■ukloopen PUR0L 21 JULI MET GEVAL COME TILMANT van Huid en Voeten WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 30* JAAR. Nr 29. KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. DE GEBEURTENISSEN VAN BEAURAING IEPER's schoonste dag VERLOVINGSGERUCHTEN mimrnrnmmmMMmM I msbésk*!i&'ê HET NIEUW POSTPALEIS IN VATIKAAN-STAD. wwmmWÊÊ M. DAVE HENNON MORRIS Prijskamp van stalvérbé- fcéring voor 1933 De Economische Wereldconferentie De Monetaire oneenigheid ZEDENADEL HANDELSFOOR TE ROESELARE EERGEDICHT Karei Blancke DON JUAN De Vergaderingen van het Congres van den Kath.- Vlaam schen Landsbond te Antwerpen "de poperingenaar Uitgever S A N S F. N - V A N N E S T POPEKINGE l'eicfoon N' 9. - Postch. N' 15.570. abonnementsprijs VAN NU tot NIEUWJAAR 'per post) ï«')a:e 8,65 fr. Frankrijk, Congo 16,80 fr. Enseiand, Holland, China Amerika 27,60 fr. Afrika 18,00 fr. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr, Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1' bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2" bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3* bl. per regel 1.50 Ir. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Est geval Cöme Tilmant heeft onte- genasggelijk de belangstelling voor de gebeurtenissen te Beauraing geweldig ■oen toenemen. Een onpartijdig en bevoegd oordeel over dit geval is dan ook wenschelijk, en daar om vertalen we voor onze. lezers de inte ressante beschouwingen welke door een godgeleerde aan de Libre Belgique werden, ingestuurd. Uit welke oogpunten, aldus de geleer de, kan de heer Tilmant beschouwd wor den door allen die belang stellen in zijn geval 1) Als mirakuleus-genezene 2) Als ziener Als profeetdrager van een ge heim dat geheel het volk aanbelangt en dat hij moet mededeelen op den nauw keurig bepaalden datum van 5 Augustus 1933, datum waarop zijn visioen te Beau raing een gröote bedevaarteischt. 4) Als wonderdoener Men haalt In derdaad gevallen aan van personen waar aan heer Cóme hun genezing zou voor speld hebben. De namen zullen we niet mededeelen, alhoewel we niet zouden aar zelen het te doen indien dit noodzake lijk moest blijken. 5) Tenslotte, als gevolg van al wat voor afgaat, zou heer Cöme zoowat de man aan Gods rechterhandzijn, plotseling door de Voorzienigheid naiar voorgehaald om het vraagstuk van Beauraing bepaal delijk op te lossen... Zooveel oogenschijnlijk bovennatuur lijke hoedanigheden vereenigd in één per soon en in zulke omstandigheden, moest onvermijdelijk een geweldigen invloed uitoefenen op de openbare meening. Wat zal ons 5 Augustus 1933 brengen? Men kan er niet aan denken zonder angst! Verscheidene bijzonderheden laten toe zonder vrees voor overdrijving te voorzien dat thans reeds 100.000 personen voorne mens zijn den oproep te beantwoorden van dé verschijning aan Tilmant. De geestelijke overheid heeft, en het is gced daaraan te herinneren, het geval in geenen deele met hare verantwoordelijk heid gedekt. Men moet dit zeggen en her zeggen. Heeft ze den Iaatsten tijd sym pathie laten blijken voor de zaak der kinderen Voisin en Degeimbre, dan heeft ze in geen geval die openlijke sympathie uitgestrekt tot heer Cöme Tilmant. Je gens hem bewaart ze nog haar gewone en voorzichtige verplichte terughoudend heid. Nu dit weer is onderlijnd, moeten de góed-ingelichte personen de openbare meening voorlichten. Wij leggen het er niet op aan deze te leiden of in te too rnen. Wij leggen haar enkel eenige be schouwingen voor die haar zullen toela ten klaarder te zien en wijselijk haar ver antwoordelijkheid op te nemen. Laten we achtereenvolgens de vijf titels nagaan welke heer Cöme Tilmant, zij het dan stilzwijgend, opeischt. 1) Is heer Cöme Tilmant mirakuleus. genezen? Mirakuleus genezen is, volgens de theo logische bepaling van het woord, hij die van een kwaal die langs natuurlijken weg niet genezen kan worden. Verkeert heer Tilmant Cöme in dat geval? Dat blijkt niet met zekerheid. Heer Cöme werd, inderdaad, plotselings en volledig bevrijd van hevige pijnen. Maar de oorzaak van die pijnen, of, ten minste, wat als de oorzaak werd aanzien, blijft bestaan: de abnormale toestand van de ruggegraat. Welnu, die abnormale toe stand van de ruggegraat kan iets anders zijn dan wervelontsteking (spondylitis), hoewel ze met deze kwaal veel overeen komst vertoont. Men zou zich dus kunflen vergist hebben over den oorsprong van de hevige pijnen, waarover heer Cöme Tilmant eertijds kloeg. Men zou die in derdaad bij vergissing kunnen geweten hebben aan wervelontsteking', dan wan neer ze even goed het gevolg kondén zijn van een geheel andere oorzaak, namelijk van een louter zenuwachtige oorzaak. Moest de radiografie met zekerheid de wervelontsteking aantoonen, dan zou