De Vuurberg Een Bezoek aan de 9" Handelsfoor 29* JAAR. - N' 15. KATHOUEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. Wetenschappelijke Kongressen te Gent DE CHRISTUS DER ALPEN Het jongste Wonder van den H. Doorn te Andria BELASTINGEN STORT 13,G5 FR. STEUN AAN DE KATHOLIEKE PERS WERKLOOSHEID EN NAASTENLIEFDE NAAR LOURDES LISSEUX IDF FOLTERINGEN IN CHINA mmê TE IEPER BLOEMLEZING WRIJVING TUSSCHEN ENGELAND EN IERLAND HET BELFORT TE RIJSSEL AAN DE SCHULDEISCHERS DER HANDELSBANK WEEKBLAD* 35 CENTIEMEN. 5»™ "DE POPERINGENAAR" Uitgever 6AN8EN-VANNESTE POPERINGE Telefoon N'9. - Postch. N'15.570. Abonnementsprijs tot einde t Jaar: voor Belgle 13.65 Ir. te storten op onze postcheckrekening met volledig adres; voor Frankrijk 30.00 Ir. voor andere landen 83.80 Ir. te zenden per internationaal post- mandaat met Juiste adres. PQPEBIX TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3* bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag Annoncen zijn vooraf te betalei en moeten tegen den VVoeusda; avond ingezonden worden. - Klein berichten tegen den Vrijdag noen. ALLEGORIE. I De gemeente Kalmhout lag aan den Voet van den berg al verre lijk Godsvelde aan den voet van den Catsberg. Sedert eenigen tijd waren er wonder lijke schrikteekenen die rampen en on heilen voorspelden: De dieren waren on gedurig, de hennen kakelden, de honden Jankten dat het benauwdelijk was en trokken geweldig aan hun keten om los, de koeien beuzelden op stal en die in de welde waren, biesden zenuwachtig, en zoo biesde er één, zoo biesden ze al, met hun steert recht omhooge lijk de trampe van een olifant. Er steeg een rook uit den bergtop; de oude menschen kenden dat spel en be trouwden t niet, maar de jongens speel den voort, dartelden en stoeiden in dien onrustigen dampkring. Waarom niet? 't Is gelijk waar de Jeugd speelt, al ware t op een kerkhof of op een vuurberg. De rijken en begoeden hadden, lijk al tijd, eerst den bibber in hun handen, den beverik op hun lippen en den daver op hun lijf. De burgemeester vroeg raad aan een advokaat. (Er zijn nog eerlijke advokaten, lijk er moedige generaals zijn, en god vruchtige kosters.) Die rechtsgeleerde be kende zijn onbevoegdheid en reklameer- de geen cent voor de raadpleging. In zijn angst zag de burgemeester dien berg als een reus; hij had een somber voorgevoel van de ziedend-brobbelende ech... die naar de vallei zou spoelen met een stinkenden rook. Hij hoorde reeds krakers in de verte. Was het de buik van den bergreus die grolde? i Hij wendde zich óm advies tot Mijnheer den Pastor. Zou de geestelijke dat niet kunnen aflezen De herder der pa rochie antwoordde: «God raakt de berg toppen en zij rooken... We zullen t'avond lof doen en den Psalm zingen Quare Iremuerunt gentes We moeten betrou wen hebben in de Goddelijke Voorzienig held. Wat God bewaart is wel bewaard De burgemeester ging vandaar naar den Voorzitter der Vossen. De oud-strijder, dien het kanon gemist had, antwoordde: We hebben voor heeter vuur gestaan te Merkem Hij zei dat op een ijskoud toontje dat danig afstak bij de algemeene gemoedstemming zoo dicht bij een vul kaan. De burgervader, bewust van zijne ver antwoordelijkheid, riep den gemeenteraad bijeen. De sjampetter moest komen, i Garde, 't ls t'ayond gemeenteraad De garde wist wat dat beteekende; de burgemeester was maar kort van stof. De veldwachter die het ontzag om de gemeen te zoo af te loopen in één achternoen, vroeg wat er op handen was en wat er scheelde en of het presseerde... Is 't mis SChien weeral om te weten hoeveel Inwo ners er zijn, hoeveel huizen, enz... De berg rookt zei de burgemeester ziet ge 't niet En dan? ik rook ook i «Hoe»? i «Ja, mijn pijp Jamaar, hij sal leelljk doen, Wj zal spuwen Ik spuw ik ook Ja, maar niet in de pinten... Garde, In naam van de wet De garde klopte zijn pijp uit, spoog nog ne keer in den koolbak (niet in de gla zen), deed zijn ander veste aan, zette zijn képi op en was weg. De burgemeester herkauwde reeds zijne redevoering; hij zou niet met een dam ■Van stadhuiswoorden den lavastroom te genhouden, dat wist hij wel. i 's Avonds kwamen de mannen bijeen ln ■t Gemeentehuis. Men betreurde-de afwe zigheid van den brouwer en den notaris die er al van door waren naar Nice om de mogelijke catastroof te vergeten; daar op de Azuurkust zouden ze er hun slaap niet Voor laten, en was de gemeente bedolven, tvel tot daar, de wereld zou voortdraaien »1 was er een dorp verdwenen op de land kaart en ze zouden de eerste zijn om schadevergoeding te trekken daarna. De burgemeester opende de zitting en fcrees op het tragisch gevaar; ze zouden Al de koppen bijeensteken en al hun ver- Stand t'hoope doen voor 't algemeen wel zijn. Zijn rede as kort; 't zonk in zijn löeenen en hij klappertandde. De eerste schepen zei: Geef mij een goudberg ln plaats van een vuurberg en een burgemeestersjerp voor zes jaar en gij zult er U van beloven, ik zal weten hce Rdministreeren en 't gevaar af te kee pen j De sekretaris teekende alles op, gewe- lensvol. De tweede