SNUIF Zomertraan LUKRfIDEN HANDELSFOOR te Rumbeke Remi DEIiPOTTE Zonen, petegejh - oüüEfiflfl(?OE GEDACHTE het manneke MAAN □24-7-22. - DE POPERINGENAAR. - !Ir Z2. - EI. 5. De Tentoonstelling bij de Eerweerde Zusters Beoediktlnessen. faanderens Bedevaarten naar LOURDES Nooit meer Oorlog Een beeld van verschrikking en en van ellende. XIII6 IJZERBEDEVAART PLEZIERTREINEN BELG. STAATSPAKETBOOTEN TUSSCHEN OOSTENDE-DOVER STORT 8.75 FR. PROCESSIE TE VEURNE PEPERMINT AANBESTEDINGEN Uitslagen der Aanbestedingen Gesticht van het H. Hart en van de Onbevlekte Ontvangenis HEVERLEE (Leuven) VROUWENHOEKJE uitgesproken cp de Begraving van E. H. GODERIS, TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN JULI - HOOIMAAND Heeren Landbouwers, Bezoekt de Laiidbouwmachienen Telefoon Oudenaarde 238» van 7 tot 11 Oogst Die wil rijstpan eten met den duivel moet 'nen lepel hebben met 'nen langen Bteert. Een goed metser verwerpt geenen steen. Die te zeer hem haasten moet, dikwijls kwetst hij vuist of voet. "t Geld is rond en heeft geen steert. Last gedenkt best. l£££SSBE3B!Si:saSX!S!2)353Bia3gSa3ia3:3l9 UfT DE MET VEEL MOED omdat het moet zet ik mij aan 't pennen om zoo maar 't nieuws van hier en daar te laten kennen. Tc Groet U, beste Lezers mijn maar... 'k heb niet veel tijd te verliezen, want... gereed staan reeds de valiezen om te gaan naar den trein, want, moet ge weten, en 't niet vergeten, Marenta en t Manneken uit de Maan trekken, alle twee fijn uitgedoscht en aan- [gedaan, op reis, hoezee naar de zee. Ja, w'hebben wij in 't jaar ook een eens- ken;', espaard hé, en we verdienen wij toch ook 'a beetje rust, zou 'k denken. Als 't wéér is warm dan trekt rijk en arm uit dorp en sleê heel tevreê meê naar de zee. Marenta en ik gaan ons ginder 'n beetje Uitrusten, en goed zien dat w'ln dien ha ring plas niet verzuipen, zooals Rebecca. Rebecca, moet ge weten, dat was de vrouw van Mozes die ook voor 'n paar daagskens naar- de zee gegaan was en er in veixironk. 't Nieuws werd aan Mozes medegedeeld, die telegrafeerde zoek het lijk Drie dagen daarna werd Rebecca's lijk uit 't water gehaald. Men telegrafeer de aan Mozes: «Lijk van Rebecca gevon den, vuil, er hangt wel 2 kilo krevetten en krabben aan Heel goed telegra feerde Mozes terug, verkoop krevetten en krabben, en werp lijk weêr in zee EN NU, BESTE GEZELLEN, ga 'k U entwat vertelden over... den blauwen diapiant want 'k zeg het gansch bedaard *t is verdraaid de moeite waaxd over dien fameuzea steen, die bracht veel ellende en geween, iets te vernemen zonder veel te temen. Da's nu nen diamantdie wel hon derd miljoen en nog meer, waard is... en zie... ge zoudt hem mij voor niets willen geven, ik zou hem niet willen. Die dia mant werd in 't jaar 1670 door een Franschman, 'n zekere Tavernier, gepikt uit den Tempel van den afgod Barna Sita in Pagan. Bij zijn volgende reis werd Ta vernier daar 'n tijger verbeten. Maar eerst had hij het juweel verkocht aan Lodewijk XIV. Enkele maanden later, moest den Koning troonafstand doen en toen hij stierf wierp 't volk met kalseisteenen naar zijn lijkwagen. Marie-Antoinette erfde den fameuzen diamant en stierf op 't Bchavot. Later werd de diamant uit de schatkist gestolen en teruggevonden te Amsterdam bij den juwelier Fals. Deze werd drie da gen daarna vermoord. Ondertusschen had den Franschman Beaulieu den steen in handen gekregen. Deze vertrok daa naar Londen met den gestolen diamant, maar hij dierf hem niet verkoopen, uit schrik van in den bak te vliegen; hij stierf van honger... met den diamant van honderd miljoen in zijn kousen verborgen. De vol gende bezitter was Henry Hope, een mil jardair... Enkele maanden daarna was de miljardenbezitterzoo arm als Job. Dan kwam de steen in. 't bezJ van Prins PO' niatowsky, een Poolsch edelman, die hem een avond leende aan zijn lieber schatz een danseres, mademoiselle Ladone. Zij werd, eens dat ze met den prins in den schouwburg was, in volle zaal vermoord. De prins stierf van verdriet. De juwelier die den steen verkocht had pleegde twee dagen daarna zelfmoord. Door een Griek- schen tusschenverkooper werd den steen den Sultan Abdul Hamid verkocht. Op den dag dat het verkoopkontrakt onder- teckend werd, kwam de Griek met gansch zijne familie om, in een ongeval. Hamid schenkte den diamant zijne lievelinge, 's Nachts vond men haar verwurgd in heur kamer liggen, en de diamant lag nevens haar. De steen kwam dus weêr in het be zit van den Sultan, die Weinigen tijd la ter verbannen werd en «tierf. Na de ver banning en den dood van den Sultan hoorde men in langen tijd niet meer spre ken over den Blauwen Diamant toen men eensklaps vernam dat hij zich te Washington bevond, in 't bezit van den miljardair Mac Lean. Mac Lean was getrouwd en had een jongetje van zes, zeven jaar. Mac Lean's vrouw nu, zou graag den blauwen dia> mant bezeten hebben. De miljardair ver zette er zich tegen... maar... ce que fem me veut, Dieu le veut Na enkelen tijd kocht hij het edelgesteente voor zijn vrouw. Deze hing