Arm Vlaanderen Een reuzenschrede in de vervlaamscMng der Leuvensche Hoogeschool Oyer het Douane regiem in de Grensstreken Eenige aspekten van Eet wereldgebeuren Het Fascisme - Mussolini De Studieweek van de Kajotsters te Brussel Heil de Kajotsters verzacht de pijn geneest de wond\ KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. Weest Katholieken, van de daad DE OORLOGSSCHADE IN BELGIE STORT 8 FRANK 4 MELOTTE ZONDAG 7 OOGST 1S32. WEEKBLAD i 35 CENTIEMEN.- 29* JAAR. - N' 32. "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon N* 9. - Postch. N' 15.570. Abonnementsprijs tot einde t jaar: voor Belgie per post 8,00 fr. te stortefi op onze postcheckrekening met volledig adres; voor Frankrijk 16,60 fr. voor andere landen 18,70 fr. te zenden per internationaal post- mandaat met Juiste adres. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2' bL per regel 1.75 fr. Berichten op 3* bi. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Wij schreven ln De Tijdvan 27 Mei 11.Men ziet het plan dat zal ge- volgd worden om de sociale wetgeving te bekampen en conservatief te om- vormen. Het eerste werk zal zijn: het uiteenzetten vóór de openbare opinie van den slechten finantieelen toestand van het land. Deze campagne mag niet te vroeg ingezet worden want de lee- ning van 1 miljard moet nog in Frank- rijk geplaatst worden, maar zoohaast deze leening zal gesloten zijn zullen wij in de conservatieve drukpers de weeklachten hooren van Staatsmannen en bankiers die met een zwaarmoedigen toon aan het Belgisch publiek zullen kenbaar maken dat een gevaarlijke fl- nantieele ramp Belgie bedreigt en dat het hoog tijd is de redding van het land toe te vertrouwen aan klaarziende en bevoegde mannen De leening van 1 miljard ln Frankrijk ls een voltrokken feit en ziet! Kort na deze gebeurtenis werden de meest on- gerustwekkende mededeelingen over den finantieelen toestand van het land in het publiek verspreid. Met een ernstig ge baar werd er ln Kamer en Senaat ge sproken over «den ondraaglijken last der uitgaven» en over «het groot tekort ln de Inkomsten». Duizende menschen vragen zich reeds Af: Waar gaan wij naartoe? Het schijnt dat het zoo slecht gaat met ons geld». Maar nu begint het groote offensief. Bet werd Ingezet door het conservatieve blad «La Lthre Belglquë» waarin op 24 Juli II de H. Baudhuln een artikel Het verschijnen onder den titel: «De finan tteela toestand Vermindering van uit gaven of Inflatie De Heer Professor maakt aan het Bei- publiek het volgende kenbaar: In- er geen heel buitengewonen maat regel genomen wordt, zelfs zulke maat regelen die door het volk zullen slecht Aanvaard warden, Indien men aarzelt om boo noodig een nieuwe Regeerlngsfor muul te aanvaarden, dan gaan wij recht streeks naar de finantieele en economi sche failliet, en de waarde van ons geld kan niet behouden worden Voor dezen die de zaak met een koel hoofd kunnen beoordeelen, heeft het iohrijven van den Heer Baudhuln niet (neer waarde dan een gewoon gazetartl kei M. Baudhuln speelt sedert een paar Jaren den rol van finantieele profeet: dat is een gevaarlijke rol en zijn profe- tidn werden soo dikwijls door de feiten gelogenstraft dat hij nu gewoonlijk zijn Voorzeggingen eindigt met de voorzich tige formuul: Het zal zoo zijnmaar het kan ook anders uitvallen». Maar het groot publiek dat sijn dage- Hjksch geestelijk voedsel ln zijn dagblad zoekt onthoudt maar één zaak: het gaat heel slecht met onze flnantiën en ons geld zal geen waarde meer hebben. Mor- zullen duizende lezers van La Libre ditzelfde herhalen met de noo- dige commentaren, aan duizende andere menschen en het zal geen week meer duren of een heel deel van het publiek Bal angstig zijn voor zijn geld en zijne waarden. Indien op dit oogenblik gezag hebbende menschen verklaren dat zij over het middel beschikken om den frank te redden, dan zullen honderddulzende chen bereid zijn om ze vrij te laten elen en om hunne leiding te volgen. M. Baudhuln schrijft dat het wel mo gelijk ls door de leeningen de finantiën tan het land te zuiveren, maar dat het publiek aan den oproep van den Btaat biet meer zal antwoorden... Indien het publiek wantrouwig wordt, cal de H. Baudhuln met ons moeten be kennen dat de financiers, enkele Staats mannen en hij self, alles gedaan hebben «rat mogelijk was om het wantrouwen van het publiek aan te vuren. Wel hoe? Iedereen weet dat in krisis- tijd alle Regeeringen ook deze van finantieele dlktatuur noodzakelijk be roep moeten maken op de medehulp van da burgers die vertrouwen genoeg hebben ln den Staat waarin zij leven, om het hoodige geld te leenen dat ln betere tij den kan weergegeven worden. Maar stel- •elmatlg wordt het vertrouwen van deze burgers ln den Staat en in zijn toekomst gebroken door uiteenzettingen die moed- Willig den gevaarlijken kant der zaken voorstellen