Huiduitslag 5 Juni Provinciaal- en Landelijk Congres van den Kristen Middenstand te Brugge 29® JAAR. - Nr 23.1 KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSSLAD. Z. H. Paus Pius XS DE PAUS HEEFT GESPROKEN! KOPSTUKKEN EN MUNTSTUKKEN Onze Boeren in Zuid-West Frankrijk PUROl poeder DE OCEAANVLIEGERS De Middenstand en. de Wijzigingen aan de Pensioenwet POLITIEKE TOESTANDEN II. Gezinsvergoeding ook voor ons 2. Gelijkstelling der pensioenen 3. Rechtvaardiger belasting 4. Eenvoudiger zegelrecht. ZONDAG 5 JUNI 1932. 3WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN.' "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon Nr 9. - Postch. N' 15.570. Abonnementsprijs tot einde 't jaar: voor Belgie per post 11.00 fr. te storten op onze postcheckrekcning met volledig adres; voor Fr&nkrijk 23.70 fr. voor andere landen 2G.70 fr. te zenden per internationaal post- mandaat met juiste adres. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bi per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3" bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Na kennisneming van het wacht woord door Z. H. den Paus gege ven in zijn wereldbrief Caritate Christien van den wensch uitge drukt door ons Doorluchtig Epis- kopaat, waardoor verlangd wordt: Dat de geloovigen in een geest van maatschappelijk eerherstel in dezen crisistijd voor de harten en voor de zielen zich zouden onthou den van openbare vermaken, fees ten en tooneel gedurende het octaaf van het Feest van het Heilig Hart (d.w.z. van Vrijdag 3 tot Vrijdag 10 Juni) Verzoeken de hiernavermelde or ganisaties al hun leden dit wacht woord trouw te volgenzij vragen aan hun plaatselijke afdeelingen geen vermakelijkheden in te rich ten gedurende boven aangeduide week en de reeds aangekondigde feesten af te lasten of uit te stellen. Algemeen Sekretariaat, Eucharistische Kruistocht (Averbode). Algemeen Sekretariaat, Bonden van het Heilig Hart (Mechelen). Algemeen Sekretariaat, Jeugdverbond voor Katholieke Aktie (Leuven). Algemeen Vrouwelijk Jeugdverbond voor Katholieke Aktie (Gent), met afdeelingenV.K.A.J. V.K.J.B. y.K.S.J. B.J.B. Belgische Boerenbond, Boerinnenbond en Boerenjeugd (Leuven). Algemeen Christen Werkersverbond (Brussel). Landsbond Christene Arbeidersjeugd (Brussel). Christelijke Jonge Werkgevers (Leu ven). Nationaal Verbond der Christene Vrou wengilden (Brussel). Landsbond Christene Middenstand van Belgie (Mechelen). Hoofdbestuur Davidsfonds (Leuven), v ZIJN 75sten VERJAARDAG HERDACHT Rome en met Rome heeft heel het christendom Dinsdag den 7ó=t™ verjaar dag herdacht van 25. H. Paus Pius XI. Reeds den Maandag werden te Rome de plechtigheden ten Vaticane ingezet met de uitvoering van enkele gedeelten van de Mlssa Jabilaeiwelke Mgr Refïce, be stuurder van de koorkapel van Santa Maria Maggiore», in het Heilig Jaar toon- dichtte en aan den H. Vader opdroeg. De beste kerkzangers van Rome hebben de zangstukken in aanwezigheid met den H. Vader uitgevoerd. Als wij 's Pausen verjaardag plaatsen te midden de huidige wereldgebeurtenis sen, dan moet een ieder bekennen dat de feiten niet de atmosfeer scheppen welke bij een dergelijke blijde gebeurtenis hoort. Zelden was de hemel boven gansch de wereld zoo overtrokken en zat hij zoo vol dreigementen, zelden was de nood alom zoo hoog. Hoe zeer de Paus het algemeen leed zijner kinderen medeleeft, blijkt weer de gelijk uit zijn laatst verschenen wereld- brief, waarin hij allen aanspoort om tij dens het octaaf van het H. Hart, den he mel, door boete en gebed geweld aan te doen, opdat eenmaal de klaarte kome waar naar de wereld reeds zoo lang verzucht. Moge de Encycliek van Paus Pius XI een ootmoedig gehoor vinden. Het ware voor Zijne Heiligheid nog wel het schoon ste verjaardag-geschenk, «EassxBaasssfssBHiBBEBaeraffissar Het geheimzinnige Rusland Nooit werden over iets meer tegen strijdige berichten medegedeeld dan over Rusland. Russische bronnen vertellen over weel de en militaire macht; ander bronnen melden dwang en moord. Droevig raadsel. Poto hierboven toont ons M. Ismed Pascha, Voorzitter der Turkische Kamer met zijn Eersten Minister op bezoek te Moskou. Achter hun staat de Russische Volkskommissaris M. Molotou. De Turkische Afgezanten werden in Moskou met veel geestdrift ontvangen. Maar bij