Fl. Vandevoorde Prachtiger dan ooit de keus ,24-7-32. DE POPERINGENAAR. - Nr 30. - BL 3. Zilver* Blauwe* Roode* Slate* Baummarken Fumé* bij VOSSEN BI, BOTERSTRAAT, YPER aan prijzen verbazend laag BRIEF UIT BRUSSEL POLITIEKE TOESTANDEN FRANKRIJK DUITSCHLAND NOORWEGEN ROEMENIE ENGELAND ITALIË VEREENIGDE STATEN IERLAND FINLAND PERU YOUGO-SLAVIE In 't Binnenland STADSNIEUWS. 21 JULI PENSIOENEN VOLKSHUIS - POPERINGE 1EPERSCHE KROMEK HEURSEL'S JUWEELEN PICKHOUT - IEPEI UURWERKEN Jule» JUWEELEN "^moo,. ZILVERWERK .Herhande SNIJSCHOOL voor Dames Raph. Partnekoucke Eens toch slaat, vroeg of lar' 't Uur waarop gij, suikerij F. C. JACOBS, koopt en lust. 't Is de strafste, weest gerust. PE GROOTE PRIJS VAN OOSTENDE «IN 'T SAYETTE WIJVEKEN IEPER. - CINEMA COLISEUM. MADEMOISELLE D'ARMENTIÈRES DE VAL VAN TROJA j[es f"oiMs Ifruxettes te HAREN bij Brussel De Beste Belgische Fabricatie Rrsssassn aH&csaEsmi (Van ónzen bijzonderen Correspondent.) -K Brussel, 21-7-32. Dat *t vandaag Nationale Beestdag Is, moet lk U niet zeggen. .Niets otfgewoons daaraan dit jaar. «Te Deum» in Ste Goedele, en in 't Jubelpark uitdeeling van onderscheidingen. Praalvertoon bleef om reden van bezuiniging weg. Over 't bezoek van H. M. de Konin gin aan 't Sanatorium de Lovïete Poperinge hebt ge volledig verslag'; op eer ste blad. 't Loopt overal zoo vreedzaam niet af. De socialisten hebben wat teveel lof gelegd op de bemoeiingen van hun par tijraad en van de S. K. ointrent de werk stakingen. Êr zitten heel wat communis ten in de socialistische organisaties om zoo maar na eenige dagen staking aan te nemen, dat eene groote overwinning is behaald.De metaalbewerkers ln de streek van Carleroi zijn terug aan den arbeid gegaan na de beslissing die Zater dag werd getroffen. Om van de construc teurs te bekohaen, dat vóór November geen loonsvermindering meer zou toegepast worden, is M. Renkinrzeer energiek opge treden, zelfs het hóógste gezag van het landge, weet Wgi .wat daarmeê be doeld is hifiorr/gpéï).' In de kopjmijnjMi d$.werkherneming nog" onbednlpend. 'Jtcft. Lattre, de lei der dér soc.' mijnwerkers, heeft Dinsdag de vertegenwoordigers der afdeelingen van de Borinage samengeroepen te Hór nu. Slechts 17 stemmen werden uitgebracht voor de werkherneming; 127 tegen, 't Zijn kommunlstepr die den tpon geven, zelfs baas spelen ln socialistische volkshuizen. Hooge loönsvermeerdering wordt nu ge vraagd, gepaard met werktijdverminde ring, en dat.- in een nijverheid odie niet meer winstgevend is. Rustig is het wel geworden. Of de rust zal bewaard blijven, is wat anders. De socialisten, om het. vertrouwen wat te herwinnen, willen nu een nieuwe huis huurwet met eene vermindering van 60 tp; de huurprijzen voor de werk- loozen, en dat zonder dat over hun voor stel reeds verslag werd uitgebracht. 't Zou eenvoudiger i en ^-doelmatiger ge weest zijn, hadden ze voorgesteld den •i broodprijs met 50 te verminderen voor de werkloozen. Maar dan zouden, de so cialistische Coöperatievenvhebbeni moeten biceden. De laatste Kamerzitting van den zit tijd is daaraan besteed geweest.. En na tuurlijk inschreeuwerigen toon.' Over de uitkomst van de stakingsfurie ben ik persoonlijk allerminst verwonderd. Wie de stakingspsychologie kent,,-kon ge makkelijk oordeelen dat opgeschroefde dagordes niet zoo rap het werk overal «ouden doen hernemen. Het hoogste or- ganisatiegezag heeft wel gesproken, maar eene massa, onder den invloed van revo- lutionnalre elementen, erkent geen tucht. Ge moet dan ook niet zooveel profeet zijn om te voorzien dat de stakingsbeweging eerst langzaam zal uitsterven, ar. Hier terloops deze bemerking: van al de gyndikale organisaties in Belgie zijn ■slechts twee opgetreden in dit konfllkt: De soc. Syndikale Kommissies» (Ver bond der Soc. Centralen) en het Alg. Christelijk Vakverbond. De liberale vakbonden geven geen tee- ken van leven. Deze der VI. Nat. evenmin. En de N. A. S. (tendènz Dinaso) nad an dere bezorgdheid daii de bemoeiing met arbeidskonflikten. Het A. C. V. en het Alg. Christen Werkersverbond, die Zaterdag eerst af zonderlijk en vervolgens gemeenzaam be raadslaagden, hebben dagorde's gestemd waarbij streng wordt gezegd,dat de werkloozeüsteun niét, mag verminderd worden. Hier wat afwisseling. Het Parlement van Frankrijk is Zon dagmorgen om 1.35 uur ln verlof ge stuurd nadat eerst eene leening van 2 miljard (Schatkistbons) was gestemd. Her- riot is reeds van Maandag terug te Ge neve om te helpen ontwapenen. Mussolini heeft verklaard dat het fascisme niet gelooft aan de mogelijkheid en zelfs aan de wenspheÜjkheid van den bestendigen vrede. Hét verzaken aan den strijd noemt hij eene lafheid. De men- schelijke energie beteekent een zegel van adel voor de volkeren die den moed heb ben om te strijden. Dat is wel de geest van het Italiaansch •n van het Duitsch fascisme. Naarmate de groote verkiezingsdag in Duitschland nadert, gaat het steeds schuwer. Op een dag, bij botsingen tus- schen communisten en Hltlerianen, vielen 12 dooden en 64 gewonden. De openlucht meetings zijn nu verboden. Het