het aan he: r ketting en ging met haar zoontje een wandeling doen. Nauwelijks waren ze op straat of 't kind werd door 'n auto gevat en op stond gedood. En tegenwoordig hoort men in Philadelphia over niets anders meer spreken dan over 't geval Mao Lean, want nu vil Mac Lean van zijne vrouw scheiden, omdat hij haar gewaarschuwd had dat de blauwe diamant hen ging on geluk bijbrengen, en dat ze hem toch ge wild heeft... Hij aanschouwt zijne vrouw als de onrechtstreeksche moordenares van hun zoontje. En da's nu de fameuze historie van den fameuzen i lauwen Diamant die tien miljoen ballekens kost... en niets dan smart en verdriet met zich brengt. Als er een mijner alderliefste Lezereskens of besté Lezers, dat sieraad in zijn bezit heeft, zij mogen het gerust houden, mij kunnen z'er geen planzier meê doen. ACH HEER! Ach God, riep de schoonmoeder uit, ik heb mijnen bril ge broken. Zeven jaren ongeluk! De schoonzoon, oin haar te troosten!!I: Wees toch niet zoo bijgeloovig, het ongeluk kan ook slechts één jaar duren... en nog minder. Een mijner vrienden, brak ook tens zijn bril. Zes maand daarna was hij al dood! PATAT! dat mankeerde er nog aan, ge zult me rap gaan verstaan. Een prefester beweert na 't feit lang te hebben bestudeerd 't is de moeite weerd en 'n ding fel geleerd dat... de lange mannen die sterke jannen veel rapper zijn zat en minder kunnen tegen t bieraat dan de kleine man die goed zuipen kan. Zoo tenminste beweert die fameuze ge leerde, maar hij kan ook dolen. Dus alderliefste Lezereskens, die nog niet getrouwd en zijt, opgepast hé, en goed uit Ulie oogen kijken als ge 't huwelijks bootje in wilt stappen. Als ge alle drgen geen ruzie en lawaaid in uw huis wjlt hcifben^ trouw dan 'n kleine man... de lange ziin veel te rap zat C' g Manneken, zegt Ma- nta, o g. lame maakt voor uw Y. t „nta daarmede bedoelt, weet "t nu precies niet. Heeft ze 'n nu op 't feit dat ik ook van de grootste niet ben... of dat ik ook nog al 'n potje lust... Allée, de tijd zal leeren! HEWEL, vroeg de dokter aan zijn nieuwen zieke, hebt ge alles gedaan wat ik U gezegd heb? Neen, antwoordde de patient, die precies op zijn gemaksken niet was. Ik had U nochtans gezegd, dat ge aan uw vrouw moest vragen, dat zo rond uwen hals een flanelle zou binden... Ik weet het, mijnheer den dokteur, hakkelde onze zieke... maar... En dat ze U een goeie pap moest ge reedmaken? Heeft ze dat gedaan? Neen... meneer de dokter. En waarom niet, vroeg den dokter op bruusken toon. Maar... omdat ik geen vrouw en heb meneer, zei d'andere gansch onschuldig weg. JAMAAR, PEINS NE KEER wij, klein Belgskens hebben d'eer de schoonste maskens van gansch d'aard van al de landen, die ge vindt op de we- [reldkaart, (ze zijn met vijftig toch misschien) in ons land vereenigd te zien. Allée, zulle! laat nu den beiaard maar spelen. Maar meteen denk ik op 't uit treksel uit 't evangelie; Van stof en asch zijt gij gemaakt, en tot stof en asch zult gij wederkeeren! Ze zijn dus in Belgie. de schoonheids koninginnen ofte reines de beauté of miss dit en dat... enün zooals ge 't noe men wilt. En alle soorten van feesten en spelen werden op touw gezet ter eere van die lieve mamezellekens. En die schoon dingskens denken dan, voor 'n acht daagskens, of zoolang 't schoon liedje duurt dat de wereld zonder hen niet meer voort zou blijven draaien. Dat is nu de gang der wereld, zie. Ge moet nu niet denken dat er hier kwestie is van jaloerschheid zulle, beste Lezers en alder liefste Lezereskens... maar ik wil maar besluiten, dat z*in Poperinge en de ronde ne keer moesten ne keus doen onder mijn beste Lezereskens... er meer dan één miss Univers voor de pinnen zou komen!!! Vleier, zegt Marenta. Is 't zoo niet? Want 'k heb 't al'tijd gezeid O! flinke boerenmeid! 't is gij, die schoonheidskoninginne zijt. TRIENTJE TOETERS had valsche tanden. Da's nu niks... Marenta heeft er ook... en ik ook... Maar Trientje was op 't bal een valsche tand verloren en Jefke Plooi, die vroeger bij Trientje een blauwtje had opgeloopen, vond hem. 'k Zal z'ook eens een affront aandoen, dacht hij; Jefke liep naar huis en trok zijn ezel 'n tand uit, en ging er recht meê naar Triene. Triene zei hij, hier is de tand die ge verloren zijt.,. en hij lachte al in zn vuist. Wel jongen, antwoordde Triene, die gewaar werd van waar da wind kwam, 'k -wist toch niet dat ge mij zoo geerne zaagt, om voor mij uw eigen tanden uit te trekken I HEBT G'AL KOLEN INGEDAAN want de Winter zal aan de deur gaan staan belaan met allerlei ziekten en ellenden dat we van vroeger reeds kenden. Maar 't schijnt, nog ne keer volgens zeer geleerde perfesters, dat we ne Winter gaan hebben... maar ne Winter hé, allée, zooals w'er nog nooit eenen gekend heb ben... zoo koud dat hij zijn zal. Ge moet namelijk weten dat de wereld zich stilaan bezig is aan 't omdraaien gthebt al dikwijls hooren zeggen voor te zwanzen: 't wordt een omgekeerde we reld! hewel... dat wordt nu werkelijk heid... want de Noordpool en de Zuidpool zijn al