DE ELF De Helden van den Plicht. 1 De Liefdedokter. DE WERKLOOZENSTEUN Eenige aspekten van het wereldgebeuren HET KOMMUNISME (RUSLAND) HET XIII6 CONGRES VAN DEN KATHOLIEKEN VLAAMSCHEN LANDSBOND HUIS TE HUREN STAD POPERINGE KATHOLIEKE KINEMA LOKAAL KATHOLIEK VOLKSHUIS Zondag 24 Juli, te 4 u. en te 8 u. Maandag 25 Juli, te 8 u, - ACTUALITEITEN EN MERKWAARDIGHEDEN DE BELGISCHE FINANCIEN Aanstaande Week ais: liefde, meer verdraagzaamheid weze de leuze van de B. J. B.-meisJes. Vrouwelijke Kaiholieke Arbeidende Jeugd Het onderwerp der onderzoeken gedaan in 't verloopen jaar liep over de vrije tijd. In 't eerste kwartaal hebben wij gezien of de J. A. vrije tijd hebben. In de tweede werkperiode onderzochten we in hoever de J. A. hun vrije tijd gebruiken voor hun Godsdienstige vorming. En we kwamen tot de volgende beslui ten: Wat de bekommernis aangaat voor hun godsdienstig leven: Sommige zijn er erg bekommerd mee en houden er aan stipt hun godsdienstige plichten te onderhou den. Voor enkele is het beoefenen ervan een ware vr ugde, andere zijn enkel kud demeisjes. Sommige kunnen zich ware opoi" wrin gen getroosten om meer tijd te besteden aan hun godsdienstig leven, het grootste getal is daar echter onverschillig voor. Deze onderzoeken bewijzen'dat het ge bruik van den vrijen tijd voor het gods dienstig leven heel veel te wenschen laat. De V. K. A. J. wil voor de jonge arbeid sters een schooner, een hooper leven, ze streeft er naar onzen godsdienst beter te leeren kennen en van onze J. A. vurige, diep overtuigde kristenen te maken, ware apostelen voor het goede. We hebben dus besloten alle middelen welke de V. K. A. J. ons ter hand stelt te gebruiken om het godsdienstig leven in ons te ontwikkelen en te verstevigen. We zullen regelmatig onze vergaderingen, recollecties en retraiten bijwonen. We zullen de studiekringen bijwonen, waar we in dit werkjaar zooveel schoone uiteenzettingen hoorden over de H. Mis en hier zijn we reeds gekomen tot een verwezenlijking: De Kajotsters zullen op hun Congres van 7 Oogst a. s. zelf de H. Mis zingen. Die H. Mis gezongen en mee geleefd door 10.000 kajotsters zal waarlijk het middenpunt, de groote daad zijn van onzen triomfdag. Dit is niet alles: Wij willen ook trach ten dat er in elke afdeeling kajotsters zijn die eiken dag hun werkzusters gaan ver tegenwoordigen in de H. Mis en Commu nie, we zullen die kern van meisjes trach ten te doen aangroeien tot een kleine schare die bidt en medeoffert met den priester, in naam van die duizenden die op dit zelfde oogenblik op de treinen en autobussen naar het werk gaan. Wij willen tok overal gezamenlijke maandelijksche Communies Inrichten en waar het niet kan, sluiten we aan met de H. Hartebonden. We willen er voor ijveren dat ons Kajotstersgebed door alle J. A. eiken morgen gebeden wordt. Vrouwelijke Katholieke Studeerende Jeugd Onze studie over do Kerk bracht ons tot volgende besluiten: We moeten ons ge loof en de Goddelijke zending der Kerk steeds aanvuren. Kerk van Christus we gelooven in ET! We leerden de Kerk meer beminnen in haar bestuur: Paus, Bisschoppen, Priesters. In haar leven: we willen en moeten allen elkaar bemin nen om God. apostels zijn door de Missie- A-Ctie en Katholieke Actie. We leerden ook fier zijn toe te behooren aan de K. A. Het V. K. S. meisje In de familie. Het studeerende meisje zal haar plich ten in de familie leeren kennen. Velen beseffen niet meer klaar dat ze niettegen staande hun studies eenvoudige, ja soms needrige plichten te vervullen hebben In den huiskring. Al die plichten kunnen vertolkt in de Charitas Idee niet willen gediend worden, maar zelf Dienende liefdewezen. Zoo zal het meisje kunnen