Geldleeningen Rond de Hoppekwestie COM1BEL Belangrijke Vergadering dep Hopboeren te Poperinge op ZONDAG 26 JUNI t@32 3-7-32. - DE POPERINGENAAR. - Nr 27. - BI. 2. Rond de Hoppekwestie Reglement ep het keuren en weren der Hoppe WIJNHANDEL H. CUVELIER Fill ALBERT BAERT vi; 3BBBBKfl9R)IBnBB8!flBnHBBBBBBB!SBfl GAAT MEN BETER LUISTEREN NAAR ROME? (■■■■■■■■BBBBBBBBBBBBBBIRBBI Priesterlijke Benoemingen STERFGEVAL GROOTE KAPITALEN te plaatsen op goede eigen dommen met toelating van gedeeltelijke terugbetaling. Lagen intrest uoigens ouereenHomsi Samengeroepen door Het Hopverbond van het Land van Poperingewaren Zondag namiddag een honderdtal hop- pekweekers van Poperinge en omliggen de gemeente samengekomen in hun ge woon lokaal om te luisteren naar eene Voordracht en Uiteenzetting van den heer Landbouwingenieur Simoens en sa men den toestand der hoppeteelt te be spreken en te zien hoe deze kon gehol pen worden. Op het verhoog hadden plaats geno men heer Dr Brutsaert, kamerlid, eere voorzitter van den Hoppebond; heer Emile Desmytter, voorzitter; heer land bouwingenieur Simoens; heer Aimé Mer- levede, schrijver en volgende raads leden heeren Arthur Quaghebeur, Pierre Quaghebeur van Poperinge; heer De Jonghe, burgemeester te Watou; heer Bouton, burgemeester te Vlamertinge; heer Deheegher, hoppekweeker te Wa tou en heer Feys, brouwer te Beveren- IJzer. Bij aanvang een 60-tal toehoorders dat naderhand tot een 100-tal gewerd. De vergadering werd geopend met het gebed. De schrijver M. Merlevede besprak «enige schikkingen van inwendige orde en nadien nam de nieuwe voorzitter van het Hopverbond, heer Emiel Desmytter, het woord. In eene korte aanspraak verheugt de voorzitter hem over de voldoende opkomst wat een bewijs is, zegt h'j, dat elke hop pekweeker met de zaak bekommerd is, erbij voegendEenieder van ons, beste vrienden, moet het zijne bijdragen om onze schoone hop' :elt te redden en te doen heropbloeien. Na een welkom groet aan heer volks vertegenwoordiger Dr Brutsaert, uit wiens mond wij positief nieuws verwach ten verleent hij het woord aan den heer Simoens die eene technische voor dracht zal geven over de hopteelt. UIT DE V OORD It ACHT VAN M. SIMOENS geven we kort opgesteld de bijzonderste uiteengezette gedachten. Het is een aardige tijdstip om alge meene vergadering te houden en zoo we er houden, 't is omdat het nu de tijd is om eenige praktische technische in lichtingen te geven over hopcultuur. Ge zijt wel meest benieuwd om te ver nemen wat zal aan het steertje komen, maar toch hebt Ge er alle voordeel bij eerst goed te luisteren naar hetgeen ik zal zeggen over het voortbrengen en het opkweeken der hop. Wat NU te doen is om een goed produkt te bekomen. De hoedanigheid der hop regelt de afzet en de prijs De hoedanigheid der hop speelt eene groote rol; de hoedanigheid regelt de afzet der hop. Om goede hop voort te brengen, moet ge volgende punten onderhouden (buiten deze vroeger reeds gegeven over be mesting) Ik doe beroep op uwe toewijding om de hopcultui te redden. Alles kan niet komen van hoogerhand. GIJ ZIJT HET die zult beslissen of de hopcultuur zal opbloeien of indien ze zal verdwijnen. De o mannetjeszijn niet verboden om plezier te doen aan den minister of aan uwen dienaar. Volgt die wettige regeling; ze is in uw voordeel. Het is niet te begrijpen dat er moeten wetten bestaan om disteluitroeiïng en rupsenvernietiging te bekomen, 't Zelfde geldt in deze kwestie hier. De mannetjeszijn nadeelig voor de hop De mannelijke hopplant is uiterst na deelig voor de hop. Proeven hebben bewezen dat, zoo het 't zaad niet is, het de langer steerten en dikker graten zijn die aan 't bier den slechten smaak geven. Zaad brengt niets bij van profijt. Op 100 pond zaadrijke hop is er al- lichte den helft dat tot niets dient. Is de hop goed gedroogd, dan bevat ze nog 10 tot 12 water en vochtigheid; <15,11 hebt ge 12 tot 18 zaad, is reeds van water en zaad mirtétenS 27 steer ten en graten, die veel meer ontwikkeld zijn dan bij onbevruchte hop, zijn er in eene hoeveelheid van 20 dat maakt nagenoeg 50 die voor de brouwerij niets bijbrengt. In Duitschland en Tsjeko-Slovakije zijn geen mannetjes nooit. De Duitscher heeft bij gunstige jaren 800 pond hop per gemet De Poperingsche landbouwer wil er 2009-3000 pond per gemet In de gunstige jaren bekomt de kwee- ker daar 800 pond op 't gemet. In 't Poperingsche zoudet Gij met die hoe veelheid zeggen: «Wij hebben geen hop Hier wil men 1500, 2000 zelf 3000 pond per gemet, en dusdanig produkt is dan natuurlijk, voor hoedanigheid, niet te ver gelijken met hetgeen elders opgedaan is. Het is enkel door volledige uitroeiing der mannetjesdat er zal verbetering- komen. Ik doe beroep op uwen goeden wil. Bestrijdt op tijds de ziekten Onder de vingerwijzigingen voor het kweeken van goede produkten, zijn de volgende: doelmatig bestrijden der ziekten; goed drogen. Ge zijt op de hoogte van wat er te doen is om de ziekten te bestrijden. En iedereen moet dat betrachten. Wat baat het dat Ge met twintig om goed doet; wanneer de andere het slecht doen blijft de reputatie slecht. Eenieder moet helpen en de noodige wilskracht bezitten om de ziekte OP GE- PASTEN TIJDE te bestrijden. Ge kunt geen goede hop bekomen en geen voldoende hoeveelheid, zoo ge niet de ziekten bestrijdt. Verleden jaar werd de roetdauw niet op tijds bestreden; er kunnen dan geen knoppen komen. Men ziet nu