FI. Vandevoorde Prachtiger dan ooit de keus Zilver- Blauwe- Hoode- Slate- Baummarken Fumé- bij VOSSEN BRIEF UIT BRUSSEL In 't Binnenland F. BORTIER-DERAEDT •PICKHOUT - IEPEF1 UURWERKEN goed JUWEELEN ZILVERWERK «llerhwde IEPERSCHE KRONIEK SNIJSCHOOL voor Dames Raph. PaimekoiECke BEETZADi GENTSCHE AUT0SCH00L rsrmztsa ,24-4-32. - DE POPERINGENAAR. - Nr 17. - BI. 3. 31, BOTERSTRAAT, YPER (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 21-4-32. In de laatste dagen werd weêrom veel stof opgejaagd. De Regeering nam de besluiten van 't verslag van M. Poullet in zake taalregeling in lager en middel baar onderwijs niet over, zou haar veto stellen, bracht belangrijke wijzigingen, die Vlamingen geweldig zouden ergeren. En 't slechtste van al: Vlaamsche minis ters hadden dat allemaal goedgekeurd, derhalve het Vlaamsche volk den rug gekeerd. Zelfs kwamen tekstwijzigingen in de gazetten, zoogezegd uitgaande van 't Ministerie, minstens van den Minister van Wetenschappen en Kunsten. En zie, Dinsdag vergaderden in de Kamer de Vlaamsche afgevaardigden van Kamer en Senaat. M. Rénkin was aan wezig. Hij verklaarde: «De Regeering heef t niet beslist de regeeringskwestie te stellen; te tekswijzigingen mogen vrije lijk besproken- worden, want zij gaan over details; wat in de pers kwam, was geen regeeringstekst; de wet moet rap uit de voeten zijn om de Vlaamsche opinie te bevredigen. Daarover werd eene lange en zakelijke bespreking gehouden. Over de gebeurlijke amendementen der Regeering zal de groep opnieuw beraad slagen. Nu eerst nog een en ander over het onderwerp, waaraan mijn vorige corres pondentie grootendeels was gewijd, n.l. het alcoholvraagstuk. Mej. Louise Vanden Plas, de bekende en bekwame féministê-suffragette gaf in Le Soir van Dinsdag, cijfers die doen nadenken. Ik schrijf ze hier over. De Belgische bevolking besteedt jaar lijks 2 miljard aan brood, maar 5 mil jard aan alcoholische dranken. Daarvan 1.100.000.000 aan lichte bieren, die men nagenoeg onschadelijk ken achten. De overige 4 miljard aan sterke bieren, wij nen, portos en geestrijke dranken. In 1919 waren ei 12.000 handelaars in al coholische drapken. Nu het dubbel. Die cijfers léveren overvloedige stof tot ernstige overweging. Zondag werd te Brussel in 't Paleis der Akademiën eene vergadering gehou den de pers heeft ze zoo goed als doodgezwegen waar hoogstaande we tenschappelijke mannen het alcoholvraag stuk van het standpunt der wetenschap hebben behandeld. Prof. Zunz- sprak over; Wat de alcohol wordt die men ver- obert»; Dr Vervaecke over: «De al cohol onder opzicht van voortzetting van het geslacht,; Prof. De Craene had het overAlconoi en geestfeskrankheid Prof. Dujardin over: «Alcohol en ge slachtsziekten Prof. Herman overAl cohol en de kindsheidProf. Gunzbourg overAlcohol en DumathismeM. Wets, kinderrechter te Antwerpen, over: Wat het alcoholisme aan het land kost.» 't Is wel jammer, dat de parlementai ren, die nu over dat zedelijk en gezond heidsvraagstuk moeten beraadslagen, de besluiten van die hoogstaande weten schappelijke menschen niet in hun bezit hebben. Ze zouden er stellig heel wat anders in vinden dan politieke bere keningen Vooraleer dit deel af te sluiten, nog de mededeeling, dat de Brusselsche So cialisten deze week eene kindermanifes tatie organiseeren tegen het alcoholisme. (De groote menschen uit de partij zou den ze moeilijker opkrijgen voor soort gelijke manifestatie, 't Neemt echter niet weg, dat eene kindermanifestatie heel wat meer indruk maken kan.) Wat anders. Maandag hebben de Ministers Heyman en Carton een talrijke afvaardiging ontvangen van het Alg. Chr. Vakverbond en van het Alg. Chr. Wer- kersverbond. Het onderhoud duurde van 10 tot 13 uur. Dinsdag werd een socialistische dele gatie door dezelfde ministers ontvangen. Dit onderhoud was korter van duur. De besprekingen hebben doen uitko men, dat eenerzijds de gemeenten en de tusschengemeentelijke werkloozenfondsen, en anderzijds de provinciale, op zeer ver scheiden wijze het bedrag van den werk- loozenonderstand verhoogen. En dat heeft geleid tot het besluit, Maandag medege deeld aan de eerste delegatie en Dinsdag aan de Socialisten, dat de omzendbrief van Minister Carton, omtrent de voor waarden van geldontleening bij het Ge meentekrediet in zijn vorm en besluiten niet kan gehandhaafd worden. Daardoor wordt heel wat agitatie uitgeschakeld. Moest ik nu voor eenmaal bij uit zondering polemist zijn, dan zou ik beginnen met te zeggen: dat de Socia listen geweldig in 't water hebben gesla gen, maar zelf de spattelingen op hun lijf krijgen. Brutaal en leugenachtig werd Minister Heyman aangevallen, en de ver dachtmakingen gaan steeds voort. Mi nister Heyman heeft zijn ministerieele verklaringen gehandhaafd. De Socialisten hebben hem verweten en verwijten hem nog: 1) Ge hebt de werkloozenonderstand afgeschaft vcor de gehuwde vrouwen, die in da nijverheid werkzaam zijn en werk loos vallen; 2) nu schaft ge den werkloozensteun af, of ge vermindert hen) voor de pen sioengerechtigde cldidrttkïgen, die werk loos vallen. cipieel is het volkomen te verrechtvaar digen. Wat nu de tweede beschuldiging betreft, namelijk aangaande de pensioengerech tigde ouderlingen die werkloozensteun aan ouderdomspensioen koppelen, hier weêr om dezelfde vraag als hierboven: Welk zedelijk rechtsbeginsel kan ingeroepen worden om te zeggen dat degene die ouderdomspensioen ontvangen, vereenigd en verzekerd zijn en werkloos vallen, die tweevoudige Staatshulp en bijleg van de bestuurlijke lichamen mogen koppelen? 