Schikkingen voor de Vasten 1934 PAUSHULDE Het drama van Pollinkhove VASTENBRIEF van 1. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge AL LUISTEREND NAAR DE RADIO AUTO TUSSCHEN HET VOLK TE RIJSEL KINDERDIEVENBENDE AANGEHOUDEN TE AALST Opspraakwekkende Gebeurtenis te Edegem-bij-Antwerpen. EENE HUISVROUW, LAM SEDERT 13 JAAR, KAN PLOTS WEER GAAN BIJ EEN BEZOEK AAN DE GROT VAN ONZE LIEVE VROUW VAN LOURDES Het geheim steeds niet opgehelderd. Zware beschuldigin gen tegenover Camiel Claeys. MADELEINE PERSOONE, Aan de Beeienplanters van Veurne en Omstreken BELANGRIJK BERICHT Provinciale Vergadering der Chr. Werkgevers TE ROESELARE HFT FINDF VAN HET H. JAAR NADERT FRANSCHE FRANCISTEN INTERNATIONAAL VREDESCONGRES TE BRUSSEL MACHINIST DOOR SNELTREIN GEDOOD IN WALLONIË BRIEF UIT BRUSSEL BELGISCHE FABRIEK VAtf CHICOREIWYPPELIER-TAFFlf «BSBBBBBBaEBBBBPBaBBBBSSaSlI TRAGISCH SLOT VAN EEN KARNAVALPARTIJTJE TE SINT TRUIDEN We drukken hier over den Vastenbrief die op Zondagen 11 en 18 Februari in al de kerken van het Bisdom Brugge afgelezen wordt. We raden vurig al onze Lezers aan deze onderrichtingen aandachtig te lezen en te overdenken. HENRICUS LAMIROY Doctor in de Wijsbegeerte, Doctor en Meester in de Godgeleerdheid, door de barmhartigheid Gods en de genade van den. H. Apostolisohen Stoel, BISSCHOP VAN BRt'GGE, ftan de Geestelijken en de Geloovigen van Ons bisdom, zaligheid en zegen. ZEER LIEVE BROEDERS, De heilige tijd van den Vasten is een tojd van boetvaardigheid. Telken jare wordt hij, door de moederlijke bezorgdheid der H. Kerk, ons gegeven om onze zonden te beweenen, om het kwaad dat wij deden te hersteilen, om ons voor te bereiden tot het vieren van de hoogheilige Paaschge- heimenis, met de vreugde en den vrede van Christus, als het feest van zijne ver rijzenis en van. onze opstanding tot een nieuw of tot een volmaakter leven. Doch wat nut, wat voordeel hebben wij er aan onze misslagen te belijden en goede voornemens te maken, indien wij niet hardnekkig er toe beslist zijn ook de ge varen te vluchten, die onvermijdelijk tot val brengen, volgens 't onfeilbaar woord van God zelf: GJui amat periculum, in ollo peribit Wie 't gevaar bemint, zal er in vergaan Daarom, Z. L. B., op 't einde van dit Heilig Jaar, dat volgens den wensch en de inzichten van onzen Heiligen Vader, moet medebrengen een hernieuwen van ons christelijk geloof en een heropbloeien van onze aloude goede zeden, zullen wij in de zen vastenbrief U spreken over een gevaar, dat maar al te erg en dringend is in onze moderne tijden. Dit gevaar, gij hebt het zelf reeds gera den, vloeit voort uit de drukpers, en ook uit de radio, want ongelukkig worden de schoonste uitvindingen der wetenschap en de wonderbaarste toepassingen der tech niek, eerst ten dienste gesteld van het kwaad. 't Is dag aan dag een echte vloed van dag- en weekbladen, tijd- en vlugschrif ten, boeken allerhande, die doordringt overal, die inbreekt tot in ooiae beste en verst afgelegen dorpen, van 's morgens vroeg, en daar gedachten zaait, goede ook ongetwijfeld, maar zooveel slechte tevens, zooveel onkruid met het goede zaad! 't Is een stroom van verkeerde en ver nielende begrippen, van wulpsche en prik kelende voorstellingen in woord en beeld, die doorbreekt van de straat tot in werk huis en fabriek, die binnendringt in de arme werkmanshut zoowel als in het rijke heerenihuis, en die in alle middens, in alle harten, den geest instort van de wereld, regelrecht gekant tegen den geest van Christus. En daarbij komt nog, naast de doode letter van 't gedrukte woord der pers, het levend, het gesproken woord der radio, dat om zeggens onmiddellijk ingrijpt in 't ge moed en 't gevaar nog stijgen doet. Ruimte en afstand komen in geen tel meer. De vijandige mensch, waarover onze godde lijke Meester spreekt in een van zijn pa rabelen, krijgt vost in huis en alle ge legenheid om aan de haardstede zelf rijn verderfelijke leerstelsels uiteen te zetten. Men kan nu te huis alles aanhooren, ook dit wat eerst afstoot en blozen doet, doch weldra gretig zal worden beluisterd, want het gesproken woord werkt sterker in op het verstand, overreedt gemakkelijker den Wil, en priemt dieper door in hei hart. Ongetwijfeld, Z. L. B., zijn pers en radio tevens een krachtig middel om gezonde leering en opleiding, om degelijke ontwik keling op alle gebied., te helpen versprei den, en Wij denken er volstrekt niet aan het nut en het voordeel van dit machtig wapen voor het goed in onzen tijd te ont kennen of zelfs te onderschatten. Wij weten echter ook dat bet woord van den goddelijken Meester waarheid blijven zal, altijd en overal: «Filii hujus saeculi prudentiores filiis lucis«de kinderen dezer wereld rijn behendiger, (zijn slu wer), dan de kinderen van het licht». Daarom, Z. L. B., Ons diep bewust van de verantwoordelijkheid, die op Ons weegt en van de rekenschap die door God Ons eensdaags over uwe zielen zal gewaagd worden, zullen Wij achtereenvolgens met vaderlijke vrijmoedigheid, IJ wijzen op de gevaren, die gij vluchten en de voor- oordeelen die gij overwinnen moet, en te vens op uwe