nog veel zieke scheuten in de hoven die ver leden jaar niet verzorgd werden tegen de Perenospora Goed bezorgen of geen kweeken Die zijn hoppeveld niet voldoende kan bezorgen zou er beter geen kweeken. Helpt toch niet door zorgeloosheid de re putatie onzer hop verslechten. Hebt ge reeds nagegaan dat één blad luis, gezond in begin van Juni, en die zich enkel zou voortzetten regelmatig per 10 nakomelingen, komt tot 10 miljard bladluizen? Veel sterven wel door het weer zonder gij ertusschen komt. Maakt goed sproeivocht met nicotine: 1 liter nicotine op 5 hectoliters water en 1 kilo bruine zeep erbij en Ge kunt daar mede de bladluizen vernietigen. Gezien de lage prijs van den tabak zijn er ook die tabak gebruiken; 4-5 kilo op 100 liters water; doet er ook zeepzop bij. Opletten met tabakmui dat Ge op koopt; er is daar soms zout, zelfs pe- trool bij en dat kan tic plant bescha digen. Perenospor. «-ziekte kan de opbrengst totaal deprecieeren, haar waarde doen verliezen. Gebruikt Bordeleesche pap bereid bij middel van kopersulfaat en kalk ofwel gebruikt Burgondische pap bestaande uit blauwen aluin en koolzuur-soda. Alles moet goed bewerkt worden vol gens reeds dikwijls aangeduide wijze, of wel Ge bekomt slechte pap die nadeelige uitslagen geeft, (Zie raadgevingen da. rover in laatst ontvangen nummer van «De Hopboer»; het is nutteloos die hier te herhalen. M.tL&J Hier is nog een middel dat Ge niet in De Hopboerzult vinden en dat U zal toonen of uw Bordeleesche pap goed is: Neem een blinkend keukenmes en steek het in uw gereedgemaakte pap; komen er bruine plekken op het mes, uw pap is te zuur; doe er dan nog kalk bij of ge verbrandt uwe plant. Ge moet besproeien vóór de ziekte daar is; het moet een voorkomingsmiddel zijn. Wanneer Ge uwe plant met pap goed besproeid hebt is het blad als bedekt met eene laag vernis en de kiem der ziekte kan haar dan op het blad niet voort zetten. We spreken altijd van besproeien met pap, we zouden beter zeggen BE STUIVEN er moet een lichte laag op het blad liggen lie dit als met een vlies bedekt. Wanneer moet dat gedaan worden? Als de bladen droog zijn; niet 's morgens als de bladen bedauwd zijn; ook niet bij felle zon. De bestrijding moet tijdig toegepast worden. T In Duitschland wordt tot zestien kee- ren Bordeleesche pap toegepast; hier is dit niet noodig maar het kan toch noodig zijn het hier ZES tot TIEN maal te doen. In alle geval mag niet gewacht worden totdat de hop door de ziekte is aangetast. Er zijn nog ander ziekten: den wit ten de roode spin en andere; die zijn zeldzamer en moest iemand deze ziekten gewaar worden, ze mogen jnij sef fens schrijven om per brief inlichtingen te vragen. Het Plukken. We doen beroep op uwe goede wil om dit wel te doen. Dit is enkel in uw belang om de hopcultuur te doen herleven, en ze zal herleven, Mijnheeren, hoewel het misschien nog niet za-1 seffens zijn. Ge moogt niet zoeken naar meer ge wicht door steerten of graten. Plukt knop per knop of de knoppen dicht bijeen. Het Drogen. Besteedt meer zorg aan het drogen. We moeten het bekennen, de goede zorg van eenigen vroeger heeft gediend om met uwe goede waar de Duitsche hop te ver- valschen. Ge moet allen goed drogen, 't is te zeg gen zorgen dat de hop gepast droog is; niet te geweldig sulferen; hop zou rcoeten kunnen bij den boer weggaan zonder gesulferd te zijn, maar goed gedroogd en dan natuurlijk op tijds weggaan. Zoo zal de reputatie der Poperingsche hop verbeteren en dan zal het rap gaan. Ik dank U, Mijnheeren, voor uwe goede aandacht. M. Desmytter dankt den heer Simoens voor zijne aanspraak en geeft het woord aan heer Dr Brutsaert, volksvertegenwoor diger. AANSPRAAK VAN HEER Dr BRUTSAERT Beste Vrienden, Ge hebt mij naar de Kamer gezonden om uwe belangen te verdedigen en ik wil in geweten mijn plicht vervullen. Ik had U de hoop ingeboezemd dat we heden de eer en het genoegen zouden hebben de Minister van Landbouw in ons midden te kunnen begroeten. Ik had hem gezegd dat, indien hij niets goeds voor de hand voor U had, hij best zou thuis gebleven zijn, en hij is thuis geble ven. We hadden goede hoop dat er mid delen zouden kunnen aangeschaft worden door verhooging van rechten maar daar om moesten de handelskontrakten worden verbroken. Frankrijk is op 't onverwachts opgeko men met nieuwe voorwaarden en wat ze willen zou voor U nadeelig zijn. Daardoor zijn de onderhandelingen tijdelijk onder broken maar ze zullen hernomen worden en we hopen toch verbetering te verkrij gen. Maatregelen nemen en nieuwe in komsten heffen is niet zoo gemakkelijk; we zijn verbonden door handelskontrak ten en kunnen noch roeren noch keeren, zoolang deze door wederzijdsche overeen komst niet gewijzigd zijn. 2al er nu niets gedaan worden voor U? Ja, toch iets. Er is een nieuw ge meentereglement opgesteld, dat Vrijdag laatst in den Gemeenteraad werd be sproken en met algemeene stemmen aan- veerd en ik zou willen U hier 't een en 't ander ervan uiteenzetten. (Mijnheer Brutsaert geeft lezing van de bijzonderste gedeelten van het nieuw re glement waarvan volledigen tekst hier volgt op zelfde blad. Dit projekt zal ter goedkeuring nmr de Regeering gezonden worden en toegepast zoodra het terug keert. Voorzeker zal er weinig of niets aan veranderd worden.) Van Staatswege zal ook tusschengeko- men worden. Premiën zullen gegeven worden voor deze die Prima-hop beko men. Die premie moet 100 fr. per 