Drinkt Mas=Car RADIOS PLATEN SNUIF GEDACHTEN 1st Geheim van de Torenhoeve |24-4-32. HEILIGE BLOEDPROCESSIE öïRUMIlÉT'Si DE POPERINGENAAR. - Nr 17. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD BI. 5. DUIVENVLUCHTEN TOMBOLA DER DOOFSTOMMEN VROUWENHOEKJE APRIL - GRASMAAND ZITDAGEN Oleugel S$ Quffet PIAD05 Muziekhuis Jos. COUTTENIER .('t .Vervolgt*, Een Dwaas begeert het ganschet een \Vijze weet hoeveel. Staring. De schoonheid spot met elk sieraad. Liefde en kracht zijn de polen der op voeding. ■isaxagnncsBaBHsaaiBBHiBBnisv hetmanneke UIT D ONDER ONS GEZEGD... EN GEZWEGEN 'k voel me waarlijk 'n beetje verlegen want heusch, ik weet niet zooals ge ziet beste vrienden en vriendinnen met wat ik vandaag ga beginnen. Ten eerste kunt ge hier lezen dat Marenta gansch is genezen 't geen me döët'^èj-'pilMfl'éj??^ 1/. en ik die gebeurtëtiiiTökn dok Vier, met 't drinken van 'n paar goede flesschen waarmeê 'k eens mijnen dorst ga lesschen. Ja, Ja, menschen, zoo'n gebeurtenis moet verdorie gevierd worden, zuilel Wat peisde wel... zeven dagen en zeven nach ten bijna niet geslapen... en nu d'r wéér mogen van proliteeren... Om mijn schê, in te halen heb ik twee dagen en twee nachten achtereen geslapen... en gesnorkt en geronkt, gelijk 'n echt varken, zooals Marenta zegt. En enfin, wat kan ne mensch tegenwoordig, met dat triestig weder, beter doen, dan ne ganschen dag in zijnen kijker te blijven liggen, om zich eens goed uit te rusten? Vivan den dodo, zeg ik! Da's nog een van de schoonste uitvindingen die er tegenwoordig bestaan! LANGE JEF EN DIKKE MIEL waren precies van dat gedacht niet, want 't ge beurde nogal dikwijls dat ze om 2 uur van den nacht, in 't cafeken op den hoek nog volop potten zaten te pakken... en als ze dan naar huis stapten waren ze precies van de nuchterste niet meer. Op nen nacht dat ze dus zoo wederom arm aan arm naar huis waggelden, wa ren ze nogeens aan 't diskuteeren. Wat is dat voor nen vuurbol ginder, hé, vroeg Jef. Hoi dat moet de zon zijn, antwoord de Miel daarop. En ik zeg dat 't de maan is, viel Jef in. De zon! De maan! Hun vesten lagen al op den grond... en d'r ging zeker gevochten worden als d'r geenen derden van hun soort afgezwab- berd kwam. Man, vroegen ze, zeg gij ons ne keer wat het is... Ho! zei de andere daarop... dat zou 'k U maar moeilijk kunnen zeggen... want ik ben van de streke niet! ziet ge!... EN IN KEULEN vragen ze 'n koppel beulen om de moordenaars en andere dergelijke [snaken ginder 'n kopken kleiner te maken! Maar daar is niemand die zich wil aan bieden om dat plezant stieltje uit te oefe nen! Als Marenta in heuren viezen is ver wijt ze me soms ook wel eens van beul... en zegt ze dat dat stieltje mij goed zou staan! Maar ik bedank er hartelijk voor. In alle geval... nu met dien crisistijd is er misschien iemand onder mijn beste lezers, die zonder werk zit... Hij kan dus zijn aanvraag doen... en zich ondertus- echen thuis een beetje entraineeren! IN 'N PROTESTANTSCHEN TEMPEL was den dominee aan 't preeken. Toeko mende week zal er een liefdadigheids-tom bola plaats hebben in 't patronaat, zoo zei hij. Dat de dames hun goed hart too- nen, en dat ze alle soorten dingen mede brengen, waarvan ze zich willen ontdoen, en dat ze niet meer noodig hebben... dat ze vooral niet vergeten hun echtgenoot medé te brengen. Awel... dat was precies geen compli mentje voor de mans, hé! WEET GIJ met wien 'k voel veel meelij zoo zei Marenta mij! Neen! Hewel dat is met de dochter van dien Amerikaanschen miljardair Mostley. Het mensch was getrouwd met nen Ame rikaanschen prins, die er nog een partij andere wijven op na hield. Zijn vrouw is er van gaan loopen. Ze is dan in 't zot- tenhuis gestoken geweest, daaruit ont vlucht en dan gaan leven met ne zekeren Motachick. Maar die is nu ook ad pa tres... en nu zit de miljardairs dochter alleen te koekeloeren... en in Parijs ar moe te lijden. Maar daar is een tijd geweest dat dat meisje het geld langs deuren en vensters bulten smeet. Ze had een hondeken en dat beest kreeg zijn kiekens gebraden in de boter op een zil veren schotel... 'k heb ik dat nog niet... tot zelfs zonder zilveren schotel! Ja, ja, zoovelen die het geld, vrouw of vent, langs deur en vensters smijten En later zijn tevreê en heel kontent als z'op een korste mogen bijten! Dat is filisofle a la Manneken uit de Maan! GELD MAKEN of er op 'n andre manier aan geraken is ook maar ne weetl Hebt ge mij beet? 