RON DOM DE WERKLOOSH ES D DE GRENADIERS TE STEENSTRATE STAD IEPER POLITIEKE KRONIEK DE ACTIES TEGEN DE SALARIS-VERLAGING IN FRANKRIJK BRIEF UIT BRUSSEL POLITIEK ALLERLEI, door Volksvertegenwoordiger R.-D. De Man )e moedige taal van een Arbeidsminister BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREIWYPPELIER-TAFFIN AANSLAG OP DEN SNELTREIN WEENEN-PARIJS VREESELIJKE NATUURRAMP IN NOORWEGEN 22 April ingehuldigd, does- het regiment der Grenadiers, in tegenwoordigheid van Z. M. Koning Leopold III, Het wordt op gericht ter gedachtenis der Belgische Grenadiers die aan de verwoede gevechten van Zuidschote-Steenstrate deel namen. GESCHIEDKUNDIGE KANTTEEKENINGEN r De gemeente Zuidschote, met hare twee bekende wijken Steenstrate en Lizerne, ligt langs de baan leper en Diksmuide. Steenstrate is de naam eener straat, locper.de van de wijk Lizerne naar de vaart der Ieperlee. Steenstrate staat in de geschiedenis ge boekt ais een der oude Romeinsche banen bekend als Romeir.sche heirbanen of le gerwagen. Luidens de geschiedenis, liep de oude Romeinsche heirbaan van Kassei (Castel- lum Morinorum) naar de zee. Deze heir baan liep door Steenvoorde, Poperinge Blverdinge, Zuidschote, langs de wijken Lizerne en Steenstrate, Merkem, door kruiste verder de wouden van Torhout naar Brugge, langs de Steenstraat, om door te dringen tot aan Aardenburg (Ne derland) Deze Romeinsche heirbanen werden met groote kosten en zwaren arbeid door de Romeinsche keizers aangelegd. Onder de regeering van keizer Erajanus werden d heirwegen in de Nederlanden aangelegd, in het jaar 102. Het hoofdpunt dezer Ne- derlandsche banen was Kassei. Het aanleggen dezer banen was zeer lastig, daar allerhande hinderpalen dien den te worden bestreden: rotsen door klieven, poelen opvullen en aanaarden, moerassige gronden met balken onder schragen, de banen met steenen bestraten. Deze heirbaan was een der eerste be- s^eende straten in den lande. Vandaar de benaming Steenstraat, van aan Kassei tot ean Aardenburg. Al deze Romeinsche heirbanen namen oorsprong aan het forum romanum (Ro me ische openbare plaats), als middenpunt van het Romelsche rijk, door keizer Augustus ingericht. Te Rome, op het forum, stond een gulden mijlpaal, waarin al de groote heirbanen van het rijk waren gebeiteld. Daarover schrijft de Romein sche schrijver Plutarohus (In Galba, hoofdstuk 43) Forum, ubi stabat oolumna aurea, in quam incisoe omnes Itaiioe vioe finiuntPlaats waar een gulden paal stond waarin gebeiteld waren alle banen die ln Italië uitloopen. Aan deze mijlpaal liepen alle groote heirbanen uit naar de uiterste palen van het Romeinsche rijk. Die paal stond als zinnebeeld der heer schappij van het machtig Imperium Ro manum over het grootste gedeelte der Wereld. Steenstrate was ten jare 102 een stra tegisch punt voor de Romeinen. Merkwaardig is het dait, na zooveel eeuwen die er over speelden, die zelfde Steenstrate in 1914-'18 een der meest be streden punten van den wereld-oorlog ls geworden. Na het Fransch gederJkteeken dat, aan de brug te Steenstrate, opgericht werd ter' nagedachtenis der gesneuvelden van het 418» Fransch infanterieregiment en der eerste slachtoffers van de Duitsche stik gassen, zal Steenstrate thans een tweede gedenkboeken bezitten, opgericht ter eere van het roemrijk Belgiscih regiment der Grenadiers dat er, niettegenstaande zware verliezen, heldhaftig stand hield tijdens de moordende gasaanval van 22 April 1915. DE GRENADIERS In een brochure, getiteld De Grena diers te Steenstrateen verkocht ten bate der oprichting van het gedenfcte&ken dier Grenadiers, geeft Luitenant Colonel Deifosse een trouw verhaal van de ver- schillige gevechten door de Grenadiers in den sector van Steenstrate geleverd en van de verwoede Duitsche aanvallen die Bij er onderstonden. Het is niet mogelijk hier dit verhaal volledig weer te geven, doch het zal vol staan de bijzonderste gebeurtenissen aan te halen, om aan te toornen welke over wegende rol het regiment Grenadiers ge speeld heeft in de verdediging van Steen strate en meteen ook in die van leper. Na den slag van den IJzer werd de brigade Grenadiers, bestaande uit twee regimenten van drie bataljons, met vier compagnies, en dat reeds zware verliezen leed te Tervate, te Sohoorbakke, te Cud- Stmivebenskerke, op den Groot-Beverdijk en te Pervijze, hersmolten tot één regi- tnent van 3 bataljons, met 3 compagnies. Kat bleef, tot half Februari 1915, de loop grachten van Diksmuide bezetten en. na «en groote rust van drie weken te De Pan- He, vertrok het van daaruit, op 9 Maart 1915, naar Oostvleteren. IN DE EERSTE LIJN TE STEENSTRATE Op 12 Maart, in den avond, keten de Grenadiers de Fransche troepen der 89* afdeeling af in eerste lijn en bezetten langs het kanaal den sector tusschen Steenstrate en het beruchte huis van den Overzetter. De eerste dagen dier bezetting werden besteed aan het in orde stellen van den sector, graven van loopgrachten