■RK9 'PWÜili Godsdienstige Betooging te Oostende De BEETENVLIEG Heilig Hertefeesten te Zonnebeke Geneest het huidje WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN.» 29e JAAR. - Nr 24. KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. Een kijkje in Eet werkelijk leven van de kleine mei en houdi hei droog mei PUROLPOEDER EEN MAAND IN DE WOLKEN XIIP IJZERBEDEVAART NAAR DUBLIJN Inrichting van het Waschhais I 'hSPRUTOL De Pondenkwestie en de Nationale Bank van Belgie HET REINIGEN VAN PELSEN APRIL THE FIFTH M E L 0 T T E Ontroomers MELOTTE, N. V. Remicourt JAARLIJKSCH MARKTFEEST met Prijskamp voor Paarden PAARDENLOOPWEDSTRIJDEN OP HEDEN ZONDAG 12 JUNI 1932. Meer dan 4000 H. Hertehonders met 10 Muziekmaatschappijen Landdag van den Kristen Middenstand te Brugge YH DSCHEN RECHTVAR, ZONDAG 12 JUNI 1932. «IjdMMWBMMUIIk;!) iuu uw^mwuwwi fJWOl "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon N' 9. - Postch. N' 15.570. Abonnementsprijs tot einde 't Jaar: voor Belgie per post 10,85 fr. te storten op onze postcheckrekening met volledig adres; voor Frankrijk 23.00 fr. voor andere landen 25.90 fr. te zenden per internationaal post- mandaat met juiste adres. FnHGENUS TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2' bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3" bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. gezinsopvoeding (Vervolg van 1 Mei 11.) Suikerkindjes als Gaston en Eudoxie, opgebracht in de verweeking, overgevoe lig voor het minste lijden, zuchten en weenen en treuren dieper voor een beuze larij, een kleine teleurstelling dan meer geharden bij de grootste wederwaardig heden en de zwaarste tegemoetkomingen. Arme slaven van een dwaze opvoeding in de eerste jeugd, in de kinderjaren dus! En wat was nu het verder gevolg hier van? Eudoxie was eindelijk veertien, Gas ton vijftien jaar geworden... en reeds gaven ze ondubbelzinnige blijken van al te voorbarige ontwikkeling en inwijding met zaken, die ze beter nog niet wisten, en wat nog veel erger is zij voelden- er ongelukkiglijk neiging toe. Wat is hun de al te groote vrijheid toch reeds nood lottig geweest: nog zoo jong en reeds zoo schuldig!... En wat gezegd over hun schooljaren, zult gij vragen?... Wel met Gaston had den de onderwijzers het overal erg lastig:' eigenzinnig en bedorven en daarbij geen medewerking der ouders, konden zij ook geen goeden uitslag bereiken. De ouders hadden gedroomd er een feniks van te maken en de jongen was niet in staat een enkel dplomatje te behalen en met zijn opvoeding en gedrag was het nog ramp zaliger gesteld! Eudoxie ging bij de brave Zusters ter school, doch wat moeite die goede zielen zich ook gaven, het was hun onmogelijk nog veel goeds te stichten op dien bedor ven, ondermijnden, verweekten grond... De eerste huiselijke opvoeding is toch zoo gewichtig, zoo voornaam, dat ze heel dikwijls een beslissenden invloed heeft op gansch het latere leven! Beide kinderen zijn eindelijk van de kostschool te huis gekomen en... volleerd natuurlijk... Niet gewoon aan huis te luis teren, maar hun eigen wil te doen, namen ze het gezag van Mama en Papa weinig aan... nu de verbloemde gevaren der jeugd zich begonnen voor te doen. De zwakke verblinde ouders zagen er overi gens ook weinig kwaad in, dat de kinde ren met de jaren zich nog wat meer vrij heid gunden. /■an nauwkeurige bewaking werd zelden gedacht: papa had den tijd en mama de gelegenheid niet. Daarbij dezen ook had den nog altijd hun zucht naar vrijheid en gemak... En, let wel op, Gaston was bijlange de steun en de trots van papa niet, noch Eudoxie niet de troost en het geluk van Mama... wel integendeel! In de afwezigheid der kinderen voelden de ouders zich veel meer vrij en minder gestoord. Men raadt het verder gevolg! Ook zouden onze twee jongelingen zich weinig om die bewaking bekreund hebben. Waren zij niet oud en verstandig genoeg om alleen hun weg te gaan?! Vrijheid dus van omgaan met wie zij willen, vrijheid van loopen waar zij ver kozen, vrijheid van naar huis te keeren wanneer het hun te pas kwam!... Eudoxie moet boven alle juffers pron ken! wou papa, zij kan dat heel goed hebben! En Gaston kreeg den zak vol geld van Mama... of toch er veel te veel! Vrijheid! vrijheid!... En helaas! dank aan die schoonschijnende onafhankelijk heid liepen ze dagelijks meer en meer verloren, zonken zij al dieper en dieper ln de... slavernij en in hun verderf! En v/at genoegen konden zulke be dorven kinderen toch hun ouders geven!... Wat grievend hartewee en schroomelijk verdriet! ware beter gezegd... 