'n Beetje redeneering daarover. Ouderdomspensioeh wordt verleend van den leeftijd van 65" jaar, en wordt bij het groote getal althans het bestaans middel in vervanging van het arbeidsloon, dat niet meer bestaat. Ouderlingen van 65 Jaar en méér, die in den gewonen zin van 't woord werkloos zijn, maken eene kleine minderheid uit. Als ze verzekerd zijn en zonder werk vallen, worden ze ook van den werkloozensteun niet uitgesloten; alleen het onderstandsbedrag wordt ver minderd. Maar ze blijven begunstigd te genover de verzekerde werkloozen van jon geren leeftijd. Dat is gemakkelijk te be wijzen. Gehuwde pensioengerechtigden krijgen in den regel een pensioen van 3200 fr. per jaar, 800 fr. per kwartaal, per arbeids dag omtrent II fr. De alleenwonende ontvangen 2100 f., 525 fr. per trimester, 7 fr. per dag. Zijn ze werkloos en ver zekerd, ze krijgen naar de nieuwe re geling nog 4 ét 5 fr. werkloozenonder stand per dag. Het wordt dus: voor ge huwden 11 5 16 fr. per dag; voor de ongehuwden 11 fr. Plus den bijleg van gemeente en provincie. Hewel, de gehuw de en verzekerde werkloozen van jongeren leeftijd krijgen 9 3,50 12,50 fr. per dag (voor man en vrouw). De pensioenge rechtigde en verzekerde ouderlingen blij ven dus wel begunstigd, want ze krijgen tweemaal staatshulp. De socialisten zwijgen stelselmatig dood, dat Minister Heyman hier ander maal eene beslissing van het Nationaal Krisisfonds heeft in toepassing gebracht. En die beslissing werd in 't bestuur van het Nat. Krisisfonds goedgekeurd door de drie socialistische vertegenwoordigers. Ik daag de socialisten uit, het tegenoverge stelde te bewijzen! In verband met deze aangelegenheid nog enkele feiten: 1) Ronse is begunstigd met een socialistische meerderheid in den gemeenteraad. M. Soudan, soc. Kamerlid, is er burgemeester. Hewel, sedert Novem ber 1931 betaalt Ronse geen gemeentelij ken bijleg meer. Het Werkloozenfonds is er feitelijk zoo goed als afgeschaft. Maar te Ronse worden de socialistische werk lieden niet opgeroepen om tegen het be sluit van den gemeenteraad te manifes teeren of te protesteeren. 2) Te Meenen, waar De Bunne bur gemeester is in de soc. meerderheid, werd de gemeentelijke bijleg 'n langen tijd op geschorst. Vele werkloozen wachten steeds op den achterstel. Schier nergens geeft de gemeente zoo weinig als te Meenen. 3) 't Zijn socialistische mandatarissen (burgemeesters, leden van bestendige de putaties en parlementairen), die de eer sten zijn gaan aankloppen bij de Regee ring voor kredietverleehihg, en zelf aan gegeven hebben beperkende voorwaarden voor te schrijven. Als 't noodig blijkt, zal ik wel namen citeeren. 4) 't Is waarlijk zonderling, dat de so cialistische mandatarissen niet eens gaan aankloppen bij de soc. «Arbeidsbank die altijd uitpakt met eene reserve van 50 miljoen, die natuurlijk grootendeels ver wezenlijkt werd door de winsten van een 80-tal naamiooze kapitalistische maat schappijen, waarin de «Arbeidsbank» is betrokken. Wellicht zouden ze daar aan veel gunstiger voorwaarden kunnen ontleenen dan bij het Gemeentekrediet. Twijfelt g'er aan? Ik niet! Daarmeê houd ik mijn polemiek stil. 't Was echter wel goed, eens de waarheid in 't licht te stellen. Nu wat anders. Toch nog iets dat met bovenstaande verband houdt. Vlamertlnge is geloof ik de eenige gemeente van West-Vlaanderen waar de VI. Nat. de meerderheid zijn. Ze zijn 6 tegen 5 (4 kath. en 1 soc.) M. Vanden Bulcke, député, is daar schepen van financie. Welnu, de VI. Nat. meerderheid van den gemeenteraad heeft in zitting van 14 April 1.1. beslist den gemeentebijleg af te schaffen. M. Vanden Bulcke gaf het slagwoord: Als we geen geld hebben, kunnen we toch niet betalen. We koppelen dat aan een ander feit uit dezelfde streek. Te leper zijn het fei telijk de VI. Nat. die een socialist in het schepencollege hebben binnengeloodst. 't Is dan ook niet zooveel te verwon deren, dat Advokaat Beeckman van Kort- rijk ontslag heeft genomen. En nu rijzen nieuwe moeilijkheden met Ward Hermans, die op 't randje staat om over te loopen bij de andere tendenz de Dinaso-orga- nisatie van J. Van Severen en Cons. Voor 'n jonge politieke organisatie, die heel Vlaanderen zou veroveren en Belgie van- eentrekken, is het niet zoo schitterend. 'k Heb echter nog wat anders te vertel len. Maar kort, altijd kort. Over de interpellatie Anseele aan 't adres van Minister Van Caenegem, in betrekking tot de aanbesteding van het Albertkanaal, die ais eene citroenschil Daarop deze bemerkingen: De aehuw- de vrouwen in öe jverbat* -MrkzSam en werkloos gesteld, ontvangen werkloo zensteun gedurende 90 dagen. Eerst daar na worden ze beschouwd als huishoud sters, en ze zijn in het onderstandsbedrag van den man voor een bedrag van 3,50 frank per dag. En hier eene vraag: Moe ten dan die gehuwde vrouwen, die veelal weinig of geen kinderen hebben, voor gansch de krlsisperiode begunstigd blij ven tegenover de vrouwen-huishoudsters, die voor kinderen te zorgen hebben? Ook do bijkomende vragen: Hoeveel van die gehuwde vrouwen uit de nijverheid zul len na de krisls nog terug naar het werk huis of de fabriek gaan? Welk zedelijk rechtsbeginsel kan men Inroepen om de cenen te begunstigen en de anderen af gunstig te maken? Ze zijn vereenigd, zal men zeggen. Ja. Vele echter sedert korten tijd, en uit berekening. De steun die ze ontvan gen is hoofdzakelijk Staatshulp, aange vuld door toeslag van gemeenten en pro vincies. 