invloed uit oefenen in haar midden op broers en zus ters. Ja zelf op vader en moeder. Plicht en Liefdeweze dus de leus van het V. K. S. meisje thuis. De plaats der V. K. S. J. in ds K. A. De V. K. S. J. Is de jongste afdeeling der K. A„ ze is een noodwendigheid voor de huidige moeilijkheden. Daar de K. A. zich uitbreidt heeft ze van langs om meer nood aan jonge krach ten die zich degelijk ter hare dienste stellen. Daarom zal de V. K. S. J. in alle pen sionaten ingericht, waar het meisje de volledige opvoeding ontvangt, dus ook de opvoeding' tot het Apostolaat, Een vurig V. K. S. J. meisje zal haar studie meer verzorgen, zich meer ontwik kelen, haar verantwoordelijkheid beter leeren kennen, dus ook geheel en gansch de mentaliteit der K. A. levende, ook een der vurigste Kajotsters, Boerinnenmeis- jes. Burgermeisjes worden. Kortom de V. K. S. J. kan zijn en wil zijn de hoop en den steun der K. A. riek van het kommunisme zal optrekken, zal dit trio van kapitaal belang gebleken zijn. Dat men de drie tenoren zich maar niet voorstelle als ongeschoolde bandieten of gewetenlooze profiteurs. Gesproten uit de burgerij, werden ze solled opgevoed en onderwezen en stonden van jongs af aan in de revolutionaire beweging. Noch ge vang, noch ballingschap, noch honger en kou hebben hen weerhouden of gemilderd. Steeds dwarsdoor hebben ze hun overtui ging gediend. Een uitvoerige verhandeling over ieder der drie figuren zou ons blijkbaar te ver brengen, en daarom hebben we het liever te houden met de huidige diktator Stalin. Terloops toch willen we wel een paar woorden wijden aan zijn beide voorgan gers, waarvan Lenin verreweg de belang rijkste is. Trots zijn universitair onderwijs is Le nin nooit anders dan een revolutionair strijder geweest. Zijn gezag ln de sociaal- demokratische partij begon zich af te teekenen te Londen in Juli 1903, toen hij na een geschil met Martow, ter stemming eenmeerderheid verkreeg. Zijn aanhan gers werden van toen af bolchevisten (meerderheidsgroep) genoemd, de minder heidsgroep heette menchevisten. Na de val van den menchevist Kerensky, had Le nin zijn kans. Hij heeft ze volledig uit gebaat. En indien Sovjet-Rusland tot stand kwam is het dank zij hem. Hij Is de verwezenlijker geweest van het marx isme. Leo Trotsky heeft het niet lang volge houden en leeft thans ln ballingschap. Te veel theoreticus en te weinig prak tisch werd hij verdrongen door de huidige diktator, Stalin, een verbazende organi sator en een stoutmoedige ekonomist. Men noemt hem de ongenaakbare. Wars van alle uiterlijk vertoon en oratorisch ge speculeer, is hij nagenoeg ontoegankelijk. Met nagenoeg alle diktatoren heeft hij het geheimzinnige gemeen, doch hierin verschilt hij met Mussolini en Hitier, dat noch uit zijn wezen, noch uit zijn woord, die magische kracht straalt die de massas meetrekt. Zijn gezag schuilt in zijn« on zichtbaarheid en zijn vijfjarig plan heeft het met ettelijke graden verhoogd, want het wcnderplan Is zijn werk, zijn kind. Jozef Dschugaschwill (Lenin noemde hem Stalin, de StalenIs de zoon van een schoenmaker. Zijn moeder, vroegtij dig weduwe, zag ln haar kind een priester, en werkelijk Jozef trok naar 't seminarie. Lang hield hij het er niet vol en werd doorgezonden. Op 22 jarige leeftijd (in 1902) wordt hij een eerste maal aangehouden, wegens re volutionaire gitatie. Na een gevangenis jaar volgt een driejarige verbanning naar het ontzettende Siberie. Stalin ontsnapt enkele maanden later, doch in 1908 wordt hij een tweede maal Ingerekend. Opnieuw slaagt hij erin te vluchten, om het vol gend jaar weer aangehouden te worden en verbannen! Naderhand ontsnapt hij nog 3 maal om even veel maal terug ge