DE HONDE VAN FRANKRIJK. RIJWIEL «DE BERDT». DE PAUS VERLAAT VOOR DE EERSTE MAAL DE VATIICAANSCHE STAD CRITERIUM DER HOPPESTREEK Uitslagen van Baankoersen Uitslagen van Juniorskoersen Uitslagen van Stratekoersen AANGEKONDIGDE KOERSEN BRIEF UIT BRUSSEL SNELHEIDS-MOTOKOERS Speciale Treinen naar Beauraing op 5 Oogst 1933 GENTSCHE AUT0SCH00L AANSTAANDE WEEK DE INVOER vnn AARDAPPELEN MARKTPRIJZEN HOUTEM BIJ KOMEN. Uitstap van het Muziek. Onze muziekmaatschappij zal dit jaar een grooten uitstap doen naar Blankenberge, op Zondag 27 Augustus. De reis geschiedt per autobus. De prijs voor de geheele reis is vastgesteld op 12 fr. per persoon. Alwie begeert mede te reizen, is verzocht zoo gauw mogelijk zijn naam aan te geven. De baas van het stadhuis ont vangt het geld en neemt de namen op. De viaggewijding van het nieuwe vaandel van het H. Sacrament die be schikt was om door te gaan op Zondag 2 Juli, moest door onvoorziene omstan digheden uitgesteld worden en zal nu plaats hebben op half Augusti. OOSTNIEUWKERKE. Guidenspo renfeest. De vlaggen wapperden weêr om ao,n al de gevels. Het Davidsfonds hield feestvergadering. De Vlaamsche lie deren weerklonken in de ruime zaal, en E. H. Van Besien, leeraar in de wijsbe geerte, gaf ons een heerlijke voordracht over Vlaamsch#zijn en kristen zijn. Geschandvlekt. Op de muren hier en daar hangen plakbrieven waarop de NATIONALISTEN die doen aan politiek geschandvlekt worden. Het komt van de VERDINASO, dat zijn broeders nu uit geeft voor VALSCHE nationalisten, enkel nationalisten in den schijn. Vroeger wei den zij uitgescholden voor BEDRIEGERS erger dan COMMUNISTEN en KATHO LIEKEN. Erg spijtig dat met Gulden- sporendag, feestdag van al de Vlamingen, de verdeeldheid en de scheldpartijen moe ten uitkomen VI, AMER TINGE. Davidsfonds. Op den vooravond van den 11 Juli, had het Davidsfonds ter herdenking aan den Gulden Sporenslag een liederavond voor zijn leden ingericht. E. H. Leo De Geeter, onderpastoor te Oostende, gaf eerst uitleg over het vlaam sche lied en zong dan met zijn prachtige stem een aantal liederen, welke ten deele door het publiek meêgezongen werden en daardoor de geestdrift in de zaal verhoog den!... M. Guido Van Overbeke, een zeer goede pianist van leper, heeft het gezang met pianospel begeleid. Deze welgelukte feestavond werd ge sloten met het zingen van De Vlaamsche Leeuwdoor de aanwezigen. WOESTEN. XI Juli. De dag werd op onze gemeente dit jaar maar weinig herdacht. Men zou denken dat de vlaam sche gedachte verflauwt. Voor eenige ja ren werd overal aan ieder huis de vlag geheschen en nu kon men de wapperende symbolen op de vingers tellen. Personen, die vroegere jaren hun Vlaamsch-zijn voor al wie 't hooren wilde uitbazuinden, en hun gevel met den Leeuw onzer voorvaderen versierden houden zich koes en denken reeds op dit gebied alles veroverd te hebben. Mochten dezen beseffen dat er op het gebied van cultureelen opbloei voor ons Vlamingen nog veel te doen is en dat vooraanstaan den der gemeente daarin het voorbeeld moeten geven. Ongeluk. Nooit rap genoeg kun nen de auto's de gladde baan leper-Veur- ne overvliegen. Zoo ook kwam verleden Zondag een heerenauto die in dolle vaart een autobus wilde voorbijsnellen in aan raking met deze laatste en keerde om. Daar er op de plaats: de honderdgemete nogal veel menschen wonen, konden de 6 ingezetenen nogal gauw uit hun benar den toestand gered worden. Zonderling mag het genoemd worden dat er geen dooden noch erg gekwetsten waren, en al les zich bepaalde met wat schrik en eenige stoffeT'lrc '"~K«de. ,Ei.üLij. Vlaggefeest bij de Kroostrijke Gezinnen. Heden Zondag 16 Juli, vlaggefeest der K. G. Heel den dag door feestelijkheden. HOLLEBEKE. Vorming. Dinsdag waren de huizen meerendeels bevlagd en de kerk was smaakvol versierd. Immers we kregen het bezoek van Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge. Hij kwam het H. Vormsel toedienen aan 45 vorme- lingen: 20 jongens en 25 meisjes. Ze hebben gebeden, opdat de zeven Gaven Des Geestes ook hun zielekelken laven En Kristus vormen in hun diepste diep! ZILLEBEKE. Ongeval. Jerome Provoost, landbouwer op deze gemeente, reed Maandag avond met peerd en wagen naar de hoeve. Door een misstap viel hij zoo ongelukkig dat hij door den ongela den wagen deerlijk overreden w:ld. De bijgeroepen geneesheer bestatigde dat het schouderblad en twee ribben gebroken wa ren, waarbij nog twee redelijk erge won den aan den arm. Examen. Robert Bouciqué, van Zillebeke heeft met onderscheiding zijn eindexamen van onderwijzer afgelegd, en zoo zijn diploma met bijzondere melding voor de tweede taal bekomen. HOOGSTADE ST RIJKERS. Boe- rinnengilde. Op Vrijdag 21 dezer viert de Boerinnengilde Ste Godelievehare jaarlijksche Alge mee ne Feestvergadering: 's Morgens om 7 u. (Winteruur) alge- m-eene Communiemis, door de leden trouw bijgewoond. Daarna smakelijke koffiemaaltijd in het gewoon lokaal. Volgt daarop de Feestvergadering: Eerw. Pater Capucien Joachim (uit Brugge) zal ons, zooals verleden jaar. met een warm pries terhert eenige deugddoende waarheden boeiend uiteenzetten. Daarna zullen twee, drie bekwame vrienden uit Aartrijke ons vergasten met, en ons doen smekken aan allerhande liederen en declamaties, allen om ter schoonst en meesterlijk uitgevoerd. Het staat dus vast: niemand zal willen afwezig zijn! WULPEN. Stoutmoedige inbraak en diefstal. Woensdag in den voormiddag, terwijl de Vrouw van de Heeren Ach. Ver- sehoore en deze van Polydoor Vandebou- hede naar de markt van Veurne waren, is een gewetenlooze schurk ingebroken; bij eerstgenoemde heeft men de achter deur opengebroken, alles overhoop ge worpen en eene aanzienlijke