L1EURSEL 5 lias-Gsr, - EEN - - BRIL - ALLEEN SNUIF Het Geheim van de Torenhoeve VcrGchilligo GEDACHTEN UIT 0 5-S-32. - DE POPERINGENAAR. - Nr 22. - BL 5. KOEPOKINENTING DE VOLKSTELLING EN DE BEVOLKING DER GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT IEPER AANBESTEDINGEN Uitslagen der Aanbestedingen ZITDAGEN BURGERSTAND VAN DUIVENVLUCHTEN CITAAT 1670 YpRES 1931 41, Boterstraat, 41 PEPERMINT DRINKT JUNI - ZOMERMAAND yROUWENHOEKJE i'i ywypJftt» Zij die 's morgens te lang slapen En veel door het venster gapen En lang voor den spiegel staan, Laten 't huiswerk ongedaan. Men moet de kleine hondjes laten bas sen, en zijnen weg voortgaan. Tegenbas- sen is tijdverlies, en 't doet heel de ge buurte uitkomen. Er achter smijten is gevaarlijk voor de... ruiten. Men kan geen paarden al loopen be slaan. ■K3SKK!3XXBaBiEIEEII»aaaaBEBESI £ET MANNEKE HOERAHt HOEZEE! wie gaat er meê een toerken doen al door het land? 't is och toch zoo plezant!... Ja, reizen is altijd plezant... en bij Bonder hier in ons «modderland»... Als ge 's Zondags 's morgens blijgezind uit uwen kijker opstaat, omdat de lieve zonne tJ naar buiten roept... en ge zijt zinnens *n reisje te maken, dan moogt ge ver draait zeker zijn, dat ge 's avonds thuis komt zoo rrrestnat als ne snoek die ne ganschen dag in 't water gesparteld heeft... en met 'n valling of verkoud heid op uw lijf op den koop toe. 'k Heb er weêr ne keer de droeve experiëntie van moeten doen, verleden Zondag. Maar, allee, laat ons hopen... zoolang... we nog niet zijn verzopen! BRUSSEL... IEDEREEN WEET DAT is bekend als 'n beschaafde stad maar in de laatste weken ls daar iets geschied dat... t is gebleken na alles goed te hebben vergeleken nog nooit voorkwam in de wildste streken! 'k ga er U hier bij m'n leven 'n voorbeeld van geven. Een vrouw, madam Tytgat, had plaats genomen in een autobus. Op zeker oogen- blik begon de vrouw zoo vreemd en aardig te doen... precies of ze zat was. *t Brusselsche publiek, dat lijn publiek, bestaande uit fijn gepoeierde en zwart- geoogde dametjes, en magere, fijn ge- moestaschde heertjes, had daar natuur lijk veel plezier in. Op 't laatste werd de vrouw door 'n politieman aangehou den en in den amigoof bak gestopt, De vrouw heeft daar acht uur gezeten, zonder dat er zich maar iemand om ha ren toestand bekommerde... daarna gaf men zich rekenschap dat de vrouw niet bedronken was... maar wel aan 'n bloed- aandrang leed. Ze werd dan ook einde lijk! naar 't hospitaal vervoerd, na acht uren in den amigo te hebben doorge bracht, als haren toestand spoedige ge neeskundige hulp vergde. De vrouw is dan ook 'n paar dagen later in 't hos pitaal overleden, 'n Bloemeken voor de doorzichtigheid van de politie van den Brusselschen burgemeester. IK HEB een keer een toovenaar gezien, zei Lange Jef, die een hoed in m briefje van honderd frank veranderde. Da's nog niks, wedervoer Dikke Miel daarop, mijn vrouw doet precies 't te> genovergestelde. Zij verandert een briefje van honderd frank in een hoed! T IS WAAR EN ECHT de wereld is slecht els men tegenwoordig de jufierkens ziet hebben ze bijna niets meer aan [gaan hun lijf dat staat buiten kijf. Haul 'Krueger, dat was de president van de Transvaalsche republiek, ge weet wel Van de boeren uit Transvaal. Op zekeren dag was de president meê naar den thea ter gemoeten; maar als de speelsters op t tooneel kwamen, stond Krueger op en hij zeide; we zullen straks weêrkomen, want de juffers zijn nog niet gansch gekleed. Dat gebeurde in den goeden tijd, zou 'k zeggen, toen zoo'n schandalen 6lechts in de theaters te koop waren... nu gebeuren er zoo'n dingen op straat... en zelfs in de kerken... Verleden week, bijvoorbeeld, was er 'n chic huwelijk te Brussel in Sinte Goedele en als ge dat chic vrouwvolk uit de kerk zaagt komen, zoudt g'ook gezegd hebben dat ze den tijd niet gehad hadden zich gansch te kleeden. Moet ge dan nog verwonderd zijn over al de straffen die de wereld worden overgezonden? DE UEFRA van de pastoor had haar hondje verloren; ze had den sjampetter laten roepen dat ze een goede belooning zou geven als 't beestje werd terugge bracht of gevonden. Jefken Pimpels kwam bellen. Uffra, w'hebben uw hondje terug gevonden, zulle. Ge zijt braaf, zei de Uffra. Ja maar, zei Jefken, waar is de be looning. Hier, zei Uffra, en ze gaf hem tien frank, en waar is mijn hondje, vroeg ze In de vaart, Uffra, ze hebben 't zoo Juist opgevischt, hij stinkt al. Sloeber, zei Uffra, maar Jefken was al ver weg. EEN ARME BLOED die er gewis nog heel goed van afgekomen is is Jochem Hernam van Amsterdam. De man had zijnen laatsten adem uit geblazen... en 't was zijnen laatsten niet. Getaak daar uit wijs. Hewel die Jochem tSSRSSBSJBZBBSiBBSSaSBaBESSaBBB Mengelwerk van De Poperlngenaar 28 ROMAN door A. HANH Ze mocht dat doen... Hij moest daar niet komen. Maar Vissers zou dan aan het bab belen slaan... Alles vertellen wat we hem lieten zeggen. We moeten hem naar ons hof doen... Ik wil het. Ge lijkt wel een klein kind. Ge zijt nu van alles benauwd. Ik weet waar lijk niet wat er u tegenwoordig scheelt! bromde de zoon. Ik gebruik mijn verstand. Geen ge babbel. Er is er al genoeg, Jongen. Haal uw auto en we voeren Vissers weg. 