S OMWENTELING Eenige aspekien van het wereldgebeuren Een Poppe-dag. Koning Albert spreekt tot Amerika KATHOLIEK MEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. 29° JAAR. r- Nr 31. EH laanderens Bedevaarten naar LOURDES HET KOMMUNISME (RUSLAND) De Belastingen EERW. HEER POPPE ONZE FINANTIEEIE TOESTAND VRIJE BEROEPSSCHOOL Leenstraat, ROESELARE CYRIEL BUYSSE OVERLEDEN HET JOE ENGLISH GEDENKTEEKEN AAN HET IJZERMONUMENT TE DIKSMUIDE BE 00RL0GS- SCHULBENKWESTIE GORGULOFF, de moordenaar van President Doumer, ter dood veroordeeld Katholieke Radio-Omroep De Speelzaal Ie Monte-Carlo "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon N' 9. - Postch. N' 15.570. Abonnementsprijs tot einde 't Jaar: voor Belgie per post 8,40 fr. te storten op onze postcheckrekenlng met volledig adres; voor Frankrijk 17,40 fr. voor andere landen 19,60 fr. te zenden per internationaal post- mandaat met juiste adres. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1" bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2' bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3* bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag, Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. ZONDAG 31 JULI 1932. We ontsnapten met groote moeite aan een gevaar van revolutie in ons land, en daarna zien we beter het akelige van den toestand. We weten maar na de ge nezing hoe ziek we waren. De troebele werkstakingen en onlusten onlangs in Henegouwen komen ons voor als een gewoon verschijnsel in nijver heids-centers. De ondergrond ervan is nochtans oproer en bolchevisme. Ik heb nog een onderhoud gehad met een mensch die de revolutie van Ke renski (1917) in Rusland beleefd had. Zijn indruk was: "Het geschiedde zoo plotse ling, zoo op 't onverwachts, het was zoo wel bereid, in niets geïmproviseerd, dat we allen paf geslagen waren. Had men ons alles voorzeid drie weken te voren, we zouden die waarzeggers als gekken hebben doen opsluiten en nochtans... Wat vorenviel in onze mijnstreken is een kleine uitgave van Rusland en tevens een bereiding, of een algemeene herha ling van het groote treurspel dat, vol gens de communisten, ook bij ons komen moet en komen zal. Die windzaaiers vra gen niets beters dan storm te oogsten. Die mannen hebben de techniek der revolutie bestudeerd, alles wordt bereid en voorzien tot in de minste bijzonder heden. Vreemde experten in zulke zaken komen alles inrichten en beredderen. Het goed moment wordt uitgekozen, de kalm- s.voor den storm, de afwezigheid van Koning en Eersten Minister, het nakend verlof, de zomerhitte die ongeduldig maakt en *t bloed naar den kop jaagt. Met vreemd geld en vreemde bevelen wordt alles uitgevoerd. Het plan van Moscou! Het eerste optreden en verweer der plaatselijke politie en gerecht was zwak én niet bij machte om 't hoofd te bie den aan t orkaan. Nu weten we dat het maar een haar gescholden heeft om het revolutionnair plan te doen lukken. En dan? Wanneer eenige groote steden zoo be- meesterd worden b. v. met ijzerenweg, telefoon, telegraaf te belemmeren, gaz, electriciteit en bevoorrading te schorsen, da bruggen te doen springen, de wegen open te breken, enz. wie zal verder het oproer dempen? En een keer dat het laag gepeupel de macht in handen heeft, er is geen tegenhouden meer aan. Hun menners en leiders zelf hebben niets meer te zeggen. Vandervelde, het kopstuk der socialisten, werd door zijn eigen troepen uitgejouwd. Iedere revolutionnair vindt dat degene die aan *t hoofd staat te gezapig is. Zoo zagen wij in de geschiedenis der Fransche Omwenteling het eene kopstuk door het andere omverwerpen, altijd «crescendo», stijgend in geweld en alles in naam der vrijheid, ze vielen de een na den an' deren, slachtoffer van het geweld dat ze «elf ontbonden hadden. Veronderstelt eens dat tegelijkertijd de communisten in hun pogingen slaagden to Charleroi, Bergen, Luik, Brussel, het was volop revolutie. Nog een beetje en de socialisten sloegen hun eigen volks huizen kapot; de werklieden stelden hun elsohen aan de bazen, de roode haan dieigde en de gendarmen hadden geen bevelen ontvangen. Wanneer het bijna te laat was moes ten de troepen gemobiliseerd warden. Hoeveel duizenden fr. kon men uitsparen had men de vreemde ophitsers onscha delijk gemaakt, aan de grenzen gezet in plaats van hier op vrije voeten te laten ïoopen om hun vernielingswerk voor ie bereiden. De gendarmen zijn maar met