schepen, gebeten en Ja- loersch, stekte naar zijn collega: We zul- 'ten u doen dekoreeren met het groot JintEn stille zei hij voort in 't oor jyan zijn gebeur: «We zullen hem ermeê pphangen De burgemeester kwam tusschen ln al Zijn weerdigheld Mijnheeren, 't is serieuzer dan gij denkt; we hebben malkaar een nieuwjaar gewenscht, maar 't zou wel kunnen ge- peuren dat we ten naaste jare malkaar geen nieuwjaar meer zullen moeten wen- $chen Ze spraken nog eerst van wat nieuws op de prochie, elk van zijn bedrijf en elk .Van zijn wijk. Zelfs bij het dreigend ge- Vaar verloor de leute hare rechten niet; t waren Vlamingen; op 't einde spraken Ze weer van den vuurberg. Eenige burgers zaten in de herberg, lui- Bterden en sloegen er him haak ln en redekavelden met de raadsheeren. De postmeester sprak over den Index; de Schoolmeester ruide entwat van de plaats haam der gemeente die niet juist geschre ven was, 't moest met een K zijn in plaats Van een C. (sic) Mijnheerenschoot de burgemeester hit, we hebben hier andere katten te geeselen. Laten we voortdoen Er kwamen nog eenige latekommers binnen. Het fataal uur zal slaan, het ls kwart ervoor. Schrijf naar het ministeriestelde de Sekretaris voor. Een motie naar t ministeriesnauw de de eerste schepen, dat is een gedacht lijk een ander, maar ze zullen een Com missie benoemen 1.1. z. de affaire begraven met een klein dienst je en ons laten be graven onder de gloeiende massa. Voor die meneeren te Brussel is een vuurberg niets meer dan een gewoon vierwerk Ik stel voor orakelde de burgemees ter, een breeden, diepen gracht rond de gemeente te delven en de lavastroom zal er in loopen, wij zullen hem canaliseeren De meerderheid knikte ja, ze zouden zoo de omliggende dorpen laten teisteren maar hun eigen doening zouden ze red den. Wanneer het practisch tot uitvoeren er op aankwam, verschilden de meeningen lijk in een vergelijkende studie. De president van den voetbal opperde Zijn gedacht: Zondag toekomende is er match bij ons, ge moogt niet graven op ons terrein Er werd fel geredetwist. Ze wisten geen raad, alleen hun verlegenheid. 't Vier kwam in de stoppe en een oude doctrinair riepDe vierberg kan ons niet scheien, het klerikalisme, d&t is de vij and, eerst de toelagen weigeren aan 't vrij onderwijsDit had geen bijval, 't Was wei daarover dat het ging op dat kritiek oogenbhk. Een nationalist tuitte lijk een luidspre ker: De vlaamsche zaak ls een andere vuurberg die meer onze aandacht ver dient, een brandpunt der beschaving; eerst alles omver en dan Vlaanderen- Staat op zijn eigen met Grrroot Neder land I We zullen schrijven naar den Volken bond zei de schoolmeester. Ze zullen him katte zenden loech de eerste schepen, lijk naar China Laatst van al om die brandende kwestie op te lossen, peinsden ze op de pompiers. De pompierszei de tweede schepen, kunnen beter de mane blusschen dan een vierberg uitdooven Mannen hernam de burgemeester, vele handen maken licht werk; we zul len een oproep doen tot de werklieden om de openbare werken der gemeente aan te vatten, een oproep tot alle menschen van goeden wil Ik vraag het woord vroeg een socia list: Aan hoeveel per uur Weihoe, de gemeente betaalt haar deel aan de werkloozen, dient dat geld maar om leegaards te kweeken; zouden ze dan voor 't gemeenebest en ook om hun eigen huis, hun eigen vrouw en kinders van den ondergang te redden, niet helpen aan de travaux? zoo sprak de burgemeester en hij was dul. Die socialist die een nonkel dood had van te werken, weigerde koppig alle on- vergelde medewerking. De werklieden hadden li-ver een beetje t'huls te futte ren, hun land in winterbedden te leggen, zorgen voor keuneteten, enz. De nationalist sprong recht: «Met geld moet ge niet Inzitten, burgemeester, de Staat gaf wel millioenen uit voor de eeuwfeesten, de Staat is rijk genoeg «We zullen het leger vragen» steide de tivéede schepen voor. «Het leger» kapte de eerste schepen daarop, dient om den vijand tegen te houden, niet de lava». Een oólijk boertje zei: WIJ, boere- menschen, zullen ons zeiven uit den slag helpen. «Help u zelf, zoo helpt u God». Ge moet op geen ministers rekenen, het ministerie raadpleegt de boeren niet als er Iets moet beslist worden, we weten dat al lang! Ze verdedigen zij de vrijheid, zeggen ze, dat beteekent de vi-jheid der andere standen en der andere volkeren; wij mogen aan den hals komen, de boer zal t al betalen. Nooit is het anders ge weest. Kunnen die schoone uit de hoofd' stad zich bezighouden met een zak graan, met vulgaire beeten en zwijntjes? De mi nisters zouden de boeren ook nog een dienst bewijzen... desnoods, als ze er zelf belang bij hebben en als de kiezingen na deren. Dus aan 't werk, morgen met den vroegen al de boeren met een schuppe en een spö, en werken lijk dijkedelvers Allen stemden er mee ln. De gemeenteraad die nu en dan lijk een vuurberg op kookpunt gestaan had en gereed was om uit te barsten, bedaarde. Allen waren het roerend eens om de laai ende vlam der keel, den knetterenden gloed van den dorst