al die officieele bezoeken ®en de bezoekers maar wat men hun v,b toonen. STALINE, de stalen man die de So- vietsvereenigingen van Rusland ln be dwang houdt, heet eigenlijk Jozef Djou- gachvlli en werd geboren in 1879 in Georgië. De opvolger der tzaren en ver vanger van Lenin studeerde eerst in een seminarie voor pope (1). De hoogere se minariestudiën leiden tot alles... mits men ze verlaat. Zijn deknaam koos hij zelf met zoo zijn artikelen te teekenen ln een ge heime gazet, zijn naam beteekent: Sta len man». Het is een heerschzuchtige, wreede fi guur, valsch en verschrikkelijk. Hij toon de zich de koppigste, meest doordrijvende volkscommissaris, bekommerde zich niet om de opinie, hij hield zelfs geen reke ning met het gedacht zijner partijge- nooten, enkel hield hij rekening met de feiten en de gebeurtenissen; de middelen telden niet, alleen het doeL Schrikbe wind en massamoord, voor niets ging hij achteruit. Hij behield zich aan 't bewind, ook te midden de puïnen; hij blijft nog aan 't roer en aan den schotel spijts alle stor men. Zijn macht dankt hij niet aan schoone woorden, parlementaire verga deringen, mooie redevoeringen; nooit deelt hij douceurtjes uit, nooit laat hij sirope lekken lijk de hedendaagsche de mocratie; zijn afdoende middel om vrees in te boezemen en zijn wil te doen door gaan, is hetgene alle revolutionnairen, na alle dwingelanden en potentaten ln 't werk stelden: Kerker en doodstraf. Een hoogmoed zonder geweten en zon der scrupulen, juist lijk bij zijn voorzaat Lenin, is de stuwkracht van zijn politiek. Het was ook zulk een hoogmoed die Tolstoï bezielde, den Russischen sehrij ver, die door zijn schriften de omwente ling der bolchevisten voorbereidde. Tol stoï wilde alleen gelijk halen tegenover allen, alleen de wereld leiden en besturen. De hoovaardij zonder den toom van den godsdienst en het geweten leidt tot de revolutie. Bijna al de Kopstukken die lukten: Lenin, Staline, de Chinees Soun-Yat- Senn, Mussolini, Hitler enz. bekennen dat ze hun princiepen en hun theorie opge daan hebben bij den Franschen schrijver Georges SoreL SOREL (1847-1922) Fransche publicist, schreef boeken die geen uitgever wilde drukken, hij gaf ze dus zelf uit en op eigen kosten. Ze werden weinig gelezen; ia 1906: Réf lexions sur la Violence»; in 1908: Les Illusions du Progrès Hij prijst een brutalen vorm aan en de methoden van actie om het bewind te veroveren en te organiseeren. Zijn prin ciep is: De minderheid sterk Ingericht en goed gedrild ontketent de groote ge beurtenissen der geschiedenis; niet de macht van de menigte en de kudde van 't volk. Dit paste Benito Mussolini toe in de fasciodit gebruikte Lenin in de cel len alsook Hitler in zijn organisaties der Nazi's. Sorel, syndikalist, verklaarde de failliet van 't Marxisme en de ontbinding van 't socialisme von Proudhon. Zoo zien wij ook de Nazi's Hitler's mannen, vijanden van de socialisten; hetzelfde in Italië, de DuceMussolini, gewezen socialist, be- kampte 't communisme. Sorel viel de democratie aan in naam van het syndicalisme, hij voorzag tragi sche catastrofen uit dewelke een nieuwe heldenmoed en een nieuwe orde zou voortspruiten, hij begroette de revolution nairen, hij voorzei en predikte algemeene werkstaking waaruit epische feiten zou den ontstaan. Wie dat heeft voorspeld vóór den oor log is een kleine profeet. Sorel schreef ook een pleitrede voor Lenin. Hij oordeelt dat de massa niet telt: De massa wordt geleid door kuddegeest, er is maar een boek dat kan dienen tot het onderwijs van het volk, zegt die vrijdenker: de Bij bel. We moeten een sterke minderheid vormen om de massa te beheerschen. De groote snoeken slokken de hondesteker- tjes in zonder saus». Waar godsdienst en zedeleer ontbreken komt men tot de ongelooflijkste gevolgen en toestanden. Die Chinees SOUN-YAT-SENN, dat was ook entwie in den genre van Lenin en Staline. Hij is dood in 't jaar 1925 en heeft zijn einduitslag niet bereikt. Hij wilde het Chineesch volk drie honderd millioen zielen a. u. b. door omwente ling wakker schudden en het oudste kei zerrijk der wereld omverwerpen. Hij be gon als zoon van een armen kleermaker, deed hoogere studiën met het geld van Protestantsche zendelingen, bekwam het diploma van geneesheer. Hij schudde het nationalisme wakker bij