'k Voeg erbij, dat Minister Heyman •Heen een besluit van het Nationaal Krisisfonds, waarin ook drie Socialisten telen, heeft in toepassing gebracht. Prin- kan begchopjvd worden om de Regeering Ce doen struikelen, is het overduidelijk dat -de interpellant zich bediend heeft Santecjinjteche dokumenten uit het Ml- lsterte zelf. Hoor wie zijn ze verstrekt? Dat is 'n vraag. Eene bemerking hier: M. Anseele, de eerste minister van Openbare Werken in de na-oorlogsche regeering was de man van de Amerikaanse!» Contracten», naar dewelke de openbare werken vergoed werden naar den duur der werken. Voor de aannemers aanbestedingen waren er niet was het 'n kostbare aanmoedi ging om de werken lang te laten duren. Z'hebben er trouwens goed van geprofi teerd. M. Anseele was dus wel goed aan gewezen om Minister Van Caenegem te ondervragen, 'k Ben de laatste om daar aan te twijfelen! Het hoofdbestuur van het Alg. Chris ten Werkersverbond heeft Woensdag langdurig beraadslaagd over de hervor ming der Katholieke Partij en voor het ontwerp van Statuut, dat de Katholieke Unie zou beheerschen. Heel enthousiast is dat niet onthaald, vooral omdat nog veel wantrouwen bestaat tegenover som mige leiders van de Federatie der Kath. Kringen, en omdat het in Wallonië, voor al in 't Arrondissement Charleroi, steeds soherp staat tusschen Conservatieven cn Demokraten. Meest in betrekking tot het monopool der sociale organisaties. De Arrondissementsverbonden zullen dat nu bespreken en tegen 15 Mei hun besluit laten kennen. Over de heerlijke Kajottersbetooging, die Zondag te Antwerpen plaats had, hebt ge zeker alles gelezen, en veel bewonde ring gevoeld voor dat prachtig organisa- tiewerk der Christen Arbeidersjeugd, 'k Had er willen bij zijn! De Koning Is op terugtocht uit Con go. Per vliegmachien natuurlijk. Hare Ma jesteit de Koningin in gezelschap van Prinses Marie-José, de Italiaansche kroon prinses, wacht hem op te Athenen. Baby Lindbergh is steeds zoek. En nu zoekt men ook tot in Parijs toe, om de gene te kunnen vatten die een deel van 50 duizend dollars wisten te bemachtigen om het kind terug te brengen. Gister, bij den aanvang van het Ka merdebat over de taalregeling, heeft M. Devèze eene verheffende verklaring ge daan. Men kon 'n muis hooren loopen. Zóó stil was het. Om het even of de Regeeringskwestie wordt gesteld of niet, met de liberalen zal er af te rekenen zijn. De Kamerleden zaten als op hun ban ken genageld. Niemand sprak. Niemand juichte toe. Waaruit ik moet besluiten, dat ze allemaal met bangheid waren ge slagen?! 'n Beetje nadien hebben de Liberalen toch besloten, dat ze in verband met de interpellatie Anseele hun vertrouwen in de Regeering zullen handhaven. In betrekking tot de interpellatie Anseele werd de eenvoudige dagorde aan genomen met 91 stemmen tegen 69 en 11 onthoudingen. Devèse, die zich onthield, verklaarde dat hij toch de dagorde Anseele niet zou gestemd hebben om hare beleedigende uitdrukkingen, maar dat toch al de ge- wenschte inlichtingen niet werden gege ven. Parlementair is die zaak van de baan. Administratief nog niet. Want het staat vast dat ambtenaren zoo onbescheiden zijn geweest den interpellant te doku- menteeren. Eerst waren VI. Nationalisten aangesproken om de interpellatie te doen. Z'hebben zich daaraan niet gewaagd, 'k Zou nog wel méér kunnen zeggen, maar *k mag niet. De alcoholkwestie komt nu Woensdag aan de beurt. 4UBBSBSiaH»B>Eai!E&3aBBBSM STADSNIEUWS. Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek Kestelyn. Welverdiende Onderscheiding. Den Koning heeft, ter gelegenheid van zijn verjaardag, onzen geachten medeburger, den Heer Hector Maes-Rommens, nijve- raar alhier, met het nijverheidseereteeken de gulden palmen der Kroonorde vereerd. Deze schoone onderscheiding die den eigenaar der welbekende firma De Wer kende Bievan Poperinge te beurt valt strekt ter eere der nijverheid van onze stad. Aan M. Maes-Rommens onze beste ge- lukwenschen! OUDERDOMSPENSIOENEN Op Woensdag namiddag, 27 April, van af 2 uur, mogen de personen, geboren in 1867, in de maand April, hunne pen sioen-aanvraag doen bij den Heer Ont vanger der Belastingen. De Stoet der Socialisten is Zondag hier rond de stad gegaan. Er waren wel vreemdelingen mede; min Poperinge - naars dan we gedacht hadden na het veel propaganda maken. Er wordt verteld dat in hunne aanspraken, de socialisti sche leiders verzekerden hier bij de naaste gemeentekiezingen twee plaatsen in den gemeenteraad in te nemen! De geschie denis van 't vel van den beer. Zullen ze toelating krijgen van de Liberalen om op te komen en... voor hun lijst te wer ken? Goede Vriend, hebt gij hooren spre ken van de THEOBROMA? Ja, niet waar: de geheele stad door spreekt men van dit WONDERBAAR VOLKSMIDDEL om te verkloeken, om ons rood en gezond bloed te geven: de THEOBROMA ver kloekt zoo rap zenuwen: hij kost maar tien frank en dit is vpor veertien dagen goed. Beproef eens, vriend, gij zult er u zoo goed mede bevinden, geloof de on dervinding. Te Poperinge te bekomen bij alle HH. Apothekers. PENSIOENEN De personen geboren in de maand APRIL, moeten heden Zondag mor gen naar 't Volkshuis, Ieperstraat, vanaf 9 tot II uur, komen met hunne pen- sloenkaart of om hunne storting te doen. Geen geld of stortingskaart kan aan- veerd worden NA de geboortemaand. Dus opgepast! Personen die begeeren te storten voor hun ouderdomspensioen moeten hun nummer aanvragen vooraleer zij verjaren. De mannen storten 120 fr. en de vrou wen 60 frank. Wanhopige daad. L,.. Julien, 57 jaar, wonend in de Maurits De Wulf- straat, heeft Zaterdag morgen door ver hanging een einde aan zijn leven gesteld. De man was hopeloos omdat hij geen werk vond. De Roode Pillen van L. Dupuis, Ju- met, dank aan hunne zachte maar voort gezette werking, veroorzaken de regel matigheid van den dagelijkschen stoel gang. Te verkrijgen bij H. Notredame, Groo te Markt, Poperinge. Omvergereden. Vrijdag 15 April 1.1. ging Vrouw Soler, van de herberg De Clytte Gemeenestraat, langs de Boesche- pesteenweg. Nabij de herberg De Boo- naertwerd ze gevat door een rijtuig en ten gronde geslingerd. Het paard had ge schrokken bij het kruisen van een hon denkar en was ter zijde gesprongen met het ongelukkig gevolg dat de vrouw Soler door het rijtuig omgeslagen werd. De vrouw was nog al erg aan de borst ge kwetst. Een goede voorzorg! 