iuM 21 JULI HET GEVAL COME TILMANT WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD HET NJ£UW POSTPALEIS IN VATIKAAN-STAD. DE GEBEURTENISSEN VAN BEAURAING De Vergaderingen van het Congres van den Kath.-Vlaam- schen Landsbond te Antwerpen Karei Blaneke M. DAVE HENNON MORRIS lEPER's schoonste dag Prijskamp van staSvérbé tering voor 1933 DON JUAN HANDELSFOOR TE ROESELARE "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon Nr 9. - Postch. N' 15.570. TARIEF VOOR BERICHTEN Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr, toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1" bi per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3" bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. ABONNEMENTSPRIJS VAN NU TOT NIEUWJAAR 'per post) Belgie 8,6 Frankrijk, Ccngo 16,8 Engeland, Holland, China Amerika 27,G Afrika 18,0 opgedragen aan den Zeer Eerweerden en Beminden Heer Pastoor vierende zijn vijf en twintigjarig Herder schap te Kortemark op 26 Juni 1933. Op 21 Juli vieren wij de verjaring der Onafhankelijkheid van Belgie. Sedert 1830 is Belgie een vrij land, dat onder de leiding van zijn Vorsten zijn eigen welvaart wist te bewerken, en, in de groote wereldrampen, zich wist te red den. Belgie mag zich verheugen op meer dan eene eeuw voorspoed en groeiende weivaart. Nu lijdt ons land gelijk alle landen onder de algemeene crisis; ons klein land kan de wereldeconomie niet dwin gen. Maar ons land mag er fier op staan best van alle landen de getroffenen in hun nood te helpen. Laat ons hopen dat alle innerlijke moei lijkheden weldra met goeden wil opgelost worden, en dat Belgie, onder Gods zegen, verder eene roemvolle toekomst te gemoet Het geval Come Tilmant heeft onte genzeggelijk de belangstelling vooi de gebeurtenissen te Beauraing geweldig ieen toenemen. Len onpartijdig en bevoegd oordeel over dit geval is dan ook wenschelijk, en daar om vertalen we voor onze lezers deftite- ressante beschouwingen welke door een godgeleerde aan de Libre Belgique werden ingestuurd. Uit welke oogpunten, aldus de geleer de, kan de heer Tilmant beschouwd wor den door allen die belang stellen in zijn geval? 3) Als mirakuleus-genezene 2) Als ziener Als «profeet», drager van een «ge heim dat geheel het volk aanbelangt en dat hij moet mededeelen op den nauw keurig bepaalden datum van 5 Augustus 1933, datum waarop zijn visioen te Beau raing een groote bedevaarteischt. 4) Als v/onderdoener Men haalt in derdaad gevallen aan van personen waar aan heer Come hun genezing zou voor speld hebben. De namen zullen we niet mededeelen, alhoewel we niet zouden aar zelen het te doen Indien dit noodzake lijk moest blijken. 5) Tenslotte, als gevolg van al wat voor afgaat. zou heer Cöme zoowat de man aan Gods rechterhandzijn, plotseling door de Voorzienigheid naar voorgehaald om het vraagstuk van Beauraing bepaal delijk op te lossen... Zooveel oogenschijnlijk bovennatuur lijke hoedanigheden vereenlgd in één per soon en in zulke omstandigheden, moest onvermijdelijk een geweldigen invloed uitoefenen op de openbare meening. Wat zal ons 5 Augustus 1933 brengen? Men kan er niet aan denken zonder angst! Verscheidene bijzonderheden laten toe zonder vrees voor overdrijving te voorzien dat thans reeds 100.000 personen voorne mens zijn den oproep te beantwoorden van de verschijning aan Tilmant. De geestelijke overheid heeft, en het is goed daaraan te herinneren, het geval in geenen deele met hare verantwoordelijk heid gedekt. Men moet dit zeggen en her zeggen. Heeft ze den laatsten tijd sym pathie laten blijken voor de zaak der kinderen Voisin en Degeimbre, dan heeft ze in geen geval die openlijke sympathie uitgestrekt tot heer Cöme Tilmant. Je gens hem bewaart ze nog haar gewone en voorzichtige verplichte terughoudend heid. Nu dit weer is onderlijnd, moeten de goed-ingelichte personen de openbare meening voorlichten. Wij leggen het er niet op aan deze te leiden of in te too rnen. Wij leggen haar enkel eenige be schouwingen voor die haar zullen toela ten klaarder te zien en wijselijk haar ver antwoordelijkheid cp te nemen. 