Herwording GEDACHTEN MAAN Plechtige Kommimiekanten van BURGERSTAND VAN 0e griep oeerscht weoeruoi in het geheele land' WÉKEWKSCH LITURGISCH EVLLETim VROUWENHOEKJE w Hij die te laat is opgestaan Moet heel den dag een drafje gaan. Wees koelbloedig wanneer gij een zaak begint, maar wanneer ge ze eens begon nen zijt, ga er dan volvurig mede voort. SE3aSSaESB«BSSBH9>BaiaaBBC» HET MANNtKE UIT •K GA HIER *N RIJMPJE WEVEN Over iets dat g'allen moet weten, 'n Mensch moet eten om te leven Doch niet leven om te eten. We zijn tot niemands spijt Den heiligen tijd Van den vasten ingetreên Gezonder tijd 'n is er geen. Want weet het wel 't Is voorwaar 'n aardig spel 't Is zooals 'k 't hier lees De mensch eet te veel vleesch En cïe dokters zeggen, dat visch Zeker veel gezonder is. Ce most nu niet gaan denken, beste lezers en alderliefste lezereskens, da'k ac ticr.nair geworden ben van 'n visehmijn of ne vischwinkel zulle! 'k Heb sjustekens Ergens een ouw matant, van Marenta heu ren kant, die v .chwij* Is op de kapelle- markt te Brussel... en 't is dan zelfs nog geen suikermatent! (suiker met mossels komt overigens niet goed overeen ook!) du Maar '1: ben eens benieuwd of 'k nu de be nhouv ersbazrn op mijne kap niet zal krijgen, want alhoewel die mannen meer houden van ossen-... dan van katten- vlecscii. rijn 't geen... katjes om zonder handschoenen aan te vatten... want vleesch geeft spieren, 'k Heb dus niets ge ze^d. Eet visch onder den vastentijd en c: vleesch erachter, en alleman sal con tent zijn. MIJNHEER SMITH, uw dochter heeft beloofd mijns vrouw te worden! Uw eigen schuld, antwoordde mijn heer Smith, die al twintig jaar getrouwd is, en kom u nu bij mij niet beklagen, wat meest ge ooi: alle avonden hier rond haar komen fiierefluiten? WELK IS VOLGENS U Nu M'n beste maat 't Oudste voertuig dat er bestaat? 'n Breek er uwen kop niet meê, want ge zult het toch niet vinden. Daarom zal 'k het u zelf gaan zeggen zie en Moge 't u behagen 't Is de... k ordewagen Waar niemand iets om geeft. Die die eere heeft. En zeggen dat de kruiwagen, waar ge uw mest meê naar 't veld voert, en de beeten en rapen naar huis toe haalt, ne ca do is, die ons uit 't land van de Chi- neezen komt. Men vindt er 't afbeeldsel van op oude Chineesche aardewerken van over meer dan twee duizend jaar... en 't Is slechts rond de XI" eeuw dat hij voor den eersten keer in Europa zijne verschij ning doet. D'r zijn er zelfs, groote geleerden na tuurlijk, die beweren dat d'oude Egypte- naren dat vervoermiddel gebruikten voor het aanbrengen van de materialen noodig tot het optrekken hum.er pyramiedenf Maar zie je... zij waren er niet... en wij ook niet... en me dunkt dat 't moet heel moeilijk zijn, ginder de waelersporen van die kordewagens nu nog terug te vinden! om er overtuigd van te zijn. In alle geval *k Zeg het u, met blij gesehall Leve de oude kordewagen t Oudste voertuig onzer dagea 't Voertuig met een enkel wiel Gaat niet zoo rap als nen ottermoblel Maar 't komt van pas bij eiken stiel En nog niemand... die d'r onder viel. En dat heeft ook zijn nutl IN EUROPA ZIJN ER STREKEN Waarvan ge bijna niet hoort spreken Zoo is het namelijk met Finland gesteld Maar de Finsche geleerden geven zich niet [verloren En ze willen met voile geweld Ook iets van zich laten hooren. En om daartoe te komen hebben ze niets beters gevonden dan... natuurlijk! 'n sta tistiek op te maken. En een interessante statistiek zulle! Luistert eens eventjes. Welk is het type van de ideale moeder? Ge gaat zeker denken dat daarover gan- sche boekdoelen te schrijven zijn! Mis, manneken. In Finland zijn ze niet voor 't zwaar werk, bijzonder de geleerden niet, en z'hebben dat daar in een, twee, drij, af geflanst. De ideale moeder Is deze: 1. Die op 20 jaar is getrouwd; 2. Die ten minste zes kinderen heeft; 3. Die 72.000 kussen gegeven en ontvan gen heeft 4. Die 28.000 paar kousen gestopt heeft; 5. Die 29,000 keeren de bedden van de gansche familie heeft opgemaakt; 6. Die 300.000 patatten heeft geschild, enz... enz... Bewel! wat zegt gjervan. Zoudt ge die geleerde bollen in geenen ketel willen stoppen, om er soep van te koken, als ge zoo Iets verneemt? Van opvoedkunde en de rest Is er geen sprake. PASTOORKE Goeimans was op t kas- tee van 't dorp zoo goed gezien, dat hij daar mocht doen, precies of hij van den huize was... en hij deed het ook! Op ze keren dag nu zou 't baronnesken gaarne een boek gelezen hebben, <- Quo Vadisge titeld. Maar als 'n goeie kristene ging ze eerst bij heuren biechtvader, Pastoorke iiaiiHiHnHiuuiiMuiH Mengelwerk van 18 Februari 1934. Nr 22. Goeimans, en vroeg hem, na heur zonden groote en kleine gebiecht te hebben Mijnheer pastoor, wat denkt ge van Quo Vadis i. Quo Vadis zei 't pastoorke, alsof hij zich iets voelde her inneren. «Quo Vadis»!... dat 't goeie si garen zijn, baronnes! Ge moet weten dat de baron altijd Quo Vadis sigaren smoorde. PARIJS. T IS OVERAL BENEND Heeft dus droeve dagen gekend Daar werd gevochten en geschoten En aldus veel bloed vergoten. D'r zijn veel, schrikkelijk veel onschul dige slachtoffers gevallen... en de on schuldigste van allen... waren nog de paarden van de gendarmenIn ieder volk sluimert er 'n instinct van wreedheid. H wel daar heeft men zich te Parijs nog eens kunnen rekenschap van geven. Want gemeene volk heeft niets beters gevonden dan die arme beesten, die slechts te ge hoorzamen hadden aan hun meester, den buik open te snijden, bij middel van scheermesjes, die het aan stokken had vastgemaakt. 