ZONDAG 14 OOGST 1932. WEEKBLADi 35 CENTIEMEN. 29" JAAR. - Nr 33.0 KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. 0. L. Vrouw Hemelvaart Eenige aspekten van het wereldgebeuren italic. - Fascisme. De invloed der Pauselijke encyclieken in Amerika Het XIIIa Congres van den Katholieken Vlaamschen Landsbond TIEN JAAR RADIO-ARBEID! TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN REDE VAN STAATSMINISTER FR. VAN CAUWELAERT IS HET EINDE DER CRISIS NABIJ? Het Congres der Vlaamsche Kajotsters te Brussel Machtige en indrukwekkende ketooging. DE PENSIOENEN laanderens Bedevaarten naar LOURDES "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon N' 9. - Postch. N' 15.570. Abonnementsprijs tot einde 't Jaar: voor Belgie per post 7,70 fr. te storten op onze postcheckrekenlng met volledig adres; voor Frankrijk 15,80 fr. voor andere landen 17,80 fr. te zenden per internationaal post- mandaat met juiste adres. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 :r. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur Berichten op 1' bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3" bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvrar.g. Annoneen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Hij knielde neer In 't klein kamerken, bij Haar sterfbed. Hoe schoon lag Zij daar afgelegd, de schoonste aller vrouwen, de handen sa mengevouwen met een weerglans der za ligheid op Haar wezen. Hij kreesch lijk een kind. Zoo innlg-zoet, zoo moederlijk was Ze voor hem geweest, en hij had nooit uit zijn gedacht gekregen de laatste aanbeveling: «Ziedaar uw Moeder». Voor Haar was hij een zoon geweest, immer en overal. Haar eigen kind had hij eenigszins willen vervangen om het verdriet te tem peren dat het laatste afscheid in Haar had veroorzaakt. Zij had Hem op een heerlijken morgen langzaam zien opstijgen in een lichtkrans en sedertdien wat was de aarde nog zon der Hem? Een tranendal. Hoe goed ook Joannes zich toonde, toch was hij Jezus niet, ZIJ voelde het zoo wel en hij wist het ook. De jaren waren voorbijgegaan in het alledaagsche, doodgewone leven, de dagen van eentonigheid, de uren van heimwee naar hem waren gesleten; als ln een oord van ballingschap had Ze gezucht naar Haar land, er was maar één land dat Haar land kon zijn. Ze had gesnakt naar Haar Teerbeminden, de gezegende vrucht Haars llchaams. Wanneer zou het oogenblik daar zijn van het blijde wederzien met Haar eigen oogen. Hij ging nooit uit Haar gedacht, nooit uit Haar liefde-omhelzing, en het waren de eenlge honingdruppels ln Haar bitter leven. Nu is Ze zachtjes ontslapen ln den Heer. Ze was niet benauwd van de dood, Ze had Jozef zien sterven ln Haar armen «n Ze had Haar Zoon hooren zeggen «Heb betrouwen. Vader, wij zullen weer vereenigd zijn hierboven». Ze had ook Haar Zoon onder Haar oogen zien den geest geven en de schoonste dood onder alle dood en sterven. En Zij die geleefd had van liefde kon niets anders dan ook van liefde kwijnen en uitgaan. BIJ het kruis was Ze elk oogenblik ge storven, gemarteld door elke pijn die Hem trof, de Moeder der Smarten. Door een wonder was Ze blijven leven en als door een voortdurend mirakel kon Ze blijven voortleven, alhoewel van Hem gescheiden. De liefde brak den laatsten band. Dan ging de ziele los en steeg met een heilig ongeduld naar de hoogte, lijk een pijl uit de strakgespannen boog. Zulk leven moest eindigen met een goddelijke dood. Joannes schikte de begrafenis, droe vige plicht. Hij stak uit welke Apostelen t dierbaar lijk dragen «ouden en welke andere den pelder vasthouden. Hij zelf zal zich ermee gelasten het doodsanctje op te stellen, hij weet best wat erop moet staan. HIJ ook zal voren op gaan en t kruisje dragen op een zijden kussen. De stoffelijke overblijfsels werden aan de aarde toevertrouwd. Noch bloemen, noch kronen. Begrafenis even eenvoudig als Haar ongerimpeld leven. Geen lange lijkrede, geen groote toeloop van volk, maar elk veegde een traan bij 't verlaten van 't kerkhof. Geen torenhooge zerk, •en houten Kruisje met Haar naam als schoonste sieraad. Het mocht niet zijn dat het heerlijke lichaam tot de afschuwelijke ontbinding overging; het betaamde niet dat het zui verste vleesch aan het bederf van 't graf werd prijsgegeven. Zij die nooit zonde deed zal de prooi der verrotting niet wor den; die armen die eens God wiegden, toen Hij klein was, zullen niet stijf blij ven; de handen die Hem zijn brood reik ten, toen Hij grooter werd, zullen niet verdor-en; die borsten die eens den Zoon des menschen voedden zullen niet verte ren; geen worm mag knagen aan dat Moederhart, het meesterwerk des Aller hoogsten. Uit Haar sluimering ontwaakte zij ln t geheim der verborgenheid, het graf ging open en verspreidde een rozengeur, een hemelreuk. Glansrijk verrees Zij, on lijdelijk en onsterfelijk werd ZIJ weer le vend, jeugdlg-frlsch werd Ze door de En gelen opgenomen Godewaarts. De lief- destroom keerde weer naar zijn berg, te rug naar zijn bron. Het hemelsch hof komt stoetsgewijze te gemoet, Cherubijnen