Episcopaat heeft de Nazi-beweging veroordeeld. Zon dag 31 Juli a. s. is een beslissende dag, niet alleen voor Duitschland maar voor of tegen de mogelijkheid van wereldvre de. De gazetverkoopers, die Zondag te Brussel congres gehouden hebben, vragen volledige Zondagrust. Wat beteekent dat de gazetten 's Zondags niet meer zouden mogen verschijnen. Of de invoer van dag bladen uit Frankrijk 's Zondags zou moe ten verboden worden, bleef onbesproken. Vooralsnog zal dat congresbesluit een vrome wensch blijven. De katholieken van Brussel hebben Zondag eene vergadering gehouden, waar Minister Crockaert den toestand van 's lands flnanciëele aangelegenheden bespro ken. Het Liberaal Vlaamsch Verbond hield Zondag congres, gehouden onder voor zitterschap van M. Boedt. Er werd stel ling genomen tegen het Federaal Statuut van de VI. Nat. Zaterdag heeft hoofdminister Ren- kin de ministers van State vergaderd. De Regeering verzaakt aan volmachtsregiem. Vermoedelijk zal 't Parlement in Septem ber opnieuw samengeroepen worden, om over flnanciëele maatregelen te spreken en te beslissen. Dinsdag heeft M. Renkin daarover In den Senaat eene verklaring afgelegd. Naar die verklaring lag het nooit ln de Inzichten der Regeering algeheele vol macht te vragen. De laatste gebeurtenis sen hebben de lasten der Schatkist veel verzwaard. Van inflatie is er nooit kwes tie geweest De Regeering rekent op het Vertrouwen van het Parlement en van het land. In dezelfde zitting heeft M. O. Van Overbergh, bij de bespreking der begroo tte®. een scherp* red* gehouden. Aan oorlogsschade heeft Belgie ongeveer 50 miljard moeten uitgeven. Op 381.422 vra gen om herstelvergoeding blijven er nog 2800 af te handelen. Duitschland blijft ons in volle rechtvaardigheid nog 37 miljard schuldig. In Den Haag werd dat bedrag met 21 miljard verlaagd. De Conferentie van Lausanne vermindert one herstelver goeding met 900 millioen per Jaar. We zullen genoodzaakt zijn aan Amerika te zeggen Vermits Duitschland niet meer betaalt, betalen we ook niet meerIn dien toon ging het voort, heel die zake lijke en scherpe rede door. M. Van Over bergh liet zich ook streng uit tegenover Frankrijk, dat Belgie treft met bescher- mlngspolitiek. Heel de Senaat juichte die rede toe. Daarna stemde de Senaat in ééne stem ming en met algemeene stemmen (117 aanwezigen op 153) 16 kleine wetten. De clou van de Kamerzitting was de in overwegingsneming van het Fede raal Statuut der frontpartij. Twaalf jaar werd er op geblokt om dat ding ineen te steken. Ik doe hier geen samenvatting van de verklaringen van M.. Vandervelde namens de socialisten, van M. VanCauwe- laert in naam van de katholieke Vlaam- sche Kamerleden, en van M. Boeckx na mens de liberalen. Dat zou te veel plaats beslaan. M. Vos presenteerde zijn kind zoo be haaglijk mogelijk. M. Leuridan verklaarde dat de West- Vlaamscbe nationalisten hun handteeken terugtrokken maar dat ze toch de in- overwegingneming zouden stemmen. Ward Hermans zegde dat hij ln dit vraagstuk een zeer speciale positie innam. Hij had, naar eene genomen beslissing, vijf minuten om die speciale positie uiteen te zetten. De voorzitter had hem gedurende zeven minuten laten spreken, maar Hermans wilde niet zwijgen. De voorzitter riep hem tot tweemaal toe tot de orde. De Kamer besloot tot de uitslui ting, maar Ward bleef zitten. Daarop werd de zitting geschorst. Na lang parlesanten van de questoren der Kamer pakte Her mans zich eindelijk op n trok weg. 'n Nieuwe parlementaire martelaar! Jacque- motte zegde zijn steun en stem toe aan de VI. nationalisten. Deze laatste vroegen de stemming bij naamafroeping, maar ze waren niet tal rijk genoeg. M. Leo Vindevogel deed zich zelf de moeite niet om zich heel recht te stellen. Bij zitten en rechtstaan werd de inoverwegingneming verworpen. Heel die geschiedenis heeft aan de VI. Nat. groep twee martelaars gegeven (Tho mas De Backer en Ward Hermans). Leuridan, Vanden Bulcke en Butaye hadden op voorhand hun handteeken ver loochend. Vindevogel deed nog niet half weg meê;- Blijven trouw: Vos, De Be.ucke- laerë, Rorfisée, Vajiopdenbosch en De Clercq. En als bondgenoot hadden ze Jacquemötte gekregen. Wqarom Leuridan, Vanden Bulcke en Butaye hun handteeken verloochend 'heb ben, schreef ik vroeger reeds: ze staan met hunne strevingen reeds veel verder dan Vos en Cons. Ze willen Groot-Ne derland, maar wie ze uit Nederland meê- krijgen om die groep W.