en de mogelijkheid van her- •Jpbeuring verzwijgen. En toch, niettegenstaande deze onge- Bonde campagne, hebben de Belgen tot hiertoe nog vertrouwen ln hun land: de eerste leening van I miljard werd ln #4 uren Ingeschreven, en met recht mocht M. Marquet verklaren la de Kamers: Vraagt 5 miljarden aan de bevolking, ge hebt ze noodig, en ge zult ze krij gen De Regeering kan het volle vertrouwen der bevolking herwinnen en de lasten van den Staat verminderen: Dat de nuttelooze invaliditeitspensioenen van de ln dienst blijvende officieren afgeschaft worden, dat alleen de stipt noodzakelijke uitga»- ven voor het leger worden gedaan, dat ln al Ministeries, zonder uitzondering, de uitgaven verminderd worden, dat de Regeering opkome met een klaar en duidelijk plan van bezuiniging en van vermeerdering der rechtstreeksche of onrechtstreeksche belastingen. Het zal dan niet noodig zijn een on- Cnde atmosfeer van angst en wan- wen te scheppen door bedreigingen van banqueroute en Inflatie. De Belgi sche bevolking zal niet weigeren aan een gezond saneeringsplan mede te werken! Waarom wordt deze gezonde politiek niet gevolgd? Waarom wordt er in som mige middens voortdurend gewezen op de noodzakelijkheid van buitengewone maat regelen? In hetzelfde nummer van 27 Mei schre ven wij: «Wij weten bij ondervinding dat het mogelijk is sommige maatregelen te doen aanvaarden, niettegenstaande de democratische meerderheid die in het Parlement bestaat; het is immers niet moeilijk, wanneer de openbare opinie in rep en roer gesteld is door de vrees van finantieelen ondergang, om als eenigste redmiddel een finantieele dik- tatuur te doen aanvaarden die over bijzondere macht beschikt om sommige plannen uit te voeren. Ons land heeft reeds eenmaal deze ondervinding opge- daan en het zal afhangen van de kracht- dadigfaeld der demokratische leiders csn het hernieuwen van deze ondervinding te beletten Welnu, over enkele dagen was de her nieuwing der maatregelen van 1926 bijna een voltrokken feit. Het landbestuur ging aan de wetgevende Kamers volmacht vra gen om den finantieelen toestand te re gelen. Het voorstel werd niet gedaan om dat er op dezen oogenhlik in Kamer en Senaat geen meerderheid was om het te ondersteunen. Maai- deze bedreiging blijft hangen over het land en in sommige kringen wordt er enkel gewacht op de drukking die een opgehitste openbare opinie niet op de Parlementairen zal uitoefenen om den ooodtoestand van het land te verklaren en buitengewone macht van de Kamers te bekomen. In zijn artikel heeft M. Baudhuln reeds aangeduid dat men zal trachten een meerderheid voor deze maatregelen te bekomen. Men zal misschien het slecht- ste kunnen vermijden, n.l. het uitgeven van schatkistbons, de inflatie en hare gevolgen, maar de redding zal maar mogelijk zijn ten koste van zeer pijn- lijke maatregelen en WELLICHT ZAL MEN DEZE NIET KUNNEN NEMEN ZONDER DE REGEERIN GSFORMUUL TE VERANDEREN. De huidige Regeeringsformuul en de coalitie van Liberalen en Katholieken. Hoe moet zij veranderd worden? Is het dan waar dat in sommige middens het denkbeeld ls ontstaan van een drieledige Regeering met Katholieken, Liberalen en Socialisten? Is het daarom dat er sedert enkele dagen zulke drukke besprekingen plaats hebben tusschen de Regeeringshoofden en de groote kopstukken der Socialisten? Is het daarom dat vertegenwoordigers van de Société Généraleaan deze bespre kingen deelnemen? Is het daarom dat er gesproken wordt van een buitengewone vergadering der Kamers op het einde van Augustus, waarin de noodtoestand van het land zou uiteengelegd worden, beroep gemaakt worden op de samenwerking van alle partijen en volmacht gevraagd om finantieele maatregelen te nemen voor een kort termijn, n.l. tot de ontbinding van de Kamers die einde September zou uitgeroepen worden, met als gevolg de algemeene kiezingen ln November? Is het daarom dat de socialistische partij zoo al met eens ls stil gevallen, na de woedende artikels van de eerste dagen der staking en de bloed-roode affichen ln heel het land uitgeplakt? Het ls hoog tijd dat voor deze bedrei ging van een nieuwe finantieele dlkta tuur, te midden deze lage politieke kon kelfoes van een dertigtal mannen die denken dat zy van rechtswege de elite van het land zijn en over het lot van miyoenen menschen mogen beschikken, dat eindelijk ln onze wetgevende Kamers een klaar en DUIDELIJK KATHOLIEK WOORD gesproken worde! Het is hoog tijd dat katholieke verte genwoordigers voor heel het land verkla ren dat zij, getrouw aan het woord van Paus Pius XI niet dulden dat finantieele machten over het leven van het volk zouden beschikken, dat de Sti ai zijn ge zag en zyn kontrool over het economisch leven van het land moet behouden en verdedigen, dat het waardig bestaan van de menschen en niet de belangen der geldmagnaten de eerste bekommering