VASTENBRIEF PAUSHULDE Schikkingen voor de Vasten 1934 Het drama van Pollinkhove van Z. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge AL LUISTEREND NAAR DE RADIO Opspraakwekkende Gebeurtenis te Edegem-bij-Antwerpen. EENE HUISVROUW, LAM SEDERT 13 JAAR, KAN PLOTS WEER GAAN BIJ EEN BEZOEK AAN DE GROT VAN ONZE LIEVE VROUW VAN LOURDES Provinciale Vergadering der Chr. Werkgevers TE ROESELARE AUTO TUSSCHEN HET VOLK TE RIJSEL KINDERDIEVENBENDE AANGEHOUDEN TE AALST HET EINDE VAN HET H. JAAR NADERT Het geheim steeds niet opgehelderd. Zware beschuldigin gen tegenover Camiei Claeys. MADELEINE PERSOONE, FRANSCHE FRANCISTEN Aan de Beetenplanters van Veurne en Omstreken BELANGRIJK BERICHT INTERNATIONAAL VREDESCONGRES TE BRUSSEL MACHINIST DOOR SNELTREIN GEDOOD IN WALLONIË BRIEF UIT BRUSSEL BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREIWYPPELIER-TAFFIff TRAGISCH SLOT VAN EEN KARNAVALPARTIJTJE TE SINT TRUIDEN We drukken hier over den Vastenbrief die op Zondagen 11 en 18 Februari in al de kerken van het Bisdom Brugge afgelezen wordt. We raden vurig al onze Lezers aan deze onderrichtingen aandachtig te lezen en te overdenken. HENRICUS LAMIRÖY Doctor in de Wijsbegeerte, Doctor en Meester in de Godgeleerdheid, door de barmhai-tiig'heid Gods en de genade van den H. Apostolische» Stoel, BISSCHOP VAN BRUGGE, aan de Geestelijken en de Getoovigen van Ons bisdom, zaligheid en aegen. ZEER LIEVE BROEDERS, De heilige tijd van den Vasten is een tijd van boet/vaardigheid. Telken j-are wordt hij, door de moederlijke bezorgdheid der H. Kerk, ons gegeven om onze zonden te beweenen, om het kwaad dat wij deden te herstellen, om ons voor te bereiden tot het vieren van de hoogheilige Paaschge- heimenis, met de vreugde en den vrede van Christus, als het feest van zijne ver rijzenis en van onze opstanding tot een nieuw of tot een volmaakter leven. Doch wat npt, wat voordeel hebben wij er aan onze misslagen te belijden en goede voornemens te maken, indien wij niet hardnekkig er toe beslist zijn ook de ge varen te vluchten, die onvermijdelijk tot val brengen, volgens 't onfeilbaar woord van God zelf: Qua amat perieulum, in ollo peribitWie 't gevaar bemint, zal er iin vergaan Daarom, Z. L. B., op 't einde van dit Heilig Jaar, dat volgens den wensch en de inzichten van onzen Heiligen Vader, moet medebrengen een hernieuwen van ons christelijk geloof en een heropbloeien van onze aloude goede zeden, zullen wij in de zen vastenbrief U spreken,over een gevaar, dat maar al te erg en dringend is in onze moderne tijden. Dit gevaar, gij hebt het zelf roods gera den, vloeit voort uit de drukpers,, en ook uit de radio, want ongelukkig worden de schoonste uitvindingen der wetenschap en de wonderbaarste toepassingen der tech niek, eerst ten dienste gesteld van het kwaad. 't Is dag aan dag een echte vloed van dag- en weekbladen, tijd- en vlugschrif ten, boeken allerhande, die doordringt- overal, die inibreekt tot in onae fees te en verst afgelegen dorpen, van 's morgens vroeg, en daar gedachten zaait, goede ook ongetwijfeld, maar zooveel slechte tevens, zooveel onkruid met bet goede zaad! 't Is een stroom van verkeerde en ver nielende begrippen, van wulpsche en prik kelende voorstellingen in woord en beeld, die doorbreekt van de straat tot in werk huis en fabriek, die binnendringt in de arme werkmanshut zoowel als in het rijke heerenhuis, en die in alle middens, in alle harten, den geest instort van de wereld, regelrecht gekant tegen den geest van Christus. En daarbij komt nog, naast d?e doode letter van 't gedrukte woord der pers, het levend, het gesproken woord der radio, dat om zeggiens onmiddellijk ingrijpt in ff ge moed en 't gevaar nog stijgen doet. Ruimte en afstand komen in geen tel meer. De vijandige mensch, waarover onze godde lijke Meester spreekt in een van aijh pa rabelen, krijgt voet in huis en alte ge legenheid om aan de haardstede self zijn verderfelijke leerstelsels uiteen te betten. Men kan nu te huis alles aanhoonen, ook dit wat eerst afstoot en blozen doet, doch weldra gretig zal worden beluisterd, want het gesproken woord werkt sterker in op het verstand, overreedt gemakkelijker dier. Wil, en priemt dieper door in het hart. Ongetwijfeld, Z. L. B., zijn pers en radio tevens een krachtig middel om gieaon.de leering en opleiding, om degelijke oo-twiik- keling op alle gebied, te helpen versprei den, en Wij denken er volstrekt niét aan het nut en het voordeel van dit machtig wapen voor het goed in onzen tijd te ont kennen of zelfs te onderschatten. Wij weten echter ook dat het woord, van den goddelijken Meester waarheid blijven zal, altijd en overal: Filii hujus sasculi prudentiores filiis lucis de khaderen dezer wereld zijn behendiger, (zijn slu wer), dan de kinderen van -het lioht». Daarom, Z. L. B., Ons diep bewust van de verantwoordelijkheid, die op Ons weegt en van de rekenschap die door God Ons eensdaags over uwe zielen zal gevraagd worden, zullen Wij achtereenvolgens met vaderlijke vrijmoedigheid, U wijzen op de gievaren, die gij vluchten en- de v-oor - oordeeien die gij overwinnen moet, en