't Schijnt dat er in d'omstreken van Tongeren vogelvangers zijn die op een dag van 600 tot 700 leeuwerikken vangen die dan gemiddeld tegen 5 frank het dozijn verkocht worden. Maar 't schijnt dat er ginder veel geld wordt verteert aan kansspelen en dat de cinema's er ook goed marcheeren. Ha, de cinema's! «»3SeaHffi2BBa33afi3S5BBS3aSEfflS Mengelwerk van De Poperingenaar 23 ROMAN door A. HANS. Ik? Niet gaarne. Wat gaat mij dat volk aan! Ik leef hier op mijn eigen. De tijd is lang voorbij, dat ik nog vreugde van het leven verwachtte. Maarten stond op. Hij was gejaagd om Eugeen Wallaais te ontmoeten. Toen hij het huisje verliet, zag hij weer de Val- sehe tronie van Bert Vissers. Ge geneert u niet meer, zei de va gebond. Bah, ge hebt gelijk. Martha Wellems is toch voor u verloren... Zwijg, vuilbek! Gij durft, mijnheer Stevens. Is dat de man die mij mag verwijten? Neen, hij mag dat niet. En is dat de man, die mij mag beletten met zijn zuster te ver- keeren? Neen, dat mag hij ook niet. Ik ben veel treffelijker dan hij. O! Man datje schreeuwt haar schoone oogjes uit, omdat ze nu zoo ver van mij is! Victor Vervloet draait als een onnoozelaar rond den winkel te Poperinge, maar Mandatje wil dien leelijken duivel nog niet bezien. Zondag zullen we samen dansen in een schoone zaal, waar een groote orgel staat, met lichtjes van alle kleuren, die aan en uitgaan. Kurieus! Maarten ging weer verder. Hij wilde niet antwoorden. Toch voelde hij onrust. Zou de straatslijper Manda nog ontmoe ten? Had zijn zuster dan haar zinnen verloren? Hij begreep dat Bert Vissers hem weer moest bespieden. Maar het zal veranderen, mompelde Maarten. Dat de bende wacht! Giiclanks het «nionaeei'Ui van Vissers In Mechelsn Is er ne kadee O! wee zco zegt Marenta die cuk wou naar de cinema! maar daar hij thuis kreeg geen geld en hij er wilde met alle geweld, om zich niet langer meer te vervelen vond hij niets beters... dan er te stelen. Hij pikte zoo maar 'n drie duizend frank van de meid en stak er mede op (niet met de meid maar met 't geld). De snotneus had een briefje op tafel gelegd en daar stond op: vaarwel! ik ben de wereld in. De jongen zat alle avonden in de cinema's. De vader mag op zijn borst kloppen en zeggen... mea culpa doer mijn schuld. Als Marenta op heuren poot speelt, en als er te onzent ruzie is in 't huishou den, dan sla ik ook op mijn borst, en zeg in mijn eigen: Mea culpa, Manneken mea culpa want: waart ge nooit getrouwd ge hadt het U nooit berouwd. Dat wil niet zeggen dat ik het mij beklaag... bijlange niet, zulle. Maar daar zijn toch van die momen ten dat ge betreurt 'de schoone ''dogen, uit den jongen tijd dat leven zonder zorg en last want eens getjfouwd dan zit ge voor altijd in de wolvenijzers vast. Is 't waar of niet? VRIENDELIJK ZIJN is toch maar alles. Toen ik gisteren thuis kwam om te eten waren de roode kooien aangebrand. Als ik dat tegen Marenta zeide, ant woordde ze: Wel, Manneken, als 't U niet aanstaat... kook dan zelf... ge zijt gij met geen keukenmeid getrouwd, zulle! Ik zweeg! Maar 's nachts werd ik door Marenta wakker gemaakt: Manneken, zei ze, hoor ne keer, wat 'n lawaai op zolder, ga eens zien. Wablief, zei ik, ge moet niet denken dat ge nen sjampetter ge trouwd hebt, hoor! DE LENTE is daar... de seizoenen ver- andéren... en met de seizoenen: de mode. Manneken, 't heeft alle schijn Da kerk wordt 'n modemagazijn. Mieken, Sofieken en Jetteken en Nette ken, en zooveel anderen die ge nooit in de Hoogmisse ziet, zaten daar nu voor aan met hun nieuwen mantel, hun nieu wen hoed, hun nieuwe minne. En ze had den een kerkboek in de handen, maar 't was zooals ons Heer zegde: Zij aanroepen Mij met de lippen Maar hun hart is ver van Mij. Ja, ja, menschen, zoo is 't tegenwoordig: Daar wordt geklaagd van harden tijd maar tot mijn spijt en groot verdriet aan de kleeren ziet ge 't niet! Marenta is slimmer en zegt: Dat ze doen wat ze willen de mode met haar dwaze grillen Bekoort me niet! Gelijk ge ziet! Neen... omdat ge nu goed ingespan nen zijt... en nen nieuwen hoed hebt... 't geen ik goed aan mijnen portemonee gezien heb... Helaas, 'k herhaal het tot mijn spijt 't is niet meer als in grootmoeders tijd toen had, ieder vrouwken goed gepast Een welvoorziene linnenkast. Maar nu: 't Is 'n hemdeken en 'n broek zoo duur als gordijntjes en als een zakdoek zoo kleintjes 't zijn hemdekens zoo dun als papier 't zijn hemdekens die na 'n maand of vier 't is goed te weten al zijn versleten. VERLEDEN WEEK is er te Parijs ne stoet uitgeweest, nen diamantstoet, zoo'n naaperij van wat we in 't eeuwfeest te Antwerpen gehad hebben. Toen waren Marenta en ik ziekskes... Daarom zijn Marenta, ik en Janneken van Labber- depoepie met z'n ouders naar Parijs ge trokken... om d'r ook ons deel van te zien... en Janneken heeft daar 'n ge dichteken over gemaakt: Ons vader, ons moeder, ik en ne pee en [een kwezel Wijlie zijn gaan zien met onze Ford, pre- [cies 'n karreken met nen ezel In Parijs naar den stoet Daar was veel volk, per vwatuur, per [velo en te voet 't Was rond den drieën toen de stoet begon En de menschen stonden gepakt, als ha iring in 'n ton Ik stond in ons Fordkarreken recht En het mag voluit gezegd Ik heb den stoet goed kunnen beschou- [wen... Menschen! menschen!... wat zaten daar [schoone vrouwen, En schoone meiskens, op die wagens. Rijk [gekleed En terwijl de stoet door de straten reed Zaten ze vriendelijk tegen de menschen [te knikken Ik hoorde vader stillekens zeggen... pot verdikke Dat is wittebrood!... Maar moeder gaf [hem 'n stoot En ze vroeg benne kik misschien rogge- [brood! Toen heeft ons vader zonder spreken Naar de andere wagens gekeken 't Was effenaf sjiek. Allemaal goud en [diamant Daar was een wagen uit bijna ieder land Zelfs uit China en uit Japan, waar 't [gewis Nog altijd min of meer oorlog is. 