de Chineezen en zette de revolutie aan den gang, een spel dat nog niet uitgespeeld is. Zijn fa milie, die kolossaal rijk geworden is en bekeerd tot het protestantisme, levert de officieele chefs nog heden ten dage. De gewezen dictator generaal Chek is de schoonbroeder van den voornoemden Senn. Een zoon van Senn werd minister president, een schoonbroeder van Senn werd minister van handel. Kopstukken. En nu van waar de muntstukken? Kop of munt? Allebei. Een geheime geldmacht: Joodsche,, Duitsche, Amerikaansche banken, ziiïi meester van de wereld. Al de marionnet- ten dansen volgens dat zij de koorden trekken. Jacob Schiff, geboren te Frankfurt, bankbestuurder te New-York zond reeds vóór den oorlog naar Rusland Joodsche/ Nihilisten om daar de revolutie voor te bereiden. Hij is het met andere bankiers die het geld bezorgd heeft om in Rusland de revolutie der Bolchevisten te doen lukken. De Fransche gazet >L' Ami du Peuplegeeft veel onthullingen nopens die feiten en spreekt van vier honderd millioen fr. De banken worden genoemd: Kuhn, Loeb, Speyer, Warburg enz. De president der Vereenigde Staten Wil son en de tegenwoordige Hoover zijn vol gens Coty, opsteller van L' Ami du Peu ple in de klauwen van die bankiers. De Chinees Soun-Yat-Senn putte ook zijn fondsen uit dezelfde Amerikaansche bronnen. Een Jood, Maurice Cohen, vol gens het Engelsch dagblad Daily Mail is de man die tegenwoordig in China de hoofdrol speelt met het geld van Ameri kaansche banken. Hij is de geheime dic tator. Een machtige Joodsche organisatie van financiers leidt de wereld, bereidt omwen telingen, regeert over de landen. De ban kiers zijn de ongekroonde keizers. Het gouden kalf is kokket en vrijt met de revolutie. Bloed, groote avond, wereldbrand, dik- tatuur van 't proletariaat, revolutie enz., ai woorden en daaronder de macht van de financie, eenige kopstukken en vele muntstukken. A. B. Met den Paaschtijd heb ik de Vlaam- sche en Hollandsche boeren bezocht in de Gers, -Lot et Garonne, Tarn et Ga ronne, Dordogne. Ik heb bemerkt dat zij het goed stellen. In de Gers zijn er roiid de 100; Lot et Garonne: 50; in de Dordogne: 30; Tarn et Garonne: 25. De toestand in ons Zuid-Westen is de volgende: Met den afslag van vee en den wijn, zijn de Inkomsten wat verminderd. Maar 't is, op verre na, de erge crisis niet als in Belgie en Noord-Frankrijk met de hooge aankoop- en pachtprijzen. De terwe blijft sedert maanden aan 165 fr. de 100 kilo, 't gene, in Fransch geld, zooveel is dan in Belgie voor 300 kilo. De boter: 24 fr.; de melk: 1,50 fr.; 't pluim gedierte: hennen, ganzen, kalkoenen, die in 't Zuid-Westen veel gekweekt worden, zijn aan goeden prijs. Een koppel haan tjes van 2 kilo: 35-40 fr.; een koppel oa- gevette loopersganzen: 100 fr. De aankoopprijs eener goede hofstede blijft 3.000 fr. de hectare. De pachtprijzen dalen. Vele mijner boeren die weinig de taal verstonden, de prijzen der streek niet kenden, pachtten, in 1925, 26, 27, 28, hof steden veel te duur. Zij pachtten hun hof stede door tusschenkomst van personen die hun vertrouwen niet weerdig waren, of ten minste, er belang bij hadden zoo duur mogelijk te verpachten, aangezien de eigenaar hun een commissie betaalde in evenredigheid der pachtprijs. Ik heb mijne boeren die te duur pachtten den raad gegeven, bij einde hunner pacht, op tijd afslag te vragen in verhoud met de prijzen der streek, zooniet een andere te pachten. Ik ondervind dat de eigenaars er naar luisteren. Er zijn immers veel meer hofsteden dan boeren. Een mijner boeren pachtte in den tijd een hofstede van 35 hectaren, die middel matig goed is, aan 300 fr. de hectare, het gene de helft te veel is. Ik trachtte bij vernieuwing der pacht, het aan den eige naar te doen verstaan; ongelukkig voor hem verstond hij het niet, hij zal er nu misschien mede geplakt blijven. Ik pacht te voor den boer een andere van gelijke hoedanigheid: 70 hectaren voor 5000 fr., dus 70 fr. de hectare, met de grondlasten en verzekering der gebouwen, zooals het hier het gebruik is, aan den eigenaar. In het laatste jaar zijn er eenige boeren bijgekomen, een 40-tal in. de 15 departe menten van 't Zuid-Westen. In de 3 laat ste jaren zijn er een 12-tal vertrokken, 't Was algemeen weinig jammer, want 't waren of te wel een soort trimards, die