't Is goed. Maar met dien zot van Wallaais moei ik mij niet meer. Dat moogt ge vast in uw kop steken, vader! Vannacht kunnen we hem toch niet meer vervoeren... Wie weet waar hij zit,. Gerard ging om zijn wagen. Braams bleef bij den bezwijmde staan. Wat mizerie allemaal! kloeg hij. En wat moet er nogal gebeuren! Ha, die konkelaar Stevens... Maar hij zal onder vinden met wien hij te doen heeft. Ik haat den valschaard. Hij loopt in mijn Weg. Gerard trad weer op het hof. Hij trad even in huis. We hebben Bert Vissers gevonden, zei hij tot de boerin. Hij lag in het gras. Wat kan mij dat schelen! Hij mag Van mijn part steendood zijn. Ge hebt toch iets wreeds uitgeme ten, door hem zoo te slaan. O, ge moogt het gerust aan de gen darmen zeggen. De loeder had geen za ken op mijn hof. We zullen hem mee doen naar ons.. dus was; rir.pedepip, zoo ten minste hadden de dokters verklaard. Jochem w ,d begraven... veel kronen en bloemen, .'"ir -• juist als z» hem In den put wilden steken, hoorde men iets in de kist. Ze dachten eerst dat 't een muls was. De kist werd opengemaakt en waarachtig meneer Hernam lag daar met de oogen open en bewoog de lippen. Ze hebben hem stillekens naar huis gevoerd en 't schijnt dat hij nu aan de beterhand is... tot spijt van de erfgenamen... die al goed in hun vuist gelachen hadden. Als men de dokters moet gelooven gaan er nog al veel menschen levend den put in. Da's juist, zegt Marenta, de mijn werkers! Maar neen, schaap, op 't kerkhof, bedoel ik. In een kerkhof van eene ge meente rond Antwerpen heeft men eens zeven geraamten gevonden van mea schen die zich in hunne kist hadden om gekeerd Plezierig is anders! LOWIESKEN was bij madam Kwee kers op de kermis geweest. Lowlesken is 'n schoon dingsken zoo van vooraan in de twintig. Geef Lowlesken nu een schoon kus- ken, zei madame tot Sjarelken, een man neken van acht jaar. Maar Sjarelken durfde niet. Hewel, zei madame, toen Lowlesken weg was, waarom woude gij geen baisken geven, Sjarel. Omdat ik benauwd was kletsen te krijgen, gelijk papa daar straks in den hof gehad heeft van Lowlesken, zei Sja relken. Madam Kweekers is er nog niet van bekomen. DE KAPITEIN STAAT OP HET DEK en geeft het teeken tot 't vertrek en 't schip is al aan 't varen al op de zachte baren... Ge hebt allen 't relaas gelezen over den brand uitgebroken aan boord van 't Fransch schip de Georges Philippar 't Is niet t eenige schip dat op die wijze verging. In 1758 was het de Prince George een oorlogsschip met 30 kanons, dat gansch opbrandt toen het op weg was naar Gibraltar, 400 slachtoffers. In 1800, de Queen Charlotte», 700 dooden. In 1807, breekt er brand uit op de Ajax 250 menschenlevens verloren. De «Austria» verbrandt in 1856 en de baren verzwel gen 470 lijken. In 1874 ls het de Cos- patricknogmaals 470 dooden. In 1890 gaat de Shangaïin de vlammen op, 300 dooden. In 1904 breekt brand uit aan boord der Generaal Slocum 1000 men schen verdrinken. In 1908 de Sardinia 123 dooden. In 1913 de Volturnomet 136 personen die verdrinken. Droevige lijst! DE KAPITEIN reikte aan Jan Kor daat de eeremedaille uit en z'n kern achtige toespraak besloot hij met de woorden Het is voor mij een onuitsprekelijk voorrecht, Jan Kordaat, om hier in te genwoordigheid van al uw kameraden, dit eeremetaal op uw borst te mogen spelden, als een erkenning van uw moe dig doortastend en voorbeeldig optreden! Bovendien is het mij een genoegen u te kunnen mededeeien, dat een briefje van 500 frank is beschikbaar g steld om ten uwen gunste neer te leggen op de post spaarbank. Jan stond 'n oogenblik verlegen te peu teren aan de wrat op zijn linkerduim keek toen den kapitein aan en zei: Asse... asse 't u 't zeliefde ls, ka pitein, zoudt ge dan dat briefke op m'n burst wille spelden eenne ditte... dit blikske op de spaarbank wille zette? 'T IS EERDER AMBETANT de vlektyphus regeert ln Holland 't ls eerder een schand want die ziekte werd daar Ingebracht 'k zeg 't met kracht, 't ls niet erg pluis, door 'n luis. En die fameuze luis werd daar binnen gebracht door de Polakken en Russische Joden. Van't een en 't ander verlos ons Heer! EN HIER hebben we weer ne keer t gedichteken van onzen vriend Janneken, DE STERREN Ik heb gezegd, al wat ik kon over de zon en voor de maan heb ik mijn best gedaan. Nu zal ik over de sterren beginnen die komen 's avonds voor de pinnen Daar zijn er van soorten, groot en klein en de schoolmeester zegt dat er duizend [miljoen zijn. De sterren hebben namen, precies lijk wij maar daar zijn ook vieze namen bij zoo hedde de Groote Beer en de Kleine de Melkweg, en zoo meer; [Beer als de zon begint te schijnen ziet ge de sterren één voor één verdwijnen. Ik zou al groot willen zijn om met mijn liefken fijn 's avonds, als de sterren aan den hemel uit wandelen te gaan. [staan Als ge een lap krijgt om uw ooren dat t't klinkt en dat ge uw oogen er van pinkt dan ziet ge zonder liegen de sterren... vliegen In 't fransch heet de ster eetwal Wat iedereen wel weten zal. Dat is dat aan den Belgischen Hemel Ge veelal ziet een franskiljonsch sterren- [gewemel. Maar als de Vlaamsche zon zal rijzen Dan zullen we die franskiljonsche sterre