't Is maar al te waar dat schrikkelijk spreekwoord, dat hier ook van toepassing is de kleinen treden op 't kleed, de groe ten op 't hart! Wat is dan het verder gevolg van zulke ontaarde kinderen? Op hun beurt soms veel. te spoedig va der en moeder geworden hoe zullen ze ietwat verstandig kunnen gebieden, zij die nooit leerden zelf gehoorzamen? Zullen hun kinderen niet eens worden Wat zij waren? Ja negen en negentig maal op honderd zullen het ook ontaarde kinderen worden! Hoe zou het ook an ders wezen? En zoo vormen kortzichtige, zwakke, al te teedere ouders een gansche nakome lingschap van ongelukkige al te vrijheids lievende menschen, die wezenlijk echte slaven zijn van hun driften! Zeg mij in volle rechtzinnigheid loopen er thans niet zoo veel te veel in de wereld? O! die ongeregelde zucht naar de on afhankelijkheid en die verkeerde oplei ding! Wat doen zij toch schromelijk kwaad? Ouders waakt en zorgt toch veel beter voor uw kinderen, houdt hun in toom en geeft hun van de vroegste jaren een goe de verzorgde huiselijke opvoeding in sa menwerking met kerk en school, zoo en alleen bewerkt gij hun waar geluk! Purolpoeder, de bus 0 frank. Ie evenale Purol, 4 en 7'/j frank, verkrijgbaar In alle Apotheken. Mevrouw Victor Bruce wil, met mede hulp van haar echtgenoot, het beproeven het record te kloppen van uithoudings vermogen per vliegmachien met bevoor rading in de lucht. Mevrouw Bruce zal trachten een heele maand in de lucht te blijven; haar man zal haar aan het •tuur aflossen. Z. H. exc. MGR LAMIROY in den stoet, begeleid door Z. E. H. Ma- hieu, Vicaris-Generaal en Z. E. II. Asse- loos, Cccretaris van 't Bisdom. Zondag laatst had te Oostende eene grootsche godsdienstige betooging plaats in hulde en eerherstel aan het Heilig Hert van Jezus in vereeniging met den Heiligen Pastoor van Ars. In den morgen, rond 7 uur, werd een Mis opgedragen waaronder een Algemee- ne Kommunie werd gegeven aan de le den van den H. Hartebond der parochie. Onder de Mis sermoen door E. Pater De Clippele, van het Sekretariaat van het H. Hart. Om 10 uur, Solemneele Hoogmis met Pontifikale Assistentie van Z. H. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge. In den namiddag deed de groote pro cessie van het Heilig Sakrament tore uit gang door de bijzonderste straten der stad. Op gansch den doorgang van den godsdienstigen stoet waren de huizen overvloedig bevlagd en versierd. Eene ingetogen menigte deed de haag. De processie waaraan ondermeer het muziek van het 3" Linie deel nam en waarin zeer talrijke leden van de Heilige Hartebonden van al de parochiën van Oostende en van vele gemeenten van West-Vlaanderen medegingen, was aller schoonst. Het H. Sakrament was voorafgegaan door Z. H. Èxc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge; Z. H. Exc. Mgr Cholet, Aarts bisschop van Kamerijk; Z. H. Exc. Mgr Jansoone, Hulpbisschop van Rijsel, en was gevolgd door de leden van den Kerkraad en van Katholieke Gemeenteraadsleden. hunne excellentie de bisschoppen op hun bidbanken na den stoet: aan den i den, Z. H. Èxc. Mgr Jansoone, Bisschop hoek vorenaan, Z. H. Exc. Mgr Cholet, van Rijsel; verder Z. H. Exc. Mgr La- Aartsbisschop van Kamerijk; in 't mid- miroy, Bisschop van Brugge. kruis met hetA. V. V. - V. V. K. en waar uit groeide het machtige IJzermonument, zinnebeeld van Vlaamsche saamhoorigheid dit alles uitgevoerd in een heerlijke symbolische kleurschakeering. Evenals verleden jaar zijn wij verplicht den plakbrief aan te rekenen. De prijs