Vandevoorde's Pelsen ziJn m De diepte van ff Wijze raad, hier op dees' aard' W Is, voor ieder, goud toch waard. 'k Geef er eenen. Past hem toe. 't Vrouwken wordt hem nimmer moe F. C. JACOBS SUIKERIJ Stemt haar immer, innig blij. DE MAATSTAF voor hoedanigheid DE WANHOOP der concurrentie voor prijzen EENE EXPOSITIE voor keus en afwis-' seling. Beleefde en trouwe bediening IEPER. - CINEMA COLISEUM 31, BOTERSTRAAT, 31, IEPER. BRIEF UIT BRUSSEL IEPERSCHE KRONIEK DE LAATSTE HUURKOETS WILLEN IS KUNNEN PICKHOÜT UVÈWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK allerhande ALZOO STEMMER, is Katholiek en verstandig stemmen DENYS Albert DESMYTTER Emile BRUTSAERT D PERMANENTEN AAN 50 FR, DEVOS Maurits SANSEN Valere WAT DOEN WE MET ONZE KINDEREN? LEBBE Alfons DEVOS Germain DEBAENE Joseph ROUSERÉ Alfons IGODT Joseph BOLLENGIER André BOERHAEVE Maurits VANCAYSEELE Nestor ONS MIDDENSTANDSFEEST te HAREN bij Brussel De Beste Belgische Fabricatie veel kans gehad. Enkel twee lotjes van 1000 fr. en eenige van 100 fr. vielen ons ten deele. Gouden bruiloft. Op Maandag 19 September zal het Gouden Bruiloftsfeest van Mijnheer en Mevrouw Alfons. Poot- Casier plechtig gevierd worden. Schitterend Examen. In het offi cieel examen van den vierden graad, heb ben al de mededingende leerlingen onzer vrije scholen uitstekend geslaagd. St-Aloysiusschool, Hondstraat. 1. Minnekeer Jozef, 290 p. en vermelding in de Fransche taal; 2. Geudens Aimé, 286 p. en vermelding in de Fransche taal; 3. Catteeuw René, 273 p.; 4. Vandenberghe Maur., 261 p.; 5. Parez Arthur, 254 p. St-Michielsschool, Elverdingestraat. 1. Dehaene Maurice, 314 p.; 2. Defoort André, 301 p.; 3. Maes Antoon, 300 p.; 4. Dubois Maurice, 292 p.; 3. Victoor Jozef, 284 p.; 6. Leleu Albert, 277 p.; 7. Bertier Roger, 270 p.; 8. Beele Medard, 257 p.; 9. Mulle Marcel, - 256 p.; 10. Claeys André, 253. Negen leerlingen namen deel aan het bijzonder examen over de tweede taal (Fransch)allen met gui stig gevolg. Mariaschool (Lamotte), Rijselstraat. 1. Bollingier Marie-Henriette bekwam 317 punten. Zij is de eerste der scholen van leper, en de tweede van 't kanton. Ze be komt ook 72 punten op 80 in het Fransch; 2. Hobben Yolande, 292 p. en 73 in de tweede taal; 3. Theirssen Angeline, 287 p. en 58 in de tweede taal; 4. Azou Anna, 287 p. en 57 in de tweede taal; 5. Pyck Denise, 280 p. en 71 in de tweede taal; 6. Soete Marie-Thérèse, 278 p. en 68 in de tweede taal; 7. Haezebrouck Roza, 269 p. en 69 in de tweede taal; 8. Debeuf Martha, 263 p. en 58 in de tweede taal. St-Jozefsschool, Meenensteenweg. 1. Soenen Maria, 313 p. en 58 in de tweede taal; 2. Pauwels Marcella, 289 p. en 50 in de tweede taal; 3. Cocle Raymonde, 283 p. en 59 in de tweede taal; 4. Knockaert Alice, 275 p. en 52 in de tweede taal. We bieden hier de bekroonde leerlingen, alsook hun verkleefde meesters en meeste ressen, onze beste gelukwenschen aan. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Een woordje aan den blauwen brief wisselaar van De Vrijheid Een paar weken geleden gaven we een zicht je der laatste werkmanswoningen hier gebouwd langs de Switch Road door de Pro vinciale Maatschappij voor Goedkoope Woningen in Verwoest West-Vlaande ren We voegden erbij dat, zoo er in de twee laatste jaren te Poperinge 30 werk manswoningen gebouwd werden, dit te danken was aan onzen Katholieken Volks vertegenwoordiger Heer Dr Brutsaert. De Vrijheid van Kortrijk, die 10 li berale lezers telt te Poperinge, is op dat lezen nog blauwer geworden van spijt en vraagt ons hoeveel Dr Brutsaert opraapt als beheerder dier Maatschappij. We kunnen die vragers verzenden naar hun oud-strijdgenoot, de liberale heer Buyl, gewezen volksvertegenwoordiger van Oostende en bestuurslid van de Provin ciale Maatschappij voor Goedkoope Wo ningen Ze zouden daar alle begeerde inlichtin gen vernemen en kunnen te wete komen dat de jaarwedde van Heer Dr Brutsaert als beheerder dier maatschapij bedraagt: ZERO FRANK EN ZERO CENTIEMEN. Een dingen heeft hij: 't is dat hij al het schrijfwerk en ander kosteloos doet en dat hij alle kosten van zegels en an*er eruit voortspruitend uit zijn zak betaalt. Is De Vrijheid eerlij".