Zonder veel kerrewerre 't Deurgat wijzen Daarmee heb ik over sterren, zon en maan gedaan. WEET GE waar Marenta nu over klaagt? Dat er tegenwoordig zooveel liedjeszan gers zijn die de dorpen afloopen en liedjes zingen en verkoopen die alles behalve proper zijn. !BSSiSm3BB!HEi»iai£SBia£;aOB91E2CaB juist om de zaak buiten de politie te laten. Zwijg gij er dus ook over... En zeg eens, als gij Eugeen hier wilt hou den, moet gij het weten... Wij hande len om uw bestwil. Dat liegt ge! Waarom zouden we hem anders weg doen? Welk belang hebben wij er bij? Vraag dat aan uw vader! Ik heb nooit van een gesticht gesproken, hij al veel. Doe dan voort met uw zotten vent! Ge zult er ver mee geraken! Den luiaard uithangen en drinken! O, gij zijt geen haar beter. Ga maar voort! Hoe minder ik u hier zie, hoe lie ver! Martha Wellems weet niet wat voor een vent ze pakt. Zorg dat gij mij niet belastert. Och, man, ik trek me niets van u aan. Had ik vroeger maar het verstand gehad van nu! Ik begrijp u niet! Saluut! Ik heb mijn buik vol van deze historie. De zoon Braams begaf zich naar zijn auto en reed van het hof weg. Waar zit ge toch! bromde zijn va der. 't Is eendelijk wachten hier. Wat zijt ge schuw geworden! Help me om Vissers op te nemen, dat we weg zijn! Ze moesten zich inspannen om den bezwijmde in de auto te brengen. Ik krijg een ander gedacht, zei Braams. Wat is er nu weer? Dat we Vissers eens op het hof van Stevens legden! Het zou dan percies zijn of Maarten hem in doling geslagen heeft. Stevens haat Vissers. Ha, neen... daar doe ik ook niet aan mee. Vraag me niet zulke stomme dingen, vader! Ge zijt benauwd van Ste vens en ge zoudt zooiets uit halen... En als Bert Vissers dan de waarheid vertelt! Zijt ge uw zinnen kwijt? Wilt ge u in nieuwen last steken! 't Is 'waar, 'i kan niet zijn... Ik, Zondag na de mis, stond er ten onzent ook zoo een te zingen, en Marenta had ook zoo'n pampierken of lieken gekocht uit kompassie met den liekenszangers zijn wijf, en weet ge wat daar van achter op stond? Niet op dat wijf, maar op dat pampierken! De volgende liekens: De be- drooge Minaar! De llevde ln de Bos. Des nacht op de bal. 't Een al smeriger als t ander. Toe, jongens, als ge zingen wilt koopt dan die liedjes niet doch zingt zooals uw moeder deed het schoone Vlaamsche lied. 'T GEBEURDE in een van de Belgische hoofdsteden, waar de hoofdredacteur van een blad te klagen had over de behan deling door zijn kruidenier. Hij plaatste toen het volgende berichtje in z'n blad: Mijn dienstmeisje heeft eenige dagen geleden een half pond fijne peper bij een kruidenier te dezer stede gehaald. Bij onderzoek bleek 50 p. c. van 't geleverde peper en de andere 50 p. c. stof te zijn. Als de schuldige kruidenier mij niet bin nen 24 uur 250 gram zuivere peper thuis bezorgt, zal ik zijn naam in de gazet bekend maken. Den volgenden dag bezorgden drie-en- dertig kruideniers ieder een half pond van de fijnste peper bij den hoofdredac teur thuis. DE JAPANSCHE schilder Hikozo Ito heeft geschilderd: 't portret van den en luistert goed [Mikado dan nog met zijn eigen bloed. Ja, ja menschen. Deze Japanschen ar tist heeft zijn eigen bloed afgetapt om 't portret van den Mikado te schilderen! Waarom nam hij dan toch ergens geen varkens- of ossenbloed, *t zou misschien nog ne keer zoo schoon geweest zijn. Hij is dan ook ne keer of vier flauw gevallen van 't danig veel bloed dat hij moeten geven heeft, daar 't portret nogal groote afmetingen heeft. Allemaal de gekken zitten in Geel nog niet! IN ANTWERPEN kwam iemand zich op 't bureau voor den vreemdelingendienst melden. Zijt ge een Engelsch onderdaan? vroeg de inspecteur op het bureau. Mijn moeder was een Engelsche, Ja, ja... En ze trouwde een Franschman... Juist. In Italië. Ja, maar waar zijt ge geboren? Ik werd geboren op een Spaansch schip in de haven van Honoloeloe. Mijne ouders stierven in Brazilië, toen ik vijf jaar oud was. Ik werd toen opgenomen door een Griek, die m» naar Rusland bracht. Maar, mijnheer, riep de Insoecteur wanhopig uit, wat is uw nationaliteit dan? Wel, merkte een der andere heeren op, mijnheer hoort thuis bij den Volken bond in Genève. DAAR IS NIEUWS ONDER DE ZON 'k heb het vernomen uit goede bron en 't kan iedereen interesseeren de dames zoowel als de heeren. Tot op heden men te gelooven placht en het vast stond in ieders gedacht dat 't harte de zetel was der liefde, maar Heer, hoe 't U ook griefde, nu 't uitgekomen is, dat 't gewis niet 't hart maar wel de lever ls. Dat ls de laatste nieuwigheid! De zetel der liefde bevindt zich niet in 't hart maar wel in den lever. Of 't waar is? 'k En wete het niet. Maar wat ik me nog goed herinner dat is, in den tijd da'k Marenta voor den eersten keer zag dat 't in alle geval niet mijnen lever maar mijn hart was dat fameus begon te kloppen... en dat het ook mijn hart was, dat tot in mijnen buik gezakt was, toen ik heur hand ging vragen aan heur vader uit schrik van in de plaats van d'hand van de dochter den voet van den vader te krijgen! Daarom houd ik staande, fel en hard de zetel der liefde is in 't hart en niet in den' lever, dat is maar domme zeever EN ZOO ZIE, BESTE MENSCHEN zijn we zonder veel flensen potdomen nog ne keer gekomen op 't eind van ons geschrijf, van zoo lang te zitten word ik stijf en daarbij hebt ge nog mijn wijf die mij geen vijf minuten laat met rust, ge moet weten z'heeft veel lust om met 't Manneken uit de Maan eens uit te gaan z'is m'al tien keeren komen embeteeren en dat heb ik precies niet geeren, daarom ook, beste dames en heeren ga'k me permeteeren gaan aan te trekken m'n andre kleeren om met Marenta dezen noen een wandeling te doen, en 'k zeg U allen weêr tot den naasten keer. 