'k Vrage mij af welk plezier er daarin te vinden is! Voronoff, dien fameuzen dokteur, Laat me toe, da'k er 'n minuutje over zeur. Heeft nieuw ontdekkingen gedaan Waarvan ge zult paf blijven staan Als ge ze zult hooren. Maar ge moet er u niet om storen Want d'r is niksken bij verloren Daar alles blijft gelijk te voren. Voronor eeft namelijk ontdekt dat de hersens, n_ ,-ceer dat ge uw keersken hebt uitgeblazen, nog voort blijven laven en lijden... gedurende enkele minuten ten minste... en dat is niet alles... 't Schijnt dat de beenderen dan nog 18 uren blijven voortleven, de nieren, de lever, enz. 6 uren enz... En als ge nu nen dokteur hebt, die op tijd die organen wegneemt, blijven deze hunne eigenschappen bewaren gedurende een tijd die volstaat om ze op andere li chamen over té brengen. Allee! couragie, een van dees dagen gaan de geleerde doktoors ons nog onster felijk maken. In den tijd zat het er op, en hebben ze malkanders haren uit hunnen kletskop ge trokken, voor de oplossing van 't volgende vraagstuk: als iemand 't hoofd wordt af gesneden, ja of neen, blijft dat hoofd nog voortleven? Mijn bolleken is wel niet veel waard, maar 'k zou mij toch nog twee keers moeten bedenken, alvorens 't aan die eksperiensie over te geven. Hewel, d'r zijn dokters die beweren van ja. En tot staving haalden ze 't geval aan van Char lotte Corday. Charlotte Corday was heur kopken kwijt geraakt onder 't mes en de helper van den beul nam 't afgescheiden hoofd bij 't haar vast en gaf het een slag of twee om de ooren. En toen... O! toen... zijn de kaken van dat afgehakt hoofd zoo rood geworden as vuur... van schaamte en van verontwaardiging, omdat het zoo in 't publiek gesmaad werd... zoo beweren de ketters, pardon de dokteurs... maar me dunkt dat ze ook dolen! Uit ons volk. Voor ons volk. roman door EDWARD VERMEULEN In 1910 bekroond met den 1" prijs van Brabant. Mon sprong t'hcope-waart-to en tierde: In Gods name! komt meè met mij. In den, boek van den moestuin lag ihet tul van een ge velden notelaar, Mom groep het vast: Hier mannen! en er meê naar <ie achterdeur gebood bij. Tien mannen en meer neg, grepen het bul en ijlden er mede naar de deur. Beuken! gebood Mon. kort af. Een, twee, drie, gauw! Boem! deunde 't en de deure danste op heur haken. Bij den tweeden stoet kraakte de keper to enden en de deur vloog ie midden den gang. De vrouwen in bids huilden, om hulp en de vlantme sloeg vaa de zoldering ueêr te gen de vautedeur. Met een sprong waa Mon die vautefcamer in en stond voor de weduwe en hare doch ter, die pas uit hun slaap getrokken, door het gerucht en 't rumoer, nu slechts be seften aan de rook en de klaarte, dat de roede haan op hun dak zat te vlerkeslaan. De weduwe zat machteloos op haren stoel, als puid-oiuaociael; Mon mm ze in de armen en gaf ze over aan twee gebuurs die ze buiten den hhae droegen. Dan nam hij ook Julie, die «Jaar als lam geslegen stond en droeg ze de vaat ai. Kort en goed bevoel hij aan zlte boever, de beide vrouwen naar t Wiigerihof te ge leiden en hij zelf bleef op de plaats der ramp en bluschte vocar tien. De gebuurs maakten toeten van aan de pomp tot aan den Balder. Petsen en pan- MENEER de inspecteur W3S in de klas gekomen en om zich rekenschap te geven, of de jongens nogal straf waren in 't re kenen, gaf hij hen 't volgende vraagstuk ter oplossing: Deze kamer, zei hij, Is vier meter hoog, vijf breed en zeven lang, d'r zijn vier ven sters en twee tafels, hoe oud ben ik? Pas had hij de vraag gesteld of Jefke Snoet stak zijn vinger op. Hewel ventje? Twee en veertig jaar, meneer de hengstpekteur. 't Was juist en de inspecteur vroeg heel verwonderd - Maar hoe hebt ge dat kunnen vinden, ventje? Zie je meneer, zei Jefken, onze Wan nes is half zot en hij is juist 21 jaar... De inspecteur dacht dat hij een appel flauwte kreeg. D'R IS al heel veel gebabbeld geweest op de crisis en over de economische vraag stukken en wij gaan daarmeê onzen... verderen levensloop niet meer vergallen. Maar laat me toe u te zeggen dat alles hierop neerkomt: Wanneer iemand ophoudt te koopen Houdt iemand op te verkoopen. Wanneer iemand ophoudt te verkoopen Houdt iemand op te fabrikeeren. Wanneer iemand ophoudt te fabrikeeren Houdt iemand cp te werken. Wanneer iemand ophoudt te werken Houdt iemand op te verdienen Wanneer iemand ophoudt te verdienen Houdt iemand op te koopen en zoo tot In der eeuwigheid, amen! Als er in een huishofiwen tweedracht ls Dan zegt men gewis In het rond Ze komen overeen, lijk kat en hond. Ge zult het misschien ook al ondervon den hebben, (niet die tweedracht!) dat de katten in 't algemeen niet kunnen ver dragen dat men... schuifelt. Zoodra men In de nabijheid van een kat begint te flui ten, kromt ze heuren rug, komen heur haren recht, in een woord, toont ze zich heel kwaad. (Marenta is ook kwaad als ik schuifel, ze zegt dat 't onbeleefd is!) en daar hebben de geleerden hunnen bol zot op gestudeerd. (Niet over mijn geval met Marenta, maar over dat met de katten!). En weet ge wat ze gevonden hebben? De kat kan 't fluiten niet af omdat dit een middel is waardoor de menschen in 't al gemeen hunnen hond tot zich roepen!!! Kat en hond, hé! zooveel verstand hadt ge zeker niet verwacht, nietwaar... van wege de katten bedoel ik. Waar gaan ze 't halen! Waar gaan ze 't halen! ADIELTJE VAN HILLEGEMS van bachten de kupe, wrochte bij de boeren en kreeg er tweemaal daags pap te eten. 