-, genoeg om dat nu ook aan zijne lezers kenbaar te ma ken? Of behoort De Vrijheid tot dat soort menschen die niet verstaan dat iemand iets belangloos doet? De 30 gezinnen die in uie huizen wonen zijn in alle geval meer tevreden over Dr Brutsaert dan de oude menschen het zijn over onze bleekblauwe stadbeheerders die over zes jaren beloofden een aantal huis jes voor gehuwde oude gezinnen op te bouwen, maar dit vergeten hebben! Een auto die geluk had. Zondag 1.1. door de geweldige rukwind, werd de kruin afgebroken van een boom staande langs de Iepersche steenweg, jui't toen een auto voorbijreed. Enkele kleine takken geraak ten de auto. Voor enkelen tijd werd er alle verkeer door stopgezet. gelijkheid. De aanneembare scholen moe ten maar zien dat ze fatsoenlijke lokalen krijgen, maar de Staat komt daar niet tusschen. Geestelijke onderwijzers hebben géén recht op dienstpensioen. Voor 't lee- Kenpersoneel der vrije en aanneembare scholen is 't dienstpensioen lager dan voor de onderwijzers en onderwijzeressen uit 't officieel onderwijs. Naar officieele cij fers kostte 't vrij onderwijs aan den Staat: 70 miljoen in 1920; 75 miljoen in 1921; 73 miljoen in 1922; 82 miljoen in 1923; 103 miljoen in 1924; 117 miljoen in 1925; 130 miljoen in 1926; 175 miljoen in 1927; 256 miljoen in 1928; 262 milj ei in 1929; en 298 miljoen in 1930. De verhoogingen houden verband met een uitbreiding van het vrij onderwijs, met de stabilisatie van den frank aan 1/7 van zijn goudwaarde en met de daaraan verbonden weddeverhoogingen. Over die elf jaar: 1645 miljoen, méér dan de helft mih dan het cijfer van Le Peuple voor 1930 bijna de helft min dan het cijfer van 't rood weekblad van Brug ge! Moet ik er nog aan toevoegen, dat de toepassing der onderwijswet van 1914 gunstig is voor de Schatkist? Moesten de vrije, aanneembare en aangenomen lagere scholen vervangen worden door officieele, 't onderwijs zelf zou er niet bij winnen, maar de Staat zou voor alle scholen de schoolgebouwen en kosten van onderhoud op zijn nek hebben. Maar ge ziet: als de kiezing nadert, hebben de socialisten twee houdingen: a) ze knielen verdraagzaam tegenover de godsdienstige bevolking b) bij de dweep zieke godloochenaars of ongodsdienstigen steken z'er poeronder door 't versprei den van schromelijke leugens. Kwestie van interressant te zijn. 'k Vlei mij met de overtuiging dat mijn correspondenties ook in de andere kam pen lezers en bewonderaars vinden. Een van Brugge heeft zijn pen gedoopt in 't zoet pekelwater van De Noordzee om zijn bewondering uit te drukken in een proza, dat eindigt met: Foei, M. De- bruyne Die foeizal M. Debruyne wel zoo koud latèn als mij zelf. 't Zou mij >zelfs nfetJlmoeilijk zijn om ook zoo'n foeiuit te blazen, 'k Laat dat echter liever voor anderen, 'k Redeneer liever. En er is stof daarvoor. Tegenwoordig is het moeilijk om precies te zeggen hoeveel tendenzen er reeds zijn in de VI. Nat. beweging. De groote strijd gaat tusschen Dinaso en K. V. N. V. Wie het wint? Dat is moeilijker te zeggen, want van week tot week slaan ze malkaar met inktpotten en papier, Een man zonder geloof speelt de hoofd rol in 't VI. Nat. dagblad «De Schelde In de Antwerpsche Kempen is 't de strijd tusschen Senator Van Mierlo en député De Backer. Z'hebben nu alle twee hun weekblad. Waar staat Ward Hermar", nu? Op de scheidingslijn tusschen de twee. Leo Vindevogel (Ronse), die zoo half en half tot de partij behoort omdat hij door kop peling gebonden is, die veel schrijft in 't Volk van Ronse heeft van 11 Juni tot 9 Juli Li. 