-Vl. Schreeuwers te vervoegen en te beamen, weten we riog altijd niet. En gewoonlijk toch: als ge wilt trouwen, moet ge met twee zijn, plus de getuigen. De inoverwegingneming van het so cialistisch voorstel betreffende het par lementair onderzoek over de aanbeste ding van het Albert-kanaal nam meer tijd In beslag. De Regeering verzette zich tegen de inoverwegingneming niet, wat echter niet te beteekenen had dat zij het voorstel goedkeurt. Oud-Minister Van Caenegem, die door het socialistisch voorstel werd bedoeld, heeft in een prachtige rede, die rechts algemeene Instemming kreeg, zijne po litiek in deze aangelegenheid uitvoerig verdedigd. Anseele en Huysmans spraken zonder eenigen bijval op eigen banken. Namens de Rechterzijde en de Liberalen verklaar den M.M. Jaspar en Masson dat hunne inoverwegingneming geen. toetreding tot het beginsel van het voorstel beteekent. Indien alles normaal gaat, wordt het voorstel gekelderd ln de afdeelingen. Van nu reeds is M. Van Caenegem prachtig gewroken. Zijn •.Tienden zijn er blij om. Over Duitschland staat vandaag het volgende ln de buitenlandsche pers: Schleicher en Hitier zijn akkoord om na de verkiezingen naar de macht te grij pen. De monarchie wordt hersteld. Vijf honderdduizend man stormtroepen, be wapend met lichte machiengeweren en revolvers, zullen de regeerlngsgebouwen, de spoorwegen en radiostations bezetten. De ex-kroonprins zal eene regeering vor men zonder Hitler. In den nacht van 31 Juli-1 Oogst moeten de leiders van de arbeiders zoo talrijk mogelijk worden aangehouden. Ik schrijf slechts over: Mussolini heeft bijna al zijn ministers ontslagen. Hij zelf neemt buitenlandsche Zakfen en Corporaties over. Wat dat te beteekenen heeft, moeien we afwachten. De fascist Heinzl heeft ln het Oosten- rijksch Parlement een aschbak op het hoofd gesmeten van Otto Bauer, leider der Socialisten. Deze bekwam aldus 'n gapende wonde. Moderne parlementaire zeden? Hier rond Bergen is een communis tisch complot ontdekt, dat op 1 Oogst moest uitgewerkt worden. De koolmijnkommissie is Woensdag opnieuw vergaderd. Geen akkoord. Dat was te voorzien. Kamer en Senaat hebben Woensdag gedaan gemaakt de Kamer om 4.30 me, de Senaat op klokslag 6.30 ure. Alles wat de Kamer had gestemd, werd nog door den Senaat bekrachtigd. De zitting is slechts opgeschorst. Ver moedelijke terugkeer ln September. De socialisten hebben nog wat beslag gemaakt ln de Kamer omdat hun huis huurwetsvoorstel voor de werkloozen niet werd behandeld. De Kommissie had 's morgens vergaderd en besloten een studie te maken, waarvan de besluiten zullen voorgelegd worden bij de herneming der werkzaamheden. Minister Cocq (Rechtswezen) Is ver zocht een omzendbrief te sturen naar de vrederechters, dezen verzoekend inschik kelijk te zijn voor de werklooze huurders. In laatste instantie hebben Kamer en Senaat nog I miljard, onder waarborg van den Staat, ter beschikking gesteld van het Gemeentekrediet. Soc. Merlot had de Regeering daarover geïnterpelleerd. Op vraag van soc. Renler ontkende DE FINANCIEWET Door de regeering was een wetsvoorstel bij de Kamer ingediend voor verminde ring van salarissen en pensioenen, bezui nigingen van allen aard op de verschei dene begrootingen en voor het heffen van nieuwe belastingen. Bij de bespreking in de Fransche Ka mer hebben de debatten nogal woelig ge weest en dreigde soms oneenigheld tus- schen de regeering en de Kamerleden, bij zonder tijdens de besprekingen nopens het schrappen van zekere legeruitgaven. Door verscheidene leden werden aller' hande amendementen ingediend waardoor eene kamerzitting tot laat ln den nacht heeft blijven duren. Door de socialisten werd o. m. een voor stel ingediend om de groote legermanceu- vers voor dees jaar uit te stellen alsook de oefeningen der Reservisten. Het eerste voorstel werd aanvaard doch het tweede werd verworpen. Het ls maar nadat de H. Herrlot aan ie Kamer de zekerheid had gegeven dat door de besparingen gedaan op de leger' uitgaven niets van de nationale veilig held zou afgedaan of verminderd worden en dat de vertrouwenskwestie in de re- geering, werd gesteld, dat de voorstellen der regeering aanvaard werden met 305 stemmen tegen 172. NIEUWE LEENING Om de ftnancieele zorgen van het land te keer te gaan zal door de Fransche regeering eene leening van 2 milliard schatkistbons uitgegeven worden. Een ontwerp zal waarschijnlijk ook nog neergelegd worden om In Oktober aan staande door de Kamers onderzocht te worden, met betrek op eene conversie van vrpeger aangegane leeningen. HET PROCES GORGULOFF Maandag a. s., zal te Parijs voor de rechtbank van Gezworenen het proces beginnen tegen Gorguloff, den moorde naar van president Doumer. HEVIGE KIESSTRIJD De kiezing die met einde dezer maand moet plaats hebben heeft reeds heel wat beroering in Duitschland teweeggebracht. De kiezingsstrljd werd door alle partijen met een nog nooit geziene heftigheid in gezet. Geen dagen gaan voorbij zonder dat de politie gewapenderhand moet tusschen komen tijdens botsingen tusschen Kom- munisten, Nazi's, leden der Rèichsban- nerenz. Tijdens eene botsing tusschen Kommunisten en Nazi's was de tegen woordige politie niet sterk genoeg om behoorlijk de orde te herschapen en werd voor de eerste maal de hulp der Reichswehringeroepen. Te Altona, tijdens een gevecht tusschen Kommunisten en Nazi's werden barika- den opgericht en werd alle verkeer stil gelegd. Er werd hevig met vuurwapens geschoten van achter de barikaden, van uit de vensters en zelfs van op de daken, 's Avonds kon de politie de rust herstel len maar men telde reeds 12 dooden en 50 gekwetsten. Door de openbare macht werden nog een honderdtal personen aan