Voor een schooner Vlaanderen KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD, VEURNE. - BOETPROCESSIE ORDIGERS AAN HET WOORD DE KATHOLIEKE VERTEGENV De 75° Verjaring der verschijningen van 0. L. Vrouw van Lourdes Te Loiardes Zomer M Arthur henderson sproeten WÊSk sprutoluII^^ fm: Belgie en Duitschland ZONDAG 23 JULI 1933, WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 30» JAAR. N'' 30. "DE POPERINGENAAR" Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon N'9. - Postch. N' 15.570. TARIEF VOOR BERICHTEN Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleir.e berichten (minimum) 4.CO fr. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1' bl per regel 2.50 fr. Berichten op 2' bl. per regel 1 75 fr. Berichten op 3* bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 700 fr. Te herhalen aankondigingen. prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. ABONNEMENTSPRIJS VAN NU TOT NIEUWJAAR 'per post) Belgie 8,3 Frankrijk, Congo 16,1 Engeland, Holland, China Afrika 17,2 Amerika 26,4 Na de Economische Wereldconferentie vereerd met de deelneming van Z. Exc. Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge, en van Z. Exc. Mgr. Coppieters, Bisschop van Gent. Op Zondag 30 Juli, te 3 Ve uur namid- dragen. Velen dragen zware kruisen en dag, zal de wijdvermaarde Boetprocessie gaan barvoets. De Processie is verrijkt haar jaarlijkschen omgang doen. De Pro- met aflaten enkel toepasselijk aan de cessie, eenig in haren aard, dagteekent overledenen. van 1644. Meer dan 40 groepen verbeelden Alle godvruchtig» personen die begee- het Oud- en Nieuw Testament, en de ren als boetelingen deel te nemen in deze deelnemers spelen hun rol gelijk in den Processie, gelieven hun aanvraag te doen ouden tijd. Bovendien is de Processie sa- bij den Eerw. Heer Bestuurder der Soda- mengesteld uit vrijwilligers, mannen en liteit, te Veurne. Da laatste H. Mis vrouwen van gelijk waar die komen, uit wordt gelezen in Sint Nikiaaskerk, te geest van eerherstel en boetvaardigheid, 11 Va uur. om een boetekleed aan te doen en iets Bijzondere treinen en trams in alle lastigs, volgens hun krachten te helpen richtingen. flBBaoaB&BaBaaassBSQiaBEQBnsBBSBasBssesaBBBn&BBBBSBSBisaBiiMa Zaterdag en Zondag, 15 en 16 Juli, heb- hoogen kerkvoogd geschaard, ben te Lourdes vijftig duizend personen Pater Lhande, de beleende Baskische re de jubileumfeesten bijgewoond bij de 75" denaar, hield een zeer pakkend sermoen, verjaring der laatste verschijning'. Onder de Belgische kerkvoogden was Kardinaal Verdier, aartsbisschop van Mgr. Van Cauwenbergh, hulp- en wij- Parijs en verscheidene aartsbisschoppen, bisschop van Mechelen. bisschoppen en priesters waren rond den Het staat dus bepaald vast dat de Eco nomische Wereldconferentie, op het einde dezer maand, voor onbepaalden tijd zal uiteengaan, zonder dat de mirakuleuze verwachtingen die bij hare bijeenkomst in het verschiet werden gesteld, ook maar in het minst werden verwezenlijkt. I Inzake monetaire en tol-politiek is het een compleet fiasco geworden. De ver schillende landen of groepen handhaven hardnekkig hun wederzijdsch standpunt. De sub-commissie van economische aangelegenheden daarentegen is druk be zig de fragmentarische resultaten die er inzake internationale handelspolitiek be reikt werden, in een eindrapport vast te 1 leggen. We hebben in de eerste plaats het accoord dat door de groote voortbrengst- landen van tarwe werd onderschreven, i Verder wanhoopt men niet tusschen dit en een paar dagen een beperkingsaccoord tusschen de bijzonderste voortbrengstlan- den van koffie en rubber te komen. Dit is alles wat