geen kennis hadden van boeren en liever met de Armagnaeflesch wrochten dan met de spade of de ploeg. In Belgie, gezien de crisis, de hooge pachten en lasten, boert men voor 't oogenbiik bijna uitsluitelijk voor den eigenaar en de belastingskassen. In 't Zuid-Westen, dank de goedkoope aankoop- en pachtprijzen en hoogere prijzen der voortbrengsels, zullen wij trachten het ekonomisch en demokratisch princiep toe te passen: Een boer die neer- stig, spaarzaam is moet eerst en vooral iets kunnen wegleggen, opdat zijne kinders zouden de middels hebben boer te worden gelijk hij, hetgene ln 't Zuid-Westen mo gelijk is daar er geene hofsteden te kort zijn. KAREL VAN EECKE, Aalmoezenier, Chateau d'Arcamont, Ste Christie, GERS. ISaaSZ961HIS&SBSK3B£g&&SaSHBa Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog voorzichtig af, doe er wat Purol op en strooi daarover heen een weinig Purolpoeder. Her- i haal dit eiken dag, I totdat genezing U ingetreden. Purot In dooxen von 4 en 7^ Irank Purolpoeder per feu* 9 frenk. Purolxeep per «tuk 7M Ironie. Verkrijgbaar »n alle Apotheken. zijn reeds zoo talrijk dat ze te Rome hun Congres komen te houden, zelf nam er aan deel, Mevrouw Amelia Eaxhart, de eerste vrouw die alleen den grooten plas overvloog, dit verleden week; Mus solini had ze telegrafisch uitgenoodigd. Hierboven ziet men M. Balbo, Itall- aansch Minister van Vliegwezen, bezig de Congressisten te verwelkomen. Hieronder Mevrouw Earhart, die na haar vlucht haar wedervaren, per luid spreker, aan haar gezin in Amerika vertelt. (1.) Priester van de Grieksch-Ortho- doxe kerk in Rusland. MEVROUW AMELIA EARHART EEN VEEL OMSTREDEN KWESTIE We hebben over een paar weken den tekst medegedeeld der amendementen door Minister Heyman voorgesteld aan het wetsontwerp tot wijziging der bestaande pensioenwet en die voor doel hebben talrij ke «misbruiken» te beteugelen. Wij kunnen een groot deel dezer wijzigingen goedkeu ren en betreuren slechts het feit dat men nu moet terugnemen wat men vroeger toe gestaan had. Terloops wijzen wij op het onaangename eener dergelijke handelwij ze en op de valsche positie waarin zij ons plaatst tegenover onze middenstanders. WIJ willen hierop niet verder aandrin gen en zullen alken enkele beschouwin gen geven over de maatregelen welke men voorstelt te treft- on c. schreeuwende misbruiken in «s':e ouderdomspensioenen uit te roeien. Vooreerst stellen wij vast dat ons ver moeden van vroeger niet ongegrond was en dat men besparingen wil doen alleen op den rug van den middenstander. Het schoone en rechtvaardige princiep van gelijke behandeling van loonen, wedden en beroepsinkomsten wordt wederom prijs gegeven, en eenmaal te meer ondervin den wij, dat wanneer het gaat om te be talen, wij het hardst getroffen worden, doch als er spraak is van krijgen, de mid denstanders steeds uitgesloten worden. O! denkt niet dat wij het opnemen voor de zoogezegde burgerij die welstellend wordt genoemd; neen, wie wij vooral op het oog hebben dat zijn onze neerstige ambachtslieden en onze klein-neriagdoe- ners, die zelfstandig staan en zich meestal moeten tevreden stellen met een loon dat men beroepsinkomstebetiteld heeft, maar dat veelal geringer is dan liet inko men van een loontrekkenden werkman. We zijn volledig t'akkoord met art. 3 waar men het jaarlijksh inkomen (eigen dommen, kapitalen en pensioenen) van den aanvrager brengt op 2100 fr; (vroeger 3000 fr.) voor ongehuwden, en 3200 fr. (vroeger 4500 fr.) voor gehuwden, om het volledig pensioen te genieten en op 3200 fr. (vroeger 5400 fr.) voor ongehuwden en 6400 fr. (vroeger 8100 fr.) voor gehuw den, om volledig uitgesloten te zijn. Tus- schen deze twee cijfers wordt een gedeel telijk pensioen toegestaan. We kunnen ook de bepalingen nopens samenwonenden bijtreden. Maar de doorslag, of liever de dood slag wordt gegeven door art. 4 waar het gaat om de inkomsten die bulten rekening gelaten worden. Luistert liever; Loonen: volledig vrijgesteld. Wedden: tot een beloop van 6000 fr. Beroepsinkomsten: tot een beloop van 4000 fr. Praktisch komen wij tot den volgenden uitslag. Veronderstelt drie gehuwde kleer makers die elk 12.000 fr. 