er van is 2 frank 't stuk. De plakbrieven worden in kartonnen rollen verzonden; zulk een rol kost 2 fr. zoodat men bij de bestelling van plakbrieven 2 fr. meer moet voegen voor inpakkosten. Schrijft ons geen nuttelooze brieven, vult een post- check in, van frank. Postreke ning Nr 113.465, Cl. De Landtsheer, Wil- fordkaai, 16 Temsche. Wie 10 ex. ineens bestelt ontvangt de kartonnen rol gratis. Daarom wacht er niet op, blijf niet ten achter waar zoovele andere gemeenten reeds het voorbeeld ga ven! HET SEKRETARIAAT DER IJZER BEDEVAART heeft sedert lang geen en kel exemplaar meer van zijne eerste uit gave naar vlaanderenS dooden- veld i, handelend over de 4 eerste Be devaarten. Enkele Vlaamsche vrienden, die eene volledige dokumentatie van het werk der Bedevaarten wenschen aan te leggen, blijven dit eerste deel missen. Wij doen daarom beroep op de vele be zitters van dit boek, het te willen afstaan aan het Sekretariaat, Wilfordkaai, 16, Temsche; ten minste als zij er zelf niet te zeer aan houden. De kosten zullen gaar ne vergoed worden. het joe english-kalender 1932 behaalde een reuzensukses! In akkoord met het komiteit der Ijzerbedevaarten, en tot steun van het IJzermonument, werd door de Vlaamsche V erzekerin gsmaa tschappi j N OORD STAR N. V., Kalenderberg 1, Gent, een prachti ge Kunst-Kalender uitgegeven over Joe English, de Vlaamsche Kunstenaar van het IJzerfront; 13 zijner beste penteeke- ningen en een onuitgegeven schilderij het portret van Joe (in 4 kleurendruk) door zijn frontmakker Sam. De Vriendt, maken hem tot een waardige gedenkenis, die elke Vlaming in zijn huis moet bezit ten. Prijs 5 fr. (vrachtvrij gestuurd) ten bate van het IJzermonument. Nog enkele exemplaren rlijn te verkrijgen op ons Sekretariaat, Wilfordkaai, 16, Temsche. AAN DE H.H. BRIEFWISSELAARS MET HET SEKRETARIAAT DER IJZERBEDEVAART Onze geachte briefwisselaars werden dringend aanzocht, telkens zij ons schrij ven, een zegel van 0,75 fr. te willen in sluiten voor antwoord. Kunt ge gelooven dat het Sekretariaat telkenjare voor meer dan 10.000 fr.: zegge tienduizend frank postzegels verbruikt aan briefwisseling verzending drukwerken, enz. Wat voor u een nietigheid is, wordt voor het Sekre tariaat een zware uitgave. Maak dus die goede gewoonte tot de uwe, ze is voor ons van groot belang, vooral in deze tijden. een schoon maket van het ijzermonument in plaaster, is te verkrijgen op het Sekre tariaat, (40 cm. hoog). Ook het Renaat De Rudderbeeld werd er op toegepast. Alle exemplaren dragen het kontrool- plaatje van 't Sekretariaat; geen andere reproducties zijn toegelatenI Prijs: 45 fr. /(Fabrikant: Fr. De Poorter, Schaarbeek). Schr. Wilfordkaai, 16, Temsche. ONZE FILMEN Reeds meer dan 300 Filmafroïlingen werden gehouden met de Ijzer- en Bedevaartfilmcn! Geen hoekje in Vlaanderen of de fil men Met onze Jongens aan den IJzer (6 doelen) en de Ijzerbedevaarten(6 deelen) komen er' de Vlaamsche gedachte, de zucht naar Wereldvrede en den ge weldigen groei der Bedevaarten op het witte doek verkondigen. Reeds vele vereenigingen deden hunne aanvraag om die filmen in hunne ge meente te doen afrollen. Geen beter mid del tot voorbereiding van de e. k. bede vaart dan een filmavond. In volgende gemeenten werd gedurende de winterperiode reeds opgetreden: Rumpst, Sinaai, Santvliet, Gent, Vert- rijk, Esschen, Rekheim, Oostduinkerke, Waanrode, Aarsele, Aalst, Wieze, De Klinge, Lummen, Zarren, Viane, Moer- beke, Peer, Meeuwen, Boezinge, Gyzegem, Helst, Adegem, Staden, Jette, Kemzeke, St Trulden, Nederokkerzeel, Schooten, Lokeren, enz. Overal waar deze filmen (telkens voor bomvolle zalen) worden af gedraaid maken zij den diepsten indruk. In gemeenten waar geen kinema be staat, kan het Sekretariaat zorgen voor toestel en operateur. Vraagt inlichtingen en voorwaarden op het Sekretariaat, Wil fordkaai, 16, Temsche. DE KUNSTPLAKBRIEF DER XIII» IJZERBEDEVAART Een reuzensukses! Wanneer wij de belangstelling voor de komende bedevaart moeten beoordeelen naar de groote vraag om plakbrieven, dan