het mirakel komen vast te staan. Want de eigenlijke wervelontsteking gaat verge zeld van hevige pijnen. Het zou langs natuurlijken weg' niet te verklaren zijn dat een wervelontsteking pijnloos bleef. Maar de radiografie geeft een dubbel zinnig antwoord. Ook zou er een mirakel zijn indien, samen met de opheffing' van alle pijn, de radiografie dén terugkeer aantoonde van de ruggegraat naar den normalen vorm: het zenuwstelsel oefent, inderdaad, geen invloed uit op de letsels van het beendergestel. Maar daar geen van die mogelijkheden hier de werkelijkheid is, kan men niet met zekerheid bevestigen dat het hier een mirakel geldt, hoewel men het ook niet kan loochenen, vermits het wervelontste king zou kunnen zijn. Kortom, het mag in twijfel getrokken of heer Tilmant Cöme wonderbaar ge nezen is. En niet zonder verwondering moet men vaststellen dat de man, welke de Voorzienigheid als een teeken schijnt te hebben uitverkoren, als waarborg van zijn goddelijke zending, slechts een god delijk merkteeken biedt waarover betwis ting mogelijk blijft. Nog' grooter wordt de verwondering, wanneer men vaststelt hoe andere per sonen, die door de Voorzienigheid niet belast werden met de belangrijke zen ding welke heer Cöme zich meer en meer toeeigent in de gebeurtenissen van Beau raing, begunstigd werden met genezingen, waarvan het mirakuleus karakter zich schijnt op te dringen, zoo onder meer, juffrouw Maria Van Laer, van Turnhout, en heer Leon Gillet, van Cortil-Noirmont. Dit gebrek aan evenwichtige verhou ding verdient zeker aandachtig in over weging te worden genomen. 2) Daaruit volgt dat de andere titels welke (stilzwijgend) door heer Tilmant C6me worden opgeëischt, aan 't wanke len worden gebracht door den eersten twijfel betreffende het wonderbare van zijn genezing... Zijn «visioenen», aldus beweren zeer ernstige geneesheeren, die hem van zeer dichtbij hebben onderzocht, kunnen volkomen langs natuurlijken weg uitgelegd worden. Volgens hen maken zij deel uit van het geheele psychische ver schijnsel, dat aanving met de genezing, vergezeld door een vizioen. De door hem Vooruitgezette stelling, en die, men lette daar op, niets meer is dan een stel ling draagt een naam die in de genees kunde zeer bekend is. Uit theologisch oogpunt eveneens, ma ken we voorbehoud nopens het verschijn sel der «visioenen». Wij zien er bijzon dere teekenen in welke wij terugvinden bij t-sn enkel van de zieners door de h. Kerk erkend; integendeel zien wij er *el kenteekenen in welke wij terugvin den hij andere psychische toestanden, van visioenairen aard, welke, echter, geen ge- ®wghebbend persoon ooit voor bovenna- khurlijke toestanden wil doen doorgaan. Wat betreft het geheim waarvan «sinant de drager is en cl it sl'echts op 5 Augustus 1933 mag meegedeeld worden, ter gelegenheid van een grooten volks toeloop, dit lijkt op publiciteit en poging om te overtroeven en zweemt naar groot spreken j, strookt niet met de nederigheid welke de bevoorrechten van den H. Geest eigen is, en bij de verschijningmet zoo'n bijzondere bevoegdheid wordt om ringd, dat het bijna op een lokmiddel lijkt om de groote massa te trekken. 4) De titel van wonderdoenerlaat om twee redenen twijfels toe. Eerstens: de genezing aan een zieke voorspeld, heeft zich niet voorgedaan op den aangeduiden datum. Ten tweede: een voorzegging', die bewaarheid werd, geldt een geval waar van de behandelende dokter verklaarde, dat met een groote ontroering bij dien .patiënt het zelfde resultaat zou kunnen bereikt zijn geworden. 5) Tenslotte blijkt dat de basis waarop heer Cöme Tilmant zijn schitterende rol steunt (zijn goede meeningen en zijn op rechtheid buiten bespreking latend) niet stevig genoeg is en buiten verhouding blijft met deze rol. Men kan opwerpen, dat de andere mi rakels de bevestiging zijn van de zending- hem door de Voorzienigheid opgelegd. Dit moet de Kerk uitmaken. En het is ook de Kerk die ons moet voorhouden of de enkele wonderbare genezingen van Beauraing, bekomen werden in het voor deel van de kinderen, of in het voordeel van Cöme, of in het voordeel van de eersten en den tweede samen. Dit brengt er ons toe over de vergis sing te handelen van een katholiek blad dat verklaarde, dat de Kerk geen ander- bewijs heeft om het bovennatuurlijke van een visioen vast te stellen dan het mirakel. Om in dergelijke gevallen uit spraak te doen, heeft de Kerk enkel haar geestelijke rechtsspraak noodig, zonder steun, van welk mirakel ook. Het mirakel is een goddelijk ingrijpen dat de Kerk niet noodig heeft. Het mirakel vergemak kelijkt haar taak of bevestigt haar be slissingen. Is het soms een bewijs dat het geloof komt staven, vaker toch is het de belooning van het geloof, volgens de woorden van Jezus: Zoo