Drinkt Ias=Car MISSIENIEUWS GEDACHTEN HETMANNEKE UIT DE Het Geheim van de Torenhoeve >jl5-5-32, - DE POPERINGENAAR. - Nr 20. - BI. 5. BURGERSTAND VAN DUIVENVLUCHTEN a MEI - BLOEIMAAND PRACHTIGE UITSLAGEN! NEW-YORK TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN MEER VOLKSVERTEGEN WOORDIGERS AANBESTEDINGEN Uitslagen der Aanbestedingen mumeumamammm Pie veel ontvangt en nooit iets geeft, 't Is zelden dat hij vrienden heeft. Macht is een buitengewoon zoete en smakelijke vrucht en wie ze eenmaal be proefd heeft kan er moeilijk meer buiten. In den tempel der deugd is waarheid het voorhof, liefde het heilige, en reinheid het heilige der heiligen. masSSBBHESrMSBHBilSlElBBBBBBaSBII EERST EN VOORAL zal ik aan U allen beste menschen Een Zalige Hoogdag wenschen Vandaag is het dus Pinksteren! 't Peest van den H. Geest. Dat de menschen tegenwoordig, als ze zich in 'n moeilijke omstandigheid be vinden, zich eens meer tot den H. Geest richten om hun verstand te verlichten en hen een beetje klaarder te doen zien, in plaats van zoo maar blindelings 'n besluit te nemen, 't zou alles wel een beetje beter gaan dan 't tegenwoordig het geval is. Bidden we dus alle dagen, en bijzonder als we ons in dergelijke omstandigheden bevinden: «H. Geest, verlicht mijn ver stand! 't Is noodig. O! Heilige Geest ik bid U om ter meest verlicht mijn verstand want in den droeven tijd die ons nu is voorbereid zouden w'alras ten onder gaan hadden w'U niet bij ons staan om ons verstand te verlichten en den in te slane weg te belichten. IK ZOU ZE, EILACIE! zonder veel compassie allemaal den nek kunnen omwringen en dan zingen, heel verblijd, ze zijn hun kopken kwijt! Zie, beste Lezers en alderliefste Leze' reskens, ik ben niet erg koleriek, hé! maar als ik dat weêr zie, hé, dan zou 'k kunnen 'n geraaktheid krijgen van woede, en dan zou 'k allemaal de dich ters en pojeeten en rijmelaars, die de maand Mei bezongen hebben als de schoonste van 't gansche jaar, zoo op mijn honderd gemakskens, den eenen na den anderen, den nek kunnen omwringen. Maar allee, dat zou aan de zaak niet veel veranderen, 't Slecht weêr is er... en blijft er... tot als 't verandert. Ja roept Marenta luid uit 'k weet wel waarom ge zijt zoo kwaad dat ge bijna springt uit uw vel. Maar waarom klagen, 't is immers te laat! Hadt 't weêr meêgewild en was de regen gestild dan dacht ge gewis te gaan naar de kermis bij ons tante Lowis om U daar... gratis een stuk in uw kraag te drinken "k zou van schaamte door den grond [verzinken! Tiens! tiens! nogal schooner! Nu ls t er al op omdat r.e mensch, nu met de crisis, er op uit is zoomin mogelijk centen uit te geven, en er zooveel mo gelijk van te proflteeren... gratis. Ik noem dat... verre van stommerik zijnl En 't is daarom ook dat ik hier aan mijne alderbeste Lezers den raad geef 't zelfde te doen... als z'er de gelegen heid toe hebben... zonder zich te be kommeren over het gsen de vrouw er ook al weet ov'er te vertellen. IN HONGARIJE zijn de menschen ver van blije want men heeft daar ondertusschen verboden, 't geen niemand schaadt, elkaar nog te kussen op straat. Ja, dat is een harde beproeving voor de jonge verliefden, malkander op straat nog geen klein kusje mogen geven! Och Heere! d'arme schaapkes! Strikt geno men, zou dat nog begrijpelijk zijn. Maar me dunkt dat d'overheden ginder toch een beetje te ver gegaan zijn, als ze tot zelfs verbieden, van ook in de staties te kussen. Ge gaat bijvoorbeeld naar den trein met uw vrouw, die voor 'n week of nog langer op reis gaat, en ge wilt haar 'n afscheidskus geven. Hola! Al met ne keer voelt ge daar 'n hand op uwen schouder nedervallen van den eenen of den anderen politieman en ge moogt 'n goei boete betalen. Da's overdreven. Maar, daar zijn mannen, die heel tevre den zijn over dezen maatregel... daarmeê hebben ze een uitvlucht... om geen kus te moeten geven aan hun schoonmoe der... als ze voor esnige dagen bij hen komen doorbrengen 1 HIER 'n kleine samenspraak, ergens afgeluisterd, 't Is wel niet erg schoon zoo samenspraken af te luisteren... maar ne mensch is wel niet kurieus, maar hij weet toch gaarne alles. Hij tot haar. Sedert twintig minu ten hebt ge geen woord gezegd! Zij. Dat komt omdat ik niets te zeggen heb. Hij. Zegt ge nooit iets, als ge niets te zeggen hebt? Zij. Neen! iBBBSBBHaaaBBsaaaBBaBBsaaBBB Mengelwerk van De Fopcringenaar26 ROMAN door A. HANS. Zij wilde hem. Maar al dat babbe len helpt niet. Uw vriend, die dokter, is teruggekeerd van zijn reis. Hij heeft een kaart gezonden. Het is toch gemakkelijk om van hem een certificaat te krijgen. En dan hebben ze er zich hier niet mee te bemoeien. Alles gaat rap en stil. Als hij maar dat certificaat wil ge ven. Dat is nog niet zeker. Nu spreekt ge zoo. 't Was altijd of ge het van zelf zoudt krijgen! Waarom draait ge rond den pot, Gerard? Och, al dat gezaag over dien zot verveelt me. Ge hebt wat gedronken en zijt nu slecht gezind. Er zijn vragen om te ko men naar wel vier hofsteden. Ja, maar ik moet eerst wat rusten. Ik ben de knecht van de boeren niet. Dat ze het goed weten. Peins aan uw naam... Bah, ik blijf hier toch niet. 't Is me een veel te stomme parochie. Gerard liep in huis. Ja, hij heeft te veel gedronken, bromde vader Braams. Zijn muts staat scheef. Straks zal ik beter met hem kun nen spreken. Dat hij alles moest weten! En de boer liep weer rond. Hij was onrustig na dat tooneel met Maarten Stevens. En nu zou Gerard bezwaar ma ken tegen de opsluiting van Eugeen Wal- laais! Maar dat meent hij niet, hoopte de vader. Hij is ook beschaamd over hesn. Gerard had zich gekleed te bed ge- H j. ...O! Lieve, wilt ge dan mijn vrouw wordt.,? OPGEPAST 1 't staat vast, de mode voor d'heeren gaat dezen zomer changeeren! Eindelijk! 