mogen wij ons inderdaad aan een reus- achtigen toeloop te Diksmuide verwach- en, die stellig niet voor die van verleden jaar zal moeten onderdoen 1 Inderdaad, de aanvragen voor plakbrie ven zijn zoo talrijk (de meeste propagan disten vragen er van 10 tot 50 exemplaren) dat op enkele dagen meer dan 2000 exem plaren moesten verstuurd worden. De plakbrief van kunstenaar Joz. is in derdaad prachtig. Hij verbeeldt de schim van Joe English, (uitgevoerd naar portret) terugziende op het zaaddat aan den IJzer ontkiemde: zijne teekening van het Vlaamsche doodenveld met de duizenden kruisjes, en middenin het groote VERMINDERING OP HET SPOOR Evenals voorgaande jaren heeft de Nat. Maatschappij eene vermindering van 35 toegestaan om het even met welk aantal reizigers de reis gedaan wordt. Alleenrei- zenden kunnen van de Bedevaartkaart genieten, die eveneens recht geeft op 35 vermindering. Verder weze het nogmaals herhaald: Dat voor alleenreizenden, op het Bede- vaartsekretariaat te Temsche de groene kaart kan aangevraagd worden, die even eens recht geeft op 35 vermindering voor de reis Diksmuide heen en terug, van af 20, 21 en 22 Augustus, middernacht. (Prijs, samen met het herkenningsteeken: 4 fr.) Wat de extra treinen betreft, reeds werd hiervoor onderhandeld. Het staat van nu af vast, dat er wederom het maximum extra treinen zullen zijn dat door het spoorwegbeheer kan ingelegd worden. De treinen van verleden jaar blijven onge veer behouden. (Vertrekuren allen min stens een uur later vertrekkend te Dik smuide). Wie verdere voorstellen te doen heeft, schrijve aan Bestuur V. O. S. Brus sel, 37, Em. Jacqmainlaan, of Sekretariaat- Bedevaart, Temsche. EXTRA TRAMS. Zooals verleden jaar zal het beheer der Nat. Maatschappij voor Buurtspoorwegen een aantal Extra-Trams Inrichten. De gewestelijke afgevaardigden der Be devaart, inrichters en aanvragers van Ex tra Trams zijn dringend verzocht zoo spoedig mogelijk hun voostellen aan het Sekretariaat kenbaar te maken, of recht streeks te sturen aan het Beheer der Buurtspoorwegen, 53, Kortrijksche steen weg, Gent. Alle inlichtingen kunnen ze daar verkrijgen. ■BBBBBHBBBBBiiaBBBBBaBBBaBBBB INDRUKWEKKENDE AFVAART Op Zondag 19 dezer, te 5 uur namiddag, zal uit Oostende de speciale maalboot ver trekken, waarop de bedevaart der H. Har tebonden, op weg naar het Eucharistisch Congres van Dublijn, zich zal Inschepen voor Dover. Speciale treins zullen te Oostende bin nenrijden rond 15.45 uur. Ook dan zal Z. Em, Kard. Van Roey aankomen en zich begeven naar de boot, waar de plaatselijke overheden Hem zullen opwachten. Daarna zal aan het Kaaista- tion een stoet van honderden vlaggen worden gevormd om Zijne Eminentie te geleiden naar St Pieterskerk, waar een plechtig Lof zal worden gezongen. Na het Lof wordt de meer dan 300 con gressisten uitgeleide gedaan tot aan de boot, die, onder 't gejuich, 't gewuif en 't gezang van duizende toeschouwers statig ln zee zal steken. Heel het verloop dezer plechtigheden al met de grootste zorg verfilmd worden. Medegedeeld door het Belgisch Instituut voor verbetering van cle Suikerbeetenteelt NOTA VOO" v"E BEETENPLANTERS (PEGOMYIA HYOSCYAMI) In 1931 heeft de beetenvlieg ln ons land voor meer dan tien millioen frank schade aan de beetenteelt toegebracht. In Sommige streken beliep de berokken de schade voor den landbouw twee duizend frank per hectare. Volgens inlichtingen, verstrekt door het Entomologisch Staatsstation te Gem- bloers, de door de vlieg toegebrachte schade nog zeer aanzienlijk zijn in den loop van het jaar 1932. Het is dus van belang, dat iedereen den strijd tegen de beetenvlieg bij haar ver schijnen aanbinde en dii vooraleer deze hare eitjes op de blad; -en der jonge bee- ten heeft afgezet of tv.; - \.sie althans bij het vaststellen uer eerste eieren. De be handeling bestaat ln het bespuiten der beeten met een insektenpoeder door mid del van pulveriseertoestellen (van het type der zwavelzuurspuiters)Deze bespuiting geschiedt van afstand tot afstand. Samenstelling van het bestrijdingsmid