't Manneken uit de Maan. IBBHSnMBBBBBBBBBBBBBiaSISUm Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN 't is de beste. IBBBSaEaa&iaaSBBnBBESSBBBnBBS STAD POPERINGE KOSTELOOZE (VACCINATIE) Het College van Burgemeester en Sche penen laat aan de bevolking weten dat de Koepokinenting kosteloos zal toege diend worden aan al de behoeftigen die het begeeren, op Vrijdag 10" en Zaterdag 11" Juni 1932, telkens van 14 uur tot 16 ure, ten huize van den heer Dokter F. Devos, Veurnestraat, 13. Poperinge, den 30 Mei 1932. Bij Bevel: De Sekretaris, De Burgem. en Sch. M. Couttcnier. N. Lahaye. «BBBBBBSüEEIËaBBBBSaXBfiaCEiJaBB spreek uit haat voor Maarten Stevens... O, kon die valschaard dood vallen! Wat kan die onnoozelaar u doen? Wij zijn machtig en hij is niemendal! Zulk een krotter! Ik moet nog even op het hof. Och waarom... Een minuutje maar... Braams liep terug door de poort. Zijn nicht zat nog steeds in sombere hou ding bij den haard. Waar is Eugeen vroeg haar oom. Ik weet het niet. Ge wilt hem niet weg doen, zeg de waarheid De jonge vrouw rees op. Wat is er tusschen u en Eugeen? vroeg ze op scherpen toon. Niets... Wat zou er zijn?... Ik weet het van eigen niet! Gij hebt hem aan mij gekoppeld toen ik een onnoozele lutte van een meisje was, die u naar do oogen keek... Waarom hebt gij mij dien vent gegeven? Omdat ge hem gaarne zaagt! Dat is niet waar en daarnaar hebt gij ook nooitgevraagd. Ik was zoo ge woon u te gehoorzamen, dat ik het ook in die zake van trouwen deed. En nu zit ik hier. Wel, laat hem zot verklaren en u van hem scheiden. Ge kunt dan hertrou- n, En ge komt nu met zoo'n raadl Wist ik vroeger dat Wallaais zijn zinnen zou verliezen? Ge moet redelijk zijn... Steek hem in een gesticht en uw leven zal geheel veranderen. Ge wilt hem weg hebben voor u zelf... niet voor mij! Voor de eer der familie... De eer der familie... Als ik zoo ge meen belasterd word! Gaat dat de eer der familie niet aan! Vissers moet nu ln Gerards auto! Wat zijt ge vriendelijk voor den nietwaard, die mij op zulk een naam bracht! Ik doe hem mee om de zaak bui-. Het Arrondissement leper telt 43 ge meenten. Dat weet ge wel. De bevolking van die onderscheiden gemeenten ls min der bekend. Die cijfers krijgt ge hier naar de volkstelling van 31-12-1930, zooals ze verschenen zijn in het Staatsblad van 13 Mei laatstleden. mannen vrouwen tot aal Neerwaasten 404 417 821 Beselare 1328 12G0 2588 Bikschota 374 384 758 Boezinge 938 948 1936 Brielen 389 361 750 Komen 3736 3788 7524 Krombeka 515 481 1006 Dikkebusch 563 563 1126 Dranouter 453 462 915 Elverdinga 874 879 1753 Geluveld 2458 2501 4959 Hollebeka 347 358 703 Houtem 650 653 1303 leper 7280 8400 15.680 Kemmel 675 705 1380 Langemark 2139 2171 4350 Loker 365 391 756 Meesen 498 558 1056 Nieuwkerke 1169 1139 2308 Oostvleteren 805 836 1641 Passchendale 1562 1505 3037 Ploegsteert 2582 2516 5098 Poelkapella 1023 986 2011 Poperinge 6598 6007 11.605 Proven 813 858 1671 Reningelst 1055 1030 2085 Roesbrugge-Haringe 881 860 1741 Sint Jan 422 403 825 Vlamertinge 1305 1736 3591 Voorm ezela 493 459 952 Waasten 1S53 1616 3269 Watou 1575 1543 3118 Wervik 5593 5695 11.283 Westouter 716 691 1407 Westvleteren 900 763 1636 Woesten 712 708 1418 Wulvergem 194 213 407 Wijtschate 1253 1250 2533 Zandvoorde 393 363 756 Zillebeke £42 800 1642 Zonnebeke 1734 1720 3434 Zuidsehote 250 221 471 Ge zult zelf wel bemerken dat de man nen van Westvleteren wel het meest te be klagen zijn. Ze zijn ten getalle van 900, en er zijn slechts 766 vrouwen. Eene ver troosting echter voor hen: te leper en te Poperinge is een groot overschot vrouwen. In geheel het Arrondissement zijn er 58.864 mannen en 59.952 vrouwen. Samen: 118.816. Het zwakke geslacht is in elk geval in meerderheid. lEjEaEaEaHsaBaasasrassHBEaarisia Eerstdaags. Bouwen van een woon huis met afhankelijkheden voor rekening van M. Julien Tyteca te STEENKERKÈ. Inlicht, en stukken bij bouwm. J. Leper te Veurne. 10 Juni Te 11 u., voor den h. Serruys, hoofdingr-best. bij den Centr. Dienst voor Electriciteit en Electromechaniek, 30, Ber- laimontstraat, Brussel, aanleggen der electr. verlichting In de Rijkswachtkazer ne te DE PANNE. Plan, prijs fr. 3,40. 13 JtrnL Te 11 u., 1) inrichten van de lokalen voor het depot der miïita;rc vlieg- school in het gebouw der gewezen Regi mentschool te KORTRUK. Raming 52.240 frank. Lastkoh. nr 58, prijs 5 frank. 2) onderhouden van brandstrooken in de munitiedepots van VLAANDEREN. Ra ming lot 1: 36.650 fr.; lot 2: 33.000 fr. Lastkoh. nr 59, prijs 5 fr., Loxumstraat 16, Brussel. Inschrijv. 