en maken van schuilplaatsen in eerste lijn, inrichten van een tweede lijn tus- sohen de Kemmelbeek en de Ieperlee en yan een derde tusschen Pypegale en Re- titnge, enz. zwodat de sector na enkele weken gansch herschapen was. Den 8 April werd een vooruitgeschoven vijandelijke post, gelegen aan den over kant der vaart, veroverd, doch de tegen aanval, voorafgegaan van een hevig bom bardement, liet zich niet wachten. Van de twee pelotons Grenadiers, die daar door öe mitrailleuses zijlings beschoten en gansch omsingeld waren, werden toen 65 mannen gedood, gekwetst of gevangen ge nomen. Een deel der ingenomen positie viel terug in de handen der Duitschers, doch. niettegenstaande hunne pogingen, lukten zij er niet in de loopgracht ten Oosten van het kanaal in te nemen. Deze loopgracht werd tot het einde der bezet ting van den sector behouden en werd later bekend onder den naam van Redan van de Grenadiers DE STIKGASSEN Na een tijdstip van kalmte brak plots, den 22 April, rond 17 uur, een geweldig bombardement los op de Fransche loop grachten en op den sector van de Gre nadiers. Korts nadien ontsnapten uit de Duitsche loopgrachten ontelbare uitzen dingen van koperkleurigen damp, die door een voordeeligen wind voortgedreven, wel dra een zware wolk vormden en plat tegen den grond voortslopen in de richting der verdedigers van Steenstrate. De Franschen, door deze eerste stikgas sen verrast, trokken Ijlings achteruit, ter wijl, een uur later, de Duitsohers, onder de bescherming van een steeds vreeselijker bombardement, in talrijke aanvalskolom- tnen vooruitkwamen, om zoo spoedig mo- gelljk den boord van het kanaal, van aan Steenstrate tot aan het Sas, te bezetten. Het was in deze hel van vuur en niet tegenstaande de luohtvergifüging, dat het regiment Grenadiers, de uiterste rechter- Bijde van het Belgisch front, wonderen Uitvoerde van dapperheid en, volgens de getuigenissen van de Duitsohers zelf, de Bondgenoot-en uit een uiterst neteligera toestand redden. STEENSTRATE GEVALLEN De Belgische vleugel hield spijts alles stand en bleef onwrikbaar. Versterkingen kwamen toe. korte loopgrachten werden haastig uitgedolven en met elkaar verbon den en zonder ophouden vuurden de mi trailleurs en maaiden de dichte vijande lijke kolommen die naar bet kanaal op rukten en over de brug in het door de Franechen verlaten gehucht van Steen strate drongen. Het was dan ook van uit Steenstrate dat de eerste stormtroepen op onze dappere soldaten vertrekken. Tot driemaal toe poogden de Duitsohers den rechtervleugel van ons leger te verbrijze len. Doch alles was vruchteloos, onze troe pen hielden stand. DE GRENADIERS HOUDEN STAND 's Avonds echter was hun toestand on betwistbaar netelig en gevaarlijk. Men bezat niet de minste inlichting meer over den toestand in den Franschen sector, en anderzijds bedreigde de vijandelijke be zetting tusschen de brug van Steenstrate en Lizerne steeds meer en meer onze loop grachten, die zijlings door machinegewe ren beschoten waren. Zooals het te vreezen was, begonnen de Duitschers, vanaf 21 uur, opnieuw hunne aanvallen op de rechterzijde van het regi ment, ten einde het front langs het kanaal door te breken. Deze aanvallen volgden elkander voortdurend op tot 's anderen daags ln den morgen en zijn als een der vreeselijksie en bloedigste oogenblikken van het gevecht gekenmerkt gebleven. Deze stormloopen, door zware bombardementen voorbereid, waarin de gasobussen voor de eerste maal gebezigd werden, gesteund door het vuur der machinegeweren die in de gewezen Fransche stellingen post had den gevat, en begunstigd door de duist ernis werden nochtans allen afgeweerd door de Grenadiers die, alhoewel zij zonder de min ste beschutting waren en zich nog maar pas herpakt hadden van den voorgaanden verraderljlken aanval, .moedig en ten koste van zware verliezen sfcar.d hielden. Gansch den dag van den 23» en dien vol genden nacht bleef dit helsch vuur voorte duren. Niets ontbrak er: stikgassen, sihrapnells, bommen, geweer- en mitrail leusevuur, en daar midden in vuurden, kropen, delfden onze mannen, vergeven van den dorst en met een natgemaakten zakdoek op neus en mond, als bescher ming tegen de gassen. Na een poging tot tegenaanval door de Fransche zouaven, die verijdeld werd, ruk ten te 2 u. de Duitsohers ten aanval en namen Lizerne in. Om de omsingeling te vermijden moest een loopgracht verlaten worden, doch het gevaar inziende en om den vijandelijken vooruitgang te stuiten, voerden de verdedigers van den molen van Lizerne met goeden uitslag een stormloop uit met de bajonet en brachten verschei dene krijgsgevangenen mede. Vervolgens deed Majoor Borremans een aanval met de teruggeweken eenheden (zouaven, ka rabiniers en grenadiers) en slaagde erin den vijand achteruit te drijven. BIJNA OVERROMPELD Daar hunne aavallen overal mislukten poogden de Duitsohers toen de loopgrach ten der Grenadiers door een list te over rompelen. Gebruik