som geld gestolen tot zelfs de spaarcenten der kin deren. Vandaar is hij bij Vandebouhede gereden, want volgens het schijnt is het een die zich de weelde veroorlooft te gaai» stelen per motocyciet, doch daar heeft hij het droog weg mogen afstappen, en niets gevonden. Zonderling is het dat juist hetzelve gebeurde over eenige weken te Steenkerke ook door een motocyclist gepleegd, t Ware te hopen dat die schurk weldra zou kunnen gesnapt worden. POLLINKHOVE. Kermis. Heden Zondag, 16 Juli. begint onze jaarlijksche kermis; het lang verwachte en verheu gende wederzien van familieleden, vrien din en kennissen. Voor de parochianen zijn het enkele dagen van rust en ver zet, ondertusschen ook herdenking van geliefde dooden. Maandag 17, om 9 u., Dienst voor de overledene parochianen; Dinsdag 18, voor de gesneuvelde jongens der gemeente, 24 in getal, in den bloei hunner jaren uit ons midden weggerukt; welke pijnlijke herinnering, en hoeveel zijn wij hen verschuldigd die hun jong leven voor ons hebben geofferd! Vergeten wij dus hen ook niet. Allerhande feestelijkheden zullen binst die dagen plaats hebben, als muziek uitvoeringen, velokoersen, trabollingen, zwemfeesten, enz. Een wensch: dat de kermisdagen In eerlijk verzet, rust en vrede zouden mo gen gevierd worden. GELUWE. Davidsfonds. De Da- vidsfondsafdeeiing te Geluwe richtte 11 Juli-feesten in. Op Zondag 9 Juli werd Reyvaert de Templierop de planken gebracht. Daarin werd een stuk uit Vlaan- derens heerlijk verleden aan onze mo derne menschen voorgelegd. Veel niet- leden van het Davidsfonds maakten van de gelegenheid gebruikt om te Komen zien. Dat verheugd ons. Elkeen is vol lof over het spel heengegaan. Elkeen droeg ae gedachte: Was Viaanderens verleden heerlijk, nu zijn er in Vlaanderen, buiten afbrekende vitterij, toch nog vruchtdra gende waardc-n. Op 11 Juli werd een plechtige Mis op gedragen voor het welzijn der Davids- fondsers. Ruime deelname getuigde dat een goed deel der huidige Vlamingen nog weten dat het gebed, ruim zooveel als politieke vitterij, den volke goed en heil zaam is. 's Avonds sloten een muziekconcert en ■een regenvlaag het romantisch verleden. Davidsfonds had maanden voorbereid aan een cultureel moment. Het vierde 11 Juli. En 't Was wel. JAVE. STADEN. Schoolfeest. Een wel- gelukt echt kinderfeestje verleden Zon dag, voor een blijgestemd publiek be staande vooral uit moeders en kinders Elk studiejaar, vanaf de bewaarschool, dus van klein tot groot in de school, had wat te doen op de planken: een opeen volging en afwisseling van zang en de clamatie en echt kindertooneel. En of ze 't geern deden, de kinderen! Hun oogjes glinsterden van fierheid en geluk, en de toeschouwers genoten met zelfvoldoening De E. H. Onderpastoor Dendievel gaf ■een bondig verslag van de werking der H. Kindsheid, en de E. H. Pastoor wist ook een goed woord te plaatsen tot aan moediging van kinders en ouders en tot aanbeveling van de missiewerken. Guldensporenfeest. Van 's mor gens vroeg, den 11 Juli, was de bevlag- ging nagenoeg algemeen. In den namid dag wartn de sportliefhebbers te been voor de velokoersen, en de prijzen wer den door de kampioenen met brio be twist. 's Avonds in Patria, ingericht door de afdeeling van 't Davidsfonds, was een gezellige Vlaamsche avond ingericht, met medewerking van de verschillige katho lieke bonden, waar ieder dus het zijne bijbracht, om voor een talrijk en uitge lezen publiek, een echt genoeglijk pro gramma van Vlaamsche kunst en gezon den humor af te werken, 't Waren zan gen tot verheerlijking en liefde voor Vlaanderen, spreekkoren, voordrachten uit de gewrochten van Rodenbach en Gezelle, met tusschenin pittige klucht zangen en spreuken. De Heer Volksvertegenwoordiger De- smedt, gelast met de gelegenheidsaan spraak, schetste den Vlaamschen strijd door de eeuwen heen tot op onze dagen, onder 't drievoudig geschiedkundig, eco- nomisch-sociaal en godsdienstig opzicht, met de daarbij behoorende gevolgtrek kingen en verplichtingen voor ieder echt- geaarden Vlaming. Een heerlijke, diep doordachte voordracht van belang, dis grooten indruk maakte. Verder kippen we niemand uit, want allen die dezen avond opluisterden, deden het om ter best. We stellen alleen vast dat Staden nieuwe wegen opgaat in zake Guldensporenviering, en een prachtigen waarlijk gezelligen avond tot stand bracht, een vertooning van kunst en vermaak van gezond Vlaamsch standpunt uit, tot volksveredeling, tot opwekking en rasfier heid en Vlaamsch-katholiek voelen, de voorvaderen getrouw. Proficiat aan de inrichters en de mede werkers, 't Was wel! WESTROOZEBEKE. Ommegang. 't Zit er van ouds in bij ons Christen, Vlaamsche volk, op beêvaart te gaan en den hemel geweld te doen in pijnigende en angstige oogenblikken. 't Zit er diep in en 't is maar juist ook, bij den Grooten Meester te gaan als menschelijk kunnen zijn grenzen heeft bereikt, en vooral zit het er diep in Onze Lieve Vrouw te voet te vallen in haar genadeoorden. Kijk maar: Lourdes, Oostakker, Hal, Dadizele en Westroozebeke,... Beauraing en Ban- neux. Ons volk gaat er met kinderlijk geloof en betrouwen en 't heeft gelijk ook. 