5 Augustus 1933 mag meegedeeld worden, ter gelegenheid van een grooten volks toeloop, dit lijkt op publiciteit en poging- om te overtroeven en zweemt naar groot- sprekerij, strookt niet met de nederigheid welke de bevoorrechten van den H. Geest eigen is, en bij de verschijningmet zoo'n bijzondere bevoegdheid wordt om ringd, dat het bijna op een lokmiddel lijkt om de groote massa te trekken. 4) De titel van wonderdoenerlaat om twee redenen twijfels toe. Eerstens: de genezing aan een zieke voorspeld, heeft zich niet voorgedaan op den aangeduiden datum. Ten tweede: een voorzegging, die bewaarheid werd, geldt een geval waar van de behandelende dokter verklaarde, dat met een groote ontroering bij dien patiënt het zelfde rov'isaat zou kunnen bereikt zijn geworden. Toen Zaterdag 8 Juli de vergadering geopend werd, waren talrijke Katholieke Vlamingen aanwezig, waaronder veel Se natoren en Volksvertegenwoordigers. De begroeting en inzet werden gehou den door den Heer Bouweraerts, die eerst alle deelnemers bedankte, in het bijzon derlijk den Heer Van Cauwelaert, stich ter van den Landsbond, en daarna vroeg om een rechtzinnig onderzoek te houden van den toestand in Vlaamsch opzicht en dit op alle gebied om daarna gezonde, klare besluiten te kunnen trekken. De Voorzitter deed de noodzakelijkheid uit schijnen van de sfeer der belangstelling uit te breiden om het economisch vraag stuk, dat de wereld treft, alsmede de vredeskwestie ook te bespreken op zelfden voet als de rechtstreeksche vervlaam- schjqgsvraagstukken. Na de openingsrede werd door den Heer Jan Valvekens, Sekretaris van den Lands bond, verslag uitgebracht over het Brus- selsche vraagstuk dat verleden jaar be sproken werd om verder uit te breiden over het vervlaamschen van het gerecht. Vervolgens had het den Heer J. Clot- tens over de toepassing der wet op het gebruik der talen in bestuurszaken. Een belangrijke bespreking werd dan gevoerd waarop den Heer Valvekens ver slag uitbracht over de vervlaamsching van hst onderwijs. De Zondag werd ingezet met een al gemeen bijwonen van de H. Mis, waar onder een kanselrede van den E. P. Dr Valerius Claes. Te 10 uur werden in de Grüter «-zaal de besprekingen voortgezet. Na de morgendzitting, tijdens dewelke den Heer D-elwaide gesproken had over de taairegeling in de gerechtszaken en den Heer Eyskens over den Vlaamschen strijd en het economisch vraagstuk, werd door den Heer Alfons Van Hoeck, Burge meester van Turnhout, voorgesteld om praktisch werkprogramma op te stellen in zake de vredesactie te voeren in Vlaan deren en dat neerkomt op volgende tien punten: 1. Wij moeten devredesaktie van den Volkenbond steunen; 2. de Ontwape- ningskonferentie steunen; 3. Geea dienstweigering om de vredesaktie te die nen; .4. Geen eenzijdige ontwapening, doch gelijktijdige ontwapening; 5. Be hoorlijke landsverdediging; 6. De vre desbeweging dienen volgens de Pauselijke roepstem; 7. In ons zelf den vredes- geest en de vredesliefde aankweeken; 3. Ook de school moet daadwerkelijk leve ren om de jeugd in vredesgevoelens op te leiden; 9. De Vlaamsche pers moet ook daartoe het volk opleiden; 10. In onze katholieke Vlaamsche vredesaktie moeten we ons laten leiden door de gruwelijke en onverbiddelijke aanklacht van 1914-1918, nu meer dan ooit, nu de uitbanning van den oorlog, met de massale verwoesting, die een oorlog zou meebrengen, een eisch der menschelijke rede is geworden. Deze punten werden met algemeenheid