del: Water 100 liter. Suiker 2 kgr. Fluoornatrium (vergift) 300-400 gr. Ontroomde melk 2 liter. Het bestrijdingsvocht wordt in drie me ter breede strooken uitgestort, met dien verstande dat tusschen twee opeenvolgen de strooken een afstand ligt van ongeveer 25 meter. Men dient de behandeling bij droog weder door te voeren. Men hoeft de be spuitingen te hernieuwen indien het be- strijdingsvocht op de beeten onmiddellijk na de uitstorting door den regen werd weg gespoeld en voorts telkenmale de vliegen weer. verschijnen. Wij denken dat een 4 tot 5 maal herhaalde bespuiting, dit al naar gelang de plaatselijke omstandighe den en noodwendigheden, alle acht, tien of veertien dagen, in de meeste gevallen volstaat. De door de gesuikerde vloeistof sterk aan getrokken vliegen komen zich gretig ver zadigen en worden vergiftigd. De uitwer king is des te meer doeltreffend naar ge lang het weder wanner en droger is. De toepassing dezer bestrijdingsmidde len vraagt weinig tijd en de onkost is zeer gering (ongeveer tien frank per hectare). De beetenvlieg komt in Belgie voor rond 15 Mei. Ze is moeilijk met de hand te vangen; zij is zeer werkzaam en vliegt zeer snel scheerlings langs den grond, tus schen de beetenrijen. Ze ziet er uit als een gewone vlieg. Drie of vier dagen na haar ontluiken, legt de beetenvlieg een honderdtal eieren af, ofwel afzonderlijk, ofwel bij kleine hoopjes van twee, drie, vier, zelden meer. De zeer zichtbare eieren worden afgelegd op de onderste zijde der bladeren; ze zijn van anderhalf tot twee milimeter lang, wit getint en langwerpig. Na 5 6 dagen, worden uit die eieren witte, weeke, poot- looze larven geboren. Deze maden ver- toonen een nauwelijks merkbaren kop van twee tot drie millimeter lengte en kruipen rechtstreeks in het blad, zonder zich bui ten te vertonnen. De Tam t het bladweefsel tusschen de t«8e opperhuiden weg en berokkent weldra de door den planter wel gekende schade. Het blad, dat grootendeels van zijn stof is beroofd, wordt doorschijnend, bekomt een gele tint, ver welkt en sterft. In een tijdbestek van veer tien dagen drie weken, soms nog na minder tijdsverloop, wordt de larve een centimeter lang. Op dit oogenblik heeft zij haar volledige ontwikkeling bereikt; zij verlaat het uitgeknaagde blad en kruipt in den grond. De huid van de larve ver hardt en de larve verandert in pop. Onder dezen vorm ziet de Pegomyla er uit als een klein rood tonnetje. Men treft de pop aan op een diepte van twee A tien centi meter. De duurtijd der verpopping is zeer veranderlijk en schommelt tusschen 14 40 dagen. Daarop volgen drie generaties per jaar. Het schijnt dat er insgelijks ge deeltelijke generaties per Jaar kunnen voorkomen. Praktisch schuiven die gene raties op malkaar en gebeurt het afleggen van eieren, zonder onderbreking. Het kerf dier overwintert in den grond als pop. In onze streek was de schade verleden jaar betrekkelijk gering in vergelijking met deze toegebracht in 't binnenland. Nochtans werden t'allen kante reeds veel gevallen bestatigd. De suikerfabrieken houden zich ter be schikking der planters voor alle verdere aanduidingen betrekkelijk het toepassen der bestrijdingsmiddelen. I Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN 't is de beste. Een waschhuis inrichten en crisis zijn? Een oogenblikje, ge rekent zonder... het onvermijdelijke en... uw initiatief. Het onvermijdelijke: hoeft er soms niet meer gewasschen in crisistijd? Zult ge wachten voort te leven of past uw waschgerief zich soms aan aan de nooden van den tijd en verslijt het niet langer? Die ouwe wasch- kuip is in duigen gevallen. De handvat sels waren half af, de ringels zoek en op den hoop toe, liep ze uit en 't drama nam een einde in den heerd, waarboven nu een gegalvaniseerde ketel prijkt, die terzel- vertijde voor waschkuip dienst kan doen en... of het nu een leventje worden zal... Licht als in een droomwereld, bovenmate gemakkelijk om onderhouden, niet ge voelig aan allerlei weersinvloeden, twee vliegen met één lap slaande en daar