't wordt tijd! Allemaal de dokters van al de be schaafde landen van de wereld zijn bijeen gekomen, en z'hebben besloten 'n campagne In te zetten ten voordeele van de verandering van de mode bij de man nen! De tegenwoordige mode is ongezond, verklaren ze! Ten eerste gaan ze da cols afschaffen! Wat 'n geluk. En ze zijn op dat gedacht gekomen door het feit dat er zich over- laatst in Duitschland ne man gezelfmoord had, omdat hij, naar 'n feest moetend, een half uur aan zijnen hoogen col ge-, werkt had en hem dan nog niet aan kreeg... de man verloor zijn geduld en z'n zelfbeheersching en lapte zich sim- pliester ne kogel in d'hersens. Dat ls mij ook al gebeurd! (niet van dlo kogel... maar dat lk mijnen col niet aan kreeg!) Ten tweede gaan ze de mode van de broeken veranderen! De mannen gaan nu ook korte broeksken dragen! Dat is anderen thé! want allemaal de man nen die ossen- en kalfsknieën hebben, zooals lk, zullen hun sukses fél zien verminderen. 'k Weet nog niet goed wat er nog allemaal bij gaat komen... In alle ge val, d'r zal nog gelachen worden! LANGE JEP en Dikke Miel komen el kander tegen. Awel! Jef, zegt Miel zoo, ge zijt zoo midden ln den dag op wandel. Ja, mijn baas heeft mij op straat gezet! En waarom dat? Wel! er was een verschil! Tusschen U en den baas? Neen... tusschen de kas en 't kas boek! IN CHICAGO, HAHA! stad in 't modern Amerika zooals giller ach ter ziet verbetert het ook niet daar speelt! men nog alle dagen en ze blijven het verdragen, in de straten met revolvers, bommen en granaten. Daar worden er zoo maar alle dagen 'n twintigtal naar de andere wereld ge stuurd door de gangsters en andere ban dieten! Overlaatst werden drie gevangenen voor den directeur van de staatsgevangenis gebracht. Gij zijt vrij, spreekt hij hen la chend toe. Maar de gevangenen zelf lachen niet! Wij verkiezen hier in 't gevang... in zekerheid te blijven, verklaarden zij, want in de straten van Chicago is 't tegenwoordig te gevaarlijk! Schetst dat niet den ganschen toe stand ginder? Liever in 't gevang dan op straat! 't Is plezant! TRICONIE was op jacht om een keun- tje of zoo iets te vangen. Hij kwam den baron tegen. Hoe is uw name? vroeg deze op zijn Waalsch. Triconie! Wat doet ge hier? Jagen! Weet gij dat gij jaagt op mijn land? Op uw land, antwoordde Triconie. Dat geloof ik goed, want ik heb geen land, daarom moet ik op eens anders land jagen. Hebt gij dat land gekocht? Neene, ik heb het geërfd van mijn grandpapa. Zoo, zei Triconie, en uw grandpapa waar heeft die dat gehaald? Hij heeft het geërfd van zijne grandpapa! En die grandpapa? O! die heeft gevocht daarvoor! Awel! zei Triconie daarop, we gaan er ook ne keer voor vechten!... en hij gaf 't baronneken nen trap onder zijn achterste... en zette zijn Jacht voort. Zedeles... trek z'er zelve maar uit. IN AMERIKA hebben ze nu otomobiels uitgevonden, die zonder chauffeurs door de straten rijden. Dat moet gemakkelijk zijn, zegt Marenta, maar helaas... niets voor ons. Maar wat er ook gemakkelijk zou zijn, dat zijn kindervwatuurkens zonder kindermeid er bij. Te Brussel was er ook een kindermeid met een kindervwatuurken gaan wande len en de spreuk van het H. Schrift in dachtig: waar uw schat is zal ook uw hart zijn, was ze naar 't Park gegaan. En daar op een bank zooals het gaat bij zomertijd werd er duchtig en lang uren aan een stuk gevreid. En aangezien ge geen twee werken te gelijk kunt doen, lette de meld niet op het kind. Als ze echter 'n uurtje later naar huis wilde gaan was 1 kind uit 't vwatuurken verdwenen... maar in de plaats lag er... neen, niet wat ge denkt!..maar een briefje, en daar stond op: 50.000 fr. of 't kind wordt gedood». Dat is dus 'n affaire la Lindbergh van Amerika... maar in 't kleinl DE DOCHTER van een Belgische fa milie in Parijs, een zekere Eleonor Mor tier, behaalde verleden week den prijs van schoonheid en werd tot koningin gekroond. Nu ligt het schaap met de pokken. Arm kind... nu is heur vei bedekt met duizend wonden de schoonheidskoningin, hewell ligt deerlijk nu geschonden. Ja, ja... schoonheid... t is allemaal zoo rap voorbij... waarom er dan zoo veel chichi van maken? MADAM DE BARONES van Daver- poorte was zeer spaarzaam. Heur doch ter ging trouwen en ze liet in heur kas teel 't een en 't ander repareeren en vernieuwen. Ze had alzoo twee tafelbellen bij den koperslager van 't dorp gebracht om die te doen vernikkelen. Een tijdje later kreeg ze de rekening IBSaBEaaSBBBaaBBBZBBSSBBBBBB legd. Hij sliep niet dadelijk in, en dacht over Martha Wellems. Hij was dol ver liefd op haar. Nu zouden ze trouwen. Hij had zijn wensch. Maar ze is zoo koel, zei Gerard. Ze heeft te veel komplimenten. Is me dat een vrijage. Ze zit stijf lijk een boone- stake nevens me. Haar woorden kosten geld. Zou ze nog aan dien krotter van Maartens peinzen? Ha, ze zal veel moe ten veranderen! Zoo lag Gerard te denken. Hij soesde en viel in slaap. Zijn vader kwam hem na een half uur wekken. Boer Vermeulen is daar, een paard is erg ziek, zei hij. Ge moet seffens mee gaan. Dat hij met zijn beest naar den duivel loopt! snauwde de zoon. Ik wil gerust gelaten worden. Maar Gerard... Vermeulen heeft eerst zijn zoon gezonden... Nu