100 pond «Prima-hop» bedragen»; zoo ten minste heb ik het aan den Heer Minister voorgesteld. Wanneer Ge ertoe zult komen Prima-hop te kweeken zal deze bij de brouwerij meer voorkeur genieten; de brouwer zal deze boter be talen en zoo zal die Prima-hopvoor den boer een profijt bijbrengen van 150 tot 250 fr. per 100 Pond. Een noodzakelijk middel om de hop te verbeteren is het weren der mannelijke planten. Binst eenige jaren moet dit verbod streng toegepast worden, want als er in hagen of bosschen mannelijke plan ten voortbestaan, dan kunnen we geen besluit trekken. De wetenschap beweert dat het voordeel is de mannelijke plan ten te vernietigen en de ondervinding van andere landen bewijst het ons. Ge zult U misschien afvragen: Hoe komt het dat de Burgemeester van Wa tou mannetjes mag houden? Het antwoord is eenvoudig; dit is op een proefveld om nieuwe variëteiten aan te kweeken; daarom moet de hop be vrucht zijn. Er zijn vier mannetjes bij melkaar en ze zijn goed beschut om geen andere planten te bevruchten; de takken worden afgekapt en de noodige proefplan- ten bestuifd. Dit zijn noodige proeven om nieuwe verbeterde en veredelde plan ten te bekomen. De hop van den heer Burgemeester van Watou gaf verleden jaar 0.20 zaad, dus is het wel mogelijk het zaad te weren. Met het nieuw Gemeentereglement zal de hop die het lood bekomt, niet meer kunnen opgestoken worden. Indien iemand verder uitleg begeert zijn wij altijd ter beschikking, maar we zijn overtuigd dat het reglement goed opgemaakt is en we mogen U verzekeren dat het een heel werk was om een stevig reglement op te maken. De Landbouwers van het Omliggende zullen ook kunnen d~al nemen aan de toe lagen verleend bij het kweeken van Prima-hop Het is dus nu de tijd om verbeteringen aan te brengen. Deze aanspraak wordt door de aanwe zigen warm toegejuicht. M. Brutsaert vraagt of niemand het woord begeert, en daar niemand iets zegt, geeft Heer Desmytter nogeens het woord aan Heer Simoens. UITEENZETTING VAN M. SIMOENS EN BESPREKING Mijnheeren, Een zin in de uiteenzetting van heer Dr Brutsaert heeft me getroffen. «We zullen dus geen beschermingsmaatregelen bekomen Ik echter geloof nog niet dat dit zoo heel zeker is. 't Is nu het oogenblik om een over zicht te houden over den toestand. Dit overzicht moet dienen om te bewij zen dat het Bestuur van den Hopbond al het mogelijke heeft gedaan. Zoo iemand van oordeel is dat het zijn best niet heeft gedaan dat deze dan zijne plaats komt in nemen. Het Bestuur heeft verhoor op verhoor aangevraagd en aan den Minister over alles uitleg gegeven. De Regeering haeft geluisterd naar hetgeen we zegden. We kelijks werden ons inlichtingen verschaft over het verloop der onderhandelingen en de verhouding met ander landen. De wagen is aan het rollen gegaan bij zoo verre dat onze verbintenissen met Duitschland zijn opgehouden en we tegen over Duitschland vrij staan. In Februori werd een akkoord gesloten met Tsjeko-Slovakije. Wekelijks ging het Bestuur naar Brus sel, maar onderhandelingen en overeen komsten gaven niet altijd wat we begeer den. We krijgen niet altijd wat we willen. Er bestaat groot verschil tusschen iets willen en iets bekomen Met Tsjeko-Slovakije dacht de Regee ring de rechten te brengen van 60 fr. op 300 fr., maar zoo we geen strenge tegen maatregelen wilden, werden we verplicht 7500 metrieke quintalen te laten binnen komen mits 120 fr. rechten de 100 pond. We hadden te kiezen: dat of niets Dan bleef Frankrijk met wie reeds drie maai onderhandelingen werden aange knoopt en aan wie wij met bestaande jkontracten verbonden zijn. De Regeering had ook willen de inkom- rechten op Fransche hop op 300 fr. bren gen maar Frankrijk stelt voorwaarden die niet te aanveerden zijn. Ze willen wel toestaan dat we rechten heffen, maar willen eerst dat een zekere hoeveelheid ons land binnenkomt zonder iets te betalen. Frankrijk wil vrij inkomen voor 2500 metrieke quintalen, dan wanneer het ver leden jaar maar 1400 metrieke quintalen bij ons invoerde. En wat rechtstreeksch voordeel zou dat U, landbouwers, opbrengen, moesten de inkomrechten gebracht worden op 500 fr.? Zou dat de prijs der hop hier ver- hoogen? Volstrekt niet. Duitschland heeft dat bewezen. De rechten op Saa- zer »-hop werden gebracht op 1300 fr.; de brouwerij was gewoon Saazer »-hop te gebruiken om Pilsen te maken, en ze kochten voort Saazer op. Hier zal het juist hetzelfde zijn; hier zullen de brouwers ook koopen wat ze noodig hebben. Moesten we dat aan Frankrijk toestaan, dan zouden alle andere landen zelfde gunstmaatregel vragen. We moeten betrachten dat, als er iets gedaan wordt, de boer er van profiteere. In de laatste veertien dagen werden twee vergaderingen te Brussel opgeroepen door de hophandelaars. De handelaars hebben daar geen belang bij dat aan die zaak eene oplossing kome; voor hen is dat gelijk. Ik wil U een artikel voorlezen uit een landbouwblad van Aalst De Koom- bloemdat me juist heden morgen toe kwam. (We geven hier dezen artikel in zijn ge heel.) EEN NAGEL WAAR WE REEDS VELE JAREN OP KLOPPEN. GEEN LAP MIDDELEN a. u. b.