't Was al goud en diamant dat ge kost [zien Voor meer dan 'n miljoen of tien Maar anderen zeggen... het was Niets dan geslepen glas. 't Kan zijn, maar ik zeg in ieder geval 't Was schoon... en de meidekens nog ['t schoonst van al IBBBBBBSaBSaBBBBBBBBBflBSBaan begaf Maarten zich recht naar de Toren hoeve. Vrijmoedig stapte hij door de ge welfde poort. Het hof lag verlaten. Maarten klopte aan de deur. De vrouw deed open. 't Is beter dat ge niet meer komt, fluisterde ze en rood wordend. De ge- meene kerels staan voor niets. Ik ben nog niet ongelukkig genoeg, dat ze me aan een dronkaard gekoppeld hebben, nu moeten ze me nog belastexen. Ik wil Wallaais spreken, zei Maar ten luid en krachtig. Eensklaps kwam de boer van de voute. Stevens, gij! riep hij uit. Wat za ken hebt ge hier? Wie heeft er Joris Braams vermoord? vroeg Maarten heftig. Hij zag dat Wallaais vreeselijk ont stelde. Ge moet antwoorden, hernam hij. Waar ge nu weer over begint... Men heeft mij gezegd dat gij het weet! 't Is niet waar! De Braamsen beweren het. Uw broer heeft dat gedaan! stamel de Wallaais. Ge liegt! Ik heb de bewijzen dat René onschuldig is. Wallaais zonk op een stoel neer. Zwijg over Joris Braams! Ik weet er niets vanl schreeuwde hij. Ge weet het wel! Ge moet spreken af Ik ga recht naar Veurne... Nu heb Ik meer nieuws. Ha, de Braamsen hebben mij willen verjagen om dien moord... maar nu sta ik sterk! verzekerde Maarten. Ik weet van niets! kreunde Wallaais. Zijn vrouw keek ontsteld naar Maarten. O, wat is er nu weer! kloeg ze. Ik voel al lang dat ze iets wegsteken voor mij! De Braamsen hebben mij gezegd hoe Eugeen Wallaais wist, dat mijn broer René, die in Amerika is, Joris Braams vermoord had. Ik weet nu zeker dat mijn Die waren toch niet vervalscht En hadden kaken om ter malscht 's Anderendaags 's avonds, toen de maan [hing in de hoornen Zijn we met ons karreken thuis gekomen Dat is alles wat ik zeggen moet Van den diamantenstoet. Opperbest Janneken... en ge krijgt met de koek ne kermis! MEESTER KALANDIZE gaf rekenles. Jefken had niet goed begrepen. Neem aan dat uw vader van Ant werpen naar Lier loopt en dat hij 5 km. per uur aflegt! Begrepen? Ja, meester. En dat uw oom een half uur later vertrekt. Maar deze legt niet 6, doch 6 kilometer af. Waar zal hij uw vader dan inhalen? o In den Barreelmeester! Hoe dat In den Barreel Hewel... dat is 't eerste café dat z' onderweg tegenkomen, meester. EN VOOR 'n veranderingsken gaan we hier nog ne keer 'n wetenschappelijk praatje houden! Deze keer zal 't gaan over de diepte van den oceaan en daarbij nog, 'k zeg het met allen een- over zijn water inhoud. [voud We gaan beginnen met U te zeggen dat op deze wereld iedereen zijn kruis moet dragen. Neem nu ne keer vandaag 't uwe op uw schouders... door dit artikel te lezen... want 't is precies 'n litanie. De Atlantische Oceaan bevat juist ge meten, 324 miljoen kubieke kim. water (spijtig dat 't geen cognac is) en heeft een diepte van 3.926 meter... 't geen nog verre zoo diep niet is als d'helle. De Indische Oceaan 291 miljoen ku bieke kilometer en ls 3.963 meter diep. De Stille Oceaan 708 miljoen kubieke kilometer en heeft 4.117 meter diepte! Dit om U te bewijzen dat, als ge U wilt verzuipen er nog water genoeg te vinden is! DEN BARBIER ziet een nieuw gezicht in zijn salon en doet dus zijn best zoo vriendelijk mogelijk te zijn. Heb ik 't genoegen gehad, meneer reeds eerder te scheren? vraagt hij on derdanig. Nee, antwoordt de klant op zijn gezicht wijzend, die schrammen heb ik bij een auto-ongeluk opgeloopen. En nu, m'n beste menschen ontvangt allen m'n beste wenschen en Marenta, op heuren toer zegt U gansch beleefd bonzoer 't Manneken uit de Maan. ÏSEaBSSïBBSBBBHBSBBElSiBHHBBBB Buurtspoorweg Poperinge-Diksmuide-Leke-Brugge TE BRUGGE Te dezer gelegenheid wordt er tusschen Poperinge en Brugge een Pleziertrein in gericht, heen en terug aan halve prijs op MAANDAG 9 MEI 1932. UURTABEL: Heen: Poperinge Statie V. 6.00 Poperinge Markt 6.05 Jagershof 6.15 Krombeke Dorp 6.25 Westvleteren 6.35 Oostvleteren 6.40 Rentage 6.55 Noordschote 6.59 3 Grachten 7.05 Merkem 7.15 Woumen 7.30 Diksmuide A. 7.45 Diksmuide V. 7.50 Brugge Smedepoort 9.40 Terug: Brugge V. 17.30 Poperinge Statie A 21.20 Enkel stilstand aan de hierboven ver melde statiën. De kaarten moeten genomen worden voor de reis heen en terug. Kaarten zuilen op voorhand gegeven worden te Poperinge (dépot) en Diks- muide, gansch de week vóór den 9 Mei. PRIJZEN HEEN EN TERUG: 1* Klas 2" Klas Van Poperinge Statie fr. 27,50 19,50 Van Oostvleteren 23,50 16,50 Van Diksmuide 15,50 11,50 HET BESTUUR. *££2£225E3SSBBEgaB»BBaBBBEB CHINA EEN PRIESTER DOOR DE CHINEESCHE BANDIETEN LEVEND BEGRAVEN Weiheifoe (Ho-nan)Onlangs kreeg een chineesch priester E. H. Gabriël Fiou, 's nachts het onverwachte bezoek van de bandieten. Met den revolver in de vuist deden ze hem opstaan en meegaan. Dan bonden de roovers hem een doek voor de oogen, stopten zijn ooren met gesmolten pek en sloten hem op in een put, die zoo klein was dat hij er geknield en in tweeën geplooid moest Inzitten. De mar teling duurde. 