S' JAAR. - N' 1 m KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. Inhuldiging van het Sanatorium St Idesbald op De Lovie te Poperinge Eenige zijkantjes VrouwelijkJeugdverbond voor Katholieke Actie Ontroomers MELOTTE, N. V. Remicourt ".I WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. SBBÜI "DE POPERINGENAAR" Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon N' 9. - Postch. N' 15.570. Abonnementsprijs tot einde 't jaar: voor Belgie per post 8.75 fr. te storten op onze postcheckrekenlng met volledig adres; voor Frankrijk 18.20 fr voor andere landen 20.50 fr. te zenden per internationaal post- mandaat met juiste adres. "v 'f*K i tel# li raMp|| TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel lr00fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bi per regel 2,50 fr. Berichten op 2" bi. per regel 1.75 fr. Berichten op 3" bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. door Hars Majesteit de Koningin Hare Majesteit op het perron van het kasteel. links: Keer Br Brutsaert, Volksvertegenwoordiger, Beheerder van het Sanatorium; E. H. Joye, Pastoor van O. L. Vrouw te Poperinge en Eerw. Vader Abt van St Sixtus te Westvieteren Rechts: Z. E. H. Kan. Asseloos, Secretaris van 't Bisdom; E. H. Pil, Aalmoezenier van het Sanatorium; Barones Carton de Wiart; Graaf de Grunne, Grootmeester van het Kof; Heer Carton, Minister van Binnenlandsche Zaken en van Volks gezondheid; Heer Dr Sierens, Geneesheer van het Sanatorium; Heer Janssens «5e Bisthoven, Gouverneur van West-Vlaan- deren en Mevrouw Barones Janssens de Bisthoven. IN DE STATIE H. M. de Koningin bij het afstappen van den trein, wordt venve": I door den Heer Gouverneur van West-Vlaandern Baron Janssens de Bili-ovcn, docr Heer Brutsaert, Volksvertegenwoordiger en door Keer Laliaye, Burgemeester. Zondag had onze stad de groote eer Hare Majesteit de Koningin te mogen ontvangen ter gelegenheid van haar plechtig bezoek op het Sanatorium Sint Idesbald» op «De Lovie». Het Sanatorium op De Loviebestaat reeds sedert verscheidene jaren en zijne Inrichting hier is voor het grootste deel te danken aan onzen katholieken volks vertegenwoordiger Heer Dr Brutsaert. Onze Vorstin is gekend om hare ttenschlievendheid. Alle liefdadigheidsin stellingen mogen steeds op hare bescher ming en milden steun rekenen. Tijdens den oorlog was haar grootste kommer te zorgen dat de gekwetste soldaten de noo- dige zorg en uitspanning kregen en 't is bezield met zelfden geest van naastenlief de dat Hare Majesteit met genoegen be antwoordde aan den oproep haar gedaan om het Sanatorium der mannen-tering lijders voor West-Vlaanderen, hier op De Lovieingericht, te komen inhul digen, zoo een nieuwen blijk gevend van hare groote belangstelling in het werk der terlngbestrijding. De koninklijke trein kwam ter statie aan om 15 uur. Hare Majesteit stapte uit, vergezeld door Heer Minister Carton, Heer Graaf de Grunne, Grootmeester van het Huis der Koningin en eene Eere-Dame H. M. werd er verwelkomd door den Heer Gouverneur en Mevrouw Janssens de Bist hoven, door Heer Volksvertegenwoordiger en Mevrouw Brutsaert, door den Heer Voorzitter van den Beheerraad van het Sanatorium en Mevrouw Léon Bekaert, door den Heer Burgemeester en Mevrouw N. Lahaye. Vervolgens werd aan H. M. door drie meisjes prachtige bloemtuilen aangeboden en welkomdichtjes toegezeid. Buiten de statie was een dichte volks schaar die geestdriftig onze Vorstin toe- Juichte. Met bevalligheid groette H. M. de menigte en stapte in een auto die haar naar het Sanatorium moest bren gen. Op gansch den doortocht was de stad i bevlagd en de kinderen der verschiliigé i scholen stonden in rijên Ic:;gs den weg om onze Vorstin te begroeten. Door ieder school werden aan onze Koningin bloemen aangebeden en eene korte welkomgroet tos gericht. Bij het O. L. V. Gasthuis hadden de weesjes plaats genomen en beden H. M. hunne innigs genegenheid aan met bloe men en dichtje. Op gansch den doortocht werd Hare Majesteit zeer