—ALLES OF NIETS!! Verleden Zondag werd te Aalst een vergadering gehouden van het verbond der Hopboeren, onder voorzitterschap van de h.h. Louis Baert van Meldert, en Louis Van Droogenbroeck van Sint-Ulriks-Ka- pelle. Eens te meer hebben we daar de gewo ne, echter zeer gewettigde klaaglitanie van de hopboeren gehoord. We zeggen zeer gewettigd! Immers hoe dikwijls heeft men de hop boeren niet gepaaid met beloften, met schoone woorden, met bloemekens van woorden. Daarbij is het, echter spijtig genoeg ge bleven, men heeft de hopboeren laten voortsukkelen, zonder de minste hulpver leening, men heeft ze laten klagen. Volgens het Bestuur van het Hopver bond ons meedeelde, is er nu toch ernstig sprake van hulpmaatregelen van Regee- ringswege. Onderhandelingen zouden zijn gevoerd met de gevolmachtigden van ver schillende geïnteresseerde landen, o.a. met Tcheco-Slovakije en met Frankrijk. 't Schijnt dat Frankrijk niet hooren wil ef Riët te spreken is van eenige ver andering der tolrechten, immers... er be staan met dit en met andere landen han- delsaccoorden welke de rechten op de hop (en op nog andere produkten natuurlijk) geconsolideerd hebben, wat zeggen wil in boerenvlaamschmen mag aan die rech ten niet raken zonder toelating, van beide verdragsluitende partijen. We hebben al dikwijls de aandacht ge vestigd op het feit dat telkens bij het afsluiten van internationale handelsover eenkomsten de landbouw als zoenoffer voor de belangen der Belgische nijverheid dienen moest: we bestatigen het eens te meer. Frankrijk schijnt dus van kwaden wil, tegen eenige verhooging van het invoer recht van 60 frank dat in Beigie op de hop is gesteld, terwijl we weten dat andere landen ons verre overvleugelen. Zoo handelt men elders. Let nu wel, we zijn er niet voor te vinden zooals ook op de vergadering van verleden Zondag door alle aanwezigen klaar en duidelijk gezegd werd invoerrechten te laten heffen als deze niet ten goede komen aan den boer, als deze opgeslorpt worden door de gulzige staatskas zooals het ge beurde en gebeurt met de geperekwateer- de rechten op vee, vleesch en zuivelpro ducten, die bijzonder woorden van den Minister een fiscaal karakterhad den. We kunnen niet verantwoordelijk worden gesteld voor een verspillings-, een braspolitiek die hooge fiscale lasten na zich sleepen moet. Wij willen ook niet maatregelen van douanepolitieken aard vragen ter bescherming, als ze als hoofd zakelijk doel hebben het vullen van een leegen staatspot. Als er verhooging der invoerrechten, komt, dan moet die ENKEL EN ALLEEN ten goede komen aan de hopboeren. Hoe zouden wij dat regelen? Maar het is zoo gemakkelijk! We moe ten ten andere daar niet meer op terug komen want door bevoegde personalitei ten werden ook sinds lang concrete voor stellen ingediend. We vatten ze samen. Er zal moeten een fonds worden ge sticht dat al de gelden ontvangt voort spruitende uit de betaalde rechten van al de ingevoerde hop, de opbrengst hiervan zou in den vorm van premiën worden ge geven aan die planters welke hop van goede kwaliteit op de markt brengen. Om producten als dusdanig te kwalificeeren zou in elke streek een commissie worden Ingesteld, bestaande uit bevoegde perso nen hebbende geen particulier belang bij de teelt of den handel. De modaliteiten kunnen nader worden onderzocht. Ook ware het wenschelijk dat aan boeren wel ke 'n bijzondere verzorging toepassen, zooals regelmatige besproeiing met insec ten- en zw.am-bestrijdende stoffen, voor het bouwen van goede droogasten, toela gen werden verleend om alzoo het produ- ceeren van eerste klasse hop aan te moe digen. Aldus door deze dubbele werking zou het verhoogen der invoerrechten wel een doelmatige maatregel kunnen ge noemd worden eenerzijds wordt een rem geplaatst aan den toevoer van onze markt overrompelende vreemde hop, an derzijds wordt verbetering der teelt, wel ke we drukken daar tot vervelens toe op allernoodzakelijkst is, in de hand gewerkt. Zoo opgevat is de vooropgestelde maat regel een mes dat langs twee zijden snijdt. Natuurlijk hoeven nauwkeurige bereke ning van oppervlakte der met hop be. plante grond op dit oogenblik middel matige vreemde Invoer uit te wijzen welke verhooging van inkomrecht er moet toegepast worden om het Fonds dat we een Hop-Crisisfonds zouden kun nen heeten in staat te stellen ruime hulp te bieden. Immers zoolang de hop- kweeker de teelt met verlies uitbaten moet, lijk het nu al verschillende jaren gebeurt, zoolang zal de teelt achteruit gaan, en de adem van den zieke de hopcultuur wordt al zoo flauw dat er niet veel meer bij moet komen of de laatste... is weg Dat onze Regeerders dit eens goed over wegen, het zal hen geen kwaad doen. Dat ze eens een oprecht meaculpa slaan, maar het in God's naam daarbij niet laten. Dat ze eens Indachtig zijn, dat, als de kruik die tot overloopens toe gevuld is breekt, de stukken wel eenige schade zouden aanrichten, ook in de geburen. Wij, de hopboeren, willen LEVEN! 