'n serie van vijf artikelen laten verschijnen over de V. Nat. partij verhoudingen. Ik wil niet beproeven die proza samen te vatten. Maar ik neem waJ| uitlatingen over: De Vlaamsche Nationale partij is niet noodig en ook niet best geschikt om de Vlaamsche-nationale gedachte te bevor- deren. De Vlaamsche nationalisten schijnen er behagen in te stellen hun tegenstre- vers voornamelijk de katholieke Vla- mingen zoo scherp en zoo bitter mo- gelijk aan te vallen.,De uitslag; die daar- meê bereikt wórdt, is te duur betaald. Hunhe formidabele werkzaamheid geeft geen rendement. Zij kweekt een veyZuurd en orikatho- liek gemoed onder hunne volgelingen, dat gemakkelijk overslaat tot allerhan- de wildheid en de samenwerking met de katholieken bemoeilijkt. Er is in dezen tijd maar een Vlaam- »sche parlementaire actie mogelijk: deze op grondslag van het huidig Belgisch i) regiem. Van Cauwelaert is de vaandeldrager van het minimumprogramma. De me- thode van Van Cauwelaert is onverbeter- lijk en moet door de VI. nationalisten worden gevolgd, 't Is nu maar de kwes- tie wie van de VI. nat. de Van Cauwe- laert zal zijn om zoo'n beweging en op- »-zet door te loodsen. i) De VI. nat. leiders hebben hun volge- lingen opgevoerd in een vurigen haat tegen Belgie en al wat Belgisch is. Het zal absoluut onvermijdelijk zijn, dat zij het verkeerd daarvan inzien en op hun- ne stappen terugkeeren. De strakke houding der VI. nat. stelt ze én als Vlamingen én als katholieken in eene zeer onvoordeelige positie. Ze sluiten zichzelf den weg af. Logisch door- geredeneerd kan geen VI. nat. nog een openbaar ambt vervullen, onderwijzer worden, nog veel minder burgemeester, goeverneUr of Minister. Hadden de VI. nat. van bij 't begin met voldoende katholiek onderscheid hun strijd gevoerd, ze zouden zooveel ziel- verlies niet ontdekt hebben. Het VI. nat., dat in de katholieke or- donnantie wil blijven, mag niet zijn wat het heden is geworden. De VI. nat. lei- i) ders, met hun scherpe antl-belglsche ma- nifestaties, hebben zich in een straat zonder uitweg begeven. Morgen of over- morgen zullen ze op stappen moeten te- rugkomen. »Wij zien niet gaarne dien bitteren strijd van de VI. nat. tegen de katholie- ke minimalisten. Die strijd verwildert de gemoederen, doet een pijnlijke dua- liteit ontstaan, en dat zal slecht verloo- pen onder katholiek opzicht. Van Cauwelaert en de ploeg Vlaam- sche parlementairen die rond hem staan, zijn volgens ons verdienstelijke Vlamin- »gen, die wel niet altijd genoeg durf en «krachtdadigheid aan den dag leggen, «maar die toch veel gedaan hebben en «nog doen voor het Vlaamsche volk. Overhoop met de bisschoppen en de priesters, koleirig tegen de politieke ka- tholieken, kan 'n jonge man nog slechts zeer moeilijk katholiek-geloovig en pra- tikeerend blijven. Die dualiteit is niet goed, moet slecht verkeeren, we zijn geloovigen en moeten naar «Kerk en School bij de priesters, die priesters die voor ohs de beminde bedie- haars deé Sakramebten en de onmisbare «opvoeders onzer kinderen blijven. Wij vragen ons af waarop het Wel zal uitloopen als men zulke Verwarde en verwilderde gemoederen voorts blijft aankweekeü. ww hebben het recht niet, (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 15-9-32. 'k Moet natuurlijk niet vragen of ge die historie reeds gelezen hebt. 