ge geen teekens en wonderen ziet, gelooft ge niet. Zoo ge geloof bezat gelijk een mostaardzaadje, dan zoudt ge aan dien berg- zeggen: Ga heen van daar en werp u in de zee, en hij zou u gehoorzamen Wat er ook van zij, de kwestie van Beauraing verkeert thans in het volgen de stadium: De geestelijke overheid, hoewel ze nog geen officieele uitspraak heeft gedaan, heeft haar sympathie voor de kinderen Degeimbre en Voisin niet verborgen ge houden; op het geval Cöme Tilmant blijft ze nog behoedzaam toezien. Tegenover den vervaldag van 5 Augus tus 1933 kan iedereen persoonlijk zijn verantwoordelijkheid opnemen, met be hulp van hetgeen wij over heer Cöme Tilmant hebben geschreven. fEBaaaBaBHSsaBHaiHHaasaaBsas Over heel het land werd de mare ver spreid. der toewijding van de stad aan. het H. Hart en der groote Jubelprocessie ter eere van O. L. Vrouw van Tuine. In de vuurkroes van den oorlog, ge worpen is deze wereldbekende stad ge worden tot een puinhoop die noch vorm. noch naam meer had. Noeste arbeid deed haar herrijzen in nieuwen glans; straten en lanen prijken met gothische en mo derne huisgevels; ranke torens boren in de lucht. Schooner nog zal leper zijn op zijn schoonsten dagop Zondag 6 Augustus. Voor het versieren van straten en huizen wordt overal gewerkt met ware geestdrift en offervaardigheid. Iedereen wil het zijne bijbrengen om leper's Tuindag zoo schitterend mogelijk te maken. De geestelijke voorbereiding blijft niet achter. Er wordt veel gebeden voor het welgelukken der plechtigheden. Boven dien wordt gansch de bevolking uitge- noodigd tot een uitzonderlijke algemeene Communie, die gesteld is op Zondag 30 Juli: dan zullen ongetwijfeld, in al da kerken, dë communiebanken als bestormd worden door groot en klein! De plechtigheden, op Zondag 6 Augus tus, zijn geschikt als volgt: Te 9 uur in de kathedraal een reus van 'n kerk en tevens een echt pronkjuweel wordt een Pontificale Hoogmis opgedragen door Z. H. Exc. Mgr Lamiroy acht Bisschop pen en gemijterde Abten zullen daar aan wezig zijn. Plechtige uitvoering van de driestemmige Mis van Cesar Franck, met begeleiding van orgel en orkest; aan 't offertorium, het indrukwekkend Alleluia van Haendel. 's Namiddags zullen de H. Hartebonders in een vierarmigen stoet optrekken ter Groote Markt, waar de plechtige toewij ding der stad leper aan het H. Hart zal geschieden in tegenwoordigheid der Prin sen der Kerk, de Burgerlijke Overheden en der duizendvoudige schaar! Wat een roerend tafereel die Christus toejuichende menigte op die onmetelijke Markt met haar oprijzende Halle! Ook hier wordt het waarheid dan Trilt in uw graf» gij helden van het grootsche verleden van de hoofdstad van het Westland. Om 4 uur trekt een overheerlijke Processie of Ommeganck door de stra ten van leper. Vijf honderd vijftig jaar geleden redde O. L. Vrouw van Tuine de belegerde stad; door de eeuwen heen werd ze door alle Ieperlingen trouw en diep vereerd. Met al hun schatten, met een weelde en pracht van kostumen komt het verleden en het heden van leper hun Hemel-Moeder hun dank uitspreken. Zoo zien we betrouwend leper's schoon ste dag te gemoet, die een zegen zal zijn voor de Iepersehe gouwe. IB8SBBHBBflBBES23333B5l2!!EiBBBBIISS en het Stukzitten bij Wielrijden, Zonneslag en Dragen, verzacht en geneest men met Op 21 Juli vieren wij de verjaring der Onafhankelijkheid van Belgie. Sedert 1830 is Belgie een vrij land, dat onder de leiding van zijn Vorsten zijn eigen welvaart wist te bewerken, en, in de groote wereldrampen, zich wist te red den. Belgie mag zich verheugen op meer dan eene eeuw voorspoed en groeiende welvaart. Nu lijdt ons land gelijk alle landen onder de algemeene crisis; ons klein land kan de wereldeconomie niet dwin gen. Maar ons land mag er fier op staan best van alle landen de getroffenen in hun nood te helpen. Laat ons hopen dat alle innerlijke moei lijkheden weldra met goeden wil opgelost worden, en dat Belgie, onder Gods zegen, verder eene roemvolle toekomst te gemoet ga. Op 21 Juli de vlagen uit! «BsaBaaBBsaasiBSBBBssBaaasBBB Er wordt verteld dat Prinses Juliana, dochter der Koningin van Holland, ver loofd is met Prins Joris, zoon van den Koning van Engeland. Gaf aanleiding tot dit nieuws het feit dat de Prinses onlangs een bezoek bracht aan Londen waar ze hier getrokkenis in gezel schap van Gravin de Acthlone. de nieuwe gezant der Vereenigde Staten te Brussel. IBBS13S!3!aB3B5IS2S13BBBB133a39B PROVINCIALE LANDBOUWKAMER VAN WEST-VLAANDEREN Doos Wen 7Vi frank. In alle Apotheken. Oostvleteren, Reninge, Vlamertinge, Voor- mezele, Woesten, leper en Zuidschote. De inschrijving is volledig kosteloos. De leden zullen verwittigd worden van den dag waarop de bezoeken der Jury zullen geschieden. Wij