hartelijk toegejuicht. ONZE KONINGIN Foto getrokken in de Statie te Poperinge IN HET SANATORIUM Kindjes bieden onze Vorstin bloemen aan bij hare aankomst in het Sanatorium Bij hare aankomst op het Kasteel, waar duizenden toegeloopen waren om Hare Majesteit te begroeten, weerklonk de Brabanconneen den Vlaamsehen Leeuw krachtig uitgevoerd door het Ka tholiek Muziek. Twee kindjes van Mijnheer en Me vrouw J. Vandekerckhove-Brutsaert bo den haar prachtige bloemtuilen aan en spraken er volgend kinderlijk rechtzin nige welkomgroet uit: Mevrouw en dierbare Koningin, Welkom, Vorstin, in 't hospitaal; Mochten die bloemen U behagen, Vertolken, In hun bloementaal De liefde en trouw die wij U dragen. Op het breede perron van het kasteel wachtten de geestelijke en wereldlijke Overheid H. M. de Koningin op. Daar waren onder meer aanwezig: Z. EXc. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge; de Overheden die Hare Majesteit ter sla Us afhaalden; Z. E. H. Kanunnik Asseloos; Z. E. H. Kan. Vervaeke, deken van Poperinge; Z. E. H. Pil, aalmoezenier van het Sa natorium; Z. E. H. Derycke, pastoor van Sint Jan te Poperinge; Z. E. H. Joye, pastoor van O. L. Vrouw te Poperinge; Z. E. H. Dequidt; Z. E. Vader Abt der Trappisten Abdij van Westvleteren; de Zeer Èerweerde Heeren Pastoors van Krombeke cn Proven; Dr Sierens, geneesheer van het Sana torium; de Senatoren Bruneel de la Warande, Depontieu, Bossuyt, Missiaen; de heeren Joseph Vanden Berghe, Rey- naert, Peeters en Maertens, leden van den Beheerraad Heer Ollivier, lid der Bestendige Af vaardiging; Heer Mayeur, voorzitter van den Pro vincieraad; H. Hil. Lefebvre, provincie raadslid; H. Heet. Lebbe, gew. -raadslid. M. Clinckemaille, arrondissementskom- missaris van leper; M. Goethals, arron- disseroentskommissaris van Korfcrijk; Heer Verlaillie, burgemeester van Pro ven; heer Kinget, burgemeester van Krombeke; Dr Derscheid en Colonel Warnez, van Brussel; Dr Dewinter, van Brugge; ver tegenwoordigers van het Nationaal Werk tegen de Tering; heeren Schepenen van Poperinge; verders nog geestelijke en burgerlijke Overheden uit gansch de omgeving. Door Mijnheer Leon Bekaert, voorzit ter van den Beheerraad, werd. volgende Vlaamsehe rede afgelezen: Mevrouw. Het is de heerlijkste bekroning van de taak die wij ons over enkele jaren heb ben opgelegd Uwe Majesteit hier bij de inhuldiging van ons voltooide Sanato rium te mogen verwelkomen. Gij zijt im mers, Mevrouw, Voor gansch uw volk het zinnebeeld der zelfopoffering, der moeder lijke liefde die zich bijzonder bezorgd maakt over hare zwakste of lijdende kin deren en die hun steeds den troost brengt van een minzaam woord en het geluk van een liefdevolle glimlach. Dien troost en dit geluk hebt gij ook welwillend komen brengen,Mevrouw, in het verafgelegen oord van onze West-Vlaam- sche gouw en het is dus niet in mijnen naam alleen noch in den naam van den Beheerraad en het Besturend persojjgel van het Sanatorium St Idesbald dat ik aan de voeten van Uwe Majesteit de hulde van onze innige dankbaarheid en diepe ver kleefdheid kom neerleggen maar bijzon derlijk in den naam van onze zieken die zich nooit zoo zullen opgebeurd voelen als vandaag, en in den naam ook van gansch ons Vlaamsehe volk dat blij is deze gele genheid te vinden aan Uwe Majesteit een blijk te geven van zijn groote liefde tot zijn edele Koningin en zijn getrouwheid en verkleefdheid aan ons duurbaar Bel gisch Vorstenhuis. Dit liefdewerk waaraan Uwe Majesteit heden zulk een groote blijk van genegen heid wil komen geven is ten andere om zoo te zeggen eene voortzetting van een der verscheidene oorlogshospitalen waarin Uwe Majesteit ais de Engel van Liefde a-oost en opbeuring wist te brengen aan onze heiden uit den oorlog en tevens er voor zorgde, dat, ondanks den oorlog, al de laatste uitvindingen van de Weten schap ten dienste werden gesteld van on ze dappere soldaten die gewond of ziek uit het slagveld werden achteruit gebracht. Mag ik Uwe Majesteit aan het hospitaal