't Is toch ergens omdat O. L. Heer zelf ons zijn Moeder tot Moeder gaf aan 't kruis, en dat die lieve Hemelvorstin door wonderen verstaan liet dat ze daar bijzonder wilde worden vereerd en aan roepen. Zoo kwam en komt rfog 't jaar door, maar vooral binst de ommegangdagen derde Zondag van Juli. van 't allen kante volk in beêvaart naar Roozebeke. Zoo was het van oudsher gewoonte, van vóór 1300 en zoo is het nog. De Graven van Vlaanderen kwamen met hun gevolg, Brugge, Meenen, leper, Burburg, Staden, Roeselare hadden hun bedevaartsdag met den ommegang en hun wapenschilden prijken op de O4 L. Vrouwvlag, en op de kerkmuren. De ge schiedenis is daaii' om te getuigen wat al genaden, geestelijke en tijdelijke welda den, de Hemelmoeder in dit, haar genade oord, aan haar smeekende kinders heeft verleend en dat Onze Lieve Vrouw, die we als Troosteres der bedrukten en Hulp der Kristenen aanroepen, met onafgebro ken moederlijke liefde die beschermende en helpende rol blijft vervullen, daarvan hebben we dagelijks nog 't allen kante slaande bewijzen. Ons volk gaat geerne in beêvaart, 't is vergroeid met zijn Kristen leven en zoo mannen als vrouwen, jong en oud, kennen den weg naar Maria's genadeoorden. En is 't niet schoon een volk te zien bidden, te zien in beêvaart gaan? Is zulk een volk, dat dit nog kan, en durft zonder menschelijk opzicht, den rozenkrans, Moeders geliefkoosd gebed prevelend, niet een schoon volk? 't Is waar nieuwe genadeoorden duiken op, waar O. L. Vrouw haar weldaden deelt, maar de oude blijven toch in eere en 't is roerend de herleving na den ramptijd van den oorlog te kunnen be- statigen. Na den terugkeer uit balling schap van het genadebeeld, is ook het bedevaartleven naar Onze Lieve Vrouw van Westroozebeke hernomen. En weder gaan de bedevaarders talrijk den omme gang om te bidden vóór de zeven her bouwde statiën ter eere van de zeven weeën van Maria... In Mei, van den vroegen morgen tot s avonds la.at, gaat er volk... Op den laatsten Mei Zaterdag is het een pracht- beêvaart van 't Roozebeeksche volk met zijn Priesters, geen huisgezin dat niet ver tegenwoordigd is! 't Is nu Juli en weldra plechtige omme gang: Kristen volk van Vlaanderen, blijft uw Hemelmoeder kinderlijk genegen ver eeren Beêvaarders van Brugge, Meenen, Hooglede, Staden, Roeselare, Oostnieuw- kerke, Poelkapelle, Langemark, leper in nog grooter getal in dit jubeljaar van Christus' zaligmakend Kruisoffer, door Maria van den Heer voor u zelf, uw huis gezinnen, ons volk, den geestelijken en tijdelijken zegen afgesmeekt met de om- megangsdagen. 't Kristen Vlaanderen biedt in dezen bangen tijd en midden geioofsonverschil- ligheid van zoovelen, het heerlijk schouw spel van zijn rotsvast Godsvertrouwen en zijn kinderlijke Marialiefde. Het volk tiege bedevarend langs Viaanderens lieve landouwen en rijke oogstvelden naar Ma ria's genadeoord van Westroozebeke. 't Jong volk leere dien weg derwaarts ken nen, 't oudere toone het voor en die Juli dagen, ommegangdagen van Onze Lieve Vrouw geven aan de onverschillige, ver- stoffelijkte m-oê rondjagende wereld het duidelijk bewijs en de heerlijke geloofs- en wilsuiting dat O. L. Vrouw in 't Vlaamsche harte blijft troonen als de hoogste Koningin, als de beste Moeder er blijft wonen in elk Vlaamsche huisge zin, en dat Zij ons, haar kinderen, bij staat in allen nood, ons en ook d'anderen, Zij de liefste lieve Vrouw van Vlaanderen! WOUMEN. Boerenjeugdbond. Op Zondag, 16 Juli, gaat de Boerenjeugd naar Gistel. Vertrek per fiets om 1.30 uur zeer stipt aan het lokaal der Boerengilde. Sa menkomst te Gistel in Ons Huisop de markt. Allen naartoe om er het vlagge feest der Boerenjeugd op te luisteren. LANGEMARK. V. T. B. Zondag, 6 Aug. a. s., per specialen trein naar NA MEN, DINANT en BEAURAING. Bezoek aan de merkwaardigheden en een paar uren oponthoud te Beauraing. Reissom: 36 fr., alles inbegrepen: autobus tot leper, inkomgelden, enz. Vertrek uit Langemark om kwart vóór 5 uur om te leper de H. Mis te hooren. Men kan dadelijk inschrij ven bij Eug. Top. ANDRE LEDUCQ komt er weer in; hier wint hij de eindsprint (witte klak) in de rit Marseille-Montpellier. laatste moe was. Zesde is Morent waar van ik reeds hooger zei hoe het kwam dat hij zoo ver zit. Dewilde is zevende, hij mag zich verheugen met zijn zevende plaats, want aan ijnen ouderdom, is het reeds een eer mee te kunnen met al die oud-gedienden. Achtste is Durand, die moe was na drie dagen koersen. Negende is Hosdey, die ook nooit geen geluk heeft. Op de tiende plaats is D'Alleine die zon der zijn tegenslag, veel dichter hadde ge zeten en elfde is Meeuw, die begint goed te rijden en in 't kort zal met de eersten mee zijn. Nu de derde proef van het Criterium der Hoppestreekvoorbij is, raad ik u aan, renners, van Zondag uwe krachten wat te sparen, want de vierde proef is Maandag 17 Juli te Poperinge, en daags daarna, 18 Juli, de vijfde proef te Brie- len. Zoodus twee proeven naeen. Uitslag van de 3" proef te St Juliaan: 1. Parmentier, 60 km. in 1 u. 58 min. 30 sec, Langemark; 2. Masschelein, Geluveld, op 2 lengten; 3. Lacante, leper, op V2 wiel; 4. Lauwers, Reninge, op 1 wiel; 5. Tack, Komen; 6. Morent, Langemark; 7. De- wilde R., Brielen; 8. Durand, Slyps-Moor- slede; 9. Hosdey, Poperinge; 10. D'Alleine Poperinge; 11. IV euw, Poperinge; 12.'De- fever, Poelkapelle. DOLIE. DE BELG LEMAIRE die reeds de gele trui bemeesterde, ze terug verloor maar de gevaarlijkste kan didaat blijkt te zijn van de eerste plaats, na Speicher. 12. Desloover; 13. Vandemeulebroucke; 14. Bcherpereel; 15. Eggermont. Poperinge: 1. Jules Hosdey, Woesten: 1. Robert Dewilde, Zillebeke: 1. Robert Dewilde, allen op Te verkrijgen bij de Gebroeders Deberdt Compernolle, Poperinge, en bij Odiel De berdt, Brielen. 