in Berlijn geen twee stappen zetten of ge loopt verdorie op nen verboden En dan de boeten! Ne statistiek opmaker heeft uitgere kend dat er op 10 Duitschers 7 zijn die Straffen opgeloopen hebben gaande van de boete naar de gevangneming... omdat ie geen verbodenzien staan hadden. Awel, zoo iets is verre van plezant zul le! en we kunnen hun slechts gelijk ge- Ven dat z' er genoeg beginnen van te krijgen. Ze willen de verboten afschaf fen! En dat zal wel eens komen... de steert van den hond is wel gekomen... en kis hij er was kapten z' hem af. M. PEPERMANS kreeg zoo ineens goesting om te trouwen... en hij ging bij een huwelijksmakelaarster. Ha! mijnheer Pepermans, zei deze, "k heb bier geloof ik uw affairehoor! 85 jaar oud, ongehuwd, brengt 450.000 fr. bruidschat mede, heeft eigen huls, enz... Vracht, 'k zal U haar foto eens laten zien... Wacht een beetje, madam, zei Peper mans... geef me gauw een cognakske alvorens me dat portret te laten zien! EN ALS BESLUIT zeg ik, dat het moet zijn amen en uit zoo voor groot als voor klein, (ten minste ais ge gezond wilt leven) U naar bed te begeven... •n uw hoofd op uw oorkussen te leggen, (zoo toch de meeste dokters zeggen 1) Ik weet niet of ge goed verstaan hebt rat ik daar kom te broebelen!... 'k Zal saasassssBSüssszs&aHiBEacsaa (gengehverk van «De Foperingenaar19 rolfde ieggnn... maar meê andere woor-j c'[;n. O gcf.d te slapen, en spoedig de rust te tekc zoo verklaart nen amerikaan- schen dekteur, moet men in plaats van het hoofd... de voeten op t oorkussen leggen, zoodat het hoofd lager ligt dan de vosten. t Schijnt dat dat soort gymnastiek ook goed is om de aderspatten te doen ver dwijnen en dat het ook een heilzame uit werking heeft op de zenuwen. Allee zulle! Alleman direct naar boven en 't bedde alrap omgekeerd! Uw gezond heid hangt er van af. DIE JANSEN zijn werkelijk een litte raire familie, zei madam Pimpelmees te gen heuren man: de dochter schrijft ge dichten, die niemand drukt, de moeder romans, die niemand leest, en de zoon tooneelstukken, die niemand opvoert... En wat doet Papa Jansen? Die schrijft checks uit... die geen en kele bank betaalt... ALS 'N MAN met 'n madam uitgaat, 'k zeg het heel kordaat, maak er U niet om kwaad, 't en is geen onnoozele praat, moet hij zijn vol maniertjes fijn heel galant en fel charmant. HIJ mag geen zuur gezicht trekken, maar moet altijd 'n fijne glimlach op de lippen hebben... zelfs al nijpen z'n -schoe nen zijn eksteroogen bijna kapot... of an ders is 't mis. Maar weet ge nu van waar het gebruik of beter de galanteriekomt, bijvoor beeld als ge ergens binnen of uit gaat, eerst de vrouw vóór U te laten passeeren. Hewel dat is nog een overblijfsel van de middeleeuwen! Te dien tijde werden de gegoede bur gers en seigneurs dikwijls met den dood bedreigt... en voor alle zekerheid lieten ze dan, als ze ergens binnengingen waar ze aan de deur, den genadeslag zou den kunnen gekregen hebben, hun vrouw maar voorgaan... zij kon de slag dan maar opvangen ln hun plaats... Lief en vriendelijk, hé! De mannen waren in dien tijd al zoo Ikzuchtig als nu, is 't besluit dat Maren ta daaruit trekt! Merci! LIEFSTE, zoo sprak ze hem aarze aan, ik moet U een geheim vertel- Wat is het? vroeg hij kalmpjes. Mijn linkeroog is van glas, snikte Is dat alles? Hewel lk moet TJ ook geheim vertellen... de diamanten in verlovingsring die ik U gegeven heb... van 't zelfde materiaal. lend len... een den zijn ROMAN door A. HANS Van leelijk... Och, geloof dien schobbejak niet... Het is waar dat ik Manda gaarne tie. Ge moogt het weten. En ik heb dik wijls rond uw hof gedraaid! Maar waarom kwaamt ge er dan niet op? Ge kent ons toch goed! Ik durfde niet. Anders heb ik ge noeg praats, maar als ik Manda zie, Word ik zoo aardig. Voor zulk een grooten vent! Dat ls Ca w van u! Ja, wat wilt ge er aan doen! Het is Jammer dat ik het niet ge weten heb. Ge hadt me dat kunnen «eggen. Zoudt ge me geholpen hebben? Ja zeker. Ge zijt een brave en tref felijke jongen. En Maarten bedacht hoe alles anders had kunnen zijn met zijn zuster, indien ze verloofd ware geweest met den jon gen Vervloet. Ge moet Manda eens te Poperinge bezoeken, hernam Maarten. Ze woont toch nog tegen de deur. Ik heb, toen ik van leper kwam, wel een half uur bij den winkel gestaan. Ik hoopte haar te zien, maar ze kwam biet buiten. Daarom moet ge binnen gaan. Ge «ljt toch een goede kennis. Eerst durven! Ik had nu al den har: -klop. We zullen er eens verder over klap pen. Jq. help mij— Bert .Vissers is een BESTE VRIENDEN geld verdienen is toch maar ne weet, heeft mijn peetje mij altijd gezeed. Maar 't doet me leed U te moeten zeggen, hoe het me ook speet dat hij geloof me vrij, ik lieg er niet op, zelf zoo arm was als Job. Ja, Ja, geld verdienen is ne weet, maar ge moet die weet weten of kennen. Hewel, vandaag ben ik nu ne keer goed gehumeurd en Tc ga U ne raad geven om zooveel geld as possibel te verdienen... 