van stemmen goedgekeurd. In de namiddag- en slotzitting werd eerst het woord gevoerd door Minister Sap die in een kernachtige rede verscheidene punten van allergrootste belang voor de Katholieke Vlamingen besprak met o. m. den fmantieelen toestand van ons land, de noodzakelijkheid van de inkrimping der uitgaven door de regeering, de ver vlaamsching- van het meisjesonderwijs en het gerecht, het diergeneeskundig onder wijs te Gent, het leger, de zaak der ge strafte ambtenaren, de Vlaamsche kwes.ie .n haar geheel, enz. De rede van den Heer Sap werd su ichtig toegejuicht door alle aanwezigen. Na een korte woordvoering van den Heer Bouweraert nam de Heer Van Cau welaert, Minister van State en gewezen Jurgemeester van Antwerpen, het woord. Toen hij rechtstond ging een onbeschrij felijke ovatie op, die langdurig aanhield, naar die ook nogmaals zijn prestigieus eiderschap over de Katholieke Vlamingen .leed Uitschijnen. UIT DE REDE VAN M. VAN CAUWELAERT. Het ware van belang, zegde hij, na te gaan, welk opbouwend werk wij hebben jeleverd en welke verwoestingen werden aangericht in eigen huis door de afbre- ;ers van onze Vlaamsche verwezenlijkin gen. De geschiedenis zal uitwijzen dat wij ie rechte lijn hebben gevolgd. Wij zullen die in de toekomst blijven volgen. Langs die lijn zullen wij ter rechtsherstel vol- .edigen door de aanstaande stemming der wet op het Vlaamsch in het gerecnl, wet welke ons volledig voldoening schenkt. Die .•echte lijn zuilen wij ook volgen in de toepassing van de reeds gestemde wet ten. Wij maken er eene eerezaak van dat leze wetten hun volle kracht leveren zoo .n het bestuur als in het onderwijs, zoo wel officieel als vrij onderwijs. Reeds nebben beide wetten goede uitslagen op geleverd. Enkele jaren geleden vonden wij in heel Vlaanderen geen enkele mid delbare Vlaamsche school, geen enkel ge westelijk Vlaamsch bestuur. Dat is nu eeds zoo ver veranderd dat de Vlaam- jche ouders thans volledig voldoening be komen. De tijden van nood in dewelke wij verkeeren mag het rechtsherstel niet vertragen. Integendeel juist in het uur /an den nood moet de regeering recht- /aardigheid doen heerschen, vertrouwen .nboszemen, het moreel hoog houden, want dat is goede politiek, de eenige die redding brengen kan. Maar onze taak gaat nu dieper. De toekomst. Die taak is ,e steunen alle. levenskrachten tot het financieel en ekonomisch herstel van het .and, de faktors van ons volksbestaan. Wij hebben tot plicht te zorgen dat de ekonomische ontwikkeling in het Vlaam sche land ons volk ten goede komt. Voor ons voik stelt zich ook het vraag stuk van onze buitenlandsche politiek, welke moet zijn eene zelfstandigheidspo- ütiek en geen afzonderingspolitiek, want wij moeten gemeenschap sluiten met an dere landen die dezelfde politiek als wij volgen. De mislukking van de konferentie van Londen bewijst dat er geen tijd is te ver liezen voor de kleine volkeren en gemeen schappelijk te leveren voor ekonomische welvaart. Die gemeenschap moet tot stand komen tusschen de volkeren van het Noorden, vooral tusschen Belgie en Ne derland, voor dewelke wij eene ekonomi sche unie wenschen. Voor deze taak mo gen wij echter niet rekenen op hen die steeds onzen Vlaamschen strijd hebben 'oekampt. In dit opzicht zijn de Groot- Neerlandisten onze ergste vijanden. Doch ik ben overtuigd dat het gezond verstand ter zake zal zegevieren. Op gebied van buitenlandsche politie^ komen wij ook in verzet tegen hen die Belgie uiteen wil len rukken. Er is wellicht in het buiten land hulp te vinden om Belgie tot een soort protektoraat te maken. Maar het Vlaamsche volk is niet zoo blind dat het dit juk zou willen dragen. Wij willen geen uiteenscheuring van Belgie, omdat Vlaan deren ln de eerste plaats er zijn onaf hankelijkheid en zelfstandigheid zou door verliezen. Het is de taak van den Lands bond deze zelfstandigheid te verdedigen en hooger uit te breiden in het vrijt Belgie. (Vervolg onderaan 6" koloinj. Goeden herder, nu of nooit blad en bloemen uitgestrooid; want we willen al om 't meeste meêdoen ln uw jubelfeeste. Goeden Herder heet voorwaar, hij, die vijf en twintig jaar, makke in d'hand, en zonder manke staande bleef, lijk Pastoor Blaneke. Pastoor Blaneke en Kortemark... 