bezig aan 't verhuizen. Ge gelooft me niet. En ik zeg U dat er geen 500 jaar meer zullen noodig zijn eer de Noordpool op de plaats van de Zuidpool en vice versa, zal staan. En als ge 't niet gelooft kunt ge dan ne keer terug komen zien. En 't is dus aan dat feit, dat die groote geleerde perfester toeschrijft dat we ne fameuze koude vriezewinter mogen, ver wachten, daar de Noordpool al volop be zig ls, langs hier af te zakken... op zijn honderd gemaken,... langzaam maar ze ker. Onbetaalde reklame voor de kolenhan delaars! II NOEM MIJ NE KEER een ver fami lielid, vroeg de meester in de klas aan Jefke Slim. Mijn broeder, zei Jefke. Hoezoo? HeweL.. hij zit In China... en dat ls toch wel ver hé. GE MOET ALTIJD ZIJN GALANT met de vrouwen want 't zou U vroeg of laat berouwen! II Da's zoo maar om wel te staan met mijn alderliefste Lezereskens, da'k dat aoo seg- Maar waar ze niet zijn galant 't ls voorwaar 'n schand, dat is in een land, aan den overkant van den grooten plas waar men niet maakt zooveel kas van de vrouwen ge kunt het goed onthouwen. Dat ls een land waar de slavenhandel nog bestaat en waar de vrouw zoomaar verkocht wordt als een beest. Maar 't ls ginder nu ook gewis crisis. En de waar de vermindering van deze marchandise overtreft in hooge mate deze der andere producten Indien men zoo zeggen de fameuze ongalante statistiekopmakers (we vergeven 't hen, want 't zijn cijfer- mannen) de prijs der vrouwen verge lijkt met dien der beesten, dan komt men tot 't besluit dat het koopen van een vrouw tegenwoordig 'n slechte kapitaalsplaatsing isl Een vrouw van eerste kwaliteit koopt men, ginder wel te verstaan, voor 1000 frank... voor gewone kwaliteit betaalt men van 300 tot 350 frank. Is 't niet schandalig dat er in de 20« eeuw nog landen gevonden worden waar levend menschevleesch nog op de mark ten verkocht wordt? DIKKE MIEL LAG ZIEK TE BED. Miel, sprak zijn vrouw, wil lk den dokteur ne keer gaan halen! Ja, zei Miel, maar den beestendok- teur zulle. Hoezoo! Hewel ja, als de menschendokteur komt dan vraagt hij waar hebt ge zeer Ge zegt hier of daar, en hij schrijft U eenlge pillekens voor... Maar de patiën ten van nen beestendokteur kunnen niet spreken... en die moet maar zoeken. Wat bewijst dat Miel nog zoo beest niet is, als ge 't wel zoudt denken. EN DAARMEE, PARDAF, is ons epistel nog ne keer af. Onze trein om naar de zee te gaan zal weldra in de statie staan, 'k Moet goed. zien van hem niet te missen want dan, naar ge wel kunt gissen, 'k zeg 't al hijgen zou 'k van Marenta zoo geen klein sala meê krijgen. V En 't naaste keer ziet ge mij weer met mijn vel en vleesch zoo bruin-als dat vaar ne Congolees. 't Manneken uit de Maan. Gebradkt Chicorei WYPÈLIÈR-TAFFIN* Si 't is de boste. Het is ontegensprekelijk dat het onder wijs en opvoeding in onze stad van Jaar tot jaar grooten vooruitgang maakt: de prachtige tentoonstelling die wij over veertien dagen bij de E. Z. Benediktin.es- sen gehad, hebben is een klaarblijkelijk bewijs. Zeker is die snelle en bestendige voor uitgang grootendtfels te danken aan de aanmoediging van het bestuur en de of fervaardigheid en hooger doel waarmede1 het personeel bezield is. Hun doel is immers de leerlingen zoo danig voor te bereiden tot het later leven, dat zij niet alleen in kundigheid en vak kennis, maar ook in opvoeding, bescha ving en in verstandelijke ontwikteling uit schijnen. De beroepsschool heeft niet al leen liet stoffelijk belang van de leerling© voor oogen maar zij bekommert zich ook om den zedelijken en verstandelijken kant barer opvoeding, zoodat zij liefde krijgt voor het gekozen vak en bewust wordt van haar waardigheden en maatschap pelijke plichten. Dit jaar nog meer dan andere werd er bijzonder gesteund op huishoudkunde en huishoudkundige opvoeding, die voor doel heeft de meisjes te bereiden tot de be langrijke rol van bestuursters van een huishouden. Dat ze leeren het huishou den op de profijtigste manier gade slaan, bewees ons die wel opgemaakte spijs kaarten, de met zooveel smaak opgea&tte tafel, het zoo schoon gewasschen en ge streken linnen en de door de leerlingen zelf gebakken taai-ten en lekkernijen van alle soort. Zoo leeren ze het zuurgewonnen gel(j met verstand benuttigen en terzelvertijd zorgen voor orde en netheid en ook voor een lekker beetje, ten einde de huisleden de voldoening te verschaffen, waarop zij recht hebben aanspraak te maken. De vijf volgende leerlingen legden hun examen van huishoudkunde af en be kwamen hun diploma: Marie-Jeanne Bourgeois, met grootste onderscheiding; Maria Baianoie id.; Ma rie-José Kerckhof, ld.; Anna Bevloo, ld.; Maria Verpoort, met voldoening. Volgde daarop de tentoonstelling van het leerwerkhuis. Prachtig is het werk dat daar afgelegd werd! Hier werken een vijftigtal leerlingen den dag door. Van af hun 3« jaar wordt hun e n dagloon toe gekend als zij voor de school werken, nochtans blijft het hen vrij voor eigen huis of voor school te werken. In dezelfde zaal vinden wij ook de wer ken der