makende van een door de Karabiniers verlaten loopgracht, slapen een aantal Duitsohers, rond 3 u. 30 's mor gens, vooruit en naderden de loopgrachten der Grenadiers. Deze wilden reeds het vuur op hen openen, toen de Duitschers de armen ophieven en riepen kame raad Vol betrouwen en meenende dat zij hen kwamen overgeven, sprongen onze mannen uit de loopgracht, toen de Duit sohers hun geweer grepen, dat zij achter hun rug verborgen -hadden, en een ma chinegeweer ontmaskerden. Na een ver woed gevecht van man tegen man namen zij alzoo twee officieren en een veertigtal mannen gevangen. Van uit de naburige loopgrachten werd dit verraad gezien, doch men durf die niet schieten, uit vrees de Belgen te treffen die met de Duitschers samen waren. De vijandelijke vooruitgang werd niette min stopgezet en de Duitschers waren wel dra verplicht de veroverde loopgracht te verlaten en zich in hun eerste stellingen terug te trekken. DE TEGENAANVALLEN Den 24n in den voormiddag deden de Franschen een nieuwen aanval van uit Zuidschote, doch deze werd halfwege dit dorp en Lizerne gebroken. Ook de zouaven deden vruchteloos eenige stormloopen, terwijl onze Grenadiers steeds stand hiel den in hunne pl-atgesahotene loopgrachten welke de vijand besproeide met een vecht dat, bij het aanraken van den grond, zware stikgassen verwekte. Op een aanval van het 418e Fransch in fanterieregiment, dat toen zware verliezen onderging, sloeg de vijand gedeeltelijk op de vlucht, maar toch kon Lizerne niet bereikt worden en werd de vooruitgang maar Steenstrate belet. AFGELOST De gevechten duurden van weerskanten nog steeds hevig voort, toen de Grenadiers met veel voldoening vernamen dat zij 's avonds rond 9 u., dus na 52 uren aan de verwoedste aanvallen heldhaftig weer stand te hebben geboden, door het 3e linie regiment zouden afgelost worden. Na eene korte rust ln de kantonraemen- ten van Oostvleteren en Elzendamme, kwam het regiment Grenadiers den 26» ten Westen van den Molenhoek en loste den 27°, nadat onze Fransche bondgenoo- ten terug Lizerne ingenomen hadden, het 3e linieregiment weer af. In den nacht van 28° en 29» weerden zij een Duitsehen aan val op hunne loopgrachten af. Deze nieu we gevechten berokkenden toen aan het regiment 24 dooden en 55 gekwetsten. STEENSTRATE TERUG INGENOMEN Den 15 Mei slaagden de Franschen er in het gehucht van Steenstrate in te nemen en den vijand over de brug te drijven, waardoor de gevechten van Steenstrate, die reeds in hevigheid fel verminderd wa ren, een einde namen. Zoo werd de Duitsche aanval om het front d-er Bondgenooten door te breken, en dit op een der gevoeligste plaatsen, na melijk de Fransch-Belgische en de Fransch-Britsohe verbinding, verijdeld. Het regiment Grenadiers speelde er, zoo als onze tegenstrevers toet zelf in- hun dag bladen van dien tijd erkenden, een beslis sende rol. De groote massa stikgassen dreef meest al naar de Fransche loopgrachten, zoodat de aftocht onzer Bondgenooten onvermij delijk was, doch de doodende wolken d-oor hunne uitbreiding bereikten eveneens onze eerste lijn en bijaonderlijk de laagte van de Ieperlee. Daarbij werden onze loop grachten herhaaldelijk met gasobussen beschoten, zoodat veel oudstrijders heden ten dage nog aan de gevolgen der gassen lijden. De moedige weerstand der Grenadiers, die negen honderd dooden en gekwetsten achterlieten, ls er des te heldhaftiger om en heeft den vijand belet zijn vooruit gang verder te drijven en tot aan leper te geraken. ii O" DIENST DER BUURTSPOORWEGEN BIJZ. TREIN NAAR STEENSTRATE op 23 April 1934. Het Bestuur van Buurtspoorwegen zal een bijzonderen trein inrichten en verder alle gemak van vervoer ter gelegenheid van de inhuldiging van toet monument van Steenstrate op 22 dezer. Er zal ver mindering zijn van prijs en de rit zal slechts omstreeks 30 minuten vergen, zich wenden tot het Dépöt ii. Er steekt een fundamenteele te genstrijdigheid in de posities van Bamich en De Man, tegenover de iverkloosheid, alhoewel beiden so cialisten zijn. Dit komt waar schijnlijk hieruit voort dat Bar- nich ekonomist is, en de mensch als een homo ceconomicus aanziet, wijl De Man meer socioloog is en aldus de gemeenschap niet looche nen kan. Waar Bamich geneigd is het nationale prijs te geven voor een massaverhuizingneemt De Man het resoluut op voor het na tionale. Zijn 5-jarenplan is uitslui tend nationaal. Wel tracht hij dit opvouwen van zijn internationalis me goed te praten in zijn brochuur Voor een plan van aktie maar het steekt de oogen uit dat de Brus- selsche hoogleeraar, die machte loos het vergaan van de Duitsche So ciaal-Demo kratie aanschouwen kon, eenvoudig vreest dat zijn Bel gische kameraden eenzelfden iveg opgaan. Hij is inderdaad bepaald niet vialsch voor de huidige socia listische methodes. En het zou ons hoegenaamd niet verwonderen als De Man binnen een bepaalden tijd alleen staat. De tak tie k van de liga-mannen of antifascisten is