't is lijk Noë en zijn ark, buiten dit, dat al de dieren schaapjes zijn, om meê te vieren! Laat ons 't viercvan die eeuw groeten, zonder - groen, geschreeuw, en hem hier den dag van heden overlaan met dankbaarheden. 5) Tenslotte blijkt dat de basis waarop heer Cöme Tilmant zijn schitterende rol steunt (zijn goede meeningen en zijn op rechtheid buiten bespreking latend) niet stevig genoeg is en buiten verhouding blijft met deze rol. Men kan opwerpen, dat de andere mi rakels de bevestiging zijn van de zending- hem door de Voorzienigheid opgelegd. Dit moet de Kerk uitmaken. En het is ook de Kerk die ons moet voorhouden of de enkele wonderbare genezingen van Beauraing, bekomen werden in het voor deel van de kinderen, of in het voordeel van Cöme, of in het voordeel van de eersten en den tweede samen. Dit brengt er ons toe over de vergis sing te handelen van een katholiek blad dat verklaarde, dat de Kerk geen ander bewijs heeft om het bovennatuurlijke van een visioen vast te stellen dan het mirakel. Om in dergelijke gevallen uit spraak te doen, heeft de Kerk enkel haar geestelijke rechtsspraak noodig, zonder steun van welk mirakel ook. Het mirakel is een goddelijk ingrijpen dat de Kerk niet noodig heeft. Het mirakel vergemak kelijkt haar taak of bevestigt haar be slissingen. Is het soms een bewijs dat het geloof komt staven, vaker toch is het de belooning van het geloof, volgens de woorden van Jezus: Zoo ge geen teekens en wonderen ziet, gelooft ge niet. Zoo ge geloof bezat gelijk een mostaardzaadje, dan zoudt ge aan dien berg zeggen: Ga heen van daar en werp u in de zee, en hij zou u gehoorzamen Wat er ook van zij, de kwestie van Beauraing verkeert thans in het volgen de stadium: De geestelijke overheid, hoewel ze nog geen officieele uitspraak heeft gedaan, heeft haar sympathie voor de kinderen Degeimbre en Voisin niet verborgen ge houden; op het geval Cöme Tilmant blijft ze nog behoedzaam toezien. Tegenover den vervaldag van 5 Augus tus 1933 kan iedereen persoonlijk zijn verantwoordelijkheid opnemen, met be hulp van hetgeen wij over heer Cöme Tilmant hebben geschreven. V/ie die ooit vermelden zal wat een overgroot getal dank aan hem, bij God hierboven blinken thans in d'hemelhoven. Dank aan hem, die dag en nacht wakend was, en zijne macht bij den Opperheer liet baten om zijn kudde er in te laten. Wakend was zoo menig jaar... ...maar nog wakend blijft voorwaar ten behoeve van die leven, en den geest nog moeten geven. Ja, 't zij hem als vriend gezeid dat, uit louter dankbaarheid, het betaamt dat ik vandage hem dit huldedicht opdrage. Hulde, voor 't apostolaat dat Heer Blaneke, vroeg en laat ievervol, om Godes wille uitgeoefend heeft in 't stille. Hulde, voor die gildezaal voor dat prachtig bidlokaal, door zijn toedoen hier ter stede opgericht in tijd van vrede; Als men zonder achterdocht leven nog en sterven mocht; maar, helaas, die zoete vrede bracht een zuren nasmaak mede; Er wordt verteld dat Prinses Juliana, dochter der Koningin van Holland, ver loofd is met Prins Joris, zoon van den Koning van Engeland. Gaf aanleiding tot dit nieuws het feit dat de Prinses onlangs een bezoek bracht aan Londen waar ze hier getrokkenis in gezel schap van Gravin de Acthlone. Naren oorlog, vreemd gespuls kwam in 't land met woest gedruisch en ze dreven onzen Herder uit zijn dorp, en vele verder. Doch, Goddank, hij bleef gespaard voor zijn kudde, en wel bewaard; bleef gezond van lijf en leden zoo wij hem hier zien op heden. Later trok hij nog van hier maar het hart nu blij en fier, Nele, die was pas geboren wijdde hij in, op d'IJzertoren. Altoos gaat zijn zielenwerk neerstig voort in school en kerk vijand kent men hem geen éénen; doch hij mint vooral de kleenen. Laten we achtereenvolgens de vijf titels nagaan welke heer Cöme Tilmant, zij het dan stilzwijgend, opeischt. 