't licht maar om pakken... in de lucht. Maar ge moet natuurlijk een beetje de- brouillard zijn. Daar liggen met miljoe nen en miljarden in de lucht in de zomer als 't dondert en bliksemt. Weet ge als we hier een onweer hebben als ware 't maar van een kwartierken, dat we met de bliksemschichten die alsdan het lucht ruim doorklieven niet minder dan 10.000 gewone electrieke lampen gedurende 10 jaar kunt ln brand houden. Allee zulle! Wie begint met daar ne keer naar te zoeken, om die electriciteit te capteeren zooals ze dat in de ge leerde boeken zeggen. Iemand die dat ooit vindt is op 'n week miljardair. Maar dan moet hij natuurlijk hier in ons land niet blijven waar d' onweders zoo zeld zaam zijn, maar ergens anders waar 't alle dagen bliksemt en dondert. Bij ons heb ben de blisemschichten t gemiddelde lengte van 3 4 km. De langste die men tot nogtoe heeft kunnen vaststellen had eene lengte van niet minder dan 48 km. N. B. 't Is wel te verstaan als er later Iemand mijner allerbeste lezers op die manier fortuin maakt, ik mijne per hon derd daar op heb! Allee, maar zoover zijn we nog nietl want, t en is niet met planzier dat 'k het zeg, maar 't is geen klein bier, de bliksem uit de lochte op te vangen 't zij ne korten, 't zij ne langen! en daarvan dan met alle geweld te maken heel veel geld. We zullen het ditmaal afwachten en dat zal een beetje slimmer zijn. 'K HAD VERLEDEN WEEK naar t achterna dan bleek, mijn mond voorbij gepraat maar "t en is toch geen kwaad. Tc Spreke hier van de duitsche verkie zingen. De man van den vrede mist dus 'n hon derdvijftig duizend stemmen om presi dent van de Republiek uitgeroepen te worden. Den 10 April is t dus herkiezing. EN HIER voor een veranderingsken ne keer Iets ln de genre van het oordeel van Salomon... maar meer modem. Twee vrouwen verschenen voor een mandarijn. Ze brachten een nog heel jong kindje met zich, en ieder hield op heftlgen toon vol, dat het kind het hare was. De mandarijn zat verlegen met zijn uit spraak. Hij ging raad vragen bij zijn vrouw, een wijs en verstandig mensch wier inzicht en raad in de buurt steeds zeer op prijs werden gesteld. Ze vroeg vijf minuten om over de zaak na te den ken. Toen beval zij: Laat uw dienaren uitgaan, om een grooten visch te vangen in de rivier. La ten ze mij dien visch levend brengen. Dat geschiedde aldus. SBtoBsaBBaiïBHaaHiaasiSËiSüsfiaBBs leugenaar. Manda heeft voorzeker nooit over mij tot hem gesproken. Wel neen. Maar hoe Manda met dien nlet- waard wilde klappen, begrijp ik toch niet. Wat doet ge, als ge altijd alleen op een hof zijt! Het was een eenzaam leven voor haar. Gij hadt dat kunnen veranderen. Maarten nam dan afscheid. Hij reed naar huis. Vader stond aan de poort. Het was of hij naar zijn zoon uitkeek, wat hij zelden deed. Goeden avond, Maarten, groette hij op hartelijker toon dan anders. Is de reis goed vergaan? Ja, vader... De zoon had het gevoel alsof René's brief ln zijn binnenzak, op zijn hart drukte. Zulk gewichtig nieuws! Maar hij durfde er nog niets van te zeggen. Hebt ge Manda niet gezien te Po peringe, hernam Stevens. Ik ben er een keer bij geweest. Ha, dat is goed! Ên hoe stelt ze het? Ze is er zeer tevreden. Het is van eigen nog maar een begin. Maar het lijkt mij een goedo post, bij brave men schen. Ik heb toch heel den dag aan haar gepeinsd. Het is zoo leeg op de hofstede. En ik kan er niet goed over, dat zij voor mij is weggegaan. Ik zeg niets op haar... Het is mijn schuld, bekende va der Stevens. Ik zou moeten veranderen en ik kan niet. Het leven is zoo droef. Maarten ontroerde. Zijn vader was nu spraakzaam... Hij toonde meer zijn lief de voor zijn kinderen dan hij gewoon was. Als ik dit oogenblik gebruikte, dacht de zoon. Vader is teer gestemd doordat Manda weg is. Het is mijn plicht René's geval zoo rap mogelijk te behandelen. Zijn hart bonsde— Maar Maarten be- Breng mij nu het kind; doch laat de vrouwen hier niet binnenkomen. Dat gebeurde eveneens. Toen deed de vrouw van den maradijn het kindje uit- kleeden, en den visch dis kleertjes om doen Neem nu dat dier mee. en werp het in de rivier, zóó dat de vrouwen het zien. De dienaar gehoorzaamde en wierp den visch in het water, waar deze hevig begon te spartelen, gehinderd door de hinder- kleertjes. Op het zien daarvan stiet een der vrou wen een schellen kreet uit. Zonder een oogenblik te aarzelen wierp ze zich in de rivier cm het kind te redden. Zie, dat Is de ware moeder, zei de wijze vrouw van den rechter. En zs gaf bevel, de vrouw uit het water te halen, en haar het kind te geven. De mandarijn knikte goedkeurend: hU was er van overtuigd, dat zijn vrouw stel lig de verstandigste vrouw was van het gansche rijk. IN HET PARK van een onzer zothui zen komt een bezoeker een der verpleeg den tegen. Wel vriend, vertel me eens, hoe zijt gij hier gekomen? En ziehier wat de man erop antwoord de: Och, ziet ge, ik trouwde met een wed,uwe die een dochter had, en mijn vader is toen met dia dochter getrouwd. En dat is de oorzaak van mijn ellende. Mijn vrouw werd toen de schoonmoeder van haar schoonvader, en mijn vader werd mijn eigen schoonzoon. Mijn schoonmoeder, de dochter van mijn iuw, kreeg een zoon, en die zoon was n broer, omdat 't de zoon was van n vader, maar hij was ook de broer mijn vrouw's schoondochter en der halve, mijn kleinzoon, zoodat lk groot vader werd van mijn halfbroer. Toen kreeg mijn vrouw ook csn zoon. En nu ls mijn schoonmoeder, de