bij nog bovenmate goedkoop. Als ge eens dien epistel van deugden nagaat, dan be grijpt ge wat een zegening het is, dat te bezitten. En daarmee komt ook de lust om maar voor goed, de zaliga overleveringen aan den kant te schuiven voor zooveel ze niet dienstig zijn. Een nieuwe kam? Waar om niet een verbeterd stelsel dat bespa ring van tijd en kracht en veel beter uit slagen geeft?! Waarom zou Jan het niet aandurven in zijn vrije uren dien grond te cimenteeren? en er misschien gebruik van maken om onder de pomp een bak aan te brengen, gemetst, een laagje ciment, een kraantje van onder! Een uitstekende spoelbak als ge aan de groote wasch gaat! Ge zijt op weg naar de goedkoope mo derniseering van uw waschhuis en wie weet waar uw initiatief, dat algauw reme die vond tegen grauwe muren en slecht geschilderde deuren, en uw vaardige hand U brengen, eens ge voelt met wat een lust ge nu de waschdagen ingaat. Maria Vandenbussche, Candidate Landbouwregentes, Normaalschool voor landbouw- huishoudkunde, TIELT. verfijnen O spoedig door Verkrijgbaar^in alle Apotheken. Ingevolge de scherpe daling van het pond sterling had de Nationale Bank van Belgie evenals andere bankinrichtingen van den vreemde groote verliezen geleden. Een overeenkomst was destijds voor gesteld tot dekking van dit pondenverlies en thans is alle verzet daartegen stil gelegd zoodat de nieuwe regeering aan de commissie van Financiën een amende ment heeft doen toekomen tot wijziging van de ontwerp-overeenkomst met de Nationale Bank. Deze wijzigingen behel zen het volgende: Bij de overeenkomst van 23 September 1931 werd het geheele verlies door den staat overgenomen. Krachtens de over eenkomst van Februari 1932 zou de Na tionale Bank frs. 60 millioen van het verlies dragen, te betalen door jaarlijk- sche stortingen van frs. 10 millioen, waar bij de eerste storting van frs. 10 millioen, einde 1933 zou plaats hebben. Volgens de wijzigingen, die thans door de regeering aanvaard zouden zijn, zou de Nat. Bank ten eerste onmiddellijk en in eens een storting verrichten van frs. 60 millioen; ten tweede zal de Bank, zoolang het verlies niet gedelgd is, Jaarlijks 10 van haar winst beschikbaar stellen, welke overblijft na uitkeering van het eerste sta tutaire dividend van 6 en ten derde mogen speculatieve pondenposities niet worden gehandhaafd. De Bank zal dus de ponden mogen ver- koopen ten einde alle verder verlies te vermijden moest er een nieuwe daling van ht pond zich voordoen. Ten slotte is de staat ontheven van alle verplichting in geval dat in 1934 het verlies niet heelemaa! zou aangezuiverd zijn. Het blijkt dat na de onmiddellijke eer ste storting van frs. 60 millioen en als gevolg van do intusschen ingetreden stij ging van den pondenkoers het verlies tot minder dan frs. 450 millioen zal zijn ge daald. De thans voorgestelde regeling lijkt in groote trekken op die, welke door de Fransche regeering met de Banque de France is getroffen. Er is echter dit op merkelijke verschil, in Frankrijk bleef de pondenrekening als speculatieve positie gehandhaafd, terwijl in Belgie deze spe culatieve rekening zal verdwijnen. Met de nieuwe regeling kunnen nu de ponden worden verkocht tegen 131 fran ken in plaats van 123 frank, 't geen voor de bank een verschil uitmaakte van 100 millioen franken. bbbsbbbbbssssbbflbbbbbbbbsbia De pelsen worden in een bad van ben zine gedompeld om ze te ontvetten of nog met opslorpende poeders behandeld. Donkere pelsen met schaverlinge van ceder of acajou in den handel verkrijg baar. Voor licht gekleurde pelsen ver warmt men bloem, magnesium en fijn gestampt krijt. Eerst zal men de pels goed borstelen, vervolgens met dit poe der er over wrijven bij middel van een stukje flanel, dan uitschudden tot dit opslorpend poeder geheel verdwenen is. Natte pelsen worden op tafel uitge strekt, 10 a, 12 uren bedekt met boor- zuurschilfers en uitgeborsteld in de rich ting van de haren om den glans aan de pels terug te geven; dan in de richting der haren opgeblonken met een spons die in terpentijn