te vens op uwe zware verplichtingen in dit opzicht. Moge de Vader van alle hebt, en de Geest van alle sterkte, uiw verstand deze waarheden doen begrijpen en hiaten en uwen wil sterken en stalen voor het goed. te Wij zullen echter niet, Z. L. B., met vele redenen, die stellig niet ontbreken, U het onloochenbaar recht bewijzen, dat de H. Kerk openlijk opeischt, namelijk aan hare kinderen te mogen alle geschriften verbieden, die, 't zij rechtstreeks, ff zij on rechtstreeks, haar aanvallen in hare tee- ring, hare dogmas, hare zedeleer, baar gezag en hare inrichtingen, of die bare goddelijke instelling en zending verwer pen. Wie niet vooringenomen doch in ge- moede dit vraagstuk onderzoekt, zal er kennen dat dit onvervreemdbaar recht, heel en al volgens de gezonde rede, steunt daarbij op 't gezag der goddelijke oipeai- baring en diat de kerkelijke traditie ervan opklimt tot den tijd van den H. Apostel Pauilus. Ten andere hier of nergens past het spreekwoord Fas est ab hoste ctoeeri Wij mogen ook het voorbeeld van dsnt vijand navolgen. Al de ketters, Luther aan 't hoofd, dóe zelfs een geschrift op stelde om de noodzakelijkheid te bewijzen slechte boeken te vernietigen, al de vijan den van onzen heiligen godsdienst hebben altijd aan hunne volgelingen verboder, of op zijn minst als nutteloos tijdverlies af geraden, het leaen van die weTk-en. die hunne dwaalleer wederlegden. En «rgje- lukkig zijn de kinderen dezer wereld, ever 't algemeen, ook meer gehoorzaam dan de kinderen van het licht! Wij moeten nochtans, Z. L. B., met meer aandrang dan ooit, U waarschuwen tegen de zoogezegde onzijdige uitgaven het gevaar ervan is min zichtbaar wellicht, maar niet min werkelijk. Daarin geen openlijke, noch reoht- streeksche noch onreehtstreeksche aan vallen tegen geloof en zeden; meer nog, men zal soms met lof spreken over deugd en godsdienst, over de Kerk en hare be dienaars. Het gaat enkel er om, zoo be weert men, hedendaagsohe vraagstukken uit alle oogpunten te belichten, en zonder verouderde vooroord-eelen over letterkunde, kunst, geschiedenis en wetenschap te han delen. Middelerwijl echter worden grondvesten van on-ze katholieke geloofs- en zedenleer gluiperig en in stilte steen voor steen afgebroken. De grondbeginselen, waarop ons geloof steunt, zijn te hecht en te stevig; daaraan tornen blijkt onmogelijk, rnaar irien zal door nutteloos en heimelijk vitten -hier en da,ar twijfel deen ontstaan. Sommige bewijsvoeringen zijn al klaarblijkelijk; men kan ze onmogelijk ontduiken, maar men vir.dt 't middel uit om dezelfde, door verkeerde en eenzijdige uiteenzetting, met bedek telijk-e toespelin gen en ouderwetsche opwerpingen, zooda irig voor te stellen dat ze moeten misbe- grepen worden en misopgevat. Men durft het niet aan tegen enkele gebruiken en gewoonten, die algemeen eerbied afdwingen, rechttoe uit te vallen, doch men tracht ze omver te halen door schimp en spot, en voor 't geval, waar alle ander wapen ontbreekt, bestaat nog im mer laster en leugen, waarvan tooli altijd iets in hart en geest overblijft. Z. L. B., gij kent dergelijke geschriften en gij w-eet dat men het aandurft ze aan de jeugd in de hand te geven om deze te onderrichten en op te leiden! Gij kent echter ook het woord v-an onzen Godde lijker» Meester; het is klaar en duidelijk, snijdend als een zwaard; Qui non est mecum, est contra me Wie nfet met mij is, lis tegen mij Z. L. B., aan U de beurt de verantwoor delijkheid die de uwe is, tegenover deze aanvallen op te nemen. Wij willen nochtans met U enkele rede nen onderzoeken, die voor 't geval door katholieken erbij w-orden gebracht, alhoe wel hun geweten luide afkeurend spreekt. C-ij hebt reeds, Z. L. B., de volgende drogredenen meer dan eens gehoord men- moet toch alles mogen weten wat alom ge beurt en het voor en- tegen kennen over al de vraagstukken, die heden wórd-en ge steld. Dit is echter volstrekt valsch, want daar zijn dingen waarvan een christen, waar van een eerlijk man, gerust kan onwe tend blijven, en waarvan hij liefst nlete afweet, omdat dit niet gaat zonder zich te bevuilen. Daar is schunnigheid op de we reld, die onder geen voorwendsel moet worden aangeraakt. Men kan spotten met uw onwetendheid, maar daar is onwetendheid die adel en sterkte geeft. Men zal u uitschelden voor verachterden; het antwoord echter ligt bij d-e hand. Het gaat hier niet om weten schappelijke kennis, waarover gij evenveel als wie ook weten moogt, maar wel om bet lev-en van uw ziel, c-m de krachten ook van uw lichaam, om de zedelijke ge zondheid van uw huisgezin. En moet men dan altijd het voor en tegenweten over alias? Of is het ock Eoodig bedorven vruchten te eten om de goede te kennen, en moet men eerst gift smaken om gezonde spijzen te proeven? Nog eens thans is geen spraak van we- tensdhappelij-k onderzoek of nauwkeurig heid; bet geldt hier het leven van- uw ziel en weest toch minstens zooveel bekom merd daarom, als om de gezondheid van uw lichaam! Ten andere, Z. L. B., moest men ook het voor en togenweten, en alle op- werpingen en moeilijkbeden -kennen om -een of ander vraagstuk in