moet zijn van een gezonde Regeering dat een budget, ten koste van alle opof feringen moet onaangeroerd biyven: het budjet van het menschelljk bestaan, om dat de maatschappij gelijk de eenlingen, de gewetensplicht heeft te voorzien in den nood der hjdende leden der gemeen schap. Dit katholiek woord moet ln Kamers en Senaat door onze christen demokra tische Vertegenwoordigers en Senators uitgesproken warden. zy hebben een prachtigen rol te ver vullen! Paus Pius XI heeft geschreven dat katholieke werklieden apostels moesten zijn onder de werklieden, katholieke pa troons apostels onder de patroons. Welnu, er moeten ook katholieke politiekers, apos tels zijn in politieke kringen! De katholieke gekozenen van onze christefijken werklledenstand zullen aan hunnen plicht niet te kort komen. Het is wel mogelijk dat zij geen parlementaire meerderheid kunnen overhalen en dat zij verslagen worden. Maar de parlementen veranderen en de Regeeringen verdwij nen 1 Zy zullen ten slotte zegevieren omdat zy de katholieke waarheid zullen verkon digd hebben! LOUIS COLENS. MBMBBBaHEBBBBBBaaBBMBaBgBEIB MEER DAN TACHTIG VAKKEN WORDEN VOLGEND SCHOOLJAAR VERVLAAMSCHT Met gespannen verwachting heeft ka tholiek Vlaanderen, deze laatste dagen, de beslissingen van het Episkopaat, in za ke voortzetting der Vlaamsche maatrege len in de Leuvensche Alma Mater te ge- moet gezien. Er waren blijde teekenen aan de lucht, er was reden tot hoop. Onze le zers zullen zich herinneren dat het pas afgeloopen academisch jaar werd ingezet met een openingsrede in het Neder- Iandsch, dat een dertigtal vakken werden vervluamscht en dat een commissie werd aangesteld om het probleem der algeheele, stelselmatige en spoedige vervlaamsching in te studeeren. Naar wij thans uit de beste bron vernemen, gaat ons katholiek hoogeschoolonderwijs, volgend schooljaar, met een reuzensprong vooruit: VIER EN TACHTIG vakken worden, naast de reeds bestaande, vervïaamscht. En men voegt er aan toe dat dit getal nog niet volledig is en dat het pas over enkele weken volle dig zal worden, daar, uit hoofde van bij zondere omstandigheden, de plannen voor de vervlaamsching der Rechtsfakulteit nog niet gansch klaar geraakten. Hier volgt de opgave der getallen per f akulteit Rechten 2 Hoogere Handelsschool 7 Geneeskunde 9 Wijsbegeerte en Letteren 16 Wetenschappen 21 Bijzondere Scholen 12 Landbouwinstituut 17 De fakulteit voor Wijsbegeerte en Lette ren is alzoo gansch vervïaamscht ln haar vier specialiteiten: klassieke philologie Germaansche philologie Geschiedenis voorbereidende kandidatuur tot de Rechten. De lijst der nieuwe Professoren zal voorzeker weldra worden gepubliceerd. Leuven wordt onze Vlaamsche katho lieke Hoogeschool! Over een paar Jaren, is ze volledig. Wat nu wordt verwezen lijkt, beteekent eindelijk méér dan een edelmoedig gebaar of een loffelijke po ging, het ls meer dan stukwerk. De snelle en blijde groei van ons katholiek, Vlaamsch kultuurleven is verzekerd. Het weze een diepe vreugde voor de duizenden intellek- tueelen die voor dat doel hebben geijverd en zoolang met ongeduld slechts halfver- vulde verwachtingen hadden toegezien. En niet het minst zullen deze besluiten vreugdig ontvangen worden door onze hoogstudenten, die zioh te Leuven meer dan vroeger het geval was, zullen kunnen thuis voelen! Gebruikt Chlcorel WYPELIER-TAFFTN 't is de beste, Wie later de geschiedenis zal opmaken van de Vlaamsche beweging ln de naoor- logsche Jaren, zal droevige bladzijden moeten schrijven, onder den titel van het Vlaamsch nationalisme. *t Ligt niet ln onze bedoeling al was het maar een schets te geven van den ontwikkelingsgang dien het VI. N. by ons gevolgd heeft. Alleen willen wij de aandacht vestigen op de geestesgesteltenls die zij bij een gedeelte van ons jong volk hebben aangekweekt. Van ultrademocraten die zij vroeger waren zijn een deel der nationalisten nu fascist aan 't worden met een verschrik- kehjken afschuw van alles wat democra tisch klinkt; en zij die vroeger al wat op militarisme geleek uit den booze achtten, zijn fier nu een officierenuniform te dra gen en te wy zen op him gedrilde stamtroe- pen. Waar ze gisteren nog voordroegen hief het federalisme in te voeren, verloo chenen zy nu dat stelsel om het groot Nederland aan te kleven. ZIJ die gisteren als innige broeders in geestdriftige liefde, voor Vlaanderen eensgezind ten strijde trokken, vinden vandaag geen verwytsels en scheldwoorden genoeg om ze elkander naar 't hoofd te slingeren. Terwyi de gezapige maar overtuigde Vamingen immer voort werkten aan dat groote doel onzer beweging, ons Vlaan deren zijn eigen Vlaamsch leven terug te geven, hebben zij smadend op alle posi tief werk neergezien, om maar altyd voort te vitten of toekomstmogelijkheden waar op zij het nooit eens werden. Door opeenvolgende wetten werd een radikale