't Is van al tijd een doos MONOPOEDERS in huis te hebben; want 't is het onfeilbaar ge neesmiddel tegen hoofd-, schele hoofd- pign, rheumatiek, griep. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinge; de doos:,. 7 frank. Botsing. Bij het inrijden der Wa- toustraat Dinsdag morgen rond 10 uur, botste een wagen op een taxi-auto van leper die daar stistond bij het huis van Heer Maurice Schaballie-Vallaeys. De taxlvóerder, heer André Sedeyn, van leper, die daar zat te wachten, werd ge lukkig niet gekwetst. Aan de auto was voor 900 fr. schade. De voerman is door verzekering gedekt. Ter gelegenheid van alle Feesten, wendt U rechtstreeks naar het oud gekend huis JULES DEPUYDT-SCHMIDT, waar gij zult vinden: Allerhande nieuwe mo dellen Juweelen, enkel in Platlne, Goud en Zilver, versierd met Diamantsteenen van eerste kwaliteit. Aankoop van Goud en Zilver aan den hoogsten prijs. Ruziezoeker. Vrijdag avond rond 1 uur zat een bij dranke zijnde klant in 't Vlaamsch Huisop de markt. De baas vroeg hem heen te gaan. De klant miek zich kwaad, ging den baas te lijve en deze werd licht gekwetst aan de hand en de knie, maar kon hem toch op straat zetten. Wat later keerde hij terug en sloeg een ruit uit der deur. L baas ging de politie verwittigen die den lastigen klant kwam halen en opsloot. Bij het aan stuk ken slaan der ruit had hij zich bezeerd aan de hand. Marktdieven. Vrijdag morgen werd Vrouw Remi Butaye-Verdonck van Stavele, koopend aan een sayettekraam op de markt, haar handtasch gestolen. Deze werd later teruggevonden op een stoel vorenaan St Bertlnuskerk, maar het geld en een gouden damesuurwerk waren verdwenen. De tasch werd daar ge vonden door de landbouwster Parrein van langs de Westvleteren kalsijde, deze had haar handtasch in de kerk achter gelaten en ging ze zoeken. Zij vond de hare niet maar zag er een andere die ze medenam en naar het politiebureel droeg. Intusschen was haar tasch naar het politiebureel gedragen geweest door Me vrouw Henri Beck die ze in de kerk had gevonden. Pectoral Dupuis. De besmettende kiemen van de griep, die soms erge ver wikkelingen veroorzaken, kunnen niet le ven noch zich ontwikkelen in de bederf werende balsems van deze voortreffelijke remedie. De doos 6 fr., bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinge. Stand der Werkloozen. Zaterdag 16 April, 275; Maandag 18 April, 295; Dinsdag 19 April, 279; Woensdag 20 April, 251; Donderdag 21 April, 243; Vrijdag 22 April, 265. Onze klokken op Sint Bertlnuskerk ging Vrijdag morgen aan 't akkoord lui den, we hadden dat sedert 1914 niet meer gehoord. Het werk op Sint Bertinuskerk is daaromtrent voleind en te oordeelen aan wat we Vrijdag hoorden geeft het nogal voldoening. Uitstapje. 't Is nog vroeg om er van te spreken maar beter te vroeg dan te laat. Het Katholiek Muziekgaat naar Blankenberge op Zondag 14 Oogst aanstaande. De reis geschiedt per auto bus. Wie het Katholiek Muziek genegen is, houde dien Zondag vrij en make de reis naar zee mede. Brnggestr. - 2 - Poperinge heeft de eer het geacht publiek ter kennis te brengen, dat hij een winkel komt te openen van - Bureel- en Schoolgerief - Tabak - Cigaren - Cigaretten Door goede hoedanigheid en gena dige prijzen, verhoopt hij eenieders vertrouwen te winnen. Hij gelast zich ook met alle werk van fles- schen spoelen, wijn aftappen en tafeldienen. Bij hem te verkrij gen: wijnflesschen, bier- en wijn- kurken, capsulen, lak, enz. VOLKSHUIS - POPERINGE Zondag 24 April, te 11 uur (tooneelzaal), vergadering van het Bestuur der Syndi- katen. Te 11 uur (bovenzaal), maandslijksche algemeene vergadering voor de Kajotters. Verslag over 't Congres van Antwerpen. Te 3 uur, Landenaarsbond. Maandag 25 April, te 8 uur, Bestuurs vergadering van den Ziekenbond. Dinsdag 26 April, te 8 uur, Studiekring voor de Kajotters. Woensdag 27 April, te 8 uur, Zangher haling en Studiekring voor de Kajotsters. Kajotsters opgelet: Dinsdag om 5 u., in 't Volkshuis zullen al de schikkingen genomen worden voor het snijden en het maken der costuumtjes! ZIEKENBOND. Nieuwe gunstmaat- regel. Operatiedienst. - Opgelet: A) Tot nu toe werd terugbetaald voor operatie 50 op de snee tot een maxi mum van 600 fr. 5 fr. daa^s op de ver blijfkosten met maximum 30#dagen ge wone teruggave op de bezoeken en ge neesmiddelen wanneer ze afzonderlijk en gedetailleerd aangerekend worden. B) Van heden af op voorwaarde dat de zieke verpleegd wordt in O. L. Vrouw Gasthuis te leper (gemeene zaal) of in de kliniek der Zwarte Zusters, Wenninck- straat te leper (kamer 2» verdiep) kun nen onze leden volledig kosteloos gediend worden voor de snee door dokter Ronse van leper, -f 5 fr. daags op de verblijf kosten (max. 30 dagen) gewone terug gave als hierboven. De leden staan dus voor de keus tus schen A en B. Welaan! Allemaal in den Ziekenbond. IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag alleen open Apotheek HOUTEKIER, I"-enenstraat. Eenigen tijd geleden had Caveye van Kortrijk, leurder van stiel, aan den slag gelegen bij de Meenenpoort, met zijn medemaat