te stud-eeren, zou het dan ook wel n-ocdig zijn deze in lichtingen in te winnen bij den vijand, die er op belust is niet om licht maar om duis ternis te verspreiden, naet om die waarheid maar om de valsöhhedd voor te staan, ten -dienste niet van de wetenschap, maar van het kwaad? Doch sommigen zullen wellicht denken mij doet dergelijke l-ectuur volstrekt ni-sts en geen gevaar dat ik mij laat- meeslepen door dwaalïeeren of door wulpsche be schrijvingen. En daarbij, moet men dan met zijn tijd niet meegaan, en met den vooruitgang; waar blijft dan neg de vrij heid? Z. L. B„ lezing die slecht is, 't zij uit oogpunt van l-eering, 't zij uit oogpunt van aed-en, steekt vol hinderlagen en gevaren, voor iedereen, ook voor de besten. Eeuwenoude ervaring is daar om de her senschimmen uiteen te slaan van degenen, die n-og droomen van een menschelijke natuur, die uit haar eigen goed en deugd zaam is. Doch geen reden-eering houdt stand tegen het feit dat d-e erfzonde be staat, zooals 't geloof ons voorhoudt; geen üheorie gaat op tegen de katholieke leer over de begeerlijkheid en- de droevige ge- gevolgen van den menschenval. Sensus enim et cogitatdo humanl cor dis in malum prona sunt ab adolesce mtia sua I.ci De gedachten van 's meensohens hart zijn slecht, maar het kwaad toege keerd, van af zijne jeugdZoo leert de Geest der Waarheid reeds op de eerste bl adzijden van de H. Schrift, en O. H. J. C zelf vermaant ons: Uit het binnenste, uit het hart van den mensch stijgen de on zuivere gedachten op... en alles wat be vuilt Hoon-en-de schimpredenen en scham pere tegenspraak doen niets af van de waarde dezer goddelijke uitspraak, r.aets van den schrijnend/en nood van dit gevaar. ('t Vervolgt.) Heden Zondag worden over de bei de golflengten van het N. I. R. door toedoen van de Vlaamsche en Fran- sche katholieke radiovereenigingen plechtigheden van een treffende Paus-huide uitgezonden. Uit den zwerm van woorden en muziek die door den aether zal golven, moeten wij deze uitzending tot ons laten doorkomen, echter niet als een ba naai concerto of als een eigenaar dige sensatie te meer onder de vele welke men, dank zij zijn «super» in de huiskamer toegezonden krijgt. Neen, wij moeten over ons het zeer bijzondere gevoel laten heerschen dat het hier de viering van onzen Vader betreft. Jegens dezen Vader passen gevoe lens van eerbiedige erkentelijkheid en kinderlijke fierheid. Erkentelijkheid omdat gelijk we allen weten de H. Vader zich heel en onverdeeld ten dienste stelt, dag in dag uit, voor het welzijn van zijn katholieke kinderen en van de geheele wereldgemeenschap. Dit kost hem alles wat de andere menschen de genoegens des levens noemen. Hij staat inderdaad, zich tenvolle bewust van zijn zware verantwoordelijkheid als geestelijk Opperherder van de menschheid, tusschen God en de menschen in een hooge maar niet temin zeer wezenlijke en voelbare eenzaamheid. Alleen de overtuiging dat zijn kinderen met hem meevoe len, zijn stem aanhooren, en door goedwillende onderdanigheid zijn taak vergemakkelijken, kan hem menschelijken troost schenken in zijn boven-menschelijke taak. Fierheid! Omdat onze huidige Paus een groote Paus is, die bij menige gelegenheid al is opgetreden als het onbetwiste geestelijke oppergezag over geheel de wereld en als de Va der van de christenheid. Wij kunnen hierover niet in bijzonderheden tre den, doch daar veel nog levendig in de herinnering van de katholieken is bewaard gebleven mag het vol staan hier te herinneren aan de woorden van goedheid, van medelij den en aan de richtinggevende uit eenzettingen die vervat liggen in de talrijke wereldbrieven welke door Paus Pius XI werden afgekondigd en over de meest netelige en meest om streden vraagstukken van dezen tijd het zegenrijke licht van de volle en alleen-zaligmakende waarheid heb ben doen stralen. En nu tot Zondag! Tot op het uur dat we, allen in den geest vereenigd, zullen afstemmen op de Pausviering en met erkentelijkheid en fierheid zullen luisteren naar den lof van den stedehouder Christi, onzen Vader. tas I. - De wet op het vleesch -derven ver-t plicht alle gielooviigen die ten volle zeven biedt het giabruik van. vteesch en tan jaar oud zijn. vSeeschnat. Eieren, melk, boter en aüe andere eetwaren, zelfs met vet toebereid, worden altijd toegelaten. De wet op het vasten verbiedt meer <ün één voll-edÉgen maaltijd daags te manner»; zij iaat echter toe 's morgens eau weirig voedsel, en 's avonds, e-en collatie te -Be man, volgens de in- zwangzijnde gebruiken in ons land. Het is insgelijks toegelaten den voornaams ten maaltijd tot den aroftd te verschuiven en de eollatie's 's iciddjsgjs te nemen. II. - Het vteesdh-derven alleen is voor geschreven op al da Vrijdagen, uitgeno men wanneer de Vrijdag samenvalt raat het feest van Onze-Lieve-Vrouw-Heaift- vaart, van Allerheiligen:, van Kerstmis af van 's Hemen Besnijdenis (1 Januari). Het vieesch-darven en tevens liet vasten zbn voorgeschreven op de Woensdagen tl) en de Vrijdagen van den Vasten; op d's Woensdagen, de Vrijdagen en de Zater dagen van Quatertemper; op de vigilieda gen