halfzuster van mijn zoon, ook z'n grootmoeder, omdat hij de zron van haar schoonzoon is. Mijn vader is de schoonbroer van mijn zoon omdat diens halfzuster zijn vrouw is. En ik ben de broer van mijn eigen zoon die ook de zoon is van schoongroot- moeder. Daarenboven ben ik de schoon broer van mijn moeder, mijn vrouw is de tante van haar eigen jongen, mijn zoon is de neef van m'n vader en ik ben m'n eigen grootvader. Nu, zóó ben ik hier gekomen... WIE HEEFT ER IN Z'N LEVEN niet om 't even welke verzamelingen ofte collecties begonnen die hij 'n maand of twee daarna precies naar de maan heeft verzonnen! Ja, bijna iedereen krijgt ne keer die collections erriekte in zijn leven. Ik heb ne man gekend die collcctionneerde al de luizen die hij vond of die zijn vrouw vond op 't hoofd hunner kinderen. En hij had er zoo maar 'n twee honderd tachtig! (niet kinderen zulle, maar luizen). Een Engelschman heeft een complete verzameling van al de spoorwegkaartjes van de gansche wereld. Een Italiaan bezit een gansche collec tie inktnotten van alle vormen en kleuren. Een Zweed bezit zoo 'n tienduizendtal verschillende pennen vanaf de ganzenpen tot de modernste vulpen. Toch allemaal interessant hé! D'r was nog eenen die begonnen was met de... leelijkste wijven van de wereld te col'ectionneeren (hun foto's wel te ver- taan). Maar de arme man is er van zot geworden, toen hij sommige speken zag... EN OM TE SLUITEN nog een mooi liedje. OP SPEELREIS (Mieken en Lowicken komen terug van huwelijksreis. Beiden zingen beurtelings één regel. Mieken begint en heeft een korfken bij zich.) Ik ben een vleamsch boeiinneken En ik een vlaamschen boer. Wij zijn op huvflijksreisje En maakten zoo nen toer... Van Brussel naar Oostende. Baar is een groote zee. Nu brengen wij wat mossels Voor ons familie meê. En ook nen drogen haring, Want 't hoort nu eenmaal zóó Dat na een speelvoyagis Men zorgt voor een cadeau REFREIN. Mijn Mieken! Mijn Lowieken! Wat is het toch plezant, Gelijk twee tortelduiven, Te reizen door het land. rr. Het zijn onnoozel menschen, Die simpel voor een bad, Tot aan Oostende reizen, 'k Kruip thuis in t botervat; En ikke schuur zijn rugge Met zeep en schuurpapier; (1) Dat ze in Oostende zwemmen. Wij doen 't op ons manier. Iedreen toch wascht zijn voeten In 't water van de zee... Daarvoor zijn wij te proper— Wij doen daaraan niet meê. (Refrein.) III. We zijn daar rap vertrokken Met den expres vooruit Totdat de garden .riepen: Antwerpen! stapt maar uit. Toen hebben wij gelachen, Ha! Ha! een heele poos..., Bij 't zien der dwaze streken Van al die metteko's. (2) Dat zijn me vieze beesten, Ze zoeken openbaar, (Dat moet ge niet vertellen) De luizen van malkaar. (RefreinJ IV. We zagen leeuwen, tijger3, En ook een wilden stier, Die kwam van Patagonië, Twee duizend uur van hier. We zagen papegaaien, Met pluimen rood en geel, gBBBaBBBBBBBBBaSBBBBBB»B«Hfl heerschte zich. Hij wilde rustig over de kwestie beginnen. Hij moest nu sterk zijn en niet dadelijk den moed opgeven. Vader, zei hij en zijn stem beefde, ik heb groot nieuws. Nieuws, jongen... Ik sprak een heer te Kortrijk... hij had een brief gekregen... Ja, en dan? Een brief uit Amerika. Maarten zag dat zijn vaders gezicht reeds verduisterde, maar hij wilde toch doorzetten. Hij zou zijn plicht doen. Een brief van René, vader. Spreek dien haam niet meer uit... ik wil het niet! riep boer Stevens hef tig. Ge weet dat toch! O, vader, René heeft zulk een be rouw en zoo'n groot verdriet. Hij peinst altijd aan u. Zwijg! Ik mag niet zwijgen vader... Wees barmhartig. René heeft zulk een groot ver driet. Ik herhaal het, het ls deerlijk. Hij doet goede zaken en heeft geld verdiend, maar toch is hij ongelukkig omdat hij nooit iets van u hoort. Die mensch is dood voor mij, sprak Stevens koppig. Vader, om de liefde Gods, zeg dat niet! smeekte Maarten. René is niet dood. Ge moet den brief lezen. Ik vind dat het uw plicht is. Neen! Zwijg over dien man... O, moet Elles weer opgerakeld worden. Dat hij ons vergeet! René vraagt zoo schoon dat ge hem zijn kwaad zoudt vergeven. Vader, we lezsn het toch alle dagen in ons gebed: Vergeef ons onze schulden lijk wij onze schuldenaren vergevenO, denk ook aan den parabel van den verloren zoon! Die was ook slecht geweest. Hij mocht terugkeeren... Gij weet niets van de geschiedenis. Jawel, vader... René heeft zeer mis daan, maar God schenkt vergiffenis aan de zondaren. En gij zoudt het niet doen. We zagen groote uilen, Die ziet ge hier ook veel. En alle scorten vlsschen, V/el een millioen misschien, Maar als 'k wel peis, een stokvisch, Die was er niet te zien. (Refrein.) V. We hebben op de Schelde Gevaren met de boot. Maar 'k moet het rechtuit zeggen Da's spelen met de dood. Dat zou 'k niet meer beginnen; Ik beefde van de kou, Ik las een Onze Vader, :'s Ik, akte van berouw. We vaarden naar Sint-An'ken, 'k Bestelde twee dinees Met mossels en met paling En brood met plattekees. (Refrein.) VL Wij zijn terug gevaren, En namen rap den trein, We wilden dezen avond Weerom bij moeder zijn. Nu zullen de fanfaren, Bij 't dreunen van 't kanon, Ter onzer eere spelen Een ferme Braban?on(ne) Dan moeten wij trakteeren, En daarna klinkt het luid: Vivat, het jonge koppel! Daarmeê ls 't Heken uit. (Refrein.) BISCOUPLET. Een raad wil u geven: Ziet dat ge uw oorden telt, Want als g' een reis gaat maken. De steenen vragen geld. En als ge langs ons hofken Eens wand'lend komt voorbij, Komt dan ne keer ontsteken En praten met ons bei. g* Maar aan de jonge snuiters Geef lk een wijzen raad: 5> Komt nooit oin Mieken luimen, (3) <b Of t stamp u op... de straat. 