snapt te worden; thans wordt hem het Poolgebied toegewezen, waar hij 4 jaar lang ontzettend lijdt door de kou: van 1898 tot 1917 werd hij 6 maal aangehou den, ontvluchtte 5 maal en bracht 8 jaar door in gevangenis of strafkolonie. Dit alles kon echter noch lichaam noch geest ondermijnen. En pas had de regeering Kerensky hem losgelaten of hij stond naast Lenin. Daar waar Stalin zooveel energie had om te weerstaan aan de lichamelijke en zedelijke ellenden liem door het tsarisme bezorgd, spreekt het van zelf dat hij thans een onbegrensde werkkracht schenkt aan de verwezenlijking van zijn overtuiging. Stalin is diktator der Unie van Repu blieken van Sovjet-Rusland. Aldus heeft hij alle macht en alle bevoegdheid in zijn hand. En toch ware het overdreven te beweren dat Stalin de onbeperkte al- leenheersoher is over Sovjet-Rusland. Hij, zelf heeft immers onlangs verklaard dat onbeperkte bevoegdheid ln ééne hand aanleiding geven kan tot grove misreke ningen. En aldus, gaat hij verder, ls het verkieslijker dat voorname en gewichtige beslissingen genomen worden en petit comitédoor enkele vooraanstaanden, die onverminkt en ongehinderd hun mee ning, hun goedkeuring of hun bezwaren te kennen geven. Pas daarna wordt door Stalin een beslissing genomen. Trouwens hier geven we enkele nadere bijzonderheden over de politieke struk- tuur, vooraf willen we echter meêdeelen dat het gezagsbegrip in Rusland op een gezonde basis gebouwd is, namelijk deze: het is de elite, het puik der gemeenschap, de verstandigsten, de ontwikkeldsten die dezelfde gemeenschap ordenen en bestu ren. In ieder stad en ieder dorp worden Sovjets gekozen. Deze lokale besturen vormen op hun beurt een distrikts- of provinciale sovjet, die weerom een zelf standige republieksovjet kiest. De 36 zelf standige republiek-sovjets worden geor dend tot de vorming van het kongres der Unie van Republieken van Sovjet-Rus land. Daar dit kongres slechts een enkele maal per jaar samenkomt, moet het zich dan ook beperken tot het af- of goed keuren der voorgelegde maatregelen. Er werd dus een centraal uitvoerend komiteit aangesteld dat om de 3 maanden bijeen komt, wat .nog te weinig is. Hieruit werd dan een bureel samengesteld dat het da- gelijksch bestuur in handen heeft. (Sta lin en Cie). De uitvoerende macht van dit bestuur berust bij de volkskommissa- rissen (onze ministers). Een klein schema moge dit verduidelijken: bureel van raad van het uitvoe- i t volkskommissarissen rend komiteit Sr centraal uitv. komiteit L (4 verg. per jaar) Toen sprak M. Deman uit Roeselare over de Christelijke OpvoedingHij wees klaar op de heerlijke rol die de meis jes te wachten staat; fijn hoorde men zin spelen: 't Is 'n man! en nog beter: 't Is de man! Z. E. Heer Van Bossuyt, Algemeen Be stuurder van het Vrouwelijk Jeugdver- bond voor Katholieke Actie, bracht de zaal in vervoering: «Katholieke Jeugd, de Paus aanziet U als de hoop der toekomst, misschien de eenigste! Juffrouw Wauters hem dankende, ver nieuwde de belofte: dat West-Vlaanderen steeds de kroon zal spannen van 't Vrou welijk Jeudgverbond voor Katholieke Ac tie. Tusschenin werden de verschillende bondsliederen gezongen. Z. E. Heer Deken bracht hulde aan de talrijke opkomst: Een Te Deum kan al leen zoo'n heerlijke dag sluiten.Hij ook steunde op de liefde voor mekaar, ken merk van ware Katholiciteit. Daarop volgde het Lof. Innig weergalm den de gezangen als een diepe aanbidding, een vurige dankzegging en bede tot Chris tus-Koning. Nog een gezellig samenzijn vooraleer men blij uiteenging bereid tot ALTIJD MEER EN ALTIJD BETER. Iedereen stond verbaasd voor de stipt heid en de organisatie in de beweging; zoo'n biijen cn ongedwongen