en Serafijnen vormen d* haag. Jezus gaat voorop, van vervoering straalt Zijn wezen meer dan door den nimbus en den stralenkrans. Hij omhelst Zijn Moeder. Roerende stond. De hemelen luisteren naar deze Con secratie-stilte en hooren dien goddelijken ■oen. Met onuitsprekelijk geluk wenscht God de Vader: Heil! aan Zijn dochter lu wie Hij al Zijn behagen heeft gesteld. Hij begroet de Moeder van Zijn eenlgen Zoon. De H. Geest verwelkomt zijn smet- telooze Bruid. Zoo ideaal-schoon komt ze voor dat de goddelijke oogen zelf er geen vlekje in kunnen bespeuren. De hemelsche Koren zingen: «Konin gen en Koninginnen werpt uw kronen Voor Haar voeten. Zij zal heerschen over het Heelal.Den Hemel ziet Ze schooner dan alle anderen cmdat Haar oogen meer getraand hadden binst Haar leven. Zij neemt bezit van Haar voorbehouden plaats, naast bij God, gelijk Haar plaats Ook eens voorbehouden was dichtst bij 1 Kruis. En als uitdeelster van Zijn rijk dommen, daar hoog, gewaardlgt Zij zich nog een Moederbllk te werpen op Haar kinderen der aarde. Al zijn we maar zon daars, we hebben toch een Moeder. Plechtige Inhuldiging, hoogdag ln t Pa- ïadljs, verheerlijking en triomf. Overal opschriften, kransen, vlaggen, wimpels, Kgepoorten voor de luisterrijke apotheose dier verrukkende verschijning. En Maria's hart klopt geestdriftig: Ik beb Mijn Zoon zien sterven, nu zie ik Hem regeeren. De Dienstmaagd des Heeren bestijgt Haren vorstelijken troon en het hemelsch heir in oogenschouw nemend en daarna den blik vereffend tot God, heft Ze Ha ren «Magnificat» aan, begeleid door alle hemelstemmen en het dreunt door die bovenzalen gelijk het eens weerklonk op aaide: «Mijn ziele verheft den Heer... voortaan zullen alle geslachten ml] zalig Prijzen.Het eens bedrukte wezen van de Moeder der Smarten lacht voor eeuwig. Zing luid, Maria, want uw Zone luistert. Jubelt, hemelingen, voor Haar, want nie mand is zooveel maal Koningin ln de majesteit Harer heerlijkheid. Wanneer het schitterend diadema Haar het hoofd wordt geplaatst barsten de mbundigste toejuichingen los en de Schitterendste lofgezangen. De oudvaders bewonderen de schoon- skoningin, de profeten verbaasd, her- nen Degene die ze voorzagen ln den hevel van hun visioen. Joachim en Moeder Anna kunnen hun oogen niet gelooven en Vallen aan de voeten van hun dochter; de overzalige Jozef omhelst zijn vlekke- looze Bruid. De gezangen wellen aan, het vuurwerk "al niet meer ophouden ia de hoogste "teren der gloria. A. HISTORIEK II. Met een 70-tal vrienden stichtte Mus solini in 1919 het Fascio. Socialistisch (in beslagname van het kapitaal) is het ook republikeinsch. In 1920 schrijft de Duce: Weg met de Staat in al zijn lnkarnaties, de Staat van gisteren, van heden en van morgen, de burgerlijke en socialistische Staat I Er blijft slechts de eeredienst van de anar- chiei Pas einde November 1920 wanneer, na de moord te Bologna, de burgerij naar het fascio overloopt, evolueert Mussolini en proklameert hij de noodzakelijkheid van een sociale hiërarchie, wat nu pre cies het tegenovergestelde ls van de anarchie. De fascistische kaders zwellen gewel dig: reserveofïlcieren, oud-strijders, in- tellectueelen, beleedigde Ingenieurs, be vreesde kapitalisten, iedereen marcheert. En vanaf 1920 boeken de fascisten merk- weerdige suksessen in de gemeentever kiezingen. Sterk door deze cuksessen vangen de fascisten aan met hun strafexpedities De kommunisten reageeren. En het is de burgeroorlog in al zijn gruwelijkheid, een burgeroorlog die twee Jaar aansleept en 4000 slachtoffers vergt. Socialisten en kommunisten vereenigd dreigen met algemeene staking. Indien de fascisten niet ontwapend worden. De regeering ziet passief toe en de staking mislukt. De fascisten worden dreigender. Italië staat op kookpunt Op dit oogen blik probeeren de demokraten, de libe ralen, de aanhangers van het parlemen tarisme te onderhandelen met de fascis ten en bieden hen enkele ministeries aan. Geen antwoord. Tijdens een vergadering van fascisti sche voormannen wordt den 6 Oktober de opmarsch naar Rome overwogen. De mobilisatie voigt en den 24 Oktober schouwt Mussolini zijn troepen te Na pels: 40.000 fascisten in uniform en 60.000 fascistische werklieden staan paraat 's Morgens ln de schouw urg prokla meert Mussolini: «Indien de regeering niet toegeeft zullen onze zwarthemden Rome innemenWelke waren dan de eischenï Zeer bescheiden, (doch we zul len zien hoe Mussolini in den loop van den dag meer eetlust krijgt): ontbinding van de kamers herziening van het kiesstelsel en nieuw® verkiezingen. 