er op twee maanden tijd bereikt werd. Het staat dus paalvast dat het onmogelijk is, inzake economische en monetaire politiek, tusschen de 65 landen uit al de werelddeelen die te Londen ver tegenwoordigd waren, een eensgezindheid te bekomen, al wordt, in schijn tenminste, de hoop niet opgegeven de besprekingen te hernemen, zoodra de toestanden in de Vereenigde Staten het zullen toelaten de dollar te stabiliseeren. Het zal geraadzaam zijn daar geen'te hooge verwachtingen op te bouwen. Naar alle waarschijnlijkhied is de laatste der Economische Wereldconferenties gehou den geworden. Dag aan dag, immers, ma ken we het mee dat de wereld zich in groote economische groepen verdeelt. Amerika wendt zich van Europa af, en ziet in dat hare belangen in Zuid-Amerika en Asië gelegen zijn. De eerste onderhan delingen om tot een pan-Amerikaansche blok te komen werden reeds te Washing ton ingezet. Van Britsche zijde wordt alles in het werk gesteld om de accoorden van Otta wa tusschen Engeland en zijn Dominions nauwer toe te halen. Om van de Econo mische Wereldconferentie nog te redden wat er te redden is zal Mac Donald de pond-sterling-groep economisch nader bij elkander brengen, al ziet men niet in wat hij in het werk zal stellen om Canada, dat meer aan den dollar dan aan het pond vasthoudt, over te halen. Dan hebben we in Centraal en Ooste lijk Europa nog het zoogenaamd agrari sche blok waarvan Polen, Rumenië, Bul- garië, Tcheko-Slowakië, Yougo-Slavië, Estland, Letland, Griekenland en Hon- garië deel uitmaken. Hun politiek stuurt aan op het vormen van een Europeesch blok. De industrieele landen van Europa, betoogen ze, hebben er allen baat bij de voorkeur te geven aan onze landbouwpro ducten omdat daardoor de koopkracht van 100 millioen menschen vermeerderd wordt. Als voorbeeld halen ze Polen aan dat in 1927, toen de prijzen der land bouwproducten op hun hoogste waren, voor »13 milliarden aan industrieele aan- koopen in Westelijk Europa besteedde. Zoodat ze terecht mogen besluiten dat de lotsverbetering der landbouwers grooten- deels aan de nijverheid zal ten goede ko men. Ten laatste hebben we dan de groep landen, die aan den gouden standaard zijn getrouw gebleven, en, die onlangs een accoord' hebben gesloten om eensgezind de gevaren die hun wederzij dsche munten bedreigen het hoofd te bieden. Maar dit accoord geldt enkel op monetair gebied en er wordt betoogd dat het gewis tot een economische overeenkomst zou moeten uitgebreid worden. Dit is natuurlijk mo gelijk, al is het voorzichtig desaangaande geen illusies te koesteren. Nochtans, er moet voor België een uit weg gevonden worden. Immers, meer dan gelijk welk ander land ter wereld zijn we op den internationalen handel aange wezen. We voeren de helft onzer levens middelen in en het grootste deel der grondstoffen die onze fabrieken verwer ken kolen uitgezonderd. Oiize bevolking' leeft grootendeels niet van den landbouw maar van de nijverheid. In 1931 bereikte de Belgische uitvoer 3 van den totalen internationalen handel en rangschikte België zich vijfde achter de Vereenigde Staten, Engeland, Duitschland en Frank rijk. Een eervolle plaats, voorwaar. België heeft, weliswaar, de accoorden van Oslo samen met Denemarken, Zwe den, Noorwegen en Nederland ondertee kend en met Nederland en Luxemburg de accoorden van Ouchy, maar die ac coorden, iedereen is het eens om het vol mondig te verklaren, hebben bitter wei nig aarde aan den dijk gebracht. Verder is het te voorzien, dat een nauwere toena dering met de Scandinaafsche landen op dit oogenblik moeilijk is. Ze hebben zich bij den pond-sterling-groep aangesloten