te blusschen. De zitting werd geheven; ze bestelden een pinte en tikten alsof er niets gebeurd was en gingen gerust naar huls. Toen ze weg waren, kwamen er Jonk heden en Jonge dochters in hunne plaats. Tafels en stoelen werden op zij gescho ven en ze dansten den Charleston, 't Was donker en ze zagen naar de hoogte niet. De vuurberg rookte nog meer woest-dreigend. De duivel koterde in den afgrond, de uilen schreeuwden akelig ln den nacht, morgen zou het hellevier uitslaan. De burgemeester was al op; de garde sliep nog met zijn pullemutse aan. Bij duizend jaar zullen daar gelen, bruinen en zwarten delven naar de pul- nen; hunne geleerden zullen hier het verre verleden bestudeeren en ze zullen beslui ten: Dit zijn de overblijfsels van het tijd perk toen de Blanken nog maar waren aan den Beton, den Roman, de Radio en den Tarievenooricg. A. B. |BEBBE«aeïSaEaS!a3®!23S33E28B23 De Vlaamsche Zooals gezegd kwamen deze week te Gent bijeen het puik van Vlaanderens intellectueelen. De openingsvergadering had Vrijdag namiddag plaats en den welkomgroet werd uitgesproken door Dr August Ver- meylen, Rector der Gentsche Universiteit. Het is mij een bijzondere vreugde, zegt spreker, deze algemeene vergadering te mogen openen. Er is reden tot opgetogen heid als wij denken wat sinds het eerste vlaamsch wetenschappelijk Congres, 35 jaren geleden, werd bereikt. De heer Rec tor brengt terloops hulde aan de nage dachtenis van Mac Leod die de grond legger van deze Congressen is geweest. In 1897 was er één Congres met 101 deelnemers; thans zijn wij gekomen tot niet nun dan 10 Congressen, waarvan deze voor kunstgeschiedenis en journalistieke wetenschap dit Jaar voor de eerste maal plaats grijpen. Dr Aug. Vermeylen eindigt zijn rede met zijne hooge voldoening uit te druk ken over dR samenwerking die thans is tot stand gekomen tusschen de Noord en Zuid-Nederlandsche geleerden en met de vurige hoop dat de Wetenschappe lijke Congressen veel succes mogen boe ken (Toej.). Dr Frans Daels, als Voorzitter der Con gressen, antwoordde en uit zijne rede ne men we volgende over wat tevens een al gemeen gedacht geeft over de algemeene werking der Congressen. «Persoonlijk ben ik niet weinig geluk kig dat het Congres voor Verpleegkunde en Sociale Geneeskunde deze Gezamen lijke Wetenschappelijke Kongressen komt voorzitten en in deze hoedanigheid het eerste woord spreekt bij deze plechtige opening. Het zal U zeker, Mijnheer de Rector, innige vreugde verschaffen deze alom vattende tien Vlaamsche Wetenschappe lijke Kongressen met het in hun mid den geboren Internationaal Vroedkundig Kongres te zien samenstroomen in deze Aula geworden tot Vlaamsche Hooge- school en tot ware Universltas. Zóó past het in Vlaanderen, zóó is het gezond! Duizenden vlaamsche intellektueelen hebben door eigen hardnekkig werk de vlaamsch8 wetenschappelijke heropleving bewerkt; deze Congressen hebben steeds grooter en grooter domeinen binnen hun werkzaamheid betrokken, steeds méér vlaamsche sferen met een geest van hoo- gere studie en wetenschap doordrongen, totdat het volk eigenlijk besefte wat een Hoogeschool beteekent als Alma Mater van hoogere kuituur en zijn eigen Hoo geschool opeischte voor zich zelf. De vergadering zal met mij instemmen indien ik ook in het begin van deze zit ting welkom heet de deelnemers aan het Internationaal Vroedkundig Kongres, dat een deel van het Kongres voor Verpleeg kunde en Sociale Geneeskunde uitmaakt en hier afgevaardigden heeft aangelokt uit Engeland, Nederland, Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk, Polen, Honga rije, Letland, Denemarken, Tcheco-Slo- vakije en Yougo-Slavië. Voegen wij erbij dat alle de vergade ringen talrijk bijgewoc: werden, en laat ons verhoopen dat dit de oogen .opene aan sommige en bewijze dat Vlaanderen vooruit wil door studie yoor zijn welzijn. OP DEN MOKT BLANC» Het prachtig standbeeld de «Christus der Alpenwaarvan men hier de weer gave heeft, zal dit jaar nog geplaatst worden op den Mont Blancin Zwit serland, die alzoo eene bedevaartpjagte zal worden voor de bergbeklimmers. Het beeld is in harden arduin uitgehouwen door den beeldhouwer Georges Serraz. ■BSBSZSSaQSeSHSSBlIBSglBZSiaES HET BLOED DER DOORNENKROON VAN DEN HEILAND WEER VLOEIEND Over de herhaling op Goeden Vrijdag LL van het wonder van den H. Doorn te Andria ln Zuid-Italië, dat, zooals men weet, zich sinds eeuwen pleegt voor te doen, wanneer Goede Vrijdag op 25 Maart valt (dus samenvalt met Maria Bood schap) geeft het pauselijk blad, de Os- servatore Romano» een uitvoerig relaas, waaraan wij het volgende ontleenen. Van het eerste oogenblik af, dat het volk begon te bidden, ora 13.30 uur, was reeds merkbaar, dat de bloedvlekken van den H. Doorn een lichte verandering on dergingen. Van dof en droog als zij wa ren, werden ze helder en week. Om 15 uur was het verschijnsel nog be ter zichtbaar en om 16 uur was het evi dent voor allen, die het mochten contro leeren. De Bisschop hield degenen, die het on geduldigst waren, terug, daar hij met alle