zware verplichtingen in dit opzioht. Moge de Vader van alle hebt, en die Geest van alle sterkte, uw verstand deze waarheden doen begrijpen en inzien, en uwen wil sterken en stalen voor het goed. Wij zullen echter niet, Z. L. B met vele redenen, die stellig niet ontbreken, U het onloochenbaar recht bewijzen, dat de H. Kerk openlijk opeisoht, namelijk aan hare kinderen te mogen alle geschriften verbieden, die, 't zij rechtstreeks, 't zij on rechtstreeks, haar aanvallen in hare lee ring, hare dogmas, hare zedeleer, haar gezag en hare inrichtingen, of dite hare goddelijke instelling en zending verwer pen. Wie niet vooringenomen dodh in ge- moede dit vraagstuk onderzoekt, zal er kennen dat dit onvervreemdbaar recht, heel en al volgens de gezande rede, steunt daarbij op 't gezag der goddelijke open baring en dat de kerkelijke traditie ervan opklimt tot den tijd van den. H. Apostel Pauius. Ten andere hier of nergens past het spreekwoord Fas est ab hoste doceri Wij mogen ook het voorbeeld van den vijand navolgen. Al de ketters, Luther aan 't hoofd, doe zelfs een geschrift op stelde om de noodzakelijkheid te bewijzen slechte boeken' te vermengen, al de vijan den van onzen heiligen godsdienst, hebben altijd aan hunne volgelingen verboden, of op zijn minst als nutteloos tijdverlies af geraden, het leaen van die werken, die hunne dwaalleer wederlegtien. En onge lukkig zijn de kinderen dezer wereld, over 't algemeen, ook meer gehoorzaam dan de kinderen van het ücht! Wij moeten nochtans, Z. L. B met meer aandrang dan ooit, U waarschuwen tegen de zoogezegde onzijdige uitgaven; het gevaar ervan is min zichtbaar wellicht, maar niet min werkelijk. Daarin geen openlijke, noch reoht- streeksche noch onrechtstreeksche aan vallen tegen geloof en zeden; meer nog, men zal soms met lof spreken over deugd en godsdienst, over de Kerk en hare be dienaars. Het gaat enkel er om, zoo be weert men, hedendaagsche vraagstukken uit alle oogpunten te belichten, en zonder verouderde vooroordeelen over letterkunde, kunst, geschiedenis en wetenschap te han delen. Middelerwijl echter worden de grondvesten van onze katholieke geloofs- en zedenleer gluiperig en in stilte steen voor steen afgebroken. De grondbeginselen, waarop ons geloof steunt, rijn te hecht en te stevig; daaraan tornen blijkt onmogelijk, maar men zal door nutteloos en heimelijk vitten hier en daar twijfel doen ontstaan. Sommige bewijsvoeringen zijn al te klaarblijkelijk; men kan ze onmogelijk ontduiken, maar men vindt 't middel uit om dezelfde, door verkeerde en eenzijdige uiteenzetting, met bedektelijke toespelin gen en ouderwetsche opwerpingen, zooda nig voor te stellen dat ze moeten misbe- grepen worden en misopgevat. Men durft het niet aan tegen enkele gebruiken en gewoonten, die algemeen eerbied afdwingen, rechttoe uit ts vallen, doch men tracht ze omver te halen door schimp en spot, en voor 't .geval, waar alle ander wapen ontbreekt, bestaat nog im mer laster en teugen, waarvan tooh altijd iets in hart en geest overblijft. Z. L. B., gij kent dergelijke geschriften en gij weet dat men het aandurft ze aan de jeugd in de hand te geven om deze te onderrichten en op te leiden! Gij kent echter ook het woord van onzen Godde lijken Meester; hst is klaar en duidelijk, snijdend als een zwaard: Qui non est mecum, est contra me Wie niiiet met mij is, is tegen mij Z. L. B., aan U de beurt de verantwoor delijkheid die de uwe is, tegenover deze aanvallen op te nemen. Wij willen nochtans met U enkele rede nen onderzoeken, dlie voor 't geval door katholieken erbij worden gebracht, alhoe wel hun geweten luide afkeurend spreekt. Gsj hebt reeds, Z. L. B., de volgends drogredenen meer dan eens gehoord: men moet toch alles mogen weten wat alom ge beurt en het voor en tegen kennen over al de vraagstukken, die heden worden ge steld. Dit is echter volstrekt valsch, want daar zijn dingen waarvan een christen, waar van e®n eerlijk man, gerust kan onwe tend blijven, en waarvan hij liefst niets afweet, omdat dit niet gaat zonder zich te bevuilen. Daar is schunnigheid op de we reld, die onder geen voorwendsel moet worden aangeraakt. Men kan spotten met uw onwetendheid, maar daar is onwetendheid dl» adel en sterkte geeft. Men zal u uitschelden voor verachterden: het antwoord echter ligt bij de hand. Het gaat hier niet om weten schappelijke kennis, waarover gij evenveel als wie ook weten moagt, maar wel om het leven van uw ziel, om de krachten ook van uw lichaam, om de zedelijke ge zondheid van uw huisgezin. En moet men dan altijd het voor en tegenweten over alles? Of is het ook noodig bedorven vruchten te eten om de goede te kennen, en moet men eerst gift smaken om gezonde spijzen te proeven? Nog eens thans is geen spraak van we tenschappelijk onderzoek of nauwkeurig heid; het geldt hier het leven van uw ziel en weest toch minstens zooveel bekom merd daarom, ais om de gezondheid van uw lichaam! Ten andere, Z. L. B„ moest men ook het voor en tegen weten-, en alle op- werpdmgen en moeilijkheden kennen om een of ander vraagstuk in te studeeren, zou het dan ook wel n-oodag