en hunne monetaire politiek staat dus niet vast. De Zweedsche kroon volgt de Engelsche valuta in al haar peregrinaties op de borden der wisselmarkten. Sommigen stellen een verruiming van de accoorden van Ouchy in het verschiet. Het is te zeggen dat ze de bijtreding van Frankrijk verwachten. Koesteren we des- aangaande geen illusies. Frankrijk met zijn machtig koloniaal rijk stelt het niet slecht. Een economisch verbond met Bel gië en Nederland zegt dan ook niet veel. Trouwens de vele moeilijkheden die Frankrijk in den loop der laatste jaren aan den Belgischen handel in den weg heeft gelegd schakelen iedere mogelijk heid tot een verbond uit. Men denkt er in Frankrijk ook zoo over. De Parijsche INFORMATION een toonaangevend finantieel dagblad, schreef in haar nummer van 8 Juli, dat de Eco nomische Wereldconferentie te Londen had afgedaan maar dat de tweede Eco nomische Conferentie zal trachten de ak koorden van Ottawa op de Amerikaan- sche economische politiek aan te passen. Zware taak, voorwaar! die de Engelschen meer dan een moeilijkheid en meer dan een ontgoocheling zal kosten. Maar zoo is de gang van de wereld. We moeten er rekening mede houden, en onze afzonde ring inrichten met de hulp van onze kolo niale bezittingen, die van Frankrijk een Keizerrijk maken met oneindige econo mische mogelijkheden, en, dat, in zijn structuur, meer eenheid bezit dan het Engelsch Keizerrijk. Over België geen gebenedijd woord. We zullen onze eigen redding moeten bewer ken. Daarom moeten we ons naar het Noorden keeren. Een tolunie tusschen België en Nederland dringt zich in de eerste plaats op. Verder zijn we groote afnemers van grondstoffen en levensmid delen. Duitschland en Frankrijk moeten ons andere voordeelen in ruil geven, zoo niet koopen we in andere landen die daar toe geneigd zijn. Ten laatsten moeten we uit onze Colonie meer voordeelen trachten te halen. Is het niet treurig dat slechts 25 der goederen die Congo invoert van Belgische fabricatie zijn? Daarin is dus nog veel te verhelpen. De Regeering kan op dit oogenblik niet vooruitziende genoeg zijn. Van de houding van onzen interna tionalen handel want dit is onze groote bron van inkomsten zal het immers afhangen of België in orde. en rust zal leven. H. M. de voorstellen, noch der mogelijke gevol gen eener wettelijke tuschènkomst. Tot nu toe werd de pachtprijs altijd vastgesteld door een akkoord tusschen eigenaar en pachter en Zelfs in geval eener wettelijke tusschenkomst, zal in de toekomst, de verstandhouding tusschen eigenaar en pachter.feitelijk den toestand regelen in de meerderheid der gevallen. Het is zeker niet gemakkelijk om, volle dig' juist, een gepasten pachtprijs vast te stellen en de som waarvoor overeengeko men wordt, is daarom ook gewoonlijk, aan zien als een forfaitair bedrag tegen hetwelk de eigenaar de uitbating' van het verhuurde goed afstaat aan den pachter met de kans voor dezen laatste eene meerdere of min dere winst bij de uitbatig te verzekeren. Geen rechtgwrarct melis zou echter als redelijk kunnen aanzien een bedrag waar bij aan een der verdragsluitende partijen een aanzienlijk inkofrien verzekerd wordt, terwijl er voor de andere partij geen de minste kans gelaten wordt om eenige winst te verwezenlijken, zelfs niet de ver goeding voor geleverden arbeid. Hiermede zullen, hoop ik, veruit de meerderheid der eigenaars kunnen in stemmen. Van mijn kant ben ik overtuigd dat een groot aantal eigenaars het inzicht niet hebben een overdreven pachtprijs te be komen, en indien feitelijk de pachtprijzen doorgaans te hoog zijn, dan is het omdat eenerzijds de vraag opgedreven wordt door