gedoopt is. Men laat die pelsen drogen in open lucht, men strooit er talk over en daarna schudt men ze uit. Alle pelsen worden best gedurende de Zomermaanden in koffers bewaard; zoo worden ze tegen de motten goed be schermd. ELISABETH VERHAMME, Kandidate-Landbouwregentes, Hooger Normaalsch. voor Landbouw- huishoudkunde, H. Familie, Tielt. E3S3B3BBBSBBBBB3BS313E1BBB1SS3 is het peerd dat dè groote wereldkoers Derby-Epsonin Engeland won. Alle <1 favoris werden geklopt en 't geld rol de binnen... bij de bookmakers. Onze foto toont de gelukkige eigenaar, de kunstenaar Tom Walls, met zijn peerd. Koopt geen Ontroomer vooraleer gij den I met verlaagden melkbak 1 draaiende op eene spil zien werken STAD POPERINGE DEN DINSDAG DER KERMIS WEEK 5 JULI 1932, om 9.30 u. 's morgens, 's Namiddags, om 2% uur, op de Hippo droom «Groote Heerlijkheid», Woestenstw. 25.000 frank prijzen. De inschrijvingen van H. Hertebonden zijn toegekomen meer dan verwacht. zullen in den optocht stappen en hun trouw betoonen aan KRISTUS-KONING. Zonnebeke verwacht heden alle vrienden van het Heilig Hart. De 2* Zondag van Juni moet voor het Iepersche een Hoogdag zijn, een dag van geloofsbelijdenis en openbare hulde aan Kristus, ons allen Koning. Gansch het Iepersche en omliggende Dekenijen zullen toestroomen om deze hulde grootsch te maken, en de diepe geloofsgevoelens der streek te betuigen. straat, Statiestr., IJzerens teen weg, Ieper straat naar de kerk. - Wijding door Zeer Eerw. Heer Vermaut, deken van leper. Om 15.30 uur: Vrije tijd. Om 16.30 uur: Geestelijke Stoet langs de Maagdenstraat, Statiestraat, leperstr., Beselarestraat, Groote-Molenstraat, Ieper straat, Roeselarestr., Maagdenstr., Markt. De Geestelijke Stoet is eene verbeelding van het leven van Kristus, Zijne zege over den dood en Zijn heerschen over alle volkeren als Kristus-Koning. Zingen de Groepen en Praalwagen zullen den Stoet opluisteren. Om den Stoet goed te volgen moet men het programma met indeeling en uitleg over den Stoet lezen; het zal ter plaats te koop aangeboden worden. Na den Stoet, op de Markt, Plechtig Lof, daarna aanspraak, zegen en koor. ALLE H. Hertebonders van Poperinge moeten mee naar Zonnebeke. Vertrek per autobus om 12.30 uur, op de Berten- plaats. Er is plaats voor alle leden, op vodrhand ingeschreven of niet. Prijs heen en terug: 5 frank. HET H. HARTEBEELD TE ZONNEBEKE DAGORDE Om 13.30 uur: Vorming van den Stoet in de Roesslarestraat en Foreststraat. Om 14 uur: Optocht langs Roeselare- IBLlBBSBI5!B3BB63iS!lQSi8ÉlBSESSa5;i83EBSBE523iSSB3B3BB3EXS3Sii5ZBaB Verdubbelde autobusdiensten verzekeren het verkeer. Na 1 u. is alle toegang van gerij (zelfs voor velos) met den ge- meentekom stopgezet tot 7 uur. DE OPTOCHT DER CHR. MIDDENSTAND!!. OVER DE MARKT Zondag jl. heerschte er gansch den dag groote bedrijvigheid in en rond hot Middenstandshuis ter Garenmarkt te Brugge. Ter gelegenheid van de viering van het 10-jarig bestaan van de Middenstands- wacht te Brugge hield immers West- Vlaanderen een Provinciaal Congres en de Landsbond zijn Landelijk Congres, met daarbij een Landelijk Congres voor de jonge Middenstanders. Naar prijzenswaardig gebruik werden de werkzaamheden voorafgegaan door een H. Mis, opgedragen door E. H. Allossery ln de Kapel der Zusters van Liefde. Van daar toog men in groep naar het Midden standshuis voor de SELECTIEVERGADERINGEN Uit heel het Vlaamsche land was de op komst heel talrijk. Ook was er voor ieder afdeeling ruime belangstelling en werd er degelijk werk geleverd. We geven hier een bondig overzicht over de werkzaamheden van iedere af deeling. Gezinsvergoedingen. De sectie werd voorgezeten door Adv. Geüens, schepen, bijgestaan door den H. Waiter Van Robays uit Sint-Kruis en den H. Tempère uit Oostende. Het vraagstuk der veralgemeening der gezinsvergoedingen werd ingeleid door Se nator Van Coillie. De bijeenkomst was van meening dat de bestaande wetten op dit gebied zoo spoedig mogelijk aan eene herziening en verbetering zouden moeten onderworpen worden, hetgeen zou