Het Drinkwater KatholieS<e Hoogeschool te Leuven Regeeringsverantwoordelijkheid BE Vliegende Familie heelt Toestand van dén Landbouw Voor de Bèlgen in Frankrijk Roerende en onroerende goederen M E L 0 T T E laagden meikbak draaien spilI Protesten tegen het N. I. R. REDE VAN ZIJN EM. KARD. VAN ROEY KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. ONZE Eenige aspekten van het were pekten Idgebeuren IBBBBBBflBflBflBB3HElBSSaBBHE!BIBBBSÏBiBS&S§£B£B;3aaBBB<n£il3B9»B3; De vrees voor den Kiezer I. Alle wateren zijn niet geschikt tot drank of tot keukengebruik. Het overvloedigste van al, het zeewater is met zoo schrikkelijk veel zout en me nige andere vreemdsoortige zelfstandighe den beladen, dat het heel schadelijk op 's menschen lichaam werkt en volstrekt onnutbaar is, zoodat de zeelleden met water rondom, zoo ver als rij maar zien kunnen, heel gemakkelijk van dorst kun nen vergaan. Alle zoetwater is bovendien niet goed, en menigmaal is de oorzaak van ziekten aan de slechte hoedanigheden van het drinkwater toe te schrijven. In 't algemeen vereischt men voor goed gezond water, dat het frisch, klaar en zonder reuk zij; het mag ook bijna geenen smaak hebben en bijzonder mag het niet onaangenaam zijn, noch brak, noch zoet achtig smaken; er mogen maar weinig vreemde bestanddeelen in opgelost zijn, en vooral geene die van gewassen of die ren voortkomende, aan 1 u binding en be derf onderhevig zijn. Dan moet er nog in 't water een zekere hoeveelheid lucht ver mengd zijn. Het mag de zeep niet doen klonteren, de groensels moeten er malsch in koken, andere wc,re het teeken dat er te veel kalk in 't water aanwezig is. Kalk- houdend water is nochtans aan te prijzen voor kinders om de ontwikkeling van het beendergestel te bevorderen. Op den buiten vindt men doorgaans nog al gemakkelijk water van goede hoe danigheid. Niettemin zijn er wel dorpe lingen, die voor hunne waterputten de behoorlijke zorg niet dragen, en te dicht daarbij mesthoopen aanleggen, of putten graven, waarvan de onnoemelijke inhoud in den grond trekt en soms tot in den waterput gaat dringen. Wie zulk water gebruikt drinkt den typhus mee en aller hande ziekten. Maar het is bizonder in de steden dat de waterkwestie van het hoogste belang is. De mensch heeft water vandoen en veel water. We kunnen een heelen tijd leven zonder eten, maar niet zonder drin ken. De cellen waaruit ons lichaam be staat kunnen onmogelijk- opgebouwd wor den zonder dit element. Men heeft ook nog water noodig niet alleen om spijs en drank te bereiden, maar om zijn persoon, zijn kleederen, zijn meubels, allerhande gerief en gansch zijn woning in behoor lijken staat van reinheid te onderhouden. Maar door dit gebruik wordt het water zelf bedorven en een oorzaak van verpes ting, het moet weg beladen met al de vuiligheid die het opgenomen heeft. En in een stad hoeveel andere en nog ergere oorzaken zijn er niet van bederf voor grond, waarop zij gebouwd is? Ja, alle plaats, waar een talrijke bevolking dicht opeengetast leeft, is door haar bewoners noodzakelijk bezoedeld, en het is niet te verwonderen dat alle ziekten en bizonder de besmettelijke, aldaar hun eerste ver woestingen aanrichten. Het is dus van het allergrootste belang zulk water tot voor deel van de openbare gezondheid vooraf gaandelijk te koken. Z' M. ALPHONSINE, (van Kortemark). fassssssaBflEsas&avs&HSESssaaB GEDURENDE AUGUSTUS 1932 volgens de verslagen der Rijkslandbonwkundigen. WEJ7RS GESTELTENISAugustus was gekenmerkt door zonnig weder en een tijdvak van zeer groote hitte. Plaatselijke donderregens deden veel goeds. Het we der was voordeelig voor den landbouw. STAND DER GEWASSEN. Op vele plaatsen was het gebruik van oogstmachi- nes moeilijk om wille van het legeren der graangewassen. Het schoon weder liet toe den oogst binnen te schuren in de gun stigste toestanden. Men is begonnen met dorschen der graangewassen: de opbreng sten zijn boven de middelmatige en het graan is goed. Voor de tarwe, nochtans, beantwoorden de opbrengsten niet aan de verwachtingen; dit is namelijk het ge val voor de vroegtijdig gelegerde percee- len. Volgens de vaststellingen der eerste dorschingen, schommelen de graanop brengsten nagenoeg als volgt, volgens de liggingen: per Ha. tarwe, 2500-4000; win- tergerst, 3000-3500; rogge, 2200-3800; ha ver, 2500-3800. De wortelgewassen staan weelderig en de aardappeloogst zal goed tot zeer goed zijn. In de lichte gronden, waar er weinig donderregens waren, leden de rapenzaaiïngen onder de droogte; nochtans, dooreengenomen komt deze teelt er goed voor en men is zelf begon nen met het hakken. De tabak heeft zich zeer goed ontwikkeld en de oogst ervan is begonnen. Einde der maand is men be gonnen met het hopplukken, de opbrengst zal zeer "klein zijn. De groei der weiden is wel hernomen na de regens. Het nagras is goed gelukt en het hooien geschiedde in gunstige voorwaarden. De verkoopprij zen van de tomaat, op stam, zijn zeer laag. Dank zij het schoon weder, werden de akkers ontstoppeld en gezuiverd van onkruid, in gunstige toestanden. DIERENKWEEK. De economische toestand van den dierenkweek verbetert niet; de vetleggers zullen geld verliezen om wille van de prijsdaling van het vleesch. TOESTAND DER MARKT. De ver koopprijzen van aardappelen en granen zijn zeer laag. Men heeft vlas verkocht tegen 0,55-0,85 fr. het kgr., bruto. De ver handelingen in vet vee zijn levenloos; de paardenhandel is verlamd; goede veulens werden verkocht voor de slachterij tegen 600-1000 fr. De prijzen van vette varkens zijn vaster geworden; de biggen zijn in opslag. Ziehier de prijzen van eenige landbouw producten, per 100 kgr.: Tarwe 60-65; wintergerst 65-70; rogge 55-60; haver 75-00; paardeboanen 80-125; aardappelen 15-25; strooi 12-17,50; weide- hooi 27,50-30; klaverhooi 40-45; luzerne- hooi 45-50; boter (het kgr.) 15-18; eieren (per stuk) 0.43-0.50. Slachtvee, per kgr. levend gewicht: Vet vee, 1" kwaliteit 5,50-6,50; gewoon vet vee 2,75-5,50; mager vee 2-4; vette kalveren 5,50-7; vette varkens 5,50-6,50; biggen ongeveer 8 weken oud) 130-175 per stuk ('t zij 7,50-8 fr. het kgr.). HET VLAAMSCH IN EEN COLLEGE IN FRANKRIJK De E. H. J. Van Eecke, Almoezenier der Belgen in de Eure, meldt ons dat er den 15 October te Pont-Audemer (Eure) een Bisschoppelijk College geopend wordt het eerste Bisschoppelijk College in het arme bisdom Evxeux, waar er zoo groote priesternood is. Maar dit is het groote nieuws tot hiertoe onbekend in Frank rijk dat er in dit College een cursus van Vlaamsche taal zal gegeven worden, door een Vlaamschen priester. Ei' wonen veel Vlamingen in Normandie en men hoopt dat er velen het College van Pont- Audemer boven de andere Franscho col leges zullen verkiezen omdat ze daar toch ook Vlaamsch zullen kunnen leeren, Prospectus van het college kan men be komen bij den F. H. J. Van Eecke, Aal moezenier, La Ferrière-sur-Risle; (Eure), France. Er wordt nogal veel gesproken over onroerende en roerende goederen en toch zijn er velen die het onderscheid tusschen deze twee zaken niet kennen. Het burgerlijk wetboek (art. 516) zegt dat alle goederen roerend of onroerend zijn. In princiep is het onderscheid tus schen deze twee soorten goederen gemak kelijk daar te stellen: Onroerende goede ren zijn deze die uit hunne natuur onbe weeglijk zijn of bestemd zijn om onbe weeglijk te zijn. Dit laatste wordt alhier veel genoemd: Nagelvast. Voorbeeld: een perceel grond, een huis, deuren aan een huis. Roerende goederen zijn zulke die kun nen verplaatst worden of geen vaste be stemming hebben (niet nagelvast) b. v. een tafel, een peerd, enz. Bij een eerste opzicht is het onderscheid tusschen de twee soorten goederen gemakkelijk te be palen. Dit is evenwel zoo niet, want de wet kent in veel gevallen de hoedanigheid van Onroerend toe, aan voorwerpen, die ge makkelijk kunnen verplaatst worden of niet nagelvast zijn. Het omgekeerde is ook waar, en zoo aanziet de wet als roe rend en ook onroerend, zaken die moei lijk te onderscheiden zijn, b. v. een schuldeisch, het recht op uitweg, enz. Het kan zijn belang hebben goed het onderscheid tusschen de twee soorten te kennen, immers onze wetgeving is voor beide klassen niet dezelfde. Dit willen wij door enkele voorbeelden verduidelij ken. 1. Hoe moet men bewijzen eigenaar te zijn van een onroerend goed? Door titels of koopakten, die overgeschreven zijn op de bewaring der grondpanden. Om dit te verduidelijken geven wij een voorbeeld dat zich kan voordoen: A. teekent een onderhandschen akt waarbij hij aan B. een perceel grond verkoopt, met verplich ting bij drie maanden een notarieelen akt te doen opmaken. Een maand nadien verkoopt A. zelfden grond aan C. Deze doet zijn akt seffens overschrijven op de bewaring der grondpanden. B. en C. heb ben dus beiden een koopakt. In dit geval is C. de eigenaar, alhoewel B. een koopakt heeft van vroegeren da tum, maar zijn akt is niet overgeschreven, dus is hij er de eigenaar niet van. Heel anders is het gesteld met roerend goed. De eigendom is hier bepaald door het Bezit. Twee landbouwers hebben door overeenkomst b. v. zelfde paard gekocht, doch het paard staat in den stal van A. Deze is er de bezitter van en niet B. die enkel de overeenkomst kan voorleggen. Omdat A. het paard bezit is hij als eige naar ervan aangezien. Het staat in bel deze gevallen B. vrij den oneerlijken ver- kooper te dagvaarden voor schade, maar C. en A. zullen als werkelijke eigenaars genomen worden. 