behoedzaamheid wilde te werk gaan. Ook Dr. Bon beteugelde het enthousiasme, dat aldoor vurig oplaaide in do harten van hen, die het wonder hadden aanschouwd. Onorevole Ceel, de burgemeester, genees- heeren, clinici en eenige prelaten bezagen den H. Doorn een laatste maal met lenzen en een speciale electrische lamp en het was voldoende, dat om 16.10 uur een ge neesheer instinctief zijn hoed omhoog stak, om den geloovlgen mede te deelen, dat thans geeneriei twijfel meer bestond, om een niet meer te beteugelen enthou siasme ln aller harten te doen losbreken. Toen nam de Bisschop de relikwie van het altaar en hief haar omhoog boven de hoofden van het volk, om het te zegenen. Daarna liet hij haar vereeren door de twee Aartsbisschoppen, Palica en Barto- lomasi, die zich niet van hun bidstoel had den verwijderd. De Bisschop hief daarna het Te Deumaan, dat met onbeschrij- felijken jubel werd gezongen onder uit roepen als Leve de H. Doorn! Leve Christus Koning! De naaste omgeving van de kathedraal zag zwart van de menschen. Om aan de godsvrucht der geloovigen te kunnen vol doen, moest men de menigte samenbren gen op het uitgestrekte Victor-Emanuel- pleln, opdat zij den zegen zou kunnen ontvangen. Ruim 50.000 personen verdrongen zich op het plein, toen de Bisschop, omgeven door de Aartsbisschoppen en autoriteiten: waarbij "ich nog de prefect van Bari, Ca valier!, en de federale secretaris van Bari gevoegd hadden, op het balcon van het Bischoppelijk paleis verscheen, waar een troonhemel was opgericht. Het verschijnen van den H. Doorn bracht een onbeschrijfelijk enthousiasme teweeg. Eet volk kon niet knielen, daar het te dicht opeen gedrongen stond, maar met ontbloot hoofd en zwaaiend met hoe den en zakdoeken, riepen allen met luider stem en telkens opnieuw brak het enthou siasme los. Mgr. Bartolomasi vertolkte de gevoe lens van het geheeïe biddende volk, toen hij zijn preek besloot met een hymne op Gods goedheid en het buitengewone ge loof van het volk van Andria, dat waar dig is, om den kostbaren Doorn van de Kroon van den grooten Koning te bewa ren. Om 16.50 uur ging de menigte lang zaam uiteen en toen de relikwie eenige minuten later door den Bisschop weder om in de kapel was teruggebracht, was de kathedraal opnieuw tot in de uiterste hoeken met geloovigen gevuld. Tot laat hi den avond kwam de menigte den H. Doorn vereeren. Op verzoek van den Bisschop maakte notaris Riccardo De Corato de notarieele acte op, waardoor het wonder wettelijk wordt gedocumenteerd. Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN I 't is de beste. 0 175 Mülioen meer ln Februari 1932 dan in Februari 1931 In Februari hebben de Rijksbelastin gen 712.079.000 frank opgebracht, tegen 536.436.000 fr. in Februari van verleden jaar. Het aandeel van de rechtstreeksche be lastingen in voornoemde som is 205.955.000 fr., van de tol- en accijnsrechten 297 mll- lioen 118.000 fr. De stijging is voorname lijk opvallend wat de tol- en accijnsrech ten betreft, die dit Jaar in Februari 129 millioen meer opbrachten dan in Fe bruari 1931. In de eerste twee maanden brachten de belastingen op: 1.433 millioen tegen 1.165 millioen in het zelfde tijdperk van 1931. Dit bedrag wordt volgenderwijze verdeeld: 518 millioen aan rechtstreek sche belastingen (61 millioen meer dan in 1931), 470 millioen aan tol- en accijns- rechten (132 millioen meer dan in Ja- nuari-Februari 1931), en 444 millioen aan registratierechten (74millioen meer dan in dezelfde maanden van 1931). iEEEi3L3ïaBËaBIS£iB;2Eai2S5253ES3e!I op onze postcheckrekening 15.570, met aanduiding van uw volledig adres, en telken Zaterdag tot einde dit jaar wordt ons blad U per post besteld. De Socialisten verstaan goed dat de pers de machtls en dat de dagbla den flink moeten opgesteld en net ge drukt zijn om goed verkocht te worden. Verleden Jaar werd door de Socialisten VIJF MILLIOEN besteed om de druk kerij van hun vlaamsch dagblad Voor uit» herin te richten en laat ons maar zeggen dat het blad heel wel ls uitge geven. Dit Jaar nu hebben ze gezorgd voor hun in 't fransch gedrukt blad LE PEUPLEen eenige dagen geleden, ter gelegenheid der inhuldiging der nieuwe drukkerij kwam dit blad uit op 32 blad zijden. De H. Valschaerts wijst in de «Rappel» van Charleroi, de Katholieken op hun verplichtingen ten opzichte van hun pers, en wij meenen dat hetgeen hij schrijft door alle Katholieken wel eens mag over wogen worden. Hij heeft het vooral over de noodza kelijkheid van de Katholieken hun ad vertenties ln de katholieke bladen te plaatsen en bevestigt dat de steun die van de katholieke nijveraars op dit ge bied verstrekt wordt, niet volstaan kan. «Vele katholieke Instellingen», schrijft de Rappelen zelfs vele bloeiende katholieke instellingen, en onder hen de commercleele instellingen, eischen van de katholieke bladen dat kostelooze reclame zou worden gemaakt telkenmale er een feest wordt gegeven, een. tooneelstuk wofdt opgevoerd, ofeen soiréè Wórdt gehouden. Men heeft ingangskaarten en programmas laten drukken. Men