de dichtheid der bevolking en anderzijds omdat de eigenaars nog niet de werkelijk heid van den toestand in den landbouw hebben begrepen. Het is niet voldoende aan te nemen zooals velen doen, dat er minder winst ge maakt wordt als vroeger, de waarheid is dat de landbouwers sedert een paar jaren met verlies werken. Zwaar verlies voor 1932, zwaar verlies voor 't oogenblik. De boeren die sedert jaren in het be drijf zijn, betalen nu met de spaarcenten van vroeger en de beginnelingen geraken stilaan dieper in de schuld. In het algemeen belang is een vermin dering der pachtprijzen wenschelijk; voor de bestaansmogelijkheid der boeren is zij noodzakelijk. Rond 1926 heb Ik weieens vooruitgezet dat vijfmaal de pachtwaarde 1914 eene basis was waarrond een behoorlijke pacht prijs kon worden vastgesteld. Zeven en zelfs achtmaal de normale prijs van 1914 was verdedigbaar en betaalbaar in 1928-29. Nu echter zijn de toestanden zoodanig dat vijfmaal de pacht van! 1914 niet meer kan aanzien worden als normaal. Zooals de hooger aangehaalde indexcijfers be wijzen waren de inkomsten over 1932 on geveer aan 5 maal waarde 1914 en indien de uitgaven ook tot dat peil daalden dan eerst zou voor de pacht ook die basis kun nen dienen. Een ander voorbeeld: indien wij in het indexcijfer der uitgaven de 21 die de pachtprijs vertegenwoordigen uitschake len, dan overtreffen de uitgaven nog de inkomsten met 14 punten goudwaarde. Een eigenaar die dus in 13$2 zelf zijne hofstede zou uitgebaat hebben, zou in de veronderstelling dat hij vakman is en meêgewerkt heeft, zooals de boeren doen, niet enkel geen pacht hebben gekregen, maar nog van het kapitaal verspeeld hebben. Indien zulke slechte uitslagen te wijten waren aan oorzaken van zeer voorbij- gaanden aard en dat hij gevolg het slecht jaar gevolgd of voorafgegaan wordt door een goed jaar, zou men kunnen aanvoeren dat de pachtprijs een forfaitaire overeen komst is, die toelaat het slechte jaar te verhelpen met de winst van een goed jaar, maar indien, zooals nu, helt verlies ver oorzaakt wordt door een buitengewone inzinking der verkoopprijzen die sedert 1930 maar immer scherper wordt, dan moet die inzinking ook gevolgd worden door eene aanpassing der pachtprijzen. Volgens alle voorhanden zijnde factoren moet die aanpassing nu gevonden worden beneden vijfmaal normale pachtprijs 1914. Bij gelegenheid zal ik wel aantoonen waarom ik geen heil verwacht van een wettelijke algemeene regeling der pacht prijzen (maximaprijzen) maar des te meer blijf ik overtuigd dat de eigenaars niet zullen wachten tot dat hunne pach ters geheel ten onder zijn om de noodza kelijke aanpassing te doen. Meer dan ooit en om veel redens is eene goede en vriendelijke verstandhouding tusschen eigenaars en pachters onont beerlijk. Ik ben er wel van bewust hier een netelig onderwerp te behandelen, maar ik acht mij in geweten verplicht te wijzen op den ernst van den toestand. Zelfs som mige boeren zien nog de werkelijkheid niet in en gaan verbintenissen aan die zij kort daarop niet kunnen volbrengen. Volksvertegenwoordiger. R. DE SMEDT, IBBBBBBBBBBBBBBBBBBHBBBBflBBB WIE WINT HET MILLIOEN Wie, in de laatste jaren, niet van dicht bij en aandachtig de snelle inzinking van den verkoopprijs der landbouwprodukten heeft gevolgd, Kan zich onmogelijk juist voorstellen in welken lastigen en onhoud- baren toestand de landbouwers zich thans bevinden. De meeste landbouwvoortbrengselen ko men door bemiddeling van tusschenperso- nen en dikwijls nog na bewerking in de handen van de verbruikers terecht en zoo komt het dat deze laatste doorgaans niet weten wat er feitelijk, van