2. Twee personen treden in echt zonder huwelijkskontrakt, of nemen het regiem der wettige gemeenschap. De roerende goederen, welke zij bezitten vóór het hu welijk, en na het huweijk aanwerven, val len onder de gemeenschap, terwijl de on roerende eigendom blijven van den echte- ling die ze aanbrengt, of er later eigenaar van wordt. 3. De verkoop van een onroerend goed kan verbroken worden, mits de verkooper kan bewijzen dat hij voor meer dan 7/12 in den prijs benadeeligd is. Integendeel de verkoop van een roerend goed is altijd geldig. 4. Onroerende goederen kunnen in hy potheek gegeven worden, terwijl de roe rende niet kunnen dienen als grondpand. 5. Het beslag leggen op de onroerende goederen van een schuldenaar is ingewik kelder en leidt tot grootere kosten, dan dit op de roerende goederen. 6. De fiscale rechten voor verkooping of verhandeling van roerend goed zijn min hoog dan deze voor onroerend. Wat meer is, aan de fiscale rechten voor ver handeling onroerend kan men niet ont snappen. Het omgekeerde is waar voor verhandelingen met gereed geld en ook met uitstel van betaling, mits er geen be twisting is waardoor het Gerecht moet tusschenkomen. Nog zijn er andere verschillen tusschen onroerend en roerend zoo in zake verja ringen en bevoegdheid van rechtbanken, maar het zou ons te ver leiden, moesten wij alles uitpluizen en de gewone lezer zou aan het lezen van zulke stof den brui geven. Het is belangrijker te vernemen welke de goederen zijn die door de wet genomen worden als roerend of onroerend. Hier omtrent meer in een volgend artikel. METER. Koopt niet den eerste den beste i ONTROOMER. Indien gij uwe belangen lief hebt, verlangt den Ontroomer. eene Ontroomers ME LOTTE, N. V. Rem! court Sedert Maandag 5 September kwam de regeling in zwang waardoor aan den li beralen radio-omroep even zooveel zend tijd werd toegekend als aan onzen Katho lieken Vlaamschen Radio-Omroep. De helft van den zendtijddie aldus aan de liberalen door het N. I. R. wordt toegewor pen moest aan onzen Katholieken Vlaam schen Radio-Omroep gegeven geweest zijn. Heel katholiek Vlaanderen teekent krachtdadig protest aan tegen deze grove en onrechtmatige handelwijze van het N. I. R. En het blijft er niet bij woorden... het wordt een protest metterdaad. Sinds Maandag 8 September regent het protest brieven en protestkaartjes in het N. I. R. tegen de begunstiging van den liberalen omroep en met den eisch om meer zend tijd voor EL V. R. O. Alle welmeenende katholieken worden verzocht en aangezet mede hun protestwoordje en hun eisch te laten hooren. Een brief, eene postkaart of een visietkaartje aan het N.I.R., Bolwerk- straat Brussel, opdat men aldaa verneme hoe katholiek Vlaanderen het meent met 'zijn omroep-aktie! P. L. uitgesproken op het Katholiek Film-Congres van 20 Juli 11., te Brussel. Op de algemeene vergadering van het Katholieke Film-Congres waren meer dan 700 deelnemers zoowel uit Vlaanderen als uit Wallonië gekomen, toegewijde en be langstellende personen uit geheel Katho liek Belgie. Hier namen Minister Heyman en Oud- Minister Theunis het woord om de cul- .tureele en maatschappelijke zijden van het filmvraagstuk te bespreken. Na deze redevoeringen sprak Z. Em. Kardinaal Van Roey de volgende rede voering uit: Het is mij een aangename plicht U eerst en vooral mijn groote voldoening te betuigen over dezen dag. Het is voor zeker een groote stap voorwaarts naar de beslissende inrichting van onze ka tholieke werken op gebied van cinema. Van harte dank aan de inrichters van dit congres en op de eerste plaats aan den onvermoeibaren Kan. Brohee. U weet allen dat hij in Belgie het initiatief nam van deze katholieke beweging voor de cinema en dat hij er nog steeds de be zieler van blijft. Vandaag mag hij zich verheugen over den afgelegden weg. Zijn ideaal wordt verwezenlijkt. Ik dank insgelijks van harte de per soonlijkheden hier aanwezig en vooral de twee gezaghebbende sprekers, die wij zco- even gehoord hebben. Ik zeg hun mijn dank omdat zijn hun welsprekendheid en dè waarde van hun naam in dienst heb ben gesteld van dit schoone doel. Dames en Heeren, die door uw aanwe zigheid toont dat U belangstelt in het kinemaprobleem, U hebt recht op onzen dank en ik weet dat wij op uw toewij ding en medehulp mogen rekenen ten einde de volle katholieke rechten te ver krijgen op kinemagebied. De kerk is niet tegenvooruitgang, zij aanvaardt deze en verheugt er zich over. De kerk begroet de moderne uitvindin gen, deze zijn edel op zich zelf, zij zijn de prachtige voortbrengst van het men- schelijk vernuft. Zij verheugt er zich over op voorwaarde echter dat deze het leven edeler en schooner maken. Dit is ongelukkiglijk niet altijd het geval. De uitvindingen kunnen ten bate van het goede en het slechte gebruikt worden en al te dikwijls dienen