van Siiisen, van Onae-Lieve-Vrou»- Hamelvaart, van Allerheiligen en var» Kerstmis, uitgenomen wanneer deze vigi liedagen verplaatst worden naar a-en twee den dag vóór doze feesten. Het vasten alleen is voorgeschreven ap al de andere dagen van den. Vasten, be halve op de Zondagen. Op Góeden-Zaterdag zijn het vteescé- derven en het vasten voorgeschreven tot middags. HL - Pe wet op het vleesch-derven r-er- De wet op het vasten verplicht hen van den dag af dat zij ten volle ©en en twintig jaar oud zijn, tot het begin van hun zes tigste jaar. Degenen die verplicht zijn te vasten mogen, buiten de Zondagen, maar één maal daags vleesch eten, te weten op den Yoorrmamsten maaltijd, en niet op de collatie. Hetzelfde geldt voor het gebruik van eieren. IV. - Wij verleenen aan de militairen in werkelijk en dienst, aan hunne eohtgenoo- ten, kinderen en di-emtsboden, en insgelijks aan de andere personen dóe wezenlijk aan den militairen dienst zijn verbonden, vrij stelling van de wet op het vleesch-derven op alle dagen van het jaar, uitgenomen op Góeden-Vrijdag. Wij verleenen dezelfde vrijstelling, uit genomen op Go eden-Vrijdag, aan de po- i.tie-agenten en aan de veldwachters in werkeiijken dienst, aan de douaniers en aan de bedienden der accijnssn in werke lijke» dienst, aan de boschwachters, aan de technische bedienden der telegrafen en telefonen in werkeiijken dienst langsheen da lijnen, aan ds briefdragers, aan. de be dienden in werkeiijken dienst op de trei nen, de trams en de autobussen, aan de seolieden. aan de schippers, aan de wertited-en der havens, der hoogovens, der s-t&aifabrieken, der aihkoveas, der pletmo- teais, der scheffnmdiige fabrieken, der gias- bïaaerijen, der mijnen en der steengroe- (Zie vervolg onderaan 3* kolom.) De Radio geeft voor de Pausviering, op Zondag 18 Februari: Om 10 uur, K. V. R. O., de pontificale Hoogmis te Brussel. Om 17 uur, R. C. B, de plechtige Paus- zitting te Brussel, in het Paleis der Sohoo- ne Kunsten. Om 20 uur, K. V. R. O., de academische zitting van ibe-t Jeugdvsrbond te Meshelen, waarvan hieronder programma: Om 20 uur, intrede van Zijne Eminen- Begroeting van Zijne Eminentie door den Hoer Lucien Desobodt, van Poperinge, algemeen voorzitter van het J. V. K. A. Feestrede door Z. E. H. Kan. Van Hove, Doctor en MSagister in de godgeleerdheid, en professor aan het Groot Seminarie van M-schelen. Onderwerp: «De Sterkte der eenheid rondom den Stoel van Petrus». Dankwoord door den Heer Deschodt. Concert gegeven door dan. Edgar Tinei- kring, onder de leiding van den Heer Staf Nees. Worden gezongen: 1. Twee koren der Armen, uit Gede- liieve i. van Tinei; 2. Het koor der Engelen en het koor van Volk en Priesters, vit het- elfde muziekwerk; 3. Laudia per la Na- tiviita del Signore van Raspqghi. Lofzang voor soli, koren, met begeleiding van hou ten blaasspeeltuigen en vierhandig klavier. olisten: l'Angelo: Mej. L.. Poedits; Maria: Mevr. R. M-ees-Tambuysser; II partore: Mr. P. De Bauw. Om te sluiten: Christus Vincit. MjSBaBBBBB&aBaaaasBiaaaaEaBBa Daar de voerder van ©en auto, die door de straten van Rijeel reed, hst stuur kw.jt raakte, kwam de auto terecht in het volk en kwetste drie personen. IflflBBBBfllBHSBBBflBSBBBBBaBBBB Te Aalst werd een dievenbende, bestaan de uit een viertal kinderen van rond de 10 jaar, ontdekt en aangehouden. De klei ne booswichten bekenden niet min dan 36 diefstallen. IBBBBBEBBBBaBBBBBBBBBBBBaaBa ven, alsook aan de families die voorbij trekkende troepen huisvesten en voeden. Degenen dóe, op reis zijnde, of door hun bezigheden buiten, hun huishouden opge houden, -hun ©etmaal nemen onderweg, in ©en hotel, een afspanning of een herberg, worden- insgelijks ontslagen van de wet op het vleesch:-dj er ven, behalve op Goeden- Vrijdag. Hetzelfde geldt voor de werklie den en de bedienden, die van huis hun spijzen mededragien om ze op hun werk te nemen. De vreemdelingen, op doortocht in ons bisdom, mogen van diezelfde vrij- steHing genieten. V. - De Pastoors hebben de maCht, in afzonderlijke gevallen en om billijke rede nen, de personen en de families aan him gezag onderworpen, alsook de vreemdelin gen op doortocht in hun parochie, 't zij geheel 't zij gedeeltelijk, van het vasten en het vleesch-derven te ontslaan. Wij verleenen dezelfde macht, aan de biechtvaders; deze mogen evenwel er slechte gebruik van maken ter gelegenheid van de biecht en ten opzichte van eiken biechteling afzonderlijk. De zieken en de personen met zwakke gezondheid zullen zich schikken naar der. raad van een gewetensvollen geneesheer. VI. - De geloovigen worden verzocht drie Onze-Vaders en drie We-es-gogroeten en éénmaal de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Berouw te bidden, iederen dag van de Vasten, waarop zij zullen gebruik maken van een geheele of van een ge deeltelijke vrijstelling van de wet op het vasten en op het vleesch-derven. Degenen die deze gebeden niet zullen opgezegd hebben,, worden verzocht in 't offerblok van de Vasten een aalmces te storten, ieder volgens zijn godsvrucht en zijn vermogen. Deze schikkingen zullen van op den predikstoel, onder al de Missen worden afgelezen in al de kerken en openbare bidplaatsen van Ons Bisdom, den Zondag van Quinquagesima. Gegeven te Brugge, den 1 Februari 1934, f HENRICUS, Bisschop van Brugge. Op bevel van Zijne Hoogw. Excellentie Leo Asseloos, Kan.