10" RIT: 1. Cornez, 4 u. 32 min. 30 sec.; 2. Fayol- le, zelfde tijd; 3. Pastorelli, 4 u. 44 min. 42 sec.; 4. Alfred Bula, zelfde tijd; 5. Trueba, zelfde tijd; 6. Le Calvez, 4 u. 47 min. 58 sec.; 7. Lapebie, 4 u. 54 min. 57 sec.; 8. Louyet; 9. Speicher; 10. Monsiero; 11. Archambaud, allen zelfde tijd. 11" RIT: 1. Archambaud, 3 u. 55 min. 53 sec.; 2. Rinaldi, 3 u. 56 min. 10 sec.; 3. Thierbach, 3 u. 57 min. 10 sec.; 4. Trueba, zelfde tijd; 5. Martano, 3 u. 58 min. 24 sec.; 6. Albert Bucchi; 7. Speicher; 8. Alfred Bulla; 9. Schepers; 10. Lemaire, allen zelfde tijd. 12" RIT: 1. Speicher, 7 u. 01 min. 15 sec.; 2. Ber nard, zelfde tijd; 3. Level, zelfde tijd; 4. Le Grevès, 7 u. 02 min. 26 sec.; 5. Louyet; 6. Lemaire; 7. Geyer; 8. Rinaldi; 9. Sche pers; 10. Guerra; 11. Stoepel; 12. Magne; 13. Dignef, allen zelfde tijd. 13" RIT: 1. Leducq, 6 u. 01 min. 46 sec.; 2. Louyet, 6 u. 02 min. 46 sec.; 3. Le Grevès, 6 u. 03 min. 46 sec.; 4. Cornez; 5. Stoepel; 6. Speicher; 7. Guerra; 8. Lemaire; 9. Sche pers; 10. Rebry; 11. ^erts; 12. Deloor, al len zelfde tijd. 14" RIT: 1. Leducq, 6 u. 02 min. 40 sec.; 2. Ant. Magne, 6 u. 03 min. 40 sec.; 3. Cornez, 6 u. 04 min. 40 sec.; 4. Rebry; 5. Bergama- schi; 6. Aerts; 7. Speicher; 8. Guerra; 9. Louyet; 10. Le Grevès; 11, Lemaire; 12. Deloor, allen zelfde tijd. ALGEMEENE RANGSCHIKKING: 1. Speicher (Fr.) 91 18 32 2. Lemaire (Belg) 91 18 47 3. Guerra (It.) 91 24 23 4. Martano (Afz. It.) 91 26 12 5. Archambaud (Fr.) 91 26 48 6. Stoepel (D.) 91 42 14 7. Level (Afz. Fr.) 91 42 45 8. Trueba (Afz. Sp.) 91 47 31 9. Schepers (Belg) 91 48 11 10. Magne A. (Fr.) 91 51 09 11. Rinaldi (Afz. Fr.) 91 53 28 12. Geyer (D.) 91 57 30 13. Aerts (Belg) 91 58 30 Voor de eerste maal heeft de Paus op 10 Juli niet enkel het Vatikaan doch ook de Vatikaan-stad verlaten om zich te be geven naar de pauselijke villa op Casfcel Gandolfo. 13 Juli Rustdag te Perpignan. Wat ze nog te rijden hebben: 14 Juli Perpignan—Aix-l.-Thermes; 158. 15 Juli Aix-l.-ThermesLuchon; 165 Km. 16 Juli LuchonTarbes; 91 Km. 17 Juli TarbesPau; 185 Km. 19 JuliPauBordeaux; 233 Km. 20 JuliBordeauxLa Roohelle; 183 Km. 21 Juli La RoohelleRennes; 266 Km. 22 Juli RennesCaen; 169 Km. 23 JuliCaenParijs; 221 Km. Uit reden der te groote warmte werd het vertrek Vrijdag een uur later gegeven en de renners maar te Aix-les-Thermes verwacht rond 18.30 uur. Parmentier uit Langemark wint de derde Proef van het Criterium der Hoppe streek te Sint Juliaan (Langemark). Deze koers die telde als derde proef van het Criterium der Hoppestreek behaalde een overgroot sukses. Overal was er veel volk langs de baan. Ondanks er nog twee koersen in de streek te betwisten waren, boden zich nog een 30 tal renners aan die heel de koers schoon sport gele verd hebben. Het is een schoone koers geweest, want ieder ronde waren de pos- sities veranderd. Reeds van in de eerste ronde lag Crayelinck een 10O meters voor op, die hij spoedig weer verloor, dan sloeg Vandamme op de vlucht, maar hij kreeg algauw gezelschap van Parmentier, doch ze werden nogmaals bijgehaald, dank vooral Morent en Hosdey. Dan vertraagde de gang wat en vele renners mieken van de gelegenheid gebruik om te vervoegen. Doch het peloton is slechts hervormd, of daar zijn Morent, Tack, Masschelein en Parmentier weer weg en daar ze zien dat het peloton aarzelt, zetten ze hun vlucht heel rap voort. Nu houden ze er een hoog tempo op na, en toch weten Lacante en Lauwers, na een groote krachtinspanning, op 2 Km. van de aankomst de vier lei ders te vervoegen. Morent die veel afzag in zijn knie, door zijn val over een tweetal weken in Loo, kan zijne kans naar behooren niet verde digen. De sprint werd ingezet door Par mentier en hij wist den aanval van Mas schelein, die op het laatste heel rap op kwam, af te slaan, om met twee lengten voorsprong de eindmeet te bereiken. Parmentier heeft gewonnen en verdiend, want hij heeft veel leven in de koers ge bracht. Masschelein is tweede; een heel jonge kerel die, met meer overleg, zijn voet nevens den beste zal mogen zetten. Lacante is derde; dat is een renner, die men maeiclijk kan beoordeelen, want in den eenen koers verricht hij werk van een groote renner en in een andere koers kan hij moeilijk mee; ik denk dat hij zijne krachten niet goed kan bedeelen. Vierde is Lauwers; geheel de koers heeft hij op 't voorplan gestaan, maar het is een renner die niet veel gerucht maakt, maar die altijd neerstig voortdoet, dus een goed rennerke. Vijfde is Tack, die veel werk gedaan heeft maar die op 't ALGEMEEN KLASSEMENT NA DE DERDE PROEF 1. Achiel Morent, Langemark, 22 punten. 2. A. Parmentier, Langemark, 13 punten. 3. Vandekerkhove, Eesen 10 punten. 4. Maurice Pattyn, Komen; Denys, Jon- kershove; Masschelein, Geluveld, 9 punten. 7. Georges D'Alleine, Poperinge; Mauri ce, Defevre, Wervik; Verstraete, Oost- nieuwkerke; Lacante, leper, 8 punten. 11. Lauwers, Reninge, 7 punten. 12. Jules, Hosdey, Poperinge; Tack, Ko men; J. Moerman, Woesten, 6 punten. 15. A. Pattyn, Komen; Valère Six, Rolle- gem-Kapelle, 5 punten. 17. Robert Dewilde, Brielen; Vande Can- delaere, Beitem, 4 punten. 19. Leon Devos, Wervik; Durand, Moor- slede-Slyps, 3 punten. 21. A. Delobel, Wervik; Decorte G., Hoog lede, 2 punten. 23. Val. Spetebrood, Poperinge, 1 punt. Koersen reeds gereden: 2" Proef: Poelkapelle, Zondag 2 Juli. 1" Proef: Westouter, Zondag 18 Juni. 3" Proef: Sint Juliaan, Dinsdag 11 Juli. Aangevraagde Koersen: 4" Proef: 17 Juli, Poperinge. 5" Proef18 Juli, Brielen. 6° Proef: 23 Juli, Haringe. (Vlamertinge, op 23 Juli, telt niet als proef voor het Criterium der Hoppe streek 7" Proef: 6 Ocgst, Poperinge. 8" Proef: 27 Oogst, Poperinge (Brabanth.) We vragen aan de Inrichters dezer koersen ons na de koers seffens den uit slag te zenden: naam, voornaam en ge meente. Aan den overwinnaar van ieder koers deelnemend aan ons Crite rium, vragen we ons zijne foto te willen zenden. «o» Te Liedekerke. 1. Sylveer Maes, 180 Km. in 5 u. 28 min.; 2. Moerenhout, op 5 sec.; 3. Louesse, op 4 min.; 4. Cocque- riaux, op 7 min.; 5. Vander Haegen, op 9 min.; 6. Noterman; 7. G. Leopold; 8. Van Impe; 9. Adam; 10. Deputter; 11. Bolly; 12. Houyoux; 13. Ad. Van Bruaene. De Groote Prijs van Brussel voor On af hankelijken. 