ze om het slechte te verspreiden. Voor de cinema inzon derheid zijn de bewijzen al te duidelijk. Wij zijn er allen van overtuigd dat al te dikwijls de cinema een verspreidster is van zedeloosheid en ik weet dat de Soviets en hun aanhangers al hun macht gebruiken om over de heele wereld de revolutionaire kiemen te zaaien. Daarom is het hoog tijd dat de Katholieken dit vraagstuk zouden verstaan, dat zij zich zouden groepeeren en samenwerken. Zij mogen dit ontzaglijk werktuig niet in handen laten van den vijand van het goed. Zijne Heiligheid de Paus zelf vestigt de aandacht der Katholieken op dit groot- sche wérk. Een wonderschoone beweging komt tot stand en draagt reeds kostbare vruchten in Duitschland, Italië, Frankrijk, Hol land en elders. In Belgie bewijst dit Congres genoeg dat wij niet ten achter zijn gebleven. Er bestaat hier een Katholieke Film Centrale en indien ik richtlijnen te geven heb, zullen zij praktisch zijn. Dit werk is thans degelijk ingericht, het droeg de goedkeuring weg en ont ving herhaaldelijk aanmoediging van het Episcopaat. Wat U te doen staat is haar uw steun te verleenen. Laat ons hopen dat de versnippering der krachten bij de Katholieken eens voor goed uit zal zijn, dat allen zich zuilen scharen, en allen zullen samenwerken om dit werk, dat zoo hoogst noodig en kostbaar is, te doen leven en bloeien. Mocht het Con gres slechts dezen Uitslag hebben, het ware voldoende. De Centrale zal groote diensten te be wijzen hebben, en bewijst er nu reeds vele. Zij houdt zich bijzonder bezig met de censuur der films, verdeelt de films in goede en slechte films, wijst aan welke films in een deftige zaal mogen afgerold worden en verwijdert de slechte. Ik wensch dat al degenen die belang stellen in de kinema, leeken zoowel als priesters het oog zullen gevestigd hou den op wat omgaat in de Centrale, en EEN NIEUW FILMWONDER De jonge Deensche Juffer Gwili Andrêe is de jongste veropenbaring van Holly wood. Ze had een schitterend begin in den eersten film waar ze optrad en men ziet er een gevaarlijke mededingster in der groote Greta Garbo. lasaaasBaasaaaRSBBsacssnaBasa M. ABELARDO RODRIGUEZ De "öleuwe Voorzitter van Mexico. ik hoop dat vooral de katholieke pers geen advertenties of reclames meer zal opnemen van den eerste den beste, maar de -xnentatie zal aannemen die haar door c 3 Katholieke FHmi ntrale wordt gele rd, het gaat hier om een gewetens- pik L' i we hopen da) de Centrale nog meer 1 kunnen dóen. Ik hoop wel dat eens lj dag komen zal waarop zij zich met -- aankoopen en wie weet met het voo ngen van katholieke en eerlijke films z3.i bezighouden, dit natuurlijk mits een na ionale en internationale verstand- houc.>- j en, op voorwaarde dat al de katko- ken hun plicht begrijpen, meen ik dr.i wij dit zullen bereiken. Het is een drc: „ld nog ver verwijderd, maar dat wij trr.i reeds mogen voorzien. Da ntrale is geen organisatie die van aai. ii moet leven. Mijns inziens moet z'j c ak zijn die op degelijke handels- ba: J ent ingericht, zij moet vertrou wen joezemen, haar kapitaal loonend ma..: O/ t de wer.schen heden uitgedrukt zou-,. verwezenlijkt worden, dient het ordewet te zijn: Tucht. Ik laat U dit ordewoord. Indien u dc Katholieke Film Centrale als uw instelling aanvaardt indien u haar aanmoedigt, zal zij leven en heerlijk op bloeien. Dit weze de praktische oplossing, de groote wensch van dit Congres. De Amerikaansche familie Hut chin:n bestaande uit vader, moeder en tw-2 dochtertjes van 8 en 6 jaar, hadden r.r vliegtuig den tocht ondernom:n v_.n Amerika naar Europa, al over Guenland. Zij waren vergezeld van vier manschap pen. Zondag zijn zij ten gevolge van eene noodlanding gevallen op de kust van Groenland. Eerst dacht men dat allen vergaan waren doch na lange opzoekin gen werden zij o: waard op de kust van Groenland. A.'en waren zond maar het vliegtuig is gansch ver leid. We vinden het toch .vat ver gedreven dat cuders unne kind :vtjes, c'.e niets van gevaar r. .aten, op zco een gevaarlijken tocht r v amen en aan de dood kun nen blootstellen. Reeds zoovelen zijn ver gaan dia den Atlantische Oceaan wilden overvliegen. «■rr ZUfifDAG 18 SEPTEMBER 1032 WFFKR1.AD. 35 CENTIEMEN, 1 wmWW IE POPEIUJffiENUR "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon Nr 9. - Postch. Nr 15.570. Abonnementsprijs tot einde 't jaar: voor Belgie per post 5,95 fr. te storten op onze postcheckrekening met volledig adres; voor Frankrijk 11,85 fr. voor andere landen 13,35 fr. te zenden per Internationaal post- mandaat met juiste adres. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur Berichten op 1" bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2° bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3° bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Ieder jaar, op vastenavond-Zondag, leest Mijnheer Pastoor, op den kansel, een op roep voor, oin de geloovigen aan te zet ten tot milddaögheid jegens de aloude, Katholieke Hoogeschool te Leuven, die ee.n zoo echte steunpilaar is van orde en geloof.Zoo of ongeveer zoo klinkt het. De menschen luisteren... och! lijk men zooal luistert naar de kansel-aankon digingen of gebodenAls dan, twee Zondagen achter mekaar, priester of kerk baljuw hun de schaal onder den neus duwt, wordt, ergens uit een hoekje van den zak, het nikkelstuk moeizaam opge- vischt... en de plichten van den Katholie ken leek jegens zijn Universiteit zijn weer eens hij mag er gerust op slapen voor een jaar volbracht! Belangstelling voor ons hooger Katholiek onderwijs be staat amper. En om het er maar dadelijk aan toe te voegen: indien de hoogeschool van die belangstelling en van wat ze op brengt aan klinkende munt had te leven ware ze sedert jaren dood, begraven en vergeten! Nu, ons volk weet ook van de Uni versiteit, van wat ze is en beteekent. bitter weinig af. Het lijkt wel alsof iemand die zelf geen studiën doet, met Leuven vol strekt niets te maken heeft. Ongekend - onbemind... Er is dus hier nog heel wat te verrichten. Reeds meermalen werd de gedachte vooruitgezet, dat er jaarlijks, op elke parochie, een Universiteits-dag zou dienen belegd, ongeveer zooals er nu een priester-dag wordt gehouden. Een probaat middel, natuurlijk,... en het kome er spoe. dig! Intusschen dit artikel, dat niet slechts aan den ontwikkelden, doch aan den sim pelsben, Vlaamschen mensch die dit blad leest, zou willen dietsch maken dat Leu ven behoort tot die instellingen welke staan moeten in het middelpunt van de Katholieke belangstelling en de Katho lieke fierheid. Een aloude instelling indeidaad. En een echte kerkelijke instelling op den koop toe. De Katholieke Hoogeschool te Leuven werd opgericht bij pauselijke Bulle, ten jare 1425. Ze is dus vijf eeuwen lang met een tusschenruimte van slechts en kele jaren toen de vervolging zich ook aan haar had vergrepen het stapelhuis ge weest van de vondsten der wetenschap, het arbeidsterrein van wereldberoemde geleerden, de vormschool van honderddui zenden uit ons land en den vreemde. Leu vens geschiedenis vult boekdeelen. Tot vóór enkele jaren werd voortdurend, vari materialistische zijde, geschermd met de bewering dat hut geloof voor de weten schap moet verzwinden als het water voor het vuur of de sterren voor de zon. Maar ook de minst-ontwikkelde katholiek kan eenvoudig naar Leuven wijzen, naar het brutale feit dat een hoogeschool die Ma ria's blauw-wit op haar schild voert, een brandpunt is van studie en wetenschap: wat zegt u da- vanDat de zoogezegde tegenstelling tusschen geloof en weten schap naar den zolder van den versleten rommel is verhiusd of nog enkel voort leeft in prullebladen die een halve eeuw achter hun tijd komen aanhinken, ligt zeker grootendeels aan de vlucht die de wetenschap heeft genomen onder de Ka tholieken en niet het minst onder de ge leerden v in de Katholieke Hoogeschool te Leuven. Toen de protestantsche legers van von Manteufel, in 1914, de Leuvensche bibliotheek met haar handschriften, in- cunabels en tienduizenden boeken in rook deden opgaan, was dat, naar'alle waar schijnlijkheid, niets minder dan een wel beraamde aanslag op den zegevierenden Katholieken geest die van Leuven uit straalt. Ze zouden het ons eens anders leeren! Maar ze hebben ltelijk misrekend. En op de uit hun puin herbouwde muren, staan de goudletters: Gloriosius resurgp, heerlijker rijs ik ">p We mogen wel spreken van heerlijk- oprijzen, want nooit wellicht althans niet sedert honderd jaar kon Leuven groot gaan op zulk een overdadigen bloei als thans. Bedenk slechts even wat het is: we hebben dit schooljaar, vier duizend negen en zestig studenten gehad! En daar onder meer dan vijfhonderd vreemdelin gen: Nederlanders, Ieren, Italianen, Po len, Columbianen, Russen, Indiërs, Chi- neezen, wat weet ik! Stude" ten waarvan we, met een schriftwoord, zouden mogen zeggen dat ze komen uit alle hemelstreken. Het beteekent dat Leuvens roem zooals de Nederlandsche, Katholieke Universiteit te Nijmegen onlangs schreef door heel de wereld voort, en nietslechts Leuvens roem, doch Leuvens Katholieke invloed. En Leuven groeit van jaar tot Jaar: er waren, in 1931-32, honderd zes en twintig studenten meer dan het vorig jaar. Het spreekt vanzelf dat er lokalen noodig zijn om klas te geven voor zooveel volk: ge- lukkiglijk werd, na dtn oorlog, machtig veel getimmerd en gemetst, op slechts en kele na, staan in alle groote straten der stad, gebouwen van de Universiteit. We kunnen er nog aan toevoegen dat er, dit jaar, honderd negentig professors zullen