's jaar verdie nen; de eerste werkt voor een eonfectie- huis, is dus werkman en krijgt volledig pensioen; de tweede is verkooper ln den zelfden confectiewinkel, is dus bedien de en ontvangt enkel een gering pen sioen; de derde werkt voor kfiënten, is dus middenstander en heeft geen recht op pensioen. Ziet het verschil en begrijpt ge nu hoe alle middenstanders van hun pensioen zullen beroofd worden, met ge lijke en zelfs mindere inkomsten dan vele werklieden... Noemt men dat gelijke be handeling? Intusschen verplicht men alle buiten dienstverbands taande werklieden; ln an dere woorden, alle middenstanders, die geen 18.000 fr. beroepsinkomen hebben, te storten, met het bijna zekere vooruitzicht later uitgesloten te zijn van allen staats- bijslag en enkel de rente te trekken van hun gestorte gelden. Maar daartoe is geen verplichting noodig en alle Belgen met een welkdanig inkomen kunnen diezelfde voorwaarden verwerven met te storten, 't zij in de Staatslijfrentkas, 't zij ln private levensverzekeringskassen. Hoe ongerijmd! Men behoudt verplichting en men schaft de voordeelen af!! We stellen neg een tweede ingerijmd- heid vast; Men wil de wet bespreken tot behoeftigen of liever tot in nood verkee- rende personen. Men wil er dus een lief- dadigheidswet van maken en_alle begoe- derde personen uitsluiten. GoedMaar zijn werklieden met TIEN DUIZEND frank loon EN MEER, behoeftig? Zonder te rekenen d;t ze nog eigenaar kunnen zijn van hunne woning en nog een rond sommeken bespaard hebben. En indien zulke lieden als behoeftig moeten aanzien worden, waarom wil men dan van onze kleine middenstanders met mindere in komsten, rijke menschen maken, die geen pensioen behoeven? Men roept de levens lange dienstbaarheid van een loontrek kende in om hem dit voorrecht te gunnen, maar hebben onze kleine ambachtslieden ook hun leven lang rJet moeten slaven om een even talrijk kroost te-onderhou den en dikwijls neg met meer onzeker heid dan de werkman? En zal de mid denstander, en met veel recht, als hij aan zekeren ouderdom gekomen is, niet zoeken om levers als loontrekkende opgenomen te worden? Zal men niet eenmaal te meer de staatsburgers aanzetten om vernede rende en onwaardige praktijken aan te wenden om onrechtstreeks de voordeelen te bekomen waarop ze toch werkelijk recht hebben? Zou men dit alles niet kun nen voorkomen en alle beknibbelingen uitschakelen door eene gelijke behande ling? Tegen deze schreeuwende onrechtvaar digheid dient een algemeen protest der middenstanders op te gaan. Het Congres van Brugge, indien het niet te laat komt, moet een publieke betooging zijn tegen de inzichten van het Ministerie. De plaats van alle middenstanders is in den stoet die er 's namiddags de straten zal door kruisen, met vooraan een spandoek; Wij vragen gelijke behandeling in zake ouder domspensioenen. Nog een woord over den onderhouds plicht der welstellende kinderen. We kon den geheel wel de eerste cijfers van 24.000 30.000 en 36.000 frank aanvaarden, maar we kunnen ons niet vereenigen met de vermindering tot 12.000, 15.000 en 18.000 frank. En hier stellen we eene andere on gerijmdheid vast: Een werkman die 12.000 duizend frank inkomen heeft is onder houdsplicht verschuldigd aan zijne ouders, doch kan zelf het ouderdomspensioen ge nieten! Dat men de eerste getallen be- houde voor volledig onderhoud, en met 1/3 vermindere voor een progressief en gedeel telijk onderhoud. Het inkomen van kapitaal zouden wij forfaitair willen zien brengen op 5 t. h. hetgeen meer met de wezenlijkheid over eenkomt dan 6 t. h., zooals men voorstelt. Eindelijk vat de herziening der reeds getroffen beslissingen betreft, vreezen wij dat die nogmaals op de lange baan zal geschoven worden. De herziening van 1930 is nu nog niet geëindigd en reeds spreekt men van opnieuw te veranderen. Laat de ze herziening geschieden door de contro leurs der belastingen die meest bevoegd zijn om den huidigen toestand der pen- sioengenleters te kennen. Het werk zal Juister, rapper en met minder kosten ge daan worden. Middenstanders, waakt, of ge adjj, nog maals het schaap! A. D, C, FRANKRIJK ECONOMISCHE CRISIS Het gaat er moeilijk ln Frankrijk om eene nieuwe Regeering te vormen. Her- rlot kwam als overwinnaar uit de ver kiezingen maar zijn groep alleen is niet in voldoende getal om de meerderheid samen te stellen; er werd gerekend op de medewerking der Socialisten, maar de onderhandelingen