oplossing van het voornaamste gedeelte van 't taalvraagstuk bereikt, en op het oogenblik dat wy de eindoplossing naby zijn, is het de nationalisten de moeite niet meer waaru nog over de taal kwestie te spreken. Dat belangt hen niet meer aan. Alleen groot Nederland telt nog, of een vaag sodidarlsme op sociaal-econo misch gebied, of het militair vraagstuk. En ondertusschen wordt rondom ons een geest van revolutie; 't communisme staat aan de deur, en binnen het land bedreigt een samengaan tusschen Libe raal-Socialist de vrijheid van den gods dienst. Alle katholieken organiseeren zich op sociaal gebied naar de christene grond beginselen en door een prachtige gods dienst zedeUJke afleiding der jeugd bereiden zij zich voor op den komenden strijd. En bij de Nationalisten van allen toon, wordt het godsdienstig vraagstuk niet eens gesteld noch vernoemd. Dat ook heeft geen belang zou men zeggen. We hadden er cms ten minsten aan ver wacht, dat zij, gebruik makend van den gustigen toestand dien de nieuwe taal wetgeving ons voorbereidt, dat zij zich zouden beieverd hebben om ons Vlaam sche volk meer fierheid te geven en mee te werken aan zijn herleving op cultu reel gebied. En ook daar roeren ze niet wel integendeel, en dat zal wel nog de droevigste bladzijde zijn van hun geschie denis. Ze nemen een houding aan, spreken en schrijven een taal waar alle zelfeerbied, alle gemanierdheid uit weggeweerd is. Bij de jeugd, die ongelukkige jeugd van Vlaanderen die hun invloed ondergaat, kweeken zij een mentaliteit waar alle edelmoedigheid, alle ideaal ontbreekt. Zooeven lazen wij ln De Standaard een uittreksel uit een nationalistisch strijdblad dat op zijn eigen ons het wel sprekendste bewijs aan de hand doet van de laagheid waarop zij gevallen zijn. Het is een uitval tegen den Heer Van Cauwe- laert, ter gelegenheid van de betooging der fraternellen te Antwerpen. Onze le zers kenen genoeg Frans Van Cauwelaert opdat het noodig zou zijn hem te ver de digen tegenover die lage taai. Wij deelen hier onder dit uittreksel mede, om toe te laten aan alle weldenkende lieden zelf te oordeelen. Zet geen groote oogen, liefelijke men schen van De Standaard en van de Vlaamsche belgicistische partij, die aan cultuur doet en Dr Frans Van Cauwelaert benamingen geeft als deze: «hoogstaande Vlaming edele figuur, en dergelijke meer. De man verdient beter en meer dan de alledaagsche, vulgaire en oppervlak' kige betitelingen waartoe Jullie alleen kunt gekomen zijn na een zalige, dee moedige en ach, zoo heusch vrome aan schouwing van zijn triestige, afgeleefde oogen en zijn wrange, ontgoochelde lippen, weike de plechtige baard niet verbergen kan. De oude verrader zelf, dis meer ver stand heeft dan Jullie en de waarde kent van schoolmeester literaire uitdrukkingen, zal de eerste zijn om voor God, in wien hij nog altijd gelooft, de smartelijke hoon te ondergaan van de banale, waardelooze want geen waarheid bevattende, slechts kruiperige spitsvondigheden uit uw Jour- listiek-cultureel ponopticum. Hoogstaande Vlaming; edele fi guur. Dr Frans Van Cauwelaert weet het beter, en als de man nog eens in zijn leven moedig en eerlijk kan zijn, zal hij u om uw hondsch gebazel toornig en hard slaan! Doet de man geen pijn, hoont hem niet! Hij heeft zich zelf pijn en hoon genoeg verworven en op tragische, genialer wijze dan jullie hersenen die dingen voor hem nog kunnen uitbrouwen. Tart hem niet langer met de zinlooae wanvoorstellingen van uw voos die uit Je clowneske smoelen voor zijn hersenstel en met de idiote blaasjes droef aanschijn openspatten. De horde fraternelle was een horde zwijnen, in de werkelijke beteekenis van het woord. Het was een kudde bruten, het was het laagste uitschot, het was een ben de verdierlijkten, zooals de gevangenissen van Amerika er nooit zullen herbergen. Ik heb hun smoelen gezien. Ik heb ze goed gezien, een voor een. Vergeleken met deze smoelen moet het zicht van de Doode Zee, die Sodoma en Gomorrha bergt ver rukkelijk zijn. Wat de rotternij dezer verkens nog minder bevalliger maakt, is het leger gen darmen dat hen beschermde. Waar en door wie werden deze bloedhonden afgericht? De Spaansche bloedhonden, waarmee men ln den tijd van Chrlstoffel Colombus de opstandige inboorlingen van de nieuwe wereld terro riseerde, moeten in vergelijking met deze, schoothondjes zijn geweest. Wij weten dat zy niet worden afge richt door Dr Frans Van Cauwelaert. De man heeft zyn leven lang te veel tyd noodig gehad om min of meer fatsoenlijk nederlandsch te leeren en om te huis te geraken in Belgische wetteksten. Maar Dr Frans Van Cauwelaert heeft deze bloedhonden losgelaten, hij is de man, die ons met hloedhonden klein wil krijgen; hij is de man die hen op onze vrouwen en kinderen hun gang laat gaan, alleen om de varkens te beschermen, die hij hoeden moet. Wat dunkt u beste lezer: Is dat de beschaving waarvan wij ge droomd hebben voor ons Vlaamsche volk? Is het met zulk een mentaliteit dat men ons volk, ons Jonge volk moet hooger op leiden. Zullen we dan toch immer moeten Jammeren: Arm Vlaanderen! Goddank, niet alle Vlamingen zijn zoo .