zijn deze in lichtingen in te winnen bij den vijand, die er op b elust is niet om licht maar om duis ternis te verspreiden, niet om de waarheid maar om de valsetïheid voor te staan, ten dienste niet van de wetenschap, maar van bet kwaad? Doch sommigen zullen wellicht denken: mij doet dergelijke lectuur volstrekt niets en geen gevaar dat ik mij laat meeslepen door dwaaHeeren of door wulpsche be schrijvingen. En daarbij,, moet men dan met zijn tijd niet meegaan, en met den vooruitgang; waar blijft dan neg de vrij heid? Z. L. B., lezing die slecht is, 't rij uit oogpunt van leering, 't rij uit oogpunt van zeden, steekt vol hinderlagen en gevaren, voor iedereen, ook voor de besten. Eeuwenoude ervaring is daar om de her senschimmen uiteen te slaan van degenen, die nog droomen van een menscheiijke natuur, die uit haar eigen goed en deugd zaam is. Doch geen rediemeering houdt stand tegen het feit dat de erfzonde be staat, zooals 't geloof ons voorhoudt; geen theorie gaat op tegen de katholieke leer over de begeerlijkheid en de droevige ge- gevolgen van den menschenval. Sensus enim et cogitate© human! cor dis in malum prona sunt ab adiolescentia sua«De gedachten van- 's menschens hart zijn slecht, maar bet kwaad toege keerd, van af zijne jeugd». Zoo leert de Geest der Waarheid reeds op de eerste bladzijden van de H. Schrift, en O. H. J. C. zelf vermaant ons: Uit het binnenste, uit het hart van den menisch stijgen de on zuivere gedachten op... en alles wat be vuilt Hoonende schimpredenen en scham pere tegenspraak doen niets af van de waarde dezer goddelijke uitspraak, niets van den schrijnenden nood van dit gevaar. ('t Vervolgt.) I. - De wet op het vleeseh-derven ver biedt het gebruik van vlerscli en van vleeschnat. Eieren, melk, boter en alle andere eetwaren zelfs mat vet toebereid, worden altijd toegelaten. Da wet op bet vasten verbtedt meer dan één volleciigen maaltijd daags te rsemen; rij laat echter toe 's morgens een weinig voedsel, en 's avonds, een collatie te ne men volgens de in zwangrijpde gebruiken in ons land. Het is insgelijks toegelaten den voorna amste-n maaltijd tot den avond te verschuiven en de collaties 's middags te nemen, II. - Het vleesch-derven alleen is voor geschreven op al de Vrijdagen, uitgeno men wanneer de Vrijdag samenvalt met het feest van Onze-Lieve-Vrouw-Hemel vaart, van Allerheiligen, van Kerstmis of van 's Heer-en Besnijdenfis (1 Januari). Het vleesoh-derven en tevens het vasten zijn voorgeschreven op de Woensdagen (1) en de Vrijdagen van den Vasten; op de Woensdagen, de Vrijdagen en de Zater dagen van Quatertemper; op de vigilieda gen van Sinacen, van Onz--Lieve-Vnouw- Hemeivaart, van Allerheiligen en van Kerstmis, uitganamen waaneer deze vigi- üedagea verplaatst worden naar den twee den dag vóór deze feesten. Het vasten alleen is voorgeschreven op al de andere dagen van den Vasten, be halve op de Zondagen. Op Góeden-Zaterdag zijn het vleesch- derven en het vasten voorgeschreven tot middags. HL - De wet op het vleesch-derven ver plicht alle geloovigen die ten volle zeven jaar oud zijn. De wet op het vasten verplicht hen van den dag af dat zij ten volle een en twintig jaar oud rijn, tot het begin van hun zes tigste jaar. Degenen die verplicht zijn te vasten mogen, buiten de Zondagen, maar één maal daags vteesch eten, te weten op den voornaamsten maaltijd, en niet op de collatie. Hetzelfde geldt voor het gebruik van eieren. IV. - Wij verleenen aan d-e militairen in werfcelijken dienst, aan hunne echtgenoo t-en, kinderen en disntsboden, en insgelijks aan de andere personen dóe wezenlijk aan den militairen dienst rijn verbonden, vrij stelling van de wet op het vleesdh-derven op alle dagen van het jaar, uitgenomen op Góeden-Vrijdag. Wij verleenen dezelfde vrijstelling, uit genomen op Góeden-Vrijdag, aan dé po- iitie-agenten en aan de veldwachters in werkelijken dienst, aan de douaniers en aan de bedienden der accdjnsen in werke lijken dienst, aan de boschwachters, aan de technische bedienden der telegrafen en- telefonen in werkelijiken dienst langsheen de lijnen, aan de briefdragers, aan de be dienden in werkelijken dienst op de trei nen, de trams en de autobussen, aan do zeelied-en, aan de schippers, aan de werklieden der havens, der hoogovens, der staalfabrieken, der zinkovens, der pletmo- Isns, der scheikundige fabrieken, der glas blazerijen. der mijnen en der steengroe- (Zie vervolg onderaan 3" kolom.) Heden Zondag worden over de bel de golflengten van het N. I. R. door toedoen van de Vlaamsche en Fran- sche katholieke radiovereenigingen, plechtigheden van een treffende Paus-hulde uitgezonden. Uit den zwerm van woorden en muziek die door den aether zal golven, moeten wij deze uitzending tot ons laten doorkomen, echter niet als een ba naal concerto of als een eigenaar dige sensatie te meer onder de vele welke men, dank zij zijn «super» in de huiskamer toegezonden krijgt. Neen, wij moeten over ons het zeer bijzondere gevoel laten heerschen dat het hier de viering van onzen Vader betreft. Jegens dezen Vader passen gevoe lens van eerbiedige erkentelijkheid