11 Meer niet, maar dat ZEKER! !1 M. Simoens geeft dan mededeeling van besprekingen die door de Scheidsrechters Kamer van Brussel werden uitgelokt; hij vraagt de volle aandacht der aanwezigen om te overwegen of er met de brouwers niet dient onderhandeld te worden, waarop algemeen wordt Ingegaan, en verklaart de innerlijke overtuiging te hebben tot nu toe alles te hebben ge daan wat mogelijk is, om de hoppeplan- ters dienst te bewijzen. Hij bedankt het Stadsbestuur van Poperinge voor de wij zigingen die aan het reglement der Hop- peschaal werden gebracht en geeft de verzekering dat het Bestuur van 't Hop verbond steeds de belangen zijner leden zal behertigen. M. Desmytter bedankt M. Simoens en geeft dan leifin:: van volgenden brief en van een protest dat zal naar de Regee ring gezonden worden: Waarde Vrienden, Het laatste nummer van ons program ma vermeldt; Bij de regeering in te dienen protest en verzoek». Gij weet allen nu hoe de toestand der hopteelt is hier in Belgle, alsook welke de verhoudingen zijn met de vreemde ons omringende landen. Wij weten wel dat onze Regeering niet doet wat ze zou wil len doen, doordien zij door handelsver dragen soms vastgebonden ligt. Maar we weten evengoed dat wie niet steeds op denzelfden nagel blijft slaan, zijne be langen verwaarloosd ziet, en daarom is het, dat het Hopverbond, niettegenstaande het wel weet dat het Ministerie van Landbouw op de hoogte is van den toe stand hier In t Poperingsche hoppeland, toch besloten heeft volgenden brief naar Brussel te sturen, indien gij wel te ver staan er mede t'skkoord zijt. M. Desmytter geeft lezing van den protestbrief die zal gezonden worden naar de Regeering en deze wordt met algemeen handgeklap goedgekeurd. Het is 6 uur. Schikkingen worden nog uiteengezet over eene studiereis naar Holland op Don derdag 7 Juli. De landbouwers van Po peringe die begeeren kunnen de reis me demaken; kosten 20-25 fr. De namen wor den seffens opgenomen. De vergadering gaat uiteen. STAD POPERINGE (Besproken en met algemeene stem men goedgekei.vd in de Gemeenteraads zitting van Vrijdag 24 Juni 1932. Zie verslag van den Gemeenteraad dat volgt op 7" blad.) ART. 1. Het Bureel van Keuren, On derzoek en Wtgcn der hop, is uit vijf keurders samengesteld, waarbij een we ger wordt gevoegd. Er zullen hun twee bijgevoegde keurders aangevoegd worden met recht van ver vanging in geval van ziekte of wettig be let, en met recht van opvolging. Allen moeten Belg zijn, meerderjarig en te Poperinge gehuisvest; zij mogen noch bloedverwant noen aangetrouwd zijn, tot den vierden graad medebegrepen. Geene leden van het bureel zullen recht streeks noch bedektelijk het beroep mo gen uitoefenen van koopman of makelaar in hoppe, of van herbergier. ART. 2. De hoppekeurders en bijge voegde keurders zijn door den Gemeente raad benoemd, op twee drievoudige naam lijsten van kandidaten de eene door het Bureel van Keuring, de andere door het College van Burgemeester en Schepenen aangeboden. De kandidaten op de eene lijst gebracht, mogen het insgelijks op de andere lijst zijn. De hoppekeurders zijn voor vijf jaar benoemd; zij mogen herkozen zijn het jaar van hunnen uitgang. De vernieuwing zal bij vijfden geschie den volgens het uitgangsorde, vastgesteld bij beraadslaging van den gemeenteraad. De Weger is door den Gemeenteraad benoemd. De bijgevoegde keurders worden ook voor vijf jaar benoemd. In geval van ziekte, wettig belet of .overmaat van werk, zal de weger vervangen worden of gehol pen zijn door een der keurders. Alvorens in bediening te treden zullen al de leden van het Bureel, en de Weger, in handen van den Burgemeester, den door de wet voorschreven eed afleggen. In geval van duidelijke onbevoegdheid of ook nog in geval van oneerlijke han delwijze of veriies hunner burgerlijke rechten, heeft het College van Burge meester en Schepenen het recht onmid dellijk de betrokken keurder of weger af te zetten. Op dezelfde manier als hierboven aan geduid zal de gemeenteraad in de vervan ging er van voorzien binnen de veertien dagen. ART. 3. De bevoegdheidsrechten van het Bureel zijn: 1° Het jaar van opbrengst der hop vast te stellen, de hoedanigheid derzelve na te zien en te bepalen, 2» Het gewicht van elke baal vast te stellen, 3" De baal met een volgnummer te tee kenen en het hierna-beschreven lood er aan vast te maken, en op den naad der baal een bijmerk te slaan, dat de wapens der stad Poperinge verbeeldt met de in schrijven Poperinghe Stad of Pope- ringhe dorpen 4° Voor elke baal een gestempeld schaal- biljet af te leveren door twee hoppekeur ders, alsmede door den beëedigden weger, onderteekend. Het kenmerk in lood is doorstoken met eenen draad, die, aan den naad van het hoofd der baal, de twee uiteinden grijpt van het lijnwaad, hetwelk uit één stuk moet zijn. Deze draad zal in het binnen ste van het lood geknoopt zijn; dit lood draagt voor de hop van Poperinge grond gebied, op den eenen kant, met eenen cir kel omlijst, het wapen der stad, en op den anderen kant, ook met eenen cirkel om lijst, van boven de woorden Poperinghe (stad) van onder het woord «Hop», en in het midden het jaar van den oogst; voor de hop der buitengemeenten draagt het lood. op den eenen kant, met eenen driehoek, omlijst, het wapen der stad Poperinge, en, op den anderen kant, ook met eenen driehoek omlijst, van boven de woorden «Poperinghe (dorpen) van on der het woord Hop en in het midden het jaar van den oogst. De prima hop zal gemerkt zijn door dien de cirkel of driehoek met lauweren omkranst is en dat het woord Hop voorafgegaan is van het woord Prima Het lood zal vastgehecht en het ken merk Ingedrukt worden btj middel van een pletgetuig, zoodat er geene verande ring kan gebeuren zonder het lood af te breken. Voor iedere baal ls bij verplichting een schaalbiljet of keurbiljet gevoegd, in de Vlaamsche of de Fransche taal opgesteld volgens keus van den handelaar, dat den stempel der stad draagt, hetzelfde orde nummer als dit op de baal gezet, het jaar van opbrengst, het gewicht der geperste hoppe, den datum van het wegen, en de bekomen rangschikking. Voor de hop der omliggende dorpen zijn de woorden Hop van Poperinghe