hiervoor sprekend. Knuppels, mes sen, vuurwapens en consoorten werden ook in Duitschland aange wend. En toch moest de sociaal- demokratie begeven. We vreezen dat de waarschuwingen van De Man aan zijn strijdgenooten in de woestijn zullen terechtkomen. En het kapitalisme van de Gentsche gezellen is ook al geen koren op zijn molen. Henri De Man is opportunist. Voor hem is het geen last zijn verleden, geheel of gedeeltelijk, op te bergen en nieuwe banen te experimenteeren. Niet alleen zijn internationalism wü hij voor 5 jaar prijsgeven. Maar ook de klas sestrijd. Wij hebben steeds gemeend dat het socialisme stond of viel met de klassestrijd, en dat de inzet de triomf van de arbeidersklasse op het kapitaal was. L'internatio nale sera le genre humain. Ook dit wil de hoogleeraar voor- loopig laten varen. Zijn opportu nisme heeft hem geleerd dat trots de reuzenstrijd tusschen kapitaal en arbeid, de middenstand schitte rend stand hield, en zelfs nu, in tijden van hyperkapitalisme trus- ten, holdings e. a.) en hypersyn- dikalisme. Aangezien het socialis me de middenstand niet Iclein ge kregen heeft, tuil het de hand rei ken aan de bourgeois in den strijd tegen finaneie- en industriemono- polen. Noch klassestrijd, noch inter nationalismeWat schiet er dan nog over van het socialistisch pro gramma. Enkel de vage belofte van geen enkel princiep prijs te geven na de realisatie van het 5- jarenplan. Intusschen zal er veel water onder de Rhönebruggen ge vloeid zijn. Op 5 jaar tijd, beweert Henri De Man, zal de binnenlandsche markt met 100 verhoog en als mijn plan gevolgd wordt, en dit zonder hinder voor de buitenland- sche markt. Hieruit spreekt weer duidelijk het ekonomisch oppor tunisme van den socialistischen voedstervader. Hij weet perfekt goed dat omtrent de internationale handel alle illusies overbodig zijn. Daarom ook houdt hij zich bepaald afzijdig van internationale elcono- mie. De kameraden uit andere lan den hoeven maar voor zich zelf te orgen. Het zou natuurlijk socia- listischer klinken te ijveren voor een internationaal statuut, maar er hoeft toch allereerst HIER ge leefd te worden. Het is natuurlijk onze schuld niet als de omstandig heden de internationale dogmas een ferme deuk geven. Het bewijst echter dat zelfs 100 internatio nalisten op een gegeven oogenblik voor het dilemma gesteld worden: ofwel nationaal leven, ofwel inter nationaal vergaan. Om logisch te zijn moet De Man niet enkel zijn internationalisti sche droomen 5 jaar uitstellen, maar eens en voor goal de zakeh nemen zooals ze zijn. Hij wil dus de binnenlandsche markt met 100 vermenigvuldi gen. Wie zegt markt, zegt produk- tie, verdeeling en verbruik. Als parenthesis willen we vooraf wij zen op de eigenaardige bescher mingsmethode van de mitlden- stand. Thans worden IN FEITE de middenstanders uitgesloten door het socialisme. Er zijn soc. voort brengers en soc. kooperatieven met soc. verbruikers. Wat moet er dan gebeuren met het plan De Man Ofwel verzaken de socialisten aan HUN EIGEN MARKT, wat we onwaarschijn lijk achten, ofwel zien we twee markten: een zoogezegd nationale en een socialistische. Om 100 meer voort te bren gen, moet er 100 meer verbruikt worden. Het is misschien wel mo gelijk de voortbrengst op te drij ven, maar als het verbruik in evenredigheid zal toenemen is een andere zaalc. En vermits zelfs het plah De Man het sparen voorziet is het zeer t wijfeluchtig 'da t de 100 bereikt woAlen. Is dit percentage niet bereikt dan nemen we de weg terug om te komen waar we nu zijn. Als middel patroneert het plan de nationalisatie van het krediet en van de sleutelnijverheden: grond stoffen en drijfkracht. Eerlijk heidshalve kunnen we er hier ge rust bijvoegen dat dezelfde nijver heden alsmede het krediet feitelijk thans ook gemonopoliseerd zijn in handen van énkelen. Hier zouden we dus voor een verbetering staan. Maar wie zegt nationalisatie, zegt gemeenschap. En hoe verduiveld is het mogelijk die nationalisatie met orde, gezag en verantwoordelijk heid te bekleeden wanneer van laag tot hoog het internationalisme aangekweekt en aangewakkerd wordt, wanneer in laatste instan tie de wetgevende macht de touw tjes in handen heeft en... dezelfde wetgevende macht uit het zuiver algemeen kiesrecht spruit. Het we- ze hier toch toegelaten allereerst sceptisch te staan én tegenover het zuiver algemeen stemrecht én tegenover het parlement. A la ri gueur kunnen we gerust zeggen waaromEn welke serie konflilcten in het verschiet tusschen de par tijen onderling, tusschen de parle mentairen en de bevoegdheden. De Man bekleedt een moeilijke gerechtspost. Hij is demokraat, socialist en internationalist. En het plan verraadt zijn strijd tus schen zijn politieke opinie en de werkelijkheid. We hopen voor hem dat de werkelijkheid het hale, en hij geen vergelijk meer hoeft uit den grond- te stampen tusschen opinie en realiteittusschen wat hij wènscht te ziert eh wat hij ziet. Hierin