't Stak hem stief tegen, als koude pap eten, en zekeren dag kwam het ventje naar Molenbeek bij Brussel als loopjongen in een papierhandel. Na maanden bracht moeder hem be zoek. Op het uitstalraam las moederke Van Hillegems: PAPETERIE. Heere der Heeren, riep het vrouwtje »BHIIIIIHIIUIII«ai«lllll uit, mijn lieve Adlel ls de boer ontvlucht, omdat hij te veel pap te eten kreeg en nu is hij al maanden in een papeterië EEN SPREEKWOORD LUIDT Van Noord tot Zuid Een schilder is slechts groot Na zijnen dood. En dan dag ven vandaag ls dat meer waar dan ooit, niet alleen voor wat de schilders betreft, maar ook voor de beeld houwers, schrijvers, enz,, enz,. Die man nen mogen op onze dagen hunnen buik riem met twee gespen m^er dichter halen De mehschen geven liever hun geld aan nen goeien biefstuk met fritten., dan aan nen tableau genre nature morte met den schoonsten pladijs on., geschilderd die g'al van uw leven gezi-n hebt. Hewel d'r is nog zoo nen tijd geweest, in de zes. tiende eeuw. En 't schoon-te geval is wel dit van den heelmeester van Charles van Lorreinen, die in 'n bezette stad, waar den grootsten hongersnood heerschte, ver. plicht was 'n voet af te zetten., en als betaling stelde hij zich tevreden met den voet, die hij met pluim en haar., en nen erbij, opat. Ge moet goesting heb ben! Bet smakelijk, zegge kik! Alhoewel ne menschenvoet toch nog zoo slecht niet moet zijn, als hij maar goed g-ewasschen is,, ge eet wel varkenspooten MAAR opdat dien voet u niet te lang op de maag zou blijven liggen, gaan we hem eens overgieten met een goeie scheut wijn, op uw gezondheid! Marenta zegt da'k nen lekkerbek ben ln de genre van Oambefigue. Cambefigue, die dronk wijn (zonder eerst menschenvoeten gsëeten te hebben) honderd verschillende soorten achtereen en van elke soort kon hij geblinddoekt oogenblikkelijk 't merk zeggen: sauterne chablis, marsala, asti, frontignau, enz, enz., enfin alle merken die ooit bestonden of bestaan hebben. Op zekeren dag dat hij weêr bezig was zijn buik te vullen met allemaal die soor ten wijn, gaf men hem een versche flesch die hem, na ervan geproefd te hebben, gansch besluiteloos liet: Dat ken ik niet! zei hij, dat heb ik nog nooit gedronken! 't Was water! Marenta heeft ongelijk mij met dien Oambefigue te vergelijken., ik heb bijna zooveel wijn gedronken, als hij water! I! 'N AUTOMAAT M'n beste maat Dat is 'n mechanieke man Die van alles kan. Wat kunnen de levende menschen Wat zoudt ge meer nog wenschen? Onlangs hebben ze nen automaat uit gevonden, die de piloot van 'n vliegtuig kan vervangen. Maar de fameuste is dien welke men tentoongesteld kan zien te White-City. Die kan geweren Hanteeren Die kan met kanonnen schieten Zonder bloed te vergieten. En nog veel dingen meer. nen en eemers, alles wat dienen kon, werd gebezigd, om den brand tegen te houden, maar toch zou er geen overmeesteren aan geweest zijn, zonder de pompiers, diie in volle vlucht aangestoven kwamen. Nu veranderd© 't spel, De dennen der spuit werden in een rootputje geleid, dat tien stappen verder in den hoek van een zipte lag en de waterstralen krombekten welhaast in de viertongen. t Was nuchtend als ze het vier gansch meester waren; geheel het diak was afge brand en de zoldering was verbuischt, maar het metselwerk was onbeschadigd gebleven, doch leekte buiten en bin', van de natte en al het meubelpapier was ver doemd. Dat was een nacht dien Mon van gansch zijn leven niet vergeten zou, om zijne een- li jkheid zelf en om zijne gevolgen. Door-nat en dood-af, kwam hij 's mor gens op *t Wilgenhof toe en zijn eerste woord was voor moeder Breeaneersch. De vrouw lag te bedde, met de koorts op het lijf en Julie zat nevens heur te waken. Zoohaast het meisje toean zag, stondi ze recht, stak beide hare handen tot hem uit en sprak, ddep aangedaan, maar toch zoo over van geluk: Edmond, dank u: ghebt moeder en mij het leven gered. Vrouw Breemeersch beek hem smeekend aan en roochelde weenend: Dank u, jongen. Ze keek naar Juli© die naderde, dan nam ze haar meisjes hand, lonkte naar Mon en, Julie's hand in de zijne leggend, sprak ze plechtig: Jongen, mijn Jongen, ik geef u mijn eenig kind, ghebt ze verdiend. Dank u, moeder, kropte Mon, al Julie's hand drukkend, onzeggelijk geluk- S- Maar de weduwe schudde t hoofd, smekte twee, drie keers en vezelde, bijna onhoorbaar: Niet bedanken, jongen, had het beloofd aan uw moeder zaliger, op baar Misschien zullen w'in de volgende oor logen als er nog zijn de automaten onze soldaten van vleesch en bloed, zien vervangen... en onder malkander oorlog voeren. 't Ware te hopen. Zeg dan nog dat de geleerden voor niets deugen! Ha! ja, maar 'k heb het u vergeten te zeggen, 't Is ne smid van Stafford, die geen letter kan lezen, zoo groot als 'n schuurpoort, die met dien merkwaardigen automaat, voor de pinnen is gekomen! De echte geleerden houden zich met zoo'n beuzelarijen niet op, die vinden liever kanons uit, die in plaats van eenen bal, vijf kanonballen per minuut kunnen ver schieten, of tanks, die in plaats van 5 kilometer per uur, er 20 kunnen doen! Van die geleerden, verlos ons heer! ALS ALLES goed gaat, zijn er toch al tijd die uitzondering maken... zijn 't me nu de Noord- en de Zuidpool niet die van hun ooren beginnen te maken. Lincoln Ellworth liet me weten Dat hij ginder aan de Noordpool zat te [zweeten Omdat van den grooten plas Bijna al 't Ijs gesmolten was. Ellworth was ginder met zijn vlieg- masjien naartoe getrokken om proefne mingen te doen, maar hij is onverrichter zake mogen terugkomen, omdat er geenen ijsblok groot genoeg was om er met zijnen vogel op neêr te strijken. Iets dat tot nogtoe nooit te zien was. Admiraal Byrd van zijnen kant Vindt het ook maar embetant Daar zijnen thermometer, inderdaad Aan de Zuidpool... boven zero staat. En hij laat me weten dat Marenta een dezer dagen een goeie kiekensoep moet gereed maken, daar hij zelf een dezer da gen ook met pak en zak zal komen over gevlogen, daar er ginder voor hem, zonder Ijs, ook niets te doen ls. Waar gaan we naartoe, ne keer dat de Polen hun goede reputatie ofte faam van ijsstreken gaan verliezen. Als d'ijsberen nu maar niet komen over gewaaid. EEN VLAAMSOH werkman verschijnt voor een rechter te Brussel. Zijn advocaat vraagt toelating om in 't Vlaamsch te plei ten en de rechter, alvorens zich uit te spreken, ondervraagt den beklaagde: Kent ge Fransch? Frans?... Ja, Meneer, die woont twee huizen verder dan ik. De rechter, geërgerd: Ik vraag U dat niet, ik vraag U of ge Fransch kunt spreken? Ja, Meneer, maar dan moet ik wach ten tot 6 uur, ais hij gedaan heeft met werken. D© rechter, woedend: Ge zult 26 fr. boete betalen. De werkman onthutst, met een gezicht als een vraagteeken, zich naar zijn ad- vokaat wendend: Moet Frans daar de helft van be talen? 