meebrengen: gevoeli ge vermindering der lasten op den werk gever gelegd en de veralgemeening tot alle huisvaders waarvan de rechtstreeksche be lasting in hoofdsom een zeker bedrag niet overtreft. Prof. De Vleeschauwer uit Leuven had een telegram gezonden, die de solidariteit der landbouwers in deze zaak bevestigde. De boodschap luiddeWil, als u, recht vaardige gelijkheid voor alle standen en sociale wetgeving; ben met u voor spoe dige verwezenlijking ervan in zake gezins vergoedingen; heil congres Middenstand Vereenvoudiging van het Gerecht. Inmiddels werd in eene andere afdee ling het vraagstuk van het gerecht behan deld. Hier zat de h. adv. Jos. De Vestele voor: als secretaris fungeerde de h. De Cuypere, uit Roeselare. De h. Adv. Versteele, uit Veurne, leidde de bespreking in. Spreker gaf eerst een uiteenzetting van de tegenwoordige inrich ting van het gerecht en zette dan de rechtspleging uiteen zooals deze tegen woordig wordt gevolgd. Hij vestigde de aandacht op de bevoegdheid der buiten gewone rechtbanken (handelsrechtbanken, vredegerechten en werkrechtersraden) en der private rechtbanken (zooals b. v. het Scheidsgerecht). Sedert de wet van 15-2-32, kan de rechtbank van eersten aan leg rechtspreken over zaken die gewoon lijk behandeld worden in de buitengewo ne rechtbanken. Spreker somde de be zwaren op tegen de huidige rechtspleging: te groote traagheid en te groote kosten. Ook wees hij op de gevolgen hiervan en besprak de manier waarop in die wantoe standen kan worden verholpen. Hierop volgde een levendige bespreking en werden talrijke besluiten genomen. Al leen over den wensch dat de tegenwoor dige leekenrechters zouden afgeschaft en vervangen worden door beroepsrechters was de vergadering het niet eens en dit vraagstuk werd daarom voorbehouden voor nader onderzoek. Versterking en uitbreiding van de organisatie. H. Adv. Bernolet, Bestendig Afgevaar digde zat deze sectie voor. H. Verhoeven uit Klerken fungeerde als secretaris. E. H. Jacobs leidde de bespreking in, die aanleiding gaf tot het nemen van talrijke besluiten, waaronder het inrich ten van retraite- en recollectiedagen, de noodzakelijkheid van studiekringen en van het vormen van Middenstandspropa gandisten, het vestigen van een beroeps- secretariaat, de erkenning van de Klisten Middenstand als gioepement in de Kath. Kiesvereeniging... enz. Jeugdafdeeling. De jeugd, die in landelijk congres bij eenkwam had haar speciale afdeeling, waar de belangstelling zeer groot was. Na een hartelijk inleidingswoord van den Voorzitter, E. H. Allossery, draagt de H. Floryn zijn verslag voor over het tien jarig bestaan der Middenstandsjsugd te Brugge. De werking in gansch de provincie is zeer verheugend. Op 1 Juni 1931 werd een jeugddag gehouden. Talrijke raads- en bestuursvergaderingen grepen plaats. Over gansch de provincie werd een propagan- datocht ingericht ten voor'' - de van hun orgaan: Excelsior Het slot van zijn betoog wijdde de spre ker aan de stichting van een landelijk verbond der Kristen Middenstandsjeugd, taak die aan het jeugdverbond van West- Vlaanderen zou opgedragen wordeh. Ex celsior zou het orgaan van het landelijk verbond worden. Deze wenschen verkregen volledige instemming. Vervolgens kwam H. L. Deschodt van PoperiiX'e aan het woord. Hij stelt voor op dat de jongeren een sterke organisatie moeten hebben, bezield met een verheven geest. Daarom hebben zij noodig: een die pe godsdienstige en stevige sociale vor ming. Op politiek gebied moet men de mannen van morgen opleiden en op Vlaamsch gebied echte Vlamingen aan- kweeken. Zijn wenschen worden eveneens goed gekeurd. Ze vragen een werkdadige Mid denstandscentrale, dat een bestuursblad zou uitgeven, verder dat ieder Midde; standsafdeeling zou verplicht worden ee. Jeugdafdeeling te stichten en dat er bij de hoogere geestelijkheid steun zou ge daagd worden voor de Middenstands jeugd. Hh een woordje van E. H. Jacobs, werd in' '3HSIKHS DE GROEP POPERINGE TE EUtrCC'..

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 1