1) Is heer Cöme Tilmant mirakuleus genezen? Mirakuleus genezen is, volgens de theo logische bepaling van het woord, hij die van een kwaal die langs 'natuurlijken weg niet genezen kan worden. Verkeert heer Tilmant Cöme in dat geval? Dat blijkt niet met zekerheid. Heer Cöme werd, inderdaad, plotselings en volledig bevrijd van hevige pijnen. Maar de oorzaak van die pijnen, of, ten minste, wat als de oorzaak werd aanzien, blijft bestaan: de abnormale toestand van de ruggegraat. Welnu, die abnormale toe stand van de ruggegraat kan iets anders zijn dan wervelontsteking (spondylitis), hoewei ze met deze kwaal veel overeen komst vertoont. Men zou zich dus kunnen vergist hebben over den oorsprong van de hevige pijnen, waarover heer Ccme Tilmant eertijds ldoeg. Men zou die in derdaad bij vergissing kunnen geweten hebben aan wervelontsteking, dan wan neer ze even goed het gevolg konden zijn van een geheel andere oorzaak, namelijk van een louter zenuwachtige oorzaak. Moest de radiografie met zekerheid de wervelontsteking aantoonen, dan zou het mirakel komen vast te staan. Want de eigenlijke wervelontsteking gaat verge zeld van hevige pijnen. Het zou langs natuurlijken weg niet te verklaren zijn dat een wervelontsteking pijnloos bleef. Maar de radiografie geeft een dubbel zinnig antwoord. Ook zou er een mirakel zijn indien, samen met de opheffing van alle pijn, de radiografie den terugkeer aantoonde van de ruggegraat naar den normalen vorm: het zenuwstelsel oefent, inderdaad, geen invloed uit op de letsels van het beendergestel. Maar daar geen van die mogelijkheden hier de werkelijkheid is, kan men niet met zekerheid bevestigen dat het hier een mirakel geldt, hoev/el men het ook niet kan loochenen, vermits het wervelontste king zou kunnen zijn. Kortom, het mag in twijfel getrokken of heer Tilmant Cöme wonderbaar ge nezen is. En niet zonder verwondering moet men vaststellen dat de man, welke de Voorzienigheid als een teeken schijnt te hebben uitverkoren, als waarborg van zijn goddelijke zending, slechts een god delijk merkteeken biedt waarover betwis ting mogelijk blijft. Nog grooter wordt de verwondering, wanneer men vaststelt hoe andere per sonen, die door de Voorzienigheid niet belast werden met de belangrijke zen ding welke heer Cöme zich meer en meer toeeigent in de gebeurtenissen van Beau raing, begunstigd werden met genezingen, waarvan het mirakuleus karakter zich schijnt op te dringen, zoo onder meer, juffrouw Maria Van Laer, van Turnhout, en heer Ceon Gillet, van Cortil-Noirmont. Dit gebrek aan evenwichtige verhou ding verdient zeker aandachtig in over weging te worden genomen. Kinderlijk en koekegoed slaande dat 't geen zeer en doet Vlaamsch van herte en taal en zeden lachen kan met kleinigheden; Dichter spelen, koddig zijn, water drinken ofwel wijn, in gezelschap leute maken dat zijn Karei Blancke's zaken. Over heel het land werd de mare ver spreid der toewijding van de stad aan het H. Hart en der groote Jubelprocessie ter eere van O. L. Vrouw van Tuine. In de vuurkroes van den oorlog ge worpen is deze wereldbekende stad ge worden tot een puinhoop die noch vorm noch naam meer had. Noeste arbeid deed haar herrijzen in nieuwen glans; straten en lanen prijken met gothische