zijn, waaronder een zestigtal priesters. Leuven is niet enkel de meest-bevolkte Hoogeschool van het land, doch ook de grootste in wetenschappelijk opzicht: ze kan twee en vijftig officieele of akademi- sche einddiploma's afleveren. U weet dat er advokaten, geneesheeren, notarissea, ingenieurs, landbouwkundigen, handels mannen, professoren in oude en moderne talen en in de geschiedenis, apothekers en godgeleerden uit Leuven komendan hebt U nog maar elf soorten \an professionee- len of geleerden, en er zijn er samen twee en vijftig! Wil het U ietwat duidelijk wor den wat zoo iets beteekent? Wat een aan zien en wat een invloed zoo iets mede brengt in den lande? En zou het niet de moeite waard zijn, dat alwie iets voelen voor den bloei en de toekomsl van ons Katholiek leven, voor Leuven zouden doen wat ze kunnen? Want te lang toch heb ben vele ook gegoede geloovigen onze Hoogeschool behandeld, schier alsof ze er niet was! Het budget bedraagt jaarlijks, zestien miliioen. En daarvan komen er nog geen twee, van de omhaling in de kerken! Elk student kost aan de Universiteit duizenden franken méér dan hij betaalt. De ver- vlaamsching jaagt dit jaar het budget ze ker met een paar miliioen naar de hoogte. Want Leuven richt een volledig Vlaam sche hoogeschool-onderwijs op. Het was, sedert jaren, de ziels-innige wensch van het Katholieke Vlaanderen en een niet te ontkomen eisch van een kultureel die ka tholiek is en wil heropleven. We mogen er gerust hijzeggen: eerst dan zal Leuven heelemaal zichzelf zijn, want sedert jaren ls de geest te Leuven Vlaamsch, sterker en dieper dan elders. In dit artikel werd gesproken van geld en gezegd dat Leuven leeft van bedelbrood. Werd daarmede nu jacht gemaakt op de stuivers van den lezer? Welaan ja! we moeten oprécht zijn ik heb toch, meen ik, bewezen dat Leuven ook die belang stelling verdient en weet te benuttigen. Maar hoofdzakelijk? Neen! Ook een Ka tholieke Universiteit leeft niet van brood alleen. Er zijn onder onze Vlaamsche menschen duizenden, die Leuven niet kunnen bijspringen met hun beurs, maar die voor Leuven en zijn roerig studenten volk en zijn zwaar-verantwoordelijke pro fessoren kunnen offeren en bidden. Met geld zet men prachtige gebouwen en stof feert men bibliotheken en ^rrijkt men de laboratoria en verhoogt men de kansen op wetenschappelijke prestatie's. Maar met geld vormt men nog geen zielen, evenmin als men met geld, al zaait men het nog zoo dik, de stir-werkende vrucht baarheid stort ln de velden. Dat Leuven een centrum wordt van intens Katholiek leven en dat van Leuven mannen uitgaan voor wie de wetenschap niet slechts een broodwinning doch ook een Ievensaposto- laat beteekent, weze de v.ucht van het stil gebed en den blijden offergeest van Vlaanderens schoonste zielen. Want zij kunnen voor Leuven Góds zegen verdie nen! K. Crcysberghs, Vice-Rector der Kath. Hoogeschool. Wat men den heer Renkin moet toe geven, al is men het niet altijd met hem eens, dat is een krachtig besef der verantwoordelijkheden. Regeeren in een tijd als den onzen is niet gemakkelijk, en het valt hard als partijleider maat regelen te moeten nemen, die niet po pulair zijn en het electoraal belang der partij kunnen schaden. Maar de heer Renkin is ook hoofd der Regeering en als zoodanig heeft hij eene zware ver antwoordelijkheid. Dit is het geval bij verzwaring van lasten en maatregelen van bezuiniging. Het is natuurlijk gemakkelijker en elec toraal voordeeliger, zoo weinig mogelijk ontevredenen te maken. Maar waar blijft dan de rechtvaardigheid in de verdee ling der lasten en de billijkheid in de voordeelen? Neen, men mag niet zeggen, dat zich de heer Renkin laat leiden door de vrees voor den kiezer. En hij heeft gelijk. Die vrees, indien zij de plaats inneemt van rechtvaardigheid en geweten, voert tot dwaasheden. Een voorbeeld van gister is de dwaze Interpellatie tegen de gendar men, ingegeven door botte volks vleierij. Een ander is het bestrijden, in dezelfde zitting, van de leeningsvoorstellen der Regeering en het aankondigen van het socialistisch verzet tegen de nog komen de bezuinigingsvoorstellen. Deze zijn nog niet bekend "en toch zijn de socialisten er tegen. Waarom? Eenvoudig omdat die maatregelen ontevredenen zullen maken. En die ontevredenen moet worden ge hengeld. Dat is socialistische politiek. Die politiek is gevaarlijk, heeren so cialisten. Gij behoeft u slechts de moei te te doen van eens na te gaan, hoe het de laatste maanden ln Duitschland ge- loopen is met die politiek, dierbaar aan uwe partijgenooten aldaar. Wat waren de socialisten daar machtig een paar jaren geleden nog! De sterkste partij van den Rijksdag! Had zij niet den eersten Rijkskanselier geleverd en tal van groo te Staatslieden? En nu? De regeering