leerlingen van de lagere school, waarin de kinderen zich reeds stap voor stap voorbereiden om over te gaan tot de beroepsschool. Schoon waren het hand werk en teekeningen die daar bewijs ga ven van de bekwaamheid der leerlingen en meesteressen. Na de lagere school komen wij aan de tentoonstelling der beroepsschool. Bij vele ouders bestaat nog dit valsch gedacht: dat ze daar enkel een stiel lee ren, hetzij- van moden, waarin ze alle slag van hoeden leeren opmaken of ver anderen, hetzij van snijïeer en confectie. Verbaasd stonden velen toen ze in de 4 jaren der beroepsschool de schrijfboeken en werken zagen der algemeene leervak ken, die voort bestudeerd worden zoodat de leerlingen na het 3« jaar hun examen afleggen, vóór den Staat, het programma weinig verschilt met dit der Middelbare scholen. Dit diploma werd toegekend i. .n: Marie-Jeanne Bourgeois en Maria Dela- note, die het examen met onderscheiding doormaakten. Zoo komen wij aan het 4" jaar dat een meer rechtstreeksche voorbereiding is tot het aanvangen der twee laatste jaren vor ming tot beroepsonderwijzeres, en na het welk de leerling volledig zijn stiel kent. Verbazend is het werk door zoo jon ge kinders afgelegd. Na het 4« jaar wordt ook een examen afgelegd, vóór de afge vaardigden van den Staat. Dit gaat over snijleer en confectie. Hier bekwam Maria Mylleville haar di ploma met onderscheiding en Lucie Van der Meersch en Laura Masuro met vol doening. Veler blikken werden ook getrokken op de prachtige schilderijen door zóó jonge kinders cp meesterlijke wijze vervaardigd. Wij eindigden met de klas van handel. Hier konnen wij bestatigen hoe alle be grippen en opleiding tot handel en boek houden gegeven is, hoe de leerlingen dac- tylo, steno, steno-typie, voor zoovelen on bekend, kunnen leeren, tot zelf rekenen met de machien. Drie leerlingen bekwamen him diploma van dactylo: Germaine Everacrt, met een snelheid van 21 woorden per min.; M. Thérète Huy- bers, met 20 woorden per min.; Anna Des- sein, met 15 woorden per min. Aan allen dus, meesteressen en leerlin gen, onze beste gelukwenschen en we zijn ervan overtuigd dat er toekomende jaar nog vooruitgang zal te bestatigen zijn! Altijd hooger en hooger op tot eer van God en welzijn van de maatschappij. EEN BEZOEKER. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB In Duitschland werd door de Vereenl- ging voor den Vrede een vlugschrift ver spreid, dat vooral bedoeld ls om de duit- sche openbare opinie voor te lichten aan gaande de gruwelen van een nieuwen oor log die de duitsche nationalisten met vroolijk gemoed voorbereiden. In die brochuur leeren vrij dat de laat ste meiLschenslachting 13 millioen 677 duizend dooden gekost heeft en 17 mil lioen 53 duizend gewonden. Als men de vermisten meetelt komt men tot het ont zaglijke aantal -van 11 millioen dooden. De lijst dier dooden zou een lengte heb ben welke den afstand Parijs-Vladivow- stock evenaart. De oorlog vergde een uitgave van 6258 millioen frank. Werden bovendien ver woest: 741 883 woonhuizen; 23.000 nijverheden; 37.000.000 hectaren land; 90 ijzervoartbrengst; 37 kolenvoortbrengst; 94 wollenvoortbrengst; 70 suikervoortbrengst. Volgens een amerikaansche berekening heeft de laatste oorlog een economisch waardeverlies berokkend van 400 millioen dollar. Met dit bedrag zou het mogelijk geweest zijn voor ieder gezin in Duitsch land, Oostenrijk, Belgie, Frankrijk, En geland, Amerika, Kanada en Australië een huls te bouwen ter waarde van 85.000 frank met een toerusting ter waarde van 32.000 frank en een hof ter waarde van 16.000 frank. Met hot overschot zou men ln Iedere stad van 20.000 inwoners kunnen opbou wen een reusachtige bibliotheek; een hos pitaal en een toevluchtsoord voor bejaar de menschen, kostelooze scholen van den hoe-geren graad. In de plaats ervan moeten de Duitschers nu gedurende 62 jaren hun schulden be talen aan de geallieerden en aan Amerika, terwijl de geallieerden en wij, Belgen, onze schulden niet betaald krijgen en tot over de ooren in de belastingen zitten. Dit zijn de gruwelijke gevolgen van den oorlog. En die gruwelen zouden overtrof fen worden indien een nieuwe oorlog ooit tot schande van het menschdom uitbre ken moest. Er zijn er ln alle landen, die met een licht gemoed naar een nieuwen oorlog zouden gaan. Er zijn er vooral velen, te veel zelfs, die meenen dat een woud van bajonetten volstaat om den oorlog te voor komen. Doch de tijd komt dat de openbare opinie zich ervan bewust zijn zal dat de veiligheid niet ligt in de bewapening en dat, hoe hooger de bewapeningen reiken, hoe grooter het oorlogsgevaar wordt. Als men den vrede wil moet men den oorlog voorbereiden. Dit is een valsche leus. Als men den vrede wil moet men den vrede voorbereiden door het woord, door het geschrift, door alle beschikbare ge stelde middelen en vooral door de katho lieke aktie, steunend op verzoening en toenadering tusschen alle volkeren. Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen v EERSTE: 1 tot 9 Oogst. Treinen rechtstreeks naar Lourdes en recht streeks terug en treinen met opont houd in Parijs (Montmartre) en te rugreis langs Lisieux. TWEEDE: 5 tot 14 Sept. Reisweg: Lisieux, Mont St Michel, Lourdes, Parijs-Montmartre. Inlichtingen: Eerw. Heer DE RYCKE, Pastor op Sint Jan, en Eerw. Heer VERBOUWE, Onderpastor op Onze Lieve Vrouw te Poperinge. ALGEMEEN SECRETARIAAT: Plein, 13A, Kortrijk. SEiB9!QJB&S3!3SBaBB!Z:S!aE!3!Z3B'BnaSBa BEHEER VAN HET ZEEWEZEN Bericht aan de goederen verzenden Het Bestuur der paketbooten van de lijn Oostende-Dover heeft de eer de hee- ren verzenders bekend te maten dat, ten einde aan de hun toevertrouwde goederen een spoedigere aflevering te verzekeren, zij de toelating krijgen deze goederen te laten vergezellen van de documenten be- temd voor den Engelschen toldienst en ingesloten in een tasch of ander recipient den officier met de vracht belast ter hand stellen. Deze recipiënten mogen alleen dusda nige documenten bevatten, met uitslui ting van alle briefwisseling of andere do cumenten dan degene die betrekking heb ben op de met eene paketboot van de lijn Oostende-Dover vervoerde goederen. De recipiënten zullen open aangeboden wor den ter bezichtiging van voornoemden offi cier en in zijne tegenwoordigheid gesloten worden vóór dat zij hem algegeven wor den. Dezelfde schikkingen kunnen worden genomen wat betreft de verzending van documenten voor den Belgischen toldienst bestemd voor goederen van Engdsche her komst. Voor alle verdere Inlichtingen, zich wen den tot het Bestuur der paketbooten, te Oostende-kaai, of tot het Middenbeheer van het Zeewezen, 90, Wetstraat, te Bru- sel. ezjssz.usir&KnasissasaussZiSsora op onze postcheckrekening 15.570, met aanduiding van uw volledig adres, en telken Zaterdag tot einde dit jaar wordt om blasi 0 per past bcstslsL LIJNEN DIKSMUIDE-POPERINGE EN IEPER-VEURNE-DE PANNE ter gelegenheid der PROCESSIE TE VEURNE op ZONDAG 31 JULI 1932 zal een half-rechtstreeksche pleziertrein ingericht worden naar De Panne aan halve prijs voor heen- en terugkaarten. Prijs heen en terug Poperinge, Statie V. 7.20 10.50 fr. Poperinge, Markt 7.24 10.00 fr. Krombeke, Jagershof 7.40 9.00 fr. Krombeke, Dorp 7.49 8.50 fr. Westvleteren 7.55 7.50 fr. Oostvleteren 8.09 7.00 fr. De Panne, Dorp A. 9.25 Merkem V. 7.15 10.00 fr. Merkem, 3 Grachten 7.22 9.00 fr. Noordschote 7.29 9.00 fr. Reninge 7.32 8.50 fr. De Panne, Dorp A. 9.25 Bijzondere inlichtingen. Voor den terugkeer uit De Panne naar Veurne neemt men de regelmatige electrleke trams met dezelfde reiskaart. 's Avonds vertrekt de pleziertrein uit Veurne-Stel- plaats (Dépót). Veurne-Stelplaats V. 18.40 uur; Oostvleteren A. 19.40 uur. Vertrek uit Oostvleteren naar Poperinge en Mer kem om 20.10 u. met stilstand aan de tusschenstatien. HET BESTUUR. LIJNEN KEMMEL-IEPER-VEURNE-DE PANNE ter gelegenheid der op ZONDAG 31 JULI 1932 zal een half-rechtstreeksche pleziertrein ingericht worden tusschen, Kemmel, leper en De Panne aan halve prijs voor heen- en terugkaarten. HEEN: Prijs heen en terug Kemmel, Dorp V. 6.35 13.00 fr. Kemmel, Vierstraat 6.42 12.50 fr. Voormezeele 6.50 11.50 fr. leper, Statie A. 7.10 leper, Statie V. 7.30 10.50 fr. Elverdinge 7.45 9.00 fr. Woesten 7.50 8.50 fr. Oostvleteren 8.00 7.00 fr. Hoogstade-Linde 8.14 Loo, Statie 8.22 6.50 fr. Veurne, Statie 9.00 De Panne, Dorp 6.25 De trein te Oostvleteren vertrekkende om 8 uur heeft aansluiting uit Poperin ge om 8 uur en Merkem om 7.48 uur. TERUG: Veurne, Stelplaats V. 18.40 Loo, Statie 19.20 Oostvleteren 19.40 Woesten 19-50 Elverdinge 19.55 leper 20.10 Voormezeele, Dorp 20.35 Kemmel, Vierstraat 20.40 Kemmel, Dorp A. 20.45 De trein uit Oostvleteren vertrekkende om 19.40 rijdt naar Poperinge en Mer kem om 20.10 u. De trein te Kemmel, dorp, aankomende om 20.45 uur, geeft aansluiting naar Waasten om 20.56 uur. N. B. Alleen stilstand aan de hier- bovengemelde statiën; voor den terug keer uit De Panne naar Veurne neemt men de regelmatige electrische treinen met dezelfde reiskaart. 's Avonds vertrekt de pleziertrein uit Veurne-stelplaats. HET BESTUUR. Beste Engelsche voor Neusverstopping Hoofdpijn Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. STEROL VLAMINGEN! DE IJZERTOREN VERWACHT U! 21 Augustus zal weerom snel daar zijn! Dat de huidige krisis ook haar weerslag zou kunnen hebben op het massa-aantal van dezen grooten herdenkingsdag onzer dooden mogen de Vlamingen van heden af reeds tegenspreken. Zijn de offers dit jaar te brengen grooter, toch zal geen en kel Vlaming aan zijn plicht te kort ko men. Joe English die zijn volk DIENDE en AL GEDAAN HEEFT WAT HIJ KON zal een grootsche volkshulde wor den gebracht! Nogmaals wordt aange drongen bij de Inrichters dat zij alles zou den in 't werk stellen om de belangstelling nog te vergrooten. Dit jaar, meer dan op andere jaren, moeten plakbrieven uitge hangen worden, vergaderingen gehouden, oproepen gedaan in lokale pers, voor drachten gehouden, filmavonden worden ingericht. Wij kunnen in elk geval verzekeren dat de triomf