(Zie vervolg onderaan 4' kolom.) Sedert 1 Maart heeft de Dienst der Douanen zyn werking uitgebreid tot een breedte van 10 km. langs de grens, en voortdurend zijn douaniers per fiets langs de baan om de geleibiljetten voor bet ver voer, ook van de kleinste hoeveelheid wa ren te controleeren. Deza nieuwe uitbrei ding is van aard een ernstige belemmering voor de economische activiteit te worden, en in de moelljke omstandigheden waar in we leven de oorzaak te worden van ver hinderingen, van plagerijen en van voor legging van nuttelooze papieren, voor de nljveraaxs, handelaars, landbouwers, am bachtslieden, bijzonderen, enz. die zich ln de uitgestrektheid van het nieuw gebied bevinden, alsook voor hen die, uit reden van hunne zaken, zich erin moeten bege ven. Met verwondering stelt men zich de vraag welke praktische uitslagen, met het oog op de beteugeling van den smokkel handel, kunnen bekomen worden doca* op 10 km. van de grens heenloopende wegen, douaniers te doen rondslenteren, dan wanneer de banen die, rechtstreeks uit Frankrijk komend, niet ranhoudend het voorwerp zijn van een bestendig toezicht. Het ls algemeen bekend dat de smok kelhandel aan onze grenzen bijna nietig is, en de overtredingen uit dien hoofde brengen ten anderen bijna niets in de Schatkist. Een statistiek dienaangaande zou daarvan een slaande bewijs leveren. Welnu, het schijnt alsof ambtenaren, het algemeen belang uit het oog verlie zend, zouden uitgedacht hebben dat het van belang kon zijn het gebied inet 10 km. breedte uit te breiden, dat aldus het aan tal lieden die ln dit gebied omgaan zon der de noodige bewijsstukken aanzienlijk zou zijn, en meteens een nieuwe bron van inkomsten voor den Staat zou ontstaan. Indien deze gedachte de bedoelde amb tenaren heeft bezield, moet er vastgesteld worden dat dergelijk» handelwijze ver foeilijk is in een vrij land. Het nieuw tolregiem, invoege in de grensstreek wordt een plagerij en zal uit onze grenszone al diegenen verwij deren die er vrijen omgang willen heb ben, want ook met geleibiljetten blijft toch steeds de moeilijkheid in tekortko ming bevonden te worden. Beeldt men zich in dat, met de letter lijke toepassing ian al de tol-onderrich- tingen 1° Het in het grensgebied verboden is 's avonds met koopwaren cm te gaan? 2° Dat het afleveren van een geleibiljet enkel recht geeft op het vervoer van het magazijn van den leverancier naar de plaats van bestemming, langs den kori sten weg, zoodat, om in orde te blijven, geen omweg mag veroorloofd worden om gebeurlijk ook andere waren, waarvoor geleibiljetten afgeleverd werden, te bestel len. 3° Dat elke verplaatsing met koopwa ren, in hoe kleine hoeveelheid ook, een geleibiljet erbij eischt? 4° Dat de aflevering van geleibiljetten slechts enkele uren per dag, en in sommi ge bureelen een of tweemaal per week geschiedt? 5" Dat daar waar er douane- noch be- lastingsbureeien zijn, de iifwoners tot verre en kostelijke verplaatsingen genoopt zijn om deze biljetten te doen viseeren. 6° Dat de koopwaren steeds moeten aangeboden worden met een getuigschrift van oorsprong, om een geleibiljet te be komen, en dat, aangezien dezs maatregel praktisch onuitvoerbaar is, de aflevering van de geleibiljetten geschiedt op de ver klaring, ter goeder trouwe, van den aan vrager, waardoor dan ook het reisbiljet geen waarborg meer biedt en integendeel tot bedrog kan dienen. Voor het vee wordt het stelsel nog meer Ingewikkeld en het veroorzaakt een be langrijk tydverlies. De handelsreizigers kunnera geleibiljet ten bekomen geldig voor een termijn van zes maanden; zij mogen echter geen en kele wijziging brengen aan den inhoud van hun monsters (stalen), wat prak tisch onmogelijk is. Het is duidelijk dat, met zonder ver draagzaamheid de onderrichtingen der toldlensten toe te passen, de verhande lingen ln het tolgebied bezwarende tijd verliezen ondergaan en de handel werke lijk onmogelijk wordt. De smokkelhandel moet, weliswaar, on derdrukt worden; zij schaadt den ern- stigen handel; maar het ware billijk ern stige veranderingen toe te brengen aan deze onuitvoerbare onderrichtingen die, in bepaalde gevallen van ongepaste uitvoe ring, toch eindigen moeten met zelfs de gewillig sten te ontstellen. De Toldienst most rekening houden met de rechtmatige wenschen van de aange stelde vereenigingen van nijveraars, han delaars of landbouwers, enz. en een gezon de opvatting hebben van zijn taak, wil hij het aanzien bekomen waarop hij aan spraak kan maken. Wat ons aangaat, en van handelsstand punt uitgaande, wij wenschen een rede lijker douane-reglement, en wij stellen dan ook voor: 1" Dat het eerste gebied, onderworpen aan het regiem der tolb swijsstukken, te ruggebracht worde in de afmetingen in voege vóór 1 Maart. Niets belet, in het voorkomend geval, de vervolging van den smokkelhandel ln de tweede omschrij ving. 2" Dat er aai: de handelaars, ln het grensgebied gevestigd, geleibiljetten kun nen afgeleverd worden, voor de verplaat sing van koopwaren, indien de globale waarde ervan niet een betrekkelijk kleine som beloopt (400 500 fr). 