heeft natuurlijk den drukker betaald. Men be taalt ook de auteursrechten. En de toe schouwers betalen hun plaatsbewijs. Er wordt winst gemaakt, doch de katholieke bladen die reclame hebben gemaakt krij gen niets. Het is voor de goede zaak zoo zegt men doorgaans. Doch men vergeet hierbij dat de beste der goede zaken is de katholieke pers. Anderzijds wordt van de katholieke bladen geëischt dat zij geen reclame zou den maken voor zedelooze Instellingen, en dat spreekt van zelf, maar ook geen reclame voor neutrale Instellingen of bedrijvigheden die nadeel zouden kun nen berokkenen aan enkele vrienden van de katholieke pers. En als wij dit allemaal doen, hebben wij het recht ons uit den slag te trekken. Welnu, zoo zegt de H. Valschaerts, die flauwe grap moet ophouden. En wij heb ben des te meer het recht dit op wat harde wijze te zeggen omdat wij hebben nagegaan dat de 32 bladzijden van het dagblad Le Peupleter gelegenheid van het openen zijner nieuwe lokalen, groo- tendeels gevuld waren met advertenties van groot nijveraars en handelaars.» De H. Valschaerts heeft overschot van gelijk. IBBSS3HBHBÏS03BBS!BB3HSB!H!siaEB In het Februari-nummer van Ons Geloof komt een zeer moedige bijdrage voor van Prof. Dr. Missiaen, O. Cap., over Werkloosheid ën naastenliefde in onzen crisistijd. Wij staan tegenwoordig tegenover een gevaarlijken toestand, oordeelt schrijver, een toestand die een der gevaarlijkste in de geschiedenis van het christendom kan genoemd worden. Door alle wereldlijke middels en philanthroplsche organisaties heeft men gepoogd de armoede uit te roeien; en ziet, men heeft het aantal ar men en ontevredenen vermenigvuldigd. Na er op gewezen te hebben dat geen armen meer medelijden verdienen dan de arbeidsloozen, omdat zij de ongelukkig- sten zijn, getoigt E. P. Missiaen: Denken we niet dat de echte werldoo- ze immer het meest lijdt door gemis van stoffelijk brood. De psychologie van den arbeldslooze vertoont ons dikwijls een ge voel van onzekerheid, die hem zelfs tot vertwijfeling en tot wanhoop voert. De gedachte dat millioenen menschen leven moeten zooals hij, schijnt hem vaak nog meer te drukken. En dan licht schrijver de edele taak toe van den priester in dezen rampspoe- digen crisistijd: Kunnen wij, als zielzorger, de ar beidsloozen iets anders bicden dan belof ten van het eeuwig leven? De priesters kunnen vooreerst rechtstreeks dezen hel pen die in de ziele lijden en bij de licha melijk lijdenden het gevoelen wekken dat wij niet tegenover hen onverschillig staan, door ze te geven wat wij kunnen. De man zonder werk en zonder brood mag niet ondervinden dat men geen tijd heeft om zich met hem bezig te houden. Offers kan men altijd brengen, zelfs als ze ons lastig zijn. De weg naar het hart gaat hier door de maag. Christus zelf heeft veelal de maag bevredigt, het lijden gemilderd om het hart op te wekken en de blikken naai den hemel te doen richten. Pastoor Dr Mühler (in Schoner Zukunft toon! de liefdewegen aan die vooral priesters moeten volgen. Reeds veel heeft de pries ter bereikt, wanneer de arbeldslooze zegt, dat de zielzorger zijnen nood begrijpt. Verzamel geen nuttelooze dingen en ver vul den tijd der werkloozen met voor drachten, nuttige bezoeken en zelfs met wandelingen. Bezoek de arbeidsloozen, want het bezoek of zelfs een briefje van den pastoor kan wondervol werken. Fe- tretten voor werkloozen kunnen geweldig Inslaan voor het welzijn dier armen van lichaam en geest. Spreek niet te veel van nood, maar geef hun, met een stuk brood, waarheid en zegen. Verdedig niet de be staande eigendomsverhouding. Wij zijn geen verdedigers van het Kapitalisme. Vergeet niet dat het overdreven is te ver klaren, dat alle katholieke bonden carl- tasbonden moeten worden. Wij mogen de andere nooden niet over het hoofd zien en onthouden dat de strijd hoofdzakelijk gaat om twee wereldbeschouwingen. Bid met vurigheid om het dagelijksch brood. Richt bidstonden en doet de H. Mis soms voor deze arbeidsloozen die troost en sterkte van doen hebben. Dit zijn llefdewegen die niet enkel de priesters, maar ook de weihebbenden kun nen bewandelen. Vergeten wij niet dat de werkeloozen, niet immer dankbaar zijn, doch dat raakt de plicht niet van naas tenliefde. Wij zullen daardoor niet enkel het zaad der eeuwigheid in de ziel der werkloozen dragen, doch wij zullen onzen plicht doen, de menschen door het voor beeld nader tot Christus brengen en ge denken dat ook de werkloozen onze broe ders zijn. Zooals Maritain schrijft, vergaat de we reld door de drukking der stoffelijkheid, zij zal hernieuwd worden door den geest van armoede en naastenliefde. jEöHEgaaBasEiHBEEaiaaisffiESEeaaa VLAANDERENS BEDEVAART 26 APRIL 4 MEI DE GEFOLTERDE IN AFWACHTING VAN DEN DOOD De Chineezen zijn gekend voor het uit vinden van de wreedste folteringen. Te Moukden, ln Mandchouriën, deden zij aldus hun slachtoffers nederknielen op kettingen met de armen kruisgewijs uit gestoken, hetgeen meestal de dood voor gevolg had. riAaBBBaflBBSflaSBBESSBlSSBBaB Uit De West-Vlaming