't Manneken uit de Maan. iinaBHBiaBaiHEiHHieEiHi De Juwelier-Fabrikant HEURSEL biedt U dit jaar een prachtige col lectie van gouden Kruisjes in «pen dentif», vanaf 50 fr.; gouden en diamanten oorringen, vanaf 185 fr. zakuurwerken, vanaf 60 frank 41, BOTERSTRAAT, IEPER Tel. 107. WBBSSS&BBSilSgaeBBSSaSSaflESBS POPERINGE, van 9 tot 16 Febr. 1934. Geboorten. 45. Theite Mariette, d. v. Auguste en Vandevoorde Antoinette Krombekestw. 46. Verdonck Agnes. d. v. Jozef en Delannoy Zttlma, Dikke- busch. 47. Vansevenant Gilberte, d. v, Achille en Hensmans Julia, Ivrombeke- straat. 48. Vernieuwe Christiane, d. v. Alexis en D'Amour Jeanne, Proven. 49. Onraedt Roger, z. v. Amedée en Van- kemmel Lucia, Nijverheidsstraat. 50. Parrein Hedwige, d. v. Michel en Rycke- boer Martha, Proven. 51. Coene Fran cis, z. v. Augustin en Bianckaert Gerarda, Noordstraat. 52. Dekervel Gilbert, z. v. Maurice en Deroo Maria, Abeelestw. Overlijden». Verwaerde Charles, 74 j wed. v. Clafeau Clemcnce, Gasthuis. Tillie Charles, 82 j., wed. v. Vanderbeke Eugenie, Boeschepestraat. Huwelijken. 11. Uzeel Camille, paar- dengeleider, en Bruneel Martha, z. b., beiden v. Pop. 12. Couwet Hector, fa- briekw., en Riem Martha, z. b., beiden v. Pop. 13. Delboo Achille, paardenge- leider, en Deprez Elisa, z. b., beiden v. Poperingè. IEPER, van 8 tot 14 Februari 1934. Geboorten. Vandersteene Fernand, Cartonstraat, 27. Derous Alice, Lin- dendreef, 87. Samyn Jacques, Kem- melsteenweg, 2. Dekindt Eliane, Lin- dendreef, 75. Overlijden». Deltombe Elisa, 47 jaar, huish., echtg. Segers Camille, Hondstr., 74. Vercoutere Ludovica, 60 j., z. b., wed. Waelkens Arthur, Poperingesteen- weg, 8. Gisquiere Rachel, 27 j., huish., echtg. Bruyer Isidorus, Zonnebekesteen- weg, 128. Vrammout Noëmie, 24 jaar, landbouwster, echtg. v. Verdonck Silvère, Wenninckstraat, 9. Beesau Augusta, 65 j., z. b., ongeh., Surmont de Volsber- ghestraat, 49. Degeest Joannes-Bap- tiste, 85 j., z. b., wed. Laureyns Coletta. Rijselstraat, 47. Ceuninck Martha, 42 jaar, huish,, echtg. Noyer Camille, Lange Torhoutstraat, 25. Homey Henri, 56 j., landbouwer, ongeh., Lange Torhoutstr., 25. Behaeghel Emma, 64 j., z. b„ wed. Victor Gerard, Kaaistraat, 7. Hecht Emma, 75 j., z. b., wed. Woulter Louis, Rijselstraat, 38. Tavernier Alice, 48 j., b., echtg. Bras_ Georges, Boferstr., 8. Hollebeke Maria-Ludovica, 37 j., huis houdster, echtg. Decadt Maurice, Diks- muidesteenweg, 25. Cornillie Elisabeth, 24 j., z. b., ongeh., Hondstraat, 59. Huwelijken. Wildemeersch Rogerius, wever, en Pyck Rosanna, nettenbewerk- ster, beiden "te leper. Souvage Willy, spijshuisbediende, en Vandelannoote Ma ria, z. b., beiden te leper. Defoort Ju- lien, pasteibakker, en Waerenburg Rosa, z. b., beiden te leper. DEERLIJK. BURGERSTAND. Geboorten. Monfea Macbè, Vichte- straat. Frans Buysens, Paandérstraat. Christiana Lïbbreént, Oudenaardschen Heirweg. Overlijdens. Constant Tanghe, 74 j. Nelly Cottenier, 2\ia. Maria De- splenter, 56 j., echtg; v. Florent Mey- froidt. Julie Malfait, 57 j., z. b Huwelijken. Victor Vanpoucke, met- sersgast te Ansegem en Maria Vandeca- steel, fabriekwerkster. 4— Gustave Egger- mont, dienstknecht te? Tiegem, en Pal myre Cailewier, huiswerkster. Beweging der bevolking in 1934. Geboorten man. 84 vrouw. 57 141 141 Ingekomen man. 130 vrouw. 134 zs 264 HANDZAME. BURGERSTAND. Geboorten. Tanghe Gabriel, z. Camiel en Vanoverschelde Maria. - Verhaeghe Maria, d. v. Emiel en Ver haeghe Zoë. Cattrysse Maria, d. Alfons en Blomme Augusta. Overiiidens. Mispelon Romanie, 76 j echtg. Ryekx Hypoliet. Dufoort Jo sephus, 81 j., echtg. Geleyn Romanie. - Mommereney Alina, 63 j., wed. Degraeve Achiel, echtg. Vandaele Edward. Ver duyn Renatus, 67 j-, echtg. Theunincl Juliana. HANDZAME, van 8 tot 15 Februari 1934 Geboorte. Vanthournout Achiel, z. v August en Mynv Margriet. Overlijden. Coucke Gilbert. 5 m.. d. v Gustaaf en Demeulenaere Godelieve. Huwelijken. YanryckeghePl Emiel v Koekelaro en Vandekerckhpve Zosima. Farasyn Pieter van Loppem met Huyghe Julia. OUDEKAPELLE, v. 10 Okt. t. 31 Dec. 1933 Geboorten. Laura Verweirder, d. v Emiel en Godelieve Debeuf. Yolande Decap, d. v. Jules en Alida D'Ooghe. Willy Luchie, z. v. Cyriel en Maria Van- belleghem. Raphaël Bulcke, z. v. Pros per en Madeleine Jacob. Daniel Annoot, v. Jean en Angele Debandt. Huwelijk. Marcel Staes, van Loo en Maria Vanhoucke, geb. te Aartrljke. ROESBRUGGE-HARINGE, Januari 1934. Geboorte. Faes Agnes Valentine. Huwelijk. Simoen Jules en Vande voorde Marie, b. v. Roesbr.