en moest daarvoor Donderdag op het tribunaal verschijnen. Daar hij dronken was en zich brutaal aan stelde, werd hij naar den amigo gebracht. Doch nauwelijks was hij losgelaten of wederom viel hij in zijn oude zonde. De politie die hem zag, wilde hem opleiden, maar 't beviel den kerel niet en hij kwam in opstand. Onnoodig te zeggen dat zij den kerel binnen geloodst hebben. Zondag avond, toen de gendarmen, omstreeks 6 ure, hunne ronde deden, von den ze in de Aardestraat, zekeren D... B., oud 63 jaren, wonende te Vlamertinge, op de straatsteenen uitgestrekt. De man was smoordronken. Met veel moeite konden ze hem in 't droog brengen. Maar toen zij zijn geweten onderzochten vonden ze dat de kerel nog twee maanden te zitten had, voor vroeger Jachtmlsdrijf. Maandag noen hebben zij hem met den express naar zijn nieuwen thuis te Kortrijk overge voerd. ALLEN NAAR 'T SAYETTE WIJVEKEN VAN IEPER Veertiendaagsche REKLAAM VERKOOP voor de Plechtige Communiekanten: Witte Kleercn van af 85,fr. Witte Voolen van af 15,fr. enz., enz. Èlk zegge het Voort. BOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN Tegenwoordig viert het algemeen verbond der K. G. van Belgie zijn tien- Jarig bestaan en zoo het betaamt heeft ons gewestelijk verbond dien heugelijken dag ook willen herdenken. 's Morgens om $0, Vt uur vergaderden de bestuursleden van de plaatselijke verbon den van het gewest in de groote patronaat zaal van St Maartens gn daar hielden ze eene deugddoendé en zeer leerrijke stu dievergadering. 't Was Heer Goeghebeur van Oostende die het zoo Ingewikkelde vraagstuk van den familietoeslag behan delde. Hij belichtte het langs alle zijden en wees op de verschilllge onvolmaakt heden bij dezes toepassing. Daarop volgde eene goed geleide woordenwisseling die de zaak meer klaarte bijzette en zoo kon den ook de gewenschte verbeteringen voorgesteld worden welke op tijd en stond zullen voorgedragen zijn. 't Was twaalf uur en de vele congres leden trokken i.aar Het Zweerdal waar een gezamentlijk eetmaal opgediend werd voor de voorzitters en secretarissen van de plaatselijke bonden van het ge west. Onnoodig te zeggen dat hier de grootste gezelligheid heerschte. Om 2 uur had in het patronaat de al gemeene groote feestzitting plaats. De zoo ruime zaal liep nokvol. Heer Deprae- tere, voorzitter van: het provinciaal wo ningsfonds, nam de eerste het woord en sprak over het ontstaan, den groei en den bloei van dat heerlijk verbond, dat tegen woordig reeds 160.000 leden telt over het land en aan de K. G. reeds zooveel goeds te weeg bracht. Meer dan vele andere instellingen mag het verbond der K. G. feest vieren. Doch vergeet het niet, indien wij dien heerlijken vooruitgang hebben mogen boeken dan is deze vooral te dan ken aan de heeren secretarissen, die steeds op de bres stonden en in het bij zonder aan den Heer G. Flamey, die door zijn onverdroten werk, hier in het gewest, het getal leden tot de 1500 klimmen zag. Nu kwam de Heer A. Becelaere, leeraar aan de Normaalschool van Torhout, aan het woord, om de zegeklok te luiden om het onverhoopt succes dat hier te boeken viel. Nochtans, zoo ging hij voort, zijn wij den top van den berg reeds flink ge naderd. Rusten mogen wij niet, maar hoo- ger op moeten wij gaan, want de overwin ning willen wij heel en gansch. Vooruit, naar de volkomen zegepraal. Nu zongen de Lentemeisjes voor het tweede gedeelte van het feest en door hunne reidansen, zoo flink en rythmisch uitgevoerd, door hunne Vlaamsche filmp jes, wisten ze de zaal in bewondering te doen opgaan. Het lieve krullebolletje van den heer Lommez, door zijne leuk voor gedragen fabeltjes, behaalde een machtig succes. Nu mocht de Heer Voorzitter advokaat Lommez, het zich tot een aangename plicht rekenen den Z. E. H. Deken te be danken om zijne aanmoedigende tegen woordigheid, de Heeren sprekers om het goede zaad dat zij hier zoo kwistig op vruchtbaren grond gestrooid hadden, en niet het minst de Lentemeisjes, die door hun kunstig optreden het feest zoo groo- ten luister hadden bijgezet. Onnoodig te zeggen dat de honderden toehoorders dees gezegde door een onbe daarlijk applaus beaamden. En nu vooruit naar het groot feest van den 28 Oogst. gegeven door Professor aan de Beroepschool te leper. Aangenomen Kleermaker der Spoorwegen 12, BOTERSTRAAT, IEPER Kleermaker voor Heeren en Damen. Confection voor Heeren cn Jongelingen. Patronen naar maat voor Damen. Maandag kwamen 105 katholieke zie kendiensters van het Noorden van Frank rijk, onze stad bezoeken. Nadat ze Fransch-Vlaanderen doorkruist en den Kemmelberg bezichtigd hadden, landden zij hier aan kort voor den noen. In den Katholieken Kring werd een keurig eet maal opgediend; door eenige juffertjes van de stad rondgeleid, gingen ze onze praalgebouwen bewonderen. Ook waren ze overvoldaan om hunne zoo schoone en aangename reis en beloofden toekomende Jaar weder te keeren. Dinsdag kregen wij het bezoek van de Chambre syndicale de publicité van Parijs. Zij waren een 60 in getal en ver gaderden in het gasthof Den Sultan waar ze door eenige leden van de A F en de Poilus de France afgehaald werden. Kwart voor 12 uur vertrokken ze naar het gedenkteeken der gesneuvelden, en hier legden ze een prachtige bloemengar ve neder. Van daar ging men St Maartens kerk bezichtigen en dan vertrokken ze naar de Engelsche praalboog en het kerk hof St Charles, alwaar ze hunne piëteits volle daad hernieuwden. Dinsdag kwam Baron H., van West- outer, oud 48 jaren, zich ten politiebureele aanmelden als zijnde zonder werk en bestaansmiddelen. De ongelukkige werd denzelfden dag nog