's Avonds echter is Mussolini begeesterd door het zicht van al die geestdriftige strijders die onophoudend roepen: Naar Rome! naar Romel En hij stuurt volgend ultimatum naar de regeering: Ministerie Facta ver- dwijne bifinen de 48 uren en drage de macht over aan Mussolini De regeering geeft geen teeken van leven. Den 27 Oktober 1922 hebben de fas cisten Noord- en Zuid-Itallë bezet, en vaardigen ze volgend manifest uit: Het uur van de beslissende slag is gevallen. Het leger der zwarthemden herneemt de verminkte zegepraal. Het leger, uiterste bescherming der Natie blijve afzijdig. Het fascisme richt zich tegen een klasse zwakken en machteloo- zen, die gedurende 4 jaar geen regeering aan het land konden schenken. We beroepen ons op den Allerhoogste en de ziel onzer 600.000 gesneuvelden opdat ze getuigen dat slechts één be geerte ons stuwt, één wil ons vereenigt, één drift ons bezielt: medewerken aan het heil en de grootheid van het Va derland. Hoe reageert de regeering? Eerste Minister Facta neemt eindelijk een beslissing. Den 23 Oktober presen teert hij ter onderteekening aan den koning een dekreet waarbij de staat van beleg uitgeroepen wordt. Het zou dus de schok zijn tusschen leger en fascio. Doch de koning weigert en de troepen worden in de kazernes geconsigneerd. Facta treedt af en Salandra vervangt hem. Niet slecht gezien door de fascisten offert hij sommige ministeries aan Mus solini, doch deze wil van geen mede werking weten. Daarop roept de koning Mussolini naar Rome om met hem te beraadslagen. Mussolini wil zich niet ver plaatsen voor een eenvoudige konsultatie, hij wil de macht, de volledige macht. De koning biedt ze hem aan en Mussolini komt. Hij doet de poorten der stad ope nen en 70.000 zwarthemden deflleeren in de Eeuwige Stad. Rome is ln vervoe ring. Ter inlichting schrijven we hier af hoe de Fransche literator Henri Béraud (ge wezen Goncourt-prijs met Le Martyre de l'Obèse Het martelaarschap van de zwaarlijvigenhet eerste kontakt van Mussolini met de koning gezien heeft. In volle snelheid komt een limousine af met de nationale kleuren. Gezwind stapt iemand uit. Redelijk Jong, half kaal, breed geschouderd, met wilskrachtige, kommervolle blik, stelt hij zich alleen op het perron van Santa Maria Angela. Het ls de duce. Daar komt de koninklijke karos. Emmanuel, in grijs uniform, ls zeer klein, zeer eenvoudig. Een oogenblik stopt hij wijl de tijtuigen weghollen. Dan gaat hij op Benito af. Voor de eerste maal staan ze tegenover elkaar in volle publiek. Plots reikt het hoofd van het huls van Bavooie de hand aan hem die werkman, onderwijzer, gevan gene en soldaat werd vooaleer zich op 88-Jarlge ouderdom meester te maken van een hoofdstad, drie ministeries, een kanselarij en een leger. Mussolini triomfeert en het fascisme met hem. Een maand daarop schrijft hij: «Een enkele drijfveer, het nationaal belang! Ik ben verplicht het stuur van het schip te houden zonder iemand het kom- mando af te staan. Doch ik weiger geens zins al dezen aan boord te nemen die onze prachtige bemanning willen aandikken, zij die willen samenwerken met mij, me de raad en hulp willen geven, die lk van doen heb en die lk vraag. Van dien dag af is Mussolini voor het algemeen welzijn. De grootheid van Italië is zijn hoogste begeerte. In het belang dan van het algemeen welzijn doet Mussolini afstand van zijn socialisme, zijn republikelnsche en anti godsdienstige opvatting. En deze totale ommekeer verrechtvaardigt hij met deze woorden: Ik ben een voorlooper en geen volgeling Een dubbele taak wacht hem- Eerst afbreken en dan opbouwen. Hij begint met 100.000 overbodige ambtenaren en spoormannen door te sturen. HIJ be houdt de koning, plaatst een bankier aan t hoofd van Financiën en zal het tot een inschikkelijk akkoord brengen met het Vatikaan. Wat de Staat betreft is zijn formuul de volgende: Niets buiten de Staat, niets tegen de Staat. De burger bestaat slechts voor sooveel hij dienst bewijst aan de Staat. Italië, naar het beeld van het OU» mrvolg andaraan kolom). Kardinaal Hayes, Aartsbisschop van New-York heeft het BL Doopsel toege diend aan een der meest beroemde mo derne geleerden van Amerika, die voor heen bekend stond om zijn communisti sche theoriën. De bekeerling verklaarde dat hij door het lezen van de Encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno zich aangespoord gevoelde om nader ken nis te maken met de leer der Katholieke Kerk, waarbij hij tot de overtuiging kwam, dat deze leer beantwoordde aan de sociale rechtvaardigheid, hetgeen ten slotte beslissend werd voor zijn overgang tot de Roomsche Kerk. In Amerika zijn de Pauselijke Ency clieken het voornaamste onderwerp van de artikelen in de pers. Over de laatste Encycliek Cantate Christlwordt met buitengewoon veel lof gesproken en ge schreven. Aan het hoofdartikel in Christian Centuryontleenen we het volgende: De Paus heeft een beroep gedaan op de geheele wereld: niet alleen op zijn geloo- vigen, maar op de geheele menschheld. Wij maken thans een zware crisis door, zooals de wereld nog nooit heeft ge kend. Voor of tegen God, dat is de be slissing waarvoor leder mensch gesteld wordt in de politiek, in de flnancieele we reld, In de zedeleer, in de kunst, in het huisgezin en in geheel de samenleving zoowel in het Oosten als in het Westen, overal wordt de mensch voor deze keuze gesteld die beslissen zal over de verdere ontwikkeling van 's menschen wel en wee... Weliswaar ls een gedeelte van het Pauselijk schrijven