-Secr, Een opspraakwekkende gebeurtenis heeft hier Zondag laatst algemeene beroering in heel de streek veroor zaakt. Een onzer medewerkers ter plaatse wonend, en die niet van lichtgetoovig heid mag bestempeld worden, schreef ons Maandag hierover als volgt; Met genoegen zend ik U hierbi de primeurvan wat men hier reeds noemt: «Het Mirakel van Ed gem.Heel voorzichtig, ben ik aan de bron zelf om juiste inlich tingen gegaan.» Volgt nu zijn verhaal: DE GROT VAN ONZE LIEVE VROUW VAN LOURDES TE EDEGEM-BIJ-ANTWERPEN is ongetwijfeld een der meest ver maarde van het Vlaamsche Land en is zeker wel een der oudste, gezien men in den loop van den aanstaan den zomer het vijf tig-jarig bestaan ervan plechtig zal vieren. In de Meimaand komen er jaar lijks talrijke bedevaarten bidden in de grot, en de nieuwe kerk, gebouwd in néo-byzantische styl, en palend aan den hof der grot, brengt er veel bij om, het jaar door, hier de geloo vigen in groot getal aan te trekken. ZONDAG LAATST kwam een familie bestaande uit vijf personen bidden voor O. L. Vrouw. Het was de familie Van der Meulen- Van Schoonland van Wilrrijk, be staande uit de vader, zijne vrouw lijdend aan verlamming sedert 13 jaar en gevoerd in een voituurke, de doch ter met haar man en een van hun kinders. Rond het middaguur was de grot min of meer verlaten en de familie Van der Meulen bad menige pater noster om de genezing der arme zieke te bekomen, deed den kruisweg en dronk Lourdes-water. Het was reeds 2 y2 uur; veel geloo vigen waren aan 't bidden vóór de grot, toen de familie Van der Meu len, die tot dan toe onopgemerkt was, zich in stilte terugtrok, en vooraleer den hof te verlaten nog een laatste gebed stortte vóór het Kruis aan den ingang der grot. Plots gevoelde Mevrouw Van der Meulen een geweldigen schok, recht te zich in haar voituurke, stond op, verklaarde dat ze genezen was, stapte uit en ging in dankzegging bidden vóór het Mariabeeld. Talrijke volstrekt geloofwaardige personen waren getuige van deze ge beurtenissen, en onder deze kennen wij er verscheidene, en allen legden dezelfde verklaringen af. De familie Van der Meulen, alsmede een groote menigte die nog immer aangroeide, richtte zich naar de nieu we kerk, en het was maar wanneer het begon donker te worden dat ze Vertrokken. De lamme vrouw, die gedurende dertien jaar verzorgd is geweest door Dr Donny van Wilrijk, ging met vas ten stap en nam maar plaats ïn haar wagentje, wanneer zij gekomen was aan de oude parochiekerk, Oud Strij dersstraat. Het Handelsblad van Antwerpen ver haalt verder over de zaak als volgt: Wij vonden deze gebeurtenis belangrijk Na een hartelijk welkomgroet tot het honderdtal aanwezigen door den plaatselijken voorzitter, H. Jozef De nolf, begroette de diocesane voorzit genoeg om nader op inlichtingen uit te I ter Heer Leon Bekaert, eveneens de gaan en vernamen dat de genezen vrouw aanwezige overheden: Heeren Jan Van der Meulen te Wilrijk in de Kerkhof- Mahieu, burgemeester en senator; Al- straat, nr 7 woont. Wij togen er heen om uit haren mond te vernemen hoe de gebeurtenissen in kwestie zich voorgedaan hebben. BIJ DE GENEZEN VROUW familie Van der Meulen is eene een- D: fons Van Coillie, schepen en senator; en Jozef Vandenberghe, bestendige afgevaardigde. Voor den groei van onze beweging, aldus de voorzitter, is er geen crisis; ons bestaansrecht wordt steeds wijder voudige werkmans familie en toen wij in I erkend en ons meezeggenschap dringt de woning, in eene kraakpropere keuken, immer dieper door.Velerhande he- op uiterst vriendelijke wijze door den dendaagsche vraagstukken werden werkloozen vader ontvangen werden, kon- grondig bestudeerd en besproken in den wij niet nalaten eerst en vooral de de maandelijksche bijeenkomsten; al- moeder de genezene geluk te wenschen Ieen worden de aanwezige leden nog TrtoLnls Z°° pl0tS8lmgS aangewakkerd om propaganda en le- Moeder hoort niet goed», zegde ons denrecruteering verder door te zet- hare gehuwde dochter en daarom was het ten. ook rij die onae vragen beantwoordde. In zijn jaarverslag wees de dioce- Moeder is diep godsdienstigzegde sane Proost, W. E. H. Van Overbeke, zij, Wij allen wel minder, maar toch op een stuwenden drang, die van dit houd ik wel veel van Ons Lieve Vrouw- verbond uitgaat, tot verheldering van ke Dit scheen de groote gravuur hoven de j schouw, de verschijning van O. L. Vrouw aan Bernadette voorstellende, te bewijzen. In haar groot vertrouwen op hare ge nezing verlangde zij maar altijd naar «Groot Lourdes zooals zij dat noemde, het zakenleven in Pauselijke licht sporen, en tot geestelijke vorming der leden: een 10Ö-tal deelnemers aan de twee geestelijke «week-ends» te Dron gen. De zieke maatschappij wordt ge- te kunnen gaan. Onze toestand liet ons meesterd door revolutie en evolutie, echter niet toe aan dit verlangen te vol- In deze