17 Juni 15 Juni. Te 2 u., ten gemeentehuize te EESEN, onderhoudswerken aan de steenwegen van groot verkeer en aanleg gen van riolen en voetpaden in de Statie straat. Bestek 33.000 frank. Stukken ter inzage ten gemeentehuize en bij Arrondt- ingr V. Stubbe, 18, Zwarte Nonnenstraat, Veurne. 13 MEI. Te 10 u., ten stadhuize te NIEUWPOORT, vergrooten van de vïsch- mijn. O. VANLERBERGHE, Pervijze 24.277,35 Rooms Fr. en Callenaere L., Nieuwpoort 33.495. Deschacht E., Westende 37.141,55 Casteleyn A., Ghistel 37.602, Demeyer A. en Amandels L., Knokke a/Zee 41.957. Bonequet A., Nieuwpoort 45.225. 25 Mei. Te 6 u., ter Comm. van Oponb. Onderstand, Abdijstraat, Veurne, schilder werken in St Janshospitaal te VEURNE, onderpastorij te BULSKAMP en 2 aanpa lende huisjes. D. DEPUYDT, leper 3.596,92 D. Beirnaert, leper 4 843,55 M. Bauden, Adinkerke 6.286,19 Boeve en Kesteloot, Veurne 6.625, A. Gesquière, Veurne 8.176, 25 Mei Te 2 u. 30, ten gemeentehuize te WERKEN, besteenen van landbouw- wegen 3, 16 en 35. Bestek: 29.450 frank. DERYCKE H, leper 22.990,— Verlerberghe O., Pervijze 24.361,50 Royaert J„ Dikkelvenne 24.941,40 Sabbe L„ Hooglede 25.330,60 Degrijse H., Oostende 25.54460 Taverne Gebr., Ruddervoorde 25.582,60 Vereecke C., Ardooie 26.00060 Desender H., Lichtervelde 26.390,— BBE®BEe5iraaBnBiaS3®iaaEBBSSiEH2iaS Dr BRTJTSAERT, kamerlid, is spreke- lijk voor Iedereen: Te POPERINGE, ln zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te WERVIK, den 2° Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in Het Kapitel Te IEPER, den 1" en 3° Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in den Ka tholieken Kring. BBfflsaesiiiSEJ&ianEiSEsxHrsaaaEBajs ten het gerecht te houden. Dan hebt gij geen last. Al huichelarij! Met mij zit ge niet in... Och, ga voort, nonkel! Ge hebt van mij een sloore gemaakt en ik zal er nu wel een blijven. Ik herhaal dat ik u uit de mizerie wil helpen, maar ge moet dan meewerken. Ik moei mij niet meer met heel de kwestie... daar! Waar is Eugeen! zeg mij dat! drong Braams aan. Ik weet het niet, loog de nicht. Ik kom morgen eens terug... nu moet ik voor Vissers zorgen, anders wordt dat een schandaal... Zwijg gij over hem. Tot morgen. De vrouw bleef alleen. Ze balde de vuist. Slecht volk! siste ze. Wat wordt er nu verdoken? En ik zou de kerels hel pen? Ha, neen... Laat nonkel morgen komen, ik zal hem nog meer zeggen. Ze sloot da deur en ging naar haar sombere slaapkamer... Ja, haar leven was somber geweest en na het huwelijk nog donkerder geworden. Do auto reed heen. Gerard bromde dat hij in ellendige avonturen kwam. Hij en zijn vader droegen Bert Vissers op een voutekamer. De gewonde kreunde. Gerard verzorgde hem en verbond de wonden. Braams wilde van geen dokter weten. Vissers was taal en zou morgen wel recht krabbelen, meende hij. En nu trek ik naar mijn nest! snauwde de zoon. Al de beesten van de gemeente mogen den moord steken, maar vannacht krijgen ze mij niet meer uit mijn nest. Braams zat een wijle bij de gewonde. Dan opende hij de achterdeur en trad zacht buiten. Hij haalde dfep adem. O, ik kan niet slapen! kreunde hij. Is me dat een leven! Waarom liet Ge rard die zaak van zijn vermoorden non kel niet rusten! Maar ik ook wilde Ste vens van da parochie verjagen... Ln hij. LANGEMARK. Maanden Maart-April. Geboorten. Corneille Maria, d. v. Maurice en Vercoutere Joanna. Claeys Alphonse, z. v. Camillus en Monteyne Flavia. Kimpe Michel z. v. Oscar en Dejonckheere Martha. Dereyne Michel z. v. Hector en Bardyn Germaine. Willaert Josephine d. v. Julien en Bril Laura. Nuytten Maria, d. v. Constant en Dejonckheere Maria. Hoorelbeke Gabrielle, d. v. Camillus en Six Maria. Platteeuw Gilbert, z. v. Maurits en Dela- millleure Emelie. Vermeersch Michel, z. v. August en Lorson Marie. Seys Gabriel, z. v. Gaston en Moeyaert Marga- reta. Pype Roger, z. v. Omer en De- graeve Magdalena. Deman Georges, z. v. Camiel en Blomme Asteria. Bossaert Elie, z. v. Julius en Roussel Eugenie. Vanysacker Anna, d. v. Jerome en Margo Martha. Debergh André, z. v. Arthur en Gadeyne Emelie. Deceuninck André, z. v. Edmond en Rogier Alice. Dewilde Willy, z. v. Hieronymus en Dujardin Mar tha. Deroo Robert, z. v. Gaston en Vanheulenbrouck Adrienne. Kerckhof Eleonora, d. v. Joseph en Vanraepenbosch Rachel. Vandecasteele Lucien, z. v. Heet. en Bourgeois Maria.Phlypo Geor gette, d. v. Edmond en Blomme Maria. Vandermeersch Agnes, d. v. Jerome en Descamps Adriana. Teetaert Roger, z. v. Alidoor en Bossaert Maria. Pauwels Aurel, d. v. Valarius en Willems Julia. Dereyne Daniël, z. v. Georges en Santy Margareta. Overiijdens. Cnockaert Roger, 4 m., z. v. Cyriel en Maddeleln Julia. Debeir Alois, 85 J., echtg. v. Hollevoet Dorothea. Gryson Maria, 1 d. v. Cyriel en Decaestecker Urbanle. Deschepper Ca miel, 45 j., landbouwer, wed. v. Leon- tina Vanacker. Bril Alois, 70 j., z. b., ongeh. Deroo Julianus, 70 j., z. b., wed. v. Octavie Vanstaen. Langsweirdt Jules, 26 j., z. b., ongeh. Vanacker Denise, 2 m., d. v. Camiel en Maria De- bruyne. Allewaert André, 5 m., z. v. Frans en Smagghe Julia. Demey Henri, 74 j., z. b., ongeh. Verhaeghe Henri, 38 j., werkm., echtg. v. Hoorelbeke Elodie. Lesage Hilaire, 58 J., echtg. v. Vanlau- we Louise, over! te Brugge. Vanooucke Ivo, 39 j., werkman, echtg. v. Zenobie