-Haringe. Overlijdens. Devos Emma, 70 j., echt vian Vanstraseele Jules. Decroo Marlet- te, 15 maanden. ALGEMEENE BEWEGING VAN 1933. M. Vr. Tot. Intredingen: Bij geboorte 12 12 24 Komende van andere ge meente 39 61 100 Totaal 51 73 124 Uittredingen: Sterfgevallen 16 15 31 Afschrijvingen naar andere gemeente 56 73 129 Totaal 72 88 160 Overmaat der uittredingen op de intredingen 21 15 36 sterfbed, doch ik kon niet, neen, ik kon niet en God heeft mij gestraft. Ol 'k heb zoo veel geleden, maar nu is 't gedaan. Ik voel me zoo verlicht en, spijts de hevige ontroering, half genezen, omdat d© vrede in mij gedaald is. Ze keek de twee verliefden zoo innig aan en vervolgde monkelend: Jongens, wcest gelukkig en hoe eer ge trouwt, hoe liever en hoe beter; ik voel me reeds verjongen; t' is uit met strijden! Hoe diep geheimzinnig is 's menschens hert! Daar lag die vrouwe nu, ziek en el lendig, pas aan eene gruwelijke dood ont rukt; ze lag to een vreemd huis en eenige minuten verder stond hare eigene, lieve doening zonder kap, met zwart-berookte muren, schuitig en onziende, verlaten en als aan de plundering overgeleverd en toch lag dat alles op haar herte niet. Ze had een grooten aedelijken schok on dergaan en met den slag zag ze klaar. Ze zag, hoe ze tot nu gedoold had, ge vochten met haar zeiven en met haar eenig kind, uit jaloerschhedd en koppig heid, spijts hare belofte en ze was er niet ver van af, de wraak der dood© te zien, in de ramp die haar troffen. Ze vergat al het overige, om hare ge dachten op dat één en aalfste punt te ves tigen: t geluk van Mon en Julie. Ze voelde 't, een drang dweersch door haar wezen, al haar lijden zou dan t'enden uit zijn en de vrede zou to haar komen. En werkelijk, de vrede kwam aanstonds; ze gaf haar overwonnen, niet meer tegen wfl en dank, maar geerne, vreugdevol, omdat God het zoo wilde, omdat het zoo moest zijn en ze was terstond zoo gelukkig en verzadigd, dat ze 't vervlogen lijden, de brandramp, het verlies en t schenden van haar huis. als annoozele prullerijen aanzag en vergat, alleen aan 't geluk harer ktoders denkend, dat geluk, dat ook voor haar de bronne van leven en vreugde zou zijn. Drie dagen na de brandramp, betrok ze met Julie eene 'kamer, bij Kozijn; op haar Overlijdens man. 34 vrouw. 35= 69 Vertrokken man. 139 vrouw. 151 221 2S4 69 221 405 -280 115 Aldus eene vermeerdering van 75 man nelijke en 40 vrouwelijke, samen 115. 101 Huwelijksaankondigingen waarvan 59 Huwelijken alhier voltrokken. Bevol king op 31 December 19333.375 mannen en 3.251 vrouwen, samen 6.626 inwoners. D1KSMU1DE. BURGERSTAND. Overlijden. Octavia Cremerye, 75 j-, z. b., echtg. Emile Goinbert. LOO, maand Januari 1934. Geboorten. Amelöot Rosa, d. v. Re natus en Eisa Decroos. Vanbecelaere Hugo, z. v. Maurice en Maria Vanden- broucke. Overlijdens. Ryckewaert Elza, 60 J., herbergierster, echtg. van Decreton Edou- ardus. Devriendt X., z. v. Maritius en Jenny Decreton. Vanbecelaere Hugo, 20 d., z. v. Maurice en Maria Vandenbrouc- ke. Vanderfaeiliie Agnes 6 m., d. V. Julianus en Anna Vandewynckel. «■■BBHHBBBBBBBBBiaBHBBBBBBBBB oud hof te Kerselane, to afwachting dat haar eigen dosntogje weêr zou opgetrok ken zijn, maar Mon--had -er to t stille an ders over beschikt en de vrouw zou nooit meer haar huisje bewonen. Ondertusschen waren de wetheeren naar Bothem gekomen om den brand na te zien en onderzoek te doen over de oorzaken. Dat er kwaadwilligheid to 't spel was, dat behoorde niet onderzocht te Zijn en de kepers en ketens werden als bewijsstuk ken ter zijde gelegd. 't Volk 'beschuldigde vlak-weg Padot, die meer dan eens, luid-op, de schrikkelijkste bedreigingen tegen Verkest en de Bree- meersch's had uitgesproken. Toen de gendarmen op de Lange Dreef van hunne peerden sprongen, zagen ze den zot de schuur invluchten. Dat was bekennen, zonder spreken. Ze stekten hem bij den kraag op den tas en to 't gemeentehuis gebracht, deed hij volledige bekentenissen. Ja, 't was hij en niemand anders. De Breemeersch's hadden bet verdiend be weerde hij. De dochter moest hem, Pa- dot, maar niet verstooten hebben, voor dien rijken smerigaard van 'nen boer. Ze was 2ijn hef, ze had veel van hem gehou den en hij kon nte-t verdragen dat er een ander den mooien man ineê maakte. Zs mi-eken kort vier met hein. Na eenige weken gevang, werd hij in een krankzin nigen-gesticht opgesloten. Boer Dobbels deelde van de spaarseltag mede. Ondier het volk werd er stil uitge sproken, dat Orinda Padot opgeveunsd had en, alhoewel de dochter onbekwaam was tot zulke gruwels, toch werd er min of meer iets van geloofd, omdat ze veel met den boer van 't Wilgenhof to de tanden bong en te gemeen omging met Padot. Zoo is de wereld, men ge-looft eer het kwaad dan het goed en de naastenliefde is ver te zoeken. Orinda was door-ongelukkig. Op Man mocht ze ndiet meer rekenen en daarmeê was haax hert to een kei veranderd. Ze Algemeene bevolking op 31 December 1933 863 845 1708 Sedert 1920 is de bevolking van 305 ver minderd. PASSCHENDALE, maand Januari 1934. Geboorten. Bardyn Stefaan, z. v. Juul en Blondeel Augusta. Vandenbussche Georgette, d. v. Joris en Vandermeersch Zulma. Carpentier Hubrecht, z. v. Ar seen en Demolder Rachel. Ghekiere Jo ris, z. v. Gentiel en Herreman Maria. Milleville Michiel, z. v. Kamiel en Ver- faillie Maria. Vancoillle Maria, d. v. Leo en Verhelst Maria. Populier Joris, v. Jan en Vanassche Magdalena. Ca- pelle Hubrecht, z. v. Juul en Wybaillie Flora. Overlijdens. Depuydt Agnès, 1 m. v. André en Hacke Ivonna. Verman- dere Maria, 48 j„ ongeh., d. v. Isidoor en Vandaele Rosalie. Taillieu Karel-Lode- wijk, 86 j, wed. Lowie Ludovica. De puydt Hendrik, 24 j, z. v. Alidoor en Op- somer Flora. Huwelijken. Feys Gaston en Calle- waert Maria, b. v. Passchendale. Vande- pltte Renaat en Carpentier Rachel, b v. Passchendale. Pattyn Florent en Vuyl- steke Joanna, b. v. Passchendale. DIKSMUIDE. van 1 tot 8 Februari 1934. Overlijdens. Henri Joye, 33 j, werk man, echtg. Julia Deconynck. Fanny Brulaere, 86 j, z. b., wed. Sigismond Blom- me. Aloysius Boury, 82 j, z. b., wed. Ludovicai Pauwels. Geboorte. Godelieve Debruyne, d. v. Alois en Maria Parmentier. Huwelijk. Julius Osaer, 21 j, been houwer, met Martha Callewaert, 25 j. z. b. v. Diksmuide. BULSKAMP. BURGERSTAND. Overlijden». Coulier Pieter, 75 jaar, b. Volke Aloïsius, 74 j,, werkman, echtg. v. Debruyne Marie. Delanghe Justine, 81 j., gepensionneerde, wed. v. Vandyck Ludovicus, Belofte. Lalleman Gerardus, soldaat bij het 8" linieregiment, en Faut Octavia, dienstmeid, beide te Schaarbeek. 