tucht bewijst van een stevige organisatie waarover we de leidsters geluk wenschen. KSiSRBBSiBSESSBaaaaraBsaBaeaffisaiaB POLITIEKE STRUKTUUIt STALIN Van belang voor iedere bindende of ontbindende beweging, is het tempo waar mede ze rijpt. Tal van faktoren verhaas ten of vertragen dit tempo. Zoo is het on tegensprekelijk dat de wereldoorlog (en voegen w'er maar de huidige wereldkri- sis bij) iedere groeiende beweging vooruit- stuwde. Wil dit rijpen met de noodige or de gebeuren, willen de vaak scherp ver schillende aspek.en tot één homogeen ge heel herleid worden, opdat de 100 ver wezenlijkingskan-en bewaard worden, dan is een domineerend, een leidend figuur on ontbeerlijk. Het mag nu wel een kurieus verschijn sel heeten dat nagenoeg altijd, te gepas ter ure, dergelijk figuur opduikt. Willen we even onze geschiedenis inkijken, dan hebben w'er voorbeelden bij de vleet. Dichter bij ons staan we voor een Stalin, een Mussolini, een Hitler, een Ghandi, een De Valera. Veel Franschen waren overtuigd dat met het verdwijnen van Poincaré hun land naar den dieperik ging. Laval kwam, Tardieu loste hem af en Frankrijk... bleef Frankrijk. In dit opzicht is het kommunisme be genadigd geweest. Lenin-Trotsky-Stalin vormen een trits leiders dia veel bewegin gen kunnen benijden. En wanneer men, jnet de noodzakelijke terugblik, de hlsto- kongres der sovjet-unie L (1 verg. per jaar) republiek-sovjets (36) distriktsovjets lokale sovjets (stad: 1 afgev. per 1000 inw. lland: 1 afgev. per 100 inw. Vergeten we hier vooral niet dat nog geen 10 Russen overtuigde kommunis- ten zijn. En dat naast de bestuurlijke lichamen al de zorg van de regeerders gewijd wordt aan de organisatie, uitbrei ding en versteviging der kommunistische partij. Het spreekt van zelf dat er zooda nig gemaneuvreerd wordt, dat juist al de sovjet gekozenen strijdende kommunisten zijn, aldus kan geleidelijk en zonder hin der overgegaan worden tot de algeheele kommunistische opleiding der komende geslachten. In een slotartikel zullen we pogen een algemeen beeld van het kommunistische Rusland te schetsen. HER WIG. IBBBBBBBBISBBBaBEaBBIWMBflaflB Op Zaterdag 6 en Zondag 7 Oogst zal het XIII" Congres van den Katholieken Vlaamschen Landsbond gehouden worden te Brussel. De Vlaamsche kwestie in het algemeen zal er druk besproken worden, maar aan het vraagstuk der Brusselsche omgeving zal eene bijzondere aandacht toegewijd worden. Dienstig voor handel. Midden stad. Kleine pacht. Zich wenden: 24, Meenenstraat, IEPER. Woensdag namiddag werd door de Heer Renkin in den Senaat eene verklaring afgelegd betrekkelijk de Belgische finan ciën. Door den Heer Renkin werd erop gewezen dat de regeering geenszins het inzicht heeft gekoesterd van geheele vol macht in zake financiën aan te vragen. Verders wees de Heer Renkin op de zware lasten die wegen op de Thesaurie en die waarlijk eene nieuwe leening zul len vergen. Door den Heer Renkin werd ten stel ligste erop gewezen dat van inflatie door de tegenwoordige regeering nooit zal ge sproken worden, dat de regeering inte gendeel alle middelen zal aanwenden om den financieelen toestand op te klaren en de stevigheid van onzen frank hoog te houden. MACHTIGE SPORTFILM. De Elf Duivels was de groote attractiefilm van de grootste Belgische en bui- teniandsche cinema. Een buitengewone prestatie, die steeds den meesten bijval oogst EEN LACHPARTIJTJE VAN BELANG. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiininKinniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitniiiniiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiniiHnifisniiiB BALATUM bij Sansen-Vanneste, Pop.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 2