'k Bedoel de wedden en militaire invaliditeitspen sioenen van de officieren van óns leger. De gazetten hebben erover geschreven. De menschen sprekén er' van, niet dat er over geschreven werd maar dat ons hooger officierenkorps schier uitsluitend-Uit inva- lieden is saihengéstèld." De opspraak bij de openbare opinie is geweldig. 'k Ga hier nogeens de feiten en cijfers laten. sprek§n; Van de luitenant-generaals in actieven dienst, zijn er 19 invalieden op 24; Van de 39 ganeraal-majoors, 31 op 39; Van de 119 kolonels, 111 invalieden; Van de lui'teiiant-kölonels, 121 invalie den op 134; Van de 334 majoors, 267; Van de kapitein-bevelhebbers, 205 in valieden op 218; Onder de i486 kapiteins 1480 invalieden; Van de I486 luitenanten en onderluite- nanten, 164 invalieden. En onder de g^grafleerden van-minde ren rang nogf 4820 invalieden. "foor de gegr&geerden van kapitein tot luitenant-generaal 92 t» h. invalieden! Legt ze mij'daar! Eerste indruk: moet door militaire in validiteit: verstaan worden 'k weet niet hoe ge 't anders zoudt kunnen uitleggen lichamelijke en intellectueele onderge schiktheid ofongeschiktheid, dan wordt het Belgisch leger tegenwoordig gecom mandeerd 'cïoor invalieden! Tweede indruk: de hoogere officieren hebben zichzelf gezegend! Deze indruk zal wél de waarheid nabijkomen. De kommissie voor,militaire pensioenen en, de Hoogere Beroepskommissie zullen zeker viel geen enkele ,vraag van de hooge re officieren hebben .durven afwijzen. Derde indruk: op smadelijke, wijze is .inachtsmisbvuik gepleegd, En dat spel duurt nu reeds 12 jaar. 'kMoet'u niet zeggen, hoe 't gezag van ons officierenkorps daardoor bij de open bare opinie is gedaald, 't Bedrag dat eraan besteedis, beloopt .in ronde, cijfers 30 miljoen per jaar. Over de twaalf Jaar rekening houdend van de ingetreden ver hoogingen zoo iets van 250 300 mil joen. Als ge de cijfers leest over de wedden, diebetaald worden, krijgt ge nog 'n an deren indruk: de invaliditeitspensioenen werden aangevraagd om de wedden aan te vullen. Ik- vermoed dat het zóó gebeurd is. Maar in die veronderstelling getuigt het toph van machtsmisbruik. Valt te. onderzoeken welke de bijwedden zijn, die door de officieren opgestreken worden, of er wel bljrwedden worden ver leend, aan wie en waarvoor. De eigenlijke wedden naar de gepubliceèrde cijfers zijn eerder te laag dan te hoog. Ze zijn verre beneden de wedden van de ambte naren uit de onderscheiden ministeries. De luitenant-generaals ontvangen zoo wat hetgeen dedirecteur-generaals van de mi nisteries opstrijken. Maar de lagere gegra- deerden blijven verre beneden hetgeen de ambtenaren in de ministeries ontvangen. En vele hoogere, ambtenaren hebben nog belangrijke bijposten, verre van gratis voor-niet! Als ge leest dat de wedden van de on der-luitenanten en luitenanten slechts ge middeld 1470 fr. per kwartaal ontvangen, de kapiteins rond de 3000 fr., de kapitein bevelhebbers 4000 fr., dan is dat 'n ma ger beestje te weinig om daarmeê be hoorlijk rang te houden. 'k Heb destijds nog geschreven als t U niet ontgaan ls, zult ge U dat nog herinneren dat het hoogste gezag van het landzich geweldig ergert aan die misselijke toestanden bij de officierenwe reld, moet g'er geen oogenblik aan twij felen, dat er nu wel komafzal meê gemaakt worden. Maar 't gezag van ons officierenkorps zal er geweldig door ge knakt blijven. 