en mo derne huisgevels; ranke torens boren in de lucht. Schooner nog zal leper zijn op zijn schoonsten dag op Zondag 6 Augustus. Voor het versieren van straten en huizen wordt overal gewerkt met ware geestdrift en offervaardigheid. Iedereen wil het zijne bijbrengen om leper's Tuindag zoo schitterend mogelijk te maken. De geestelijke voorbereiding blijft niet achter. Er wordt veel gebeden voor het welgelukken der plechtigheden. Boven dien wordt gansch de bevolking uitge- noodigd tot een uitzonderlijke algemeene Communie, die gesteld is op Zondag 30 Juli: dan zullen ongetwijfeld, in al de kerken, de communiebanken als bestormd worden door groot en klein! De plechtigheden, op Zondag 6 Augus tus, zijn geschikt als volgt: Te 9 uur in de kathedraal een reus van 'n kerk en tevens een echt pronkjuweel wordt een Pontificale Hoogmis opgedragen door Z. H. Exc. Mgr Lamiroy acht Bisschop pen en gemijterde Abten zullen daar aan wezig zijn. Plechtige uitvoering van de driestemmige Mis van Cesar Franck, met begeleiding van orgel en orkest; aan 't offertorium, het indrukwekkend Alleluia van Haendel. 's Namiddags zullen de H. Hartebonders in een vierarmigen stoet optrekken ter Groote Markt, waar de plechtige toewij- ding der stad leper aan het H. Hart zal geschieden in tegenwoordigheid der Prin sen der Kerk, de Burgerlijke Overheden en der duiziendvoudige schaar! Wat een roerend tafereel die Christus toejuichende menigte op die onmetelijke Markt met haar oprijzende Halle! Ook hier wordt het waarheid dan Trilt in uw graf gij helden van het grootsche verleden van de hoofdstad van het Westland. Om 4 uur trekt een overheerlijke Processie of Ommeganck door de stra ten van leper. Vijf honderd vijftig jaar geleden redde O. L. Vrouw van Tuine de belegerde stad; door de eeuwen heen werd ze door alle Ieperlingen trouw en diep vereerd. Met al hun schatten, met een weelde en pracht van kostumen komt het verleden en het heden van leper hun Hemel-Moeder hun dank uitspreken. Zoo zien we betrouwend leper's schoon ste dag te gemoet, die een zegen zal zijn voor de Iepersche gouwe. Wenschen wij den braven man dat hij 't lang nog houden kan... Moest Gij raken tot aan honderd, Niemand ware er van verwonderd- de nieuwe gezant der Vereenigde Staten te Brussel. PROVINCIALE LANDBOUWKAMER VAN WEST-VLAANDEREN Dan is 't tijd om heen te gaan naar de blijde hemellaan en, getrokken aan de belle vraagt Ge naar Verriest, Gezelle. Naar uw vrienden ai, gewis zeker naar Achiel Denis, en in hoeken of in kanten vindt Ge zangers, muziekanten. Vast we vinden mekaar weêr aan den feestdisch van ons Heer, midden vroolijk hemelscharen ziet ge daar uw Kort'marknaren. Daar zal 't eeuwig feeste zijn voor uw schapen, groot en klein maar in afwachting, 'k bedanke onzen taaien pastoor Blaneke. Er wordt dit jaar voor de vierde maal sedert het bestaan der Landbouwkamer een Prijskamp voor Stal verbetering in gericht. Wat is een Stalverbeteringsprijskamp? Het is een gelegenheid om met gelde- iijken steun der Landbouwkamer onge zonde stallen te verbeteren. Het is dus geen prijskamp tusschen de best inge richte stallen zooals velen het meenen. Hoe verloopt een Stalverbeteringsprijs kamp? 1. - Deze die begeeren er deel aan te nemen geven hun naam en volledig adres op aan den Heer Gustaaf Vandervennet, Secretaris der Landbouwkamer, te Eerne- gem. Zij kunnen zich ook laten inschrij ven bij het Bestuur hunner Boerengilde of bij den Heer Staatslandibouwkundige van hunne omschrijving: M. Pauwels te Tielt; M. Simoens te leper en M. Rij- frank te Assebroek. 