3° Dat de fakturen der leveranciers, de gelijk in orde tegenover den fiscus, kun nen gelden als geleibiljetten. 4° Dat de handelsreizigers hunne stalen, voor eene waarde niet de 250 „jO fr, overtreffende, zonder bewijsstukken kun nen verplaatsen. 5° Voor het vee ware een vereenvoudi ging gemakkelijk; het zou aan de land- bouwersvereenigingen, welke wij daarvan verwittigen, toekomen voorstellen te doen. Het zou ten slotte ten volle gewettigd zijn dat de gunst van deze voordeeliger voorwaarden ontnomen worde aan die per sonen die bekend rijn voor het drijven van smokkelhandel Welwillend echter zou de toldienst moe ten toestemmen de wenschen te aanhoo- ren en te onderzoeken van de werkzame bevolking der grensstreken; aldus zal deze dienst meer bijbrengen voor het weirijn en het belang van het Land, dat met strenge maatregelen te verwekken, die steeds eindigen met eerlijke en rechtscha pen burgers mistevreden te maken. Intusschen worden de gemeentebestu ren, de andere Kamers voor Ambachten en Neringen, de Handelskamers, de Vér- eenlgingen van Handelaars en Nijveraars uitgenoodigd, protest aan te teekenen te gen het tergend stelsel thans in voege en wy vragen hen onze wenschen te steunen. (Artikel overgenomen van het tijdschrift Mededeelingen van de Kamer van Am bachten en Neringen te Brugge. EBBBaBBBBBBBBBBSBaBBOBBBBBBa: diep gezonken, en met innige voldoening vernemen wy dat ook reeds onze studee- rend Jonge volk stemmen opgaan om te gen dat nieuw» verval in opstand te komen. (ITALIË) I. - HISTORIEK. Straks viert het fascisme MJn 10-Jaxig bestaan. Het was inderdaad den 30 Ok tober 1922 dat na een triomfantelijke marsch naar Róme, Mussolini van 's ko- nings wege het gezag in handen kreeg. Zoo heel lang is dit alles nog niet ge leden opdat we ons zeer duidelijk herin neren zouden wat een storm van ver ontwaardiging en van... hoon er ln de internationale demokratische pers opstak tegen dergelijk avontuur. Juist zooals het kommunisme werd het fascisme niet ernstig opgenomen. Doch juist zooals het kommunisme hield het fascisme rich merkwaardig kloek en bleek het te rijn een leefbare doktrine voor een bepaald land. Het was de tweede vergissing van on- zentwege, en alles legt er op aan dat we met Hitier een derde zullen oploopen. Het is eenvoudig jammer dat we groote buitenlandsche gebeurtenissen zoo buiten gewoon gemakkelijk van de schouders werpen en er niet het minste pogen uit te leeren. Misschien als het te laat is, misschien als Westelijk Europa ook niet meer ontsnappen kan aan diepgaan de hervormingen sullen we verzuchten: Waren we een beetje vooruitriender ge weest, dan hadden we ons op een vreed zame manier aangepast aan de kadens, het ritme van het gebeurenZoo on geveer is het vergaan, men vergeve ons de vergelijking, met de Nat. Maatschappij van Spoorwegen, die eerst wanneer de autobussen haar kïiënteel ontnomen had den, een praktischer dienstregeling voor schreef. Nu we tamelijk uitgebreid het kom munisme ontleedden zal het redelijk ge makkelijk vallen het fascisme te begrij pen. Want al blijkt het fascisme er thans een Staatstheorie op gevonden te hebben, ESSENTIEEL WAS HET OORSPRON KELIJK EEN PATRIOTISCHE REAK- TIE TEGEN DE DESTRUKTIEVE, VER NIELENDE KRACHT VAN HET BOL- CHEVTSME. Vóór de opmarsch naar Rome was het fascisme louter negatief. Einde 1920 ver klaarde Mussolini zelf: «Wat ons ont breekt ls geen programma, maar een wilEn aan de vooravond van rijn triomftocht schreef hij in rijn blad, De Popoio d'Itaüa Het hoogste doel van het fascisme weze de vernietiging van de demokratische Staat. Hij is reeds ver oordeeld door de geschiedenis. De Ita- liaansche demokratie moet sterven Voor politieke dok trien was dit alles, en voldoende voor het oogenblik. We zullen trouwens ln de loop van deze studie kun nen aantoonen hoe de sociale opvattin gen van Mussolini evolueerden. De fas cistische heer Van Severen die een pro blematische sociale opvatting onvoor waardelijk bindt aan zijn nationalistische had gerust een lesje kunnen nemen aan Mussolini. Vooraleer echter verder te sprekenover het fascisme als Staatsleer en over Ee nito Mussolini vinden we het geraadsa- mer aan te vangen met da historiek van het fascisme, want om de zwart-hemden- beweging klaar te begrijpen is het nood zakelijk uiteen te zetten wat er