van Diksmuide dit jaar niet zal onderdoen voor die van andere jaren! Wij kennen gemeenten waar het aantal be devaarders verdubbelde! zelfs sphts den krisis; andere waar de belangstelling zoo groot is, dat men 3 autobussen in plaats van één op vorig ,iaar moes', afhuren. Uit BRUGGE ALLEEN, de stad waar Joe English leefde en werkte, komen meer dan duizend bedevaarders; Het wordt eene grootsche hulde aan een onzer schoon ste Vlaamsche kunstenaars. Zeker de kri sis nijpt erg, en hier en daar zal wel een kameraad gevonden worden die noodge dwongen niet kan meêkomen; maar Vla ming is nu eenmaal synoniem van offer, en wij weten er velen die spijts de zwaar ste offers toch zullen daar zijn! waardig van het offer onzer groote Vlaamsche ge sneuvelden in de IJzervlakte begraven. Heil U Vlaamscba Bedevaarders! die trots alles het offer brengen zult uwer tegenwoordigheid onder den schaduw van den IJaertoren, waar het machtige ge- denkteeken van Joe English, die ALLES GEDAAN HAD WAT HIJ KON VOOR ZIJN VOLK zal worden ingehuldigd. Het hart van Vlaanderen zal weerom kloppen te Dikspauide op 21 Augustus 1932! Gij zult er zijn! Wij weten het! C. D. L. ssasaaaHssaaaBaafiassasaasaaaisa Zomer traan! Zomertraan! Zomer traan! verteerbaar voor alle magen - aangenaam van smaak - (wettiglljk gedeponeerd merk) vol jeugd- en levenssappen, tegen zwakte en flauwte, bevat de krachtigste bestand- deelen om te verkloeken. Gij die flauw of zwak zijt neemt een flesch Zomertraan de uitslag, is wonderlijk en beslissend voor volwassenen en kinders. 25 fr. de Hterflesch. Uitleg bij do flesch. OPGELET: De naam Zomertraan op de etiket der flesch geeft waarborg voor zijne echtheid. Te bekomen in de Apotheek NOTREDAME te Poperinge; in de Apotheek SNOECK te leper, en in alle goede Apotheken. 25 JULI. 's Middags, voor den plaat selijken postbestuurder te Brugge, aanbe steding van den besteldienst van Poste rijen, per auto-camienet tusschen WAAS TEN en NIEUWKERKE. Inlicht, bij de bureeloverste der streek, bij den plaat selijken postbestuurder te Brugge en 16, Loxumstraat, Brussel. 27 JULI. Te 11 u., ten stadhuize te IEPER, onderhoudswerken, ln 1932-1933, aan de buurtwegen van groot verkeer St- Jan-Zillebeke en Ieper-Pilkem. Bestek 9235 fr. Stukken ter inzage ten gemeente secretariaat en op den prov. techn. dienst, 52, Diksmuidestraat, leper. Aanget. lnschr. 25 Juli. 27 JULI. Te 10 u„ ten stadhuize te POPERINGE, onderhoudswerken, in 1932- 1933 aan de buurtwegen van groot verkeer naar Krombeke, Watou, Abeele-Watou, Weslouter, Dikkebusch, Woesten en Bae- schepe. Bestek 64.395 fr. Stukken ter in zage ten gemeentesecretariaat en op den prov. techn. dienst, 52. Diksmuidestraat, leper. Aanget. inschrijv. 25 Juli. 29 JULL Te 11 u., voor den h. Ver- schoore, hoofdingr van Bruggen en We gen, 69, Langestraat, Oostende, oprichten van een gebouw voor den reddingsdienst van NIEUWPOORT. Plan, prijs 3 frank. Milit. Gebouwen prov. West-Vlaanderen Bureelen: 25, Hooistraat, Brugge. 25 JULI. Te 11 u., 1) leveren en plaatsen van houten meubels in de M. G. van het bestuur van WEST-VLAANDE REN. Raming: 12.280 frank. 2) leveren van metalen voorwerpen ln de M. G. van het bestuur van WEST- VLAANDEREN. Raming 9.850 fr. Inschr. 22 Juli. 13 Juli. Te 11 u., ter N. M. van Buurt spoorwegen, 14, Wetenschapstraat, Brus sel, onderhoud en exploitatie van den autobusdienst MEENEN-IZEGEM. Galloo, Geluwe, 6 op de brutto-ont- vangsten. 1. - Volledige humaniora, toegang ver- leenende tot de Universiteit. 2. - Hooger Landbouwnormaalschool (Landbouwkundige regentessen). 3. - Middelbare normaalschool (Re gentessen). 4. - Lagere normaalschool (Onderwij zeressen) 5. - s Froebelnormaalschool (Bewaar schoolonderwijzeressen) 6. - Normaalberoepschool (stage). 7. - Beroepschool, Linnennaad, Con fectie, Snijkunst, Modes, Decoratieve Kunsten. 8. - Handelschool. 9. - Middelbare huishoudkundige land bouwschool. 10. - Lagere school. 11. - Kindertuin. Voertaal: Nederlandsch in de Vlaam sche afdeelingen. De tweede taal; (Fransch) wordt met bijzondere zorg onderwezen. Facultatieve talen: Engelsch en Duitsch. Het onderwijs wordt gegeven door Re ligieuzen, houdsters van een academische graad, ook door Regentessen en Onder wijzeressen. MERKELIJKE REDUCTIE voor kroost rijke gezinnen en voor kinderen beneden de 11 jaar. Deze laatste worden op bij zondere wijze verzorgd. Lijkrede uitgesproken door Keer G. De Jonghe, Burgemeester, namens den Ge meenteraad; Zeer Eerweerde Deken, Earweerde Keercn, Geachte Familieleden van den duurbaren Afgestorvene, Me vrouwen, Mijnheeren, Al is mijn hart toe geschroefd door wee moede en treurnis bij 't afsterven van on zen zoo eerbiedwaardigen Heer Pastoor, toch stijgt er uit dit hart een woord van dank. Woord van dank aan den Heer; God van hierboven, omdat Hij, Gever van alle gaven en genaden, ons Zeer Eerweerde Heer Goderis over 36 jaar gaf en 36 jaar lang liet als Pastor van Watou. 