ls hij daar zelf. Hij ziet aan de auto, dat ge thuis zijt en wacht op u. Allah, wees verstandig en ga nu mee. Ik ben zijn knecht niet. Niemand heeft mij te kommandeeren. Toe sta op. Denk aan uw naam en uw plaats. Al dat stom gedoe! Als ze een anderen veearts binnen halen, is het een schande voor u. Ge moet dat vermijden. Gerard kwam toch overeind. Hij vloek te. Maar dan ging hij naar buiten. Ge laat me lang wachten, merkte Vermeulen op. Ik kan niet overal te gelijk zijn. Maar zulk een haastig geval. Mijn beste paard ligt daar met balgpijn. Ge zijt veearts of ge zijt het niet. Kom in de auto... Gerard reed met Vermeulen mee. Zoo mag hij zich toch niet aan stellen, mompelde zijn vader. Hij zou weggeduwd worden door een ander. De koewachter had al aan den boe- en de dochter van den koperslager, die 'n beetje dactylografie kende had die rekening algauw met 't schrljfmachien van meneer den notaris geklopt en daar stond op, niet op den notaris maar op de rekening: in 't nieuw gezet en schoon gekulscht dp twee billen van madam de barones. 't Kind had 'n iin plaats van 'n egeklopt. Ja, Ja, missen ls menschelijk! WIE DAT OOK soms missen dat zijn de boerkens als ze naar Brussel gaan en dan hebben ze hen daar liggen als ze niet oppassen. Zoo kwam er overlest 'n 'boerken van dees kanten naar de hoofdstad en dat boerken moest bij een rijke madam gaan *t Was iets over 'n pacht en 't boerken dacht "k ga me laten scheren om mij daar te presenteeren en ook m'n haren laten kappen alvorens 't naar ginder af te trappen. Hij stapte een salon de kwafuur bin nen. Ze wezen hem daar nen zetel aan, voor schoone spiegels en zoo nen vent in t wit vroeg hem: Un complet msju? 't Boerken knikte: ze sneden zijn haar. Toen dat gedaan was vroeg de barbier: un sohampooing? Goed, zei t boerken, en ze waschten zijn kop. t Was mis schien van doen! Un seing-seing? vroeg de kwafeur. Weer knikte 't boerke en ze brandden de tipkes van zijn haren af. Une friction? 't Boerke knikte. Ze goten over zijnen kop wat odekolonje, enz., enz... Op 't einde rook hij gelijk een geparfu meerd jufferken' en herkende zijn eigen niet in den spiegel. Hoeveel is 't? vroeg hij, met nen dubbelen frank ln d'hand Acht en twintig frank en vijftig centiem, klonk 't antwoord. 't Boerke heeft gezworen, gansch leep, dat hij nooit nog zou wordengeschoren 't zij met... of zonder zeep! De Vlamingen ook mogen loeren dat zij zich deerlijk lieten scheren door franskiljon en Waal eenieder weet toch dat de taal van 't Vlaamsche volk niet meer en telt dan tegenwoordig... t koper geldl doch, langzaam maar zeker groeit ons gedachte langzaam maar zeker met steeds nieuwe krachten gaan we onze wegen naar de zege. In de gazet van Polterpaaltjes stond het volgende te lezen: Een ernstig onge luk is aan schilder Mansveld overkomen. Hij stond op een ladder te werken bij madam Gorls, toen deze plotseling in twee stukken brak, zoodat de schilder omver tuimelde. Marenta vraagt wie er in twee stukken brak: de ladder of madam. BALDER DE REUS had zijn madam afgetroefd met een paraplu. Waarom hebt ge dien paraplu kapot geslagen op den rug van uw madam, vroeg de zjuge. Omdat ze rap genoeg heuren kop gebukt had, klonk Balder's antwoord. Ik lach niet, wedervoer de jugepee, waarom hebt gij dien paraplu aan stuk ken geslagen op den rug van uw madam. Omdat de steel zoo slappekes was, zei Balder. En de jugepee zat daarmeê ferm in nesten? WIE DAT OOK in nesten zat was Allee D'hondt van Brussel, 't Schaap zou gaan trouwen. Dat is een dommigheid gelijk een andere. Maar allee! Alice is toch ook een redelijk schepsel en dus ook bekwaam van dommigheden te doen! Ze stond heel en gansch in 't wit op heuren bruidegom te wachten. Maar wie niet kwam... dat was die fijne meneer. Als 't wachten wat lang duurde, ging de familie op zoek. Daar gebeuren zooveel ongelukken in Brussel, en wie weet, was de bruidegom niet onder nen ottermobiel of nen tram gerold. Maar jawel, 't nieuws was heel anders. Die monsieur zijn ge weten was bijlange zoo zuiver niet als Alice hem1 kleedje, en de politie had met hem nog een appelken te pellen en een eitje te schillen. Nu zit hij in den bak. Zedeles: Meiskens onthoudt dit. Wilt ge trouwen en 't U nooit berouwen ziet goed uit uw oogen want anders zijt ge bedrogen als 't is te laat en dikwijls ls 't dat 't toch zoo gaat. Manneken, zegt Marenta, die kara- melleverzen van drie ellen voor ne frank, kunt ge gerust achterwege laten! En ik antwoord Marenta, uw opmerkingen kunt g'ook achterwege laten. En Marenta roept dat ik zeker twist en ruzie zoekl En ik roep... neen, ik roep niets. Mijn oogen vallen op een spreuk van het boek van St Jutternis: Kinderkens bemint elkan der, want de liefde is het hoogste gebod. En lk denk, zie dat ge 't onthoudt Spreken is zilver... zwijgen ls goudl Vroeger was er geld van goud. Dat is tegenwoordig al zoo zeldzaam geworden als meiskens die niet van dansen houden. Plezieren en vermaken, alle keeren, bij feestpartij en dans de jeugd wil proflteeren van elke kans. Tegenwoordig is de jonkheid alle Zon dagen op schok. En als er vroeger maar eens werd gedanst, is 't nu schier alle Zondagen danspartij. De meidekens die van dansen houwen zonder maat groeien nimmer goede vrouwen, hoort ge 't kameraad! Marenta heeft ook gedanst. Met de kermis, nu danst ze niet meer... Maar nu dans ik... lijk zij schuifelt! Dat ls 't verschil. Een gazet schreef verleden week de Een gazet schreef verleden weekDe pest te Brussel». We kregen reeds schrik, IBBBBBBBBBBflBBBEBSBBBBBBBBBB ver gevraagd wat den boer toch scheelde. Hij loopt rond lijk een hen die haar el niet kan leggen, zei hij nu weer. Ja, het is of de vliegen hem elke minuut steken. Hij is tegenwoordig las tig. Seffens kwaad en opspelen. 