kunnen de landbouwers van boven gemelde gemeenten niet genoeg aanwak keren om aan dezen prijskamp van Stal- verbeteringen deel te nemen. Het is eene eenige gelegenheid om goedkoop en doel matig hun stallen te verbeteren. Er wordt dit jaar voor de vierde maal sedert het bestaan der Landbouwkamer een Prijskamp voor Stalverbetering in gericht. Wat is een Stalverbeteringsprijskamp? Het is een gelegenheid om met gelde- liijken steun der Landbouwkamer onge zonde stallen te verbeteren. Het is dus geen prijskamp tusschen de best inge richte stallen zooals velen het meenen. Boe verloopt een Stalverbeteringsprijs kamp? 1. - Deze die begeeren er deel aan te nemen geven hun naam en volledig adres op aan den Heer Gustaaf Vandervennet, Secretaris der Landbouwkamer, te Eerne- gem. Zij kunnen zich ook laten inschrij ven bij het Bestuur- hunner Boerengilde of bij den Heer Staatslandbouwkundige van hunne omschrijving: M. Pauwels te Tielt; M. Simoens te leper en M, Rij- frank te Assebroek. 2. - In den loop van den Herfst zal de Jury aangesteld door de Landbouwkamer de deelnemers bezoek brengen om te on derzoeken welke verbeteringen aan Rund vee- en Zwijnstallen zouden moeten aan gebracht worden. De deelnemer zal ter gelegenheid van dit bezoek afschrift en uitleg krijgen van en over het uit te voe ren werk. De Jury zal aanduiden tegen wanneer het werk moet geëindigd zijn. 3. - Ten gepasten tijde komt de Jury een tweede maal rond om de uitgevoerde werken na te gaan en te keuren. De deel nemer moet alle fakturen en rekeningen gereed hebben tegen dit tweede bezoek. 4. - De deelnemers die al of ten deele de voorgeschreven werken behoorlijk zul len uitgevoerd hebben ontvangen nader hand een zekere som geld van de Provin ciale Landbouwkamer om de gedane on kosten te helpen dekken. BEMERKINGEN: De heeren landbou wers worden dringend verzocht slechts dan in te schrijven wanneer zij werke lijk het inzicht hebben verbeteringen aan hun stallen uit te voeren, dit om nutte- looze reizen te vermijden. Wie kan er deelnemen aan den Stal verbeteringsprijskamp? In de omschrijving van den Heer Staatslandbouwkundige Rijfrank: al de landbouwers en kleingebruikers van het tweede kanton Brugge. Dit zijn de ge meenten Blankenberge, Brugge-St-Fieters, Klemskerke, Houtave, Jabbeke, Loppem, Meetkerke, Nieuwmunster, Snellegwn, Stalhille, St-Andries, St-Michiels, Varse- nare, Vlissegein, Uitkerke, Wenduine, Ze- delge-m, Zerkegem en Zuienkerke. In de omschrijving van den Heer Pau wels: al de landbouwers en kleingebrui kers der gemeenten Ruiselede en Win- gene. In de omschrijving van den Heer Si moens: al de landbouwers en kleingebrui kers van het tweede Kanton leper: de gemeenten Bikschote, Boezinge, Krielen,. Dikkebuseh, Elverdinge, Noordschote, (Vervolg vorige kolon) Z. H. Pius XI heef1;, in Vatikaan-Stad een Post- en Telegraaf-Paleis Ingehuldigd. Een kiekje tijdens de plechtigheid. iBSaBBBS5aB3B3BaBBBB3BBB3BBBBBISBBflflBB3(BflBISflBBBBaBB33aS5B&3 De botte weigering van President Roose velt om in te gaan op het stabilisatievoor- stel der landen, die aan den gouden stand aard zijn getrouw gebleven, heeft er veel toe bijgedragen, eindelijk, de verschillende groepen in zelfstandige monetaire zones af te bakenen. We onderscheiden er drie: de dollargroep, de pond-sterlinggroep en de goudgroep. De eerste en de laatste lig gen openlijk in conflikt, en niets laat veronderstellen dat de opgerezen oneenig- heid snel zal bijgelegd worden. Beide handhaven even hardnekkig hun weder- zijdsche standpunten. De pond-sterling groep aarzelt tusschen beide in. Zal En geland partij kiezen voor den dollargroep, gelijk velen het voorspellen, of een afzij dige houding aannemen? Op dit oogen- blik is het nog niet met zekerheid te zeg gen, al blijkt het wel dat Engeland vroeg of laat, onder den druk van de Dominions, vooral van Canada, naar de dollargroep zal overgaan. De opinie van den Engel- schen Economist J. M. Keyens is desaan- gaande reeds gemaakt. In een artikel ge titeld: ROOSEVELT HEEFT GELIJK schaart hij zich onomwonden aan Ameri- kaansche zijde. Het Engelsch gouverne ment, betoogt hij, heeft op dit oogenblik, door de tweedracht die er heerscht tus schen de frank en de dollar, een eenige kans om de bloc pond-dollar te verstevi gen, en dit in het voordeel van de econo mische hervatting over heel de wereld, Westelijk Europa uitgezonderd. Maar als de Europeanen en daarmee bedoelt hij de -inwoners van het vasteland hun eigen weg willen gaan dan laat dit ons volkomen koud Het is trouwens geen geheim, J. M. Key nes staat met zijn opinie niet alleen. Verre vandaar. Er zijn verschillende regeerings- leclen die er dezelSSe gedachten op na houden. tOok in r ii'.h'ièfciecie' kringen vreest men dat nu