1. Want een gave was Zeer Eerweerde Heer Go deris, een gave van den Heer. Niemand van ons zal ooit twijfelen dat Zeer Eerweerde Heer Goderis, geen juist oordeel vellen kon. Zelf over zeer moei lijke zaten. De Heer had hem bedeeld met een klare geest, die in korte stonden een klare kijk werpen kon over betwiste of te verklaren vraagstukken... en dan kwam zijn oordeel, zijn juist beslissend oordeel... en wie dit oordeel volgde was zeker niet te falen. 2. Een gave was hij van den Heer. Toen onze duurbare Afgestorvene in 1896 hier op de Parochie kwam was zijn eerste werk, zijne toevertrouwde kudde te leeren kennen. Alle jare, tot over korte jaren nog, bezocht hij tot twee maal 's jaars al zijne parochianen. En waar het een zieke gold, ncch last, noch moeite, noch regen of wind zwichtte hij om ze te bezoeken, ze te troosten en op te beuren. Boven de 750 huwelijken zegende hij in, tot schier het laatste huwelijk toe had hij nog willen inzegenen. Maar hij kon niet meer... 't was de dag zijner berech ting. Meer dan 1500 kinderen leerde hij, leid de hij op tot de Plechtige Communie. Twee geslachten zijn door hem met veel iever en liefde gevormd geweest. Deze les sen van Catechismus waren voor hem een genot, een voldoening. Ruim 800 Parochianen heeft hij tot hun ne laatste rustplaats gebracht, zelf nog, als wanneer geknakt door zijne hooge ja ren, schier voort strompelde tot bij hun graf, om dit graf te zegenen, om een laatste gebed voor hen te storten en de eeuwige rust voor hen van den Heer af te smeeken. En hoeveel menschen, 't zij of klein of groot, 't zij arm of welstellend, zijn niet om raad bij hem geweest? Hij was een wijze raadsman, uit viens mond de wet der waarheid klonk en op wiens lippen geen ongerechtigheid gevonden werd. Ja was ja voor hem en neen... neen. Ja, de Zeer Eerweerde Goderis kende zijne Parochianen zoodat wij, in der waarheid, de woorden van het Evangelie op Hem mogen toepassen Ik ken mijne schapen, en mijne schapen kennen mij 3. Een gave was hij va den Heer! Be kommerd was Zeer Eerweerde Goderis met het tijdelijk welzijn der hem toever trouwde kudde. Toen de moeilijke jaren daar waren voor den boerenstand, stichtte hij, samen met den Heer Burgemeester Brutsaert zaliger, de hoerengilde niet? En was hij, samen met Meester Van- develde zaliger, niet de stichter van den tijd zoo bloeiende Onderlinge bijstand; maatschappij die hulp en bijstand bracht in menige huisgezinnen. Kleinen en groo ten, armen en welstellenden, 't waren al zijne Parochianen. Maar boven dit stoffelijke zag hij de ziel, hunne onsterfelijke ziel. Hij wrocht, 't Ss waar, voor het tijdelijke; maar door dit tijdelijke wilde hij zielen helpen; zie len redden, zielen aan God geven. En lk herhaal het: Hoeveel menschen, 't zij klein of groot, 't zij arm of welstellend, zijn niet om raad bij hem geweest. Hij v/as de wijze raadsman, uit wiens mond de wet der waarheid klonk, in 't privaat en in het openbaar, en op wiens lippen geen ongerechtigheid gevonden werd. Pastoor te Watou Op Banderdag 14 Juli 1932. Ik, als Burgemeester, lk smeek er D om; Och, gedenkt toch de wijze woor den van onzen zoo diep betreurden Pastor. Zijne woorden klinken nog in onze ooren; zijne woorden leven nog ln ens hart». Laat ons er allen, lk steun er op, allen, er naartoe luisteren. In den tijd was Watou eene stilly, vreedzame Parochie. Z o wij zijne lessen en woorden volgen, ze in 't werk stellen, dan zal wederom in onze zoo schoone ge meente, vrede, ware vriendschap en een dracht heerschen; daarmee was hij toch zoo bezig, hij was er zoo mee bekommerd tot in de laatste uren van zijn leven. Hij heeft er voor gebeden. Mochte hij nu, van uit Gods schoonen hemel, ons dl» vrede schenken. Laat ons allen van goe den wil zijn. Een gave was hij van d n Heer; daar om mijn oord van dank aan den Heer, God van hierboven. Gever van alle gaven en genaden. Mijn woord van dank en da* in naam van de inwoners van Watou aan U, zeer betreurden Heer Goderis, om al "t geen gij voor Watou deed; en de uit drukking vin dezen, onzen dlepsten en oprechten dank, zal een vurig gebed zijn voor uwe zielelafenis, opdat het den Hee re behage U in :.ijnen hemel te ontvan gen er er eeuwig U te beloonen voor al 't goed dat gij hier te Watou deedt. Dat uwe heilige Prlesterziele ln vrede ruste. Lijkrede uitgesproken door Heer Emlle Bulthez, namens den Kerkraad: Eerweerde Heeren, Geachte Toehoorders, In naam van den Kerkraad en van mij ne medeburgers, kom lk eene laatste dank- bare hulde brengen aan onzen eerbied- weerdigen Herder, die 38 jaren lang zij* beste krachten wijdde aan het zielehell van onze dorpsgenooten. Het is mijne taak niet er op te wijze» hoe voorbeeldig de Eerweerde overleden» zijn priesterambt vervulde vooraleer onz» parochie de eer had hem als Pastoor ln te huldigen; ik wil alleen melding ma ken van zijne geestelijk bestuur op onz» gemeente. Eerweerde Heer Pastoor Goderis was een waar priester, een priester in de vol- sten zin van 't woord, met een nauwge zette bezorgdheid nam hij zijn ambt waar, zijne toewijding kende geen