laatste hebben wij meezeg- doen, maar ik nam mij voor, gedurende gensplicht als werkgevers en als ka- een jaar, op alle feestdagen van Onze tholieken Lieve Vrouw, naar Edegem, in de grot Heer René GorIs uiï Antwerpen, 'Ik hïd^2 sPrak seer onderhoudend en bevatte- dertien jarvn is moeder lam en ik had d. over* De ról der Paritaire Gom- vaste overtuiging hare genezing eenmaal I1J. oveF- V® r01 aer Paritaire t om te verkrijgen missies m de Verlangde Staatshervpr- Moeder,' zegde mijn man verleden ming. In al de Europeesche landen Zondag, het Is vandaag 11 Februari, het wordt aan Tjtet noodlottig liberaal is schoon weder, ge hebt nu eene voituur, systeem den rug toegekeerd: Bedrijfs- kom, wij gaan vandaag samen naar Ede- organisatie is het universeele doelwit: geto. de middelen verschillen. Ob Om half elf vertrokken wij en rond 12 Minder, veel mindere Staatsvoogdij ur^waieÏTl ,n- v over het economische leven, losheid van politieke leibanden. Zeer interes- gemaakt tot terugkeeren, maar toen wij voorbij het kruis gingen, hadden wij allen f.a?te feiten gaven te kennen schade- een gevoel alsof wij niet voort konden. productên van een Staat-Moeial Wij bleven staan, baden eene laatste maal en Stari'-Voorzienigheid; de Staat, de en plots voelden moeder en mijn man, Politiek dienen ontlast en de paritai- die haar wagentje voortstuwde, een schok re commissies zouden, voorzien van alsof er aan het wagentje iets brak. rechtspersoonlijkheid voor de con- Moeder wilde uitstappen, maar op ons tracteerende leden, rechterlijk ge- aandringen om te blijven zitten, beweerde sanctionneerde maatregelen nemen zij zich genezen te gevoelen, zich sterk ge- voor de bedrijfsregeling, noeg te gevoelen, zelfs om alleen te staan Aan de zeer gevolgde bespreking en inderdaad, zij richtte zich op. stapte nraetisehe uitwerking namen uit het voituurke en duwde het zelfs alleen j p, practis e ultwerKmg namen voort teru-» de grot in deel naast Heer voornoemd, senator Stilaan had zich ©ene groote menigte Van Coillie, Heeren Seynaeve, onder- rond ons geschaard, welke met moeder voorzitter, Muiier en Steverlynck, uit nog mede een kruisweg en een rozen-1 Kortrijk. krans bad, om dan met haar mede naar het Lof in de kerk te gaan. Van daar kwam zij terug de trappen der kerk af, wandelde te voet tot aan de oude kerk, waar zij vroeg om terug in het wagentje te stappen om naar huis te gaan, daar zij vermoeid werd Op onze vraag hoe zij zich nu gevoelde, antwoordde haar schoonzoonMoeder, sta eens op en laat eens zien hoe goed ge De voorzitter vatte alle meeningen samen, trok besluiten, wees nog eens op aller verantwoordelijkheid in de hedendaagsche sociale en economi sche evolutie. Opgewekt en tevreden verlieten de aanwezigen het prettig lokaal van het Klein Seminarie, ook met een ge voelen van spijt voor de afwezige terug kunt loopen.En inderdaad, de vrienden die op deze heerlijke uiteen- vrouw wandelde eenige malen rond de zetting niet waren vergast. keuken, zonder iemands hulp, noch steun. Zij had zich 's morgens alleen aange kleed, was alleen van boven gekomen en had zelfs ©en bezoek gebracht bij haren schoonzoon, die eene straat verder woont. Wij vroegen haar nog of wij haar bin nen kort nogmaals een bezoek mochten brengen, om naar haren toestand te ko men vernemen, maiax vader Van der Meu len viel ons plots, overgelukkig in de rede Oh, Mijnheer, binnen veertien dagen komt ze terug mede naar de grot, maar tmaal te voet «EEsisaaaBBBaBSBsisssEaaassBsa De Paaschklokken zullen het Hei lige Jaar uitluiden. Paasch-Zondag, 1 April, zal in het bijzijn van den Paus de Porta Sancta gesloten wor den, en met deze symbolische plech- genezene, die wij getrouw weergeven zoo- als ze ons verteld werden. De kinderen Olaeys, alsook Maria Per soon©, zijn onderhoord geweest te Veurne door den, Ondierzoaksr^iiter, nopens zede- looze feiten, waarvan zij het slachtoffer zouden geweest zijn. Maria Persoone, 21 jaar, alsook haar overleden zuster Madeleine, zou het slacht offer zijn. geweest der driften van- Camiei Olaeys; zijn eigen dochter Miartha, 15 jaar oud, zou aelf niiet gespaard zijn gabl-evan. Camie-1 Claeys zou <fie schandelijke fei ten bekend hebben. De Onderzoeksrechter van. Veuros zou hom zelf onder aanhoudingsmandaat ge steld hebben uit hoofde van deze feiten. Er moeten noohthans zekere tegenstrij digheden bestaan in hot onderzoek, want een konfrontatie was bevolen en gedaan gowaest Donderdag laatst, 15 dezer. Het Parket van Veurne zal zich opnieuw naar Pollinikhove begeven, Dinsdag 20 Fe bruari, in den voormiddag, ten einde over te gaan tot het nazicht van sommige piaatsehj'kheden. tigheid wordt ff Anno Sancto officieel Aldus de verklaringen van getuigen en]beëindigd. Op dezen Zondag zal door de heiligverklaring van Don Bosco, Rome getuige zijn van een der groot ste vieringen, die in den loop van het jaar in de Sint Pieterskerk gehouden werden. Uit alle deelen der wereld hebben zich groepen pelgrims aange meld, die op dat tijdstip te Rome aan wezig willen zijn. Het getal aanmel dingen heeft de 60.000 reeds over schreden en men rekent