27 dagen! De arme pries ter was gebroken en had de hersenen verward door het lijden. Men hoopt dat hij spoedig zal herstellen. D^OiSTERlfÖ, Beste Engelsche PEPERMINT voor Neusverstopping Hoofdpijn Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. aBBaSBEaSBEiaaBEBEXBSaBBBBBB broer onplichtig is. Laat Eugeen dus zeg gen wie de dader is! 't Moet gedaan zijn mijn broer en ons allen te belasteren. Ik weet van niets! kreet Wallaais. En ik wil gerust gelaten worden! Kwaad stond hij op. Zijn gelaat was verwrongen en zijn oogen schoten als vonken. Ga heen, waarschuwde zijn vrouw tot Maarten, hij zal een ongeluk doen. Maar op dat oogenblik trad boer Eduard Braams binnen, de vader van den veearts. Dadelijk begreep Maarten dat Bert Vis sers hem verwittigd had. Ha, de slechterik komt hier al op klaren dage, zei Braams nijdig, 't Is een schande. Gij belastert mij, nonkel, riep de boerin uit. Als ge van schande spreekt, dat is een schande. Boer Braams weet heel goed dat hij liegt, sprak Maarten Stevens. Dat hij zoo tempeest, heeft een heel andere reden. Eugeen Wallaais mag mij niet vertellen wie Joris Braams vermoord heeft. Dat is uw onrust... hé! Uw broer heeft dien moord gedaan en de lafaard ls er voor naar Amerika gevlucht, zei de boer. Ja, dat strooit ge uit... Maar René leeft nog... En nu weet ik meer... Wat zoudt ge weten! Dat zult ge op tijd en stond hoo- ren! Heb geduld! Ge hebt me uitgedaagd door me d&t van René te verwijten. En ik zal antwoorden !Ja, ik weet meer, boer Braams. Ge wilt dien zot daar dwazen klap doen vertellen! raasde de landbouwer. Martha Wellems heeft u buiten gesmeten en nu zoudt ge gaarne die vlek van uw familie weg kulschen. Ik ben geen zot! riep Wallaais... Zwijg, ge hebt uw verstand verzo pen. STAD POPERINGE VRIJDAG 15 APRIL 1932. Was afwezig: den Heer Dr Verbeko. 1. - Verslag der laatste Zitting. De Heer Sekretaris geeft lezing van het verslag der vorige Zitting. - Goedgekeurd. Heer Burgemeester in eene korte rede brengt hulde aan het gedane verdienste lijk werk van wijlen Heer Schepen R. Benoot, betreurt zijn verdwijnen en zegt te hopen dat gezien het in-kristelijk le ven van den overledene hij reeds in c:.n hemel mocht zijn. Heer Dr Brutsaert betreurt ook het af sterven van den Heer Benoot, drukt zijn spijt uit belet geweest te zijn op den dag der begraving en betuigt de Familie Benoot zijn diep rouwbeklag. 2. - Onderzoek der Geloofsbrieven van den opvolgenden Plaatsvervanger der Lijst, tot dewelke wijlen heer Benoot René toebehoorde, Aanstelling van het nieuwe Gemeenteraadslid en gebeurlijke Eedaflegging. De Geloofsbrieven worden onderzocht van den opvolgenden Plaatsvervanger der lijst tot dewelke den Heer Benoot be hoorde, waarna de Heer Nestor Lietaert als Raadsheer wordt aangesteld. Deze legt onmiddellijk den eed van getrouw heid af en neemt plaats aan de raads tafel. De Heer Lietaert wordt geluk ge- wenscht. 3. - Verkoop door de C. O. O. van een deel Bouwgrond te Poperinge, sektie E, deel van Nr 592, om een Huis er op te bouwen. Afstand door de C. O. O. van een per ceel bouwgrond, gelegen in de Korte Re- ningelststraat om een huis erop te bou wen, aan den Heer Loridan Jos., Politie agent, aan de prijs van 20 fr. de vier kante meter. Algemeen goedgekeurd, uitgenomen Heer Gombert die zich onthoudt als Bestuurslid van de C. O. O. 4. - Verkoop door zelfde C. O. O. van een deel Bouwgrond uit zelfden Nummer, ook om er een Huis op te timmeren. Verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen zelfde straat en aan zelfde voor waarden als van Nr 3, aan M. Logie Arthur, Staatsbediende hier ter stede. Goedgekeurd. M. Gombert onthoudt zich als Lid der C. O. O. 5. - Driemaandelijksch Overzicht der Kas van de C. O. O. De aangestelde Bestuurder der Kom missie der C. O. O. heeft in kas de som gevonden van fr. 109.575,19. De boekhou ding stelde vast: in ontvangsten frank 439.479,57, in uitgaven fr. 329.904,38, zoo dat voor de boekhouding een saldo bedrag werd vastgesteld van fr. 109.575,19, gelijk aan de som in kas bevonden. Goedgekeurd. Heer Gombert, Lid der C. O. O., onthoudt zich. 6. - Rekening der C. O. O., opgemaakt voor het Dienstjaar 1931. ONTVANGSTEN: Buitengewone Overschot 1930 310.384,28 Ontvangsten 1931 8.610,07 Samen Gewone: Huishuur en landpachten Achterstellige pachten Pachten op voorhand betaald Huispachten Ceinspachten Jachtpachten Talie kappen en boomen der bosschen Obligatien en Inschrijvingen op Belgische Staat Inschrijving Provinciaal kre diet Obligatien Gemeentekrediet Goedvinden van verblijf: a) Gasthuis b) Moederhuis c) Kliniek d) St Vincentlus en St Mi- hiels gestichten Aandeel der C.O.O. In