gehouden. Te Berlijn, Greimfald en andere steden en gemeenten zijn nog talrijke slacht offers gevallen tijdens de laatste week ten gevolge van rellen ontstaan door de hevige kiesperiode. Door verscheidene partijen werd reeds bij de regeei'ing aangedrongen om de kommunistische partij te ontbinden en te verbieden. Door het Centrum werd de aanvraag gedaan om de Nazitröepen te verbieden en door Hitier werd een aan vraag gedaan om de toelating te beko men zelf orde te. mogen doen handhaven door zijne troepen. Inmiddels heeft Hitier ter zijner be scherming eeri "korps van 60 matthen, alle kloeke kerels van minstens 1,75 m., sa mengesteld. Sedert het heffen van het uniformver bod zijn reeds bij botsingen 116 dooden en 1170 gekwetsten gevallen. MAATREGELEN DER REGEERING In het begin der week werd door de 'regeering von Papen het verbod terug uit gevaardigd tegen het openbaar betoogen. In eene verklaring der regeering werd er zelfs op gewezen dat indien den toestand niet mocht verbeteren, elke persoon die op straat gevonden zou worden in het bezit van verboden wapens, onmiddellijk door de politie zou mogen neergeschoten worden. Bii den Pruisischen Staatsraad werd inmiddels door het Centrum een motie ingediend om het Rijksministerie te ver zoeken het verbod der uniformen terug uit te vaardigen. Intusschen bleek meer en meer aan den dag dat de regeering akkoord was met de Nazi's, wat zelfs door Hindenburg zou be vestigd geweest zijn, en heeft zij Woens dag laatst drakonische maatregelen ge nomen. Door President Hindenburg werd kan selier von Papen tot rijkskommissaris van Pruisen aangesteld en de uitzonderings toestand afgekondigd voor de stad Ber lijn en de provincie Brandenburg. Alle macht over Pruisen wórdt dus in handen gegeven Van von Papen. Zijne eerste daad stelde hij met den President van Pruisen Braun en den Pruisischen Minister Severing af te zetten. De an dere ministers van Pruisen heeft hij bij eengeroepen en hun gevraagd of zij met hem wilden medewerken. Deze hebben hun antwoord nog niet seffens gegeven doch er wordt algemeen verwacht dat von Papen eene weigering oploopen zal. De HH. Braun en Severing hebben zich tegen dezen maatregel ten stelligste ver zet en verklaren dat zij enkel het paleis van den Pruisischen President zullen ver laten als ze eruit gedreven worden door de gewapende macht. Zij weigeren hunne ambten over te geven aan von Papen en hebben beroep aangeteekend bij het Hoo- ger Hof. Het Presidentspaleis werd door de troepen onder bewaking gesteld. Voor de stad Berlijn en Brandenburg werd Generaal Rundstaedt, bevelhebber der Reichswehr, als machthouder aange duid. Zijne eerste daad werd, verscheidene politieprefekten uit hun ambt te ont slaan, mannen die bekend stonden als sociaal-demokraten. Deze weigerden het gezag van generaal Rundstaedt te erken nen en werden door de soldaten der Reichswehr aangehouden en opgesloten. Het onslaan van vele anderen wordt nog verwacht. De Maatregelen door von Papen en Hindenburg genomen tegenover Pruisen zijn moeilijk te verrechtveerdigen gezien in Pruisen de orde gehandhaafd werd door eene sterke en goed gedrilde politie. Zij kunnen enkel verklaard worden door het akkoordgaan van von Papen en de Nazi's die in Pruisen graag de baas had den gespeeld. De genomen maatregelen zijn een aan slag op de Grondwet van het Rijk en verdere verwikkelingen en zelfs afscheu ringen door landen van het Duitsche Rijk, o. m. van Beieren zouden kunnen te vreezen vallen, wat niet zal kunnen gebeuren zonder bloedige tusschenkom- sten. Door de regeering werden dus echte diktatoriale maatregelen genomen en door zekere Duitsche bladen wordt gevreesd dat von Papen zich als diktator zal aan stellen en de aanstaande verkiezingen verbieden. VERBOD OP HET DRAGEN VAN WAPENS Door generaal Runrstaedt, nieuwe be velhebber over Berlijn en Brandenburg ■■■BBBBEBaOBBBBBBIfiBBBBIBiaE» M. Renkin dat er kwestie is de loonen en wedden van 't personeel der open bare diensten met 10 te verlagen. Vanavond (21 Juli) om 11 ure zal Koning Albert een radio-rede houden voor de radio-luisteraars uit Amerika. Dat zal zeker belangrijk zijn. werd een ordonnancle uitgevaardigd waarbij aan de politie bevolen wordt alle personen die drager gevonden worden van verboden wapens onmiddelijk ln te reke nen. Bij «elfde verordening wordt aan de politie gevraagd niet te lang te talmen om met hunne vuurwapens bij wanorde lijkheden tusschen te komen, wel te ver staan binnen de wettelijkheid. Verders nog bevat de verordening de straffen toe te passen op overtredingen tegen de openbare orde. Elke persoon die een menschenleven in gevaar brengt ls strafbaar met dwangarbeid en die een mensch doodt kan de doodstraf toegepast worden. POGING TOT SCHEURING VAN DE CENTRUMPARTIJ Van rechtsche zijde zou eene poging tot scheuring van het Centrum on dernomen worden door het stichten van een Katholieke Nationale Partij. H-t doel van deze poging zou zijn eene rechtsche meerderheid tot stand te brengen om de tegenwoordige regeering te ondersteunen na de aanstaande