van Zondag laatst: Het Katholiek Vlaamsch Nationaal Verbond dat geleid wordt door klein- burgerlijke advokaten, fabrieksleiders en handelaars ontpopt zich meer en meer als anti-arbeiders organisatie. Het K. V. N .V. blijkt meer en meer te zijn een der laatste verschijnselen van het ouderwetsche flamingantisme, dat veel schreeuwt van ons arm volk alhier, en ons arm volk aldaar» maar ten slotte dat volle misbruikt voor de miezerabel ste electorale doeleinden. De vlaamsche arbeiders zijn alleen goed om alle vier jaren ne keer voor hen te stemmen; meer niet. In dat geploeter gaat het K. V. N. V. eerloos te niet... Men iet de oude kameraden zijn niet heel lieflijk voor malkaar. In 't West- land kan men even vriendelijkheden lezen aan 't adres van Van Se veren en zijn groep. De algeheele eenheid ls wel her steld! eEBEaBaEsaaEBsaeEEassrassEaHH HET IERSCHE ANTWOORD Een toontje lager Tusschen de Valera en zijn medewer kers ontstond verdeeldheid bij het opstel len van het antwoord aan Engeland. Het lersche antwoord houdt ln dat het standpunt van den Vrijstaat is, dat de eed van trouw moet verdwijnen uit de grondwet, daar het een vraagstuk van zuiver binnenlandschen aard is, dat al leen den Vrijstaat interesseert. Wat betreft de kwestie van de annuï teiten, deze kan een punt van onderhan deling uitmaken en de Valera is bereid, zich te dien einde naar Londen te bege ven. IflSBSBHBBBBBBSaBBBBBBBISflnBBB Het nieuwe belfort van Rijssel, 106 meter hoog, dat eerlang ingehuldigd zal worden. Op het toppunt is een licht aangebracht zoodat het belfort tevens een vuurtoren is, wier licht over heel Fransch Vlaande ren zal waar te nemen zijn. HBEiaeaaEaiaSSgiSESEEEBEBBESBBEB1 Rechtstreeksche treinen en treinen met omreize langs Lisieux. Inlichtingen bij E. H. De Rycke, Pastoor op St Jans en E. H. Verbouwe, Onderpastoor op O. L. Vrouw te Poperinge; alsook op het Bu reel van VL Bedevaart, Plein 13a, Kortrijk. Verweoreomiteit vcor leper, Poperinge en omliggende Het Hoofdbestuur der Geweste lijke Verdedigingscomiteiten heeft de eer te laten weten dat de Heeren Leon Grillet, leper, en Maur. Vaïlaeys, Poperinge, zijnde afgevaardigden voor leper, Poperinge en omliggende zich, ter beschikking der scliuldeischers zullen houden om hun KOSTE LOOS inlichtingen te verschaffen nopens de concordataire voorstel len van de HANDELSBANK en ook te dien einde de volmachten in orde 'te stellen om geldig de ver gadering bij te wonen. De afgevaardigden zullen zitdag houden Heer Leon Grillet, te leper, in de «Handelsbank», Groote Markt, 11, alle werkdagen van 9 tot 12 u. en van 14 tot 18 uur; Heer Maurice Vaïlaeys, te Po peringe, Duinkerkestraat, 2, den Zondag, Maandag, Dinsdag en Vrijdag, van 9 tot 12 uur en van 14 tot 19 uur. Central Bestuur van het Verweercomileit van West- en Oost-Vlaanderen, Antwerpen, Brabant. De ruime zalen der Middelbare School zijn ais met een tooverroede herschapen in uitstallingen van nijverheidsvoort brengselen, kunstvoorwerpen en allerlei verbeterde uitvindingen. Practische mekanieken wedijveren met kunst en handenarbeid. Sierlijke uitstal lingen van stoffen, linnengoederen, op- schikartikelen geven aan de zalen een bekoorlijken aanblik. Ten toon gestelde voortbrengsels van het edelste druiven sap en de fijnste gestookte dranken doen menigen bezoeker watertanden. Aange name muziekuitvoeringen en verbazende Radio's maken het oponthoud in de zalen heel prettig. Door de baanridders worden de prach tige en practische automobielen zeer be wonderd. De beste rijwiel- en motor rijtuigen vormen verscheidene schoone verzamelingen en worden fel gadege slagen. In een woord de bezoekers krijgen er de grootste verscheidenheden te bezich tigen welke kunst en arbeid hebben voort gebracht. De trap opgaande naar de eerste ver dieping, bemerkt men de uitstalling van den Heer HoSack, rijwielfabrikant, die het beroemde m$rk Salvator a vervaar digt, Zijflö schóöne en sterke velo's Sal vador alsook de veiomoteur Salvator Gilleten zijn goedkoop rijwiel Sal ter dit alles in een mcoien stand ver- eenigd, krijgen veel beziens. Bij het intreden der eerste zaal worden door drie bevallige Dames inzamelingen gedaan ten voordeele van het Rood Kruis van Beïgie, en zonder twijfel is de lief dadigheid der bezoekers zeer mild ge weest. In de zaal bemerkt men een mooie verzameling van gesmeeds kunstwerken zooals lusters, grillagen, alsook een prach- tlgen kapstok en een kunstig hersteld gedeelte van het balkon van de vooroor- logsche woning van onzen gewezen burg- gemeester, wijlen M. Colaert. Deze kunst gewrochten zijn voortbrengselen van den noesten arbeid van de Heeren Dewilde- Desmedt en Zoon, en worden om hunne schocne afwerking zeer bewonderd. Vervolgens wordt de aandacht van het publiek gaande gemaakt door de uitstal ling van den Heer Froidure Edouard, welke een poging aanwendt om vrede te doen heerschen onder de volkeren, het geen voorwaar een edel doel daarstelt. Verders ziet men een verzameling stoof- deksels, die volgens den tentoonstellen Heer