't Is zeker omdat Gerard zooveel drinkt? Er moet wat anders tusschen zit ten. De kwaal ligt op de Torenhoeve, be weerde de boever. Daar woont een een delijke zot. Ze moesten Wallaais in de familie halen. Ze zijn er wel meel Dat zit den boer scheef. Het waait daar al lang, maar nu wordt het een storm. En er ls meer! Die vrijage met Martha Wel lems is er ook tusschen. En dat gestook tegen Maarten Stevens, die een fraaie jongen is en zijn best doet. Ja, maar hij loopt toch ook naar de Torenhoeve, zeggen ze. Och toe! Om dat leelijk spook zeker. Praat van Bert Vissers. Die is hier nu de facteur of de commissionair... Straks zullen we zijn valschen kop wel weer boven de haag zien. Zulk gespuis mag op 't hof komen. Daarmee konkelt de vee arts. Moet hij daarvoor zoo lang op de groote scholen gelegen hebben? Zie, de boer zit al weer in den achterboomgaard! Hij schudt zijn kop als een tak. Hij loopt met een steen op zijn hart. Ja, het volk zag wel dat er wat schortte. Na een half uur kwam Gerard terug. Hij zag rood. Hoe is het ginder? vroeg zijn vader. Het paard is den moord gesteken. Maar jongen... Kan ik er iets aan doen? Ze zullen het op u leggen! Dat ls gemakkelijk I Als lk te Brug ge ben, kan ik niet op Vermeulens hof zijn. Len dokter geneest toch niet al zijn zieken. Maar wat scheelt er u toch? Mij? Ja... Ge ziet bleek... maar 's anderendaags schreef die gazet dat het een drukfout tas, Ze had willen schrijven: «de post te Brussel». Op 't stadhuis hing daar verleden week geplakt in 't kasken van de huwelijken: Maroel Dehondt met Andrina Dekat. t Manneken wenscht die menschen op dezen stond dat ze niet zullen blijven leven... lijk kat en hond. En dat ook wensch lk aan U allen. 't Manneken uit de Maan. ■■BESBBRiBiaBEKiBBBSaBËaBflflMBBB Gebruikt Chlcorel WYl'ELIER-TAFFIN 't is de beste. fBBSIRBBSSIBSBSSBEBBtSSBBBBSSSSB GELUVELP, maand. Maart en April 1933. Geboorten. Baert Michel, z. v. Jules en Demeulenaere Gabrielle. Delva Louis, z. v. Maurloe en Vandenbussche Germaine. Vandenbroucke Gudula, d. v. Raymond en Dewulf Adellna. Deleu Simonne, d. v. Henri en Descamps Mar guerite. Kinoo Paula, d. v. Maroel en Pauwels Zulma. Salens Elllane, d. v. Reml en Lewyllie Emma. Overlijdens. Bonduel Marle, 81 J., wed. Six Edmond. Vandoolaeghe Bar bara, 82 J., wed. Deiahaye Francis. Huwelijken. Dejonghe Leon, dagl. met Beghein Agnes. Pierpont Reml, dagl. van Zillebeke met Lansen Martha van Geluveld. LOKER, van 1 Januari tot 30 April 1932. Geboorten. Sohier Mercellus, z. v. Petrus en Baecko Adriana. Massin Robert, z. v. Cyriel en Devos Maria. Louf Roger, z. v. Georges en Verhaeghe Gabrielle. Duhayon Simonne, d. v. Renatus en Cuvelier Martha. Masson Marcel, z. v. Camiel en Logie Maria. Lenoir Maria, d. v. Marcel en Vande Velde Romanie. Klnoo Paula, d. v. Marcel en Pauwels Zulma. Overlijden. Wyllemet Jacobus, echtg. v. Becuwe Eugenie. Huwelijken. Devey Remi en Baes Martha. Dumoulin Prosper v. Lange- mark en Baecker Magdalena v. Loker. EESEN, van 29 April tot 5 Mei 1933. Geboorten. Daniël Vandermeulen, z. v. René en Madeleine Parmentler. Maria Loncke, d. v. Petrus en Irma Myny. Lla Packet, d. v. Achiel en Zulma Verplancke. Huwelijken. Maurits Vanhoutte met Martha Vande Kerckhove. Maurits Vanroose met Margariet Steene. ïtOESBRUGGE-IIARINGE, Maart-April. Geboorten. Dehouck Georgette. Bouttez Simonne. Schoonaert Gery. Vandevoorde André. Flatevoet Willem. Vandooren Guido. Vandermarliere Ignace. Huwelijken. Alderweireldt Maurice met Viane Maria. Paesschesoone Hec tor van Poperinge met Platteeuw Celina van Roesbrugge-Haringe. Deturck Fre derik met Boone Godelieve. Huwelijksaankondigingen. Verbeke Raymond van Roesbrugge-Haringe met Bollaert Alice van St Margriete. De turck Frederic met Boone Godelieve. Verhille Hmri van Roesbrugge-Haringe met Abeele Germaine van Stavele. Scherpereel Georges van St Denijs met Vandevoorde Alida van Roesbrugge-Ha ringe. Devloo Remi van Roesbrugge- Haringe met Carton Elisabeth van Proven. Beweging der bevolking in 1931. INTREDINGEN: Man. Vr. Totaal «PB VERBROEDERING POPERINGE Door geboorten 10 16 26 Ingekomen 29 44 78 Totaal 3» 60 99 UITTREDINGEN: Door sterfgevallen 13 13 28 Uittredingen 43 49 92 Totaal 58 62 120 VERLIES 19 21 Bevolking op 31 De cember 1931 871 859 1730 VLAMERTINGE, maand April 1933. Geboorten. Vandevoorde Camiel, z. v. Jerome en Martha Recour. Debreuck Georges, z. v. Honoré en Felicitas Hoflack. Parein Marie, d. v. Maurits en Bertha Baert. Vanlaeke Willy, z. v. Odiel en Bertha Lebbe. Huyghe Simonne, d. v. Valeer en Bertha Dehuyssere. Hoflack Georges, z. v. Hector en Bertha Marescau. Overlijdens. Notebaert Henri, 78 J., z. b., echtg. v. Emerence Demarey. Ro- byn Emerence, 75 J., z. b., echtg. v. Amand Vande vyvere. Huwelijken. Abel Vandevoorde, gar- nierder te Ganshoren en Celestina Van- hove, kantenk^opster. Juliaan Cleene- werek, landwerker te Dranouter en Maria Chaerle, werkster. Richard Debruyne, aardewerker en Marguerite Casier, naai ster. Georges Bonte, metserdiener te leper en Reine Struye, fabriekvrkster. Remi Crombez, teleloonwerker en Julia Lebbe, dienstmeid te leper. Maurits Van Canneyt, landbouwer te Tittem en Maria Struyve, landbouwster. Henri Quartier, landwerker en Renilde Deltombe, wed. v. Theophiel Pauwels, dienstmeid te Pope ringe. 