en kinderlijke fierheid. Erkentelijkheid omdat gelijk we allen weten de H. Vader zich ge heel en onverdeeld ten dienste stelt, dag in dag uit, voor het welzijn van zijn katholieke kinderen en van de geheele wereldgemeenschap. Dit kost hem alles wat de andere menschen de genoegens des levens noemen. Hij staat inderdaad, zich tenvolle bewust van zijn zware verantwoordelijkheid als geestelijk Opperherder van de menschheid, tusschen God en de menschen in een hooge maar niet temin zeer wezenlijke en voelbare eenzaamheid. Alleen de overtuiging dat zijn kinderen met hem meevoe len, zijn stem aanhooren, en door goedwillende onderdanigheid zijn taak vergemakkelijken, kan hem menschelijken troost schenken in zijn boven-menschelijke taak. Fierheid! Omdat onze huidige Paus een groote Paus is, die bij menige gelegenhèid al is opgetreden als het onbetwiste geestelijke oppergezag over geheel de wereld en als de Va der van de christenheid. Wij kunnen hierover niet in bijzonderheden tre den, doch daar veel nog levendig in de herinnering van de katholieken is bewaard gebleven mag het vol staan hier te herinneren aan de woorden van goedheid, van medelij den en aan de richtinggevende uit eenzettingen die vervat liggen in de talrijke wereldbrieven welke door Paus Pius XI werden afgekondigd en over de meest netelige en meest om streden vraagstukken van dezen tijd het zegenrijke licht van de volle en alleen-zaligmakende waarheid heb ben doen stralen. En nu tot Zondag! Tot op het uur dat we, allen in den geest vereenigd, zullen afstemmen op de Pausviering en met erkentelijkheid en fierheid zullen luisteren naar den lof van den stedehouder Christi, onzen Vader. Ds Radio geeft voor de Pausviering, op Zondag 18 Februari: Om 10 uur, K. V. R. O., de pontificale Hoogmis te Brussel. Om 17 uur, R. C. B., de plechtige Paus- zitting te Brussel, in het Paleis der Schoo- ne Kunsten. Om 20 uur, K. V. R. O., de academische zitting van bet Jeugdverbond te Meohelen, waarvan hieronder programma: Om 20 uur, intrede van Zijne Eminen tie; Begroeting van Zijne Eminentie door den Heer Lucien Besohodt, van Po-peringe, algemeen voorzitter van het J. V. K. A. Feestrede door Z. E. H. Kan. Van Hove, Doctor en Magister in de godgaleerdibeid, en professor aan het Groot Seminarie van Me-chelem. Onderwerp: De Sterkte der eenheid, rondom den Stoel van Petrus Dankwoord door den Heer Deschodt. Concert gegeven door den Edgar Tinei- kring, onder de led-ding van den Heer Sta-f Nees. Worden gazon-gen-: 1. Twee koren der Armen, uit Gode- lievevan Tinei; 2. Het k-oor der Engelen en het koor van Volk en Priesters, rit het zelfde muziekwerk; 3. Lauda per la Na- tivita del Signore van Raspqghi. Lofzang voor soli, koren, met begeleiding van hou ten blaasspeeltuigen en vierhandig klavier. Solisten: l'Angclo: M-ej. L.. Poedts; Maria: Mevr. R. Mees-Tambuysser; II partore: Mr. P. De Pauw. Om te sluiten: Christus Vincit. I3HBB9IBBBBSBBBISESSS9XBB3BS3 Daar de voerder van een auto, die door de straten van Rljeel reed, hot stuur kw.jt raakte, kwam de auto terecht in het volk en kwetste drie personen. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB3BBBB Te Aalst werd een dievenbende, -bestaan de uit ©en viertal kinderen van rond de 10 jaar, ontdekt en aangehouden. De klei ne booswichten bekenden- niet min dan 36 diefstallen. IBBBBBBBBBBB9BBBBBSB9SB5HBBB ven, alsook aan de famüies dóe voorbij trekkende troepen huisvesten en- voeden. Deg-snen die, op reis zijnde, of door hun bezigheden buiten him huishouden opge houden, ham ©etmaal nemen onderweg, in een hotel, een afspanning of een herberg, worden insgelijks ontslagen van de wet op het vlee-sch-derven, behalve op Goeden- Vrijdag. Hetzelfde geldt voor de werklie den en de bedienden, die van huis hun- spijzen mededragen om ze op hun, werk te nemen. De vreemdelingen, op doortocht in ons bisdom, mogen van diezelfde vrij stelling genieten. V. - De Pastoors hebben de macht, in afzonderlijke gevallen en om billijke rede nen, de personen en de families aan hun gezag onderworpen, alsook de vreemdelin gen op doortocht in hun parochie, 't rij geheel 't rij gedeeltelijk, van het vasten an het vleesch-derven te ontslaan. Wij verteenen dezelfde macht, aan de biechtvaders: deze mogen evenwel er slechts gebruik van maken ter gelegenheid van d-e biecht en ten opzichte van eiken biechteling afzonderlijk. De rieken en de personen met zwakke gezondheid zullen rich schikken naar den raad van een gewetensvollen geneesheer. VI. - De gc-loovigen worden verzocht drie Onze-Vaders en drie Woes-gegroeter. en éénmaal de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Barouw te bidden, lederen dag van d>e Vasten, waarop rij zullen gabruik ma-ken van een geheele of van een ge deeltelijke vrijstelling van de wet op het vasten en op het vleesch-derven. Degenen die daae gabedien niet zullen opgezegd hebben, word-an verzocht in 't offerblok van de Vasten een aalmoes t>e storten, ieder volgens zijn godsvrucht en zijn vermogen. Deze schikkingen zullen van cp den predikstoel, onder al de Missen worden afgelezen in al de kerken en openbare bidplaatsen van Ons Bisdom, dan Zondag van Quinquagesima. Gegeven te Brugge, den 1 Februari 1934. f HENRICU3. Bisschop van Brugge. Op beval van Zijne Hoogw. Excellentie Leo Asseloos, Kan.