geweld tusschengekomen wanneer ze zelf steen- en slagen kregen. Zoo ver is de lafheid onzer democratische natiën gedaald, dat een gewapende gendarm, verdediger der zwakken, handhaver van het recht en de openbare orde, het oproer moet laten grollen en zich eerst moet laten half-dood slaan eer hij mag protestee ren. Wanneer een kasseisteen op zijn hoofd terecht komt zou hij moeten zijn handschoenen aan doen en zachtjes en beleefd aanmanen tot: «Stilte a.u.b.». Men laait geen wolven, men streelt geen tijgers. Oproer tegen het wettelijk gezag, om wenteling, theorie en praktijk van omver en erover, barrikaden opwerpen, de peer den in de mijnen laten omkomen, de pompen niet laten werken, enz., ziedaar de redmiddels welke de commuptsten voorstellen om ds kwalen van onzen tijd te genezen. Iedereen ziet dat het geneesmiddel erger la dan de kwaal. Waarom willen ze een wonde genezen met een diepere te maken ernevens? Waarom een misbruik of een onrecht willen te keer gaan met een meerder te veroorzaken? In de werkelijkheid ontsnapt de revo lutie aan beperking, cantrool en maat en het gevolg is dat een blinde, bandelooze massa zich zelf en al het overige in den dieperik stort. In tijd van revolutie staan de gedach ten en de gevoelens op het kookpunt, de leiders zelf zijn niet bij machte den stortvloed in te dammen, ze warden zelf meegesleurd door het geweld der driften die ze bij anderen ontketenden. In tijd van revolutie is er maar één macht die kan zeggen: «Tot daar en niet verder» en 't is de tuchtvolle wapenmacht, en nog. De crisistijd is een tijd van mistevre denheid en verbittering. De communisten hebben er belang bij dat het slecht gaat, ze buiten dien toestand uit. De rijkdom en weelde is niet alles voor een maatschappij, de naoorlogsche los bandigheid heeft het ten overvloede be wezen. De wetenschap en de vooruitgang op technisch gebied die een paradijs op aarde beloofden komen uit op machlnls me en werkeloosheid. De handel Intensief binnen en buiten het land voortgezet be loofde elk gevaar van hongersnood te verbannen en de slotsom Is: Protectionis me en hooge tarieven. De wereld is teleurgesteld. De nood stijgt terwijl de godsdienstzin der volke ren zakt. De zonde maakt de wereld on gelukkig. Op dat moment steekt het bolchevisme den kop omhoog als het regiem der toe komst, de Antichrist zwaait zijn roode vaan, hij incarneert den volmaaksten vorm der goddeloosheid en roept op re kruten. Indien een Staat dien reuze-vijand niet velt, dan mag hij gerust zijn eigen graf delven. A. B. MBBBBBSaBSaERBEB33!3Sa33aBa0 5 tot 14 Sept. Reisweg: Lisieux, Mont St Michel, Lourdes, Partjs-Montmartre. InlichtingenEerw. Heer DE RYCKE, Pastor op Sint Jan, en Eerw. Heer VÉRBOUWE, Onderpastor op Onze lieve Vrouw te Poperinge. ALGEMEEN SECRETARIAAT: Plein, 13A, Kattt'ijifc SAMENVATTING In zijn «Principes d'Economie Politique» (Beginselen van Staathuishoudkunde) schreef Charles Gide (de onlangs over leden Fransche ekonomist) op blz. 466 en 467 volgend oordeel neer over de rea lisatie van het kommunismeWe zeg gen niet dat de kommunistische organi satie een hersenschim is. We beweren zelfs niet dat de verwezenlijking op kleine schaal onmogelijk is, vermits er in de Vereenigde Staten kommunistische ge meenschappen zijn die reeds honderd jaar stand houden. Toch aanzien we als voorwaarde voor een betrekkelijk sukses kleine gemeenschappen van ten hoogste een 1000 tal leden... Thans bestaat reeds 15 jaar een kom munistische gemeenschap met 160.000.000 leden. Dit bewijst dat zelfs de knapste socio logen in hun voorspellingen bedrogen worden, en dat, waar het volksbewegin gen betreft, toekomstmogelijkheden, dik wijls onbegrensd zijn. Het is dan ook steeds gevaarlijk nieu we bewegingen priori te ontkennen of te misprijzen. En wijl hier nog veel te veel tijd verknoeid wordt aan klein-bur- gerlijk schouderophalen tegenover kom munisme, fascisme en nationaal-socialis- me is Rusland totaal van gedaante ver wisseld, heeft Mussolini Italië gered, en zal Hitler Duitschland pogen te vernieu wen. In De Standaardvan 2 Juli 1932 verscheen een onderhoud met de katho lieke Engelsche schrijver G. K. Chester ton, waarin deze verklaarde dat het kom munisme ten huldigen" dage een der ge- duchtste tegenstrevers van het kristen- dom is. En paar regels verder lezen we letter lijk: Met slechts één zijner artikels kan ik principieel instemmen, dat is met zijn