steekt feitelijk het di lemma. Liever dan een halve op lossing had hij beter een 100 °/o socialistische gegeven. Het lag dan ten minste in zijn lijn, We zouden thans nog verder kunnen uitweiden over het kon- flikt: nationaal-industrie en pri vaat-industrie, want de twee be staan in zijn plan, over de rege ling van het krediet door partijpo litiek, over de samenstellingen van al de te scheppen raden au prorata der gekozenen, enz. We hebben er liever op te wijzen dat de hoogleeraar geen gebene dijd woord rept over de kuituur waardenover de allernoodzakelij ke vernieuwing van de moderne mensch, over het primaat van liet geestelijke, over hiërarchie. Het probleem gaat niet enkel om de werkloosheid, het gaat om het leven. En afgezien van ket voor behoud omtrent historische en spiritueele waardenverwondert het ons toch ook dat zelfs zuivere materialisten de ejconomie willen omvormen, met dé mensch als ex periment, en de overdreven posi tie van de machine als een ver worven reóht aanzien, waaraan niet mag getornd. Herwig. Op hunne beurt hebben nu onderwijzers en leeraars betoogd tegen de voorgestelde loonsverlagingen. Natuurlijk waren de communisten »r als de kippen bij om ka baal te maken. De betooging heeft echter een ordelijk verloop gehad. .S3E3E:a®SSB3SBSasaHfflanH3BSSaBanaSHSaMaBHa«HHflHIBHSilBBBBBH moet de zware fiscale last gedeeltelijk warden weggenomen. En hier laten we terug Minister Van Isacker aan 't woord: De levensduurte uw huishuur, uw voeding, uw verwarming moet verminderd. De frank zal een grooter koopkracht krijgen; en gij moet, werklieden, in uw belang en om het belang van het land, een loonsver mindering aanvaarden, die gelijken tred houdt met de vermindering van de levensduurte. Dat is moedige taal en gezonde taal. De werklieden zullen niet wei geren loonsvermindering te aanvaar den, wanneer vooraf pogingen wor den gedaan om het peil der levens duurte te verminderen. Het is ten andere in het belang van de arbeiders in de eerste plaats, want inflatie is hun ondergang, en wil men dat ver mijden dan moet de overige geëigen de middelen aanwenden. laaaaaasBzaaaaaaiesieazaaEeBeiBtaagBassaBaBEsaaaBaaaaisaa&Baa MEDEBURGERS Het Regiment der Grenadiers zal op Zondag 22 April, te 14.30 uur te Steen strate het gederakteeken Inhuldigen, opge richt ter herinnering aan de roemrijke gevechten dat toet in April 1915 op deze plaats leverde. De afdeeling Grenadiers die aan deze plechtigheid deelneemt, zal te leper te 9.55 u. aankomen er zich te 10.30 uur be geven naar toet gedenk te-eken van de voor het Vaderland gesneuvelde Ieperlingen, daarna naar het Eragelsoh gedenkteeken om er bloemen neer te leggen. De Inwoners worden vriendelijk uitge- noodlgd te dier gelegenheid hunne huizen te willen bevlaggen. De Burgemeester, J. VANDER GHOm De Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, Heer Philip Van Isacker, heeft op de groote vergadering der Katholieke Werklieden die te Turn hout Zondag Jl. werd gehouden, een zeer moedige taal gesproken, die ten andere eens te meer de oprechtheid en de rechtschapenheid van dezen Minister onderlijnt. De Minister heeft zonder er doek- es om te winden, klaar en in al zijne wreede ruwe naaktheid den toestand geschetst. Die toestand voor ons land is zeer ernstig en kommer vol, de crisis heeft daaraan groote- lijks schuld. Meer dan een millioen Belgen zijn door de werkloosheid ge troffen, zeer vele nijverheden wor stelen tegen de meest zware en ca tastrofale moeilijkheden. Staande te genover die haast onoverwinnelijke moeilijkheden heeft de gedachte in heel wat nijverheidskringen zeer veel veld gewonnen dat de inflatie ons zal redden. Tegen die gedachte heeft de Mi nister zich hardnekkig verzet, wat ten andere nog steeds de meening is van den Heer Jaspar, Minister van Financies. Inflatie kan geen oplossing bren gen, Minister Tschoffen zegde het reeds met nadruk op één der verga deringen van het Hoofdbestuur van het A.C.W. en thans verklaart op zijn beurt Minister Van Isacker: De inflatie is de politiek der zwak heid en der wanhoop. Zij kan ons enkele maanden schijn welstand ge ven en gemakkelijk is ze voor de Regeering, geen loonskonflikten, geen beperking der uitgaven voor werk- loozensteun en pensioenen, enz. Al leen heeft men de illuzie te voeden bij de massa dat haar inkomsten niet verminderen. Maar, inderdaad, het is bedrog: uw spaargelden gaan te niet. uw loonen en vergoedingen verliezen aan koopkracht. En, vooral wij laten ons afglijden op een weg die ons leidt tot de algemeene instorting. Daarom vooral willen we niet weten van de Inflatie. Ik niet, zegt de Heer Van Isacker, en ook geen enkele van mijn Collegas op de Regeeringsbank Dat is klaar en ondubbelzinnig! Om die woorden van den Minister te onderlijnen, halen wij enkele cy- fers uit een artikel van een inge nieur verschenen in een financieel blad, waarin wordt betoogd, dat een inflatie voor den Staat, de provincies