pond en dollar elk 30 hunner waarde verloren hebben, de voordeelen die de inflatie van het pond voor Engeland heeft voortgebracht, zul len te loor gaan. De Bank van Engeland, daarentegen verklaart openlijk dat ze niet licht voor een tweede muntinflatie zal te vinden zijn. Wat, echter, zeker is: Engeland is nog niet rijp voor een definitieve stabilisatie en evenmin voor een verdere waardever mindering van het pond. Welke richting zal het in laatste instantie winnen? Dit blijft een vraagteeken. In afwachting ondergaat het pond ster ling slechts luttele veranderingen op de wisselmarkten, en het is niet onmogelijk dat het bij een verdere daling van den dollar zijn afwachtende houding behoude. Het gevaar dat de Amerikaansche mede dinging met den dag zal grooter worden is ongetwijfeld overdreven. Het leven wordt in Amerika met den dag duurder daar de loonen verhoogen en de werk uren verminderen, iets wat in Engeland het geval niet is. In die omstandigheden zal het voor de Amerikaansche nijverheid uiterst moeilijk zijn om een vernietigen de mededinging tegenover Engeland te voeren. Verder kan er niet genoeg gewezen wor den op het feit dat de economische struc turen van Engeland en Amerika totaal verschillen. De uitvoer is voor Engeland een levenseisch en daarom kan het niet gelijk Amerika, waarvoor de uitvoer ilechts een miniem gedeelte van zijn han delscijfer vertegenwoordigt, een monetai re politiek voeren die een verhooging der loonen er der warenprijzen voor gevolg heeft. Omtrent de houding van Amerika in zake monetaire politiek, hebben we in den loop der vorige artikels meermaals uitgeweid en kunnen dus kort zijn. De Amerikaansche economische poli tiek streeft er naar door muntinflatie de prijzen der bijzonderste producten terug op te voeren tot het pei' dat ze in 1926 bereikten, en terzelfder tijd de lasten waaronder de schuldenaars als gebukt gaan, te verlichten. Het laat geen twijfel dat President Roo sevelt den wensch en de hoop heeft ge koesterd die doeleinden in nauwe inter nationale samenwerking te bereiken. Stil- letjesaan, echter, is hij van opinie ver anderd en nu stelt hij de binnenlandsche herleving boven de internationale wel vaart. Roosevelt heeft zich niet zonder strijd geschikt naar de inzichten van het Amerikaansch Congres. Amerika wil volledige vrijheid behou den omtrent de vermindering van den dollar, en zal eerst den binnenlandschen toestand aanzuiveren alvorens aan inter nationale samenwerking te denken. Ten laatste hebben we de landen die aan den gouden standaard zijn getrouw gebleven, en gezamenlijk de middelen hebben beraamd om hem te handhaven. Die groep telt slechts zes landen: Frank rijk, Belgie, Nederland, Italië, Zwitserland en Polen. Voor den Hollandschen gulden kwam die samenwerking ten gepaste tijde daar hij in den loop der laatste weken, bij zonder ten gevolge van het Duitsch mo ratorium, min of meer neiging vertoonde om zich van de goudpariteit los te maken. Het is nog te vroeg om te beweren dat het gevaar heelemaal geweken is. Als de Hollanders hun eigen munt blijven vluch ten en hun kapitalen uitvoeren, dan kan een internationale samenwerking niet be letten dat de gulden eindelijk begeeft. Als de Insulinde de waardevermindering van den gulden eischt om beter in staat te zijn aan de Japansche mededinging het hoofd te bieden, als Sir Henri ,De- terding en andere woot-nijveraars de zelfde oplossing voorstaan, dan staat de internationale samenwerking ter verdedi ging van den gouden standaard daarte genover machteloos. Het zal in groote ma te van de Hollanders zelf afhangen of hun edelvaluta gelijk ze den gulden niet zonder een greintje gewettigde fier heid noemen zijn goudpariteit hand haven zal. Ook voor den Zwitserschen frank en de Italiaansche lire lieten de goede gevolgen zich niet lang wachten. De laatste munt werd boven haar goudpariteit verhandeld iets dat in jaren niet meer gebeurd was. Ook de andere munten die van den goud- groep deelmaken handhaven zich bijzon der goed. Buiten die drie groepen staat dan moe- dermensch alleen de Duitsche Reichs- mark, gelijk, trouwens, ook Duitschland op economisch en politiek gebied afgezon derd staat. Het bilan vermeldt een lichte verhoo ging van de gouddekking zoo dat de mark voor ongeveer 8 is gewaarborgd. In feite is dus de mark een fictieve munt geworden, en het is opvallend te moeten bestatigen dat, niettegenstaande de vele berichten uit Duitschland die op een ge weldige economische hervatting wijzen, de Duitsche beursen die niet in cijfers omzetten gelijk het overal elders in de wereld gebeurt. Nu stelt zich de vraag wat zal er uit die monetaire oneenigheid, die de wereld in groepen verdeelt, voortkomen? Zal het nog gelukken ter Economische Wereld