-Secr. (1) In België mag de Woensdag geno men worden in plaats van den Zaterdag (Pauzelijke vergunning van 14 December 1919). Een opspraakwekkende gebeurtenis heeft hier Zondag laatst algemeene beroering in heel de streek veroor zaakt. Een onzer medewerkers ter plaatse wonend, en die niet van lichtgeloovig- heid mag bestempeld worden, schreef ons Maandag hierover als volgt: «Met genoegen zend ik U hierbij de primeurvan wat meit hier reeds noemt: t Het Mirakel van Ede- gem.Heel voorzichtig, ben ik aan de bron zelf om juiste inlich tingen gegaan.» Volgt nu zijn verhaal; DE GROT VAN ONZE LIEVE VROUW VAN LOURDES TE EDEGEM-BIJ-ANTWERPEN is ongetwijfeld een der meest ver maarde van het Vlaamsche Land en is zeker wel een der oudste, gezien men in den loop van den aanstaan den zomer het vijf tig-jarig bestaan ervan plechtig zal vieren. In de Meimaand komen er jaar lijks talrijke bedevaarten bidden in de grot, en de nieuwe kerk, gebouwd in néo-byzantische styl, en palend aan den hof der grot, brengt er veel bij om, het jaar door, hier de geloo vigen in groot getal aan te trekken. ZONDAG LAATST kwam een familie bestaande uit vijf personen bidden voor O. L. Vrouw. Het was de familie Van der Meulen- Van Schoonland van Wilrrijk, be staande uit de vader, zijne vrouw lijdend aan verlamming sedert 13 jaar en gevoerd in een voituurke, de doch ter met haar man en een van hun kinders. Rond het middaguur was de grot min of meer verlaten en de familie Van der Meulen bad menige pater noster om de genezing der arme zieke te bekomen, deed den kruisweg en dronk Lourdes-water. Het was reeds 2uur; veel geloo vigen waren aan 't bidden vóór de grot, toen de familie Van der Meu len, die tot dan toe onopgemerkt was, zich in stilte terugtrok, en vooraleer den hof te verlaten nog een laatste gebed stortte vóór het Kruis aan den ingang der grot. Plots gevoelde Mevrouw Van der Meulen een geweldigen schok, recht te zich in haar voituurke, stond op, verklaarde dat ze genezen was, stapte uit en ging in dankzegging bidden vóór het Mariabeeld. Talrijke volstrekt geloofwaardige personen waren getuige van deze ge beurtenissen, en onder deze kennen wij er verscheidene, en allen legden dezelfde verklaringen af. De familie Van der Meulen, alsmede een groote menigte die nog immer aangroeide, richtte zich naar de nieu we kerk, en het was maar wanneer het begon donker te worden dat ze vertrokken. De lamme vrouw, die gedurende dertien jaar verzorgd is geweest door Dr Donny van Wilrijk, ging met vas ten stap en nam maar plaats in haar wagentje, wanneer zij gekomen was aan de oude parochiekerk, Oud Strij dersstraat. Het Handelsblad van Antwerpen ver haalt verder over de zaek als volgt: Wij vonden deze gebeurtenis belangrijk genoeg om nader op inlichtingen uit te gaan en vernamen dat de genezen vrouw Van der Meulen te Wilrijk in de Kerkhof straat, nr 7 woont. Wij togen er heen om uit haren mond te vernemen hoe de gebeurtenissen in kwestie zich voorgedaan hebben. BIJ DE GENEZEN VROUW De familie Van der Meulen is eene een voudige werkmans familie en toen wij in de woning, in eene kraakpropere keuken, op uiterst vriendelijke wijze door den werkloozen vader ontvangen werden, kon den wij niet nalaten eerst en vooral de moeder, de genezene, geluk te wenschen om het geluk dat haar zoo plotselings overkomen is. «Moeder hoort niet goed», 2egde ons hare gehuwde dochter en daarom was het ook zij die onze vragen beantwoordde. Moeder is diep godsdienstigzegde zij, Wij allen wel minder, maar toch houd ik wel veel van Ons Lieve Vrouw- ke Dit scheen de groote gravuur boven de schouw, de verschijning van O. L. Vrouw aan Bernadette voorstellende, te bewijzen. In haar groot vertrouwen op hare ge nezing verlangde zij maar altijd naar Groot Lourdes zooals zij dat noemde, te kunnen gaan. Onze toestand liet ons echter niet toe aan dit verlangen te vol doen, maar ik nam mij voor, gedurende een jaar, op alle feestdagen van Onze Lieve Vrouw, naar Edegem, In de grot hare genezing te gaan afsmeeken. Sedert dertien jaren is moeder lam en ik had de vaste overtuiging hare genezing eenmaal te verkrijgen. Moeder, zegde mijn man verleden Zondag, het is vandaag 11 Februari, het is schoon weder, ge hebt nu eene voituur, kom, wij gaan vandaag samen naar Ede gem. Om half elf vertrokken wij en rond 12 ure waren wij in de grot. Rond half drie werden toebereidselen gemaakt tot terugkeeren, maar toen wij voorbij het kruis gingen, hadden wij allen een gevoel alsof wij niet voort konden. Wij bleven staan, baden eene laatste maal en plots voelden moeder en mijn man, die haar wagentje voortstuwde, een schok alsof er aan het wagentje iets brak. Moeder wilde uitstappen, maar op ons aandringen om te blijven zitten, beweerde zij zich genezen te gevoelen, zich sterk ge noeg te gevoelen, zelfs om alleen te staan en inderdaad, zij richtte zich op, stapte uit het voituurke en