J. De Meyer, een heel groote be zuiniging verwezenlijken in de brand stoffen; daarnevens stelt hij ook nog de fijnste rookartikelen ten toon welke zeer bewonderd worden. Een breiwerkfabriek biedt hare voort brengsels ter bezichtiging, zooals pull overs, giletten, badcostumen, enz., waar van de verzorgde kleurschakeeringen en snede zeer opgemerkt worden. Deze stand behoort aan den Heer Vandenberghe- Vermeulen. Een wondere verzameling van hang- bare kinderzetels, merk The Swing door den Heer Achilla Priem vertoond, trekt verder de aandacht. Deze kinder zetels zijn zeer practisch en bieden een zekere waarborg tegen de ongelukken der kleine kinderen bij een onvoldoende be waking. De jonge moeders hebben dan ook dezen 6tand druk bezocht. Als tegenhanger van deze huishoud kunde stelt de Heer Charles Verfaillie zijn Hydro-Pneumatique Wasscher ten toon, die om zijn voortreffelijke hoeda nigheid en lagen prijs zeer gewaardeerd wordt. Een miniatuurstand is deze van den heer Earggraeve Juffen, welke kunstige tableaux en inlegwerk vertoont die van veel vernuft getuigen. Vervolgens ziet men de uitstalling van den Heer Georges Vandevclde welke de vermaarde bloemfabrieken Meunerie Bruxelloisevertegenwoordigt. Deze ver zameling bloemsoorten ls zeer belangrijk. Deze zaal" eindigt met de prachtige collectie spiegels vervaardigd door den Heer Cherchye, spiegelfabrikant. Deze stand lokt veel bezoekers en heeft groo ten bijval. De tweede zaal wordt Ingenomen door de Leerlingen der Spellewerkschool. Op den achtergrond ziet men een der oudste zichten van leper, en daarvoor lieve Jonge meisjes welke prachtige kanten vervaar digen. Bij poozen heffen zij, onder het geleide hunner meesteres, Juffer Hullacrt, een oud spellewerksterslied aan dat de toeschouwers ten zeerste verrast en be koort. Den gang vervolgende, ziet men de prachtige schilderijen van onzen ver maarden kunstschilder, den Heer Quist- houdt. Deze kunstgewrochten, sprekend van gelijkenis, worden uitermate bewon derd. In de zaal daarover ls de stand Inge richt van de Icpersche Weverij, welke hare producten uitstalt die zij vervaar digt voor binnen- en buitenland. Deze stand is zeer merkwaardig en lokt veel bezoekers. In het tweede gedeelte der zaal heeft de Heer Jules Rille een prachtige ver zameling van fauteuils, clubzetels, enz. ten toon gesteld, die zoo verleidelijk uit- noodigen tot rusten en die de vermoeide bezoekers met welbehagen voor eenige stonden zouden Innemen. Vooraleer beneden te komen ziet men twee ladders van bijzonder maaksel ten toon gesteld door den Heer Firmin Va lentin, welke door hunne practische in eenzetting zeer worden gadegeslagen. Beneden gaande bemerkt men eene verzameling mooie schilderijen, ten toon gesteld door den Heer Criem Leon; deze meesterwerken worden zeer bewonderd. De Gasmaatschappij heeft, zooals an dere jaren, een prachtigen stand inge richt waar men hare nieuwste verlich- tings- en verwarmingsstelsels kan be wonderen. Een nieuwigheid is het appa raat, van geringen aankoopprijs en on beduidende verbruikskosten, dat u toelaat dag en nacht over warm water te be schikken. Verders ziet men de reklaam der Brou werij Vermeuien-Meynne, die door hare lekkere bieren een groote faam verwor ven heeft. Een klas is ingenomen door den stand der naaimachienen van het merk «Anker», waarvan heer Maurice Verdocne de ver tegenwoordiger der streek is. Deze ma- chienen, waaronder een borduunnachien die men aan het werk ziet, worden ten zeerste bewonderd en zonder twijfel heeft de vertegenwoordiger goede zaken ge maakt. De volgende zaal is bezet door de uit stalling van den Heer Toussacrt, de oud ste firma der streek die door hare uitge- lezene dranken zeer vermaard is. In dezelfde zaal hebben de Heeren Vandevcorde Fl. en Gruwez A. een reus achtige kaart aangebracht, de autobus lijnen aanduidende welke onze provincie doorkruisen. Deze kaart* met passende -«o» opschriften om van de bevoegde overhe den het herstel der banen te vragen, had een groot succes en zal goed werk hebben verricht. Deze zaal verlatende ziet men den stand der firma Dc-voldere, waarvan het agent schap van leper door den Heer Cousse- meut gehouden wordt. De nieuwe pomp Duplex de gezondheidsvoorwerpen zooals de lavabo's bandacalacanta, d8 badzalen met loopend water, enz., die men er te bezichtigen krijgt, genieten grooten bijval. De volgende groote zaal binnentreden de, wordt het oog gevleid door twee schoone uitstallingen. Links hebben wij deze van den Heer Jos. Derynck-Battheu welke de mooiste verzameling toiletarti kelen, merceriën, linnengoederen en brei- waren uitstalt. Plakbrieven verkondigen den bezoekers dat het huis alleenverkoo- per is der merken De Schaaren Palmolive De Heer Derynck heeft iets prachtigs verwezenlijkt en zijn 6tand ge niet een welverdienden bijval. De andere stand, eveneens zeer merk waardig, is deze van den Heer Quaghe- beur die bijzonderlijk de Eendacht vaij het publiek heeft getrokinffT TOjt de pianos Gevaertwaarvan SSTT mooiè keus schoone en goede