conferentie een gulden middenweg te vin den om die regelrecht tegenover elkander staande princiepen te vereenigen? We ge- looven het niet, al is het niet uitgesloten dat, gezien de dollar en het pond nu even veel van hun waarde verloren hebben, en de snelle verbeteringen, zoo in den land bouw als in de nijverheid, President Roo sevelt tusschen dit en eenige weken tot een monetair accoord zou toetreden. Wait and See blijft de leuze. H. M. ISBaaBBBBBBBBSBSSaBBBflBBBBBBBiaBBBBBflBBBBBBBSaaaaBBBBBBBS Daar is weldra in Vlaanderen geen en kele gemeente meer, van waaruit niet om inlichtingen werd gevraagd over den pas gestichten band voor openbare zedelijk heid. Oprecht aanmoedigend is het te mogen vernemen hoe overal de geboorte van ZEDENADEL de harten heeft verblijd. Zoovel-en staan klaar om daadwerkelijk te helpen, zoowelen om geldelijken steun te verleenen, zoovelen om ons in te lichten reeds bevredigen. over toestanden die hoeven aangeklaagd. Onmogelijk is het voor het hoofdsefcre- tariaat aan alle briefwisselaars dadelijk antwoord te zenden. Langs dit blad mogen dan eenige alge meene inlichtingen de meesten voorloopig Het bondsorgaan dat vier maal minstens per jaar verschijnen zal, wordt gezon den aan de leden van ZEDENADEL zich verbinden door hun voorbeeld, hun invloed en hun medewerking het doel van den bond te bevorderen. Wie minstens 5 fr. per jaar stort (post- checkrekening 874.01 Lod. Janssen, Burger hout) wordt als steunlid ingeschreven. Werkende leden, die effectief deelnemen aan de werking van hun plaatselijke af deling, betalen minstens 25 fr. 's jaars. Beschermleden van ZEDENADEL zijn zij die ieder jaar de bijdrage van 100 fr. inzenden. Onverpoosd wil ZEDENADEL voor de heropbeuring van de openbare zedelijkheid in het gareel staan, taai jan de taak, ons volk ten bate. Laat ZEDENADEL de bond worden van tienduizenden en neg tienduizenden die in cms geliefde Vlaandn-ien, door hun voor beeld, door hun invloed en door hunne krachtdadige medewerking, ter eere van Krisius, de zedelijke opvattingen onzer huidige samenleving helpen hernieuwen! De beheerraad van ZEDENADEL be staat uit: Voorzitter: de hoer Minister Van Isacker; geestelijk-adviseur: Z. E. H. Kan. A. Janssen, hoogleeraar in de moraal theologie te Leuven; ondervoorzitters; Z. E. H. Kan. Boon, Hoogteeraar te Leuven, Algemeen voorzitter van het Davidsfonds en Z. E. Pater J. Meeus, s. j. algemeen sekretaris van de H. Hart-Borpien te Miechelen; hoofdsetoretaris-penningmiees- measter: M. Lod. Janssen te Borger hout; Leden: MM. E. Amter, Davidsfonds- hoofd-sekretaris te Leuven en Dr. D. Pee lers, geneesheer te Mee lem HfllBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEB Heden Zondag 16 Juli wordt Roeselare's eerste Handelsfoor geopend. Het reusach tig nieuwe Maria's Rustoord «-gebouw, met meer dan 12.000 vierkante meters plaatsruimte, is gansch bezet. Er werden niet min dan 420 stands opgesteld wat zeker wel een rekord beteekent voor een provinciestad en dit niet alleenlijk door al de voornaamste nijveraars van stad en omliggende, maar ook uit alle deelen van t land en zelfs enkele uit den vreemde hebben hun belang ingezien in nijverig Rodenbachstede, hunne beste voortbreng selen In overprachtlge stands uit te stal len. De massa bezoekers die er worden ver wacht zullen niet alleenlijk oneindig vele nuttige als mooie artikelen te bewonde ren krijgen, maar tevens volop kunnen genieten van luisterrijke muziekccneertea en meer andere feestelijkheden die deze groot gebeurtenis opluisteren. Deze Handelsfoor duurt 8 volle dagen, van Zondag 16 tot en met Zondag 23 Juli en is toegankelijk elke dag van 9 ure 's morgens tot 8 ure 's avonds. opgedragen aan den Zeer Eerweerden en Beminden Heer Pastoor vierende zijn vijf en twintigjarig Herder schap te Kortemark op 26 Juni 1933. Goeden herder, nu of nooit blad en bloemen uitgestrooid; want we willen al om 't meeste meêdoen in uw jubelfeeste. Goeden Herder heet voorwaar, hij, die vijf en twintig jaar, makke in d'hand, en zonder manke staande bleef, lijk Pastoor Blancke. Pastoor Blancke en Kortemark... 