voor twee jaar naar Hoogstraten gezonden. IEPER. - CINEMA COLISEUM Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 23 April, te 8 uur. Zondag 24 April, te 2, te 5 en te 8 uur. Maandag 25 April, te 8 uur. IN HET LAND VAN ZORRO buitengewoon boeiend drama waarin ons een zeer bewogen strijd tusschen Rood huiden en Spaansche legerbenden ver toond wordt. Machtige film vol heerlijke natuurzichten, in 7 deelen, met als hoofd- artisten: RICHARD TALMADGE, BAR BARA BEDFORD, DAVID TORRENCE, STUART HOLMES. HET TROMPETTERT JE (Le Rappel) aandoenlijk drama, spelend bij de India nen in Amerika, waarin de jonge JACKIE COOGAN en CLAIRE WINDSOR de hoofdrollen waarnemen. Deze film in 7 deelen behaalde overal een buitengewoon succes. LEERFILMEN NIEUWSBERICHTEN. TOMAAT boven alles VLAMERTINGE. Telefoon. In 't kort wordt er te Elverdinge een nieuw telefoonkantoor geopend en sommige te- lefoonabonnenten van Vlamertinge zullen bij dit kantoor van ambtswege aangeslo ten worden. Nu zijn het meerendeel der telefoon- abonnenten aangesloten bij het kantoor leper en enkele bij het kantoor Poperin ge. Voeg nu het kantoor Elverdinge er bij en dan zijn de Vlamertingenaars aange sloten bij drie verschillende telefoonkan toren!... Zoo is hier ook een toestand, die soms moeilijkheden en vertraging teweegbrengt in den postdienst: Het zuiderlijk deel der gemeente, gele gen rond de Krommenelststraat wordt bediend door het postkantoor leper, ter wijl het overige der gemeente door het postkantoor Vlamertinge bediend wordt. Wanneer de briefwisseling voor de Krommenelstnaars als bestemmingsplaats Vlamertinge draagt, dan komt deze briefwisseling eerst terecht in 't postkan toor Vlamertinge, van waar zij aan 't post kantoor leper overgemaakt wordt en al- zoo somtijds met een dag vertraging ter bestemming toekomt!... Dief te. Nu en dan worden er ko nijnen, hennen, boter of vleesch gestolen op de hofsteden en landsche woningen ge legen in den omtrek der grenzen van Vla mertinge, Poperinge en Reningelst. Verleden week, in den nacht van Dins dag tot Woensdag werd een konijn ge stolen uit de keete der hofstede van Va leer Leys, Kasselstraat. Deze landbouwer, die vernam dat een zak met hennen en een konijn door de politie van leper gevonden werd in een gracht langs de Veurnesteenweg aldaar, begaf zich Zondag ten politiebureele te leper alwaar hij dit konijn als zijn eigen dom herkende en daar somtijds hennen in deze keete sliepen mag men gerust veronderstellen dat de gevondene hennen hem ook toebehoorden. De verdwijning van een vijftal hennen op een getal van twee-drie honderd kan een landbouwer anders moeilijk vaststel len. Van de vijf hennen welke in den zak staken waren er drie dood. De twee an dere hennen alsook het konijn werden aan den eigenaar terug bezorgd. VLAMERTINGE. Gemeentekrediet van Belgie. Geldplaatsing met volle dige waarborg. Agent Jer. DEHAECK. WOUMEN. Ziekenbeurs Troost in Nood Heden Zondag, 24 April, in onze nieuwe Parochiale zaal, algemeene vergade ring om 2.30 uur voor de leden der zieken- gilde. Voordracht door den Heer Karei Goetghebeur, Provinciaal raadslid van Oostende. Meer dan ooit Is het voor verstandige vooruitziende familiehoofden een plicht hun inkomsten, hun welstand en bestaan te verzekeren tégen ziekte, operatie en de hooge onkosten die er uit voortspruiten. Is men gezond 't is een kleintje de bijdrage weg te leggen; is er iemand ziek in huis, dan is eene schoone vergoeding zoo wel kom. Men verzekert zijn huis, zijn die ren, zijn werk. Waarom zijn gezondheid en 't brood van vrouw en kinderen niet verzekerd Komt dan allen luisteren naar den voordrachtgever, die de voordeelen en verplichtingen vap het lidmaatschap zal uiteenzetten. Prima waren? Eerste keuze? Is sinds jaren lang onz' leuze. F. C. JACOBS SUIKERIJ Stemt eenieder innig blij 't Is de strafste. Gebruikt er minder. En uw' beurs, ehwel, ze vindt er Op den hoop, nog voordeel bij. RENINGELST. Twistzieke geburen. Toen de genaamde Loncke Remi uit huizig was is er op Zondag 10 dezer, binst de hoogmis opeens twist opgerezen tus schen zijn vrouw en den gebuur Emiel Grison. Ten slotte geraakten zij slaags en de vrouw kreeg het onderspit. Thuis gekomen vernam Loncke het gebeurde en plots in woede ontstoken is hij naar het huis van zijn gebuur gegaan en heeft er Grison eens duchtig afgeranseld. Daarna is hij bij den veldwachter gegaan om al les mede te deelen. Deze heeft dadelijk een onderzoek ingesteld en ten laste van de vechtlustige geburen een proces ver baal opgesteld. FRANSCHE EN voor Voortverkoopcrs en Gebruiker' bij: JOS. VANHOUDTïlcHACHT' Boezlhgë. fiö&iffliSOESiK.S KEMMEL. Ter herinnering. Op vandage, Zondag, om 3 uur, bijzondere vergadering tot het stichten eener afdee- ling van het Davidsfonds. Vrije toegang tot de vergadering, waarin het doel, het nut en de werking van het Davidsfonds zullen uiteengedaan worden. Naar Brugge. Op Donderdag 12 Mei, houden de Boerinnengilden hunnen jaarlijkschen Bedevaart naar het Heilig Bloed, en meteen is het de groote Boer- innendag. Van jaar tot jaar wordt de deelneming talrijker, bij zooverre dat nu de vergade ring in twee lokalen zal gehouden wor den. Zijne Hoogweerdigheid de Bisschop zal tot de deelneemsters spreken en hun zijnen zegen geven. Al de punten van het programma zijn van 't allergrootste belang. De leden van de Boerinnengilde, die begeeren meê te gaan, worden dringend verzocht hun aan te geven tegen Zondag 1 Mei. Er is groote afslag voor den trein. PRIJSKAMP CHICOREI TALPE EERSTE PRIJS 3.000 FR. Vraag uitleg en bulletijn aan uw Winkelier DIKKEBUSCH. Goed ter