0 (Refrein.) (1) of glaspapier. (2) of martjiko's. (3) of rond Mieken draaien. 't Manneken uit de Maan. HflBHBMMmSMKaaHHHSBiaBB MOTIE AANGENOMEN DOOR DEN MïDDENRAAD VAN 20 MAART 1932 Gezien de bespreking die aan gang is in de Kamer van het wetsontwerp tot be strijding van het alcoholisme; Gezien het A. C. W. het steeds als een zijner eerste plichten heeft aanschouwd de drankplaag te bekampen; stelt vast dat het een titel van roem is voor de arbeidersklas in ons land, zich van de vroegere verslaving aan den drank te hebben vrijgemaakt, aangezien echter het gevaar van het alcoholisme nog niet volledig geweken is, maar integendeel dreigt nieuwe uitbrei ding te nemen, zoowel door het verbruik van genever als van zware bieren en sterk gealcoholiseerde wijnen, hernieuwt zijn besluit om tegen alle volksvleierij en tegen alle partikuliere be langen in, tegen de drankplaag te strij den, ten bate van de geestelijke, zedelijke en stoffelijke welvaart van het volk, en bezweert de Kamerleden zich bij de behandeling van het wetsvoorstel door geen enkele andere beschouwing dan deze van het volkswelzijn te laten leiden en dan ock geen andere bepaling te steunen dan deze die op werkdadige wijze het alcoholverbruik kunnen verminderen; drukt bovendien den wensch uit dat zoo spoedig mogelijk eene wet zal worden aangenomen die voor doel zal hebben het verbruik der zware bieren te beperken. asiBBB£aaBsaB@saKZ3M6SB39BBsgBS Voor het toorieelseizoen 1932-33 is de inrichting van het provinciaal tooneel- tornooi toevertrouwd aan den tooneelkring We Willen te Brugge, ter gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan, in samenwer king met en onder toezicht van de Pro vinciale Tooneelcommissie. De kringen treden op in het stadstheater te Brugge. Tot den prijskamp kunnen al de krin gen van West-Vlaanderen toegelaten wor den, uitgezonderd deze welke reeds in de plassificatielijsten van de Provinciale Tooneelconunissie zijn gebracht gewor den. Slechts acht kringen worden toegelaten. De keus wordt bepaald als volgt: twee kringen aan te wijzen door A. K. V. T. twee door N. T. V. twee door Soo. T. V. en twee door P. T. C. Inlichtingen bij da P. T. C. (h. Lode Lagasse, Julius Sabbestraat, 43, Brugge). Onlangs verscheen ter boekenmarkt, uitgave J. Lannoo te Tielt, het werk BOERENLEVEN van EDWARD VER MEULEN, alias Warden Oom. Provinciale Tgoneelcommissie van West-Vlaanderen III' AFDEELING 1® en 2o prijs: 850 fr., te verdeelen tussclien De St Jan Berchmanskring van Hernegem, met Schuldig en Droogaers van Wervik, met De Vader 3» prijs: 250 fr., aan Middenstand van Kortrijk, met Nieuwjaarsnacht 4e prijs: 100 fr., aan Als men maar wil van Assebroek, met «Najaarsvuur». De St Jan Berchmansgilde en Droo gaers gaan naar de 2' afdeeling; de an dere blijven in de 3o. Verdienstelijke spelers: heer A. Nys- sen, St Jan Berchmansgilde», in de rol van Thomas Lchr; Mevr. J. Decroix, Droogaersin de rol van Vrouw Her mes. De Jury: K. Gostghebeur, J. Casteleyn, E. Delpierre, J. Vergote. aEssaassasBBiiBEaassaaEasiaBo GSSBBS&SBSaaaBSSaBEIBESlSSESEa Boer Stevens stapte heen. Haastig stak hij den boomgaard over en verdween achter het huis. O, vader is hard! kloeg Maarten. Maar ik zal toch niet zwijgen. René heeft mij ook erg benadeeld. Door hem verlies ik Martha. Toch ia hij mijn broer... Ik verschop hem niet. Maarten stond nog aan de poort. Eens klaps werd hij ongerust In den achter boomgaard lag een koeput. Vader had wel beloofd, dat hij nooit meer tot een wanhoopsdaad zou over gaan, maar de zoon was toch bang. Voorzichtig spiedde hij om den hoek van het huis. Boer Stevens leunde tegen de haag, ver van den put. Maarten zag hoe hij inet zijn grooten rooden zakdoek zijn oogen afwreef. Het was een pijnlijken aanblik voor den zoon. Vader weent weer, zei hij en hij voelde nu innig medelijden met den somberen man. O, als vader wilde, als er verzoe ning kwam, zou hij zelf veel gelukkiger zijn, mompelde hij. Mocht dat gebeuren en kon ik het bewerken, ik zou er God voor danken. Hij bleef daar staan tot boer Stevens terug keerde. Mharten liet niet merken dat hij op den uitkijk stond. Hij gebaarde iets aan zijn rijwiel te herstellen. Stevens kwam bij hem. Maarten scheur dien brief uit Ame rika en spreek er mij nooit meer over, zei hij. Maar vader, lees hem dan toeh eens! Dat i3 een kleine moeite. De zoon tastte reeds in den zak. Neen, ik wil niet. Die man ginder in den vreemde is dood, hernam Stevens. En nu hebben we er genoeg van gezegd. Trek zoo niet meer mijn hart open. Hoe minder ik herinnerd wu?d aan hst ver leden, hoe beter. Een algemeene huldiging gaf verleden jaar een hartelijke en onverwachte ge legenheid om de veelvoudige kwaliteiten van schrijver in kwestie openbaar te be