't is lijk Noë en zijn ark, buiten dit, dat al de dieren schaapjes zijn, om meê te vieren! Laat ons 't vierde van die eeuw groeten, zonder groot geschreeuw, en hem hier den dag van heden overlaan met dankbaarheden. Wie die ooit vermelde.i zal wat een overgroot getal danlc aan hem, bij God hierboven blinken thans in d'hemelhoven. Dank aan hem, die dag en nacht wakend was, en zijne macht bij den Opperheer liet baten om zijn kudde er in te laten. Wakend was zoo menig jaar... ...maar nog wakend blijft voorwaar ten behoeve van die leven, en den geest nog moeten geven. Ja, 't zij hem als vriend gezeid dat, uit louter dankbaarheid, het betaamt dat ik vandage hem dit huldedicht opdrage. Hulde, voor 't apostolaat dat Heer Blancke, vroeg en laat ie vervol, om God es wille uitgeoefend heeft in 't stille. Hulde, voor die gildezaal voor dat prachtig bidlokaal, door zijn toedoen hier ter stede opgericht in tijd van vrede; Als men zonder achterdocht leven nog en sterven mocht; maar, helaas, die zoete vrede bracht een zuren nasmaak mede; Naren oorlog, vreemd gespuis kwam in 't land met woest gedruisch en ze dreven onzen Herder uit zijn dorp, en vele verder. Doch, Goddank, hij bleef gespaard voor zijn kudde, en wel bewaard; bleef gezond van lijf en leden zoo wij hem hier zien op heden. Later trok hij nog van hier maar het hart nu blij en fier, Nele, die was pas geboren wijdde hij in, op d'IJzertoren. Altoos gaat zijn zielenwerk neerstig voort in school en kerk vijand kent men hem geen. ééncn; doch hij mint vooral de kieenen. Kinderlijk en koekegoed slaande dat 't geen zeer en doet Vlaamsch van herte en taal en zeden lachen kan met kleinigheden; Dichter spelen, koddig zijn, water drinken ofwel wijn, in gezelschap leute maken dat zijn Karei Blancke's zaken. Wenschen wij den braven man dat hij 't lang nog houden kan... Moest Gij raken tot aan honderd, Niemand ware er van verwonderd. Dan is 't tijd om heen te gaan naar de blijde hemellaan en, getrokken aan de belle vraagt Ge naar Verriest, Gezglle; Naar uw vrienden ai, gewis zeker naar Achiel Denis, en in hoeken of in kanten vindt Ge zangers, muziekanten. Vast we vinden mekaar weêr aan den feestdisch van ons Heer, midden vroolijk hemelscharen ziet ge daar uw Kort'marknaren. Daar zal 't eeuwig feeste zijn voor uw schapen, groot en klein maar in afwachting, 'k bedanke onzen taaien pastoor Blancke. Dankbaar nu het glas geheven daar ons pastoor lang mocht leven eens we vieren voor altijd Paster Blancke in d'eeuwigheid. V. (BBSQBB3B0BBBBBBBBBBEBBBBBBB Zooals we reeds meldden is de oud ste zoon van den Koning van Spanje in huwelijk getreden en heeft terzelfder - tijde zijn rechten op den troon afgestaan. De tweede zoon deed insgelijks afstand uit reden van ziekte en. het recht van troonopvolger komt zoo op den derden zoon, Don Juan, thans in dienst der En- gelsche Zeevaart. fflBBBBBSBBBBBBBBSBBBBBBBBBBB De rede van den Heer Van Cauwelaert werd meermalen onderbroken door een stormachtig gejuich en toen hij zijne rede geëndigd had brak van uit de recht staande vergadering een stormachtige ovatie uit. Een dreunenden Vlaamschen Leeuw werd dan door alle aanwezigen uit volle borst meegezongen. In den avond vergaderden de leden van het Congres rond een wel opgedischte tafel in gezellig samenzijn. Aldus verliep het Congres van den Vlaamschen Katholieken Landsbond. Laat ons hopen dat het zijne vruchten moge dragen. Toen Zaterdag 8 Juli de vergadering geopend werd, waren talrijke Katholieke Vlamingen aanwezig, waaronder veel Se natoren en Volksvertegenwoordigers. De begroeting en inzst werden gehou den door den Heer Bouweraerts, die eerst alle deelnemers bedankte, in het bijzon derlijk den Heer Van Cauwelaert, stich ter van den Landsbond, en daarna vroeg om een rechtzinnig onderzoek te houden van den toestand in Vlaamsch opzicht en dit op alle gebied om daarna gezonde, klare besluiten te kunnen trekken. Da Voorzitter deed de noodzakelijkheid uit schijnen van de sfeer der belangstelling uit te breiden om het economisch vraag stuk, dat de wereld treft, alsmede de vredeskwestie ook te bespreken op zelfden voet als de rechtstreeksche vervlaam- schlngsvraagstukken. Na de openingsrede werd door den Heer Jan Valvekens, Sekretaris van den Lands bond, verslag uitgebracht over het Brus- selsche vraagstuk dat verleden jaar be sproken werd om verder uit te breiden over het vervlaamschen van het gerecht. Vervolgens had het den Heer J. Clot- tens over de toepassing der wet op het gebruik der talen in bestuurszaken. Een belangrijke bespreking werd dan gevoerd waarop den Heer Valvekens ver slag uitbracht over de vervlaamsching van het onderwijs. De Zondag werd ingezet met een al gemeen bijwonen van de H. Mis, waar onder een kanselrede van den E. P. Dr Valerius Claes. Te 10 uur werden in de Grüter »-zaal de besprekingen voortgezet. Na de morgendzitting, tijdens dewelke den Heer Delwaide gesproken had over de taalregeling in de gerechtszaken en den Heer Eyskens over den Vlaamschen strijd en het economisch vraagstuk, werd door den Heer Alfons Van Hoeck, Burge meester van Turnhout, voorgesteld om praktisch werkprogramma op te stellen in zake de vredesaetie te voeren in Vlaan deren en dat neerkomt op volgende tien punten: 1. Wij moeten de vredesaktie van den Volkenbond steunen; 2. de Ontwape- ningskonferentie steunen; 3. Geea dienstweigering om de