1 iet komt ons om deze reden nuttig voor de aandacht onzer lezers nogmaals te ves tigen op de maatregelen welke men bij de eerste kenteekenen dezer ernstige ziekte dient te nemen. De griep begint meestal met een verkoudheid, gevolgd door een gevoel van vermoeidheid, lamheid en alge meene zwakheid. Pijnen v,n verschil lende aard doen zich gevoelen, vooral in den rug en het hoofd. Het spreekt vanzelf dat een persnon welke ernstig door de griep is aangetast het bed dient te houden en een dokter moet raadplegen. Er is echter een geneesmiddel, hetwelk op tijd ingenomen, door flinke transpiratie, onmiddelijk de koorts doet vallen en daar door de gevaarlijke complicaties, welke zich zoo dikwijls voordoen, verhoedt. Dit geneesmiddel zijn de Aspirine tablet ten, het souvereine praeparaat in de geheele wereld tegen verkoudheid, rheu- matiek, enz. EESEN. BURGERSTAND. Geboorten. Wivina Debruyne, d. v. Maurice en Maria Wybou. Jacqueline Debeer, d. v. Arthur en Martha Theu- nynck. Overlijden». Theunynck Richard, z. v. Gaston en Elza Jonckheere. Marie Spruytte, echtg. v. Achiel Demoen. Albert Adam, z. v. Vital en Emerance Roelandt. Martha Bekaert, d. v, Ca miel en Bertha Vallaeys. Huwelijk. Jonckheere Cyriel met Debruyne Zulma. Belofte. Maurice Vanhoorne van Handzame met Maria Valcke v. Eesen. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI voelde 't misprijzen der menschen op haar wegen en to hare wanhoop, verpandde ze haar woord aan mijnheer Juüen en ze trouwde met hem, half-onnoozel, liefde loos en angstig, 'lijk to een nachtmerrie, om niet te blijven zitten, voor de veran dering. Al die geibeurteflilssem volgden malka&r zoo ras en zetteh heel t gemeente to rep en roer; anizeggelijk veel werd er gepup- peld en gebabbeld en, na de missen, stond het vrouwvolk op het plein, neus tegen neus, met de mantelkappen tegen mal kaar, 'lijk t"hcope gehageld. Mon kreeg zijn deel in de babbelinge. Hij wist het wel en, had hij het niet geweten, sommige van die goê vrienden, die men zoo gemakkelijk opdoet, zouden het hem toch overgeheld hebben. Ja, die mannen kunnen dat zoo wel: ze komen xniet een gemaakt wezen op en, heel stil, om u plezier te doen en te voor komen, ze gieten bij geheele gulpen ve nijn, dat ze langs wegen en straten von den of z-elf fabrikeerdien, to uw hert en ziel en trekken er likkebaardend van door, 'lijk een kater, die een vogeljong komt op te fretten. En dat noemt men vrienden! foei! Die ware vrienden heeft, dat hij ze houde, want hij bezit schatten. Mon verdroeg kranig dit nieuwe lijden en to plaats van te steigeren, zweeg hij en vezelde stil-weg: Mea Culpa! Na lijden komt verblijden ja, God dank! Na slecht weder, zonneschijn; na ziekte, gezondheid; na 'bekommernis en angst, rust en vrede en na zielelijden, ■blijdschap en zalving. De hoop doet leven en Mon hoopte; hij zag het einde van al zijne miseriën na deren en hij Meld er zijn gedacht op. Een pijnelijk scheiden wachtte hem nog. Op een Zondag namiddag, dan, wanneer de eerste vogeldeuntjes van uit de boomen rolden en de botten der populiers aan het openbersten waren, kwam Berten Bra- bandt hem vaarwel zeggen. KORTEMARK. Burgerstand. Geboorten. Vandaele Rachel, d. v. Oscar en Vanbrabant Nora. Vanden berghe Ruddy, z. v. Prosper en Van hooren Agnès. Geboorten. Hemeryck Jozef, z. v. Al fons en Ampe Esther. Millecam Marcel z. v. Maurits en Verbanck Josima. Clauw Alice, d. v. Justin en Nauwynck Madeleine. Bruynooghe Agnès, d. v. Ar thur en Claeys Maria. Huwelijk Denduyver Jan en Ver schaeve Margarita. Aslaes Louis, van Staden en Spyckynck Maria. Huwelijk. Declair Maurits. van Wer ken, en Castelein Rachel, v. Kortemark KORTEMARK, van 8 tot 15 Febr. 1934 Overlijdens. Goderis Auguste, 82 j echtg. v. Verkempinck Louise. Devvys Rosalie. 79 j., wed. Verhaeghe Henri. Embo Marguerite, 24 j., kloosterzuster. STADEN. BURGERSTAND. Geboorten. Vandamme Frans, z. Achiel en Pieters Maria. Demaiter Si monne, d. v. Jéróme en Deprez Germaine Perdu Charles, z. v. jéróme en Van raes Sarra. Overlijdens. Vandamme Adeline, 70 j echtg. v. Roze Charles. Mazeure Julie 60 j., ongeh, Suply Raphaël, 2 m., z. v, Camiel en VanderScheuren Magdalena. Beloften. Ameel Maurice, landb. te Staden, met Vandamme Martha, landb te Westrooxebeke.Soenen Cyriel, hoen derkweekcr, met Vancollie Elisa, z. b beiden te Staden. Maertens Marcel werkm. te Hooglede, met Brackez Julia werkster te Staden. Vanhove Camiel werkm., met Deprez Emelie, huiswerkster beiden te Staden. Casier Maurice, land bouwer, met Bogaert Emma, landb., bei den te Staden. WIJTSCHATE, maand Januari 1934. Geboorten. Baelde Odette, d. v. Jo zef en Zulma Elias. Pauwels Christiaan z. v. Julien en Agnès Bouchaert. Loi- tegier Camille, z. v. René en Irma De coinmer. Gouwy Roger, z. v. Ernest en Martha Berton. Gouwy Remi, z. v Marcel en Godelieve Depestel. Overlijdens. Maes Emile, 67 j., z. b. wed. v. Vansteenkiste Sylvie. Vlamynck Leon, 71 j., z. b., wed. v. Spillebout Sophie Ghcsquiere Julien, 40 j., landbouwer, echtg. v. Irma Despagne (overl. te Brug ge). Lamaire Juliette, 61 j., z. b„ wed v. Constant Tamboryn. Gouwy Roger, d., z. v. Ernest en Martha Berton. Deconinck Rosalie, 76 j., z. b., ongeh. Huwelijken. Bonnel André, fabriek werker te Busbeke (Noord-Fr.), met Leo nie Deceuninck, fabriekwerkster te Wijt