eisch, ontsproten aan een oud kristelijk gevoelen, naar een andere en betere eigendomverdeeling; immers het genot der aardsche goederen bestaat niet voor enkele bevoorrechten, maar voor allen.» Dit heeten we voor een man als Ches terton een zeer moedige verklaring. Dat het kommunisme ook voor ons land geen droombeeld is bewees de laatste staking. En het is kinderachtig daarin enkel opruiing te zien. Het ls veel meer. En het kan slechts tijdelijk baten de leiders in het droge te steken." Zoolang kommunistisch Rusland zich handhaaft, zoolang ook zal het de wereld vertroe belen, en tevens een magneet, een aan trekkingskracht zijn voor vele elementen. Macht is maar een tijdelijke faktar van sukses. De geheele sociale en ekonoml- sche struktuur hoeft herzien te worden. Het ls dringend noodig. In ons vluchtig overzicht over liet kom munistisch experiment in Rusland heb ben we noodzakelijk verschillende facet ten onaangeroerd gelaten: godsdienst leger financiën kunst. Iedereen trou wens is voldoende ingelicht over de vijan dige houding van het kommunisme tegen over het kristendom, dit ligt in het we zen zelf van de leer. Godsdlenstuitroeiïng ls ten andere een important punt van de kommunistische organisatie. Het rood leger ls een van de hoofdbe kommernissen en het is zoo goed als ze ker dat alwie een poging onderneemt tegen de Russische Sovjet-Unie wat meer dan een ordeloos tsarenleger zal tegen komen. Financieel schijnt Rusland het zwakst. En toch geeft het reuzenbedragen uit voor de propaganda in den vreemde. We kunnen dan maar moeilijk aannemen dat de kommunisten aan den boord van den afgrond staan. Zoo dwaas zijn ze toch niet dat ze hun geld zouden weggooien voor problematische suksessen in den vreemde, en hun eigen organisatie ver- waarloozen. In de laatste maanden werden ernstige pogingen aangewend op kunstgebied. Het spreekt van zelf dat we hier te doen hebben met kunst in dienst van de ge dachte. Doch Juist de gemeenschapskunst is de aangrijpendste en de waarachtigste. En het moet ons heelemaal niet verwon deren als eerstdaags de Russische too- neelkunst de krachtigste propagandafak- tor wordt We besluiten: Tegen alle voorspellingen in heeft het kommunisme zich in Rusland genesteld .Het handhaaft en verstevigt zich, wijl het terzelfdertijd de wereld b> oogt. Politisch duldt het de diktatuur van Stalin, ekonomisch heeft het al zijn hoop ln het 5-Jarlgplan; sociaal ls leder Rus een ekonomlsche cel in dienst van de kommunistische gemeenschap. De Godsidee is er uit den booze, doch de gemeenschapskunst heeft veel troeven fn hand. Een sterk Rood Leger staat pa raat tegen gelijk welke vijand. Rusland is een macht aan t worden, een gevaarlijke macht. Het kommunisme is in de eerste plaats een revolutionaire beweging. En Iedere revolutie ontaardt tot een triomf van het dier dat in ieder mensch huist. In de tweede plaats ontkent het kom munisme alle bovennatuurlijke waarden aan het leven. En hierdoor weten we wat ons te wachten staat ln geval het bolche- visma hoogtij viert. Wordt echter de kom munistische idee overgenomen door het Westen dan is er kans dat Juist het Wes- tersch kommunisme wel de levenswaar den erkenne. Of zal de Russische gedachte in haar ontplooiing gestuit worden door één krachtige, eveneens opbouwende, doch vijandelijke beweging! Tot hiertoe ls slechts het fascistische Italië erin geslaagd een dam te werpen tegen het bolchevisme. Het nationaal-so- cialisme zal het straks probeeren ln Duitschland. Wordt het fascisme ook door andere landen overgenomen, of ontstaat er mor gen een alles-overweldigende sociale be weging die de geheele wereld zal veran deren? Is het westen te laks tegenover het kommunisme en zal het erdoor ver gaan? Een feit is zeker. Wij zoomin als de andere Europeesche landen ontkomen niet aan de groeiende bewegin die de maat schappij van uitzicht zal doen veranderen. En vermits we rondom ons voorbeelden hebben, bestudeeren we ze en trachten we voor ons het allerbeste te gebruiken. Met dit doel hebben we Sovjet-Rusland gepoogd uit te beelden. Met hetzelfde doel beginnen we aanstaande week met het fascisme. HERWIG. BBBBBBBBBBaBBBBMBBBBBBBBBBBB De opbrengst der belastingen in de maand Juni laatst bereikte de som van 556.018.748 fr. tegen 581.350.729 fr. in Juni 1931. Voor de zes eerste maanden van 't jaar: 3.961.378.752 fr., tegen 3.767.695.164 frank ln de zes eerste maanden van 1931. Deze