Bruning was aan het bewind. Zij had als openlijken steun alieen het Katholieke Centrum achter zich. Verder zweefde zij in de lucht. De sociaal-demokraten durfden haar niet steunen. Uit vrees voor de kiezers. Maar zij wilden haar niet omverwerpen bang dat zij zelf de leiding van het bewind in handen zouden moeten nemen, uit vrees derhalve voor de verantwoordelijk heid. Andere krachten hebben Bruning ten val gebracht. Toen kwam von Eapen. Hij regeert tegen den Rijksdag. De leuze van zijn regeering klinkt als een bekende klank in onze ooren: «Nood breekt wet»! De collectieve contracten worden terzijde gesteld, de loonen met ongeveer 30 pet. verminderd, de rente verlaagd. De Duitsche sociaal-demokraten huilen nu tranen met tuiten over zooveel snood heid van de baronnen-regeering. Maar zij vergeten, dat rij zelve het parlemen tair stelsel ln Duitschland hebben ver moord. Zoo kan het ook bij ons gebeuren. Se dert de rede van Triboumont heeft Van- dervelde aangekondigd dat hij alleen de regeering zou aanvaarden als zijne par tij de meerderheid had. Dat is zooveel als te zeggen, dat hij ze nooit zal krij gen, want die meerderheid is met ons kiesstelsel in ons land uitgesloten. Fei telijk komt het uit op een niet willen aanvaarden van de Regeeringsverant- woordelijkheid in een tijd als de onze, als alles kraakt in de Staatshuishoudens van heel de wereld. Daarom brengen wij hier openlijk hul de aan den moed en de opoffering van den heer Renkin, die op zijn leeftijd nog den laste der Regeering wil dragen. Maar daarom ook moeten wij zekere liberalen tot de orde roepen, die in plaats van de Regeering te steunen tot het einde toe, tot aan den normalen verkiezingsdag zooals 't hun plicht is nu reeds aansturen op Kamerontbinding. Wij wil len hierbij aan geen persoonlijke bere kening denken, enkel aan partijvoordee- len. Zou Inderdaad de liberale partij voordeel halen uit vervroegde kiezingen? Wij twijfelen er zeer aan. Wel denken sommigen, dat de tijd geschikt is, omdat de socialisten de comunisten aan hun been hebben en de katholieken de fron- ters. Maar zal dat in Mei toekomende anders zijn? Neen, heeren liberalen, die niet gerust op uw zetel kunt zitten, laat de Regee ring Renkin stil haar vaart voortzetten tot aan de haven der gewone verkie zingen en onderbreekt haar niet in haar saneeringswerk. Want het is dit juist, dat in de oogen van den kiezer den maatstaf zal geven van hare waarde, terwijl een heengaan vóór de noodmaatregelen tot herstel van 't geschokte begrootingseven- wicht zou gelijken op eene desertie. De heer Renkin geeft aan alle katho lieken een voorbeeld door alle politiek defaitisme te verwerpen en waakzaam aan het roer te blijven. Laat nu de socia listen maar als haaien om het Staats schip zwemmen, zoolang als onze oude roerganger op het dek is, zal 't niet zin ken. H. V. A - SERVUa HET NATIONAAL-SOCIALISME EN ADOLF HITLER Wie meent dat het nationaal-socialisme in Duitschland een min of meer geslaagde kopij is van het fascisme is zeker verkeerd ingelicht, alhoewel we graag toegeven zullen dat er wel een verband bestaat tus schen de twee bewegingen. Doch bij een nader toekijken springen de verschillende opvattingen al dadelijk in 't oog. Van af de oorsprong tot en met de huidige methodes vinden we diepgaan de verschillen die echter de bestaande analogieën niet verdringen. Vooraf rij verklaard dat het nationaal- socialisme in eerste instantie een politieke partij is, ontstaan in het land dat welis waar de oorlog verloor, maar dat met een onbegrensde levenskracht zich al dadelijk ordende en vooruitging. Het nationaal-socialisme ontstond als politieke AKTIE, met een positief-gefor- muleerd program daar waar het fascis me een nationale REAKTIE was tegen een ontredderd Italië, vrucht van het kommu- nisme zonder scherp-afgebakend pro gram, doch met een intuitieve grondslag. Er moet trouwens een grondig verschil bestaan tusschen een regeeringspartij (Italië) en een oppositiepartij (Duitsch land), tusschen een beweging die eerst de macht in handen kreeg om naderhand een program uit te beelden, en een beweging die eerst haar program opstelde om daar na en nog steeds de macht te be vechten tusschen een diktator die zich het recht toekent te evolueeren, en een diktator die vooraf verklaart dat aan zijn program, jaren geleden opgesteld, niet mag getornd worden. Dit is trouwens niet alles voor wat ver schil in oorsprong en methode betreft. Waar het fascisme het parlementaris me als een fiutteloos luxe-produkt aan ziet, om het bij de eerste de beste gelegen heid volledig op te heffen, beschouwt Hit- Ier en met reden, na rijn mislukte staats greep in 1923, de parlementaire taktiek als een wettelijk-geoorloofd en onontbeer lijk middel om tot de