van Houtem herinneren? Het zijn de hou ten barakken van het oud oorlogshospi taal van Houtem dat onze Maatschappij zonder winstgevende doel, in het Jaar 1926 heeft overgenomen. Dit was natuurlijk slechts eene noodinrichting, die evenwel in de eerste jaren na den oorlog uitste kende diensten bewezen heeft. Maar er diende uitgezien te worden naar verbe tering en naar de mogelijkheid om in het zuidelijk gedeelte onzer provintie een werkelijk modern Sanatorium in te rich ten dat aan alle voorwaarden van weten schap en hygiene zou voldoen en tevens voor de zieken de gepaste omgeving zou scheppen én voor hunne gezondheid én voor de aangenaamheid van hun verblijf. Na allerhande onderhandelingen wierd eindelijk besloten het Kasteel De Lovie aan te koopen met zijn 56 hectaren park. Dit was de gepaste omgeving maar na tuurlijk moest alles in orde gebracht wor den voor het nieuwe doel waarvoor het geschikt was. Het Kasteel werd behou den voor de geneeskundige dienst. Zijne prachtige Radio-installatie en Kapel wer den ingericht benevens tijdelijk huisves ting voor de Zusters-verpleegsters. Pa viljoenen werden al spoedig bijgebouwd zoodat de nieuwe instelling voorloopig kon betrokken worden in 1931. Thans mogen wij ons verheugen in de voltooiing van ons werk dat heden door de zeer vereeren- de tegenwoordigheid van Uwe Majesteit plechtig wordt ingehuldigd. Gedurende den tijd echter dat wij aan het bouwen, ombouwen en inrichten van ons nieuw Sanatorium hebben gewijd, werd goed ingezien dat er niet kon gewacht wor den tot betere instellingen met grooter ge mak gereed waren om aan onze zieken de noodige zorgen te schenken die hun ge zondheidstoestand vereischte. Laat mij toe aan Uwe Majesteit eenige cijfers me de te deelen uit het verslag der werk zaamheden en de uitslagen der behande lingen binst de jaren 1930 en 1931. Die uitslagen zijn zeer bevredigend dank zij het edel werk en den geest van zelfopoffe ring van het Besturend personeel, Genees heer en Èerweerde Zusters-verpleegsters. Behandeling. Getal zieken binnengekomen binst het jaar Getal behandelde zieken in het jaar Getal zieken die eene volledi- Werkonbekwaamheiil. Volledige Onvolledige Onbekwaam tot werken 1930 1931 45 62 64 58 71 79 1930 1931 206 230 326 850 ge kuur hebben gedaan, in het jaar 57 80 Gemiddelde duur van verblijf in het jaar dagen 148 135 Uitslagen. 1930 1931 getall. getall. Genezen of zeer groo te verbetering 4914.4 68 19.4 Merkelijke verbeterin gen 5918.1 52 14.8 Lichte ve. beteringen 83 25.4 10128.8 Zonder verandering in den toestand 67 20.5 82 23.4% Verergerde gevallen 42 12.9 30 8.6 Oyerlljdens <20 a 17 4.8% Mag ik de aandacht van Uwe Majesteit vestigen op het cijfer der onvolledige werkbekwaamheid Het is eene bestatiging die waarschijn lijk niet alleen in het Sanatorium St Ides bald zich voordoet, dat zulk een groot ge tal zieken wanneer zij het Sanatorium mogen verlaten niet meer bekwaam zijn hun misschien zwaar ambacht van vroe ger uit te oefenen maar toch heel goed door het uitvoeren van lichter werk op een behoorlijk bestaan zouden mogen rekenen. Zij worden echter zonder nieuwe heroplel- ding wederom in de alledaagsche bedrij vigheid gestort, zijn onbekwaam tot het uitoefenen van een voor hun gezondheids toestand aangepast ambarht. en sukkelen voort met afgebroken w - swaar voor hunne, krachten, of te» mallen in hunne vroegere kwaal. Kon er bij of naast het Sanatorium een soort heropvoedingsschool voorzien worden waar nieuwe lichte am bachten kunnen worden aangeleerd dit zou ongetwijfeld een nieuw en prachtig middel zijn om de gevolgen te bestrijden der vreeselijke kwaal die bijzonderlijk ns den oorlog zich in onze gewesten zoo sterk heeft uitgebreid. God zij dank hebben wij het geluk aan het hoofd van ons land een Vorstenpaar te bezitten dat met al de nooden van zijn volk meéleeft, dat ze begrijpt, en zijn wondere hoedanigheden van geest en hart slechts gebruikt om de kwalen te heelen, de noodlijdende te ondersteunen, de