ontvangsten voor het half Jaar van 1932 blijven ÜS0.885.234, fr. fecaedea de voorultzslfthtfiiök i i «i$si G ÉÉill ff w -,\M INHULDIGING VAN T POPPE- MONUMENT TE MOERZEKE WAAROM EEN POPPE-DAG? Op initiatief van Z. Hoogw. Exc. Mgr Coppieters en onder de bescherming van Z. Em. Kardinaal Van Roey en gansch het Episcopaat, wordt, op Zondag 28 Oogst e. k. te Moerzeke een Poppe-dag gehouden. Pontificale Mis, inhuldiging van een wonderschoon monument op het graf van priester Edward Poppe zaliger, Pontificaal Lof, groote vergadering. Moerzeke ligt ln een van de vele elle bogen der Schelde. Moerzeke kennen we, omdat we Poppe kennen en doch dat ls een vrij triestige vermaardheid uit de tragische overstroomingsgeschiedenis- sen der laatste jaren. Moerzeke heeft een groote markt die voor de Brusselsche en de Mechelsche, althans ln zake uitge strektheid, niet moet onderdoen... een Fhoenixpark in t klein. Er is dus plaats voor duizenden, duizenden moeten komen! De ouderen van dagen worden niet ge weerd maar de Vlaamsche Jeugd van Oost tot West wordt er bijzonder talrijk ver wacht. Per flets, per autobus, per tram, per trein, per boot... Wie zegt daar dat Moerzeke moeilijk te bereiken ls? De Jeugd... want de Jeugd moet iets naar Moerzeke brengen en iets te Moer zeke... komen halen. Priester Edward Poppe heeft voor haar zijn leven geofferd, ik bedoel: Hij heeft haar zijn liefde geschonken en zijn krachten, zijn gebed en zijn boete, zijn lijden en zijn dood, kostbare dingen als ze komen van Iemand van wien wordt ge fluisterd dat hij wellicht een heilige was; hij heeft uitgezonden uit zijn sterk- geladen ziel die wonderbare, etherische golvingen, die andere zielen beter, sterker, reiner maken; hij heeft aan onze Jeugd gebracht een dieper en meer georgani seerd Eucharistisch leven en eeh vuriger devotie Jegens Haar, die hij begroette als het blauwe uitspansel waarin de zon is opgegaan; hij ls de grootste Vlaamsche kindervriend der laatste tijden geweest en een van die al te zeldzame mannen die men opvoeders der Jeugd heet. Die lange, bleeke priester, die altijd moe was en onder zijn kaban en zijn sjaal steeds kou scheen te hebben wat kan men met zoo'n mannen doen? is ónder ons verschenen als een drager en wekker van leven en wij teren nog immer op zijn werk en zijn erfenis. Het lijkt wel of ons Vlaamsche volk, en speciaal onze Vlaam sche jeugd fier een dankschuld heeft te vereffenen: ERIT SEPULCRUM EJUS GLORIOSUM.zijn graf moet glorierijk zijn! Maar het beste en het schoonste, het meest sprekende, meest gelijkende monu ment voor Poppe zaliger is de naar zijn geest gevormde ziel van Vlaanderens groetende geslacht. In dien geest ligt de remedie tegen de verwardheid en de on rust, tegen de verstoffelijking en de zelf zucht, die de besmettelijke kwalen zijn van dezen tijd. Poppe was de man der kaarsrechte lijn: hij stond onvoorwaardelijk in den dienst der hiërarchie. Op dit gebied was hij een extremist en indien een zoo zachtzinnig man als hij ooit voor iemand harde woor den had kunnen vinden, dan voor hem die niet in de heele overgave aan het ker kelijk gezag het eerste vereischte zou hebben gezocht van een heilig priester schap en een katholiek leven. Sommigen hebben hem niet begrepen en anderen hebben zich aan zijn extremisme geërgerd, maar hij heeft, met de zachte koppigheid van een heilige, over elke spitsvondigheid die men hem voor de voeten wierp, het hoofd geschud en tot op zijn ziekbed toe, aan geloofsbroeders die de kracht niet vonden om hem na te spreken, zijn leering de katholieke hooggehouden. Zijn gehoorzaamheid was de rijpe vrucht van zijn geloof en hij had te goed ervaren dat hij daarbuiten vrijheid noch vrede kon vinden. Verder was hij, om het kort te maken, een man van versterving en gebed, en zijn felbeproefd leven zou best kunnen dienen als een aanschouwe lijke commentaar op den laatsten wereld- brief Cantate Compute! Moge Poppe's. geest vaardig worden ln al de geledingen onzer Jeugd en moge onze Jeugd dien geest uit Moerzeke mede- dragen. Dat bekome ons Poppe's gebedl K. CRUY SBERGS Vice-Rector aan de kath. Hoogeschool te Leuven. IBBBBBBBBBBBBBBBBaBBBBBBBBBB EENE REDE LANGS DE RADIO VERZONDEN Donderdag had de inhuldiging plaats van een radiodienst tusschen het Na tionaal Instituut van Radiophonie en de Vereenigde-Staten. Te dezer gelegenheid heeft de Koning de volgende rede gehou den tot het Amerlkaansche