1. Rombaut; 2. Gahy, op 3 min.; 3. De Caluwé, op 6 min.; 4. Her- ckenrath, op 1 lengte; 5. Vertinden, op 2 lengten; 6. Bury; 7. Put; 8. Malhen. Rocbaais-Cassel en terug. 1. A Lie- vens, 130 Km. in 3 u. 45 min.; 2. Walkens, op 30 sec.; 3. Christiaens, op 6 min.; 4. Van den Berghe; 5. rance; 6. E. Bru- neau; 7. R. Decroix; 8. Bekaert; 9. G. Bruneau; 10. Verschaetse; 11. Bossuyt; 12. Meersman; 13. Vanden Berghe Cyriel; 14. Hawot. De Onaf hankelijken te Kortrijk. 1. Ach. Dermeaux, Marke, 125 km. in 3 u. 45 sec.; 2. J. Christiaens, op 10 meters; 3. M. Van Hee, op 60 meters; 4. Van Nieu- wenhuize, op 2 min. 35 sec.; 5. C. Vanden- berghe, op 2 min. 50 sec.; 6. R. Maes, op 4 min. 50 sec.; 7. Le leux, op 5 min. 20 sec.; 8. Verhelle, op 5 min. 30 sec.; 9. Layaerts; 10. Waelkens; 11. Wormend; 12. Lambert. De Guldensporenprijs te Izegem. 1. R. Hendrickx, Woumen, 125 km. in 3 u. 52 min.; 2. Van Iseghem, op 20 meters; 3. Vellemans, op 30 sek.; 4. R. Decroix, op 1 min. 20 sec.; 5. E. Bruneau; 6. Lievens; 7. Pincket; 8. G. Bruneau; 9. France; 10. Meysman; 11. Decappelle; 12. Deprest. Ieper-Oostende. (25 Vertrekkers): 1. Leon Joris, 115 km. in 3 u. 11 min.; 2. Albert Vandaele, op H lengte; 3. Baert, op 1 lengte; 4. Van Ronsele, op 4 min.; 5. Dumon op 5 min.; 6. Verfaille, op 1 leng te; 7. Hoornaert, op 1 lengte; 8. Maes, op 2 lengten; 9. Pylyser, op 5 min. 30 sec.; 10. Coussaert, op 1 lengte; 11. David; 12. Senesael; 13. Catrysse; 14. Lapere; 15. Coweleyn; 16. Carrein. Te Oostroozebeke. 1. Desmet, Meule- beke, 100 km. in 3 u. 05 min.; 2. Bekaert, op 10 sec.; 3. Vandepitte, op 20 meters; 4. Bouckaert, op 1 min. 15 sec.; 5. Claeys, op 4 min. 50 sec.; 6. Deschepper; 7. Cat- teeuw; 8. Willemyns; 9. Feys; 10. Vanden- driessche; 11. Boutens; 12. Gentiel Van- devijvere; 13. Remmerie. Te Wijtschate. (14 Vertrekkers): 1. A. Vandaele, Komen, 96 km. in u. 59 min.; 2. M. Vandenberghe, Geluveld, op \<i lengte; 3. Vandeputte, Hooglede, op 2 lengten; 4. Lapère; 5. Schoutteten; 6. M. Maes; 7. Messiaen; 8. Dumon; 9. Fol- cke; 10. Deman; 11. Vanwayenberghe. Te Ingclmunster. 1. Bekaert, Moor- sele, 95 km. in 3 u. 13 min.; 2. Joris, op 1 lengte; 3. Vanhoutte, op 1 lengte; 4. Bouttens; 5. Allaert en Willemyns; 7. Claeys; 8. Bouckaert; 9. Desmet; 10. De- schryver; 11. Pol Maes; 12. David; 13. Voet. Te De Panne. 34 Vertrekkers: 1. De- schuymer, De Panne; 2. Denys, Woumen; 3. Vergote, Lichtervelde; 4. Moerman, Woesten; 5. Verminck, Veurne; 6. Huy- brechts, Veurne; 7. Vandamme, Merkem. Te Beerst. 1. Ipskamp; 2. Steelandt; 3. Peiren; 4. Vlaeminck; 5. Vandorpe; 6. Blancke; 7. Hendrickx; 8. Camerlinck. Te Moeskroen. 42 Vertrekkers: 1. Du- fromont, Kortrijk; 2. Holvoet; 3. Decrae- ne; 4. Soens; 5. Barme; 6. Van Hacht; 7. Pattyn; 8. Vandenbroucke; 9. V. Lefevre; 10. Vansteenkiste; 11. Van Overberghe; OP ZONDAG 16 JULI 1933: TE ZONNEBEKE (Roeselaresteenweg.) Velokoers voor beginnelingen beneden de 20 jaar. Afstand 35 km.; 180 fr. prij zen: 60, 40, 25, 20, 15, 10, 5, 5. Inschrij ving bij Cyr: Mernhout ter herberg 't Lammeken TE ZANDVOORDE. Koers voor be ginnelingen, om 3 uur; 50 km., 500 fr. prijzen; Beker en Palm aan den overwin naar. Inschrijving In den Slachter bij J. Verbeke. TE MERKEM. Koers voor beginne lingen onder de 20 jaar, te 5 u. stipt; 35 km., goede baan; 200 fr. prijzen; in schrijving ter herberg Den Hemel TE WULPEN (Damme). Te 5 U.; 60 km.; 500 fr. prijzen. Inschrijving bij Deschepper. TE LEDEGEM-bij-Meenen. Om 2 u., voor alle beginnelingen tot 21 jaar, 70 km., 1500 fr. prijzen en premiën. Kunstfoto waarde 100 fr., plus 250 fr. en eerepalm aan den overwinnaar. Inschrijving bij Julien Corneillie. OP PAMELTJE-MAANDAG 17 JULI: TE POPERINGE. Groote Velokoers voor onderbeginnelingen, 55 km.; 600 fr. prijzen en verscheidene premiën. Eerste 140 fr. en bloemtuil, verder: 100, 80, 70 60, 50, 40, 30, 20, 10 fr. - Inschrijving om 4 uur In den Kalkzakbij Wed. Suffis, Komstraat: vertrek om 4.30 uur aan de herberg In de Paarctomarktbij Felix Houwen; aankomst aan de herberg In den Sterhoek» bij Wed. Emiel Gouwy; prijsdeeling ter herberg In de Brugge- straatbij Cyrille Baron. EW Deze koers dient als Proef van Het Criterium der Hoppestreek TE DIKSMUIDE. Voor onderbegin nelingen; 400 fr. prijzen. «Café Des Sports», bij Vandenberghe. OP DINSDAG 18 JULI 1933: GEMEENTE BRIELEN (bij leper). GROOTE PRIJS Rijwielen DEBERDT voor alle Beginnelingen (oud-juniors uit gesloten). 600 fr. prijzen en premiën; 50 Km. goede baan. Inschrijving bij Jules Dewilde, In 't Gouden HoofdBetaling bij Odiel Deberdt, Velomaker. Deze koers dient als Proef voor Het Criterium der Hoppestreek OP ZONDAG 23 JULI: TE BOEZINGE. Groote Prijs van Boezinige, 4" jaar, voor beginnelingen met of zonder licence. 1500 Fr. prijzen en pre miën. 80 Km. zeer goede baan. Beker voor inberclubs. Beker voor constructeurs. Begin te 2 uur. TE VLAMERTINGE. Te 3.30 uur, groote velokoers voor beginnelingen; 750 fr. prijzen en premiën; 50 km. Inschrij ving bij Hil. Leroye, De Canada TE HARINGE. Groote velokoers voor beginnelingen, 500 fr. prijzen. Inschrij ving In den Meiboom bij Etienne De- lanote. Afstand 50 Km. Trui Sigaret ten Belgaaan den overwinnaar. IW" Deze koers dient als Proef voor Het Criterium der Hoppestreek TE WESTROOZEBEKE. Voor onder beginnelingen; 200 fr. prijzen. Inschrij ving In 't Brouwershof TE RENINGELST. Voor parochianen, 35 km., 200 fr. prijzen. Inschrijving In de Hommelpres OP MAANDAG 24 JULI 1933: TE WESTROOZEBEKE. Omloop der Gemeente, voor beginnelingen zonder li cence, (beneden de 20 jaar). 