en de gemeenten een vernietiging van 100 milliard frank schulden zou be- teekenen. Voor de groot-industrie en de hooge flnancie zou dezelfde infla tie een vernietiging van schulden be- teekenen ten bedrage van 90 milliard frank Nietwaar, het zou voor den Staat gemakkelijk zijn aan inflatie te doen, wanneer de Staat daardoor van 100 milliard frank schulden afgeraakt en dat de groot-industrie en de hooge flnancie de inflatie wenschen ls nog meer begrijpelijk wanneer zij daar door een schuld kwijtgeraken van zooveel milliarden! Maar diegenen, die zoo roepen op inflatie vergeten opzettelijk dat die Inflatie, die voor hun de redding zou beteekenen, voor de werkende klasse en den Midden stand den volledigen ondergang zou bezegelen. Maar het volstaat niet de inflatie te verwerpen, daarmee zijn de moei lijkheden niet opgelost. Onze nijver heid in moeilijkheden dient geholpen en daarom moet de kostprijs der produkten verminderd worden en TEGEN DE MILITARISATiE DER POLITIEKE PARTIJEN Zonder twijfel zal een der eerste punten, die de Kamer na het Paasch- verlof zal te behandelen krijgen, ze ker het ontwerp der Regeering zijn waarbij het dragen van uniformen wordt verboden en waarbij ook aan de Regeering de macht zal worden gegeven de militaire formaties der politieke partijen te ontbinden. De troebelen en de relletjes die zich in de laatste weken hebben voorge daan tusschen Dinasos en Roode Mi litie, tusschen Roode Militie en Lé- gion Nationale pleiten voor die drin gende behandeling. De Regeering heeft anderzijds reeds den maatregel genomen, dat de Staatsambtenaars geen lid mogen zijn van genoemde groepeeringen, op ge vaar af buiten de kaders van het Staatspersoneel te worden geplaatst. Aldus zal ons betoog dat wij in de Kamer bij de bespreking van de Be grooting van Binnenlandsche Zaken met betrekking tot de orde en de rust in het land, zijn volle bevesti ging krijgen. Het is evenwel interessant na te gaan, welke reactie die Regeerings- maatregel heeft gehad. In de liberale bladen, althans ln sommige is men niet tevreden om dat de Légion Nationaleop de zelfde lijn wordt geplaatst als de Roode Militie en de Roode Militie is niet tevreden omdat men hen in één zak steekt met de Légion Nationale! Wij houden ons aan het standpunt met de Regeering, dat alle militie, van waar ze ook uitkomt, moet wor den verboden en ontbonden. Het blijft alleen aan de openbare macht de orde en de rust en de be scherming der Staatsburgers en der instellingen te vrijwaren en waar borgen. De Staat mag geen afstand doen van zijn rechten ten voordeele van dergelijke private inrichtingen De voorbeelden van Duitschland en Óostenrijk en Italië bewijzen genoeg waar dergelijke toestanden een land leiden kunnen. Alle weldenkende menschen in dit land zullen het toejuichen, wanneer het Parlement na het Paaschverlof in de eerste plaats aan de Regeering de noodige macht geeft om eens en voor goed schoonschip te maken op dat gebied. DE FINANCIEELE TOESTAND EN DE BANK VAN DEN ARBEID De alarmeerende berichten die en kele weken geleden werden in het land gestuurd over de Staatsfinan- cies zijn gelukkig gestild. Wanneer de werkloosheid ons geen te verrassen de uitslagen meer brengt, zullen wij de moeilijke oogenblikken wellicht kunnen doormaken zonder al te groote offers van den kant der Staatsfinancies. We stellen immers vast dat de Staatsrenten op de beurs in een zeer voordeelige positie zijn komen staan. Ze stijgen regelmatig, wat als zeer geruststellend mag worden aange zien. Anderzijds kan men nagaan dat de geldbeleggingen in de banken stijgen en dat verder het indexcijfer daalt. Daarmee zal zeker de crisis niet opgelost worden, doch dit alles wijst er toch op dat bij ons volk een geest van vertrouwen is aan 't terugkomen die noodzakelijkheid om gunstig in te werken op een eventueel hernemen der bedrijvigheid van handel en nij verheid. Het is verheugend vast te stellen dat het triestig avontuur der Bank van den Arbeid geen ongunstigen weerslag heeft gehad over het ver trouwen der massa in de andere kre dietinstellingen. Intusschen heeft de algemeene ver gadering van de Bank van den Arbeid plaats gegrepen en heeft men nog maals uitstel gevraagd tot 26 Mei om een oplossing voor te stellen voor de moeilijkheden en erop gewezen dat een likwidatie van het zaakje zeer nadeelig zou uitvallen voor al de be trokkenen. Dit alles neemt niet weg dat de Bank in zeer nauwe schoenen zit en dat het passief het actief van de In stelling met nagenoeg een twee hon derd millioen frank zal overtreffen. De Socialisten zoeken naar steun bij de groote banken, maar totnog toe moeten al hun voetstappen maar weinig succes hebben gekend daar ze een nieuw uitstel hebben gevraagd aan de aandeelhouders tot 26 Mei. Intusschen zal het lot van heel wat koopera tie ven gebonden blijven aan het lot van de bank. Over 't algemeen stelt men vast dat de politieke actie van de Socia listen heel wat