volk: Het ls met een groot genoegen dat He de ultnoodlglng der Amerikaansche draad- looze stations heb aanvaard, om het woord te richten tot de Vereenigde-Sta ten. Het is tevens een gelukkig samen treffen dat mij ln de gelegenheid stelt op den dag zelf van onze Nationale feest viering de lijn in te huldigen der recht- streeksche verbinding per radio, tusschen Amerika en Belgie. Ik ben gelukkig gebruik te maken van deze gelegenheid om een hartelijken groet te sturen tot het Amerikaansche volk waaraan mijn land steeds verbon den ls geweest door banden van vriend schap. Men had zich er kunnen aan ver wachten door mij eene verklaring te hoo- rea afleggen over de wereldcrisis en de igto vervolg onderaan kolom.) EEN OORDEEL VAN PROFESSOR BAUDHUIN Onder de hoofding Compression ou Inflationschreef prof. Baudhuln, lee- raar aan de Hoogeschool te Leuven een zeer belangrijk artikel ln het blad «La Libre Belgiqueover onzen flnantieelen toestand. Gezien het zeer actueele van deze kwestie ontleenen wij aan het schrijven van Prof. Baudhuin het vol gende: De openbare opinie, zoo schreef hij werd dus verwittigd over den hachelij- ken toestand van onze finanties. Feitelijk heeft er zich geen enkel nieuw feit voorgedaan en alles heeft zijn loop gevolgd. Wat er thans gebeurt werd ver wacht door al deze welke den loop der gebeurtenissen m"* dacht gedurende een Jaar hebben ge cv Men heeft gesproken van inflatie en M. Renkln heeft de bedoeling daartoe plechtig ln de Kamer ontkend en men mag zeker zijn dat de regeering dit mid del niet betracht. Niettemin is alle ge vaar van die zijde niet geweken. Maar het is hoog tijd dat er gesproken wordt nu dat eene heropwerking nog niet on mogelijk ls. Laat er tot inflatie niet besloten zijn, laat men ze zelf verwerpen, stilaan wordt onze regeering er toe gedreven. Slechts eene krachtige poging kan ons van dien weg afhouden. Nog ligt het gevaar niet in den dag van heden. De muntstand van onze Nationale Bank is nog sterk. De 13 milliard goud welke 67 t. h. van hare verplichtingen dekken kunnen den stoot breken. Niets zou ech ter het losbreken van een vertrouwings- crisis kunnen stuiten, den dag waarop het volk het onvoldoende der regeerings- politiek zou vaststellen. De crisis, maar ook een te kort der re geering hebben ons tot daar gebracht. Men moet den moed hebben in de Ka mer de waarheid te zeggen en dien heeft men niet altijd gehad. De huidige toestand is als volgt: Spijts de verhooging der lasten gestemd in Juli 1931 en in Maart 1932 is er nog een zwaar te kort in de begrooting. Eerstens komt er weinig geld binnen. De crisis en de daling der prijzen doen ook de opbrengst der belastingen zak ken. Anderzijds doen de al te hooge tak sen de belaste stof verdwijnen. Daaruit spruit voort dat in plaats van 9,5 milliard inkomen voorzien op de ge wone begrooting men dit Jaar slechts 8,5 milliard ontvangen zaL Bovendien zullen wij wegens het stop zetten der herstelbetalingen dit Jaar nog 500 millioen minder ontvangen dan men verwachtte, bedrag dat bestemd was voor het uitbetalen der oorlogspensioenen. Wat de uitgaven betreft is de toestand niet rooskleuriger. In Maart werd beslist de tractementen te verminderen. Zoo deze vermindering werkelijk de 500 millioen besparing oplevert welke men er van ver wacht dan zullen die besparingen slechts moeten het te veel aan gewone uitgaven vergoeden voor flewelke bijkomende cre- dieten moeten gestemd worden. Wij hebben ten slotte het steungeld aan de werkloozen, waarvoor 300 millioen voorzien was in de begrooting. Het zal 760 millioen beloopen waarbij dan nog moet gevoegd worden 800 millioen als voorschot docar den Staat gedaan aan de provincies en gemeenten. Kortom het tekort voorzien voor 1932 zal zoowat 2,5 milliard bedragen. In dit bedrag komt het gedeelte bestemd voor de Openbare Werken slechts tusschen voor 400 millioen, het eenige gedeelte dat eene productieve tegenwaarde heeft. Hoe kan nu de regeering dit te kort dekken. Door een leening. Men heeft de leening met premie uitgegeven, vervol gens de leening in Frankrijk. Men bereidt eene nieuwe blnnenlandsche leening voor. De Staat laat bovendien toe en waar borgt de leening van 1 millard uit te geven door het gemeentecrediet. Voegen wij er nog aan toe dat de Belgische Schatkist deze der Colonle bevoorraadt en dat men dit Jaar 600 millioen daarin heeft moeten storten. In dit tempo zouden wij dus drie