verkiezingen. ZAL DE KOMMUNISTISCHE PARTIJ VERBODEN WORDEN Door de regeering zou een voorstel over wogen worden om de kommunistische par tij te verbieden door gansch het Rijk. De regeering von Papen denkt alzoo haar stemmenaantal te kunnen vermeerderen daar een deel van de oppositie aldus zou uitgeschakeld zijn. BEZETTING VAN GROENLAND Noorwegen heeft besloten het oostelijk gedeelte van Groenland te bezetten. Deze maatregel heeft hevige opspraak teweeg gebracht van wege de regeering van De nemarken die ook aanspraak maakt op Groenland. Het gaat hier feitelijk niet om den grond van het eiland zelf, die meesten deels uit rotsen en ijsvelden bestaat, maar wél voor de kusten van het eiland die zeer rijk zijn aan visch, bijzonderlijk aan walvisschen en zeehonden. Nochtans heeft Noorwegen zich bereid verklaard leder konfllkt met Denemarken aan een internationaal scheidsgerecht te onderwerpen. UITSLAG DER VERKIEZINGEN Zondag laatst hebben de verkiezingen plaats gehad voor de wetgevende Kamer. De groep Maniu, van de nationale boe renpartij bekwam meer dan de helft der stemmen en zal dus aan het bewind moeten worden gesteld van het land. In den kiesstrijd werden verscheidene personen gedood en gewond tijdens bot singen tusschen partijgangers der ver scheidene voorgestelde lijsten. Twee broe ders werden bij meeningsverschil op po litiek gebied handgemeen en een ervan werd levensgevaarlijk gekwetst. NIEUWE LEENING De Engelsche regeering zou linnens zijn eene leening uit te, geven voor een bedrag van 300 millioen pond sterling om de titels van de omgezette oorlogs schulden uit te betalen. MUSSOLINI GOOIT MINISTERS OVER BOORD Deze week werd een gewichtige poli tieke gebeurtenis, een der gewichtigste sedert ettelijken tijd, door Mussolini daargesteld. De Duce heeft in zijn mi nisterie een grooten kuisch gehouden en niet minder dan vijf ministers werden van hunne waarneming ontslagen. Onder dezen vinden wij de HH. Grandi en Mosconi. Deze twee ministers zijn juist deze die het verdrag van Lausanne hebben onderteekend. Dit feit doet be sluiten dat een zekere wrijving moet ontstaan zijn tusschen den Duce en zijne ministers en dat hij deze eenvoudiglijk van de baan heeft geschoven. Sedert Jaren heeft de Heer Grandi de buitenlandsche politiek van Italië met veel gezag gevoerd, en werd altijd aan zien als de persoon die het meest gezag had in Italië, na Mussolini. Ter vervanging der afgezette ministers werden enkel ^rie nieuwe benoemd. Mus solini zal dus de blnnenlandsche en de buitenlandsche politiek van Italië voeren. Verscheidene Staatssekretaiissen wer den bij zelfde gelegenheid ook uit zadel gelicht. DE OPMARSCH DER OUD-STRIJDERS De Oud-Strijders die hunne belangen te Washington kwjamen verdedigen en nog geen voldoening kregen, willen maar steeds de stad niet ontruimen. Alhoewel alle vervoermiddelen hun ten dienste worden gesteld houden zij voet bij stek en blijven zij. Het «Witte Huis», verblijf van Presi dent Hoover, wordt streng bewaakt daar men van de zijde der Oud-Strijders een aanslag tegen het palels vreest. Rond het kapitolium hebben de Oud- Strijders dagen en nachten rond gemar cheerd daar hen het verbod opgelegd was samenscholingen te houden, vóór het ge bouw. WERKLOOSHEID Ver van te verminderen neemt het aan tal werkloozen in Amerika gestadig toe. Op heden wordt het aantal werkloozen geschat op ongeveer 11 millioen. In Amerika worden de ongelukklgen niet door Staatstoelagen en steun onder houden maar moeten grootendeels leven van de openbare liefdadigheid. Men kan zich inbeelden wat al ellenden de crisis ln Amerika na zich sleept. Te St Louis wilden werkloozen het stadhuis bestormèn. De politie moest haar vuurwapens gebruiken en 4 personen wer den gedood en 30 gewond. HET GESCHIL MET ENGELAND Een scherpe ekonomische strijd is ont staan tusschen Ierland en Engeland, ten gevolge der afschaffing door Ierland, van den eed van trouw aan den Koning van Engeland en de schorsing der Jaarlijk- sche betalingen welke door Ierland tel ken Jare dienden gedaan aan het Moe derland. Van beider zijde werden de toltarieven op hunne wederzijdsche produkten fel verhoogd en door Ierland werden reeds 10.000 ton kolen besteld in Duitschland ln plaats van in Engeland. Besprekingen werden gevoerd tusschen den Engelschen Eersten Minister Mac Donald en den Ierschen Eersten Minister de Valera. Denkelijk zal een scheidskom missie samengesteld worden om het ge schil eene regeling in der minne te geven. Van Engelsche zijde zou men aan het geschil heel graag een einde zien, daar binnen kort te Ottawa eene conferentie zal plaats hebben tusschen vertegenwoor digers van Engeland en de Dominions. PAKT MET RUSLAND Door Finland werd een niet agressiepakt gesloten met Rusland. OPROER Naar Wordt gemeld ls een opstand uit gebroken in Peru; doch werd door de re- geeringstroepen uiteen gedreven. ANTI-KATHOLIEKE MAATREGELEN Door de Joego-Slavische regeering wer den onlangs verscheidene anti-katholieke maatregelen genomen. Sedert een half Jaar omtrent worden aan de katholieke scholen geen subsidien van den Staat meer uitgekeerd. Thans werd aan de ka tholieke vormscholen voor onderwijzeres sen verboden voor het Jat r 1932-1933 nog leerlingen te aanvaarden. Worden nog meer zulke maatregelen getroffen dan wordt het katholiek otid -wijs in Joego slavië tot den ondergang gedoemd. Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek KESTELYN. De 21 Julifeesten werden gevierd naar gewoonte. Om 10 uur optocht van Schoolkinderen en Maatschappijen; om 11 uur Te Deumln St Bertlnuskerk. De ballonwedstrijd voor kinders, in den namiddag, had veel bijval. 's Avonds Concert door de Koninklijke Philharmonie, goed uitgevoerd en tot slot Vuurwerk. Met 21 Juli werden officieel de eeremer- ken overhandigd aan de Heeren Onder wijzers, waarvan we over eenige weken de namen gaven. Onze herhaalde geluk- wenschen. Een goede voorzorg! 't Is van al tijd een doos MONOPOEDERS in huis te hebben; want 't ls het onfeilbaar ge neesmiddel tegen hoofd-, schele hoofd- pign, rheumatiek, griep. Te koop bij II. Notredame, Groote Markt, en 1. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinge; de doos: 7 frank, Ongeval. Dinsdag namiddag werd J. P. werkzaam aan de herstellingswerken der school te Abeele-dorp door een wa gonnetje aan de voeten gekwetst. Alhoe wel de bekomene wonden niet van zeer ernstigen aard waren zal hij toch enkele dagen tehuis moeten blijven. Pectoral Dupuis. 't Is de beste re medie bij het begin van een kwaadaar-• dige valling of griep; zij doet spoedig den brand ln de ademhalingsorganen verdwij nen. De doos 6 fr., bij II. Notredame, Groote Markt, Poperinge. Stand der Werkloosheid. Maan dag 253; Vrijdag 248. De Roode Pillen van L. Dupuis, Ju- met, purgeerend, bloedzuiverend, slijm- arwerend, galafdrijvend, zijn de beste her steller van het bloed. Te verkrijgen bij H. Notredame, Groo te Markt, Poperinge. De personen geboren in de maand JULI, moeten op heden Zondag mor gen naar 't Volkshuis, Ieperstraat, vanaf 9 tot 11 uur, komen met hunne pen- sioenkaart of om hunne storting te doen. Personen aie begeeren te storten voor hun ouderdomspensioen moeten hun nummer aanvragen vooraleer zij verjaren. 't Is de laatste Zondag dat wij de storting ontvangen voor de personen ge boren ln deze maand. Geen geld of stortingskaart kan aan- veerd worden NA de geboortemaand. Dus opgepast! De mapnen storten 120 fr. en de vrou wen 60 frank. Zondag 24 Juli, te 3 uur, vergadering voor den Landenaarsbond. Maandag 25 Juli, te 8 uur, vergadering voor het Bestuur van den Ziekenbond. Dinsdag 26 Juli, te 8 uur, Studiekring voor de K. A. J. Woensdag 27 Juli, te 7 uur, Zangher haling en Studiekring voor de V. K. A. J. Landenaarsbond. Op Heden Zon dag, 24 Juli, om 3 uur, vergadering voor onze leden. Kiezing van het Bestuur voor 1932-1933. IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag alleen open Apotheek VAN WALLEGHEM, Statiestraat. Verleden week meldden wij het droe vig afsterven van den Eerw. Heer Alberic Opsomer, Diocesaan schoolpoziener voor het hoofdgebied Kortrijk. De plechtige lijkdienst had plaats op 16 dezer, om 11 u. ln de Sint Maertenskerk. Zeer talrijk wa ren de vrienden en kennissen van den duurbaren afgestorvene gekomen om êene laatste hulde te brengen aan dezen, die door zijn minzamen en vriendelijken om gang, de genegenheid van iedereen gewon nen had. In de lijkplechtigheden bemerk ten wij geestelijke en wereldlijke Eere- Hoofdschoolopzieners, Kantonnale en aan- genomene Opzieners. Vele Eerw. Gees telijken, Onderwijzers, Onderwijzeressen en schoolkinderen. Van de duizend ge dachtenissen blijven er weinig over. Op het kerkhof werden drie hertroerende en puike lijkreden uitgesproken. De eer ste door Eerw. Heer Principaal van 't Col lege, in naam van de geestelijke school inspectie. De tweede door Mijnheer Tor deur, Kantonnalen Schoolopziener te leper, namens het Staatsopzicht en de derde door Mijnheer Vervenne, schoolbe stuurder te Wevelgem, in naam van het onderwijzend personeel. Dat de duurbare afgestorvene ln vrede ruste. de SCHOONSTE, de GOEDKOOPSTE. Groote keus var. TROUWRINGEN. Peters Albert van Londen en Lebleu Jan-Baptiste reden beide de Veurnesteen- weg op. Niet ver van het huis van Dou- terlandt, langs dezelfde straat gelegen, stak Peters al met eens af, recht naar bovengenoemd huls en kwam te recht op den auto van Lebleu die deerlijk uit den slag kwam. Een onderzoek werd Ingesteld. Botsing. Zondag kwam Karei Ra- man met zijn auto de Vlamertlngesteen- weg afgehold, toen hij door den auto Nr 6147 M B aangereden werd. Zonder te stoppen of van Iets te gebaren muisde deze er van onder, doch toen Raman op de markt gekomen hier voor eenige oogenblikken stil hield bemerkte hij den auto waarvan spraak. HIJ verwittigde da delijk de politie, en deze trok de wacht op bij het vermelde voertuig, doch de voerder wilde maar niet verschijnen. Hij zal echter het verdiende proces niet kun nen ontloopen. Zaterdag avond omstreeks 7.30 uur, heel dicht bij de statie, werden een tien tal coupons gevonden van Chemin de fer der