stad Houblon de Poperinghe villever vangen door de woorden: «Hop van Po peringhe Dorpen Houblon de Pope ringhe villages Voor de hop van goede, gewone kwali teit is het schaalbiljet wit met zwakten inkt gedrukt, voor de prima-hop ls het schaalbiljet rood ook met zwar£e inkt gedrukt. De bereiding van hoppe in min of meer losse ongeperste ronde balen wordt niet meer aanvaard, het vervaardigen van ge perste vierkante of ronde balen waaron der poketten wordt alleenlijk toegelaten. ART. 4. Het Bureel van Keuring, om op eene geldige wijze te werken moet uit drie zijner leden samengesteld zijn. In geval van twijfel of betwisting zullen alle de in bediening zijnde hoppèkeuijlers ver gaderen. Geen keurder zal mogen medewerken aan de keuring van zijn eigen gewas, noch van dit zijner bloedverwanten of aange- trouwden, tot den vierden graad inbe grepen. Het orde van inhalen der losse hop bij den kweeker zoowel van stad of dorp zal door den keurraad geregeld worden, het orde van wegen zal door den beëedigden weger bepaald worden. Ingeval van wettig belet van een of meer der titularissen zullen de keurders door de bijgevoegde keurders vervangen worden. ART. 5. Om de keuring en het lood te bekomen moet de hop van Poperinge en omliggende gemeenten (Arrondisse menten leper en Veurne) 1» Voortkomen van het laatste gewas, 2° In de openbare Weegschaal recht streeks geleverd worden door den kwee ker, die gehouden is zich in persoon of door eenen gevolmachtigde aan te bieden, en vóór de hoppekeurders den oorsprong, de afkomst en het jaar van gewas der aangeboden hop te bevestigen, 3° In de openbare Weegschaal voorbe reid en door de Stadspers Ingehaald zijn. ART. 6. a) Om het lood te bekomen moet de hop zijn van goede, heerlijke hoe danigheid; wel geplukt en goed gedroogd, zuiver van reuk en onvervalscht. b) Om als prima-hop te kunnen geklas seerd worden en het desbetreffende lood te bekomen, moet de hop: 1/ Rijp en bel per bel geplukt zijn, 2/ Vrij zijn van zaad (t. t. z. doorgaans niet meer dan 1 zaad bevatten), 3/ Goed gedroogd zijn (t. t. z. niet min dan 9 en niet meer dan 12 water be vatten). De graat moet houtachtig zijn. Geen vuur- noch solferreuk bezitten en vrij zijn van alle andere slechte geuren, 4/ Gezond zijn van kleur (geen ziekte noch bederf vertoonen), 5/ Vóór 31 December van 't oogstjaar ter keuring aangeboden, ingehaald en ge perst zijn. Ten einde de werking van den Keurraad ter stedelijke Hoppeschaal te vergemak kelijken, zullen ieder jaar, vóór 't begin der werkzaamheden, type monsters sa mengesteld worden door een Komiteit, aangesteld door 't Schepencollege, van welk Komiteit landbouw, hophandel, brouwerij, keurraad, staatslandbouwtoe- zicht in gemeenteraad hunnen vertegen woordiger zullen hebben. De hop, die het lood van Poperinge stad beoogt, zal moeten gegroeid, gedroogd en gespijkerd zijn op het grondgebied der stad, en, voor het lood van Poperinghe dorpengegroeid, gedroogd en gespijkerd zijn in eene gemeente van het arrondis sement leper of Veurne. In geval van verwerping zal de verkoo- per of de kooper het recht hebben, mits de hoppe in het magzijn der schaal in bewaring te laten, eene nieuwe keuring aan te vragen, voor dewelke al de hoppe keurders zullen moeten aanwezig zijn; de ze nieuwe keuring zal binnen de 48 uren na de eerste moeten geschieden. Indien de hoppe, bij de eerste, of des noods bij de tweede keuring het stadslood verkregen heeft, beantwoordt zij aan de voormelde voorwaarden en kan er over de kwaliteit geene betwisting meer bestaan zoodat de getroffene beslissing onwedsr- roepelijk ls en als geldig moet aanzien worden. De hoppe, na verwerping in tweede keu ring weggenomen, zal ter keuring niet meer mogen aangeboden worden. ART. 6bis. Met het oog op de verbe tering der hopcultuur, zullen diegenen, die in overtreding werden genomen voor 't kweeken van mannelijke hoppeplanten, het lood niet kunnen bekomen voor de hop van het jaar der in-overtredingname. ART. 6ter. Voor 't geval dat de Re geering aan de prima-hop premiën zou toekennen, zal het subsidieerend lichaam toezicht mogen uitoefenen nopens de toe kenning van deze premiën. ART. 7. De natte of vochtige balen zullen mogen ter weging geweigerd wor den, tenzij dat er tusschen den kooper en verkooper een verdrag bestaat om de tarra dezer balen vast te stellen. ART. 8. Het is uitdrukkelijk- verbo den aan de kweekers, die terzelfdertijd op het grondgebied van Poperinge en op dat van andere gemeenten hoppe zouden planten en kweeken, de hoppe, voortko mende van andere gemeenten, te drogen in dezelfde keeten, te spijkeren in dezelf de pakhuizen, woonsten en gebouwen, als deze op het grondgebied van Poperinge opgedaan, dit op straf van geheel hunne opbrengst geklasseerd te zien bij de hop van Poperinghe dorpen ART. 8bis.Veertien dagen nadat de pluktijd algemeen begonnen is vergaderen de Keurders om den datum der opening van de hoppeschaal vast te stellen. ART. 9. Het Bureel van Keuring zal geopend blijven vanaf 8 uur 's morgens tot 's middags, en vanaf 2 tot 6 uur 's namiddags, te rekenen van 1 April tot 1 October; en vanaf 8 uur 's morgens tot 's middags, en vanaf 2 tot 4 uur 's avonds, te rekenen van 1 October tot 1 April. ART. 10. De verkooper zal betalen: 1" Voor het wegen, de rechten vastge steld bij het tarief bepaald den 5 Juli 1920 door den Gemeenteraad van Poperinge; 2° Voor het keuren, het looden en