Lucht. We lezen schier wekelijks in de dagbla den van viering en feestelijkheden van honderdjarigen. Dat hebben we hier niet op onze rustige, kleine gemeente. Zilve ren, gouden, diamanten bruiloften worden dikwijls niet gevierd; deze laatste zelfs zijn een groote zeldzaamheid. Maar wel telt onze gemeente van amper 1150 zielen, een klein legertje van taaie ouderlingen, sture mannen en levendige vrouwen, nog kloek als woudreuzen, velen haast niet gekend door 't hedendaagsch geslacht, en die nochtans het voorwerp zouden moe ten zijn van onze genegenheid en fierheid. Daar zijn er 11 boven de tachtig, 13 tus schen de vijf-en-zeventig en tachtig, en 29 tusschen de zeventig en vijf-en-zeven tig. Ziehier de eere-lijst: Delanote Desiré, 88 j.; Deltombe Ame- lie, wed. Ch. Desmarets, 87 j.; Louwagie Charles, 84 j.; De wulf Carolina, wed. Amand Capoen, 83 j.; Swyngedow Henri, 83 j.; Vandelanoote Leonie, echtg. Ch. Menu, 82 j.; Samoy Alouis, 82 j.; Vanden- bussche Constant, 82 j.; Goudeseune Ju les, 81 j.; Haelewyn Marie, wed. Fr. Goet- hals, 80 j.; Menu Charles, 80 j.; Dehem Eudoxie wed. Henri Desmarets 79 j.; Paret Emiel, 78 j.; Cnockaert Henri, 77 j.; Leeu- werclc Theophiel, 77 j.; Vanwouterghem Charles, 77 j.; Stamper Henri, 77 j.; Gil les Sidonie, wed. Louis Deconinck, 76 j.; Gombeir Jan, 76 j.; Paret Marie, echtg. Henri Swyngedow, 76 j.; Timperman Ju lie, wed. Honoré Indevuyst, 76 j.; Gee- rardyn Clemence, wed. Amand Mahieu, 75 j.; Pauwels Alouis, 75 j.; Vanleyden Amelie, echtg. Devos Jules, 75 j.; Boone Pauline, echtg. Karei Breyne, 74 j.; Brey- ne Karei, 74 j.; Debouck Jules, 74 j.; Devos Jules, 74 j.; Descamps Rosalie, echtg. Ju les Goudeseune, 74 j.; Haelewijn Benja min, 74 j.; Noyelle Eudoxie, wed. Henri D'hellem, 74 j.; Odent Eugenie echtg. Hen ri Knockaert, 73 j.; Corselis Louis, 73 j.; Timperman Pauline, echtg. Frederik Ra ke, 73 j.; Verkruysse Eduard, 73 j.; Beele Alouis, 72 j.; Brutsaert Henri, 72 j.; Cor donnier Leonie, echtg. Ch. Decommer, 72 j.; Lamoot Emile, 72 j.; Titeca Julien, 72 j.; Verbrugghe Julie, wed. Leonard Ver meulen, 72 j.; Grymmonprez Alouis, 72 j.; Decommer Charles, 71 j.; Noyelle Theo- door, 71 J.; Truant Emerence wed. Amand Van Zuydt, 71 j.; Audenaert Sophie, echtg. Désiré Pierart, 70 j.; Timperman Sylvie, wed. Pieter Bosch, 70 j.; Cuvelier Euge nie, echtg. Ch. Vanwouterghem, 70 j.; Desmedt Sidonie, wed. Remi Dekoker, 70 j.; Deraedt Arthur, 70 j.; Maerten Jules, 70 j.; Vandorpe Camiel, 70 j.; Verkruysse Leon, 70 jaar. We wenschen al deze brave lieden nog vele jaren en een gelukkigen ouden dag tusschen familie en kennissen. i OZONIA in de wasch doet de rest. Oost West, t'huis best, WESTVLETEREN. Voordracht. Op heden Zondag, om 8 uur namiddag zal een sympathieke spreker een voordracht houden in het lokaal der V. O. S., over wereldvrede en ontwapening. In deze moeilijke tijden zal het Ieder een genoegen doen te kunnen "trnemen langs welken kant wij ware vrede zullen kunnen bekomen. Iedereen moet het zij ne bijdragen, daarom gaat iedereen lui steren. KORTEMARK. Bond der Kroostrijke Gezinnen. Op Zondag 1.1., 17 April, hield dezen bond zijn groote jaarlijksche feest- vergadering. De ruime Gildezaal der Tor houtstraat liep bomvol. Minstend 300 kin- ders waren opgekomen, benevens nog een 200 tal grootere belangstellende vaders en moeders en andere familieleden. Het ma rionettenspel oogstte een onbeschrijfelij- ken bijval. Grooten en kleinen waren overvoldaan. Nu nog kunnen de kinders vertellen over Sneeuwwitje en Smltje smeêenz. In één woord een welgeslaagd feest. BOEZINGE. Zitdag. Heden Zon dag (van nu af ..ltijd den 4«- Zondag van de maand) zal de heer Gaston Slosse ze telen in het zaaltje der Boekerij, van 11 tot 12 u. Iedereen mag er om inlichtingen gaan, zake pensioen, wejkjfjozenhujjj compensatiekas, ziekéngildê,j. enz. 4p, Ótn 9 uur vergadering voor de van den Werkliedenbond, Te 3 uur, algemeenë' vergadering voor de leden van 't syndikaat in de zaal van den jongelingskring. Vleeschbond. Verleden week Vrij dag kwam het bestuur bijeen om de standregelen nader te bespreken en dege lijk ineen te steken. Het bestuur is als volgt samngesteld: Proost: E. H. Pastoor; Voorzitter: J. Devrieze; Ondervoorzitter: Henri Desrumaux; Schrijver-Schatbe waarder-Zaakvoerder: V. Petillion; de Le den-Wijkmeesters: H. Desrumaux, M. Callens, C. Heugebaert, A. Igodt, S. Pat- tyn, A. Talpe, L. Vandenberghe-VdH., Pr. Vanneste. Er werd onder meer beslist aan al de leden, thans 85, de standregelen te bezor gen. Van af verleden Maandag is de bond in werking getreden. Bedevaarten. De inschrijving voor de bedevaart naar het H. Bloed te Brugge, op 12 Mei (Boerinnendag) en O. L. Vrouw van Lourdes te Oostakker op 19 Mei, wor den gesloten op 1 Mei. Overleden. Verleden week Don derdag werd te Brugge begraven Z. E Heer Grootvicaris Vandenberhe, broeder van den heer Camiel Vandenberghe on zer gemeente. Rechtzinnige deelneming. KOMEN. Burgerlijke stand. Over lijden: Robaeys Agnes-Maria, 1 j., Tea Brielestraat, 118. Davidsfonds. Verleden Zondag, 11 dezer, hield de afdeeling Komen haar eer sten kultureelen avond. Voor een bomvolle zaal sprak de welge kende Heer Faes, onderpastoor der Sint Jacobsparochie te leper, over Rijnlegen den De prachtige lichtbeelden en de boeiende verhalen van den spreker deden de uren voorbij vliegen. De aanwezigen spreken met den grootsten lof over den prachtigen avond. Een bijzondere dank aan E. H Faes, ook aan den vioolspeler en de zangers die den avond kwamen verlustigen. Wat is er gaande met de Clairon vjfflJ NrtWienT'^-'-'We 'lazen in den Clai