de pen sioenen der Ouderlingen in gestichten, jaren 1928-1931 Aandeel der C.O.O. in den ver koop der gronden op kerkhof Ontvangsten voor orde 318.994,35 404.110,— 1.410,— 4.320,— 1.644,— 50,— 1.302,— 19.697,86 24.602,74 418,30 14.929,82 6.227,50 14.669,50 8.744,— 9.131,85 6k990,73 4.908,— 1.128,97 Totaal 578.184,37 Herhaling: Buitengewone ontvangsten 318.994,35 Gewone ontvangsten 578.184,37 Algemeen totaal 897.178,72 UITGAVEN: Gewone: Jaarwedden 13.772,50 Bestuur- en bureelkosten 745,45 Geneesheeren 15.466,50 Knaap 1.100,— Grondlasten 1.901, Verzekering brandongevallen 667,80 Herstel gebouwen 29,967, Beplanting bosschen 2.402, Bewaking bosschen 587,40 Jaargetijden, Missen en Fon- datien 2.054, Gesticht Moederhuis 1.500,— Onderhoud arme ouderlingen en knechte weezen 61.712, Onderhoud arme vrouwen en meisjesweezen 41.845, Onderhoud mobilair 1.574,30 Onderhoud kleederen en bed dingen der ouderlingen 6.919,60 Onderhoud en bezorgen der zieken in 't Gasthuis 58.837, Geneesmiddelen 20.529,25 Gelddeeling aan 12 weduwen en bejaarde dochters in Ste Annahof 648, Uitdeeling kolen Ste Annahof 9.950,— Hulpmiddelen ouderlingen t*i weezen 33.189, Hulpmiddelen in natura aan zelfde 813,50 Hulpmiddelen aan behoeftigen van andere gemeenten 2.594, Verblijfskosten behoeftigen in vreemde gestichten 21.760,35 Onderhoud personen in toe vluchtshuizen en weldadig- heidsscholen 3.144,45 BEaBESaBSSBESEEEEEEElBBEClSa Ge liegt! Ik ben niet zot! En ge zult me niet weg doen! Wallaais, spreekt de waarheid, ont last uw geweten! drong Maarten aan. Ze willen u opsluiten, opdat ge zoudt zwij gen of om uw woorden te ontzenuwen als die van een zinnelooze... spreek nu! Buiten! tierde Braams tot Stevens. Ge speelt hier de rol van een valschaard... Aan de deur! Is het uw hof! Celina Jaag dien vent voort! gebood Braams. Ka, Eugeen Wallaais mag niet spre ken, riep Maarten uit, O, het geeft niets... Wacht maar! Ik weet van niets, beweerde de baas van de Torenhoeve. En ik ben niet zot. Ik ben ziek van de gas uit dien ver vloekten oorlog. Spreek de waarheid! hernam Maar. ten. Gij weet dat het René niet ls die Joris Braams vermoord heeft. Mijn broer leeft nog! Als een moordenaar in Amerika! hoonde boer Braams. Geen moordenaar! Op onze familie kleeft geen bloed... Uw broer had den mijnen bestolen. Dat is waar. Maar vader heeft dat terug betaald. René ls weggegaan uit schaamte over die oneerlijkheid, en niet voor den moord. Toen Braams gedood werd, was mijn broer hier niet meer. Ik heb bewijzen. En wien zoudt ge dan durven be tichten? Dat zal het gerecht wel uitmaken... Ge hebt mij uitgedaagd... Martha Wel lems moest met uw zoon trouwen, hé. En ik mocht niet meer deugen... Wacht Braams. Wallaais was weer naar de voutekamer gegaan. Maarten begreep dat hij nu zijn geheim niet zou lossen. Hij kon dus heen gaan. Tot ziens, Braams, zei hij. Gemeenzame fond3 Buitengewone Onvoorziene kosten Herstel Gasthuis Veranderlijk dsel der bedien den 71.374,30 6.102,40 150.000,— 7.650,— Algemeen totaal 572.479,46 Overschot van 1931 324.699,26 Heer Gombert, als Lid der C. O. O., voorziet dat er weinig geld zal overschie ten einde het loopende jaar omdat het overschot dienen moet om de onder houdskosten 1932 van ouderlingen, wee zen en behoeftigen in 't Gasthuis te be talen. Goedkeuring zooals over de Nrs 3, 4, 5. 7. - Wijziging te brengen aan het be staande Reglement op de Markttaksen en Plaatsrechten. Heer Burgemeester: Er valt hier dees maal niet om de standsgelden en tarie ven te verhoogen maar om de Politie, in plaats van den Gemeenteraad, volmacht te geven de standplaatsen aan te duiden, te veranderen of te ontnemen en proces verbaal te mogen opmaken voor mogelijke tegenstribbelingen der krameniers of foor mannen. Verscheidene artikels worden ter ver andering voorgesteld. Heer Brutsaert vraagt aan den Heer Sekretaris: Blijven al die veranderingen van tekst binnen de wetsbepalingen? Heer Sekretaris op vraag van H. Dr Brutsaert: De veranderingen werden op gesteld in akkoord met de rechterlijke macht. Heer Gombert: Zou het uur voor ont ruiming na de Vrijdagmarkt niet duide lijk in den tekst van het reglement moe ten vermeld worden. Heer Brutsaert: Dit staat reeds be paald in een der laatste artikels van het reglement. Boeten worden vastgesteld van 1 tot 25 fr. en lijfstraffen van 1 tot 7 dagen gevang voor de overtreders. Algemeen goedgekeurd. 8. - Bemachtiging aan de C. O. O. te geven om rechterlijk de Betaling af te dwingen van verschuldigde sommen, voortvloeiende uit Verbeteringswerken, aan Waterloopen toegebracht, palende aan bijzondere Eigendommen en deze van de C.O.O. Na geheime'bespreking wordt bemach tiging verleend aan de C.O.O. om de betaling te eischen van den aankoop van betonbuizen gebruikt voor verbetering van een waterloop tusschen den eigendom van de C.O.O. en dit van een eigenaar in de Komstraat. Deze buizen werden, vol gens wij vernemen, in gemeenschappelijk akkoord aangekocht. 