het schaalbiljet, de rechten volgens tarief gestemd door denzelfden gemeenteraad op 5 Juli 1920. ART. 11. Er zijn onder het toezicht van het keurings- en wegingsbureel ten minste negen hoppezakkers en ten hoog ste twaalf. Er zullen hun kunnen bijge voegd worden ten minste drie en ten hoog ste zes plaatsvervangende zakkers. Geen van allen zal rechtstreeks of bedektelijk koopman, noch makelaar in hoppe, noch herbergier mogen zijn. Zij moeten Belg zijn en meerderjarig, noch bloedverwant, noch aangetrouwd zijn tot den vierden graad inbegrepen, met den hopkweeker wiens hop zij belast zijn in te balen. De benoeming der hoppezakkers en hun ner plaatsvervangers zal gedaan worden voor eenen termijn van drie jaren, door het Schepencollege, op eene dubbele naamlijst, aangeboden door het Bureel van Keuring, 'hetwelk zal gehouden zijn zich te verzekeren dat de kandidaten de vereischte hoedanigheden bezitten. Alvorens in bediening te treden zullen da zakkers en de plaatsvervangende zak kers, in handen van den Burgemeester of van zijnen afgevaardigde, den eed afleg gen van goed en trouw hunne bediening te vervullen. In geval van duidelijke onbevoegdheid of ook nog in geval van oneerlijke handel wijze of verlies hunner burgerlijke rech ten, heeft het College van Burgemeester en Schepenen het recht onmiddellijk de betrokken zakker af te zetten. Op dezelfde manier als hierboven aan geduid wordt er in de vervanging er van voorzien binnen de veertien dagen. ART. 12. De zakkers en hunne plaatsvervangers zijn gehouden, op ver zoek van het Keuringsbureel, en volgens eene ordelijst, de hoppe te zakken, aan de keuring onderworpen. De hoppe, door anderen gebaald, zal het lood niet kunnen bekomen. Het recht voor het zakken zal jaarlijks door het Schepencollegie vastgesteld wor den. ART. 13. Het is uitdrukkelijk aan de zakkers verboden de hoppe te vervalschen of deze vervalschlng door anderen te la ten plegen. Zij zijn gehouden het Keu- ringsbureei te verwittigen van elke ver valschlng of bederving, die zij ontmoeten. In dit geval zal de keuring door minstens drie keurders ter plaats geschieden. ART. 14. Het Schepencollege zal, in geval dat de zakkers aan de schikkingen van de voorgaande artikels zouden te kort gebleven zijn, het fecht hebben hen af te zetten of buiten dienst te stellen voor den termijn door het Keuringsbureel voorge steld. ART. 15. Blijven behouden het Re glement en het Tarief over de door de Stadspers ingehaalde hop, vastgesteld door den Gemeenteraad op 5 Juli 1920, en goedgekeurd door de Bestendige Af vaardiging den 15 Oktober daaropvolgen de. Voor deze persing is luidens genoemd tarief vier centiemen per kilo hop ver schuldigd. ART. 15bis. Het deksel, te gebruiken in de geperste balen, mag het gewicht van 1 kgr. niet overtreffen; het moet nieuw en rein zijn. ART. 15ter. Voor dezelfde geperste baai mag maar één certificaat worden af geleverd. ART. 16. Alwie hoppe kweekt op het grondgebied Poperinge, is gehouden, ieder jaar, vóór 1 Mei ten bureele der keuring zijn getal hoppeblokken aan te geven. De hoppeplanters der buitengemeenten die hunne hop in de stedelijke hoppe schaal willen laten keuren moeten even eens voor denzelfden datum, zelfde aan gifte doen aan het bureel der hoppe keurders. Deze aangiften zullen door de hoppe keurders aangenomen worden, die daar van eene lijst zullen opmaken welke, te rekenen van 15 Mei, ter inzage der hoppe- handelaars en hoppekweekers in het Keu ringsbureel zal berusten. ART. 17. De kweekers, die zouden nalaten aan de leden van het Keurings bureel hun juiste getal hoppeblokken ten gepasten tijde aan te geven, of weigeren hunne asten, keeten, magazijnen, zolders en andere gebouwen te laten nazien, zul len kunnen van het lood beroofd worden voor hunne hoppe-oogst van 't loopende jaar. ART. 18. Alle overtredingen aan de beschikkingen van tegenwoordig Regle ment, zullen de politie-straffen ondergaan. ART. 19. De valsche aangiften en vervalschingen of ontaardingen der hop, de namaking van kenmerk of schaalbil jet zullen gestraft worden Ingevolge het Strafwetboek en andere wetsbepalingen. ART. 20. ZIJ, die aan de keuring als ware Poperingsche hop zullen aangeboden hebben, vreemde hoppe of hoppe, gemen geld met oude, wilde of vervalschte, als ook zij, die verworpene hoppe ter keuring zullen aangeboden hebben, worden niet alleenlijk beroofd van het lood voor 't loo pende jaar, maar tevens voor de twee vol gende gewassen. In de gevallen, voorzien bij tegenwoor dig artikel, zal de koopwaar tijdelijk in de stadsschaal neergelegd blijven geduren de den noodigen tijd om het geschil te vereffenen. De overtreders zullen daaren boven de straffen oploopen, voorzien bij art. 533 en 544 van het Strafwetboek. Hetzelfde geldt voor de buitengemeen ten. ART. 21. Al degenen, die de voorwer pen, voor het wegen en looden der hop benoodigd, zouden verbreken of ontdra gen, alsook degenen, die de hoppekeurders of den weger in hunne bediening zouden storen of uitschelden, zullen het maxi mum ondergaan der samengevoegde straf fen, voorzien bij art. 18 hierboven. ART. 22. De keurders, de beëedigde weger, kommissaris en beambten van politie zijn belast met de stipte uitvoe ring van het tegenwoordig reglement no pens het inbalen, keuren en looden, als ook de straffen voor de overtredingen er tegen, zijn niet alleenlijk toepasselijk aan de landbouwers, die Poperinge bewonen, maar