duwde het zelfs alleen voort terug de grot in. Stilaan had zich eene groote menigte rond ons geschaard, welke met moeder nog mede een kruisweg en een rozen krans bad, om dan met haar mede naar het Lof in de kerk te gaan. Van daar kwam zij terug de trappen der kerk af, wandelde te voet tot aan de oude kerk, waar zij vroeg om terug in het wagentje te stappen om naar huis te gaan, daar zij vermoeid werd». Op onze vraag hoe zij zich nu gevoelde, antwoordde haar schoonzoonMoeder, sta eens op en laat eens zien hoe goed ge terug kunt loopen.En inderdaad, de vrouw wandelde eenige malen rond dé. keuken, zonder iemands hulp, noch steun. Zij had zich 's morgens alleen aange kleed, was alleen van boven gekomen en had zelfs een bezoek gebracht bij haren schoonzoon, die eene straat verder woont. Wij vroegen haar nog of wij haar bin nen kort nogmaals een bezoek móchten brengen, om naar haren toestand te ko men vernemen, maar vader Van der Meu len viel ons plots, overgelukkig in de rede: Oh, Mijnheer, binnen veertien dagen komt ze terug mede naar de grot, maar ditmaal te voet. Aldus de verklaringen van getuigen en genezene, die wij getrouw weergeven zoo als ze ons verteld werden. IHBIBBBEBillBHBBBSiHBiiSBBIlEBliaESBHSBBEBBHBSBBBSlBHaSilBEBBBB De kinderen Claeys, alsook Maria Per soon©, zijn onderhoord geweest te Veurne door den Onderzoeksrechter, nopens zede- looze feiten, waarvan zij het slachtoffer zouden geweest zijn.. Maria Persoóne, 21 jaar, alsook baar overleden zuster Madeleine, zou het slacht offer zijn geweest der driften van Camiel Claeys; zijn eigen dochter Martha, 15 jaar oud, zou zelf niiet gespaard zijn gebleven. Camiel Claeys zou dlie schandelijke fei ten bekend hebben. De Onderzoeksrechter van Veurne zou hem zelf onder aanhoudingsmandaat ge steld hebben uit hoofde van deze feiten. Er moeten noohteians zékere tegenstrij digheden bestaan in het onderzoek, want een konfrontatie was bevolen en gedaan geweest Donderdag laatst, 15 dezer. Het Parket van Veurne zal rich opnieuw naar Pollinkhove begeven. Dinsdag 20 Fe bruari, in den voormiddag, ten eind© over te gaan tot bet naricht van sommige plaatselijkheden. die op den avond van haar burgerlijk huwelijk, op Vrijdag 26 Januari LI., zoo deerlijk mishandeld werd door haar stief vader Camiel Claeys, en in zoo geheim zinnige omstandigheden 's anderdaags morgens overleed. isaaBBHBBESBaBaBBSBassBsssHgait&aasiBHSBBBaflBaflHgsagassssaa r Woensdag aanstaands 21 Februari, zal de Hoer Ingenieur Schoorens uit de Bel gische Boerenbond te Leuven, te 10 uur stipt, in het Hotel du Commercete Veurne, ©en bespreking houden, over de naaste bietencampagne Gezien deze kwestie actueel is, en telken jare nieuwe toestanden zich voordoen, ten nadeel© van de Landbouwers, durven wij verhopen, dat alle boaren die belang stellen in dezen bedrijfstak zullen willen aanwe zig rijn op deze voordracht. Daar wij alle belanghebbenden niet per soonlijk kunnen verwittigen, vragen wij U dit te willen zooveel mogelijk rucht baar maken. Namens het Verbond der Besteraplanters, De Afgeveerdlgden voor Veurne-Ambacht, Dobeerst Henri, Fouvry Em., Senesaal Mare. (Medegedeeld) Na een hartelijk welkomgroet tot het honderdtal aanwezigen door den plaatselijken voorzitter, H. Jozef De- nolf, begroette de diocesane voorzit ter Heer Leon Bekaert, eveneens de aanwezige overheden: Heeren Jan Mahieu, burgemeester en senator; Al- fons Van Coillie, schepen en senator; en Jozef Vandenberghe, bestendige afgevaardigde. Voor den groei van onze beweging, aldus de voorzitter, is er geen crisis: ons bestaansrecht wordt steeds wijder erkend en ons meezeggenschap dringt immer dieper door.Velerhande he- dendaagsche vraagstukken werden grondig bestudeerd en besproken in de maandelijksche bijeenkomsten; al leen worden de aanwezige leden nog aangewakkerd om propaganda en le- denrecruteering verder door te zet ten. In zijn jaarverslag wees de dioce sane Proost, W. E. H. Van Overbeke, op een stuwenden drang, die van dit verbond uitgaat, tot verheldering van het zakenleven in Pauselijke licht sporen, en tot geestelijke vorming der leden: een 100-tal deelnemers aan de twee geestelijke «week-ends» te Dron gen. De zieke maatschappij wordt ge meesterd door revolutie en evolutie. In deze laatste hebben wij meezeg- gensplicht als werkgevers en als ka tholieken. Heer René Goris, uit Antwerpen, sprak zeer onderhoudend en bevatte lijk over: De rol der Paritaire Com missies in de verlangde Staatshervor ming. In al de Europeesche landen wordt aan het noodlottig liberaal systeem den rug toegekeerd: Bedrijfs organisatie is het universeele doelwit: de middelen verschillen. Minder, veel mindere Staatsvoogdij over het economische leven, losheid van politieke leibanden. Zeer interes sante feiten gaven te kennen schade lijke producten van een Staat-Moeial en Star,' -Voorzienigheidde Staat, de Politiek dienen ontlast en de paritai re commissies zouden, voorzien van rechtspersoonlijkheid voor de con- tracteerende leden, rechterlijk ge- sanctionneerde maatregelen nemen voor de bedrijfsregeling. Aan de zeer gevolgde bespreking