'k Zal gedaan maken met over 't le ger te schrijven, wanneer i' zal gezegd hebben dat Minister Crockaert in al de bijzondere garnizoenplaatsen fakultatieve leergangen van beschaafde Nederlandsche uitspraak komt in te richten, opdat al de gegradeerden in hunne dienstbetrekkingen zich fatsoenlijk in 't Nederlandsch zou den kunnen uitdrukken. Bevoegde lee raars uit het middelbaar en vrij onder wijs zullen daarvoor worden aangeduid. Te Brussel zijn er 142 fficieren en 142 onderofficieren die zich voor dat onder wijs hebben aangegeven; te Luik 63 en 82; te Antwerpen 45 en 40. Gedurende zes maanden zullen per week lessen van een uur gegeven worden, na de gewone diensturen. Dat is beter nieuws dan het vorenstaan de. De liberalen hebben Zondag te Kort rijk een provinciaal congres gehouden. De sprekers waren: M.M. Coene, meubelfa brikant te Kortrijk, Marquet, député van Oostende, en oud-minister Lippens. Dat was zeker een congres voor de Vlamingen en voor de werklieden! Minister Heyman heeft Maandag zijn zilveren bruiloft gevierd. De plechtigheid geschiedde in cnristelljkén eenvoud te Lourdes-Oostakker, waar E. H. Van Kerck- hove, diocesaan bestuurder van de Sociale Werken, het H. Misoffer opdroeg en de echtgenooten H. Heyman-Van Puyvelde met hun drie kinderen en de moeder van vrouw Heyman tot de H. Tafel gingen. Voor 't goud eerst halfweg; de tweede helft van de reis beteekent 'n heelen af stand. We zijn nu weerom In de periode gekomen van de gewilde leugens. Le Peuple heeft willen effekt maken met de méér dan 3 miljard die van 1919 tot 1932 aan de Vrije Scholen worden uit betaald. Maar Le Peuplewordt nog verre overtroffen In leugenachtige voorstelling door het socialistisch weekblad van Brug ge (nr van 10 Sept. 1932). De scribent van dat blad komt voor 1930 alleen tot de fabelachtige somvan 525.718.000 fr., méér dan 'n half miljard! 't Is nog wel dat de scribent ze}f de fabelachtigheidvan zijn som aangeeft; voor mij ls dat nu moeite géspaard. Om die leugens te kortvlerken eeft een voudige voorstelling. De tegenwoordige wet op 't lager onderwijs dagteekent Vah 1914. Eerst In 1919 kwam ze in toepassing. Het vrij onderwijs werd door die Wet> betrek kelijk gelijkgesteld met 't officieel onder wijs, in dezen zin dat da offioieé'-e wedden ten laste van den Staaf werclej) genomen. Voor de reet is men f102 heel Vérre van de IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag alleen open Apotheek WECKEjSSER, Diksmuidestraat. Gemeentekiezingen van den 9 Octo ber 1932. Katholieke lijst voor de zede lijke en stoffelijke belangen van de stad leper; voor het welzijn van d burgers, landbouwers en werkliederen Van der Ghote Jan, advokaat-pleitbe- zorger; Delahaye Gustave, hoofdsmid, uittr. schepen; Pattyn Gerard, statiewerk- man; Lemahieu Cyriel, landbouwer, uittr. schepen; Van der Mersch Joseph, advo- kaat-pleitbezorger; Corniilie Irma, Ijve raarster der sociale werken; Seys Valere, nijveraar; Bollingier Joseph, aannemer; Biebuyck Eugène, ingenieur; Notredame Maurits, trambediende; Decock Joseph, schilder; Vierstraete Jerome, handelaar; Craye Arthur, timmerman; Dewulf Valen tin, handelaar; Dehollander Maurits, wever. Zaterdag 17 September, te 8 uur. Zondag 18 Sept., te 2, te 5 en te 8 54 uur. Maandag 19 September, te 8 uur. LUPU PICK vervult op meeste-, lijke wijze de hoofdrol in (Le dernier Fiacre) Roerende tragi-komedie in 8 deelen. Het hartzeer van den ouden koetsier bij het zien van de automobielen, tweestrijd im zijn familie doen beurtelings weenen en lachen. REGINALD DENNY en GLENN TRYON Landenaarsbond. De keuring der hoenderhokken onder toezicht van den Heer J. Depuydt, provincialen schrijver "der hoenderbonden, heeft volgenden uit slag geleverd: Hebben bekomen op 100 punten: 9/10 der punten: Boeket Henri (98 pun ten); Deschryver Emiel; Sergier Achiel; Dekeirsgieter Em.; Coutlgny Maurits; Bor- tier Aimé; Beauprez Maurits. 8/10 der punten: Baelde Marcel; Claeys René; Alleman Jeroom; Logghe Edward; Verpoot Julien; Baelde René; Thee ten H.; Dewancker Achiel. 