tot vier milliard van renten of gelijkaardige waarden ln een Jaar moeten uitgeven ten einde het te kort te dekken. De begrooting voor 1933 ziet er niet beter uit. Niemand mag verhopen dat de Belgi sche bevolking, zelfs geholpen door het buitenland voor een dergelijk bedrag kan instaan. De toestand zal nog moeilijker worden in October als wij de 800 millioen aan Kasbons op 10 jaar zullen moeten ult- keeren, die alsdan vervallen; zij zullen slechts gedeeltelijk hernieuwd worden zoo er voldoende vertrouwen bestaat. De moeilijkheden, gaat prof. Baudhuin voort, zijn dusdanig dat men zich af vraagt of men werkelijk het slechtste ver mijden kan, n. m. de uitgifte van Schat kistbons, de inflatie en hare gevolgen; mits de noodige krachtinspanning mag hieraan niet getwijfeld worden. Maar de heropwerking zal misschien zeer onpopulaire middelen vergen, welke men misschien niet treffen kan zonder de regeeringsformule te wijzigen. Zeker men tol nog moeten blijven leenen. De begrooting moet niet heelemaal in even wicht zijn; de crisis is van zulkdanigen aard dat b. v. de last van de werkloos heid mag overgedragen worden op meer bevoorrechte tijden, maar men zal niet mogen blijven leenen in het huidig tempo. Een nieuwe fiscale krachtinspanning zal noodig zijn, evenals een misschien pijnlijke Inkrimping der uitgaven. Men moet een nieuw milliard besparen. Er ligt geen weg meer tusschen beper king of inflatie. Of veeleer de beperking moet onvermijdelijk plaats hebben. Zij zal echter geschieden ofwel dank wetge vende maatregelen die toelaten van den overgang te sparen evenals de belang rijke gevallen: ofwel zonder lets te ont zien en op meer radikale wijze door den val van den frank. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB^BBBBBB economische moeilijkheden waardoor wij ln de eerste plaats iii beslag genomen worden. Ik meen echter dat dit niet de gelegenheid is om zulks te doen. De alles overheerschende gedachte in mijnen geest ls voor het oogenblik eene gedachte van dank tegenover de geleer den van alle naties, die de volkeren welk door zulke groote afstanden gescheiden zijn, in staat hebben gesteld, rechtstreeks met elkaar door het woord in verbinding te geraken. Het is mijn oprechte wensch dat de dagelijksche vooruitgang der wc tenschap waarvan dit een vooraanstaand voorbeeld is, een waardigen tegenhanger vinden ln een vooruitgang tot een betere elkander begrijpen onder de naties. Dit is niet enkel eene IJdele hoop welke ik koester maar mijne vaste overtuiging IBBBBBBBBEBaBBSBBSSBSBBBBBSSa Gebruikt CMcorei WYPELIER-TAFFIN t to de beste. WAT ZAL ER VAN MIJN JONGEN GEWORDEN Dit Is de angstige vraag die alle wel denkende ouders herhaaldelijk stellen wanneer hun jongen de school moet ver laten. En terecht. Ja, wat zal hij worden? Waarmeê zal hij later treffelijk zijn brood verdienen? Beste ouders, luistert! Hier is de red ding, de oplossing van dit moeilijk vraag stuk. Moet gij hem op het werk steken? Er is geen werk. Moet hij dan leegloopen? Dat is de ondergang van uw kind. Gij weet immers wel hoe de ledigheid, de luiheid het oorkussen is van den duivel, dit wil zeggen dat er daar niets van voort komt dat deugt. Gij ziet ten anderen klaar voor uw oogen hoe machtig de ver leiding en het bederf rondom uw kind woekeren. Wat moet gij er dan meê doen, opdat gij en uw Jongen er wel meê varen? De beste oplossing: zend hem naar de VAKSCHOOL. Waarom? 1. Omdat in dezen tijd waarop er niets te verdienen valt, hij kennissen zal opdoen die hem later dubbele en driedub bele geldwinning zullen beïorgen: nu zal hij grondig zijnen stiel aanleeren om, van zoodra de tijden beteren en God gave dat het niet te lang uitblljve vooruit te treden als een goed onderlegd vakman, die al zijne vroegere kameraden verre zal vorensteken! 2. Omdat hij, buiten die praktische kennissen allerhande vakken dieper zal aanleeren zoodanig dat hij nog over an dere dingen zal kunnen meêklappen als: hout, ijzer en stoffe... omdat hij zal een verstandige vakman geworden zijn. 3. Omdat hij buiten vak- en boeken kennis een opvoeding zal gekregen hebben, die hem zal toelaten nevens gelijk welke menschen te komen en te staan, op eene manier dat iedereen achting en eerbied voor hem zal overhebben. 