hetgene zij als inkoopprijs betalen, naar den voortbren ger gaat. Volgens de regelmatig verschijnende in dexcijfers zou de levensduurte nu, in goud- waarde berekend, ongeveer gelijk staan met deze van 1914. Het gemiddeld cijfer over de twaalf maanden van 1932 be draagt 720 of in goudwaarde 103. In dit algemeen indexcijfer van de kost prijzen zijn ook de landbouwvoortbreng selen begrepen, maar de verkooprijs dezer produkten, afzonderlijk berekend, is aan zienlijk lager dan van de andere artikelen die in aanmerking komen voor het index cijfer. Een afzonderlijke berekening voor de landbouwprodukten, met veel zorg door bevoegde deskundigen opgemaakt, geeft voor 1932, de volgende cijfers: Mgr. Tessens, vicaris-generaal van Me chelen, dragend het Allerheiligste, bleef voor eiken zieke staan, terwijl de gebeden van den Eerw. Heer Swalus, door talrijke luidsprekers verruimt, ten hemel stegen en de duizendkoppige menigte zoowel als de zieken en de gebrekkigen, de aanroe pingen van den zielenherder beantwoord de met de smeekbede Onze Lieve Vrouw van Lourdes, genees onze duurbare zie ken 1 De 75" verjaring der verschijningen van O. L. Vr. in de grot van Massabielle aan de kleine Bernadette Soubirous, werd Zondag te Etterbeek op grootsche en diep-roerende wijze herdacht. Verscheidene honderden zieken en ge brekkigen, waren in eindelooze rijen ge plaatst langs de Cazernelaan, terwijl de groote zieken op draagberries uitgestrekt, in de schaduw der muren van het Jour- dan-Godshuis lagen. Januari 72 79 77 116 Februari 70 76 74 116 Maart 72 73 73 117 April 74 70 71 113 Mei 73 75 74 110 Juni 64 76 72 110 Juli 58 77 71 111 Augustus 52 76 68 108 September 52 86 75 108 October 65 89 78 108 November 54 92 80 105 December 55 89 78 108 Over 't jaar '32' gemiddeld 63 80 74 111 Wij zien dus dat de gemiddelde ver koopprijs, van al de produkten op de hoe ve voortgebracht voor het jaar 1932, ge vallen is 74 van den vooroorlogschen prijs terwijl de voortbrengstkosten 111 bedragen. Er is dus eene onevenwichtigheid tus schen de uitgaven en de ontvangeden van 37 punten goudwaarde. Dit komt hierop neer dat de verbruiker in 1932 evenveel landbouwprodukten kon koopen met 74 goudfrank dan met 100 fr. in 1914, terwijl de boer 111 fr. moest uitge ven in plaats van 100 fr. De allerlaagste verkoopprijzen betreffen de aardappels, de suikerijen en het vlas, zoodat de boeren van Midden- en Zuid-Vlaanderen, die deze gewassen verbouwen, nog meer dan andere getroffen zijn. Het is voor iedereen duidelijk dat in zulke omstandigheden de boeren met ge voelig verlies werken en het niet onbe paald kunnen uithouden. Zooals in 's lands begrooting evenwicht volstrekt vereischt is, zoo ook moeten de ontvangsten en de uitgaven in den land bouw terug een evenwicht vinden. Als be schikbare middelen kunnen daarvoor in aanmerking komen: verbetering van de verkoopprijzen en vermindering van de voortbrengstkosten Om de verkoopprijs eenigermate op te houden, wierden reeds enkele maatregelen getroffen, waarover bij een eerste gelegen heid enkele beschouwingen zuilen te pas komen. Aangezien tot nu toe de uitgaven de da lende lijn van de ontvangsten niet hebben gevolgd, moeten er langs dien kant ern stige pogingen worden aangewend. Om duidelijk aan te toonen welke uit gaven voor vermindering in aanmerking komen, geven wij hier het indexcijfer der uitgaven afzonderlijk, erbij voegende voor hoeveel per honderd elke uitgave tus- schenkomt in het totaal bedrag derzelve. Maand October 1932. Gij herdenkt hier vandaag de Groe- Dinge-zege: ALS KATHOLIEK: uit dank baarheid jegens God, die in die tijden de overweldiging