tevens aan degenen, die, op andere gemeenten verblijvende, hunne hop ter stadsschaal willen gekeurd zien. ART. 23. Het Reglement van 16 Oc tober 1880 en dit van 17 Oogst 1887, als mede het Reglement van 28 Februari 1848 en dat van 7 Oogst 1922, de schikkingen wegens het balen uitgezonderd, worden afgeschaft met den datum der in kracht stelling van het tegenwoordig Reglement. Aldus opgemaakt BIJ Bevel: De Sekretaris, De Voorzitter, (g) M. COUTTENIER. (g) N. LAHAYE. Bijvoegsel PERSING DER HOPPE ART. 1. De Poperingsche hoppe, u« vereischte hoedanigheid hebbende, Inge haald door de stadspres, in het gebouw, waar de beëedigde keurders der Popering sche hop vergaderen en waar deze be werking in hunne tegenwoordigheid zal geschieden, zal het lood van Poperinge kunnen bekomen. De hop der buitengemeenten, de ver eischte hoedanigheid hebbende, ingehaald door de stadspres, in het gebouw waar de beëedigde keurders der stedelijke Hop- waag vergaderen en waar deze bewerking in hunne tegenwoordigheid zal geschie den, zal het lood van Poperinghe dor pen kunnen bekomen ART. 2. Er zal eene vergoeding van twee centiemen per kilogram hop, bij mid del der pres uitgebaald, worden betaald. ART. 3. De hop, die in naleving van artikel 5 van het Reglement op het Keu ren en Wegen der Hop van 19 Juli 1887 aangeboden is, zal de volgende weeg- en keurrechten betalen: I. - WEEGRECHT A) Looze hop. a) Weegrecht: 0,50 fr. per honderd kilos of deel van 100 kilos, brut gewicht; b) Getuigschrift; 0,20 fr. per baal. B) Geperste hop. a) Weegrecht: 0.50 fr. per honderd kilos of deel van 100 kilos, brut gewicht; b) Getuigschrift: 0,25 fr. per baal. II. - KEURRECHT Keurreclit: 0,50 fr. per honderd kilos of deel van 100 kilos, net gewicht. Lood en Snoer: 0,30 fr. per baal. ART. 5. De hop, in de Stadsschaal aangeboden om gewogen te worden, zal als rechten 0,50 fr. per honderd kilos of deel van 100 kilos betalen en 0,20 fr. per baal voor getuigschrift. Deze hop zal in de stadsschaal niet mogen vernachten. Voorgaande taksen vervangen degene, vastgesteld in zittingen van 29 Augustus 1834 en 29 August! 1844 11HAUBOURDIN (Noord-Frankrijk)! j Vertegenwoordiger voor j POPERINGE en OMSTREKEN g| Noordstraat, 18, POPERINGE JOHN TRANUfitie, Ge. ">or toe. I§ zonder de koene valscherm-vlieger, die thans in Engeland roekelooze toeren uitmeet. HIJ gaat mee met een vliegmachien tot op 2000 meters hoog, wordt daar in een alu minium buis geschoten en halverwege, aan eene snelheid van 600 meters per minuut glijdt hij eruit en komt beneden per val scherm. Hij zal het wel eens met zijn leven betalen. Naar de Osservatore Romano meldt zal de volledige tekst van de laatste En cycliek van Z. H. Plus XI Caritate Del compulsiopgenomen worden in de Han delingen van de Kamer van Afgevaardig den der Vereenigde Staten van Amerika. Bij de behandeling van de begrooting van financiën, vroeg Senator Lang aan den Voorzitter verlof om een gedeelte der Encycliek voor te lezen, waar de Paus spreekt over de begeerte naar aardsche goederen ais de bron van alle kwaad en wanorde. Het verlof werd niet alleen toegestaan maar zonder discussie werd met alge meene stemmen zelfs besloten, den vol ledigen tekst der Encycliek in de Han delingen van het Parlement op te ne men. Dat gebeurt in Amerika I Wanneer zal men ook eens wat «voor lezen» uit de groote wereldbrieven der Pauzen in de Parlementen van Europa, in de Kamers alhier, of te Genève, of te Lausanne? Zijne Excellentie Monseigneur Lamiroy, bisschop van Brugge, heeft benoemd tot: Pastoor-Deken op St Nicolaas, te Veur ne, E. H. De Saegher, pastor op onze Lieve Vrouw, te Kortrijk, in vervanging van E. H. Ostyn, die zijn ontslag geno men heeft. PASTOOR: Op Onze Lieve Vrouw, te Kortrijk, E. H. Lefevre, pastoor te Uitkerke. Te Uitkerke E. H. Houtave, pastoor te Westkerke-Roxem. Te Westkerke-Roxem, E. H. Willem», pastoor te Oostkerke. Te Oostkerke-bij-Brugge, E. H. Meuie- man, onderpastoor te Dudzeele. Op St Jan-Baptiste, te Kortrijk, E. H. Leroux, pastoor te Herseeuw. Te Herseeuw, E. H. Caesens, onderpas toor te Lauwe. Te Cuurne, E. H. Vanden Berghe, pas toor op Ste Catharina (Assebroek), in vervanging van E. H. Proot, die zijn ont slag gegeven heeft. Op Ste Catharina (Assebroek), E. H. De Schoolmeester, pastoor te Ste Catha rina (Cuurne) Op Ste Catharina (Cuurne), E. H. Olie- vier, onderpastoor te Meulebeke. Te Rollegemkapelle, E. H. Rosseel, pas toor te Steenkerke. Te Steenkerke, E. H. Van den Bussche, onderpastoor te Rumbeke. E. H. Duquesnoy, pastoor te St Eloy te Kortrijk, is aldaar overleden den 25 dezer in den ouderdom van 71 jaar. De afgestorvene is de broeder van E. H. De Peperlngenaar zijne christone deel- Duquesnoy, 'Pastoor te Reningeist, aan wl# neming aanbiedt. Voorwaarden buiten konkurrentie. MAATSCHAPPIJ Telefoon 31.050 Noordzandstraat, 10, BRUGGE. Telefoon 597. Kanaalstraat, 41, KORTRIJK. Slijpstraat, 1, LEDEGEM. Het Kreuger-schandaal is wel de grootste aftroggelarij die ooit bestond. De rijkste mannen en de strengst in gerichte banken werden beetgenomen. Duizenden personen zijn geruïneerd. Wel een nieuw bewijs dat de kleeren de man maken en dat het menschdom zich laat beetnemen door uiterlijk ver toon. Het prachtig palels van Kreuger t» Stockolm zie foto hierboven zal b» Museum herschapen worden. Ze kun nen er boven zetten: Museum der Q** fopten

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 2