4. Omdat hij ondertusschen de moei lijke jongelingsjaren zal doorkropen zijn, en geworden'of gebleven zijn, een deugd zame jongen, die den troost en de eere van vader en moeder zal uitmaken. Beste ouders, het gaat er ja, om de geld winning, maar ook en nog véSl meer om de ziel van uw kind! Werpt uw kind niet ten schande op straat, laat het niet om lesse gaan in herbergen en cinema's... zooniet zal het u veel zure tranen kosten!... Er ls maar eene oplossing: zend het naar de Vakschool van waaruit de pries ter het u zal terugbezorgen, ervaren In zijn vak, verstandig in zijn redeneering, beleefd ln zijn omgang, en nog boven al les deugdzaam in 't berte! AANGELEERDE VAKKEN: 1) IN DE DAGSCHOOL. Werktuigkunde (Mekaniek). - Schrijn en Meubelwerk. - Weefkunde. 2) AVONDSCHOOL. Vakteekenen voor al de vakken. - Me kaniek werk (smeed-, pas- draaiwerk). - Garnieren. - Electriciteit. - Fransch. - Weefkunde. 8) ZONDAGSCHOOL. Schilderkunst (Hout, Marmer, Versie ring.) - Meubelteekenen. - Weefkunde. - Rekenkunde. Wij trekken ook in het bijzonder uwe aandacht voor de AUTOSCHOOL. De goedkoopste: 30 fr. vooral de lessen, den Zaterdagavond en Zondagmorgen. De volledigste: a) Theorie; b) Praktijk: demonstratie in eigen garage op gemon teerde en gedemonteerde auto's; c) Lee- ren rijden. De best bekroonde: door een Brevet dienstig voor alle landen. Bestaat sedert 10 jaar en is aangenomen door Staat en Provincie. Inschrijving voor al de lessen Voorwaarden: Mogen ingeschreven wor den, alle leerlingen die ten minste 13 jaar oud zijn en het 6o studiejaar voltrokken hebben. Wanneer inschrijven: Zondag 81 Juli, Zondag 28 Aug., Maandag 29 Aug., Dins dag 30 Aug.; telkens van 9 tot 12 uur 's morgens en van 2 tot 5 uur 's namiddags. Tentoonstelling De werken der leerlingen worden ten toongesteld en de lokalen en werkhuizen staan open: Zondag, Maandag en Dins dag, 28, 29 en 30 Augustus. Ingang vrij. Heropening De klassen beginnen: Dagschool: 19 September; Avondschool: 3 Oktober; Zon dagschool: 2 Oktober. De Bestuurder, E. H. DESTROOPER. 1BBS3SE33HEIES33SSS21BQBB3ISB3SBB9 Maandag avond, ls de Vlaamsche schrij ver Cyriel Buysse in zijn buitengoed te Lattem overleden. Cyriel Buysse, neef van Virglnie en Rosalie Loveling, was gebo ren te Nevele den 21 September 1859. Met hem verdwijnt een der vruchtbaarste schrijvers van de hedendaagsche letter kunde. Heel spijtig ls het evenwel dat al de werken van Cyriel Buysse niet in zul- ken zin geschreven zijn dat ze door elkeen mogen gelezen worden. De laatste stukken van het Joe English gedenkteeken aan het IJzermonument te Bïksmuide worden opgehaald en Ingewerkt. l3S3SS33S3iaaE3i22!2aBSSaaBaa2BaeB5BSaaB32Baa3a3S3iBBaBBSS3SB« Maandag laatst werd het rechtsgeding ingezet tegen Gorguloff, de moordenaar van den Franschen President Doumer. De gerechtszaal was veel te klein om al de personen toe te laten die graag de zaak gevolg hadden en meer dan 5000 toegangskaarten moesten geweigerd wor den. De, verdediging van Gorguloff had dezen willen doen doorgaan als krankzinnig of gehandeld hebbende in eene vlaag van krankzinnigheid. Tijdens de debatten heeft Gorguloff eene raadselachtige en onrustige houding genomen. Woensdag was het de laatste dag der debatten. Toen de vrouw van Gorguloff onderhoord werd knielde zij voor de rech ters en smeekte: Genade voor hem; Ge nade voor het kind! Door Gorguloff werden soms onsamenhangende zinsneden uitgesproken als: «Frankrijk heeft mijne gedachte gedood! Ik vraag om te ster ven! enz. Na het rekwisitorium en de pleidooien werd Gorguloff ongesteld en moest men de hulp van een geneesheer inroepen. Dan verliet de Jury de gerechtzaal om te beraadslagen. Gorguloff werd plichtig verklaard, met voorbedachten rade, van den moord op President Doumer en werd door het Hof tot de doodstraf veroordeeld. Laatste portret van den overleden Vlaam- schen dichter Cyriel Buysse iBBBSIEElSBBESBBBSlSaaiSSBBSSBBB POSTCHECKS EN -OVERSCHRIJVINGEN Sommige dagbladen hebben geruchten verspreid die aan het postbeheer toe schrijven den postvrfjdom af te schaffen voor de zendingen van en voor het posfc- checkambt alsook voor de bijzondere me- dedeelingen voorkomende op de formu- len voor stortingen, overschrijvingen of checks. Deze geruchten missen allen grond; er is geen kwestie van de huidige tarieven van den postcheckdienst te wij zigen noch de voordeelen te beperken waarvan de rekeninghouders genieten, OPZIENBARE VERKLARING VAN DEN AMERIKAAN BORAH In een radio-rede onlangs uitgesproken door den Amerfkaanschen Senator Borah, stelde hij voor, eene wereldconferentie