ge zondheid naar lichaam en ziel van zijn volk te betrachten. Mevrouw, Uwe tegenwoordigheid op de ze plechtige Inhuldiging is daarvan een nieuw bewijs, dat wij zeer hoog op prijs stellen en waarvoor wij Uwe Majesteit niet genoeg kunnen bedanken. Zij is te vens voor ons allen de beste aanmoedi ging om het aangegane werk voort te zet ten en verder uit te breiden. Uw Konink lijk bezoek van heden zal in gulden letters in de Annalen van het Sanatorium St Idesbald geboekt blijven en brengen voor de zieken geluk en troost om uwe Konink lijke belangstelling, voor den Beheerraad, geneesheeren en verpleegsters een na te volgen voorbeeld van minzaamheid en ver kleefdheid tegenover zieken en noodlij dende, voor gansch ons volk een nieuwe bron van getrouwheid en liefde aan hun nen edelen Koning, aan hunne minzame Koningin. Lang leve de Koning f Lang leve de Koningin! Lang leve ons duurbaar Belgisch Vor stenhuis I Daarna werden door Dr Brutsaert al de aanwezigen aan H. M. de Koningin voor gesteld. Dit geschiedde heelemaal in 't Vlaamsch en voor elk had H. M. een woord in *t Vlaamsch ten beste. Onze Koningin gaat er fier op goed Vlaamsch te kennen BEZOEK VAN HET SANATORIUM Na de voorstellingen, hield Koningin Elisabeth eraan het Gesticht af te zien, H. M. miek kermis met de Moeder-Over ste Zuster Placida en am ler Zusters, be zocht de ziekenzalen, 6prak met de zieken en had voor elk een aanminnig en op beurend woerd; zij bezocht de konsulta- tiezaal, de zaal der X-Etralen, de kapel, de eetzaal der Zusters, het prachtig park, de kuurgaanderijen, enz. Dit bezoek duurde meer dan een uur; onder de wandeling door Park en Zalen viel H. M. herhaaldelijk een warme ovatie ten deel van de duizendvoudige tegen woordige menigte. Het Katholiek Muziek en de Konink lijke Philharmonie van Poperinge alsook de Harmonie van Proven gaven tussclien- in hun beste stukken te hooren. Rond 4 94 uur verliet de Vorstin het Sanatorium. De heeren die haar ter sta tie haalden vergezelden haar tot den ko ninklijken trein en op de terugreis werd Hare Majesteit ln stad en bij het ver trekken van den trein door de menigte alweer warm toegejuicht. Om 8 uur kwamen Beheerders en genoodigden aan den feesttafel samen, voorgezeten door Z. Exc. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge. De spijskaart droeg als volgt: INHULDIGING door Hare Majesteit Koningin Elisabeth van het Sanatorium St-Idesbaid op De Lovie 17 Juli 1932 WEERDSCHAF gekomen is, maar om veel meer, oneindig veel meer. Wanneer wij, na lang zoeken, geheel de Provincie door, om het verafgelegen schier ongenaakbaar Sanatorium van Houtem met zijn vermolmde houten barakken van tijdens den oorlog, door Iets beters te vervangen, wanneer wij, zoekens moê, het eindelijk durfden de Lovie te koopen en zoovelen bang waren en ongerust voor on ze stoute onderneming, heeft hij ons al tijd ondersteund, goedgekeurd en aange moedigd en daarom zal Ik hem immer diep erkentelijk blijven. Maar eerlijkheids- en rechtveerdighelds- halve mag ik niet alleen aan den Gou verneur hulde brengen maar ook aan den Heer Voorzitter van den Raad, aan de Heeren van de Bestendige Afvaardiging, aan de leden van den Provincieraad, aan onzen steeds dienstveerdigen griffier hij heeft het vandaag eens te meer be wezen. Tk scheer ze al over denzelfden- kam want ze zijn allen medeplichtig met M. de Gouverneur... in 't goede dat we heb ben verwezentlijkt. Ze stemden een millioen, dan nog een millioen, dan nog een half millioen en had ik ze niet tegengehouden wie weet waar dat zou eindigen! Ik heb hen moe ten zeggen met den dichter Jam clau- dite ripas, sat prata biberuntdoe de sluizen van uw vrijgevigheid toe of we versmooren in 't geld! Zoo groot was de geestdrift in den Pro vincieraad voor het Sanatorium dat we wilden ln de Lovie oprichten en 't mag wel gezegd worden 't is de schoonste perel aan de kroon van de provincie en tevens het schoonste, het edelste werk, tijdens de vruchtbare loopbaan van den Heer Gouverneur