schate. LOKER, van 1 Sept. tot 31 Dec. 1933 Geboorten. Devinck Anna, d. v. Wil lem en Gryson Brigitta. Lenoir Ro bert, z. v. Marcel en Vande Velde Ro manie. Nuytinck Paula, d. v. Cyriel en Lomme Maria. Sterfgeval. Clemme Godelieve, d. v. Abdon en Gryson Martha. Huwelijk. Simoens Dieudonné van Gent en Delanghe Maria van Loker. Beweging der bevolking in 1933. Einde 1932 waren er te Loker 756 in woners. In 1933 werden er 11 geboren en kwamen er 35 zich te Loker vestigen. Er stierven 8 personen en 23 verlieten de gemeente. De bevolking is er dus in 1933 aangegroeid met 15 inwonersdus tegenwoordige bevolking: 771 inwoners. ZONNEBEKE, maand Januari 1934. Geboorten. Ferrest Nelly, d. v. Ca mille en Defrancq Rachel. Chaerle Cecile, d. v. Leon en Vandevivere Mar tha. Bostyn Anna, d. v. Leopold en Boucquet Maria. Mylle Antoin, z. v. Gabriel en Dumolein Maria. Overlijdens. Lietaert René, 45 jaar, eclitg. v. Hoyaerd Virgenie. Deleye Maria, 5 m., d. v. Gaston en Callemein Zoë. Van Walleghem Maria, 15 m.!, v. Antoon en Vandoorne Maria. Watteny Juliana, 78 j., wed. v. Verschoo- re Alois. Verdonck Maria, 54 j., ongeh. Bisschop Louise, 76 j., wed. v. Denor- rae Constant. Dejonghe Charles-Louis., 77 j., wed. y. Vandenbricle Maria en Col let Leonie. WESTROOZEBEKE, maand Januari '34. Geboorten. Notable Yvonne, d. v. Marcel en Germaine Vandcwaeter. Verbeke Robert, z. v. Leopold en Elviré Desnouck. Janssens Fernanda, d. v. Leo Estella Goethals. Overlijden». Georges Gellinck, z. v. Oskar en Emilienne Verbeke. Sophie Decherf, 86 j., wed. v. Edward Sinnaeve. Joanna Frayemari, 68 j., wed. v. Engel Cnockaert. Edward Dejonckheere, 66 j., wed. v. Leonie Desseyne. Theophiél Vandamme, 58 j., echtg. v. Emilienne Dé Forche. Polydor Depuydt, 32 j., echtg. v. Juliana Yanelslander. gleed ze uit, en werd met een beenbreuk opgenomen, ter verpleging to het gasthuis, want ze was één van die vele meisjes, die de grootstad hadden gezocht, en voor wie werk-loos beteefcende geld-loos. Toen ze daar lag, dacht ze na, wat vastenavond voor haar zou meebrengen. Een succes zou 't niet worden, want ae wist, dat ae dan nog niet zou uitkunnen. En bij de ge dachte aan die mislukking, was ze gaan haten, alles -Wat ze maar haten kon: haar ziek-aijn, haar omgeving, heel 't gasthuis, heel de stad, al de menschen, tot ze ten slotte een walg kreeg van haar eigen-ge leefd leven. Vastenavond kwam, en er werd gefeest. Ze gaf er niet om. Eens toch scihrok ze, en rees er een bitter wild verlangen in haar op, toen er een zingende groep voorbij trok; maar verder was ze rustig, onver schillig, rustig. Ook Aschdag kwam en de herinnering aan schoolgaande kinderen met blanke voorhoofden en zwarte kruisjes. Dat beeld!... Kon ze nu maar, en durfde ze dan maar, één van die ongerepte kindervoor hoofden tegen 't hare drukken, om er ook dat zwart teekentje op te ontvangen. Wist er niemand, dat moegedoolde jonge harten kunnen hunkeren naar een sober, doodsch kruisje? ELVA. PAX Zondag 18 Februari. QUADRAGESIMA (40 dagen voor Pa. schen). Eerste Zondag van den VASTER Invocabit Purper. 2" gebed v. d. H. su meon, bisschop-martelaar: 3" A cunctis', In alle kerken en openbare kapetyejj cc Te Deum voor den Paus. De be teekenis van heel de vastenliturgj9 wordt duidelijk uitgedrukt in de mis vatt dezen Zondag: Strijd en zegepraal Ta& Christus tegen de helsche macht in, zijti5 Kerk en in ieder van ons. In het Epistel vermaant ons de H. Paulus: ziet, nu j, het de gunstige tijd, nu zijn het de tijden van zaligheid.Gedurende de vast;-, tijd verwacht de H. Kerk van haar kin, deren werken van boetvaardigheid, ui>, wendige, doch vooral inwendige; gedulj het ongelijk dat ons wordt aangedaan, jE, trouwheid in het volbrengen onzer chris, telijke plichten, zelfvergetende liefde God en den evenmensch. Het Evangel; toont ons Christus als boetedoener en ajj strijder: Veertig dagen en veertig nachten bracht Hij door in strenge boetvaardig, held en vasten en behaalde de zegepraal op den Satan die hem kwam bekoren, Christus, de heiligheid zelf, heeft deze uit. wendige bekoring willen toelaten tot onr$ onderrichting: Wij ook moeten den drie, voudigen vijand bekampen en het middel daartoe, geheiligd door het voorbeeld ea de verdiensten van Christus Is de boet, vaardigheid. Laten wij dus onze offer, tjes en verstervingen vereenigen met die van Jezus in de woestijn. Nu zijn hef tijden van zaligheid laten wc die hief nutteloos voorbijgaan. WEEKKALENDER: 19 Maandag: Mis van den dag Sicuh oculie (purper), 2" gebed A cunctis 3» cc Omnipotens20 Diosdag: Mis van den dag Domine refugium(purper) geb. als gisteren. 21 Waensdag: QUA TERTEMPERDAG, Vasten- en onthou. dingsdag, Remiscere (purper), gebeden als Maandag. 22 Donderdag: St Petrus Stoel te Antiochlë, Statuit(wit), 2< geb. v. d. H. Paulus, 3* geb. en laatste Evangelie van den dag. 23 Vrijdag! QUATERTEMPERDAG, Vasten en onU houdingsdag; H. Petrus Dawiianus, bis. schop en Kerkleeraar, in medio(wit), 2* geb. en laatste evangelie van den dag, geb. van de Vigilie van den H. Mathias, 24 Zaterdag: QUATERTEMPERDAG, Vasten- en onthoudingsdag; H. Mathias, Apostel, <c Mihi autem (nood), 2" geb. en laatste Evangelie van den Quatertemper, dag. De II. Mathias, Apostel, Feestdag 24 Februari. Deze Heilige was een der eersten dis den Heer volgden. Reeds de predikingen van Joannes den Dooper volgde hij. Na het verraad van Judas werd Mathias als twaalfde apostel gekozen. Wanneer, de apostelen uit elkaar gingen om het geloof over de aarde te verspreiden, trok de E Mathias naar Ethiopië. Na vele jaren keerde hij naar Judea terug. Hij was er nog niet lang, of hij werd voor den rechter gedaagd en, omdat hij christen was,, ge- steenigd. Dit gebeurde den 24 Februa.4 74. In de Mathiaskerk te Trier worden zijn relikwieën vereerd. FEBRUARI - SCHRIKKELM. 