9. - Mededeelingen. Heer Brutsaert vraagt dat gezien ver scheidene klachten van huurhouders no pens te hoog te betalen overdrachttaks bij aankoop van nieuwe rijtuigen, een reglement zou opgesteld worden door het Gemeentebestuur om den Taxidienst te bepalen en standplaatsen aan te duiden. Aldus zouden taxivoerders bij den aan koop van hunne rijtuigen min over drachttaks moeten betalen. Heer Voorzitter verklaart dat een ont werp van reglement in de aanstaande Zitting van den Gemeenteraad zal neer gelegd worden. IB23ESi£B22;SS2B:a2aSffiE2B®2E2SS DE VERBROEDERING POPERINGE ARRAS, van 17 April 1932, los 18 April om 9.43. 598 Duiven. Eerste duif om 10.56.07. Laatste prijs om 11.15.18. Afstand 63 km. Snelheid per minuut, eerste duif 866,88 m. UITSLAG: 1. Blondeel A.; 2. Amez A.; 3. Dewancker J.; 4. Creus H.; 5. Vanbra bant M.; 6. Loncke M.; 7. Decrock M.; 8. Devos Remi; 9. Blondeel A.; 10. Ver poot E.; 11. Vanbrabant M.; 12. Durieux A.; 13. Vanbrabant M.; 14. Vercruysse O.; 15. Debyser J.; 16. Intervuyst D.; 17. Cae- nen Ch.; 18. Intervuyst D.; 19. Clabau A.; 20. Desender J.; 21. Vandevoorde V.; 22. Doom M.; 23. Dewickere R.; 24. Carron P.; 25. Devos Remi; 26. Suffys J.; 27. Rof- flaen J.; 28. idem; 29. D'Amour C.; 30. Loncke M.; 31. Laheye N.; 32. Lenoir O.; 33. Silvert G.; 34. Vandevoorde V.; 35. Vanbruwaene G.; 36. Geldhof C.; 37. De vos J.; 38. Brabants A.; 39. Clabau H.; 40. Vercruysse O.; 41. Devos J.; 42. Ley- cher H.; 43. Suffys J.; 44. Fache M.; 45. Handtpoorter H.; 46. Schaballie M.; 47. Clabau H.; 48. Schaballie M.; 49. Sohier C.; 50. Vanbruwaene G.; 51. Verpoot E.; 52. Schaballie M.; 53. Derynck C.; 54. Vanbruwaene G.; 55. Missiacn M.; 56. Deman R.; 57. Vanbruwaene G.; 58. Ver- straete L.; 59. Brabants A.; 60. Dezeure H.; 61. Descamps A.; 62. Hoflack L.; 63. Fache M.; 64. Descamps A.; 65. Lietaert F.; 66. Schaballie M.; 67. Lenoir O.; 68. Vercruysse O.; 69. Descamps A.; 70. Techel A.; 71. Desaegher H.; 72. Couwet M.; 73. Fache M.; 74. Wybau M.; 75. Creus H.; 76. Deheegher A.; 77. Wybau M.; 78. Descamps A.; 79. Onraedt C.; 80. Laheye N.; 81. Vanbruwaene G.; 82. Hoflack L.; 83. Vercruysse O.; 84. Clabau H.; 85. De- raeve H.; 86. Vandermarliere M.; 87. Ver- haeghe J.; 88. Suffys J.; 89. Clabau H.; 90. Vanbrabant M.; 91. Legrand C.; 92. Clabau A.; 93. Schaballie M.; 94. Van dermarliere M.; 95. Legrand C.; 96. Ver poot E.; 97. Slosse G.; 98. Hannebouw M.; 99. Verhulle R.; 100. Bourgeois E.; 101. Desender J.; 102. Devos René; 103. Lequien J.; 104. Dewancker J.; 105. Van brabant M.; 106. Dewickere R.; 107. De- beir J.; 108. Dewachter R.; 109. Fache M.; 110. Silvert G.; 111. Verstraete L.; 112. Labaere M.; 113. Schaballie M.; 114. Scha ballie S.; 115. Lequien J.; 116. Decoker J.; 117. Durieux A.; 118. Dewachter R.; 119. Dewachter G.; 120. Pinceel M.; 121. Lequien J.; 122. Fache M.; 123. Creus H.; 124. Verstraete L.; 125. Deman R.; 126. Vandevoorde V.; 127. Debyser J.; 128. Couwet M.; 129. Descamps A.; 130. Du rieux A.; 131. Vanbrabant M.; 132. Ger- ber L. Zondag 24 April: BRETEUIL; Heeft: Schouwpendule, bij Devos. Woensdag 27 April: BRETEUIL, bij G. Vanbruwaene. Heeften: Regulateurs. 9a&BS3SSBSISEaaB3HEiSBH!»H O, wat is er allemaal, kloeg vrouw Wallaais. Maarten verliet de woning. Boer Braams volgde hem. Nu onder ons, zei hij... Ge maakt Wallaais nog zotter... Die man is niet zot. Zijn geweten plaagt hem. Ge zijt zot! Neen, Braams, ik ben niet zot... Wal laais wordt door angst weg en weer ge jaagd! Waarom is hij zoo dikwijls bij het kruis van uw vermoorden broer? Waar om zoekt hij die plaats op? Waarom zag Ik hem bidden aan den Calvarieberg, dicht bij het graf van Joris Braams? Omdat hij zot is, zeg ik! Neen, hij is niet zot! Maar ik weet meer! Zeg dus watl Ik mag dat weten. De vermoorde was mijn broer. Ik herhaal, dat ik zal spreken op tijd en stond, Braams, wacht maar! Als een gewetenlooze bende hebben gij, uw zoon, Wallaais en uw nietwaard van een helper, Bert Vissers, zich tegen mij ge keerd. Ik wilde me verdedigen. En ik doe het nu. Door Wallaais dwaze dingen te wil len doen zeggen. Maar rechters geven niet om de woorden van een zot. Ha, ge klapt te veel... Ge wilt Wal laais zot doen verklaren omdat hij te veel weet... Och, ik heb Wallaais niet noodig! Maarten zag wel dat boer Braams steeds onrustiger werd en dit versterkte zijn overtuiging dat die man iets had te ver bergen. Stevens, zeg me welke inlichtingen ge hebt, vroeg Braams op gansch ande ren toon. Joris was toch mijn broer. Als uw broer onschuldig is mag ik toch we ten of er een ander spoor is. Dat weet gij al! Ik? Wat bedoelt ge? We zuilen het gerecht laten oordee- (We gaven verleden week de prijswin nende loten in Poperinge verkocht; zie hier nu de volledige lijst waar we in vette cijfers de nummers doen uitkomen in onze stad verkocht.) LIJST DER PRIJSWINNENDE LOTEN 26891: Reis naar Lourdes. 19513: Naai- machien. 3435: Velo. 15715: Hang klok. 5946: Lichtscherm. 1052: Blok- chocolade. 18891: Schilderij (F. D. Veen). 25219: Moor en Koffiekan. 13757: Groote Spiegel. 