machtsverovering te geraken. Terloops weze er hier op gewezen dat de groep Van Severen in ons land voor dit punt de partij der fascisten kiest, en alle parlementaire werking uit den booze be schouwt. Hierover kan natuurlijk heftig gediscussieerd worden, doch voorloopig ls dit onze taak niet. Er bestaan weliswaar verscheidene pa- rallele punten tusschen de zwarthemden en de nazis, doch buiten het gemeenschap pelijk exclusief nationalisme, en de maat schappelijke hervormingstendens (reaktie tegen het individualisme zie onze in leiding De Poperingenaar 26-6-32) rijn die veeleer oppervlakkig, een enkel wel toevallig. Zoowel fascisme als nationaal-socialisme steunen zich op een agressief nationalis me, dat vrijwel alle waardeering voor an dere volken uitsluit; dat alle gezond inter nationalisme als verwerpelijk beschouwt en de bestendige vredesgedachte voor een verwijfde zwakheid uitgeeft. Én faseisme én nationaal-socialisme ge- looven aan de uitverkorenheid hunner respektieve volken; het fascisme op grond van het oude Cesars-rijk met een artis tieke hegemonie; het nationaal-socialisme op grond van het historisch-groote Duitschland met een intellektueele supe rioriteit. Buiten deze indentiteit die de beide bewegingen schraagt, en zeker wel de machtigste hefboom is, waarvan de waar de veeleer onder- dan overschat wordt, rijn de tot-uiting-komende gelijkenissen meer oppervlakkig dan wezenlijk. Vermelden we hier terloops de voorlief de voor uiterlijke parades in uniform, die voor wat Duitschland betreft zeker geen verwondering baren het in-stand-hou- den van een partij-leger naast de regee- ringsweermacht het ononderbroken be werken met barnumreklaam en meetings van de publieke opinie. De gelijkenis tusschen de.führer Hitier en de duce als suggestieve figuren en in slaande volksredenaars moeten we echter toevallig heeten. Misschien ls het niet nutteloos er hier terug op te wijzen dat het fascisme vóór alles verwezenlijkte en de naris zulks nog doen moeten dat het enthousiasme der Italiaansche jeugd op een wezenlijkheid berust, op een regiem dat hun land wer kelijk redde en groot aan 't maken ls, wijl de geestdrift der nationaal-socialisten nog steeds een fiktie, een illusie ten grond slag heeft, die weliswaar zich in realiteit kan omzetten, doch die ook tot een ver bijsterende desillusie of ontgoocheling leiden kan. En hiermee heeft het fascisme reeds het spel gewonnen waar voor de naris de kaart nog moet uitgekeerd worden. Dit alles zal wel voldoende blijken om uit te maken dat de identiteit: fascisme nationaal-socialisme voorloopig nonsens ls. Of de toekomst dit mogelijk zal maken hebben we het recht te betwijfelen. Men organiseert geen tweemaal naeen een opmarsch naar Rome met kans van slagen. En hoe aanstekelijk het sukses van de duce werken mag, we gelooven dat in Europa en vooral in Westelijk Europa de weerstand thans te sterk blijken zal. Al leen in Zuid-Amerika kan men ephemere lauweren oogsten, en een-dagsrevoluties uitlokken. Of de parlementaire methode Hitier tot zijn doel brengen zal kunnen we misschien binnen enkele weken in onze beschouwin gen uitmaken, omdat juist nu, in periode, over het nationaal-socialisme beslist wordt. Het valt nu echter te bezien of de moei lijkheden die Hitier ondervindt én met de regeering én met zijn vleugeladjudan ten de geestdrift zijner aanhangers ver- hoogen of afkoelen zal. Thans ten minste zullen we kunnen oordeelen over de over tuiging en de zedelijke waarde alsmede over de rechtzinnigheid der nationaal- socialisten. Al deze moeilijkheden heeft de duce in Italië nooit voor zijn voeten gevonden. Hij heeft op Hitier een voorsprong geno men en zal denkelijk nooit meer bijge haald worden, om nu eens sporttermen te gebruiken bij het vergelijken van twee volksbewegingen. We gelooven dat we, vooraleer verder te gaan met te onderscheiden en te ver gelijken, beter werk zouden verrichten met uiteen te zetten wat door nationaal- socialisme hoeft begrepen te worden, en wat we aan führer (aanvoerder) Hitier hebben welke machten hij vóór en welke hij tegen zich heeft, om per slot van rekening zijn verwezenlijkingskansen na te gaan. Het nationaal-socialisme is weliswaar de sterkste parlementaire partij in Duitsch land met 230 zetels op de 600, doch van de overige 370, zijn er zeker op zijn minst gerekend 220 ingenomen door tegenstan ders die met het Hitlérisme niet te ver zoenen zijn. We zullen in de naaste weken interes sante dingen zien gebeuren in Duitsch land, die ons des te begrijpelijker zullen voorkomen naarmate we het nationaal- socialisme beter leerden kennen. Daarmee beginnen we vooraf. Het zal voor de naaste bijdrage zijn. (Verboden nadruk). HERWIG.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 1