tot stand gekomen. En zoo, dank aan de milde tusschen- komst van de Provincie, rezen uit den grond benevens dat kolossaal kasteel, twee prachtige paviljoenen uit het brein gesproten van Bouwmeester Coomans, een ware meester in 't vak, twee paviljoenen die benevens zooveel andere kunstge wrochten zooals ons Stadhuis van Pope ringe, de St Maartenskerk van leper zijn lof verkondigen en zijn naam zullen ver eeuwigen. En daarom heeft ze de aan nemer Maddelein kloek en sterk gebouwd aere serennlus duurzamer dan het staaL En in die luchtige en rijkverlichte pa viljoenen met al het moderne confort: centraal verwarmingsstelsel, electriciteit, radiophonie, ingericht ln die rijk be- boschte heerlijkheid trachten we aan onze teringlijders met zooveel mogelijk levens vreugde, onontbeerlijk tot de genezing, de gezondheid terug te schenken. En we be komen prachtige uitslagen. En wat eene afwisseling in hun sanatoriaal leven: ze kunnen varen met de boot, visschen, wan delen in die wonderschoone warande van 66 Hectaren, luisteren naar de radio zoo veel 't hun belieft, spelen met den bol, 't spel der bol, zoo schoon bezongen door onzen West-Vlaamschen dichter M. J. Vanden Berghe, 't geliefkoosde sport der streek en wat weet ik nog al. Ik zeg het hen soms al lachen als ze in zulk een midden, in zulk een omgeving met zooveel zorgen gekoesterd» niet en genezen 't is dat er kwA wille bij is. Ik 6prak daar van zorgen, en 'k mag wel, ze zijn immers betroeteld lijk lieve kindjes van onze liefdevoile verpleegsters, onze weergalooze zusters van 't Klooster van Kortemark. Onze Zusters, we moeten 't wel beken nen, ze zijn verre afgedwaald van den gouden regel die de H. Vineentius Paulo voorschreef aan de Zusters van liefde. Luistert: «Les filles de Charité auront pour mo- nastère la malson des malades; Pour cellule, une chambre de louage; Pour Chapelle, l'église de la paroisse; Pour cloitre, les rues de la vllle ou les salles des hópitaux; Pour grille, la crainte de Dieu Et pour volle, la sainte modestie! En, God vergeve het ons, wij hebben er kasteelvrouwen, van gemaakt Maar moest den braven heilige ons la ter ginder hooge rekening vragen, ik zou hem zeggen dat het kasteel ze niet be smet heeft; dat ze doodeenvoudig zijn ge bleven, verslaafd aan hun levensregel, on derdanig aan aalmoezenier en dokter de twee ware, de twee eenige kasteelhee- ren van de streek en boven al die ga ven vol offerveerdigheid zijn en grenze- looze toewijding voor hunne zieken. En na mijn uitleg zou de Heilige man voorzeker zeggen: «Dokter, gij moogt gaan zitten, gij hebt voldaan Ik wil van deze plechtigheid gebruik maken om hen te zeggen hoe we hun ge negen en dankbaar zijn en een bijzonde ren huldegroet brengen aan Moeder-Over ste die sedert 1915, nog jong van herte en vlug van been, hier in 't harnas staat, ge ëerbiedigd en aanbeden door de zieken. Ik zou ook nog al de heeren van den Beheerraad, mijn trouwe medewerkers moeten bedanken en bijzonderlijk onzen onvermoeibaren voorzitter M. Bekaert, die 't overschot van een werkzaam en rijk ge zegend leven wijdt aan het Sanatorium. Maar wij allen, leden van den Beheer raad, hebben vandaag ln de belangstel ling, ln de waardeering die Hare Majes teit de Koningin en gij allen aan ons liefdewerk hebt bewezen, een loon ont vangen veel grooter dan onze verdienste. Heeren en Vrienden, ik bedank U alle maal en gij Heeren Senators, gij Heeren Arrondissementscommissarissen en gij Dr Derscheid en Col, Warnez, Dr Dewinter, die van verre gekomen zijt om getuigenis te geven van uwe warme sympathie voor onze onderneming die gij zoo mild on dersteunt. En gij Vader Abt, onze Hoogweerdige gebuur en gij E. H. Deken met de schare herders die u omringt en gij allen Bur gemeesters en Schepenen en Gemeente raadsleden, Voorzitters en Bestuurders van de Muzieken die de feesten hebt wil len opluisteren, lk bedank U allen in alle oprechtheid van mijn gemoed, en drinke op uwe gezondheid. Na deze aanspraak dankte Heer Jans sens