op niet min der dan 100.000 buitenlandsche feest gangers. De Sint Pieterskerk zelf kan hoogstens 50.000 personen bevatten Men spreekt daarom reeds van de mogelijkheid, dat een plechtige pau selijk processie op het ruim voorplein zal plaats hebben. De heiligverklaring van Don Bosco zal tegelijkertijd tot aanleiding genomen worden, om de aandacht op het werk der Salesianen te vestigen. De tegenwoordige rector major der Salesianen, Pietro Rical- done, heeft een oproep tot alle ver eerders en vrienden van Don Bosco laten uitgaan, waarin hij tot 'n groot sche herdenking van den Zweedschen jeugdleider opwekt. Na afloopt van het jubileumjaar hoopt Paus Pius XI een korten va- cantietijd op Castel Gandolfo door te brengen. fiBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB die op den avond van haar burgerlijk I huwelijk, op Vrijdag 26 Januari 1.1., zoo deerlijk mishandeld werd door haar stief vader Camiel Claeys, en in zoo geheim zinnige omstandigheden 's anderdaags morgens overleed. aaïg!aBHBBaBB3IBa3BESH3SBBa£&aBSBBB3IBfiHflaBBflHBa&BaSBaaa t (1) In België mag de Woensdag geno men worden In plaats van den Zaterdag (Pauaehjke vergunning van 14 December 1919). Woensdag aanstaande 21 Februari, zal de Heer Ingenieur Schoorens uit de Bel gische Boerenbond te Leuven, te 10 uur stipt, in het Hotel du Gommcroete Veurne, een bespreking houden over de naaste beetencampaigme. Gezien deze kwestie actueel is, en telken jare nieuwe toestanden zich voordoen, ten nadsele van de Landbouwers, durven wij verhopen dat alle -boeren die belang stelten in dezen bedrijfstak zulten willen aanwe- zég zijn op deze voordracht. Daar wij alte belanghebbenden n-iet per- soonlijk kunnen verwittigen, vragen wij U dit te willen zooveel mogelijk rucht- baar ma-ken. Namens hst Verbond der Beetemplanters, De Afgeveerdllgden voor Veurn-e-Ambacht, Dobeerst Henri, Fou-vry Em., Senésael Marc. (M-edegiedee-ld) ■S3 Frankrijk krijgt ook zijn fascisten maar deze noemen hen zelf Francisten en beweren volstrekt geen gemeens te heb- hn met de Italiaansche fascisten of an der... isten. Hier ziet men de leider (Ier Franschc Francisten, H. Arccl Bu- card (gezeten) en een zijner adjudanten. Zoovee! partijen als zinnen eu meestal is het (verdoken) einddoel zelfvoldoc- I tiing en arrivisme! Te Brussel komt een internationaal vredescongres geopend te worden, die een week duren zal. Lord Cecil of Shelwood gaf er een conferentie over de ver- diging der vrede. Deze werd bijgewoond door een talrijk publick. Hier ziet men den conferentier in gezelschap van den Graaf Sforza en van Heer Minister Paul Hymans. 8B(a!SSBBaBBB&B9aiiaSBSBSEB35S3 PACHTER DOOR BANDIET NEER GESLAGEN TE CUESMES. Op een hoeve te Cuesmes, werd de land bouwer er door een bandiet aangevallen en neergeslagen. Toen de ongelukkige weer tot bezinning kwam was zijn hoeve geplunderd. Op de lijn Brussel-Luik, nabij Haut-Pré, werd een machinist die buiten zijn ma alden leunde, door een in tegenoverge stelde richting komenden trein ge-vat en op de sporen geslingerd, waar Ihij korten tijd daarna overleed. (Van onzen bijzonderen Correspondent, Brussel, 15-2-34, IN HET TEEKEN VAN HET PLAN VAN DEN ARBEID Ben neo-fascistisobe demonstratie, nj, tuurlijk met bloedvergieten gepaard, heen de Regeering PaJadier ten val gebracht. Doumergue, die vroeger Rcpubiietepre, sident is geweest, daagde op als red^ van den toestand. Frankrijk heeft dus een nieuwe Regeering. De hoeveelste? 'k Het, inner mij dat niet meer. Maar Frankrijk verslijt twee k drie regeeringen per jaaé Staat de nieuwe Regeering thans In <k' toon van het volks vertrouwen? Zoo j« dan moest in dien zin een manifestaQ zijn gekomen, Niets daarvan gezien) Miaar om de demokratie en de Reputi» te redden, heeft de Socialistische Arbeidj, confederatie eene 24 urenstaking uitje, roepen. Die staking heeft Maandag plaj-, gehad. Frankrijk was dien dag zonder ga, zetten en in de meeste plaatsen zont) postbestellingen. V-an sancties voor 1^ stopzetten der openbare diensten wnj niets vernomen. Hetgeen te verstaan gïeft dat de Regeering -dat potje maar gedekt houdtoi»rfvoor geen nieuwe te», taties te komen staan. In elk geval ecr.<) zwakheid. Of d'te algemeen© werkstaking de Fransche demokratie en Republiek zal hebben versterkt, laten we aan de toe. komst over. De Socialisten, als partij-or. ganiisatie, hebben tri elk geval geen partij, vertegenwoordiging in de nieuwe rsgee. ring. En in hoeverre zij die Regeerinj steun zuilen verleenen om het regiem tï redden en de financieels moeilijkheden t< boven te komen, moet de toekomst on nog leren. En of de Communisten nie méér voordeel zullen gehaald hebben dar de Socialisten zelf, laten we hier ook ooen Van een Plan van den Arbeid spreek men in Frankrijk niet, allerminst om iet in dien Zin van de Belgische Socialistei over te nemen, Zoodat de laatsten me hun «plan» in de afzondering blijver staan. De groote gebeurtenissen van de laatst dagen wénden steeds méér de aandach van dat planaf. Want het gebeurei van Frahkrijk staat niet alleen. In Oostenrijk hebben de Socialistei hunne positie willen