2. - In den loop van den Herfst zal de Jury aangesteld door de Landbouwkamer de deelnemers bezoek brengen om te on derzoeken welke verbeteringen aan Rund vee- en Zwijnstallen zouden moeten aan gebracht worden. De deelnemer zal ter gelegenheid van dit bezoek afschrift en uitleg krijgen van en over het uit te voe ren werk. De Jury zal aanduiden tegen wanneer het werk moet geëindigd zijn. 3. - Ten gepasten tijde komt de Jury een tweecle maal rond om de uitgevoerde werken na te gaan en te keuren. De deel nemer moet alle fakturen en rekeningen gereed hebben tegen dit tweede bezoek. 4. - De deelnemers die al of ten deele de voorgeschreven werken behoorlijk zul len uitgevoerd hebben ontvangen nader hand een zekere som geld van de Provin ciale Landbouwkamer om de gedane on kosten te helpen dekken. BEMERKINGEN: De heeren landbou wers worden dringend verzocht slechts dan in te schrijven wanneer zij werke lijk het inzicht hebben verbeteringen aan hun stallen uit te voeren, dit om nutte- looze reizen te vermijden. Wie kan er deelnemen aan den Stal verbeteringsprijskamp? In de omschrijving van den Heer Staatslandbouwkundige Rijfrahk: al de landbouwers en kleingebruikers van het tweede kanton Brugge. Dit zijn de ge meenten Blankenberge, Brugge-St-Pieters, Klemskerke, Houtave, Jabbeke, Loppem, Meetkerke, Nieuwmunster, Snellegem, Stalhille, St-Andries, St-Michiels, Varse- nare, Vlissegein, Uitkerke, Wenduine, Ze- delgem, Zerkegem en Zuienkerke. In de omschrijving van den Heer Pau wels: al de landbouwers en kleingebrui kers der gemeenten Rulselede en Win- gene. In de omschrijving van den Heer Si moens: al de landbouwers en kleingebrui kers van het tweede Kanton leper: de gemeenten Bikschote, Boezinge, Brielen, Dikkebusch, Elverdinge, Noordschote, (Vervolg vorige kolon). Dankbaar nu het glas geheven daar ons pastoor lang mocht leven eens we vieren voor altijd Paster Blaneke in d'eeuwigheid. Daar is weldra in Vlaanderen geen en- deling, betalen minstens 25 fr. 's joars. kele gemeente meer, van waaruit niet om Besohermledan van ZEDENADEL zijn inlichtingen werd gevraagd over den pas zij die ieder jaar de -bijdrage van 100 fr. gestichten bond voor openbare zedelijk- inzenden. heid. Onverpoosd wil ZEDENADEL voor de Oprecht aanmoedigend is het te mogen heropbeuring van die openbare zedelijkheid vernemen hoe overal de geboorte van in het gareel staan, taai tvan de taak, ons ZEDENADEL de harten heeft verblijd, volk ten bate. Zoovelen staan klaar om daadwerkelijk Laat ZEDENADEL die bond worden van be helpen, zoovelen om geldelijken steun tienduizenden en nog tienduizenden die te verleenen, zoovelen om ons in te 'ichten in ons geliefde Vlaanderen, door hun voor- reeds bevredigen. beeld, door hun invloed en door hunne over toestanden die hoeven aangeklaagd, krachtdadige medewerking, ter eere van Onmogelijk is het voor het hoofdsekre- Kristus, de zedelijke opvattingen onzer tariaat aan alle briefwisselaars dadelijk huidige samenleving helpen hernieuwen! antwoord te zenden. De beheerraad van ZEDENADEL be- Langs dit blad mogen dan eenige alge- staat uit; Voorzitter: de heer Minister Van meene inlichtingen de meesten voorloopig Isacker; geestelijk-adviseur: Z. E. H. Kan. Het bondsorgaan dat vier maal minstens A. Janssen, hoogleeraar in de moroal- per jaar verschijnen zal, wordt gezon- theologie te Leuven; ondervoorzitters: Z. den aan de leden van ZEDENADEL E. H. Kan. Boon, Hoogleeraar te Leuven, die zich verbinden door hun voorbeeld. Algemeen voorzitter van het Davidsfonds hun invloed en hun medewerking het doel en Z. E. Pater J. Meeus, s. j. algemeen van den bond te bevorderen. sekretaris van de H. Harb-Bon,den te Wie minstens 5 fr. per jaar stort (post- Miechelen; hoofdsekretoris-penningmees- checkrekening 874.01 Lod. Janssen, Borger- meester: M. Lod. Janssen te Borgerhout; hout) wordt als steunlid ingeschreven. Leden: MM. E. Amber, Davidsfonds- Werkende leden, die effectief deelnemen hoofd-sekreitaris te Leuven en