vooraf ging. Het kan paradoxaal klinken als we beweren dat juist de kommunistische re volutie in Rusland (1917) de geboorte van het fascisme verwekte. En toch ls het Inderdaad zoo geweest. Even na de oorlog ls men in Italië be gonnen met het kommunistische experi ment. Net als in Rusland lokte dit een reaktie uit, en ten slotte ls rij het die het in Italië haalde, daar waar ze in Rusland te zwak bleek. Loopen we echter de gebeurtenissen niet vooruit. De deelname van Italië aan de wereldoorlog geschiedde ln heel andere omstandigheden dan de onze.. Geen aan val, geen union sacrée der partijen. De helft van het land vóór, de andere helft tegen de oorlog. Versailles, een schrome lijke teleurstelling! Van daar geweldige beweging tegen de leidende, Entente-ge zinde figuren en kolossale aangroei der socialistische partij die steeds tegen de oorlog gekant was. In volle oorlog (1918) werden de sovjet-afgevaardigden triom fantelijk ontvangen te Milaan, Rome, Na pels, Turijn. Fabriekssovjets werden op gericht. In April 1919 is het de algemeene re volutionaire staking. Een jaar daarop ka pituleerde de regeering, steeds buitenge woon zwak, voor de kommunisten. Als om zich te verontschuldigen, verklaart de toenmalige Minister van ArbeidHet kapitalistisch regiem kan niet meer ge ven wat men ervan verwacht. Het vol staat thans voorloopège oplossingen te vinden, die het nieuwe regiem zullen be reiden. Italië is op dat oogenblik volkomen anarchistisch. Ware er dan in de revo lutionaire rangen een leidend figuur ge weest, genre Lenin, zoo zou naar alle waarschijnlijkheid een tweede kommu- nistisch regiem tot stand zijn gekomen. Er was echter geen leiding. Ordeloosheid, plunderingen, brandstich tingen, gewelddaden gingen hun gang. Te Turijn worden mitrailleusen ge plaatst op de Fiatfabrieken. Machinisten houden hun trein stil in volle veld omdat er een priester of mili tair meereist. Oorlogsverminkten worden mishandeld De zetel van Mussolinfs fascio, een vaderlandsche, kleine inrichting wordt te Milaan geplunderd. Volksvertegenwoordiger Madigliano kon digt aan dat de republiek nakend is. Twee metaalbewerkers worden levend verbrand omdat ze weigeren kommunlst te worden. Patroons, Ingenieurs worden aan de deur gezet. Kortom het is een schrikbewind voor geesteüjkheid, burgerij en kapitalisten. Helaas, vernielende kracht was er bij de vleet, en zelfs goeie wil voor opbou wende pogingen. Zoo besloten de werk lieden geestdriftig 10 uur te werken ln plaats van 8. Doch geen leiding, geen lijn. Men ziet geen uitweg met de flnan- cieele en technische problemen. De be voorrading loopt mank. Men kijkt ver langend uit naar Rusland. En daar is de reaktie reeds druk in de weer. Aarzeling en vertwijfeling. De socialistische partij denkt den toestand te redden met de kommunisten aan de deur te gocéen, en patroons en Ingenieurs terug te roepen. Het kwaad was echter te diep geweest. En de reaktie, ln casu het fascisme gnoelde te sterk, opdat men rich met halve maatregelen zou tevreden stellen. Trouwens, wanneer den 21 November 1920 Giordano, patrioüsch gemeenteraadslid te Bologna door een revolverschot gedood werd, was de verontwaardiging zoo ge weldig, dat het een massavlucht naar het fascisme werd. Hoe nu het fascisme reageerde en de macht in handen kreeg leeren we ln een volgende bijdrage» HERWIG. Ongeveer twee duizend Vlaamsche en Waalsche leidsters van de Kajotstersgroe- pen uit geheel het land woonden vanaf Zondag eene studieweek bij te Heverlee- fcij-Lcuven. De Waalsche afgevaardigden hielden Zondag, te Brussel, belonging, zooals het beden Zondag ook de Vlaam sche doen zullen. Ruim zeven duizend Kajotsters uit de omgeving Erussel en uit Wallonië had den den oproep van hun leidsters beani- wood en waren dan ook in de plechtige 10 uur mis in Ste-Goedele aanwezig. BE STOET TER KDOGT7E DER BEURS. Mgr. Cardijn sprak een heerlijke Kan selrede uit die diepen indruk heeft ge maakt. Na de H. Mis greep een prachtige op tocht plaats, waaraan ook belangrijke afvaardigingen van Vlaamsche afdeelïn- gen deelnamen, ten teeken van sympa thie, zeoals ook heden Zondag Waalsche delegaties zich bij de Vlaamsche be tooging zullen aansluiten. De stoet trok onder algemeene belangstelling langs de groote lanen naar de liouppe plaats, waar hij uiteenging. MET ONTPLOOIDE VAANDELS VOOR SINTE GOEBELE. Heden Zondag 7 Augustus vergaderen, En terwijl bijna allen zullen terugkee- ook rij in Congres, evenals de Jocisten. ren naar hun huis, en 's avonds en de Uit alle dorpen en sleden zullen ze op-dagen daarna niet zullen uitgepraat gera- stappen naar de Hoofdstad, csm daar inken over de weelde en de pracht en de 't canschijn van het land getuigenis af te j schoonheid van hun Congres, zullen dui- leggen van hun onwrikbaren wil al hunnezend jonge leidsters gedurende vier ra- werkzusters