de Bisthoven de Beheerders, eerst den Heer Bekaert, Voorzitter, de Eer- weerde Zusters en den Heer Brutsaert. Hij steunde er op dat, zoo de ver- anderingswerken aan het kasteel, het opbouwen der Paviljoenen en alle an dere lnrichtings-- rken zoo spoedig voor uit gegaan waren, dit wel te danken was aan het noeste werk van Heer Dr Brutsaert. Deze woorden werden warm toegejuicht. Dr Dewinter, bestuurder van het Sana torium voor vrouwen-teringlijdsters te Sysseele nam ook het woord om te spre ken over de rol van den geneesheer ln de Sanatoriums voor Teringlijders. Hij steunde er vooral op dat men te ringlijders nu volstrekt niet meer mag aanzien als ongeneesbaren. Zieken lij dend aan long-, keel- of Ingewanden tering kan men nu genezen; de feiten zijn daar om dat te bewijzen. Hij bracht hulde aan Dr Sierens, de Ijverige geneesheer van het Sanatorium St Idesbalddie zich gansch aan het weirijn zijner zieken toewijdt, en ver klaarde dat het Sanatorium zich mocht gelukkig achten een Dr Sierenste hebben. Al deze aanspraken werden met warm handgeklap begroet. En zoo eindigde deze heugelijke dag. Dit koninklijk bezoek heeft bij ons Vlaamsehe volk den besten Indruk nage laten en met de duizenden die Zondag aan Hare Majesteit hunne genegenheid kwamen betoonen roepen wij ln het Vlaamsch HEIL ONZE KONINGIN! HEIL ONZE KONING! GOD BESCHERME ONZE VORSTE LIJKE FAMILIE I Kalfvleesch met groenten allerhande Koeitong en hesp met koekeboterhams Mazaringebak Fruit en Koffie Tijdens het feestmaal stond Dr Brut saert op en na er op gewezen te hebben over de groote eer die de Beheerders he den te beurt viel Hare Majesteit de Ko ningin te hebben ontvangen en Z. Exc. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, nu aan tafel te zien voorzitten, hield hij volgende aanspraak: Monseigneur, M. de Gouverneur, Eerw. Heeren, Geachte Mevrouwen, Heeren en Vrienden, Het ligt geenszins in mijne bedoeling dezen korten schamelen maaltijd met een lange rede uit te langen; ten andere een Vlaamsehe mage en is voor dergelijke compensatie niet te vinden. Maar het betaamt toch vooraleer we deze tafel verlaten dat lk een woord van dank sture aan allen die onze uitnoodi- ging hebben beantwoord. Ik zou mij gemakkelijk kunnen uit den slag trekken met de gewone knepe van lk zal niemand ln 't bijzonder vermei den om niemand te vergeten. Maar dat gaat ook niet op. Immers wij hebben van daag zooveel eere aangedaan geweest door allerhande grootheden, zooveel aan moediging en zielenvreugde ln hunne hoogst vereerende aanwezigheid gevonden dat een woord van dank, gelijk van zelfs, uit ons herte opwelt. Zijne Excellentie Mgr Lamiroy, onze Jonge en reeds zoo beminde Bisschop, het hoogste gezag der Provincie op geestelijk gebied, heeft ons en ons werk een blik van hooge waardeering en genegenheid gegeven waaraan we zeer gevoelig rijn. Ik weet dat hij reeds over den dag van heden beschikt had vooraleer onze uit- noodiging bij hem toekwam. En zijne be slissing was gauw genomen. Ontzegt Tongeren,zei hij aan rijn Vicaris-Gene raal, Kanunnik Mahieu, die, als Pope- ringenaar, dat voorzeker geen twee maal moest gezeld zijn, ik ga naar de Lovie En die daad spreekt luider dan vele woor den van lof. En daarom zeggen wij aan Mgr. hertelljk d£.nk. En M. de Gouverneur verdient ook een bijzonder woord van dank niet alleen om dat hij hier vandaag ondanks den last der jaren en de lange reis, naar Poperinge SANATORIUM St IDESBALD» Algemeen zicht op het Kasteel en de twee Paviljoenen IB8B38®BB9SlMBHKHBBBB5S3BB®KSBBSBB8BSEBa3ISBSii3BBSB!MB®SE®HiS. Rond het feest Wij vernemen dat Dr Erutsaert, uiterst tevreden over de eerbiedige en deftige houding van de groote menigte naar het Sanatorium toegestroomd, van zin is aan den Beheerraad voor te stellen jaarlijks binst den zomer ln De Lovieeen feest met vrijen toegang in te richten als her innering van de plechtige Inhuldiging van 17 Juli door Hare Majesteit de Koningin. De feesten Zondag hier ingericht ter gelegenheid van