redden met een bur gjeroorlog te ontketenen, die hoofdzakeiij] was gericht tegen Dollfuss. In tal van ste den kwam het tot bloedige gevechten tus schen de Socialisten en het leger, dai steeds aan den kant staat van Dollfuss De laatste berichten zeggen dat de Re. geering den toestand meester is geworden Maar de wapens hebben vele menschenle- vens gesloopt er» veel stoffelijke soha<k veroorzaakt. Bij zulke opstanden gaat bei gewoonlijk zóó. De Socialisten zijn ondei den knie gebracht, zeggen de gazetten Maar welke zullen de naweeën zijn? Duitschland loert immers op Oostenrijk om het in te palmen, om van alle Duitsch. sprekenden een grooten faseistischen staat te maken. Dollfuss heeft alles ge daan om dat te verijdelen. Maar andere n-aties hebben hem alleen laten staan, wel. licht vooral omdat Dollfuss katholiek: is en Oostenrijk voor de Katholieke Kerk wil bewaard zien. De werking van dis ge heime machten ziet ge niet zooveel, maar ge voel-t ze des te beter. Welke toekomst aan Oostenrijk beseto. ren is, zullen we later wel vernemen. Op dit oogenJbhk staat het volgende vastr ak Socialistische partij, met de revoluties»- na ire beweging welke zij tegen Dollfuss heeft gevoerd, is onder den knie gebracht al zij het ook ten koste van bloedige offen langs beide kampen. Vandervelde, de voorzitter der n« Rood Internationale, werd daarover aangespro ken maar was zeer b&scheirien in zijn uit latingen. Wellicht denkt hij: weeral e-ei land dat voor de II« Roode International) verloren is. Vermoedelijk zal bet zóó we zijn. Dat staat in eik geval vast: al dat ge beuren, ln Frankrijk en in Oostenrijk, ge schiedt zonder raadpleging en zonde voorlichting van Vandervelde, eei voorzitter die alle - wereldgezag heeft in geboet. En onder den indruk van die ge beurtenissen volgt onvermijdelijk de ver deeldheid onder hetgeen van de leidirk der partij nog is overgebleven, 't Is wel licht wel daarom, dat de journalistei thans de tong van Vandervelde niet K pellen krijgen AFWISSELING De Kamer zit voor heel de week vaS aan de öegrooting van Nijverheid er Landbouw. M. Merget heeft daarover eei leerrijk verslag gemaakt. De verantwoor delijke minister is M. Van C-auweteuert Voor zijn verantwoording moet ik U ver zenden naar de gazetten. In den Senaat is men nu aan 't be spreken der begrooting van Arbeid en So ciale Voorzorg. Hier is M. Van Isackex ds verantwoordelijke minteter om zijn be grooting te verdedigen. De Landsbond der Christene Mutua liteiten heeft Woensdag 'n beetje laat 'besloten zich met de miseries van de toepassing der ouderdomspensioenen te bemoeien. Eene afvaardiging is aangeduid om met den Dienst der Ouderdomspen sioenen in onderhandeling te treden. Minister Van Isacker heeft toesloten speciale controleurs t«e sturen naar West- Vaaiiideren, inzonderheid naar de cot- sohrijvirig Brugge om d-e talrijke klachten op dien man af te gaan onderzoeken. Tal van menschen dagen op, dae vóór langen tijd hun pensioen hebben aangevraagd, een of geen besluit hebben ontvang-eo. maar steeds wanhopig wachten op uitkee* ring. Van de pensi-oentitels die voor her ziening ingevraagd zijn geweest in 't begin van April 1933, zijn er velen wiens dossiers nog niet eens zijn herzien geweest. In sommige gemeenten hebben de veld wachters einde September-begrln Oktober 1933 de pensioen titels ten huize der pen sioengerechtigden afgehaald. Vermoedelijt voor herziening. We zijn nu bijna vijf maanden later, en die menschen wachten nog! Ge begrijpt dus wel dat er redens be staan voor deze speciale controol, dat oofc controleurs bij gelegenheid best eens ge controleerd worden. -T M. A. Thavé (Gent) werd Dinsdag sis verslaggever aangeduid over het wetsvoor stel Rubbens en cons., behelzende de ver- zekeringsplidhtigen die niet alle verplich tingen hebben vervuld, en uit «hen hoofd? nu maar een half pensioen ontvangen. Naar ik vernam stemt de minister niet alleen in met het princiep van het voor stel, maar hij zou gaan tot degenen dr8 geboren zijn in 1870. Dat is eene kw-esüi® die eene oplossing krijgen zal. M. G. Bossuyt, senator van. Kortrijt. sprak Woensdag in den Senaat over het Ministerieel Besluit van 2-1-'34 betreffen de de weddingschappen en het duivenspel. in 'betrekking tot eene verordening vai» het Nationaal Krisisfonds, en hij bewee* dat diie verordening, in den huidigen vorm. niet toe te passen is. Hij sprak tevens ovel de werkloozen onderste uning en de miserii van de ouderdomspensioenen, lEBBaBBBOaiBaHrHCSBBIHSSa* IBBBE&BBBfl8BBBBRBBBBBBSBB3a0 De echtgenoot-en S... van Sint Truideo» waren Zondag-avond uit geweest om kar naval te vieren. Na menig bezoek aan her bergen wilde de vrouw near huis en de man wild© maar blijven. De vrouw trok er dan alleen van door, liet haar man waar hij was en trok naar het huis van ee3 vriendin waar zij ging vernachten. 's Anderendaags morgens werd de echt genoot ln zijn huis gevonden, badend ia zijn bloed. De man had zich een fc-gel door het hart gejaagd. Men denkt dat hij handelde onder dea invloed van den drank.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1934 | | pagina 10