vlotten niet. De economische crisis, die alle landen teistert, en waarvan Frankrijk lange ge spaard scheen, is nu plots uitgebroken, erger dan men er zich aan verwachtte. Zonder er veel gerucht over te maken werd eene leening van 3 miljard fransche franks uitgegeven in Schatkistbons en deze leening werd heelemaal door de Banken opgenomen. Dringende geldnood heeft de Staat verplicht deze noodleening aan te gaan. De balans der Schatkist was van 19 mil jard geslonken op 75 miljoen franks. Dit geld werd besteed aan uitkeering open bare schuld, uitkeering Kröger-leening, vergoedingen bij groote rampen, openbare werken, tekort op ijzerwegen, tusschen komst bij twee banken die in nesten za ten, leeningen aan ander landen. Hierbij te voegen de vermindering van inkom sten en dat alles leidde tot een groot tekort. Frankrijk verwachtte veel van de ver hoogde rechten op veel buitenlandsche waren gestemd, maar dit te geweldig protectionisme heeft voor gevolg dat deze waren te veel kosten, niet meer gekocht worden en de inkomrechten dus min op brengen dan vroeger. De banken, hier gelijk elders, vermin deren gestadig hunne voorschotten aan den handel; zij trachten zooveel moge lijk gereed geld te vergaren, maar deze kredietinkrimping is voor den handel doodelijk. Om loopende geld te hebben moeten de voortbrengers hunne «stocks» verkoopen aan gelijk welke prijs; eruit volgt een toestand als deze die Duitsch- land kende in 1924, wanneer alles er in weerde verminderde, zonder dat de uit voer verhoogde. Al de maatregelen tot nu toe genomen hebben als eenigen uitslag de prijsverhooging van alle eet waren en daaruit volgend de verhooging der loonen. De crisis heerscht dieper in Frankrijk dan men het tot heden wel heeft willen gelooven. DE NIEUWE REGEERING Van bevoegde zijde wordt gemeld dat de Heer Herriot met het samenstellen der nieuwe regeering zou belast zijn. Het zal den Heer Herriot waarschijnlijk geluk ken reeds zijn ploeg samen te krijgen te gen het begin van aanstaande week. Er wordt voorzien dat de regeering zou ge vormd zijn uit radikaal-socialisten en en kele leden van de radikale linkerzijde. De Heer Herriot zou dus beslist de so cialisten ter zijde laten. In de Kamer zou de regeering Herriot kunnen steunen op eene meerderheid van ongeveer 450 stem men. M. ED. HERRIOT leider der radikaal-Socialisten. DUITSCHLAND DR BRUNING GEEFT ZIJN ONTSLAG Zondagavond zou President Hindenburg Dr Brüning verzocht hebben zijn regeering wat omtewerken en Ministers Dietrich, Schiele en Generaal Groener te vervangen door personaliteiten van de rechterzijde. De omgeving van Hindenburg welke niet vrij te pleiten is van zekere Nazi-strek king heeft waarschijnlijk den ouden Veld maarschalk weten te beïnvloeden omdat deze zou vergen dat de regeering eene po litiek zou voeren meer rekening houdende met de laatste volksverkiezingen en ver anderingen te doen ondergaan aan de noodverordeningen, vroeger uitgevaardigd door Dr Brüning. Daar Dr Brüning van geene wijziging wilde weten aan zijn ministerie en den Heer Stegerwald, minister van arbeid en vertegenwoordiger van de kristene syndi- katen, niet wilde dulden dat aan de nood verordeningen iets zoude veranderd wor den indien hunnen'steun de regeering nog wilde toegezegd blijven, was er geen an dere uitweg meer over aan Dr Brüning dan zijn ontslag in te dienen. De nieuwe regeering welke President Hindenburg had willen zien tot stand brengen zou bijna niet gemeens meer ge had hebben met de gewezen regeering Brü ning tenzij dat deze ervan zou aan het hoofd blijven. De socialisten welke tot nu toe hunnen steun hadden verleend aan den kanselier Brüning wilden ook hunnen Steun aan zulk een regeering niet meer verleenen. Maandag heeft Hindenburg het ontslag der regeering aanvaard. Wie zal do Regeering vormen Gedurende verscheidene dagen heeft de President besprekingen gehouden met verscheidene personaliteiten uit de poli tieke wereld, met de voorzitter van den Rijksdag en de hoofden der verscheidene politieke partijen in Duitschland. Algemeen wordt verwacht dat men zal moeten eindigen met de aanhangers van Hitier te belasten met het vormen van de nieuwe regeering. Doch deze kunnen dit ook niet daar zij nog geene volstrekte meerderheid bezitten in den Rijksdag en de besprekingen