alleen voor de katho lieken bestemd, maar het is even goed van toepassing op de protestanten, die een grondig onderzoek instellen naar de oorzaken van de wereldcrisis en naar het plan dat de H. Vader voorstelt om den socialen nood op te heffen Laatst verscheen het Jull-nummer van het gekend Vlaamsch maandschrift Ra dio als het eerste nummer van den tien den Jaargang. Het ls niet zonder ge noegen en fierheid dat we bovenaan het titelblad van onderhavig nummer deze vermelding hebben geplaatst...zoo zegt het blad ln alle rechtmatigheid- In dien thans de tijden meer en meer aan het rijpen zijn voor de Katholieke Radio ln Vlaanderen, indien thans allerwegen aandacht wordt geschonken aan deze be langrijke kwestie, Indien niet ALLES op radio-gebied is verloren gegaan onder de wakkere en sluwe handigheid der tegen strevers van al wat christelijk ls..., dan is dat in de eerste plaats te danken aan de helderziende waakzaamheid en boven- menschelijke werkzaamheid dier enkelen die sinds een tiental Jaren onverpoosd hebben geijverd om radio ln katholiek Vlaanderen in te burgeren en te redden wat mosst gered worden. «Twijfel op dit oogenblk niemand meer, aldus De Morgenpostvan Antwerpen op 15-11-'31, aan het onmetelijk belang der Katholieke Vlaamsche Radio,... toch is er een tijd geweest amper tien Jaar geleden dat weinigen vermoedden in welk een veroveringstocht de radio sla gen zou. Buitengewoon doorzicht en ster ke liefde waren noodig om Katholieke Actie ten bate van radio door te voeren. Dit doorzicht en deze "liefde kenmerkten den vroeg gestorven West-Vlaamschen pionier Juliaan Vandepitte, grondlegger van den K. V. R. O.Ket stoutste ini tiatief van wijlen Juliaan Vandepitte in dienst van zijn ideaal, was wel de op richting, tien jaren geleden, van een Vlaamsch maandschrift over radio, in een tijd dat de radio nog alles moest worden. Maar juist ook dit maandschrift hielp de radio in Vlaanderen worden wat hij wor den moest: uitgesproken sociaal, cultu reel en ook godsdienstig, wars van alle bedrieglijke neutraliteit. Hadden de Ka tholieken dit streven vroeger begrepen en gesteund, dan hadden de tegenstre vers er gewis niet ln gelukt de wegen te versperren zooals ondertusschen ls ge beurd. Juliaan Vandepitte stierf in 1928: hij mocht de vruchten van zijn werk niet aanschouwen,... maar verloren was het toch allerminst. Zijn beslistheid en zijn ijver voor het radio-apostolaat werden opgenomen door zijn broeder Eerw. Pater Leopold, der Paters Karmelieten, die on verdroten de heraut werd der radio-be weging in alle leidende Vlaamsch katho lieke middens. Toen kwam ook Nonkel Jan van K. V. R. O. en slaagde erin niet alleen de vele neefjes en nichtjes warm te maken voor onzen omroep, maar ook de belangstelling der ruime massa op te wekken voor het radiobelang. Thans ls de katholieke radio-beweging in Vlaan deren beslissend hare wegen aan het op gaan. De tegenstanders mogen zich in spannen wat ze maar willen, schaamte loos en naar willekeur misbruik maken van de macht welke ze in onze radio wereld steeds nog in handen hebben I... Er wordt dubbel gewaakt en dubbel ge wroet om het katholiek radioleger slag vaardig op te richten. De dag der ka tholieke radio-verovering komt onafwend baar! Onder de strijders der eerste ure staat ook steeds nog het koene maand schrift Radioop de bres en huldigt zijn tienjarigen radio-arbeid met ver scherpte strijdlust en jeugdige daad kracht. Onder de leuze: eere wien eere toekomt» moet deze arbeid worden er kend en naar waarde geprezen! 6 T. H. 1922 TREKKING VAN 10 AUGUSTUS Woensdag heeft de 123* trekking plaats gehad der Leening; 5 t. h. 1922 der Ver woeste Gewesten. Reeks 30115 Nr 11, wint 250.000 fr. Reeks 80115 Nr 6 en B, wint 100.000 fr. De andere nummers dezer reeks, alsook al de nummers der reeksen 28694 en 138665 zijn ultkeerbaar aan 300 frank. Gebruikt Chicorei WYFELIER-TAFFIN 't is de beste. IBBBBaSBaaBBBBBSBBBaESBBBBBEia oude Rome, moest naar binnen en naar buiten zijn prestige herwinnen. Dit was en is de taak van Mussolini Aan zijn welslagen twijfelt niemand meer. Dit ls zijn groote verdienste. Het is wel waar dat hij tot op den dag dat hij de macht in handen kreeg Juist het tegen overgestelde voorstond van wat hij ge daan heeft en nog doet. We moeten echter toegeven dat hij rechtzinnig ge noeg is om zich dat recht op te vor deren. Ik heb het recht, schrijft hij, te evolueeren op het beweeglijk en kom- pleks terrein van het leven en de ge schiedenis. Van waar kwam nu die Mussolini? Dit onderzoeken we volgende maal om te eindigen met het fascisme als Staatsleer. PKRWJa. Zaterdag en Zondag IL ln de zaal van Patrlate Brussel, werd het xm* Congres van den Katholieken Vlaam schen Landsbond gehouden. De vergadering werd voorgezeten door den Heer Professor Bouweraerts; ver scheidene hoogstaande Vlamingen zooals de HH. Ministers Sap en Van Dievoet, de Heer Frans Van Cauwelaert, enz. na men plaats tijdens de besprekingen aan de bestuurstafel. De werkzaamheden werden met veel belangstelling gevolgd