lichten; zoo algemeen greep de viering plaats dat het welhaast op een veront schuldigende verrechtvaardiging kon gaan lijken waar allen even plots vurig als haastig en toegewijd meededen. Deze openlijke hulde buiten haar on vermijdelijke aanwijzing en onwilkeurige verdienste aan erkentenis en richting, kon slechta meer waarde en beteekenis bijscheppen. In het boek Boerenlevenln een tijdschrift Nieuwe Wegenals eerste pennevruchten verschenen (1911-1914) dringen lijk in al de werken van War den Oom eenzelfde gaven voren, een zelfde opvattingen van roeping en be stemming zooals deze den landeling aan zijn leven en lot heoht. Esnsdaags zal het rechtvaardigheids halve iemand behooren uit te maken welke scherpe opmerkingsgave onder rijke en zwierige westvlaamsche taal overal te grijpen ligt zoowel ln de lijn van het bestaan der levelingen welke Warden Oom ons in zijn romans weergeeft als in de onuitputtelijke beeldrijke uitdruk kingen der open natuur met haar schat ten van naamlooze schoonheid en bin dende liefde. Niet zulk een machtige stylist als Stijn Streuvels doch warmer en inniger, niet zoo indrukwekkend maar meer meesle pend en bekorend voert Warden Oom ons mede naar zijn rijk waar hij het harde onverbiddelijke leven met de ge nade van het geloof, het lot met zijn bestemming verzoent en daartusschen. daarin en daarrond de eenvoudigen en zaligen toover weeft die alleen uit de natuur is te puren. Terloops kan er ook onderlijnd ln deze tijden van verwarring, verduistering en ordelooze zelfbeschikking de rustige en overheerschen.de onderwerping aan geloof en gezag, aan eeuwigheid en verdienste misschien wel op grond van hoogere mo tieven des niettemin te waardeerbaarder: hetgeen eens te meer aantoont dat de kunst niet het kader der zuiver men- schelijke vermogens van den gelocvige dient uit te breken. Boerenlevengeeft in stede van een roman een viertal jaarkransen en wel: De Maanden Beer, Boerin en Werk volk Eoerenmis- en Leutedagenen eindelijk Twaalf schadelijke Planten Eigenlijk geen roman, ja, maar de beschrijvingen zijn echter zoo levendig, zoo echt vermenschelijkt, doorsnekt met ontelbare bespiegelingen vol tintelende menschenkennis en boeiends handeling dat alles er levend en versch in volle licht van waarheid en aantrekkelijkheid komt te staan. Men voelt, aan hoe schrijver niet alleen zich thuis voelt maar dat hij bovendien behalve zijn onafwijkbaren humor die ten slotte een betere levensverkenning en wijsheid verraadt, ook en vooral de da- gelijkscbe gebeurtenissen weet te vitali- seeren Intens genoeg om op het einde de veel uiteengezette wetenswaardigheden en vertellingen met een gunstig slot, met een gulle uitkomst af te sluiten altijd in het teeken van het optimisme, dat alleen wat te braaf aandoet. Voor wie het nog niet weet dichtte Warden Oom ook en misscljisn. gretig, wie weet het al; veel ervan geeft hij in Boerenleventen beste als inleiding en enlumineerir.g. Ook daarin straalt dezelfde gulle levensblijdschap, het zotte jolijt van een juist besef, de weerglin- stering eener inwendige vreugde als de zaligheid eener plotse ontspanning: tee ken van vrede en evenwicht. Het werk ls ten slotte van schrijver als wanneer hij schielijk de lichtende baan zag zijner roeping en zending. Zon der hulp van akademische of romanti sche kundigheden gaf hij zich over aan zijne kunst, vrij, onafhankelijk in volle frissche overgave en niettemin zeker met die innerlijke zekerheid die nooit liegt of wankelt. In denzelfden geest geschreven als zijn eerste werken Herwordingen Tri- mardsschonk Warden Oom in Boe renleven» zijn levenskennis zonder tellen of meten, driftig en diep tegelijk, in een warme en levendige taal vol parelende spreuken, behalve zijn laatste jaarkrans, het dageüjksche leven uitbeeldend met zijn onafgebroken tragische en kluchtige bekommeringen. Ieder krans op zich zelf ls teekenend en boeiend en laat niet los: kortom het is van het oorspronkelijk werk. dat de toe komst niet loochende. ABENT. DE TIJDSTROOM, maandschrift voor Ned. letteren. Geerardijn, Brugge. Be laatst verschenen nummers van ge meld tijdschrift steken thans in een ver nieuwd en alleszins handiger kleed. Typo grafisch kan het uitstekend verzorgd hee- ten en ook de inhoud gaat erop vooruit. Benevens de poeëten van het huis (De- medts, Albe en anderen), die af en toe een werkelijk geslaagd gedicht inzenden, kunnen we het best maken met de pro zaïsten waarvan sommige inzendingen van belang zijn. Vermelden we o. a. het duel Vandevoorde-Galle over de erotiek van Gezelle de boekbesprekingen van Ver- cammen over twee Zuid-Nederlandsche schlagers Het leven dat we droomden van Roelants en De Barmhartige Sa maritaan van Leroux de pennetwist de Keyzer-Renders over de meester van Flémalle de kritiek van Jan Schepens over een fraxische literatuurgeschiedenis die alle landen poogt te overzien, maar geweldig tekort schiet. Het verwondert ons volstrekt niet dat de provincie Brabant een aanmoedigings premie uittrok voor de Tijdstroom. Het verdient niet alleen offlcieel-provinclale steun dcch ook de warme sympathiek van alle literatuurliefhebbers. K. ÉKBBiiagasBaaaa.asBBSiaiBaaBaaa Vader, dan moet