7/10 der punten: Wed. L. Gerber; Gou- denhooft R.; Quaghebeur Ch.; Vande- wynckel Maur.; Noisier Gust.; Dhondt Em.; Vanloot Achiel; Vrouw Wheaton H.; Peel Cam.; Valcke Julien; Ghesquiere Germain; Delanghe René. Proficiat aan de leden die zoowel ge werkt hebben om hunne hoenderhokken te verbeteren. Dé talrijke personen, welke onze CERAMotegels zijn komen bezichtigen, zeggen dat de hoedanigheden, welke wij in dit biid, sedert verscheidene weken, hebben doen uitschijnen, absoluut In- niets overdreven zijn. Iedereen is er van over tuigd dat de Ceramotegels van La Lou- vière tot op heden nog nooit zijn kun nen nagemaakt worden. Daarbij gaan ze allen t'akkoord om te verklaren dat de groote verscheidenheid van keus, in gëen enkel ander magazijn der streek te vin den" is. Komt zien en oordeelt of wij overdrijven. L. MONKERHEY-VANNESTE, 15, Koeimarkt, IEPER. Alle bouwstoffen, ceramieke-, ceramo- en cementtegels. Alleen verkooper der ceramotegels van La Louvière. (Vouloir c'est pouvoir) Spel vol vroolijkheid, vol misverstand, zetten en grappen. Een vol uur opmonte ring van 't gemoed. Groote comedi* in 6 leelen. CHICOREI WYPELIER-TAFFIN BELGISCHE FABRIEK VAN VLAMERTINGE. Gemeentekrediet van Belgie. Geldplaatsing met volle dige waarborg. Agent Jer. DEHAECK. HOLLEBEKE. Naklank der Kermist Schuttersniemvs. Zondag was het schieting. Weinig schutters: 40. 't Was storm op zee en te landen, dus ook aan de Perse. Uitslag: Top: Edgard Pieters, Hollebeke. Zijdvogels: 1. Camiel Pie ters, Hollebeke; 2. Priem Cyriel, leper. Kallen: 1. Verbeke Henri, Zantvoorde; 2. Batteu, Dikkebusch. Podorie, die Pieters, Dat zijn schieters! Geen keure of hadden ze leute, Ze schoten den al in één scheuté! Proficiat! Velokoers van Maandag. Uitslag: I. Deman, Wervik; 2. Tack, Kruiseecke; 3. Vercrammer Omer; 4. Geeraerts; 5. Vandevijver; 6. Patljn; 7. Vercammer A.; 8. Lemay; 9. Speebroeck; 10. Denaeghel; II. Vandoolaeghe, Hollebeke. Schutternieuws. Uitslag van Dins dag: Top: Verfaille Alfons, leper. Zijd vogels: 1. Maerten Cyriel, leper; 2. Clauw, Veurne. Kallen: 1. Steyaert Jozef, leper; 2. Vandevivere Michel, leper. Fonte werd geroepen! Onze Fonte, rook Ion te Pardaf, den top in éénen klop! Zeg, dleperlingen mogen nu zingen Proficiat! GEO. PASSCHENDALE. Ter gelegenheid van de tentoonstelling voor hoenders, ko nijnen, groenten, fruit en bloemen zal Meester Doom een belangrijke wandel voordracht houden ln de zaal der tentoon stelling op Maandag 19 September, na het Jaargetijde, omstreeks 10 uur. WOESTEN. Aftroggelarij. Op 13 dezer kwam er van Veurne een net gekleed heerschap aan per fiets, die hij bij de Wed. Clarysse geleend had, ln onze ge meente. De welbespraakte kerel wendde zich bij J. Rousseeuw om hem honderd frank te doen betalen als auteursrechten voor zijn radio. De radiobezitter, argwaan koesterende, zond heimelijk om den veld wachter; die hem seffens achter de gren dels plaatste en na korte stonden hem te leper bij den prokureur des Konings ge leidde om hem aldaar ln verzekerde bewa ring te doen plaatsen. BEVEREN-AAN-IJZER. Welverdien. de onderscheiding. In den veeprijskamp te Halle, bij Brussel, heeft M. Devleesch- houwer aldaar den eersten prijs met gou den medalie gewonnen, met een lot van acht prachtige viggens, afkomstig uit de stallingen van landbouwer Henri Georges alhier, en verkocht door den koopman M. Marcel Devreker. Wat wel bewijst dat de snoezige viggens van den Ijzer van een goed ras afstammen. WERKEN. Brand. Vrijdag na middag is er ten hove van den landbouwer Laleman-Lepla, wonende Culpoortstraat alhier, een brand uitgebroken, waarbij al de oogstvruchten van ongeveer 5 heet. oppervlakte, in de vlammen opgegaan zijn. Dank zij de spoedige hulp der geburen, zijn de gebouwen der hoeve kunnen ge vrijwaard worden. De oorzaak van den brand ls onbekend. De stoffelijke schada die niet door verzekering zou gedekt zijn, mag op 15.000 fr. geraamd worden. Juist