door een uitgele zen menigte Vlamingen. Verscheidene redevoeringen werden ge houden waarin gewezen werd op de ver scheidene toestanden geschapen in Vlaan deren. Er werd erop gesteund dat de wetten onlangs gestemd ter oplossing der Vlaamsche kwestie ln atiak de taairege ling in het onderwijs en de openbare be sturen nu door de Vlamingen zelf zal moeten gezorgd worden om die wetten te doen eerbiedigen. De vergadering hield zieh in het bij zonder bezig met het vraagstuk der Brus- selsche omgeving en het veroveren van Brussel op taalgebied. Aan de Vlamingen dient het ln Brussel Vlaamsch te spre ken, hunne taal in eerbied te doen hou den en de handelshuizen van Brussel te verplichten ln het Vlaamsch tot hunne klanten te schrijven voor hunnen handel. Door den Heer Sap werd gewezen op het feit dat de Maatschappijen van Open baar nut, 1.1. z. de Maatschappijen van spoorwegen, van telefoon en telegraaf, van electrlclteit, enz. ln het Vlaamsche land eraan gehouden zijn hunne uitwen dige diensten in het Vlaamsch te regelen. Tijdens de vergaderingen werd onder daverend applaus de mededeeling gedaan dat de regeering dees jaar de toelating geeft om het stoffelijk overschot van verscheidene Vlaamsche helden, zooals van Renaat Derudder, Joe English, bij den Ijzerbedevaart naar het IJzerge- denkteeken zal mogen overgebracht wor den, alsook dat de hangende zaak der wegens politieke feiten afgedankte amb tenaren binnen kort haar beslag zal krij gen. De slotvergadering werd bijzonder druk en geestdriftig bijgewoond en de rede van Heer Frans Van Cauwelaert welke wij hieronder gedeeltelijk overdrukken werd verscheidene malen onderbroken door hevig applaus. Ook door den Heer De Sehrijver werd een rede gehouden waarin de spreker een krachtig beroep deed op de Vlaamsche Jeugd, en verklaarde onder meer: De ouderen en de jongeren zouden elk de helft van den weg moeten afleggen. Doen wij niet gelijk d® nude garde maar doen wij ook niet - de Vlaamsch- Nationaüsten. De v. a van het Natio nalisme zal ook eens de ebbe kennen. De Jeugd moet ln het kader der katholieke partij staan. Het zal een schoone dag zijn wanneer wij zullen kunnen zeggen: de katholieke partij is vergroot, dank zij de Jeugd. Deze slotwoorden lokten een daverende, zeer lang aanhoudende, ovatie uit. Vrienden van den Katholieken Landsbond, Ik mag om te beginnen niet de onbe schoftheid begaan, de woorden, welke u door den voorzitter zooeven werden toe gesproken en door u bLj toejuiching wer den beaamd, ln ontvangst te nemen zon der een woord van dank. DE LAATSTE FASE VAN DEN PAR LEMENTAIREN STRIJD IS B3GONNKN Ik ben aan die nieuwe betuiging van genegenheid zeer gevoelig. Laat mij er echter aan toevoegen dat, Indien wij in uw oogen en in deze van de hier aanwe zigen, de laatste fase van den strijd die wij op parlementair gebied hebben te voeren gehad, zijn Ingetreden, om ein delijk de belangrijkste kenteekens van ons program in de wet neer te schrijven, dat die strijd niet zoo moeilijk ls geweest dan ln de vele Jaren die zijn voorafge gaan. Het ls veel gemakkelijker een macht te gebruiken dan een macht te veroveren. Het is veel aangenamer te overwinnen dan den strijd en de overwinning voor te bereiden. En lk mag het thans wel zeg gen, geachte vergadering, nu over geheel het Vlaamsche land, althans bij alle ka tholieken, en zelfs bij vele Vlamingen die sedert den oorlog onze rangen hebben verlaten, erkend wordt dat de Kath. VI. Kamergroep zijn plient volbracht heeft in den laatsten tijd, nu durf ik er aan toe voegen dat deze plicht te volbrengen min der verdienstelijk was dan deze volbracht ln de vele Jaren die vooraf gingen, en in 't bijzonder ln de jaren die liggen tus schen den Wapenstilstand en het Congres van Dendermonde. Ik veroorloof mij ook vandaag te her inneren aan het Congres van Dender monde dat ln 1929 plaats had. Wat toen virtueel bereikt was, was misschien niet voldoende zichtbaar, maar misschien her innert gij u dat lk toen in Dendermonde gezeid heb: Thans zijn de dagen geko men van de verwezenlijking van ons Vlaamsch programma; de wettelijke be krachtiging van onze beginselen ls nabij. BOVEN PARTIJBEKOMMERNISSEN EN LOS VAN IEDERE BEZORGDHEID OM PERSONEN Om deze te verwezenlijken zullen wij ons plaatsen boven partijbekommernissen en ons los maken van Iedere bezorgdheid om personen. Het gaat om een nationaal belang en het ls ook volgens de lijn van nationale politiek dat wij die belangen willen dienen. Thans breekt de dag aan die toen nog zoo ver scheen de dag dat wij de overwinning mogen thuis halen, en lulde over het land verkondigen, al hoewel het mij toen niet mogelijk was dien dag Juist te bepalen. Maar dat die dag nabij was, stond mij helder voor den geest en zulks kon ik dan ook beweren, zonder eenige bevreesd heid dat de gebeurtenissen mij zouden logenstraffen. Ik dank u om het vertrouwen met het welk gij die verklaringen van toen hebt ln ontvangst genomen. Ik dank u om den steun dien gij van dien dag af aan onze wetgevers in het parlement zijt blij