specimens te zien waren. Ook behaalt dit Huls grooten bijval met zijn reklaam-piano van min der dan vijf duizend franken. In den gang komende ziet men den stand der wijnen en likeuren firma van Cl. Six en Broeder. Deze uitstalling ia met goeden smaak ingericht en wordt zeer opgemerkt. In de volgende zaal ziet men een mooie verzameling velos door den Heer Vandamme Daniël ten toon gesteld. Men bemerkt de merken Vandamme La Courciuieen «3 fusilsdie met volle waarborg worden aangeboden en door de daling der prijzen veel beziens hebben. De stand der Radiotoestellen, ingericht door Radio Flandre (H. H. S. Simmons), is prachtig. Wij hebben het genoegen ge had daar het apparaat Radio-phono «Ho ward die de CLOU ls dezer stand, te bewonderen en te waardeeren. De lief hebbers van muziek werden er door in verrukking gebracht en het was met een zeker spijt dat zij de zaal verlieten. De nieuwerwetsche toestellen van het merk Brunswick werden ook zeer be wonderd. Zeggen wij terloops dat de Heer Simmons ln den ingang der ten toonstelling DEMONSTRATIES heeft ge geven, met het apparaat Simophone door Radio Flandre gemaakt. Nu komt men in de groote zaal der tentoonstelling welke een prachtigen aanblik oplevert, door de verscheiden heden die hier vertoond worden. Men bewondert eerst de prachtige gewrochten van den Heer Gustave De- labaye, kunstsmid, die prachtwerk ten toon stelt in balkons en bloemvazen. Deze stand heeft groot succes. Daarnevens ziet men twee merkwaar dige kerkhorlogies door het Hnis Douche vervaardigd. Die wonderbare stukken met hun Ingewikkeld mecanlsme worden zeer bewonderd en doen de goede faam van dit gekend huis immer toenemen. Rechtover ziet men eenige merkwaardi ge voorwerpen, :eer kunstig in hout uit sneden, die den tentoonsteiler, Heer Moer- kerke, ter eer strekken. Een bonte kieurschakeering van fan- tazij zijden en katoenen stoffen, echte lijnwaden ge weef seis, trekt vervolgens de aandacht. Het is de stand van de Firma Juïien Tahon-Verhacghc, opvolger van hetHuis Stoffel. De reporters van da bladen De Standaard en Het Nieuws blad gaven daarover in hun nummers van 25 Maart het volgend verslag: Wat bloeit gij licht, wat welkt gij ras Blauw bloemeken van 't groene vlas. Helaas, men vindt niet meer «Het lieve bloempje van weleer, Omdat, Mevrouw, in uwe kas Uw linnen niet meer ls van vlas! Uw linnen niet meer is van vlas! Mcesten onze vlaskweekers het voor beeld geven en lijnwaad koopen in plaats van katoen, dan ware de vlaskwcstie opgelost. Wie den prachtstand bezien heeft van den Heer J. Tahon-Verhaeghe, Mond- straat, 30, te Yper, zal wel geneigd zijn lijnwaad te koopen. Hier is het puikste lijnwaad uitgestald, de pracht van het onovertroffen voort brengsel uit de Leiestreek. Dat de overheden het grootste belang stelden in het tentoongestelde hoeft wel geen verder betoog. Nevens dezen stand is de prachtige uit stalling van den heer Gantois, Fochlaan, groothandelaar in likeuren en wijnen, welke zoo kunstig is opgesmukt dat hij aller aandacht trekt. De fijnste likeuren en beste wijnen die hier te zien zijn doen de lekkerbekken watertanden en men moet waarlijk zijne aankoopen niet doen aan vreemde of onbekende flrmas, wan neer men bovengenoemde uitstalling heeft bewonderd. Deze firma is ten andere in gansch de streek bekend voor hare fijne producten en specialiteiten, zooals Rhum Djanna», «Fine Ch. Durand CieElixir d'Arquesenzen zij be zit het vertrouwen harer talrijke klienteel. Daarnevens bemerkt men een belangrij ke stand van den heer Comijn, die ons de verbeterde methoden van herstel der autobanden aanduidt, en tevens de schoonste nieuwe autopneus te zien geeft. Door de vermaardheid dezer merken en de uiterst lage prijzen waarmede de ten toonsteiler zijne waar aanbiedt, is deze stand veel bezocht en opgemerkt. Daarbij heeft men ook nog een rijtuig Opeltentoongesteld door den heer Vajadamme, Fochlaan. Deze auto munt uit door zijn bevalligen bouwtrant, zijn weelderige afwerking en vooral door zijn uiterst lage prijzen. Dezelfde tentoon steiler heeft, voor den ingang der tentoon stelling, een camion autobus Miesse geplaatst die veel beziens heeft. Verders ls de stand ingericht door het huis Cesar Van Marcke, welke alle benoo- digheden voor autos tentoonstelt. Deze uitstalling is zeer merkwaardig en belang rijk. Een laatste stand in deze zaal ls deze van den heer Eric Dcraedt, met zijn licht- loopende velos Ratlyen Sultan welke zeer vermaard zijn geworden door hunne overwinningen in de Ronde van Frankrijk. Verders vertoont hij ook nog gasvuren die zeer opgemerkt worden. In de gymnastiekzaal i3 een ware prachtige tentoonstelling ingericht door den heer Cesar Mottrie, vertegenwoordi ger van het wereldberoemd automerk Chevrolet De nieuwe autos Chevrolet1932 heb ben eenieders bewondering afgedwongen door hare transmissie Syncro Mesh geruischlooze gangwissel met vier snel- heidsveranderingen en hebben onder de talrijke bezoekers veel opschudding ver wekt»

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 1