nopens practisehe uitwerking namen deel naast Heer voornoemd, senator Van Coillie, Heeren Seynaeve, onder voorzitter, Muiier en Steverlynck, uit Kortrijk. De voorzitter vatte alle meeningen samen, trok besluiten, wees nog eens op aller verantwoordelijkheid in de hedendaagsche sociale en economi sche evolutie. Opgewekt en tevreden verlieten de aanwezigen het prettig lokaal van het Klein Seminarie, ook met een ge voelen van spijt voor de afwezige vrienden die op deze heerlijke uiteen zetting niet waren vergast. S3E3SBBBBBBB3BBBBB3S3B3BBSSBBB De Paaschklokken zullen het Hei lige Jaar uitluiden. Paasch-Zondag, 1 April, zal in het bijzijn van den Paus de Porta Sancta gesloten wor den, en met deze symbolische plech tigheid wordt 't Anno Sancto officieel beëindigd. Op dezen Zondag zal door de heiligverklaring van Don Bosco, Rome getuige zijn van een der groot ste vieringen, die in den loop van het jaar in de Sint Pieterskerk gehouden werden. Uit alle deelen der wereld hebben zich groepen pelgrims aange meld, die op dat tijdstip te Rome aan wezig willen zijn. Het getal aanmel dingen heeft de 60.000 reeds over schreden en men rekent op niet min der dan 100.000 buitenlandsche feest gangers, De Sint Pieterskerk zelf kan hoogstens 50.000 personen bevatten. Men spreekt daarom reeds van de mogelijkheid, dat een plechtige pau selijk processie op het ruim voorplein zal plaats hebben. De heiligverklaring van Don Bosco zal tegelijkertijd tot aanleiding genomen worden, om de aandacht op het werk der Salesianen te vestigen. De tegenwoordige rector- major der Salesianen, Pietro Rical- done, heeft een oproep tot alle ver eerders en vrienden van Don Bosco laten uitgaan, waarin hij tot 'n groot- sche herdenking van den Zweedschen jeugdleider opwekt. Na afloopt van het jubileumjaar hoopt Paus Pius XI een korten va- cantietijd op Castel Gandolfo door te brengen. flBBBBBESBBBBBBBEBBSIBBBBBBBBB IEBaBBZ5BBBB3S9BI3BBBBHSiB3BIB399EB3BBiSBBBBBSBBBBBB9H!liB3i!3E3 Te Brussel komt een internationaal vredescongres geopend te worden, die een week duren zal. Lord Cecil of Shelwood gaf er een conferentie over de ver- diging der vrede. Deze werd bijgewoond door een talrijk publiek. Hier ziet men den conferentier in gezelschap van den Graaf Sforza en van Heer Minister Paul Hymans. s? Frankrijk krijgt ook zijn fascisten maar deze noemen hen zelf Francistenen beweren volstrekt geen gemeens te heb- bn met de Italiaansche fascisten of an der... isten. Ilier ziet men de leider der Fransche Francisten. II. Arcel Bu- card (gezeten) en een zijner adjudanten. Zooveel partijen als zinnen en meestal is het (verdoken) einddoel zelfvoldoe ning en arrivisme! aB!33!80SaHBHSBSSHaSaBBBB®asaB PACHTER DOOR BANDIET NEER GESLAGEN TE CUESMES. Op een hoeve te Cuesmes, werd de land bouwer er door een bandiet aangevallen en neergeslagen. Toen de ongelukkige weer tot bezinning kwam was zijn hoeve geplunderd. IBSS Op de lijn Brussel-Luik, nabij Haut-Pré, werd een machinist die buiten rijn ma- ohien leunde, door een in tegenoverge stelde richting komenden trein gevat en op de sporen geslingerd, waar Ihij korten tijd daarna overleed. (Van onzen bijzonderen Correspondent) Brussel, 15-2-34. IN HET TEEK EN VAN HET PLAN VAN DEN ARBEID Ben neo-fascistisolie demonstratie, na tuurlijk met bloedvergieten gepaard, heet) de Regeering Paladier ten val gebracht. Doumergue, die vroeger Republiekspre. sident is geweest, daagde op als redder van den toestand. Frankrijk heeft dus eea nieuwe Regeering. De hoeveelste? 'k Her. inner mij dat niet meer. Maar Frankrijk verslijt twee a drie regieringen per jaar, Staat de nieuwe Regeering thans in tea toon van het volksvertrouwen? Zoo ja, dan moest in dien rin een manifestatie zijn gekomen, Niets daarvan gezien! Maar om de demokratie en de Reputed; te redden, heeft de Socialistische Arbsids, confederatie eene 24 urenstaking uitge roepen. Die staking heeft Maandag plaats gehad. Frankrijk was dien dag zonder ga. zetten en in de meeste plaatsen zond» postbestellingen. Van sanotieg voor b, stopzetten der openbare diensten weti niets vernomen. Hetgeen te verstaan gseft, diat die. Regeering dat potje maar üefsC gedekt houdtoirt'voor geen nieuwe ro taties te komen Staan. In elk geval eens zwakheid. Of die algemeene werkstaking d« Fransche demokratie en Republiek za) hebben, versterkt, laten we aan de toe» komst óver. De Socialisten, als partij-or. ganisatlë, hebben in elk geval geen partij, vertegenwoordiging in de nieuwe regee» ring. En in hoeverre rij die Regeering steun zullen verleenen om het regiem te redden en de financieels moeilijkheden te boven te komen, moet de toekomst, ona nog leren. En of de Communisten niet méér voordeel zullen gehaald hebben dan de Socialisten zelf, laten we hier ook open. Van ©en Plan van den Arbeid spreekt men in Frankrijk niet, allerminst om ktg in dien zin van de Belgische Socialisten over te nemen. 