re»* dari:jVerledêftw4ondag, dat de Com- muHifetén'ééïiêT fi&Burige gemeente hand- téekeningen röndMtfïden voor de Fron- ters. We gihgeh dadelijk uit op inlichtin gen en vernamen uit zuivere bron dat er hier spraak is van door en door katholieke menschen, die rondgaan niet voor de Fronters, maar wel om een petitie te la ten onderteekenen waardoor aan den Heer Minister van Binnenlandsch Zaken ge vraagd wordt de tweetaligheid te doen toepassen te Komen. De Claircnzal niet ver geraken met de Katholieke Vlamingen zoo slecht te maken. Het moet er armzalig mee gesteld zijn! Ontsnapt. Woensdag avond, ver trok zekere D... uit leper met een partij smokkelwaar naar Rijssel. Hij was ge volgd door geheime speuragenten. Te Komen veranderde hij van trein om dezen naar Rijssel te nemen; de agenten na men plaats in hetzelfde kompartiment. Toen de trein den overweg der Wervik- straat overreed zei één der agenten: Ga zijt er bijna aan, hé man? D... aarzelde niet, hij opende de deui en sprong uit den rijdenden trein; 't was tijd, hij kwam terecht op den ballast een dertigtal meter van de Fransche grens, Hij is er van af met eenige schrammen aan het aangezicht. HOUTEM-bij-Komen. Kleinveesyn- dikaat. Op Zondag 17 dezer, waren dn- leden van 't syndikaat in groot getal op* gekomen naar de algemeene vergadering. De voordrachtgever, Meester Dequeker, heeft in klare woorden medegedeeld hoe de geitenkweekers moeten te werke gaan, ten einde kloeke en schoone dieren te be komen die veel melk geven; echte herte geiten zonder horens. Gezien onze goede bokhouder Honoré Carrein verleden jaar te leper een 1» en 2e prijs behaalde, alsook eene bewaringspremie van 600 fr.; gezien eenige onzer beste melkgeiten er ook schoon prijzen behaalden, zal het niet moeilijk vallen, na 2 3 jaar pogingen in bezit te komen van een groot getal ver dienstelijke dieren, waarover de liefheb bers zullen mogen fier zijn. Voordracht over de Pensioenen. Op Zondag toekomende, 1 Mei na de hoog mis, in de zaal der patronage, zal mijn heer De Busschere, een deskundige in zake pensioenen een belangrijken voor dracht geven over de nieuwe pensioenwet. Al de landbouwers, winkeliers, herbergiers en stieldoeners worden er toe uitgenoo- digd! tot hen vooral zal de voordracht ge richt worden. HOOFDZETEL! GENT, Lange Meire, Nr 2 (Kouter) BIJHUIS: i KORTRIJK, Gentschensteenweg, 21 Theorie - Praktijk - Lessen op den auto zelf - Rijoefeningen Gemak van betaling OUDENBURG. Zwaar getroffen fa milie. M. Pummel, uit Oudenburg, ver nam dat zijn zoon zwaar ziek was in het kamp van Beverloo. Onmiddellijk sprong hij in zijn auto om zich naar het kamp te begeven. Op den steenweg tusschen Brugge en Gent wilde hij uit den weg rijden voor voetgangers. Hij reed met ge weld tegen een boom en moest zwaar ge kwetst naar huis worden gebracht. Zijn zuster, die hem bewaakte, kreeg plotse ling een blinde-darmontsteking en moest in allerijl een heelkundige bewerking on dergaan. Daarmede was het niet uit. Zijn kleinzoon brak bij het springen een been. Deze reeks ongelukken bij een familie hebben zich in 24 uren voorgedaan. Chicorci WYPELIER-TAFFIN BELGISCI" FABRIEK VAN HOLLEBEKE, Fransche Ziekenbond der Kristen Werklieden. (Frontaliers) Zondag, om 11 uur, gaf Mcesteï Geo 'n groote en belangrijke meeting in 't Lo kaal der Kristen Werklieden. Veel volkt Enkele leden ontbraken nog! Spijtig, tot hun nadeel! Wie niet hooren wil zal voelen! Iedereen luisterde ernstig en met ge spannen aandacht naar zijn rechten en plichten tegenover de Loi Sociale Dan werd uitleg gegeven over: 1. Bijdragen volgens categorie. 2. In schrijvingen. 3. Regel der 60 dagen en Civiel Trimester 4. Hoelang de zieke trekken kan. 5. Hoe na 6 maanden de Doktoor der controle komt. 6. Over de kaart «Avis de Guérison». 7. Over moederschap. 8. Over de Borstvoedings premie of Melkbons. 9. Over ons stand punt in zake den Loonarbeid der gehuwde vrouwen Beste werklieden, wij willen dat uw vrouw thuis blijft, om het huishouden te doen, heur kinderen goed op te voeden, heur man 's avonds met 'n lekker avondmaal op te wachten aan den gezelligen huisellj- ken haard! Zóó blijft den ouden kristen Vlaamschen familiegeest onderhóuden, die 'n bronne vormt vai, welzijn, deugd en geluk, de redding op lichamelijk en zedelijk gebied van ons Vlaamsche volk! Daarom moet zulke getrouwde vrouw meer inkomsten te huis hebben dan deze vrouwen die op 't fabriek werken.* Daar zullen we voor leveren en werken. Die eisch moet zijn tóepassing vinden in zake gezinsvergoéiflriéfen. chomage en ouder- doöispensioéhëhyhifw bh'i ltX.rSiEüfttPijaflfr'bMeit onze Fransche Ziekenbond met TfHeden. We staan sterk! rflgbjwn wc ïgeed werk 'Verricht? Ja, en veel! Vraagt het maar aan dezen die we hielpen! Werklieden, dat spaart U tijd, moeite, geld, achtergeloop en uw zaken worden verdedigd door vrienden van de werklieden, die uw toestanden onderzoe ken en ter harte nemen, die waken over uw rechten en telkenmale het proces win nen ten uwen voordeele! «Kristen werklieden! Helpt meka&r! Dan drukt de ziekte minder zwaar! Sluit aan! Wij werken voor uw goed! «Hier vindt ge troost in tegenspoed! Eendracht is Macht! GEO. Eigen werk! Goedkoop en sterk! Koopt bij Jerome Leroy-Quinten: Wollen en zijden kousen, zokken, breiwerk! Bloedprocessie Brugge! Op 9 Mei. 'n Mooie reis naar de wereldberoemde Processie Wie gaat er meê met autobus Komen- Ieper, van M. Leon Vandoolaeghe. Prijs 20 fr. Inschrijving in De Kroon en bij den chauffeur. KOOPT ZAAD V n JEROME BOLLAi »T. Altijd verkrijgbaar in De Kroon

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 3