Bardyn. Brouckaert Juliaan, 25 j., werkman, ongeh. Verhelst Marcel, 20 J., werkm., ongeh., en Verhelst André, 18 j., werkman, ongeh., zonen v. Arthur en Goddyn Emelie. Llngier Alicia, 1 J., d. v. Achiel en Mally Rosalie. Huwelijken. Vandamme Maurice, schaliedekker met Devreker Johanna, naaister. Muys Marcel, landbouwer v. Ruiselede met Vandewalle Celina, land bouwster v. langemark. D'Almagne Oscar, werkman roet Verfaillie Alexan dria, fabriekwerkster. Soenen Jero me, landb. v. Rumbeke en Reyns Maria, landbouwster v. Langemark. Demey Achiel, werkman met Dewilde Martha, huiswerkster. Ferrest Jules, werkman v. Zonnebeke met Barthier Julia, fabriek werkster v. Langemark. Demey Camil lus, werkman met Vanderhaeghe Magda lena, meid. Haenhout Firmin, hande laar te Lichtervelde met Baelde Maria, landbouwster v. Langemark. Carrein Oscar, fabriekwerker v. Poelkaoelle met Verstraete Maria, v. Langemark. EESEN, maand Mei 1932. Geboorte. Packet Lia, d. v. Achiel en Zulma Verplancke. Overiijdens. Demoen Eugenia, d. v. Karei en Coleta Persyn. Bouden Pha- raïlde, d. v. Augustin en Maria-Theresia Huyghebaert. Ryckebus David, wed. v. Juliana Warmoes, echtg. v. Eugenie Braem. Vermeersch Marcel, z. v. Geor ges en Madeleine Taverne. ZONNEBEKE, maand Mei 1932. Geboorten. Cruydt Alice, d. v. Julien en Schaessens Julia. Leleu André, z. v. Arsène en Demessemaeker Robertine. Naert Joseph, z. v. Oscar en Dedeurwaer- dere Maria. Lletaert Gabrielle, d. v. René en Havard Virginie. Desalle Ra phael, z. v. Gustaf en Vandecappelle Eli- sa. Vanhalle Lydia, d. v. Albert en Vandierendonck Maria. Santy Maria, d. v. Odiel en Knockaert Martha. Cor donnier Lucien, z. v. Jeröme en Kruydt Zoe. Vercaigne André, z. v. Cyrille en Goeminne Margarita. Vangheluwe Ja cqueline, d. v. Gaston en Holvoet Ger maine. Overiijdens. Carbon Henri, wed. v. Simoen Hortense en Degryse Julie.Van- denbussche Jeanne, d. v. Daniel en Joye Marie. Calls Clara, d. v. Rem! en Kno ckaert Felieie. Landuyt Maria, d. v. Achille en Maveau Elisa. Callewaert Gerard, z. v. Achiel en Dehaey Emma. Goeminne Julie, echtg. v. De Gieter Henri. Huwelijken. Hoorelbeke Jules en De- clercq Leontine. Bataillie Camille en Platteeuw Joanna. :assa DE VERBROEDERING POPERINGE DOURDAN, van 29 Mel 1932. Los om 5.33 u. 135 Duiven. Afstand 263 Km. Eerste duif om 8-50-28 u. met eene snelheid van 1333 m. 63. Laatste prijo om 9-5-56 u. UITSLAG. 1. Derynck C.; 2. Van- devoorde V.; 3. Ghythiel V.; 4. Leuwers N.; 5. Leuwers N.; 6. Legrand C.; 7. Devos R.; 8. Devos J.; 9. Handtpoorter II.; 10. Van- dermarliere M.; 11. Desender J.; 12. Lon- cke M.; 13. Depreeuw Gebr.; 14. Lamond J.; 15. Clabau A.; 16. Loncke M.; 17. Lo gic L.; 18. Slosse G.; 19. Clabau L.; 20. Dupont G.; 21. Lamond J.; 22. Descamps A.; 23. Descamps A.; 24. Devos J.; 25. Le grand C.; 26. Durieux A.; 27. Desaegher H.; 28. Deheegher E.; 29. Vandermarliere M.; 30. Vermeulen J.; 31. Clabau A.; 32. Ballyn R.; 33. Vanbruwaene G.; 34. Char- let Al. Sqrie van 3 duiven; Vandermarliere M. Van 2 duiven: Vandevoorde V.; Leu wers N., Loncke M., Lamond J., Des camps Achiel. De kinderen, de vele kinderen, zijn. de beste opvoeders van de ouders zelf. De vele kinderen voeden elkander op. De twee geslachten onder elkaar, buiten de drift om, bereiden zich voor tot het vol ledig leven. Zij ontwikkelen onder meer, door de zorg van de ouderen voor de jon geren, de verantwoordelijkheid van het vader- en moederschap. Is het ook niet een feit, dat de kinderen van het groote gezin het meest den ouden dag hunner ouders eeren? Och, ouders spaart het lij den, den last en den arbeid niet voor uwe kinderen. Waar er geen strijd is, daar is geen leven, geen bloed, geen Jeugd, geen sterke vrouwelijkheid. Wie zijn leven niet ge ven kan, heeft geen leven. Het leven zelf ls het beste onderricht. Spaart gij aan uw kinderen de lasten des levens, het leven zal hen niet sparen. Zonder lijden of last leeren de kinderen nooit de levenswijsheid en later zullen zij zich tegen u keeren, omdat gij hen niet hebt opgevoed voor de werkelijkheid des levens: lijden en strijden. Pater Callewaert, O. P. iBaasEBisaEiassBHBaaassHEEnBBB blijft hier... hij wordt stout... hij ver weert zich... hij spreekt zoo koud. Wat weet hij dan? Gerard kan slapen... hij is niet ingelicht. Braams werd weer anstig buiten... en keerde in huis terug. Niemand zag nu zijn verwrongen ge laat. O Stevens, siste hij... ik haat u... Kon ik uw franken bek sluiten! Maar hoe! Ge zijt niet benauwd voor de op spraak van het volk en de menschen klappen niet. Ze doen of Bert Vissers niets heeft rond gestrooid! O Stevens... ik haat u zoo feL.. Braams verlangde naar den ochtend. Toen het dag werd, ontwaakte Bert Vissers uit zijn bezwijming. Waar ben ik? vroeg hij. En hoe doet mijn kop zoo zeer... Wie zit er daar? Ik ben het, boer Braams... Gij, boer Braams... Lig ik ln uw huis? Ja, geloof ik... Wat Is er dan? Stevens heeft u zeker wreed gesla gen, Bert? We vonden u bij zijn hof. Mij geslagen? Mijn hoofd doet zeer. Zit er een doek aan? Ja, hé... We hebben u verbonden... Stevens heeft u geweldig afgeranseld. Waarvoor was dat? Stevens? Maarten... Ja, ja... Ge laagt bij dat hof. Ik kan niet peinzen... Ik heb dorst ook. Laat mij drinken. Braams haalde een glas water. Bert Vissers sloot dan weer vermoeid de oogen. Rust maar! zei Braams. Ja... ik heb vaak... De meid was opgestaan. Baas, zijt gij al uit uw bed? vroeg ze. Ja... We hebben een zieke... Bert Vissers! Die nietwaard! Gerard vond hem gekwetst langs de baan. D« sukkelaar is gevallen. Hij lag van zijn zeiven. HIJ ls toch een mensch en most verzorgd worden» BRETEUIL, van 29 Mei 1932. Los om 6.30 u. Afstand 138 Km. 660 Dui ven. Eerste duif om 8-08-19 u., met eene snelheid van 1407 m. 90 per minuut. Laatste prijs om 8-21-49 u. UITSLAG. 