190: Schilderij Mechelaere. 2300 (omslag): Goed voor een manskostuum. 00016 00039 00051 00058 00086 00089 00096 00108 00128 00177 00149 00169 00175 00223 00301 00362 00431 00496 00542 00616 00699 00760 00794 00805 00949 01000 01004 01027 01032 01034 01039 01040 01042 01052 01072 01088 01094 01121 01194 01222 01251 01254 01266 01295 01337 01345 01381 01400 01415 01467 01477 01562 01600 01628 01725 01761 01775 01802 01957 02039 02099 02125 02160 02161 02183 02191 02222 02296 02333 02342 02392 03395 02458 02472 02486 02576 02585 02§73 02769 02920 02928 03004 03013 03052 03172 03184 03186 03209 03291 03344 03346 03381 03382 03393 03490 03435 03471 03592 03606 03616 03619 03742 03825 04017 04019 04036 04103 04104 04224 04239 04246 04279 04298 04307 04308 04316 04356 04360 04363 04399 04416 04434 04444 04445 04490 04512 04534 04559 04652 04657 04674 04731 04755 04931 05015 05041 05053 05065 05070 05146 05175 05218 05348 05421 05492 05563 05681 05946 05981 06020 06047 06098 06400 06435 06539 06571 06634 06670 06782 06893 06959 06972 06975 06976 07063 07075 07223 07384 07784 07834 07923 08005 08023 08100 08286 08414 08578 08615 08676 08868 09101 09117 09214 09222 09280 09286 09368 09421 09433 09467 09522 09560 09608 09655 09770 09821 09834 09930 09948 10000 10055 10065 10114 10211 10274 10344 10635 10647 10655 10685 10920 10935 11003 11027 11051 11103 11138 11549 11595 11714 12000 12053 12110 12330 12623 12650 12685 12898 13030 13044 13087 13126 13139 13283 13300 13407 13441 13448 13667 13682 13701 13738 13739 13743 13744 13747 13757 13851 13856 13858 13858 13922 14180 14317 14329 14413 14592 14617 14656 14746 14952 14984 15168 15231 15243 15434 15695 15715 15774 15880 15916 15965 16077 16124 16181 16137 16238 16240 16257 16315 16333 16342 16349 16354 16362 16382 16430 16446 16458 16512 16628 16669 16785 16884 17010 17060 17197 17341 17350 17373 17638 17746 17754 17982 17999 18036 18137 18185 18245 18275 18470 18476 18480 18515 18562 18582 18655 18891 18984 18994 19103 19244 19276 19421 19463 19465 19513 19618 19623 19784 19798 19828 19831 19841 19842 20025 20036 20126 20138 20154 20157 20198 20306 20333 20373 20479 20649 20670 20714 21066 21111 21115 21390 21548 21589 21754 21777 21792 22722 22759 22777 22812 22825 22848 22875 22891 22955 22961 23085 23177 23321 23468 23606 23679 23741 23849 23917 23927 23946 24008 24058 24177 24350 24356 24512 24726 24935 24985 25059 25219 25622 26023 26053 26086 26110 26186 26320 26364 26388 26444 26520 26558 26665 26670 26740 26742 26760 26789 26790 26867 26880 26891 26894 26901 26904 26919 26986 27178 27241 27390 27391 27407 27408 27460 27457 27528 27705 27730 27793 27824 27906 27949 27983 28019 28234 28239 28307 28361 28609 28806 28972 28993 29025 29127 29201 29351 29461 29952. OMSLAGEN; 01105 01287 01343 01348 01589 01614 01640 01667 01678 01679 01733 01879 02026 Ó2036 02107 02154 02281 02300 02319 02325 02342 02396 02399 02487 02493 02525 02574 02605 02830 02891 02893 02899 02988 03017 03019 03029 03071 03111 03308 03381 03463 03490 03527 03629 03645 03717 03808 03809 03369 03972. De prijzen mogen afgehaald worden aan het Gesticht der Doofstommen en Blinden te Brugge. De eerste prijs, Reis naar Lourdes, werd gewonnen door een blind meisje van het Gesticht. 't Kon niet beter vallen. aBBBBBBBBBIBflaSBBBBBBBESaBBBB 't Was den Zaterdag 24 April 1915, rond 8 uur 's morgens, dat de stad Poperingo voor de eerste maal gebombardeerd wlerdj 't was het begin van de emigratie van da inwoners der stad. In 1916, op Goeden Vrijdag, zijnde den 21 April, een der hevigste beschietingen rond Elverdinge en Vlamertinge en rond de Statie van Poperinge. In 1917, den Zaterdag vóór Paschen, zijnde den 17 April, van langs de Abeelo kalsijde zag men 's avonds duidelijk een soort vuurregen op het front; 't was weerom een nieuwe Duitsche uitvinding; en den Maandag 23 April kwamen da vergiftige stikkende gassen tot over Po peringe, uit de richting van 't Nieuw- poortsch front. Van dien dag kregen de burgers alhier den gasmasker om in geval van nood. In 1918. De toestand is erg in April: Abeele is gebombardeerd. Laventie valt De Duitschers overrompelen Steenwerk, Ploegsteert, enz. Hazebroek is beschoten; den 14 April: Een vluchtelingstreln vertrok uit Abeele Statie. De Franschen keeren terug in de streek. Boeschepe, Wstouter, Reningelst, de Clytte zijn be schoten. Algemeene vlucht; u op 25 April was hét een der be- nauwlljksté'öóriógsdageii, geheel de streek ls overrompéld vanborlogsgetuig en bijna al de burgers zijn verplicht het laatste hoekje van Vlaanderen te verlaten. April is vol van droeve herinneringen! O. L. Vr. van Vrede, bid voor onsl GIERIGE VROUW EN DOKTER Dag M. den Dokteur. Hoe is 't met U? Kost het iets als lk antwoord? Neen. Moest gij, M. den Dokteur, eene ver koudheid hebben, wat zoudt gij doen? Hoesten!... De vlam der Missieactie verwarmt eerst onze eigene parochie. VERZEKENS De dingskens zijn zoo nietig, die dingskens zijn zoo kleta ze zijn te onbeholpen om waarlijk iets te zijn Een oppervlakkig lezer die gaat er rap voorbij. Bekrompen geesten wagen: zooiets dient niet voor mij. En toch in ieder rijmken zit een gedachtje in. Soms vol van lenteweelde, van 't lijden een begin 1 In ieder stroofken ligt wel! de groote scheppingsgeest; de liefde voor wat mooi is, verlangen nog het meest! In leder versken vindt ge een beetje van U zelf al keek de dichter heimelijk dwars dóór uw ziel-gewelf. 