ge René toch gaarne gezien hebben! Gaarne gezien hebben! O, dat weet God! En ik was fier op hem... te fier. En dan zoo op het hart getrapt wor den! Maarten, zwijg er over. Ge weet niet wat ik afgezien heb en nog lijd. De zoon zei niets meer. Stevens ging in huis. Even later kwam da vrouw van den werkman aan de deur. Mijnheer Maarten, het eten is ge reed, zei ze. Ja, ik ben er seffens. Vader zat op zijn gewone plaats. Maar ten zag het wel dat hij geweend had. De oogen waren rood omrand. O, waar om bleef zijn gemoed verhard! De werkman sprak wat over het weer. De stemming was gedrukt. Na den maaltijd begaf Maarten zich naar zijn kamer, om brieven te schrij ven. Eerst las hij dien van René nog eens over en weer ontroerde hij diep. Wel, lk zal zelf aan René schrijven, besloot hij. Hij moet antwoord krijgen. Hij wilde het dadelijk doen. Hij moest de volle waarheid kennen. René zou hem die wel melden, da gansche geschiedenis meedeelen. Maarten hoorde vader met den werk man over het land spreken. Hij zou hem toch in het oog houden. Hij dacht aan het dramatisch tooneel in den stal. Een tijdje zat hij neer, hoe hij den brief zou opstellen. Boer Stevens trad zacht binnen. Ge werkt niet, Maarten, zei hij. Straks, vader... Ge moet u dat zoo niet aantrek ken... Peins niet aan Amerika, dat is het beste voor u, geloof me. Ik kan het niet laten, vader, René is toch mijn broer. Dat voel ik nu zoo innig. Niet meer! Hij heeft zich zelf uit de familie gestooten en hij moet eruit feliiven- BOEZINGE, Jaar 1931. Geboorten. 1. Decaestesker Roger, z. v. Maurice en Ncra VerhUJe. 2. Ver hack Julien, z. v. André en GcdeHeve Monsy. 3. Vandeputte Simonne, d. v. Hyppoliet en Augusta Vandermeulen. 4 Cappan Maurice, z .v. Ju'es en Felicie Hessel. 5. Caenepeel Maria, d. v. Aloïs en Eugenie Goethals. 6. Vanneste Mau rice, z. v. Prosper en Helene Gekiere. 7. Eggermont Gabriel, z. v. Achiel en Ger- maine Jacobs. 8. Foctiuenoy Raphael, z. v. Maurice en Alice Planckaert. 9. Vaudanberghe Asterie, d. v. Leon en Odi- lia Vanderheeren. 10. Vyuokier Robert, z. v. Maurice en Marcella Vandaele. 11. Flypo Simcnna, d. v. Cyriel en Ellsa De- sodt. 12. Houthoofd Georges, z. v. Oc taaf en Leontine Tommelin. 13. Alle- waert Agnès, d. v. Maurice en Gabrielle Vandevyvere. 14. Roose André, z. v. Aloïs en Eugenie Callebert, 15. Thoma Henri, z. v. Leon en Elisa Flepts. 18. Daneels X, z. v. Leon en Maxentia Van den Haute. 17. Debacker Gisèle, d. v. André en Magdeleine Lefevere. 18. Ler menez X, z v. Georges en Godelieve Lauwers. 19. Barra Ragetta, d. v. Mau rice en Martha Robyn. 20. Gevaert Georges, z. v. Medard en Julia Mouton. 21. Vandewalle André, z. v. Florent en Ellsa Hiele. 22. Platteau Maria, d. v. Robert en Blanka Woussen. 23. Pat- tyn Michel, z. V. Silvère en Flavie Vin- ckier. 24. Loose Celesta, d. v. Achiel en Maria Hollet. 25. Petilllon Josefa, d. v. Valère en Rosa Roose. 26. Pierloot Eli sabeth, d. v. Jules en Emma Degraeve. 27. Deloffer Johanna, d. v. Justin en Zoé Cornette. 28. Gruwier Joel, z. v. Maur. en Julia Blanckaert.29. Maes Clara, d.v. Alfons en Margr. Verheye.30. Barra An dré, z. v. Firmin en Augusta Vanclooster. 31. Bequoye Godelieve, d. v. Emiel en Julia Wyfïels. 32. Vandenbergha Anna, d. v. André en Irma Vandewalle. 33. Debacker Agnès, d. v. Gerard en Ge: maine lefevere. 34. Verstraete Raphaël, z. v. Alfons en Julia Covemaeker. 35. Vandewalle Suzanne, d. v. Albert en An toinette Legrand. 36. Fauvaert Firmin. z. v. Remi en Suzanne Soutaer. 37. Dhayere Johanna, d. v. Marcel en Marina Dhaeyere. 33. Tytgat Pascal, z. v. Ur- baln en Martha Logier. 39. Degryse Bernisia, d. v. Camiel en Muny Alida. 40. Verstraete Georges, z. v. Henri en Ma ria Masschelein. 41. Verheylesoone Adrlana, d. v. Josef en Margriet Bouten. 42. Menu André, z. v. Arthur en Mag deleine Vanmeerhaeghe. 43. Dumon Roger, z. v. Jules en Magdeleine Dury. 44. Sinnaeve Camille, z. v. Achiel en Juia Bogaert. 45. Tiersoone Daniel, z. v. Camiel en Maria Lepla. 48. Meire Roger, z. v Theodule en Delphina Coene. 47. Masselis Gcdelicve, d. v. Arthur en Felicie Ghekiere. 48. Devos Roger, z. v. Gaston en Julia Verstraete. 49. Priem Raphaël, z. v. Maurice en Maria Tomme lin. 50. Crombez Yvcntie, d. v. Leon en Maria Delofïer. 51. Dedecker Lucien, z. v. Pieter en Emma Vandaele. 52. Deraedt Roger, z. v. Omer en Julia Ler- menez. 53. Mergaert Simonne, d. v. Maurice en Augusta Verstraete. 54. Vanmeenen Maria, d. v. Gustaf en Alida Pype. 55. Charles Gisèle, d. v. Cyriel en Maria G-oes. 56. en 57. Plouvier An na en Maria, d. v. Jules en Mathilde Desrumaux. 53. Vandenbranden Anna, d. v. Pierre en Germ-fine Dezeure. 59. Bostoen Agnès, d.v. Alberic en Magdeleine Bruyneel. 60. Degezelle Irma, d. v. Hi- laire en Julia Vankeirsbilck. Sterfgevallen. 1. Ooerhe Servaas, wed. v. Boussemaere Silvie, 89 j. 2. Debel Victor, echtg. v. Bekaert Marie-Louise, 81 j. 3. Dewulf Nelly, d. v. Maurice en Maria Verbrughe, 7 m. 4. Depuydt Maurice, z. v. Remi en Martha Vandam- me, 2 m. 5. Ladison Maria, wed. v. Vandermeeren August, 73 J. 6. Vandae le Rosalie, ongeh., 83 j. 7. Danneels X, z. v. Leon en Maxentia Vanden Hau te. 8. Danneels Henri, echtg. van Marie-Louise Sobry, 77 j. 9. Ler- menez X, z. v. Georges en Godelieve Lauwers, 1 dag. 10. Loones Sophie, wed. van Bommens Davld en Car- rein Désiré, 71 j. 11. Bulckaen Joël, z. v. Pieter en Bertha Grymonpon, 1G j. 12. Fasseel Marie, d. v. Leonard en Pru dence Vandenameele, 35 .1. 