2oodat de Jaatsten. met hun planin de afzondering blijven staan... De groote gebeurtenissen van de laatst» dagen wenden steeds méér de aandacht van dat planaf. Want het gebeuren van Frankrijk staat niet alleen. In Oostenrijk hebben de Socialisten hunne positie willen redden met een bur- gieroorlog te ontketenen, die hoofdzakelijk was gericht tegen Dollfuss. In tal van ste den kwam het tot bloedige gevechten tus schen de Socialisten en het leger, dat steeds aan den kant staat van Dollfuss. De laatste berichten zeggen dat de Re» geering den toestand meester is geworden, Maar de wapens hebben veie menschenle» vens gesloopt en veel stoffelijke schade veroorzaakt. Bij zulke opstanden gaat het gewoonlijk zóó. De Socialisten rijn onder den knie gebracht, zeggen de gazetten- Maar welke zullen de naweeën zijn? Duitschland loert immers op Oostenrijk om het in te palmen, om van alle Duitsoü- sprekenden een grooten fascistische® staat te maken. Dollfuss heeft aïles ge daan om dat te verijdelen. Maar andere naties hebben hem alleen laten staan, wel licht vooral omdat Dollfuss katholiek is en Oostenrijk voor de Katholieke Keit wil bewaard zien. De werking van die ge heime machten ziet ge niet zooveel, maar ge voelt ze des te beter. Welke toekomst aan Oostenrijk bescho ren is, zullen we later wel vernemen, fe dit ©ogenblik staat het volgen-de vastte Socialistische partij, met de rewolutisr noire 'beweging welke zij tegen DoiM® heeft gevoerd, is onder den knie gabrach al rij het ook ten koste van bloedige effen langs beide kampen. Vandervelde, de voorzitter der n Rcoi Internationale, werd daarover aangespro ken maar was zeer bescheiden in zijn uk- latingen. Wellicht denkt hij: weêral eea land dat voor de II« Roode Internationale verloren is. Vermoedelijk zal het zóó vd zijn. Dat staat in elk geval vast: al dat ge beuren, in. Frankrijk en in Oostenrijk, ge schiedt zonder raadpleging en zoniet voorlichting van Vandervelde, een voorzitter die alle wereldgezag heeft ia- geboet. En ondier den indruk van die ge beurtenissen volgt onvermijdelijk de ver deeldheid onder hetgeen van de leiding der partij nog is overgebleven, 't Is wel licht wel daarom, dat de journalisten thans de tong van Vandervelde niet te pellen krijgen AFWISSELING De Kamer zit voor heel de week vast aan de begrootuig van Nijverheid en Landbouw. M. Merget heeft daarover eea leerrijk verslag gemaakt. De verantwoor delijke minister is M. Van Cauwe-aert. Voor rijn verantwoording moet ik U ver zenden naar de gazetten. In den Senaat is men nu aan 't be spreken der begrooting van Arbeid en So ciale Voorzorg. Hier is M. Van Isacker de verantwoordelijke minister om rijn b> grooting te verdedigen. De Landsbond der Christene Mutua liteiten heeft Woensdag 'n beetje iaat besloten zich met de miseries van de toepassing der ouderdomspensioenen tó bemoeien. Eene afvaardiging is aangeduid om met den Dienst der Ouderóorasp»- sloenen in onderhandeling te treden. Minister Van lsacker heeft besloten speciale controleurs te sturen naar West» Vaan deren, inzonderheid naar de een- sohrijving Brugge om de talrijke kiacditea op dsn man af be gaan onderzoeken. Tal van menschen dagen op, dóe vóór langen tijd hun pensioen hebben aangevraagd, een of geen besluit hebben cmtem® maar steeds wanhopig wachten op uittee- ring. Van de pensioentitels die voor her ziening ingevraagd zijn geweest in 't begin van April 1933, zijn er velen wiens 'dossiers nog niet eens zijn herzien geweest. In sommige gemeenten hebben de veld wachters einde September-begin Oktober 1933 dé pensioentitels ten huize der pri- siocngerechtigden afgehaald. Vermoedelijk voor herziening. We zijn nu bijna vijf maanden later, en die menschen wachten nog! Ge begrijpt dus wel dat er redens be staan voor deze speciale controol, dat controleurs bij gelegenheid best eens P' conitroieerd worden. M. A. Thavé (Gent) werd Dmodag verslaggever aangeduid over het wetswoT" stel Rubbens en cons., behelzende de ver- zekeringspllohtigen die niet alle verpöoS' tingen hebben vervuld, en uit dien hooi# nu maar een half pensioen ontvang®- Naar ik vernam stemt de minister alleen in met het princiep van het w>:" stel, maar hij zou gaan tot degenen <1® geboren rijn in 1870. Dat is eene kiveS® die eene oplossing krijgen zal. M. G. Bossuyt, senator van Kortrijk- sprak Woensdag in den Senaat over het Ministerieel Besluit van 2-1-'34 betreffaf de de weddingschappen en het duivenspA in betrekking tot eene verordening va® het Nationaal Krisisfonds, en hij bew»® dat diie verordening, in den huldigen vont- niet toe te passen is. Hij sprak tevens ovfT de werkloozenondersteunir.g en de nher® van de ouderdomspensioenen. IBBBBSSSBSBBBBBUSBBagSBiai*' De echtgenooten S... van Sint TriaRft waren Zondagavond uit geweest om ksf' naval te vieren. Na menig bezoek aan her bergen wilde de vrouw n-aar huis tn man wilde maar blijven. De vrouw trok dan alleen van door, liet haar man wa* hij was en trok naar het huls van vriendin waar zij ging vernacht-en. 's Anderendaags morgens werd de ecö®' genoot in zijn huis gevonden, badend B zijn bloed. De man had zich een 1468® door het hart gejaagd. Jj Men denkt dat hij handelde onder d®9 invloed van den drank. V.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1934 | | pagina 18