1000 Fr. prijzen. Inschrijving In 't Oud Ge meentehuis OP DONDERDAG 27 JULI 1933: TE BOEZINGE. Om 3 u., in de Brugstraat, Groote Velokoers voor alle beginnelingen, 65 Km., 1000 fr. prijzen. Schaal Belga voor Clubs (3 best geplaat ste renners). Schaal Aigle Belgica voor constructeurs. Trui Het Nieuwsblad voor den eersten renner van Boezinge club. Vele andere premiën. Inschrijving tot en met Zondag 23 Juli bij André Ver hack (herberg «De Brug»). Na dien da tum kunnen de renners niet meer in aan merking komen voor de schalen voor Clubs en' -Constructeurs. OP ZONDAG 30 JULI 1933: TE RENINGELST. Voor beginne lingen; 50 km. 1000 Fr. prijzen: 200 fr. en bloemtuil, 150, 120, 100, 80, 70, 60, 40, 30, 20, 10, 10, 10. Schaal Sigaretten Belga voor Clubs; Trui Het Nieuws blad aan overwinnaar. TE DEERLIJK. Groote Prijs van Deerlijk voor Juniors B. W. B.; 128 Km., 3500 fr. prijzen. Inschrijvingen ten laat ste tegen Zaterdag 29 Juli. OP ZONDAG 6 OOGST 1933: TE POPERINGE. 670 Fr. prijzen en premies; 60 km. Inschrijving tot 3.30 u. bij Georges Deneire, Trommelaarstraat. Schaal Belga te winnen voor de 3 best geklasseerde renners van zelfden club. Deze koers dient als Proef voor Het Criterium der Hoppestreek OP DINSDAG 8 OOGST 1933: TE MIDDELKERKE. Voor Juniors B. W. B., 90 km. (8 ronden); 2000 fr. prijzen. Inschrijving van 1.30 u. tot 2.30 u. in het Gemeentehuis. OP ZONDAG 27 OOGST 1933: TE POPERINGE (Brabanthoek). voor beginnelingen, oud-juniors uitgeslo ten. 600 Fr. prijzen. jer Deze koers dient als Proef voor Het Criterium der Hoppestreek 11 11 «O» STAD POPERINGE Koersplein Groote Heerlijkheid Woestensteenweg. OP ZONDAG 16 JULI 1933 GROOTE NATIONALE OP WEIDE. 3500 fr. Prijzen fr. 3500 Deelneming der beste renners is ver- zekex-d. Alle Sportliefhebbers zullen daar op Zondag 16 Jui tegenwoordig zijn. HET BESTUUR. UIT LANGEMARK Prijs: 3" klas 32 frank. Vertrek voorloopig gesteld te 3.30 uur, om te Beauraing aan te komen rond 7 u. Terug te 23 uur. Inschrijving bij E. H. Delanote, Onderpastor. De trein neemt reizigers op te BOE ZINGE, te LANGEMARK, te POELKA PELLE en te WESTROZEBEKE. In schrijven ten laatste Maandag 17 Juli. HOOFDZETEL: Bestuur: R. Mortier GENT, Lange Meire, Nr 2 (Kouter) BIJHUIS: Theorie - Praktijk - Lessen op den auto zelf - Rijoefeningen Gemak van betaling KORTRIJK, Gentschensteenweg, 21 DIKSMUIDE. Apothekersdienst Heden Zondag alleen open Apotheek VUYLSTEKE, Groote Markt, Diksmuide. De m (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 13-7-33. Voor deze week is het waariijk niet doenlijk, een beeld te geven van hetgeen allemaal is gebeurd, gezegd en geschreven. Onze Ministers vóór de Radio. Vóór mij ligt hier de stenografische op name van de radio-diskoers van M. de Broqueville, Eerste Minister (Woensdag 5 Juli)van M.M. Jaspar (Geldwezen) en Van Isacker (Nijverheid en Arbeid), van Zaterdag 8 Juli; van M. Carton de Wiart (Sociale Voorzorg), van Zondag 9 Juli. Maandag spraken M.M. Devèze (Lands verdediging) in 't Fransch en Forthomme (Verkeerswezen) in 't Nederlandsch. Woensdagavond was 't de beurt van Minister Tschofïen. M. Poullet is opge schreven voor Zondagavond. Dat zal waarschijnlijk de laatste radio-rede zijn van de serie. Ge zult wellicht aardig opgekeken heb ben omdat Minister Forthomme een Vlaamsche rede heeft gehouden. Van hui ze uit is hij een Waal. Hij vertegenwoor digt de kiesomschrijving Verviers in 't Parlement, en dat is precies geen Vlaam sche omschrijving. En toch sprak hij Vlaamsch of Nederlandsch, gelijk ge 't noemen wilt. En goed verstaanbaar, zegt njen. (Persoonlijk heb ik het niet ge hoord.) Waar hij dat geleerd heeft? Bel- gie vertegenwoordigd bij de Zuid-Afri- kaansche Republiek. Feitelijk komt het derhalve hierop neer, dat hij bij de Boeren van Transvaal Nederlandsch heeft geleerd. In private gesprekken pakt hij bij gelegenheid uit met zijn Transvaalsch- Nederlandsch. Hij kan Vlaamsche dis koers tamelijk goed volgen, maar minder goed zelf uitspreken. Van al de tegenwoordige Ministers is er slechts één, die geen gebenedijd woord Vlaamsch verstaat. Wie die minister is? M. Paul Hymans (Buitenlandsche Zaken), 'n Brusseleer van geboorte. Kwajongenswerk of wat anders. Ik had er mij aan verwacht, dat Van- dervelde zich zou geërgerd hebben aan de radio-rede van den 1" Minister, M. de Broqueville. 't Is inderdaad zóó geweest. In zijn Zondagartikel in Le Peupic ge tuigt Vandervelde, dat de 1" Minister doorgaans de hoffelijkheid zelve is. En nu heeft M. de Broqueville zich veroor loofd te spreken over slechte geneeshee- ren, kwakzalvers, verantwoordelijke be- vorderaars van eene politieke polisson- nerie(kwajongensstreek)en Vander velde kondigt aan dat Delvigne (Luik) hem Donderdagavond van antwoord zal bedienen. Naar den aanleg van Delvigne, moogt ge U nogal aan wat grofheid ver wachten. In betrekking tot de uitdrukking van den 1" Minister, waaraan de socialisten zich schijnen te ergeren, wil ik in de eer ste plaats doen bemerken dat er heel veel geveinsdheid is in de schijnbare veront waardiging van de socialistische leiders. Anderzijds zijn de gewraakte uitdrukkin gen niet gansch van zuiver parlementair systeem. In 't Parlement moogt ge gemak kelijk zeggen: ge verkoopt zeever in pak jes, niet: ge zijt 'n zeeveraar; ge doet aan kwajongenswerk, niet: ge zijt een kwajongen; wat ge voorhoudt, is kwak zalverij, niet: ge zijt 'n kwakzalver; ge houdt 'n abominale geneesmethode voor, niet: ge zijt 'n slechte geneesheer; ge doet aan volksfopperij, niet: ge zijt n volksfopper. Voor den gewonen man komt 't een en t ander op 't zelfde neer, want met sub- tiiteiten houd men zich bij 't volk niet bezig; in t Parlement