en goed sierlijk en mooi. Zondag namiddag kregen wij ook ons deel Van den geweldigen storm die onze streek geteisterd heeft. Óp de Noord laan alhier werden minstens vijftien jeug dige boompjes geknakt en gebroken. Op de groote markt waren er sommige de kroon geheel afgewrongen en in de boom gaarden ^jnoesten het meerendeel der ap pelaars ët "bet overigevan hunne appelen bij inschieten. Hier in daar in de stad werden schocffstdéfifen -'-Omgeblazen en de. in opbouw Zijnde hulzen leden veel schade; Heer Baekelandt, handelaar, kwanv met zijn auto te Meenen in de Ieperstraat gereden, toen hij dicht van St Francis- cuskerk in botsing kwam met den auto der Brouwerij Durnij van Aalst. Alles bepaalt zich bij stoffelijke schade. r— Toen de politieagent R... Dinsdag morgen op de statleplaats van dienst was, vond hij in den hof een velo liggen. Daar er niemand aanspraak op miek werd hij door den agent W... naar het politiebu- reel gebracht. Of er hier dlefte in 't spel is zal het onderzoek wel uitmaken. Maandag namiddag omstreeks 4 ure, kwam Karl Erlck, 28 jaar, geboren te Berlijn, in dienst van de Duitsche kerk hoven, met zijn auto van Meenen. Geko men aan de herberg de Bascule, reed hij tegen den wielrijder Angillis Gustaaf, oud 23 j., wonende op de Ligywijk. Gelukkig- lijk kon de jongeling bij tijds van zijn velo springen, anders was hij verongelukt. Het rijwiel verdween onder den auto en was heelemaal onbruikbaar gemaakt. Koopt uw GOUD en DIAMANT ter trouwe bij VAN LEDE, goudsmid, Boter- straat, (nevens de Puppen), IEPER. Voor de Gemeentekiezingen zijn tot nog toe, niet min dan vier volledige lijsten gekend: 1. Katholieken; 2, Nationalisten; 3. Liberalen; 4. Socialisten. Alleen de So cialisten hebben den kiesstrijd ingezet. Daar Mgr. Lamiroy nu heelemaal hersteld ls, zal de wijding van St Niklaas- kerk doorgaan op Maandag 19 September. De geloovigen zullen de kerk mogen bin nentreden om 10 ure en half. De H. Mis begint ongeveer om 11 ure. De parochia nen worden vriendelijk verzocht hunne hulzen te bevlaggen. Woensdag was er hier een flink heer schap, zekere H. D. van Antwerpen, die de hulzen bezocht waar ze een radio had den. Hij gaf zich uit als een agent van den Staat en wist de menschen wijs te maken dat er nog een achterstel van 150 fr. moest betaald worden, wilden ze geen moeilijkheden hebben. In het eerste huis gelukte hij erin de menschen te verschalken en met ontvan gen van de gevraagde som overhandigde hij ze een gedrukt kwijtschrift. In het tweede huls ging het zoo gemak kelijk niet. Terwijl hij .bezig was met zijn zaken uiteen te doen, werd de politieagent die daar op dienst was, binnengeroepen en het duurde niet lang eer de aftrugge- larij aan den dag kwam. De zoogezegde heer werd dadelijk in gerekend en korten tijd nadien voor 5 jaar naar Merksplas verwezen, daar hij zonder middelen van bestaan was. In de officieele Tombola der Ten toonstelling, hebben wij hier ter stede niet Handelaar Gemeenteraadslid Gemeenteraadslid BIJ DESENDER-BEAUPREZ Casselstraat, 36, POPERINGE. Dag en uur moeten op voorhand gevraagd worden. Landbouwer Drukker. Werkloosheid over geheel de lijn. Maar wie zal op 't einde der crisis eerst aan werk geraken? De vakman die zijn stiel kent. Ouders, zendt dus uw kinderen naar de Vakschool. De leergangen voor de VRIJE BE- ROEPSSCHOOL, Rekhofstraat, herbe ginnen op Dinsdag 4 October, te 5 ure. Ze zijn kosteloos. Inschrijven bij den E. H. Bestuurder, R. Verbouwe, O. L. Vrouw Kruisstraat. BERICHT Daar ik ophoud mijn ambacht van strijkster uit te voeren bied ik aan mijne geachte klienteel mijnen hartelijken dank. Madeleine Papegaey, 94, Casselstraat, Poperinge. Volksvleierij. Van wr_a de Socia listische Vakbonden van