't Zijn toch zoo'n mooie verskeni waar 't echte leven leeft. In kleine simpel woordjes en waar ge toch van beeft! aBBBBBBBBBBBBBSBEBBBBBBSBBBB Gebruikt Chicore! WXPELIER-TAFTIN 't is de beste. iBBBBBBBBaaBBBBBBBBBBBBBHBBa 24 Z 4* Zond. na Pasch. Cantate. FidelisL 25 M Marcus Ev., Erminus B„ Florebertus. 26 D O. L. Vr. v. G. Raad, Cletus en Maro. 27 W Petrus Canlsius, Antnimus, Anastas. 28 D Paulus van 't Kruis, Vitalis en Val 29 V Petrus M., Robert, Hugo, Wlffridus. 30 Z Catharlna v. Siëna, Marianus, Max Dr BRUTSAERT, Kamerlid, ls spreke- lijk voor iedereen: Te POPERINGE, in zijn huis, mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te WERVIK, den 2» Zaterdag der maand, van 9 H tot 12 uur, in Het Kapitel Te IEPER, den 1" en 3" Zaterdag der maand, van 9H tot 12 uur, in den Ka tholieken Kring. Merken Brasted. - J. Van Hyfte, enz. OCCASIE PIANOS aller merken, hersteld en gewaarborgd. Pick-Upps SBR "hilips His Mr.cter's Voice Simplex Colonial Westraal Lumophone His Odeon Columbia Master's Voice Brunswick Parlophono 'roadcast Polydor Decca VERKOOP VAN ALLERHANDE KLEIN-INSTRUMENTEN;. VIOLEN ACCORDEONS PHONOS TOEBEHOORTEN. Het huis herstelt zelf alle Instrumenten; Planos, Harmoniums, Pick-Upps, Ra-Tos, Phonos, Accordéons en alle Blaas- en Snaarinstrumenten. Tel. 261 Gasthuisstraat, 50, POPERINGE. len. De misdaad is nog niet verjaard... Ik weet dat ik tegenover een bende sta... Ik geef mijn troeven niet bloot. Welk een bende! Gij, uw zoon, boer Wellems... Hoe hebt ge me beleedigd en vervolgd! 't Was nog niet genoeg dat ge mij een misdaad van mijn broer verweet, een misdaad welke hij niet begaan heeft, neen, ge moest me nog van zedeloosheid beschul digen. En ge ontzaagt uw eigen nicht niet. Ha, ik moest het dorp verlaten. Uw zoon heeft het me dikwijls gezegdrWaar- om moest ik weg? Alleen voor Martha? Neen... Ik mocht Wallaais niet meer na gaan. Waarom snauwdet ge me dien avond toe, dat ik Wallaais bespiedde? De familie is van eigen beschaamd voor zoo'n dronkaard... die altijd rond loopt en niet meer werktl We willen die schande verduiken! Uw zoon drinkt ook! Om die schan de zijt ge zoo niet begaan. En van zulk volk word ik vervolgd! Ge peinst dat ge meester van de parochie zijt... Ge durft veel... maar ik heb zoo goed het recht om te leven als gij. Ik ben niet de on- noozele kwant waarvoor ge mij gehouden hebt. Ge spreekt zotl Waarvoor staat ge daar zoo te be ven, Braams? Mijnheer Braams, zou ik moeten zeggen! Ge kijkt van hoog op de familie Stevens neer. Voor den oorlog waart ge toch ook een krabber! Zooveel schadevergoeding hebt ge niet getrok ken. Nu zijt ge rijk... En wat heb ge daarop te zeggen? Nu nog niets... Een mensch mag zeere peinzen, maar moet niet zeere spreken... Ik kan mijn tijd afwachten. We zullen nog aardige dingen zien. René is geen moordenaar. Hij heeft misdaan door geld te verduisteren. O, er zijn veel fortuinen over welker oorsprong de be zitters liever niet spreken, boer Braams. Ge moet zoo niet beven. Ge zijt immers de rijke, machtige man, de vader van den veearts die ook meent dat hij koning van de streek is. Ik begin nog maar... ik moet hard werken... Tot ziensI Maarten ging terug door de poort. Hij keek nog eens op en zag, hoe Braams ontdaan tegen den muur leunde. Die man weet'meer 1 dacht Maarten. Zijt ge weggeschopt? vroeg Bert Vissers. Ja, ik peins het... Hoe was boei Braams hier zoo rap aan de Toerenhoe- ve? Ik weet het niet. Manneke, ze zullen u wel eens weg schoppen, verzekerde Maarten. - Mandatje toch niet. O, ze verlangt al naar Zondag. Zal ik gaan? Mag lk gaan? Komt dat overeen met mijn re putatie? De zuster van..., ja, van dien... van een die in Amerika zit... en niet durft terug keeren? Ik zie Manda ziels- gaarne... Maar kan ik trouwen met de zuster van..., ja, van wien... van een moordenaar, zeggen ze. Maarten liep door. Met een schoft als Vissers zou hij niet redetwisten. De waarheid komt aan het licht! zei hij. Martha, uw oogen moeten ge opend worden. Gij moogt toch niet in de macht geraken van een slechterik, al weigert ge mij. Daarvoor heb ik u toch te lief. En met vroom gemoed zond Maarten een gebed tot God, om alle wolken te ver drijven, om de waarheid te doen zege vieren en zijn liefde te zegenen. WARE GENEGENHEID Maarten ging een glas bier drinken In de Vier LindenGusta kwam in de gelagkamer. Ze zag verrast op. Dag Maarten, zei ze. Niet aan het werk? Nog niet... Of ja, ik werk wel, maar aan een heel andere zaak. Drink een glas mee op den goeden uitslag.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 5