welke zij tot heden ge voerd hebben met het katholieke Centrum niet tot een bepaalde overeenkomst afge- loopen zijn. Moesten de Hitlerianen tot het bewind komen dan zouden zij toch ook moeten rekenschap houden met den heden be- staanden binnenlandschen en buitenland- schen politieken toestand en alzoo wel licht een deel tan hun programma niet kunnen verwezentlijken en van kant moe ten laten. Immers is het altijd gemakkelijk oppo sitie te maken en alles afbreken doch eens dat men met de werkelijkheid moet re kenschap houden loopt het dan zoo rap van een leien dak niet; {neer. Op HEDEN ZONDAG, 5 JUNI, betoogt gansch de Middenstand om te eischen Reeds te lang heeft men in het Parlement gedacht onze Midden standers als tweede of derde rang burgers te mogen beschouwen. Ziet maar cm te beginnen naar de FISCALE EN LAATSTE SOCIALE WETTEN. Onze gewone Middenstanders hebben den last te moeten betalen, maar daarbij zij kunnen er geen bediende op na houden en moeten zelf voor al dit papierinvullen zorgenzij worden gedwongen staatsbedienden zonder bezoldiging!!! met gevaar van dagelijks onverdiend dewijl bet zonder fout gebeurt vreeselijke boeten op te loopen! Is dat rechtvaardig? IN GERECHTSZAKEN is het al niet beter. Hoe dikwijls wordt den goeden gang der zaken er niet belemmerd of gestuit door al te hooge kosten of al te lang aanslepen van het geding? Is het wel aan te nemen dat de Staat van gerechtszaken gebruik maakt om zijn kas te vullen? DE WET OP DE GEZINSVERGOEDINGEN! Niemand stellig zal hier het heerlijke doel ervan niet loven. Maar leugen achtig klinkt zijn titel: Veralgemeening der gezinsvergoedingen. Algemeen immers is die wet niet; een klassewet is Iet, alleen toepasselijk op de loontrekkenden. Gelijkheid en rechtvaardige behandeling zullen we eischen in het Congres: ook aan de Midden standers en Boeren moet familievergoeding verleend worden! IN DE PENSIOENKWESTIE is het nog wat potsierlijker. Ook hier moeten we gelijkheid eischen, gelijkheid voor iedereen en zulks is heel wel mogelijk mits art. 4 buiten rekening te laten de inkomsten tot het bedrag van het vrijgestelde minimum zoo voor loontrekkenden als voor anderen. Benevens den strij d moeten we door ons Congres tot meer sterk te komen. Daartoe vooral moeten dienen de bespreking over de mid delen tot dat doel aan te wenden, en last not least, de Jeugdverga- dering. De toekomst hoort de jeugd: in de jeugd zitten de leiders van morgen en daarom moeten en zullen we al onze krachten in spannen tot het grootmaken onzer jeugdbeweging tot sterkte dei* heele organisatie. HEDEN dus zullen alle overtuigde Middenstanders naar Brugge reizen en er betoogen voor het behoud van kun bedreigd bestaan; HEDEN zullen de Middenstanders er hun macht toonen tot het ver- overen van een brok rechtveerdigheid in de Belgische wet ten ten hunnen opzichte; HEDEN moet er nieuw, vurig, werkzaam, strijdend, geestdriftig leven ontluiken onder het slapende Middenstandsvolk; HEDEN zullen de uit alle hoeken van 't land samengestroomde Mid- standers er het wachtwoord halen voor de verdere werking. Ook voor de Middenstand zijn de tijden rijp! Geen klagen meer, geen sukkelen; doch werken en wroeten, koppig en taai, voor 't geen we willen. Geen woorden meer, geen beloften, geen beschouwingen noch kritiek, doch daden moeten er komen van dienende menschen. Welaan, gij lezer Middenstander, stelt vandaag nog de daad van naar Brugge te reizen en draagt er uw volle geestdrift mee. Neemt vandaag nog het besluit, al ware het op 't laatste oogenbiik; uw plaats is bij uw volk, bij uw betoogende en strijdende volk. ZEGT NIET: ik heb geen tijd. Maakt tijd. ZEGT NIET: 't zal gaan zonder mij. Dat hebt ge tot nu toe maar al te wel gezegd en kunt ook de vrucht van uw nega tieve houding meten aan 't geen ge betaalt. ZEGTt NIET: wat baat het. Alleen kunt ge alleszins niets. Wee die alleen staat! We leven midden georganiseerde machten en worden verpletterd indien wij niet orde lijk gezam,entlijk streven naar ons doel. NAAR BRUGGE! Daar moet een strooming ontstaan die de Middenstandwerking het land door verstevigt. MOCHT GE er leeren hoe noodzakelijk het is U te vereenigen. MOCHT GE er leeren die vereenigde macht ten dienste stellen van uw Kristen Volk. MOCHT GE er besluiten die vereenigde macht, dat volk te dienen. MOCHT GE er verstaan dat wat ge ook doet of deed, ge nooit te veel zult gedaan hebben voor eigen familie, stand, volk, omdat ge Kristen Middenstander zijt. Als één man op 5 Juni rond onze leiders, om aan iedereen te be wijzen dat zij spreken in naam van een massa. De massa dwingt ontzag af. 