van Vlaanderen niet beeft toegelaten en daardoor belet heeft, dat ons graafschap zou medebeleefd heb ben, al de wederwaardigheden, in de Fran- sche geschiedenis geboekt en waarvan de Provencalers, de Normandiërs en ook onze broeders van Fransch Vlaanderen thans de gevolgen dragen en de levendige ge tuigen zijn. Uit dankbaarheid jegens God, die ons bevrijd heeft voor eene nederlaag, welke ging voor immer stopzetten: de eigen kuituur van het Vlaamsche wezen met al de gaafheid, de gemoeds- en geestes- rijkheid eraan eigen; eene nederlaag, waardoor THANS ook de scharen jongelin gen en jonge meisjes zouden ontbreken, geroepen om den nevel van onverschillig heid en ongeloof, van zedelijke bedwel ming en verkankering door te breken en te verteren door de zon van hun vurig heid, den glans van hun voorbeeld en de macht van hun jeugdige veroverings zucht! Als Katholiek, zijt gij hier vereenigd in feest uit fierheid om die kloeke, stoere kerels die streden voor outer en haard die, overtuigd dat het bloed, door hen als overwinnaars of als verslagenen ver goten, de toekomst van de Kerk, van het huis en het Kruis in "Vlaanderen ging bezegelen; Fier zijt gij terecht om de katholieke daad, de diep-katholieke actie in 1302 door uwe voorouders gesteld. Onder de inspraak van deze beteeke- nis voelt gij U fier tot het nageslacht te hooren van het edel vroomvoelend ras, dat den naam Vlaming draagt. Breng ik uwe gedachten meer achter uit, dan ziet U die voorouders gesproten uit den Frankischen tak, die boven de doopvont te Reims, in 496, de boeien ver brak van het heidendom in wiens dienst het tot dan toe offerde, om voor altijd het geloof en het Kristi-kruis te omhel zen en aan zijn nageslacht de trouwheid aan Kerk en godsdienst als een duurbaar erfpand mede te geven; om het Vlaamsch- zijn met het katholiek-zijn onwrikbaar te vereenigen. Hoort gij die bekeerde Vlamingen in de achtste eeuw niet roepen om bescher ming tegen, en verlossing van de woede der Noormannen? Ziet U ze niet medetijgen ter kruis vaart? Zijt U ook geen getuige ervan dat in de Groeningevlakte, de vernieuwing van de beloften van het Doopsel te Reims met Vlaamsch bloed geteekend werd? Staat Vlaanderen niet overzaaid met heerlijke monumenten uit de Middel eeuwen, zoo sprekend van godsdienstzin, zonder te gewagen van die prachtige gothische kerken en kathedralen, boven wier spits het kruis prijkt als een eeuwige belijdenis dat Vlaanderen aflegt van zijn [.geloof en zijn gehechtheid aan de Kerk, waarvan elk huis Gods als een symbool in miniatuur schijnt? Voelt ge het hart niet van fierheid zwellen, bij het gedacht aan beroemdhe den uit de volgende eeuwen, meesterwer ken van zuiver christelijke kunst, waar onder de naam van een Vlaming mag prijken? Is Vlaming-zijn niet te vereenzelvigen biet katholiek en kerkelijk zijn bij het denken aan de gruweldaden uit de tijden van de beeldstormerij en de vervolging tijdens de ketterijen van Luther en Cal- vijn; aan den Franschen inval in Vlaan deren, na de Fransche omwenteling van 1789, wanneer ons Vlaamsche voorouders, uit het geslacht der gemeentemannen van 1302 gesproten, in de Vlaamsche kata- comben, de schuren, de bergplaatsen, de verdoken hoekjes onzer bosschen, hun godsdienstig gemoed konden bevre digen, troosten, zalven en versterken? Was het niet grootelijks wegens hun gehechtheid aan het katholiek geloof en de H. Kerk dat ook het Vlaamsche volk een langer samengaan met Holland in 1830 voor onmogelijk deed achten? Hebben uwe eigen grootouders in 1884 den manslag op de ziel van het kind door de vrijmetselarij beraamd, niet heerlijk gewroken? Is later nog het katholieke Vlaanderen biet aan de zijde gebleven van zijne geestelijke overheid in den strijd door ftus X geveerd tegen het modernisme cf de wereldsche opvatting van de Kerk? Hebt gij zelf niet met opgetogen ge- 1 moed hooren spreken van den Wseeld- hn"i vaa dien zelfden Paus, v^dcor BE BIDDENDE MENIGTE. DE ZEGENING VAN HET II. SACRAMENT. verdwijnen spoedig/ .