15 Z PINKSTEREN. Joan. B. d. la Salie. 16 M Pinksteren-Maandag. Ubaldus. 17 D Paschalis Baylon, Bruno B., Restlt. 18 W Quatert. Venantius M., Ericus K. 19 D Petrus Celest., Pudens, Pudent., Ivo. 20 V Quatert. Bernardinus v. Slëna, 21 Z Quatert. Felix v. Cf ntahcio, Valens. RasBRaBSBBEeasicsaEsa&iaRaaM BsssaEBaaasEBBaaiBBaBaaassaa Het ls die zaak van Wallaais! Van morgen is Stevens daar weer geweest Laat hem doenl Te meer zullen de menschen het gelooven wat we uit strooien. Jamaar, hij is een gevaarlijke kerel. Stevens? Wat kan hij ons doen? Ik zie den onnoozelaar nog niet staan. Zulk een belachelijk ventje. Jamaar, ge weet niet wat hij nu uithaalt. Wat dan? Hij zit erg met die historie van zijn broer in. Ik geloof het, als ge een moorde naar in de familie hebt. Jamaar, nu beweert hij, dat zijn broer onplichtig is. Dat is gemakkelijk. Ik geloof, dat hij den moord op Wallaais zou willen steken. Hoe belachelijk! Ja, maar het ergste is, dat hij Eugeen van alles kan wijs maken. Als hij dat dikwijls herhaalt, zal Eugeen het zelf gelooven en nog zotter rond loopen. En wie weet, wat de menschen er dan van vertellen. Ik wil dat niet. Maar waar ge nu benauwd voor zijt? We moeten Eugeen opsluiten. 1 Is meer dan tijd. Help me Gerard! Het ls een lastige zaak. Eerst teldet ge ze niet. 't Zou van zelf gaan. Nu ik u zoo geholpen heb bij uw verloving met Martha Wellems, trekt ge u terug. Maar neen... We moeten hem weg doen... Van avond nog! hernam de vader. Vanavond percies! Ja, we rijden er mee naar Brugge... En dan vraagt ge aan dien dokter een ge tuigschrift Morgen zit hij binnen. Dat moet hier gedaan zijn! En zal zijn vrouw het willen? Ze moet willen... ARRAS, van 5 Mei 1932. Los om 7.30 u. 598 Duiven. Eerste duif om 8-36- 54 u. Laatste prijs om 8-41-08 u. Af stand 64 Km. Snelheid per minuut, eerste duif: 968 m. 17. UITSLAG. 1. Durieux A.; 2. Scha balie M.; 3. Deraedt M.; 4. Vanbruwaene G.-P.; 5. Delanoy J.; 6. Devos A.; 7. Scha- ballie M.; 8. Desender J.; 9. Desender J.; 10. Dehaene Th.; II. Verstraete L.; 12 Hoflack L.; 13 Delanoy J.; 14. Provo N.; 15. Clabau H.; 16. Legrand C.; 17. Debyser J.; 18. Vandevoorde V.; 19. Dehaene Th.; 20. Deraedt A.; 21. Dave M.-J.; 22. Techel A.; 23. Schaballie M.; 24. Hannebouw M.; 25. Intervuyst D.; 23. Clabau A.; 27. Van bruwaene G.-P.; 28. Dehaene Th.; 29. Creus H.; 30. Dave M.-J.: 31. Geldhof C.; 32. Vermeulen G.; 33. Vanbruwaene G.; 34. Desender J.; 35. Vandevoorde V.; 36. Gerber L.; 37. Lietaert N.; 38. Devos R.; 39. Labaere M.; 40. Dupont G.; 41. De raedt M.; 42. Zyde M.; 43. Lava A.; 44. Pouseele M.; 45. Gerber L.; 46. Handt- poorter H.; 47. Depreeuw Gebr.; 48. In tervuyst D.; 49. Creus H.; 50. Clabau A.; 51. Derynck C.; 52. Dehaene Th.; 53. Du rieux A.; 54. Dewickere R.; 55. Vande voorde L.; 56. Vermeulen G.; 57. Ballyn R.; 58. Dupont G.; 59. Vandevoorde V.; 60. Vandooren N.; 61. Techel A.; 62. Ver poot E.; 63. Ballyn R.; 64. Hannebouw M.; 65 Tillie C.; 66. Debyser J.; 67. Pinceel M.; 68. Verhaeghe J.; 69. Dobbelaere J.; 70. Clabau L.; 71. Intervuyst D.; 72. Silvert G.; 73. Depreeuw Gebr.; 74. Verpoot E.; 75. Vandevoorde V.; 76. Dupont G.; 77. Peutevinck M.; 78. Desmadryl M.; 79. Cla bau R.; 80. Legrand C.; 81. Carron P.; 82. Dobbelaere J.; 83. Creus H.; 84. Zyde Marcel; 85. Lamond J.; 86. Brabants A.; 87. Ballin R.; 88. Vandevoorde V.; 89. Lie taert N.; 90. Lava A.; 91. Dehaene Th.; 92. Desender J.; 93. Lenoir J.; 94. Deraedt M.; 95. Desaegher H.; 96. Lamond J.; 97. Legrand C.; 98. Derynck C.; 99. Clabau L.; 100. Carron P.; 101. Pinceel V.; 102. Geldhof C.; 103. Decoker M.; 104. Loncke M.; 105. Verstraete L.; 106. Vankemmel G.; 107. Dewachter G.; 108. Deraedt A.; 109. Dewickere R.; 110. Verhaeghe J.; 111. Lava A.; 112. Vermeulen G.; 113. Tittel jon J.; 114. Deman R.; 115. Vermeulen G.; 116. Couwet M.; 117. Lamond J.; 118. Lequien Gebr.; 119. Tillie C.; 120. Ver- eecke H.; 121. Deman R.; 122. Lebbe M.; 123. Desender J.; 124. Sohier L.; 125. Ver haeghe J.; 126. Missiaen M.; 127. D'Amour M.; 128. Dehaene Th.; 129. Deraedt A.; 130. Lenoir O.; 131. Sohier M.; 132. Bal lin R.; 133. Lefever A.; 134. Lequien Gebr.; 135. Desender J.; 136. Vandevoorde L.; 137. Loncke J.; 138. Depreeuw Gebr.; 139. Vanbrabant M.; 140. Masschelein O.; 141. Mahieu C.; 142. Pinceel M.; 143. Clabau H.; 144. Suffys J.; 145. Decoker M.; 146. Handtpoorter H.; 147. Vanbrabant M.; 148. Dewanoker J. Inleg terug aan MM. Fache en Amez, volgens reglement W. D. V., art 12. Serie van 7 duiven: Desender J. Se rie van 6 duiven: Dehaene Th. Serie van 5 duiven: Vandevoorde V. Serie van 4 duiven: Vermeulen J. Serie van 3 duiven: Intervuyst D., Dupont G. Serie van 2 duiven: Delanoy J., Schabal lie M., Vanbruwaene G. en P., Dave G., Gerber L., Clabau A., Durieux A., Techel A. Ballyn R., Debyser J., Verpoot E., Le grand C, DOURDAN, van 8 Mei 1932. Los om 6.05 u. 175 duiven. Eerste duif om 9-24-36 u. Laatste prijs om 9-37-05 u. Afstand 263 Km. Snelheid per mi nuut, eerste duif: 1315 m. 73. UITSLAG. 