Congo-Auxiliaire grand lacs enz. Dadelijk heeft ze de eerlijke vinder op het pollciebureel gaan neêrleggen. Den zelfden dag heeft men op de Boomgaard plaats na de eiermarkt, twee groote man den eieren gevonden. Zij werden naar het pollciebureel gedragen, waar de verliezers die kunnen in ontvangst nemen. gegeven door Professor aan de Beroepschool te leper. Aangenomen Kleermaker der Spoorwegen 12, BOTERSTRAAT, IEPER Kleermaker voor Heeren en Damen. Confecticn voor Heeren en Jongelingen. Patronen naar maat voor Damen. Maurice Vandevoorde van Doornijk, oud 28 J. en Dufour Louis van Lauwe, hadden Dinsdag avond or. 7 u. een har telijk avondmaal genomen in de herberg De Steenhouwer in de Neerstraat ge legen. Toen ze nu hartelijk geëten en ge dronken hadden kwam men tot twisten en t schijnt dat het hier om een liefde historie te doen was, Vandevoorde kreeg eene verwonding aan 't hoofd tengevolge Prince Rosewas weer in de eerplaatsen. Men ziet hem hier met zijn eigenaar M. Coppez en zijn jockey op het Wellington koersplein. iSBSBHaaBsgDa85Baa5EE3!BS*ssisissaEBBBaaasBBC2aBB3iaBSBaBSBii van een geworpen pintglas en Dufour werd de pees van den rechterduim door gesneden. De man moest dadelijk door den dokter verzorgd worden. Daar hij be schonken was werd hij naar den amigo opgeleid. De vrouw Luyten A., wonende Van- denpeereboomplaaits, kwam Maandag avond van de trapen in haar huis, gleed uit, viel met het hoofd op de makelaar van de trap en had de linkerschouder ontwricht. Droevig samentreffen: de vrouw en kon haar moedertje niet gaan bezoe ken die op sterven ligt. Jul. Der., oud 54 jaar, wonende op de Kalfvaart, was Dinsdagnamiddag in den draal gerocht en trok eene herberg binnen in de nabijheid van de Meenen- poort gelegen. Hij dronk er een glas bier, doch bij het henengaan vergat hij zijn gelag te betalen. De politieagent die daar op dienst stond maande hem aan te beta len en naar huis te gaan. Doch 't en be viel hem niet en hij kwam in opstand te gen den agent. Deze leidde hem naar den amigo waar hij zijn roes kon uitslapen. De Voetbalvereeniglng «Stormvogels heeft in hare laatste bestuursvergadering besloten een grootsch athletiekfeest te houden op Zondag 14 Oogst, ten 14 uur, op haar speelveld te Vlamertinge. Alle clubs en vereenigingen van West- en Oost-Vlaanderen, bij den Vlaamschen Voetbalbond aangesloten, alsook alle lief- hebbers-athleten uit den omtrek zullen op mededingschap verzocht worden. De prijzen ter waarde van 1000 fr. zullen hoofdzakelijk uit bekers en andere kunst voorwerpen bestaan. Zilveren en bronzen medaliën zullen aan de athleten toege kend worden. Ter gelegenheid uwer Kermis, Groote Veertiendaagsche Reklaamverkoop van Sporthemden Frank 14 - 15 - 16 - 18 - 20 - 24 Frank 15 Afslag op onze reeds bestaan de lage prijzen voor alle zijden en katoenefl Kleederen en Mantels. Groote Markt, 19, te IEPER. Op Donderdag 28 Juli 1932, ten 18 u., In het Stadhuis, (Raadszaal, 1» verdiep) zal de heer Goeman, bestuurder van den Belgisch-Luxemburgschen Dienst voor Toerisme, een Vlaamsche voordracht hou den over Toerisme Ingang vrij voor iedereen. De plechtige prijsuitdeeling aan de leerlingen van St Vincentiuscollege zal plaats hebben Donderdag 28 Juli, in de feestzaal van het College. (Ingang Bol- lingstraat) Niettegenstaande het regenachtig weder waren de huizen op 21 Juli tame lijk wel bevlagd. Om 11 uur ging het mu- zipk Ypriana, de gemeenteoverheden ten stadhuize afhalen om ze naar St Maar tenskerk uitgeleide te doen, waar om 11 uur het Te Deum door den Z. E. H. De ken, omringd door de geestelijkheid der stad gezongen werd. Het meerendeel der overheden woonden de plechtigheid bij. De schoolkinderen en stads- en staatsbe dienden hadden vrij af. Des avonds werd op de groote markt een prachtig vuurwerk afgeschoten. Ter huldiging van den beroemden geneesheer Jan Yperman, oud-chirurg van Belle's Godshuis, heeft de Commissie van den Openbaren Onderstand besloten eene gedenkplaat te doen plaatsen ln den voor gevel van bovengenoemd godshuis. Te dien einde werd een prijskamp uitgeschre ven voor de beste teekening. Te dier gelegenheid herinneren wij er aan dat, vóór den Oorlog, boven de twee de Ingangsdeur, een in eikenhout gesne den loofwerk er aan herinnerde dat de Salonne Belle de stichter was van deze zoo schoone instelling. Wat de heeren van de Commissie deden voor het Nazareth, zou hier evengoed mogen herhaald wor den. Op 24 Juli geeft de Y. 8. P. een groot zwemfeest ln de stedelijke zwem kom. De beste kampioenen van het land zijn reeds toegezegd. Verschillige prijs kampen zullen plaats hebben. Om te slui ten groote match tusschen Brugge en Gent. De beste Iepersche krachten zullen Sn lijn gesteld worden. Zie programma 2« blad. Christen Volkshuls, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 23 Juli, te 8 uur. Zondag 24 Juli, te 2, te 5 en te 8 M uur. Maandag 25 Juli, te 8 uur, (Fransche Heldin) (Héroïne de France) prachtig tragie-komedie fn 7 dealen waar in worden weergegeven de heldenfeiten van een meisje bij het Engelsch leger. De