ven geven. Maar op dat oogenblik reeds was de overwinning de onze omdat toen ook eerst verwezentlijkt was in de Kamer en ook reeds in den Senaat, deze meer derheid die noodzakelijk was om de wet te kunnen voorschrijven naar onze opvat ting. Ook dan eerst was in de openbare opinie de overtuiging gevormd dat een einde moest worden gesteld aan den driftige» taalstrijd in dit land en dat het niet meer mogelijk was ons van de zen taalstrijd te laten afleiden door on middellijke bezorgdheid van economischen of polltieken aa-zi. maar dat Iedere ver traging een nieuw gevaar voor het land beteekenda, HARDE EN PIJNLIJKE JAREN ZIJN VOORBIJ De Jaren die voorafgingen, namelijk deze van '19-'29, zijn voor mij en voor mijn vrienden ln t parlement, de hardste en de pijnlijkste geweest door de vele misverstanden welke ontstonden en welke wij niet konden voorzien. De pijnlijkste, om het misbegrip dat ln de Kamer en ln den Senaat altijd weer onze pogingen verijdelen, de pijnlijkste omdat wij voel den dat wij nog niet het georganiseerde Vlaamsche volk, de christen arbeiders, de boeren, de middenstanders en vele ande ren nog laat mij maar noemen de so cialisten dat wij deze niet voldoende in handen hadden om met deze volks massa storm te loopen tegen het laatste verzet. 1932 BRACHT DE VERWEZENLIJKING Maar ln 1929 was het kruispunt daar. In 1932, God zij lof, ls de verwezenlijking gebracht. Wat nog te bereiken ls op ge bied van vervlaamsching van het Ge recht beschouw lk als een gemakkelijk te veroveren zaak. Wij zouden beneden onze taak zijn Indien wij, na vorige geveohten op parlementair gebied, te hebben over wonnen, wij de vervlaamsching van het Gerecht ook niet op een zuivere wijze konden doorzetten, zooals gebeurd ls met de vervlaamsching van onderwijs en be stuur. Het was mij dan ook een bijzondere verleiding om vandaag voor u te ver- scnijnen omdat gij mij tegenwaalde uit Vlaanderen, zelfs uit bladen welke ons niet genegen zijn, die milde wind van de Lente die komt, omdat lk wist uit me nigvuldige uitingen welke uit alle rich tingen, van den Kath. VI. Landsbond en van het Kath. Vereenigingsleven, toe kwamen, dat de Kath. Vlamingen tevre den waren. Maar, dames en heeren, ik ben niet gekomen alléén om uw dank betuigingen ln ontvangst te nemen, om nu in roes van overwinning te ruste te gaan. DE STRIJD VOOR VLAANDEREN IS NIET urr De strijd voor Vlaanderen is niet uit De strijd voor onze Vlaamsche zaak is alleen voortaan te plaatsen op een hoo- ger vlak en op een breeder veld. De strijd voor onze Vlaamsche zaak ls ook nog de onze die uw parlementaire ge machtigden zijn, maar hij wordt vooral de uwe. Ik wilde dat gij vandaag uit deze algemeene slotvergadering van dit con gres deze gedachte zoudt meedragen, dat een periode ls afgesloten, dat een nieuwe tijd begint, een nieuwe strijd die aan moeilijkheden misschien ten achter zal staan tegenover dengene die voorbij is, doch die aan belangrijkheid en aan ver antwoordelijkheid niet moet onderdoen. Thans begint de strijd die Vlaanderen moet terugvoeren tot zichzelf, de strijd om een eigen leven, cm de verovering van onze schoone beschaving, om het tot stand brengen van dat schoone Vlaamsche volk voor hetwelk wij de baan hebben vrij gemaakt. Thans kan begonnen worden met het werk van opbouwen, van ont wikkeling, van zuivering, van zelfverhef fing en van Vlaamsche vruchtbaarheid. Natuurlijk ls deze periode niet als de vorige maar als het tweede stuk van era geheel. Het spreekt vanzelf dat ook in het verleden het werk dat ln de toekomst op eeu breeder schaal moet worden ver wezenlijkt, noodzakelijk was. Ik meen dat van het geslacht tot hetwelk ik be hoor en van het vorige geslacht dat nog minder gunstige omstandigheden heeft gekend, met lof mag worden gezeid dat wij onze handen niet hebben laten stil liggen waar eenig werk te doen was. In dien op dit oogenblik, niettegenstaande onlangs de officieels verfransching werd overwonnen, Vlaanderen beogen mag op een begin van cultureel leven dat de aandacht trekt zelfs van het buitenland en dat voor ons vol beloften zit, dan is dit te danken aan dien stoeren arbeid dien mijn geslacht en ook het vorige ver richt hebben in de late uren van den dag wanneer de anderen rusten. Maar, dames en heeren, het neemt niet weg dat die arbeid welke voortaan niet meer zal belemmerd worden door de hin derpalen van de officleele verfransching, welke voortaan kan worden gevoerd door al de middelen die het officieel vervlaam- schen van Vlaanderen met zich brengt, dat die arbeid met meer onmiddellijke aanpassing kan worden doorgevoerd. DE PERIODE VAN VLAAMSCHE ZELFVERHEFFING IS THANS AANGEBROKEN De tweede periode, de periode van Vlaamsche zelfverheffing ls thans aange broken. Dit wil niet zeggen dat hetgeen uw voorzitter zooeven gezeid heeft en hetgeen de zorg ls van zoovelen onder u, namelijk dat de eenmaal gestemde taal wetten trouw moetan worden toegepast, dat dit belang op het achterplan van uw bezorgdheid zou moeten worden gebracht. Ver van daar. Ik beschouw