^fj| f§:fjPlfS^| ln alle Apotheken. A Pacht Loonen Meststoffen Veevoeders Planten - zaden Materiaal Belastingen Alg. Onkosten Chicorei Wyppelier-Taffin. Belgische fabriek van MBBEBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN 4 P. C. 1921 De Hitlerregeering weigert de Markenkonventie na te leven. Stopzetting van de betalingen aan Belgie. Zaterdag morgen heeft in de Nationale Bank te Brussel de 101" trekking plaats gehad van de leening der Verwoeste Ge westen 5 pet. 1921. Het lot van een milioen werd gewon nen door Nr 11 van reeks 047.426. De andere nummers van deze reeks zijn betaalbaar met 250 fr. IHBBBBBBBBBBBBBEBBBBBSBBSBBB PROTEST DER BELGISCHE REGEERING In den Ministerraad Vrijdag 14 Juli, in den morgen heeft de Duitsche regeering het Belgisch goeverne- ment laten weten dat zij weigert nog ver der de Markenkonventie na te leven en alle betalingen in uitvoering dezer over eenkomst stop zet. Men weet wat zulks voor Belgie betee- kent: de Markenkonventie werd onder teekend in Den Haag, als bijvoegsel van het Youngplan tot regeling der Duitsche herstelbetalingen. Duitschland moest ons uit dien hoofde ongeveer 18 miljoen mark per maand betalen. Sedert dan heeft Duitschland, en tot de maand Mei laatst, zijne maandelijksche stortingen verricht. De Hitlerregeering heeft nu op 9 Mei laatst eene wet afgekondigd op het mora torium der Duitsche schulden. Algemeen werd verstaan dat dit moratorium de ge wone Duitsche schulden betrof, en geens zins de oorlogsherstelbetalingen in uitvoe ring' van de traktaten. Hitier heeft nu beslist dat ook deze betalingen onder het moratorium vallen, en zoo heeft hij nu de betalingen aan Belgie, betreffende de Markenovereenkomst, stop gezet. De leden der Belgische regeering hebben daarover Vrijdag avond beraadslaagd. In de officieele mededeeling aan de Pers wordt gezegd: <i De minister van buitenlandsche za ken bracht den raad op de hoogte van het feit dat de Duitsche regeering heden liet weten dat zij zich verplicht ziet de over schrijvingen stop te zetten van de stor tingen welke aan Belgie verschuldigd zijn, in uitvoering van de marken-over- De Heer Henderson, Voorzitter der Ont wapeningsconferentie, bezocht thans ai de Europeesche landen die vertegenwoor digers naar die vergadering zonden. Hij hoopt persoonlijk de vrede-zaak zoo goed te kunnen verdedigen. Hier ziet men hem te Parijs op bezoek bij den Heer Paul Boncour. ■BBB3SBBBBBBBBBBBBBBSB9BBBBB eenkomst, en dat overschrijvingen zullen geschieden op de kredietrekening van de Belgische regeering bij de konventie-kas welke ingesteld werd bij de wet van 9 Mei 1933, tot vaststelling van het moratorium der overschrijvingen. De Belgische regeering teekende on middellijk protest aan en zal aandringen voor de stipte naleving van de marken overeenkomst. Het is natuurlijk te voorzien dat dit protest geen het minste uitwerksel zal hebben. Deze Duitsche woordbreuk de hoe veelste? brengt ons begrootingseven- wicht weer leelijk in gevaar. Er zullen dus in eigen land weer zoovele miljoenen per jaar moeten gevonden worden, om het tekort van de Duitsche woordbreuk aan te vullen. We moeten hebben een dwarsdoor (Zie vervolg onderaan 3' en 4- kol.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 1