het bezoek van Hare Majesteit de Koningin zijn naar wensch verloopen. Hare Majesteit mag verzekerd zijn dat onze Vlaamsehe bevolking zijne Vorsten steeds genegen is en dat heeft ons volk Zondag bewezen door den grooten toe loop bij de statie, langs de weg en bij zonder ln De Lovie Het feit dat duizenden naar «De Lovie»1 kwamen is een onomstootbaar bewijs dat die duizenden gekomen rijn om door aanwezigheid hunne genegenheid aan hunne Koningin te betoonen. Hare Majesteit miek op iedereen den besten indruk door hare ongedwongen vriendelijkheid Jegens allen die op den doortocht waren. We mogen gerust zeggen dat H. M. Zondag het Vlaamsehe volk onzer streek nader tot haar heeft getrokken. Sommige personen hebben het noodig geoordeeld Zondag onze Vorstin in het fransch toe te juichenen. Dat was mis. Hier behoort enkel de Vlaamsehe kreet: «LEVE DE KONINGIN!. We mogen hier wel bijvoegen dat H. M., aan haar omgeving in de statie, en aan al wie het hooren wilde rond haar in De Lovie hare verwondering uitdrukte dat sommige personen nu nog niet ver stonden dat fïansche toejuichingen in Vlaanderen niet meer passen. Gedurende het feest keurde zij ook volkomen goed dat bij hare intrede De Vlaamsehe Leeuwwerd gespeeld. Zij zegde hierover letterlijk: «Dat Is heel goed; dat moet zoo zijn Hare Majesteit bij den terugkeer naar de Statie miek ook de opmerking: Ik zie heel weinig Vlaamsehe vlaggen en nochtans deze vindt wel hare plaats benevens de driekleurige vlag. Toen lk over laatst ln Wallonië was, werd mij den Waalschen Haan aangeboden en deze heb lk gretig aanvaard en gedragen. 'o1 Uit die koninklijke vingertikking kan wie van goeden wil is, nuttige les trek ken, Vlaanderen en Belgie ten bate. Eene koddige samenspraak tusschen Hare Majesteit de Koningin en de Zuster die ln De Lovie de zwijntjes bezorgt. Mevrouw, hebt gij mijn zwijntjes niet gezien! Oh neen, wij hebben geen tijd ge had. Dat is Jammer. Gij moet keer expres komen, Mevrouw; 't zijn zulke lieve beestjes. En de Koningin loech dat ze schokte en beloofde aan 't naief masoeurke van keer expres te komen... om hare zwijn' tjes te bezien. Elk heeft kunnen bestatigen Zondag dat De Lovieeene prachtinrichting ls. Zondag bijzonderlijk was ze in feest tooi: vlaggen en wimpels en Vlaamsehe Welkom «-opschriften feestten mede; de verslering was overgelaten geweest aan de goede zorgen van den Heer Remi Le- rouge te Ooigem, en hij haalde er eere van. SB9IB»5!SSiaBE98BB!S£!£!iaaB:naB Gebruikt Chicorci WÏPELIER-TAFFIN 't is de beste. IllBaSSBRSiSaiBQBBSMHQBBaaBBB NEDERLAND BEZUINIGINGSPOLITIEK Door eene samengestelde Commissie door de Nederlandsche regeering werden onlangs scherpe bezuinigingsmaatregelen voorgesteld. De besparingen zouden bij zonderlijk gedaan Worden ten nadeele der personeelformaties, op de staatssalarissen en werkloozensteunen, op afschaffing van rechtbanken, vermindering der school kosten, uitstel van een gedeelte der pol dering der Zuiderzee en besparing vaa 10 t.h. cp de marine en legeruitgaven. GEWESTELIJKE JEUGDDAG TE IEPER De triomfdag voor Kath. Actie die ver leden Jaar plaats had te Roeselare was niet enkel een dag van oplaaiende geest drift, maar het uitgangspunt van een die pere werking in ELKE organisatie. Een Jaar is weêrom voorbij en op het verlan gen van Z. E. Kard. Van Roey zullen er dees Jaar in elk Bisdom verscheidene ge westelijke Jeugddagen plaats hebben. Op deze dagen zullen alle meisjes leden van het V. J. V. K. A. met eenzelfde geest streven naar meer eenheid en zusterlijk samenvoelen en terzelvertljd de besluiten vast stellen die moeten genomen worden als bekroning van bet werkiaar 1031-82 De eerste dezer jeugddagen had plaats te leper Zondag laatstleden voor de ar rondissementen leper, Veurne, Diksmuide. Waar het jeugdverbond verleden jaar nog weinig leden telde kwamen nu reeds van den vroegen morgen de honderde he melsblauwe, beige, blauwe en witte pet sen van alle kanten bijeen en 't scheen dat de zon niet langer kon weerstaan