Dr. D. Pee- aan de werking van hun plaatselijke af- ters, geneesheer te Mee len BiüBE&BBflBflflBiEBBBHKBBBBBBBBBBBBIBGBBSXBaSiBIBBSSBSBEiBBEEBBEB Heden Zondag 16 Juli wordt Roeselare's selen in overprachtige stands uit te stal- eerste Handelsfoor geopend. Het reusach- len. tig nieuwe Maria's Rustoord «-gebouw, De massa bezoekers die er worden ver met meer dan 12.000 vierkante meters wacht zullen niet alleenlijk oneindig vele plaatsruimte, is gansch bezet. Er werden nuttige als mooie artikelen te bewonde- niet min dan 420 stands opgesteld wat ren krijgen, maar tevens volop kunnen zeker wel een rekord beteekent voor een genieten van luisterrijke muziekccncerton provinciestad en dit niet alleenlijk door en meer andere feestelijkheden die deze al de voornaamste nijveraars van stad en groot gebeurtenis opluisteren, omliggende, maar ook uit alle doelen van Deze Handelsfoor duurt 8 volle dagen, 't land en zelfs enkele uit den vreemds van Zondag 16 tot en met Zondag 23 Juli hebben hun belang Ingezien in nijverig en is toegankelijk elke dag van 9 ure 's Rodenbachstede, hunne beste voortbreng- morgens tot 8 ure 's avonds. 2) Daaruit volgt dat de andere titels Welke (stilzwijgend) door heer Tilmant Cöme worden opgeëischt, aan 't wanke len worden gebracht door den eersten twijfel betreffende het wonderbare van zijn genezing... Zijn visioenen aldus beweren zeer ernstige geneesheeren, die hem van zeer dichtbij hebben onderzocht, kunnen volkomen langs natuurlijken weg uitgelegd worden. Volgens hen maken zij deel uit van het geheele psychische ver schijnsel, dat aanving met de genezing, vergezeld door een vizioen. De door hem vooruitgezette stelling, en die, men lette daar op, niets meer is dan een stel ling draagt een naam die in de genees kunde zeer bekend is. Uit theologisch oogpunt eveneens, ma ken we voorbehoud nopens het verschijn sel der «visioenen». Wij zien er bijzon dere teekenen in welke wij terugvinden bij c.en enkel van de zieners door de H. Kerk erkend; integendeel zien wij er wel kenteekenen in welke wij terugvin den bij andere psychische toestanden, van visioenairen aard, welke, echter, geen ge zaghebbend persoon ooit voor bovenna tuurlijke toestanden wil doen doorgaan. Zooals we reeds meldden is de oud ste zoon van den Koning van Spanje in huwelijk getreden en heeft terzelfder- tijde zijn rechten op den troon afgestaan. De tweede zoon deed insgelijks afstand uit reden van ziekte en het recht van troonopvolger komt zoo op den derden zoon, Don Juan, thans in dienst der En- gelsche Zeevaart. en het Siukzitten bij Wielrijder), Zonneslag en Dragen, verzacht en geneest men met or i* ®r,:rl7 Doos 4-en 7'h frank. In alle Apotheken. De rede van den Heer Van Cauwelaert werd meermalen onderbroken door een stormachtig gejuich en toen hij zijne rede geëndigd had brak van uit de recht staande vergadering een stormachtige ovatie uit. Een dreunenden Vlaamschen Leeuw werd dan door alle aanwezigen uit volle borst meegezongen. In den avond vergaderden de leden van het Congres rond een wel opgedlschte tafel in gezellig samenzijn. Aldus verliep het Congres van den Vlaamschen Katholieken Landsbond. Laat ons hopen dat het zijne vruchten moge dragen. Oostvleteren, Reninge, Vlamertinge, Voor- mezele, Woes ten, leper en Zuidschote. De inschrijving is volledig kosteloos. De leden zullen verwittigd worden van den dag waarop de bezoeken der Jury zullen geschieden. Wij kunnen de landbouwers van boven gemelde gemeenten niet genoeg aanwak keren om aan dezen prijskamp van Stal- verbeteringen deel te nemen. Het ls eene eenige gelegenheid om goedkoop en doel matig hun stallen te verbeteren. Wat betreft het geheim waarvan Tilmant de drager is en c'ft slechts op

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 9