het als een vanzelf sprekend Iets dat de Vlaamsche taalwetten stipt, volledig en loyaal moe ten worden toegepast en lk sluit mij vol komen aan bij de woorden die de voor zitter gesproken heeft wanneer hij brand merkte als zijnde een wezenlijke aanslag tegen den binnenlandsche vrede, dat ver antwoordelijk besturen onverschillig, of erger nog misschien, onwillig zouden zijn tegenover de toepassing van onze Vlaam sche taalwetten. Overigens moogt gij gerust zijn dat de parlementairen die de vervlaamschings- wetten hebben veroverd niet zullen dulden dat deze niet Integraal zouden worden toegepast. (Applaus). j Gij moet echter niet de Illusie koeste ren, hoe loyaal deze toepassing ook weze, van vandaag tot morgen alles in Vlaan deren zal zijn zooals gij het wensoht. Gij moogt de Illusie niet koesteren dat een I minister, die dan ook, met een toover- stokje, voor zoover het zijn departement I betreft, van vandaag tot morgen u een Vlaamsch bestuur zou kunnen geven zoo als wij Vlamingen dat droomen. Vlaamsch bestuur, Vlaamsch onderwijs, Vlaamsch gerecht is een stuk cultuur van te hooge I waarde dan dat men dat zoo maar uit zijn mouw zou kunnen schudden, i (Het slot dezer belangrijke rede ge ven wij toekomende week.) Deze vraiag heeft deze laatste week heel wat beslag genomen ln de verschei dene dagbladen van ons land en van den vreemde. Immers blijft de index in alle landen nu bijna op zelfde pljL De prijzen der grondstoffen worden vaster, ln de laat ste dagen ls de beurs van New-York en ln Brussel en Parijs ook geweldig gestegen. Volgens deskundigen zou de ekonomische toestand een heropleving mogen boeken. Laat ons hopen dat het waar mocht wezen. Hierboven geven wij eene afbeelding weer van den Indrnkwokkenden optocht welke Zondag door de straten onzer hoofdstad trok. De stoet, door de heerschende tucht en de sterkte, miek te Brussel een over weldigende indruk en werd op menige plaatsen door de talrijke nieuwsgierigen geestdriftig en luide toegejuicht. Fier en waardig he' hoofd omhoog, stapte de katholieke toekomst door de straten en lanen van Brussel, vurig en geestdriftig hunne strijdliederen zingend. Zondag was het de beurt aan de Ka jotsters van het Vlaamsche land om te Brussel te kongresseeren. Reeds van rond 8 uur ls er heel wat beweging rond het Noordstation. Te 8 uur rukt een eerste groep naar de omgeving der Stnte Goedelekerk. Van dat oogenblik af tot bij 't begin der Kajotstersmis is het een gedurig aan komen van sterke groepen, wat ons aan toont, dat de groote optocht reusachtig zal zijn. DE H. MIS IN SINTER GOEDELE. De zeer ruime hoofdkerk kan het getal opgekomen Kajotsters binnen hare mu ren niet ontvangen. Van op de trappen en op het plein vóór de kerk, moet een zeer groot getal de H. Mis volgen. In de kerk zijn de Kajotsters opeeengedrongen. H. Mis, opgeluisterd door de zan gen der duizenden aanwezigen, ls diep aangrijpend. Na het H. Evangelie houdt Z. E. H. Kanunnik Cardyn een treffende aan spraak. Indrukwekkend ls de plechtige belofte van trouw aan Christus door de Kajot sters met opgeheven hand afgelegd. Ook het Kajotsterslied na de H. Mis door de duizenden aanwezigen gezongen, doet het hart trillen. DE BETOOGING Na de H. Mis schikken de talrijke groe pen zich in rang en te 11.40 u. wordt het teeken tot vertrek gegeven. Het weder is van de partij: niet te warm en Juist gepast om aan de ver- eisohten van een schoonen dag te vol doen. Vóór den steet bemerken wij o. m. de vlaggen van het Nationaal Verbond van K. A. J. en J. O. C. F. en J. O. O, als mede de opschriften: «DE ARBEIDENDE JEUGD AAN CHRISTUS. en «ALLE JONGE ARBEIDSTERS KAJOTSTERS Dan stapt onze Vrouwelijke Katholieke Jeugd van Vlaanderen op, waarbij zich als zusterlijke genegenheid en plicht een vertegenwoordiging uit het Walenland heeft aangesloten. Eerst komt het Bisdom Gen™, zeer sterk vertegenwoordigd. Vervolgens het Bisdom Brugge, Bisdom Luik, met het gewest Limburg; en dan eindelijk het Bisdom Mechelen. Tal van opschriften worden ln den stoet gedragen en vele muziekkorpsen luisteren hem op. De stoet, door de heerschende tucht en de sterkte, maakt een overweldigen de Indruk en wordt op menige plaatsen door de talrijke nieuwsgierigen geest driftig en luide toegejuicht. Fisr en waar dig het hoofd omhoog, stept de katholie ke toekomst dcor de straten en lanen van Brussel, vurig en geestdriftig hunne strijdliederen zingend. De stoet had meer dan een uur noodig om voorbij te stappen. Wij overdrijven niet als wij het getal deelneemsters op ongeveer 15.000 schatten. Wat een prach tige uitslag. DE PLECHTIGE FEESTZITTING. Te 2 uur, heeft ln het Half Eeuw feestpaleis de plechtige feestzitting plaats. Deze onmetelijke zaal ls tot barstens toe gevuld. Benevens Z. E. H. Cardyn, algemeen bestuurder der Christene Ar beidersjeugd, bemerken wij E. H. De Rey, bestuurder der federatie van Brussel. Ver ders EE. HH. Fierens, Van den Heuvel, Belpaire, Eerw. Pater Perqui, Mej. Car dyn, en tel van voorname afgevaardig den. Ook Nederland, Frankrijk, Oosten