1. Desender J.; 2. Vande voorde V.; 3. Depreeuw G.; 4. Dupont G.; 5. Schaballie M.; 6. Dupont G.; 7. Devos R.; 8. Lava A.; 9. Techel A.; 10. Missiaen M.; 11. Derynck C.; 12. Clabau R.; 13. Vermeulen J.; 14. Slosse G.; 15., 16., 17. en 18. Vandevoorde V.; 19. Deplaedt L.; 20. Depreeuw Gebr.; 21. Desender J.; 22. Pat- tyn M.; 23. Vandermarliere M.; 24. La mond J.; 25. Vercruysse O.; 26. Deplaedt L.; 27. Doom M.; 28. Dezeure H.; 29. Vandevoorde V.; 30. Geldhof C.; 31. Scha ballie M.; 32. Peutevinck M.; 33. Creus H.; 34. Carlé M.; 35. Devos A.; 36. Van dermarliere M.; 37. Schaballie M.; 38. Slosse G.; 39. Durieux A.; 40. Huyghe O.; 41. Hoflack L.; 42. Labaere M.; 43. Huyghe O.; 44. Hoflack L. Serie van 5 duiven: Vandevoorde V. Serie van 4 duiven: Schaballie M. Se rie van 3 duiven: Desender J. Serie van 2 duiven: Dupont G., Depreeuw Gebr., Deplaedt L., Vandermarliere M., Slosse G. BRETEUIL, van 8 Mei 1932. Los om 6.30 u. 551 duiven. Eerste duif om 8-12-41 u. Laatste prijs om 8-22-43. Afstand 139 Km. Snelheid per minuut, eerste duif: 1355 m. 76. UITSLAG. 1. Theeten C.; 2. Deraedt A.; 3. Vandevoorde L.; 4. Deraedt M.; 5. Verstraete L.; 6. Verpoot E.; 7. Decoker J.; 8. Desender J.; 9. Vanbruwaene P. en G.; 10. Dupont G.; 11. Desender J.; 12. Verpoot E.; 13. Lava A.; 14. Schaballie S.; 15 Vankemmel G.; 16. Loncke M.; 17. Caenen Ch.; 18. Gadeyne L.; 19. Gerber L.; 20. Verhaeghe J.; 21. Vermeulen G.; 22. Hoflack L.; 23. Amez A.; 24. Legrand E.; 25. Dupont G.; 26. Tillie C.; 27. Ghyt- hiel V.; 28. Carron P.; 29. Eourgeois E.; 30. Dupont G.; 31. Derynck C.; 32. Louis F.; 33. Mahieu C.; 34. Dupont G.; 35. Bondue L.; 36. Vanbrabant M.; 37. De sender J.; 38. Devos A.; 39. Onraedt C.; 40. Lietaert N.; 41. Leuwers N.; 42. De raedt A.; 43. Bondue L.; 44. Dave M.-J.; 45. Hannebouw M.; 46. Lava A.; 47. Ver haeghe J.; 48. Dumon J.; 49. Schaballie M.; 60. Deraedt M.; 51. Dehaene E.; 52. Bourgeois E.; 53. Clabau R.; 54. Devos R.; 55. Desmadryl M.; 56. Vercruysse O.; 57. Blondeel A.; 58. Dave M.-J.; 59. Prinsie A.; 60. Amez A.; 61. D'Amour C.; 62. Du rieux A.; 63. Devos R.; 64. Hannebouw M.; 65. Dewickere R.; 66. Dupont G.; 67. Roffiaen J.; 68. Desmadryl M.; 69. La- seure U.; 70. Desender J.; 71. Mahieu C.; 72. Deplaedt L.; 73. Creus H.; 74. Dob belaere J.; 75. Dumon J.; 76. Verhaeghe J.; 77. Techel A.; 78. Louis F.; 79. Lenoir J.; 80. Lenoir O.; 81. Mahieu C.; 82. Gou- deseune N.; 83. Intervuyst D.; 84. Clabau ■■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBiraHfl Dat is rap gezegd... Ik heb er een woord van losgela ten... Maar lk zal er haar nu over spre ken... We pakken Eugeen van zijn bed... Hij is dan toch zat... Ik zou nog willen wachten. En ik niet! 't Moet gedaan zijn, zeg ik. Ik heb geen rust meer. 't Is een schande voor de familie. En ik mistrouw Stevens. Wat kan mij dat onnoozel manneke schelen! Ge weet nooit wat hij nog uitsteekt. En ik wil geen gebabbel. Ge trekt u die zaak te veel aan. Gerard, ge moet me helpen... en vanavond nog... of vannacht! Ik kan dien dokter toch niet 's nachts uit zijn bed halen... We vertrekken rond vijf uur... Laat dat maar aan mij over! Ik ga straks naar de Torenhoeve... 't Is dan zooals ge wilt, maar lk vind het overdreven. Bert Vissers stoorde dit gesprek, dat op den boomgaard gevoerd werd. Mijnheer de veearts, is het toege laten een woordje te spreken, als 't u belieft. Ja, dat is toegelaten, niet waar, zei de schelm. Wat is er? Boer Mynkens heeft een veearts van elders doen komen en de domme kwant stond te schelden op u. Wat kan mij dat scheien! Ik moest het u toch zeggen, hé... Ja» dat moest ik... Zulk nieuws moogt ge voor u hou den. En trek er nu van door! snauwde Gerard Braams. Geen boodschappen... Altijd ten uwen dienste. Ge weet dat... Ja, lk zou u toch nog moeten vertellen, dat Gusta Vervloet uit De Vier Linden bij juf vrouw Martha Wellems is geweest. Waarvoor? vroeg Gerard. Dat zou ik niet kunnen zeggen. Maar R.; 85. Verhaeghe J.; 88. Vandevoorde V. 87. Gerber L.; 88. Vandevoorde V.; 89. Labaere M.; 90. Huys J.; 91. Vankemmel M.; 92. Desmadryl M.; 93. Dewancker J.; 94. Suffys J.; 95. Hannebouw M.; 96. La baere M.; 97. Vandevoorde V.; 98. Suffys J.; 99. Hannebouw M.; 100. Schaballie S. 101. Schaballie S.; 102. Suffys J.; 103 Schaballie S.; 104. Leuwers N.; 105. Des madryl M.; 106. Creus H.; 107. Massche lein O.; 108. Vandevoorde V.; 109. Techel A.~ 110. Labaere M.; 111. Vandevoorde V.; 112. Suffys J.; 113. D'Aamour C.; 114. Creus H.; 115. Verstraete L.; 116. Devos J.; 117. Debyser J.; 118. Masschelein O.; 119. Deplaedt L.; 120. Vandevoorde L.; 121. Creus G.; 122. Sohier M.; 123. Thee ten C.; 124. Titteljon J.; 125. Loncke J.; 123. Dewickere R.; 127. Coudron H.; 128. Amez A.; 129. Laseure U.; 130. Dave M.- J.; 131. Goudeseune N.; 132. Vandermar liere M.; 133. Vanbruwaene P. en G.; 134. Vercruysse O.; 135. Clabau L.; 136. Deby ser J.; 137. Ballyn R.; 138. Dupont G. Serie van 7 duiven: Desender J. Se rie van 6 duiven: Dupont G. Serie van 5 duiven: Vandevoorde V. Serie van 4 duiven: Hannebouw M.; Serie van 3 dui ven: Mahieu C., Desmadryl M. Serie van 2 duiven: Verpoot E., Deraedt A., La va A., Deraedt M., Bourgeois E., Dave M.