te vereenigen in ééne groote j gen hun studieweek houden te Heverlee- organisatie, die hen helpe en steune in de voorbereiding van hunne heilige zen ding: te worden de echtgenooten en moe ders vaa «es nieuwen, schoonen, dóór- kristelijken arbeidersstand, tot heil van Kerk en land. Het zal een indrukwekkende getuigenis zijn! Maanden lang hebben ze er rich op voorbereid, rij hebben leeren zingen en op stappen, en wanneer men hunne sierlijke reien zal rien met hun kleurenpracht en hun zonnelach, dan zal men aanvoelen dat me te doen heeft met een optocht van veroveraarsters: met het opdagen van een fier, rein, en blij geslacht, dat de verkondigster en de draagster ls van een rijke, heilvolle toekomst! En de Congresmis die zal opgedragen worden in de Hoofdkerk van Sinte Goe dela, en waarin 15.000 jonge arbeidsters zich zeiven zullen offeren als zoovele klei ne hosties met de Goddelijke Hostie- Christus, zal als de plechtige onwederroe- pelijke opdracht rijn van gansch de ka- jotstersbeweging tot verkristclijking van het arbeidsmidden en van den arbeiders- st -nd. En de algemeene vergadering zal het ongeëvenaard schouwspel toonen van een uitgestrekt bloemenperk, vol kleurige, geurige kajotstersbloemen, de eerste gar ven van den rijpenden oogst. En de film, die er zal afgedraaid worden a .l aan allen aanschouwelijk maken de reeds bekomen uitslagen en het wonderbaar verschiet van zegenrijke verwezenlijkingen; en rij zullen sidderen en beven voor die nieuwe veropenbaring van de groote Beweging, a n dewelke zij zich heel en gansch zul len willen toewijden. Doos 4 en 71/} frank. In alle Apotheken. DE EINDVEREFFENING NABIJ Nu dat de oorlog sedert ongeveer veer tien jaar geëindigd is, is het reuzenwerk der schadevergoeding bijna ten einde. Opj de 1.381.422 vergoedingsaanvragen die ln- gediend werden vallen er maar 2.800 za ken meer te onderzoeken en te regelen, buiten nog een 1500-tal aanvragen naar persoonlijke vergoeding. Dat door ons land een waar reuzenwerk ten einde werd gebracht bewijst volgende opgave: werden hersteld of herbouwd, meer dan 100.000 private woningen, 90.000 hectaren land, 9.300 fabrieken, 56.000 km. weg, 2.400 km. spoorweg, 1.500 km. be vaarbare waterwegen met 0.000 kunstwer ken. Onder de openbare gebouwen telt men den heropbouw of herstel van 140 gemeentehuizen, 237 kerken, 872 scholen, 412 gemeentegebouwen, enz. Al deze werken hebben ons land reeds 23.226 millioen gekost. Daarbij dient nog gevoegd 14 milliard voor werken die nog niet hersteld werden, en ongeveer 13 mil liard voor Intresten, wat te zamen een 50 milliard uitmaakt. Door Duitschland werd ons daarvoor ongeveer 13 milliard uitbetaald en het overige werd gedekt door leeningen. Van Duitschland zouden wij voor de oorlogs schade nog een 37 milliard moeten ont vangen, maar door de Conferentie van Lausanne werden de oorlogsschulden op bij-Leuven en daar zich voorbereiden, in gebed, in studie, floor bespreking en oefe ning tot het heerlijk apostolaat dat door den Paus werd gezegend en door de Bis schoppen wordt aangemoedigd! Ja, heil de Kajotsters! Hun flinke beweging belooft ons voor morgen de bekwame opvoedsters, die de arbeidersgerinnen en de arbeiderskinde ren zoo noodig hebben. Nooit wellicht vond een beweging zul- ken bijval, omdat nooit wellicht er eene ontstond zoo aangepast, zoo Jong, zoo volksch, zoo alzijdig en zoo werkdadig. «Onze beweging» zeggen de Kajotsters met fierheid. En in waarheid ze is de hunne: zij staan er voor in, zij verspreiden ze; zij verkoopen hunne bladen, ze trekken n .ar de volksbuurten, ze gaan naar fabrieken en werkhuizen, en overal geraken ze bin nen, en niemand weerstaat aan hun vrien delijken lach en hun aandringend aanbod: kajotsters rijn veroveraarsters! En hoevela moeders die zeggen, terwijl ze een traan wegpinken: O! hadden wij toch maar zulke beweging gekend over dertig, veertig jaren. En niettegenstaan de de last van het huishouden, laten zij hun meisjes gaan naar studiekring en vergadering en op propaganda, omdat zij zien hoeveel goed de kajotstersbeweging doet en moet doen, en hoe broodnoodig ze is voor de Jonge arbeidsters van heden. Ja, goed heil, kajotsters! God zegene uw Congres! God zegene uw beweging! een gezamentlijk bedrag van 3 milliard goudmark voor alle landen schuldeischers gebracht, wat ons mag doen vooruitzien dat Belgie daarvan nooit niets meer zal ontvangen. Wij zullen dus zelf de gebroken potten mogen betalen. op onze postcheckrekening 15.570, met aanduiding van uw volledig adres, en telken Zaterdag tot einde dit jaar wordt ons blad U per post besteld. Wie geen Ontroomer voor verschillende gebruiken dienende en met verlaagden melkbak draaiende op eene spil benut- kerij. Oatroomers MELOTTE, N. V. Remi court IWr-BiïiOTii»■nrm.iJimiinnHgT^—m

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 1