13. Callens Simonne, d. v. Maurice en Martha In- gelbeen, 7 m. 14. Vanhaelemeersch Georgette, d. v. Arthur en Beantia Ja cobs, 3 j. 15. Dobbelaere Leonard, ongeh., 86 j. 16. Claereboudt Eudoxie, echtg. v. Wyffels Cyriel, 54 J. 17. Van belle Yvonne, d. v. Theodoor en Pharaïlde Thoma, 27 j. 18 Verstraete Hilda, d. v. Gerard en Robertine Traest, 14 m. 19. Tuyten Henri, wed. v. Vandevoorde Sophie, 75 J. 20. Samyn Alfons, wed. Maria Tys, echtg. Helene Platteeuw, 67 J. 31. Pauwels Leonie, echtg. Henri Plan ckaert, 60 J. 22. Platteau Maria, d. v. Robert en Blanka Woussen, 4 m. 23. Vandenbussche Aloïs, ongeh., 82 J. 24. Priem Raphaël, z. v. Maurice en Maria Tommelin, 2d. 25. Delvoye Juliana, wed. v. Vandewalle Petrus, 82 j. 26. Sa myn Benoni, echtg. Irma Desmet, 33 J. 27. Aeck André, z. v. Evarist en Maria Vandamme, 3 j. 28. Cappan Maurice, z. v. Jules en Felicie Hessel, 10 m. 29. Misstnne Juliar.a, wed. v. Petrus Roebens en echtg. v. Emiel Meesdorn, 59 j. 31. Plouvier Anna, d. v. Jules en Mathilde Desrumaux, 15 d. 32. Becuwe Clemence, wed. v. Henri Lebleu, 78 j. 33. Plouvier Simonne, d. v. Jules en Mathilde Desru maux, 2 w. Huwelijken. 1. Bogaert Cyriel, 25 J. en Wyffels Martha, 18 2. Vander- gucht Marcel, 41 J„ van Alveringem en Lesaffre Johanna, 37 j., v. Boezinge. 3. Peeren Gerard, 24 J. en Vandamme Gabrielle, 19 J. 4. Crevits Alfons, 28 j., v. Kortemark en Vandenbroucke Zulma, 26 jv. Boezinge. 5. Top Josef, 23 j., v. Beveren/IJzer en Sedcyn Alice, 23 J., v. Boezinge. 6. Hessel Silvère, 25 j. en Degraeve Martha, 22 j. 7. Verhoeye Achiel. 23 j., v. Zuidschote en Fasseel Go delieve, 22 J., v. Boezinge. 8. Polley Camiel, 21 j., v. Bikschote en Knockaert Martha, 19 J., van Boezinge. BBeBR£iXB2!B3:&aaS8S3BS33!3i?!3a3SB Wat heeft hij dan gedaan? O, vraag dat niet! Ik spreek er niet meer over. Vader, lit ben nu geen kind meer! Laat ons eens kalm over die geschie denis spreken. Nu ben lk in da onze kerheid. Neen, neen... Alias is voorbij... al lang. En het moet verdoken blijven. Het is van jaren... Daarom is ook het uur van de ver giffenis geslagen. Ge moogt niet blijven veroordeelen. Christus vergaf wel zijn beulen... Vader, ontferm u over René! Lees dien brief. Nooit! Die man Is dood. Ge moogt u dat niet aantrekken. Ge hebt hem bijna niet gekend. Scheur den brief... En als die heer u er nog over spreekt, vraag hem dan of hij het niet meer doet. Vader, gij hebt vandaag verdriet gehad, omdat Manda weg is. Ilt zag het aan u... Mijn broer is nu al zoo lang in den vreemde. Hij heeft er goede zaken gedaan... maar hij geeft er niet om, zoo lang hij niet verzoend is met u. Vader, wees barmhartig... Ge zult dan zelf meer rust hebben in uw hart. Christus heeft ons toch geleerd, dat we ver gevend moeten zijn. Ge hebt ons chris telijk opgevoed. Boer Stevens antwoordde niet meer. Hij verliet de kamer. Misschien zal vader toch veranderen, hoopte Maarten. Hij schreef nu den brief aan zijn broer. Hij verzweeg dat zijn vader onverzoen lijk was. Hij gaf hoop op vergiffenis en herstel der familiebanden. Maar hij wilde zelf juist weten wat er gebeurd was. Waarom had René Joris Braams ge dood? Was het in een twist gebeurd? Laat me alles weten, vroeg Maarten. Dan kan ik beter oordeelen en meer doen voor u. Hij vertelde allerlei nieuws, doch open- óaai'da voor René niet boe somber m LANGEMARK, m. Januari en Februari Geboorten. Sc™aert Maurice, r, v. Vlo tor en Pagaert Maria. Dewilde Omer, z. v. Jerctme cn Staelen Cfiina. Mas schelein Frans. z. v. Vital en Popoorter Elisa. Ceuninck Suzanna, d. v Cyriel en Lambert Flavie. Lefebvre André, a v. I-Ienri en Dcbruyne Irma. Linclau Marcel, z. v. Victor en Seys Angela. Houthoofd Augusta, d. v. Gerard en Mad- delein Maria Dekeyser Rosa, d. v. Ed- mond en Debusscher Irma. Landuyt Madeleine, d. v. Achiel en De Meulenaere Alida. Vanacker Denise. d. v. Camial en Debruyne Maria. Landuyt Godelieve, d. v. Alfons en Demerrisss Madeleine. Spriet Clara, d. v Oscar en Vanlevbergh» Irma. Claeys Paula, d. v. Jules en Cal- Iewaert Zulma. Decoene Margareta, d. v. Camiel en Descampa Marie. Dewit- te Noël, z. v. Maurice en Verhaeghe Ma ria. Vanhove Irma, d v. Emcric en Deslypere Maria. Wallecam Abel, t. v. Remi en Vermeulen Gabrielle. Vande- vivare Roger, z. v. Camiel en Verkamer Celesta. Ouvrien Anaïse, d. v. Heotor en Denoorter Julia. Huyghe Gerard, z. v. Cyriel en Vermeulen Eugenie. Huwelijken. Vandaele Marcel, werk man met Boonaert Marie, huiswerkster. Platteeuw Maurice, werkman met De- lamillieure Emelie, fabriekwerkster. Noyelle Albert, handelaar van Moorseel» wed. v. Wolfs Karolien met Behaeghel Juli», huiswerkster van Langemark. Bosch Camiel, workman met LermlneB Adelaide, huiswerkster. Couchez Ca miel, werkman met Smagghe Irma, huia- werkster. Deruytter Achiel, autogelel- der van Staden met Dehaene, werkvrouw van Langemark. D'Almagne Hector, werkman met Descamps Godelieve, naai