1. Dave M.-J.; 2. Devos A.; 3. Tillie C.; 4. en 5. Vandevoorde V.; 6. Provo V.; 7. Dupont G.; 8. Deraedt A.; 9. Devos R.; 10. Lebbe M.; 11. Deplaedt L.; 12. Fache M.; 13. Gerber L.; 14. Ver haeghe C.; 15. Lequien Gebr.; 16. Dela- noye J.; 17. Desender J.; 18. Blondeel A.; 19. Vercruysse O.; 20. Car'.é M.; 21. Cam- bie J.; 22. Dupont G.; 23. Deze ure H.; 24. Missiaen M.; 25. Boutthé M.; 26. Inter- vuyst D.; 27. Leuwers N.; 28. Carron P.; 29. Degroote Ch.; 30. Devos A.; 31. Amez A.; 32. Gerber L.; 33. en 34. Dave M.-J.; 35. Loncke J.; 36. Eatheu J.; 37. Lletaert N.; 38. Lenoir O.; 39. Derynck C.; 40. Des- sein C.; 41. Sansen Ch.; 42. Amez A.; 43. en 44. Devos R.; 45. Geldhof N.; 48. Suffys J.; 47. Schier M.; 48. Maerten L.; 49. De preeuw Gebr.; 50. Geldhof N.; 51. Desae gher H.; 52. Dessein C.; 53. Vermeulen G.; 54. Degroote Ch.; 55. Verpoot E.; 56. Creus H.; 57. Fache M.; 58. Ghythiel V.; 59. De- coker J.; 60. D'Amour M.; 61. Vandevoor de L.; 62. Blondeel A.; 63. Verhaeghe J.; 64. Handtpoorter H.; 65. Igodt O.; 66. Vandermarliere M.; 67. Doom M.; 68. Le grand E.; 69. Cambie J.; 70. Verhaeghe C.; 71. Lenoir O.; 72. Vercruysse O.; 73. Hof- lack L.; 74. Schaballie M.75. Gerber L.; 76. Durieux A.; 77. Intervuyst D.; 73. Des camps A.; 79. Debeir J.; 80. Lequien Gebr.; 81. Labaere M.; 82. Caenen Ch.; 83. Lava A.; 84. Dave M.-J.; 85. Leuwers N.; 86. Intervuyst D.; 87. D'Amour M.; 83. Ver straete L.; 89. Laheye N.; 90. Vermeulen G.; 91. Huyghe A.; 92. Sohier C.; 93. Schaballie M.; 94. Deraedt M.; 95. Pou- seele M.; 98. Gadeyne L.; 97. Bouthé M.; 98. Sohier C.; 99. Clabau M.; 100. Fache M.; 101. Deleu M.; 102. Vankemmel M.; 103. Verpoot E.; 104. Lenoir O.; 105. Hof- lack L.; 106. Dscrock E.; 107. Bourgeois E.; 108. Schaballie M.; 109. Legrand C.; 110. Fache M.; 111. Bondue L.; 112. Du pont G.; 113. Vandevoorde V.; 114. Loncke J.; 115. Legrand E.; 116. Vandevoorde V.; 117. Vandromme R.; 118. Loncke J.; 119. Wybou M.; 120. Vandevoorde V.; 12L Massehelein O.; 122. Lequl: i Gebr.; 123 Desaegher II.; 124. Gillioen E.; 125. Nou- wynck J.; 126. Geldhof C.; 127. -evelder G.; 128. Dewachter G.; 129. Vanbruwaene G.; 130. Orbie M.; 131. Verhaeghe C.; 132. Orble M.; 133. Lequien Gebr.; 134. Creus H.; 135. Vandevoorde V.; 136. Legrand E.; 137. Verstraete L.; 138. Leuwers N.; 139. Dewancker J.; 140. Labaere M.; 141. Creus A.; 142. Vandevoorde V.; 143. Sohier L.; 144. Moncarey A.; 145. Fache M.: 146. Sansen Ch.; 147. Deheegher E.; 148. Van- houcke J.; 149. Batheu J.; 150. Develder G.; 151. Vercruysse O.; 152. Gerber L.; 153. Igodt O.; 154. Deplaedt L.; 155. Van bruwaene G.; 156. Batheu R.-J.; 157. Ser- gier C.; 158. Decoker J.; 159. Hannebouw M.; 160. Vandevoorde A.; 161. Keignaert O.; 162. Vermeulen G.; 163. Roffiaen J.; 164. Louis F.; 165. Fache M. Serie van 7 duiven: Vandevoordq V. Van 6 duiven: Fache M. Van 5 duiven: Lequien Gebr. Van 4 duiven: Dave M.- J. Van 3 duiven: Devos R, Gerber L. Van 2 duiven: Dupont G, Devos A., Geldhof N., Dessein C., Degroote Ch., Blondeel A., Cambie J., Lenoir O., Ver cruysse O., Intervuyst D., Leuwers N, Ver meulen G. r r ét** -, A Heden Zondag 5 Juni: Tours en Cler mont. (Heeft pendule aan 1,5 fr.) Maandag 6 Juni: Loker, bij Devos. Dinsdag 7 Juni: Nieuwkerke, bij Melis. Woensdag 8 Juni: Breteuil, bij F. Lle taert. Donderdag 9 Juni: Le Touquet, bij Dev. Zondag 12 Juni: Dourdan en Arras. flEüaE3BïaiB32l2aaEE3EBSEaHHBS!3 Beste Engelsche voor Neusverstopping Hoofdpijn Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. BIER aBBBBflBBMMH«MnHBHBiiaflDl Maar ik steek geen poot aan hem uit. Vraag ik u dat? Vaag rap zulken bucht buiten. Maar ja, Visser» was nu de vriend van den huize. Dat liegt ge! Och toe, BaasI Eiken dag zien we zijn tote drie of vier keer. Maar het gaat mij niet aanl Gerard sliep vrij lang. En toen hij op stond riep zijn vader hem in den boom gaard. Bert Vissers is bij kennis, zei hij. Hij zal wel vertellen dat hij door Ste vens zoo geslagen is. Hoor eens, als gij stomme dingen wilt uitmeten, ge moet het weten, maar ik doe er niet aan mee. En Eugeen Wallaais.., Hij kan van mijn part in eeri koe- put of in de beek loopen of zich ophan gen, maar ik bemoei me met hem ook niet meer. En dat allemaal voor dien aap van Stevens. Ge zijt belachelijk. Wat kan die krotter ons doen! Laat me ge rust met al die zagerij! Gerard liet zijn vader staan. Hij ont beet en reed heen om allerlei bezoeken af te leggen. Bert Vissers kwam dien dag spoedig bij. De boer zat veel bij hem. En 's avonds kon de straatlooper naar zijn huls terug keeren. Boer Braams was dien dag twee maal op de Torenhoeve geweest. Zijn nicht beweerde dat haar man nog niet thuis was gekomen en ze niet wist waar hij zich bevond. Ze voegde er bij dat ze geen moed meer had en alles maar liet loopen gelijk het wilde. Ze zou de schuilplaats van haar echt genoot niet verraden. Braams geloofde nu dat Eugeen Wal laais bij Stevens was, zoo ver ging zijn achterdocht. Tegen den avond wilde hij de hoeve van. Stevens bespiede». Het was ai flon- 5Z 3* Zond. na Pinkst. Bonifaciuk 6 M Norbertus, Claudius, Paulina. 