verlamd wordt door heel deze ongure historie en toestand waarin de steden als Gent en Ant werpen door de Socialisten zijn ge bracht, zou wel kunnen helpen om den volledigen ondergang van de bank te verhaasten. isBBBaaEgaaassBBBBaBiaBSsaaB Brussel, 19-4-JJ4. BELANGRIJKE CONGRESSEN, A's gé 't naar die zaïak neemt, aoufflt ge moeten geicoven dat Brussel nu meer dan ooit toot can'brum is geworden van de studie der groote vraagstukken van den tijd. Zaterdag en Zondag heeft in de marme ren zaal van toet Patois der Akademiën het jaariijksch Congres plaats gehad van 't Verbond dar Katholieks Werkgevers. M. Thcunis, Minister van State, is voorzit ter van dat Verbond. Er was heel veel voorname aanwezigheid en groote belang stelling. M. Pauwels beeft daar de stellingen van hst Aigsmeen Christelijk Vakverbond ver dedigd. Ei- werd gesproken over de Nijverheids- en Arbeidsraden, de paritaire loankcu-hiis- sies, de werking der katholieke pan „ono- organiisaties. Pater Rutlen, senator, heeft aangedrongen om in da volgende studie dagen meer in bijzonderheden te handelen over de patroonsorganisaties in hunne be trekkingen met die werklied.enorganisat.es, over da belangenvertegenwoordiging in toet raam der corporatieve betrekkingen, het vraagstuk van dien vrouwenarbeid aan een nieuwe studie te onderwerpen, te on derzoeken op welke wijze den schadelijken invloed kan ontkomen worden van de ka pitalistische centralisatie. Het Congres ging Zondag voort. M. Har.uel handelde over den stoelden invloed der werklooshed bij de jeugd. 's Middags, op toet ontbijt, heeft Mi nister Van Cauwelaert het woord genomen om M. Ttosunis te huldigen. Heildronken weiden voorgedragen door Mgr Micara, nuncius, M.M. Musing, voorzitter der Ka tholieke Vlaamsche Werkgeversorganisa tie; Steentoergtoe, algemeen voorzitter van hot Alg. Katholiek Werkgeversverbond van Nederland; M. Fourmond, algemeen sekre- taris van de Fransahe Werkgeversorgani satie. Do heildronk aan Paus en Koning werd voorgedragen door M. Theunis. Mgr Heyton, bisschop van Namen, heeft de namididagzitting bijgewoond. M. E. Van Zeeland, onder-goevemeur der Nationale Bank, nam groater.d&els de namiddagzitting in met een overzicht van de werkgeversorganisaties in de onder scheiden landen, in het licht van de Ency clieken Rsrum Novarum en Quadra- gesimo Anno De Federatie der Katholieke Kringen vergaderde Zaterdag in Patria om de Staatshervorming te bespreken naar de groote lijnen welke aangegeven werden op tost Congres van Dinant. Hoofdzakelijk liep ds bespreking over parlementaire hervormingen. Zooals te begrijpen, waren de adviezen niet zoo eensluidend. Vooral dis hervormingen die geen grondwettoer- zieniing meebrengen, werden op 't voor plan gebracht. Onmogelijk die gedachten- wisseling in enkele lijnen samen te vatten. In eere volgende vergadering zal ge handeld worden over lijstenkoppeliing en andere praktische vraagpunten als vrou wenkiesrecht, uitgebreide raad van wet geving, vertegenwoordiging der belangen, familiaal kiesrecht, enz. Al vraagpunten die in deze vergadering niet grond g kon den besproken worden. In 't St Lodewijksgesticht te Brussel hoeft het Algemeen Christen Jeugdvar- bond Zaterdag ook een belangrijke stu diedag gehouden. M. Giovanni Hayois zat voor. Aan 't bureel Mgr Picard, M.M. Hei- big de Balsa,c en Tonne t. Men besprak hoofdzakelijk het Vraagstuk der familie. M. Oscar Behagne behandelde ds staat en toet beroep; M. Maurice Haschart, de staat en de invloeden der opinie; M. Eug. Carpentier, de internaitionato maatschap pij. Belangrijke onderwerpen etn zakelijke besprekingen. De socialistische geaneenteraads- en provincieraadsleden hielden Zondag ook een Congres te Brussel, hoofdzakelijk ge wijd aan de financieels moeilijkheden, waaraan tegenwoordig toet hoofd te bieden is. M. Yernaux haaide aan dat twintig groote gemeenten uiit de omschrijving Charleroi tegenwoordig geen cent meer in kas hebben. een© waarin gezegd wordt dativ» al de lasten van de gemeenten en s vincies in zake' werklozensteun overnemen; een .andere belwl7,-ro, verheidstaksen Voor ve®^eidet^ar^ een derde betreffende de ccnso'idati T'' de leeningen der gemeenten en van n5 debiet'ider loopende rekening b. van 2 gemeentekrediet, tet BALTHAZAR OP DEN ROOSTER, De Gentsche ro^dsschepen vau cév wezen ligt op den rooster. Maar hij s,; be.trgitilijk 'n duivel in 'n WijwatervsttiN vorige week werd hij uitgekleed in ',T? Bien Public en La Pianare Libéra.i twee Gentsche gazetten. Daarop twee vUife artikels in Vooruit, ongietéekend maar steikg geschreven Balthazar zelf, derhalye, n zsifverdedig©, Da 1§ millicen^ cjie geleend-wérden aj'j de ro'ode Barak, zijn reeds gezwollen w 20 millioèa. De laatste ieën.ngen moe©.' gedaan .zijn geweest op toet moment a»1 de socialistischs Back reeds votop in t! miseries zat. 