wel. Of M. de Bro queville daarvoor bij Vandervelde en Cie zijn verontschuldigingen zal aanbieden, laat ik open. De kwajongens van M. de Broqueville zijn in 't Gentsch dialekt te vertolken door goeie sloebersEn k geloof dat die Gentsche uitdrukking beter past op de zaak. Immers, de roode leiders weten wel dat hun petitionnement niets uithalen zal, allerminst 'n Ka merontbinding. Voor hen is er alleen kwestie van een agitatiemiddel, 'n variété in de serie om de sullen te doen gelooven en te laten hopen, dat de tegenwoordige regeering het aftrappen zal om de socia listen in de plaats te laten komen. Met wien of met wat? Dat verzwijgen ze. Want een regeeringsprogramma, waar hebben ze daarover reeds beraadslaagd? In meetings wel; elders niet. Met daarover te schrijven, denk Ik aan wat anders, dat daarmee toch eenigzins verband houdt. Vandaag houdt de Ministerraad zich hoofdzakelijk bezig met de wijzigingen vast te leggen, die aan de volmachtwetten zul len gebracht worden. 'k Moet U echter waarschuwen, dat ge morgen daarover nog niet veel zult ver nemen. Eerst Zaterdag. Want 't Is Zater dag dat de nieuwe Koninklijke besluiten daarover zullen verschijnen. Minister Van Isacker aan het woord 'k Heb mij laten bekoren om gister te Roeselare naar Minister Van Isacker te gaan luisteren. Ongeveer 250 voormannen van de Christene volksbeweging waren daar samengekomen onder 't voorzitter schap van Senator Bcssuyt. De Minister begon met te zeggen: de volmachtwetten zijn menschenwerk. De regeering had op voorhand beslist, desgevallend de veror deningen te wijzigen. Dan liet hij de cij fers spreken, 's Lands uitgaven zijn van 10 V2 milliard. Verleden jaar is er een te kort geweest van 2 milliard. Ter oorzaak van de krisis natuurlijk. Voor het 1* half jaar 1933 Is er reeds een tekort van 860 millioen. Dat moet ingehaald worden. Met tekorten in 's lands begrooting bouwt men geen gezonden flnancieelen toestand. Slechts door bezuiniging niet door nieuwe lasten of ontleeningen is de toestand te redden. De nijverheidsop brengst is sedert 1929 met 35 a 45 t. h. gedaald. In 1929 werd er in de koolmijnen nog eene winst gemaakt van 5 fr. per ton (1000 kgr.)in 1932 bedroeg het verlies 12 fr. per ton. De krisis drukt op alle nijverheden, de landbouw niet uitge zonderd. De loonen zijn reeds met 20 k 30 t. h. verlaagd. In betrekking tot den werkloozensteun is de Regeering verplicht geweest het Ge meen Fonds te stichten, want provincies en gemeenten hebben geen geld meer om bijleg te verleenen. In ronde cijfers zijn er 900 millioen voor werkloozensteun be schikt. Verder kan de Regeering niet gaan. Met ontleeningen de tekorten te dekken, is uit den booze. De daling van den index van het hoogste punt (897) tot heden, is er reeds eene daling van 200 punten, hetzij 22 De wedden en loonen boven de 10.000 fr. alsmede de ouderdoms pensioenen, invaliditeitspensioenen, enz. worden maar verminderd met 5 t. h., zoodat de koopkracht hooger blijft dan vroeger. Spijtig dat de onkosten van huis vesting niet in gelijke verhouding gun stiger zijn geworden. Daarover is echter een stukje wet aangekondigd. Waar we in 1929-30 met 40 millioen genoeg hadden om het Nationaal Krisisfonds te spijzen, werd er in 1931 vier honderd en twintig milli oen uitgegeven; in 1932 o: trent 1 mil liard. In Januari 1933 zijn er ongeveer 200 duizend nieuwe onderstandsgerechtig den bij gekomen. Op voet van het vroeger samengevoegd onderstandsbedrag zou dat nu handerhalf milliard kosten. Die last kan het land niet dragen. Iedere frank verhooging van onderstand brengt voor de Schatkist eene uitgave rr van 75 mil lioen. De Regeering heeft de statuaire vergoeding blijvend willen verzekeren, en de grondslagen van het verzekeringssys teem willen redden. Door de stichting van het Gemeen Fonds valt de blanke maandweg, 't ls te zeggende maand tijdens dewelke het Nationaal Krisisfonds geen steun verleende. Voor West-Vlaan- deren wordt voor die maand het onder standsbedrag gebracht van 8 k 9 fr. op 22 fr. per dag. Die klare uiteenzetting werd met de grootste aandacht aanhoord, e x de Mi nister zelf werd erom toegejuicht. Belastingsoperaties. In betrekkelijk verband met vooren- staande geef ik hier naar 't Staatsblad van 12 Juli de belastingoperatiës op 30 Mei U. Voor die maand bedroeg de opbrengt der belastingen 725.912.990 fr. 21 Juli Nationale Feestdag -1 dit jaar op eexx Vrijdag. De post isop? dag gesloten. Ons blad zal dus aan AW nenten en Verkoopers enkel den zontn» MORGEN besteld worden. Aan onze inzenders vragen we brief wiseling een dag vroeger te inzenden. tasffcaaaEasssiiBSEisiiiBaani;, geweest 639.428.935 fr.; in 1931 620.836.351; in 1930 677.791.780 fr.; 1929 819.622.884 fr.; in 1928 771.744]» frank. Voor de vijf eerste maanden van 1)5 is er eene vermeerdering van 194.714^ fr. Ondanks deze verhooging is men begrootingsschatting nog verre van Er blijft een verschil van 994.6571 beneden hetgeen voorzien was. In ijjj was 't verschil nog grooter. Het 1.151.189.381 fr. De beschouwingen daarover zult ge s» wel maken. De Socialistische parlementair hebben Woensdag nogmaals vergaderd Ze zijn over alles akkoord, onder dat de Regeering zeker is van hare mes! derheid, en dat parlementaire obstructt tot niets kan dienen. Natuurlijk ls et heele serie redenaars aangeduid en ij was te verwachten. Maar 't geeft da schijn dat ze niet veel obstructie zulla maken. Met hun fameus petitionnement zullen ze blijven zitten als 'n herinnering aan een krachtproef van grof volksl*. drog. De leiders zijn natuurlijk altijd v® oordeel geweest, dat de Regeering het nltt zou aftrappen omdat onverantwoordelijke menschen hun naam zetten