hoofdartisten zijn: ESTELLE BRO- DY, JOHN STUART, ALF, GODDARD. (La chute de Troie) Deze film in 7 deelen vertoont den lang- durigen en hardnekkigen strijd tusschen Trojanen en Grieken. Pftris, een der zo nen van Priam, koning, der Trojanen heeft op een zijner reizen Helena, de koningin der Grieken, ontvoerd. Achilleus. veld heer der Grieken, besluit zich op Paris te wreken met Troja te vernietigen. Aan dezen reusachtigen strijd werd een einde gesteld met een valstrik der Grieken, die hun toeliet de stad Troja te verbranden en hun koningin te hernemen; overheer lijke zichten; rijke kostumeering; mach tige vertolking. De hoofdrollen worden vertolkt door CARLO ALDINI, ALBERT STEINRUCH, CARL DE VOGT, EDY DARGLEA en WLADIMIR GAIDOROW. VLAMERTINGE. Gemeentekrediet van Belgie. Geldplaatsing met volle dige waarborg. Agent Jer. DEHAECK. VLAMERTINGE. Tooneel. Op he den Zondag 24 Juli 1932, om 7 u. 's avonds, in de zaal Volksontwikkeling voert de tooneelgilde Deugd en Vreugd het his torisch drama opBreidel en de Co- ninck door Palmer Putman. Inhuldiging van E. H. Pastor Ver- failiie, op Zondag 7 Oogst, om 3 uur namiddag. Voor opschriften en versiering wende men zich zoo spoedig mogelijk bij den koster J. Denhert. HOLLEBEKE. Fransche Ziekenbond. Beste Leden, let wel opl De controleur van het Ministerie van Nijverheid en Ar beid laat ons weten; 1. - Gezien de bestaande Fransch-Bel gische overeenkomst mogen de grensar beiders van geen twee ziekenbonden tege lijk deel maken. 2. - Al wie dus in Frankrijk werkt kan noch mag geen keus van Ziekenbond doen, maar kan alleen aangesloten worden bij het Verbond der Christene Grensarbei ders, niet meer bij Vooruitzicht tot op den dag dat hij in Frankrijk niet meer werkende, terug en seffens in volle recht aanvaard wordt in Vooruitzicht GEO. WOESTEN. Auto in brand. Op 14 Juli, Fransche feestdag, kwamen er veel onzer Zuiderburen onze badsteden per auto een bezoek brengen. Tegen den avond stond al ons plaatsevolk aan de deur zeggende: een auto in brande. De geleider dekte het vuur af met een deken; doch deze werd ook door de vlammen aan getast; en op t vaar van een geweldige ontploffing wierp Ampe M. den inhoud van een schotel -ater op het vernielende element. Gelukkig gebeurde geen verder ongeluk en de vlammen waren uitgedoofd. Verloren. In verband met artikel, onder deze hoofding verschenen in ons nummer van 3 Juli 1.1., moeten we laten weten dat dit ongeval niet gebeurd is met M. De Cremer van Stavele, maar met een anderen voerder. Vriend, hebt gij veel hoofdpijn, soms zenuwkoortsen in het hoofd? Negen maal op tien komen deze voort uit flauwte van bloed. Hewel, genees de oorzaak om ge heel daarvan bevrijd te blijven, en het beste middel is de goede THEOBROMA: geloof ondervinding, vriend Te Poperinge te bekomen bij alle HH. Apothekers. KOMEN. Davidsfonds. Op Zon dag 1.1. 17 Juli, hield afdeeiing Komen een luisterlijken liederen- en declamatie avond, en wel ter gelegenheid der 11 Juli- viering. Niettegenstaande de plaatselijke velo- koers en de aanwezigheid van verschillige leden bij de V. O. S.-senbetooging van Kemmel, mochten we ons verheugen op een talrijke opkomst, jjj aanwezigen had den het zich zeker niet te beklagen, want de heer Dessein, klucht- en kunstzanger uit Middelkerke zorgde voor een puik pro gramma en werd dan ook verscheidene malen uitbundig toegejuicht. We raden onze zusterafdeelingen aan de proef ervan te nemen. Verder wijdde de heer Voorzitter wei- gevat uit over de beteekenis van 1302. Ook de heer Boogaert dient geluk ge- wenscht voor zijn puike declamatiestuk ken. WERVIK. Examenuitslagen. Da leerlingen der Beroepsschool der Zusters van Liefde, Koeistraat, 20, Wervik, had den weer veel sukses op de verschillende officieele examens. Zij bekwamen respectievelijk 1 diploma van hulprekenplichtige, 1 diploma en 2 getuigschriften van knippen en naaien, 3 officieele getuigschriften van 't eindexa men der algemeene vakken en 11 van huishoudkunde. 46 Leerlingen ontvingen het getuigschrift der overgangsexamens. En 3 Meesteressen legden met groote on derscheiding het examen af in Sierkunst. De tentoonstelling der werken van de leerlingen is open op Zondag 24 en Maandag 25 Juli, van 9 tot 12 en van 2 tot 6 uur. Eenieder die belang stelt in handwerk zal zich graag overtuigen van de vlijt der leerlingen en de bekwaamheid van het onderwijzend personeel. Allen dus naar Wervik! De toegang is vrij voor ledereen. Indien gij tot hiertoe alles geprobeerd hebt zonder voldoenden uitslag of gene zing te bekomen, wacht niet langer en neemt uwen toevlucht tot MARTIN TOMS. Voor verouderde en Ingewortelde gevallen volgt de volledige serie van zes weken, 185 fr. voor Asthma speciale serie. Martin Toms, 112, Weststraat, Brussel. Apotheek H. Notredame. Poperinge. TER BEREIDING UWER SPIJZEN VINDT U ZEKER HET MEESTE GENOT, GEMAK EN PROFIJT, MET DE CUISINIÈREN VERVAARDIGD IN DE FABRIEKEN Te koop bij ALBERT DENYS, Poperinge. - Tel. 61 en bij alle goede stoofmakers.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 3