't Gaat er om te veroveren, stormenderhand: Ons recht op bestaan. Men heeft gedacht ons dood te nijpen; 't en zal ALLEN, IN DEN OPTOCHT OM TWEE UUR NAMIDDAG Namens het Provinciaal Verbond. Namens den Landsbond. PROGRAMMA VAN HET CONGRES Te 9 uur, gelezen H. Mis in de kapel van 't Gasthuis. Te 11,30 uur, H. Mis in dezelfde kapel voor de deelnemers die niet bijtijds kun nen komen voor de H. Mis van 9 uur. Na de H. Mis van 9 uur, met muziek naar de lokalen der Garenmarkt. Te 10 uur sectievergaderingen: Onder werpen: 1. Gezinsvergoeding: Bureel: MM. Geu- ens Walter Van Robays, van Brugge, en Tempère, van Oostende. Inleider: M. Van Coillie, Senator, Ro-selare. 2. Vereenvoudiging van het gerecht: Voorzitter: M. De Jaegher, Kortrijk. Secretaris: M. De Cuypere, Roeselare. Inleider M. Versteele, Veurne. 3. Toestand der Middenstandsorganisa tie en de middelen tot versterking eii uit breiding: Voorzitter M. Bernolet, Brugge. Secretaris: M. Verhoeven, Klerken. Inleider: E. H. Jacobs, Alg. Secretaris. Na den middag, te 2 uur, OPTOCHT en ALGEMEENE VERGADERING, waar op leiders en Overheden het woord zullen voeren. Bij het tot stand komen van een natio nalistische regeering zouden de communis ten wel het meest te verduren hebben daar zij de grootste vijanden zijn van de Hitlerianen. Deze zouden er dan met sta len handen erdoor gaan wat de communis ten maar niet gemakkelijk zouden aan nemen en oproer en revolutie ln het bin nenland teweegbrengen. Staaltjes werden reeds gegeven. In de laatste dagen zijn de aandeelen ter beurs van Berlijn merkelijk gestegen en de obligatiën hebben gevoelig aan waardevermindering onderhevig geweest. Deze waardeschommelingen zijn gemakke lijk te verklaren daar de Hitlerianen voorstanders zijn van inflatie, t.t.z. waar devermindering van de mark, waartegen Dr Brüning altijd hardnekkig gekant is geweest. Anderen zijn van meening dat mogelijks ook een militaire diktatuur zoude tot stand gebracht worden onder het presi dium van President Hindenburg zelf. Wat zou de taak zijn van de nieuwe Regeerir.g Mocht eene niéuwe regeering binnen de eerstvolgende dagen tot stand komen dan blijft men toch overtuigd dat deze enkel voor taak zoude hebben de Rijksdag te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te vaardigen. Bij nieuwe verkiezingen zouden waar schijnlijk de Nazipartij nog feilen voor uitgang maken. Overal in Duitschland heerscht er groote ontevredenheid en el lende. De Dultschers zijn moe van oor logsschulden te betalen en zijn in hunne ontevredenheid pp dp andere mogendhe den zoo fel aangewakkerd door Hitier. Alle andere partijen zouden dan ook groo te verliezen boeken behalve misschien het Katholieke Centrum welke sedert lang op zijne posities heeft blijven staan. De ver kiezingen van Zondag 1.1. in Oldenburg hebben dit wel ten stelligste bewezen. De nationalisten hebben daar de volstrekte meerderheid verkregen. Welke kunnen de gevolgen zijn voor Europa In alle landen van Europa en ook wel in alle landen der wereld wordt deze re- geeringskrisis met spanning vervolgd. Voor de verdere gevolgen diene men af te wachten welke regeering aan de macht zal komen en welke partijen déze zullen vormen. Voorloopig kunnen we toch niet aannemen dat de ommekeer in de Duit sche politiek te goede kan komen aan den algemoenen vrede. Toch mag men den toestand niet gansch slecht beschouwen en moet men hét hoofd koel houden. Dr Brüning De ontslaggevende kanselier heeft steeds betoond een man van karakter en begaafd Staatsman en Financier te zijn. Sedert twee Jaren dat hij nu de regeering van Duitschland in handen hield heeft hij met groote moeilijkheden te kampen gé- had, financieele en economische. Voor Duitschland heeft hij onder meer de op heffing van de Herstelkommissie en de beëindiging van de vreemde bezetting mo gen doormaken. Het grootste gedeelte van zijn bewinds- periode heeft hij bij ïniddej .yaa agydg»

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 1