ster. Sterfgevallen. Beauprez Petrus, 70 J, werkman, echtg. van Bekaert Octavie. Dewachter Maria, 39 j., huishoudster, echtg. van Geraerts Hubert. Vandecaa- teele Magdalena, 40 j., huishoudster, echtg. van Thoma Camiel. Lauwers Carolua, 74 j., echtg. v. Blanckaert Maria. Myl- leville Carolus, 91 Jz. b., wed. van Van- staan Rosalie. Smagghe Mathilde, 79 j., z. b., echtg. van Thoma Isidore. BEVEREN-IJzer, v. 1 Januari t. 18 Maart, Geboorten. Agnes Top, d. v. Arthur en Maria Jacques. Maria Van Houtte, d. v. Marcel en Irma Vereecke. Geor ges Butaeye, z. v. Michel en Madelena Feryn. Suzanne en Simone Tnulllea, d. v. Georfs en Rachel Vanderfaillie. Overiijde Alice Depypcr, 15 J., d. v. Camiel en Irma Butays. Edmee De Hongre, 52 j., ongeh. Am and Barbier, 74 j., echtg. van Stephanie Hillebrandt Eertha Quaullaeys. 45 j„ echtg. van Ar thur Butaeye. René Ryon, 85 J., wed. van Leonie Mollet. Laura Taillieu, 23 j., d. v. Jean-Baptiste en willen Lydle Delbasre. Eugenie Allac'-.er. 72 j., echtg. van Jules Ameloot. Marie Crouset, 85 J., wed. Leopold Debacker. Rosalie Kerf, 81 J., wed. van Edmond Beun. RENINGE, maanden Januari en Februari. Geboorten. O'oin Willy, z. v. Jules cn Elodie Noyen. Indevuyst Agnes, d. v. Gaston en Germaine Gouwy. Dedrle Margareta, d. v. Nestor en Maria Masrten. Vandenbroucke Ivonna, d. v. Alponss en Palma Bustraen. Overlijdens. Pleters Charles, 94 J. wed. v. Clementia Wullepit. Hoet Henri, 69 J., wed. v. Juliana Desnyder. Inde vuyst Agnes, d. v. Gaston en Germaine Gouwy. Brouckaert Henricus, 68 J, wed. v. Louise Verstaete. Vermeersch Henricus, 81 J., engeh. Deman Marie- Louise, 74 j., wed. v. Henri Feryn. De- roo Aio: 72 j., echtg. v. Mathilde Van- houwe. Vandrosnme Judith, 60 L kloosterlinge. Vanslambroucke Emma, 80 J., ongeh. Caeyzeele Jozef, 25 J- ongeh. (overleden te Bsernem). Huwelijk. Jacob Maurits, brievendr»- ger en Haelewyn Irma, z. b. HOUTEM (Veurnc), Januari en Februari Geboorten. Top Agnes, d. v Arthur en Mary Euphrasie. Butaye Joris, z. v. Pierre en Feryn Magdalena. VanhoutU Maria, d. v. Marcel en Vereecke Irma. Overlijdens. Depyper Allee, d. v. Ca miel en Butaye Irma. Barbier Petrus, echtg. v. Hillebrandt Stephanie. Quae- laeys Bertha, echtg. v. Butaye Arthur. Ryon Renatus, wed. v. Mollet Leonie. DE RADIO EN HET BIJWONEN DER MIS Men heeft ln Sint Pieter, te Rome, bij zonder volmaakte microfoon en luidspre kers geplaatst, welke tegelijk moeten toe laten de plechtigheden van de Vatikaan- sche Basiliek per radio te verspreiden, en de zangen en de toespraken ln al de de«- len van den oneindigen tempel hoorbaar te maken. Zondag heeft de H. Vader aan de Radiostatie van het Vatikaan toegela ten de redevoering, door hem ter gelegen heid der lezing van het voorafgaandelijk dekreet eener zaligverklaring gehouden, per radio te verspreiden. De H. Steel toont zich dus beslist gun- tig aan het gebruik van de radio (T. a F.) om het aktleveld der Kerk uit te brei den. Gezien deze schikking, heeft de Mat- tino van Napels de vraag gesteld of men aan de Zondagplicht kan voldoen met per radio Mis te hooren, en het dagblad heeft deze vraag aan verscheidene kerke lijke overheden onderworpen. De ant woorden waren, zooals te voorzien was, alle ontkennend. Zij zullen, denken wij, meer dan een onzer lezers belang inboe zemen. OaS3B53S2333!a£S!£aS'iaSjfi!3;2aSI3B MAART LENTEMAAND 27 Z PASCHEN. Joan. Damasc., Rubertus. 28 M Paasch-Maandag. Joan. v. Caplstr. 29 D Eustasius, Bertholdas, Ludollus. 30WJoann. Climacus, Quirinus, Regulus. 31D Achatius, Balbina, Co \elia M. 1 V Hugo B., Theodora M., Prudentius. 2 Z Franc. v. Paula, Urbanus, Maria f en zwaarmoedig vader leefde. Eet schrijven ontroerde hem. Toen de brief geëindigd was, ging Maarten zien wat vader nu deed. De regen kletterde thans tegen de rui ten. Boer Stevens zat bij de stoof, waar op de groote ketel met veevoeder borrelde, en keek strak voor zich, als waren zijn gedachten ver. HIJ scheen niet bijzonder opgewonden meer. Maarten deed of hij Iets kwam halen. Hij wilde den schijn vermijden alsof hij zijn vader bewaakte. Haastig maakte hij zijn andere brie ven af. Nu moest hij naar de postbus. Juist kwam boer Stevens weer. Vlug stak Maar ten den brief voor Amerika onder ei® andere. Ik ga slapen, zei Stevens. Ge moogt niet kwaad zijn op mij. Kwaad? Wat peinst ge nu? Ik kan niet anders handelen, geloof me. Ge weet niet wat er gebeurd is ea het is het best, dat ge het niet hoort Doe of geen broer bestaat. Anders zou uw rust weg zijn. Tot morgen! Ge mo«t zekér naar Roeselare? Ja... -T Slaap wel. Ge ziet er vermoeid uit Ge moet uw rust hebben... Slaap wel. Maarten. Van 's gelijken, vader. Maarten wilde nu niets meer onr René zeggen. Hij wachtte tot zijn vad*f te bed lag. Dan ging hij naar de dorp- plaats. Het regende nog. Toen de brieven gepost waren, es Maarten terug keerde hoorde hij twis tende stemmen op een der buitenwegen. Dan was het of er iemand klaagde. Maarten weifelde even. Maar als «f iemand in nood was moest hij tocl» hulp bieden. Hij spoedde zich dus in dl» richting. Het was de binnenweg, waax bet kruis voor dea vermoorde stond. 4't VefvakUki

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 5