'Dei-halve zonder ernst^j waarborg van 'spoedige terugbetaling. Balthazar schrijft- den aanval in Bien public tos aan zijn sctoepen-colle^ Prol. Varaden Bos-soto, d-e nu Vanden Bossche heet. Scheldwoorden ij plaats, van- een zakelijk antwoord. Om «ti te versctooonen en te verrechtvaardigen haait Balthazar aan, dat een liberale sche. pan van Ge ld wezen in die vooröoriögscti4 jaren stadsgsiden heeft geplaatst in een 'bank waarvan hij beheerder was, en Schepen Siffer gelden van den huran^ heeft geplaatst in die Banque de Bmxei, les». Gelden die in elk geval veilig zij$ geplaatst geweest, hetgeen men niet ag. gen, kan van de geldipiaatsingen van Sai. ttoazar.' Deze laatste gaat uit van. liet sprat, woordStout gtopreken is half gevcch- ten Eh Iiij schrijft; Balthazar zal niet vertrekken, wat er ook gebeuren npge, Als er zijn. die moeten vertrekken, zijn zs veeleer te vinden in ds rar.gen d«r katholieke partij. De klerikale kampagre heeft voor doel den socialistische:', voor. man.dn de soc. partij ts treffen Zóó .ifjr.e zelfverdediging. 'tTs zoo flaw als 't maar kan. Of hij blijven zal of niet als' soJSepen van Geldwezen is bijzaak; zijn cefoga's van den Gemeenteraad zul len •dasffover veel.meer te zeggen hebben dan hij-zelf. Eene zaak staat vast: öt roode Bank kan die ontleende galden niei teruggeven; wellicht nog niet in oriaizier- baren tijd. En hoslang de Gentsche stads, kas ds. geleende kapitalen neg zal kurnet missen, most nog worden uitgemaakt. De duivel heeft er zijn staart in g«. draaid! 't Trekt er in alle geval op. <1 L'Informateur van 17 April kcr.i g het biton af van de Cotonnière de Brai- r.e-to-CJfi&teau Voorzitter van den te- hoerraad, M. Ed. Anseele; beheerders er komimissarissenAch. Vleurinck. J. d'to seler, J. Hseters, Lelubre, J. Meirtecn e« Tan.ok a llemaal vert egen woord- g e rs van (fc roode Bank. Verder nog: L. Vanham, fa- brikant, en. Jules Maihieu, socirlistedbe député en burgemeester van Nijvel. Kapitaal: 20 miüioen. Zuiver verliss: 1.462.871,48 fr. Te'-t dat maar samen met de verliezen, die geboekt staan in de bilaa welke ik in vorige correspondenties toet aangegeven. De deficicten zwellen gedurig aan. De socialistische gazetten zwijgen di: wel dood, maar de kraaien brengen hei uit». NAAR DE DERDE VERGADERING. DE WINKETTEN DER BANK VAN D® ARBEID BLIJVEN GESLOTEN. De Belg. Bank van den Arbeidmooi den 26 Maart aandcetooudersvergaderig houden om het biian te bespreken. De v:r- gadering had plaats, maar de besprekuj gin® niet door. Aris&ete wilde niet. Een nieuwe vergadering w-erd belegd of 16 April. Intusschen natuurlijk om ver. trouwen te wekken werden de win ketten gesloten. L.l. Maandag had dus een nieuwe ver gadering plaats. De aandeelhouders wara aanweZ-g ten getalle van veertien, wier- van drie partikuitore die maar ever enk-el! aande-eton beschikten. Deze laatsoenmoch ten wel praten maar hadden weinig ii den pap ta brokkelen M. Clï: Etolan-der, de nieuwe afgevaar digde-beheerder van den Bank, dreig een korte verklaring voor. De krit :k van persorganen hc-eft niet toegelaten om hei eerste de-ei van het programma hel schoppen van een vertoouwensatmesfea bs verwezenlijken, 't Beste ware een nieuwe vergadering te houden den 28 Mei en intussohen maar voorts de winSsettej gessloten te houden om de bestormirig te voorkomen. Zóó gezegd, zóó gedaan! De l'ikwidaitie zou de grootste fout zijn werd gezegd, 't Moet dus zijn, dat er vai likwidatie spraak is geweest. Alle hoop ia gebouwd op e-ene mogelijke economische heropleving, die de kapitalistische r.aam- looze vennootschappen, afhangend van ds Barak, terug winstgevend zou maken. Geen kwestie dus van te verzaken aan het re giem der Bank, die voorts hare geldbeleg gingen zal doen in kapitalistische naam- looze maatschappijen. Vandervelde heeft goed te schrijven tegen het arbeiderska- pitalisme en Spaak mag donderen tegen twintig jaar dwaling», daaraan storen Anseele en Cie zich niet. Ze kunnen trou wens niet terug. Verscheidene dagorde's werden gestemd, aüBSaBBBBfiaSSBBBISBBBBSBBBBSIBBBBBBBSBBilBaSBaSSBSSBSSiSnaEl TWEE DOODEN EN ZEVENTIEN GEKWETSTEN Nabij Liraz, in Oostenrijk, werd een stuk spoor losgemaakt door bandieten. Toen de sneltrein Weenen-Parijs, Maandag avond uit Weenen vertrokken, aldaar kwam aangereden, ontspoorden de tokomotief en een paar wagens. De machinist en de sto ker van- den trein werden gedood en 17 personen, bijna allen behoorende tot het dienstpersoneel werden gekwetst. Een streng onderzoek werd ingesteld. 'j Zicht op de vernielde wagons. IBlBBB3BB3BBBBBSBBSfiBBBBBBSÏB3BB3B9S3BBSBBSB32B33B2S&39EI Een geweldige rots, van 400 f..eter hoog en 2C0 meter breed, is neergestort in de fjord van Tafjord in Noordwegen. Geweldige vloedgolven ontstonden, waarbij de kusten van de fjerd fel geteisterd werden. Gansche huizen werden weggcspoeM en heele families kwamen cm in de ontketende golven. 41 Personen zouden gedood zijn. Hierboven een zicht op de huizen van hei geteisterde fjord.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1934 | | pagina 2