- J., Amez A., Verhaeghe J., Clabau R., Gerber Louis. Heden Zondag, 15 Mei: Dourdan en Clermont, (heeft pendule). Maandag 16 Mei: Loker, bij Melis. Dinsdag geen leervlurht uit Nieuwker- ke (door belet voerman). Woensdag 18 Mei: Nleuwkerke, bij De vos M. Bretenil, bij Cam. Legrand. Donderdag 19 Mei: Le Touquet, bij Melis. Hoorende spreken over den bijval be komen in deze laatste acht dagen (drie eerste prijzen) door het HOK H. MI CHEL FACHE, hebben wij ons nader willen inlichten, en de Juiste uitslagen verkregen welke wij hieronder laten vol gen. Uitslagen bekomen door het hok H. Michel Fache den Zondag 1 Mei: Chantilly-Elverdinge: le en 14e pr. Clermont-Poperinge: le, 12e, 18e, 39e, 40e en 68e pr. Dourdan-Icper: 4e, 5e en 51e pr. Clermont-Vlamertinge: 10e en 15e pr. Al deze bovenstaande uitslagen wer den bekomen op denzelfden Zondag. Zondag laatst, 8 Mei, speelde hij op den monstervlucht Dourdan te Geluwe waar 2420 prijsduiven mede kampten en behaalde er volgende prijzen: le prijs, 32e, 40e, 176e, 227e en 266e pr. (er waren 585 prijzen)alsook den Heeftmet den ln prijs en den tweeden Heeft met de eerste serie van twee duiven met den 32n en 40n prijs. KATHOLIEKE NORMAALSCHOOL TE LIKOENI Iedereen weet hoezeer het Britsch Landsbestuur in de Afrikaansche bezit tingen op onderricht der zwarten aan stuurt. De Witte Paters doen het uiterst mogelijke om gebouwen, schoolgerief en leermethode aan te passen aan de voor schriften van de officieele schooloverheid. In al hun missies op Britsch grondgebied bestaan thans normaalscholen tot vor ming van zwarte onderwijzers. De nor maalschool te Likoeni (Nyassa) kon in 1931 zes-en-twintig jongens naar het of ficieel "xamen zenden. Achttien door stonden de proef met goed gevolg. De examinatoren waren verrast dat een pas- gestichte school zoo'n flinken uitslag kon behalen. De protestantsehe normaal school, die nochtans met betere leermid delen is uitgerust, bleef ver beneden den uitslag door de katholieken behaald. HET SINTE ANNA-SEMINARIE DER WITTE PATERS TE JERUZALEM In 1932 viert dit seminarie zijn 50-jarig bestaan. In 1882 deden de eerste leerlin gen hun intrede. Het resultaat na 50 Jaren arbeid is: 7 bisschoppen en 140 priesters hebben daar hun opleiding en vorming genoten. In Juli zullen de feestelijkheden plaats hebben. De oudstudenten rijn druk bezig met de voorbereidselen om dit feest luis terrijk te vieren. Alle giften voor de Missie worden met dank aanveerd door E. H. R. Debevere, St Janskruisstraat, 5, Poperinge. (Post- checknummer: 197972.) eS3aBBSaSBES2aSSZaBB£3B21&BBB De Vlaamsche Volkstem orgaan van den Broederbond der Vlamingen in het Walenland», drukt in zijn nummer van 20 Februari 11. New-York, de groote amerikaansche stad gelijkt op een reusachtig metselwerk, dat oprijst uit de zee. Deze stad kende slechts het geld en leefde voor het geld. Al de zonden van Sodoma en Gomorrha vonden er hun aanhangers en hun aan bidders. New-York was de meest materia listische en heidensche stad van de we reld: de triomf van de techniek en van den stoffelijken vooruitgang! New-York buigt zich nu neer over hare ellende en over hare ontelbare schelm stukken. New-York bezit een mlllioen werkloozen, een vierde millioen gangsters, een ar.der vierde millioen wanhoplgen, die naar een uitweg zoeken. Menschen die vroeger drie millioen dollars bezaten n huisden ln de Wall- street, hebben geen halven dollar meer om een sandwich te koopen. Morgen zul len zij ten trimard uit het Westen beste len om te kunnen eten. De onderaardsche bergplaatsen zijn proppeusvol autos zonder meester!... De hotels die vroeger eetmalen opdienden aan 200 dollars, zijn veranderd in volkseetza- IBBBBBBBBHBQBBBBBBBEBBBHBBBB volgens mij, is ze gezonden door Maar ten Stevens, die lang in haar herberg heeft gezeten. Ge moet dat toch weten, niet waar? Ik heb wel gezien dat boer Wellems slecht gezind was over dat be zoek en hij zei het aan Gusta maar ze trok een franke tote tegen hem. 't Is goed, Bert. Ga er nu van door! Geen boodschappen? Neen, zeg ik... Altijd ten uwen dienste. Ik heb de eer u te groeten... Dag baas Braams, dag mijnheer de veearts! Wat is dat nu weer voor gekonkel? vroeg vader Braams aan zijn zoon. Wat zaken heeft die dochter van Vervloet bij Martha Wellems? Ik weet het niet... Stevens zit daar tusschen. O, hij is een gevaarlijke kerel I Maar wat zit ge nu met dien on- noozelen krotter in. Ga aan Martha vragen wat die Gusta kwam doen! Ik zou niet gaarne! Er wordt gekonkeld! ik zeg het u! Wat kunnen ze konkelen! Ik vrees niemand. Ge doet flauw, vader! Wat scheelt u toch! Gij peinst dat ge over alles mees ter zijt... Zwicht u van de menschen! Ze zijn boos. Niemand kan mij iets doen! Maarten Stevens is niet zoo onnoo zel als wij peinsden! Och toe, ge laat u benauwd maken door zijn groote woorde Wat zou hij kunnen doen? Hij beweert dat zijn broer onplichtig is! Dat hij mij dan vervolgt! Hij wil u overbluffen en ge kruipt voor hem in uw kot. 't Is flauw, vader! Ik ga nu naar de Torenhoeve. Eugeen Wallaais moet vannacht weg. Laat ons nog wachten! Ik zal mor gen naar Brugge rijden en met dien dok ter spreken. Neen, ik wacht niet meers len, waar men 3 cents betaalt voor «es bol soep en wat brood!... New-York is gestraft, omdat het leet«J» zonder ideaal. Geld winnen was zijn eenlg streven. Men knielde slechts voor den Mammon, den god, die na eerst zijn slachtoffers op gevreten te hebbefi, zijn getrouwen en zijtt priesters verorberde. Men kende slechts banknoten en dollar». En nu ls het goud gesmolten, het papil* is tot asch en stof teruggekeerd; er zlja geen dollars meer, geen banknoten. H» hart van New-York ligt stil. New-York ligt tiaar stervend en snak kend naar adem, als een monsterachtig» kikvorsch, kunstmatig in leven gehouden door een uitvinding van de moderne tech niek. Ah! Wanneer God zich afkeert.., IBBBSCTBEJHBHBBBBBBBflaBBBHlIBa Oorlogsschade 1922 5 Winnende nummers: rijn ultkeerbaar met 250.000 frank, reeks 5282 Nr 12. Met 100.000 frank, de reeksen 52.781 Nr 2 en 5.282 Nr 11. Met 300 frank, de andere nummers AUr reeksen alsmede