om meer derstand te vragen. De Parlementaire Kommissie vm herziening van het Kamerreglement heelt hare taak geëindigd. M. De Schryverli verslaggever. Naar de aangenomen beslui ten zouden 's Dinsdags geen openbare tingen meer plaats hebben. Integendeel dubbele zittingen Cs voor- en 's na* dags) den Woensdag en Donderdag, des gevallend ook den Vrijdag. De ondervra gingen zouden plaats hebben na vijf uur. Derhalve op een uur, dat velen er reeds van door getrokken zijn. Praktisch beke ken is die verandering wel gunstig. De meerderheid moet echter het systeem nog goedkeuren. Ge zult zelf wel opgemerkt hebber dat M. de Senator de Spot (Veurne) met zijn verslag over de begrooting van Poste rijen, heel wat stof heeft opgejaagd met zijn onthullingen over de geldverkwister gen en cumuls ln ons Nat. Radio Instituut 'k Ga van de veronderstelling uit, dat gel reeds gelezen hebt; ik heb geen plaatj meer om de cijfers te herhalen. Minister Tschoffen (Koloniën) heeSj Woensdagavond voor den microfoon ge- sproken. Zijn rede is verre-uit de best! en de volledigste van al degene die t> x-eeds gehoord en gelezen hebben. Var hem was dat trouwens ook zóó te ver wachten. Schier alles wat verband houdt met den geldnood is zakelijk en uitvoerig behandeld, niet het minst de kwestie der cumuls. 't Is goed te zien dat hij de opinie heet willen treffen van zijn luisteraars en le zers. Hij heeft aangekondigd, dat de toe kenningen van oorlogsschade, gaande bo ven de 500.000 fr., allemaal zullen onder zocht en desgevallend herzien worden. Nog vandaag heeft de Regeering 4 laatste wijzigingen aan de volmachtwet ten onderzocht, vooral ln het kader der verbeteringen welke door de groep de Christen Demokraten van Kamer en Se naat zijn gevraagd geweest. Er is hee! veel veranderd en verbeterd. Zaterdag zullen de veranderingen onder den vorm van Koninklijke Besluiten ver schijnen. Zaterdagnamiddag houdt het Alge meen Chr. Vakverbond een beperkt Con gres, speciaal om te handelen over dei werkloozensteun. En Zondag is 't Congr .j van het Alg Christen Werkersverbond de politieke organisatie van den Christen Werklieden- stand om zich bepaald uit te spreker over het pan van financieel herstel, dooi de Regeering voorgedragen. ■■BIBIBBSSBIBHHBSSSHIBSaiin NIEUWE REGELING In het Staats' 1 van Vrijdxg IJ, ver schijnt een ker iklijk besluit waarvsi de tekst luidt e volgt: De .Invoer van aardappelen ls afhanke lijk van het overleggen eener bijzondere machtiging, af te leve.-en namens onzen Minister van Landbouw en Middenstand Onze Minister van Financiën en 0® Minister van Landbouw en Middenstand zijn belast, ieder wat hem betreft, metdf uitvoering van dit besluit, dat, den twee den dag na zijn bekendmaking in M Staaf -d. in werking zal treden. Ge. i te Brussel, den 12 Juli 1933. CSBBBSÜgBBBiaElijgBEeiBBBaBBBSUk leper, 8 Juli. Tarwe 70-72; rogge 50; haver 75-78; brouwersgerst 80-81 voedergerst 68-70; ex-wten 93-95; paarde boonen 90-92; aardappelen 10-20; bote 15.50-16.50; eieren 0.30; tarwestrooi 1!- 20; roggestrooi 11-12; haverstrooi 12-15 gerstestrooi 13-16; weidehooi 3540; kla- verhooi 42-44; luzernehooi 45-48; W vlas 60-62. Kortrijk, 10 Juli. Witte tarwe 82-Si rogge 56-60; haver 70-77; paardebooner 75-85; gerst 60-63; hooi 40; strooi 19; gel aardappelen 20; vreemd lijnzaad 128; in- landsch lijnzaad 112; inlandsche lijnzaad koeken 88; Amerikaansche lijnzaadkoe ken 87; cocoskoeken 100; arachidekoekei 100; nitraat van Chili 98; ammoniak sul faat 77; lijnzaadolie 225; vlas der Lei' 0.40-1.30; wit vlas 8.00-22; vlas op de: grond geroot 6.25-7.50; ruw werk 1.85-2.35: oude suikerijboonen 56; nieuwe id. 58 tarwebloem 122; inlandsche zemelen 51 p gorte zemelen 56; boter 16.50; eieren 0.28- 0.35; Turksche tax-we Plata 52; id. Cis- j quantino 74. VEEMARKT. Te koop gestelde ren 251105 koeien, op voet 4.00; 92 vaaf- pj zen, 4.75; 25 ossen, 5.00. Diksmuide, 10 Juli. Boter 15-1' eieren 24-26; aardappelen 25-30; tarw 72-74; rogge 48-50; haver 74-76; strM 12-14; hooi 35-40; voederbeeten 30-w brouwersgerst 68-72. Roeselare, 11 Juli. Tarwe 80; rog?' j 53; haver 73; maïs 49.50; voedergerst 6' erwten 95; paardeboonen 95; lijnzaad 1" f lijnmeel 94; vlas: groeite 33, op stam fjf Ha. 3.500 tot 5.000, ruw vlas 80-90, ge® kerd vlas in strooi 85; aardappelen, ef' j stellngen, 6.00; klaverzaad 1100; tsrwj' strooi 16; roggestrooi 14; haverstrooi'' weidehooi, oud en nieuw, 20-25; klav»' hooi 25-30; luzernhooi 25-30; suikerijbf nen, oude beschikbaar, 58; nieuwe 59; bak 6.00-7.00; koolzaadolie 340; 'ijo28?! olie 239; nitraten 98.50; ammoniak cyanamide 76.50; kalksalpeter 88.50; j-™ masslakken (scories) op wagon Chaiw® 1.60; nitrochoux 81; phosphaten 1.95; tiphos 86; boter 15.50-16.50; eieren »-^ 0.28; oude duiven 4.25 het koppel; J®» duiven 6.00; oude hennen 4.50 den PJ kiekens 11 ld.; konijnen 4.00; haafl^ 6.50 ld. a Anderlccht, 11 Juli. - VAR! MARKT. Te koop gesteld: 2.731 st% den kilo op voet: 4.00-4.50. 705 GesW* varkens. 1-82: w' Weurne, 12Julb Tarwe Zf! -56, P>J beeten 3.00-4.00; hooi 250-325; stro» 70-72; rogge 53-55; gerst 54-56; »-,f. zaad 5.00-6.00; ex-wten 130-140; P»%,. boonen 75-77; aardappelen 12-14; 110; boter 16-18; eieren 0.26-0.28; van eenden 0.30; konijnen 5.M-®™ kilo; jonge kiekens 7.00-8.00 ld.; hennen 5.00-6.00 ld.; jonge eenden het koppel; jonge duiven 7.00-oW oude duiven 4.00-5.00 id. - Anderlccht, 12 Juli. VEEMARjL o? Te koop gesteld: 371 ossen, den voet 4.30-6.30; 183 stieren, koeien, 3.60-5.30. To zamen: 1"" Poperinge, 14 Juli. - Tarw» A 62; haver 67; aardappelen 45; ,jf 18; eieren 0.25; hoppe <op^. 1000 fr., (opbrengst 1933'

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 12