rijk, Spanje en Canada zijn vertegen woordigd. Het woord wordt genomen door' Mej. Sibenaler, algemeene secretarisse der Ka jotsters; Mej. Ribert, landelijke propa gandiste en Mej. Mariette Ossemerkt, vaa Gent. De spreeksters hebben het over de be- teekenis van den dag van heden; de be lofte dezen morgen in de kerk afgelegd die trouw moet nagevolgd worden; over de kracht die voor onze beweging beslo ten ligt in het christelijk leven en het dikwijls ontvangen der H. Communie. Want morgen, trekken wij uit op nieuwe veroveringen en het winnen van zielen. Er wordt ook een telegram gezonden aan Z. H. den Paus, H. Maj. de Koningin en Z. Em. den Kardinaal van Mechelen. De spreekbeurten worden afgewisseld door gezang, het uitvoeren van eenige puike nummers door een groep Kajot- steK, en het afrollen van den Kajot- sterfilm, waarbij ons 't leven der werk lieden wordt aangetoond. O. m. de werk huizen, de werkbuurten, de krotwoningen en verder het innerlijk leven in de Ka- jotstexsafdeelmgen. DE GENERAAL SPREEKT. Ten slotte spreekt de generaal, de stich ter der Kajotatersbeweging, hij die er nog de ziel van is: Kanunnik Cardyn. Hij sluit het congres met een herhaal delijk door toejuichingen onderbroken redevoering, waarin hij de congressisten, bedankt voor het schouwspel dat zij aan de Brusselsche bevolking gegeven hebben, én door de Mis, én door den onvergetelij- ken stoet in de straten der hoofdstad, én door de algemeene vergadering die zoo waardig de kroon zet op het congres. Op een oogenblik, dat de maatschappij in ongodsdienstigheid en zedeloosheid dreigde ineen te storten, is de Katho lieke Arbeidersjeugd opgestaan tegen het gevaar en dank aan haar mag de toe komst met vertrouwen te gemoet gezien worden, 't Is de gansehe samenleving, die dank verschuldigd is aan de arbei dersjeugd. In eene aangrijpende slotrede bedankt spreker de congressisten en rekent op haar om, ln alle arbeiderskringen, het rijk van Christus te doen heerschen. Zoo was het slot der algemeene ver gadering en tevens van het congres. Met circa 1100 trokken de leidsters nog 's avonds naar lieverlee, waar de Stu dieweek gaat aanvangen. ONZE K.A.JOTSTERS TE BRUSSEL De K.A.Jotsters onzer stad waren met een 40-tal te Brussel aanwezig. De grootache betooging is een blijvend aandenken en zal hen en haar leidsters aanzetten tot steeds meer leveren ten bate van het katholiek leven der K.A.Jotsters in 't bijzonder en tevens der heele samen leving. DE UITBETALING VAN HET DERDE KWARTAAL Den Minister van Nijverheid en Arbeid werd de volgende parlementaire vraag ge steld: De gepensionneerden hebben vernomen dat de uitbetaling van het derde 1- vartaai geschorst ls, van daar groote beroering. Het bericht luidt dat, zoodra de wet ge wijzigd is, zij zal worden bekendgemaakt en de loontrekkende handarbeiders zul len worden betaald; maar dat de anderen (zij die andere inkomtsen hebben dan hun loon) de herziening van hun dossier zullen moeten afwachten; nu iedereen weet bij ondervinding dat die herziening tijd vraagt. Zou de minister er niet in kunnen toe stemmen dat het derde kwartaal worde betaald zooals de vorige? Zoodoende zou den de gepensionneerden wier dossiers dienen herzien weten dat zij zich aan wij zigingen moeten verwachten; bij toepas sing, daarentegen, van uwe beslissing, worden zij vóór een toestand gesteld waar aan zij zich niet verwachten, hetgeen, ln deze moeilijke tijden, erge gevolgen kan hebben. Voor de loontrekkende handar beiders, indien zij de afkondiging van de gewijzigde wet moeten afwachten, zal die regeling een schadelijke vertraging betee- kenen. De heer minister zal er ongetwijfeld in toestemmen dien toestand opnieuw te on derzoeken ten einde de beroering bij de bevolking te bedaren. Het antwoord luidt: Ik heb de ontvangers van belastingen verzocht te wachten om de assignaties voor het derde kwartaal 1932 op te ma ken, totdat zij nieuwe onderrichtingen ontvangen hebben. Het wetsontwerp door het parlement goedgekeurd moet immers op 1 Juli 1932 toegepast worden, en dus is het onmogelijk de betalingen van het 3« kwartaal 1932 toe te laten, zooniet zou den de personen, die der toeslag geheel of gedeeltelijk ten onrechte ontvangen, verplicht zijn terug te betalen, wat moei lijkheden en onaangename gevolgen voor de belanghebbenden zou medebrengen. In elk geval trof het algemeen bestuur der ouderdomspensioenen de noodige maatregelen om de gerechtigden zoo spoe dig mogelijk te voldoen. Nu reeds werden de dossiers aan de kontroleurs der belas tingen gezonden. Deze zuilen dringend de nieuwe wetsbepalingen toepassen. De oudjes, waarvoor geen aanvullend rader- zoek dient gedaan, zullen zonder verwijl het pensioen voor het 3® kwartaal 1932 kunnen trekken. 5 tot 14 Sept. Reisweg: Lisieux, Mont St Michel, Lourdes Farijs-Montmartre. Inlichtingen: Eerw. Heer DE RYCKE, Pastor op Sint Jan, en Eerw. Heer VERBOUWE, Onderpastor op Onze Lieve Vrouw te Poperinge. ALGEMEEN 13A, Koïtrijk. SECRETARIAAT: Plain.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 1