de volgende reeksen: 55416 123663 151213 98987 22658 93938 71083 190480 82659 196075 40564 40383 31565 39222 145637 195584 191758 SBBE^aHOBBaBBBEBBEBBBBBBBflHI De uitslagen der tienjaarlijksche volks telling hebben de Regeering voor een nieuwe moeilijkheid geplaatst. Moet de traditie gevolgd worden, 1.1. z. moet het getal volksvertegenwoordigers versterken in de mate dat de bevolking aangegroeid is? Of ls het wenschelijk de zaken t» laten zooals ze zijn? De gedachten verschillen en, natuurlij^ politieke belangen komen weeral op d«n voorgrond. Wij hebben 187 wetgevers ln de Kamer. Voor een landeke zooals het onze ls het ruimschoots voldoende. De hollandsche Kamer telt 100 afgeveerdigden. Wordt «r rekening gehouden met den aangroei der bevolking, we moeten 202 Kamerheeren hebben. Die 15 nieuwe zetels zouden al» volgt moeten verdeeld worden: 5 ln Bra bant, 5 ln de provincie Antwerpen, 1 ln Oost-Vlaanderen, 1 ln Henegouw, 1 ln Luik en 2 ln Limburg. Laat men hat getal volksvertegenwoordigers onveran derd, Wallonië verliest twee of drie ze tels, die naar het vlaamschs land over gaan, omdat de daling van het geboorte cijfer bij de Walen gedurende de laatste jaren in veel sneller tempo toegenomen heeft dan bij ons. Waarschijnlijk omdat ze meenen dat 15 nieuwe zetels in één trek nog al veel is, vooral ln de tegenwoordige omstandig heden dat zou aan de Staatskas, al leenlijk voor de jaarlijksche vergoeding, een nieuwe uitgave van 567.000 fr. kos ten stellen sommigen voor dé vreem delingen uit het bevolkingscijfer te wa ren; dezen moeten inderdaad in het Parlement niet vertegenwoordigd zijn. D» dit geval zouden we nog zeven Kamer heeren meer hebben. Wallonië zou nietz verliezen, maar de nieuwe zetels zouden deels te Brussel, deels in Vlaanderen tz begeven zijn. De wet die het getal onzer parlements leden vaststelt kan ook gewijzigd worden. De grondwet bepaalt dat getal op 1 per 40.000 inwoners: men zou bij voorbeeld kunnen zeggen: 1 voor 50.000 inwoner», of meer. De ondervinding leert dat men zooveel niet moet houden aan de hoeveelheid als wel aan de hoedanigheid. Wisten we nu dat ons Parlement, met eenige zetelz bij, bekwame en bevoegde mannen zon aanwinnen, met breede en gezonde ge dachten, niemand zou er zeker iets te gen hebben. Maar... dat algemeen stem recht! En dat politiek gekonkel! IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBS Eerstdaags. Bouwen van een woosz- huis met afhankelijkheden voor rekening van M. Jullen Madoe, Vaartstraat, VEUR- NE. Inlicht, en stukken bij bouwm. J. Leper te Veurne. 25 Mei. Te 2 u. 30, ten gemeentehui» te WERKEN, besteenen van landbouw- wegen 3. 16 en 35. Bestek 29.450 fr. Stuk ken ter Inzage ten gemeentesecretariaat ea bij arrond.-ingr V. Stubbe, 18, Zwarte Nonnenstraat, Veurne. 8 Juni. Te 11 u., ter N. M. van Buurt spoorwegen, 14, Wetenschapstraat, Brus sel, onderhond en exploitatie van dew autobusdienst OOSTENDE-DIKSMUIDB- MERKEM-IEFER. Inlicht, en stukken, prijs 2 frank, ter Mij en bij M. Alexan der, hoofdingenieur, 25, Mulnkkaai, Gent. Aangeteek. Inschrijv. 4 Juni. 2 Mei. Te 6 u. 's avonds, ten stadhui- ze te Roeselare, door de S. M. Bouwmaat- schapp. «De Mandel», bouwen van: 1) reeks van 14 huizen, Herderstraat, ROE SELARE (bouwm. Fl. Vanhee); Lot I: P. DEGEEST, Roeselare 307.80<V— A. Debeuckelaere, Roeselare 325.000, L. Debruyne, Roeselare 338.647, J. Couvreur, Rumbeke 342.558,— Senesael G., Koksijde 349.138,88 Gebr. Muylle, Gits 366.212,— Van Groenweghe, Ingelmunster 368.47233 2) reeks van 6 huizen te OOST-NIEUW- KERKE (grens Roeselare), Mosthoek, (bouwm. A. Van Colllle). Lot 2: Gebr. VERBRUGGHE, Beitem 130.508, Alf. Debeuckelaere, Roeselare 133.600, Senesael G. Koksijde 137.640,48 A. Supply, Bikschoote 139.980,— F. Delaey, Roeselare 142.150,— Gebr. Plancke, Roeselare 143.82V- Robr. Vermeersch, Gits 145.979, P. Degeest, Roeselare 147.900,— Van Groenweghe, Ingelmunster 148.90734 O. Vandorpe, Ingelmunster 152.01930 8BB!EBBBIBS3BBBB)8HBBBHBEflflBflBB Uw verduivelde koppigheid. Ik weet wat lk zeg! En als gij ntot wilt rijden laat lk een auto uit Pope ringe komen. Dat ware verstandig. 't Kan me niet schelen! Ewel, ga dan naar de Torenhoeve! Ge zult dus rijden! Als ge het wilt! Kwaad liep Gerard Braams in huls. IN DEN NACHT 't Was al laat. De boerin van de To renhoeve zat alleen ln de sombere keu ken. Het vuur was uitgedoofd. Celina had zich in een doek gehuld. Oom Braams was er geweest. Ze had er in toegestemd haar man te laten op sluiten. Het was ook geen leven meer. Eugeen verwaarloosde de zaken. Ze had van hem niet den minsten steun, maar veel last. Eugeen lag nu te slapen. Op aanradsw van haar oom had ze hem veel laten drinken. Dan kan hij vannacht wegge voerd worden, zonder dat hij er erg in had. Celina voelde zich somber gestemd. Was dit nu het eind van haar huwe lijksleven? Ze had een triestige jeugd gehad. Maar ze zou nu de welgestelde vrouw van een flinken boer kunnen zijn... Waarom overhaalde oom Braams haar toen Eugeen Wallaais te nemen? Ze vm willoos geweest. Men had ze zoo ge kweekt. En nu speelden de Braamssn hier nog den baas. Nonkel huichelde wal medelijden met haar, doch Celina be greep heel goed dat Eugeen weg moest om hem zelf. V/elk geheim zat er hier achter? Zij werd nog steeds behandeld als een onmondig kind. Weer verliep een uur. Plots werd er op het venster getikt De luiken waren nog niet gesloten. Ct Vervolgt),

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 5