Poperinghe ont vingen we mededeeling van een Dag- Orde gericht aan de Heeren Burgemees ter en Schepenen onzer stad 'om den werk- loozensteun in zijn bestaanden toestand te behouden en zelfs te verhoogen. We noemen dat volksvleierij. We zijn heelemaal akkoord dat werk- loozensteun moet uitbetaald worden waar dit noodig is, maar we zijn ook van ge dacht dat alle misbruiken moeten uitge roeid worden, en dat ze het niet genoeg zijn. Steeds verhoóging van tütgavén eischen zonder te weten van waar het geld zal komen is volksvleierij, én bij de socialis ten gaat het er alleen daarom. De socialisten vragen steeds naar ver hooging maar ze zijn niet eerli,h genoeg, in tijden zooals nu en waarop het slecht gaat in alle landen, hun deel der verant woordelijkheid op te nemen. Die zoo handelen zijn geen volksvrien den maar volksbedriegers. Een woordje aan Mijnheer C van 't WestlandOver oen paar weken gaf onze Correspondent van Brief uit Brusseleenige uittreksels uitWest-Vla ming en Noordzee-Westlandom aan te wijzen hoe diep de Vlaamsche Nationa listen verdeeld zijn en hoe beleefdze zijn tegenover elkaar. M-ljnheer «C.» uit 't Westlandstelt de zaken voor als zouden wij de Nationalisten met al die schimpwoorden betitelen. Dat ls willens of nillens onjuist voorgesteld. Wij hebben te veel eerbied voor alle mer demenschen en voor ons zelf om het re pertorium cfer Nationajistisohe sehrljvefs van Westland - Westvlaming - Scheldè l over te nemen. Al wat we drukten waren uittreksels uit nationalistische bladen. Wat 't Wesfe landons toeschrijft is dus op verkeerg adres en moet opgestuurd worden aap zijn nationalistische bondgenooten vSh De West-Viaming Landbouwer .3;. Gemeen teraa dslid Landbouwer Handelaar Landbouwer Handelaar Landbouwer Landbouwer VAN ZONDAG 11 SEPTEMBER Zondag laatst vierden onze Middenstan ders hun patroonfeest. Van ln den vroe gen morgen ln de zeven uur mis, waren tal van leden van den Middenstand en Middenstandajeugd opgekomen om ter Heilige communie te naderen. Om acht uur was het de mis voor de overledene turners van onze Katholieke Turnmaatschappij «Vlug en Vroom». Al de turners hadden er aan gehouden hunne getreurde makkers een blijk van genegen heid. te komen geven met voor hun nog een goed gebed te lezen. Tijdens de con secratie boog hunne vlag heer onder dreu nend trompetgeschal van op het doksaal. Aandoenlijke oogériblikken! De Patroonmis met offerande, opgedra gen in Sint Bertinus om 9 uur, werd druk bijgewoond. De jeugdafdeelingen met hun puik gezang hebben nogmaals een leven dig bewijs gegeven van hun bloei en voor uitgang. Dit strekt hun waarlijk ter eere en wij kunen niet nalaten hulde te bren gen aan hunne, leiders die zoowel hun ledenaantal weten te doen aangroeien en geestdriftig onze Katholieke leiders ter zijde staan. Verscheidene leden hielden eraan het Katholiek Muziek te vergezellen tijdens de kleine optocht naar den Openbare^ Hof, waar een concert aan de liefhebbers ten beste zou gegeven worden. Niettegen staande de 'stormende wind, die dreigde het dekkleed der kiosk, alsook alle mu- ziekpartltien weg te doen waaien, kon het muziek haar programma ten uitvoer,bren gen. Nogmaals werd hét bewijs geleve.rd dat ons Katholiek Muziek onder de flinke en kundige leiding van onzen geliefden bestuurder Heer Karei Heylbroèck, snel len vooruitgang maakt op kunstgebied. We mogen niet nalaten onze voldoening ifft te drukken over het aangenaam mu" ziekuitvoeren la den Openbaren Hof. ,Wa- TER BEREIDING UWER SPIJZEN VINDT U ZEKER HET MEESTE GENOT, GEMAK EN PROFIJT, MET t>E CUISINIÈREN VERVAARDIGD IN DE FABRIEKEN Te koop bij ALBERT DENYS, Poperinge. - Tel. 6* en bij alle goede stoofmakers.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 3