vredesaktie te die nen; 4. Geen eenzijdige ontwapening, doch gelijktijdige ontwapening; 5. Be hoorlijke landsverdediging; 6. De vre desbeweging dienen volgens de Pauselijke roepstem; 7. In ons zelf den vredes- geest en de vredesliefde aankweeken; 8. Ook de school moet daadwerkelijk ieve- ren om de jeugd in vredesgevoelens op te leiden; 9. De Vlaamsche pers moet ook daartoe het volk opleiden; 10. In onze katholieke Vlaamsche vredesaktie moeten we ons laten leiden door de gruwelijke en onverbiddelijke aanklacht van 1914-1918, nu meer dan ooit, nu de uitbanning van den oorlog, met de massale verwoesting, die een oorlog zou meebrengen, een eisch der menschelijke rede is geworden. Deze punten werden met algemeenheid van stemmen goedgekeurd. In de namiddag- en slotzitting werd eerst het woord gevoerd door Minister Sap die in een kernachtige rede verscheidene punten van allergrootste belang voor de Katholieke Vlamingen besprak met o. m. den finantieélen toestand van ons land, de noodzakelijkheid van de inkrimping der uitgaven door de regeering, de ver vlaamsching van het meisjesonderwijs en het gerecht, het diergeneeskundig onder wijs te Gent, het leger, de zaak der ge strafte ambtenaren, de Vlaamsche kwe s ,n haar geheel, enz. De rede van den Heer Sap werd sto.. .- jichtig toegejuicht door alle aanwezig-n. Na een korte woordvoering van d:n Heer Bouweraert nam de Heer Van Cau welaert, Minister van State en gewezen Jurgemeester van Antwerpen, het woord. Toen hij rechtstond ging een onbeschrij felijke ovatie op, die langdurig aanhield, naar die ook nogmaals zijn prestigieus leiderschap over de Katholieke Vlamingen leed uitschijnen. UIT DE REDE VAN M. VAN CAUWELAERT. Het ware van belang, zegde hij, na te gaan, welk opbouwend werk wij hebben geleverd en welke verwoestingen werden aangericht in eigen huis door de afbre- rers van onze Vlaamsche verwezenlijkin gen. De geschiedenis zal uitwijzen dat wij Je rechte lijn hebben gevolgd. Wij zullen Jie in de toekomst blijven volgen. Langs die lijn zullen wij ter rechtsherstel vol- .edigen door de aanstaande stemming der wet op het Vlaamsch in het gereent, wet welke ons volledig voldoening schenkt. Die .•echte lijn zullen wij ook volgen in de toepassing van de reeds gestemde wet- _en. Wij maken er eene eerezaak van dat Jeze wetten hun volle kracht leveren zoo ,n het bestuur als in het onderwijs, zoo wel officieel ais vrij onderwijs. Reeds .lebben beide wetten goede uitslagen op geleverd. Enkele jaren geleden vonden wij in heel Vlaanderen geen enkele mid delbare Vlaamsche school, geen enkel ge westelijk Vlaamsch bestuur. Dat is nu eeds zoo ver veranderd dat de Vlaam- iche ouders thans volledig voldoening be komen. De tijden van nood in dewelke wij verkeeren mag het rechtsherstel niet /ertragen. Integendeel juist in het uur /an den nood moet de regeering recht- /aardigheid doen heerschen, vertrouwen .nboezemen, het moreel hoog houden, want dat is goede politiek, de eenige die ,-edding brengen kan. Maar onze taak ;aat nu dieper. De toekomst. Die taak is .e steunen alle levenskrachten tot het financieel en ekonomiscii herstel van het .and, de faktors van ons volksbestaan. Wij hebben tot plicht te zorgen dat de ekonomische ontwikkeling in het Vlaam sche land ons volk ten goede komt. Voor ons volk stelt zich ook het vraag stuk van onze buitenlandsche politiek, welke moet zijn eene zellstandigheidspo- litiek en geen afzonderingspolitiek, want wij moeten gemeenschap sluiten met an dere landen die dezelfde politiek ais wij volgen. De mislukking van de konferentie van Londen bewijst dat er geen tijd is te ver liezen voor de kleine volkeren en gemeen schappelijk te ieveren voor ekonomische welvaart. Die gemeenschap moet tot stand komen tusschen de volkeren van het Noorden, vooral tusschen Belgie en Ne derland, voor dewelke wij eene ekonomi sche unie wenschen. Voor deze taak mo gen wij echter niet rekenen op hen die steeds onzen Vlaamschen strijd hebben bekampt. In dit opzicht zijn de Groot- Neerlandisten onze ergste vijanden. Doch ik ben overtuigd dat het gezond verstand ter zake zal zegevieren. Op gebied van buitenlandsche politiek komen wij ook in verzet tegen hen die Belgie uiteen wil len rukken. Er is wellicht in het buiten land hulp te vinden om Belgie tot een soort protektoraat te maken. Maar het Vlaamsche volk is niet zoo blind dat het dit juk zou willen dragen. Wij willen geen uiteenscheuring van Belgie, omdat Vlaan deren in de eerste plaats er zijn onaf hankelijkheid en zelfstandigheid zou door verliezen. Het is de taak van den Lands bond deze zelfstandigheid te verdedigen en hooger uit te breiden in het vrij» Belgie. (Vervolg onderaan 6' kolomj

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 1