te beleggen om een grondig onderzoek te wijden aan de herziening der oorlogs schulden en verders nog andere naoorlog sche problema's in beschouwing te nemen, zooals de ontwapening, het herstel van den goudstandaard, de stabilisatie van den zilverstandaard in het Oosten, enz. Senator Borah verklaarde nog dat de conferentie' die hij voorstelde samen te roepen, de logische voortzetting der con ferentie van Lausanne zou moeten' zijn, in zelfden geest zou moeten gevoerd wor den en de directieven ervan zouden moe ten gevolgd worden. Deze verklaring van Senator Borah heeft door gansch de wereld en misschien nog meest ln Amerika veel opziens en zelfs verwondering gebaard. Immers staat de Heer Borah bekend als een hevige te genstander van alle herziening der schul den aan Amerika. Dat bewijst dat ln Amerika een nieuwen geest stillekens in gang vindt om de oplossing der crisis te zoeken bij en gansche herziening der lan- denschulden. Daar begint men ook in te zien dat die zware schulden waaronder alle Europee sche landen gebukt gaan een groote be lemmering voor den Amerikaanschen en Wereldhandel zijn en dat het wenschelij- ker zou zijn de ooriogsschulden geheel of ten deele prijs te geven, om den handel weer op te helpen. Echter wordt verwacht dat Amerika, in geval het eene herziening van oorlogs schulden zou aanvaarden, den eisch zal stellen dat alle landen hunne bewapenin gen van 50 zouden verminderen, wat zeer moeilijk zal aanvaard worden 't zij door Frankrijk, Japan, Italië, Engeland, enz... Toch mogen wij nog binnen kort aan soortgelijk voorstel geen geloof en ver wachting hechten daar ln Amerika de presidentsverkiezingen aanstaande zijn en geen enkel kandidaat de schrapping der oorlogsschulden durft voorhouden of zelfs maar opwerpen uit vrees niet gekozen te worden. Mocht Amerika de oorlogsschulden ver minderen dan zouden de zware lasten die op ons landelce wegen ook merkelijk ver minderen. Immers betaalt Duitschland heden ten dage niets of bijna niets meer en moeten wij nog steeds de zware schul den aflossen aangegaan gedurende den oorlog aan Amerika om den krijg vol te houden. Hopen wij voor de algemeene vrede en welvaart dat Amerika ook zou willen in zien dat aan de kwestie der sehulden van oorlog en herstel een oplossing moet gege ven worden, en tot daden zou willen over gaan. 8S9i2B9BBBBiSB3BB33BBBEB3SS9BBE Is Katholieke Radio-Omroep wel noo dig? Is een Katholieke Radio voor t Vlaam sche volk zoo onmisbaar als wel eens wordt beweerd?? Onze lezers aanhooren daarover de stem van iemand die van gezagswege daarover spreken wil, t. w. de stem van Zijne Excellentie Monseig neur Kerkhofs, bisschop van Luik: Waar zooveel stemmen luid roepen te allen kante, waar zooveel leugen en valschheid (in de radio) alom wordt uit gebazuind, zou de stem der waarheid al leen tot zwijgen gedoemd zijn? Zou, op dat gebied, ons vroom en kristen volk al leen verstoken blijven van den gezonden kost waar zijn hart en geest naar hun keren? Zulks ware de huidige omstandig heden en verelschten miskennen, de stroomen van ongodsdienstigheid en ver derf vrij laten voortrollen, de massa weer loos prijsgeven aan allerhande verlokhe den en gevaren. Al wat waar en goed, wat edel en schoon is, in ruime maat ver spreiden, het in eigen taal genietbaar maken voor het volk, ls .medewerken tot den hoogeren zielenadel van dit werk, tot zijn gezonder en rijker geestesleven. En waar het de hoogste goederen, het geloof en de reine zeden geldt, daar ls het vrij waren ervan de uitoefening van een waar apostolaat. Aldus schreef laatst Mgr. Kerkhofs, bis schop van Luik, ter goedkeuring en aan moediging, aan het Secretariaat van K. V. R. O., den Katholieken Vlaamschen Radio-Omroep. Mochten alle katholieken die mee wil len met hun tijd en zijn nieuwen nood begrijpen, deze gezaghebbende woorden verstaan. P. L. De moordenaar voor zijn rechters in de box der beschuldigden. Vóór hem, zijn advohaat. ESBQSBSSBBBBBlBBEiBHBBfliailSRBH 1 s Bovengaande foto toont den ingang van den Casinote Monte-Carlo, een der meest gekende speelzalen der wereld. Treurige plaatsen die in beschaafde landen niet zoutten mogen bestaan, -r- God weet hoeveel fortuinen, hoeveel eör daar verspeeld werd. Nu ls het daar ook crisis! De spelers zijn dun gezaaid en den inleg gering. De «peelzaal zal moeten haar deuren sluiten. - Te betert

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 1