aan die rijke kleurenschakeering. Te 10 u. vergaderden de meisjes in de onderscheidene lokalen om de samenvat ting te doen en de besluiten te nemen van het verloopen werkjaar. Z. E. Monseigneur Lamiroy kwam de meisjes verrassen door rijn aanmoedigend bezoek in de verschillende sectie-verga deringen. Zijn vaderlijke bezorgdheid wist overal een aangepast woord te spreken. Te 11 u. kwamen alle leden van 't V. J. V. K. A. in de St Maartenskerk om de H. Mis te zingen. Eerw. Heer Lowie, Dioc. Bestuurder der V. K. B. J. in zijn korte toespraak vroeg den steun van alle ka tholieken en inzonder van de ouders en beloofde plechtig aan Z. E. Mgr. Lamiroy ln naam van al de aanwezige meisjes on derdanigheid en fleren durf in het open baar belijden van hun Catholicisme. Dit samen bidden in vereeniging met hunnen geliefden Bisschop, heeft de Katholieke meisjes dieper doen voelen de kracht der éénheid in de H. Kerk: Credo in unum Deumet ln unam sanctam Eccle- slam De algemeene vergadering werd gehou den in de Stadshalle, onder leiding van hunne duurbare Voorzitster Juffrouw W&uters. De vergadering begon met het gebed en een hartelijke toespraak van de Voor- ritster. Mocht haar wensch verwezenlijkt worden en het V. J. V. K. A. onder de leuze Ziet hoe rij elkaar liefhebben! immer stijgen in veroverende liefde! Ver volgens lezing der besluiten van de mor genzitting. Vrouwelijke Katholieke Burgers- en Middenstands jeugd De enkwesten toonen ons duidelijk aan de mlsopvatting van den Zondag bij het grootste deel onzer meisjes en een groote onwetendheid der katholieke leer zoowel in zake Zondagheiliging en misseopdra- gen als in zake vermaken. Nochtans mo gen we blij en dankbaar erkennen dat door het krachtdadig optreden onzer be weging reeds een veelbelovende werking ontstond. We besluiten In zake Zondagheiliging. 1. De meisjes een juiste opvatting te geven van den Zondag: de Zondag dient eerst en voor alles aan God toegewijd. 2. We willen ertoe komen dat onze be stuurleden en studiekringsters de mis den ganschen dag door beleven: daarom moet de H. Mis 's morgens een ware offerdaad rijn zoo bewust en welgemeend dat ze er de kracht in vinden gedurende den dag wel bepaald te offeren. Nopens de ontspanning. 1. Terug naar de gezonde familieweug- den. 2. Een katholiek geweten vormen ln za ke Radio, Kinema, Sport. 3. Enkel steun verleenen aan de katho lieke organisaties en daarom nooit naar plaatsen gaan van vermaken door anders denkenden ingericht. 4. Midden de overweldigende moderne vermaaksgelegenheden de eenvoudige vreugde en de gezonds ontspanningen te rug aan te leeren. Boerinnenjeugdbond Dezen morgen hebben we In de sectie vergadering van den Boerinnenjeugdbond een deel van het doel beter leeren ken nen nl. het belang der opvoeding en de liturgie als opvoedingsmiddel. De Boerinnenjeugdbond wil langs de plaatselijken afdeeling om, de opvoeding van het boerenmeisje na de schooljaren voortzetten en voltooien en deze opvoeding aanpassen aan de behoeften en aan den aard van het boerenmeisje. Daarom zal de jeugdafdeeiing de meis jes helpen opleiden volgens eigen boe- renaard, eenvoudig ln liefde <n waardee ring voor 't midden en 't werk waarin God hen heeft geplaatst. De B. J. B. zal hen waardig maken om daar al onze plichten van staat goed te kunnen vervullen. De Jeugdafdeeiing moet de meisjes op leiden voor de eindbestemming: voor God door genadeleven hier beneden, waardig heid naar buiten: rein leven en voor naamheid. Daartoe zullen we: 1. De practische besluiten van elke les stipt ten uitvoer brengen. 2. Voor al onze zusters een voorbeeld zijn door een streng zedelijk leven. 3. Ons karakter vormen door meer wils kracht. Dit jaar moet de zusterlijke band nog vaster toegesnoerd. Meer tucht, meer "hip" «muni"bp "UJ ii i:~a DE ONTROOMER MELOTTE fmet verlaagden melkbak draaiende op eene spil voorstaanders des yooruitgangs. is de Ont- roomer van al de land- bou' wers

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 1