palen, van zijn eigen persoon kon hij afstand doen, zijn eigen belangen en die van zijne ge zondheid waren voor hem van geen tel als het er maar op aan kwam zijn dienst uit te oefenen; met verbazende volhar ding gaf hij tot op korte dagen voor zijn dood het prachtigste voorbeeld van zelfs- verloochening en taaie wilskracht. Sinds eenigen tijd namen zijne li chaamskrachten ziender oogen af, met leede oogen zagen wij onzen eerbieaweer- digen Pastoor wegkwijnen, maar tevens waren wij getuigen meer dan ooit van zijne bijna bovenmenschelijke kracht. Slechts enkele weken geleden nog, be klom hij hijgend den predikstoel, van waar hij gedurende zoo lange jaren met helderen geest diepe overtuiging en groo te overredingskracht ons het goede woord toegestuurd had; met wankelden tred betrok hij nog zijn biechtstoel, waar hij als uitmuntende geestelijke leider menl- gen opgebeurd en op 't rechte pad gehou den had. Eene week voor zijn dood, niettegen staande zijn gelaat reeds de onfeilbar» sporen droeg van zijn nabij bescheiden, betrad hij nog het altaar en droeg het Heilig Misoffer op voor zijne dierbare pa rochianen die hem zoo nauw aan 't hart» lagen. O neen! het lijdt geen twijfel, ach ter den stalen wil, achter het ietwat stren ge uiterlijk van onzen dierbaren overle dene lag een gevoelige ziel, eene ziel dl» meêtrilde met de verlangens en verzuch tingen van zijn onderdanen, die zich verheugde om de welvaart en bijzonder lijk om de geestelijke vorderingen van zij ne kudde. Lang nog, Eerweerde Heer, zuil gij voortleven in ons geheugen als een toonbeeld van rechtschapenheid en rond borstigheid, als Lmand die onomwonden zijn meening uitdrukt, die recht naar zijn doel afgaat en alles verricht met het oog op de hoogere belangen van den gods dienst. Het ls niet zonder ontroering dat wil terugdenken aan het ontelbare goede dat gij aan onze parochie gedaan hebt, aan de zielen die gij gered hebt, aan den steun die gij aan de wankelenden gegeven hebt en aan uw onvermoeid pogen om allen in het goede te leeren volharden. Uw loopbaan is nu ten einde. Nu heeft het God behaagd zijnen trouwen dienaar tot zich te roepen. N„ zijt gij aan ons# liefde onttrokken. Doch wij weten dat gij bij God voor ons een voorspreker zult zijn, wij weten dat uwe bekommernis ln den Hemel dezelve zal rijn als hier op aarde, namelijk aan uwe parochianen het bezit van het hemelsch rijk te verze keren Het weze ook zoo. DE OMGEKEERDE WERELD Vroeger gingen de ouders uit en moch ten de kinderen meê; nu gaan de kin deren uit, en de ouders mogen niet meê. Vroeger waren vader en moeder de baas in huis en de kinderen onderdanig; nu zijn de kinderen de baas en vader en moeder geven zoet toe. Vroeger bepaalden de ouders hoeveel zakgeld hun kinderen mochten hebben; nu zijn het de kinderen die uitmaken hoeveel zij aan hun ouders betalen voor kost en inwoon Vroeger was het: Eerst vader, dan moe der en dan de kinderen; nu is het: Eerst de kinderen, dan hun vrienden of vriendinnen, en dan... al3 er nog plaats overschiet, vader en moeder. Vroeger was het: Vroeg naar bed en vroeg er uit; nu: Laat op straat en lui aan 't werk. Vroeger war,en er nog kinderen... want daar waren ook ouders; nu klaagt men: Daar zijn geen kinderen meer! Zou het niet zijn omdat er nu zoo weinig plichtbewuste ouders zijn? ZEEWATERVLEKKEN Een weinig waschsoda opgelost ln een tasse volle heete melk zal gewoonlijk de zeewatervlekken op schoenen doen ver dwijnen. Wrijf de schoenen met het mengsel goed in, en poets ze op de ge wone wijze zoodra het Ieder droog is. Zeewatervlekken op lJeeren moet men behandelen met schoon water (liefst re genwater) zoodra de vlekten opkomen. DRIE ONMISBARE DINGEN Voor den bloei van een missiewerk zijn drie zaken onmisbaar: Missionarissen, stoffelijke middelen en vooral de zegen van Boven. Het eerste ontbreekt, Gede zij dank, zelden of nooit; het tweede moge ons de milddadigheid van alle katholieken steeds blijven bezorgen; het derde moeten wij allen door een gebed en goede wer ken nooit vergeten te vragen. Madame kwam in de keuken en vond hare meid bezig met den room van de melk op te slorpen. Mie, zegde madame, dat wil ik niet hebben! Dan weet gij niet wat goed is, mada me, antwoordde Mie. iBisBSBSBsasaBBaaiiasaBaaaaiM LEENING 4 T. H. 1921 TREKKING VAN 15 JULI Vrijdag 15 Juli, ten 10 uur, had in d« Nationale Bank te Brussel, de 93« trek king plaats van de leening 4 t. h. 1921. R. 196068 n. 10 ls uitkeerbaar met een millioen fr. De andere nummers van de reeks zijn uitkeerbaar met 250 frank. 24 Z 10* Zond. na Pinkst. Christina. 25 M Jacobus Ap., Christophorus. 26 D Anna, Moeder d. H. Maagd, Jorius. 27 W Pantaleon, H.H. 7 Slapers, Bemulph. 28 D Nazarius en Celsus, Victor I. 29 V Martha, Felix II, Beatrix, Olaf K. 30 Z Abdon en Sennen, Julltta, Hathebr. 'HIUfiltm'"»U!illlil<«B»"'imfHUi«KI!!!ll«»lu,«HH:i!«!"«!IUÏiifiimauiiiHHumuiitUJjiumiifliiu11iflfi|iin;|]|fi|nnoi««!/niHïliioBmni!!iiIlimHm IN DE

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 5