18 Z le Zondag v. den Vasten. H. SiniCOH Evangelie: Jezus door den duivel bekoord. J 19 M H. Bonifacius van Brussel. 20 D H. Eleutherius. 'J 21 W Quatertemperdag. H. Pepinus van Lauden. I St-P:eter» Stoel te Antiochië. Quatertemperdag. H. Petrus Da- mianus. Elke Vrijdag van den Vasten, in Veurne, 's avonds te 8 uur, Kruisweg rond de stad. 24 Z Quatertemperdag. H. Mathias. IBBBBBaaBBBBBBBSBBBSBBBSlSal 22 D 23 V 's Anderdaags in den vroegen zou hij vertrekken naar het klooster en haj wilde niet weggaan, zonder zijn vriend Mon de hand te drukken en hem, uit het diepste van zijn fijnvoelend hert, zijn beste ge- lukwenischen aan te bieden. Mon hield veel van zijn vriend Bert je; 't was zoo 'n goede, leutige jongen, een oprecht sporrewaantje, een doende strop, maar tocth zoo in-goed. Hij had er zoo veel leutige achternoentjes meê overge bracht en nu, was dat toch mogelijk! nu ging dat leutig ventje gaan pateren. Vele van hun verleden© fartsen werden uit dén verge telboek gehaald en ze hadden er nog deugd van, maar als het oogenblik van scheiden gekomen was en ze hand to hand waren, aan de groote hofpoort, daar stonden ze alle twee sprakeloos, te krop pen en te zwelgen. 't Was Berten, nog eens, die eerst zijn zeiven overmeesterde en, met een laatsten duw op Mon's hand, al weemoedig lachen: Wel, wel, Mon toch! sprak hij: voor twee zulke groote duivels, we staan te druipneuzen 'lijk schooljongens; toe! geen prullen en vooral, geen tranen, nu de weg van t geluk voor ons bedden openligt. Vaarwel! Mon, bto' twee jaar kom ik u nog eens bezoeken, aleer naar de zendin gen te gaan. 't Was hoog-water bij Mon en spréken kon hij niet. Berten was allang weg en teur, de straat op, ginder ver en Mon stond daar nog, boomslag-tstil, bij de poort. Zoo lang hij Berten kon zien, bleef hij staan, sterrelirig te kijken, dat zijne oogen schemerden en dan trok hij 't hof to, al rullen: Hoe is 't Gods mogelijk 1 Hoe Is 't Gods mogelijk! Op het hof gekomen, stapte hij in den peerdenstal en, in 't ijdel sliet, op den hooibcridelhoop neêrgehurkt, kreesch hij, lijk een kind, slagwater, tot heel de vlaag over was. Een ruwe kerel, die Mon met een teêr hertl 0I1' VASTENAVOND. Verleden jaar had ze ook meegezwieri Ze had plezier gehad, uitdagend plezier. Weken lafig had ze haar geld gespaard, en weken lang had ze gedroomd van dien éénen avond. En die avond was een succes geweest, buiten verwachting: maskers en kleurige kostuums en dans en zot ver maak. Enkele uren wild genot, en alles waJ voorbij; de jachtende dfoom was geëin digd in een uitbundige roes. s AnderendaagsAschwoensdag. Nooit aan gedaoht. Bést zoo, want misschien ware haar carnavarigekheki bedorven ge weest. Met een gezwollen slaperig gezicht wa» ze naar haar werk getrokken, stond een oogenblik voor een uitstalraam, toen een greep naar-schootgaande kinderen er stil hield om bij elkaar te onderzoeken, wie er het schoonste asschekruisje had ontvan gen. Onwillekeurig had se omgekeken, een zwarte veeg op één van die blanke kinder hoofden gezien, en, spottend de schouders opgetrokken. Ze herinnerde zioh toeh heel vaag, dat ze daar vroeger ook had aan meegedaan... lang vergeten or.zta! Vastenavond was weer voorbij. De avond vóór de vasten was uitgevierd, uitgedanst, uitgebrald geweest. Ze had alles gehoord van op haar kamertje en ook vermoed hoe het er toe gegaan was. Als andere jaren, was het gedacht alleen ai, aan dien avond een genot geweest. Ze wist al lang, hoe ze 't zou doen, om, niet tegenstaande haar werkloosheid, toch te kunnen vieren. Maar opeens, heel onver wachts kwam er een ommekeer in haar rumoerig leven. Opeen morgen het was wat geijzeld (Zie vervolg onderaan 6' kolom). IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBIRIll 's Anderdaags stond hij op met de hen nen, om van ver zijn vriend te zien ver trekken en dan wrocht hij heel den dag voor twee, om zijn leed ohdel- den licha- melijfcen last to slaap te wiegen. Nu was t' werk ook bij de vloot aange komen; de boeren wisten niet waar eerst aan roeren; 't wemelde van 't volk op het land, to den vollen tijd van het aardappel planten en de boeren riepen geheele da gen: schuif, schuif, want Pasohen stond aan de deur. Mon had schaf In 't werk geschoten; de patatten waren geplant, de beeten gezaaid, de stalmest uitgevoerd voor stokerijen en als de goêweek ten einde hep, kon hij ajn volk gerust voor drie dagen missen. *t Was Paschen, eene groene Paschen, met klare lucht en glanzende aan; de keu- werken rezen den blauw-en hemel in en hun wijf zat al te broeden in de rogg«' stukken. De klokken, die twee dagen naar Rom" op reis geweest waren, binbalongdeai nu dat het vier to den asse kwam, 'lijk hun schade in te halen en van in den vroegen morgen wemelde 't door het veld, van net-opgezette landélingen: kin<k^ met hom eere-communiekleérs aan 't jaar te voren; opscheuten, met roks e& lijven aan, waar ze uitgegroeidwar<®i jongens met te korte broekpijpen, zced» de zoom van onder, stap voor stap,-al ter ln den schacht der kazakhescho:r+ neep; jonikhedien, in flinke nieuwe tuim en bejaard© kortwoners, met de SP nagie-groene trouwkazai, benevens vette boeren, met openstaande vestdjj zware gouden ketens op de borst. Al volk trok vroeg ter kerk om ex den pa-a- plicht te vervullen. Man was er ook in de vroegte gegaan en rap na de eerste mis t'-u:SJ], komen, om in den voornoen nog d»n gen hoogdag te gaan w®asoha| 0.j duwe Breemeersch en dcc-h.x. "2 hof te Kerselare. dikke- •voig f).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1934 | | pagina 22