7 D Robertus A., Valentlus, CandiduA 8 W Medardus, Clodulphus, GildarduA 9 D Primus en Felicianus, Pelagia. 10 V Margarita v. Schotl., Mauritius. 11Z Barnabas, Parisius, Rosselina. ISEBlEEaEEBaSESSSHEaaEEEBMI H. HART VAN JESUS O Godlljk Hart! O Oceaan van zegeri, Van waar geluk, van liefde, rust en vreugd! Gij schept vermaak in 't ons door gouden [regen Verrijkt te zien van hemelschheld en deugd. Eeuw in, eeuw uit, dat alle stervelingen Met t hemel-ch Hof in volle melodlj, O God'lijk Hart! U lofgezangen zingent Dat ieder hart voor U een autaar zij. O Liefdeschat! mijn toevlucht, mijn be ttrouwen. Mijn lustverblijf, mijn leven, rust en kracht Gij zijt de grond waarop ik vast mag [bouwen, Mijn zoetste hoop, 't geluk dat ik betracht. EEN BEETJE GESCHIEDENIS Een Vlaamsche Paus. Een feit waar van maar weinig gesproken werd, ls dat dees jaar de vier honderd en tiende ver jaring is der aanstelling van Adriaans Florizone tot Paus. Deze Paus was een Gentenaar en zoon van een eenvoudig werkergezin. Van jongs af bleek zijn bul- tengeywien aanleg zoodat liefdadige per sonen hem in staat stelden te studeeren aan de Leuvensche Hocgeschool. HIJ werd een der schitterendste professoren van godgeleerdheid aan dezelfde Universiteit Tusschen zijn leerlingen bevond zich den grooten Erasmus. Keizer Maximiliaan vertrouwde hem de opvoeding van den jongen Karei van Bourgogne dia later den vorst Karei Y werd. Adrianus Florizone bestreed uit al zijn macht het Lutheranisme. Na deken van het kapittel van St Pieters geweest te zijn te Leuven, werd Adrianus deken van hel kapittel van O. L. V. te Antwerpen. Ka- rel V riep hem naar Spanje alwaar hl| zes jaar lang aan de regeering deel nam. Als Paus Adrianus VI heeft hij, helaas^ niet zooveel kunnen verwezenlijken dan men verhoopte: zijn krachten waren uit geput door zijn stoeren arbeid. Een Jaar later reeds stierf hij. Hij was een verstorven en streng ma» die niets wilde van uiterlijk vertoon en weelde rondom zich. De Italianen mochten hem daarom nlef gaarne. Misschien ook wel omdat hij zich van Vlaamsche menschen had omringd* hij had namelijk een Vlaamsche secreta ris, Vlaamsche ambtenaren op de pause lijke kanselarij en Vlaamsche kamerhee- ren alsook een Vlaamsche huishoudster. Het was een groot man en de waardig ste van zijn tijd naar de getuigen!» der geschiedschrijvers om de Katho lieke Kerk te bestieren. ZWARTE ZIJDE WAS SCHEN Zwarte zijde wascht men het beste ta licht tafelbier. Bier geeft een mooie zwarte tint. De zijde wordt een paar maal door de vloeistof heen en weer geslagen, niet uitgespoeld, nat opgerold en voorzichtig uitgedrukt. Daarna wordt de zijde tus schen doeken droog gestreken, eerst op den verkeerden, daarna op den rechter kant Men moet een warm ijzer gebruiken en goed op het ijzer drukken. EEN VERSCHIL Vrouwtje op het spoor. Conducteur, hoever ls Antwerpen van Brussel? Conducteur. 42 kilometers. Vrouwtje. En hoever is Brussel van Antwerpen? Conducteur. Dom oore, natuurlijk ook 42 kilometers. Vrouwtje. Is dat zoo'n domme vraag? Van Kerstdag tot Nieuwjaar is 8 dagen en van Nieuwjaar tot Kerstdag 't is haast een jaar! ker. Alles scheen er rustig. Braams be sloot aan de reeds gesloten vensterblin den te luisteren. Als Maarten met Wal laais sprak, zou hij het hooren. Als een dief sloop hij het hof op. Dan drong hij zich tegen den muur. Ais een spion legde hij het oca- tegen een der luiken. Er werd daar binnen wel gesproken, maar hij kon de stemmen niet onderscheiden. Plots stond er iemand bij hem. Het wa» Maarten die van een reis terug keerde en de gedaante bemerkt had. De boer slaakte een gil. Ha, Braams, gij zijt het. Wat za ken hebt gij hier? vroeg hij. Ik wilde u vragen of ge Wallaai» niet gezien hebt? stamelde de landbou wer. Moet ge daarvoor aan de venster» luisteren? Dat doe ik niet! En ik betrap u. Ge liegt! Dat is sterk! Wildet ge dan door een der vensters binnen komen? Als ge mij moest spreken, wel de deur is daari Ge doet weer valsch. Wel, wel, is Wal laais weg? Zijt ge weer aan het huiche len? Hebt ge den ongelukkige opgeslotea en wilt ge nu rondstrooien dat hij ver dwenen is? Leugens! O, ik kan van u en uw bende alle» verwachten. Maar ge merkt dat ik mijn oogen open houd! Ge zult Wallaais niet wegmoffelen! Die man weet veel dat mil te pas kan komen. Wat zou hij weten? Dat moet hij voor den rechter ver tellen. Wacht maar Braams, daar zullen we elkaar ontmoeten. Ik zou willen weten waarvoor. Op tijd en stond zult ge het weten. Ik ben zoo haastig niet. Ik verwacht iemand en als hij voor u staat, wil Ik uw gezicht zien!

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 6